جفت گیری عروس هلندی

447

آشنایی با نحوه جفت گیری عروس هلندی

چالش برانگیزترین قسمت پرورش عروس هلندی جفت گیری این پرنده است. جفت گیری عروس هلندی، زمان بسیار زیادی می برد.

این پرنده برای موفق شدن در جفت گیری به موارد مختلفی توجه می­کند. تغذیه مناسب نیز در جفت گیری و تخم گذاری موفق عروس هلندی نقش دارد.

عروس هلندی زیبا، عاشق توجه است. برای نگهداری و پرورش عروس هلندی، زمان زیادی از شما گرفته می­شود. اگر وقت این کار را ندارید، اصلا به سراغ عروس هلندی نروید.

در ادامه این مطلب به معرفی عروس هلندی، سن بلوغ، جفت گیری و تخم گذاری این پرنده اشاره می­کنیم. با ما همراه باشید.

قبل از خرید عروس هلندی به چه نکاتی توجه کنیم؟

به پرنده فروشی­های مختلف سر بزنید و آن­ها را با یکدیگر مقایسه کنید. در مورد جنسیت، سن، غذای مورد علاقه و قابلیت تخم گذاری عروس هلندی سوال بپرسید.

با نگاه کردن به عروس هلندی و پرنده­هایی که در نزدیکی قفس آن هستند، می­توانید میزان سلامتی پرنده را بررسی کنید.

پرهای مرتب و صاف، چشم­های روشن و باز، اشتهای خوب و همینطور فضولات آن نشان دهنده سلامتی عروس هلندی هستند.

قبل از خرید عروس هلندی به چه نکاتی توجه کنیم

اگر بخواهید عروس هلندی جفت شده بخرید و از آن­ها جوجه کشی کنید، باید پرنده­های ۲ ساله را بخرید. عروس هلندی زیر ۲ سال، توانایی گذاشتن تخم نطفه دار را ندارد.

البته حسابی تحقیق کنید تا عروس هلندی جفت شده واقعی به شما بدهند. اگر فروشنده فرد درستکاری نباشد، ممکن هست که حتی درمورد جنسیت پرنده هم واقعیت را نگوید.

بلوغ جسمی عروس هلندی

این پرنده در سن ۵ تا ۶ ماهگی بالغ می­شود. البته سن بلوغ به پرنده بستگی دارد. ممکن است یک عروس هلندی در سن ۹ تا ۱۰ ماهگی بالغ شود.

 • پر ریزی

ریزش پر، اولین نشانه ظاهری بلوغ عروس هلندی است. در این دوره، پرهای قدیمی پرنده می­ریزند و پرهای جدید و مقاوم جای آن­ها را می گیرند.

نژادهای مختلف عروس هلندی پس از پر ریزی، صاحب پرهایی با رنگ­های متفاوت می­شوند. برای مثال، پرهای جنس نر، روشن­تر شده و سینه آن به رنگ خاکستری تیره در می­آید.

 • آواز خوانی

اگر نتونستید جنسیت جوجه­های عروس هلندی را تشخیص دهید، پس از آواز خوانی متوجه جنسیت آن­ها می شوید.

عروس هلندی ماده، چندان آواز نمی­خواند. حداکثر جیک جیک­هایی بی ریتم را از آن می­شنویم. در عوض، بالغ شدن جوجه نر با جیک جیک شروع می­شود.

در این دوره، پرنده سعی می­کند صداهای مختلف را ایجاد کند تا آواز خوانی را یاد بگیرد. اگر به فکر آموزش تقلید صدا به عروس هلندی­تان هستید، الان بهترین زمان است.

بلوغ جنسی عروس هلندی

جفت گیری عروس هلندی پس از بلوغ جنسی امکان پذیر است و نه بلوغ جسمی. بلوغ جنسی عروس هلندی در سن یک و نیم تا دو سالگی پرنده رخ می­دهد.

پس آنکه پرنده نر ۳ بار پر ریزی کرد، کم کم آماده جفت گیری می­شود. نشانه­های بلوغ جنسی عروس هلندی نر شامل آواز خواندن مداوم، نوک زدن به ظرف آب یا قفس، باز کردن بال و تغییر رنگ دم پرنده است.

زمانی که پر ریزی پرنده ماده تمام شد، ساکت شده و مدام به قفس رفت وآمد می کند. پرنده ماده­ای که بالغ شده، دم خود را بالا می­آورد. البته این مورد در خصوص عروس هلندی جوان، بیشتر صدق می کند.

عروس هلندی­هایی که سن آن ها بیشتر از ۲ سال هست، قطعا به بلوغ رسیده و می­توانید آن­ها را جفت نمایید.

قفس جفت گیری عروس هلندی

برای فراهم کردن شرایط جفت گیری عروس هلندی، آن­ها را در قفس­هایی جدا قرار دهید. طوری که یکدیگر را نبینند و فقط آواز هم را بشنوند.

عروس هلندی، پرنده­ای اجتماعی است. بعد از ۲ الی ۳ هفته، می­بینید که آن­ها با وجود ندیدن یکدیگر، با هم حرف می­زنند.

حالا یک قفس بزرگ تر آماده کنید تا پرنده­ها در آن زندگی کنند. قفسی که انتخاب می­کنید برای برای جفت گیری عروس هلندی، مناسب باشد.

قفس مناسب جفت گیری عروس هلندی

در صورتی که پرنده نر و ماده یکدیگر را بپذیرند و جفت شوند، همواره احتمال تخم گذاری وجود دارد. بنابراین باید قفس همیشه برای میزبانی از تخم عروس هلندی آماده باشد.

قفس محکم، خشک که کف آن با پوشال نرم و ماسه بادی پوشانده شده، انتخاب مناسبی است. در کف قفس، پودر ضد شپشک بریزید تا بهداشت پرنده­ها تامین شود. در قفس را کنار دیوارها، جایگذاری کنید.

قفس را در مکانی خلوت، دور از نور چراغ یا زیر سقف و با فاصله از زمین قرار بدهید. یک میله محکم برای نشیمنگاه پرنده­ها در نظر گرفته و با فاصله مناسبی از ظرف غذای آن­ها بگذارید. حالا همه چیز برای انقال عروس هلندی نر و ماده به لانه جدید آن­ها فراهم است.

چرا عروس هلندی ماده به پرنده نر نوک می زند؟

دعوا کردن یکی از عادت­های بد عروس هلندی­ها است. گاهی کار آن قدر بالا می­گیرد که پرنده­ها یکدیگر را زخمی و یا تلف می­کنند.

ممکن هست که پرنده ماده به دلایل مختلفی به نزاع با پرنده نر روی بیاورد. گاهی این رفتار از وحشی بودن پرنده ماده نشات می­گیرد.

اگر پرنده وحشی نباشد، تنها ۲ دلیل برای نوک زنی وجود دارد. یکی بالغ نبودن پرنده ماده و دیگری، سازگار نبودن با پرنده نر!

چرا عروس هلندی ماده به پرنده نر نوک می زند؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، جفت گیری عروس هلندی یک اتفاق زمان­بر هست. بعضی اوقات ۳ تا ۴ ماه طول می­کشد تا پرنده­های نر و ماده جفت شوند.

احتمالا در این بازه زمانی، شاهد نوک زدن عروس هلندی ماده به پرنده نر خواهید بود. اگر پرنده ماده بعد از این مدت باز هم به پرنده نر نوک می­زند، آن را نپسندیده است.

در چنین شرایطی، بهتر هست که یکی از پرنده­ها را تعویض کرده و یک عروس هلندی جدید را با آن جایگزین کنید.

سرانجام جفت گیری عروس هلندی

پرنده نر برای جفت گیری روی پرنده ماده قرار می­گیرد. اگر جفت گیری عروس هلندی موفق باشد، پرنده ماده بعد از گذشت چند روز تخم می­گذارد.

در صورتی که این تخم گذاری اولین تجربه عروس هلندی ماده باشد، احتمالا تخم­ها نطفه ندارند. این مورد در تخم گذاری­های بعدی رخ نمی­دهد.

عروس هلندی ماده در هر نوبت تخم گذاری، ۴ تا ۶ عدد تخم می گذارد. جوجه­های این پرنده بین ۲۱ تا ۲۳ روز پس از تخم گذاری به دنیا می­آیند.

از جوجه­ها تا ۱۷ روزگی در قفس پدر و مادر نگهداری کنید. پس از گذشت ۱۷ روز، آن­ها را در قفس جدیدی بگذارید. تغذیه عروس هلندی در سنین مختلف فرق دارد. جیره غذایی جوجه ها نباید همانند پرنده های بالغ باشد.

جوجه­ها تا ۱۷ روز پس از تولد، به شدت به والدین خود نیاز دارند. قبل از این زمان، آن­ها را از یکدیگر جدا نکنید.

در نهایت

همانطور که در این مطلب خواندید، جفت گیری عروس هلندی، چالش­های زیادی به همراه دارد. اگر جوجه­های ۴۰ تا ۵۰ روزه این پرنده را تهیه کنید، می­توانید شاهد روند رشد و بلوغ آن­ها باشید.

همینطور امکان تربیت دستی آن­ها نیز برای شما فراهم است. اگر می­خواهید برای جفت گیری عروس هلندی، پرنده بالغ بخرید، از سلامتی، سن و جنسیت پرنده مطمئن شوید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
447 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام یک عروس هلندی نر را با دوتا ماده میشه جفت کرد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   یکی از ماده ها رو انتخاب خواهد کرد، اون یکی رو باید جدا کنی
   وگرنه بین شون دعوا و خونریزی اتفاق خواهد افتاد

 2. مهدی انواری می گوید

  سلام ادمین جان
  من دوتا عروس دارم
  یکی سینامون
  یکی لوتینو
  من شاهد جفتگیری اینا نبودم و نمیدونم جفت گیری کردن یا نه لونه هم داشتن ماده من ۳ تا تخم گزاشت و نطفه نداشت
  خلاصه میگم امکان داره اینا جفت نشده باشن و جفت گیری نکرده باشن ولی همش سر همو میخارونن کنار هم رو چوب میشینن
  در لونه رو هم بستم باز کنم یا نه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر روی تخم ها خوابیده باشن ، بعد از یک هفته به کمک چراغ قوه داخل تخم ها رو نگاه کنید، اگر رگ های خونی مشاهده کردید ، پس نطفه دار ، در غیر این صورت بدون نطفه خواهد بود.

 3. احسان می گوید

  سلام من احسانم رفتم از پرنده فروشی پرسیدم بهم گفتن بیسکوییت مادر با سفیده تخم‌مرغ قاطی کن بده بهش خودش میخوره آیا این کار رو بکنم چجوری بعد بزارم جلوش خودم با سرنگ بدم بهش یا تو ظرف بزارم توی قفسش

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پودر کن و توی اب قاطی کن بذار جلوش
   اگر نخورد با سرنگ بده

 4. حسین می گوید

  سلام من تازه نر و ماده ام رو جفت انداختم ۳یا ۴ روزه پرنده ماده ام ۲ روزه فقط برای دانه خوردن بیرون میاد این نشانه نشانه قبل از تخم گذاری هست مدفوع پرنده ماده ام هم خیلی بزرگ شده ممنون میشم کمک کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ممکنه
   صبور باش و زیاد سرک نکش بهشون بزار در ارامش باشن و کارشونو بکنن

 5. متین می گوید

  سلام ادمین جان
  من یه جفت عروس هلندی دارم
  ولی روزی یک یا دوبار جفت گیری میکنن
  اینا تخم میزارن یا جوجه میدن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر لانه داشته باشن و محیط شون اروم باشه بله جوجه میدن

 6. علیرضا می گوید

  سلام خدمت شما و خسته نباشید.
  من یک جفت عروس هلندی دارم که شاهد جفتگیریشونم بودم.۱۳ روز پیش جفتگیریشون شروع شد.نر یک و نیم ساله.ماده دو سال و دوماهه.اما خبری از تخم نیست.فقط نر و ماده به مدت بسیار طولانی حدودا ۳ تا ۴ ساعت توی لونه میمونن اما تخم نمیذارن.بنظرتون باید چیکارشون کنم.گفته شده ۷ تا ۱۰ روز بعد از جفتگیری تخم میذارن.اما ماده اصلا.در روز ۴ تا ۵ بار جفتگیری میکردن.این روزا دیگه کمتر شده.دوبار در روز جفتگیری میکنن.باید چکارشون کنممن قطره ad3eهم بهشون دادم اما اثری نداره.خیلی دوست دارم تخم بذارن اما نمیذارن.دلیلش چی میتونه باشه؟
  میتونه بخاطر سن ماده باشه؟
  کاش زودتر جوابمو میدادید.ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما تغذیه کافی داشته باشن و به ماده مواد غذایی دارای پروتئین و کلسیم بدید پودر پوسته تخم مرغ همراه با غذا به ماده بدید و توی قفس شون کف دریا بذارید.

 7. معین مهراد می گوید

  ادمین جان طوطی ملنگو ی من فقط نون و تخمه آفتابگردون و سیب و پسته و ذرت میخوره.بجز اینا هر چیز دیگه ای براش میزارم علاقه ای نداره و نمیخوره ممکنه اینا باعث پر ریزیش شده باشه؟چیکار کنم که دونه و سبزی و تخم مرغ بخوره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید دونه و سبزی رو با غذای مورد علاقش ترکیب کنی تا کم کم به خوردن اونا هم عادت کنه
   پرریزی میتونه عادی باشه جای نگرانی نیست

 8. معین مهراد می گوید

  سلام وقتتون بخیر من یه طوطی ملنگو از یه شخصی خریدم بهم گفت هفت ماهشه و رامه و ماده هست و تازه داره به حرف میفته.الان سه ماهه که دارمش ولی همش ازم ترس داره و نمیزاره نازش کنیم و خیلی ساکته و فقط وقتایی که میترسه جیغ میزنه.گاهی اوقات روی دست میاد.یه هفته هم هست که یکسره پرای ریز ازش میریزه.موی سرش هم اندازه ی یه نخود خالی شده و کنار یه پرنده ی دیگه که مطمعنم ماده هست و حرف میزنه میزارمش تمایل داره به جفت گیری یکسره میره رو قفس اون یکی پرنده.به نظر شما این پرنده رام میشه و به حرف میاد یا اینکه پرنده نره و دستی نمیشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا وارد دوره پر ریزی شده و میخواد پرهای جدید در بیاره
   البته اگر همراه با خارش و بی قراری پرنده باشه و پوستش قرمز و ملتهب شده باشه ، میشه گفت که بیماری قارچی داره ،بهتر که به صورت مرتب پرنده رو با اسپری اب ولرم استحمام بدید، البته در و پنجره ها رو ببندید تا سرما نخوره
   برای جفت گیری هنوز زوده اونا تو سن سه سالگی به دوره بلوغ میرسن
   بیشتر باهاش تمرین کنید و بیشتر وقت بگذارید ، اما اذیتش نکنید تا به شما عادت کنه

 9. احسان می گوید

  سلام کارشناس من جوجه عروسم ۴۰ روزشه تا الان از پدر و مادر تغذیه میکرد ۱روزه جداش کردم و بهش میخوام سرلاک بدم و نمیخوره با سرنگ بهش با زور میدم با اینکه بگی سیره کم میخوره نه هم میزارمش جای جفت سریع درخواست غذا میکنه من میخوام به خودم وابستشم کنم و از پدر و مادر جدا کنم ولی میترسم از گشنگی بمیره و چن دقیقه میارم بیرون و باز میارمش داخل چی کار کنم که جوجه از مادر و پدرش دست بکشه و سرلاک خور بشه ممنون لطفا کمک کنین ترو خدا

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که این کار رو نکنید
   جوجه باید خودش در کنار پدر و مادرش دانخور بشه
   جوجه های سرلاکی از زمانی که از تخم بیرون میان ، بهشون سرلاک میدن
   ولی چون جوجه شما پیش والدینش هستن جدا کردنش اصلا کار اخلاقی و درستی نیست
   بهتر که تا دو ماهگی جوجه صبر کنید که کاملا دانخور بشه
   بعدش می تونید جدا کنید و بهش اموزش بدید تا بهتون وابسته بشه

   1. احسان می گوید

    هیچ راهی نیست اصلا

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     نمیشه ، جوجه خواهد مرد

     1. احسان می گوید

      سلام جفتم الان دوباره تخم کردن جوجه شونم پیششونه چی کار کنم جوجه رو بردارم یا نه اگه بر ندارم تخم ها بازنمیشن ؟؟ترو خدا کمک کنین چی کار کنم جوجه ۴۲ روزشه

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       جوجه رو بردار و بهش سرلاک بده و کم کم به دان خوردن عادتش بده

 10. صفا۲۰۲۱ می گوید

  سلام روزتون بخیر
  ادمین عزیز سوالی داشتم
  عروس های هلندیم بعد یک دوره تخم گذاری و تبدیل شدن به جوجه دو ماه بعد مجدد تخم گذاشتن که متاسفانه تخم هارو شکونده و از لونه بیرون انداختن که نمیدونم کار نر بوده یا ماده ، مثلا اصلی من پر ریزی جفت هستش به صورت تیزه و نرمه،که اخر فصل تابستان عادی هستش فقط چند وقت بعد مجدد جفت میشن و ایا لانه رو بردارم یا باشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اوایل پاییز دوباره جفت گیری شون شروع میشه
   اگر می خواهید ازشون جوجه داشته باشید بهتر که لانه سر جاش باشه
   پس از تخم گذاری ماده و خوابیدن روی تخم ها ، نر رو جدا کنید احتمالا شکستن تخم ها کار نر بوده

 11. رعنا می گوید

  سلام خدمت کارشناس عزیز
  من یه عروس هلندی هشت ماهه دارم
  که نر هست اما خوب نمی خونه و خوندنش کوتاه و متفاوت از نر های دیگره. همچنین به بلوغم نرسیده یعنی اواز مستی نمی خونه . ظریفتر و ضعیفتر از عروس های دیگره. اما خیلی هم زیباست. میخواستم بدونم مشکلی داره یا میتونه طبیعی باشه و دیرتر به بلوغ برسه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در مورد نر بودنش مطمئن هستید؟
   شاید ماده است و یا شاید هم هنوز به سن بلوغ نرسیده برای همین

   1. رعنا می گوید

    میخونه اما کوتاه و متفاوت از نر های دیگر. برا همین بنظرم نر میاد. فقط همین نشونه رو داره

 12. شقایق می گوید

  سلام من یه عروس نر دارم که قبلا براش جفت گرفتم و بعد از اولین جفت گیری ۵تا تخم گذاشت که بعد ۲۳روز جوجه نداد 😔وتخم عروسو که جلو نور گرفتم چیزی داخلش نبود اصلا. و بازهم تخم گذاشت بازم مثل قبل. تو۴ماه بیشتر از ۳بار تخم گذاشت ولی هیچ کدوم جوجه نداد. مشکل از چیه؟ و اینکه عروس مادم مردش. و الان میخوام یه جفته دیگه بگیرم چه نژادی باشه خوبه؟ خودش خاکستریه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   فرقی نمیکنه هر نژادی میتونه باشه فقط مهم اینه که نر و ماده با هم سازگاری داشته باشن و بتونن جفت گیری کنن

 13. Raha می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من دیروز برای عروس نرم که ۳ سالشه ی ماده ۵ماهه گرفتم بنظرتون جفت میشن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید عروس ماده یک سال به بالا میخریدید چون زیر یکسالگی نمی تونه جفت بشه و تخم های شل و بدون پوسته میزاره
   بهتر که ماده رو عوض کنید.

 14. علیرضا می گوید

  سلام خدمت آدمین و خسته نباشید.
  من یک عروس هلندی نر داشتم که پریشب براش یه جفت ماده خریدم.فوری همو قبول کردن.یعنی من ماده رو عصر آوردم شب جفتگیری کردن.الان سه روز از جفتگیریشون میگذره دیروز حدودا ۵ تا ۶ بار جفتگیری کردن.امروز هم همینطور.اما باهم توی لونه نمیرن.فقط ماده برای یک ثانیه میره داخل و میاد بیرون.بنظرتون باید چکار کنم؟
  تا الان دیدم فقط نر رفته داخل داره آواز میخونه.یعنی میشه که تخم بزارن؟بعد چند روز جفتگیری تخم میذارن؟
  ممنون میشم جواب بدید.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ماده داره لونه رو گرم میکنه
   پوشال نرم در اختیارشون بذارید تا لانشون رو درست کنن
   اب و دان رو همیشه بدید و به ماده پروتئین و کلسیم بدید مثل تخم مرغ اب پز ، سینه مرغ اب پز شده ، اجیل و دانه های دارای پروتئین و پودر کلسیم یا پودر پوسته تخم مرغ

 15. مرصاد می گوید

  سلام میخواستم بدونم بعد چند بار جوجه کشی باید ب جفت ها استراحت داد اصلا لازم هستش یا نه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بعد از یک بار تخم گذاری و بیرون اومدن جوجه ها ، بهتر که نر و ماده رو برای چند ماه از هم جدا کنید تا ماده بدنش تقویت بشه

 16. رعنا می گوید

  سلام ممنون از راهنماییاتون
  عروس هلندیا در چه ماه هایی از سال تخم میگذارند؟
  از چند ماهگی ماده میتونه تخم بگذاره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ماده ها در یکسالگی به سن بلوغ میرسه
   و معمولا اوایل بهار و اوایل پاییز یعنی دو بار در سال تخم میزارن

   1. رعنا می گوید

    ممنونم🌼
    ممکنه عروس هلندی های نر دیر یا زود به سن بلوغ برسند. مثلا یه عروس هلندی نر در هشت ماهگی و یکی در یکسالگی؟
    من یه عروس هلندی دارم شش ماهگی بالغ شد الان جفتم داره. اما یکی دارم از نظر جثه ضعیف و ظریفتر بقیس الان باید به بلوغ برسه و نرسیده . نژاد لوتینو زعفرونیه. یعنی مشکلی دارد؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     معمولا سن بلوغ عروس های هلندی یکسالگی هستش حالا ممکن زودتر یا دیرتر اتفاق بیفته درست مثل ما انسان ها
     اما برای جفت گیری و تولید تخم ، بهتر که تا یک سالگی اونا صبر کنید.

 17. Raheleh می گوید

  سلاممن ی عروس هلندی نر یک ساو نیم دارم ک جدیداً خیلی جیغ میزنه و همه چیو میجوعه و دیگه صحبت نمیکنه آیا جفت میخواد؟اگر بخوام براش جفت بگیرم جفتش چند ماهه باشه نمیخوام ب این زودی ها تخم بزاره فقط اینکه پرندم آروم بشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   جفتش بهتر که یک ساله باشه
   اگر نمی خواهید جوجه بدن ، هر کدام باید در یک قفس اما کنار هم باشن
   اگر بعد از مدتی دیدید که خیلی برای هم بی قراری می کنن می تونید اونا رو بندازید پیش هم

 18. احسان می گوید

  سلامت جوجه عروس ۲۸ روزشه از لونه در اومده بود حالا نمیدونم افتاده بود چی شده بود من ترسیدم و برداشتم گذاشتم تو لونه کار خاصی باید میکردم لطفا کمک کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که لانه رو بررسی کنید و اگر ارتفاعش کمه ، بلند کنید و اگر هم کار نر بوده ، نر رو جدا کن

   1. احسان می گوید

    نمیدونم کار نر بوده یا نه اگه بیاد بیرون مشکلی پیش میاد چون تو گوگل نوشته بود جوجتون ۳۵ یا ۴۰،۴۵ روزگی از لونه خودش درمیاد بعد ارتفاع در لونه تا ته قفس سی ،سیو پنج سانتی میشه ولی جلو درش نردبان هست جوجشون کاملا پر پوش شده
    ایا شما منظور از ارتفاع لانه رو زیاد کنید منظورتان از کف لانه تا درش رو زیاد کنم یا لونه رو ببرم بالا

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     منظورم ارتفاع پوشال های داخل لانه است که اگر کم باشه ، جوجه ها از داخل لانه میفته

     یعنی از کف تا درش رو بالا ببرید تا جوجه ها به راحتی نتونن بیفتن تو قفس

     1. Dana می گوید

      سلام.ادمین جان.من یه جفت عروس دارم قبلا تخم و بچه کردم.البته پیش دوستم..الان نزدیک به دو ماه میشه پیش منه…..بعد از دو الا سه هفته دوتایی خوب میرفتن داخل لونه…منم دوبار نگاه داخل لونه کردم دیدم خبری از تخم نیست.بعد یک هفته دیگه هیچ کدوم داخل خونه نمیرم..الان یک ماه هم نمیرم…میشه راهنماییم کنید چیکار کنم لطفا.

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       محیطش باید کاملا اروم و بدون استرس باشه
       رفت و امد ها به اتاقشون رو کم کنید و خودتون هم خیلی کم بهشون سر بزنید
       ابخوری و دانخوری رو پر کنید و تنهاشون بذارید
       به نر دانه های مقوی مانند شاهدانه و کافشه و ارزن و کتان بده
       به ماده هم انواع دانه ها همراه با منابع پروتئینی و کلسیم بده

 19. Javad می گوید

  سلام.وقت بخیر
  من برا عروسم جفت ماده گرفتم..یک ماهی میشه باهمن..
  تو این یک ماه هم از همون اول همو قبول کردن انگار(گردن هم دیگه رو میخارونن)براشون لونه گذاشتم..نره میره تو لونه ولی به شدت اخلاقش عوض شد و همش دنبال ماده س و میزندش.حتی سمت خودمم هجوم میاره…الان واقعا موندم و نگرانم..چیکار کنم..ماده هم ازش فراریه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   لانه حتما داشته باشه و اب و غذای کافی داشته باشه
   اگر دعوا دارن بهتر که مدتی جدا باشن و از دور همو ببینن ، اگر بی قرار کردن هم نر هم ماده ، می تونی دوباره بندازی پیش هم
   حتما توی قفس کف دریا بذار تا ماده تغذیه کنه و محیط شون باید خلوت و اروم باشه

  2. علیرضا می گوید

   سلام
   ۳ عدد عروس دارم
   ۲ تا نر هستن و یکی ماده
   یکی نر رو الان نزدیک ۲ ساله دارم . ۲تایی که تازه اوردم پیش این یکی ، ماده همش میره کنار تنها میمونه . ۲ تا نر باهم بازی میکنن فقط
   برای جفت گیری به نظرتون کدوم رو جدا کنم ؟
   نری که بزرگتر هست با این ماده به نظرتون راحت تر جفت گیری میکنه یا اینکه باید ماده بزرگتر بگیرم براش ؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    بهتر که جنسیت شون رو به کمک یک پرورش دهنده با تجربه عروس هلندی تشخیص بدید
    حتما ماده یک پرنده نر رو انتخاب خواهد کرد، اینجا حتما مشکلی هست که ماده کنار وایستاده
    مقاله زیر رو بخونید
    تشخیص سن و جنسیت عروس هلندی

 20. احسان می گوید

  ایا میشه به عروس هلندی موز داد من توی روبیکا دیدم نوشته درست کردن تشویقی برای عروس هلندی بعد موز و تیکه کرد و داد بهش خورد حالا سوال من اینه که آیا میشه به عروس هلندی موز داد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله میشه

 21. علیرضا می گوید

  سلام خدمت شما و خسته نباشید.
  من یک جفت عزوس هلندی دارم که هر دو نر هستن.یکیشون چهاز ماهه و یکی شش ماهه.سوال مت خدمت شما اینه که میشه که نر توی ۶ ماهگی بالغ بشه و جفتگیری کنه.چون میخوام براش یه ماده لوتینو هشت ماهه بخرم گفتم شاید اگه بزرگتر از خودش باشه بهتره.چون برای یکی از دوستانم جفتش توی شش ماهگی جفتگیری کرده بود و تخم گذاشته بود.بنظر شما چه قطره و چه چیزی بهش بدم. که جفت منم توی ۶ ماهگی تخم و جوجه کنه.
  دوستم گفت که تقویتی فرتی ویت ،اپتی برد ،تخمه آفتاب گردون،تقویتی ad3e ،دادم بهشون.
  حالا نظر خودتون چیه؟
  ممنون میشم جواب بدید.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ایا یک انسان در سن ۵ سالگی میتونه بچه بیاره ؟ نه نمیشه چون به بلوغ نرسیده
   اونا هم برای اینکه بچه بیارن حتما باید به سن بلوغ برسن ، سن بلوغ اونا یکسالگی هستش و ۶ ماه دیگه هم صبر کنید
   عوضش تخم هایی با کیفیت تولید خواهد کرد که صد درصد به جوجه تبدیل خواهد شد.
   غذای مقوی و کافی بهش بده تا بینه اش قوی بشه

 22. احسان می گوید

  سلام ادمین جان یه سوال دیگه هم داشتم جوجم الان ۲۳ روز اینا میشه مادرو پدرش خیلی میرن تو لونه مثل اینکه انگار تخم دارن رو تخمها خوابیدن ولی تخم ندارن اونجوری میرن تو لونه میخوابن مادش میره کنار یکم از پراش میره رو جوجه و نر هم کنار ماده میخوابه مشکلی پیش نمیاد من یکم نگارنم چون وقتی جوجشون کوچیک بود فقط برای غذا دادن میرفتن تولونه چون الان زیاد میرن تو لونه یکم نگران شدم غذاشونم ب مقدار کافی میخورن
  ببخشید زیاد شد لطفا جواب مو بدید ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا میخوان تخم بذارن و لانه رو گرم می کنن
   بهتر که اب و غذای کافی بهشون بدی و غذای ماده پروتئین و کلسیم کافی داشته باشه
   کف دریا هم بذاری جلوی ماده

 23. علیرضا می گوید

  سلام خدمت شما و خسته نباشید.
  من میخوام یک جفت عروس هلندی مولد خاکستری بخرم که هر دو دوسال سن دارن.
  صاحب این جفت گفته که یه بار ازشون جوجه گرفتم که دوتا خاکستری داده و دوتا لوتینو.
  چون پدرو مادرای این جفت لوتینو و خاکستری بودن.یه بار جوجه لوتینو داده.الان سوال من خدمت شما اینه که بازم میشه که جوجه لوتینو بده.چون دلم نمیخواد که جوجه هاش حاکستری بده.
  جواب بدید ممنون میشم.متشکرم

  1. علیرضا می گوید

   ببخشید میشه جواب بدید ممنون میشم

  2. کارشناس وب سایت می گوید

   نمیشه دقیق گفت ، بهتر که با یک پرورش دهنده با تجربه عروس هلندی هم مشورت کنید شاید راهنمایی کردن شما رو

 24. احسان می گوید

  سلام ادمین من تازه جفتم جوجه داده بار اولمه نمیدونم با چی چیزی بهتره سرلاک با سرنگ بدم یا با قاشق با کدوم راحتره و بی خطره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که تغذیه رو به پدر و مادرش بسپارید
   غذاهای نرم و ابکی به والدینش بدید تا بتونه جوجه رو هم تغذیه کنه
   اگر نمی تونن از جوجه مراقبت کنن می تونید به کمک سرلاک مخصوص طوطی ها و سرنگ اونو سیر کنی

   1. احسان می گوید

    من چون میخوام بیشتر بهم عادت کنه میخوام سرلاکی کنم خوب چون الان سرلاکم خریدم سرلاکش حیف میشه بعد نمیشه با قاشق سرلاک داد ۱ دونه جوجه ۲۱ روزست یک سرلاک ۲۵۰ گرمی براش گرقتم بس میکنه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     باید روزی سه الی چهار بار بهش سرلاک بدی و از سرنگ استفاده کن راحت تره

   2. احسان می گوید

    بعد وقتی بهش سرلاک میدم دیگع نزارم تو قفس پدر مادرش

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اگه بذارید که بهتر چون احتمال تلف شدنش کم
     اگر می خواهید به شما عادت کنه از یک ماهگی پیش خودتون نگه دارید

   3. احسان می گوید

    بعد اغذیه ابکی مثل چی

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     مثلا پلت رو توی اب ولرم خیس کن بهش بده
     میوه و سبزیجات رو خرد کن و به صورت ابکی بده

 25. حامد می گوید

  سلام ادمین جان
  من الان چیکار کنم که این دوتا نر و ماده با وجود ۵تا جوجه با دهان باز بازم هوای جفت گیری زده به سرشون؟
  تا الان نگران این بودم که اگه نر را جدا کنم دیگه ماده نمیتونه دست تنها غذا بده به جوجه ها چون واقعا تا الان پرنده نر همکاری کرده تو غذا دادن.
  اما اگه بخوان دوباره جفت گیری کنن ( که شواهد همین را نشون میده) واقعا باید چیکار کنم؟
  اولین جوجه هفدهم مرداد از تخم بیرون اومد و هنوز زوده که بخوام خودم غذا بدم.
  چه کنم ادمین؟ نر را جدا کنم؟ ماده میتونه تنها غذا بده؟
  سپاس

  1. ادمین می گوید

   سلام
   زوده به نظرم برای جدا کردن ، سن جوجه ها کمه و ممکنه نتونه تنهایی غذا بده
   زیر نظرش بگیر اگه دیدی کم کاری میکنه یا نوک میزنه به پرنده ها سریع جدا کن
   سرلاکی دادن کار سختی هست ولی اگه مجبور شدی باید خودت غذا بدی

   1. محمد رضا می گوید

    سلام آدمین جان، من ۲ هفته پیش از یه پرنده فروشی یه جفت مولد خریدم که فروشنده گفت چند روز پیش جفت خوردن، و الان ۲ هفته هست که لونه براشون بستم و هفته اول داخل لونه نمیرفتن الان باهم داخل لونه میرن و غذاشون خوب شده ولی خبری از تخم نیست و نر زیاد مستی نمیکنه و بالهاش رو باز نمیکنه، موقع غذا خوردن نر به ماده نوک میزنه، آیا امیدی به اینها هست؟ یا راه حلی برای تخم گذاشتن هست؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     عجله نکنید ، به مرور زمان جفت گیری هم خواهند کرد ؛ اونا هنوز به محیط جدید عادت ندارن
     بهتر که در یک اتاق خلوت و بدون رفت و امد و سر و صدا نگهداری کنید تا کاملا به ارامش برسن چون استرس دارن نمی تونن جفت بشن

     1. محمد رضا می گوید

      ممنونم آدمین جان، برای اینکه زود جفت بخورن باید چه قطره هایی و چه ویتامین های داد؟

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       تا رسیدن به سن بلوغ صبر کنید و حتما لانه داشته باشن از دانه ها و میوه و سبزیجات کافی استفاده کنید
       با مشورت دامپزشک می تونید از مولتی ویتامین عروس هلندی و قطره ad3e استفاده کنید.

     2. محمد رضا می گوید

      با عرض معذرت یه سوال دیگه دارم، اگر عروس هلندی نر و ماده داخل یک قفس باشن و باهم داخل لونه برن امکان اینکه اصلا جفت گیری نکنن و تخم گذاری انجام نشه هست یا نه؟

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       اگر از نر و ماده بودن اونا مطمئن هستید، احتمال اینکه جفت بشن خیلی بالاست

   2. سعید می گوید

    سلام خسته نباشین. من یه جفت عروس هلندی خریدم نر و ماده هستن ولی نر درست جفت گیری نمیکنه یعنی خودشو همش ب بالش میزنه و درست جفت گیری نمیکنه ولی تخم هم میزارن ولی جوجه نمیشه بنظرتون باید چیکار کنم ممنون میشم کمک کنید

    1. ادمین می گوید

     سلام
     سنشون چقدره ؟ اختلاف سن دارن ؟ غذا چی می دی بهشون ؟

     1. سعید می گوید

      سنشونو نمی دونم پیش صاحب قبلیشون بلد نبود درست نگهداری کنه رفته بودن داخل پر ریزی و بیرون نمیومدن من دیگه براشون دارو گرفتم و یه مدت بعد شروع به رشد پر کردن. در مورد غدا هم غدای اماده مخصوص عروس هلندی میگیرم. یعنی باید نر رو عوض کنم؟ یا امیدی بهش هست؟

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       بهتر که در مورد نر و ماده بودن اونا مطمئن بشید
       مقاله زیر رو بخونید
       تعیین سن و جنسیت عروس هلندی
       مدتی اونا رو از هم جدا کنید بعد بندازید پیش هم ، لانه حتما داشته باشن و غذای کافی بدید
       به ماده هم کلسیم و پروتئین زیاد بدید و کف دریا هم داشته باشن

 26. مازیار می گوید

  سلام،یه سوال داشتم ازادمین محترم گروه.ایاعروس هلندی دستی که می تونه چندکلمه هم حرف بزنه برای زدن اون برای جفتگیری مناسب نیست؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اره مناسبه ولی کمی طول میکشه که با پرنده ی جدید جفت بشه
   دقت کنید که بعد از جفت شدن کم کم از دستی شدن خارج میشه و ممکنه دیگه حرف هم نزنه

 27. احسان می گوید

  سلام جفت عروس هلندیم داره بی قراری میکنه یک جوجه هم دارن ۱۰ روزه ی جوجشون یک جوجشون مرد الان من چی کار کنم بی قراریشون کم بشه لطفا خیلی زود کمک کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان جوجه رو فراموش می کنن
   اونا رو تنها بذارید و محیط شون رو اروم و بدون سر و صدا حفظ کنید و بهشون استرس وارد نکنید.

 28. محمدم می گوید

  سلام بر ادمین گل خسته نباشی جناب ببخشید میخواستم بدونم اگه عروس نر و ماده هر دو از یک مادر پدر باشند باهم جفت میشوند و جوجه میدهند هر دوتاشون از جوجه هایی اند که زیر جفت خودم بزرگ شدند میخواستم بدونم باهم جفت میشن و جوجه میدن؟؟ ممنونم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خیلی کم جفت میشن و اگر هم جفت بشن جوجه ها فلج و ناقص خواهند بود
   بهتر که از نر و ماده های غریبه استفاده کنید.

 29. حسن می گوید

  سلام عروس هلندی من جفت هستن متن منو تا اخر نخواندید نر ماده مست مستن دوبار تخم گذاشتن هردو بارهرزجفت گیری هم میکنن الان لانه رابرداشتم a3هم میدم لانه باشه یا بردارم میترسم لانه رابزارم باز تخم هرز بزاره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر نمی خواهید تخم گذاری کنن لانه رو بردارید و نر رو از ماده جدا کنید
   اما اگر می خواهید تخم بذارن حتما باید لانه باشه و ضمن استفاده از مواد غذایی مقوی ، باید به ماده پروتئین و کلسیم بدید
   از جفت شدن نر و ماده مطمئن هستید؟ ایا وارد سن بلوغ شده اند؟

 30. احسان می گوید

  سلام یه سوال دارم بعد از باز شدن تخم ها چند روز بعد باید قفس و لانه را تمیز کنم؟؟ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   دو سه روز بعدش می تونید به ارومی لانه رو تمیز نکنید، اما نباید به جوجه ها دست بزنید و یا اونا رو از لونه بندازید بیرون
   ممکن نر و ماده نسبت به جوجه ها دلسرد بشن

 31. سعید می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که تقریبا یک ماه پیش جفتگیری کردن و چهار تخم گذاشتن و از اونا فعلا دو تا تخم بازشده و پنج روزه تقریبا که جوجه ها در اومدن و هنوز رو دو تخم دیگه میشینن
  اما عروس هلندی من دوباره جفت گیری کرد و الان با اینکه جوجه ی ۵ روزه داره دوباره تخم کرده امروز چکار کنم من با تخمش؟
  ایا اگه تخم جدید باشه مشکلی برا جوجه ها پیش نمیاد الان که به طور صحیح از صبح غذا میدن به جوجه احتمال داره که اگه چند تخم بذاره کلا این جوجه ها رو ول کنن و بشینن رو اون تخم ها یا به خاطر تخم ها جوجه ها رو از بین ببرن؟
  ایا تخم های جدیدشون امکان داره باز بشه؟
  ممنون از لطفتون و وقتی که میذارید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تا زمانی که به جوجه ها غذا میدن مشکلی پیش نخواهد امد
   اما اگر به جوجه ها غذا ندادن می تونید خودتون جوجه ها رو با سرلاک تغذیه کنید

 32. سعید می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یک جفت عروس هلندی دارم که چهار تخم گذاشتن و حدود ۵ روز ه که دو تا تخم باز کردن
  اما دوباره نر و ماده جفت گیری کردن و امروز متوجه یک تخم شدم که تازه گذاشته در صورتیکه هنوز ۵ روزه جوجش از تخم در اومده و هنوز رو دو تخمی که سری قبل گذاشته میشینه حالا من چکار کنم بذارم تخم کنه و بشینه رو تخم های جدید یا اینکه بردارم تخم جدید رو
  صدمه ای به جوجه ها وارد نمیکنن؟؟؟
  به جوجه ها فعلا الان که مرتب غذا میدن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که جوجه ها رو بردارید و خودتون از جوجه ها مراقبت کنید و اجازه بدید عروس روی تخم های جدید بخوابه
   نحوه مراقبت و تغذیه جوجه عروس در مقاله زیر توضیح داده شده
   تغذیه و مراقبت از جوجه عروس هلندی
   فقط حتما جوجه رو داخل حوله بذارید و محیطش رو گرم نگه دارید تا سرما نخوره

 33. حسن می گوید

  باسلام من یک عروس هلندی ماده دارم بقدر مسته که خم میشه یکسره میخونه یک جفت خریدم باهم جفت نشدن دوباره نر جدید گرفتم یک روزه جفت شدت و۵روزه تخم کردن تخم اول پوچ بود بعد داروی a3 دی را دادم باز دوهفته نشده تخم کردن جفت گیری راهم دیدم چند بار درروز جفت گیری کردن بازهم پوچ الان جدا کردم چکار کنم به نظرتان ممنون میشم راهنمای کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان با هم جفت میشن
   حتما لانه داشته باشن و اب و غذای کافی در اختیارشون بذارید
   محیط شون باید کاملا اروم و بدون استرس باشه

 34. حامد می گوید

  سلام ادمین جان
  تاریخ بیرون اومدن اولین جوجه از تخم هفدهم مرداد هست، دیروز هم چهارمی اومد بیرون
  امروز که چک کردم یه دونه جوجه کوچیک مرده و جدا از بقیه افتاده بود و چهارتای دیگه هم کنار همدیگه به هم چسبیده بودن.

  حالا سوالم اینه که این جوجه مرده نشونه چیه و اینکه من چه زمانی باید جوجه ها را جدا کنم از والدین و خودم سرلاک بدم چون یه عده میگن سی روز که گذشت باید جدا کنم.

  ممنونم که مثل همیشه راهنمایی میکنید.

  1. حامد می گوید

   فقط سه تا جوجه را کشیده زیر خودش و اون یکی هم که کوچیکتر هست کنار گذاشته
   اگه سرلاک بگیرم میتونم خودم نجاتش بدم؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    بله با کمک سرلاک و سرنگ می تونید تغذیش کنید

  2. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما پرنده نر رو جدا کن و در یک قفس دیگه نگهداری کن چون احتمالا اون جوجه رو کشته
   تا سن دو ماهگی جوجه ها باید توسط والدین تغذیه بشن یا اینکه بهشون سرلاک داده بشه بعدش می تونید جدا کنید

 35. مری می گوید

  سلام خسته نباشید، عروس هلندی من رو شما بزرگ کردید با راهنمایی‌هاتون اصلا!
  نر و ماده‌ی من حدود ۱ سال هستند و هردو به شدت علائم مستی دارند. ماده مدام ب نر نزدیک میشه و اماده جفت‌گیریه ولی نر خودشو ب چوب میماله
  امیدی به این دوتا هست؟ تو ی قفسند و اهلی

  1. ادمین می گوید

   سلام
   حتما نقش اصلی در بزرگ کردنشون رو خودتون ایفا کردید با اهمیتی که بهشون قائل بودید

   مشکل به خاطر اهلی بودنشون هست ، پرنده هایی که میخوان جفت گیری کنن نباید اهلی باشن . اگه میخواید جوجه بگیرید ازشون باید قید اهلی بودن رو بزنید .
   برای اینکار ، یه مدتی نباید از قفس بیان بیرون ، اصلا نباید پرنده ها رو چه جفت و چه تکی دستتون بگیرید
   باهاشون حرف نزنید ، اگه اینه دارن تو قفس بردارید

   این کارها باعث میشه که کم کم به هم دیگه وابسته بشن و بالاخره جفت گیری کنن و البته کم کم از دستی بودن خارج خواهند شد . وحشی نمیشن ها ولی دیگه علاقه ای به تعامل با شما نخواهند داشت.

 36. حامد می گوید

  بالاخره روز موعود فرا رسید

  سلام ادمین محترم
  با کمک از مطالب و مشاوره های بسیار مفید شما بنده از زمانی که برای دخملم یه جفت خریدم تا الان که حدود ۵۰ روز شده امروز صدای جیک جیک نوه ام را از داخل لونه شنیدم و وقتی نگاه کردم دیدم یه موجود کوچولو موچولو از تخم اومده بیرون.

  فعلا که هر دوتا فعال هستن در رفت و آمد به داخل لونه و خوابیدن روی اون سه تخم و احتمالا غذا دادن به جوجو

  داخل قفس همچنان کف دریا، مخلوط، آب با چند قطره ویتامین و سفیده تخم مرغ در دسترس خست.
  البته سفیده را میخوام فقط یه روز در میون بذارم و بردارم که فاسد نشه و گرمی شون هم نشه.
  ادمین جان پیشنهادی چیزی داری بدی به ما برای ادامه ماجرا؟

  سپاس فراوان

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوشحالیم که همچین تجربه ی قشنگی رو داشتید
   فکر نکنم مورد خاصی نیاز باشه همه چی اوکی هست ، دانه هم داخل قفس براشون بزارید
   دمای محیط سرد نباشه
   همینطور بررسی کنید که احیانا جوجه رو نزنن ! اگه زدن باید خارج کنید و بهشون سرلاکی بدید

   1. حامد می گوید

    من نگران همین هستم که به جوجه آسیب نزنن ولی تا الان که ماده روی جوجه ها خوابیده و نر مثل بلانسبت سگ نگهبان جلوی لونه راه میره و حتی برای تعویض ظرف غذا دو سه بار بهم حمله کرد. البته وقتایی که ماده بیرون هست، نر میره روی جوجه ها و تخم ها میخوابه.
    فعلا که خانواده نرمالی به نظر میرسن اما دیوانگی سابقه دار عروس های هلندی نگرانم میکنه.
    غیر از تخم مرغ و دانه مخلوط، برنج پخته هم میذارم ولی زیاد علاقه نداره.
    البته ریحون و کاهو میخورن
    کولر منزل هم که بخاطر اینا دیگه تو این تابستونی تعطیلش کردیم 🤦‍♂️
    خدا کنه خودشون غذا بدن و خسته نشن چون واقعا غذا دادن به جوجه هایی که دو ساعت یه بار دهنشون باز هست کار هرکسی نیست.

    1. ادمین می گوید

     امکانش هست که ۱ ماه رو رد کردن شروع به زدن کنن

     اره انصافا سرلاکی دادن کار سختی هست و البته تجربه هم نیاز داره و امکان تلف شدن پرنده هم بسیار زیاد هست ولی گاها مجبور میشی که اینکارو بکنی و راه چاره ای نداره . بهتره از همین الان ویدیوهای سرلاکی دادن رو تو یوتیوب ببینی و اگه دسترسی به فروشگاه در نزدیکیت نداری به فکر خرید یه سرلاک هم باشی تا اگه احیاینا مشکل پیش اومد زمان رو از دست ندی

 37. راشین می گوید

  با سلام من یک پرنده ماده تخم گزار دارم ۳ ساله دارم
  الان دو عدد پرنده آوردم که گفتن نر هستن آیا در این صورت می‌تونه با یکی جفت گیری کنه یا کلا باید جدا باشند ؟
  الان هر سه در یک قفس به خوبی می مونن و با هم میگردن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا نرها بر سر ماده درگیر بشن
   بهتر که چند روز بمونن و اونا رو زیر نظر بگیرید که ماده به کدوم نر علاقه نشون میده
   اون یکی رو ببر بفروش

 38. آتی می گوید

  نر که از بچگی داشتم ودست آموز هم هست ولی ماده حدود ۲ماه اول توی دوقفس جداگذاشتم ومثل دستور بالا که گفتید بعد گذاشتم پیش هم اما نک زیاد میزنن مثل مرغ عشق دعواهم میکنن اما ماده همش فرارمیکنه وندیدم روی هم سوار شن اما ماده داخل لانه میره ولی داخلش نمی خوابه وشب ها بیرون میخوابه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   محیط شون اروم و بدون سر و صدا و استرس باشه
   رفت و امد ها به محیط شون رو خیلی کم کنید و حتما اب و غذای کافی داشته باشن
   در کنار لانه هم کف دریا بذارید تا ماده تغذیه کنه

 39. آتی می گوید

  سلام من یک عروس هلندی نر داشتم چون خیلی بی قراری می‌کرد ودائم باصداهای مختلف آواز میخوند براش ماده آوردم دائم دنبال هم میکنن نوکهاشون رو میزنن به هم امادیدم روی هم سواربشن لانه هم دارن وماده توی لانه هم میره آیا ممکنه جفت شده باشن یانه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   چند وقته گرفتیش ؟

 40. حامد می گوید

  سلام
  پیرو صحبت های قبلی
  عروس های من الان دو هفته است شش تخم گذاشتن که خودشون دوتاش گذاشتن کنار
  البته من امروز با چراغ قوه نگاه کردم و چیزی متوجه نشدم ولی تخم ها سنگین هست.
  موردی که امروز باعث شد برم سراغ تخم ها این بود که پرنده نر خیلی بیتابی میکرد و جیغ میزد که عجیب بود و همچنین دائم روی میله به سمت پایین تو حالت شیرجه بال هاش را باز میکرد و من که فوت میکردم انگار استقبال میکرد از این کار، نگاه کردم غذا و آبش اوکی بود، قفسش هم تمیز کردم و یه قطره ضد شپش هم انداختم پشت گردنش اما انتهای شاه پرش نارجی بود و روی سر ماده هم چندتا خال نارنجی کوچیک هست که قبلا نبود.
  حالا نمیدونم این بیتابی و این رنگ دانه ها نشانه بیماری هست یا نه؟ چون قبلا کبوتر داشتم میدونم که نباید وقتی تخم دارن واسشون حمام آب بذارم ولی شک خودم به شپش یا چیزی هست.
  ضمنا وقتی پرنده نر را گرفتم تو دستم احساس کردم سینه اش تیغ شده، چون واقعا تو دوره جفت گیری خیلی تخلیه شد و حتی پرهای بالای جفت چشماش یه مقدار ریخته، فروشنده پرنده نر بهم اطمینان داده بود که زیر دوسال هست و نمیدونم درست گفته یا نه.

  ببخشید خیلی مسائل زیاد شد.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که برای تشخیص شپش یا هر بیماری دیگری ، پرنده رو به پیش یک دامپزشک ببرید
   سینه کاردی شدن پرنده شاید به علت عفونت باشه

 41. مهدی می گوید

  سلام وقت بخیر عروس هلندی هام جفت گیری میکنن تقریبا الان یه ۸ روز میشه نر تمام پوشالهای توی لونه رو خالی کرده ریخته بیرون ماده تو لونه میره ولی خیلی کم هنوز هم تخم نکرده . ممنون میشم راهنمایی کنید علتش چیه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر قبلا جفت گیری کرده اند ، پس ماده تخم خواهد گذاشت
   ولی اگر کلا با هم رابطه خوبی ندارن و درگیرن
   بهتر که نر رو برای مدتی جدا کنید و ماده رو تنها بذارید و ببینید چه واکنشی به هم نشون میدن
   اگر برای هم بی قراری کردن دوباره می تونید بندازید پیش هم
   وگرنه یا باید نر رو عوض کنید و یا مدت بیشتری دور از هم باشند.

 42. دنیز می گوید

  سلام و عرض ادب من دو هفته پیش از یک سالن یه جفت عروس هلندی خریدم و از روز اول خودشونو میخارونن مدام. ،تمام محیطشون تمیزه و یک اسپری دادن میزنم بی تاثیره و یک قطره که میریزم پست گردنشون بازم جواب نداده ،یکبارم تو ابشون یه حشره ریز سیاه مثل پشه دیدم ،میشه راهنماییم کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اونا احتمالا شپش یا کنه دارن
   بهتر که به دامپزشک مراجعه کنید تا برای درمان شون دارو تجویز کنه

 43. امیرمحمد می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که همیشه تولونه هستن اما خبری از تخم نیست

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید شرایط کامل برای جفت گیری و تخم گذاری رو فراهم کنید.

   1. متین می گوید

    من عروس هام هر روز جفت میخورن آیا تخم میزارن

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اگر لانه داشته باشن و محیط شون اروم و بدون استرس باشه
     بله خواهند گذاشت
     به تغذیه شون هم رسیدگی کنید

 44. احسان می گوید

  سلام جفت من دوتا تخم کرده دیگه تخم نکرد چکار کنم لطفان کمک کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بسته به تغذیه
   شرایط استرس محیطی
   شرایط نگهداری و … این چنین مواردی ممکنه متفاوت باشه
   اگه شکمش باد کرده ببرش دامپزشک حیوانات خانگی

   1. احسان می گوید

    نه سالمه سالمه الان یک ۹ روزی هست رو تخما خوابیده هیچک مشکلی نداره ولی فک کنم از استرس باشه چون من زیاد بهشون سر میزدم

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بهتر که در طول این مدت تنهاشون بذاری تا بهشون استرس وارد نشه
     و اگر پرنده نر مزاحم ماده میشه ، می تونی تا زمان بزرگ شدن جوجه ها ، پرنده نر رو جدا کنی

  2. مهدی می گوید

   سلام من دو تا عروس هلندی نرو ماده دارم که نزدیک به ۱۰ یا ۱۱ ماهه هستند
   بعد یه هفته کنار هم گذاشتن … جفت گیری میکنند . شیش هفت با بیشتر هم انجام دادند خاستم بدونم با این سن کم جوجه در میارن یا نه
   چون آشنا ما گفت که صد درصد در میارن

   1. ادمین می گوید

    سلام
    نمیشه گفت
    ممکنه دربیاد ممکنه هم پوچ باشه

 45. کیارش می گوید

  سلام من یک عروس هلندی تقریبا ۱ماهه خریدم و با سرنگ در ساعت های ۹صبح،۳بعد از ظهر،۹شب به میزان ۴/۵الی ۶لیتر با سرلاک تغذیه شوند میکنم و در دمای تقرییبا۳۰درجه نگهداریش میکنم بنظر شما شرایط غذایی و زندگیش خوبه؟ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوبه به نظرم شرایط
   فقط سرلاکی وقتی اماده شد بیشتر از ۲ ساعت داخل یخچال نگهداری نشه (به میزان درس کنید ، باقی رو بندازید)
   سرلاکی خوب و مقوی باشه
   دمای ۳۰ برای سرلاکی خیس بسیار بده و سریعا خراب میشه ولی برای خود پرنده خوبه
   باد کولر بهش نخوره

  2. مسعود می گوید

   سلام وقت بخیر
   عروس ماده بعد از تخمگذاری روی تخم ها نمیخوابد وفقط عروس نر میخوابد به نظرتان مشکلی پیش میاید

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    احتمالا در تشخیص جنسیت نر و ماده پرنده ها دچار مشکل باشید
    معمولا پرنده ماده روی تخم ها میخوابه

 46. حامد می گوید

  سلام
  عروس های من دو سه روز هست تخم گذاشتن و مرتب میرفتن داخل لونه تا اینکه بخاطر کمبود فضای قفس و عدم دسترسی برای نگاه کردن داخل لونه مجبور شدن بخشی از قفس را کات کنم و لانه را بیرون قرار بدم و دربش را روبروی قسمت کات شده. اولش هم پرنده ماده را با دست گذاشتم داخل لونه که مسیر جدید را بلد بشه و بعدش چند دفعه نوبتی رفتن و اومدن اما از دو ساعت بعدش دیگه نرفتن تا صبح که بازم بیرون بودن
  میخوام بدونم تا چند ساعت اگه نرن روی تخم ها امکان لق شدن هست؟ با احتساب اینکه کولر آبی روشن هست داخل منزل
  پیشاپیش از پاسخ شما ممنونم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوب دوست من چرا میخواستی داخل لونه رو نگاه کنی ؟ همین کارت باعث از بین رفتن نطفه های داخل اون تخم ها خواهد شد !
   به هیچ وجه بعد از تخم گذاری نباید دس به قفس و لانه زده بشه وگرنه پرنده برنمیگرده داخل اون لونه و اگرم برگرده اینقدر دیره که کاریش نمیشه کرد !
   ۱ تا ۲ ساعت نره طرفش خراب میشه !
   کولر ابی هم روشن بوده که فبها ! دمای تخم ها در زمان رشد باید ۳۷ درجه باشه !!
   چنین تجربه های تلخی رو قبل از اینکه اتفاق بیفته میتونید تو نت مشاهده کنید و از اتفاق افتادنش جلوگیری کنید !

   1. حامد می گوید

    بخاطر اینکه جایی خوندم که ۱۷ روز بعد از جوجه شدن تخم ها باید جوجه ها را جدا کرد و ضمن اینکه بعد از یه هفته تخم ها را چک کنم که اگه نطفه نداشت بردارم که بیخود نشینن روی تخم ها، البته از صبح دوباره میرن میشینن روی تخم ها ولی اگه میگید تا دو ساعت نشینن لق میشه پس یه چند روز دیگه تخم ها را چک میکنم و اگه نطفه ندیدم بر میدارم، درسته؟
    ضمن اینکه اینا با اینکه تخم دارن ولی هر روز جفت گیری میکنن، پرنده نر لاغر شده از بس جفت گیری کرده، تغذیه هم کف دریا و دانه و سبزی و کاهو و میوه و تخم مرغ آبپز و ویتامین ماهانه دائم میذارم واسشون

    1. ادمین می گوید

     اصولش این نیست که ۱۷ روز بعد جدا کنی ! اصولا وقتی دون خور شدن باید جدا کنی ! سرلاکی دادن کار راحتی نیست ! البته اگه بتونی هر دو ساعت بهشون غذا بدی عالیه ها ولی خوب کار دشواریه ! تا ۲ ماهگی شاید سرلاکی بخورن !!
     بله میتونی روز ۷ ام (بعد از تخم گذاری هر تخم ) تست کنی ، اگه نطفه نداشتن بردار (کندلینگ انجام بده)
     اینا چون جابجا شدن و لانشون هم جابجا شده کلا قاطی کردن ! شما یه چند روز جداشون کن و زیر نظر بگیر (توجه ویژه ای به غذا خوردن ماده داشته باش). ارامش در محیط بسیار مهمه که حتما براشون ایجاد کن ، محیط خنک نباشه ، ۳۰ درجه خوبه
     تغذیشون هم خوبه همینارو ادامه بده

 47. masoud می گوید

  سلام خوب هستین اقا یه سوال من یه دوتا عروس نر و ماده خریدم ماده یک سال و نیم هست نر هم نه ماه اینا جفت شدن جفت گیری رو هم میکنن ولی چون بار اول هست که نر جفتگیری میکنه بلد نیست و به پشت ماده میره بالا و خودشو با بال ماده خالی میکنه یعنی اصلا با پشت ماده تماس نداره، حالا سوال من اینه این مشکل داره یا درست میشه بخاطر بی تجربگی نر هست، لونه رو هم گرم کردن ظاهرا میخوان تخم بزارن ولی مطمئن هستم تخم هرز است چون نر بلد نیست

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کاری نداشته باشید بهشون و اجازه بدید کارشون رو انجام بدن
   اینکه تخم نطفه دار خواهد بود یا خیر به هیچ وجه قابل تشخیص نیست ، بلد بودن هم مهم نیست ! اجازه بدید کارشون رو بکنن و سری بعد که خواستن جفتگیری کنن به تماشا ننشینید و بزارید راحت باشن !

 48. محمد می گوید

  سلام من یک عروس هلندی دو ماهه خریدم میشه یه نر براش بخرم تا جفتگیری کنند کی باید برای ماده ام یه نر بخرم لطفا جواب بدین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هنوز زوده به اون بیچاره رحم کنید
   وقتی که به سن یکسالگی رسید ، براش یک نر هم سن خریداری کنید
   البته می تونید ماده رو کاملا اهلی کنید که بهتون وابسته بشه ، در این صورت جای خالی پرنده نر را احساس نخواهد کرد.
   اما اگر می خواهید ازش جوجه بگیرید، طبق گفته بالا براش نر بخرید.

   1. محمد می گوید

    خیلی ممنون

    1. ادمین می گوید

     موفق باشید

     1. AREZOO می گوید

      سلام من ی عروس ماده یک ساله وخورده ای امروز خریدم ونر دوساله دارم ..در قفس جدا هستن .

      چیکار کنم الان فعلا بزارم تنها بمونن

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       بهتر که فعلا جدا باشن اما کنار هم
       هر وقت مشاهده کردید که نر و ماده هر دو برای هم بی قراری می کنند، میتونید اونا رو بندازید پیش هم

 49. علی اکبر عبدالهی می گوید

  سلام خسته نباشیدو وقتتون بخیر من یه عروس هلندی ده ماهه ماده دارم از مطالب شما کارشناس محترم متوجه شدم که عروس من داره مستی میکشه رفتم براش یه نر دو ساله خریدم میخواستم ببینم اینا باهم جفت گیری کنن مشکلی نداره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر بود هم سنش رو خریداری می کردید، اما یک سال اختلاف فک نکنم مشکل زیادی به دنبال داشته باشه
   براشون حتما لانه بذار و اب و غذای کافی بده و محیط شون باید کاملا اروم و بدون استرس باشه

 50. محمد می گوید

  سلام
  عروس هلندی هام تخم گذاشتن
  عروس نر بعد از رفتن و مدتی موندن و خوابیدن تو لانه شروع به بال زدن میکنه
  معمولا هرروز یکی دوبار اتفاق میفته این حرکت
  درصورتی که موقعی که تخمی تو لانه نذاشتن این حرکت رو انجام نمیده
  جدیدا یکی از تخم ها رو هم شکسته
  آیا دلیل شکستن تخم، همین بال زدن هست؟ و چرا اینطوری بال میزنه؟ درحدی که عروس ماده از لونه فرار میکنه میاد بیرون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   عروس نر رو جدا کن و در یک قفس دیگه پرورش بده تا ماده با ارامش روی تخم ها بخوابه

 51. محمد می گوید

  سلام عروس ماده من اماده جفتگیری هست همش پشت میکنه ب نر ک بیاد روش اما عروس نر من اصلا تمایلی ب این کار ندارد ممنون میشم راهنماییم کنید البته اینم بگم بهترین قفس ولانه براشون فراهم کردم بازم نر حرکتی انجام نمیده

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نر حداقل باید یکسال سن داشته باشه تا بتونه جفت گیری کنه
   از نر بودن پرنده مطمئن هستید شاید اون هم ماده باشه
   شرایط محیطی اروم و بدون استرس رو براشون فراهم کنید و با دانه های گرم مانند کافشه ، کتان و شاهدانه ، پرنده نر رو تغذیه کنید.

  2. حسن می گوید

   باسلام من یک ماده عروس هلندی دستی دارم بقدرمستی میکنه یکسره خم میشه میخونه براش یک نر خریدم ولی ماده اونو قبول نکردو جفت نشد ماده را دیگه از قفس بیرون در نیاوردم الان وحشی شده حتی دست منو نوک میزنه نرراعوض کردم یک روزه باهم جفت شدن حتی همان موقع جفت گیری کردن وماده بعد یک هفته تخم کرد اونم هرزه دوباره بعد دوهفته تخم کردن اونم هرزه نره مسته میخونه الان لانه نر میره طرف ماده تا سوار بشه ماده پا نمیده لانه برداشتم اینجوری شده یا چیز ديگه چکار کنم تا منم جوجه بگیرم

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    بذارید لانه باشه
    هر دو توی قفس باشن و اب و غذای کافی بهشون بده
    به مرور زمان به هم عادت می کنند و دوباره جفت گیری می کنن نگران نباشید
    داخل لانه رو با پوشال های نرم پر کنید تا ماده برای تخم گذاری ترغیب بشه

 52. علیرضا ۸۹ می گوید

  با سلام
  من یک جفت عروس هلندی تازه خریدم و نر سینامون دستی هست و گفت که سخنگو ۱۵ کلمه هم هست و ماده لوتینو نیمه دستی هست الان لونه گذاشتم براشون بعد جثه‌ی ماده هم از نر بزرگ تره.
  سوالم این هست که عروس هلندی دستی که نر هم هیکلش کوچک تر باشه امکان داره جفتگیری کنن یا نه ؟
  بعد الان چه ویتامین یا دارویی پیشنهاد میدید که بهشون بدم برا تخم گذاری بهتر؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر به سن بلوغ رسیده باشه می تونه جفت گیری کنه اونا معمولا در سن یکسالگی به بلوغ جنسی میرسن
   از دانه های گرم مانند کتان ، شاهدانه ، کافشه و تخم افتابگردان بدون نمک و انواع آجیل خام استفاده کنید
   ماده حتما لانه داشته باشه و کلسیم و پروتئین کافی دریافت کنه و کف دریا هم بذار جلوش
   به زودی جفت میشن

 53. علی اصغر می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم دیشب یا امروز صبح تخم کردن ولی وقتی تخم رو روی چراغ گرفتم فقط دو خط سیاه بود دور تا دور تخم این تخم جوجه داره یانه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید یک هفته روی تخم بخوابن
   بعد با چراغ قوه داخل تخم رو نگاه کنید

   1. علی اصغر می گوید

    ممنون

 54. احسان می گوید

  سلام من از حرفا شما نتیجه گرفتم و جفتم جفتگیری کردن یه ۵ روزی هست ولی تخم نذاشتن چه کار کنم؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر غذای کافی و محیط ارامی داشته باشن حتما تخم میزارن
   آیا داخل لانه میرن ؟

 55. N.r می گوید

  سلام ببخشید عروس هلندی نرو ماده چند روز پس از جفتگیری تخم میزارند؟الان من یه جفت عروس دارم که نزدیک به دو هفتس جفتگیری کردن و غذای کافی و لونه مناسب دارن خواستم بدونم که چن روز دیگ تخم میزارن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر احساس ارامش کنن و غذای کافی داشته باشن تخم خواهد گذاشت
   به شکم ماده به ارامی دست بزنید ببنیید تخم وجود داره یا نه

 56. امیر می گوید

  سلام خسته نباشین من ۲ روز پیش یه جفت عروس هلندی خریدم که الان ۲ روزه روزی ۲ بار جفت گیری میکنن ولی تو لونه اصلا نرفتن تاحالا
  میخواستم بدونم آیا این طبیعه ک هنوز تو لونه نرفتن و این که بعد جفت گیری چند روز زمان میبره تا تخم بزاره ماده؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   چون محیطشون به تازگی عوض شده احتمالا استرس دارن برای همین داخل لونه نمیرن
   اگر سقف لونه باز حتما ببند طوری که محکم شه و به راحتی باز نشه
   اب و غذای کافی بهشون بده و کف دریا هم بذار داخل قفس
   در داخل لانه هم پوشال نرم قرار بده

   1. امیر می گوید

    ممنون فقط یه چیزی قطره Ad3e گرفتم واسشون دستور مصرفشو میشه بگین هرکی یچی میگه 🤦‍♂️

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بهتر که از خود دامپزشک سوال کنید، قطعا نحوه مصرف صحیح رو ایشون بهتون خواهند گفت

 57. یاس می گوید

  سلام لطفا جواب من روبدید من دیشب یه عروس نر یساله ونیمه خریدم .فروشنده گفت رام هست از دیشب کلا توخودشه و سرش رو میکنه تو بالش میخابه و هرازگاهی عطسه میکنه ..هیچی نمیگه و نوکمیزنه .چیکارکنم ینی مریضه ؟البته تواتاق کولرروشنه و خنک هست

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ۱- تازه خریدید به شما عادت نکرده و از شما میترسه ! اقدام به گرفتن زوری پرنده نکنید اجازه بدید چند روز تو قفس بمونه تا ترسش بریزه
   ۲- کولر اگه مستقیم بهش بخوره یا اتاق بیش از حد سرد باشه باعث مرگ پرنده خواهد شد .

 58. جعفری می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من ی عروس هلندی نر دارم ک ۳ سال و خرده ای سنش
  و خیلی دستی
  نزدیک ب ۱ ماه براش ی جفت گرفتم ولی هیچ علامتی از جفت شدن بینشون نمیبینم
  قبل از خرید ماده ، خیلی مستی میکردی ولی الان ن
  لطفا راهنماییم کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا ار نر خوشش نمیاد
   لانه داره؟
   ایا با هم نوک به نوک میشن یا دعوا می کنند؟

   1. جعفری می گوید

    بله لانه دارن اولا گذاشته بودم گاهی میرفتن توش بیشتر هم ماده میرفت ولی برش داشتم
    چون گفتن تا جفتگیری نکردن نزار براشون

    دعوای شدید ن گهگاهی ی نوک بهم میزنن

    وقتی نر از قفس در میارم و دورش میکنم ماده خیلی بیتابی میکنه و سر و صدا میکنه ولی وقتی پیششه خیلی اروم و بی سر و صداس

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     حتما باید لانه باشه ، اصلا تا زمانی که لانه نباشه ، ماده برای تخم گذاری امادگی نخواهد داشت و شاید اصلا جفت نشن و شاهد دعوای اونا خواهید بود
     حتما دوباره لانه رو بذار و بیشتر از قبل بهشون برس ، اب و غذای کافی داشته باشن و برای ماده کلسیم و پروتئین کافی فراهم کن
     کف دریا هم بذار توی قفس تا ازش استفاده کنن

     1. جعفری می گوید

      سپاس گزارم 🙏

 59. سروش می گوید

  با سلام وقتتون بخیر
  من یک عروس هلندی نر ۲ ساله و ماده یکساله داشتم رفتم یه نر سخنگو ۱ ساله گرفتم که با ماده جفت بشه ولی ماده رو همش میزنه
  الان عروس نر جدید با نر قبلی خودم همش باهمدیگه اند و به هم نوک میدن و میخونن ولی ماده رو دائم می‌زنند
  آیا عروس هلندی نر جدید و ماده رو تو یه قفس بزارم؟
  دلیل این رفتارشون و توضیح بدید ممنون میشم.
  با تشکر

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که برای تشخیص جنسیت به یک پرورش دهنده عروس هلندی و یا متخصص پرنده ها مراجعه کنید احتمالا نر و ماده اونها رو اشتباه متوجه شدید
   چون معمولا نر ها با هم درگیر می شوند

   1. سروش می گوید

    هر دوتا حرف میزنن و خودارضایی هم میکنن
    به نظر شما میتونه باز هم ماده باشه؟
    الان عروس نر اول خودم هم داره وحشی میشه و آدم و میزنه
    ممنونم

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بهتر که برای تشخیص جنسیت مقاله زیر رو بخونید
     تشخیص سن و جنسیت عروس هلندی
     اگر هر دو نر یا هر دو ماده بودن ، حتما یکی از انها را با جنس مخالف تعویض کن

   2. سروش می گوید

    چون اگر ماده بود باید باهم جفت گیری می‌کردند ،اما هر دوتاشون خودارضایی میکنن

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     احتمالا یا هر ماده هستن یا هر دو نر

 60. حامد می گوید

  سلام
  پیشاپیش ممنون از راهنمایی شما
  یه عروس هلندی ماده لوتینو یه سال و نیمه دارم که دستی هست، با توجه به اینکه وقت زیادی نداشتم که باهاش بازی کنم و حالات بیقراری داشت مثلا میرفت داخل ظرف غذاش و جیک جیک ریز میکرد واسش یه جفت تقریبا دو ساله گرفتم که خیلی مست هست و آواز واسش میخونه و نزدیکش میشه اما پرنده ماده اولش نوک میزد بهش و جدیدا احتمالا بنا به عادت ناز کردن سرش توسط من (قبلا که تنها بود) سرش را میاره پایین جلوی پرنده نر ولی تا اون سوارش میشه جیغ میزنه و فرار میکنه.
  الان یه هفته است که پرنده نر را خریدم و سوالم اینه آیا هنوز فرصت هست که از هم جداشون کنم و پروسه جفت گیری را از ابتدا شروع کنم یا الان که همدیگه را دیدن دیگه صلاح نیست؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مدتی طول میکشه تا کاملا به هم عادت بکنن
   بهتر که پیش هم باشن تا به خلق و خوی هم عادت کنن

 61. دانیال می گوید

  سلام من یه عروس هلندی دارم یه سه هفته هسته که خریدمش گاز زیاد میگیره اما امروز گذاشت که نوکش نوازش کنم و یکی از بال هایش هم یه کم بالا هسته میخاستم بدونم آیا بال اش شکسته ؟ و پرنده فروش هم می‌گفت یک سال اش هست وقتی داخل مغازه بود خیلی میخوند و شاداب بود الان هم خیلی میخونه و شاداب هسته و میخاستم بدون داخل بینی عروس هلندی ها هم کرم میزنه ؟ فکر میکنم نر هم هسته .

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که به یک دامپزشک مراجعه کنید تا زیر بال و بینی پرنده رو بررسی کنه
   احتمال بیماری قارچی هستش

 62. احسان می گوید

  من الان به تغدیشون رسیدم نرم که قبلا می رفت داخل الانم ماده ام شبا میره تو لونه تا صبح یا شایدم نیمه شب لونه گرم میکنه دوتا شون الان لونه گرم میکنن ولی هنوز جفت گیری نکردن؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا شبا جفت گیری می کنن
   به همین روال ادامه بدید و تغذیه کافی داشته باشند
   به زودی تخم خواهند گذاشت

 63. احسان می گوید

  شما گفتین که جفت خریدین دوهفته بعد لونه بزارید من هم خریدم دو روز بعدش لونه گذاشتم مشکلی نداره ؟؟؟اگه مشکلی داره که لونه رو بردارم چو با لونه اونا مشکلی ندارن

  1. ادمین می گوید

   نظر ما بر این بوده که نزارید
   نمیدونم برداشتنش فایده ای داره یا خیر

   1. احسان می گوید

    الان من چیکار کنم من نمیدونستم

    1. احسان می گوید

     الان یعنی مشکل پیش میاد در جوجه کشی

     1. ادمین می گوید

      نه پیش نمیاد ، ممکنه لونه رو قبول نکنن که اونم بعد از جفت گیری میشخص میشه
      اگه لونه رو قبول نکردن باید عوضش کنید

    2. ادمین می گوید

     نیازی نیست کاری انجام بدید
     صبور باشید و تغذیشون رو بهبود بدید

     1. احسان می گوید

      چشم خیلی ممنون زحمت کشیدین همین که نگرانی منو از بین بردین خیلی ممنون

      1. ادمین می گوید

       خواهش میکنم
       اره نگران نباش ، زیاد حساس نیستن ، دیدی احیانا در لونه رو میکنن یا اصلا محلش نمیزارن عوضش کن یه لونه با یه رنگ دیگه بزار براشون

 64. یونس می گوید

  سلام من یک جفت عروس خریدم روزی یک یا دو بار جفت گیری میکنند لانه گذاشتم روزی یک بار میرن داخل سریع میان بیرون همچین هم گذاشتم براشون ولی الان دوهفته جفت گیری میکنند ولی از تخم خبری نیست
  فقط عروس نر یکمی سرفه می‌کنه و میلرزه خیلی هم خودشون رو میخوارونن لطفاً بگید من باید چیکار کنم مرسی

  1. ادمین می گوید

   سلام
   محیط نگهداریشون نباید سرد باشه ! نباید در معرض کولر باشه باید گرم و کمی مرطوبت باشه
   بدن نر رو چک کنید ببینید شپش نداشته باشه
   مولتی ویتامین مخصوص طیور زینتی هم حتما براشون بگیرید

 65. احسان می گوید

  سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که ۵یا ۶ روز گرفتم جفت بودن جوجه هاشون تو آغل بو که من جفت و خریدم ولی الان که اوردم‌ خونه براشون لونه هم گذاشتم ولی جفتگیری نمیکنن فقط سر کله همو میخارونن ولی نر لونه گرم میکنه هی میره تو لونه و میاد ماده هم یکی دوبار رفته تو لونه چی کار کنم جفت گیری کنن اگه به تغذیه شون برسم باید چی بدم بهشون ؟؟؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   طول میکشه به محیط عادت کنن
   اینقدر هم سرک نکشید بهشون ، هر چقدر استرس بهشون کمتر وارد بشه بهتر میتونن کار خودشونو بکنن !
   تغذیه هم پروتئین و کلسیمش باید افزایش پیدا کنه
   کف دریا یا سنگ مینرال بدید بهشون

   1. احسان می گوید

    چقدر طول میکشه؟؟

    1. ادمین می گوید

     نمیدونم و قابل تشخیص نیست

     1. احسان می گوید

      تقریبی نمیشه بگید

      1. ادمین می گوید

       یک هفته تا ۱۰ روز بسته به رفتار شما شاید بیشتر

 66. مهدی احمدی می گوید

  سلام.من یک عروس هلندی نر یک ساله دارم که چند روزی هست که براش یک ماده گرفتم ولی با اینکه ماده آروم و بی آزاره ولی عروس نر ازش میترسه و ازش فرار میکنه.میشه راهنمایی کنید که باید چکار کنم؟این حرکت طبیعیه و جفت میشن با هم یا نه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   همینجوری نباید ماده رو مینداختیش کنارش
   ولی الان صبور باشی کم کم عادت میکنن
   اصولش اینه که اول دو هفته پرنده تو یه اتاق دیگه باشه ، از یه جهت به خاطر اینکه صداشو بشنوه و تحریک بشه ، از طرف دیگه به خاطر اینکه اگه پرنده ی جدید بیماری داشت متوجه بشید و پرنده ی قدیمیتون به مشکل نخوره !
   بعد از اون دوهفته دو هفته میان تو یه اتاق ، قفس ها جدا و هیچکدوم به هیچ وجه از قفس خارج نمیشن ! در نتیجه بعد از پایان هفته ی ۴ ام از ورود پرنده به خونه ، بزاریدش داخل یک قفس
   در این شرایط بهتر خواهد بود

 67. GG می گوید

  سلام
  ببخشید من یه عروس نر ۲ ماهه دارم
  از الان یه جوجه ماده بگیرم براش باهم بزرگ بشن خوبه یا خیر؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بستگی به خود شما داره
   از نظر بزرگ کردن مشکلی ایجاد نمیشه

 68. سارا می گوید

  سلام وقتتون بخیرمن یه عروس هلندی نر سه ساله دارم که خیلی مسته. همه ی خانواده عاشقش هستن و معمولا وقت زیادی رو تنها نیست اما خیلی با خودم اروم میشه و من به دلیل مشغله کاری فقط میتونم شب ها ببینمش. میخواستم بدونم به خاطر خود ارضایی که انجام میده نیازه حتما براش جفت تهیه شه که ضعیف و بیمار نشه؟ چون نمیخوام از حالت دستی بودن در بیاد ولی از یه طرف دیگه اینکه بیمار نشه خیلی مهمه برام. ممنونم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   جفت بگیره از دستی بودن در میاد
   جفت نگیره و زمان گذراندن با پرنده فقط شبا باشه ، حتما افسرده میشه
   تصمیمش با خودتونه ! پیشنهاد من اینه که جفت داشته باشه بهتره

 69. نوروزی می گوید

  سلام عروس من زبونش افت زده دوردهنش هم لکه قهوه ای شده ی چشمشو خیلی می خواروند الان تنگ شد ی کم باز توروخدا بگید چیکار کنم دختران دارن دق میکنن ازناراحتی خیلی وابسته

  1. ادمین می گوید

   سلام
   امکان اینکه قارچ گرفته باشه زیاده
   درمان خانگی نداره
   باید ببرید پیش دامپزشک حیوانات خانگی

  2. محدثه می گوید

   سلام وقت شما بخیر
   عروس هلندی من ۴ساله هست
   نر هست و عادت به اینه داره الان یه مدته همش میره توی جاهای تاریک و صدا در میاره
   چیکار کنم اینه رو ترک کنه
   و دیگه سمت جاهای تاریک نره و از سرش بیافته
   درضمن به مدت یکماه خودارضایی داشت ک دیگه جلوشو گرفتم ولی ضعیف شده و رو به سینه کاردی شدن رفته خیلی کم البته

   1. ادمین می گوید

    سلام
    نباید جلوی خودارضایی پرنده رو بگیرید ، یا باید جفت داشته باشه یا باید بتونه راحت باشه
    برای سینه کاردی سریعا به دامپزشک مراجعه کنید
    در مورد جای تاریک هم ممکنه در حال افسردگی باشه

 70. Majid می گوید

  سلام ما دوتا عروس هلندی داریم نرو ماده ی هفته ای میشه تو ی قفسن با هم اول همو نوک میدن ولی الان کاری ندارن با هم جفتشون ی کوشه کز کردن یکیشون یا خوابه یا پف کرده دلیلش چیه؟ چیکار باید کرد چیزی باید بدم بهشون؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اب و غذای کافی براشون بذار
   و حتما لانه داشته باشن
   در تغذیه ماده از پروتئین و کلسیم کافی استفاده کن
   و وضعیت سلامتی پرنده ها رو بررسی کن
   مقاله زیر رو هم بخون
   بیماری عروس هلندی

   1. مغربی می گوید

    سلام وقتتون بخیر
    من یک عروس هلندی ماده دستی داشتم که به سن بلوغ رسیده و تازه براش جفت خریدم .
    اوایل نر برای ماده می خوند و ماده می زدش ولی الان ماده سر نر رو میخونه و نر نه و آواز هم نمیخونه
    احتمال جفت گیری هست ؟
    میشه کمک کنین لطفا🙏

    1. ادمین می گوید

     سلام
     صبور باشید کار دیگه ای نمیتونید بکنید

 71. سولماز می گوید

  سلام من ي عروس هلندي نر دارم دارم خيلي آواز ميخونه وبه جوارب و حركت پارچه عكس العمل نشون ميده براش جفت نخريدم بعيد حتما جفت بخرم ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه براش زمان زیادی صرف کنید میتونه بدون جفت هم بمونه

   1. شاهین می گوید

    سلام و وقت شما بخیر و سپاس فراوان از صبری که دارید و پاسخ های کاملی که میدید. استاد من یه نر لوتینو دارم که الان تقریبا سه ساله هست و از یک ماهگی داشتم و خودم بزرگش کردم و رام هستش و تو خونه آزاده و فقط واس دون و آب تو قفسش می‌ره. سال قبل یه ماده مرواریدی ۱و نیم ساله واسش گرفتم خیلی با هم خوبن و الان واس بار دوم ماده داره تخم میزاره و از صبح تا شب بیشتر از بیست بار ماده می‌ره جلوی نر و پوزیشن جفت گیری میگیره اما نر با تعجب فقط نیگاش می‌کنه در صورتی که کاملا مسته و اگه رو دستم بیاد مراقب نباشم با دستم خودارضایی میکنه، به عبارتی چون از جوجگی پیش من بوده و اصلا جفتگیری ندیده، نمیدونه باید چیکار کنه در حالی سر همدیگرو میخارونن و هر دو هم مسته مستن فقط نر کار فیزیکی جفتگیری رو بلد نیست. اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید چیکار باید بکنم آیا این مشکل راه حلی داره؟

    1. ادمین می گوید

     سلام
     اصولا پرنده های رام همچنین مواردی از خودشون نشون میدن . برای رفع این مشکل باید برخی چیزهارو تحمل کنید . اول اینکه دیگه اجازه ندید اون پرنده از قفس بیاد بیرون ، پرنده باید عادات رام بودن خودش رو فراموش کنه
     نباید نازش کنید برای یه مدتی
     نباید بیشتر از ماده بهش محبت کنید
     کلا باید جوری رفتار کنید که هر دو یه شرایط مساوی داشته باشن
     با این رفتار کم کم پرنده ی نر از حالت دستی خارج میشه و بیشتر تمایل پیدا میکنه به ماده خودش

   2. Reyhane می گوید

    سلام من یه جفت جوجه سه ماهه خریدم جفتشون و تو یه قفس گذاشتم الان ۷ماه دارن جفت خوردن به نظرتون سنشون کمه براشون خطری نداره یا احتمال داره تخم گذاری داره الان یه ماه میشه جفت خوردن ولی خبری از تخم نیست

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     جفت گیری و تخم گذاری تو این سن براشون مضر و بدن اونا رو به شدت ضعیف میکنه و تخمی که میگذاره بدون نطفه خواهد بود
     بهتر که جداشون کنید و تا یکسالگی نباید جفت گیری کنند

 72. Majid می گوید

  سلام
  ما ی عروس هلندی نر داشتیم براش ی دونه ماده گرفتیم بعد ی هفته انداختیم تو ی قفس ولی الان نوک میزنن همو داخل قفس هم اونه گذاشتیم لونه بمونه توش یا نه لطفا راهنماییم کنید مرسی

  1. ادمین می گوید

   لانه فعلا نمیخواد
   صبور باشید
   کار خاصی از دستتون برنمیاد
   باید به مدت ۱ هفته هم کنار همدیگه تو دو قفس جدا بودن تا نسبت به هم عکس العمل نشون میدادن
   الانم صبر کنید خوب میشن

 73. سارا می گوید

  سلام من یه عروس هلندی نره رام دارم حدودا یک سال و سه چهار ماه داره طبق گفته های خودتون به آینه و وسایل نوک میزنه آواز هم میخونه بال هاشم باز می‌کنه و یه سوت ملایم میزنه
  خودم حس میکنم به بلوغ جنسی رسیده نظر شما چیه به نظرتون براش یه ماده بگیرم
  یه ماده رام سراغ دارم از خودش چند ماه بزرگ تره تخم مستی هم گذاشته حالا چیکار کنم لطفاً جوابمو بدید ممنون از مطلب مفیدتون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که همون ماده رو براش بگیرید
   تا از تنهایی در بیاد

 74. سارا می گوید

  ببخشید من عروس هلندیام هنوز بچه هاشون به یک ماه نرسیدن جفت گیزی کردن😐 چراا؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   جوجه ها رو از هم جدا کنید
   جفت گیری اونا در این سن ضرر و به بدنشون اسیب میزنه

 75. Mohamad matin.slr می گوید

  سلام من یه عروس نر گرفتم یک ماه پیش بعد چند روز انداختم تو یه قفس از کشتی ماده سه تا تخم گذاشت
  الان از دیشب تا حالا سه بار نر جفت گیری کرده برای پرنده مشکلی نداره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که لانه داشته باشن تا ماده پس از تخم گذاری روی تخم ها بخوابه
   اب و غذای کافی بهشون بده
   ماده حتما باید پروتئین و کلسیم کافی دریافت کنه و از پلت مخصوص طوطی ها استفاده کن

 76. سید عارف می گوید

  سلام من یه عروس ماده داشتم تنها بود یه شب دیدم تو لونش رفته و نمیاد بیرون نگران شدم دیدم تخم گذاشته تا حالا جفت نرفته یه سال ونیم سنشه دو روز تو لونه و روی تخم خوابید رفتم براش یه عروس نر یک ونیم ساله خریدم کپ خودش البته با کلی وسواسی خریدم الان چیکار کنم انداختم پیش هم البته بعد یه روز ماده حالت پرخاشگری داره ممنون راهنماییم کنین

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نباید همینجوری پرنده رو بندازید کنار هم !
   الانم باید صبور باشید به هم عادت کنن
   پیشنهاد میکنم چند روز جدا کنید (اینکارو باید قبل اوردن انجام میدادید)

 77. احمد می گوید

  سلام من ی جفت عروس ی هفتس خریدم از وقتی اوردمشون خونه پرریزی دارن این طبیعیه
  واینکه آیا براشون لونه بزارم یاصبر کنم پرریزیشون تموم بشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ممکنه وارد استرس شده باشن در این صورت طبیعیه تموم میشه
   نه لانه زوده
   صبور باشید و تغذیشون رو مفید کنید
   محیط نگهداری پر رفت و امد نباشه و ساکت باشه

 78. S می گوید

  سلام خسته نباشید♡
  من یه جفت عروس هلنری دارم که عروس هلندی ماده خیلی مست همش سمت نر میره ولی نر محلش نمیده
  یکی دوبار هم رفت پشت عروس ماده ولی کاری نمیکنه
  در کل ماده نر و نوازش میکنه نر هم همش دم ماده رو میگیره و تمیز میکنه
  ولی جفت نمیشن چیکار کنم؟
  اینم بپرسم که عروس ماده چند وقتی بود مریض شد سرما خورد الان کمتر از قبل مسته چرا؟
  ممنون میشم جواب بدین🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما براشون لانه بذار
   و داخل قفس کف دریا هم داشته باشن
   و تمام شرایط گفته شده در مقاله رو رعایت کنید.

 79. محمد می گوید

  من خدارو شکر مره برا مادهمیخانه ماده برا نره یعنی جفت گیری خوبی دارن؟

  1. ادمین می گوید

   بله

 80. عظیمی می گوید

  سلام وقت شما بخیر
  من یک لوتینو ماده دارم که تقریبا ۱سال و ۲ ماهش هست
  یکبار پاییز پرریزی کرد
  بعد از اون مستیش شروع شد . الان ۱هفته هست دوباره پرریزی میکنه .. طبیعی هست به نظرتون؟
  و اینکه امروز یه نر ۲ ساله دوکت براش گرقتیم فعلا جدا از هم گذاشمتشون … به نظرتون غذای خاصی براشون بزارم و اینکه چه زمانی میتونم کنار هم بزارمشون؟
  ممنون از شما

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر پر ریزی همراه با خارش و قرمزی پوست و نوک زدن پرنده نباشه مشکلی نیست
   با تغذیه صحیح به زودی خوب میشه
   اون دو تا رو توی یک قفس نبداز و رفتارشون رو ببین
   اگر با هم خوب بودن که هیچ اگر نبودن باید مدتی از هم جدا کنید.

  2. Mhi.. می گوید

   سلام خسته نباشید میخواستم یه سوال بپرسم راستش یه جفت عروس هلندی نر و ماده دارم که از دوماهگی پیش هم بودن و باهم مشکلی نداشتن الان یکسال شونه بعد باهم جفت گیری میکردن هروز چندبار بعد من تصمیم گرفتم که لونه بزارم اول که لونه رو گذاشتم زیاد رفت امد نمیکردن گفتم شاید چون لونه بزرگه بعد لونه رو کوچیک کردم گذاشتم توش هم پوشاله ریختم بعد دیدم بهتر شده هم ماده هم نر زیاد رفت و امد میکنن بعد ی روز صب که از خواب بلند شدم دیدم ماده یه دونه تخم گذاشته و توی لونه روش نشسته
   بار اوله که تخم میگذاره ممکنه نطفه داشته باشه
   بعد چون بار اول تخم گذاریشونه چند تا تخم ممکنه بگذاره
   بار بعدی زمان تخم گذاریشون اگر نطفه نداشته باشه چ زمانیه
   ممنون

   1. ادمین می گوید

    سلام
    بله امکانش زیاده نطفه داشته باشه ولی شاید نتونه خوب بهش برسه و جوجه نشه چون بار اولشه
    ۴ تا شاید بزاره کم کم
    نمیشه چنین مواردی رو حدس زد ، اصولا هر وقت تخم میزارن اگه قبلش جفت گیری کرده باشن به امکان ۸۰ درصد نطفه دار میشه

 81. علیرضا می گوید

  سلام من یه عروس هلندی نر دارم که ۱ سال و ۱ ماهشه و تقریبا ۲ ماه که مسته و همش میره جلوی آینه الان ما دیروز براش یه جفت ماده ۸ ماهه گرفتیم که رنگش خاکستریه سفید نیست بعد از همون اول کنار هم گذاشتیمشون اول از هم میترسیدن ولی بعد نر میخواست توجه ماده رو جلب کنه اوایل دمش یا بالش رو نوک میگرفت و ماده هم میزدش امروز نر پای ماده رو با ملایمت و یواش نوک میگیره ماده هم فرار میکنه یا میزندش البته ماده هم بعضی وقتا دم نر رو میکشه هر جفتشون هم کاملا دستی اند چیکار کنم با هم خوب بشن؟ ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان خوب میشن
   اگر می خواهید ازشون جوجه بگیرید بهتر بود که یک ماده یک ساله می خریدید
   اما اگر با هم خوب نبودن باید تا یکسالگی ماده رو جدا کنید
   بعدش با قرار دادن لانه در داخل قفس می تونید اونا رو به جفت گیری ترغیب کنی

   1. علیرضا می گوید

    خیلی ممنون

 82. محمد می گوید

  سلام وقت بخیر من یه لوتینوی ماده ۷ ماه دارم که به من وابسته هستش براش یه نر ۷ ماه طوسی خریدم بردم دامپزشک تست مدفوع گرفتم و چک کرد گفت سالمه سالمه و گفتش ببرش بزار کنار هم ولی توی دو قفس متفاوت تا ۱۰ روز ، منم همین کار کردم با فاصله قفساشونو گذاشتم کنار هم …تقریبا ۴روز گذشته و ماده رو وقتی از قفش در می ارم می ره رو قفس نره و کنار هم می ایستن منم گفتم لابد خوب شدن نرو گذاشتم قفس ماده بعدش ماده الکی نوک می زنه به سرش به حالت اعصبانی و نره ناراحت می شه منم سریع برداشتم گذاشتم قفس خودش الان جدا از همن چی کار باید کنم که خیلی دوست بشن و همو نزنن ؟ این ماده من عادت داره به دست من نوک بزنه بعد سرشو خم کنه که نازش کنم بعد به نره هم نوک می زنه سرشو خم می کنه ولی نره فک می کنم می زنتش و می ره اونور ..کلا چی کار کنم درست شن و یه قفس برن بازی کنن؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اول اینو در نظر بگیرید که پرنده ای که جفت بگیره از حالت دستی بودن در میاد ! درنتیجه نباید پیش اونیکی پرنده اینو دربیارید بیرون ! باید شرایط رو جوری فراهم کنید که اونا به هم وابسته بشن و از وابستگی به شما دربیان !

   مورد دوم دلیل این گفته ی دامپزشک که از هم جدا نگهدارید اولا ابراز علاقه دو تا پرنده به هم بوده دوم جلوگیری از بیمار شدنشون بوده که اگه پرنده ی جدیدی بیماری خاصی داشته که خودشو نشون نداده پرنده ی قدیمی اونو نگیره که خوب شما نقضش کردید !

   جدا از هم نگهدارید و اجازه ندید بیان بیرون بعد از ۱۰ روز بزاریدشون کنار هم کم کم عادت میکنن . قفسی که جفتشون توشن هم باید بزرگ باشه

 83. امیر می گوید

  سلام
  من یک جفت عروس هلندی دارم نر به شدت مسته و دور بر ماده میره
  براشون لونه گذاشتم ظاهرا می رن لونه گرم می کنن ولی وقتی نر می خواد بر پشت ماده اون نمی زاره
  البته با هم خوبن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر لانه داشته باشن ماده باید راضی باشه
   احتمالا یا غذا کم دارن یا محیطشون نا امن و کف دریا هم حتما داخل قفس بذار

 84. محمد می گوید

  سلام وقت بخیر من یه عروس هلندی ماده ۷ ماه کاملا اهلی دارم دوتا از دامپزشک ها گفتن که براش جفت نر بگیرم منم خودم گاهی می رم بیرون اینم تنها می مونه برا همین می خوام یه نر بگیرم دور بر ۱ ساله …می خواستم بپرسم نر رو باید مثل خودش خیلی اهلی بگیرم یا فرقی نمی کنه ؟و سنش چقدر باشه بهتر؟ و اصلا هم نمی خوام که اینا تولید مثل کنن فقط می خوام با هم باشن چی کار کنم که تولید مثل نکن فعلا …اخه سنشون کمه ماده منم از تولک تقریبا در امده و یکمی مستی می کنه
  این ماده هم به من وابسته هستش چی کارکنم که کمتر بشه و با نری که قراره بخرم دوست بشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که یک ماده براش بگیرید تا با هم سرگرم بشن
   اگر مستی کرد باید جای ماده رو با نر عوض کنید
   نر هم باید همسنش و ترجیحا اهلی باشه

 85. محمد می گوید

  من یه عروس هلندی جوجه گرفتم الان یک سالشه وماده است الان چندروزی یه نربالغ ومست گرفتم فعلا ازهم جداهستن وهمو نمیبینن کی میتونم باهم جفتشون کنم؟عروس ماده مطوئن نیستم که مست باشه امانرمست وبالغه وبه صدای هم واکنش نشون میدن.لطفاراهنمایی بفرمایید،ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ۲ هفته تا ۱۰ روز اتاقشون فرق کنه
   بعد از اون ۲ هفته تا ۱۰ روز تو یه اتاق باشن ولی قفس ها از هم دور باشه که همدیگه رو ببینن
   هیچگدوم رو هم بیرون نیارید و ناز هم نکنید !
   بعد از این مدت بزارید داخل یک قفس
   و صبور باشید

  2. امیر می گوید

   سلام
   من یک جفت عروس هلندی دارم نر به شدت مسته و دور بر ماده میره
   براشون لونه گذاشتم ظاهرا می رن لونه گرم می کنن ولی وقتی نر می خواد بر پشت ماده اون نمی زاره
   البته با هم خوبن

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    حتما غذای کافی به ماده بده و داخل قفسشون کف دریا بذار تا ماده راضی بشه

 86. امیر می گوید

  سلام من یه سوالی دارم، فصل جفت گیری عروس هلندی ها معمولا کی هست؟ و اینکه ممنکه در سال چند بار تخم بزارن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا در فصل بهار و پاییز جفت گیری می کنن ولی اگر در هر موقع از سال محیط گرم باشه و اب و غذای کافی و لانه داشته باشن می تونن جفت گیری کنن

 87. حمید می گوید

  صاحب عروس هلندی ماده گفته بود تخم گذاشته و یک سال و نمیشه اما در حدود یک ماهه که هیچ علاعم مستی را نداره اما از وقتی عروس هلندی نر را دیده به شدت پر ریزی داره و به چند نفر هم که نشونش دادم گفتن که ماده ۹ ماهشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوب ۹ ماه هنوز بالغ نشده ولی در استانه ی بالغ شدنه
   بهش مولتی ویتامین مخصوص طیور زینتی بدید
   تغذیش رو متنوع کنید
   جفتگیری هم خواهد کرد

   1. حمید می گوید

    به نظرتان قفس هاشون را سر یک هفته یکی کنم
    پنجشنبه یک هفته میشه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     باید به رفتارشون نگاه کنید اگر برای هم بی قراری می کنن ، می تونید قفسشون رو بندازید پیش هم وگرنه باید فعلا جدا باشن

     1. حمید می گوید

      نر خیلی بیتابی میکنه اما ماده فقط نزدیک ترین نقطه به قفس نر میشینن و اگر جداشون کنم نر را صدا نمیکنه

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       به مرور زمان ماده به نر وابسته میشه
       باید حتما لانه داشته باشه و از غذای کافی به خصوص کف دریا استفاده کن

 88. حمید می گوید

  سلام من یک عروس هلندی نر داشتم که سبتا وحشی بود علائم مستی را داشت و براش یک ماده دستی خریدم که دستی بود گذاشتمش کنار هم و نر خیلی میرفت پیش ماده اما ماده بهش محل نمیداد و میومد پیش من . از کسی کمک گرفتم و دو هفته جداشدن کردم تا صدا هم را بشنود و نر خیلی برای ماده میخوند اما ماده جواب نمی داد فقط نزدیک ترین مکان به قفس نر می شست و نسبتا وحشی شده بود الان تو دو تا قفس اند اما هم را میبینند و ظرف غذا هاشون را نزدیک به هم گذاشتم و اون ها هم نزدیک ترین نقطه به هم میشینن و نر برا ماده میخوند اما ماده اصلا جوابشو نمیده و ماده کاملا وحشی شده
  چه مدت دیگه باید از هم دور باشند
  و من نمیدونم پرنده نرم صد در صد نره یا نه چون از کسی خریدم .فقط بال هاشو باز میکنه و سرشو میاره، پایین و برای پرنده ماده میخونه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای ماده حتما لانه درست کنید و لانه رو داخل قفس ماده قرار بدید داخل قفس رو پوشال نرم بذارید
   حتما غذای دارای پروتئین و کلسیم به ماده بدید
   بعد از مدتی ماده هم مست خواهد شد.

 89. علی رضا می گوید

  سلام من یک عروس هلندی نر و یک ماده دارم
  ماده رو داشتم دوسال خودم بزرگش کردم
  عید هم یک نر گرفتم تقریبا سن خودش یکم بزرگتر اما خیلی جون نداشت پر هاش صاف نبود توی لک بود
  یکم بهص رسیدم بعد از ۳ ماه جفت گیری کردن روزی سه بار این رو ادامه دادن
  الان تقریبا سه یا چهارروز از اولین جفت گیری شون میگذره
  و نر همش توی لونه هست و فقط برا غدا خوردن بیرون میاد
  ماده هم روز اول چندباری رفت تو قفس ولی دیگه ندیدم بره
  الان ماده اجازه نمیده به راحتی نر بیاد روش میوفته پشت سرش ماده هم فرار میکنه بعد از چند بار میگیرتش و جفت گیری میکنن
  میخوام ببینم طبیعیه این رفتار؟
  چند روز دیگه تخم میزاره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر همه چی اوکی باشه و لانه هم داشته باشن، به زودی تخم گذاری خواهد کرد.
   اگر نر و ماده دعوا می کنن می تونید تا زمان بیرون اومدن جوجه ها بیرونش کنید.

 90. عطا می گوید

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم ازتون بنده یه جفت عروس هلندی بشرط مولدی خریدم و بگفته کسی که ازش خریدم جفتن و تخم دادن ولی اصلا انگار نه انگار بهترین تغذیه رو هم براشون تهییه میکنم مکمل ولی باز هیچی نمیبینم .دیگه امروز بعد ۲ماه مجبور شدم از هم جداشون کنم ،تا ببینم میتونم نتیجه بگیرم ،پرنده نگه داشتم به اندازه‌ی اینا نمیرسیدم ولی نتیجه عالی بود ،انشالله که حرف های فروشنده درست باشه و واقعا جفت باشن و سن کم یا نابالغ نباشن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   انشالله که نتیجه بگیرید به هر حال بهتر که از خود پرورش دهنده ها بخرید، اگر طرف واسطه باشه به احتمال زیاد از سن و جنس و خلق و خوی پرنده ها اگاهی نداشته باشه

  2. احسان می گوید

   سلام شما از جفتتون جوجه گرفتید یا نه

 91. رضایی می گوید

  سلام خسته نباشید من یه جفت عروس هلندی دارن که ماده بالغ شده و چند روز که دنبال جاهای تاریک میگرده و نیخام براش لونه بزارم ولی نر هنوز بالغ نشده اشکالی نداره که ماده تخم بزارع و بدون نطفه باشه و هنوز جفتگیری نکردن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اشکال که نداره ولی خوب بدون نطفه میشه و جوجه نمیشه
   لونه رو بزارید مشکلی نداره

 92. parmida می گوید

  سلام
  ببخشید من یک طوطی ماده به مدت یک سال داشتم بد چند وقت تخم گذاشت و من رفتم یک نر خریدم ، وقتی که گرفتم وارد قفس کردم همون روز یعنی به مدت ۳هفته جدا از هم نگذاشتم که صدای هم رو بشنوند و همین طور معمولی روز اولی که گرفتم وارد قفس کردم و یک نکتع که نر بنده زرد رنگ هست و چند جا هم بردم نتونستند تشخیص بدند که نر یا ماده وای گفتمن به احتمال ۸۰ درصد نر هس و من هم احتمال می دم که نر باشه چون خصوصیات نر رو بیشتر داره ، و الان تقریبا یک سال هس که توی قفسند باهم و هر دو رام هستند و من بعضی وقت ها ازاد می کنم چون ماده بیش از حد به من وابسته هست ، و این که وقتی نر سرش رو پایین میاره تا ماده نوازش کنه ولی ماده نوک میزنه 🙁 الان مشکل از کجا هست ؟
  یعنی من باید یه نر دیگه ای رو خریداری کنم طبق سخنی که گفته اید که باید به مدت ۳ هفته فقط صدای هم رو بشنوند ؟

  پوزش از سخنان زیادم ^_^

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سلام
   فعلا برای مدتی جدا از هم باشند
   هر کدام در یک قفس ولی رو به روی هم
   بعد از اینکه کاملا برای هم بی قراری کردند می تونید بندازید پیش هم
   اما اگر هیچ واکنشی نشان ندادند باید نر یا ماده رو عوض کنید.

 93. ارزو می گوید

  سلام وقت بخیر من یه عروس هلندی یکساله نردارم بایک مرغ عشق نر خیلی روابط خوبی باهم دارن ازهم کن دورمیشن همش همو صدامیزنن.اما عروسم دیروز حرکات بدی رو روی دستم انجام داد که نشانه مستیش بود اما نمیخوام براش ماده بگیرم خیلی بهش وابسته شدم.خواستم بدونم اگر براش ماده نگیرم مشکلی نداره مریض نمیشع؟واین که بایه مرغ عشق دوسته مشکلی نیس؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   می تونید براش ماده تهیه کنید ولی به مرور زمان وابستگیش به شما کم میشه
   اگر هم ماده نخرید برای مدتی مستی خواهد داشت و دوباره اروم میشه
   بازم هر چی خودتون می دونید انجام بدید

 94. Phoenix می گوید

  سلام آقای ادمین خسته نباشید، من دوتا عروس نر و ماده دارم نر ۲ سالشه و از کوچیکی و دو ماهگی با خودم بزرگ شده و رامه اما ماده رو تازه دیروز از پرنده فروشی آوردم براش و یک سالشه و وحشیه،میخواستم بدونم که شما که گفتین باید یه مدت توی اتاق جدا و بعد نزدیک هم و بعد داخل یه قفس نگهداری شن من به خانواده میگم اما اونا بازم بدون توجه پرنده هارو میندازن داخل یه قفس که ببینن رفتارشون چجوریه،نر هم اصلا به ماده نزدیک نمیشه اما احساس میکنم ماده خیلی دوست داره بره پیش نر،هردوشونم سرحالن میخواستم بدونم که اگه فقط سر یه روز آشنایی توی یه قفس بمونن مشکلی نیست؟؟بعدشم ما در کف قفسشون هنوز پوشال نریختیم و لونه هم نزاشتیم داخل قفسشون.ممنون میشم اگه جوابمو بدید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ما بر اساس تجربه ی خودمون گفتیم اینجوری عمل کنید ولی وقتی عمل نکردید هم مشکلی پیش نمیاد تجربه میشه برای خودتون . نه خوب الان که نزدیک هم هستن اجازه بدید بمونن مشکلی نیست .
   لونه نیاز نیست اول باید ببینید چطور با هم رفتار میکنن و هر وقت دیدید که کاملا به هم وابسته شدن از پوشال استفاده کنید .

   توجه کنید یکی از دلایلی که من میگفتم پرنده ها در ابتدا از هم دور باشن ، امکان بیمار بودن پرنده ی جدید بود که خدایی نکرده در اون صورت پرنده ی ۲ ساله ی شما رو دچار مشکل میکرد . ان شالله که مشکلی ندارن

 95. مینا می گوید

  سلام من یه جفت عروس هلندی آهویی ماده و دوکت نر دارم پنج تا تخم گذاشته اما بعد از ده روز ظاهرا بدون نطفه هست به نظر شما نر را تعویض کنم یا داروی هست بدمشون
  مرسی

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که از نر و ماده بودن پرنده هاتون مطمئن بشید

  2. محمد رضا می گوید

   سلام من یدونه عروس ماده ۱ ساله دارم تازگیا ی لوتینو خریدم ک ۳ ماهشه و نره اینا کنار هم مشکلی ندارن و باهم خیلی خوبن دور میشن از هم همدیگرو صدا میزنن اینارو تو ی قفس پیش هم بندازم مشکلی پیش نمیاد؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    نه مشلکی پیش نمیاد
    اما چون لوتینوی نر هنوز به سن بلوغ نرسیده
    بهتر که با قرار ندادن لانه ، مانع از جفت گیری اونا بشید.
    عروس نر تو سن ۱۰ ماهگی بالغ میشه

 96. علی می گوید

  سلام
  من یک پرنده نر وایت فیس دارم که خیلی مست بود و همش میخوند البته وحشی بود ولی بعدا ی مقدار رام شد و از دست غذام میگرفت
  یک ماده لوتینو واسش گرفتم که سنش حدود ۶ ماه بود و چند وقت بعد پرای جدید در اورد این ماده خیلی رام بود و اصلا از روز اول به این نر توجه نمیکرد اما برعکس نر سریع رفت پیشش و واسش اواز میخوند الان حدود ۷ ۸ ماه که پیش همن این نر بیچاره همش اواز میخوند اما ماده تا صداشو میشنید واسش فیس میکرد و حالت جنگی میگرفت
  چند ماه پیش ماده دیدم دمش میده بالا صدا ریزی در میاره اما تا نر نزدیک میشد این فرار میکرد
  خلاصه این ماده رام بود اما چون سنش کم بود فکر میکردم میتونن جفت شن
  الان درسته ی مقدار رفتارش بهتر شده و منم کمتر بهش توجه کردم و دیگه نمیزارم بیاد رو سروکلم
  اما ۸ ماه گذشته و هنوز جفت نیست نره هی سرشو خم میکنه این میره کنار و دوست داره من نازش کنم
  ایا اگه همینطوری پیش هم باشن و منم دیگه به ماده توجه نکنم و نازش نکنم ممکنه جفت شند؟
  عذر میخوام طولانی شد

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اصولا شما نباید اینکار و کنید و نازش کنید. وقتی یک جفت میزارید کنار هم باید اجازه بدید کاملا با هم اخت بگیرن و اصلا و ابدا یکی رو بیرون نیارید ، اونوقت اونی که تنها میمونه هم استرس میگیره و ممکنه افسرده بشه
   صبور باشید تا باهم دیگه جفت بشن ، اصلا دست نزنید بهشون، با هم باشن خیلی کیف و لذت دنیا رو میبرن شما هم کیف میبرید از کیف بردن اونها !
   صبور باشید

 97. حسین.ع می گوید

  آخه من شنیدم میگن نباید تکونشون بدی وباید جاشون ثابت باشه برای همین میگم
  حیاط راهم امکانش برام فراهم نیس اما بالکنی که توی خونمون داریم رو میتونم دهنشا پلاستیک بکشم و اونجا بزارم که هم هواش خوب باشه هم نور خوبی بهشون برسه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره بالکن خوبه
   اما بهتر که به جای پلاستیک از توری استفاده کنید. تا هوای ازاد مصرف کنن

 98. حسین.ع می گوید

  سلام ادمین ببخشید من یه عروس ماده داشتم که از کوچیکی پیشم بود بعد مست شده بود وتخم میذاشت منم یه نر براش خریدم که مثل خودش مست بود حالا هم خیلی باهم خوبن همون روز اول بعد دو سه ساعت انداختمشون تو یه قفس آشیانه هم گذاشتم کفش رنده چوب ریختم الان باهم میرن داخل لونه ماده هم دوباره یه تخم گذاشته اما تاحالا جفت گیریشون را ندیدم میخاستم ببینم همه چی اوکیه؟ممکنه تو لونه جفت گیری میکنن؟
  وسوال بعدم اینکه قفسشون توی اتاق هست و پنجره نداره لامپ اتاقمم کم مصرفه آیا مشکلی پیش میاد اگه تو همین اتاق باشن یاخیر یا باید حتما نور طبیعی بهشون بخوره‌؟
  ممنون میشم سریع جواب بدین واقعا به کمکتون نیاز دارم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   همین اتاق خوبه براشون
   اگر امکانش هست روزی یک ساعت ببرید بیرون تا افتاب بخوره براشون خوبه
   و یا داخل حیاط یک قفس بزرگ از توری درست کنید تا کمی در هوای ازاد پرواز کنن این کار به شادابی اونا کمک میکنه و امکان جفت شدن رو بالا میبره

 99. گل یخ می گوید

  سلام وقت بخیر
  من عروس۸ماهه نر دارم،جدیدا وقتی رو دستمه باانگشتام بازی میکنه و خیلی دمشوتکون میده و لمس میکنه. وقتی میرم سفر برای مراقبت میبرمش پیش اقوام ک عروس نرحدود۲الی۳ماهه س،ازش فرار میکنه ولی دعوا نمیکنن.کی میتونم بداش ماده بگیرم؟اذیت نمیشه؟
  منشکرم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   وقتی ۱ سالش شد براش بگیرید ، الانم کمی مسته
   پیش فامیل نبرید بهتره ، اون نر رو هرچقدر کمتر ببینه مناسب هست ، نباید دعوا کنه ممکنه آسیب ببینه

 100. Farimah می گوید

  سلام خسته نباشید
  ما یه عروس هلندی ماده رو از وقتی جوجه بود داشتیم تا وقتی که ۱.۵سالش شد شروع کرد به تخم گذاشتن ، براش عروس نر خریدیم الانم کلی سعی میکنه که به نرش نزدیک بشه و علائم جفت گیری از خودش نشون میده ولی نر فقط آواز میخونه تو این شرایط کاری انجام نمیده ، تازه متوجه شدم که نر خودشو با چیزای دیگه ارضا میکنه و نمیذاره ماده بره تو لونه ، با این شرایط ماده دائم درحال تخم گذاشتنه😢 نگران ماده هستم لطفا راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   جای نگرانی نیست ، به امکان زیاد نر هم دستی بوده
   کمی طول میکشه تا به هم عادت کنن
   شما باید در نزدیک کردن دو پرنده به هم خلاقیت بیشتری استفاده میکردید .
   اول باید دوپرنده تو دو اتاق جدا میبودن که فقط صدای همو بشنون
   بعد دو هفته میومدن داخل اتاق ولی دور از هم
   اینجا ممکن بود همدیگهرو صدا کنن
   بعد میومدن داخل قفس و به امکان زیاد جفت گیری سریعتر صورت میگرفت
   الان هم مشکلی نیست صبور باشید و اجازه ندید که قفط یکیشون از قفس بیاد بیرون ، یا هر دو بیان یا هیچکدوم

 101. حسن می گوید

  سلام دوست عزیز.دوتاعروسهلندی دارم که نروماده هستن وسنشون یازده ماهه چون خودم بزرگشون کردم الان یکهفته هروزروزی سه یاچهاربارجفگیری میکنن وتغذیشون هم خیلی عالیه ازجوانه گندم وماش گرفته تاویتامین هفته ای دوسه روزمیدم کلاخداروشکرپرندهای سرحالی هستن ولونه هم دارن باهم هم خیلی خوب هستن.لطفابگیرجفتگیریشون تاچندروزدیگه ادامه داره وایابعدجفتگیری احتمال تخم گذاشتن هستش فکرکنم نزدیک ده روزه الان جفت گیری میکنن وخسته نمیشن منم تمام غذای مقوی روبهشون میدم .تاکی جفتگیریشون ادامه داره ممنون میشم قشن بخونیدوج من روبدید تشکرفراوان

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   لانه دارن؟
   برای تخم گذاری حتما باید لانه داشته باشن و داخل لانه هم پوشال نرم یا کاه بریزید.

 102. معراج می گوید

  سلام ادمین عزیز خسته نباشید،من یه جفت عروس هلندی دارم که از بچگی تقریبا۲ماهگی پیش هم بودن و خودم بزرگشون کردم و به شدت به هم وابسته ان،یعنی یه لحظه نمیشه ازهم جداشون کرد کم میمونه خودشونو بکشن،و اینا هرررر لحظه باهم جفتگیری میکنن شاید روزی بالای۳۰بار باهم جفتگیری میکنن فقط زمان غذا خوردن از هم جدا هستن بعدش دیگه کلا درحال جفتگیری ان به نظرتون واسشون ضرر نداره این همه جفتگیری؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   همه ی این جفتگیری ها منجربه خالی شدن اسپرم نمیشه
   به نوعی دارن بازی میکنن
   نه اشکالی نداره ، شرایط نگهداریشون خوبه که اینجوری قبراقن
   همین فرمون برید جلو
   موفق باشید

 103. elahe می گوید

  سلام
  من یک جفت عروس هلندی دارم که تقریبا روزی دو سه بار جفت گیری میکنند میخواستم بدونم این طبیعیه؟ و باعث ضعیف شدنشون نمیشه ؟
  و اینکه الان دو سری هستش که تخم گذاشتن ولی تخم ها جوجه نشدن ممکنه بخاطر سن بالای عروس نر باشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید به خوبی روی تخم ها نمی خوابه برای همین جوجه نمیشه
   بهتر ایندفه از ایزی باتور ۶ برای جوجه شدن تخم ها کمک بگیرید.

 104. مهدی می گوید

  سلام
  یکماهه یک جفت عروس خریدم ک از قبل جفت بودن و حالا یه یک هفته میشه ک تو تمیز کردن پر ها ب یکدیگر کمک میکنن و به همدیگه غذا میدن
  سنشون ۱.۵ هست و اما جفتگیری ازشون ندیدم لانه هم گذاشتم و اصن سمتش نمیرن
  علت چیست
  ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   کف دریا و اب و غذای کافی یادتون نره

 105. Amir می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که روزی دوبار جفت گیری میکنند ولی بعضی‌موقع ها همدیگر رو نوازش میکنن و بعضی موقعه ها نر‌ماده رو میزنه یعتی زیاد نمیزه لحظه اییه دلیلش چیه.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مشکلی نیست
   براشون لانه بذارید و اب و غذای کافی در اختیارشون قرار بدید تا جفت گیری کنن

 106. ولی می گوید

  سلام عروس هلندی های من جوجههاشون که از تخم در میاد پاهاشونو انگشتای جوجه هاشونو میخورن و بلد جوجه ها میمیرن این چه مشکلیه چجوری حل میشه؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا عروس شما با کمبود پروتئین مواجه هستش
   بهتر که بهش تخم مرغ اب پز ، سینه مرغ اب پز شده و دانه های دارای پروتئین مثل بادام زمینی و تخم افتابگردان بدون نمک و… بدید

 107. آرش می گوید

  سلام و وقت بخیر
  ممنون از پاسخگویی به سؤالات
  اگه میشه این ۲ سوال منو کامل توضیح بدین ممنون.

  ۱.یک جفت دارم که جفتگیری میکنن و به لونه میرن اما تخم نمیذارن. (از لحاظ تغذیه هم رعایت میشن ویتامین مینرال، جوانه گندم، تخم مرغ ) کف لونه رو هم خاک اره ریختم که میریزن بیرون میخاستم بدون بخاطر اون هستش که تخم نمیذاره و چی بریزم کف لونه یا دلیل دیگه داره؟

  ۲. دوهفته پیش بود که ماده باز مست شده بود و میرفت پیش نر اما نر پرخاشگری میکرد البته شایدم نر رفته تولک چون پرهای ریزی هم تو پایین قفس دیده میشه بخاطر اون جداشون کردم الان ۸ روز هست کنار هم تو قفس دیگه هستن الان بعد چند روز بازم کنار هم بندازم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سنشون چقدر هست ؟
   نر وارد تولک نمیشه ، اون پرریزی دوره ی بلوغ هست
   خیلی وقته با هم هستن ؟ محیطشون رو که تغییر ندادید جدیدا ؟

   1. آرش می گوید

    سنشون ماده ۱۳ ماهه نر رو دقیق نمیدونم چون داده بودن بهم. خودشم نر نمیخونه مگر موقع جفتگیری که میره داخل لونه یه صداهای عجیب غریب درمیاره.
    تقریبا ۶ ۷ ماه هست پیش همن.
    نه محیطشونم دست نزدم رفت و آمد نمیشه ساکت و گرم

    1. ادمین می گوید

     اوکی کف خود قفس مقداری پوشال بزارید براشون ، بزاریدشون کنار هم و صبور باشید

     1. آرش می گوید

      ممنون. ینی میگید بخاطر لونه تخم نمیکنن ؟

      1. ادمین می گوید

       باید دقت کنید که لانه رو کمی قبل از جفت گیری داخل قفس بزارید تا کم کم به اون هم عادت کنن
       دلیل دقیق رو نمیشه گفت ، بعضی از عروس هلندی ها ممکنه بعد از ۱.۵ سالگی تا ۲ سالگی تخم گذاری کنن
       تنها راهنمایی مثبتی که میتونم بهتون بکنم اینه که صبور باشید و با پرندهاتون خوش باشید و بهشون برسید ، به موقعش تخم هم میزارن

 108. سروش می گوید

  سلام آقای ادمین یه سوال داشتم
  من عروس هلندی یه دو روزی هست که تخم هایش خراب شده و امروز دیدم کف قفس تخم گذاشته است و تخمش شل و خراب بود و میدانم بخاطر کمبود کلسیم هست من امروز در لانه را بستم تا بهشون برسم و ویتامین بدنشان تامین شود الان سوالم اینه در لانه را بستم اشکال نداره ؟چون امروز کف قفس تخم گذاشته بود و تخمش خراب شده بود آیا مشکلی نیست در لانه را بستم؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه لانه رو باز کنید
   برای اینکه عروس تون بیش از حد تخم گذاری نکنه و بدنش ضعیف نشه
   می تونید تخم ها رو بردارید و به جاش تخم مصنوعی یا همون پلاستیکی عروس هلندی رو داخل قفس بذارید
   حتما حتما از کف دریا استفاده کنید
   توی غذاش پودر پوسته تخم مرغ بریزید و از پروتئین زیاد مثل تخم مرغ اب پز ، سینه مرغ اب پز شده و هر ماده پروتئین دار دیگه ای استفاده کنید

 109. سروش می گوید

  سلام من جوجه عروس دارم تنها هست و پدر مادرش هم روی تخم هستن الان جوجه عروسم ۵۰.۶۰روزه هستش چیجوری دونه خورش کنم خسته شدم از سرلاک خریدن و سرلاک دادن بهش نمی‌دم تا سعی کنه دونه بخوره اما هیچی نمیخوره و فقط جیغ میزنه لطفا راهنماییم کنید چیجوری دونه خورش کنم ممنون.،.،.،

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خسته شدید برای چی پرنده میگیرید یا میخواید حتما پرنده نگه دارید ؟ کلاس داره یا مورد دیگه ای هست ؟
   اینکه شما سرلاک بهش نمیدید و گرسنگی به پرنده میدید تا دون بخوره کار بسیار نادرستی هست ممکنه سبب مرگش بشه . این مدلی بهتره اصلا نگه ندارید نه اونا زجر میکشن نه شما اذیت میشید !
   پرنده نگهداشتن چه یکی چه صدتا باید عشق داشته باشه به اینکار وگرنه تهش هیچه
   اول تکلیف خودتون رو روشن کنید که هدفتون از پرورش پرنده چیه ، اگه میخواید بفروشید همین امروز ببرید بفروشید قیمت خوبی میخرن ، حداقل به پرنده ی بیچاره گرسنگی نمیدن . اگرم میخواید پرورش بدید تفکرتون رو عوض کنید و بهش سرلاکی رو بدید
   تا ۴ ماه ممکنه نیاز به سرلاک داشته باشه

 110. A می گوید

  با سلام.
  من یک جفت عروس دارم ک یک هفته هست آوردمشون… ولی هیچ جفت گیری ازشون ندیدم!
  البته هنوز لونه شون رو نذاشتم…..
  مال اینه ک هنوز لونشون رو نذاشتم؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله می تونه به این دلیل هم باشه
   لانه رو بذارید و اب و غذای کافی در اختیارشون بذارید
   به رفتارهای نر و ماده توجه کنید، اگر همدیگر رو نوازش کردن به زودی جفت خواهند شد.

 111. مدینه می گوید

  بعد یه چیز دیگه عروس ماده هم تا چه سنی جفت گیری می‌کنه و چه سنی به بعد دیگه بچه نمیاره بعد اینکه در باره موضوع لونه هست لونه هنوز نصب عه رو قفس خواستم جفت و وارد قفس کردم لونه رو بردارم یا ایرادی نیست ممنون میشم

  1. ادمین می گوید

   ماده رو هم اطلاع ندارم ، این موارد به صورت علمی بررسی نشده
   نه مشکلی نیست بزارید باشه
   با توجه به شرایط موجود پیشنهاد میکنم ، دو هفته ماده ی جدید در خارج از اتاق یا محلی باشه که نر حضور داره تا فقط صداشو بشنوه
   بعد ۲ هفته داخل یک اتاق و در قفس های جدا باشن و بعد از اون مدت میتوننن کنار هم باشن

   ۲ خاصیت داره اینکار، اولی اینکه اگه پرنده ی جدید بیمار باشه در دو هفته خودش رو نشون میده ، دوم اینکه چون صدای همدیگه رو میشنون میزان امادگیشون برای کنار هم بودن بیشتر هم خواهد بود !

 112. مدینه می گوید

  سلام عروس هلندی من نر هستش بعد پنج سالم سن داره می‌خوام بدونم واسش جفت تهیه کنم جفت گیری می‌کنه یا نه پیر شده یا از چه سنی به بعد پیر میشه و جفت گیری نمیکنه بعد اینکه تا چه زمانی میتونه تولید مثل کنه..؟…گفتم خواستم بگیرم چند ساله باشه خوبه بعد اینکه من یه بار گرفتم عروس ماده مرد خفه شد بیچاره نکنه دیگه جفت گیری نکنه ولی اصلا حالت افسردگی نداره جلو آینه هم بدجوری ذوقی میشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه هنوز پیر نشده ، پرنده در شرایط نگهداری مناسب تا ۳۰ سال هم میتونه عمر کنه
   مشخصه که مسته و اگه جفت داشته باشه خوشحالتر خواهد بود
   هر چند از حالت دستی خارج میشه کم کم
   حداکثر سن جفتگیری هم اطلاعی ندارم ولی نر هست فکر نکنم مشکلی داشته باشه

 113. ALi می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم ک ماده ۲ تا تخم گذاشته، این دوتا تخم هاشو بردارم و بجاش تخم بی نطفه بزارم.؟؟ یا ولش کنم …

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر می خواهید از همه تخم ها به صورت یکجا جوجه کشی کنید می تونید این کار رو بکنید ولی باید تخم های برداشته شده رو در یک مکان خنک نگهدارید و روزانه ۴ بار بچرخانید تا نطفه زنده بمونه

 114. رحمتی می گوید

  سلام خسته نباشید.
  میخواستم ببینم ک (پودر مولتی ویتامین) برای جفت خوبه داخل آبِشون بریزم؟؟
  و اینکه چند روز یک بار در آب بریزم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خوبه ولی زیادیش مضر و مشکلات زیادی به همراه داره
   بهتر که مقدار دقیقش رو از دامپزشک بپرسید
   داروخانه های دامپزشکی هم می تونن کمک تون کنن .

   1. Arman می گوید

    سلام من یک عروس هلندی ماده دستی دارم که چند وقت پیش ۶ تا تخم زائد گذاشت رفتم واسش یک نر دستی بالغ پیدا کردم اما یهویی هر دوشون رو گذاشتم تو یک قفس. با هم دعواشون نمیشه اما بعضی وقت ها که ماده می‌خواد بچرخه دمش می‌خوره تو صورت نره اون هم نوک میندازه دو سه روزه که باهمن اما هیچکدوم محل هم نمیزارن و بعضی وقت ها نره نوک میندازه به ماده هه و چون هردوشون دستی هستن هی می‌خوان بیان از قفس بیرون …

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اگر نمیخواهید ازشون جوجه بگیرید نیازی به خرید نر نبود
     حالا که خریدید بذارید پیش هم بمونن
     اگر دعوا کردن می تونید از هم جداشون کنید،
     به مرور زمان به هم وابسته خواهند شد.

 115. فندق می گوید

  سلام من برای آماده کردن جفت، برای تخم گذاری و جفت گیری باید چه غذا هایی بهشون بدم؟
  من هر روز یک وعده بهشون گندم پخته شده میدم میگن مست میشن…
  براشون خوبه؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید از دانه های گرم مثل کتان ، شاهدانه ، افتابگردان ، کافشه و… استفاده کنید
   فقط استفاده از گندم کافی نیست
   استفاده از میوه و سبزیجات به خصوص کاهو و کلم خرد شده فراموش نشه

 116. رامينه می گوید

  سلام
  من دوتا عروس هلندي دارم ماده تقريبا دوساله اس و يكبار تخم پوچ گذاشته بعد از اون من يك نر خريدم كه الان ٨ ماهه اس بعد از مدت تقريبا ٧ ماه كه كنار هم بودن ماده عروسم دوباره مستي مي كنه و نر هم باهاش جفت شده ي بار نگرانيم از اينجاست كه ماده با نر با هم داخل ي مكان نمي مونه البته من هنوز لونه نگذاشتم براشون چون اصلا قصدم جفت شدن اين دوتا نبوده و هميشه تصور مي كردم ماده اجازه جفت شدن نميده به نرم باهم در اكثر زمانها خوب نيستن اخه جز خرابكاري😂
  الان نميدونم چيكار كنم لونه بزارم يا نه ؟ بعد از يكبار جفتگيري ممكنه تخم بزاره ماده عروسم 🤔
  تازه اونم مطمئن نيستم موفقيت اميز بوده يا خير 😅

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   انشالله که موفقیت امیز بوده 😅
   بهتر که لانه رو بذارید تا تخم ها رو بذاره
   این کار به بهتر شدن رابطه اونا هم کمک میکنه

 117. Amir ST می گوید

  سلام من یه عروس نر دارم خیلی به من وابسته هست،اصلا تو خونه نمیمونه و همه جا همراهم میاد و فرار نمیکنه.همیشه هم آزاده.
  منم خیلی بهش وابسته هستم.و الان دیگه سن جفت گیریش هست.شنیدم براشون جفت بگیری رابطه شون با آدم ها بد میشه و من خیلی از این موضوع میترسم.میخواستم بدونم میشه کلا براش جفت نگیرم؟یعنی پیش خودم باشه وهیچ وقت جفت گیری نکنه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله ، اگه جفت بگیره رابطش با شما تقریبا تموم میشه به مرور زمان !
   بله میشه نگرفت ، زمانی که باهاش هستید رو زیاد باشه مشکلی براش پیش نمیاد

   1. Amir ST می گوید

    ممنون ازتون،مطالب وبلاگتون عالیه

 118. امیر می گوید

  سلام.
  من ۴ روز هست ک یک حفت عروس خریدم…
  اما لونه براشون نزاشتم وقتی نزدیک هم میشن ماده کمی به نرِ نوک میزنه. باید چند روز دیگه براشون لونه بزارم؟؟ هنوز هم جفت گیری نکردن فکر میکنم ۴ روز زمان کمی برای عادت کردنشون به محیطه…

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ۳ تا ۴ هفته طول میکشه به محیط عادت کنن
   شما هفته ۲ به بعد لانه بزارید

 119. سرایانی می گوید

  سه ماهه که ما یک جفت عروس هلندی گرفتیم و حدودا یک ماهه که هر روز تا سه چهاربار هم جفت گیری دارن اما تخم نمیذاره،مشکلی وجود داره یا این حالت طبیعیه؟
  عروس هلندی ماده هم دائم پرهای روی سر نر رو می کنه
  ممنون میشم که راهنماییمون کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اصولا باید محیط اروم و بدون استرسی رو براشون فراهم کنید و تغذیه کافی هم داشته باشن
   لانه باید حتما وجود داشته باشه و در تغذیه پرنده ماده حتما از پروتئین و کلسیم کافی استفاده کنید
   کف دریا هم بذارید داخل قفس تا ازش استفاده کنه

 120. مهدی یار می گوید

  سلام من یک عروس هلندی نر داشتم حدود ۱ سال و نیمه هست الان بعد الان با یک ماده تقریباً ۱ ساله اووردم توی قفس و میخام که جفت شن الان ۱ روز گذشته پرنده نر هی لپ و سر عروس هلندی ماده رو ناز می‌کنه و میخارونه ولی بعضی وقت ها هم دعوا خیلی کوچیکی میکنم ولی الان همه اش سرشو ناز می‌کنه پرنده نر ۱ سال و نیم پرنده ماده ۱ سالش هست ایا با هم جفت میشن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   قابل تشخیص نیست
   صبور باشید میشن

  2. محمد صدرا می گوید

   پس ببخشید بنطرتون من الان باید چیکار کنم. یه ماده اهلی بخرم یا چی و سریع ترین راهی که زود جفت میشن کدومه تا اونو بخرم ماده چند وقته باشه و اهلی باشه یا وحشی کدوم مناسب تره؟هر دوره چند ماهه؟ بنده علاقه بسیاری به عروس هلندی دارم از این بابت میخوام جوجه دار بشن اونا رو هم نگه دارم لطفا جواب بدید و وقتی که عروس هلندی مناسبو آوردم چیکار کنم
   ببخشید خیلی زحمتتون دادم ممنون از اطلاعاتی که میدید

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    دارن کم کم به هم عادت میکنن
    غذای کافی بهشون بدید
    حتما براشون لانه بسازید و داخل قفس هم کف دریا بذارید
    محیط شون هم باید گرم و کاملا ارام و بدون استرس باشه به مرور زمان جفت گیری می کنن.

 121. سروش می گوید

  سلام عروس هلندی من تخم گذاشته کف قفس در صورتی ک لانه هست و توی لانه میرود پوست تخمش نرم و شُل هست طوری که زرده یه طرف پوست تخم یه طرف دلیلش چیست
  ممنون ازتون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   کلسیم کم داره توی غذاش حتما بهش پودر پوسته تخم مرغ بده و توی قفسش کف دریا قرار بده

  2. محمد صدرا می گوید

   سلام ببخشید من یک عروس نر دارم تو خرداد ۱ ساله میشه نر اهلیه و قراره یه ماده براش بیارم تو فامیلمون هست اونو قراره بیارم سن اون ماده کمی زیاده مثلا ۲ ساله و وحشیه اگه اونو بیارم مشکلی پیش نمیاد و چند وقت بعد تخم میذارن ؟و یه سوال دیگه جفت ماهی چند تا تخم و جوجه میزاره میانگینش تقریبا
   لطفا جواب بدید باتشکر

   1. ادمین می گوید

    سلام
    هر دوره ۴ تا ۶ تا تخم میزارن ، اینکه چندتاش جوجه بشه قابل تشخیص نیست
    میشه جفتشون کرد ولی ممکنه زمان ببره این زمان هم قابل تشخیص نیست
    به طور کلی اینا موجود زنده هستن نمیشه به طور دقیق رفتارشون رو تشخیص داد ، میشه گفت که اینا با هم جفت میشن ولی نمیشه گفت ۱ ماه یا ۱۰ ماه !
    هدف از نگهداری این پرنده ها باید برای زیبایی و خوشی باشه نه جوجه اوری و استفاده به عنوان ماشین جوجه اوری، در این صورت پرنده عمر زیادی نخواهد داشت و در صورت جدا شدن از جفت افسرده خواهد شد

 122. علیرضا می گوید

  سلام
  ببخشید وقتی جوجه عروس هلندی از تخم در اومد لازم هست در لونه برداشت تا نور به داخل لونه برسه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نباید نور شدیدی بهشون بخوره چون ممکن بینایی شون اسیب ببینه

 123. تافی و نبات می گوید

  سلام من الان ی چند روزیه ک ی عروسم ی ماده تهیه کردم امروز ی آمیزش زوری داشتن 😂ولی خب ماده هی نوک میزنه ب نر ب نظرتون من الان چکار باید بکنم داخله لونه هم ک میرن ماده ب نر نوک میزنه و بیرونش میکنه و گاهی اوقات تکی تکی وارد لونه میشن ممنون میشم ک راهنمایم کنین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   🤔
   احتمالا با هم سازگار نیستن
   غذای کافی بهش بده و محیطش رو ارام و بدون سر و صدا نگه دار
   شاید راه اومد.

 124. محمد علی می گوید

  سلام من یه جفت لوتینو دارم که نر از ۲ ماهگی پیش خودم بوده و کاملا دستی و سخنگو هست الان نزدیک به ۱سالو ۳ ماه میشه و چند روز هست که براش یه ماده گرفتم ولی اصلا طرفش نمیره البته ماده هم خیلی پرخاشگری نسبت به نر داره اصلا نمیزاره بیاد طرفش ….امروز دیدم که نر به وسیله چوب داخل قفس خود ارضایی میکنه …لطفا راهنماییی کنید ….ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی نیست
   بهشون فرصت بدید
   روش نزدیک کردن دو پرنده که نسبت به هم غریب هستن به شیوه هست که حدودا ۱ ماه پروسش طول میکشه ، دو هفته پرنده ی تازه وارد در اتاق دیگه ای نگهداری میشه تا بخونه و همینطور اگه بیماری خاصی داشته باشه مشخص بشه، یک هفته میارن داخل اتاق پرنده ی دیگه و از هم با فاصله نگهدارن تا صدای هم دیگرو بشنون و کم کم تحریک بشن ، بعد هفته ی ۴ ام در داخل یک قفس قرار داده میشن !
   شما همینجوری انداختیشون تو یه قفس ! پس صبور باشید کم کم به همدیگه عادت میکنن

 125. حسینی می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  من یک جفت عروس هلندی دارم. بعد از دو ماه که خریداریشون کردم الان صبح از ساعت ۷ صبح الی ۹ صبح داخل لونه میرن. مابقی روز رو داخل لونه نمیرن. هنوز جفت گیری ازشون ندیدم. خوراک ماده هم زیاد شده. آیا اینها برای تخمگذاری آماده میشن یا برای سرگرمی داخل لونه میرن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای تخم گذاری اماده میشن
   از غذاهای دارای پروتئین استفاده کنید
   کف دریا حتما داخل قفس بذارید
   در غیر اینصورت حتما از پودر پوسته تخم مرغ استفاده کنید

 126. خانم نیکجو می گوید

  سلام ممنون بابت راهنماییاتون🌼
  منم یه سوال دارم
  یه عروس هلندی نر ابلغ هفت ماهه دارم. دوست دارم یه جفت براش بگیرم. الان یه ماده یک ساله مرواریدی در نظر گرفتم براش. خواستم بدونم انتخاب خوبیه؟
  عروس هلندیه خودم حرف میزنه و میخونه. خیلیم بازیگوشه. پرریزی هم داره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   صبر کنید وقتی که عروس شما به یکسالگی رسید بعدش براش جفت بگیرید
   به این نکته هم توجه کنید که در صورت خرید جفت ، عروس شما به مرور زمان حرف زدن رو یادش میره چون تمرین نخواهد کرد.

 127. جواد می گوید

  با سلام
  عروس های من حدود دو سالشون هست، نر با تجربه هست اما ماده اولین باره جفت میشه، من فقط یک بار دیدم جفتگیری کردن بعد از اون ماده پرخاشگر شده و امروز هم تخم گذاشته و مرتب روش خوابیده، اما با نر رفتار خشنی داره،آیا با یک بار جفتگیری تخم ها نطفه دار میشه و چرا ماده نر رو میزنه و نمی زاره نر بده تو لونه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه مدت کمی هست که با هم هستن طبیعیه
   با یکبار هم میشه نطفه دار شد مشکلی نداره
   صبور باشید و زیاد دو رو برشون نرید تا بیشتر به همدیگه عادت کنن

 128. محمدرضا می گوید

  سلام.خسته نباشید
  یه جفت عروس دارم که بعدازتخم گذاشتن وجوجه نکردن.عروس نربشدت سروصدامیکنه.دلیلش چیه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   رفتار طبیعی هست
   به زودی خوب میشه

  2. Morteza می گوید

   با سلام یک جفت عروس دارم نر خاکستری ماده لوتینو هر دو دستی مدته با هم جفت هستند چند بار تخم گذاشتند ولی جوجه بعد از به دنیا اومدن زنده نماندن و بعد از اون جدا بودن حالا سوال من اینه که چند وقت پیش پر های ماده ریخت و کامل در اومد ولی حالا که دوباره جفت شدن تخم کرده باز پر هاش ریخته به طوری که داخل لونه پر پره حالا چه کار کنم چهار تا تخم کرده ۸ روزه نشسته کلسیم ویتامین همه چیزم داخل ابشون ریختم. چه کار کنم؟

   1. ادمین می گوید

    سلام
    کلسیم رو باید قبل از اینکه تخم بزاره بهش بدید ! ویتامین رو ادامه بدید هر هفته
    تغدیه مناسب باشه ، سنگ مینرال برای تامین کلسیم مناسبه ، کف دریا هم خوبه
    به همین روش ادامه بدی مشکلی پیش نمیاد

 129. علی می گوید

  سلام خسته نباشید ی سوال داشتم میخواستم که تخم عروس هلندی بگیرم بعد ی دستگاه جوجه کشی درست کنم و تخم ها رو داخل اون بزارم آیا جواب میده ؟ ومیشه به عروس هلندی یک روزه سرلاک داد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تخم پرنده های زینتی حساس هستند و حتما باید دما و رطوبت شون دقیق باشه
   دستگاه های دست ساز راندمان پایینی خواهند داشت
   برای این کار می توانید از ایزی باتور ۶ یا ارکام سورو ۲۰ استفاده کنید.

 130. رضا می گوید

  سلام. من یه جفت عروس نر و ماده دارم. جفت گیری کردن و نر داره لونه رو اماده میکنه. اما الان دیدم که دو تا پر کف قفس افتاده ایا عروس هام رفتن توی لک ؟ یا این طبعی است؟! لطفا جواب بدین ممنون. و این رو بگم که هر دو عروسها بالغ هستند. متشکرم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   فکر نکنم
   داخل لانه پر مرغ قرار بدید
   شاید پرهای خودشون رو میکنن

 131. امیرعلی می گوید

  سلام من میخوام یه جفت عروس هلندی لوتینو بخرم ۱۴سالم قبلا۱عروس داشتم به نظر شما میتونم بخرم؟از نگهداریش بر میام که جوجه بزاره؟کار سختیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید به اب و غذاش برسید
   قفسش رو تمیز کنید و محیطش باید ارام و بدون صدا باشه شلوغی باعث استرس میشه و نمی تونن تخم بذارن
   محیطش رو باید با بخاری گرم کنید تا سرما نخورن
   و اگ بیمار شدن سریع به دامپزشک مراجعه کنید
   اگر این موارد رو می تونید فراهم کنید پس از نگهداریشون بر میایید
   موفق باشید.

 132. Aminxo1385 می گوید

  سلام من دوتا عروس هلندی دارم که از بچگی باهمن الان هم خیلی باهم دیگه نهربونن و همدیگرو ناز میکنن اول که رفتم جنسیتشونو ببینم گفتم دوتاشون نرن ولی الان یکی لانه درست کرده و یکی از عروس هلندی ها هی میره رو دومی ولی فک کنم چون اولین باره هی میفته از روی عروس هلندی دومی الان من سوالم اینه که چون اولین بارشونه درست جفتگیری نمیکنن یا همدیگرو دوس ندارن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه نر و ماده باشن ، طول میکشه تا جفتگیری کنن ، باید سنشون به ۱ سال برسه
   اگرم نر و ماده نباشن ممکنه تظاهر کنن به جفت گیری !

 133. D می گوید

  سلام
  می‌خواستم بدونم اینکه اگه برای عروسم جفت بگیرم من رو فراموش می‌کنه، دقیقا تا چه حدی هست؟
  یعنی دیگه لازم نیست هردوتاشون رو از قفس بیرون بیارم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر مدتی باهاش ارتباط نداشته باشید و براش جفت هم تهیه کرده باشید احتمالا به جفت خودش وابسته میشه و شما رو کاملا فراموش نمیکنه ولی بیشتر از شما به جفتش اهمیت میده

 134. محراب می گوید

  سلام من عروس مادم ۶ ماهشه کاملا خیز میده و نر هم یک سال و نیمشه روزی ۵ یا ۶ بار جفت گیری دارن به نظرتون با توجه به سن کم ماده ممکنه تخم بذاره ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براش ضرر داره
   تخم های بدون نطفه و شل تولید میکنه
   بهتر که تا سن ۱۰ ماهگی جداش کنید

 135. Mohammadreza می گوید

  سلام.
  یه جفت عروس دارم که تخم گذاشتن.هردو داخل لانه هستن.خیلی نوک به کفه لانه نیزنن وسروصدامیکنن وضربه میزنن.یه سوال دیگه اینکه عروس ماده به فاصله چندروزتخم میذاره.باتشکر

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بستگی به تغذیه داره
   اگر غذای کافی و دارای پروتئین و کلسیم بالا در اختیارشون بذارید هر سه الی چهار روز یکبار تخم خواهد گذاشت.

 136. سروش می گوید

  تخم ها ب احتمال زیاد خراب شده اند آیا خودم تخم هارا از لانه دربیاورم یا خود عروس ها تخم هارا بیرون می اندازن؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بذارید چند روز بگذره احتمالا خودشون میندازن بیرون

 137. سروش می گوید

  سلام عروس هلندی من چهارتا تخم گذاشته و دفعه اولش هست که تخم میگذارد معمولا برای دفعه اول ازشون انتظاری نیست که تخماشون تبدیل ب جوجه بشه من هر چهار تا تخم را نگاه کردم دوتا بی نطفه و دوتا دیگری نطفه دار الآنم که نگاه کردم نطفه یکیشون انکار خراب شده و دیگری داخلش دیده نمیشه که قرمز پر رنگ هست ب احتمال زیاد تبدیل ب جوجه شده سوالم این هست که آیا دفعه بعدی جوجه هاشون ب دنیا میان وتخم بیشتری تبدیل ب جوجه میشه و تخم های بیشتری نطفه دار خواهد شد ؟؟چون من هفته ای چهار بار بهشون ویتامین و چیزای دیگری میدم والانم روزی چهار و پنج بار جفت گیری میکنن درصورتی که خیلی وقته دادن تخم کتان رو قطع کردم و چیزای سرد بهشون میدم لطفا جوابمو بدین
  تشکر از شما🌹🌹💐

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله به احتمال زیاد نطفه دار خواهد بود در اینده
   به پرنده ماده ویتامین ، غذای پروتئین دار مانند تخم مرغ اب پز و سینه مرغ اب پز شده و
   غذای کلیسم دار مثل کف دریا یا پودر پوسته تخم مرغ بدید
   استفاده از مولتی ویتامین و دانه های گرم مثل کتان ، کافشه و شاهدانه و … فراموش نشه
   شاید فهیده که تخم ها جوجه نمیشن واس همین بی خیال شده

 138. مسعود می گوید

  سلام
  من دوتا عروس هلندی دارم که یکیشون حدود یکسال و چهار ماه (قطعا ماده چون الان تخم بدون نطفه گذاشته)و دومی ۹ ماه که کاملا سخنگو هست ولی هیچ وقت تعیین جنسیتش مشخص نشده(هر پرنده فروشی یک چیزی میگه). بعد از حدود ۴ ماه که با هم هستن هیچگونه اقبالی نسبت به همدیگه ندارن.فقط بعضی اوقات ماده نسبت به دومی پرخاشگری میکنه.حالا که ماده تخم بدون نطفه گذاشته، عروس هلندی دومی بعضی وقتا روی تخم ها میشینه، ولی به هیچ عنوان هیچ نشونه ای از جفتگیری رو تو این مدت ندیدم. لطفا راهنمایی کنید که من با اینها چکار کنم. ممنون از راهنمایی شما

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مورد خاصی نمیشه گفت در این موضوع
   بهتره ببرید دامپزشکی تا با ازمایش خون مشخص بشه که کدوم نره کدوم ماده !
   تنها راهش به نظر همین باشه

 139. محمد می گوید

  سلام خسته نباشی من ی نر مست داشتم الان ی مادره خریدم اونم آمادس همو دیدن ماده با داد نر هم خوابید روش ولی جدا کردم چیکار کنم ب نظرتون؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   وقتی پرنده ی جدیدی وارد خونه میکنید ، حداقل یک ماه دور از پرنده ی اصلی نگهدارید تا اگه بیماری داشت منتقل نشه !
   در این یک ماه ، دو هفته پرنده ها دور از هم باشن و در دو اتاق مختلف تا صدای همدیگه رو بشنون ، دو هفته بعد بیان داخل یک اتاق تا همدیگه ببینن و صدا کنن
   بعد می تونید بزارید داخل یک قفس ! در این صورت مشکلشون با هم کم میشه

 140. سروش می گوید

  سلام من عروس هلندی ام چهار تا تخم گذاشته من با دستکش تخم هارو چک کردم نطفه داشت بعد از اون عروس ماده رفت رو تخم خوابید الان چند روزیه که نر داخل لونه رو تخما می‌خوابه میگم یه موقعی عروس ماده قهر نکرده؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه مشکلی نداره
   صبور باشید

 141. آرین می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید من یه عروس نر دارم تقریبا ده یازده ماهشه بعدم تمامی علائم بلوغ رو داره باید براش یه ماده بگیرم؟
  اگه مانده بگیرم احتمال داره اولین بار تخمش نطفه داشته باشه؟
  اگه ماده بگیرم تو حرف زدن یاد گیری نر تاثیری میزاره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا تخم ها برای اولین بار نطفه دار نیستن و تخم های سوم و چهارم به بعد نطفه دار هستند به شرطی که به خوبی جفت شده باشند.
   اگر عروس هلندی شما حرف میزنه اگه براش ماده بخرید احتمال داره کم کم این کلمات رو فراموش کنه

 142. فاطمه می گوید

  سلام من نمیدونم عروسم کدوم نره یا ماده

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به پست زیر مراجعه کنید :
   تشخیص جنسیت عروس هلندی

 143. سروس می گوید

  سلام عروس هلندی من یک هفته هست که جفت گیری کرده است ودفعه اول هست میشه بگین کی تخم میگذارد و نحوه دادن ویتامین و کلسیم چگونه است

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشخص نیست که ایا اصلا تخم خواهد گذاشت یا نه
   هر جفتگیری منجربه تخم گذاری نمیشه
   برای ویتامین میتونید از مولتی ویتامین های مخصوص طیور زینتی که از داروخانه دامپزشکی یا پت شاپ میشه خرید استفاده کنید
   برای کلسیم از سنگ مینرال و یا کف دریا

 144. علی a می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید مادم یه تخم گذاشته اونم نطفه داره ۷ روزه که تخم گذاشته همون یدونه س ولی جفت گیری می‌کنه به نظرتون بازم میزاره یا رو همون می‌خوابه و بار اوله که تخم نطفه دار میده قبلا داده بود از مستی

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهتره نر و ماده رو از هم جدا کنید
   اگه مطمئن هستید که نطفه داره حتما جدا کنید و صبور باشید

 145. عرشیا می گوید

  سلام من یه جفت یه هفته پیش خریدم که ۴تا تخم کرده بود اما صاحبش میگفت که انقدر بچه ها رفتن در لونه رو باز کردن دیگه ماده روش نخوابیده حالا من اوردم خونه وقفسشونو یه جای اروم گزاشتم بدون رفت و امد وتوی جا ابی شون هم قطرهad3eمیریزم بنظر شما باز هم جفت گیری میکنن وصبح ها تا بعداظهر صداشون میاد اما بعداظهر به بعد دیگه صدا نمیکنن تا روز بعد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله امکانش هست
   باید غذای کافی داشته باشن و اتاقشون گرم باشه
   از تخم مرغ اب پز ، تخم کتان ، شاهدانه کافشه ، افتابگردان و … استفاده کنید
   کلسیم و پروتئین کافی داشته باشد

 146. آریا می گوید

  سلام من ماده عروس دارم رام هست بانروحشی کنارهم انداختم الان حدودیکماه مشکلیم ندارن آیاجفت میشن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگه مشکلی نداشته باشن حتما جفت میشن

 147. رمضان می گوید

  سلام و خسته نباشید ببخشید عروس ماده تقریبن ۹ ماه میشه و نر۲ساله یک بار هم جفتگیری کردن وباهم درگیر میشن ایانیاز به لونه هست ممنون میشم از راهنمایی

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله حتما براشون لانه بسازید تا ماده راضی به جفت گیری بشه
   البته سن مناسب برای تخم گذاری عروس ماده ۱۲ ماهگی هستش
   اگر نمی خواهید تخم بذاره باید نر رو جدا کنید

 148. علی بهادری می گوید

  سلام خسته نباشید
  عروس هلندی من ماده ۲ساله اماده جفت هست
  یه نر حدود ۲ساله خریدم
  نمیدونستم نباید بندازم داخل یه قفس حالا جفتشون تو یه قفس حدود۳روز هست حالا چکار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوب اصولا باید بندازید داخل یه قفس ! جفتگیری که از قفس های جدا نمیشه !
   پیشنهاد اینه که وقتی پرنده ی جدید اوردید مدتی در قفس جدا قرنتینه بشه تا اگه بیماری داشت مشخص بشه در اون مدت
   الان ولی شما قرار دادید تو یه قفس و با هم بودن ! بزارید همونجوری بمونن ، اگه با هم دعوا کردن جدا کنید و در قفس هایی کنار هم بزارید

 149. ریحون می گوید

  سلام عروس من مادس چهار پنج روز با یه نر بود بعد نرو بردن بعداز یک هفته ماده من یدونه تخم گذاشته و تنهاس زیاد غذا نمیخوره همش رو تخم خوابیده نگرانشم چیکار کنم براش قبلا همش با ما سر سفره بود

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اب و غذا رو کنار لونه بذارید تا زمانی که جوجه به دنیا اومد
   تنهاش بذارید تا در ارامش روی تخم بخوابه
   بعد اینکه جوجه به دنیا اومد با تخم مرغ اپ پز ،سیب زمینی پخته و سایر غذاهای پودر شده و نرم تغذیش کنید تا بتونه جوجش رو تغذیه کنه

 150. حسین می گوید

  سلام وقت بخیر من یک جفت عروس هلندی دارم طوطی نرم دستی هست و ۵سالشه و براش یه جفت ماده گرفتم که ۳سالشه باهم یجورایی جفت شدن ماده هه دمشو میده بالا اماده جفت گیریه ولی نره اصلا توجه نمیکنه ینی فکر میکنم چون ندیده بلد نیست یا باید اموزشی چیزی ببینه ینی بلد نیست کارشو انجام بده حالا موندم چیکار کنم راهنمایی میخوام تشکر

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   غذاشو زیاد کن
   از دانه های گرم مثل کتان ، شاهدانه ، کافشه ، افتابگردان و بادام و … استفاده کن
   محیطشون باید گرم و خلوت باشه
   حتما لانه داشته باشن و داخل لانه مقداری کاه یا خاک اره بذارید.

 151. Armita می گوید

  سلام وقتتون بخير. من يك جفت عروس هلندي دارم. نره تقريبا سه سالشه و ماده حدودا ١٠ ماه. در دو قفس مجزا ازشون نگهداري ميكنم و حدود شش ماهه كه قفس هاشون كنار همن. به طور كلي وقتي ازادن مشكلي با هم ندارن ولي گاهي به هم پرخاش ميكنن. ميخواستم قفس هاشون رو يكي كنم. اما نميدونم كار درستيه چون عروس ماده ام از نظر بدني كوچك تر از نر هستش و من نميخوام چون سنش كمه الان تخم گذاري كنه و اذيت شه ، فقط ميخوام به هم بيشتر عادت كنن. ممنون ميشم راهنماييم كنيد كه چه كار كنم.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پیشنهاد میکنم تا عید کنار هم نزارید ، اون موقع بزارید که از نظر پرخاشگری هم شرایط طیور متفاوت میشه

 152. حسینی می گوید

  باسلام
  ی جفت عروس دارم نزدیک ب سه سال میشه چون ماده تخم میکردوبدون نطفه بود نرشو عوض کردم امافایده نداشت وماده بازم بدون جفتگیری با نر تخم میکنه البته قبل از تخم گذاشتن نرخیلی اوازمیخونه وب لونش نوک میزنه بعدازتخم گذاشتنم با ماده روتخم میخابه
  مشکل کجاست دوباره نرشو عوض کنم؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ایا تا حالا جفت گیری اونا رو دیدید؟
   اگر جفت نشن تخم ها بدون نطفه میشه
   باید شرایط جفت گیری رو فراهم کنید.
   دمای مناسب
   تغذیه کافی
   محیط ارام
   لانه نرم و گرم

 153. Arad می گوید

  من هم دارم وقتی نر آهنگ می خونه اون ماده می زندش

 154. سجاد می گوید

  سلام ادمین من یه هفته میشه که دوتاجفت عروس هلندی گرفتم پرنده فروش هم گفت که جفت هستن و مشخص هم هست که باهم جفت هستن .میخواستم بدونم چقدر طول میکشه تا جفتگیری کنن .درضمن به گفته پرنده فروش سن شون تقریبا یک سال ونیم هستش …بعد پشت سر عروس ها پرهاش ریخته علت ریزش پرهای پشت سرش چیه با تشکر

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید براشون لانه بسازید و شرایط جفت گیری رو فراهم کنید که توی همین مقاله توضیح داده شده
   بعضیا به دلایل ارثی پرهای سرشون میریزه

 155. غزل می گوید

  سلام من عروس هلندی دارم الان نزدیکم سه ماه و نیم شه ولی این علائم بلوغ و داره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   این علائم رو کم کم بروز میده ولی هنوز برای تولید مثل اماده نیست

 156. رامتین می گوید

  من عروس هلندی نر داشتم یه عروس ماده خریدم الان ۴ ماه بعده یه بار جفت گیری دیدم ولی تخم ننذاشتن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سنشون چقدره ؟
   الان هم فصل مناسبی برای جفت گیری نیست ، تا اواسط اسفند صبور باشید
   تغذیشون رو بهبود بدید ، محیط گرم و کمی مرطوب باشه

 157. مهیار می گوید

  سلام وقت بخیر
  عروس هلندی با طوطی برزیلی (جفت گیری) میکند؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   فکر نمی کنم

  2. پدرام می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   من یه عروس ماده دارم که پارسال تخم مستی کرد و یه نر براش گرفتم تقریبا بعد از ۴ ماه، با وجود اینکه عروس نر همچنان ماده رو میزنه،
   هرروز جفت گیری دارن ولی بازم عروس نر ماده رو میزنه!
   لونه گذاشتم ماده زیاد میره توی لونه نر هم گه گاه میره..
   جاشونم الان چند ماهه توی پذیرایی محل گذره..
   غذا و مکمل هم میدیم بهشون
   سوالم اینه، الان ماده تخم میکنه؟؟
   اگه بکنه نطفه داره
   با توجه به اینکه جاشونم محل گذره و شلوغه اگر جابجا بشن، استرس وارد نمیشه بهشون؟؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    اگر با هم دعوا دارن، بهتر نر رو جدا کنید برای یک مدت
    پس از اون دوباره می تونید بندازید پیش هم

 158. پرهام می گوید

  سلام من همین کار را کردم جدا گذاشتم . چقدر باید جدا بزارم و بعد پیش هم بزارم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حدود دو هفته

 159. امیرحسین می گوید

  سلام ببخشید من ۱۰ روزپیش یک جفت عروس هلندی خریدم که ۲ سالشون هستو ازبک سال پیش هم شروع به تخم گذاشتن کردن اینطور که فروشنده گفت از یک هفته پیش هم عروس نر روی ماده میرفت ولی هنوز نتونستن همدیگه رو پشتی کنن،حالا سوال من اینه که چرا عروس نر نمیتونه ماده رو پشتیکنه؟و اینکه از وقتی که آوردمشون هم هنوز بدنشون میلرزه من باید چ کار کنم میترسم جفت خوبی نباشن؟لطفا منو راهنمایی کنین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از گرم بودن اتاق اون ها مطمئن بشید
   دمای اتاق رو تا ۲۸ درجه بالا ببرید
   براشون لانه مناسبی بسازید بدون وجود لانه حفت گیری نمی کنند.
   برای ساخت لانه می توانید از پارچه ، پوشال ، پر و … استفاده کنید.

 160. پارسا می گوید

  سلام وقت بخیر. ممنون از پاسخ های مفیدتون.
  می خواستم بدونم عروس هلندی در لانه های پیش ساخته چوبی ( قهوه ای رنگ )که در پرنده فروشی ها موجود هست تخم گذاری می کنند؟ یکی از پرنده فروشی ها به ما گفت عروس داخل آن لانه ها احساس امنیت نمی کنه و لانه سفالی باید بگذارید.لطفا راهنمایی بفرمایید. متشکرم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله امکانش هست
   باید لانه را با استفاده از نخ و کاموا و یا پوشال های نرم اماده کنید
   تغذیه پرنده ها رو بیشتر کنید و دمای اتاق رو بالا ببرید.

 161. امیرحسین می گوید

  سلام میخواستم بدونم عروس هلندیو اگه جای نور خورشید نباشند و فقط زیر نور مهتابی باشند تخم میزارند؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله میزاره

 162. فرهاد می گوید

  ببخشید.یه سوال دیگه هم داشتم.میخواستم بدونم که الان میتونه جفتگیری کنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر از ۹ ماه بالاتر سن داشته باشد. به احتمال زیاد می تواند

 163. فرهاد می گوید

  سلام.خسته نباشید.من یه عروس هلندی نر دارم که هنوز یک سالو نیم نرسیده ولی نشونه های بلوغ جنسی رو داره.یعنی مدام اواز میخونه،نوکه شو به قفس میزنه و موقع خوندن بال هاشو باز میکنه.میخوام بدونم ایا به بلوغ زودرس مبتلا شده یا نه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   عروس هلندی ها در سن ۹ ماهگی به بلوغ می رسند اما کیفیت اسپرم پایینی دارند، پس از گذشت یکسال از عمر آنها کیفیت اسپرم برای جفت گیری مناسب خواهد بود.

 164. اسما می گوید

  سلام من یه جفت عروس دارم روزی ۳یا۴بارجفتگیری میکردن براشون لونه گذاشتم جفتشونم میرن تولونه بیشتر نره میره نزدیک به دوهفتس جفتگیریم نکردن تخمم نزاشتن بایدچیکارکنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سعی کنید محیط پرنده ها را آورم نگه دارید و رفت و آمدتون رو کم کنید. به زودی تخم خواهد گذاشت.

   1. علی می گوید

    سلام من یه جفت عروس هلندی دارم ولی جنسیتشون معلوم نیست با هم دهن به دهن میدن میرن لونشون ولی از تخم خبری نیس نر نمیشینه رو ماده

    1. ادمین می گوید

     سلام
     سنشون چقدره ؟ در جفتگیری و تخم گذاری سن هم مهمه

     1. علی می گوید

      دقیق نمیدونم یکیش داره پر تازه در میاره سنشون ا.۵میشه

     2. AREZOO می گوید

      سلام خدمت شما من ی ماده امروز خریدم
      که گفتن یک هفته پیش تخم هرزم گذاشته بود …الانم ماده رو جدا توی قفس دیگه گذاشتم ونرم جداست .تا دوهفته جدا بزارم

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       بهتر که جدا باشن اما از دور همو ببینن
       وقتی که بی قراری هر دو پرنده رو مشاهده کردید می تونید اونا رو بندازید توی یک قفس

 165. زمانی می گوید

  سلام
  من عروس هلندی دارم و از دیروز شروع کردن به جفت گیری فقط فکر میکنم نر تجربه نداره یا یاد نداره درست جفت گیری کنه و روی پشت ماده همش راه میره و جابجا میشه
  من باید کار خاصی بکنم که یاد بگیره؟ یا جایی ببرمش یا به مرور زمان درست میشه؟ و اینکه هردو تا شون جونن و تازه اولین باره جفت گیری میکنن
  طفا پاسخ بده یک نفر ممنونم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه دوست عزیز نیازی نیست کاری کنید
   فقط تغذیشون رو تقویت کنید
   وقتی جفت گیری میکنن هم زیاد دوروبرشون نباشید اجازه بدید کارشونو انجام بدن 🙂

   1. احسان می گوید

    ضمنان مادشم پر ریزی داره باید کاری بکنم؟؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     احتمالا وارد دوره تولک شده برای همین تخم گذاری نمی کنه
     بهتر که به یک دامپزشک مراجعه کنید.

     1. احسان می گوید

      یعنی تازه به بلوغ رسیده چون وقتی من جفتو خریدم جوجهاش تو اغل بود یعنی کارداداه بدو امکان بعد جوجه بازکردن پرریزیش شروع شده جوجه هاشم دوهفته شون میشد؟؟؟امکان داره عروس هلندی ها تو لونه جفت گیری کنن؟؟،

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       اره احتمال دوره تولک هست
       توی لانه هم میتونن جفت گیری کنن

    2. محمد می گوید

     سلام من یه عروس هلندی ماده دارم چند روزی که نوارش میکردم حالت دم بالا و صدایی ریز زیر دهن میداد از کسی پرسیدم گفت ماده اماده هست الان یک هفته هست براش جفت خریدم ماده هی نر رو نوک میزنه چند روز طول میکشه ماده نر رو بپسنده صبح ها هم هر دو خیلی صدا میکنن

     1. کارشناس وب سایت می گوید

      اگر هر دو با هم سازگار باشن به زودی جفت گیری خواهند کرد
      برای تخم گذاری ماده حتما لانه بذار توی قفس
      بدون وجود لانه ، ماده جفت گیری نخواهد کرد و احتمال دعوا بین شون خواهد بود.

      1. علیرضا می گوید

       سلام خدمت ادمین جان.
       میگم میشه که یه عروس هلندی نر توی ۶ ماهگی جفتگیری کنه و تخم کنن.من یک جفت دارم و دوتاش نرن یه مرواریدی و یه لوتینو مرواریدی ۶ ماهه و لوتینو ۴ ماهه میخوام برای مرواریدیه یه لوتینو ماده ۸ ماهه بخرم.چون یکی از دوستان جفتش توی ۶ ماهگی تخم گذاشته بود.ببخشید که زیاد شد.اما یه سوال دیگه ای هم داشتم.اینا توی چند ماهگی بالغ میشن.نمیشه کاری کرد که زودتر جفتگیری کنن یا زودتر بلوغ بشن.ممنونم

      2. کارشناس وب سایت می گوید

       دوست عزیزم
       بهتر که تا یکسالگی اونا صبر کنید چه عجله ای دارید، اگر زودتر از سن بلوغ جفت گیری کنن و ماده تخم بذاره هم تخم ها بدون نطفه و هرز میشه و هم نر و ماده بدنشون ضعیف میشه
       بهتر که تا سن بلوغ صبر کنید تا بنیه شون کاملا قوی بشه و تخم های نطفه دار مطمئن ازشون بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.