دلایل و درمان گرفتگی صدای عروس هلندی

97

چرا عروس هلندی صداش در نمیاد؟

گرفتن صدای عروس هلندی از مشکلات شایع این پرنده بوده و میتواند علل مختلفی داشته باشد. گاه مشاهده میشود که صدای پرنده قطع شده یا تغییر نموده است، چنانچه این تغییر صدا پس از مدت زمان کوتاهی برطرف شود، نگرانی درباره آن بی مورد خواهد بود.

در صورتی که گرفتگی صدای پرنده، با بی حالی و کاهش وزن همراه است، عروس هلندی به یکی از مشکلات گفته شده در مقاله مبتلا شده و باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

برای اطلاع از علل گرفتگی و تغییر صدای عروس هلندی، به مطالعه این مقاله از چیکن دیوایس بپردازید.

اختلال در ارگان تنفسی موجود در نای پرندگان به نام سیرینکس (syrinx) علل بروز تمامی مشکلات تنفسی می باشد. در این قسمت از بدن پرنده، نای باریک تر شده و ایجاد عفونت و سایر موارد، سبب گرفتگی صدای پرنده خواهد شد. در ادامه به دلایل بروز مشکلات تنفسی و گرفتگی صدای عروس هلندی پرداخته میشود.

گیر کردن غذا در گلوی عروس هلندی شایع ترین دلیل گرفتن صدای پرنده

تغذیه پرنده با دانه های دارای پوسته می تواند مشکل ساز باشد. پوسته جدا شده از دانه هایی مانند ارزن، در نای و حلق پرنده گیر کرده و مانع تنفس صحیح پرنده خواهد شد.

در بیشتر موارد این پوسته ها باعث خش دار شدن و یا قطع صدای عروس هلندی می شوند. در موارد حاد، احتمال بروز خفگی در پرنده وجود داشته و لازم است پس از تغییر صدای کاکاتیل به دامپزشک مراجعه کنید.

باقی ماندن پوسته و اشیاء خارجی در نای پرنده، موجب بروز عفونت های باکتریایی نای می شود.

ابتلای عروس هلندی به عفونت باکتریایی

عفونت باکتریایی در عروس هلندی، منجر به ایجاد آبسه های عفونی در راه تنفسی پرنده شده و تنفس سخت و یا حتی خفگی را به دنبال خواهد داشت. در صورت عدم درمان به موقع، پرنده تلف خواهد شد.

ابتلای عروس هلندی به عفونت باکتریایی - چیکن دیوایسبسته به اینکه عفونت در کدام قسمت ارگان تنفسی قرار گرفته باشد، علائم متفاوت خواهد بود. مجرای تنفسی عروس هلندی از دو ناحیه فوقانی و تحتانی ایجاد شده است.

بروز عفونت در ناحیه فوقانی (بینی، سینوس ها و نای) ممکن است فقط با ایجاد تغییر صدا و ترشحات چشم و بینی در پرنده همراه باشد اما عفونت در قسمت تحتانی تنفسی پرنده (ریه ها، کیسه هوا، شکم و غیره) با بروز مشکلات تنفسی حاد و خطرات بیشتری همراه خواهد بود.

بیماری های قارچی و سایر بیماری های تنفسی عروس هلندی

عدم نظافت قفس عروس هلندی، منجر به رشد قارچی به نام آسپرژیلوس خواهد شد، این بیماری قارچی با اثر گذاشتن بر نای و ایجاد التهاب در این قسمت، موجب بروز مشکلات تنفسی و گرفتگی صدای عروس هلندی می شود.

تنفس با دهان باز، جیر جیر کردن، آبریزش بینی و چشم، خس خس سینه و تنگی نفس از سایر علائم این بیماری میباشد.

انگل ها، ویروس ها، بیماری مایکوپلاسما، کلامیدوفیلا و سایر بیماری های تنفسی عروس هلندی، با تاثیر بر حنجره و راه های تنفسی، باعث اختلال در صدای پرنده می شوند. تنها راه درمان این بیماری ها، مراجعه هر چه سریع تر به دامپزشک می باشد. مطالعه مقاله بیماری های عروس هلندی خالی از لطف نخواهد بود.

پس از تشخیص عامل گرفتگی صدای عروس هلندی، استفاده از آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد التهاب و داروهای ضد قارچ میتواند به درمان پرنده کمک کند. اما تجویز هر کدام از این داروها صرفا باید تحت نظر دامپزشک باشد.

بزرگ شدن غده تیروئید یا گواتر دلیل گرفتگی صدای عروس هلندی

این بیماری بیشتر در پرندگانی رخ میدهد که رژیم غذایی آنها را فقط دانه ها تشکیل می دهند. دلیل اصلی ابتلا به این بیمار کمبود ید در جیره غذایی عروس هلندی می باشد. استفاده از انواع سبزیجات، میوه ها و جوانه ها در تغذیه پرنده، باعث پیشگیری از این بیماری میشود.

مصرف سنگ های مینرال توسط عروس هلندی، باعث تامین ید مورد نیاز بدن آنها خواهد شد.

غده تیروئید متورم، بر نای و راه های تنفسی پرنده فشار وارد کرده و موجب گرفتگی یا قطع صدای عروس هلندی می شود. در صورت افزایش علائم مانند جیر جیر، بیحالی و سختی تنفس، سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

گیر کردن پر و جسم خارجی در بینی پرنده

گاهی دلیل تنگی نفس عروس هلندی، فرو رفتن پر یا جسم خارجی در سوراخ بینی پرنده می باشد، این اتفاق در بیشتر موارد به واسطه عطسه و سرفه های پرنده رفع خواهد شد. برای جلوگیری از آسیب به بینی پرنده از انجام هرگونه اقدام خودسرانه پرهیز کرده و در صورت عدم رفع مشکل به دامپزشک مراجعه فرمایید.

ضعف سیستم ایمنی پرنده دلیل بروز مشکلات تنفسی

علل بروز عفونت در بدن هر پرنده، ضعف سیستم ایمنی بدن می باشد، در قدم اول برای رفع این ضعف، دقت در تغذیه عروس هلندی الزامی است. استفاده از مواد غذایی مقوی و مولتی ویتامین ها با توصیه پزشک، به قوی شدن بدن پرنده کمک میکند.

ضعف سیستم ایمنی پرنده دلیل بروز مشکلات تنفسی - چیکن دیوایسعروس هلندی با سیستم ایمنی قوی، در مقابل بیماری و باکتری ها مقاوم تر بوده و در صورت بروز مشکل با سرعت بالا تری بهبود می یابد. 

ایجاد تومور در اندام های تنفسی پرنده

مشکلات ژنتیکی، تغذیه و آسیب در برخی از اندام های داخلی و خارجی پرنده، منجر به بروز تومور خواهد شد. ایجاد تومور در راه های تنفسی پرنده باعث گرفتگی صدا میشود. گاه این تومورها بدخیم بوده و با رشد زیاد موجب بسته شدن کامل راه تنفسی شده و به مرگ پرنده منجر خواهد شد.

سرماخوردگی عروس هلندی

کاهش دمای محیط نگهداری کاکاتیل موجب سرماخوردگی پرنده می شود. علائم اصلی این بیماری، عطسه، سرفه، تنفس با دهان باز، آبریزش بینی و تغییر صدای عروس هلندی است. برای درمان پرنده حتما به دامپزشک مراجعه کرده و دمای محیط نگهداری پرنده خود را افزایش دهید.

قرار گرفتن در معرض سموم، دود سیگار و ماشین آلات، بخار ناشی از ظروف تفلون و نچسب موجب بروز مشکلات تنفسی و تغییر در صدای عروس هلندی ها می شود.

نکات مهم در درمان گرفتگی صدای عروس هلندی

متاسفانه عروس هلندی ها به صورت غریزی بیماری خود را پنهان میکنند و در صورتی که بیماری آنها خفیف باشد، علائم واضحی از خود نشان نخواهند داد.

عطسه، خس خس ، سرفه، ترشحات بینی، چشمان کدر و بسته، پرهای ژولیده و نامنظم از علائم اصلی مشکلات گفته شده خواهد بود.

تلاش برای نفس و بالا و پایین بردن دم به هنگام دم و بازدم از علائم بیماری بوده و باید سریعا پرنده را به نزد دامپزشک ببرید.

استفاده از جوشانده تخم رازیانه برای درمان مشکلات تنفسی و آسم عروس هلندی موثر خواهد بود.

استفاده از آنتی بیوتیک ها فقط برای حل بیماری های عفونی موثر بوده و مصرف خودسرانه آنها برای سایر بیماری های تنفسی، مشکل ساز خواهد بود.

ضروری است برای جلوگیری از تلف شدن عروس هلندی، به محض مشاهده علائم تنفسی، به دامپزشک مراجعه فرمایید.

جمع بندی

عروس هلندی معمولا تا دیر نشده بیماری خود را بروز نمیدهند، بنابراین این وظیفه شما است تا از پرنده خود به خوبی مراقبت کنید. بهتر است با مشاهده کوچکترین تغییرات در حالت و رفتار پرنده، او را زیر نظر بگیرید.

این مقاله از چیکن دیوایس به تمامی دلایل گرفتگی صدای عروس هلندی پرداخته و چنانچه سوالی در این باره دارید، در قسمت کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
97 نظرات
 1. ز می گوید

  سلام، عروس هلندیه من سه ماهشه و سالم و سرحاله ولی چند روزیه که وقتی میخواد آروم صدا کنه صداش گرفته است ولی وقتی جیغ بلند میزنه نگرفته. سوت بلبلیم قشنگ میزنه… چرا اینجوری شده؟ فقط وقتی من پیشمم با صدای گرفته حرف میزنه. یعنی داره خودشو لوس میکنه؟

  1. نویسنده می گوید

   سلام مشخص نیست . علائم دیگه ای نداره ؟ فضلش چجوریه ؟ غذاش چیه ؟

 2. فرزانه می گوید

  سلام عروس هلندی ک یکسال و نیم سنش هست از بچگی پیش خودم بوده یک ماه و نیم پیش سرماخورد صداش کم کم گرفته دوبار دامپزشک بردم دارو داد علائم سرما خوردگیش رفت ولی صداش برنگشت بازیگوشیشو داره غذاشم خوبه ولی صداش سایلنت😔خیلی ناراحتم واسش چیکارش کنم

  1. نویسنده می گوید

   سلام تغذیش چیه ؟ منظورتون اینه نمیخونه ؟ مقاله رو کامل بخونید

 3. هدیه می گوید

  سلام ببخشیدعروس هلندیمون یک ماه ونیمشه هفته پیش کرمک تو گلوش گیر کرد تاشب دکتر پیدانکردیم خودمون زیرگلوشوماساژ دادیم درومد ازاون موقع دیگه همش سرش و میکنه تو پرش میخوابه غذا ام که سرلاک میخورد نمیخوره چیکارش کنیم صداشم درنمیاد

  1. Admin می گوید

   سلام
   ببرش پیش دامپزشک حیوانات خانگی تا معاینه کنه پرنده رو

 4. زهرا می گوید

  سلام من یه عروس هلندی دارم ۲ ماهشه
  صداش گرفته و فضله اش ابکیه و سبز پررنگ
  همش هم سرشو میکنه لا پرش می‌خوابه
  اما شیطونیم میکنه
  لازمه ببرمش دامپزشکی؟

  1. Admin می گوید

   سلام
   صدردصد باید بره پیش دامپزشک حیوانات خانگی
   بیماری ممکنه به کبدش اسیب زده باشه

   1. فاطمه می گوید

    سلام عروس هلندی ما یه مدته اصلا صداش در نمیاد چیکار کنم نگرانشم

    1. Admin می گوید

     توضیح داخل پست کافیه یه دور پستو بخون بعد کامنت بده

 5. روح الله می گوید

  سلام یه عروس هلندی دارم که اصلا صدا نمیده جسر جیر هم نمیکنه بعضی وقتا دهنش باز بسته میکنه نمیدونم میخواد جیغ بزنه نمیتونه یا مشکل دیگه داره

  1. Admin می گوید

   سلام
   چه مدته داریش ؟

 6. فاطمه می گوید

  عروس هلندی وقتی ۲ ماهه بود من خریدم الان ۸ ماه داره ولی الان چند مدت هر چیزی را برمی داریم اسمش را صدا می زند

  1. Admin می گوید

   اگه بخوای چیزی یاد بدی بهش باید رخ به رخ اموزش بدی

 7. اشکان می گوید

  سلام من یه عروس هلندی نر دارم ۳ ماهشه از وقتی خریدم خیلی میخوابه صداشم گرفته و مدفوعش آبکیه و سبز تیره اس دونه هم خوب میخوره

  1. Admin می گوید

   سلام
   چند روزه خریدی و غذاش چیه ؟ سرفه هم میکنه ؟

 8. ناشناس می گوید

  سلام عروس هلندی من ۷ ماهه هستش صداشم کاملا واضح هستش ولی وقتی بهش سلام میدم سرشو بالا پایین میکنه و صدا در میاره انگار که یه چیزی تو گلوش گیر کرده ولی هر وقت بهش سلام میکنم این صدای خفگی رو در میاره ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. Admin می گوید

   سلام
   دلیل خاصی نداره
   کیف میکنه ! همین

 9. مهران می گوید

  سلام من یه عروس هلندی دارم سن یک نیم ماه غذا ارزن و سرلاک کمکی. همش تو خونه آزاد بوده اما دو روزه اصلا ن زیاد پرواز نه زیاد صداش در میاد

  1. Admin می گوید

   سلام
   شرایط محیط باید بررسی بشه
   گرمی سردی محیط ، یا مثلا استفاده از سرلاکی مانده
   ببر دامپزشک چک کنه باید چینه دانش چک بشه
   دامپزشک حیوانات خانگی ببر

 10. مجتبی می گوید

  سلام من یک عروس هلندی شش ماهه دارم که از دو ماهگی حرف میزنه اما پانزده روزی هست که با دیدن کلاغ اول کم حرف شد و بعد سه روز کلا حرف نمی‌زند وفقط جیغ میزند گاهی اوقات که روی دستم هست تلاش می‌کنه که حرف بزنه اما نمی تونه ویه لرزش های خیلی خیلی شدید به خودش میده .آیا بروز این مشکل مربوط به ترس هست یا بیماری تنفسی داره ؟در ضمن رفتارهای مستی هم دارد مثل باز کردن کت هایش

  1. نویسنده می گوید

   سلام ترسیده بیشتر بهش توجه کنید همش باهاش تمرین کنید تا حرف زدن یادش نره . محیط رو آروم کنید براش
   هنوز سنش خیلی کمه برای مستی کردن . تغذیش چیه ؟

 11. Mlody می گوید

  من عروس هلندیم ۱ سالشه بعد حرف میزنه موقعی که حرف میزنه صداش گرفته هیچ کدوم از این مشکلا هم مشاهده نشده چیکار کنم

  1. Admin می گوید

   یا مادرزادیه یا هیچ مشکلی نداره ! در کل بهش مولتی ویتامین بده و زیاد پیش نباش

 12. Fateme می گوید

  من یه عروس هلندی نر دارم
  وقتی میخونه جدیدا بعد یه مدتی گلوش میگیره
  باز خودش اوکی میشه و جشماش هم یکم کوچیک شد

  1. Admin می گوید

   متن رو بخون

   1. مهدی می گوید

    سلام وقت بخیر عروس هلندی من هفتاد روزه اس شیطون وسرحال دورزه بنسبت زیاد می‌خوابه صدای جیک زدنش خوبه ولی باهاش حرف میزنیم سلام میدیم سر تکون میده خش خش می‌کنه شبیه به صدای رادیو میشه این مشکلش چیه ؟مولتی ویتامین وارزن آجیل مخصوصش بهش میدیم

    1. Admin می گوید

     سلام
     به نظر نمیرسه مشکلی باشه
     محیطش رو گرم کن

 13. مهدی می گوید

  من عروس هلندیم صداش از دیشب گرفته و صداش مثل قبل نیست

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمال سرماخوردگی هست
   محیطش گرم باشه و بهش مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی رو بده

 14. اکرم می گوید

  سلام عروس هلندی سه ماهه است پرواز کرد محکم خورد ب شیشه دیگه صدا نمیکنه دو روزه چیکارش کنم؟

  1. Admin می گوید

   سلام
   اشکال نداره محیطش رو گرم کن ، بهش مولتی ویتامین بده ، ازاد باشه بچرخه راحت

 15. نـرگسی می گوید

  سلام خسته نباشید ، سه تا جوجه عروس هلندیم ۱۰روزه، تازه متولد شدن، یکی از جوجه ها دو روزه صداش گرفته ، اصلا صداش در نمیاد خیلی صداش ضعیفه، ولی اون دوتا جوجه های دیگه ، خداروشکر مشکل صدا ندارن ؛علت گرفتگی صدای جوجه ۱۰روزه میدونید ؟؟؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا غذا داخل چینه دانش گیر کرده باشه
   حتما از پرورش دهنده های باتجربه مشورت بگیر تا تلف نشده
   غذای خیلی نرم و ابکی بهش بده و مقدار خیلی کم بده

  2. پناه می گوید

   سلام وقت بخیر عروس هلندی من هفتاد روزه اس شیطون وسرحال دورزه بنسبت زیاد می‌خوابه صدای جیک زدنش خوبه ولی باهاش حرف میزنیم سلام میدیم سر تکون میده خش خش می‌کنه شبیه به صدای رادیو میشه این مشکلش چیه ؟مولتی ویتامین وارزن آجیل مخصوصش بهش میدیم

   1. Admin می گوید

    سلام
    به نظر نمیرسه مشکلی داشته باشه

 16. ناشناس می گوید

  سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که نر عروس هلندی چند وقت یک بار صداش خس خس می کنه چندین بار به دام پزشک بردم ۵تا آمپول زده قارچ کش داده و یه پودر که اسمشو یادم نیست داده ریختم داخل آب خورده یه مدت کم خوب بود باز چند روزه صداش به شدت خس خس می کنه دکتر هم گفته چیزه خاصی نیست اما مگه می شه بی دلیل صداش خس خس کنه لطفا راهنماییم کنید

  1. نویسنده می گوید

   سلام به دامپزشک پرندگان زینتی مراجعه کردین ؟ محیطش سرد که نیست ؟ گردو خاکه توی محیط؟ غذاشون گردوخاک نداره ؟ ارزنشون تمیزه ؟ قفسو چند روز یکبار تمیز میکنید ؟
   به این سوالات پاسخ بدین بشه راهنمایی کرد

 17. تیلا می گوید

  سلام من یه عروس هلندی یکماهه دارم صداش اصلا درنمیاد فقط نفس نفس میکشه انگار که میخواد جیغ بزنه ممنونم اگه جواب بدین 🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما برای درمان به دامپزشک پرنده های زینتی ببریدش
   وگرنه احتمالا تلف بشه

 18. الهام می گوید

  سلام من دوهفته هست كه يك عروس هلندي دوماهه خريدم ، كاملا شاداب و سرحال هست ولي يهو ديشب صداش بشدت گرفته و امروز هم اصلا صداش در نمياد ، مدفوع هم خيلي باريك و زرد رنگ و سفن هست و يه مقدار خون هم داشت ، ممنون ميشم راهنمايي كنيد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمال بیماری ویروسی هست
   به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی ببریدش

 19. امیر می گوید

  سلام من دو تا عروس لوتیتو نر ۱ساله دارم خیلی زیاد جیغ میزنن علتش چیه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا براشون وقت کافی نمیزارید یا تغذیه کافی ندارن
   اگر بی حالند و اشتهای کافی ندارند، احتمال بیماری هم هست
   اگه زیاد خودشون رو میخارونن احتمالا قارچ یا شپش دارن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس