علت عدم تخمگذاری پرندگان زینتی پس از جفت گیری | چرا پرنده زینتی من تخم نمیگذارد ؟

213

آیا پرنده زینتی شما، با وجود جفتگیری هنوز تخم نگذاشته است ؟ تخم گذاری پرندگان زینتی مانند عروس هلندی، طوطی برزیلی، فنچ ها، مرغ عشق و … پروسه بسیار حساسی دارد. در این دوران، مشکلات زیادی می تواند از تخم گذاری صحیح پرنده جلوگیری کرده و گاه منجر به مرگ آنها شود.

در این مقاله تمامی دلایل عدم تخم گذاری پرنده بعد از جفت گیری و راه های درمان آن آمده است. شما میتوانید با مطالعه این متن، شرایط را برای تخم گذاری پرنده خود فراهم سازید.

مشکل تخم نگذاشتن پرندگان زینتی بعد از جفت گیری

مشکل تخم نگذاشتن پرندگان زینتی بعد از جفت گیری - چیکن دیوایسدر اکثر پرندگان زینتی مانند عروس هلندی، مرغ عشق، فنچ، طوطی برزیلی و قناری، معمولا پرنده ۷ تا ۱۰ روز پس از جفت گیری صحیح، اقدام به تخمگذاری می کند. گاه این تخم گذاری بنا به دلایلی به تاخیر افتاده و باعث نگرانی سرپرست پرنده میگردد.

تخم نگذاشتن عروس هلندی

عروس هلندی ها پرندگانی بسیار حساس بوده و به محض بروز کوچکترین مشکل، دچار استرس می شوند. در دوران استرس، پرنده محیط را برای تخمگذاری امن نمیبیند و از تولید مثل سر باز میزند. از طرف دیگر این پرنده در سن یک و نیم تا دو سالگی به بلوغ جنسی رسیده و پرورش دهندگان قبل از بالغ شدن، آنها را جفت می کنند. این امر علت دیگری برای عدم تخمگذاری پرنده است. مطالعه مقاله جفت انداختن عروس هلندی خالی از لطف نخواهد بود.

تخم نگذاشتن طوطی برزیلی

جنس نر و ماده طوطی برزیلی بسیار شبیه به یکدیگر بوده و گاه به اشتباه، دو نر یا دو ماده با یکدیگر جفت می خورند. در این صورت امکان نر بودن هر دو پرنده و عدم تخم گذاری آنها بالا می باشد. کمبود کلسیم و ویتامین دی نیز در تخمگذاری پرنده تاثیر زیادی دارد.

عدم تخم گذاری مرغ عشق، فنچ و قناری

عدم تخم گذاری در پرندگان کوچک مانند قناری ها، فنچ ها و مرغ عشق، دلایل زیادی دارد. گاه سرپرست قبل از آماده شدن پرنده برای جفت گیری، آنها را جفت انداخت که این می تواند مشکلاتی را بوجود آورد. کمبود کلسیم در بدن این پرندگان نیز، باعث عدم توانایی در تخمگذاری میشود.

در ادامه دلایل عمده عدم تخمگذاری پرندگان زینتی آمده است.

چرا پرندگان زینتی بعد از جفتگیری تخم نمی گذارند؟

چرا پرندگان زینتی بعد از جفتگیری تخم نمی گذارند؟ - چیکن دیوایستخم گذاری برخی از پرندگان زینتی تا ۳ هفته نیز تاخیر دارد و اگر تاخیر تخمگذاری پرنده، با علائم دیگری همراه نبود، جایی برای نگرانی باقی نمی ماند. در این زمان تنها باید به تقویت پرنده بپردازید. در ادامه این پست از چیکن دیوایس، دلایل تاخیر در تخمگذاری پرندگان زینتی و راه های رفع آن آمده است.

۱- آماده نبودن پرنده نر یا ماده

برای جفت گیری صحیح لازم است تا هر دو جنس، قبل از جفتگیری کاملا آماده باشند. عدم تمایل به جفت گیری در پرنده می تواند باعث تاخیر در تخم گذاری و یا عدم تخم گذاری پرنده ماده گردد. معمولا در جفت گیری قناری ها، پرورش دهنده عجله کرده  قبل از آمادگی کامل، اقدام به جفت انداختن آنها میکند. بهتر است از تغذیه مقوی و گرم در دوران جفت انداختن پرندگان استفاده نمایید.

۲- به بلوغ نرسیدن پرنده ماده

از طرف دیگر، به بلوغ نرسیدن پرندگان نیز، باعث عدم توانایی آن ها در تخمگذاری میشود. لازم است تا برای جفتگیری موفق، پرنده ماده کاملا به بلوغ جنسی رسیده باشد. در صورتی که پرنده نر نیز به بلوغ نرسیده باشد، تخم های تولید شده بدون نطفه خواهند بود. بنابراین لازم است تا هر دو جنس نر و ماده قبل از جفت انداختن بالغ باشند.

۳- عدد تخم گذاری پرنده به دلیل کمبود کلسیم

یکی از اصلی ترین دلایل تاخیر در تخم گذاری پرندگان، نبود کلسیم و ویتامین در جیره غذایی آنها است. کلسیم و پروتئین دو ماده اصلی برای تخم گذاری در پرندگان می باشند؛ کمبود هر کدام از آنها در بدن پرنده منجر به عدم تخم گذاری یا تخمگذاری ناقص پرنده می گردد.

نبود کلسیم میتواند باعث تولید تخم هایی با پوسته نازک شود که اینگونه تخم ها معمولا در لوله تخمگذار پرنده گیر کرده و مشکلاتی را به وجود می آورند. برای این منظور مقاله راه های تامین کلسیم برای پرندگان را مطالعه نمایید.

لازم است تا قبل از اقدام به جفت گیری پرندگان، میزان کلسیم و ویتامین های مورد نیاز پرنده به طور کامل تامین شوند.

۴- چاقی علت عدم تخم گذاری پرندگان زینتی

اضافه وزن و چاقی پرندگان، تاثیر زیادی بر قدرت باروری آنها دارد. محصور بودن دائمی پرنده در قفس و تغذیه همیشگی از دانه های روغنی، باعث تجمع چربی در اطراف شکم و ناحیه تناسلی آنها میشود.

چاقی علت عدم تخم گذاری پرندگان زینتی - چیکن دیوایسدر پرندگان نر و ماده، چاقی باعث کاهش قدرت باروری شده و همچنین پرنده ماده، به دلیل چربی گرفتن ناحیه تناسلی، توانایی تخم گذاری را ندارد.

لازم است تا محیطی برای پرواز پرنده مهیا کنید و رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات را در اختیار آنها قرار دهید.

۵- عفونت تخمدان در پرندگان

عفونت تخمدان و لوله های تخمگذاری، به دلیل عدم نظافت قفس و جوجه کشی پی در پی از پرنده به وجود می آید. این عفونت باعث جلوگیری از تخمگذاری پرنده یا تولد جوجه های بیمار و ضعیف می گردد. بنابراین بهتر است پرندگان بیمار سریعا توسط دامپزشک معاینه و مداوا شود.

۶- گیر کردن تخم یا تخم پیچ شدن پرنده

کمبود کلسیم، کمبود ویتامین، استرس، بیماری و … در پرندگان زینتی می تواند باعث گیر کردن تخم در شکم پرنده گردد. این نیز میتواند یکی از دلایل اصلی تخم نگذاشتن پرنده باشد.

در صورتی که پرنده بی حال بوده و توانایی تخمگذاری ندارد، مقاله راه های درمان تخم پیچ شدن پرندگان زینتی را مطالعه فرمایید.

۷- جوجه کشی زیاد از جفت

جوجه کشی پی در پی از پرندگان، سبب تضعیف بیش از حد پرنده به خصوص جنس ماده میشود. این امر، با کاهش شدید ویتامین های بدن پرنده، همراه بوده که عدم تخم گذاری و حتی مرگ را برای پرنده شما به دنبال خواهد داشت. شما در صورت تغذیه مقوی و تامین تمام نیاز های پرنده، تنها باید ۴ بار در سال از پرنده جوجه کشی کنید.

جوجه کشی زیاد از جفت - چیکن دیوایسفصل جفت گیری بیشتر پرندگان مانند قناری، عروس هلندی، کوتوله برزیلی و مرغ عشق، معمولا از ابتدای پاییز تا اواخر بهار می باشد. لازم است تا در بین هر تخمگذاری حتما به پرنده یک ماه تا ۵ روز استراحت دهید تا تقویت شود.

۸- تو لک بودن دلیلی بر عدم تخم گذاری پرنده

فصل تابستان برای بیشتر پرندگان، فصل تولک و پرریزی می باشد. در این فصل پرنده توانایی تخمگذاری نداشته و بهتر است تا جفت ها در قفس های جداگانه اما در کنار یکدیگر قرار بگیرند. در صورت جفت گیری پرنده در این فصل، تخم گذاری صورت نگرفته و یا در ۸۰ در صد مواقع تخم پوچ یا ضعیف تولید میشود.

برای تخم گذاری پرنده چه کنیم ؟

تا کنون تمامی علت های عدم تخمگذاری پرنده در این مقاله از چیکن دیوایس گفته شد، برای رفع این مشکل در ابتدا باید علت اصلی آن را پیدا کرده و رفع کنید.

. در قدم اول، باید به تقویت پرنده بپردازید. قبل از جفت کردن پرنده باید به آنها غذاهای مقوی داده و کلسیم ماده را تامین کنید. برای تامین پروتئین، در هر هفته ۲ تا ۳ بار سفیده تخم مرغ آبپز در اختیار پرنده خود قرار دهید.

. استفاده از شیر بلال، غذای تخم مرغی، انواع سبزیجات، میوه ها و مولتی ویتامین برای تخم گذاری پرنده ضروری است.

. در صورتی که پس از جفت گیری، پرنده قادر به تخم گذاری نمی باشد، ضروری است از قطره کلسیم و کف دریا استفاده کنید.

. به هیچ عنوان لانه و قفس پرنده را جا به جا نکنید. عدم احساس امنیت در پرنده، منجر به عدم تخمگذاری خواهد بود.

. دائما به پرنده سر نزنید ! محیط آرامی را برای تخم گذاری آماده کنید تا استرس پرنده افزایش نیابد. نور محیط را کم کرده و تحت هیچ شرایطی به پرنده دست نزنید.

جمع بندی

علت تخم نگذاشتن پرندگان زینتی، سوال بسیاری از پرورش دهندگان میباشد. گاه پرنده در اولین تخمگذاری به دلیل بی تجربگی دچار مشکل شده و نمیتواند تخم بگذارد. گاهی نیز، کمبود کلسیم در تخم گذاری دوم، علت عدم توانایی در دفع تخم پرنده میشود. برخی از پرندگان نیز، به صورت کلی عقیم بوده و نمیتوانند تولید مل کنند.

در صورتی که شما دلیل دیگری برای تخم نگذاشتن پرندگان میدانید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
213 نظرات
 1. امیر می گوید

  عروس هلندی ۲۲ روز از جفت گیریش گذشت تخم نذاشته دلیش چیه تخم پیچ نیست

  1. admin-ma می گوید

   مقاله رو به طور کامل بخونید نوشته شده علت های اصلی

 2. صفایی می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یک جفت عروس هلندی رو تخم خریدم و بعد متوجه شدم که تخم ها رو ول کردن و الان حدود ده روزه که خیلی جفت گیری میکنن اما تخم نمیزاره آیا مشکلی داره یا که طول میکشه تخم گذاریشون

  1. نویسنده می گوید

   سلام تحت هیچ شرایط نباید پرنده روی تخم یا جوجه دار رو خرید . غذاشون چیه ؟ بهشون کاسنی و کاهو بدین باید تا ۳ ماه استراحن کنن لونه رو بردارین

 3. محمدحسین می گوید

  سلام من یدونه عروس هلندی خریدم تقریبا یکی ۲ ماهشه ولی همش کف قفس نشسته و پا نمیشه کمی هم میلرزه

  1. admin-ma می گوید

   سلام. لرزش عروس هلندی شاید نشانه استرس، آرام کردن بدن خود قبل از استراحت، سردی هوا، بیماری و … هستش

 4. علی امینی می گوید

  چرا پیام رو تایید نکردین …

  1. Admin می گوید

   سلام
   اقای امینی عزیز اینگونه که نمیتوان پاسخ داد ، لطفا هر چی مستندات دارید در قسمت زیر برام بفرستید تا مستقیما به مدیریت بدم و پیگیر مشکل شما باشم . همه مستندات کامل باشه و کم و کسری نداشته باشه تا سریعتر بشه پیگیر مشکل شما باشیم :

   پیشنهادات و انتقادات به گروه صنعتی اسکندری

 5. ریحانه می گوید

  سلام من دوتا عروس دارم نر و ماده که به سن بلوغ رسیدند و چند بار هم جفت گیری کردند براشون لونه گذاتم یه دو ماهی میشه اما هی میره توش و سریع بر میگرده و هنوز هم تخم نذاشته با اینکه هم بهش سبزیجات. تخم مرغ آپز.جوانه گندم میدم اما تخم نمی کنه .دلیلشو میشه بگید.سپاس

  1. نویسنده می گوید

   سلام غذای کاملشو بنویسید. باید براش از داروخانه دامپزشکی کلسیم بخرید

 6. امیررضا می گوید

  سلام
  یه هفتس پرنده هام لونه گرم کردن هر روز هم نر میره رو ماده حجم فضولات ماده هم زیاد شده شیکم ماده هم باد کرده
  ولی تخم نمیزارن
  عروسام وحشی هستن لونه رو هم چک میکنم میترسن برا همین نمیرم سراغ لونه که یه وقت تاثیر بدی نزاره
  این رفتن روهم هر روز عادیه و اینکه تخم گذاریشون نزدیکه یا نه؟
  ممنون

  1. نویسنده می گوید

   سلام کلسیم میخوره ماده ؟ غذاشون چیه ؟مقاله روبخونید ببیند مشکل چیه ؟

   1. امیررضا می گوید

    کف دریا میخوره
    تخم مرغ و سینه مرغم بهشون میدم
    هفت تخم و جعفری و کاهو و جوانه گندم و سیب هم هفته ای یک وعده میدم

    1. نویسنده می گوید

     همیشه توی لونه ارزن و تخم کتان باشه . سینه مرغ حذف بشه گوشت خوار که نیست این طفلی !
     تخم مرغ هم فقط سفیده آب پز شده بدین زرده نخورن .
     از داروخانه دامپزشکی مکمل کلسیم بخرید . مقاله کامل توضیح داده

 7. Iliya می گوید

  سلام وقت بخیر خسته نباشید من یه جفت شاه طوطی دارم که الان دو ماهی میشه براشون لونه گذاشتم و ماده روزی ۷ الی ۸ بار می‌ره داخل لونه ولی خبری از تخم نبوده راسیت خودم متوجه نشدم که آیا تا حالا جفت گیری کردن یا نه بعد نره قبلاً حدودا ۲ سال پیش که تازه خریده بودمش جفت داشت و من فقط نره رو خریدم بعد از وقتی که خریدم بعد دو سال ماده براش خریدم ماده خود فروشنده می‌گفت بالغ می خواستم بدونم آیا اصلا امکان تخم گذاری هست ؟ با سپاس

  1. نویسنده می گوید

   سلام ماده چند سالشه ؟ بله امکانش هست . غذاشون چیه ؟

   1. iliya می گوید

    با سلام فکر می کنم ۴ سال چون موقعی که من نره رو خریدم حدودا یک سال و نیم ، دو سال داشت بعد دوسال رفتم ماده براش بخرم که خود فروشنده گفت جفت می‌خورند غذاشونم سبزیجات می دم و بعضی وقت ها ماش و لوبیا برنج می دم ، قرص تقویتی هم داخل آبشون می ریزم و اینم بگم که رابطه ماده با نره خیلی خوبه مثلاً نوک می‌گیرند ، وقتی نره می پره میاد پایین یا بر عکس خیلی سریع عکس العمل نشون میدند و جیغ می زنند ولی موقعی که چوب براشون گذاشته بودم داخل لونشون هر دو می رفتن داخل لونه و چوب ها رو ریز می کردن اما از وقتی که چوب ها ریز شدن دیگه نره نمی ره داخل لونه وقتی من میرم داخل لونه نگاه کنم ببینم خبری از تخم هست یا نه مخصوصا موقعی که ماده داخل لونه هست سریع نره می‌ره داخل ببخشید این همه زیاد شد 🙏

    1. نویسنده می گوید

     سلام نر سنش کمتره ؟ غذاشون خیلی خوب نیست . باید براشون دان مخصوص و غذای پلت شده فرموله بخرید . منظورتون از قرص تقویتی چیه ؟ مکمل کلسیم براشون بخرید

     1. iliya می گوید

      با سلام خیر نره سنش بیشتره و دان مخصوص هم میدم و منظورم از تقویتی همون کلسیم بود که قرص هست نصف قرص رو می ریزم داخل آب و اینکه از دیروز بود حدودا ۶ صبح که یه دفعه جیغ مادرو شنیدم و سریع رفتم دیدم نره هم داخل دیگه مزاحم نشدم فکر می کنم جفت گیری کردن بعد دوباره هم امروز هم رفتن داخل لونه و شکم ماده باد کرده مدفوع شون بیشتر شده

      1. نویسنده می گوید

       سلام احتمال زیاد داره تخم میذاره ولی دقت کنید که اگر تخم گذاری نکرد تا روز بعد حتما به دامپزشک مراجعه کنید احتمال تخم پیش شدن هست . براشون مولتی ویتامین هم بخرید
       مقاله زیر رو بخونید و برنامه غذایی دقیق بچینید :
       برنامه غذایی طوطی

 8. محمد می گوید

  سلام یه جفت عروس از رفیقم خریدم مولد و جفت هستن
  همون روزای اول یه تخم پوچ گذاشت و الان چن ماه از خریدشون گذشته همه چیشون اوکیه مث خوراک و جاشون ولی تخم نذاشتن هنوز چرا ؟
  با اینکه هردوشون سرحال و مستن و جفتگیری هم میکنن.

  1. نویسنده می گوید

   سلام مقاله برای پاسخ به سوال شما نوشته شده . مطالعش کنید

  2. majid می گوید

   سلام
   مطمئن باش که حتما تخمگذاری میکنم
   فقط باید عجله نکنی همین مسئله برای من پیش اومده قبلا

   1. ناشناس می گوید

    حرف حق

 9. اشکان می گوید

  سلام یه جفت طوطی آوازخوان دارم که نوک میگیرن و ماده به لونه رفت و آمد میکنه اما جفت گیری نمیکنن تقویتی هم بهشون میدم. مشکل چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر هر دو به سن بلوغ رسیده باشن و هم سن باشن و مهم تر اینکه اگه قبلا سابقه جفت گیری داشته باشن
   حتما بازم جفت میشن جای نگرانی نیست
   شرایط محیطی ارام و تغذیه کافی داشته باشن

 10. رضا می گوید

  سلام وقت بخیر
  من یه عروس هلندی لوتینو ۳ماهه خریدم که الان ۴۰روزه دارمش و رفته تو ۴ماهگی.
  وقتی خریدمش صاحبش گفت باید ۱هفته بگذره تا به محیط عادت کنه و شروع به خوندن کنه…
  ولی الان ۴۰روزه که دارمش و کاملا دستی شده و خیلی هم شیطونه و حرف حالیش میشه ولی تو این ۴۰روز شاید دو سه روز یبار فقط یه جیغ بکشه و وسلام، نه خوندن داره نه چیزی!!
  روزی دو سه ساعت هم باش کار میکنم ولی اصلا جیک جیک یا صدایی نداره…
  مشکلش چیه؟ اصلا بنظرتون این عروسه سخنگو میشه که کارکردنو ادامه بدم باهاش؟
  امکانش هست یروزی بخونه و صدا کنه؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. نویسنده می گوید

   سلام هر سوال رو در پست خودش بپرسید . مقاله زیر رو بخونید
   سخنگو کردن عروس هلندی

 11. وحید می گوید

  چرا عروس هام تخم نذاشتن بعد از حدود چن بار جفت گیری در مدت یک ماه بیشتر

  1. Admin می گوید

   به سن
   تغذیه
   ارامش در محیط و … بستگی داره

  2. علی بلبل می گوید

   با سلام خسته نباشید
   جفت کوتوله من هر چند روز جفتیک میزنن . همش میرن تو اغول .نر به ماده غذا میده همش .تغذیشونم بد نیست . ارزن و تخم کتون همیشه هست .هفته ای دوبار جوانه گندم .ذرت .تخم مرغ .تخمه .ویتامین .میدم .ولی بازم خبری از تخم کردن نیست .نظرتون در این باره چیه .راه حلی اگه هست ممنون میشم بگین سپاس

   1. نویسنده می گوید

    سلام مقاله رو بخونید کامل بیان شده علت عدم تخم گذاری

 12. Hosein می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یک جفت عروس هلندی دارم تازه جفت خورده جفت گیری کردن الان ۱ ماهی میشه جفت گیری میکنن آخرین روز ۲ دیروز پیش بود جفت گیری کردن ماده هم توی لکه بنظر شما چیکار کنم

  1. نویسنده می گوید

   سلام چیو میخواین چیکار کنید ؟ تقویتشون کنید بهشون مکمل کلسیم مخصوص بدین

 13. رضا می گوید

  سلام یه جفت عروس گرفتم که مولتی ویتامین و Adcدادم بهشون تجربه ای نداشتم کف دریا نگذاشته بودم کلسیم کم بود پوست دومین تخم نازک بود وبیرون ازلانه گذاشته همچنین سومین و چهارمین تخم بیرون از لانه مشکل کلسیم حل شد براپوست نازک بودن فقط موندم براچی بیرون از لانه تخم می‌زاره.وتخم نیفته کف قفس میشکنه..ممنون میشم راهنمایی کنی…آیا پودرشپشک ضروری هست؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگه بدنشون رو خیلی میخارونن و یا شپش ها رو داخل لانه می بینید حتما ازش تحت نظر دامپزشک پرنده های زینتی استفاده کن
   بهتر که داخل لانه رو با پوشال نرم پر کنی تا به لانه عادت کنن کم کم
   یا لانه کوچیک یا مشکل دیگه ای که تخم رو بیرون می زارن

   1. علی می گوید

    سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که ۱ ماهی میشه جوجه دادن بهم ک برداشتم دستی شون کردم ماده نمیزاره نر بره داخل لونه و فقط خودش روی تخم میخابه
    الان ک باید جفتیک بزنن نر تمایلی به جفگیری نداره و ماده تخم گزاری کرده ولی بدون نطفه دلیلش چی میتونه باشه لطفا راهنمایی کنید
    با تشکر

    1. Admin می گوید

     سلام
     دلیلش شما هستی عزیز ! ماشین جوجه کشی نخریدی که ! بعد از هر سری تخم ریزی باید لانه رو کم کم ۲ ماه برداری تا پرنده ها استراحت کنن

 14. مجید می گوید

  سلام جوجه ای که قناریام میدن نمیدونم چرا پاشون کجه از پا ایراد دارن مشکلشون چیه ای قناریا

  1. Admin می گوید

   سلام
   ممکنه از یک پدر و مادر بوده باشن
   شما تنها کاری که میتونی بکنی اینه که تغذیشون رو تقویت کنی و یکبار دیگه هم چک کنی ، مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی از کلینیک دامپزشکی یا پت شاپ براشون بخر + کف دریا
   اینا رو بده و برای اخرین بار تست کن ، اگه مشکل داشت ممکنه مشکل ژنتیکی از پدر یا مادر باشه

 15. مسلم می گوید

  سلام چرا مرع عشق یا عروس هلندی بعداز یک بار جوجه دهی دیگه تخم نمیکنن و جوجه نمیدن

  1. Admin می گوید

   سلام
   محیط شلوغ و پر استرس + تغذیه نامناسب
   دلیل دیگه ای نداره

 16. ناشناس می گوید

  سلام عروس هلندیم چی بدم بخور که بچه دارشه

  1. Admin می گوید
 17. علیرضا می گوید

  سلام من تقریبا هر روز حدودا ۱ ساعت عروس هلندی هامو با مرغ عشقامو بین ساعت ۱۰ تا ۱۲ ظهر زمانیکه هوا خوبه میبرمشون تو تراس تا آفتاب بگیرن و از رفتارشون متوجه میشم که خیلی دوست دارن و کلی اواز میخونن و اگر نبرم عروسام شروع میکنن به جیغ زدن میخواستم بپرسم این روند جابجایی باعث تاخیر در تخم گذاریشون میشه آیا؟ چون به تازگی به بلوغ رسیدن و دارن جفت گیری میکنن

  1. نویسنده می گوید

   سلام بله ممکنه بترسن اما اگر عادت دارن و میگین که اگر نبرینشون جیغ میزنن فکر نمیکنم ایرادی داشته باشه .
   اگر جفت گیری کردن چند روز جابجاشون نکنید ببینید عکس العملشون چیه

 18. ناشناس می گوید

  سلام من یه جفت قناری گرفتم.جفت خوردن تخم اولا که گذاشتن هفته دیگه یه تخم دیگه گذاشتن درصورتی که قناری ۴یا۵ تخم میزاره.یعنی روزی یدونه تخم یعنی امکان داره این دوتا تخمی که گذاشتن جوجه بشه

  1. نویسنده می گوید

   سلام مشخص نیست . اگر تغذیشون کافی نباشه یا اولین بار تخم گذاری باشه ممکنه به مشکل بخورن . تغذیه چیه ؟

  2. ناشناس می گوید

   سلام وقتتون بخیر جفت عروس هلندی دارم دقیقا یک ماه میشه که جفتگیری کردن.قفس هم بزرگ هست و هم لانه .جوانه گندم.شیربلال ارزن کتان مولتی ویتامین هم تکمیل ولی خبری از تخم نیست چیکارکنم؟

   1. نویسنده می گوید

    سلام مقاله رو کامل بخونید

 19. نسیم می گوید

  سلام عروس هلندی دیروز خریدم دو جفت دوتا تخم گذاشته نه صدا میده نه آواز میخونه انگار ساکته غذا هم میخوره راه میره نمیدونم مشکل اینکه صدا نداره ساکته
  لطفا راهنمایی کنید

  1. Admin می گوید

   سلام
   اگه تازه گرفتی طول میکشه تا به محیط جدید عادت کنه بعد اوکی میشه

  2. ناشناس می گوید

   سلام چرا مرغ عشق یا عروس هلندی بعد از یکبار جوجه دادن جفت گیری مکنن اما تخم نمیگزارن

   1. Admin می گوید

    همچین چیزی نداریم
    شرایط مناسب باشه تخم میزارن

 20. ناشناس می گوید

  سلام وقت بخیر من قبلاً عروس هلندی داشتم که تخم می‌گذاشتند ولی متاسفانه ماده فرار کرد برای نر بعد از یک ماه ی ماده دیگه گرفتم بعد سه ماه با هم جفت شدن الان نزدیک به ۷ماه که جفت هستند ماده سه ماه بیشتر که داخل لانه می‌ره میشینه ولی از تخم گذاشتن خبری نیست خواستم بدونم مشکل از کجا میتونم باشه؟بابت راهنماییتون سپاسگزارم

  1. Admin می گوید

   سلام
   تغذیه چیه و محیط نگهداری کجاس ؟ رفت و امد زیاده ؟

 21. ناشناس می گوید

  سلام وقت بخیر من قبلاً عروس هلندی داشتم که تخم می‌گذاشتند ولی متاسفانه ماده فرار کرد برای نر بعد از یک ماه ی ماده دیگه گرفتم بعد سه ماه با هم جفت شدن الان نزدیک به ۷ماه که جفت هستند ماده سه ماه بیشتر که داخل لانه می‌ره میشینه ولی از تخم گذاشتن خبری نیست خواستم بدونم مشکل از کجا میتونم باشه؟بابت راهنماییتون سپاسگزارم

  1. نویسنده می گوید

   سلام مقاله رو کامل مطالعه کنید اگر پاسخ سوالتون نبود اونجا مجدد کامنت بذارید تا راهنمایی بشه

 22. علیرضا می گوید

  سلام من من یک جفت راهب خریدم جفتگیری و رفت امدشون روبه لانه هم دیدم زمان خرید ولی الان که اوردم خونه پیش بقیه ی طوطی ها فعلا خبری از تخم گذاریشون نیس دقیق هم بهشون رسیدگی میکنم میوه سبزیجات هم دادم بنظرتون مشکل از چی میتونه باشه

  1. Admin می گوید

   سلام
   چند هفته طول میکشه تا به محیط عادت کنن
   اگه پرنده های بیشتری در محیط باشن احتمالا عادت کردن به محیط طولانی تر خواهد بود

 23. رضا محمدی می گوید

  سلام خسته نباشید من حدود یک ماهی هست یه جفت کوتوله کارداده خریدم پوست بلال براشون گزاشتم داخل لونه میبرن ولی چون زیاد کسی خونه نیست ندیدم که جفت گیری کنن تخمم هنوز نزاشتن ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Admin می گوید

   سلام
   مشکلی نیست صبور باش اولا چند هفته طول میکشه تا عادت کنه و بعد
   الان باید صبور باشی کار خاصی نیاز نیس بکنی

 24. یکتا می گوید

  سلام من ۵ساله مرغ عشق دارم اما تخم نزاشتن نه تخم مرغ ابپز میخورن نه هویج میخورن نه کاهو وقتی فیلم بچه مرغ عشق هارو نشون میدم یک واکنشی انجام میده فکر میکنه مال خودشه مشکلش چیه

  1. Admin می گوید

   سلام
   ۵ سال
   تخم هرز هم نزاشتن ؟ پس اونا نرن !

 25. ناشناس می گوید

  سلام من ۴ساله یدونه مرغ عشق نر داشتم الان شش ماهه یه ماده براش گرفتم ولی تخم نمیکنه میرم تو لونه ولی تخم نمی‌زارن مادهه را وقتی گرفتم گفت یکسالشه غذا هم بهش فقط ارزن میدم همش هم تو سالن کنار دره ورودیه یعنی بخاطر اینه که کنار در گذاشتمش؟ممنون از شما

  1. نویسنده می گوید

   سلام تغذیش بده . ارزن تخم کتان، کلسیم کف دریا، مولتی ویتامین مخصوص، میوه جات، سبزیجات، غذای تخم مرغی، ویتامینad3e تهیه کنید

 26. Mehdi می گوید

  سلام.به تازگی قناری جفت کردم جفتگیری میکنند لونه هم گذاشتم براشون ولی چال نمیکنند تو لونه هم نمیره ..فقط پنبه دونه ها را بیرون میریزن ..قناری ماده تاحالا پا جفت نرفته.الان نزدیک ب ۱۰ روزه تخم نمیذارن مشکل چیه؟؟!و

  1. نویسنده می گوید

   سلام مقاله رو کامل مطالعه کنید

 27. ناشناس می گوید

  سلام من عروس هلندی بالغ گرفتم الان ۱۰ روزه که جفت گریر میکنن. به غذاشون هم میرسم ولی به جای این که ماده بره به لانه نر میره . ماده اصلا نرفته تو لانه. یعنی نر نمیزاره بره
  چیکار کنم

  1. Admin می گوید

   سلام
   مشکلی نیست نر داره لانه رو اماده میکنه
   یکم پوشال نرم بریز کف قفس بیاد اونارو ببره تو

   1. esi می گوید

    سلام خسته نباشید عروس هلندی هام ۱ تخم گذاشتن الان دو یا سه روز گذشته و دیگه تخم نذاشتن معمولا باید فاصله بین دو تخم چند روز باشه

    1. Admin می گوید

     سلام
     معمولی نداریم ! یعنی قانونی نداره کلا

 28. سیامک می گوید

  سلام من یک طوطی هلندی نر دست آموز سخنگو دارم که از۳ماهگی بزرگش کردم و الان حدود یکسال و۳ ماه داره.یه ماده‌ از اقوام گرفتم که یکساله هست الان ۳ ماهه با هم هستن و از همان روز اول جفت‌گیری کردن ولی ماده تا الان هیچ تخمی نذاشته در صورتی که هر روز جفتگیری میکنن.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براش لانه بذار ، تغذیه کافی داشته باشن و حتما روزانه ۱۴ ساعت نوردهی داشته باشه

  2. ناشناس می گوید

   سلام عروس من ۴روز۱تخم گذاشته اما روی تخم میخوابدتوشکم هنوزتخم هست چون خیلی هواس جمع از لانه بیرون میادآیامشکلی داردچکارکنم ممنون

   1. Admin می گوید

    سلام
    اگه یواش یواش راه میره و تغذیه هم کم شده ممکنه تخم گیر کرده باشه داخل شکمش
    باید سریعا ببری پیش دامپزشک حیوانات خانگی یا پرنده فروش تا اون تخم رو دربیاره

 29. احمد می گوید

  سلام من یک جفت قناری خریدم فروشنده گفت چفت شدن و بعد از دوروز براشون آشیونه بزار منم همینکارو کردم ولی الان سه روزه قناری ماده سمت آشیونه نمیره و چال درست نمیکنه،پسش باد کرده معلومه تخم داره ممنون راهنمایی کنین

  1. نویسنده می گوید

   سلام زیاد به قفس سر نزنید . لونشون چجوریه ؟ اطرافشون نباید شلوغ باشه
   تغذیشون چیه ؟ براشو مکمل کلسیم از داروخانه دامپزشکی تهیه کنید

 30. Reza می گوید

  سلام.من عروس هلندی گرفتم یک هفته ی. همش یک جا وای میسته.بعد روزی نیم ساعت میارم بیرون باهاش بازی میکنم و غذا میدم اونم همش کاکولش بالاس میترسه.همین کارو ادامهت بدم دستی میشه؟

  1. Admin می گوید

   سلام
   یک هفته زمان کمی هست
   نیم ساعت هم خیلی کمه !
   زمان بیرون بودنش رو زیاد کن وگرنه افسرده میشه
   سنش باید برای دستی شدن مناسب باشه
   پستی هم که انتخاب میکنی درست انتخاب کن الان دستی شدن پرنده چه ربطی داره به عدم تخمگذاری ؟ اینجور کامنتهارو پاک میکنم اینسری جواب دادم ولی سری بعد حتما پاک خواهد شد

 31. ناشناس می گوید

  سلام من چند سال یک عروس هلندی نر دارم و این طوطی خیلی به من وابسته هست الان که آماده جفت بود براش یک ماده خریدم ولی داعما دوست داره از قفس بیاد بیرون و بیاد پیش من . من باید بیارمش بیرون یا نه نزارم که بهم وابسته بشه و بیاد بیرون.
  چه کاری انجام بدم که جفتش رو بپذیره؟؟

  1. نویسنده می گوید

   سلام این پرنده اهلیه اگر شما رو نبینه شاید وحشی بشه ولی خیلی امیدوار نباشین چون چند سال تنها بوده
   نباید یهو هم مینداختینشون پیش هم پروسه داره . مقاله زیر رو بخونید
   جفت کردن عروس هلندی

  2. آرتین می گوید

   سلام من یه جفت عروس هلندی دارم ۲۰روز پیش جفت‌گیری کردن ولی خبری از تخم نبود بعد الان دوباره جفت گیریکردن،،،عروس هلیدیام تخم مرغ،هویج،سبزی و …..بهشون میدم نمیخورن فقط گندم و هفت تخم و دون های دیگشون رو میخورن باید چکار کنم

   1. نویسنده می گوید

    سلام مگه مرغن که گندم میدین ! فقط باید جوانه گندم تازه بخورن ارزن و تخم کتان و غذای تخم مرغی بذارید براشون
    ماده اضافه وزن نداره ؟
    براشون مکمل کلسیم و قطره ad3e تهیه کنید از داروخانه دامپزشکی طبق دستور بدین بهشون
    مقاله رو کامل مطالعه کنید

 32. ناشناس می گوید

  باعرض سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که ۱۰روز روزی ۴,۵بار جفت گیری میکنن اما خبری از تخم نیست نر همش داخل لونه ی یا باهم میرن اما ماده زیاد نمیره به غذاشونم میرسم ماده همش کف قفس میشینه تا باحال از ش جوجه گرفتم اما پارسال نرشو الان عوض کردم اما خوب جفت شدن ممنون میشم کمکم کنید.

  1. Admin می گوید

   سلام
   مشکلی نیست صبور باش
   محیطشون ساکت و کم رفت و امد باشه (قفس هم اصلا جابجا نشه)

 33. آرمان می گوید

  باعرض سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که ۱۰روز روزی ۴,۵بار جفت گیری میکنن اما خبری از تخم نیست نر همش داخل لونه ی یا باهم میرن اما ماده زیاد نمیره به غذاشونم میرسم ماده همش کف قفس میشینه تا باحال از ش جوجه گرفتم اما پارسال نرشو الان عوض کردم اما خوب جفت شدن ممنون میشم کمکم کنید.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا شب ها لامپ رو زودتر خاموش می کنید یا ماده احساس امنیت نمیکنه برای همین تخم نمیزاره

 34. حمیدرضا می گوید

  سلام منم یک جفت مرغ عشق دارم حدود یک سال هست دسته منه دو هفته یا سه هفته یک بار تخم مرغ جوانه گندم و شیر بلال میدم اما هر کاری میکنم اصلان تخم نمیذارن میشه بی زحمت راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر محل زندگی تون هوا سرده، و طبیعتا الان روزها هم کوتاه هستش
   جای نگرانی نیست و بهتر که در فصل بهار اونا رو برای جفت گیری اماده کنید.

 35. رضا علیپور می گوید

  سلام یه جفت عروس هلندی دارم ولی چند هفته هست که جفتگیری کردن ولی تخم نکردن چرا تخم نمیکند

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا تغذیه کافی ندارن یا محیط شون امن نیست
   شاید هم لانه خوبی ندارن
   محیطشون گرم باشه و چراغ ها تا ۱۲ شب روشن

   1. ناشناس می گوید

    سلام عروس هلندی تخم گذشته الان حال نداره چه کنم

    1. Admin می گوید

     سلام
     ممکنه یه تخم داخل شکمش گیر کرده باشه
     سریعا ببرش دامپزشک حیوانات خانگی یا پرنده فروش

     1. نیما می گوید

      سلام عروس هلندی های من سه هفته ای میشه که جفت گیری کردن روزی یک یا دوبار جفت گیری میکنن ولی هنوز تخم نذاشتن
      تغذیشونم خوبه،غذا تخم مرغی و پلت میوه و سبزی با کلی مولتی ویتامین و ad3e بهشون میدم
      نر و ماده هردوشون میرن تو لونه و میان فقط وقتایی که یهو یکی از بغل قفسشون رد میشه نره شروع میکنه جیغ زدن و ماده هم سریع از لونه میاد بیرون
      قفسشون توی پذیراییه تقریبا ی جای پر رفت و امدیه
      خواستم ببینم مشکل چیه که تخم نمیذارن واقعا نگرانم لطفا راهنمایی کنین

      1. نویسنده می گوید

       سلام AD3E چجوری بهشون میدین ؟ مکمل کلسیم میدین بهشون ؟ زیاد به قفس سر نزنید صبوز باشید مقاله رو بخونید

 36. امین می گوید

  سلام خسته نباشید یک جفت عروس هلندی گرفتم با یک تخم اوردم خونه بعد دو روز یک تخم دیگه گذاشت بعده چند روز یکی از تخمارو شکست اون یکیم برداشتم الان نزدیک ۲۰ روز جفتگیری میکنن اما خبری از تخم نیست همه ویتامینو میوه هر چیز فکرشو کنی میدم میخورن ولی تخم نذاشتن علت چیست ممنونم 😘😘😘

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   لامپ ها رو تا ۱۲ شب روشن بذار
   تغذیه کافی و مولتی ویتامین داشته باشن
   داخل لانه رو هم با پوشال نرم پر کن

 37. ناشناس می گوید

  سلام یه جفت عروس هلندی دارم جفت می خورن تو لونه میرن اما تخم نمی زارن مشکلش چیه میشه بگید ممنون

  1. Admin می گوید

   سلام
   سنشون چقدره ؟ از نرو ماده بودنشون چقدر اطمینان داری ؟

 38. ناشناس می گوید

  سلام من یه جفت عروس هلندی دارم توی ۱۸ روز ۱۹ بار جفت خوردن تویه جفت اولشون تو یک هفته اسن تو لونه نرفتن نرمیرفتا زود میومد بیرون اما ماده اسن نمی رفت هفته دوم کم کم شرو کردن جفتشونم رفتن تو لونه میرفتن تو لونه یکی دو سا عت بعد میو مدن بیرون ولی تخم نمی زارن میشه لطفا بگیدمشگلش چیه ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   داخل لانه رو با پوشال نرم پر کن
   تغذیه کافی مخصوصا ویتامین AD3E بهشون بده
   لامپ ها رو تا ۱۲ شب روشن بذار

 39. محمد می گوید

  سلام من یک جفت مرداد ماه خریداری کردم به توصیه فروشنده لونه نزاشتم براشون تا اواخر شهریور
  آخر شهریور لونه رو گزاشتم تو قفس مستی میکنن نر میره داخل لونه برای ماده میخونه خیلی وقتها هم دوتایی میرن داخل لونه طولانی مدت میمونن
  داخل قفسش خورده چوب از پرنده فروشی گرفتم ریختم
  گاهی روزی ۲ بار جفت گیری میکنن ولی خبری از تخم نیست الان ۳ ماهه که لونه گزاشتم
  غذاشون تو قفس ارزن و تخم کتان و هفت تخم دائم تو قفس هست
  فقط هویج میخورن که هر روز براشون میزارم
  جوانه گندم هفته ای ۲ بار میدم
  سفیده تخم مرغ هفته ای ۲-۳ بار میدم
  کف دریا و بلوک کلسیم هم تو قفسشون همیشه هست
  مولتی ویتامینم هفته ای ۲ بار میدم
  سنشون حدود ۲ ساله
  فقط صاحب قبلیشون تو قفس نگه میداشته من در قفسو باز میزارم گاهی میان بیرون پرواز میکنن
  هردو وحشی هستن چند بار سعی کردم تو دست بگیرمشون دوباره گزاشتمشون تو قفس
  هر نکته ای به ذهنم رسید گفتم اگه مشکلی داشته کارم راهنماییم کنید که چرا تخم نمیزارن

  1. Admin می گوید

   سلام
   دمای محیطشون رو تنظیم کن ، سرد نباشه و یکم هم رطوبت داشته باشه
   تغذیشون مناسب هست ولی در کنار اون بهشون مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی بده + حتما حتما کف دریا یا سنگ مینرال بده (برای تشکیل تخم ضروری هست)
   و صبور باش

   نکته اخر اینکه از اینکه نر و ماده هستن مطمئنی ؟

   1. محمد می گوید

    بله جفت گیری میکنن هر روز حتی روزی دو بار هم دیدم
    دما چند باشه مناسبه ؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بین ۲۵ الی ۲۷ درجه

     1. ناشناس می گوید

      تشکر

 40. Hasti می گوید

  سلام من عروس هلندی چند ماها پیش هم هستن اما نمیدونم چرا تخم نمی‌ ذارن همه چی بهشون میدم ویتامین اما تخم نمی ذارن باید چکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   یا به سن بلوغ نرسیدن یا وارد دوره تولک شدن

  2. جعفر بهادری می گوید

   سلام من یک جفت عروس هلندی دارم روزی سه بار جفت گیری میکند داخل لونه هم دوتایی می روند ولی تخم نمی گذارند بهشون ویتامین میدم علت تخم نگذاشتن چی هست

   1. reza می گوید

    مطمئنید نر و ماده هستن؟؟ آزمایش خون برای تعیین جنسیت دادید؟
    بعضا دیده شده که طوطی های نر باهم ادای جفت گیری در میارن
    در مورد علت های عدم تخمگذاری در طوطی ها موارد زیادی وجود داره خواهشا مقاله رو خوب مطالعه کنید اونجا کامل توضیح دادیم

 41. محمد حامد می گوید

  سلام من یک جفت مرداد ماه خریداری کردم به توصیه فروشنده لونه نزاشتم براشون تا اواخر شهریور
  آخر شهریور لونه رو گزاشتم تو قفس مستی میکنن نر میره داخل لونه برای ماده میخونه خیلی وقتها هم دوتایی میرن داخل لونه طولانی مدت میمونن
  داخل قفسش خورده چوب از پرنده فروشی گرفتم ریختم
  گاهی روزی ۲ بار جفت گیری میکنن ولی خبری از تخم نیست الان ۳ ماهه که لونه گزاشتم
  غذاشون تو قفس ارزن و تخم کتان و هفت تخم دائم تو قفس هست
  فقط هویج میخورن که هر روز براشون میزارم
  جوانه گندم هفته ای ۲ بار میدم
  سفیده تخم مرغ هفته ای ۲-۳ بار میدم
  کف دریا و بلوک کلسیم هم تو قفسشون همیشه هست
  مولتی ویتامینم هفته ای ۲ بار میدم
  سنشون حدود ۲ ساله
  فقط صاحب قبلیشون تو قفس نگه میداشته من در قفسو باز میزارم گاهی میان بیرون پرواز میکنن
  هردو وحشی هستن چند بار سعی کردم تو دست بگیرمشون دوباره گزاشتمشون تو قفس
  هر نکته ای به ذهنم رسید گفتم اگه مشکلی داشته کارم راهنماییم کنید که چرا تخم نمیزارن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مشکل میتونه از محیط باشه چون تازه خریدید هنوز عادت نکرده
   گرم بودن هوا، روشن بودن اتاق تا ۱۲ شب، سالم و سرحال بودن جفت ها و وجود لانه همگی توی جفت گیری و تخم گذاری تاثیر دارن

 42. خلیل می گوید

  سلام وقت بخیر من یه جفت عرس هلندی دارم وقتی جفت گیری میکنن تخم میزارن میشنن روی تخم ها ولی مثلا دو هفته میشینن بقیه ی روز ها که مونده دیگه نمی شیننن مثل میبینم بچه تشکیل شده ولی مرده یا خشک شده یا پوچ هست این سری چهارمه که این جوری میشه یه بار هم جداش کردم ببینم چرا این جوری ولی بازم همونه و این دو باره بدون جفت گیری تخم میزاره خیلی نگران شدم نمی دنم چه کار کنم

  1. Admin می گوید

   سلام
   محیط نگهداری چجوریه ؟ ممکنه به خاطر محیط نگهداری نامناسب یا جابجایی قفس باشه

 43. ملیکا می گوید

  سلام وقت بخیر ببخشید من عروس هلندی دارم هردفه تخم میگذارن ولی جوجه نمیشن یاخالی درمیان یاداخل تخم مرده هستن پشت سرهم هم تخم میزارن جفت گیری هم میکنن یه مدتی هم جداشون کردم تا درست روی تخما بخوابن الان سری چهارم تخم گذاشتن ولی جوجه نشدن برام بگو چکارشون کنم تا جوجه دربیارن تشکر ازشما

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما تا فصل بهار از هم جدا کن و در این مدت تغذیه کافی و مقوی بهشون بده
   در فصل بهار بنداز پیش هم تا جفت گیری کنن ، ویتامین ad3e حتما بده طبق دستور دامپزشک

 44. ناشناس می گوید

  سلام،مرغ عشق ماده تمام علائم تخمگذاری رو داره مدام تو لونه هست پرهای مقعدش ریخته از دهن نر غذا میگیره ولی یه مدت نسبتا طولانی هست این شرایطو داره ولی تخم نمیذاره البته چال اولش هست
  علتش چی میتونه باشه؟

  1. Admin می گوید

   سلام
   صبور باش
   چک هم بکن ببین شکمش باد داره یا نه
   اگه احیانا شکم باد داشته باشه ، پرنده به سختی راه بره ، یکم هم گوشه گیر بشه سریعا ببرش پیش دامپزشک حیوانات خانگی یا پیش پرنده فروش ، چون ممکنه در این شرایط تخم گیر کرده باشه داخل شکمش

 45. ناشناس می گوید

  سلام ۲ تا عروس هلندی دارم اما عروس ماده یه هفته س چیزی نمیخوره من باید چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگه تازه خریدید، بهتر که دور و برش رو خلوت کنی
   احتمالا استرس داره برای همین
   اگه خیلی وقته داریش، احتمال زیاد بیماره و باید به دامپزشک ببریدش

 46. یونس می گوید

  سلام من یه جفت مرغ عشق گرفتم ۴ روزی دستم بود بعد از مرغ عشق مادش خوشم نیومد رفتم عوض کردم الان این ماده ک جدید اوردم هم از روز اول تند تند میره تو لونه ولی الان ۱۰ روزی گزشته تخم نزاشته چجوریه غذیش ؟

  1. Admin می گوید

   سلام
   باید صبور باشی هنوز به محیط اشنا نیست
   تا زمانی که محیط اطرافش اطمینان پیدا نکنه تخم نمیزاره

   1. .. می گوید

    الان دو هفته شد فقط میره تولونه بعد چتد دیقه میاد بیرون میادم بیرون میره جای نر..نره انگار خوشش نمیاد ازش علت چیه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     حتما تغذیه کافی داشته باشن
     بهشون ویتامین ad3e بده
     و داخل لونه رو با پوشال نرم پر کن

     1. .. می گوید

      من الان بهشون مولتی ویتامین میدم ولی تولونه رو اصن دست نزدم داخلش هیچی نزاشتم بنظر شما نر رو برم عوض کنم اوکی میشه یا ن همین دوتا بلاخره جفتگیری میکنن چون نر احساس میکنم زیاد باهاش اوکی نیس

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       داخل لونه رو با پوشال نرم پر کن

 47. . می گوید

  سلام من یک جفت ملنگو دارم جفت گیری کردن داخل لونه هم میرن اما تخم نمیزارن میشه راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به تغذیه شون رسیدگی کن
   ویتامین ad3e بده
   ارامش داشته باشن کم کم به تخم میاد

 48. دانیال می گوید

  سلام یه جفت طوطی برزیلی دارم باهم جفت گیری میکنن طوطی ماده هم بیشتر تو لونس ولی الان تقریبا یه ماهه هیچ خبری از تخم نیست راهنمایی میفرمایین

  1. Admin می گوید

   سلام
   جز صبر کاری از دستت برنمیاد
   محیطی که قرار دارن رو هم عوض نکن (اصلا قفس رو جابجا نکن)

   1. ن می گوید

    سلام عروس هلندی های من یک دوره تخم گذاشتند حالا هم جوجه هاشون تو لونه هستند
    بعد دوباره دارن تخم می‌گذارد تا الان نه تا تخم گذاشتند و من تخمشون را برداشتم .
    برای جلوگیری از تخم گذاری شون چیکار کنم ؟ لونه رو بردارم؟
    و اینکه تخم گذاری شون دوره ای هست ؟ یا تا وقتی که لونه رو برندارم تخم میزارن

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     حتما لونه رو بردار
     اونا رو به یک اتاق و مکان دیگه انتقال بده
     نر و ماده رو از هم جدا کن ، اما از دور همو ببینن تا همو فراموش نکنن
     چراغ ها رو شب ها زود خاموش کن و دانه ها و غذاهای مقوی هم کم بده

 49. امیر می گوید

  سلام من ی جفت فنج دارم تا الان ۱۰ تا تخم گذاشتن ولی هیچ کدومشون جوجه نشدن راهنمایی کنید دلیلش چیه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا هر دو ماده باشن
   تخم ها رو نطفه سنجی کن

 50. حجت می گوید

  من دو عروس هلندی ۲ماهه دارم چه چیزهایی را بهشان دهم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مقاله تغذیه عروس هلندی رو کامل بخونید

 51. Sh می گوید

  سلام یک جفت کوتوله از هر لحاظ سالم نر و ماده بودن هم مشخص هر روز هم جفت گیری میکنن از اولین جفت گیری حدود ۱۵ روز گذشته ولی تخم نذاشتن در ضمن کف دریا هم اصلا نمیخورن به جز کف دریا چیزی دیگه ای هست بهشون بدم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مولتی ویتامین
   میوه و سبزیجات به خصوص کلم و کاهو
   پلت مخصوص
   و هر غذای مفید دیگر

 52. Sh می گوید

  سلام خسته نباشید یک جفت کوتوله از هر لحاظ سالم نر و ماده بودن هم مشخص هر روز هم جفت گیری میکنن از اولین جفت گیری حدود ۱۵ روز گذشته ولی تخم نذاشتن در ضمن کف دریا هم اصلا نمیخورن به جز کف دریا چیزی دیگه ای هست بهشون بدم؟

  1. Admin می گوید

   سلام
   اینکه تخم نزاشتن مهم نیست
   زیاد بهشون سر نزنید و اجازه بدید کارشونو بکنن !
   در مورد کف دریا هم بجاش سنگ مینرال بخر ، اسمش همینه

 53. محمد می گوید

  سلام من یه مرغ عشق دارم بالغ هستن ولی جفت گیری نمیکنن تغذیش درسته همچیش به موقع اس ماده بیشتر به نرم میچسبه ولی نرم مست نیست

  1. Admin می گوید

   سلام
   نر اهلی بوده ؟

 54. نیما می گوید

  سلام وقتتون بخیر یه جفت عروس هلندی دارم با سابقه جوجه دهی این دفعه ماده یه تخم بیشتر نذاشته میشه دلیلش رو بگید. ۱۰روز گذشته ولی یه تخم کرده فقط
  جوجه کشی مکرر هم نداشتم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا کسی یا چیزی باعث به هم ریختن ارامشش شده و بهش استرس وارد کرده
   شاید هم تغذیه کافی نداره و یا لانه نامناسبه
   دلیل های مختلفی میتونه دخیل باشه

 55. mahsa می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یک جفت عروس هلندی کاملا بالغ دارم دقیق نمیدونم چند سالشونه ولی از وقتی خریدمشون ی سالی میگذره
  ی بار پنج تا تخم گذاشت ولی سه تا از تخماش شکست نمیدونم خودش نوک زده شکسته یا چی
  دوتاش موند روش میخابید بعد ی مدت دیگه نخابید هرکاری کردیم، وقتی تخمارو باز کردیم دیدم داشته جوجه میشده ولی روش نخابید مرده بود
  الان یکی دو ماهه تقریبا هر روز بعضی وقتا روزی دوبار جفت گیری میکنن ولی تخم نمیذاره
  بد غذا ام هستن میوه و سبزی نمیخورن
  قفسشونم جابه جا نکردیم
  درضمن اینم بگم عروس هلندی ماده کاملا رام و دستیه ولی نر یکم وحشیه

  1. Admin می گوید

   سلام
   نگهداری شما ایراد داره ، یک ساله داری نگهداریش میکنی هنوز نمیدونی دقیقا به کدوم غذاها علاقه داره ؟ خوب وقتی میوه و سبزی نمیخوره نباید اسرار کنی ، به جاش مولتی ویتامین مخصوص بگیر بده بهش . سنگ مینرال یا کف دریا بگیر
   محیط نگهداری و جای قفس رو عوض نکن
   وقتی تخم میزارن به تخم ها دس نزن و بررسیشون نکن
   گرما و رطوبت محیط رو بررسی کن که مقدار استاندارد باشه
   اینکه تخم رو شکونده دو حالت بیشتر نداره یا از محیطی که داخلش هست میترسیده و نمیخواسته تخمش جوجه بشه یا اینکه غذاش ضعیف بوده
   غذا براش پلت هم میتونی بگیری اونم خوبه براش

   1. ناشناس می گوید

    سلام یه مرغ عشق نر دارم بلد نیست جفتیک بزنه مادش خیلی امادس یکسرخیزمیده چیکار کنم نر بتونه جفتیک بزنه؟

    1. Admin می گوید

     سلام
     سنشون چقدره ؟ نر اهلیه ؟ چند وقته کنار همن ؟

 56. رضا می گوید

  سلام من عروس هلندی هام ۹ ماهشون هست جفت گیری میکنن اما هنوز تخم نزاشتن لونه روهم الان ۳ هفته گذاشتم داخل لونه هم میرن اما تخم نمیزارن میشه راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ۹ ماه زوده براشون
   بهتر که تا فصل بهار از هم جداشون کنید
   سن مناسب برای جفت گیری و تخم گذاری، یک سالگی هستش
   الان تخم نمیزارن یا اگر هم بذارن کاملا پوچ

 57. امید می گوید

  سلام عروس هلندی ۶ ماهه تخم میزاره؟ یا جفت گیری می‌کنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید تمایل به جفت گیری داشته باشه ، اما جون به سن بلوغ نرسیده نمیتونه تخم بذاره
   بهتر که جدا از هم باشن
   سن بلوغ هم یکسالگی هستش

 58. امید می گوید

  سلام به نظر شما میشه عروس هلندی ۵ ماهه رو دستی کرد ؟

  1. admin-r می گوید

   بله میشه

 59. Abolfazl می گوید

  سلام و خسته نباشید ممنون که تا الان منو راهنمایی کردین مخصوصا فیلم های اقای بقائی خیلی درجه یک بودن.من یک جفت عروس هلندی دارم نر ابلق هست ماده لوتینو نر من الان تقریبا ۳ساله هست مادهم ۲سال نیم پارسال دی ماه ۳تا تخم گذاشتن ولی بعد ۱۷ روز نگاه کردم سفید یا بدون نطفه بودن منم تخمارو برداشتم که الکی ضعیف نشن از اون موقع دیگه تخم نزاشتن بعد یکی از دوستان میگفت مشکل از جاشه چون ۲۰ سانت از بخاری فاصله داره کنارشم پنجره هست

  1. admin-r می گوید

   استرس و جای نامناسب تاثیر داره تغذیه نامناسب تاثیر داره. و حتی لونه و دمای محیط

 60. امید می گوید

  سلام چرا عروس هلندی دستی تخم نمیزاره

  1. admin-r می گوید

   جفت داره ؟

   1. امید می گوید

    سلام
    این سوالو پرسیدم می‌خوام بدونم که اگه دستشون کنم تخم میزارن یا نه چون چند نفر گفتن میزارع چند نفر گفتن نه.

    1. admin-r می گوید

     نظرات متفاوته. ولی هیچ کدوم قطعی نیست بعضا هم با انکه دستی بودن تخم گذاشتن

     1. امید می گوید

      شما تا الان هیچ موردی داشتین که هر دو دستی باشن ولی تخم بزارن ؟

      1. admin-r می گوید

       بله

 61. A می گوید

  من یک جفت عروس هلندی دارم ماده ۱۰ ما و نر یکسالشه ماده نر رو میزنه لونه هم گذاشتم و الان دوماهه ک آوردمشون باید چیکار کنم جفت گیری کنن

  1. admin-r می گوید

   به موقش خودشون جفتگیری میکنن

 62. علی می گوید

  سلام من یه جفت وات فیس دارم جفت گیری کردن از۱۵شهریورالان ۱۱ که هنوز تخم نداشتن چیکارکنم؟
  کلسیم وغذاوسیزیجات بهش میدم چن بارم جاذبه جاکردم قفسش رو

  1. admin-r می گوید

   به سن بلوغ رسیدن ؟

   1. ص می گوید

    سلام
    به عروس هلندی هام زمانی که جوجه دارند قطره مینرال بدهم؟

    1. admin-r می گوید

     اصولا باید قبلش بدین نه بعدش

 63. احمدزاده می گوید

  سلام ، بنده به دامپزشک مراجعه کردم گفتن ماده یکم ضعیفه رژیم غذایی دادن و به لانه هم گفتن پوشالهاش کیفیت ندارن ، یکی از پرنده فروش ها گفتن ماسه بادی بریزم بجای پوشال منم موندم پیشنهاد شما پوشال هست یا ماسه بادی ؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنین

  1. admin-r می گوید

   اگه پوشال استفاده میکنید. پوشال آنتی باکتریال تهیه کنید. و ماسه بادی هم مشکلی نداره ولی حتما از پت شاپ ها تهیه کنید.

 64. امیر می گوید

  الان دوهفته جفت گیری کردن مرغ عشق اما تخم نکردن

  1. admin-r می گوید

   به سن بلوغ رسیدن ؟

  2. محمد می گوید

   سلام من هشت ماه عروس هلندی دارم هر روز جفت گیری میکن پرنده ماده اصلا طرف لونه نمیره تخم هم نذاشت

   1. admin-r می گوید

    عدم تخم گذاری دلایل مختلف داره ممکنه به خاطر تغذیه نادرست باشه. ویا استرس باید علت یابی کنید. چه دانی بهشون میدین

 65. احمدزاده می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من یه جفت عروس هلندی خریدم دقیق سن و سالشونو نمیدونم ولی از ظاهرشون مشخصه ماده
  ۳ سال بیشتر داره و نر ۱ و نیم سال بیشتر داره
  نر رو قبلا خریده بودم ولی ماده رو حدودا ۲۸ رو پیش خریدم بعد ۴ روز که پیش هم انداختم شروع کردن به جفت گیری و ۸ روز جفت گیری مکرر داشتند بعدش جفتگیری ندیدم تا روز بیستم و دوباره شروع کردن به جفتگیری ولی هنوز ماده تخم گذاری نکرده رفت آمدشون هم به لانه از همون روز هشتم جفتگیری شروع شده تا الان ولی هر بار که به لانه میرن یک دقیقه طول نمیکشه میان بیرون و این داستان روزی ۱۰ باری اتفاق می افته ،و اینکه چون زیر شکمش یکم پف کرده بود روز بیستم با برسی زیر مقعد متوجه شدم داخل شکم تخم داره و الان روز بیست و چهارم هست هنوز تخم رو‌ خارج نکرده لطفا راهنمایی کنید ممنون ❤️

  1. admin-r می گوید

   لطفا به جای بیوگرافی پرنده سوالتون رو مطرح کنید.

  2. علی می گوید

   تخم پیچ شده

 66. مهدی می گوید

  سلام من عروس هلندی جفت زدم برا اولین بار داره جفتگیری میکنم اما عروس هلندی نر خوب بلد نیست جفتگیری کنه مشکلش چیه

  1. admin-r می گوید

   چند ماهه هستن ؟

   1. د می گوید

    عروس هلندی های من جفت شدن و من دوبار جفت گیری شون رو دیدم ولی ماده هنوز نره رو میزنه چیکار کنم ؟

    1. admin-r می گوید

     از یک پرورش دهنده مجرب سوال کنید

  2. احمدزاده می گوید

   عرض کردم دیگه تخم گذاری نمیکنه

   1. admin-r می گوید

    احتمال اینکه تخم گیر کرده باشه هست که در آوردنش کار حساسی هست. باید ببرید پیش دامپزشک تا در بیاره. چون معمولا ۷-۹ روز بعد جفتگیری اولین تخم رو میزارن.

    1. ناشناس می گوید

     خیلی ممنون

    2. ناشناس می گوید

     و سوال بعدی اینکه تکلیف تخمهای بعدی چی میشه اگه قرار باشه بعد ۷یا ۸ روز بعد جفتگیری تخمگذاری شروع بشه که مال بنده الان روز ۲۴ هست و هنوز تخمگذاری نکرده بقول شما تخم گیر کرده باشه تا تخم اول خارج نشه رشد تخهای بعدی متوقف میشن یا چی ؟

     1. admin-r می گوید

      تو کامنت قبلیتون گفتم که به یه دامپزشک مراجعه کنید مشکل پرنده رو حل میکنن.

 67. ناشناس می گوید

  سلام برای لونه مرع چی باید داخلش بزارم تا تخم بزارن

  1. admin-r می گوید

   داخل للونه میشه از کاه و علوفه خشک ویا پوشال استفاده کرد

 68. امیر می گوید

  سلام من دوهفته پیش یک جفت مرغ عشق با دوتا تخم خریدم بعد دوروز دیگه تخم ۳ خودشوکرد اما داخل لونه تخم نکرد داخل کف قفس انداخت شکست بعد رفت داخل لونه دوتا تخم انداخت بیرون الان ۲روزه جفت گیری کردن نمیرن داخل لونه چرا

  1. admin-r می گوید

   مرغ عشق ها به دست زدن تخم حساسن اگه احساس کنن که به تخماش دست زدین دیگه نمی خوابن روش. و میندازن بیرون لونه باید تا دوره بعدی جفت گیریشون صبر کنی. تازه خریدین الان استرس دارن. زمان بدین به محیط و شما عادت کنن

 69. ارتین می گوید

  سلام من یک جفت عروس گرفتم ده روزه جفت گیری میکنن میرن تو لونه اما تخم نمیزارن ویتامین و کلسیم و سبزی و… میدم علتش چیه

  1. admin-r می گوید

   عجله نکنید.

   1. د می گوید

    سلام
    من یه جفت عروس هلندی دارم
    نره برای ماده میخونه ولی ماده اصلا نمی گذاره نره بره پیشش و میزندش الان سه هفته هست اینجوریه چیکار کنم ؟
    ممکن هم دیگه رو نخان یا عادیه

    1. admin-r می گوید

     بله ممکنه

     1. د می گوید

      خب الان چیکار کنم ؟

      1. Admin می گوید

       هیچی

 70. Ali می گوید

  سلام من یک جفت مرغ عشق دارم سه ماه میشه خریدم خریدنی ۴تا تخم داشت بخاطر جابجایی دیگه نخوابید رو تخماش الان نزدیک ۱۰بار جفت گیری کردن ماده ام تو لونه میره ولی تخم نمیزاره بیرونم میاد باهم دعوا میکنن ممنون اگه راهنمایی کننین

  1. admin-r می گوید

   چه مدت از جفتگیری شون میگذره ؟

   1. کیان می گوید

    سلام من یک جفت عروس هلندی دارم خیلی جفت گیری میکنن اما تخم نمیزارن مشکل از چیه

    1. admin-r می گوید

     بعد از جفتگیری ۱۰-۱۵ روز طول میکشه اولین تخم رو بزاره. در ضمن اگه تو قفس لونه نباشه تخم نمی زاره.

 71. زاهد می گوید

  مرغ عشقم جفتگیری نمیکنن چکاربکنم

  1. admin-r می گوید

   تو قفسشون لونه بزار. براشون به عنوان دان از تخم کتان، کافشه و تخم شهدانه استفاده کن و سفیده تخم مرغ آب پز که مست بشن.

 72. یاسین می گوید

  سلام دوهفته پیش من یک جفت مرغ عشق گرفتم الان بعد دوهفته ماده روزی دویا سه بارمیره تولونه ونر دم لونه به مادش غذامیده وماده دوباره میاد بیرون نظرشماچیه تولونه نگاه کنم

  1. admin-r می گوید

   طبیعیه ، موقع تخمگذاریشه کاری باهاشون نداشته باشید

  2. ناشناس می گوید

   سلام فنج گلدوین در مرحله تخم گذاری از شروع تخمگذاری روی تخم می‌خابد یا بعد از پایان تخم گذاری

   1. admin-r می گوید

    پرندگان زینتی معمولا بعد از آخرین تخم روی تخم ها میخوابن

 73. .... می گوید

  سلام من یک طوطی ملنگو نر دارم ۴ سالشه و چهار روز پیش یک طوطی ملنگو ماده خریدم روز اول که تو یه قفس انداختمشون چند بار جفت گیری کردن بعد الان دو روزه با هم دعوا میکنن. دلیلش چیه؟

  1. admin-r می گوید

   اگه برای پرنده تون بخصوص طوطی سانان جفت میگیرید همون روز اول تو یک قفس نگذارید، چون چنین اتفاقی می افته، حداقل ۱۵ روز باید تو قفس جدا ولی نزدیک به هم باشن

 74. بهزاد می گوید

  سلام،عروس هلندی من یک سالو خورده ای سنش هستش،تخم خاکی تا بحال نذاشته که بدونم واسش جفت بگیرم که ایا امادس یا نه یا هنوز به بلوغ نرسیده؟یا کلسیم و ویتامین بدنش کمه

  1. admin-r می گوید

   از جنسیتش مطمئن هستین که ماده هست ؟ اگر مطمئن هستیم ممکنه از تغذیه باشه، کمبود کلسیم و ویتامین میتونه باعث عدم تخمگذاری بشه. عروس هلندی تو سن ۸-۹ ماهگی به بلوغ میرسه

 75. داوری می گوید

  چگونه بفهمم تخمی که گذاشته نطفه داره یانه

  1. Admin می گوید

   روز ۷ ام مشخص میشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس