علت دعوای دو عروس هلندی با یکدیگر

آیا عروس هلندی های شما با یکدیگر دعوا می کنند؟ از علت دعوای آنها اطلاعی ندارید؟ برای اطلاع از چرایی دعوای دو عروس هلندی با یکدیگر با ما همراه باشید در این مقاله از چیکن دیوایس تا در این رابطه با عواملی  که منجر به نمود این رفتار در پرنده شما می شود مطالبی ارائه شود.

دلایل دعوای دو عروس هلندی

دلایل متعددی وجود دارد که می تواند منجر به بروز پرخاشگری در عروس هلندی شما شود که این موارد عبارتند از…

استرس و عدم تحرک

اگر از آن دست خانواده های پر سر و صدا هستید و توجهی به آرامش پرنده خود نمی کنید و یا قفس عروس هلندی را در مکانی که رفت و آمد و سر و صدای زیادی وجود دارد قرار می دهید پرنده دچار استرس می شود.

همچنین اگر پرنده تحرک کافی ندارد و برای حفظ سلامتی بال های آن اجازه نمی دهید روزانه ساعاتی را بیرون از قفس باشد در صورت عدم تحرکات ذهنی به رفتارهای پرخاشگرانه از خود روی خواهد آورد بدین سبب به مرور به جیغ زدن، کندن پرها، دعوا با یکدیگر و حتی زخم و آسیب زدن رساندن به هم روی خواهند آورند.

کوچک بودن قفس

کوچک بودن قفس - چیکن دیوایس

اگر قفس مناسبی برای عروس هلندی خود تهیه نکرده اید و پرنده توانایی باز کردن بال های خود را ندارد و نمی تواند آزادانه در داخل قفس حرکت کند به علت فضای محدود با یکدیگر درگیر خواهند شد بنابراین هنگام خریداری قفس به استاندارد بودن و وجود فضای کافی برای هر دو پرنده توجه ویژه داشته باشید که در اثر کمبود جا آسیب جدی به یکدیگر وارد نکنند.

ناسازگاری

عروس هلندی ها در طبیعت آزادانه می توانند جفت خود را انتخاب کنند اما هنگام نگهداری در قفس این قابلیت از خود پرنده سلب شده و پرورش دهنده و یا صاحب پرنده اقدام به خرید جفت برای آن می کند در این صورت مشکلاتی نظیر ناسازگاری جفت ها با یکدیگر ایجاد می شود. اغلب عروس هلندی های ناسازگار با یکدیگر دعوا می کنند و گاه این دعوا منجر به آسیب زدن های جدی خواهد شد.

 

تغذیه ناکافی

توجه نکردن به تغذیه پرندگان و قرار ندادن غذای کافی در اختیار آنها و حس کمبود مواد غذایی در عروس هلندی ها منجر به دعوای عروس هلندی نر و ماده خواهد شد. بنابراین شما به عنوان پرورش دهنده و یا صاحب پرنده باید توجه ویژه به غذای آنها داشته باشید تا دسترسی همیشگی به غذا و آب کافی داشته باشند.

تغذیه ناکافی - چیکن دیوایس

بهتر است برنامه غذایی عروس هلندی ها محدود به یک نوع دان نباشد و  برای دریافت ویتامین ها و املاح معدنی مورد نیاز بدنی رژیم غذایی آنها شامل انواع سبزیجات، میوه ها و… باشد.

دستگاه جوجه کشی کره ای ۲۴ تایی ارکام
» مناسب برای جوجه کشی از طوطی برزیلی
» چرخش خودکار تخم ها
» سیستم تهویه حرفه ای با بدنه ABS
قیمت : ۱۸,۹۰۰,۰۰۰ تومان
 

کمبود سرگرمی و اسباب بازی

اگر وقت کافی برای گذراندن با پرنده خود ندارید و هنوز با جفت خود انس نگرفته و همچنین به وسایل داخل قفس توجه کافی ندارید و برای آنها اسباب بازی های مناسب تهیه نکرده اید  در اثر کمبود سرگرمی و اسباب بازی و در اثر بی حوصلگی دعوای دو عروس هلندی را مشاهده خواهید کرد.

فصل تولیدمثل

از راه رسیدن فصل تولید مثل و تغییرات هورمونی در عروس هلندی ها می تواند عامل دیگری برای دعوای عروس هلندی ماده با نر باشد در این فصول به دلیل تخم دار بودن عروس ماده اغلب رفتار پرخاشگرانه را در آن خواهید دید به طوری که ممکن است هنگام نزدیک شدن شما به نزدیک قفس و یا لانه عصبانیت پرنده خود را متوجه خواهید شد.

حسادت

اگر عروس هلندی جدیدی خریداری کرده اید و قصد دارید آن را به داخل قفس کنار پرنده خود اضافه کنید ممکن است در اثر حسادت و یا قلمرو خواهی  دعوا بین آنها بالا گیرد. علت بروز این رفتار این است که عروس هلندی شما گمان می کند که پرنده جدید قرار است همه چیز را از آن بگیرد و تفاوتی ندارد که این شما باشید و یا قفس و وسایل های داخل آن.

احساس خطر

عروس هلندی ها هنگامی که احساس خطر کنند پرخاشگر می شوند و همین احساس خطر باعث دعوای آنها می شود. این احساس زمانی رخ میدهد که عروس هلندی گمان کند قلمرو و یا قفس خود مورد تهاجم قرار گرفته است.

برای پیشگیری از دعوای عروس هلندی ها با یکدیگر چه باید کرد؟

پیشگیری از دعوای عروس هلندی ها - چیکن دیوایس

راه های مختلفی برای پیشگیری از دعوا در بین عروس هلندی ها وجود دارد که در این میان می توان به موارد زیر اشاره کرد…

 • برای اضافه کردن عروس هلندی جدید به داخل قفس بهتر است چند روزی آنها را جدا از هم نگه دارید تا بدون تماس با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و پس از مدتی اجازه دهید عروس هلندی ها بیرون از قفس همدیگر را از نزدیک ببینند و بدین طریق به مرور می توانید آنها را در کنار هم در یک قفس نگهداری کنید.
 • برای عروس هلندی های خود یک قفس جادار و استاندارد تهیه کنید که فضای کافی در داخل قفس برای هر دوی آنها وجود داشته باشد و بتوانند آزادنه بال های خود را باز کرده و حرکت کنند.
 • به هر دوی عروس هلندی های خود توجه یکسانی داشته باشید زیرا ممکن است در اثر توجه بیش از اندازه به یکی از آنها حس حسادت را در دیگری برانگیخته کنید که در این صورت دعوا بین آنها رخ خواهد داد.
 • اگر عروس هلندی های شما با وجود توجه به موارد بالا همچنان با یکدیگر دعوا می کنند و این منجر به آسیب رساندن می شود بهتر است آنها را از هم جدا کنید و جفت دیگری برای پرندگان تهیه نمایید.

چه مدت طول میکشد تا دو عروس هلندی به یکدیگر عادت کنند؟

برای این مسئله نمی توان چارچوب زمانی خاصی را در نظر گرفت زیرا برخی از عروس هلندی ها اجتماعی هستند و به زودی با یکدیگر انس می گیرند و برخی دیگر هفته ها طول می کشد تا باهم کنار بیایند. بهترین راهکار همانطور که در این مقاله اشاره شد معرفی تدریجی آنها به یکدیگر است.

از کجا تشخیص دهیم عروس هلندی ها با هم در حال دعوا هستند و یا بازی می کنند؟

 • به مردمک چشم عروس هلندی ها توجه کنید اگر به صورت آنی گشاد شدند یعنی برای دعوا کردن آماده شده اند و هدف آنها بازی کردن با یکدیگر نیست.
 • اگر تاج عروس هلندی ها به کف سر آنها چسبیده است و بال های خود را به شدت به هم میزنند قصد مبارزه دارند.
 • اگر صدای فیش فیش مانندی از عروس هلندی های شما به گوش می رسد به وضوح می توان فهمید که آنها با یکدیگر دعوا می کنند. 
 • اگر به یکدیگر ضربه وارد می کنند و حتی یکدیگر را زخمی کرده اند نشانگر یک دعوای اساسی در بین آنها است که سریعا باید آنها را جدا کنید.

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با علت دعوای دو عروس هلندی با یکدیگر و دلایلی که منجر به بروز این رفتار در آنها می شود مطالبی ارائه شد که شما می توانید با استفاده از نکات ذکر شده از دعوای پرندگان جلوگیری کنید. اگر در این راستا تجربه ای دارید با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید. 

نوشته های مشابه

‫۵۸ دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر عروس هلندی های من همیشه سر اینکه کی پیش جوجه متولد شده بخابه تا حد مرگ دعوا میکنن هر کدوم سر اینکه برن داخل لونه بی قراری میکنن واقعا موندم چیکار کنم😐

  1. سلام دوست عزیز
   اگه دعواشون به حدیه که به هم دیگه آسیب میزنن بهتره یه مدت پرنده ی نر رو جدا کنی و بذاریش تو یه قفس دیگه
   و فقط توی بعضی از مواقع اجازه بدی بره پیش جوجه ها و ماده

 2. سلام من یدونه عروس هلندی ماده داشتم از کاراش دیدیم که به یک نر احتیاج داره براش نر خریدیم الان از اول پیش هم گزاشتیم الان عروس هلندی ماده ام وحشی شده در قفس و که باز میکنم فقط با پدرم خوبه فقطی کسی میرهدسمتش حمله ور میشه و میزنتش و موقعی که عروس نر را داخل قفس میزارم بدجور میزنتتش و مجبور میشم بیارمش بیرون و ماده هم کلا میره داخل لانه و نر اصلا نرفته داخل لونه چیکار‌کنم که اینا با هم جفت شن دیگه ماده حمله ور نشه نر را بزنه؟

  1. سلام دوست عزیز
   عروس هلندیا پرنده های قلمرو طلبین و اگه یه پرنده ی دیگه ای وارد قلمرو اونا بشه به شدت پرخاشگری می کنن
   نبایدبه محض خریدن نر میذاشتیشون پیش هم
   باید بذاریشون تو یه قفس جدا، قفسارو هم بذاری پیش هم تا به حضور هم عادت کنن، بعدش شروع میکنن اروم آروم با هم ارتباط برقرار می کنن و آواز میخونن
   اونموقع می تونی بذاریشون پیش هم تا جفت بشن
   حالا باید عروس نری که خریدیو جداش کنی تون اگه بمونه پیشش بهش آسیب میزنه
   اگه بعدا با هم کنار اومدن که هیچی اگه نه به ناچار مجبوری یه جفت دیگه تهیه کنی

 3. سلام خسته نباشید من یدونه عروس هلندی نر دارم دستیه نزدیکای یک سالشه یدونه ماده براش گرفتم از خودش بزرگ تره خیلی مسته اما خیلی با نر دعوا میکنه و اصلا طرف هم نمیرن باید چیکار کنم؟!

  1. سلام دوست عزیز
   عروس هلندیا به قلمرو خودشون اهمیت میدن و وقتی یه پرنده ی دیگه همینجوری بیاد وارد قلمرو اونا بشه پرخاشگری می کنن
   برای اینکه جفت بشن نباید مستتقیما بذاریشون کنار هم
   باید بذاریشون تو قفسای جدا قفسارم بذاری کنار هم تا به همدیگه عادت کنن اگه تمایل به جفت شدن داشته باشن نر شروع میکنه آواز میخونه و با هم ارتباط برقرار می کنن
   اونموقع میتونی بذاریشون پیش هم دیگه

 4. با سلام وخسته نباشید من عروس هلندی نر و ماده دارم الان ۶روزه که عروس هلندی ماده ۳تا تخم گذاشته.و عروس هلندی نر همش.عروس هلندی ماده دعوا میکنه،و عروس هلندی نر میره روی تخم ها می خوابه دلیلش چی میتونه باشه

  1. سلام دوست عزیز
   اکثرا تو اینجور مواقع نر به دنبال جفت گیری مجدد هست
   اونم نشات گرفته از تغذیه غیر اصولی هست ازبس گرمیجات داره جیره که نرت دوباره مست شده
   بهش تخم خرفه و یا تخم کاهو بده

 5. درود
  من یه جفت عروس هلندی دارم بیشتر موقع ها باهم درگیر میشن نه اینکه همدیگرو زخمی کنن ولی اصلا میونه‌ی خوبی باهم ندارن نر هم رام نیست باید چیکارکنم؟؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   ممکنه به خاطر این باشه که با هم جفت نشدن و به خاطر حس قلمروگرایی باهم درگیر میشن
   بهتره جداشون کنی و بذاریشون تو قفسای جدا
   قفسارو هم بذاری پیش هم
   اگه شروع کردن با هم ارتباط برقرار کنن می تونی بذاریشون پیش هم
   اگه نه باید یکی رو نگه داری و برای اونیکی یه جفت دیگه تهیه کنی
   یکیم مطمئنی نر و مادن؟ هم جنس نباشن یه وقت؟

 6. من دیروز ۲ تا عروس هلندی گرفتم نر و ماده از دیروز نره پرهای پشت سر مادهه رو همش داره میکنه امروز قفس جدید گرفتم بزرگه و کلی اسباب بازی داره ولی بازم پرهای کله ماده رو میکنه چیکار باید کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   به احتمال زیاد جفت نشدن با هم
   بهتره فعلا جداشون کنی یعنی تو قفسای جدا نگهشون داری
   یکیم اینکه چون تازه خریدیشون و به شرایط جدید زندگیشون عادت نکردن برای همین استرس دارن و این رفتار میتونه ناشی از استرس باشه
   دو قطره گلاب بچکون تو دهنشون می تونه آرومشون کنه یکم

 7. سلام من ۲ تا عروس جفت دارم که ۲ هفتس کنار همن ۲ روزه که جفت گیری میکنن اما بعد از جفت گیری شروع به دعوا میکنن چرا؟

  1. سلام دوست عزیز
   این به خاطر تغییرات هورمونیه که تو این دوران براشون اتفاق میافته تا زمانی که به هم آسیب جدی وارد نکنن مشکلی نیست

  2. سلام من عروس ماده داشتم نر انداختم پیشش جفتشون میرم تو لونه انگار تخم گذاشتن ولی نزاشتن همدیگرو خیلی میزنن

 8. سلام چرا عروس هلندي من تخم را از لونه انداختن بيرون نطفه دار هم بود من اون تخم را با دستكش برداشتم گذاشتم لونه زود از دستم گرفتن و خوابيدن روي تخم چرا

  1. سلام دوست عزیز
   چن تا دلیل می تونه وجود داشته باشه که باعث میشه تخمو از لونه بندازن بیرون
   مقاله ای که برات لینک میدم رو مطالعه کن
   علت بیرون انداختن تخم از لانه توسط پرندگان زینتی | نخوابیدن پرنده بر روی تخم
   ولی چک کن که تخم آسیب ندیده باشه و اینکه حتما نطفه سنجی انجام بده
   اگه دوباره خوابیده رو تخم ممکنه تصادفا و غیرعمدی تخمو بیرون انداخته باشه

    1. اگه آسیبی به اون غشایی که توش هست وارد نشه تخم میتونه تبدیل به جوجه بشه
     حالا اگه میخوای خیالت راحت بشه نطفه سنجیش کن بعدش که دیدی سالمه رو ترکش چسب جراحی بزن

 9. سلام من یک جفت عروس هلندی خریدم از اون کسی که خریدم گفت تازه بالغ شدن یکش تازه میخونه وچندکلمه حرف میزنه یکیش واضع هست جیک جیک میکنه هنوز ولی بعض وقتی باهم خوبن که لب میگیرن بعض وقتی باهم دعوا میکنن دنبال هم میکنن یکش میره تو عاقول یکی دیگه رو راه نمیده برای دعوا کردن شون چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   این دعوا کردنشون در حدی هست که به همدیگه آسیب جدی وارد کنن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋