آموزش عملی نحوه نطفه سنجی و نوربینی در باروری تخم مرغ

91

نحوه نطفه سنجی و نوربینی در باروری تخم مرغ

پرورش دهندگان طیور بومی و حتی زینتی از نطفه سنجی تخم مرغ‌ ها برای فهمیدن اینکه تخم مرغ‌ها بارور هستند یا نه، و یا اینکه آیا توانایی جوجه ‌آوری دارند، استفاده می کنند. نطفه سنجی همچنین می تواند برای مشخص کردن اینکه روند باروری تخم متوقف شده است یا نه، مورد استفاده قرار گیرد. روند نطفه سنجی با آشکارسازی داخل یک تخم مرغ مشخص می شود، بنابراین شما قادر به دیدن آنچه که در داخل پوسته هست خواهید بود. این مقاله به شما روش صحیح نطفه سنجی یک تخم مرغ را نشان می دهد.

دانلود مستقیم ویدیو | مشاهده در سرویس اشتراک ویدیو EIG-SHOP


پیش نیازهای لازم جهت نطفه سنجی تخم نطفه دار

هنگامی که شما تخم‌ مرغ ‌ها را در خانه جوجه‌کشی می کنید، نطفه سنجی برای پیگیری چگونگی روند توسعه تخم مرغ‌ها بسیار مفید است. نطفه سنجی شامل تاباندن نوری به تخم مرغ می باشد، که اجازه می دهد تا شما محتویات آن را ببینید و بررسی کنید که آیا به درستی در حال رشد است یا نه.
– هنگامی که جوجه کشی می کنید، هرگز نرخ۱۰۰٪ جوجه کشی را بدست نخواهید آورد. برخی از تخم مرغ‌ها از ابتدا  بدون نطفه هستند ، در حالی که رشد و توسعه تخم های دیگر ممکن است در طی مراحل جوجه کشی متوقف شود معمولا تخم های دارای نطفه ضعیف اینگونه هستند. 
– این مهم است که شما قادر به شناسایی و حذف تخم های بدون نطفه یا جنین مرده در طول فرایند جوجه کشی باشید، در غیر این صورت آنها می توانند شروع به فاسد شدن پی در پی در داخل ماشین جوجه کشی کنند، و در نهایت تخم مرغ‌های دیگر را آلوده کرده و بوی بسیار بدی را ایجاد کنند. 

بررسی جوجه دار بودن تخم
بررسی تخم نطفه دار

 

استفاده از تجهیزات جوجه کشی مناسب

لازم نیست که تجهیزات نطفه سنجی بسیار فانتزی و یا خاص باشند. در واقع، در گذشته این عمل با استفاده از شعله شمع انجام می شد. نیاز اصلی برای این کار یک نور روشن (هرچه روشن تر بهتر) با قطر کوچکتر از تخم مرغی که قصد بازبینی آنرا دارید است. شما باید بازبینی را در یک اتاق بسیار تاریک انجام دهید تا داخل تخم مرغ را ببینید.
– شما می توانید دستگاه های خاص نطفه سنجی تخم مرغ را در هر فروشگاه عرضه ماکیان خریداری کنید.  این دستگاه معمولا مانند چراغ قوه کوچک است که با باتری و یا یک پلاگین کار می کند .
– شما می توانید کَندلِر یا دستگاه نطفه سنجی تخم مرغ را در خانه با قرار دادن یک لامپ ۶۰ وات در داخل یک قوطی قهوه و ایجاد یک سوراخ ۱ اینچی (۲.۵ سانتی متری) در بالای آن، بسازید. ویا به جای آن، شما می توانید یک چراغ قوه بسیار روشن را انتخاب کنید و آنرا را با یک تکه مقوا با یک سوراخ ( با قطر ۱ اینچی) در وسط آن، بپوشانید.
– یک فن آوری و آپشن گران قیمت برای نطفه سنجی تخم مرغ  اُواسکوپ (Ovascope  ) نامیده می شود.  این دستگاه یک موضع دوار بر روی محل قرارگیری تخم مرغ دارد.  سپس تخم مرغ توسط یک کاور که هر گونه نور محیط را بلوکه‌می کند، پوشانیده می شود. پس از آن شما می توانید تخم مرغ را از طریق یک عدسی مشاهده کنید، که تخم مرغ را کمی بزرگتر نشان می دهد و بازرسی را آسان تر می کند.

تخم نطفه دار

 

چیدن یک برنامه نطفه سنجی

 شما باید تخم مرغ ها را قبل از اینکه آنها را در ماشین جوجه کشی قرار دهید، نطفه سنجی کنید. شما احتمالا قادر نخواهد بود تا چیزی ببینید، چه رسد به افتراق بین تخم مرغ خوب و بد، اما این کار به شما نشان می دهد که یک تخم مرغِ رشد نیافته چطور به نظر می رسد، که این هم می تواند برای مقایسه‌های بعدی مفید باشد.

– همچنین این کار می تواند برای دیدن هر گونه تَرَک کوچک که با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست مفید باشد. تخم مرغ های شکسته بیشتر از بقیه مستعد ابتلا به باکتری های مضر هستند که این بر توسعه جنین موثر است. اگر شما یک تخم مرغ ترک‌دار پیدا کردید، آن را دور نیندازید، اما حتما به شکاف توجه داشته باشید و پیشرفت تخم مرغ را نیز بررسی کنید.

– اگر چه برخی از مردم تخم مرغ را به هنگام جوجه‌کشی هر روز نطفه سنجی می کنند، ولی یک ایده بهتر این است که تا حدود هفت روز صبر کنید. دو دلیل برای این کار وجود دارد.

 • شماره یک: تخم مرغ ها به دما حساس هستند و انتقال مکرر آنها به خارج و داخل ماشین جوجه کشی می تواند بر رشد آن تاثیر بگذارد،به خصوص در مراحل اولیه.
 • شماره دو : قبل از هفت روز،تخم مرغ رشد زیادی نیافته و تمایز بین تخم خوب و بد دشوار خواهد بود.

– پس از نطفه سنجی در روز هفتم شما باید تخم مرغ را روز چهاردهم رها کنید. در این مرحله، شما قادر خواهید بود تا هر تخم مرغی که در بار اول درمورد آن نامطمئن بودید دوباره چک کنید و آنهایی را که هنوز هیچ نشانه ای از رشد ندارند، دور بریزید.
– شما باید پس از روز شانزدهم یا هفدهم از نطفه سنجی خودداری کنید، چراکه در این مرحله تخم مرغ نباید جابجا شود و یا حتی در روزهای منتهی به جوجه ریزی نباید چرخانده شود. علاوه بر این، رشد جنین بسیار زیاد شده و داخل تخم مرغ را پر می کند، بنابراین دید شما بسیار کم خواهد شد.

 

اموزش بررسی تخم نطفه دار

 

شروع نطفه سنجی تخم نطفه دار

۱) تخم مرغ را روی نور بگیرید. تنظیمات تجهیزات نطفه سنجی را در یک اتاق تاریک در مجاورت ماشین جوجه کشی انجام دهید. یک تخم مرغ را انتخاب کرده و آن را روی نور بگیرید. روش صحیح برای انجام این کار به شرح زیر است:
– قسمت بزرگتر تخم مرغ (سمتی که کیسه هوا در آن است) را به طور مستقیم در برابر نور قرار دهید. تخم مرغ را بین انگشت شست و سبابه خود نگه دارید. تخم مرغ را کمی به یک طرف بچرخانید تا بهترین نما را از آن داشته باشید.
– همزمان با کار، باید هر تخم مرغ را با یک علامت مشخص کنید و از یافته های خود یادداشت برداری کنید. به این ترتیب، شما می توانید نتایج اولین یاز بینی خود را با نتایج حاصل از نطفه سنجی دوم خود مقایسه کنید.
– سعی کنید به سرعت کار کنید، اما نه چنان سریع که در معرض خطر انداختن تخم مرغ قرار گیرید. تا زمانی که تخم ها در بیست دقیقه تا نیم ساعت به دستگاه بازگشت داده شوند، روند نطفه سنجی هیچ خطری بر رشد آنها نخواهد داشت. مرغ مادر نیز غالبا به هنگام جوجه کشی تخم مرغ خود را برای مدت کوتاهی ترک می کند .
– آگاه باشید که نطفه سنجی تخم مرغ قهوه ای یا خال دار با پوسته تیره ای در زیر نور شفاف مشکل تر خواهد بود.

تخم نطفه دار آموزش جوجه کشی

۲ ) به دنبال علائمی که نشان دهنده تخم مرغ مورد تایید است بگردید. یک تخم مرغ مورد تایید دارای یک جنین با رشد موفق است. شما می توانید مورد تایید بودن یک تخم مرغ را با استفاده از نشانه های زیر تعیین کنید:
–  وجود رگه های خونی گسترش یافته از مرکز تخم مرغ به سمت اطراف.
– با وسیله نطفه سنجی ضعیف تر، شما ممکن است فقط قادر به نطفه سنجی و به اصطلاح سردرآوردن از نیمه پایینی تخم مرغ (که کیسه هوا وجود دارد) و نیمه تیره‌تر بالایی تخم مرغ (که در آن جنین درحال رشد است) باشید.
– با یک وسیله نطفه سنجی (کَندلِر) خوب، شما قادر به دیدن طرح کلی تاریک جنین در مرکز شبکه‌ی رگه های خونی خواهید بود. شما به احتمال زیاد قادر به دیدن چشم جنین نیز خواهید بود، که از تاریک ترین نقاط داخلی تخم مرغ می باشند.

– اگر خوش شانس باشید، ممکن است حرکت جنین را نیز  ببینید!

 ۳ ) به دنبال نشانه‌های بی‌استقامتی تخم مرغ بگردید. یک جنین بی استقامت، جنینی است که در برخی از مراحل جوجه کشی رشد خود را متوقف کرده است. برخی از آنها به دلیل درجه حرارت یا رطوبت ضعیف استقامت خود را از دست می دهند، برخی دیگر نیز توسط باکتری آلوده می شوند و یا به سادگی ژن معیوب دارند.
نشانه اصلی بی استقامتی یک تخم مرغ رشد یک حلقه خونی است. حلقه خونی مثل یک دایره قرمز  به نظر می رسد، که در داخل پوسته قابل مشاهده است.  این پدیده زمانی رخ می دهد که جنین می میرد و عروق خونی که آنرا ساپورت می کردند، از مرکز جدا شده و مقابل پوسته قرار می گیرند.

– دیگر نشانه های آن شامل رشد نقاط خونی و یا رگه های خون در داخل تخم مرغ است. با این حال، تشخیص و تمایز این تکه های تیره از یک جنین سالم، در این مراحل اولیه، مشکل است.
– اگر شما ۱۰۰٪ مطمئنید که برخی از تخم مرغ ها بی استقامت هستند (ظهور یک حلقه خونی نشانه بسیار قطعی است)، آنگاه شما باید تخم مرغ را برای جلوگیری خرابی بیشتر  و انفجار در داخل دستگاه جوجه کشی، فورا دور بیندازید.

آموزش جوجه کشی از تخم مرغ

۴ ) به دنبال نشانه هایی از ناباروری تخم مرغ باشید. یک تخم مرغ نابارور، تخم مرغیست که هرگز بارور نشده است و هیچ شانسی برای توسعه و رشد جنین ندارد. شما می توانید با استفاده از نشانه های زیر  بگویید که آیا یک تخم مرغ  نابارور است یا نه:
– تخم مرغ ها دقیقا به همان شکلی هستند که قبل از قرار گرفتن در دستگاه جوجه کشی به نظر می رسیدند.
– در داخل تخم مرغ نسبتا روشن به نظر می رسد ، بدون نقاط تاریک، رگ های خونی و یا حلقه خونی قابل مشاهده.

۵ ) اگر شما مطمئن نیستید، تخم مرغ را تنها رها کنید. اگر شما فکر می کنید که یک تخم نابارور یا بی استقامت را شناسایی کرده اید، اما ۱۰۰٪ مطمئن نیستید، فعلا آنها را دور نریزید. اگر این کار را انجام دهید، ریسک دور ریختن تخم مرغ سالم را خواهید داشت.
– فقط توجه داشته باشید که یک علامت سوال روی آنها بزنید، و سپس آنها را در دستگاه قرار دهید. با این کار همواره فرصتی دیگر به آنها خواهید داد.
– تخم مرغ های مشکوک را دوباره در روز چهاردهم بررسی کنید. اگر هنوز هیچ نشانه‌ای از رشد وجود نداشت و یا اگر در نهایت یک حلقه خونی تشکیل شد، شما می توانید آنها را دور بیندازید. 

 

اقداماتی که نباید در نطفه سنجی انجام شود

– نطفه سنجی نباید به صورت روزانه انجام شود. احتمالاً می تواند بر رشد و نمو در اثر وقفه های مکرر تأثیر بگذارد.

– از تخم مرغ های کثیف یا آلوده جوجه کشی نکنید، حتما تخم ها را قبل از قرار دادن در داخل دستگاه خوب تمیز کنید.

– تخمها را بیش از ۱۰ دقیقه از دستگاه جوجه کشی خارج نکنید. بنابراین بهتر است آنها را به صورت شانه به شانه بیرون بیاورید. در آوردن یکباره همه تخم ها توصیه نمی شود. 

 

محدودیت های نطفه سنجی

– میزان دید دقیق شما در اکثر موارد محدود است. به عنوان مثال ، بعید است قبل از روز شماره ۴ شاهد اتفاقاتی در داخل تخم مرغ باشید.

ممکن است فکر کنیم ۲۱ روز برای جوجه ریزی بسیار سریع است (همینطور است) ، اما تغییراتی که در داخل تخم اتفاق می افتد بسیار کوچک است و نظارت بر آنها به صورت روزمره دشوار است و عملا امکان نطفه سنجی روزانه وجود ندارد، پس لزوما باید هفته ای یکبار صورت بگیرد.

تخمهایی که پوست تیره ای دارند، نطفه سنجی را با مشکل مواجه می کند و باید مهارت زیادی در نوربینی داشته باشید به عنوان مثال تخم بوقلمون و بلدرچین رنگدانه های قهوه ای دارند و نطفه سنجی را مشکل می کند. 

عمل نوربینی یا همان کندلینگ برای تخم های قبل از روز هفتم کاربرد ندارد. بنابراین با استفاده از این روش نمی توان تخم های تازه تولید شده را نطفه سنجی کرد. 

 

ویدیو فارسی آموزش نطفه سنجی یا نوربینی

آموزشی که هم اکنون در وب سایت چیکن دیوایس مشاهده می فرمایید در بردارنده ی مفاهیم آموزشی لازم در جهت تشخیص نطفه سنجی بوده و در این فایل ویدئویی کاربران محترم می توانند در مورد فرآیند سنجش نطفه تخم مرغ ، انواع دستگاه های نطفه سنجی ، نکات لازم تشخیص تخم نطفه دار ، زمان دقیق بررسی تخم مرغ ها جهت کندلینگ را فرا بگیرند.
با مشاهده فایل ویدئویی به صورت شیوا و دقیق روزها و زمان های نوربینی آموزش داده شده است و همچنین شما می توانید در این مجموعه طریقه ی ساخت دستگاه نطفه سنجی را آموزش ببینید.

دانلود مستقیم ویدیو

چرا باید نطفه سنجی را انجام داد؟

این کار برای شناسایی تخم های نطفه دار از تخم های بدون نطفه است. به سادگی با استفاده از یک چراغ قوه و در عرض چند دقیقه قابل انجام است که در این مقاله کاملا توضیح داده شده است. 

انجام ندادن نطفه سنجی چه خطراتی به دنبال دارد؟

در صورت عدم انجام این کار ، تخم های بدون نطفه در داخل دستگاه جوجه کشی به مرور زمان فاسد خواهند شد و باعث خفگی جوجه های در حال رشد نیز خواهد شد و عملا راندمان جوجه کشی را به صفر می رساند.

برای شروع نطفه سنجی به چه وسایل هایی نیاز داریم؟

برای این کار می توانید از یک نطفه سنج و یا چراغ قوه پر نور استفاده کنید. کافیست تخم را بر روی چراغ قوه قرار دهید و محتویات داخل آن را مشاهده کنید، در صورت مشاهده رگ های خونی و موجود متحرک می توانید مطمئن شوید که تخم نطفه دار است. 

از روز چندم می توان نطفه سنجی را شروع کرد؟

از روز هفتم می توانید به آرامی تخم ها را از داخل دستگاه بیرون بیاورید و با استفاده از نطفه سنج مورد نور بینی قرار بدید. به ترتیب در روزهای ۱۴ و ۲۱ می توانید این کار را انجام دهید.حتما باید اتاق را گرم کنید و چراغ ها را خاموش نمایید. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
91 نظرات
 1. سعید می گوید

  سلام
  خواستم بدونم فروش دستگاه فقط بصورت نقدی میباشد؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس بگیرید :
   ۰۹۱۴۴۴۸۵۵۹۰ مهندس علیزاده

 2. جواد می گوید

  من ۳ عدد تخم مرغ رو توی انبار گذاشتم دما سنج نشون مید دماش نزدیک ۳۷ کنارش هم ضرف آب گذاشتم — الان پانزده روز گذشته نور گذاشتم . اولی تغیر نکرده بود . دومی نصفش صورتی بود و نصف تخم مرغ سفید . سومی نصفش قرمز نصف دیگ سفید — بگید احتمال داره بیردن بیاد و تخم مرغ ها در چحای هستن و از ۳ عدد چند عدد خوب و خراب هست .. لطفآ بگین ممنون میشم خیلی زود جواب بدید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تخم ها رو هر چند ساعت یکبار میچرخونید ؟ رطوبت محیط چنده !؟ انبار چی هست ؟

 3. محمد می گوید

  سلام
  ببخشید من سه تا مرغ و یه خروس دارم میخواستم بدونم تخم مرغ ها نطفه دارند یا نه

 4. ابولفظل کاظمی می گوید

  تروخدا جواب این سوالمو بدین خواهش میکنم

 5. ابولفظل کاظمی می گوید

  سلام خست نباشید نطفه سنجی روز چندم بایدانجام شد ودماهم داواش ۳۷/۵میرتا۳۷۹بااالاپایین میادرطوبتش میزان‌نمیسه هرکاری میکنم یا ۶۶یا ۶۰بالا میره میخواستم اگ‌ممکنه راهنماییم کنید تدو قران قسم جواب بدین اخ مسئول خدمات شلوعغ هست سرشون میش راهنمایی کنید توقران دستگام‌تاز خریدم ۶روزم‌هست تخماروگذاشتم ۳۵تاست یکمم‌صدامیدچیکارش کنم‌صداش کم ترش اگ‌ممکنه همشو توضح بدین ‌بیشتر این نطقه سنجی تین دماروطوبت بگین ترو قران کمک کنیدااتماس میکنم میخوام بدونم این وما رطوبت مشکل ساز نمیشه برام دستگاه جوجه گشی اسکندری ایزو باتور ۱ ..۴۸تایی خیلی عالیی کوچیک کمک‌کنید

  1. ایمان نظری می گوید

   سلام خسته نباشید

   تماس بگیرید با :

   مهندس اشرفی
   ۰۴۴٫۳۳۷۴۴۹۸۸

 6. محمد می گوید

  سلام
  امروز روزه ۲۱ ام تخم هاست ولی هنوز از تخم در نیومدن و وقتی که عمل نطفه سنجی رو انجام دادم:بیشتر تخم سیاه بود و قسمت کمی از بالای تخم خالی بود
  (از روش طبیعی مرغ مادر جوجه کشی کردم)
  میشه بهم بگید که باید بیشتر صبر کنم یا اینکه جوجه ها مردن

  1. ایمان نظری می گوید

   حالتی که شما شرح دادین ممکنه اصلاً بیشتر تخم ها نطفه دار نباشه

 7. حامد می گوید

  سلام شونه های چرخنده یا همون راک رو دارید برای دست گاه ۴۸تاییINCUBATOR?؟

 8. حامد می گوید

  سلام من شصت تا تخم غاز گذاشتم تو دستگاه جوجه کشی تو روز پنجم با نور متوجه سیاهی به اندازه یک بند انگشت شدم دلیلش چیه ممنونم

  1. ابولفظل کاظمی می گوید

   اگ کبودی باشه ک میگی سیاه شد اک روز پنجم‌باشه خراب است بایددهرچ سریع تر بیرون بندازین تا بقی تخماتونوخراب نکن اول ببین لخت خونم هست یاوهمون کبوی دستگاهتون بومیگر اک‌سیاه شد ه بود یاکبود

 9. رضا می گوید

  سلام من به جوجه ها کشمش میدم اشکالی نداره؟

 10. علی می گوید

  سلام من به جوجه ها کشمش میدم اشکالی نداره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   کشمش به دلیل قند بالایی که دارد برای جوجه ها مضر است

 11. محمد رضا مهاجری می گوید

  سلام من مرغان تخم می زارن هر روز از کجا بدونم کدومش نطفه داره یا نداره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر در بین گله شما تعداد کافی خروس وجود داشته باشه ، از این طریق میشه فهمید
   راه دوم اینه که از تخم ها جوجه کشی کنید و پس از یک هفته اونها رو مورد نوربینی قرار بدید، در صورت وجود رگ های خونی می توان گفت که تخم نطفه داره و جنین در حال رشده

 12. محمد می گوید

  سلام ببخشید می خواستم بدونم غذای اولیه جوجه مرغ بعد از خروج از دستگاه چیه و کی از دستگاه خارجشون کنیم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید از جیره غذایی پیش استارتر استفاده کنید، یا به صورت دستی با استفاده از ماست، سبزی ، تخم مرغ و پودر گندم و … اونها رو تغذیه کنید.

 13. احمد می گوید

  سلام .دستگاه جوجه کشی۹۶ دارم راک پایین دستگاه چرخش تا نصفه برمیگرده به حالت عادی ایا اگر چرخش کامل نباشه مشکلی پیش میاد

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   لطفا با واحد خدمات پس از فروش شرکت تماس بگیرید.

  2. Savalan می گوید

   سلام ببخشید ایشالله ک خوب باشین امید وارم یه سود عالی در این زمینه کسب کنید و پول حلال به جیب ببرین…
   تورو خدا کمکم کنید من یه دستگاه جوجه کشی دارم که ساختش تموم شده بود سیستم چرخش یه لحظه خراب شد دوستمم از اونور تعدای تخم آورده بود نطفه دار بودن مجبور شدم چرخش هارو دستی انجام بدم روز دوم ساعت ۱۱ شب چرخش رو انجام دادم بعد موند ساعت ۲.۳۰ ساعت دو پاشدم رفتم سر دستگاه یه لحظه خوابم برد ساعت ۸ صبح بیدار شدم زود چرخش هارو انجام دادم به نظرتون چه خاکی به سرم بریزم دیگه نا امید بشم تورو خدا کمکم کنین

 14. حسن مرادیان می گوید

  سلام بنده ۱۲روز است که تخم مرغ ها را در دستگاه جوجه کشی گذاشتم امروز دوتا شو شکستم تخم مرغ ها اصلأ فرق نکرده بودند

  1. کارشناس وب سایت (احمدی) می گوید

   لطفا هنگام خرید تخم ها دقت کنید
   تخم ها حتما باید نطفه دار باشند تا تبدیل به جوجه شوند.
   خرید خود را حتما حضوری انجام بدید و هنگام حمل تخم ها دقت کنید تا کیسه هوایی تخم پاره نشود.

 15. محمدیان می گوید

  باسلام و عرض ادب

  استاد ، بنده یه ماشین جوجه کسی نیمه اتوماتیک ساخته ام ، در نطفه سنجی‌ای که در روز هفتم یا هشتم انجام دادم ، همه تخم ها دارای شبکه عروقی بودند و انتهای تخم در سمت نوک تیز تخم منطقه ای تاریک و تیره وجود داره که اطرافش رگ ها قابل مشاهده است اما خود اون منطقه تیره است … می خواستم بپرسم منظورتون از حلقه در تخم به چه صورت است؟ این حلقه چه رنگی است ؟ ضخامتش باید چقدر باشه ؟ باید اشاره بکنم سیستم چرخش تخم ها از نوع گهواره ای است … ممنون از پاسخگویی شما 🌹 در پناه حق

 16. عبدالله می گوید

  چگونه تخم نطفه دار تهیه کنم

  1. ابوالفضل می گوید

   عزیزم می توانید به سالن های پرورش مرغ یاتخم مرغ سر بزنید یا اینکه به مزارع یا به روستا ها یا می توانید یک مرغ یا خروس بخرید واز انها تخم بگیرید‌

 17. Maliar می گوید

  سلام 🙂 میخواهم یک دستگاه جوجه کشی به اندازه ۳۰یا ۲۰ تخم را خریداری کنم میشه رهنمای کنید قیمت مدت زمان جوجه کشی و ارسال تا افغانستان

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   لطفا شماره تماس خودتون رو بفرمایید تا واحد فروش با شما تماس بگیرند.

 18. محمد می گوید

  بنده میخواستم از مدیریت سایتتون بپرسم ایا نطفه سنجی از تخم مرغی ک زیر مرغ هست به چه اندازه ای میتوان عمل نطفه سنجی را انجام داد ک ضرری برای تخم مرغ نداشته باشد و ایا عمل نطفه سنجی ضرز هم دارد؟

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   وقتی به صورت طبیعی اقدام به جوجه کشی میکنید عمل نطفه سنجی چندان اهمیت نداره و نیازی به این کار نیست.

 19. ایلیا می گوید

  سلام میشه بگید دمای دستگاه مرغ مادر مصنوعی برای جوجه کاسکو تا مدتی که پر وبال در اورد چه قدر است لامپ مادون قرمز دارم

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   به دلیل خسایت موضوع پیشنهاد می کنیم با یک پرورش دهنده حرفه ای یا یک دامپزشک مشورت کنید.

 20. حسین می گوید

  با سلام من می خواهم تخم کاسکو را جوجه کشی کنم از کجا باید تخم نطفه دار کاسکو بخرم که سرم کلاه نرود

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   محل دقیقی رو نمی تونید برای خرید اعلام کنیم.
   فقط دقت داشته باشید تخم این پرندگان سخت پیدا میشه و بیشتر افراد تخم های پرنده خودشون رو جوجه کشی می کنند. به راحتی اعتماد نکنید و از شهرهای دور خرید نکنید.

 21. فاطمه می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یه دستگاه جوجه کشی درست کردم یه بار دما یه ۴۰ درجه رسید به مدت ۱الی ۲ ساعت هفته ی دوم میخواسم بدونم جنین زنده هست یانه ؟
  واینکه یه هفته بعد از اون نطفه سنجی کردم فقط یه قسمت کمی شفاف بود بقیش به رنگ کبود الانم روز ۱۳ ام هستن ادامه فایده داره یا نه
  ممنون…

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   به احتمال زیاد جوجه نخواهند شد.

 22. احمد می گوید

  سلام .من میخواستم بدونم چطور میشه قبل از جوجه کشی فهمید تخم نطفه دار هست یا نه

  کار خانه های بزرگ بعید میدونم چند هزار تخم رو بزارن چند روز تو دستگاه بزارن بعد در بیارن وتست کنن و جوجه کشی رو ادامه بدن این غیر منطقیه

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   نطفه سنجی در کارخانه های جوجه کشی با ماشین آلات مخصوص صورت میگیره.

 23. محمد می گوید

  سلام
  چندتا سوال دارم ممنون میشم جواب بگیرم
  ۱- رطوبت دستگاه با مقدار کمی آب تنظیم میشه که بد از ۲/۳ روز آب تمام میشه و نیاز دوباره به آب ریختن در داخل دستگاه داره که یعنی باید در دستگاه برای چند ثانیه باز بشه ( آیا مشکلی پیش میاد برای تخم ها )

  ۲ -برای نطفه سنجی داخل مقاله خوب توضیح داده شده فقط گفته نشده که دمای اتاق باید چقدر باشه و باید دستگاه کاملا خاموش شود و همه تخم ها را بیرون آورد برای نطفه سنجی یا باید روشن باشد و دانه دانه نگاه کرد که در این صورت داخل دستگاه بصورت مداوم باز بسته میشود و افزایش و کاهش دما در دفعات صورت میگیرد

  یک پیشنهاد هم دارم که فکر میکنم تاثیر خوبی هم برای مصرف کنندگان از محصولات شما را داشته باشه هم برای خود شرکت

  شما که این همه زحمت کشیدن پیج انیستا گرام تلگرام و وسایت تهیه کردید چرا یک گروه تلگرام که افراد بتوانند باهم در ارتباط باشند و از تجربیات هم استفاده کنند درست نمیکنید میشه خیلی از این سوالات در گروه باهم در میان بزاریم و بعضی از اشکالات جزئی که شاید برای دستگاه ها هم باهم رفع کنیم

  ممنون از گروه اسکندری ( دستگاه ایزی باتور ۲ دارم و برای اولین بار هست که جوجه کشی با دستگاه را تجربه میکنم )

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   ر مورد باز شدن درب دستگاه برای چند ثانیه ، خیر اشکالی نداره ولی هر چه سریع تر این عمل رو انجام بدید بهتر.
   در مورد نطفه سنجی دستگاه رو خاموش کنید و دمای اتاق رو گرم تر از حد معمول قرار بدید مثلا ۲۷ ۲۸ درجه خوبه و دونه دونه تخم ها رو نگاه کنید مشکلی پیش نمیاد.
   در موردی ارتباطات ، از پیشنهاد شما ممنونیم . در حال راه اندازی یک سیستم جامع هستیم ولی در حال حاضر میتونید از انجمن جوجه کشی فارسی استفاده کنید به آدرس http://forum.chicken-device.ir/
   انجمن جوجه کشی فارسی

 24. محمد می گوید

  سلام ببخشید یه سوال داشتم میدونم تکراریه .دمای ماشین جوجه کشی خانگی را باید با‌چی پایین بیاری اگر دستگاه هست لطفا قیمتش رو میگید

  1. مدیر سایت می گوید

   با سلام
   با تهویه مناسب اندکی می توان تغییر در دما ایجاد کرد ولی در کل نیاز به کولر برای خنک کردن محیط دارید.

   1. ahmad می گوید

    سلام من یک دسگاه دست ساز ساختم ورطوبت ودمای ان خوب است ولی روز پنج که داخل ان را نگاه کردم هیچ رگی وجود نداشت خواهشا کمکم کنید

    1. مدیر سایت می گوید

     با سلام
     اگر تمامی موارد جوجه کشی را به درستی رعایت کرده اید و دما و رطوبت در اندازه مناسبی است به احتمال زیاد مشکل از تخم های شما می باشند که نطفه دار نیست.

 25. مجتبی می گوید

  سلام
  – من از دستگاه ۴۸تایی ایزری باتور استفاده می کنم قبلا ۱۲۰تخم بلدرچین داخلش داشتم تقربیا ۷۰تا جوجه بازشد تقریبا اکثرشون داخل نصف داخل تخم پربود و زرده سفت شده بود و تقریبا ۱۰تا ۱۲دونم جوجه داخلش سالم سام بود روز ۱۷دستگاهو خاموش کردم درضمن فن دستگاه هم زیاد صدا میکنه و وقتی به بدنه دستگاه دست میزنم احساس لرزش تو بدنه دستگاه حس می کنم آیااین لرزش واسه تخما ضرر نداره. الان ۲۴تخم قرقاول داخل دستگاه دارم. اگه راهنمایی کنید مشکل چی بوده خیلی ممنون میشم .

  1. مدیر سایت می گوید

   با سلام
   زیاد متوجه منظورتون نشدم لطفا توضیحات بیشتر بفرمایید.
   در مورد لرزش هم به صورت خفیف مشکلی نخواهد داشت ، محلی که دستگاه رو قرار دادید باید محکم باشه و در محل ثابتی و محکمی دستگاه رو قرار بدید.
   در مورد جوجه کشی از قرقاول سوالی دارید بفرمایید.

 26. علی می گوید

  سلام.هرکار میکنم رطوبت ودمای دستگاه تنظیم نمیشه
  دما گاهی تا ۴۰ هک میرسه.رطوبت که یا زیر۵۰ یا بالای ۶۰.
  تهویه دستگاه رو هم هرچی نگا میکنم فعال نمیشه.

  سوال دوم اینکه توقسمت تنظیمات چندتای اولش که واسه دما و رطوبت وتایم چرخشه رو بلدم .ولی بقیه تنظیماتشو نمیدونم روچند باشه.بیزحمت راهنمایی کنید.تودفترچه هم فقط میزان دما ورطوبت رو نوشته

  1. مدیر سایت می گوید

   با سلام
   لطفا بفرمایید از چه دستگاهی استفاده می کنید؟

 27. اشکان سلام می گوید

  سلام
  میخواستم بپرسم آیا بوقلمون به صورت طبیعی جفتگیری میکنه یا باید بصورت دستی وبا کمک انسان جفتگیری صورت بگیره اگه با کمک انسان صورت میگیره باید چکار کنیم وبه چ شکلی این کار انجام بشه

  1. مهدی می گوید

   بصورت دستی چیه اقا شما نر و ماده بالغ و سالم ترجیحا جوان و سرحال پیش هم دیگه بزار تغذیه خوب همه نکات رعایت کنی خودت میبینی که نر بوقلمون خیلی مسته و روزی چنددبار خودش حفتگیری میکنه هیچ موجودی نیاز به کمک برای جفتگیری نداره دوست عزیز

 28. مجتبی می گوید

  سلام من از دستگاه ۴۸تایی استفاده میکنم الان۱۲۰تا تخم بلدرچین توش گذاشتم توروزششم هستن میخواستم ببینم نیازهست همه تخمهارونطفه سنجی کنم چندباردربدستگاه و بازکنم ایرادی نداره

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام وقت بخیر
   نطفه سنجی از بلدرچین از دید منطقی اشتباه چون دیدن نطفه در بلدرچین دشوار.
   در مورد سایر طیور هم باید اتاق رو گرم کنید و اقدام به نطفه سنجی کنید.درب دستگاه هم اگر مدت زمان زیادی باز نباشه مشکی نداره

 29. مجتبی می گوید

  سلام من یه دستگاه ۴۸تایی ایزی باتور یک استفاده میکنم واسه آب کردن دستگاه اگه دربشوبردارمایرادی داره یااز سوراخ هوا آبش کنم بهتره.الان۱۲۰تا تخم بلدرچین توش گذاشتم نیاز به نطفه سنجی همه تخم ها هست یا نه ممونم

 30. رامین می گوید

  سلام

 31. رامین می گوید

  سلام.الان ۱۴ روزه که تخم مرغ ها زیر مرغن.یکی از تخمها مونده زیر بای مرغ کمی ترک برداشته ولی بوسته تخم چیزی نداشته آیا امکانش هست جوجه ای که توشه سالم از تخم در بیاد؟با تشکر

  1. مدیر سایت می گوید

   با سلام
   به احتمال زیاد تبدیل به جوجه نمیشه اگر مواد میکروبی وارد بشن.
   شما منتظر بمونید ولی اگر ترک زیاد باشه احتمال تبدیل به جوجه کم هست.

 32. ? می گوید

  سلام چگونه دستگاه حوجه کشی ساده برای تخم بلدرچین بسازیم وچگونه تخم نطفه دار را تشخیص دهیم.

  1. مدیر سایت می گوید

   با تشکر از دیدگاه شما
   آموززش ساخت دستگاه جوجه کشی را مطالعه فرمایید.
   برای تشخیص نطفه دار بودن تخم ، بایست از نطفه سنج استفاده کنید.

 33. سعید الماسی می گوید

  سلام یه سوال تخم ها در روز هشتم هستن با دستگاه جوجه کشی خانگی وقتی یکی از تخم هارا تکان دادم تتکان خوردنش رو در دستم حس کردم ایا جوجه ها در حال شکل گیری هستن؟

  1. مدیر سایت می گوید

   با تشکر از دیدگاه شما.
   لطفا با نطفه سنج بررسی بفرمایید.

 34. امیرحسین می گوید

  سلام امروز روز نهم هست ک تخم تو دستگاه جوجه کشی دست سازم دارم و دما میزون هست تخمها هم همه نطفه توشون معلومه الان ممکنه تخمها نکنه با این ک نطفه تشگیل شده

  1. fz.andishesabz می گوید

   بسیار عالی. خبر خوبیه که نطفه معلوم هست توشون در عمل چخش و دما دقت کنید تا با همین منوال جلو برید. برای مشاهده دستگاه های جوجه کشی دیگر که میتوانید به صورت دست ساز بسازید به این لینک مراجعه فرمائید.

 35. علی گلابی می گوید

  سلام خدمت استاد یه سوال داشتم که این دستگاه های۴۸تاگروه اسکندری که گفته ظرفیت۴۸عدد تخم مرغ را دارد اگه به فرض مثال ۴۰تخم توش بزاری ایا بازدهیش بیشتر نمی شه؟

  1. fz.andishesabz می گوید

   با سلام . نخیر تفوت انچنانی ندارد، شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه جوجه کشی ۴۸ تایی به این قسمت مراجعه فرمائید.

 36. محمدرضا می گوید

  تخم مرغ های ۴ روزه را چگونه باید بفهمیم توش جوجه هست یا نه

  1. fz.andishesabz می گوید

   شما میتوانید با استفاده از نطفه سنجی که در کنار دستگاه ارائه میشه دقیقاً تشخیص دهید که نطفه ای داخل تخم هست یا نه

 37. salar می گوید

  باسلام
  دوستان عزیزخسته نباشید اگر میخواهید بهترین بهره برداری از تخم ونتفه داشته باشید بایستی سن خروس حتما از دو سال بیشتر باشد
  باتشکر

  1. fz.andishesabz می گوید

   با تشکر از اطلاعات مفیدتون

 38. mohammad می گوید

  سلام خسته نباشید یه سوال میخواستم بپرسم ممکنه خنده دار باشه میخواستم بدونم کندن دم مرغ میتونه تو بهتر بارور کردن تخم مرغ ماثر باشه ممنون میشم جواب بدین

  1. fz.andishesabz می گوید

   دوست عزیز این مورد در حیطه کاری گروه صنعتی اسکندری نیست و شما بهتر است به یک دامپزشک مراجعه فرمائید

  2. سید جواد حسینی می گوید

   سلام دوست عزیز بله خیلی بهتره برای خروسهای که مشکل جثه دارن

 39. محمد می گوید

  با سلام و خسته نباشی
  میخواستم روش شناسایی تخم مرغ نطفه دار قبل از اینکه داخل ماشین جوجه کشی بزارم رو بدونم که کدام نطفه دار هست و کدام نطفه دار نیست لطفا راهنمایی کنید باسپاس فراوان

  1. fz.andishesabz می گوید

   با سلام ، اگر از دستگاه های جوجه کشی گروه صنعتی اسکندری خریداری کرده باشید نطفه سنج جزو لوازم همراهی است که همراه ماشین جوجه کشی هنگام خرید ارائه میگردد و میتوانید با استفاده از نطفه سنج نطفه دار بودن تخم را به راحتی تشخیص دهید. با تشکر

 40. سبحان خان می گوید

  چه شکلی بفهمیم که یک تخم مرغ بارور توضیح بدید ممنون

  1. fz.andishesabz می گوید

   با سلام مطلبی مبنی بر نطفه سنجی در وب سایت هست با توجه به این مطلب میتوانید بفهمید بارور هستش یا نه

 41. سبحان خان می گوید

  در یک قسمت وسط کنی رنگش قرمزتر است و سایر جا ها زرد هستند حال این تخم مرغ نابارور است یا بارور

  1. fz.andishesabz می گوید

   اگر نطفه به این صورت که فرمودید باشه بارور هستش

 42. hossein می گوید

  سلام.من تخم بلدرچین درون دستگاه قرار دادم قبل از گذاشتن چندتا از تخمها معلوم بود شکستس و من اونارو داخلش نذاشتم ولی بازم تخمای شکسته بودن به خاطر رنگ پوسته ی تخم بلدرچین متوجه نشدم بعد از چند روز معلوم شد که بازم تخمای شکسته ی دیگه ای هست و اونارو هم خارج کردم.ولی بوی بدی از دستگاه میاد الان ۱۳روز گذشته این تخمای باقی مونده رو از دستگاه خارج کنم؟چون دو سه تارو شکوندم خراب بودن.

  1. fz.andishesabz می گوید

   حتما باید دقت کنید و ببینید که تخم های شکسته رو در داخل ماشین جوجه کشی قرار ندید اگر تخم های شکسته بلدرچین رو در داخل ماشین جوجه کشی قرار بدین این مشکلات اجتناب ناپذیر هست

 43. محمود می گوید

  سلام خدمت شما
  ببخشید ی سوالی داشتم که در مورد نطفه سنجی دارم
  من توی جوجه کشی روز ۱۸ با احتیاط کامل چند تا از تخم مرغ هارو با چراغ قوه یک لکه خون گرد شده رو دیدم که با تکان دادن تخم مرغ حرکت میکند صدردصد مرده

  اما بقیه ی تخم مرغ ها یک سوم یا شایدم کمتر تیره بود اما حلقه خون گرد دیده نمیشه به نظرتون امروز روز ۱۹ شون هست زنده در میشوند یا بی فایدست ؟؟
  ( چرخش کامل هر ۶ ساعت میزان انجام دادم . رطوبت و دما هم زیاد نزاشتم تغییر کنه . تهویه هم خوبه )

  1. fz.andishesabz می گوید

   همون طور که قبلا هم عرض کردم چون دستگاه شما دست سازه و خودتون در خانه دستگاه جوجه کشی تولید کردین کیفیتش خیلی خیلی پایین بوده و جوجه ها تلفن شدن

 44. سیدمصطفی می گوید

  سلام و خسته نباشید …میخواستم بگم که تخم بلدرچین رو نمیتونم رگ هاش رو ببینم روز هشتم هم هست چرا؟
  برای دیدن رگ از چراغ قوه ی معمولی استفاده کردم
  ممنون میشم اگر پاسخ بدید

  1. fz.andishesabz می گوید

   بهتره که از چراغ های خیلی پر نور استفاده کنید چرا که جنین آسیب میبینه

 45. بنیامین می گوید

  سلام .من تو دستگاه جوجه کشی تخم غاز گذاشتم . فقط یک روز. در روز ۶ام
  فن هام خراب شد ورطوبت از ۵۵ به ۳۵رسیده بود . ایا جنین ها میمیرن.

  1. fz.andishesabz می گوید

   احتمال اش هست چرا که جوجه کشی از غاز حساسه ولی صد در صد نیست تلف شدنشون

 46. سیامک خشنودفر می گوید

  سلام، من میخواهم. تولید تخم مرغ محلی. راه اندازی کنم. لطفاً راهنمایی. کنید، وچطور میتونم بالاترین برداشت تخم مرغ را از مرغ های محلی داشته باشم،

  1. fz.andishesabz می گوید

   پیشنهاد میکنم با واحد فروش شرکت تماس حاصل فرمایید

  2. رضا می گوید

   با سلام و خسته نباشید فراوان – میخواستم از کارشناس محترم سایت بپرسم در طول دوره جوجه کشی بلدر چین رطوبت دستگاه من مدام ۳ تا ۴ درصد بال و پایین میشود میخواستم بپرسم مشکلی بوجود نمیاد

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    با حفظ دما و رطوبت محیط دستگاه و پر نگه داشتن ظرف آب از نوسان های شدید رطوبت جلوگیری کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.