تشخیص سن و جنسیت عروس هلندی به صورت عملی

83

نکات مهم برای تشخیص سن و جنسیت عروس هلندی

عروس هلندی یکی از پرنده های باهوش و قابل پرورش در خانه است که زادگاه آن ها کشور استرالیا است اما در هر جایی از این کره خاکی می توان گونه های مختلف عروس هلندی را یافت. آنها معمولا در ترکیب های رنگی خاکستری ، زرد ، سفید، گلباقالی ، حنایی و… وجود دارند.

اگر شما هم قصد پرورش عروس هلندی را داشته باشید حتما در قدم اول  می خواهید از سن و جنسیت پرنده مطلع شوید تا با به دست آوردن این اطلاعات پرنده ای جوان و سالم خریداری کنید و در انتخاب جفت نر و ماده نیز مهارت کافی نیز به دست آورید.

در این نوشته از وبلاگ چیکن دیوایس می خواهیم با زبانی ساده شما را با ترفندهای شناخت سن و جنسیت عروس هلندی آشنا کنیم با ادامه این مطلب همراه باشید. هم چنین اگر علاقه مند به آشنایی با سایر پرنده های زینتی هستید می توانید مقاله انتخاب بهترین پرنده خانگی را مطالعه فرمایید. 

نکات مهم قبل از خرید عروس هلندی 

قبل از پرداخت به نشانه های تشخیص عروس هلندی ، لازم است شما را با نکاتی قبل از خرید این پرنده زینتی آشنا کنیم، لذا اگر قصد خرید دارید خواندن این نکات بسیار کمک کننده خواهد بود :

نکات مهم قبل از خرید عروس هلندیالف – عروس هلندی یک پرنده حساس است  که نیاز به توجه صاحبش دارد، اگر می خواهید عروس هلندی را برای آموزش و یاد دادن ترفند به او خریداری کنید، حتما باید روزانه چند ساعت از وقت خود را صرف آموزش و سرگرم نمودن پرنده بکنید.

ب – اگر می خواهید صرفا یک پرنده خانگی داشته باشید که پنجره اتاق شما خالی نباشد و جنبه تزیینی برای شما دارد، حتما عروس هلندی ها را به صورت جفت خریداری کنید، چون عروس هلندی تنها در صورتی که مورد بی توجهی قرار بگیرد به مرور زمان افسرده خواهد شد.

ج – حتما از پرورش دهنده و یا فروشنده های معتبر و یا دارای سابقه خوب خرید خود را انجام دهید زیرا به احتمال زیاد اطلاعات واقعی از سن و جنسیت عروس هلندی را به شما خواهد گفت.

د – به سالم یا بیمار بودن پرنده توجه کنید، پرنده هایی که پرهای خود را پف می کنند و گوشه گیر هستند و یا اسهال دارند و یا پرهای پژمرده و ژولیده دارند، به احتمال خیلی زیادی بیمار خواهد بود. از خرید این پرنده و یا پرنده های نزدیک او خودداری کنید.

تکنیک های تشخیص سن عروس هلندی

یکی از موارد مهم هنگام خرید عروس هلندی توجه به سن آن است چون اگر کسی قصد آموزش عروس هلندی را داشته باشد، حتما باید آن را از سنین ۳ الی ۴ ماهگی خریداری کرده و پرورش دهد چونکه عروس هلندی های پیر و مسن استعداد یادگیری ندارند و از طرفی برای جفت گیری و تخم گذاری نیز مناسب نخواهند بود.

برخی از فروشندگان از ناآگاهی خریدار سوء استفاده می کنند و عروس های هلندی های بالغ و مسن را به جای پرنده های جوان به آنها می فروشند، همانطور که گفت پرنده های مسن برای آموزش و یادگیری اصلا مناسب نیستند و ممکن است تخمگذار های خوبی هم نباشند. نکات زیر در تشخیص سن عروس هلندی کمک کننده خواهند بود:

🅐 تشخیص سن از طریق بینی :

معمولا پرنده های جوان که بین ۲ الی ۸ ماه سن دارند، دارای بینی تمیز و بدون ترشح می باشد که حالت برآمدگی بیشتری داشته و رنگی تقریبا صورتی دارد. اما پرنده ها بالغ تر که بین ۹ ماه تا ۱۸ ماه سن دارند، بینی تیره تر دارند  و می توان فلس هایی را بر روی بینی مشاهده کرد. در کل هر چه بر تیرگی بینی افزوده شود، عروس هلندی سن بیشتری خواهد داشت.

معمولا عروس هلندی هایی که بین ۴ تا ۶ سال سن دارند، شاهد کمی ترشح در اطراف بینی پرنده خواهید بود، این ترشحات خطرناک نیستند و همچنان وجود دارند. در عروس هلندی هایی که بین ۶ تا ۹ ماه سن دارند، شاهد از بین رفتن تدریجی بینی خواهید شد که برآمدگی خود را از دست داده است. 

🅑 توجه به نوک پرنده ها :

از طریق توجه به نوک پرنده ها نیز می توان به سن آنها پی برد. معمولا عروس هلندی های مسن دارای نوکی کج تر و بلندتر هستند که باید با قرار دادن کف دریا در اختیار آنها به صاف و کند شدن نوک عروس هلندی ها کمک کنیم. 

🅒 دقت در پاهای عروس هلندی ها :

سومین راه برای تشخیص سن عروس هلندی توجه به پاهای اوست. اگر در هنگام توجه به پاهای عروس هلندی متوجه شفاف و نازک بودن آنها شدید و پرنده ناخن های شفاف و کوتاهی داشت، به احتمال زیاد عروس هلندی تا ۹ ماه سن دارد. 

اگر پای پرنده زبر بود و حالت فلس دار داشت  و ناخن های تیره و بلند تری داشت می توان به این نتیجه رسید که عروس هلندی مورد نظر بین ۱ الی ۲ سال سن دارد. هر چه پاها پوسته پوسته تا باشد و ناخن ها تیره تر باشد، پرنده سن بیشتری خواهد داشت. 

🅓 تشخیص سن از طریق مشاهده رفتار :

عروس هلندی جوان و کم سن بسیار کنجکاو هستند و با گشت و گذار در اطراف سعی در کشف محیط را دارد و در صورتی که دست خود را به سمتش ببرید، امکان حمله بسیار پایین خواهد بود چون هنوز آنطور که باید دفاع از خود را نیاموخته و با خطرات مواجه نشده است، در این حالت می توان گفت که عروس هلندی بین ۲ الی ۷ ماه سن دارد. 

پرنده در سن ۹ ماهگی به بلوغ می رسد و شاهد پرریزی او خواهید بود و با عروس هلندی نر صداهای مختلفی از خود بروز می دهد و با تقلید از صداهای محیط اطراف سعی در ادای آنها دارد، بنابراین اگر پرنده را از سن ۴ ماهگی آموزش دهید در این سن نتیجه کار خود را خواهید دید. 

عروس هلندی هایی که بین ۱ الی ۲ سال سن دارند، با نزدیک بردن دست سمت آنها شما را گاز خواهد گرفت و حالت تهاجمی بیشتری خواهد داشت، البته در صورتی که آموزش دیده باشند، ممکن است این عمل را انجام ندهند. 

عروس هلندی های ۲ تا ۵ ساله بیشترین رشد را دارند و پرهایی زیبا و رنگارنگ را خواهند داشت و از سن ۷ سالگی به بعد شاهد کاهش رشد و کاهش تحرک پرنده خواهیم بود. عروس هلندی هایی که تمایلی به بازی و کنجکاوی ندارند و مدام گوشه نشین و افسرده هستند، بین ۹ تا ۱۱ سال سن دارند. 

عروس هلندی هایی که بیشتر از ۱۱ سال سن دارند کمتر به آرایش پرهای خود می رسند و معمولا پرهای خود را به حالت ژولیده و کثیف باقی می گذارند و تمایل خیلی کمی به بازی و آواز خواندن دارند. 

🅔 توجه به دم جوجه ها :

پرنده های جوان مخصوصا نابالغ دمی کوتاه دارند و در صورتی که به دم آنها دست بزنید متوجه نرم و ظریف بودن پرهای دم خواهید شد. اما عروس هلندی با رسیدن به سن بلوغ دچار پرریزی شده و پرهای جدیدی رشد می کنند که کلفت و ضخیم هستند. 

روش های تشخیص جنسیت عروس هلندی 

پس از شناسایی و انتخاب جوجه عروس مورد نظر خود حالا نوبت به تشخیص جنس آن خواهد رسید. باز هم تاکید می شود اگر می خواهید به عروس هلندی خود سخن گفتن و ترفند یاد دهید باید حتما جنس نر را خریداری کنید و باید بین ۴ الی ۶ ماه سن داشته باشد.

روش های تشخیص جنسیت عروس هلندی در صورت خرید عروس هلندی به صورت جفت نر و ماده ، قطعا در آموزش آنها موفق نخواهید بود چون عروس هلندی ها بیشتر از شما به جفتش توجه خواهد کرد.  نکات زیر در تشخیص نر یا ماده بودن عروس هلندی حائز اهمیت هستند :

➊ توجه به دم پرنده ها 

از طریق توجه به دم عروس هلندی می توان به نر یا ماده بودن آن پی برد. چونکه دم عروس هلندی ماده دارای هاشورهایی است که در عروس هلندی نر مشاهده نمی شود. اگر به قسمت زیرین دم عروس هلندی ماده توجه کنید، متوجه هاشورها و خط هایی بر روی دم او خواهید شد. 

➋ توجه به صدای عروس هلندی

یکی دیگر از معیارهای مهم جهت تشخیص نر و ماده بودن عروس هلندی توجه به صدای آنهاست که معمولا بعد از سن بلوغ قابل تشخیص است. بعد از شش ماهگی و وارد شدن پرنده ها به دوره بلوغ متوجه تغییر صدا و آواز خواندن های پرنده نر خواهید شد، اما پرنده ماده همچنان به جیک جیک های کودکانه خود ادامه خواهد داد. 

➌ لمس استخوان لگن پرنده 

این روش تقریبا برای تمامی پرنده ها کاربرد دارد. کافیست پرنده را به پشت در کف دست خود قرار دهید و با انگشت های شست و اشاره سر پرنده را بگیرید تا گاز نگیرد. سپس استخوان بین دو پای پرنده رو لمس کنید، در صورتی که لگن عروس هلندی از هم فاصله داشته باشد پرنده ماده است، اما در صورت نزدیک بودن استخوان های لگن به هم می توان گفت که پرنده نر است. 

➍ توجه به فاصله بین پاها

معمولا فاصله پاهای عروس هلندی ماده بیشتر از عروس نر است و در صورتی که پرنده ماده بر روی میله نشیمن بنشیند، شکم خود را به میله نزدیک می کند، اما پرنده نر کاملا صاف و محکم بر روی میله قرار می گیرد.

➎ دقت درتاج پرنده

معمولا تاج عروس هلندی صاف و یکدست است و به سمت بالا کشیده شده است، اما تاج عروس هلندی ماده حالتی پخش شده دارد و پرهای آن کوتاه تر از پرهای تاج عروس نر است. 

➏ توجه به شکل سینه

اگر به سینه عروس هلندی نر دست بزنید، متوجه صاف و یکدست بودن شکل سینه از گردن تا زیر شکم خواهید شد، اما فرم سینه پرنده های ماده دارای حالت فرو رفتگی می باشد و به دو قسمت تقسیم شده است. 

➐ توجه به رفتارهای فصل جفت گیری عروس هلندی

در صورتی که پرنده ها به سن بلوغ رسیده باشند و در فصل جفت گیری قرار بگیرند، متوجه رفتارها و تحرکات خاصی از سوی پرنده نر خواهید بود، در حالی که پرنده ماده هم چنان بی تحرک خواهد ماند. به عنوان مثال پرنده نر مدام آواز می خواند و بال های خود را به سمت پایین می کشد و با حرکت کردن در اطراف پرنده ماده ، سعی در جلب توجه او دارد. 

➑ پرنده نر بازیگوش و کنجکاو است

اگر به رفتارهای پرنده ها نگاه کنید، متوجه خواهید شد پرنده هایی که مدام به این طرف و آن طرف می روند و سعی در کشف محیط اطراف را دارند و دائما آواز می خوانند، پرنده نر است و حالتی شجاعانه و نترس دارند. 

چه روش هایی برای تشخیص جنسیت عروس هلندی وجود دارد؟

به طور کلی از طریق توجه به صدا، پرها و رفتارهای پرنده می توان به نر یا ماده بودن آن پی برد که در این مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.

چطور می توان سن عروس هلندی را تشخیص داد؟

از طریق توجه به پاها، بینی، رفتارها، ناخن ها و پرهای پرنده می توان سن آنها را تشخیص داد که آموزش های کامل در این مقاله وجود دارد.

کدام عروس هلندی برای آموزش مناسب است؟

تمامی نژادهای عروس هلندی ها هوش بالایی دارند، اما برای انتخاب عروس هلندی حتما باید جنس نر را انتخاب کنید که به سن بلوغ نرسیده باشد و حتما باید به صورت تنها باشد چون در صورت جفت بودن پرنده ها امکان آموزش وجود نخواهد داشت.

حرف آخر :

در این نوشته به نکات مهم و عملی جهت تشخیص جنسیت و سن عروس هلندی پرداخته شد، در صورتی که مهارت و تجربه کافی در این زمینه به دست بیاورید به راحتی می توانید با پرورش و خرید و فروش عروس هلندی و پرنده های زینتی به درآمد خوبی برسید و یا اینکه دیگران را در این امر راهنمایی کنید. در صورتی که سوال یا پیشنهادی دارید، از طریق قسمت ارسال نظرات پایین صفحه می توانی با ما در میان بگذارید. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
83 نظرات
 1. Sh می گوید

  واقعا ممنون از سایت خوبتون و جواب دادن به موقه تون به سوالات مردم🌹🌹

  1. ادمین می گوید

   موفق باشید

 2. Sh می گوید

  سلام من یه عروس هلندی لوتینو لیمویی یا زعفرونی دارم .دم شو که نگاه میکنم هیچ راه سفیدی رو دمش نیست یعنی نره؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به این طریق قابل تشخیص نیست
   اونمواردی که گفته میشه نسبی هست

 3. Omid می گوید

  سلام خسته نباشید من یه جوجه گرفتم اما جنسیتش نمیدونم اگه ماده باشه ینی امکان رام شدن و دستی شدنش صفره؟ اخه وابستش شدم اصلا دلم نمیخواد عوصش کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه صفر نیست امکانش هست نسبت به نر کمتر امکانش هست

   1. Omid می گوید

    خیلی ممنون.
    این جوجه دو سه روزه شروع کرده بعد هر صدایی هست که واس گشنگی در میارن یه نفس محکم ک جوجه بدنش تکون میخوره از دماغش میده بیرون نمیدونم چون دماغش گرفته یا دلیلش چیه؟
    لازمه سوراخ دماغش پاک کنم یکم سرلاک رفته توش شاید واس همین باشه

    1. ادمین می گوید

     سوراخ دماغش بسیار حساس هست و کوچکترین خطایی ممکنه باعث ایجاد زخم بشه
     صبور باشید خوب میشه
     اگه بدتر شد ببرید دامپزشکی

     1. Omid می گوید

      یخورده با سوزن و گوش پاک کن مرطوب تمیزش کردم خوب شد خداروشکر
      ممنون

  2. Sh می گوید

   سلام من یه عروس هلندی لوتینو ۴ماهه دارم حس میکنم کوچک تره بقیه عروس هلندی های هم سنش هست چیکار کنم.
   وقتی هم جوجه بود پدر و مادرش از یک ماهگی دیگه بهش غذا ندادن منم هر کاری کردم سرلاک بخوره نخورد ولی دونه میخورد بهش دونه دادم تا حالا

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    باید از پلت مخصوص طوطی ها استفاده کنی
    چون انواع ویتامین ها ، پروتئین و مواد مغذی رو داره و به رشد بهتر پرنده کمک میکنه

 4. محمدصدرا می گوید

  سلام ببخشید من یه جفت عروس دارم تقریبا رام هستن حدود۱۴ ماهشونه ماده رو یکسال دارم ولی نردوماه خریدم ماده تاحالا ۲بارهربار ۴تخم گداشته ولی نرفک کنم اماده نیست چون نه آوازمیخونه نه علامت دیگه ایکه نشونبده مسته نداره باهم مشکلی ندارن بااینکه قفسشون جداست ولی هربارکه درشون بازمیکنم بیان بیرون بعدمیبینی رفتن تویه قفس ولی تا حالا ندیدم جفتگیری کنن چطور میتونم نرمست کنم وآماده جفت گیریش کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر نر به سن بلوغ رسیده باشه می تونه جفت گیری کنه
   براشون لانه بزارید و از اب و غذای کافی تغذیه کنن

 5. Nabi می گوید

  سلام.ایا میشه به وسیله نخو سوزن تشخیص نرو مادگی عروسو تشخیص داد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   چطوری؟

   1. Nabi می گوید

    سوزنو نخ کنی .طوطیو برعکس کنی .بالا شکمش نگه داری اگه سوزن همونجا چرخید مادست اما اگه به سمت نوک ودم حرکت کرد نره

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     🤔🤔
     تا حالا همچین ترفندی رو ندیدم
     از پرورش دهنده های با تجربه عروس هلندی هم پرسیدی صحت این کار رو؟

     1. Nabi می گوید

      یه جا فیلمشو دیدم .اما صحتشو شک دارم

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       روش کاربردی نیست
       اگر کاربردی بود بهش اشاره می کردیم
       از روش های گفته شده در سایت استفاده کن یا تست dna بده

 6. حمداله می گوید

  سلام وقت بخیر من یک جفت عروس هلندی خریدم به فروشنده گفتم نروماده باشند فروشنده میگه تمام عروسهای گل باقلی ماده هستند آیا درست میگویید ممنونم از راهنمایی شما

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در ۹۸ درصد موارد این گفته درست هست . باقی میمونه ۲ درصد که اونم استثنا هستن

  2. بی اسم می گوید

   ن برادر من من گل باقالی دارم چند تا نر مگه میشه هر چی فروشنده میگه باور نکن

 7. احمدرضا می گوید

  سلام ناخن عروس من سیاه و بلنده و فروشنده بمن گفته که دو ماهشه ایا واقعا دوماهس..گاز هم میگیره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای تشخیص سن بهتر که به یک متخصص پرنده های زینتی مراجعه کنید از روی ناخن نمیشه سنش رو تشخیص داد

 8. رضا می گوید

  سلام و خسته نباشید
  از کجا میشه پرنده سالم و مطمئن تهیه کرد؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از خود پرورش دهنده ها و حتما به صورت حضوری اقدام کنید.

 9. علی می گوید

  سلام یه جفت عروس مولد تازه خریدم دو روزه نه اب میخورن نه غذا چیکار باید بکنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به احتمال زیاد پرنده های شما مریض هستند بهتر که به فروشنده برگردونید و یک جفت سالم خریداری کنید
   پرنده های سالم کاملا سرحال و پر اشتها هستند.
   حتما قبل از خرید پرنده ها رو بررسی کنید و از یک متخصص کمک بگیرید.

 10. Mahdikheiri می گوید

  سلام ببخشین من سه روزه یه عرپس هلندی خریدم دو نیم ماهشه از دستم دون میخوره ولی اصلا تو قفس نمی مونه و به دستم نمیاد بنظرتون چیکار‌ کنم به دستم بیاد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سه روز زوده
   باید دو هفته صبر کنید تا بهتون عادت کنه
   در مقاله زیر کامل توضیح داده شده
   رام کردن عروس هلندی

 11. طاها می گوید

  سلام من یک عروس خریدم از آب خوشش نیاد سه روزه خریدم میلرزه و پر هاش بهم ریختس وقت پر ریزیش هست میخوام بدونم چرا میلرزه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حمامش کردید؟
   حتما محیطش سرده
   بهتر که دمای اتاق رو ببرید بالا و در و پنجره ها رو ببندید
   اگر مداوا نشد به دامپزشک مراجعه کنید

 12. یزدان می گوید

  سلام من یه پرنده دو ماهه خریدم ولی یه بار گازم گرفت دستم خون اومد وخیلی وحشی هست لطفا راهنمایی کنید که بفهمم این دو ماهش است یا نه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   علائم تشخیص سن داخل مقاله توضیح داده شده
   به همون موارد توجه کنید و یا به یک متخصص برای تشخیص سن مراجعه کنید.

 13. علی می گوید

  سلام دوست عزیز من یک عروس هلندی دارم تازه خریدمش میشه گفت یک یا دو هفته است همه خیلی فعالیتی نداره خیلی هم باهاش سر کله میزنم اما همیشه حالت خسته داره حتی براش اسباب بازی هم خریدم اما علاقه ای نداره و مدام خواب حتی پر های بقل نوک هش هم مدترم روی نوکش رو گرفته الان میترستم پیر باشه من به اسم چهار ماه خریدمش لطفا راهنماییم کنید❤

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا بیمار
   بهتر که به یک دامپزشک یا متخصص مراجعه کنید تا وضعیتش رو بررسی کنه
   اگر بیمار بود برگشت بزنید

 14. ابوالفضل می گوید

  من عروس هلندی دارم خیلی ازم میترسه چی گری کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید رامش کنید که در مقاله زیر توضیح داده شده
   رام کردن عروس هلندی

 15. مهسا می گوید

  سلام من یه عروس ۵ یا ۶ ماهه دارم که تازه دوران پر ریزیشم شروع شده . خیلی بازیگوش و کنجکاو و همه جا سرک میکشه . خودش در قفس باز میکنه و میاد بیرون و میگرده . بعضی مواقع هم جیغ میزنه و حالت چشمش مثل نر هاست ولی روی پر های بالش خال زرد داره ( البته پر های بالش هنوز نریخته که دوباره در بیاد) به نظرتون نر هست یا ماده؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   با توجه به مشخصاتی که گفتید به احتمال زیاد نر
   اما بازم به یک متخصص مراجعه کنید و یا از روش های مقاله استفاده کنید تا به نر یا ماده بودن اون پی ببرید

 16. سحرناز می گوید

  سلام من یک عروس هلندیه ۳ ماهه دارم خیلی نوک میزنه وقتی بیرون از قفسه ( به همه چیز )
  وقتیم میذارمش تو قفس میخاد بیاد بیرون اصلنم رو دستم به صورت اینکه حواسش باشه نمیاد
  باید جیکار کنم؟
  نیشه راهنمایی کنید؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا تازه خریدید
   به مرور زمان بهتون عادت میکنه
   باید همیشه قبل از غذا دادن مقداری غذا رو کف دستتون قرار بدید و بهش بدید
   و باهاش اروم حرف بزنید
   اصلا پرنده رو گرسنگی ندید و یا با زور نگیریدش
   خودش کم کم بهتون اعتماد میکنه
   فقط کافیه روزانه چندین ساعت از وقتتون رو به اون اختصاص بدید

   1. اشکان می گوید

    سلام ببخشید من یک عروس هلندیه ۴ ماهه دارم در داخل قفس خیلی خوبه ولی وقتی میاد بیرون اصلا نمیاد رودست!ببخشید باید چیکار کنم؟
    ممنون❤️🙏

    1. ادمین می گوید

     سلام
     نیاز به محبت بیشتر و توجه بیشتری داره
     رو دستتون هم بشه غذا بدید

 17. سیما می گوید

  سلام ما حدودا ۴ ماه پیش یک عروس هلندی خاکستری گرفتیم و فروشنده هم گفت که جوجه س ولی تازگیا یک خال قرمز نزدیک نوکش زده که از علائم پیریه
  امکان داره عروس هلندیمون سنش زباد باشه؟
  البته اول که خریدیمش از عروس هلندی های بالغ کوچیک تر بود اولا هم آواز نمیخوند حدودا بعد دو ماه شروع کرد آواز خوندن . ولی این خال قرمز نزدیک نوکش نگرانمون کرده که نکنه پیر باشه البته بعضی وقتا بی دلیل میلرزه
  امکانش هست پیر باشه؟ میشه لطفا زود جوابمونو بدین🙏🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که برای تشخیص جنسیت دقیق تر به یک متخصص مراجعه کنید
   علت لرزش هم سرمای محیط می تونه باشه بهتر که دمای اتاق رو ببرید بالا

 18. torede123 می گوید

  من یک جوجه دارم ۴۵روزهست حدودان بهش غذا چی بدم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پست زیر رو بخونید
   تغذیه عروس هلندی

 19. نیما می گوید

  سلام من یه عروس هلندی دارم که میخوام سن دقیق عروس هلندی بدونم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دقیق قابل تشخیص نیست
   با ازمایش دی ان ای میشه نسبی رو گفت

 20. مینا می گوید

  سلام خسته نباشید من یه عروس هلندی ابلغ نر دارم یه چند روزی هست یکی از پاهاشو میگیره بالا همش هم روی همون پاش لنگ می زنه پاشو زمین نمی زاره فقط در مواقع پایین اومدن از میله های قفس از پاش استفاده می کنه نمی دونم چیکارش کنم🥺بردم دامپزشکی گفت به خاطر کمبود ویتامینه بهش سرم داد گفت بریز تو ظرف آبش اما بازم خوب نشده

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کف پاش رو بررسی کنید ببینید زخم داره ؟

 21. پرویز می گوید

  سلام. من یه جفت عروس هلندی دارم .تا حالا دوبار تخم گذاشتن که بار اول ۵ تاوبار دوم ۳ تا.که با وجود تقوبت ورسیدگی (تخم کتان. جوانه گندم وفطره ویتامین) باز هم تخماش نطفه نداشتن .میخواستم بدونم چکار کنم…ممنون از شما

  1. ادمین می گوید

   سلام
   از نر و ماده بودنشون مطمئن هستید ؟ سنشون چقدره ؟ محیط نگهداری پر استرس و پر رفت و آمد هست ؟
   نژادشون خالص هست یا میکسه ؟

 22. ابوالفضل می گوید

  سلام عروس هلندی من ۶ ماهشه جنسیتش هم نر اما میوه که می خواهم بهش بدم میترسه و میرود عقب

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   میوه رو همراه با غذاهای مورد علاقه بهش بده تا کم کم عادت کنه

   1. ابوالفضل می گوید

    باشه

 23. علی می گوید

  سلام. وقتتون بخیر.
  ۲ تا جوجه سرلاکی عروس دارم بزرگ میکنم الان زیر یک ماه سن دارن.
  جفتشون رو میتونم کلام دار و دستی کنم؟؟
  چه راهکاری دارید که بتونم به بهترین نتیجه برسم.
  آلبینو هستن و من چجوری باید تو این سن تعین جنسیت کنم؟
  ممنون ازتون.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله می تونید اما باید جدا از هم باشن و همدیگر رو نبینن
   چون در صورت مشاهده هم ، به یکدیگر عادت می کنن و اموزش های شما رو جدی نمیگیرن
   برای تشخیص جنسیت به یک متخصص معتبر و قابل اعتماد مراجعه کنید.

  2. Mostafa می گوید

   سلام ببخشید یک سوال دارم ماده من همه ی اون خصوصیات مادگی رو داره ولی خیلی خیلی شیطونه نژادش هم طاووسی هستش سخنگو هم هستش
   اون نر هم خصوصیات استایل و همرو داره ولی زیاد مثل ماده شیطون نیستو همین ولی اگع آواز بخونه مست میره میخواد بره بالای ماده ولی نمیزاره پرهاشم شبیه قلب میکنه به نظر شما اینا جفت میشن

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    براشون لانه بسازید و حتما غذای کافی با کف دریا داشته باشن

 24. r.s می گوید

  سلام من یه عروس هلندی دستی داشتم نر هستش چند بار دیدم می خواد لونه بسازه رفتم براش ماده خریدم و از همون روز اول پیش هم بودن ولی بهم بی توجه بودن تا اینکه عروس نر شروع کرد به ناز و نوازش ماده اما وقتی نر سرشو میاره پایین که ماده نازش کنه اما یا ماده نازش نمیکنه یا گازش میگیره الن بهتر شدن همدیگه رو گاز نمیگیرن اما دیگه کامل به هم بی توجه شدن و نره هم داره لونه رو گرم میکنه ماده هیچ کمکی نمیکنه سن نشونم فکر کنم یکی هستش همه چی هم بهشون میدمو بهشون میرسم اما کاملا بی تفاوتن می خواستم بدونم نره مشکل داره یا ماده خیلی ممنون از شما

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهبود شرایط این دو فقط صبوری می خواد ، اصلا اقدام به خارج کردن یکیشون از قفس نکنید و بزارید همیشه پیش هم باشن
   کم کم به هم عادت میکنن

   1. ر ش می گوید

    سلام من دوتا عروس هلندی نروماده دارم برا اموزش ‌۴۵روزشونه میشه جداشون کنم بخاطر اموزش وحرف زدن نره ممنون تشکر

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بله می تونید
     بهتر که نر رو نگه دارید و ماده رو بفروشید
     چون که ماده قدرت یادگیری کمی داره و بیشتر تمرکزتون رو بذارید روی اموزش پرنده نر

 25. taha می گوید

  سلام خوب هستید؟
  ممنون از سایت عالیتون
  من یه عروس هلندی خریدم به احتمال زیاد نر هستش و ۱.۵ ماهگی هستش تمام مشخصاتی رو که گفتین رو بررسی کنین کردیم ولی هنوز اصلا اواز نمیخونه ولی یع کلیپی هستش اونو باز میکنم صدای جیغ درمیاره الان ۴ روزه خریدم میزاره به سرش دست بزنم و نوازشش بدم ولی اگر روی بال هاش دست بزنم عصبانی میشه شجاعانه و نترس هم هست دست برادرم رو خونی کرد ولی میخوام بدونم نر هستش یا ماده؟

  1. taha می گوید

   فقط یه چیزی رو یادم رفت بگم اولین روزی که گرفتیم پرواز کرد تو اتاق چرخ زد و ترسید و یه جا نشست ولی به سختی وارد قفسش کردیم الان میترسم دیگه نیاد بیرون و بازی نکنه این ممکنه؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    باید اعتمادش رو جلب کنید ترسیده

  2. کارشناس وب سایت می گوید

   به احتمال زیاد نر
   به مرور زمان بهتون عادت میکنه باید اعتمادش رو جلب کنید.
   با غذا دادن با اذیت نکردن

 26. Yas می گوید

  سلام وقتتون بخیر من دیروز یه عروس هلندی نر خریدم که یک سالشه دستی هم نیست فروشنده هم غیر مستقیم گفت که امکانش کمه دستی شه گازای خیلی بدی میگیره و اصلا از قفس بیرون نمیاد حتی نمیزاره بهش دست بزنم بنظر شما دستی میشه؟اگه نه که تا قبل اینکه بهش وابسته شم پسش بدم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه دستی شدنش سخت
   بهتر بود که یک عروس هلندی نر و سه ماهه خریداری می کردید تا به راحتی اموزش ببینه

 27. Vahid می گوید

  از سرلاک استفاده میکنم با سرنگ که خوب دهنشو بزور وا میکنه تا غذا بخوره چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اولش سخت ولی به مرور زمان که طعم سرلاک رو میدونه خودش دهنش رو باز میکنه
   حتما از سرلاک های معتبر استفاده کنید و از مغازه های دارای مجوز خریداری کنید.

 28. Vahid می گوید

  با سلام من یه جوجه عروس هلندی خریدم میخوام خودم بزرگش کنم فک کنم ۶ یا ۷ روزه هست چگونه نگهداری کنم ممنون میشم جواب بدین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید بهش سرلاک بدید
   مقاله تغذیه عروس هلندی رو بخونید.

 29. فيصل می گوید

  سلام من يه عروس هلندي دو ماهه اوردم الان سه ماه داره باهاش ك حرف ميزنم مسلا سلام و خوبي و چند كلمه ديگه باهاش تمرين ميكنم جواب ميده ولي با سوت يوقتايي جيغ ميزنه چجوري بايد بفهمم نر يا ماده هست البته خيلي كنجكاوه حتي صداي كليد ميشنوه صدا ميده و صداي بوق موتور ميشنوه بازم صدا ميده

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به احتمال نر
   چون هم حرف میزنه هم سوت و هم کنجکاو
   برای تشخیص دقیق تر می تونید مقاله تشخیص سن و جنسیت عروس هلندی رو بخونید.

 30. لیلا می گوید

  سلام جنسیت عروس ۲ماهه رو‌میشه تشخیص داد؟
  ممنونم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مشکل
   باید به متخصص مراجعه کنید تا تست dna بگیرید.

 31. ) ( می گوید

  این را می‌خواهم بخرم نر یا ماده و آیا سرحال هست یا نه؟؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تشخیص درستی نمیشه داد از روی عکس ! بهترین راه ازمایش خون هست برای تشخیص کاملا صحیح
   اما این بنظر ماده میاد

   سرحال بودن رو هم باید در عمل دید ! از اینجا اخه چجوری بگم سرحاله یا نه :دی

 32. دانی می گوید

  سلام روزتون بخیر…بعد از سه روز که یه جفت عروس خریدیم ،عروس نر مرد.فروشنده به ما گفته که کمتر از یه سال سن دارن.به نظرتون میتونم اینو تربیتش کنم یا امیدی بهش نیست؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید سه یا چهار ماهه باشه تا به خوبی تربیت بشه
   سن دقیقش رو از فروشنده بپرسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.