حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

مقالات آموزشی : نحوه نطفه سنجی و نوربینی در باروری تخم مرغ

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 12 امتیاز | میانگین 4٫58 از 5
Loading...
image_pdf
تخم نطفه دار

نحوه نطفه سنجی و نوربینی در باروری تخم مرغ

1- درک فرآیند نوربینی (نطفه سنجی)  2- نطفه سنجی  تخم ها

دامپروران از نطفه سنجی تخم مرغ‌ ها برای فهمیدن اینکه تخم مرغ‌ها بارور هستند یا نه، و یا اینکه آیا توانایی جوجه‌آوری دارند، استفاده می کنند. نطفه سنجی همچنین می تواند برای مشخص کردن اینکه روند باروری تخم متوقف شده است یا نه، مورد استفاده قرار گیرد. روند نطفه سنجیبا آشکارسازی داخل یک تخم مرغ مشخص می شود، بنابراین شما قادر به دیدن آنچه که در داخل پوسته هست خواهید بود. این مقاله به شما روش صحیح نطفه سنجی یک تخم مرغ را نشان می دهد.

 

دانلود مستقیم ویدیو | مشاهده در سرویس اشتراک ویدیو EIG-SHOP


قسمت 1 از 2: درک فرآیندنطفه سنجی
1 ) درک اینکه چرا شما نیاز به نطفه سنجی تخم مرغ ها دارید. هنگامی که شما تخم‌مرغ‌ها را در خانه جوجه‌کشی می کنید، این عمل برای پیگیری چگونگی روند توسعه تخم مرغ‌ها بسیار مفید است. با این حال، این کار می تواند بدون استفاده از نطفه سنجی بسیار دشوار باشد. نطفه سنجی شامل تاباندن نوری به تخم مرغ می باشد، که اجازه می دهد تا شما محتویات آن را ببینید و بررسی کنید که آیا به درستی در حال رشد است یا نه.
– هنگامی که شما در خانه جوجه کشی می کنید، هرگز نرخ100٪ جوجه کشی را بدست نخواهید آورد. برخی از تخم مرغ‌ها از ابتدا بارور نخواهد بود (اینها نابارور (yolkers) نامیده می شود)، در حالی که رشد و توسعه تخم های دیگر ممکن است در طی مراحل جوجه کشی متوقف شود (اینها “ضعيف‌النفس‌” (quitters) نامیده می شوند).
– این مهم است که شما قادر به شناسایی و حذف نابارورها و ضعيف‌النفس‌ها‌ در طول فرایند جوجه کشی باشید، در غیر این صورت آنها می توانند شروع به فاسد شدن پی در پی در داخل ماشین جوجه کشی کنند، و درنهایت تخم مرغ‌های دیگر را با باکتری ها آلوده کرده و ایجاد بوی بسیار بدی کنند.

بررسی جوجه دار بودن تخم
بررسی تخم نطفه دار

 

2 )  از تجهیزات نطفه سنجی مناسب استفاده کنید. لازم نیست که تجهیزات نطفه سنجیبسیار فانتزی و یا خاص باشند. در واقع، در گذشته این عمل با استفاده از شعله شمع انجام می شد. نیاز اصلی برای این کار یک نور روشن (هرچه روشن تر بهتر) با قطر کوچکتر از تخم مرغی که قصد بازبینی آنرا دارید است. شما باید بازبینی را در یک اتاق بسیار تاریک انجام دهید تا داخل تخم مرغ را ببینید.
– شما می توانید دستگاه های خاص نطفه سنجی تخم مرغ را در هر فروشگاه عرضه ماکیان خریداری کنید.  این دستگاه معمولا مانند چراغ قوه کوچک است که با باتری و یا یک پلاگین کار می کند .
– شما می توانید کَندلِر یا دستگاه نطفه سنجی تخم مرغ را در خانه با قرار دادن یک لامپ 60 وات در داخل یک قوطی قهوه و ایجاد یک سوراخ 1 اینچی (2.5 سانتی متری) در بالای آن، بسازید. ویا به جای آن، شما می توانید یک چراغ قوه بسیار روشن را انتخاب کنید و آنرا را با یک تکه مقوا با یک سوراخ ( با قطر 1 اینچی) در وسط آن، بپوشانید.
– یک فن آوری و آپشن گران قیمت برای نطفه سنجی تخم مرغ  اُواسکوپ (Ovascope  ) نامیده می شود.  این دستگاه یک موضع دوار بر روی محل قرارگیری تخم مرغ دارد.  سپس تخم مرغ توسط یک کاور که هر گونه نور محیط را بلوکه‌می کند، پوشانیده می شود. پس از آن شما می توانید تخم مرغ را از طریق یک عدسی مشاهده کنید، که تخم مرغ را کمی بزرگتر نشان می دهد و بازرسی را آسان تر می کند.

تخم نطفه دار

 

 

3 )  یک برنامه نطفه سنجی مناسب را دنبال کنید. شما باید تخم مرغ ها را قبل از اینکه آنها را در ماشین جوجه کشی قرار دهید، نطفه سنجی کنید. شما احتمالا قادر نخواهد بود تا چیزی ببینید، چه رسد به افتراق بین تخم مرغ خوب و بد، اما این کار به شما نشان می دهد که یک تخم مرغِ رشد نیافته چطور به نظر می رسد، که این هم می تواند برای مقایسه‌های بعدی مفید باشد.

– همچنین این کار می تواند برای دیدن هر گونه تَرَک کوچک که با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست مفید باشد. تخم مرغ های شکسته بیشتر از بقیه مستعد ابتلا به باکتری های مضر هستند که این بر توسعه جنین موثر است. اگر شما یک تخم مرغ ترک‌دار پیدا کردید، آن را دور نیندازید، اما حتما به شکاف توجه داشته باشید و پیشرفت تخم مرغ را نیز بررسی کنید.

– اگر چه برخی از مردم تخم مرغ را به هنگام جوجه‌کشی هر روز نطفه سنجی می کنند، ولی یک ایده بهتر این است که تا حدود هفت روز صبر کنید. دو دلیل برای این کار وجود دارد.

 • شمارهیک: تخم مرغ ها به دما حساس هستند و انتقال مکرر آنها به خارج و داخلماشین جوجه کشیمی تواندبر رشد آنتاثیر بگذارد،به خصوص درمراحل اولیه.
 • شمارهدو : قبل ازهفت روز،تخم مرغرشد زیادینیافته وتمایز بین تخم خوب و بد دشوار خواهد بود.

– پس از نطفه سنجیدر روز هفتم شما باید تخم مرغ را روز چهاردهم رها کنید. در این مرحله، شما قادر خواهید بود تا هر تخم مرغی که در بار اول درمورد آن نامطمئن بودید دوباره چک کنید و آنهایی را که هنوز هیچ نشانه ای از رشد ندارند، دور بریزید.
– شما باید پس از روز شانزدهم یا هفدهم از نطفه سنجی خودداری کنید، چراکه در این مرحله تخم مرغ نباید جابجا شود و یا حتی در روزهای منتهی به جوجه ریزی نباید چرخانده شود. علاوه بر این، رشد جنین بسیار زیاد شده و داخل تخم مرغ را پر می کند، بنابراین دید شما بسیار کم خواهد شد.

 

اموزش بررسی تخم نطفه دار

 

قسمت 2 از 2 : نطفه سنجی تخم مرغ

1) تخم مرغ را روی نور بگیرید. تنظیمات تجهیزاتنطفه سنجی را در یک اتاق تاریک در مجاورت ماشین جوجه کشی انجام دهید. یک تخم مرغ را انتخاب کرده و آن را روی نور بگیرید. روش صحیح برای انجام این کار به شرح زیر است:
– پایانه‌ی بزرگتر تخم مرغ (سمتی که کیسه هوا در آن است) را به طور مستقیم در برابر نور قرار دهید. تخم مرغ را بین انگشت شست و سبابه خود نگه دارید. تخم مرغ را کمی به یک طرف و بچرخانید تا بهترین نما را از آن داشته باشید.
– همزمان با کار، باید هر تخم مرغ را با یک علامت مشخص کنید و از یافته های خود یادداشت برداری کنید. به این ترتیب، شما می توانید نتایج اولین یازبینی خود را با نتایج حاصل از نطفه سنجی دوم خود مقایسه کنید.
– سعی کنید به سرعت کار کنید، اما نه چنان سریع که در معرض خطر انداختن تخم مرغ قرار گیرید. تا زمانی که تخم ها در بیست دقیقه تا نیم ساعت به دستگاه بازگشت داده شوند، روند نطفه سنجی هیچ خطری بر رشد آنها نخواهد داشت. مرغ مادر نیز غالبا به هنگام جوجه کشی تخم مرغ خود را برای مدت کوتاهی ترک می کند .
– آگاه باشید که نطفه سنجی تخم مرغ قهوه ای یا خال دار با پوسته تیره ای در زیر نور شفاف مشکل تر خواهد بود.

همچنین بخوانید :
نگاهی به برخی از سوالات پر تکرار جوجه کشی

تخم نطفه دار آموزش جوجه کشی

 

 

2 )به دنبال علائمی که نشان دهنده تخم مرغ مورد تایید است بگردید. یک تخم مرغ مورد تایید دارای یک جنین با رشد موفق است. شما می توانید مورد تایید بودن یک تخم مرغ را با استفاده از نشانه های زیر تعیین کنید:
–  وجود رگه های خونی گسترش یافته از مرکز تخم مرغ به سمت اطراف.
– با وسیله نطفه سنجی ضعیف تر، شما ممکن است فقط قادر بهنطفه سنجی و به اصطلاح سردرآوردن از نیمه پایینی تخم مرغ (که کیسه هوا وجود دارد) و نیمه تیره‌تر بالایی تخم مرغ (که در آن جنین درحال رشد است) باشید.
– با یک وسیله نطفه سنجی (کَندلِر) خوب، شما قادر به دیدن طرح کلی تاریک جنین در مرکز شبکه‌ی رگه های خونی خواهید بود. شما به احتمال زیاد قادر به دیدن چشم جنین نیز خواهید بود، که از تاریک ترین نقاط داخلی تخم مرغ می باشند.

– اگر خوش شانس باشید، ممکن است حرکت جنین را نیز  ببینید!

 

 3 ) به دنبال نشانه‌های بی‌استقامتی تخم مرغ بگردید. یک جنین بی استقامت، جنینی است که در برخی از مراحل جوجه کشی رشد خود را متوقف کرده است. برخی از آنها به دلیل درجه حرارت یا رطوبت ضعیف استقامت خود را از دست می دهند، برخی دیگر نیز توسط باکتری آلوده می شوند و یا به سادگی ژن معیوب دارند.
نشانه اصلی بی استقامتی یک تخم مرغ رشد یک حلقه خونی است. حلقه خونی مثل یک دایره قرمز  به نظر می رسد، که در داخل پوسته قابل مشاهده است.  این پدیده زمانی رخ می دهد که جنین می میرد و عروق خونی که آنرا ساپورت می کردند، از مرکز جدا شده و مقابل پوسته قرار می گیرند.

– دیگر نشانه های آن شامل رشد نقاط خونی و یا رگه های خون در داخل تخم مرغ است. با این حال، تشخیص و تمایز این تکه های تیره از یک جنین سالم، در این مراحل اولیه، مشکل است.
– اگر شما 100٪ مطمئنید که برخی از تخم مرغ ها بی استقامت هستند (ظهور یک حلقه خونی نشانه بسیار قطعی است)، آنگاه شما باید تخم مرغ را برای جلوگیری خرابی بیشتر  و انفجار در داخل دستگاه جوجه کشی، فورا دور بیندازید.

آموزش جوجه کشی از تخم مرغ

 

4 ) به دنبال نشانه هایی از ناباروری تخم مرغ باشید. یک تخم مرغ نابارور، تخم مرغیست که هرگز بارور نشده است و هیچ شانسی برای توسعه و رشد جنین ندارد. شما می توانید با استفاده از نشانه های زیر  بگویید که آیا یک تخم مرغ  نابارور است یا نه:
– تخم مرغ ها دقیقا به همان شکلی هستند که قبل از قرار گرفتن در دستگاه جوجه کشی به نظر می رسیدند.
– در داخل تخم مرغ نسبتا روشن به نظر می رسد ، بدون نقاط تاریک، رگ های خونی و یا حلقه خونی قابل مشاهده.

 

5 ) اگر شما مطمئن نیستید، تخم مرغ را تنها رها کنید. اگر شما فکر می کنید که یک تخم نابارور یا بی استقامت را شناسایی کرده اید، اما 100٪ مطمئن نیستید، فعلا آنها را دور نریزید. اگر این کار را انجام دهید، ریسک دور ریختن تخم مرغ سالم را خواهید داشت.
– فقط توجه داشته باشید که یک علامت سوال روی آنها بزنید، و سپس آنها را در دستگاه قرار دهید. با این کار همواره فرصتی دیگر به آنها خواهید داد.
– تخم مرغ های مشکوک را دوباره در روز چهاردهم بررسی کنید. اگر هنوز هیچ نشانه‌ای از رشد وجود نداشت و یا اگر درنهایت یک حلقه خونی تشکیل شد، شما می توانید آنها را دور بیندازید.

 

توصیه ها

برای راهنمای در مورد چگونگی موفقیت تخم مرغ ‌ها، اینجا را مشاهده کنید.
– نطفه سنجی تخم مرغ که اغلب توسط پرورش دهندگان مرغ استفاده می شود، همچنین می تواند براینطفه سنجی تخم اردک، غاز، مرغ شاخدار و حتی طوطی مورد استفاده قرار گیرد!
هشدارها

سعی نکنید هر تخم مرغ ناباروری که مدتی داخل ماشین جوجه کشی قرار گرفته، برای خوردن استفاده کنید. آنها دیگر تازه نیستند و می توانند شما را مریض کنند.

ویدیو فارسی آموزش نطفه سنجی یا نوربینی

آموزشی که هم اکنون در وب سایت چیکن دیوایس مشاهده می فرمایید در بردارنده ی مفاهیم آموزشی لازم در جهت تشخیص نطفه سنجی بوده و در این فایل ویدئویی کاربران محترم می توانند در مورد فرآیند سنجش نطفه تخم مرغ ، انواع دستگاه های نطفه سنجی ، نکات لازم تشخیص تخم نطفه دار ، زمان دقیق بررسی تخم مرغ ها جهت کندلینگ را فرا بگیرند.
با مشاهده فایل ویدئویی به صورت شیوا و دقیق روزها و زمان های نوربینی آموزش داده شده است و همچنین شما می توانید در این مجموعه طریقه ی ساخت دستگاه نطفه سنجی را آموزش ببینید.

 

دانلود مستقیم ویدیو

مدیر سایت
انجمن جوجه کشی فارسی
دیدگاه کاربران 67 دیدگاه
 • احمد 3 اردیبهشت 1398 / 8:45:00
  0 0

  سلام .دستگاه جوجه کشی۹۶ دارم راک پایین دستگاه چرخش تا نصفه برمیگرده به حالت عادی ایا اگر چرخش کامل نباشه مشکلی پیش میاد

  • مدیر سایت 4 اردیبهشت 1398 / 8:06:46
   0 0

   سلام
   لطفا با واحد خدمات پس از فروش شرکت تماس بگیرید.

  • Savalan 16 خرداد 1398 / 8:57:24
   1 0

   سلام ببخشید ایشالله ک خوب باشین امید وارم یه سود عالی در این زمینه کسب کنید و پول حلال به جیب ببرین…
   تورو خدا کمکم کنید من یه دستگاه جوجه کشی دارم که ساختش تموم شده بود سیستم چرخش یه لحظه خراب شد دوستمم از اونور تعدای تخم آورده بود نطفه دار بودن مجبور شدم چرخش هارو دستی انجام بدم روز دوم ساعت ۱۱ شب چرخش رو انجام دادم بعد موند ساعت ۲.۳۰ ساعت دو پاشدم رفتم سر دستگاه یه لحظه خوابم برد ساعت ۸ صبح بیدار شدم زود چرخش هارو انجام دادم به نظرتون چه خاکی به سرم بریزم دیگه نا امید بشم تورو خدا کمکم کنین

 • حسن مرادیان 30 فروردین 1398 / 9:04:36
  1 0

  سلام بنده ۱۲روز است که تخم مرغ ها را در دستگاه جوجه کشی گذاشتم امروز دوتا شو شکستم تخم مرغ ها اصلأ فرق نکرده بودند

  • کارشناس وب سایت (احمدی) 2 اردیبهشت 1398 / 4:52:29
   0 0

   لطفا هنگام خرید تخم ها دقت کنید
   تخم ها حتما باید نطفه دار باشند تا تبدیل به جوجه شوند.
   خرید خود را حتما حضوری انجام بدید و هنگام حمل تخم ها دقت کنید تا کیسه هوایی تخم پاره نشود.

 • محمدیان 22 فروردین 1398 / 7:02:17
  0 0

  باسلام و عرض ادب

  استاد ، بنده یه ماشین جوجه کسی نیمه اتوماتیک ساخته ام ، در نطفه سنجی‌ای که در روز هفتم یا هشتم انجام دادم ، همه تخم ها دارای شبکه عروقی بودند و انتهای تخم در سمت نوک تیز تخم منطقه ای تاریک و تیره وجود داره که اطرافش رگ ها قابل مشاهده است اما خود اون منطقه تیره است … می خواستم بپرسم منظورتون از حلقه در تخم به چه صورت است؟ این حلقه چه رنگی است ؟ ضخامتش باید چقدر باشه ؟ باید اشاره بکنم سیستم چرخش تخم ها از نوع گهواره ای است … ممنون از پاسخگویی شما 🌹 در پناه حق

 • عبدالله 9 اسفند 1397 / 1:33:50
  2 0

  چگونه تخم نطفه دار تهیه کنم

 • Maliar 10 آذر 1397 / 10:45:10
  0 0

  سلام 🙂 میخواهم یک دستگاه جوجه کشی به اندازه ۳۰یا ۲۰ تخم را خریداری کنم میشه رهنمای کنید قیمت مدت زمان جوجه کشی و ارسال تا افغانستان

  • مدیر سایت 12 آذر 1397 / 8:59:26
   0 0

   سلام
   لطفا شماره تماس خودتون رو بفرمایید تا واحد فروش با شما تماس بگیرند.

 • محمد 19 مهر 1397 / 11:02:43
  0 0

  بنده میخواستم از مدیریت سایتتون بپرسم ایا نطفه سنجی از تخم مرغی ک زیر مرغ هست به چه اندازه ای میتوان عمل نطفه سنجی را انجام داد ک ضرری برای تخم مرغ نداشته باشد و ایا عمل نطفه سنجی ضرز هم دارد؟

  • مدیر سایت 21 مهر 1397 / 8:35:07
   1 0

   سلام
   وقتی به صورت طبیعی اقدام به جوجه کشی میکنید عمل نطفه سنجی چندان اهمیت نداره و نیازی به این کار نیست.

 • ایلیا 11 اردیبهشت 1397 / 1:54:42
  0 1

  سلام میشه بگید دمای دستگاه مرغ مادر مصنوعی برای جوجه کاسکو تا مدتی که پر وبال در اورد چه قدر است لامپ مادون قرمز دارم

  • مدیر سایت 12 اردیبهشت 1397 / 11:35:51
   0 0

   سلام
   به دلیل خسایت موضوع پیشنهاد می کنیم با یک پرورش دهنده حرفه ای یا یک دامپزشک مشورت کنید.

 • حسین 9 اردیبهشت 1397 / 1:40:38
  0 0

  با سلام من می خواهم تخم کاسکو را جوجه کشی کنم از کجا باید تخم نطفه دار کاسکو بخرم که سرم کلاه نرود

  • مدیر سایت 9 اردیبهشت 1397 / 3:37:38
   0 0

   سلام
   محل دقیقی رو نمی تونید برای خرید اعلام کنیم.
   فقط دقت داشته باشید تخم این پرندگان سخت پیدا میشه و بیشتر افراد تخم های پرنده خودشون رو جوجه کشی می کنند. به راحتی اعتماد نکنید و از شهرهای دور خرید نکنید.

 • فاطمه 12 اسفند 1396 / 7:14:49
  0 0

  سلام خسته نباشید
  من یه دستگاه جوجه کشی درست کردم یه بار دما یه 40 درجه رسید به مدت 1الی 2 ساعت هفته ی دوم میخواسم بدونم جنین زنده هست یانه ؟
  واینکه یه هفته بعد از اون نطفه سنجی کردم فقط یه قسمت کمی شفاف بود بقیش به رنگ کبود الانم روز 13 ام هستن ادامه فایده داره یا نه
  ممنون…

  • مدیر سایت 13 اسفند 1396 / 10:43:19
   0 0

   سلام
   به احتمال زیاد جوجه نخواهند شد.

 • احمد 22 بهمن 1396 / 12:24:06
  0 0

  سلام .من میخواستم بدونم چطور میشه قبل از جوجه کشی فهمید تخم نطفه دار هست یا نه

  کار خانه های بزرگ بعید میدونم چند هزار تخم رو بزارن چند روز تو دستگاه بزارن بعد در بیارن وتست کنن و جوجه کشی رو ادامه بدن این غیر منطقیه

  • مدیر سایت 23 بهمن 1396 / 10:01:49
   1 0

   سلام
   نطفه سنجی در کارخانه های جوجه کشی با ماشین آلات مخصوص صورت میگیره.

 • محمد 21 دی 1396 / 6:04:37
  0 0

  سلام
  چندتا سوال دارم ممنون میشم جواب بگیرم
  1- رطوبت دستگاه با مقدار کمی آب تنظیم میشه که بد از 2/3 روز آب تمام میشه و نیاز دوباره به آب ریختن در داخل دستگاه داره که یعنی باید در دستگاه برای چند ثانیه باز بشه ( آیا مشکلی پیش میاد برای تخم ها )

  2 -برای نطفه سنجی داخل مقاله خوب توضیح داده شده فقط گفته نشده که دمای اتاق باید چقدر باشه و باید دستگاه کاملا خاموش شود و همه تخم ها را بیرون آورد برای نطفه سنجی یا باید روشن باشد و دانه دانه نگاه کرد که در این صورت داخل دستگاه بصورت مداوم باز بسته میشود و افزایش و کاهش دما در دفعات صورت میگیرد

  یک پیشنهاد هم دارم که فکر میکنم تاثیر خوبی هم برای مصرف کنندگان از محصولات شما را داشته باشه هم برای خود شرکت

  شما که این همه زحمت کشیدن پیج انیستا گرام تلگرام و وسایت تهیه کردید چرا یک گروه تلگرام که افراد بتوانند باهم در ارتباط باشند و از تجربیات هم استفاده کنند درست نمیکنید میشه خیلی از این سوالات در گروه باهم در میان بزاریم و بعضی از اشکالات جزئی که شاید برای دستگاه ها هم باهم رفع کنیم

  ممنون از گروه اسکندری ( دستگاه ایزی باتور 2 دارم و برای اولین بار هست که جوجه کشی با دستگاه را تجربه میکنم )

  • مدیر سایت 21 دی 1396 / 9:10:32
   0 0

   سلام
   ر مورد باز شدن درب دستگاه برای چند ثانیه ، خیر اشکالی نداره ولی هر چه سریع تر این عمل رو انجام بدید بهتر.
   در مورد نطفه سنجی دستگاه رو خاموش کنید و دمای اتاق رو گرم تر از حد معمول قرار بدید مثلا 27 28 درجه خوبه و دونه دونه تخم ها رو نگاه کنید مشکلی پیش نمیاد.
   در موردی ارتباطات ، از پیشنهاد شما ممنونیم . در حال راه اندازی یک سیستم جامع هستیم ولی در حال حاضر میتونید از انجمن جوجه کشی فارسی استفاده کنید به آدرس http://forum.chicken-device.ir/
   انجمن جوجه کشی فارسی

 • محمد 19 مهر 1396 / 3:03:27
  0 0

  سلام ببخشید یه سوال داشتم میدونم تکراریه .دمای ماشین جوجه کشی خانگی را باید با‌چی پایین بیاری اگر دستگاه هست لطفا قیمتش رو میگید

  • مدیر سایت 19 مهر 1396 / 3:16:26
   1 0

   با سلام
   با تهویه مناسب اندکی می توان تغییر در دما ایجاد کرد ولی در کل نیاز به کولر برای خنک کردن محیط دارید.

  • ahmad 10 آذر 1396 / 3:50:45
   0 0

   سلام من یک دسگاه دست ساز ساختم ورطوبت ودمای ان خوب است ولی روز پنج که داخل ان را نگاه کردم هیچ رگی وجود نداشت خواهشا کمکم کنید

  • مدیر سایت 18 آذر 1396 / 4:17:05
   0 1

   با سلام
   اگر تمامی موارد جوجه کشی را به درستی رعایت کرده اید و دما و رطوبت در اندازه مناسبی است به احتمال زیاد مشکل از تخم های شما می باشند که نطفه دار نیست.

 • مجتبی 24 تیر 1396 / 9:07:41
  0 0

  سلام
  – من از دستگاه 48تایی ایزری باتور استفاده می کنم قبلا 120تخم بلدرچین داخلش داشتم تقربیا 70تا جوجه بازشد تقریبا اکثرشون داخل نصف داخل تخم پربود و زرده سفت شده بود و تقریبا 10تا 12دونم جوجه داخلش سالم سام بود روز 17دستگاهو خاموش کردم درضمن فن دستگاه هم زیاد صدا میکنه و وقتی به بدنه دستگاه دست میزنم احساس لرزش تو بدنه دستگاه حس می کنم آیااین لرزش واسه تخما ضرر نداره. الان 24تخم قرقاول داخل دستگاه دارم. اگه راهنمایی کنید مشکل چی بوده خیلی ممنون میشم .

  • مدیر سایت 24 تیر 1396 / 12:30:26
   0 0

   با سلام
   زیاد متوجه منظورتون نشدم لطفا توضیحات بیشتر بفرمایید.
   در مورد لرزش هم به صورت خفیف مشکلی نخواهد داشت ، محلی که دستگاه رو قرار دادید باید محکم باشه و در محل ثابتی و محکمی دستگاه رو قرار بدید.
   در مورد جوجه کشی از قرقاول سوالی دارید بفرمایید.

 • علی 17 تیر 1396 / 9:37:42
  1 0

  سلام.هرکار میکنم رطوبت ودمای دستگاه تنظیم نمیشه
  دما گاهی تا 40 هک میرسه.رطوبت که یا زیر50 یا بالای 60.
  تهویه دستگاه رو هم هرچی نگا میکنم فعال نمیشه.

  سوال دوم اینکه توقسمت تنظیمات چندتای اولش که واسه دما و رطوبت وتایم چرخشه رو بلدم .ولی بقیه تنظیماتشو نمیدونم روچند باشه.بیزحمت راهنمایی کنید.تودفترچه هم فقط میزان دما ورطوبت رو نوشته

  • مدیر سایت 18 تیر 1396 / 10:44:26
   0 0

   با سلام
   لطفا بفرمایید از چه دستگاهی استفاده می کنید؟

 • اشکان سلام 11 تیر 1396 / 1:05:22
  0 0

  سلام
  میخواستم بپرسم آیا بوقلمون به صورت طبیعی جفتگیری میکنه یا باید بصورت دستی وبا کمک انسان جفتگیری صورت بگیره اگه با کمک انسان صورت میگیره باید چکار کنیم وبه چ شکلی این کار انجام بشه

 • مجتبی 10 تیر 1396 / 9:14:47
  1 0

  سلام من از دستگاه 48تایی استفاده میکنم الان120تا تخم بلدرچین توش گذاشتم توروزششم هستن میخواستم ببینم نیازهست همه تخمهارونطفه سنجی کنم چندباردربدستگاه و بازکنم ایرادی نداره

  • مدیر سایت 11 تیر 1396 / 8:56:15
   0 0

   سلام وقت بخیر
   نطفه سنجی از بلدرچین از دید منطقی اشتباه چون دیدن نطفه در بلدرچین دشوار.
   در مورد سایر طیور هم باید اتاق رو گرم کنید و اقدام به نطفه سنجی کنید.درب دستگاه هم اگر مدت زمان زیادی باز نباشه مشکی نداره

 • مجتبی 7 تیر 1396 / 7:37:14
  0 0

  سلام من یه دستگاه 48تایی ایزی باتور یک استفاده میکنم واسه آب کردن دستگاه اگه دربشوبردارمایرادی داره یااز سوراخ هوا آبش کنم بهتره.الان120تا تخم بلدرچین توش گذاشتم نیاز به نطفه سنجی همه تخم ها هست یا نه ممونم

 • رامین 15 خرداد 1396 / 8:37:05
  0 0

  سلام

 • رامین 15 خرداد 1396 / 8:36:13
  0 0

  سلام.الان ۱۴ روزه که تخم مرغ ها زیر مرغن.یکی از تخمها مونده زیر بای مرغ کمی ترک برداشته ولی بوسته تخم چیزی نداشته آیا امکانش هست جوجه ای که توشه سالم از تخم در بیاد؟با تشکر

  • مدیر سایت 18 خرداد 1396 / 10:46:01
   0 0

   با سلام
   به احتمال زیاد تبدیل به جوجه نمیشه اگر مواد میکروبی وارد بشن.
   شما منتظر بمونید ولی اگر ترک زیاد باشه احتمال تبدیل به جوجه کم هست.

 • ? 8 خرداد 1396 / 4:24:39
  0 0

  سلام چگونه دستگاه حوجه کشی ساده برای تخم بلدرچین بسازیم وچگونه تخم نطفه دار را تشخیص دهیم.

  • مدیر سایت 14 خرداد 1396 / 2:28:49
   1 0

   با تشکر از دیدگاه شما
   آموززش ساخت دستگاه جوجه کشی را مطالعه فرمایید.
   برای تشخیص نطفه دار بودن تخم ، بایست از نطفه سنج استفاده کنید.

 • سعید الماسی 24 اردیبهشت 1396 / 9:02:06
  0 0

  سلام یه سوال تخم ها در روز هشتم هستن با دستگاه جوجه کشی خانگی وقتی یکی از تخم هارا تکان دادم تتکان خوردنش رو در دستم حس کردم ایا جوجه ها در حال شکل گیری هستن؟

  • مدیر سایت 25 اردیبهشت 1396 / 9:14:48
   0 0

   با تشکر از دیدگاه شما.
   لطفا با نطفه سنج بررسی بفرمایید.

 • امیرحسین 2 اردیبهشت 1396 / 11:58:17
  0 0

  سلام امروز روز نهم هست ک تخم تو دستگاه جوجه کشی دست سازم دارم و دما میزون هست تخمها هم همه نطفه توشون معلومه الان ممکنه تخمها نکنه با این ک نطفه تشگیل شده

  • fz.andishesabz 5 اردیبهشت 1396 / 8:53:41
   0 0

   بسیار عالی. خبر خوبیه که نطفه معلوم هست توشون در عمل چخش و دما دقت کنید تا با همین منوال جلو برید. برای مشاهده دستگاه های جوجه کشی دیگر که میتوانید به صورت دست ساز بسازید به این لینک مراجعه فرمائید.

 • علی گلابی 1 اردیبهشت 1396 / 6:35:59
  0 0

  سلام خدمت استاد یه سوال داشتم که این دستگاه های۴۸تاگروه اسکندری که گفته ظرفیت۴۸عدد تخم مرغ را دارد اگه به فرض مثال ۴۰تخم توش بزاری ایا بازدهیش بیشتر نمی شه؟

  • fz.andishesabz 5 اردیبهشت 1396 / 9:08:05
   1 0

   با سلام . نخیر تفوت انچنانی ندارد، شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه جوجه کشی 48 تایی به این قسمت مراجعه فرمائید.

 • محمدرضا 14 اسفند 1395 / 2:44:28
  0 0

  تخم مرغ های ۴ روزه را چگونه باید بفهمیم توش جوجه هست یا نه

  • fz.andishesabz 15 اسفند 1395 / 8:24:33
   0 0

   شما میتوانید با استفاده از نطفه سنجی که در کنار دستگاه ارائه میشه دقیقاً تشخیص دهید که نطفه ای داخل تخم هست یا نه

 • salar 21 بهمن 1395 / 9:48:18
  0 0

  باسلام
  دوستان عزیزخسته نباشید اگر میخواهید بهترین بهره برداری از تخم ونتفه داشته باشید بایستی سن خروس حتما از دو سال بیشتر باشد
  باتشکر

  • fz.andishesabz 24 بهمن 1395 / 8:12:57
   0 0

   با تشکر از اطلاعات مفیدتون

 • mohammad 21 دی 1395 / 2:51:38
  0 0

  سلام خسته نباشید یه سوال میخواستم بپرسم ممکنه خنده دار باشه میخواستم بدونم کندن دم مرغ میتونه تو بهتر بارور کردن تخم مرغ ماثر باشه ممنون میشم جواب بدین

  • fz.andishesabz 25 دی 1395 / 9:05:32
   0 0

   دوست عزیز این مورد در حیطه کاری گروه صنعتی اسکندری نیست و شما بهتر است به یک دامپزشک مراجعه فرمائید

  • سید جواد حسینی 18 بهمن 1395 / 2:55:41
   1 0

   سلام دوست عزیز بله خیلی بهتره برای خروسهای که مشکل جثه دارن

 • محمد 24 آذر 1395 / 4:48:52
  0 0

  با سلام و خسته نباشی
  میخواستم روش شناسایی تخم مرغ نطفه دار قبل از اینکه داخل ماشین جوجه کشی بزارم رو بدونم که کدام نطفه دار هست و کدام نطفه دار نیست لطفا راهنمایی کنید باسپاس فراوان

  • fz.andishesabz 27 آذر 1395 / 12:56:39
   0 1

   با سلام ، اگر از دستگاه های جوجه کشی گروه صنعتی اسکندری خریداری کرده باشید نطفه سنج جزو لوازم همراهی است که همراه ماشین جوجه کشی هنگام خرید ارائه میگردد و میتوانید با استفاده از نطفه سنج نطفه دار بودن تخم را به راحتی تشخیص دهید. با تشکر

 • سبحان خان 28 آبان 1395 / 9:07:49
  1 0

  چه شکلی بفهمیم که یک تخم مرغ بارور توضیح بدید ممنون

  • fz.andishesabz 14 دی 1395 / 11:35:39
   0 0

   با سلام مطلبی مبنی بر نطفه سنجی در وب سایت هست با توجه به این مطلب میتوانید بفهمید بارور هستش یا نه

 • سبحان خان 28 آبان 1395 / 9:01:28
  0 0

  در یک قسمت وسط کنی رنگش قرمزتر است و سایر جا ها زرد هستند حال این تخم مرغ نابارور است یا بارور

  • fz.andishesabz 14 دی 1395 / 11:34:08
   0 0

   اگر نطفه به این صورت که فرمودید باشه بارور هستش

 • hossein 7 مهر 1395 / 9:13:32
  0 0

  سلام.من تخم بلدرچین درون دستگاه قرار دادم قبل از گذاشتن چندتا از تخمها معلوم بود شکستس و من اونارو داخلش نذاشتم ولی بازم تخمای شکسته بودن به خاطر رنگ پوسته ی تخم بلدرچین متوجه نشدم بعد از چند روز معلوم شد که بازم تخمای شکسته ی دیگه ای هست و اونارو هم خارج کردم.ولی بوی بدی از دستگاه میاد الان 13روز گذشته این تخمای باقی مونده رو از دستگاه خارج کنم؟چون دو سه تارو شکوندم خراب بودن.

  • fz.andishesabz 11 مهر 1395 / 11:27:44
   0 0

   حتما باید دقت کنید و ببینید که تخم های شکسته رو در داخل ماشین جوجه کشی قرار ندید اگر تخم های شکسته بلدرچین رو در داخل ماشین جوجه کشی قرار بدین این مشکلات اجتناب ناپذیر هست

 • محمود 3 تیر 1395 / 8:37:29
  0 0

  سلام خدمت شما
  ببخشید ی سوالی داشتم که در مورد نطفه سنجی دارم
  من توی جوجه کشی روز ۱۸ با احتیاط کامل چند تا از تخم مرغ هارو با چراغ قوه یک لکه خون گرد شده رو دیدم که با تکان دادن تخم مرغ حرکت میکند صدردصد مرده

  اما بقیه ی تخم مرغ ها یک سوم یا شایدم کمتر تیره بود اما حلقه خون گرد دیده نمیشه به نظرتون امروز روز ۱۹ شون هست زنده در میشوند یا بی فایدست ؟؟
  ( چرخش کامل هر ۶ ساعت میزان انجام دادم . رطوبت و دما هم زیاد نزاشتم تغییر کنه . تهویه هم خوبه )

  • fz.andishesabz 6 تیر 1395 / 4:52:26
   0 0

   همون طور که قبلا هم عرض کردم چون دستگاه شما دست سازه و خودتون در خانه دستگاه جوجه کشی تولید کردین کیفیتش خیلی خیلی پایین بوده و جوجه ها تلفن شدن

 • سیدمصطفی 2 تیر 1395 / 8:57:46
  0 0

  سلام و خسته نباشید …میخواستم بگم که تخم بلدرچین رو نمیتونم رگ هاش رو ببینم روز هشتم هم هست چرا؟
  برای دیدن رگ از چراغ قوه ی معمولی استفاده کردم
  ممنون میشم اگر پاسخ بدید

  • fz.andishesabz 3 تیر 1395 / 8:32:28
   0 0

   بهتره که از چراغ های خیلی پر نور استفاده کنید چرا که جنین آسیب میبینه

 • بنیامین 10 فروردین 1395 / 7:27:55
  0 0

  سلام .من تو دستگاه جوجه کشی تخم غاز گذاشتم . فقط یک روز. در روز 6ام
  فن هام خراب شد ورطوبت از 55 به 35رسیده بود . ایا جنین ها میمیرن.

  • fz.andishesabz 11 فروردین 1395 / 9:59:45
   0 0

   احتمال اش هست چرا که جوجه کشی از غاز حساسه ولی صد در صد نیست تلف شدنشون

 • سیامک خشنودفر 24 مرداد 1394 / 10:22:46
  1 0

  سلام، من میخواهم. تولید تخم مرغ محلی. راه اندازی کنم. لطفاً راهنمایی. کنید، وچطور میتونم بالاترین برداشت تخم مرغ را از مرغ های محلی داشته باشم،

  • fz.andishesabz 24 مرداد 1394 / 12:20:57
   0 0

   پیشنهاد میکنم با واحد فروش شرکت تماس حاصل فرمایید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X