تشخیص سن و جنسیت عروس هلندی به صورت عملی

6

نکات مهم برای تشخیص سن و جنسیت عروس هلندی

عروس هلندی یکی از پرنده های باهوش و قابل پرورش در خانه است که زادگاه آن ها کشور استرالیا است اما در هر جایی از این کره خاکی می توان گونه های مختلف عروس هلندی را یافت. آنها معمولا در ترکیب های رنگی خاکستری ، زرد ، سفید، گلباقالی ، حنایی و… وجود دارند.

اگر شما هم قصد پرورش عروس هلندی را داشته باشید حتما در قدم اول  می خواهید از سن و جنسیت پرنده مطلع شوید تا با به دست آوردن این اطلاعات پرنده ای جوان و سالم خریداری کنید و در انتخاب جفت نر و ماده نیز مهارت کافی نیز به دست آورید.

در این نوشته از وبلاگ چیکن دیوایس می خواهیم با زبانی ساده شما را با ترفندهای شناخت سن و جنسیت عروس هلندی آشنا کنیم با ادامه این مطلب همراه باشید. هم چنین اگر علاقه مند به آشنایی با سایر پرنده های زینتی هستید می توانید مقاله انتخاب بهترین پرنده خانگی را مطالعه فرمایید. 

نکات مهم قبل از خرید عروس هلندی 

قبل از پرداخت به نشانه های تشخیص عروس هلندی ، لازم است شما را با نکاتی قبل از خرید این پرنده زینتی آشنا کنیم، لذا اگر قصد خرید دارید خواندن این نکات بسیار کمک کننده خواهد بود :

نکات مهم قبل از خرید عروس هلندیالف – عروس هلندی یک پرنده حساس است  که نیاز به توجه صاحبش دارد، اگر می خواهید عروس هلندی را برای آموزش و یاد دادن ترفند به او خریداری کنید، حتما باید روزانه چند ساعت از وقت خود را صرف آموزش و سرگرم نمودن پرنده بکنید.

ب – اگر می خواهید صرفا یک پرنده خانگی داشته باشید که پنجره اتاق شما خالی نباشد و جنبه تزیینی برای شما دارد، حتما عروس هلندی ها را به صورت جفت خریداری کنید، چون عروس هلندی تنها در صورتی که مورد بی توجهی قرار بگیرد به مرور زمان افسرده خواهد شد.

ج – حتما از پرورش دهنده و یا فروشنده های معتبر و یا دارای سابقه خوب خرید خود را انجام دهید زیرا به احتمال زیاد اطلاعات واقعی از سن و جنسیت عروس هلندی را به شما خواهد گفت.

د – به سالم یا بیمار بودن پرنده توجه کنید، پرنده هایی که پرهای خود را پف می کنند و گوشه گیر هستند و یا اسهال دارند و یا پرهای پژمرده و ژولیده دارند، به احتمال خیلی زیادی بیمار خواهد بود. از خرید این پرنده و یا پرنده های نزدیک او خودداری کنید.

تکنیک های تشخیص سن عروس هلندی

یکی از موارد مهم هنگام خرید عروس هلندی توجه به سن آن است چون اگر کسی قصد آموزش عروس هلندی را داشته باشد، حتما باید آن را از سنین ۳ الی ۴ ماهگی خریداری کرده و پرورش دهد چونکه عروس هلندی های پیر و مسن استعداد یادگیری ندارند و از طرفی برای جفت گیری و تخم گذاری نیز مناسب نخواهند بود.

برخی از فروشندگان از ناآگاهی خریدار سوء استفاده می کنند و عروس های هلندی های بالغ و مسن را به جای پرنده های جوان به آنها می فروشند، همانطور که گفت پرنده های مسن برای آموزش و یادگیری اصلا مناسب نیستند و ممکن است تخمگذار های خوبی هم نباشند. نکات زیر در تشخیص سن عروس هلندی کمک کننده خواهند بود:

🅐 تشخیص سن از طریق بینی :

معمولا پرنده های جوان که بین ۲ الی ۸ ماه سن دارند، دارای بینی تمیز و بدون ترشح می باشد که حالت برآمدگی بیشتری داشته و رنگی تقریبا صورتی دارد. اما پرنده ها بالغ تر که بین ۹ ماه تا ۱۸ ماه سن دارند، بینی تیره تر دارند  و می توان فلس هایی را بر روی بینی مشاهده کرد. در کل هر چه بر تیرگی بینی افزوده شود، عروس هلندی سن بیشتری خواهد داشت.

معمولا عروس هلندی هایی که بین ۴ تا ۶ سال سن دارند، شاهد کمی ترشح در اطراف بینی پرنده خواهید بود، این ترشحات خطرناک نیستند و همچنان وجود دارند. در عروس هلندی هایی که بین ۶ تا ۹ ماه سن دارند، شاهد از بین رفتن تدریجی بینی خواهید شد که برآمدگی خود را از دست داده است. 

🅑 توجه به نوک پرنده ها :

از طریق توجه به نوک پرنده ها نیز می توان به سن آنها پی برد. معمولا عروس هلندی های مسن دارای نوکی کج تر و بلندتر هستند که باید با قرار دادن کف دریا در اختیار آنها به صاف و کند شدن نوک عروس هلندی ها کمک کنیم. 

🅒 دقت در پاهای عروس هلندی ها :

سومین راه برای تشخیص سن عروس هلندی توجه به پاهای اوست. اگر در هنگام توجه به پاهای عروس هلندی متوجه شفاف و نازک بودن آنها شدید و پرنده ناخن های شفاف و کوتاهی داشت، به احتمال زیاد عروس هلندی تا ۹ ماه سن دارد. 

اگر پای پرنده زبر بود و حالت فلس دار داشت  و ناخن های تیره و بلند تری داشت می توان به این نتیجه رسید که عروس هلندی مورد نظر بین ۱ الی ۲ سال سن دارد. هر چه پاها پوسته پوسته تا باشد و ناخن ها تیره تر باشد، پرنده سن بیشتری خواهد داشت. 

🅓 تشخیص سن از طریق مشاهده رفتار :

عروس هلندی جوان و کم سن بسیار کنجکاو هستند و با گشت و گذار در اطراف سعی در کشف محیط را دارد و در صورتی که دست خود را به سمتش ببرید، امکان حمله بسیار پایین خواهد بود چون هنوز آنطور که باید دفاع از خود را نیاموخته و با خطرات مواجه نشده است، در این حالت می توان گفت که عروس هلندی بین ۲ الی ۷ ماه سن دارد. 

پرنده در سن ۹ ماهگی به بلوغ می رسد و شاهد پرریزی او خواهید بود و با عروس هلندی نر صداهای مختلفی از خود بروز می دهد و با تقلید از صداهای محیط اطراف سعی در ادای آنها دارد، بنابراین اگر پرنده را از سن ۴ ماهگی آموزش دهید در این سن نتیجه کار خود را خواهید دید. 

عروس هلندی هایی که بین ۱ الی ۲ سال سن دارند، با نزدیک بردن دست سمت آنها شما را گاز خواهد گرفت و حالت تهاجمی بیشتری خواهد داشت، البته در صورتی که آموزش دیده باشند، ممکن است این عمل را انجام ندهند. 

عروس هلندی های ۲ تا ۵ ساله بیشترین رشد را دارند و پرهایی زیبا و رنگارنگ را خواهند داشت و از سن ۷ سالگی به بعد شاهد کاهش رشد و کاهش تحرک پرنده خواهیم بود. عروس هلندی هایی که تمایلی به بازی و کنجکاوی ندارند و مدام گوشه نشین و افسرده هستند، بین ۹ تا ۱۱ سال سن دارند. 

عروس هلندی هایی که بیشتر از ۱۱ سال سن دارند کمتر به آرایش پرهای خود می رسند و معمولا پرهای خود را به حالت ژولیده و کثیف باقی می گذارند و تمایل خیلی کمی به بازی و آواز خواندن دارند. 

🅔 توجه به دم جوجه ها :

پرنده های جوان مخصوصا نابالغ دمی کوتاه دارند و در صورتی که به دم آنها دست بزنید متوجه نرم و ظریف بودن پرهای دم خواهید شد. اما عروس هلندی با رسیدن به سن بلوغ دچار پرریزی شده و پرهای جدیدی رشد می کنند که کلفت و ضخیم هستند. 

روش های تشخیص جنسیت عروس هلندی 

پس از شناسایی و انتخاب جوجه عروس مورد نظر خود حالا نوبت به تشخیص جنس آن خواهد رسید. باز هم تاکید می شود اگر می خواهید به عروس هلندی خود سخن گفتن و ترفند یاد دهید باید حتما جنس نر را خریداری کنید و باید بین ۴ الی ۶ ماه سن داشته باشد.

روش های تشخیص جنسیت عروس هلندی در صورت خرید عروس هلندی به صورت جفت نر و ماده ، قطعا در آموزش آنها موفق نخواهید بود چون عروس هلندی ها بیشتر از شما به جفتش توجه خواهد کرد.  نکات زیر در تشخیص نر یا ماده بودن عروس هلندی حائز اهمیت هستند :

➊ توجه به دم پرنده ها 

از طریق توجه به دم عروس هلندی می توان به نر یا ماده بودن آن پی برد. چونکه دم عروس هلندی ماده دارای هاشورهایی است که در عروس هلندی نر مشاهده نمی شود. اگر به قسمت زیرین دم عروس هلندی ماده توجه کنید، متوجه هاشورها و خط هایی بر روی دم او خواهید شد. 

➋ توجه به صدای عروس هلندی

یکی دیگر از معیارهای مهم جهت تشخیص نر و ماده بودن عروس هلندی توجه به صدای آنهاست که معمولا بعد از سن بلوغ قابل تشخیص است. بعد از شش ماهگی و وارد شدن پرنده ها به دوره بلوغ متوجه تغییر صدا و آواز خواندن های پرنده نر خواهید شد، اما پرنده ماده همچنان به جیک جیک های کودکانه خود ادامه خواهد داد. 

➌ لمس استخوان لگن پرنده 

این روش تقریبا برای تمامی پرنده ها کاربرد دارد. کافیست پرنده را به پشت در کف دست خود قرار دهید و با انگشت های شست و اشاره سر پرنده را بگیرید تا گاز نگیرد. سپس استخوان بین دو پای پرنده رو لمس کنید، در صورتی که لگن عروس هلندی از هم فاصله داشته باشد پرنده ماده است، اما در صورت نزدیک بودن استخوان های لگن به هم می توان گفت که پرنده نر است. 

➍ توجه به فاصله بین پاها

معمولا فاصله پاهای عروس هلندی ماده بیشتر از عروس نر است و در صورتی که پرنده ماده بر روی میله نشیمن بنشیند، شکم خود را به میله نزدیک می کند، اما پرنده نر کاملا صاف و محکم بر روی میله قرار می گیرد.

➎ دقت درتاج پرنده

معمولا تاج عروس هلندی صاف و یکدست است و به سمت بالا کشیده شده است، اما تاج عروس هلندی ماده حالتی پخش شده دارد و پرهای آن کوتاه تر از پرهای تاج عروس نر است. 

➏ توجه به شکل سینه

اگر به سینه عروس هلندی نر دست بزنید، متوجه صاف و یکدست بودن شکل سینه از گردن تا زیر شکم خواهید شد، اما فرم سینه پرنده های ماده دارای حالت فرو رفتگی می باشد و به دو قسمت تقسیم شده است. 

➐ توجه به رفتارهای فصل جفت گیری عروس هلندی

در صورتی که پرنده ها به سن بلوغ رسیده باشند و در فصل جفت گیری قرار بگیرند، متوجه رفتارها و تحرکات خاصی از سوی پرنده نر خواهید بود، در حالی که پرنده ماده هم چنان بی تحرک خواهد ماند. به عنوان مثال پرنده نر مدام آواز می خواند و بال های خود را به سمت پایین می کشد و با حرکت کردن در اطراف پرنده ماده ، سعی در جلب توجه او دارد. 

➑ پرنده نر بازیگوش و کنجکاو است

اگر به رفتارهای پرنده ها نگاه کنید، متوجه خواهید شد پرنده هایی که مدام به این طرف و آن طرف می روند و سعی در کشف محیط اطراف را دارند و دائما آواز می خوانند، پرنده نر است و حالتی شجاعانه و نترس دارند. 

چه روش هایی برای تشخیص جنسیت عروس هلندی وجود دارد؟

به طور کلی از طریق توجه به صدا، پرها و رفتارهای پرنده می توان به نر یا ماده بودن آن پی برد که در این مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.

چطور می توان سن عروس هلندی را تشخیص داد؟

از طریق توجه به پاها، بینی، رفتارها، ناخن ها و پرهای پرنده می توان سن آنها را تشخیص داد که آموزش های کامل در این مقاله وجود دارد.

کدام عروس هلندی برای آموزش مناسب است؟

تمامی نژادهای عروس هلندی ها هوش بالایی دارند، اما برای انتخاب عروس هلندی حتما باید جنس نر را انتخاب کنید که به سن بلوغ نرسیده باشد و حتما باید به صورت تنها باشد چون در صورت جفت بودن پرنده ها امکان آموزش وجود نخواهد داشت.

حرف آخر :

در این نوشته به نکات مهم و عملی جهت تشخیص جنسیت و سن عروس هلندی پرداخته شد، در صورتی که مهارت و تجربه کافی در این زمینه به دست بیاورید به راحتی می توانید با پرورش و خرید و فروش عروس هلندی و پرنده های زینتی به درآمد خوبی برسید و یا اینکه دیگران را در این امر راهنمایی کنید. در صورتی که سوال یا پیشنهادی دارید، از طریق قسمت ارسال نظرات پایین صفحه می توانی با ما در میان بگذارید. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. لیلا می گوید

  سلام جنسیت عروس ۲ماهه رو‌میشه تشخیص داد؟
  ممنونم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مشکل
   باید به متخصص مراجعه کنید تا تست dna بگیرید.

 2. ) ( می گوید

  این را می‌خواهم بخرم نر یا ماده و آیا سرحال هست یا نه؟؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تشخیص درستی نمیشه داد از روی عکس ! بهترین راه ازمایش خون هست برای تشخیص کاملا صحیح
   اما این بنظر ماده میاد

   سرحال بودن رو هم باید در عمل دید ! از اینجا اخه چجوری بگم سرحاله یا نه :دی

 3. دانی می گوید

  سلام روزتون بخیر…بعد از سه روز که یه جفت عروس خریدیم ،عروس نر مرد.فروشنده به ما گفته که کمتر از یه سال سن دارن.به نظرتون میتونم اینو تربیتش کنم یا امیدی بهش نیست؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید سه یا چهار ماهه باشه تا به خوبی تربیت بشه
   سن دقیقش رو از فروشنده بپرسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.