جفت گیری عروس هلندی

1620

آشنایی با نحوه جفت گیری عروس هلندی

چالش برانگیزترین قسمت پرورش عروس هلندی جفت گیری این پرنده است. جفت گیری عروس هلندی، زمان بسیار زیادی می برد.

این پرنده برای موفق شدن در جفت گیری به موارد مختلفی توجه می­کند. تغذیه مناسب نیز در جفت گیری و تخم گذاری موفق عروس هلندی نقش دارد.

عروس هلندی زیبا، عاشق توجه است. برای نگهداری و پرورش عروس هلندی، زمان زیادی از شما گرفته می­شود. اگر وقت این کار را ندارید، اصلا به سراغ عروس هلندی نروید.

در ادامه این مطلب به معرفی عروس هلندی، سن بلوغ، جفت گیری و تخم گذاری این پرنده اشاره می­کنیم. با ما همراه باشید.

قبل از خرید عروس هلندی به چه نکاتی توجه کنیم؟

به پرنده فروشی­های مختلف سر بزنید و آن­ها را با یکدیگر مقایسه کنید. در مورد جنسیت، سن، غذای مورد علاقه و قابلیت تخم گذاری عروس هلندی سوال بپرسید.

با نگاه کردن به عروس هلندی و پرنده­هایی که در نزدیکی قفس آن هستند، می­توانید میزان سلامتی پرنده را بررسی کنید.

پرهای مرتب و صاف، چشم­های روشن و باز، اشتهای خوب و همینطور فضولات آن نشان دهنده سلامتی عروس هلندی هستند.

قبل از خرید عروس هلندی به چه نکاتی توجه کنیم

اگر بخواهید عروس هلندی جفت شده بخرید و از آن­ها جوجه کشی کنید، باید پرنده­های ۲ ساله را بخرید. عروس هلندی زیر ۲ سال، توانایی گذاشتن تخم نطفه دار را ندارد.

البته حسابی تحقیق کنید تا عروس هلندی جفت شده واقعی به شما بدهند. اگر فروشنده فرد درستکاری نباشد، ممکن هست که حتی درمورد جنسیت پرنده هم واقعیت را نگوید.

بلوغ جسمی عروس هلندی

این پرنده در سن ۵ تا ۶ ماهگی بالغ می­شود. البته سن بلوغ به پرنده بستگی دارد. ممکن است یک عروس هلندی در سن ۹ تا ۱۰ ماهگی بالغ شود.

 • پر ریزی

ریزش پر، اولین نشانه ظاهری بلوغ عروس هلندی است. در این دوره، پرهای قدیمی پرنده می­ریزند و پرهای جدید و مقاوم جای آن­ها را می گیرند.

نژادهای مختلف عروس هلندی پس از پر ریزی، صاحب پرهایی با رنگ­های متفاوت می­شوند. برای مثال، پرهای جنس نر، روشن­تر شده و سینه آن به رنگ خاکستری تیره در می­آید.

 • آواز خوانی

اگر نتونستید جنسیت جوجه­های عروس هلندی را تشخیص دهید، پس از آواز خوانی متوجه جنسیت آن­ها می شوید.

عروس هلندی ماده، چندان آواز نمی­خواند. حداکثر جیک جیک­هایی بی ریتم را از آن می­شنویم. در عوض، بالغ شدن جوجه نر با جیک جیک شروع می­شود.

در این دوره، پرنده سعی می­کند صداهای مختلف را ایجاد کند تا آواز خوانی را یاد بگیرد. اگر به فکر آموزش تقلید صدا به عروس هلندی­تان هستید، الان بهترین زمان است.

بلوغ جنسی عروس هلندی

جفت گیری عروس هلندی پس از بلوغ جنسی امکان پذیر است و نه بلوغ جسمی. بلوغ جنسی عروس هلندی در سن یک و نیم تا دو سالگی پرنده رخ می­دهد.

پس آنکه پرنده نر ۳ بار پر ریزی کرد، کم کم آماده جفت گیری می­شود. نشانه­های بلوغ جنسی عروس هلندی نر شامل آواز خواندن مداوم، نوک زدن به ظرف آب یا قفس، باز کردن بال و تغییر رنگ دم پرنده است.

زمانی که پر ریزی پرنده ماده تمام شد، ساکت شده و مدام به قفس رفت وآمد می کند. پرنده ماده­ای که بالغ شده، دم خود را بالا می­آورد. البته این مورد در خصوص عروس هلندی جوان، بیشتر صدق می کند.

عروس هلندی­هایی که سن آن ها بیشتر از ۲ سال هست، قطعا به بلوغ رسیده و می­توانید آن­ها را جفت نمایید.

قفس جفت گیری عروس هلندی

برای فراهم کردن شرایط جفت گیری عروس هلندی، آن­ها را در قفس­هایی جدا قرار دهید. طوری که یکدیگر را نبینند و فقط آواز هم را بشنوند.

عروس هلندی، پرنده­ای اجتماعی است. بعد از ۲ الی ۳ هفته، می­بینید که آن­ها با وجود ندیدن یکدیگر، با هم حرف می­زنند.

حالا یک قفس بزرگ تر آماده کنید تا پرنده­ها در آن زندگی کنند. قفسی که انتخاب می­کنید برای برای جفت گیری عروس هلندی، مناسب باشد.

قفس مناسب جفت گیری عروس هلندی

در صورتی که پرنده نر و ماده یکدیگر را بپذیرند و جفت شوند، همواره احتمال تخم گذاری وجود دارد. بنابراین باید قفس همیشه برای میزبانی از تخم عروس هلندی آماده باشد.

قفس محکم، خشک که کف آن با پوشال نرم و ماسه بادی پوشانده شده، انتخاب مناسبی است. در کف قفس، پودر ضد شپشک بریزید تا بهداشت پرنده­ها تامین شود. در قفس را کنار دیوارها، جایگذاری کنید.

قفس را در مکانی خلوت، دور از نور چراغ یا زیر سقف و با فاصله از زمین قرار بدهید. یک میله محکم برای نشیمنگاه پرنده­ها در نظر گرفته و با فاصله مناسبی از ظرف غذای آن­ها بگذارید. حالا همه چیز برای انقال عروس هلندی نر و ماده به لانه جدید آن­ها فراهم است.

چرا عروس هلندی ماده به پرنده نر نوک می زند؟

دعوا کردن یکی از عادت­های بد عروس هلندی­ها است. گاهی کار آن قدر بالا می­گیرد که پرنده­ها یکدیگر را زخمی و یا تلف می­کنند.

ممکن هست که پرنده ماده به دلایل مختلفی به نزاع با پرنده نر روی بیاورد. گاهی این رفتار از وحشی بودن پرنده ماده نشات می­گیرد.

اگر پرنده وحشی نباشد، تنها ۲ دلیل برای نوک زنی وجود دارد. یکی بالغ نبودن پرنده ماده و دیگری، سازگار نبودن با پرنده نر!

چرا عروس هلندی ماده به پرنده نر نوک می زند؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، جفت گیری عروس هلندی یک اتفاق زمان­بر هست. بعضی اوقات ۳ تا ۴ ماه طول می­کشد تا پرنده­های نر و ماده جفت شوند.

احتمالا در این بازه زمانی، شاهد نوک زدن عروس هلندی ماده به پرنده نر خواهید بود. اگر پرنده ماده بعد از این مدت باز هم به پرنده نر نوک می­زند، آن را نپسندیده است.

در چنین شرایطی، بهتر هست که یکی از پرنده­ها را تعویض کرده و یک عروس هلندی جدید را با آن جایگزین کنید.

سرانجام جفت گیری عروس هلندی

پرنده نر برای جفت گیری روی پرنده ماده قرار می­گیرد. اگر جفت گیری عروس هلندی موفق باشد، پرنده ماده بعد از گذشت چند روز تخم می­گذارد.

در صورتی که این تخم گذاری اولین تجربه عروس هلندی ماده باشد، احتمالا تخم­ها نطفه ندارند. این مورد در تخم گذاری­های بعدی رخ نمی­دهد.

عروس هلندی ماده در هر نوبت تخم گذاری، ۴ تا ۶ عدد تخم می گذارد. جوجه­های این پرنده بین ۲۱ تا ۲۳ روز پس از تخم گذاری به دنیا می­آیند.

از جوجه­ها تا ۱۷ روزگی در قفس پدر و مادر نگهداری کنید. پس از گذشت ۱۷ روز، آن­ها را در قفس جدیدی بگذارید. تغذیه عروس هلندی در سنین مختلف فرق دارد. جیره غذایی جوجه ها نباید همانند پرنده های بالغ باشد.

جوجه­ها تا ۱۷ روز پس از تولد، به شدت به والدین خود نیاز دارند. قبل از این زمان، آن­ها را از یکدیگر جدا نکنید.

در نهایت

همانطور که در این مطلب خواندید، جفت گیری عروس هلندی، چالش­های زیادی به همراه دارد. اگر جوجه­های ۴۰ تا ۵۰ روزه این پرنده را تهیه کنید، می­توانید شاهد روند رشد و بلوغ آن­ها باشید.

همینطور امکان تربیت دستی آن­ها نیز برای شما فراهم است. اگر می­خواهید برای جفت گیری عروس هلندی، پرنده بالغ بخرید، از سلامتی، سن و جنسیت پرنده مطمئن شوید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1,620 نظرات
 1. Ebrahym می گوید

  سلام
  من میخوام یه جفت برای جوجه کشی بخرم چند جا گشتم بهم گفتن که برو نر ماده جدا بگیر خودت جفتشون بده به صرفه‌تره و یه سریا هم بهم گفتن که جفت مولد بهتر کار میده میخواستم بدونم برای جوجه کشی کدومو بگیرم بهتره و اینکه فاکتور سلامتی یه جفت مولد چیه ممنون میشم بگید

  1. نویسنده می گوید

   سلام مقاله زیر و مقالات ادامش رو کامل مطالعه کنید فیلم آموزشی به صورت صفر تا صد توضیح داده
   شروع کار پرورش پرنده زنیتی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس