علت عدم تخمگذاری پرندگان زینتی پس از جفت گیری | چرا پرنده زینتی من تخم نمیگذارد ؟

آیا پرنده زینتی شما، با وجود جفتگیری هنوز تخم نگذاشته است ؟ تخم گذاری پرندگان زینتی مانند عروس هلندی، طوطی برزیلی، فنچ ها، مرغ عشق و … پروسه بسیار حساسی دارد. در این دوران، مشکلات زیادی می تواند از تخم گذاری صحیح پرنده جلوگیری کرده و گاه منجر به مرگ آنها شود.

در این مقاله تمامی دلایل عدم تخم گذاری پرنده بعد از جفت گیری و راه های درمان آن آمده است. شما میتوانید با مطالعه این متن، شرایط را برای تخم گذاری پرنده خود فراهم سازید.

مشکل تخم نگذاشتن پرندگان زینتی بعد از جفت گیری

مشکل تخم نگذاشتن پرندگان زینتی بعد از جفت گیری - چیکن دیوایسدر اکثر پرندگان زینتی مانند عروس هلندی، مرغ عشق، فنچ، طوطی برزیلی و قناری، معمولا پرنده ۷ تا ۱۰ روز پس از جفت گیری صحیح، اقدام به تخمگذاری می کند. گاه این تخم گذاری بنا به دلایلی به تاخیر افتاده و باعث نگرانی سرپرست پرنده میگردد.

تخم نگذاشتن عروس هلندی

عروس هلندی ها پرندگانی بسیار حساس بوده و به محض بروز کوچکترین مشکل، دچار استرس می شوند. در دوران استرس، پرنده محیط را برای تخمگذاری امن نمیبیند و از تولید مثل سر باز میزند. از طرف دیگر این پرنده در سن یک و نیم تا دو سالگی به بلوغ جنسی رسیده و پرورش دهندگان قبل از بالغ شدن، آنها را جفت می کنند. این امر علت دیگری برای عدم تخمگذاری پرنده است. مطالعه مقاله جفت انداختن عروس هلندی خالی از لطف نخواهد بود.

دستگاه جوجه کشی حرفه ای ۱۲ تایی
» بهترین دستگاه جوجه کشی خانگی از پرندگان زینتی
» کاربر پسند با کارایی آسان
» با آموزش رایگان جوجه کشی
قیمت : ۴,۶۵۰,۰۰۰ تومان

تخم نگذاشتن طوطی برزیلی

جنس نر و ماده طوطی برزیلی بسیار شبیه به یکدیگر بوده و گاه به اشتباه، دو نر یا دو ماده با یکدیگر جفت می خورند. در این صورت امکان نر بودن هر دو پرنده و عدم تخم گذاری آنها بالا می باشد. کمبود کلسیم و ویتامین دی نیز در تخمگذاری پرنده تاثیر زیادی دارد.

عدم تخم گذاری مرغ عشق، فنچ و قناری

عدم تخم گذاری در پرندگان کوچک مانند قناری ها، فنچ ها و مرغ عشق، دلایل زیادی دارد. گاه سرپرست قبل از آماده شدن پرنده برای جفت گیری، آنها را جفت انداخت که این می تواند مشکلاتی را بوجود آورد. کمبود کلسیم در بدن این پرندگان نیز، باعث عدم توانایی در تخمگذاری میشود.

در ادامه دلایل عمده عدم تخمگذاری پرندگان زینتی آمده است.

چرا پرندگان زینتی بعد از جفتگیری تخم نمی گذارند؟

چرا پرندگان زینتی بعد از جفتگیری تخم نمی گذارند؟ - چیکن دیوایستخم گذاری برخی از پرندگان زینتی تا ۳ هفته نیز تاخیر دارد و اگر تاخیر تخمگذاری پرنده، با علائم دیگری همراه نبود، جایی برای نگرانی باقی نمی ماند. در این زمان تنها باید به تقویت پرنده بپردازید. در ادامه این پست از چیکن دیوایس، دلایل تاخیر در تخمگذاری پرندگان زینتی و راه های رفع آن آمده است.

۱- آماده نبودن پرنده نر یا ماده

برای جفت گیری صحیح لازم است تا هر دو جنس، قبل از جفتگیری کاملا آماده باشند. عدم تمایل به جفت گیری در پرنده می تواند باعث تاخیر در تخم گذاری و یا عدم تخم گذاری پرنده ماده گردد. معمولا در جفت گیری قناری ها، پرورش دهنده عجله کرده  قبل از آمادگی کامل، اقدام به جفت انداختن آنها میکند. بهتر است از تغذیه مقوی و گرم در دوران جفت انداختن پرندگان استفاده نمایید.

۲- به بلوغ نرسیدن پرنده ماده

از طرف دیگر، به بلوغ نرسیدن پرندگان نیز، باعث عدم توانایی آن ها در تخمگذاری میشود. لازم است تا برای جفتگیری موفق، پرنده ماده کاملا به بلوغ جنسی رسیده باشد. در صورتی که پرنده نر نیز به بلوغ نرسیده باشد، تخم های تولید شده بدون نطفه خواهند بود. بنابراین لازم است تا هر دو جنس نر و ماده قبل از جفت انداختن بالغ باشند.

۳- عدد تخم گذاری پرنده به دلیل کمبود کلسیم

یکی از اصلی ترین دلایل تاخیر در تخم گذاری پرندگان، نبود کلسیم و ویتامین در جیره غذایی آنها است. کلسیم و پروتئین دو ماده اصلی برای تخم گذاری در پرندگان می باشند؛ کمبود هر کدام از آنها در بدن پرنده منجر به عدم تخم گذاری یا تخمگذاری ناقص پرنده می گردد.

نبود کلسیم میتواند باعث تولید تخم هایی با پوسته نازک شود که اینگونه تخم ها معمولا در لوله تخمگذار پرنده گیر کرده و مشکلاتی را به وجود می آورند. برای این منظور مقاله راه های تامین کلسیم برای پرندگان را مطالعه نمایید.

لازم است تا قبل از اقدام به جفت گیری پرندگان، میزان کلسیم و ویتامین های مورد نیاز پرنده به طور کامل تامین شوند.

۴- چاقی علت عدم تخم گذاری پرندگان زینتی

اضافه وزن و چاقی پرندگان، تاثیر زیادی بر قدرت باروری آنها دارد. محصور بودن دائمی پرنده در قفس و تغذیه همیشگی از دانه های روغنی، باعث تجمع چربی در اطراف شکم و ناحیه تناسلی آنها میشود.

چاقی علت عدم تخم گذاری پرندگان زینتی - چیکن دیوایسدر پرندگان نر و ماده، چاقی باعث کاهش قدرت باروری شده و همچنین پرنده ماده، به دلیل چربی گرفتن ناحیه تناسلی، توانایی تخم گذاری را ندارد.

لازم است تا محیطی برای پرواز پرنده مهیا کنید و رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات را در اختیار آنها قرار دهید.

۵- عفونت تخمدان در پرندگان

عفونت تخمدان و لوله های تخمگذاری، به دلیل عدم نظافت قفس و جوجه کشی پی در پی از پرنده به وجود می آید. این عفونت باعث جلوگیری از تخمگذاری پرنده یا تولد جوجه های بیمار و ضعیف می گردد. بنابراین بهتر است پرندگان بیمار سریعا توسط دامپزشک معاینه و مداوا شود.

۶- گیر کردن تخم یا تخم پیچ شدن پرنده

کمبود کلسیم، کمبود ویتامین، استرس، بیماری و … در پرندگان زینتی می تواند باعث گیر کردن تخم در شکم پرنده گردد. این نیز میتواند یکی از دلایل اصلی تخم نگذاشتن پرنده باشد.

در صورتی که پرنده بی حال بوده و توانایی تخمگذاری ندارد، مقاله راه های درمان تخم پیچ شدن پرندگان زینتی را مطالعه فرمایید.

۷- جوجه کشی زیاد از جفت

جوجه کشی پی در پی از پرندگان، سبب تضعیف بیش از حد پرنده به خصوص جنس ماده میشود. این امر، با کاهش شدید ویتامین های بدن پرنده، همراه بوده که عدم تخم گذاری و حتی مرگ را برای پرنده شما به دنبال خواهد داشت. شما در صورت تغذیه مقوی و تامین تمام نیاز های پرنده، تنها باید ۴ بار در سال از پرنده جوجه کشی کنید.

جوجه کشی زیاد از جفت - چیکن دیوایسفصل جفت گیری بیشتر پرندگان مانند قناری، عروس هلندی، کوتوله برزیلی و مرغ عشق، معمولا از ابتدای پاییز تا اواخر بهار می باشد. لازم است تا در بین هر تخمگذاری حتما به پرنده یک ماه تا ۵ روز استراحت دهید تا تقویت شود.

۸- تو لک بودن دلیلی بر عدم تخم گذاری پرنده

فصل تابستان برای بیشتر پرندگان، فصل تولک و پرریزی می باشد. در این فصل پرنده توانایی تخمگذاری نداشته و بهتر است تا جفت ها در قفس های جداگانه اما در کنار یکدیگر قرار بگیرند. در صورت جفت گیری پرنده در این فصل، تخم گذاری صورت نگرفته و یا در ۸۰ در صد مواقع تخم پوچ یا ضعیف تولید میشود.

برای تخم گذاری پرنده چه کنیم ؟

تا کنون تمامی علت های عدم تخمگذاری پرنده در این مقاله از چیکن دیوایس گفته شد، برای رفع این مشکل در ابتدا باید علت اصلی آن را پیدا کرده و رفع کنید.

. در قدم اول، باید به تقویت پرنده بپردازید. قبل از جفت کردن پرنده باید به آنها غذاهای مقوی داده و کلسیم ماده را تامین کنید. برای تامین پروتئین، در هر هفته ۲ تا ۳ بار سفیده تخم مرغ آبپز در اختیار پرنده خود قرار دهید.

. استفاده از شیر بلال، غذای تخم مرغی، انواع سبزیجات، میوه ها و مولتی ویتامین برای تخم گذاری پرنده ضروری است.

. در صورتی که پس از جفت گیری، پرنده قادر به تخم گذاری نمی باشد، ضروری است از قطره کلسیم و کف دریا استفاده کنید.

. به هیچ عنوان لانه و قفس پرنده را جا به جا نکنید. عدم احساس امنیت در پرنده، منجر به عدم تخمگذاری خواهد بود.

. دائما به پرنده سر نزنید ! محیط آرامی را برای تخم گذاری آماده کنید تا استرس پرنده افزایش نیابد. نور محیط را کم کرده و تحت هیچ شرایطی به پرنده دست نزنید.

جمع بندی

علت تخم نگذاشتن پرندگان زینتی، سوال بسیاری از پرورش دهندگان میباشد. گاه پرنده در اولین تخمگذاری به دلیل بی تجربگی دچار مشکل شده و نمیتواند تخم بگذارد. گاهی نیز، کمبود کلسیم در تخم گذاری دوم، علت عدم توانایی در دفع تخم پرنده میشود. برخی از پرندگان نیز، به صورت کلی عقیم بوده و نمیتوانند تولید مل کنند.

در صورتی که شما دلیل دیگری برای تخم نگذاشتن پرندگان میدانید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫۳۶۸ دیدگاه ها

 1. سلام ببخشید من دوجفت مرغ عشق دارم که در هر دوجفت حدود یک ماه پیش جفت گیری کردند یکی از آنها تخم گذاشته والعان چهار جوجه دارد ولی اون جفت دیگر بعد از چند بار جفتگیری دیگه ماده اجازه جفت گیری نداد وتخم هم نگذاشته البته زیاد تو لونه می‌ره ولی تخم نگذاشته از منقار نر غذا میخوره ولی اجازه جفت گیری نمی‌دهد به نظر شما ماده مشکلی دارد؟

  1. سلام دوست عزیز
   تمامی موارد توی مقاله گفته شدن
   باید نگاه کنی ببینی کدوم یک از اوناس
   یا مادت استرس داره، یا بدنش ضعیف شده یا بیماره
   چه غذایی بهش میدی؟ فضله ش چه رنگیه؟

 2. سلام الان سه ماه. فنچ خریدم ولی هنوز تخم نگذاشتن خواستم بدونم دلیلش چیه

  1. سلام دوست عزیز
   سنشون چقدره؟ از جنسیتشون مطمئنی که نر و مادن؟

    1. ببینید بهترین راهکار برای تعیین جنسیت آزمایش خون هست
     تشخیص از روی ظاهر درصد خطاش بالاست
     چون هنوز به محیط جدید کامل عادت نکردن هم دلیلی برای عدم تخمگذاری هست
     تو جیره غذاییشون باید کلسیم کافی دریافت کنن
     و میتونی از قطره Ad3e بهشون بدی ۵ روز میدی ۱۰ روز قط میکنی و ادامه میدی بدین منوال با مشاهده اولین تخم دادن قطره رو قطع میکنی

 3. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من یه جفت عروس هلندی دارم که قبلا تخم گذاشتن الان تقریبا ۴ ماه تخم نگذاشتن مقالتون خوندم تغذیه مناسب پاکسازی شدن جفت گیری میکنن ولی تخم نگذاشتن احتمالا جفت سنشون زیاد میخوام ماده عوض کنم میخواستم بپرسم عوض کردن ماده کافی یا هر دو تا عروس هلندی عوض کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگه سنشون خیلی زیاده اصولا نباید جوجه کشی کرد ازشون چون تخم بذاره هم نطفه بی کیفیته یا جوجه ضعیف خواهد بود
   بهتره جفت دیگه تهیه کنی هر چند جفت جدید هم تا بهمدیگه عادت کنن مکافات خودشون رو دارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋