جفت گیری عروس هلندی

20

آشنایی با نحوه جفت گیری عروس هلندی

چالش برانگیزترین قسمت پرورش عروس هلندی جفت گیری این پرنده است. جفت گیری عروس هلندی، زمان بسیار زیادی می برد.

این پرنده برای موفق شدن در جفت گیری به موارد مختلفی توجه می­کند. تغذیه مناسب نیز در جفت گیری و تخم گذاری موفق عروس هلندی نقش دارد.

عروس هلندی زیبا، عاشق توجه است. برای نگهداری و پرورش عروس هلندی، زمان زیادی از شما گرفته می­شود. اگر وقت این کار را ندارید، اصلا به سراغ عروس هلندی نروید.

در ادامه این مطلب به معرفی عروس هلندی، سن بلوغ، جفت گیری و تخم گذاری این پرنده اشاره می­کنیم. با ما همراه باشید.

قبل از خرید عروس هلندی به چه نکاتی توجه کنیم؟

به پرنده فروشی­های مختلف سر بزنید و آن­ها را با یکدیگر مقایسه کنید. در مورد جنسیت، سن، غذای مورد علاقه و قابلیت تخم گذاری عروس هلندی سوال بپرسید.

با نگاه کردن به عروس هلندی و پرنده­هایی که در نزدیکی قفس آن هستند، می­توانید میزان سلامتی پرنده را بررسی کنید.

پرهای مرتب و صاف، چشم­های روشن و باز، اشتهای خوب و همینطور فضولات آن نشان دهنده سلامتی عروس هلندی هستند.

قبل از خرید عروس هلندی به چه نکاتی توجه کنیم

اگر بخواهید عروس هلندی جفت شده بخرید و از آن­ها جوجه کشی کنید، باید پرنده­های ۲ ساله را بخرید. عروس هلندی زیر ۲ سال، توانایی گذاشتن تخم نطفه دار را ندارد.

البته حسابی تحقیق کنید تا عروس هلندی جفت شده واقعی به شما بدهند. اگر فروشنده فرد درستکاری نباشد، ممکن هست که حتی درمورد جنسیت پرنده هم واقعیت را نگوید.

بلوغ جسمی عروس هلندی

این پرنده در سن ۵ تا ۶ ماهگی بالغ می­شود. البته سن بلوغ به پرنده بستگی دارد. ممکن است یک عروس هلندی در سن ۹ تا ۱۰ ماهگی بالغ شود.

 • پر ریزی

ریزش پر، اولین نشانه ظاهری بلوغ عروس هلندی است. در این دوره، پرهای قدیمی پرنده می­ریزند و پرهای جدید و مقاوم جای آن­ها را می گیرند.

نژادهای مختلف عروس هلندی پس از پر ریزی، صاحب پرهایی با رنگ­های متفاوت می­شوند. برای مثال، پرهای جنس نر، روشن­تر شده و سینه آن به رنگ خاکستری تیره در می­آید.

 • آواز خوانی

اگر نتونستید جنسیت جوجه­های عروس هلندی را تشخیص دهید، پس از آواز خوانی متوجه جنسیت آن­ها می شوید.

عروس هلندی ماده، چندان آواز نمی­خواند. حداکثر جیک جیک­هایی بی ریتم را از آن می­شنویم. در عوض، بالغ شدن جوجه نر با جیک جیک شروع می­شود.

در این دوره، پرنده سعی می­کند صداهای مختلف را ایجاد کند تا آواز خوانی را یاد بگیرد. اگر به فکر آموزش تقلید صدا به عروس هلندی­تان هستید، الان بهترین زمان است.

بلوغ جنسی عروس هلندی

جفت گیری عروس هلندی پس از بلوغ جنسی امکان پذیر است و نه بلوغ جسمی. بلوغ جنسی عروس هلندی در سن یک و نیم تا دو سالگی پرنده رخ می­دهد.

پس آنکه پرنده نر ۳ بار پر ریزی کرد، کم کم آماده جفت گیری می­شود. نشانه­های بلوغ جنسی عروس هلندی نر شامل آواز خواندن مداوم، نوک زدن به ظرف آب یا قفس، باز کردن بال و تغییر رنگ دم پرنده است.

زمانی که پر ریزی پرنده ماده تمام شد، ساکت شده و مدام به قفس رفت وآمد می کند. پرنده ماده­ای که بالغ شده، دم خود را بالا می­آورد. البته این مورد در خصوص عروس هلندی جوان، بیشتر صدق می کند.

عروس هلندی­هایی که سن آن ها بیشتر از ۲ سال هست، قطعا به بلوغ رسیده و می­توانید آن­ها را جفت نمایید.

قفس جفت گیری عروس هلندی

برای فراهم کردن شرایط جفت گیری عروس هلندی، آن­ها را در قفس­هایی جدا قرار دهید. طوری که یکدیگر را نبینند و فقط آواز هم را بشنوند.

عروس هلندی، پرنده­ای اجتماعی است. بعد از ۲ الی ۳ هفته، می­بینید که آن­ها با وجود ندیدن یکدیگر، با هم حرف می­زنند.

حالا یک قفس بزرگ تر آماده کنید تا پرنده­ها در آن زندگی کنند. قفسی که انتخاب می­کنید برای برای جفت گیری عروس هلندی، مناسب باشد.

قفس مناسب جفت گیری عروس هلندی

در صورتی که پرنده نر و ماده یکدیگر را بپذیرند و جفت شوند، همواره احتمال تخم گذاری وجود دارد. بنابراین باید قفس همیشه برای میزبانی از تخم عروس هلندی آماده باشد.

قفس محکم، خشک که کف آن با پوشال نرم و ماسه بادی پوشانده شده، انتخاب مناسبی است. در کف قفس، پودر ضد شپشک بریزید تا بهداشت پرنده­ها تامین شود. در قفس را کنار دیوارها، جایگذاری کنید.

قفس را در مکانی خلوت، دور از نور چراغ یا زیر سقف و با فاصله از زمین قرار بدهید. یک میله محکم برای نشیمنگاه پرنده­ها در نظر گرفته و با فاصله مناسبی از ظرف غذای آن­ها بگذارید. حالا همه چیز برای انقال عروس هلندی نر و ماده به لانه جدید آن­ها فراهم است.

چرا عروس هلندی ماده به پرنده نر نوک می زند؟

دعوا کردن یکی از عادت­های بد عروس هلندی­ها است. گاهی کار آن قدر بالا می­گیرد که پرنده­ها یکدیگر را زخمی و یا تلف می­کنند.

ممکن هست که پرنده ماده به دلایل مختلفی به نزاع با پرنده نر روی بیاورد. گاهی این رفتار از وحشی بودن پرنده ماده نشات می­گیرد.

اگر پرنده وحشی نباشد، تنها ۲ دلیل برای نوک زنی وجود دارد. یکی بالغ نبودن پرنده ماده و دیگری، سازگار نبودن با پرنده نر!

چرا عروس هلندی ماده به پرنده نر نوک می زند؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، جفت گیری عروس هلندی یک اتفاق زمان­بر هست. بعضی اوقات ۳ تا ۴ ماه طول می­کشد تا پرنده­های نر و ماده جفت شوند.

احتمالا در این بازه زمانی، شاهد نوک زدن عروس هلندی ماده به پرنده نر خواهید بود. اگر پرنده ماده بعد از این مدت باز هم به پرنده نر نوک می­زند، آن را نپسندیده است.

در چنین شرایطی، بهتر هست که یکی از پرنده­ها را تعویض کرده و یک عروس هلندی جدید را با آن جایگزین کنید.

سرانجام جفت گیری عروس هلندی

پرنده نر برای جفت گیری روی پرنده ماده قرار می­گیرد. اگر جفت گیری عروس هلندی موفق باشد، پرنده ماده بعد از گذشت چند روز تخم می­گذارد.

در صورتی که این تخم گذاری اولین تجربه عروس هلندی ماده باشد، احتمالا تخم­ها نطفه ندارند. این مورد در تخم گذاری­های بعدی رخ نمی­دهد.

عروس هلندی ماده در هر نوبت تخم گذاری، ۴ تا ۶ عدد تخم می گذارد. جوجه­های این پرنده بین ۲۱ تا ۲۳ روز پس از تخم گذاری به دنیا می­آیند.

از جوجه­ها تا ۱۷ روزگی در قفس پدر و مادر نگهداری کنید. پس از گذشت ۱۷ روز، آن­ها را در قفس جدیدی بگذارید. تغذیه عروس هلندی در سنین مختلف فرق دارد. جیره غذایی جوجه ها نباید همانند پرنده های بالغ باشد.

جوجه­ها تا ۱۷ روز پس از تولد، به شدت به والدین خود نیاز دارند. قبل از این زمان، آن­ها را از یکدیگر جدا نکنید.

در نهایت

همانطور که در این مطلب خواندید، جفت گیری عروس هلندی، چالش­های زیادی به همراه دارد. اگر جوجه­های ۴۰ تا ۵۰ روزه این پرنده را تهیه کنید، می­توانید شاهد روند رشد و بلوغ آن­ها باشید.

همینطور امکان تربیت دستی آن­ها نیز برای شما فراهم است. اگر می­خواهید برای جفت گیری عروس هلندی، پرنده بالغ بخرید، از سلامتی، سن و جنسیت پرنده مطمئن شوید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
20 نظرات
 1. رامتین می گوید

  من عروس هلندی نر داشتم یه عروس ماده خریدم الان ۴ ماه بعده یه بار جفت گیری دیدم ولی تخم ننذاشتن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سنشون چقدره ؟
   الان هم فصل مناسبی برای جفت گیری نیست ، تا اواسط اسفند صبور باشید
   تغذیشون رو بهبود بدید ، محیط گرم و کمی مرطوب باشه

 2. مهیار می گوید

  سلام وقت بخیر
  عروس هلندی با طوطی برزیلی (جفت گیری) میکند؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   فکر نمی کنم

 3. پرهام می گوید

  سلام من همین کار را کردم جدا گذاشتم . چقدر باید جدا بزارم و بعد پیش هم بزارم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حدود دو هفته

 4. امیرحسین می گوید

  سلام ببخشید من ۱۰ روزپیش یک جفت عروس هلندی خریدم که ۲ سالشون هستو ازبک سال پیش هم شروع به تخم گذاشتن کردن اینطور که فروشنده گفت از یک هفته پیش هم عروس نر روی ماده میرفت ولی هنوز نتونستن همدیگه رو پشتی کنن،حالا سوال من اینه که چرا عروس نر نمیتونه ماده رو پشتیکنه؟و اینکه از وقتی که آوردمشون هم هنوز بدنشون میلرزه من باید چ کار کنم میترسم جفت خوبی نباشن؟لطفا منو راهنمایی کنین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از گرم بودن اتاق اون ها مطمئن بشید
   دمای اتاق رو تا ۲۸ درجه بالا ببرید
   براشون لانه مناسبی بسازید بدون وجود لانه حفت گیری نمی کنند.
   برای ساخت لانه می توانید از پارچه ، پوشال ، پر و … استفاده کنید.

 5. پارسا می گوید

  سلام وقت بخیر. ممنون از پاسخ های مفیدتون.
  می خواستم بدونم عروس هلندی در لانه های پیش ساخته چوبی ( قهوه ای رنگ )که در پرنده فروشی ها موجود هست تخم گذاری می کنند؟ یکی از پرنده فروشی ها به ما گفت عروس داخل آن لانه ها احساس امنیت نمی کنه و لانه سفالی باید بگذارید.لطفا راهنمایی بفرمایید. متشکرم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله امکانش هست
   باید لانه را با استفاده از نخ و کاموا و یا پوشال های نرم اماده کنید
   تغذیه پرنده ها رو بیشتر کنید و دمای اتاق رو بالا ببرید.

 6. امیرحسین می گوید

  سلام میخواستم بدونم عروس هلندیو اگه جای نور خورشید نباشند و فقط زیر نور مهتابی باشند تخم میزارند؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله میزاره

 7. فرهاد می گوید

  ببخشید.یه سوال دیگه هم داشتم.میخواستم بدونم که الان میتونه جفتگیری کنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر از ۹ ماه بالاتر سن داشته باشد. به احتمال زیاد می تواند

 8. فرهاد می گوید

  سلام.خسته نباشید.من یه عروس هلندی نر دارم که هنوز یک سالو نیم نرسیده ولی نشونه های بلوغ جنسی رو داره.یعنی مدام اواز میخونه،نوکه شو به قفس میزنه و موقع خوندن بال هاشو باز میکنه.میخوام بدونم ایا به بلوغ زودرس مبتلا شده یا نه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   عروس هلندی ها در سن ۹ ماهگی به بلوغ می رسند اما کیفیت اسپرم پایینی دارند، پس از گذشت یکسال از عمر آنها کیفیت اسپرم برای جفت گیری مناسب خواهد بود.

 9. اسما می گوید

  سلام من یه جفت عروس دارم روزی ۳یا۴بارجفتگیری میکردن براشون لونه گذاشتم جفتشونم میرن تولونه بیشتر نره میره نزدیک به دوهفتس جفتگیریم نکردن تخمم نزاشتن بایدچیکارکنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سعی کنید محیط پرنده ها را آورم نگه دارید و رفت و آمدتون رو کم کنید. به زودی تخم خواهد گذاشت.

 10. زمانی می گوید

  سلام
  من عروس هلندی دارم و از دیروز شروع کردن به جفت گیری فقط فکر میکنم نر تجربه نداره یا یاد نداره درست جفت گیری کنه و روی پشت ماده همش راه میره و جابجا میشه
  من باید کار خاصی بکنم که یاد بگیره؟ یا جایی ببرمش یا به مرور زمان درست میشه؟ و اینکه هردو تا شون جونن و تازه اولین باره جفت گیری میکنن
  طفا پاسخ بده یک نفر ممنونم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه دوست عزیز نیازی نیست کاری کنید
   فقط تغذیشون رو تقویت کنید
   وقتی جفت گیری میکنن هم زیاد دوروبرشون نباشید اجازه بدید کارشونو انجام بدن 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.