تشخیص سن و جنسیت عروس هلندی به صورت عملی

144

نکات مهم برای تشخیص سن و جنسیت عروس هلندی

عروس هلندی یکی از پرنده های باهوش و قابل پرورش در خانه است که زادگاه آن ها کشور استرالیا است اما در هر جایی از این کره خاکی می توان گونه های مختلف عروس هلندی را یافت. آنها معمولا در ترکیب های رنگی خاکستری ، زرد ، سفید، گلباقالی ، حنایی و… وجود دارند.

اگر شما هم قصد پرورش عروس هلندی را داشته باشید حتما در قدم اول  می خواهید از سن و جنسیت پرنده مطلع شوید تا با به دست آوردن این اطلاعات پرنده ای جوان و سالم خریداری کنید و در انتخاب جفت نر و ماده نیز مهارت کافی نیز به دست آورید.

در این نوشته از وبلاگ چیکن دیوایس می خواهیم با زبانی ساده شما را با ترفندهای شناخت سن و جنسیت عروس هلندی آشنا کنیم با ادامه این مطلب همراه باشید. هم چنین اگر علاقه مند به آشنایی با سایر پرنده های زینتی هستید می توانید مقاله انتخاب بهترین پرنده خانگی را مطالعه فرمایید. 

نکات مهم قبل از خرید عروس هلندی 

قبل از پرداخت به نشانه های تشخیص عروس هلندی ، لازم است شما را با نکاتی قبل از خرید این پرنده زینتی آشنا کنیم، لذا اگر قصد خرید دارید خواندن این نکات بسیار کمک کننده خواهد بود :

نکات مهم قبل از خرید عروس هلندیالف – عروس هلندی یک پرنده حساس است  که نیاز به توجه صاحبش دارد، اگر می خواهید عروس هلندی را برای آموزش و یاد دادن ترفند به او خریداری کنید، حتما باید روزانه چند ساعت از وقت خود را صرف آموزش و سرگرم نمودن پرنده بکنید.

ب – اگر می خواهید صرفا یک پرنده خانگی داشته باشید که پنجره اتاق شما خالی نباشد و جنبه تزیینی برای شما دارد، حتما عروس هلندی ها را به صورت جفت خریداری کنید، چون عروس هلندی تنها در صورتی که مورد بی توجهی قرار بگیرد به مرور زمان افسرده خواهد شد.

ج – حتما از پرورش دهنده و یا فروشنده های معتبر و یا دارای سابقه خوب خرید خود را انجام دهید زیرا به احتمال زیاد اطلاعات واقعی از سن و جنسیت عروس هلندی را به شما خواهد گفت.

د – به سالم یا بیمار بودن پرنده توجه کنید، پرنده هایی که پرهای خود را پف می کنند و گوشه گیر هستند و یا اسهال دارند و یا پرهای پژمرده و ژولیده دارند، به احتمال خیلی زیادی بیمار خواهد بود. از خرید این پرنده و یا پرنده های نزدیک او خودداری کنید.

تکنیک های تشخیص سن عروس هلندی

یکی از موارد مهم هنگام خرید عروس هلندی توجه به سن آن است چون اگر کسی قصد آموزش عروس هلندی را داشته باشد، حتما باید آن را از سنین ۳ الی ۴ ماهگی خریداری کرده و پرورش دهد چونکه عروس هلندی های پیر و مسن استعداد یادگیری ندارند و از طرفی برای جفت گیری و تخم گذاری نیز مناسب نخواهند بود.

برخی از فروشندگان از ناآگاهی خریدار سوء استفاده می کنند و عروس های هلندی های بالغ و مسن را به جای پرنده های جوان به آنها می فروشند، همانطور که گفت پرنده های مسن برای آموزش و یادگیری اصلا مناسب نیستند و ممکن است تخمگذار های خوبی هم نباشند. نکات زیر در تشخیص سن عروس هلندی کمک کننده خواهند بود:

🅐 تشخیص سن از طریق بینی :

معمولا پرنده های جوان که بین ۲ الی ۸ ماه سن دارند، دارای بینی تمیز و بدون ترشح می باشد که حالت برآمدگی بیشتری داشته و رنگی تقریبا صورتی دارد. اما پرنده ها بالغ تر که بین ۹ ماه تا ۱۸ ماه سن دارند، بینی تیره تر دارند  و می توان فلس هایی را بر روی بینی مشاهده کرد. در کل هر چه بر تیرگی بینی افزوده شود، عروس هلندی سن بیشتری خواهد داشت.

معمولا عروس هلندی هایی که بین ۴ تا ۶ سال سن دارند، شاهد کمی ترشح در اطراف بینی پرنده خواهید بود، این ترشحات خطرناک نیستند و همچنان وجود دارند. در عروس هلندی هایی که بین ۶ تا ۹ ماه سن دارند، شاهد از بین رفتن تدریجی بینی خواهید شد که برآمدگی خود را از دست داده است. 

🅑 توجه به نوک پرنده ها :

از طریق توجه به نوک پرنده ها نیز می توان به سن آنها پی برد. معمولا عروس هلندی های مسن دارای نوکی کج تر و بلندتر هستند که باید با قرار دادن کف دریا در اختیار آنها به صاف و کند شدن نوک عروس هلندی ها کمک کنیم. 

🅒 دقت در پاهای عروس هلندی ها :

سومین راه برای تشخیص سن عروس هلندی توجه به پاهای اوست. اگر در هنگام توجه به پاهای عروس هلندی متوجه شفاف و نازک بودن آنها شدید و پرنده ناخن های شفاف و کوتاهی داشت، به احتمال زیاد عروس هلندی تا ۹ ماه سن دارد. 

اگر پای پرنده زبر بود و حالت فلس دار داشت  و ناخن های تیره و بلند تری داشت می توان به این نتیجه رسید که عروس هلندی مورد نظر بین ۱ الی ۲ سال سن دارد. هر چه پاها پوسته پوسته تا باشد و ناخن ها تیره تر باشد، پرنده سن بیشتری خواهد داشت. 

🅓 تشخیص سن از طریق مشاهده رفتار :

عروس هلندی جوان و کم سن بسیار کنجکاو هستند و با گشت و گذار در اطراف سعی در کشف محیط را دارد و در صورتی که دست خود را به سمتش ببرید، امکان حمله بسیار پایین خواهد بود چون هنوز آنطور که باید دفاع از خود را نیاموخته و با خطرات مواجه نشده است، در این حالت می توان گفت که عروس هلندی بین ۲ الی ۷ ماه سن دارد. 

پرنده در سن ۹ ماهگی به بلوغ می رسد و شاهد پرریزی او خواهید بود و با عروس هلندی نر صداهای مختلفی از خود بروز می دهد و با تقلید از صداهای محیط اطراف سعی در ادای آنها دارد، بنابراین اگر پرنده را از سن ۴ ماهگی آموزش دهید در این سن نتیجه کار خود را خواهید دید. 

عروس هلندی هایی که بین ۱ الی ۲ سال سن دارند، با نزدیک بردن دست سمت آنها شما را گاز خواهد گرفت و حالت تهاجمی بیشتری خواهد داشت، البته در صورتی که آموزش دیده باشند، ممکن است این عمل را انجام ندهند. 

عروس هلندی های ۲ تا ۵ ساله بیشترین رشد را دارند و پرهایی زیبا و رنگارنگ را خواهند داشت و از سن ۷ سالگی به بعد شاهد کاهش رشد و کاهش تحرک پرنده خواهیم بود. عروس هلندی هایی که تمایلی به بازی و کنجکاوی ندارند و مدام گوشه نشین و افسرده هستند، بین ۹ تا ۱۱ سال سن دارند. 

عروس هلندی هایی که بیشتر از ۱۱ سال سن دارند کمتر به آرایش پرهای خود می رسند و معمولا پرهای خود را به حالت ژولیده و کثیف باقی می گذارند و تمایل خیلی کمی به بازی و آواز خواندن دارند. 

🅔 توجه به دم جوجه ها :

پرنده های جوان مخصوصا نابالغ دمی کوتاه دارند و در صورتی که به دم آنها دست بزنید متوجه نرم و ظریف بودن پرهای دم خواهید شد. اما عروس هلندی با رسیدن به سن بلوغ دچار پرریزی شده و پرهای جدیدی رشد می کنند که کلفت و ضخیم هستند. 

روش های تشخیص جنسیت عروس هلندی 

پس از شناسایی و انتخاب جوجه عروس مورد نظر خود حالا نوبت به تشخیص جنس آن خواهد رسید. باز هم تاکید می شود اگر می خواهید به عروس هلندی خود سخن گفتن و ترفند یاد دهید باید حتما جنس نر را خریداری کنید و باید بین ۴ الی ۶ ماه سن داشته باشد.

روش های تشخیص جنسیت عروس هلندی در صورت خرید عروس هلندی به صورت جفت نر و ماده ، قطعا در آموزش آنها موفق نخواهید بود چون عروس هلندی ها بیشتر از شما به جفتش توجه خواهد کرد.  نکات زیر در تشخیص نر یا ماده بودن عروس هلندی حائز اهمیت هستند :

➊ توجه به دم پرنده ها 

از طریق توجه به دم عروس هلندی می توان به نر یا ماده بودن آن پی برد. چونکه دم عروس هلندی ماده دارای هاشورهایی است که در عروس هلندی نر مشاهده نمی شود. اگر به قسمت زیرین دم عروس هلندی ماده توجه کنید، متوجه هاشورها و خط هایی بر روی دم او خواهید شد. 

➋ توجه به صدای عروس هلندی

یکی دیگر از معیارهای مهم جهت تشخیص نر و ماده بودن عروس هلندی توجه به صدای آنهاست که معمولا بعد از سن بلوغ قابل تشخیص است. بعد از شش ماهگی و وارد شدن پرنده ها به دوره بلوغ متوجه تغییر صدا و آواز خواندن های پرنده نر خواهید شد، اما پرنده ماده همچنان به جیک جیک های کودکانه خود ادامه خواهد داد. 

➌ لمس استخوان لگن پرنده 

این روش تقریبا برای تمامی پرنده ها کاربرد دارد. کافیست پرنده را به پشت در کف دست خود قرار دهید و با انگشت های شست و اشاره سر پرنده را بگیرید تا گاز نگیرد. سپس استخوان بین دو پای پرنده رو لمس کنید، در صورتی که لگن عروس هلندی از هم فاصله داشته باشد پرنده ماده است، اما در صورت نزدیک بودن استخوان های لگن به هم می توان گفت که پرنده نر است. 

➍ توجه به فاصله بین پاها

معمولا فاصله پاهای عروس هلندی ماده بیشتر از عروس نر است و در صورتی که پرنده ماده بر روی میله نشیمن بنشیند، شکم خود را به میله نزدیک می کند، اما پرنده نر کاملا صاف و محکم بر روی میله قرار می گیرد.

➎ دقت درتاج پرنده

معمولا تاج عروس هلندی صاف و یکدست است و به سمت بالا کشیده شده است، اما تاج عروس هلندی ماده حالتی پخش شده دارد و پرهای آن کوتاه تر از پرهای تاج عروس نر است. 

➏ توجه به شکل سینه

اگر به سینه عروس هلندی نر دست بزنید، متوجه صاف و یکدست بودن شکل سینه از گردن تا زیر شکم خواهید شد، اما فرم سینه پرنده های ماده دارای حالت فرو رفتگی می باشد و به دو قسمت تقسیم شده است. 

➐ توجه به رفتارهای فصل جفت گیری عروس هلندی

در صورتی که پرنده ها به سن بلوغ رسیده باشند و در فصل جفت گیری قرار بگیرند، متوجه رفتارها و تحرکات خاصی از سوی پرنده نر خواهید بود، در حالی که پرنده ماده هم چنان بی تحرک خواهد ماند. به عنوان مثال پرنده نر مدام آواز می خواند و بال های خود را به سمت پایین می کشد و با حرکت کردن در اطراف پرنده ماده ، سعی در جلب توجه او دارد. 

➑ پرنده نر بازیگوش و کنجکاو است

اگر به رفتارهای پرنده ها نگاه کنید، متوجه خواهید شد پرنده هایی که مدام به این طرف و آن طرف می روند و سعی در کشف محیط اطراف را دارند و دائما آواز می خوانند، پرنده نر است و حالتی شجاعانه و نترس دارند. 

چه روش هایی برای تشخیص جنسیت عروس هلندی وجود دارد؟

به طور کلی از طریق توجه به صدا، پرها و رفتارهای پرنده می توان به نر یا ماده بودن آن پی برد که در این مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.

چطور می توان سن عروس هلندی را تشخیص داد؟

از طریق توجه به پاها، بینی، رفتارها، ناخن ها و پرهای پرنده می توان سن آنها را تشخیص داد که آموزش های کامل در این مقاله وجود دارد.

کدام عروس هلندی برای آموزش مناسب است؟

تمامی نژادهای عروس هلندی ها هوش بالایی دارند، اما برای انتخاب عروس هلندی حتما باید جنس نر را انتخاب کنید که به سن بلوغ نرسیده باشد و حتما باید به صورت تنها باشد چون در صورت جفت بودن پرنده ها امکان آموزش وجود نخواهد داشت.

حرف آخر :

در این نوشته به نکات مهم و عملی جهت تشخیص جنسیت و سن عروس هلندی پرداخته شد، در صورتی که مهارت و تجربه کافی در این زمینه به دست بیاورید به راحتی می توانید با پرورش و خرید و فروش عروس هلندی و پرنده های زینتی به درآمد خوبی برسید و یا اینکه دیگران را در این امر راهنمایی کنید. در صورتی که سوال یا پیشنهادی دارید، از طریق قسمت ارسال نظرات پایین صفحه می توانی با ما در میان بگذارید. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
144 نظرات
 1. باران می گوید

  سلام من یه عروس دارم با این توضیحات فهمیدم عروسم پسره حرف می زنه سوت می کشه امت به سختی سلام رو می گه ولی بقیه کلمات که مثل اسم خودش تیتو و باران رو می گه الان نمی دونم چند سالشه اما پر ریزی داره توی تاجش از اول که خریدمش کمی خالیه اما داره تاجش می ریزه و موقع ناز کردن سرش می فهمم که داره درمیاره توی سرش تاج و چند تا چیز توی صورتش به رنگ زرد در اومده و توی پراش سفید مطمعنم که پراش

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مشکلی نیست داره پر ریزی می کنه
   حتما حتما به تغذیش رسیدگی کنید و از تخم مرغ اب پز و انواع میوه و سبزیجات و دانه ها و غلات و مهم تر از همه از پلت مخصوص عروس هلندی استفاده کنید

 2. مجتبی می گوید

  سلام من دو روز عروس هلندی گرفتم ۴ ماهه هست و گفتن حتما نر هست فعلا فقط جیک میکنه و اینکه طوسی رنگ و سرش کمی زرد ایا امکانش هست نر نباشه و اینکه ایا سرش زرد رنگ میشه?

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید از طریق کلواک به نر یا ماده بودنش پی ببرید
   مقاله تشحیص سن و جنسیت عروس هلندی رو بخونید

   1. امیر می گوید

    سلام من یک عروس هلندی ماده خاکستری دارم
    همش پف میکنه صداش مثل بچه عروسه
    ولی کمی نوکش تیره س
    پاهاش نرمه ولی خط های سفید روی پاهاشه
    فروشنده به من گفت ۳یا ۴ ماهشه میشه راهنماییم کنید و بگید چند ماهشه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     برای تشخیص سن باید به پرورش دهنده های باتجربه عروس هلندی مراجعه کنید و یا از پرورش دهنده قبلی بپرسید که تاریخ تولدش چه زمانی است
     علت پف کردن پرنده هم اینه که سردشه و باید دمای محیط رو با بخاری بالا ببرید.
     حتما به تغذیه اون رسیدگی کنید و از مولتی ویتامین و مکمل های غذایی با مشورت دامپزشک استفاده کنید.

 3. متین می گوید

  سلام خسته نباشید من یه عروس گرفتم تقریبا ۲ ماه و نیم بود الان اسمشو میگه ولی خیلی بازیگوش هست ب همه چیم نوک میزنه ولی دم هاش شبیه ماده است خط های عمودی داره رو دمش نمیدونم نره یا مادس بعدشم اسمشو یاد گرفته امکانه نر بودنش هست بعضی از سوتای خودمم میزنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   چون حرف میزنه و سوت میزنه احتمال اینکه نر باشه ، هست
   برای تشخیص دقیق تر میتونید از یک پرورش دهنده عروس هلندی کمک بگیرید و یا گفته های مقاله رو اجرا کنید

 4. رضا می گوید

  سلام .یه عروس هلندی گلباقالی ده ماهه دارم چند جا بردم نشون دادم جفت بگیرم یه سری میگن نره یه سری میگن ماده
  ولی بیشتر نرها پرشون رو میارن پایین دنبالش راه می افتن
  اخر نمیدونم جفت چی براش بگیرم
  هفته پیش کلا یه بار حرف زد میگفت بدو بدو بدو
  اگه ماده باشه مگه حرف میزنن ولی خیلی جیک جیک میکنه . همش سرش رو میاره پایین تا نازش کنیم . بردم پرنده فروشی میگه دو روز بزار اینجا تا خودش جفتش رو انتخاب کنه. میگفت هرچی بخری ببری احتمال جفت خوردنشون کمه.به نظر شما چی کار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به احتمال زیاد نر
   اما به گفته فروشنده بهتر که بین یک گله بندازی تا خودش جفتش رو انتخاب کنه

 5. پرهام می گوید

  پرنده من ۴ ۵ کلمه حرف میزنه و پرریزیش تازه داره تموم میشه لطفا بگید چند ماهشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا یکسال سن داره شاید هم کمتر

 6. رضا می گوید

  سلام .یه عروس هلندی گلباقالی ده ماهه دارم چند جا بردم نشون دادم جفت بگیرم یه سری میگن نره یه سری میگن ماده
  ولی بیشتر عروس نر دنبالش راه می افتن
  اخر نمیدونم جفت چی براش بگیرم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید بین یک گله عروس هلندی بندازید تا خودش جفت شو پیدا کنه

 7. آرمان می گوید

  سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون.
  من چند روز پیش جفت سه ماهه خریدم. چند تا سوال داشتم از خدمتتون
  یکی اینکه من نمیخوام ترفند و اینا بهشون یاد بدم فقط میخوام بهم عادت کنن و دور و برم باشن. جفت باشن میشه اینجوری بشن؟
  دوم اگه بعدا تخم گذاشتن چون خواهر براردرن ممکنه مشکلی پیش بیاد از نظر ژنتیکی مثلا تخم ها نطفه دار نباشن؟
  سوم احساس میکنم خیلی غذا میخورن مخصوصا ذرت تازه خیلی دوست دارن. انقدر میخورن که ذرت رو برداشتم از قفسشون و تو روز سه چهار تا خودم دون میکنم رو دستم بهشون میدم. آیا ممکنه حد سیری خودشون رو ندونن؟ میترسم چاق بشن و مشکل براشون پیش بیاد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله کم کم بهتون عادت خواهند کرد کافیه باهاشون مهربون باشی و وقت کافی بگذرونی
   چون ارتباط فامیلی دارند ممکن جوجه ها ناقص به دنیا بیان و امکان چاقی هم دارن باید به اندازه بهشون غذا بدی
   هر از چند گاهی توی اتاق ازاد کنید تا پرواز کنند اینطوری براشون ورزش حساب میشه و نمیزاره چاق شن

 8. Sajjad karimi می گوید

  سلام.ببشخید من عروسه ۶ ماهه طوسی دارم که ۴ کلمه صحبت میکنه و سوت هم میزنه .اما صورتش هنوز زرد نشده.به نظرتون نر هست.؟اگه نر هست تو چه سنی صورتش زرد میشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا بعد از سن بلوغ دچار تغییر رنگ میشه که از یکسالگی به بعد هستش

 9. Sajjad karimi می گوید

  عالی

 10. مامان هلما می گوید

  سلام وقتتون بخیر.من دیروز یه عروس گرفتم که فروشنده بهم گفت نر و جوجه هست. اما طبق این مقاله بیشتر ویژگی های ماده رو داره مثلا زیر دمش راه راه هست و تاج بلندی نداره و زیادم کنجکاوی نمیکنه فقط روی شونه مینشینه. خیلی رام و دستی هست و اصلا توی قفس بند نمیشه.و یکی دیگه اینکه در حال پر ریزی هستش اما صورتش خیلی شبیه جوجه هست دوتا سوال داشتم.اول اینکه طبق این مقاله ماده هست و حداقل ۷ ماه داره درسته؟ایا میشه بهش آموزش حرف زدن داد؟ دوم اینکه تازه دو روزه اوردمیش خونه اما مدام بیرونه و داخل قفسش نمیره و مدام میخواد بیرون باشه. اشتهاش هم خیلی کمه.سیب زمینی. هویج و تخم مرغ آبپز یا میوه ها یا دانه اصلا نمیخوره ایا باید توی قفس بمونه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر می خواهید حرف زدن بهش یاد بدید حتما باید پرنده نر رو انتخاب کنید که بین ۳ الی ۴ ماه سن داشته باشه
   ۷ ماه یکم زیاده برای اموزش و ممکن که خوب اموزش نبینه
   اما اگر پرنده به دلتون نشسته می تونید ازش نگهداری کنید و اموزش انچنانی رو هم بی خیال بشید

   1. مامان هلما می گوید

    ببخشید اصلا خوراک نمیخوره امروز روز سوم هست ،عذر میخوام مدفوعش خیلی کم و سبز تیره و بسیار کم هست .چکار کنم خوراک بخوره فقط به نان علاقه کمی نشون میده که اونم واسش بده

    1. مامان هلما می گوید

     یک مقدار هم کسل و کز هست خیلی میلی به بازی نداره

     1. کارشناس وب سایت می گوید

      مریض شده حتما به دامپزشک ببر

    2. کارشناس وب سایت می گوید

     بهش تخم مرغ اب پز بدید ، به دامپزشک مراجعه کنید تا انتی بیوتیک و مولتی ویتامین تجویز کنه
     محیطش رو گرم نگه دارید و اب ولرم رو داخل ابخوریش پر کنید

     1. مامان هلما می گوید

      ممنون از راهنماییتوناخه هیچی نمیخوره. قهر هم نیست چون همش دوست داره بیاد سر شونم و سرش رو بخوارونم

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       احتمالا بیمار شده بهتر که به دامپزشک مراجعه کنید تا داروی لازم رو تجویز کنه

 11. Maral می گوید

  سلام من دیروز یه طوطی عروس هلندی گرفتم و تمام نشانه های نر بودن رو داره و من فکر میکنم نر باشه اما چون هنوزز بچه هست گفتن بدنش یکم ظعیفه اولاش که اومده بود خونه همش یه جا بود الان یکم روش باز شده بنظرتون چی بهش بدم زودتر تقویت بشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از پلت مخصوص عروس هلندی استفاده کن
   میوه و سبزیجات حتما بده
   دانه هایی مثل ارزن و کتان و شاهدانه هم در کنارش بده
   ظرف ابش همیشه پر باشه تا تشنه نشه

 12. سم می گوید

  سلام وقت بخیر. من یه جفت عروس هلندی مولد دارم عاشق هم هستند و چن بار هم جوجه دادن یه بار جوجه هاش فلج شدن ومردن ولی دو سه بار جوجه هاش سالم در اومدن یعنی جمعا چهار بار در طول دوسال جوجه دادن ولی میترسم ماده یکم ضعیف شده باشه جداشون کردم الان چن وقته افسرده شدن .واقعیتش نمیدونم عروس هلندی تا چه سنی و چن بار درطول عمرش میتونه تخم بزارهلطفا راهنماییم کنین که چه تقویتی بدم بهشون واینکه چن ماه به چن ماه جفت گیری بزارم بکنن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که نر و ماده جدا از هم ولی کنار هم باشن
   یعنی هر کدوم رو در یک قفس جداگانه ولی کنار هم بذارید و برای تقویت بدن ماده از مواد غذایی پروتئین دار و کلسیم دار استفاده کنید
   در فصل های پاییز و بهار اونا رو برای جفت گیری می تونی بندازی پیش هم
   تا چندین سال هم میتونه تخم بذاره

 13. Saeede می گوید

  سلام من عروس لوتینو دوماهه خریدم یکم لجبازه اصلا صداش در نمیاد بعضی وقتا سوت یدونه میزنه از روی عکس متوجه میشید شما؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر می خواهید از نر یا ماده بودن پرنده مطمئن بشید، بهتر که ابتدا مقاله رو به خوبی بخونید اگه چیزی دستگیرتون نشد
   می تونید به یک پرورش دهنده با تجربه عروس هلندی مراجعه کنید تا نر و ماده بودن اون رو براتون تشخیص بده
   اما چون سوت میزنه و لجبازه احتمال میدم نر باشه

 14. فاطمه می گوید

  سلام من یه عروس هلندی نر خریدم،وقتی خریدم چهار ماهش بود.الان ۱۱ ماهش میشه خیلی خیلی کم آواز میخونه اونم شب یا وقتی خونه خلوته و صدایی نیست.
  به نر بودنش شک میکنم،شما اینجا گفت تاج صاف و یکدست تاجش صاف و یکدست هست ولی به بخش های دیگه توجه نکردم میشه بیشتر راهنمایی کنید.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به سایر علایم نر و ماده بودن هم توجه کنید و یا به یک پرورش دهنده مراجعه کنید تا از روش تست کلواک و یا لگن ، نر و ماده بودن رو براتون تشخیص بده

 15. M می گوید

  سلام وقت بخیر من امروز یه عروس لوتینو خریدم فروشنده گفت دو تا سه ماهشه بعد زیر تاجش یکم کچلی داره میخواستم بدونم طبیعیه یا نه؟
  فروشنده گفت به خاطر سنش هنو در نیومده درست گفته؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا بعضیا ارثی اینطوری ان ، بعضی ها هم به مرور زمان در میاد جای نگرانی نیست

 16. Mobina می گوید

  سلام ببخشید من ی عروس لوتینو دارم ۹ ماهشه ۱ ماهه بود خریدمش ولی نمیدونم نره یا ماده مقاله شما رو خوندم نصفش مثه نره نصفش مثل ماده مثلا اواز نمیخونه فقط جیک جیک میکنه ولی دمش مثله نره ب سن بلوغم رسیده فقط دوست داره نازش کنم بیشتر پرواز میکنه تا رو زمین راه بره نره یا ماده؟ بعدش میخاستم ببینم اگه براش جفت طوسی بخرم جفت میخورن؟ لوتینو با طوسی؟ ممنون میشم جواب بدین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که از یک پرورش دهنده با تجربه و با سابقه عروس هلندی بخواهید تا نر و ماده بودن اون رو براتون تشخیص بده

   1. Mobina می گوید

    باش ممنون

 17. سیدابراهیم می گوید

  سلام. وقت بخیر 🌹 ممنون از سایت خوب و عالی تون، والله بنده از سر ناچاری برا بچه ها چند تا عروس هلندی گرفتم.چون از حیوانات خوشم نمیاد و اهمیتی بهشون نمیدم. بین شون ی عروس هلندی نری آهویی هست که نمیدونم از چی من خوشش اومده 🤣😆 مثل بچه ها فقط از سر و کولم بالا میره. هر کی از اهل خانواده میاد جلو گاز میگیره ولی بنده اختیار تام دارم و میتونم هر بلایی سرش بیارم. صبحها کلافه ام کرده صبح علی الطلوع خورشید مستقیم میاد رو صورتم میشینه و ریش و سیبل هام رو از پیازچه در میاره، حالا موندم چیکار کنم به هیچ صراطی هم مستقیم نیست چطور میشه از دستش خلاص بشم. ممنون از راهنمایی تون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بزار کمی خوش باشه ! اینا کل عمرشونو زندانی هستن ، کمی خوش بودن اون که همراه با خنده ی شما باشه کلی صواب این دنیا و اون دنیا رو داره !
   بدون شک بعد از یه مدت که سنش رفت بالا این رفتارش رو ترک میکنه ولی اگه شما رفتار قهری باهاش انجام بدید ممکنه تا اخر افسرده بمونه !

   1. سیدابراهیم می گوید

    🌹🙏🌷🌹💐

    1. میتو می گوید

     سلام تشکراز مطالب عالیتون🙏🏻۱۰روزه یه عروس هلندی ۴ماهه مرواریدی نر خریدم ۴روز اول فقط یه گوشه قفس نشست بعدش دونه خورد الانم چند روزه همش خودشو ب قفس میزنه بشدت نگرانشم ازمن میترسه ایا این عادیه؟ ازلحاظ تغذیه و جاو مکانش و وقت گذاشتن هیچ کمو کاستی نداره میترسم هیچوقت بهم عادت نکنه😭

     1. کارشناس وب سایت می گوید

      بهتر که ابخوری و دانخوری رو پر کنید و تنهاش بذارید تا در ارامش غذاشو بخوره وگرنه تلف خواهد شد.
      حدود یکی دو هفته طول میکشه تا به محیط و شما عادت کنه عجله نکنید و اصلا دور و برش رو شلوغ نکنید.

   2. ص می گوید

    سلام من یه عروس هلندی ۵ماهه لوتینو زعفرانی دارم شاه دمش نقطه های سفید داره ولی بقیه دماش نقطه سفید ندارن نره یا ماده؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     از نکات گفته شده در مقاله استفاده کنید
     اگر مطمئن نشدید به یک پرورش دهنده با تجربه عروس هلندی مراجعه کنید.

 18. امين می گوید

  سلام وقتتون بخير يه جفت عزوس لوتينو دارم كنار هم هستن از كجا بدونم كه جفت خوردن يا نه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اونا رو برای مدتی از هم جدا کن
   رو به روی هم ولی هر کدام در یک قفس جداگانه باشن
   اگر برای هم بی قراری کردن یعنی قبلا جفت شدن

 19. محمد می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من یه ۲ هفته ای میشه یه عروس هلندی ۲ ماهه خریدم
  تو این دو ماه اصلا صدایی ازش نیمده . بعضی وقتا یه صدا هایی ازش میاد ولی اصلا جیک نزده
  چکار باید بکنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تغذیش چیه ؟ محیط نگهداری چطوره ؟ شده این مدت ترسیده باشه ؟ فضلش چطوریه ؟

 20. الکس اسم عروسکم 💓 می گوید

  سلام ببخشید من به عروس هلندی خریدم مغازه داره گفت تازه دون خور شده اما پاهاش سیاهه نوکش هم سیاهه یکم هم کسله که اونو تو سایت خوندم گفت دلیلش اینه که تازه اوردینش خونه خیلی هم ساکته از منم نمی‌ترسه میگه فقط نازم کن 😂کنجاکوه
  ولی من در مورد سنش شک دارم آخه پاس و نوکش سیاهه سن واقعیش چنده؟تازه دونخور شده ۳یا۴ماهشه خیلی ممنون میشم جواب بدین🥺

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مواردی که گفتید قابل تشخیص نیست و در مواردی که ما هم توضیح دادیم فقط به صورت نسبی هست
   صبور باشید بزرگ بشه عوض میشه

 21. عرفان می گوید

  سلام و خسته نباشید
  من ۳ الی ۴ روزه پرنده رو خریدم
  روز اول خیلی غریبی میکرد اما لعد از گذشت ۲ روز عادت کرده و حتی با برادرم صحبت هم میکند و دائمان میخواد که از قفس بیاد بیرون اما وقتی میاد دائم استرس داره و خودشو به در و دیوار میکوبه و اصلا اجازه دست زدن بهش یا غذا دادن نمیده

  پرنده نر هستش و حدود ۴ ماهشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اسرار نکنید که بهش دست بزنید
   اجازه بدید راحت بیرون بچرخه و دنبالش نکنید
   بعد یه مدت به اونم عادت میکنه

 22. Sh می گوید

  واقعا ممنون از سایت خوبتون و جواب دادن به موقه تون به سوالات مردم🌹🌹

  1. ادمین می گوید

   موفق باشید

   1. چیکو می گوید

    بعد دو هفته گذشت هعی امتحان کنم رو دستم بش چیز بدم
    میخوره واقعا قبول میکنه

  2. چیکو می گوید

   از زمانی که اوردمش چهار پنج روزی میشه
   از اون زمان دوبار هویج دادم ک خورد و تا الان همون دونای خودش بعد الان تخم مرغ اپز گذاشتم نمیخوره چیکار کنم بخوره

   نژادش گل باقالیه گونه ااش نارنجی خیلییی کمرنگه چی بدم بخوره پرنگ بشه تغزیش خوب باشه

   چجوری همه ویتامیناش تامین کنم

   هنوز ی کوچولی زیر بالاش و کنار یکی از گونه هاش پر در نیومده ولی کامله

   1. ادمین می گوید

    یه سری غذای پلت تو بازار هست ، از اونا براش بگیرید و کنار ارزن و دیگر دانه ها بهش بدید
    پست زیر رو بخونید :
    تغذیه عروس هلندی
    برای ویتامین هاش ، مولتی ویتامین مخصوص طیور زینتی بگیرید + سنگ مینرال یا کف دریا بهش بدید

 23. Sh می گوید

  سلام من یه عروس هلندی لوتینو لیمویی یا زعفرونی دارم .دم شو که نگاه میکنم هیچ راه سفیدی رو دمش نیست یعنی نره؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به این طریق قابل تشخیص نیست
   اونمواردی که گفته میشه نسبی هست

 24. Omid می گوید

  سلام خسته نباشید من یه جوجه گرفتم اما جنسیتش نمیدونم اگه ماده باشه ینی امکان رام شدن و دستی شدنش صفره؟ اخه وابستش شدم اصلا دلم نمیخواد عوصش کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه صفر نیست امکانش هست نسبت به نر کمتر امکانش هست

   1. Omid می گوید

    خیلی ممنون.
    این جوجه دو سه روزه شروع کرده بعد هر صدایی هست که واس گشنگی در میارن یه نفس محکم ک جوجه بدنش تکون میخوره از دماغش میده بیرون نمیدونم چون دماغش گرفته یا دلیلش چیه؟
    لازمه سوراخ دماغش پاک کنم یکم سرلاک رفته توش شاید واس همین باشه

    1. ادمین می گوید

     سوراخ دماغش بسیار حساس هست و کوچکترین خطایی ممکنه باعث ایجاد زخم بشه
     صبور باشید خوب میشه
     اگه بدتر شد ببرید دامپزشکی

     1. Omid می گوید

      یخورده با سوزن و گوش پاک کن مرطوب تمیزش کردم خوب شد خداروشکر
      ممنون

     2. چیکو می گوید

      سلام ی عروس مرواریدی نر دارم س ماهش میشه دوماه دیگه بلوغ میرسه؟پر ریزی میکنه؟ شکلش تغییر میکنه درسته؟

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       عروس هلندی ها در سن ۱۰ ماهگی وارد دوره بلوغ می شوند و پر ریزی رو اغاز می کنند
       اگر از الان پر ریزی دارند ممکن از بیماری قارچی باشه

  2. Sh می گوید

   سلام من یه عروس هلندی لوتینو ۴ماهه دارم حس میکنم کوچک تره بقیه عروس هلندی های هم سنش هست چیکار کنم.
   وقتی هم جوجه بود پدر و مادرش از یک ماهگی دیگه بهش غذا ندادن منم هر کاری کردم سرلاک بخوره نخورد ولی دونه میخورد بهش دونه دادم تا حالا

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    باید از پلت مخصوص طوطی ها استفاده کنی
    چون انواع ویتامین ها ، پروتئین و مواد مغذی رو داره و به رشد بهتر پرنده کمک میکنه

 25. محمدصدرا می گوید

  سلام ببخشید من یه جفت عروس دارم تقریبا رام هستن حدود۱۴ ماهشونه ماده رو یکسال دارم ولی نردوماه خریدم ماده تاحالا ۲بارهربار ۴تخم گداشته ولی نرفک کنم اماده نیست چون نه آوازمیخونه نه علامت دیگه ایکه نشونبده مسته نداره باهم مشکلی ندارن بااینکه قفسشون جداست ولی هربارکه درشون بازمیکنم بیان بیرون بعدمیبینی رفتن تویه قفس ولی تا حالا ندیدم جفتگیری کنن چطور میتونم نرمست کنم وآماده جفت گیریش کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر نر به سن بلوغ رسیده باشه می تونه جفت گیری کنه
   براشون لانه بزارید و از اب و غذای کافی تغذیه کنن

 26. Nabi می گوید

  سلام.ایا میشه به وسیله نخو سوزن تشخیص نرو مادگی عروسو تشخیص داد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   چطوری؟

   1. Nabi می گوید

    سوزنو نخ کنی .طوطیو برعکس کنی .بالا شکمش نگه داری اگه سوزن همونجا چرخید مادست اما اگه به سمت نوک ودم حرکت کرد نره

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     🤔🤔
     تا حالا همچین ترفندی رو ندیدم
     از پرورش دهنده های با تجربه عروس هلندی هم پرسیدی صحت این کار رو؟

     1. Nabi می گوید

      یه جا فیلمشو دیدم .اما صحتشو شک دارم

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       روش کاربردی نیست
       اگر کاربردی بود بهش اشاره می کردیم
       از روش های گفته شده در سایت استفاده کن یا تست dna بده

     2. poseidon می گوید

      این روش فک کنم ماله زکریای راضیه

 27. حمداله می گوید

  سلام وقت بخیر من یک جفت عروس هلندی خریدم به فروشنده گفتم نروماده باشند فروشنده میگه تمام عروسهای گل باقلی ماده هستند آیا درست میگویید ممنونم از راهنمایی شما

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در ۹۸ درصد موارد این گفته درست هست . باقی میمونه ۲ درصد که اونم استثنا هستن

  2. بی اسم می گوید

   ن برادر من من گل باقالی دارم چند تا نر مگه میشه هر چی فروشنده میگه باور نکن

 28. احمدرضا می گوید

  سلام ناخن عروس من سیاه و بلنده و فروشنده بمن گفته که دو ماهشه ایا واقعا دوماهس..گاز هم میگیره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای تشخیص سن بهتر که به یک متخصص پرنده های زینتی مراجعه کنید از روی ناخن نمیشه سنش رو تشخیص داد

 29. رضا می گوید

  سلام و خسته نباشید
  از کجا میشه پرنده سالم و مطمئن تهیه کرد؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از خود پرورش دهنده ها و حتما به صورت حضوری اقدام کنید.

 30. علی می گوید

  سلام یه جفت عروس مولد تازه خریدم دو روزه نه اب میخورن نه غذا چیکار باید بکنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به احتمال زیاد پرنده های شما مریض هستند بهتر که به فروشنده برگردونید و یک جفت سالم خریداری کنید
   پرنده های سالم کاملا سرحال و پر اشتها هستند.
   حتما قبل از خرید پرنده ها رو بررسی کنید و از یک متخصص کمک بگیرید.

 31. Mahdikheiri می گوید

  سلام ببخشین من سه روزه یه عرپس هلندی خریدم دو نیم ماهشه از دستم دون میخوره ولی اصلا تو قفس نمی مونه و به دستم نمیاد بنظرتون چیکار‌ کنم به دستم بیاد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سه روز زوده
   باید دو هفته صبر کنید تا بهتون عادت کنه
   در مقاله زیر کامل توضیح داده شده
   رام کردن عروس هلندی

 32. طاها می گوید

  سلام من یک عروس خریدم از آب خوشش نیاد سه روزه خریدم میلرزه و پر هاش بهم ریختس وقت پر ریزیش هست میخوام بدونم چرا میلرزه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حمامش کردید؟
   حتما محیطش سرده
   بهتر که دمای اتاق رو ببرید بالا و در و پنجره ها رو ببندید
   اگر مداوا نشد به دامپزشک مراجعه کنید

 33. یزدان می گوید

  سلام من یه پرنده دو ماهه خریدم ولی یه بار گازم گرفت دستم خون اومد وخیلی وحشی هست لطفا راهنمایی کنید که بفهمم این دو ماهش است یا نه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   علائم تشخیص سن داخل مقاله توضیح داده شده
   به همون موارد توجه کنید و یا به یک متخصص برای تشخیص سن مراجعه کنید.

 34. علی می گوید

  سلام دوست عزیز من یک عروس هلندی دارم تازه خریدمش میشه گفت یک یا دو هفته است همه خیلی فعالیتی نداره خیلی هم باهاش سر کله میزنم اما همیشه حالت خسته داره حتی براش اسباب بازی هم خریدم اما علاقه ای نداره و مدام خواب حتی پر های بقل نوک هش هم مدترم روی نوکش رو گرفته الان میترستم پیر باشه من به اسم چهار ماه خریدمش لطفا راهنماییم کنید❤

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا بیمار
   بهتر که به یک دامپزشک یا متخصص مراجعه کنید تا وضعیتش رو بررسی کنه
   اگر بیمار بود برگشت بزنید

 35. ابوالفضل می گوید

  من عروس هلندی دارم خیلی ازم میترسه چی گری کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید رامش کنید که در مقاله زیر توضیح داده شده
   رام کردن عروس هلندی

 36. مهسا می گوید

  سلام من یه عروس ۵ یا ۶ ماهه دارم که تازه دوران پر ریزیشم شروع شده . خیلی بازیگوش و کنجکاو و همه جا سرک میکشه . خودش در قفس باز میکنه و میاد بیرون و میگرده . بعضی مواقع هم جیغ میزنه و حالت چشمش مثل نر هاست ولی روی پر های بالش خال زرد داره ( البته پر های بالش هنوز نریخته که دوباره در بیاد) به نظرتون نر هست یا ماده؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   با توجه به مشخصاتی که گفتید به احتمال زیاد نر
   اما بازم به یک متخصص مراجعه کنید و یا از روش های مقاله استفاده کنید تا به نر یا ماده بودن اون پی ببرید

 37. سحرناز می گوید

  سلام من یک عروس هلندیه ۳ ماهه دارم خیلی نوک میزنه وقتی بیرون از قفسه ( به همه چیز )
  وقتیم میذارمش تو قفس میخاد بیاد بیرون اصلنم رو دستم به صورت اینکه حواسش باشه نمیاد
  باید جیکار کنم؟
  نیشه راهنمایی کنید؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا تازه خریدید
   به مرور زمان بهتون عادت میکنه
   باید همیشه قبل از غذا دادن مقداری غذا رو کف دستتون قرار بدید و بهش بدید
   و باهاش اروم حرف بزنید
   اصلا پرنده رو گرسنگی ندید و یا با زور نگیریدش
   خودش کم کم بهتون اعتماد میکنه
   فقط کافیه روزانه چندین ساعت از وقتتون رو به اون اختصاص بدید

   1. اشکان می گوید

    سلام ببخشید من یک عروس هلندیه ۴ ماهه دارم در داخل قفس خیلی خوبه ولی وقتی میاد بیرون اصلا نمیاد رودست!ببخشید باید چیکار کنم؟
    ممنون❤️🙏

    1. ادمین می گوید

     سلام
     نیاز به محبت بیشتر و توجه بیشتری داره
     رو دستتون هم بشه غذا بدید

 38. سیما می گوید

  سلام ما حدودا ۴ ماه پیش یک عروس هلندی خاکستری گرفتیم و فروشنده هم گفت که جوجه س ولی تازگیا یک خال قرمز نزدیک نوکش زده که از علائم پیریه
  امکان داره عروس هلندیمون سنش زباد باشه؟
  البته اول که خریدیمش از عروس هلندی های بالغ کوچیک تر بود اولا هم آواز نمیخوند حدودا بعد دو ماه شروع کرد آواز خوندن . ولی این خال قرمز نزدیک نوکش نگرانمون کرده که نکنه پیر باشه البته بعضی وقتا بی دلیل میلرزه
  امکانش هست پیر باشه؟ میشه لطفا زود جوابمونو بدین🙏🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که برای تشخیص جنسیت دقیق تر به یک متخصص مراجعه کنید
   علت لرزش هم سرمای محیط می تونه باشه بهتر که دمای اتاق رو ببرید بالا

 39. torede123 می گوید

  من یک جوجه دارم ۴۵روزهست حدودان بهش غذا چی بدم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پست زیر رو بخونید
   تغذیه عروس هلندی

 40. نیما می گوید

  سلام من یه عروس هلندی دارم که میخوام سن دقیق عروس هلندی بدونم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دقیق قابل تشخیص نیست
   با ازمایش دی ان ای میشه نسبی رو گفت

 41. مینا می گوید

  سلام خسته نباشید من یه عروس هلندی ابلغ نر دارم یه چند روزی هست یکی از پاهاشو میگیره بالا همش هم روی همون پاش لنگ می زنه پاشو زمین نمی زاره فقط در مواقع پایین اومدن از میله های قفس از پاش استفاده می کنه نمی دونم چیکارش کنم🥺بردم دامپزشکی گفت به خاطر کمبود ویتامینه بهش سرم داد گفت بریز تو ظرف آبش اما بازم خوب نشده

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کف پاش رو بررسی کنید ببینید زخم داره ؟

 42. پرویز می گوید

  سلام. من یه جفت عروس هلندی دارم .تا حالا دوبار تخم گذاشتن که بار اول ۵ تاوبار دوم ۳ تا.که با وجود تقوبت ورسیدگی (تخم کتان. جوانه گندم وفطره ویتامین) باز هم تخماش نطفه نداشتن .میخواستم بدونم چکار کنم…ممنون از شما

  1. ادمین می گوید

   سلام
   از نر و ماده بودنشون مطمئن هستید ؟ سنشون چقدره ؟ محیط نگهداری پر استرس و پر رفت و آمد هست ؟
   نژادشون خالص هست یا میکسه ؟

 43. ابوالفضل می گوید

  سلام عروس هلندی من ۶ ماهشه جنسیتش هم نر اما میوه که می خواهم بهش بدم میترسه و میرود عقب

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   میوه رو همراه با غذاهای مورد علاقه بهش بده تا کم کم عادت کنه

   1. ابوالفضل می گوید

    باشه

 44. علی می گوید

  سلام. وقتتون بخیر.
  ۲ تا جوجه سرلاکی عروس دارم بزرگ میکنم الان زیر یک ماه سن دارن.
  جفتشون رو میتونم کلام دار و دستی کنم؟؟
  چه راهکاری دارید که بتونم به بهترین نتیجه برسم.
  آلبینو هستن و من چجوری باید تو این سن تعین جنسیت کنم؟
  ممنون ازتون.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله می تونید اما باید جدا از هم باشن و همدیگر رو نبینن
   چون در صورت مشاهده هم ، به یکدیگر عادت می کنن و اموزش های شما رو جدی نمیگیرن
   برای تشخیص جنسیت به یک متخصص معتبر و قابل اعتماد مراجعه کنید.

  2. Mostafa می گوید

   سلام ببخشید یک سوال دارم ماده من همه ی اون خصوصیات مادگی رو داره ولی خیلی خیلی شیطونه نژادش هم طاووسی هستش سخنگو هم هستش
   اون نر هم خصوصیات استایل و همرو داره ولی زیاد مثل ماده شیطون نیستو همین ولی اگع آواز بخونه مست میره میخواد بره بالای ماده ولی نمیزاره پرهاشم شبیه قلب میکنه به نظر شما اینا جفت میشن

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    براشون لانه بسازید و حتما غذای کافی با کف دریا داشته باشن

 45. r.s می گوید

  سلام من یه عروس هلندی دستی داشتم نر هستش چند بار دیدم می خواد لونه بسازه رفتم براش ماده خریدم و از همون روز اول پیش هم بودن ولی بهم بی توجه بودن تا اینکه عروس نر شروع کرد به ناز و نوازش ماده اما وقتی نر سرشو میاره پایین که ماده نازش کنه اما یا ماده نازش نمیکنه یا گازش میگیره الن بهتر شدن همدیگه رو گاز نمیگیرن اما دیگه کامل به هم بی توجه شدن و نره هم داره لونه رو گرم میکنه ماده هیچ کمکی نمیکنه سن نشونم فکر کنم یکی هستش همه چی هم بهشون میدمو بهشون میرسم اما کاملا بی تفاوتن می خواستم بدونم نره مشکل داره یا ماده خیلی ممنون از شما

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهبود شرایط این دو فقط صبوری می خواد ، اصلا اقدام به خارج کردن یکیشون از قفس نکنید و بزارید همیشه پیش هم باشن
   کم کم به هم عادت میکنن

   1. ر ش می گوید

    سلام من دوتا عروس هلندی نروماده دارم برا اموزش ‌۴۵روزشونه میشه جداشون کنم بخاطر اموزش وحرف زدن نره ممنون تشکر

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بله می تونید
     بهتر که نر رو نگه دارید و ماده رو بفروشید
     چون که ماده قدرت یادگیری کمی داره و بیشتر تمرکزتون رو بذارید روی اموزش پرنده نر

 46. taha می گوید

  سلام خوب هستید؟
  ممنون از سایت عالیتون
  من یه عروس هلندی خریدم به احتمال زیاد نر هستش و ۱.۵ ماهگی هستش تمام مشخصاتی رو که گفتین رو بررسی کنین کردیم ولی هنوز اصلا اواز نمیخونه ولی یع کلیپی هستش اونو باز میکنم صدای جیغ درمیاره الان ۴ روزه خریدم میزاره به سرش دست بزنم و نوازشش بدم ولی اگر روی بال هاش دست بزنم عصبانی میشه شجاعانه و نترس هم هست دست برادرم رو خونی کرد ولی میخوام بدونم نر هستش یا ماده؟

  1. taha می گوید

   فقط یه چیزی رو یادم رفت بگم اولین روزی که گرفتیم پرواز کرد تو اتاق چرخ زد و ترسید و یه جا نشست ولی به سختی وارد قفسش کردیم الان میترسم دیگه نیاد بیرون و بازی نکنه این ممکنه؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    باید اعتمادش رو جلب کنید ترسیده

  2. کارشناس وب سایت می گوید

   به احتمال زیاد نر
   به مرور زمان بهتون عادت میکنه باید اعتمادش رو جلب کنید.
   با غذا دادن با اذیت نکردن

 47. Yas می گوید

  سلام وقتتون بخیر من دیروز یه عروس هلندی نر خریدم که یک سالشه دستی هم نیست فروشنده هم غیر مستقیم گفت که امکانش کمه دستی شه گازای خیلی بدی میگیره و اصلا از قفس بیرون نمیاد حتی نمیزاره بهش دست بزنم بنظر شما دستی میشه؟اگه نه که تا قبل اینکه بهش وابسته شم پسش بدم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه دستی شدنش سخت
   بهتر بود که یک عروس هلندی نر و سه ماهه خریداری می کردید تا به راحتی اموزش ببینه

 48. Vahid می گوید

  از سرلاک استفاده میکنم با سرنگ که خوب دهنشو بزور وا میکنه تا غذا بخوره چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اولش سخت ولی به مرور زمان که طعم سرلاک رو میدونه خودش دهنش رو باز میکنه
   حتما از سرلاک های معتبر استفاده کنید و از مغازه های دارای مجوز خریداری کنید.

 49. Vahid می گوید

  با سلام من یه جوجه عروس هلندی خریدم میخوام خودم بزرگش کنم فک کنم ۶ یا ۷ روزه هست چگونه نگهداری کنم ممنون میشم جواب بدین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید بهش سرلاک بدید
   مقاله تغذیه عروس هلندی رو بخونید.

 50. فيصل می گوید

  سلام من يه عروس هلندي دو ماهه اوردم الان سه ماه داره باهاش ك حرف ميزنم مسلا سلام و خوبي و چند كلمه ديگه باهاش تمرين ميكنم جواب ميده ولي با سوت يوقتايي جيغ ميزنه چجوري بايد بفهمم نر يا ماده هست البته خيلي كنجكاوه حتي صداي كليد ميشنوه صدا ميده و صداي بوق موتور ميشنوه بازم صدا ميده

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به احتمال نر
   چون هم حرف میزنه هم سوت و هم کنجکاو
   برای تشخیص دقیق تر می تونید مقاله تشخیص سن و جنسیت عروس هلندی رو بخونید.

 51. لیلا می گوید

  سلام جنسیت عروس ۲ماهه رو‌میشه تشخیص داد؟
  ممنونم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مشکل
   باید به متخصص مراجعه کنید تا تست dna بگیرید.

 52. ) ( می گوید

  این را می‌خواهم بخرم نر یا ماده و آیا سرحال هست یا نه؟؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تشخیص درستی نمیشه داد از روی عکس ! بهترین راه ازمایش خون هست برای تشخیص کاملا صحیح
   اما این بنظر ماده میاد

   سرحال بودن رو هم باید در عمل دید ! از اینجا اخه چجوری بگم سرحاله یا نه :دی

 53. دانی می گوید

  سلام روزتون بخیر…بعد از سه روز که یه جفت عروس خریدیم ،عروس نر مرد.فروشنده به ما گفته که کمتر از یه سال سن دارن.به نظرتون میتونم اینو تربیتش کنم یا امیدی بهش نیست؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید سه یا چهار ماهه باشه تا به خوبی تربیت بشه
   سن دقیقش رو از فروشنده بپرسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.