غذای عروس هلندی در سنین مختلف از جوجگی تا بلوغ

453

غذای عروس هلندی در سنین مختلف به همراه غذاهای تشویقی 

تغذیه عروس هلندی یکی از مهمترین عواملی است که بایست یک پرورش دهنده به آن توجه داشته باشد. در صورتی که غذای نادرستی به این پرنده داده شود احتمال بیماری و حتی مرگ وجود دارد. در این بین یکی از سوالات مهمی که ذهن هر پروش دهنده را درگیر میکند ، چه غذایی به عروس هلندی بدهیم است یا چه غذایی به عروس هلندی ندهیم. در این نوشته به بسیاری از سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

عروس هلندی از خانواده طوطی سانان و یک پرنده بسیار انسان دوست و باهوش است که بعد از مرغ عشق به عنوان دومین پرنده محبوب در سراسر دنیا شناخته شده است، این پرنده به دلیل هوش بالای خود قادر به سوت زدن، بازی با اسباب بازی، انجام چند ترفند، حرف زدن و بازیگوشی می باشد. عروس هلندی در زبان انگلیسی کاکاتیل (cockatiel) نامیده می شود و ذاتا متعلق به استرالیا می باشد و هم اکنون در بسیاری از کشور های دنیا می توان نژاد های مختلف از آنها را یافت. به هر حال در این مقاله می خواهیم در مورد غذای عروس هلندی اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم، با ادامه نوشته همراه باشید.

چه غذایی برای عروس هلندی خوب است و چه غذاهایی بد؟

عروس هلندی نیز مانند هر طوطی دیگری از انواع دانه ها و غلات تغذیه می کند و به عنوان غذای اصلی این پرنده شناخته می شود. دانه ارزن ، کتان، تخم آفتابگردان، شاهدانه، جو دو سر، مخلوط هفت تخم، بلال، نخود فرنگی، پسته ، بادام زمینی و انواع آجیل ها از دانه های مورد علاقه عروس هلندی ها به شمار می رود. اما در کنار این مواد غذایی برای اینکه پرنده شما انواع ویتامین ها و آمینو اسید ها را دریافت کند، باید از انواع سبزیجات و مکمل های غذایی مانند هویج رنده شده ، سیب، گلابی ، آلبالو، کلم، کاهو، کرفس، جعفری ، اسفناج، جوانه گندم و جو، پلت ها و کنسانتره ها، برنج آب پز ، تخم مرغ آب پز، سینه مرغ آب پز و… تغذیه کند. در حالت کلی می توان گفت که تمام مواد غذایی سالم و ارگانیک برای تغذیه عروس هلندی مناسب است، به جز مواد غذایی که بسیار شور، بسیار شیرین و حاوی چربی زیادی است که سیستم گوارشی بدن عروس هلندی قادر به هضم این مواد نیست و بیماری های زیادی را برای او در پی خواهد داشت.
نکته جالب اینجاست که عروس هلندی ها و به طور کلی طوطی سانان علاقه خاصی به ارزن و کتان دارند و اگر قصد آموزش و دستی کردن این پرنده را دارید، این دو دانه به عنوان بهترین جایزه برای عروس هلندی خواهد بود.

مقدار غذای عروس هلندی

عروس هلندی ها مواد غذایی زیادی مصرف نمی کنند، بنابراین در هر وعده غذایی فقط به اندازه مصرف پرنده ، غذا در اختیارش قرار دهید، چرا که وجود مواد غذایی بیش از مقدار مورد نیاز در محیط باعث ریخت و پاش و کثیف شدن محیط می شود و مشکلات زیادی از قبیل گسترش بیماری و رشد عوامل قارچی را به دنبال خواهد داشت.
عروس هلندی بستگی به سنی که دارد مقدار غذاهای متفاوتی را مصرف خواهد کرد، اما در حالت کلی در هر وعده غذایی حدود ۵ الی ۱۰ گرم دانه مصرف خواهد کرد و اگر قصد دارید به او میوه یا سبزی بدهید یک تکه کوچک کافیست و در مورد گوشت و تخم مرغ و آب پز نیز مقدار کمی از آن برای میان وعده پرنده کفایت خواهد کرد. دقت کنید که شاید پرنده شما مقدار بیشتری را نیز مصرف کند، اما این کار سبب افزایش وزن پرنده خواهد شد که چاقی نیز بیماری های زیادی را به دنبال خواهد داشت. در ادامه مقاله غذای عروس هلندی در دوره های مختلف رشد را توضیح خواهیم داد.

پلت غذای عروس هلندی چیست؟

پلت ها همان کنسانتره هایی هستند که توسط ماشین آلات صنعتی کاملا خرد شده و پرس شده اند و شامل انواع دانه ها، ذرت، دانه سویا، پودر استخوان، میوه های خشک و … می باشد. پلت ها کاملا خشک و بدون آب هستند چرا که در مراحل تولید آب موجود در آنها گرفته می شود، بنابراین عروس هلندی ها هنگام مصرف پلت ها نیاز شدیدی به آب خواهند داشت و حتما باید ظرفی پر از آب در اختیار آنها گذاشته شود. به همین جهت غذای خشک عروس هلندی نیز نامیده می شود.
پلت ها حاوی ویتامین ها، پروتئین و تمامی مواد معدنی مورد نیاز پرنده ها می باشد و از این رو به عنوان یک ماده غذایی مکمل و غذای تقویتی عروس هلندی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، اما استفاده از پلت ها باعث نشود که دانه ، سبزی و میوه در اختیار پرنده قرار ندهید چرا که مصرف بیش از حد پلت ها نیز می تواند بیماری به دنبال داشته باشد.
شرکت های مختلفی اقدام به تولید پلت می کنند که در رنگ ها و طرح های مختلفی وجود دارند که این کار صرفا جهت زیبایی است و بر ارزش غذایی آن نمی افزاید. بنابراین قبل از اقدام به خرید در مورد شرکت و محصول مورد نظر تحقیق کنید و از قابل اطمینان بودن پلت مورد نظر مطمئن شوید.

غذای عروس هلندی در دوره های مختلف رشد

غذای عروس هلندی در دوره های مختلف رشد
غذای عروس هلندی در دوره های مختلف رشد

معمولا پرنده ها در هر دوره از زندگی خود دارای رژیم غذایی خاصی هستند که باید توسط پرورش دهنده رعایت شود، در ادامه هر دوره از زندگی عروس هلندی را با شیوه تغذیه مناسب در این دوره خدمت تان معرفی خواهیم کرد :

الف – تولد تا سه ماهگی :

جوجه از لحظه تولد تا سه ماهگی توسط مادر تغذیه می شوند و در صورتی که پرورش دهنده خود اقدام به پرورش و جوجه کشی از جوجه ها کرده باشد باید با استفاده از سرلاک مناسب اقدام به تغذیه آنها بکند. معمولا جوجه ها در هر وعده با ۸ میلی لیتر سرلاک تغذیه می شوند و به فاصله هر ۴ الی ۶ ساعت باید دوباره تغذیه شوند، هنگام استفاده از سرنگ و سرلاک برای تغذیه جوجه ها دقت کنید که حتما باید غذا را در داخل چینه دان پرنده بریزید، ریختن غذا در دهان او باعث خفگی اش خواهد شد. از دو ماهگی باید کم کم جوجه ها را به دانه خوردن و پلت خوردن عادت دهید.
سرلاک های مختلفی در بازار وجود دارند که برای تغذیه طوطی سانان کاربرد خواهد داشت، اما به عنوان بهترین سرلاک می توان به سرلاک اگزکت (exact) اشاره کرد. این سرلاک به عنوان غذای بچه عروس هلندی نیز شناخته می شود. اگر خودتان می خواهید سرلاک مناسب برای جوجه ها تهیه کنید می توانید از ترکیب زرده تخم مرغ، بیسکویت مادر و کمی آرد استفاده کنید، دقت کنید که به ترکیب ساخته شده اصلا شکر یا نمک اضافه نکنید که برای پرنده مضر است.

ب – سه ماهگی تا بلوغ :

جوجه ها پس از گذراندن دوره سه ماهگی خود کاملا دانخور خواهند شد و به سرلاک نیازی نخواهند داشت. در این زمان شما می توانید پرنده خود را با انواع دانه ها ، سبزیجات و میوه ها تغذیه کنید. تمامی مواردی که در بالا اشاره شد، برای تغذیه عروس هلندی شما مناسب خواهد بود، اما به این نکته نیز توجه کنید که دانه هایی مانند کافشه ، شاهدانه و بذرک به دلیل طبیعت گرمی که دارند برای جوجه های قبل از دوره بلوغ مناسب نخواهد بود.

ج – غذای عروس هلندی در دوره جفت گیری :

اگر شما بیش از یک عروس هلندی دارید و می خواهید آنها را با هم جفت کنید نیاز به تغذیه و فراهم کردن شرایط خاصی در این دوره خواهد بود. در مقاله های مربوط به جفت گیری عروس هلندی این موارد کاملا توضیح داده شده اند. اما در مورد تغذیه عروس هلندی ها در این دوره می توان گفت که باید از دانه ها و مواد غذایی گرم مانند شاهدانه ، تخم ارزن، آفتابگردان، کافشه و … استفاده کنید که پرنده ها را برای جفت گیری تحریک کنید، به طور کلی استفاده از مواد غذایی پر چرب و پر پروتئین مانند تخم مرغ آب پز ، دانه های چرب و مقوی در تقویت بینه عروس هلندی ها تاثیر گذار خواهد بود.

د – غذای عروس هلندی تخم گذار :

عروس هلندی های ماده اگر بخواهند بهترین و با کیفیت ترین تخم ها را تولید کنند، طبیعتا باید تغذیه کافی در اختیار داشته باشند. استفاده از دانه ها، سبزیجات، میوه ها، پلت ها و انواع غذاهای تقویتی عروس هلندی تماما در افزایش کیفیت تخم تولید شده تاثیر گذار خواهد بود. استفاده از تخم مرغ آب پز ، انواع حبوبات پخته شده ، سینه مرغ آب پز شده ، پودر استخوان یا کف دریا و یا پودر پوسته تخم مرغ همراه با دانه ها از مهم ترین مواد غذایی هستند که باید به همراه دانه ها به عروس هلندی تخم گذار داده شود.

هـ – غذای عروس هلندی دارای جوجه :

تغذیه عروس هلندی در زمان جوجه داشتن : طبیعتاً پس از به دنیا آمدن جوجه ها ، عروس هلندی مادر تغذیه آنها را بر عهده خواهد گرفت. بنابراین نیاز به مواد غذایی بیشتری خواهد داشت. برای اینکه راحت تر بتوانند جوجه های خود را تغذیه کنند باید از مواد غذایی نرم مانند تخم مرغ آب پز شده ، حبوبات پخته شده ، سینه مرغ آب پز شده و سبزیجات و میوه ها استفاده کنید. استفاده از جوانه دانه ها و مولتی ویتامین ها نیز در تقویت بدن پرنده های مادر تاثیر گذار خواهد بود.

ویدیو بسیار جالب از تغذیه عروس هلندی جوجه توسط مادر

دانلود مستقیم ویدیو

 

غذای بچه عروس هلندی چیست؟

اگر خود عروس هلندی وظیفه بزرگ کردن جوجه اش را بر عهده گرفته باشد، در این صورت خود پرنده مادر غذای هضم شده در چینه دان خود را به دهان جوجه خواهد ریخت و او را تغذیه خواهد کرد، از این طریق غذای عروس هلندی جوجه تامین میشود . در این مورد کافیست پرورش دهنده غذای کافی در اختیار عروس هلندی مادر قرار دهد. اما اگر پرورش دهنده با استفاده از دستگاه جوجه کشی اقدام به جوجه کشی از تخم های عروس هلندی کرده باشد، در این صورت تغذیه جوجه ها بر عهده پرورش دهنده خواهد بود، غذای جوجه عروس هلندی در این حالت استفاده از سرلاک مناسب است که قبلا توضیح داده شد.

تمامی مواد غذایی اشاره شده در بالا برای تغذیه عروس هلندی ها مناسب هستند. اما در حالت کلی برای تقویت بدن عروس های هلندی می توانید از انواع مواد غذایی دارای پروتئین ، ویتامین ، مواد معدنی و … استفاده کنید. عروس های هلندی می توانند گوشت مرغ و سایر پرنده های اهلی را به راحتی هضم کنند، گوشت آب پز پرنده ها و حبوبات آب پز شده و تخم مرغ آب پز از جمله منابع سرشار پروتئین هستند. برای تامین ویتامین ها و مواد معدنی کافی باید از انواع میوه ها و سبزیجات تغذیه کنند و پلت ها نیز می توانند سایر ویتامین ها و پروتئین های مورد نیاز بدن آنها را تامین کنند.

بهترین جایزه برای عروس هلندی

عروس هلندی نیز مانند اکثر طوطی سانان ارزن را به عنوان اولین و بهترین غذای مورد علاقه خود ترجیح می دهند، اما در کنار این دانه ها باید از انواع دانه ها، آجیل ها، سبزیجات، میوه و مکمل های غذایی برای تغذیه هر چه بهتر عروس هلندی ها استفاده کنید. از جمله دانه های مورد علاقه عروس هلندی و بهترین جایزه برای عروس هلندی می توان به ارزن، تخم کتان ، تخم آفتابگردان ، تخم شاهدانه ، بذر ریحان و … اشاره کرد. هم چنین آجیل هایی مانند بادام، پسته، گردو، تخم کدو و… نیز مورد توجه عروس هلندی ها قرار خواهد گرفت.
این طوطی ها در طبیعت از انواع دانه ها، میوه ها و موجودات ریز مانند حشرات و کرم ها تغذیه می کنند. بنابراین برای تغذیه بهتر آنها می توانید ترکیبی از چند میوه و سبزی مانند هویج، خیار، کاهو، کلم، سیب ، گلابی ، توت فرنگی ، تمشک و … را در اختیار پرنده قرار دهید. به منظور تامین پروتئین مورد نیاز بدن عروس هلندی ها می توانید تخم مرغ آب پز شده ، سینه مرغ آب پز شده و پلت های مخصوص استفاده کنید. هم چنین استفاده از پودر استخوان و یا کف دریا و یا پودر پوسته تخم مرغ در تامین کلسیم مورد نیاز بدن عروس هلندی ها ضروری خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
453 نظرات
 1. سینا می گوید

  سلام جوجه عروس یک ماهه سرلاک و چطوری بهش بدم تا کجا کرمک و فرو کنم ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از مارک های معتبر و مخصوص عروس هلندی استفاده کنید
   سرلاک رو داخل اب ولرم بریزید تا جایی که کاملا ابکی و خمیری بشه
   به کمک سرنگ مخصوص اونو داخل حلق جوجه بریزید.
   یکم که سرنگ داخل گلوش رفت کافیه ، کم کم سرلاک رو در دهان جوجه خالی کنید تا خودش برای قورت دادن غذا تلاش کنه
   ضمن سرلاک دادن اجازه تنفس هم بهش بدید تا خفه نشه

 2. Mostafa می گوید

  سلام اگر من به پرنده سرلاک بدم و دوباره بزارم پدر و مادر بهش غذا بده ایا میمیرد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالش کم
   اما اگر والدنیش غذای الوده بدن
   و یا شما غذای الوده بدید و سرنگ الوده و نشسته باشه
   احتمال مرگ جوجه هست

 3. ارمیتا می گوید

  وقتی جوجه عروس هلندی به دنیا میاد از چند روزگی باید بهش سرلاک بدیم ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر مادرش بهش غذا نده
   از همون روز دوم باید سرلاک دادن رو شروع کنید
   روز اول نباید بهش غذا بدید، فقط آب خالی بدید
   تا کیسه زرده رو کاملا جذب کنه وگرنه عفونت میکنه

 4. پانیسا می گوید

  سلام من یه عروس هلندی نر ۳ ماهه دارم و میخوام دستیش کنم و بهم هم عادت کرده ولی من هر اموزشی بهش میدم اصلا توجه نمیکنه و فکر میکنه دارم باهاش بازی میکنم و خیلی بازیگوشه و عاشق بازی کردنه
  ممنون میشم کمکم کنید

  1. پانیسا می گوید

   و ممنون میشم یه تغذیه کامل در مورد غذای عروس هلندی ۳ ماهه بگید

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    بهتر که از پلت مخصوص عروس هلندی استفاده کنید
    خودش غذای کاملی هست
    در کنارش از انواع میوه و سبزیجات میتونی استفاده کنی

    1. پانیسا می گوید

     ممنونم

  2. کارشناس وب سایت می گوید

   مقاله زیر رو بخونید کمک تون میکنه
   اموزش دستی کردن عروس هلندی

 5. افشین می گوید

  سلام
  خسته نباشین بنده ۴ عدد تخم خریداری کرده و داخل دستگاه گزاشتم
  و تا الان عروس هلندی نداشتم الان بعد از به دنیا امدنشون باید سرلاک با سرنگ بهشون بدم ؟
  و یک لامپ مادر دارم زیر اون قرارشون بدم؟ و آب هم نیاز هست بهشون بدم یا خیر
  ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله باید سرلاک با سرنگ بدید
   جوجه ها رو داخل حوله نگه دار و برای گرم نگه داشتن اون از لامپ مادر مصنوعی استفاده کن
   لامپ رو بالای سرشون روشن کن که نه خیلی داغ بشه و نه خیلی سرد
   سرلاک رو به صورت ابکی بهشون بده که اب بدنشون رو هم تامین کنه
   فیلم های اموزشی زیادی داخل نت هست از اونا هم می تونید استفاده کنید
   داخل مقاله هم این موارد رو اموزش داده

   1. E می گوید

    سلام ببخشید من یه عروس هلندی پیدا کردم که قیمتش خیلی ارزون هست فقط یه مشکلی داره پر هاش تا منظم هست اما غذا میخوره خود فروشنده میگه که کمبود کلسیم شدید داره اگه بهش کلسیم و…. بدم خوب میشه؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     باید بهش انواع دانه ها و میوه و سبزیجات به خصوص کلم و کاهو بدی
     تخم مرغ اب پز و پودر پوسته تخم مرغ هم بده

 6. بهناز می گوید

  سلام.من یک جوجه عروس ۲۰ روزه خریدم و الان ۳۰ روزشه.تو این چند روز با ترکیب سرلاک و تخم مرغ اب پز تغذیه ش کردم.ولی نمیدونم تا کی و روزی چند بار میتونم تخم مرغ رو توی سرلاکش ترکیب کنم و بهش بدم چون میترسم براش مضر باشه.و اینکه جدیدا رنگ و فرم مدفوعش تغییر کرده یکمی هم کم میل شده به غذا.احتمال داره سرماخورده باشه چکارش کنم؟از بازی و شیطنتش کم نشده.و هم اینکه الان دقیقا یک ماه ست از کی باید بهش آب و دون خوری یاد بدم؟من خیلی سوال دارم ولی الان اینهایی که پرسیدم برام مهمتره.ممنون میشم پاسخ بدید🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   زیاد از تخم مرغ اب پز استفاده نکنید
   میوه و سبزیجات پودر شده رو هم به عنوان سرلاک می تونید استفاده کنید
   می تونید از سرلاک مخصوص طوطی ها هم استفاده کنید که کاملتر و مقوی تر
   تا زمانی که کاملا دانخور نشده باید بهش سرلاک بدید

 7. دیاکو می گوید

  سلام خسته نباشید، من یدونه عروس هلندی ۴۰ روزه خریدم قبلا با سرنگ و سرلاک بهش غذا دادن، الان من نمیدونم باید چکار کنم دونه ارزن بهش بدم یا بازم سرلاک بهش بدم ؟باید چکار کنم وقتی از قفس میارمش بیرون جایی رو کثیف نکن؟اشکالی داره دونه ارزن بزارم تو قفسش؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   می تونید دونه هایی مثل ارزن و کتان و شاهدانه رو بذارید قفسش
   اما باید سرلاکش رو هم مرتب بدید تا کم کم پرنده به خوردن دانه ها عادت کنه
   اصلا به پرنده گرسنگی ندید این کار غیر انسانیه ، باید همزمان که بهش سرلاک میدید، دانه خوردن رو هم بهش اموزش بدید

  2. بهناز می گوید

   تو مقاله بالا نوشته تا سه ماهگی با سرنگ تغذیه میشوند.و از دو ماهگی در کنار تغذیه سرنگی گاها ارزن وتخم کتان نیم کوب که پوستش رو به وسیله فوت کردن یا با باد ازبین بردید در اختیارش بگذارید تا دون خور شدن رو یاد بگیره.بعد سه ماهگی هم که کلا دون خور میشه و نیاز به تغذیه سرنگی نیست.

 8. مهراب می گوید

  سلام وقت بخیر عروس هلندیم فقط فقط ارزن میخوره تخم افتبگردان نمیخوره و… برای تقویت کردنش چی بهش بدم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید ترکیبی از دانه های مختلف مثل ارزن ، کتان ، افتابگردان بدون نمک ، شاهدانه ، کافشه و … رو بدید
   در یک وعده غذایی دیگر هم ترکیبی از میوه و سبزیجات خرد شده بده
   اب کافی هم جلوش باشه

 9. لیمو می گوید

  سلام وقت شما بخیر.
  من یه عروس لوتینو تقریبا ۴ماهه دارم. از ۱ماهگی پیشمه با سرلاک تغذیش میکردم الانم گندم و برنج و نون سبوس دار و ارزن و تخمه میخوره. میوه و سبزی اصلا نمیخوره. چون عطسه میزد و منم قبلا گذاشته بودمش جلو پنجره بیرونو ببینه حس کردم سرما خورده چای کمرنگ گرم بهش دادم آخه خیلی چای میخواست یه بار میخواست خودشو بسوزونه 😅
  دیگه عادت کرده. وقتی روی لوستر میشینه و به حرفمون گوش نمیکنه بیاد پایین، یا چای میاریم یا سفره پهن میکنیم خودشو سریع میرسونه. یه مورد دیگه که منو همسرم شاغلیم و لیموی ما (اسم عروسمونه ❤) تو قفسش نمی مونه رادیو روشن میکنیم میریم. ولی نگرانشم آسیبی به خودش بزنه. میخوایم بعضی عادتاشو تغییر بدیم متاسفانه لجبازی میکنه قهر میکنه یه جوری گارد میگیره حمله میکنه. راهنمایی میکنین چیکارکنیم؟ زیادم علاقه داره رو سرمون بشینه این خوشحالش میکنه برداریم غر میزنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید یکی باشه که در طول روز هم مراقبش باشه و هم سرگرمش کنه
   چون شما صبح میرید سرکار و عصر برمیگردید، ممکن هم به خودش اسیب برسونه و هم گرسنه و تشنه میمونه
   بالاخره تنها گذاشتن پرنده باعث افسردگیش هم میشه ، بهتر که براش ی جفت تهیه کنید و تو قفس باشن ، اینطوری راحت ترن و احتمال اسیب و افسردگی و … هم نخواهد بود. البته دانخوری و ابخوریشون رو پر کنید.

   1. لیمو می گوید

    از خواهر و برادارای خودش بیاریم اشکال نداره؟ چون هنوز جنسیتشو مطمئن نیستیم جفت بخریم واسش. یا یکی که از خونواده خودش نباشه بیاریم؟ همیشه به غذاش می‌رسیم مخصوصا صبح مطمئن میشم سیر میشه بعد میرم کارامو انجام میدم 😍 در طول روز هم خودش میره توی قفسش آبو غذا میخوره، روی میزم ظرف غذا میذارم که معمولا جای اونم بلده چون ثابته و روزی چندبار بهش سر میزنه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بهتر که غریبه باشه تا بعدا اگه خواستن جفت گیری کنن جوجه های سالم به دنیا بیاره
     بهتر که عروس جدید رو در یک قفس جداگانه اما کنار هم قرار بدید تا با هم دعوا نکنن
     بعد از گذشت چند هفته می تونید اونا رو بندازید پیش هم ، اگر سازگار نبودن باید عوضش کنید.

 10. محمد می گوید

  سلام دوست عزیز تشکر بابت مطلب خوبتون ببخشید من یه جفت عروس هلندی شش ماهه دارم که اصلا تخم مرغ آبپز و سبزی جات نمیخوره به نظرتون چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهش دانه هایی مانند ارزن و کتان و شاهدانه و کافشه بدید
   از میوه های خرد شده مثل سیب ، انگور، گلابی، خیار بدون نمک و… استفاده کنید
   پلت مخصوص عروس هلندی هم براش تهیه کنید

 11. مهرشاد می گوید

  ایا جفتگیری برای عروس هلندی هفت ماه مناسبه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه
   بهتر که تا یکسالگی صبر کنید

   1. Dd می گوید

    سلام من یه عروس هلندی ۵ماهه دارم مجبورم که هر روز نصف روز تنهاش بزارم اگر یه عروس هلندی بین یک تا دو ماهه دیگه بخرم آیا باهم جور میشن و میشه باهم تنهاشون بزارم؟

    و میشه باهم توی قفس تنهاشون بزارم افسرده نمیشن؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بهتر که هم سن باشن تا از تنهایی در بیاد
     اگر براش جفت بخرید که دیگه عالی میشه

     1. Dd می گوید

      یعنی اینجوری با هم جور نمیشن؟

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       چون همسن نیستن ممکن پرنده بزرگه به اون کوچیکه زور بگه
       و پرنده های یک یا دو ماهه هنوز به خوبی غذا خوردن و دفاع از خود رو بلد نیست

  2. SA می گوید

   سلام اگر من دوتا جوجه عروس هلندی بخرم و پیش هم باشند آیا میشه بهشون حرف زدن یاد بدم؟ آموزش می‌بینند.

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    نه نمیشه
    حتما باید تنها باشه تا تمام حواسش سمت شما باشه

 12. qasem می گوید

  سلام بنده یک عروس نر که از جوجگی که به دان خور شده بود گرفتم و تا هیجده ماهگی تنها بود که براش یه ماده تقریبا همسن خودش گرفتم اما زمانی که ماده خم میشه و راه میده برای جفت گیری نره به بالای کمر ماده نمیره و سرش میبره زیر دم ماده و با نوکش ور میره، ماده چهار بار تخم گذاری کرد و هر بار شش تا تخم میکرد و روش میخوابید ولی نطفه نداشت نره هم رو تخمها میخوابید بعد ماده رو عوض کردم باز هم همین داستان بود این بار یه ماده که دو سه بار جوجه کشی کرد بود و جفت داشت آوردم که با نر خودش جفتگیری کرده بود و چهار تا تخم گذاشت و سر تخمها خوابید که دو تاش نطفه داشت و تبدیل به جوجه شد ولی نر خودم باز هم جفت گیری نمیکنه شیرین اینجاست که الان مثل یک پدر واقعی به دو تا جوجه ها غذا هم میده دستتو طرف قفس میبری حمله میکنه
  میخواستم بدونم مشکلش چیه بقدری هم با مزه و شیرین هستش و حرف هم خیلی میزنه از دلم نمیاد با یه نر دیگه عوض کنمش ممنون میشم راهنمای کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که نر و ماده شما پیش هم باشن
   شاید در اینده جفت گیری رو بلد شد
   البته برای تشخیص جنسیت به یک متخصص هم مراجعه کنید شاید نر شما در اصل ماده باشه

 13. الینا می گوید

  سلام ببخشید
  من یه عروس هلندی خریدمه،صاحب قبلیش بالاش رو کنده.الان یکی دوماهی میشه هنوز بالاش در نیومده پرهاش هم صاف نییستن فکر کنم پر خرابی داره باید چیکارش کنم؟
  تازه کف دریا هم یدونه کو چولو با گیره چسبوندمه به قفسش و میترسه و نمیخوره اینو باید چیکار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کف دریا رو نبوند به قفس ، به تیکه های کوچیک تبدیل کن و بزار تو یه ظرف که بخوره
   مولتی ویتامین طیور زینتی هم بهش بده
   تغذش رو هم مناسب در نظر بگیر مطالب پست رو بخون

   در مورد کنده شدن بال هم باید کامل توسط دامپزشک حیوانات خانگی بررسی بشه که از جای بدی نکنده باشه

 14. رویارحیی می گوید

  سلام من عروسام۶تاتخم گذاشتن فعلایکیش جوجه شده بهشون تخم مرغ اب پزکنسرو ذرت هویج رنده شده برنج وسیم زمینی وتیلیت اب ونون میدم عروس ماده همه اینارو ازبچگی میخورده الانم ک جوجه داره.سوالم اینه من هروزسفیده تخم مرغ اب بپز بدم ایرادی نداره که چون به جوجه غذامیده ضررنداشته باشه؟؟میشه بهم بگی چیا بدم بهش به جزاین مواردی که گفتم وجوانه گندم وعدس هم میدم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که تخم مرغ اب پز رو هفته ای سه بار بدید نه بیشتر و حتما پس از گذشت نیم ساعت از جلوی پرنده بردارید چون سرد بشه ممکن مسمومش کنه
   از میوه و سبزیجات پودر شده ، سینه مرغ اب پز شده و له شده ، پودر انواع دانه ها مثل ذرت، گندم، ارزن و کتان و … استفاده کن
   از پلت پودر شده و یا ابکی هم می تونی استفاده کنی

 15. Mohamadi می گوید

  سلام وقت بخیر ،من دو روز پیش یه جوجه عروس گرفتم که به گفته فروشنده ۲۰ روزشه.
  واسش سرلاک گرفتم اما اصلا دهنشو باز نمیکنه حتی گذاشتم چینش خالی بشه اما بازم غذا نمیخواد.خودم ولی با سرنگ کرمکو از سمت چپ دهانش میدم دو سی سی لااقل تلف نشه. میخواستم بدونم راه دیگه ایی هست واسه درست خوردنش

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید به همین روال ادامه بدید تا کاملا به شما اعتماد کنه و دهنشو برای سرلاک خوردن باز کنه
   هنگام سرلاک دادن اذیتش نکنید و از سرلاک استاندارد و معتبر مخصوص پرنده های زینتی استفاده کنید.

 16. مجتبی می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی داشتم که تازه تخم گذاشتن و چند روزی از تخم گذاشتنشون نگذشته که جفت نر مرد
  الان جفت ماده روی تخم هست و نگرانشم
  چه کاری باید انجام بدم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تا زمانی که تخم ها جوجه نشدند و جوجه ها کاملا بزرگ نشدند نیازی به خرید نر نیست

   1. ص می گوید

    سلام من یک سوال درباره تشخیص جنسیت عروس هلندی دارم من یه عروس هلندی ۵ماهه لوتینو زعفرانی دارم روی شاه دمش خال های سفید هست ولی روی بقیه دماش هیچ خالی نیست نره یا ماده؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     سلام
     مقاله زیر رو بخونید
     تشخیص سن و جنسیت عروس هلندی

 17. Vahid می گوید

  سلام من به عروس هلندی ام گندم با پوست میدم . خوبه یا نه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله خوبه مشکلی نیست
   بهتر که از قبل به خوبی بشورید تا الودگی های روی گندم از بین بره

   1. Sh می گوید

    سلام من یه عروس هلندی ۵ماهه دارم از آب خیلی می‌ترسه با آب پاشم که بهش آب میپاشم فرار می‌کنه چیکار کنم

    1. ادمین می گوید

     سلام
     نه دوست عزیز با آبپاش بهش اب نزن
     این یه نوع تنبیهه !!! تو تربیت حیوانات خانگی !
     شما براش اب بزار خودش ابتنی میکنه ! اگه ابتنی نکرد ظرفش رو عوض کن ، رنگ ظرف رو عوض کن از این کارا
     اصلا ابپاشی نکن بهش

 18. ارمیا می گوید

  از ناخن عروس هلندی من خون میاد باید چیکار کنم

  1. ادمین می گوید

   ناخنشو گرفتی ؟ یا گیر کرده جایی ؟
   هیچ کاری نکن و مستقیم ببرش دامپزشکی حیوانات خانگی
   اگه همینجوری بمونه عفونت میکنه و خیلی خطرناک میشه

 19. حمید می گوید

  باسلام وقت بخیر،عروس هلندی های من ب تازگی کم اشتها شدن فقط تخمه ارزن ومغزگردووبادام وگاهی هم برنج میخورن،تخممرغ ابپزوسیب زمینی منجمدشده میزارم(اماده مصرف)نمیخورن کاهو کلم ومیوه نمیخورن،ممنون ازشما

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در یک وعده غذایی ترکیبی از دانه ها و آجیل مختلف رو بهش بدید و در یک وعده غذایی دیگر ترکیبی از انواع میوه ها و سبزیجات خرد شده
   کم کم به خوردن همه میوه ها و دانه ها عادت خواهد کرد. برای خوردن یک غذای خاص مجبورش نکنید.

 20. Mi می گوید

  سلام خسته نباشید،میوه های مفیدبرای عروس هلندی رومیشه بگید؟واینکه سیب وخیار ضرری که نداره براشون،ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   میوه ها و سزیجات مناسب برای پرنده در داخل مقاله ذکر شده
   بله سیب و خیار مفیده

 21. امین می گوید

  باسلام،دوهفته قبل دوعروس هلندی خریدم،یک ظرف اب جهت حمام گذاشتم ولی متاسفانه بجای حمام ازآب آن استفاده میکنن طریقه حمام کردن عروس هلندی چگونه است؟ممنون ازپاسخگویی بموقع شما

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید از اسپری اب ولرم استفاده کنید
   ابتدا در و پنجره ها رو ببندید و کولر رو خاموش کنید و سپس به ارومی ، اب رو بر روی پرهای عروس تون اسپری کنید تا خودش رو تمیز کنه
   به مرور زمان به حمام کردن عادت خواهد کرد.
   بعد از استحمام حتما حوله پیچ کنید و به کمک شسوار خشکش کنید تا سرما نخوره

 22. A می گوید

  باسلام دوهفتست عروس هلندی خریدم یک ظرف اب گذاشتم واسه حمام کردن امابلدنیستن واب میخورن،طریقه حمام کردن روچگونه انجام بدیم؟ممنون ازپاسخگویی خوب وبموقع شما

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر به شما کاملا اعتماد کردن و از شما نمی ترسن
   می تونید مقداری اب ولرم رو داخل آبپاش بریزید و بدنشون رو خیس کنید تا خودشون رو تمیز کنن
   بهتر که در و پنجره ها رو ببندید و کولر رو خاموش کنید تا سرما نخورن

 23. علی. می گوید

  سلام وقت بخیر،من دوعروس هلندی روازیک شهربه شهردیگه باماشین شخصی جابجاکردم دیروز، امروزکه دقت کردم یک خورده لرزش دارن کولرماشین هم روشن بوده درضمن جلوی کولربودن اما روی قفس باپارچه پوشیده بوده علت لرزش رو یا راه حلی روعرض بفرماییدممنون میشم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سرما خوردن
   نباید مستقیم جلوی کولر میذاشتید
   هر چه سریعتر برای درمان به دامپزشک مراجعه کنید وگرنه تلف میشن

 24. پیام می گوید

  سلام عروس هلندی ۸ماهه خوبه خریداری کنیم؟اگه عروس هلندی با سرلاک بزرگش کرده باشه بعدش دانه بهش داده باشه مشکلی نداره؟جایی عروس هلندی باید چجور جایی باشه که اذیت نشه و مریض نشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر می خواهید بهش اموزش بدید و دستی کنید ، بهتر که عروس هلندی ۳ الی ۴ ماهه دانخور شده خریداری کنید
   جاش باید کاملا ارام و بدون سر و صدا و استرس باشه و اب و غذای کافی بهش بدید

 25. حمید می گوید

  سلام،پوسته تخممرغ جهت رسیدن کلسیم برای عروس هلندی چطوراستفاده کنیم وبدیم بهشون؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پودر کنید و به همراه غذا بدید
   البته قبلش پوسته رو به خوبی بشویید تا الودگی های روی پوسته از بین بره

  2. الهام می گوید

   سلام من عروس هلندی ۷۰ روزه خریدم فقط بهش دون بدم؟یه روزه خریدمش یجا وایساده لطفاً راهنمایی کنید

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    هنوز به محیط جدید عادت نکرده و شوکه شده
    بهش کاری نداشته باشید و اب و دانشو مرتب بدید
    از پرورش دهنده قبلی بپرسید که چه غذاهایی بهش میداده همونا رو بدید
    میوه و سبزیجات و پلت مخصوص عروس هلندی هم حتما بدید

 26. سلجوقی می گوید

  باسلام وقت بخیرمن دوعددعروس هلندی خریدم به تازگی،بهشون تخممرغ ابپزدادم گیلاس نعنا سیب زمینی برنج ریحان ولی تمایل زیادی ندارن فقط ارزن میخورن باتخمه افتابگردان چیکارکنم بقیه چیزا روهم بخورن؟ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اونا رو خرد کن و توی یک کاسه بریز و روش ارزان و افتابگردان قرار بده به مرور زمان به بقیه غذاها هم عادت خواهد کرد
   تخم مرغ اب پر و سیب زمینی پخته زیاد نباید توی قفس بمونه چون فاسد میشه و باعث مسمومیت پرنده ها خواهد شد.

 27. Zahra soleimany می گوید

  سلام،عروس هلندی البینو ۹*۱۰ماهه دارم تخم خاکی کرده بود منم ۳عدد تخم نطفه دار خریدم و گذاشتم زیرش دیروز یکی از تخما یکم ترک خورده بود تا شب دیدم عروس هلندی تخم نشکسته خودمون از تخم درش آوردیم تخم مرغ آب‌پز رنده شده یکمم روش پودر سریا ریختم از صبح روز بعد جوجه سر وصدا می‌کرد عصر رفتم دیدم جوجه مرده بنظرتون عروس هلندی مادر تغذیه اش نکرده؟ دو تخم بعدی رو خودم میتونم سرلاک بدم؟ و داخل ی لانه جدا نگهداری کنم امکانش هست؟ ممنون میشم راهنماییم کنید. تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام
   قابل تشخیص نیست که چرا مرده باید همونجا خودتون بررسی کنید چینه دان رو ببینید و فضله رو چک کنید ببینید چیزی بهش داده یا خیر
   کیفیت تخم نطفه دار هم اهمیت بالایی داره در رشد پرنده
   اون غذایی هم که شما دادید بهش مناسب نبوده اگه میخواید بقیه رو سرلاکی بدید حتما سرلاکی خوبی بدید بهشون تا حداقل نیازهاشون رو رفع کنه
   اره جدا کن و خودت نگه دار ، هر ۲ ۳ ساعت باید سرلاکی بدی

 28. مامان طوطو می گوید

  سلام ببخشید من یه عروس هلندی دارم امروز حواسم نبود یکی دو نک از گلمون خورد میترسم مسموم بشه باید چیکار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   گل چی بود ؟

 29. رمضانی می گوید

  یه سوال دیگه هم دارم جوجه عروس های ۴ ماهه طوسی رنگی که دارم پرهای زیر شکمشون لکه های زرد داره مثل ماده ولی یکی شون قشنگتره و یه کم صورتش زرد تره و خیلی تمرین اواز میکنه ولی اون یکی ساکت به نظرتون ممکن اون که قشنگتره نر باشه

  1. ادمین می گوید

   قابل تشخیص نیست باید سنشون بره بالا بعد

 30. رمضانی می گوید

  با سلام خدمت کارشناس محترم
  مدتی هست که درباره ی بیماری مدفوع ابکی عروس هلندی نری که دارم و بیمار بود بهتون پیام دادم و نمیدونم چرا کامل خوب نمیشه یه روزسر حال و یه روز نه و حس میکنم گاهی میلرزه
  دوتا جوجه عروس ۴ ماهه هم دارم به ظاهر سالمند ولی وقتی ازنزدیک نگاه میکنم حس میکنم اونها هم می‌لرزند آیا مشکلی دارند چکار باید بکنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   یا در محل پرورش اونا کولر وجود داره و یا کنار پنجره گذاشتید و احتمالا سردشونه
   در غیر این صورت امکان بیماری ویروسی هست و باید به دامپزشک متخصص مراجعه کنید.

 31. ایلیا می گوید

  سلام ببخشید من چند تا سوال برام پیش اومده
  ۱_حس میکنم عروس هلندیم مریضیعی چیزی داره اخه هی مدام نوکشو بهم میماله
  ۲_۹ ماهش بیشتر نیست ولی خوب انگاری داری کچل میشه چیکارش بکنم که پرهای سرش زیاد بشن و دیگه کچل نشه
  ۳_پرهاش صاف نیستن چیکار بکنم که پرهاش صاف و یک دست باشن
  ۴وقتی تو آینه و گوشی هست فقط حرف میزنه بعد وقتی دستمونو میبریم نزدیک نوک میزنه ولی خوب درد نداره ،این یه مدل بازیه ؟یا اینکه مثلا داره هشدار میده که اذیتم میکنید؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ۱- با مالوندن نوک نمیشه چیزی رو تشخیص داد
   ۲-کچل شدن ارتباطی به سن نداره ، یا تغذیش مناسب نیست یا محیط بهداشتی نیست
   چه مدته پرنده رو دارید ؟

   1. ایلیا می گوید

    یه هفته ای میشه پرنده رو داریم

    1. ادمین می گوید

     خوب یک هفته زمان کمی هست
     وقتی محل زندگی پرنده تغییر پیدا میکنه بهش شوک وارد میشه و همین میتونه سبب وارد شدن استرس به پرنده بشه و ریزش مو پیدا کنه

     بهتره تغذیه پرنده بهبود داده بشه + از مولتی ویتامین مخصوص طیور + سنگ مینرال یا کف دریا برای پرنده استفاده بشه.

     همین طول اگه بهتون نوک زد دستتون رو کنار نبرید بزارید هر چقدر میخواد نوک بزنه تا عادت کنه !
     به زور نگیریدش و به زور حمام نبریدش ، ۲ هفته ۲۰ روز طول میکشه تا به محیط عادت کنه در این مدت اجازه بددیدگاها بیاد بیرون و دنبالش هم نکنید تا کم کم عادت کنه

     1. علی می گوید

      ببخشید یه سوال داشتم من باید هروز به فروش ۱۰ سی سی بدم اما نمیدونم چرا ۱۷ یا ۱۸ سی سی میخوره حالا باید چیکار کنم میترسم بمیره

      1. ادمین می گوید

       این مشکل به دلیل مواد داخل سرلاکی هست ، اگه سرلاکی مقوی نباشه نیاز غذایی افزایش پیدا میکنه ، یعنی پرنده رو سیر نمیکنه و باز گرسنش میشه !

 32. حمید می گوید

  با سلام
  من یه جفت عروس هلندی دارم،که تازه ۳جوجه دارن.میخواستم ازتون راهنمایی بگیرم
  ۱. جوجه ی حاصل از وایت فیس(نر) و لوتینو(ماده) چه نژادی میشه؟
  ۲. تا چه زمانی جوجه ها از والدین تغذیه بشن که بتونم دستیشون کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سلام در مورد نژاد دقیقش بهتر که از پرورش دهنده های با تجربه عروس هلندی سوال کنید.
   بعد از سه ماهگی می تونید برای اموزش اقدام کنید.

 33. حسین می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یک عروس هلندی نر و ماده داشتم تخم گذاشتن الان اون جوجه ۳۰ روزش هست و ۲۰ روزه از پدرو مادرش جدا شده بعد جدا شدن عروس هلندی نر سکت کرد ۱ سوالم اینه که چرا سکته کرد
  سوال دومم اینه که الان من چه اموزشاتی میتونم بهش بدم و کی دون خورش کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید محیط و شرایط این اتفاق بررسی بشه همینجوری نمیشه گفت دلیلشو
   تا ۳ ماهگی ممکنه دون خور بشه
   اموزش هم بسته به نظر خودتون میتونید دستیش کنید
   دستی کردن عروس هلندی

 34. رمضانی می گوید

  سلام خدمت کارشناس محترم
  عروس هلندی ماده ی من سه تخم‌گذاشته گاهی میره روی تخم میخوابه مدت طولانی گاهی میبینم چند ساعت بیرون ۴ ماه پیش تخم گذاشت و سه جوجه به دنیا اومد و دوباره ۴۰ روزبعدش تخم گذاشت و جوجه نشد
  عروس نرم یک دوره بیماری داشت الان بهتره ولی مثل سری قبل که جوجه به دنیا اومد به ماده کمک نمیکنه به نظرتون علت بیرون امدن طولانی ماده و کمک نکردن عروس نر چیست؟
  ایا عروس ماده میشه به تنهایی از پسش بربیاد ؟
  عروس نر با اینکه بیمار بود ولی دیدم چند بار با هم جفت شدند.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله ماده به تنهایی میتونه به جوجه ها برسه
   کافیه که اب و غذای کافی بهش بدی
   بهتر که غذاش نرم و پودری باشه
   اگر نر مریض حتما از اونا جدا کن تا بیماری رو منتقل نکنه

   1. رمضانی می گوید

    ممنون فقط چرا چند ساعت میاد بیرون بعد چند ساعت میره روی تخم میخوابه مشکلی پیش نمیاد که مدت طولانی روی تخم نباشه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     در حالت طبیعی نباید بیشتر از چند دقیقه از روی تخم ها بلند بشه
     اگه چند ساعت روی تخم ها نمی خوابه شاید مادر خوبی نباشه
     بهتر که تخم ها رو نطفه سنجی کنید و از وجود جوجه مطمئن بشید و مادر رو تحریک کنید که همیشه روی تخم ها بخوابه ، یعنی اب و غذا رو ببرید کنار لانه

 35. H.M می گوید

  سلام وقتتون بخیر بنده دوتا جوجه ی عروس هلندی دارم که ۲۱ روزه هستن جوجه ی بزرگتر از همون اول متوجه ی ضعف پاهاش شدم اما یه بنده خدایی بهم گفت به مرور بزرگتر بشه خوب میشه اما تا الان که ۲۱ روزه هست هنوز اون ضعف رو داره مثلا به درستی نمیتونه بایسته کامل نمیتونه بایسته انگار همش میشینه رو کف لونه انگشتهاش رو همش جمع میکنه و پاهاش از هم غیر طبیعی باز هست! میخواستم بدونم این جوجه بزرگتر بشه خوب میشه یا نیاز به اقدامی هست؟
  و دومین مشکلم هم برای جوجه ی دومی هست امروز متوجه ی خون روی بعضی از قسمتهای پر های جوجه شدم که دارن در میان نمیدونم طبیعی هست یا پدرو مادرش زخمیش کردن لطفا راهنمایی بفرمایید سپاس 🌹

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهش غذای مقوی بدید و حتما از پلت مخصوص پرنده های زینتی بدید
   اگر مادرش نمیتونه تغذیش کنه ، خودتون باید با استفاده از سرنگ و سرلاک اونا رو تغذیه کنید
   برای برطرف کردن مشکل پا هم حتما در کف بستر از پوشال های نرم استفاده کن و قضیه رو با یک دامپزشک معتبر در جریان بذار

   1. حسین می گوید

    سلام خسته نباشید
    من یک عروس هلندی نر و ماده داشتم تخم گذاشتن الان اون جوجه ۳۰ روزش هست و ۲۰ روزه از پدرو مادرش جدا شده بعد جدا شدن عروس هلندی نر سکت کرد ۱ سوالم اینه که چرا سکته کرد
    سوال دومم اینه که الان من چه اموزشاتی میتونم بهش بدم و کی دون خورش کنم

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     دلیل سکته کردن رو بهتر از دامپزشک متخصص پرنده های زینتی بپرسید
     جوجه ها تا دو ماهگی معمولا با سرلاگ بزرگ میشن و از یک ماهگی باید بهش اب و دان بدی تا به دان خوردن عادت کنه
     از سه یا چهار ماهگی می تونی اموزش رو شروع کنی
     مقاله رام کردن عروس هلندی رو بخون

 36. S می گوید

  سلام من یک عروس هلندی لوتینو دارم . چهارماهشه بهش میوه که میدم نمیخوره چیکار کنم؟
  و یه سواله دیگه ای هم داشتم عروس هلندی از چه سنی اواز میخونه؟ الان چهار ماهشه ولی اواز نمیخونه فقط بعضی مواقع جیق های پشت سر هم میزنه که میشه کفت یه جورایی مثل حرف زدنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهش ترکیبی از انواع میوه ها و دانه ها رو بده
   میوه و سبزیجات مختلف رو خرد کن و بهش بده
   تا اونایی که بهش علاقه داره رو بخوره
   معمولا عروس هلندی نر اونم تو سن بلوغ اواز میخونه

 37. H.. L می گوید

  سلام.. ببخشید من عروسم دو هفته هست رو تخم میشینه بعد میخاستم بدونم که اگه ما برا ۲ روز بریم مسافرت و خونه نباشیم و هیشکی پیششون نباشه مشکلی ایجاد میشه و مثلا ممکنه کسی نباشه بترسن تخم رو رها کنن یا غذا نخورن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   محیط نگهداری مناسب باشه
   سرد نباشه
   تغذیشون مهیا باشه شاید مشکلی پیش نیاد
   ولی تنهایی مهم نیست

 38. ... می گوید

  سلام چرا عروس هلندی ماده من پای جوجه اشو میکشه؟
  در حدی ک بعضی وقتا لنگ میزنه جوجه
  سرلاک خریدم بهش دادم چین دونش ورم کرد بعد چن ساعت خوب شد
  چرا چینه دونش ورم و باد کرد بعد سرلاک دادن ؟ و چرا ماده پای جوجه رو میکشه
  جوجه ۷ روزشه و تمایلی ب سرلاک نشون نمیداد
  و اینکه ی سوال دیگه باید شلنگ رو وارد چین دونش کنی؟ من فقط یکمی وارد دهنش کردم ب حلقشم نمیرسید اشتباه سرلاک دادم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیر وارد چینه دونش نکنید ! تو گوگل سرچ کنید cockatiel cereal و بخش ویدیو ها اموزش سرلاک دادن عروس هلندی رو میبنید
   نمیدونم چرا پاشو میکشه
   دلیل باد کردن هم سرلاک نامناسب ، مقدار زیاد سرلاک و یا روش نادرست سرلاک دادن هست

 39. محمدرضا می گوید

  سلام
  دو تا عروس دارم ک به تازگی تخم گذاشتن
  قبله تخم گذاری اکثر غذاهای ک بهشون میدادم رو میخوردن
  ولی جدیدا از اون غذاها کمتر میخورن مثله پلت تخم مرغ و…بخصوص عروس ماده
  میشه راهنماییم کنید ک چیکار باید بکنم ممنون میشم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که از غذاهای دارای پروتئین و کلسیم استفاده کنید و اگر مشکل اشتها داشته باشه باید دامپزشک رو در جریان بذارید تا داروی تقویتی بده

 40. در حال نوشتن... می گوید

  سلام ،ببخشیدچند تا سوال داشتم اگه امکانش هست جوابشون رو میخوام

  ۱ دقیقا عروس هلندی ها چند سال عمر میکنن؟؟عروس هلندی من ۹ ماهشه
  ۲عروس هلندیم نره و تازه دو،سه روزه آوردمشه خونه ،شب اول گفت طوطو و طوطی جون ولی فرداش همسایمون عروس هلندی نرشو آورد عروس هلندیم یذره جیغ و واق کرد و حرف زد ولی وقتی اون رفت دیگه یکلمه هم حرف نزد فقط در حده کمی جیک جیک کرد ولی وقتی میارمش بیرون پیشه خودم خیلی باهام خوبه
  ممکنه باهام قهر کرده باشه یا از دستم دلگیر باشه که اون نره رو بردیمه

  ۳ممکنه اون عروس هلندیه که ماله همسایمون بوده نر نباشه ماده بوده باشه چون که خیلی جیغ و حرف زد براش و دنبالش میکرد عروس هلندیم

  ۴و اینکه از کجا باید بفهمیم که کدوم عروس هلندی نره و کدوم ماده

  1. ادمین می گوید

   سلام
   طول عمر عروس هلندی بسته به کیفیت نگهداری پرنده فرق داره ، به طور کلی از ۱۰ سال تا ۲۵ سال هست که در بهترین شرایط تا ۳۲ سال هم گزارش شده.
   نه مشکلی نداره ، یه نیم شکی بهش وارد شده که بزودی رفع میشه
   با جیغ زدن نمیشه تشخیص داد ، باید بیشتر بررسی بشه
   مقاله زیر رو بخونید به صورت نسبی در این مورد توضیح داده شده :
   تشخیص جنسیت عروس هلندی

   اما دقیقترین روش آزمایش dna هست که کلینیک های دامپزشکی معتبر انجام میدن و سریع هم جوابشو میدن

   1. در حال نوشتن... می گوید

    اها خیلی خیلی ممنونم

    1. در حال نوشتن... می گوید

     راستی میشه بپرسم عروس هلندی من که ۹ ماهشه، نیازی هست براش جفت بیارم یا نه؟

     1. در حال نوشتن... می گوید

      اها راستی میشه یه سوال دیگه هم بپرسم؟
      عروس هلندیم خیلی نوکشو بهم میماله و صدا میده این علائم مریضه؟

      1. ادمین می گوید

       نه این از همون نشانه های مستیه ، اشکال نداره تا ۳ ماه دیگه براش جفت بگیرید بهتره
       دقت کنید که جفت گرفت ممکنه از حالت دستی خارج بشه

     2. ادمین می گوید

      سلام
      بهتره سنش بالاتر از ۱ سال برسه بعد
      نشانه های مستی میتونه بازی با میله و .. باشه !

      1. در حال نوشتن... می گوید

       ممنونم جواباتون خیلی بدرد بخورن😍😘

      2. ادمین می گوید

       موفق باشید

    2. ادمین می گوید

     موفق باشید

 41. مامان تیتو می گوید

  سلام خسته نباشید.ما عروس هلندیمونو دو هفته س خریدیم روزای اول فقط ارزن میخورد الان چند روزه یاد گرفته فقط تخمه افتابگردون میخوره خیلی کم از دون های دیگه ش میخوره میخواستم بدونم اذیتش نمیکنه فقط تخمه بخوره تموم میشه خیلی جیغ میزنه تند تند صدا میده که بهش تخمه بدیم وقتی تخمه میخوره ارومه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهش میوه و سبزیجات هم بدید تا از اونا هم تغذیه کنه
   ترکیبی از میوه و سبزیجات مختلف رو بهش بده
   تخمه چرب ممکن اضافه وزن بیاره

 42. رمضانی می گوید

  سلام خدمت کارشناس محترم عروس هلندی نر طوسی رنگی دارم که مدت یک ماه بیمار بود مدفوعش به پشتش میچسبید چند مرحله دامپزشک بردم الان بهتره غذا هم میخوره ولی باز گاهی میلینم مدفوعش ابکی میشه و دوباره خودش را پف میکنه علت چیه از نظر غذا و نظافت همه چیز را رعایت میکنم ؟
  آیا از عرقیجات گیاهی یا داروی گیاهی میتونم براش استفاده کنم مثل نعنا یا بومادران که برای گوارش خوبه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا محیطش سرده
   دمای محیطش رو بین ۲۵ الی ۲۸ درجه سانتی گراد حفظ کنید
   از کولر استفاده نکنید و پنجره ها رو ببندید
   هم چنین می تونید از مولتی ویتامین برای تقویت بدنش استفاده کنید.

 43. امیر می گوید

  من طوطی عروس دارم تو ماه دومه فقط بهش سرلاک میدم میخوره ارزن بهش میدم نمیخوره اگه غذای دیگه ای هست که باید بدم میشه بگید؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   فعلا دون خور نشده ، همون سرلاک خوبه

   1. امیر می گوید

    بهش سرلاک میدم انگارمیلی به سرلاک نداره

    1. ادمین می گوید

     نوع سرلاکی رو عوض کنید ، کمی میزان خمیربودنش بیشتر باشه

     1. امیر می گوید

      منطورم اینه که دهنشو باز نمیکنه با دست هم میخوام باز کنم نمیزاره

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       به دامپزشک مراجعه کنید تا علت رو بررسی کنه

    2. سینا می گوید

     سلام خسته نباشید به چوجه عروس هلندی ی ماهه چند بار سرلاک بدیم و هرباری هم چه مقدار سرلاک بهش بدیم

     1. کارشناس وب سایت می گوید

      روزی سه الی چهار مرتبه و به اندازه ای که میتونه بخوره
      بعضی ها یک سرنگ کامل و بعضی ها هم نصف سرنگ رو میخورن

 44. سلگی می گوید

  سلام خدمت شما
  عروس هلندی من ماده و چهار ماهشه، ارزن رو سالم بیرون میده، چند روز پیش پیش دامپزشک بردمش دارو داد که سه روز استفاده کنم ، استفاده کردم باز هم خوب نشد چکار کنم
  ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید به غذای ابکی و سرلاک عادت کرده
   بهتر که از پلت مخصوص طوطی ها استفاده کنی

 45. میلاد عشقی می گوید

  اول از هر چیز هرچی از خدا میخوای بهتون بده چون بدون هیچ چشمداشتی برای عموم وقت میزارین و مطمئننا خدا این کارتون رو بی جواب نمیزاره
  من به جوجه های تازه متولد شده تا چند روز اول پودر سریا تابرانیل دوی تخم مرغ میدم.

  اول اینکه همزمان با پودر سریا مشکلی نداره توی آبخوری هم مولتی ویتامین بریزم؟

  دوم اینکه اگه پودر سریا گیرم نیومد چه جایگزینی میتونم استفاده کنم؟

  سوم اینکه در دوران تولد جوجه ها بهترین تعذیه که میتونیم واسه سلامت و رشد جوجه ها به پدر و مادرشون بدیم چی هست؟

  و آخرین سوال اگه من بعد از بیست روز پرنده نر رو از قفس خارج کنم پرنده ماده میتونه خودش به تنهایی چند تا جوجه رو بزرگ کنه؟مشکلی واسه پرنده ها و جوجه ایجاد نمیشه؟
  سپاس از شما

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سلام لطف دارید
   بهتر که قبل از مصرف هر دارویی با دامپزشک مشورت کنید تا عوارضش جان پرنده ها رو نگیره
   خود مولتی ویتامین ها هم اگر خیلی زیاد مصرف بشن عارضه خواهد داشت
   به جاش می تونی از انواع میوه و سبزبجات خرد شده ، دانه ها و غلات و پلت مخصوص طوطی ها استفاده کنی

 46. علی خدادادی می گوید

  سلام وقتی جوجه ها از تخم بیرون میان از مولتی ویتامین ها استفاده کنیم که پدر و مادر بخورن بعد به جوجه بده یا نه فقط همون غذا اصلی با تخم مرغ و جوانه و ….

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوب مولتی ویتامین در هر صورت برای ماده و نر خوبه چون شرایط رو برای نگهداری بهتر از بچه هاشون مهیا تر میکنه

 47. نرگس می گوید

  سلام خسته نباشید عروس هلندی من برنج خیلی دوست داره ما که غذا میخوریم میاد باهامون میخوره این براش مضر نیست
  غذا هم ارزن میخوره بیشتر
  بعضی اوقاتم کاهو یا کلم میخوره
  این برنامه غذایی براش خوبه یا باید تغییرش بدم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   برنج رو به نظرم بهتره کم بدید بهش ، ممکنه باعث افزایش وزن پرنده بشه
   بهش کف دریا یا سنگ مینرال هم بدید
   باقی موارد اوکیه

  2. شرعی می گوید

   سلام ببخشید عروس من دوماه هست ونرم خور وخیلی خیلی کم ارزن میخوره وخیلی سفیده تخم مرغ میخوره واسش مشکل ساز نیست بهش غذا چی بدم ارزن رو خیل کم در حدی که سیر نمیشه میخوره چون هنوز بعضی از ارزان ها که نازکه میخوره وبقیه رو تو نوک برمیداره وسالم میگذاره چیکار کنم ؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    بهتر که غذای نرم و پودر شده بهش بدید
    میوه و سبزیجات خرد شده و ریز شده بده
    دانه ها رو کاملا خورد کن تا راحت بتونه بخوره
    تخم مرغ هم هفته ای دو سه بار بیشتر نده
    پلت مخصوص عروس هلندی هم می تونی استفاده کنی

 48. طوطی می گوید

  سلام من دستگاه جوجه کشی ایزی باتور ۶ دارم تخم عروس هلندی گزاشتم در اومد جوجشو برداشتم همون موقع بهش سرلاک دادم مرد میشه دلیلشو بگید جوجه طوطی از وقتی ک به دنیا میاد چقدر بعدش باید بهش سرلاک بدم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا خفه شده
   جوجه باید تا ۲۴ ساعت داخل دستگاه بمونه و نیازی به اب و غذا نداره
   بعد از بیرون اوردن حتما باید داخل حوله گرمش کنید و دمای محیطش رو تا ۳۵ درجه بالا ببرید می تونید از لامپ مادر مصنوعی یا لامپ رشته ای یا بخاری هم استفاده کنید
   حتما از مارک های معتبر سرلاک استفاده کنید و به خوبی با اب ولرم ترکیب کنید تا راحت هضم بشه و با سرنگ خیلی اروم اروم بهش بدید تا جوجه خفه نشه و فرصت بلعیدن داشته باشه

 49. رمضانی می گوید

  سلام عروس هلندی نری دارم که دو هفته است بیماری داره و مدفوعش به پشتش چسبیده بود به فروشنده گفتم براش داروی جنتمایسین داد و یک داروی گیاهی ساختنی بهتر شد ولی خوب نشد سه روز پیش بردمش پیش دامپزشک براش داروی انرو و bromhexin داد دیروز حالش خیلی خوب شده بود ولی امروز دوباره مثل قبل پرهاش را پف کرده وسرحال نیست چکار کنم خیلی ناراحتم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که با استفاده از بخاری محیطش رو گرم کنید و از اب و غذای کافی استفاده کنید
   حتما مولتی ویتامین هم داشته باشه

  2. رمضانی می گوید

   به نظرتون خوب میشه دارو ها را به موقع میریزم داخل اب خوری
   غذا هم ارزن و تخم کتان و تخمه آفتابگردان و جوانه گندم میدم و گاهی یه تکه‌تخم مرغ ابپز هم زرده هم سفیده که زرده اش را خیلی دوست داره

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    اگر به خوبی مراقبت کنید و از اب و غذای سالم و کافی استفاده کنید خوب میشه
    بهتر که برای درمان یا واکسیناسیون به دامپزشک مراجعه کنید.

    1. رمضانی می گوید

     سلام و وقت بخیر چه واکسنی نیاز داره من الان یه عروس نر دارم که هنوز کامل خوب نشده مشکل داره و مدفوعش هنوز به حالت عادی برنگشته و سرحال نیست و یه عروس ماده با دو تا جوجوه ی یه ماهه

     1. کارشناس وب سایت می گوید

      بهتر که برای واکسن های لازم برای عروس هلندی ها با دامپزشک متخصص مشورت کنید و سرخود هیچ اقدامی نکنید

 50. مهدیه می گوید

  سلام وقت بخیر، من ب تازگی جوجه عروس دو هفته ای خریدم، یکی از پاهاش جمع نمیشه، ب فروشنده گفتم، گفت بخاطر لونه چوبیشه و جای نگرانی نیست و خوب میشه، و گفتن که پاهاش با کش ببندم، همینکار کردم ولی جوجه تحمل نمیکنه و همش سرش میبره سمت پاهاش،نگرانم ک اینجوری بمونه پاش و خوب نشه، لطفا راهنماییم کنید ک چیکار کنم؟! 😢

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   با کش بستن کاری درست نمیشه اینطوری پرنده بیچاره اذیت میشه
   بهتر که پاهاشو باز کنید و کف قفس پوشال نرم بریزید تا به مرور زمان خوب شه

 51. سمانه ابراهیمی می گوید

  سلام و وقت بخیر .عروس هلندی من از دانه ها فقط تخم کتان میخوره اصلا ارزن و شادونه نمیخوره ولی از منابع غذایی دیگه مصرف میکنه مثل برنج و ذرت و جوانه گندم و سیب و …
  مشکلی نداره از دانه ها فقط کتان میخوره ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه مشکلی نیست
   ترکیبی از میوه و سبزیجات خرد شده مثل خیار، هویج ، کاهو ، کلم ، سیب، گلابی، انگور، توت فرنگی ، موز و … رو هم می تونید بهش بدید
   هفته ای یکبار هم تخم مرغ اب پز تازه بدید

 52. Hojjat می گوید

  سلام یک عروس هلندی ۴۰ روزه دارم هرکاری میکنه نرمه خوری روشروع کنه جواب نمیده باید تا چند وقت سرلاک بدم وهرچندساعت سرلاک بدم ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   کم کم سرلاک دادن رو کم کنید و انواع دانه ها و میوه و سبزیجات خرد شده رو بذار جلوش
   اما سرلاک رو قطع نکن
   اول دانه ها و میوه و سبزیجات رو بده اگر نخورد سرلاک رو بده

 53. محمدرضا می گوید

  سلام
  وقت بخیر.من یک جفت عروس دارم.ماده سه بارتخم گذاشته ولی جوجه نمیشن.پوکه.یبارعروس نر عوض کردم.ولی بازهم نشد.البته اینبارماده ازلک که دراومدتخم گذاشت.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از جفت گیری اونا مطمئنی؟
   برای نطفه دار شدن تخم ها حتما باید به اندازه کافی جفت شده باشن
   از غذاهای مقوی و کف دریا استفاده کن
   پودر پوسته تخم مرغ و تخم مرغ اب پز رو حتما به ماده بده

   1. محمدرضا می گوید

    بله مطمئن هستم.جفت گیری هم کامل انجام میشه.باتشکر

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بهتر که به دامپزشک مراجعه کنید تا بررسی های لازم رو انجام بده
     احتمال عقیم بودن پرنده نر وجود داره

 54. علی می گوید

  سلام خسته نباشید میخواستم بگم که من یک عروس هلندی خریدم میگه سه ماهه شه بعد میخواستم بدونم که این ها در روز چقدر غذا میخورن هر چند ساعت میخورن از دیشب که من گرفتم ندیدم غذا بخوره یعنی هنوز یک روز هم نشده میخواستم بدونم که شاید غریبی می‌کنه مشکلش چیه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ترکیبی از دانه های مختلف مثل ارزان کتان تخم افتابگردان و تخم کدو و شاهدانه و کافشه رو بذار تو قفسش
   اب هم براش بذار
   اگر نخورد به احتمال زیاد سرلاکی هستش و باید بهش سرلاک بدید

   1. علی می گوید

    یک کمی ور میداره میخوره از کتون وارزن ولی نه زیاد احتمالش هست سرلاک باشه چون جوجه سه ماه هست

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     سرنگ رو ببرید نزدیک دهانش ببینید چه واکنشی داره
     اگر دهنشو باز کرد پس سرلاکیه و همراه با دانه ها می تونید بهش سرلاک هم بدید

 55. محمدرضا می گوید

  سلام.خسته نباشید
  دورانی که عروس هاتخم گذاری کردند.چه چیزایی بهشون بدم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید غذای تقویتی به ماده بدید مثل تخم مرغ اب پر ، سینه مرغ اب پز شده ، ترکیبی از دانه های مختلف ، انواع میوه و سبزیجات به خصوص کلم و کاهو ، پودر پوسته تخم مرغ هم همراه غذا بدید تا کلسیم بدنش جبران بشه

 56. رمضانی می گوید

  سلام خدمت کارشناس محترم خواهش میکنم راهنماییم کنید پرنده ام بی حال تر شده و مدفوعش خیلی بدبو شده به پرنده فروش نشون دادم دوتا دارو داده تازه بهش دادم خیلی نگرانم چه خوارکی بدم که براش ضرر نداشته باشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   چه داروهایی داد بهش ؟اسمشون چیه ؟
   مشکل پرندتون چی بوده ؟ بیشتر توضیح بدید و اگرم هم قبلا کامنت داشتید اونو ریپلای کنید تا متوجه مشکل بشییم

 57. سجاد مصدق می گوید

  سلام خسته نباشید
  عروس هلندی رو دو ماهگی خریدمش هنوز سرلاکی بود الان نزدیک سه ماهشه اما برنج آبپز و سفیده تخم مرغ رو میزارم برمی داره اما قورت نمیده
  و وقتی خودم توی دهنش میزارم میده بیرون و قورت نمیده باید چکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر از ترکیبی از دانه ها و میوه و سبزیجات خرد شده استفاده کنید. ببینید کدومش رو میخوره
   اما سرلاک هم بدید تا وقتی که کاملا دانخور نشده سرلاک هم بدید

 58. رمضانی می گوید

  باسلام مشکلی پیش اومده عروس هلندی نر که نوشتم تپل شده امروز متوجه شدم مدفوعش به پشتش مالیده شده دیروز یه کم سرکه سیب در ابش ریختم مشکلی داره خواهش میکنم جواب بدید تغذیه هم ارزن و کتان و کرفس خورده و جوانه گندم خوراکش بد نیست ولی یه کم پف

  1. ادمین می گوید

   سلام
   چشپیدن فضله به پشت میتونه نشانی از بیماری گوارشی باشه
   در این مورد باید به دامپزشک مراجعه کنید نمیشه بدون معاینه تجویز کرد
   برای پرنده های با ارزشی مثل عروس هلندی درمان بیماری رو در نت پیگیر نباشید ، در اولین فرصت به دامپزشکی مراجعه کنید
   یه قرص اشتباه تو نت پیدا کنید بهش بدید کارش تمومه !

 59. امیر می گوید

  سلام و خسته نباشید خدمت گروه
  من دو جوجه عروس ۳۰ تا ۳۵ روزه دارم که دارم آروم آروم دون خورشون میکنم و همراه باهاش سریلاک هم بهش میدم
  حالا نیاز هست که با دونه های ارزن براشون آب هم بزارم یا نه
  ممنون از جوابتون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه ، اگه سرلاکی دریافت میکنن مشکلی نخواهند داشت
   کم کم که سرلاک رو کنار گذاشتن کم کم اب رو اضافه کنید کنار مواد دیگه
   ببینید عکس العملی نشون میدن یا خیر

   1. امیر می گوید

    دیگه باید چی بهشون بدم تو این سن
    و آب حتی برای آبتنی هم براشون نزارم؟
    راستی الان دیگه دارم به زور بهشون سریلاک میدم نمی‌دونم چرا سریلاک هم نمیگیرند
    ممنون

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بهتر که کم کم دانخورشون کنید
     انواع دانه ها رو همراه با میوه و سبزیجات خرد شده بهشون بده
     اب کافی هم در اختیارشون بذار

 60. رمضانی می گوید

  با سلام خدمت کارشناس محترم وتشکر از مطالب عالی و پاسخگویی سریع شما
  عروس هلندی نری دارم که چون جوجه داشتند هفته ای دویا سه مرتبه تخم مرغ ابپز یعنی سفیده و مقدار کمی زرده با کمی روغن زیتون روش میریختم و بهشون میدادم حس میکنم عروس نر تپل شده آیا مشکلی داره چکار باید بکنم ؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگه اب و غذاشون مرتب میخوره و کاملا سرحال و چابک هست
   جای نگرانی نیست احتمالا چاق شده

 61. Arshia می گوید

  سلام خسته نباشید
  به عروس هلندیم دونه پارس بدم مشکلی نداره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه مشکلی نداره
   بهتر که دانه های مخصوص عروس هلندی استفاده کنید
   پرنده فروشی ها و مغازه های فروش تغذیه حیوانات این غذا رو دارن

 62. پریا می گوید

  سلام و وقت بخیر عروس هلندی ماده ام ناخنش بلند بود و داخل موکت گیر کرده بود و تلاش میکرد خودش را ازاد کنه تا من هم اومدم کمکش کنم خیلی تقلا کرد الان روی میله که نشسته همون پاش را بالا گرفته به نظرتون اتفاقی براش افتاده چکار کنم براش ناخنش را خودم بلدم الان کوتاه کردم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا درد گرفته
   ببینید که زخمی یا کبود نشده ؟

   1. پریا می گوید

    الان دوباره دیدم‌ پاش را روی میله گذاشته اما یه کم رنگش تیره تر به نظرتون مشکلی خاصی نداره نگرانشم

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اگر احساس لنگش یا درد نداشته باشه
     فک نکنم مشکلی باشه
     بازم برای اطمینان بیشتر می تونید با پرورش دهنده با تجربه یا دامپزشک متخصص مشورت کنید.

 63. علیرضا می گوید

  سلام خسته نباشید من یک جوجه عروس ۲۰ روزه گرفتم چجوری باید بفهمم که چینه دونش خالی شده
  و چجوری جنسیتش رو بفهمم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   چینه دان که به صورت ظاهری مشخص میشه خالیع یا پر
   سرلاکی بدید بهش مشخص میشه
   جنسیت قابل تشخیص نیست باید ازمایش بده یا صبر کنید بزرگ شه

 64. رمضانی می گوید

  سلام و روز بخیر
  دیشب گفتم عروس هلندی ماده ام بعد از ۲۰روز خوابیدن روی تخم دیگه اونها را رها کرد و نخوابید امروز با نور چراغ قوه دیدم چیزی داخل تخم ها نیست من جفت گیری عروس هام را دیده بودم و نر قوی و خوبی دارم دفعه ی قبل حدود سه ماه پیش هم جوجه دار شدند و الان دوتا جوجه دارم سوالم این هست که چرا درون تخم ها جوجه بوجود نیامده هر دوبار سه تا تخم گذاشت اون دفعه یکی از جوجه ها مرد و این دفعه همون اول یک تخم شکسته از لونه بیرون انداخته بود و دوتا تخم زیر پاش بود

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تعذیشون چیه ؟ روی تخم ها خونی چیزی هست ؟
   کلسیم دریافت میکنن ؟

   1. رمضانی می گوید

    سلام تغذیه تخم ارزن و کتان و جوانه‌گندم کرفس گاهی هویج و سبزیجات تو خونه هرچیزی باشه که بدونم براشون خوبه بهشون میدم کف دریا هم همیشه تو قفس دارند چند وقت یک بار یه سر چاقو پودر TNTداخل آبشون میریزم .
    لک خونیروی تخم ها نبود کامل سفید وتمیز بود و تعجبم این هست که هیچ چیز داخل تخم‌بوجود نیامده بود بعد از ۲۰ روز

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     پس تخم ها بدون نطفه بوده
     باید شرایط بهتری رو فراهم کنید تا جفت گیری کنن
     محیط ارام و بدون استرس خیلی مهم

     1. رمضانی می گوید

      ممنون از پاسخگویی تون
      جفت گیریشون را خودم دیده بودم
      بله اون موقع جوجه ها پیششون بودند ولی جداشون کردم حالا چرا بدون نطفه بوده نمیدونم

 65. رمضانی می گوید

  سلام و شب بخیر خدمت دوستان عزیز و تشکر بابت مطالب مفید و اموزنده یک سوال داستم خدمتتون من دوتا عروس هلندی دارم که طوسی هستند جفت شدند و سه تا جوجه به دنیا امد بعد از ۴۰روز ماده دوباره تخم گذاشت ولی نر مثل قبل کمکش روی تخم ها نخوابید امشب بعد از گذشت ۲۰روز ماده بیرون امد و دیگه نرفت روی تخم بخوابه دلیلش چی هست چکار کنم و اینکه تغییر یا اتفاق خاصی اطرافشون نبوده که بگم به این دلیل دیگه روی تخم ها نخوابید تغذیه شون هم خوبه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   جوجه ها کنار نر و ماده هستن هنوز ؟

 66. نفس می گوید

  سلام من دیروز یه جوجه عروس گرفتم و اولین بارمه که میخوام جوجه بزرگ کنم امروز هفت روزشه و خیلی اشتهای زیادی داره و تند تند شکمش خالی میشه چیکار باید کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   طبیعی هست این مورد ، بهش سرلاکی مناسب بدید و حتما هر وقت غذاخواست بدید
   نگهداری از جوجه ها سختی های خودش رو داره که باید تحمل کنید

 67. امیر می گوید

  سلام خسته نباشید من قصد دارم یک دستگاه جوجه کشی مثل ایزی باتور ۶ بگیرم و تخم عروس هلندی بزارم.
  میشه عروس هلندی یک روزه رو با سرلاک بزرگ کرد؟
  اگه میشه پس باید چند ساعت یک بار به عروس هلندی یک روزه سرلاک داد؟شب هم باید سرلاک داد؟ آیا این بازه ی زمانی تغییر میکنه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله میشه بزرگ کرد و اکثر پرورش دهنده ها از این روش استفاده می کنند
   بر روی بسته سرلاک تعداد وعده ها و نحوه دادن ان نوشته شده
   بهتر که از مارک های معتبر مثل اگزکت استفاده کنید.

 68. وحید وحیدی پور می گوید

  سلام خدمت شما و تبریک میگم سال جدید رو.

  عروس هلندی های من ۱۰ روزه جوجه هاش به دنیا اومدن و هر یک روز درمیان تخم مرغ آب‌پز میدم بهشون تا مادرشون تغذیه کنه ، به نظر شما زیاد نیستش؟
  داخل قفس ارزن و کتان و تخمه و کف هم هستش.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   یک روز در میان زیاده
   بهتر که هفته ای دو بار بهشون تخم مرغ اب پز بدید
   ترکیبی از انواع دانه ها رو پودر کنید و بهشون بدید تا به خوبی جوجه ها رو تغذیه کنن

 69. صبا می گوید

  سلام . ببخشید یه سوال داشتم
  من دختر عمم برای عروس هلندیش از دامپزشک پرسید که چه غذاهایی به عروسش بده دکتر گفته که خیارو کاهو بهش ندین براش خوب نیس
  بعد من به عروسم میدادم
  العا دقیقا برای کجاش بده و چی میشه
  چون دکتره دلیل نگفته

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا دارای مواد معدنی یا ویتامین هایی هستش که برای پرنده بد
   بهتر که به توصیه دامپزشک عمل کنید.

 70. محمد می گوید

  سلام
  ی جفت عروس هلندی دارم،باهم خوبن از هم جدا بشن اصلا نمیتونن ولی چن روزی هستش ک همدیگرو نوازش میکنن ولی نره یکم نوازش میکنه بعد میگیره پره ماده رو میکنه اونم هی جیغ میزنه نمیدونم چرا چن روزیه اینکارو میکنه
  میشه راهنماییم کنید؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   میخوان جفت گیری کنن ولی ماده اجازه نمیده
   بهتر که براش لانه بذارید و اب و غذای کافی در اختیارشون بذارید تا تمایل به جفت گیری افزایش پیدا کنه

 71. Mortza می گوید

  سلام عروس هلندی من وقتی از قفس بیرون میارمش خیلی سروصدامیده مثل صدای گریه ۳۶روزه است و تمایل زیادی به سرلاکی داره وقتی سرنگ طرفش میبریم انگار خیلی گرسنه است اما گفتند که سه وعده پنج سی سی بیشتر سرلاک بهش ندیم بخوره چیکار کنم سرلاکشو بیشتر کنم مشکلی نداره؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مواد داخل سرلاکیش رو بررسی کنید
   اگه دست ساز درس میکنید مواد مقوی زیاد باشه توش زود زود گرسنه نمیشه

 72. هلندی می گوید

  ۱سوال دیگه میشه جوجه کوتوله هارو زیر هلندی هلندی گذاشت واسه بزرگ کردن؟
  الان عروس هلندیم ۴تا جوجه چند روزه داره اینارم بزارم نمیکشنشون؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیر بعیده
   به امکان زیاد اینقدر میزدنش که میمیره

 73. هلندی می گوید

  سلام
  کوتوله دارم که سری قبل۴تخم گذاشت ۴تاشم دراومد ولی بدناشون کج شد و تو چند روزگی مردن الان دوباره۶تا تخم گذاشتن که۳تاشون دراومده الان ۳روزه و ۵روزه هستن اینام دارن کج میشن دلیلش چیه؟ مادرشون همش روشون میخابه این باعث نشده؟ الان جداشون کردم باید چه محیط و دمایی براشون درست کنم؟
  باید چه کارایی براشون بکنم که زنده بمونن واینکه خیلی کم از کمر کج شدنه خوب میشن یا باید کار خاصی براشون بکنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نژاد خالص هست یا میکسه ؟ اگه میکس باشه به دلیل اختلال نژادیه و کاریش نمیشه کرد
   تغذیشون چیه ؟ ویتامین و کلسیم دریافت میکنن ؟ محیط سرده ؟

   1. هلندی می گوید

    سلام جفت فیشر هستن ارزن کتان آفتابگردان جوانه گندم کف دریا بهشون میدم ولی سفیده تخم مرغ نمیخورن جاشون هم مناسبه

 74. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید
  من دوتا عروس هلندی دارم
  برنج و گندم دانه میخورن ولی پلت اصلا نمیخورن
  چیکار کنم از پلت هم تغذیه کنن
  ممنون میشم جواب بدین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پلت رو همراه با دانه هایی مثل گندم و برنج ترکیب کنید تا به اونا هم عادت کنه

   1. کارو می گوید

    سلام من یک عروس هلندی دوماه دارم دوروزه خریدم اما سرلاک میخوره صدا عجیب در می آورد یا دهانش باز میکنه تو قفس هم نمیره همش خودش به در دیوار میزنه بباد بیرون راهنمایی کنین الان دوماه هست بازم بهش سرلاک بدم یا میشه بجای سرلاک چیز دیگه ای داد

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اگه دانخور شده بهش ترکیبی از انواع دانه ها رو بده
     مثل ارزن و کتان ، کافشه و شاهدانه و بذر سبزیجات و…
     علت بی تابیش عادت نکردن به محیط جدید هستش تنهاش بذارید به مرور زمان عادت میکنه
     نذارید کسی جز شما وارد اتاقش بشه تا دچار استرس نشه

 75. محسن می گوید

  سلام یه عروس هلندی خریدم الان ۲روزه اما از دور منو میبینه میترسه و صدا میده چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هنوز به شما و محیط جدید عادت نکرده
   بهتر که اب و غذا رو بذارید داخل قفس و تنهاش بذارید به مرور زمان میفهمه که براش خطری ندارید و بهتون عادت میکنه
   اموزش های رام کردن عروس هلندی رو بخونید.

 76. محمد می گوید

  سلام عروس من تقریبا دوماهشه و چهار روزه که خریدمش باهام خوب شده ازم نمیترسه ولی رو دستم نمیاد و اینکه از نظر غذایی هیچی به جز ارزن و کتان نمیخوره تخم مرغ و هویج و… رو اصلا نمیخوره قاطی ارزن هم کردم نخورد مشکل‌ چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان عادت میکنه
   از پلت مخصوص عروس هلندی استفاده کنید
   غذا رو تو دستتون بهش بدید تا به دستتون عادت کنه ولی اصلا با زور کاری نکنید و یا گرسنه نگهش ندارید این کار وضعیت پرنده رو بدتر میکنه

 77. هلندی می گوید

  سلام عردس من۳۵روزشه سرلاک میخوره امروز دیدم داخل مدفوعش ارزن بود فک کنم تو قفس ارزن که بوده خورده الان مشکلی براش پیش نمیاد؟ چند روزه دانخور میشه الان ۱هفته هست پرواز میکنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   می تونید ترکیبی از دانه ها رو خرد کنید و بهش بدید
   مثل ارزن و کتان و شاهدانه ، کافشه ، تخم کدو و تخم افتابگردان

 78. صنم می گوید

  سلام من یه عروس دوماهه دارم حدودا دوهفتس که خریدمش این عروس من اولا خیلی خوب نمیتونست تخم کتان و ارزن بخوره به خاطر همین من بهش جوانه گندم دادم الانم به جز جوانه گندم چیز دیگه ای نمیخوره از سبزیجات هم فقط کلم خیلی کم میخوره ممنون میشم جواب بدید.
  عروس من یه مشکل دیگه هم که داره فضله اش هست تقریبا یک چهارمش ابه خودش زیادم اب نمیخوره ولی فضلهش ابکیه من نگرانشم که نکنه بیمار باشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دانه های مختلفی رو براش امتحان کردید و نخورده ؟ یع پلت مخصوص عروس هلندی براش بگیرید ببینید میخوره
   محیطش رو هم گرم کنید

 79. هلندی می گوید

  خسته نباشید چطوری میتونم تشخیص بدم جوحه هلندی ۳۰روزه ام نر هست یا ماده و همچنین عروس کوتوله تازه دونخور

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مقاله تشخیص جنسیت عروس هلندی رو بخونید

  2. نازنین می گوید

   سلام ی عروس هلندی خریدم دو روزه دارمش اصلا غذا و اب نمیخوره خطرناک نیست تا چن روز نخوره میمیره؟

   1. ادمین می گوید

    سلام
    یکم تنوع بدید به مواد غذاییش و بالا سرش نشینید
    اگه نخوره حتما تلف میشه

 80. محمدرضا می گوید

  سلام.یه جفت عروس دارم که تخم گذاشتن وجوجه نکردن.عروس نربشدت سروصدامیکنه.دلیلش چیه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی نداره ، صبور باشید تغذیشون رو مفدیتر بکنید
   براشون سنگ مینرال یا کف دریا بزارید
   کم کم اروم میشه

 81. هلندی می گوید

  سلام جوجه هلندی من۳۰روزشه سرلاک زیاد میخوره هر دوسه ساعتی تقریبا۹سیسی میخوره درصورتی ک زده هر ۸ساعتی۱۰سیسی ولی جوجه من چینه دونش هم زودخالی میشه اشکال نداره اینقد بهش سرلاک میدم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این جور موارد همیشه در همه ی سایتها به صورت نسبی عنوان میشه ، چرا که به عواملی همچون انرژی موجود در سرلاک ، سن پرنده و زیرنژاد اون بستگی داره
   اگه حالش خوبه و سرحاله با همین شیوه پیش برید . سرلاکی مقوی باشه زمان درخواست برای غذا هم کاهش پیدا میکنه .
   فضله رو هم بررسی کنید که تغییر نامناسبی نداشته باشه

 82. روژمان می گوید

  سلام خوب هستین من عروس هلندیم ۲ماه و نیم شه من نمیدونم بهش هفته چند بار تخم مرغ بهش بدم احساس میکنم بعضی وقتا اسهال چون سه روز یه بار بهش تخم مرغ میدم آیا دلیل میشه که زیاد بهش تخم مرغ یا نه سوالم اینه هفته ای چند بار تخم مرغ بدم بهش با اینکه بنظرتون دلیل اسهالش چی باید باشی اسهال حالا نمیدونم ولی مایع بعضی وقتا زیاد نو مدفوعش بنظرتون چرا خیلی خیلی ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله امکانش هست
   هفته ای یک بار بهش بدید

 83. هلندی می گوید

  سلام ۱روزی از پیامش گذشته ولی براتون نبومد دلیلش چیه چون متنش زیاد بوده نمیاد؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پیغام پاسخ داده شده ، منتهی شما یکبار داخل پست “تولید مثل طوطی برزیلی” پرسیدید یبار اینجا که اتوماتیک تکراریش حذف شده
   پست زیر پاسخ موجوده :
   تولید مثل طوطی برزیلی

 84. رمضان می گوید

  با سلام عروس که دارم درحال حاظر جوجه داره و الان جوجه بزگتر ۸ روزه میشه اما دوباره پدر و مادر جوجها اقدام به جفتگیری کردن من باید چکار کنم نظر شما دراین مورد چیه ممنون میشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نر و ماده رو جدا کنید ماده پیش جوجه ها بمونه

 85. صبا می گوید

  سلام من عروس هلندیم ۳ ماهشه . اهلیه اما ۲ روزه تند تند راه میره و همش بالاشو باز میکنه و اصلا نمیذاره بهش دس بزنم کلا بی قراره . چند روز پیشم بردمش خونه عمم . دختر عمم یه طوطی برزیلی داره که وحشیه بعد اینا با هم بودن البته اون پرنده سنش بالاس مثلا ۳ سال اینا قبلا جفت داشته که ازش جدا کردن العا وحشی شده . من عروسمو چی کار کنم اخه هیچ کاریش نکردم همش ۴ چشمیحواسم بهش هس .
  من دکور اتاقمو دیشب عوض کردم امکان داره از دوق زدن باشه چون امروز بیشتره روزای قبل کم بود البته رو شونم میاداما میذارمش رو میز میدوئه و کلا بی قراره
  بعد براش اهنگ میذارم تند تند میدئه به خاطر اینه که نمیدونه انرژیشو چجوریه تخلیه کنست؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله ممکنه به خاطر تغییر فضا باشه
   چند روزی استرس رو از فضاش دور کنید اهنگ و … نزارید براش تا سریعتر بتونه خودش رو با محیط وفق بده

   1. صبا 1 می گوید

    از ۱ ماهگیش دارمش مال محیطش نیست

    1. ادمین می گوید

     صبور باشید خوب میشه ، چند روز طول میکشه ، اهنگ نزارید براش

 86. Amir می گوید

  سلام عروس هلندی من نزدیک به ۳ ماه شه فقط گیر داده به برنج چیز دیگه هم نمیخوره جدیدا هم حالش خوب نیست چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ترکیبی از برنج و ارزن و کتان و انواع دانه ها رو بهش بده

 87. ابوافضل می گوید

  سلام من یک عروس یک ماه دارم چند روزی هست که بیحاله و با این که ۱۲ ساعت یک بار بهش سرلاک میدم بعد ۱۲ ساعت چناردونش هنوز خالی نشده و میلی به سرلاک نداره راهنمایی منید چه کار کنم ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهش دانه ریز بدید
   میوه و سبزیجات خرد شده بدید
   تخم مرغ اب پز له شده بدید

   1. سید علی می گوید

    سلام من هر ۴ ساعت سریلاک میدم مشکل داره
    راهنمایم کنینن

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اگر با اشتها میخورن مشکلی نیست
     فقط از مارک های معتبر استفاده کنید تا بعدا مشکلی برای جوجه ها پیش نیاد

   2. سید علی می گوید

    اینو باید دست اخر با اب مخلوط کنیم
    چون نمیشه به خوردشون داد
    ممنونم راهنماییم کنین

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اگر نمی تونن بخورن ، می تونید با اب مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند

 88. نارسی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  عروس هلندی های من ۶تا تخم گذاشتن و جوجه شدن و الان جوجه بزرگش ۱۵روزشه، امروز جوجه آخریه بعد یک هفته مرد… نمیدونم دلیلش چی بود اما چینه دانش خالی بود😔
  سوالم از شما اینه که عروس ماده شبا تو لونه میخوابید اما دو شبه که خارج از لونه تو قفس میخوابه… دلیل خواسی داره؟! نصف شب جوجه ها نیاز به غذا ندارن!؟! مشکلی براشون پیش نمیاد؟! و اینکه من اصلا سرلاک نمیدم و از پدر و مادرشون تغذیه میکنن… یعنی امکان داره نر و ماده ب مستی رسیده باشن… ممنون میشم راهنمائیم کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در چنین مواردی پرورش دهنده ها شخصا اقدام به بزرگ کردن جوجه ها میکنن ، اصولا اگه امکان بزرگ کردن جوجه ها رو نداشته باشید نباید اجازه بدید که جوجه بیارن (جفت نباشن بهتره ) چون در این صورت کم کم همه ی جوجه ها ممکنه تلف بشن ، در طبیعت هم همین مشکل صورت میگیره
   بهتره سرلاک دادن رو یادبگیرید و شخصا اقدام به دادن غذا به جوجه ها در قفسی جداگانه کنید.

   1. احمد می گوید

    سلام یک عروس هلندی دارم تقریبا ۲ماه و نیمش هست دانه کم میخوره و هروقت من و میبینه شروع به سر و صدا میکنه تا بهش سرلاک ندم ساکت نمیشه از کی باید دیگه بهش سرلاک ندم؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     به مرور زمان به دان خوردن عادتش بدید ولی سرلاکشو قطع نکنید تا زمانی که کاملا دانخور نشده باید بهش سرلاک بدید

 89. ارش می گوید

  سلامی مجدد . عروسم چند روزه اشتهاش خیلی کمه چی کار کنم ؟ خیلی نگرانم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   با مشورت دامپزشک بهش مولتی ویتامین و داروی تقویتی بدید

 90. ارش می گوید

  سلام امروز عروسم داشت ماکارانی میخورد یکمش رف تو ئماغش میتر سم در بیارم . چیکار کنم البته نصف حفره بینیش رو پوشنده درارم یا خودش میاره ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خودش عطسه میکنه
   ماکارونی رو به چه شکلی بهش داد
   اگه به ماکارونی، نمک و ادویه بزنید براش ضرر داره ها

   1. ارش می گوید

    نه ادویه نمی زنم فقط میذارم کامل بپزه بعد بهش میدم

 91. Mohammadreza می گوید

  سلام.داخل لونه عروس هلندی پر از پرهای خودشه.مشکلی نیست؟دلیل خاصی داره؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بررسی کنید ببینید کنه ای ، پشه ای چیزی نداره
   همینطور بهش سنگ مینرال یا کف دریا بدید ، بزارید داخل قفس
   هفته ای یک بار از مولتی ویتامین مخصوص طیور زینتی استفاده کنید

 92. صبا می گوید

  سلام . فضله عروس من سفت و سبزه چند روزه فقط پالت میخوره براش هرچی سبزی و میوه میذارم نمیخوره یا کم میخوره مثلا تخم مرغ و کاهو که عاشقشون بود رو نمی خوره . سیب هم تا حالا براش چند بار گذاشتم لب نزده تا براش کنجد هم ریختم رو سیب کنجد ها رو خورده اما سیبا رو نه . چیکار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهتره ببرید دامپزشکی
   فضله میتونه هم از بیماری سبز رنگ بشه و هم اینکه تغذیه باعثش بشه
   دامپزشک میتونه بهتر تشخیص بده که پرنده ی شما کدوم مشکل رو داره

 93. معصوم می گوید

  سلام من یدونه عروس هلندی ۱ماه و خورده ای دارم خیلی بیحاله و همش چرت میزنه زیاد هم دسشویی میکنه فضله ش هم آبکیه بنظرتون اسهال داره؟اگه اسهال داره چیکار کنم برای درمانش

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بیمار شده
   اب و غذاش رو زیاد کنید
   دمای اتاق رو ببرید بالا و پرنده بذارید کنار بخاری
   با مشورت دامپزشک از مولتی ویتامین استفاده کنید.

 94. حسین می گوید

  اولین دوره تخم گذاری هست و ب جوجه غذا نمیدن نر توسی و ماده سفید نره ک اصلا نگاش نمیکنه تخم اولی تازه در اومده رو ولی ماده حداقل مداظب ک پاش نره روش و هیچ کدوم بهش غذا نمیدن لطفا جواب بدیدیدددددددد لطفاااااا

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   غذاهای نرم و پودری به پدر و مادرش بدید تا جوجه رو تغذیه کنن
   تخم مرغ ابپز ،سیب زمین پخته، سینه مرغ اب پز ، دانه های خرد شده و… به پدر و مادرش بدید
   اپر باز هم جواب نداد باید از سرلاک و سرنگ استفاده کنید.

 95. صبا می گوید

  سلام . من اهل مشهد هستم و دیشب مشهد خیلی سرد بود امروز عصر دیدم عروس هلندیم( صفا ) یه حالت مثل فین ما انسان ها انجام داد و از بینیش کمی آب اومد . صفا سرماخورده؟ اگه خورده من باید چی کار کنم . لطفا جوابمو بدین خیلی نگرانشم . این کارو ۲ بار انجام داد اما علائم دیگه ای نداره و از صبح هم با من بوده و کلی بازی کرد نه ابریزش چشم نه هیچی فقط از بینیش یکم آب اومد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله سرما خورده
   اتاقش رو گرم کنید و غذای کافی بهش بدید

 96. Lili می گوید

  سلام خسته نباشید
  یه سوالی داشتم
  با اینکه متن هارو خوندم ولی میخوام بپرسم و مطمعن شم
  بیخشید من یه طوطی عروس دارم تقریبا دو ماهه فلان میشه،من براش دون گذاشتم و میخوره،ولی خب موندم تقویتی جی بدم بهش؟ که بدنش ضعیف نمونه ،خیلی حساسم رو این موضوع،الان مثلن تخم مرغ اپز زرده یا سفیدش فرق نمیکنه؟یکیم اینکه قسمت سبزیجات جی بدم خام بدم یا اب پز؟خیلیی خیلی ممنون میشم اگه راهنماییم کنین در مورد تغذیش که چیا بدم چیا ندم تو این سنش
  با تشکر

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تخم مرغ اب پز رو رنده کنید و با سبزی خرد شده بهش بدید
   لازم نیست سبزی ها رو بپزید
   میتونید ترکیبی از میوه های خرد شده هم بهش بدید
   اما دانه پارس بسیار مهم حتما براش تهیه کنید.

 97. علیزاده می گوید

  سلام یه جوجه ۲۸ روزه ،رو امروز خریدم ،ازوقتی اوردمش هیچی نمیخوره ،فروشنده گفت تخم مرغ ابپز رو باسرلاک مخلوط میکرده جلوش میزاشته میخورده ،سرنگ هم بلد نیس بگیره ،کمکم کنید نمیدونم باید چجوری بهش غذا بدم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   کاری که فروشنده گفته رو انجام بدید
   غذا رو بذارید جلوش و تنهاش بذارید خودش میخوره

 98. مری می گوید

  با سلام . ببخشید من چند تا سوال دارم . لطفا لطفا جواب بدهید خدا خیرتون بده . خب اولین سوالم:من الان ۴ روز است عروس هلندی خریدم. این عروس هلندی من ۴۵ روزش است . حالا من بلد نبودم چجور سرلاکش بدهم بریدیم همونجایی ک خریدیم یادم داد چجور سرلاکش بدم . گفت ک اول ۱۲ سیسی یعنی کل سرنگو توش سرلاک کنم بعدشم گفت ک کرمک رو کاملا بکنم تو دهنش و سرلاکش بدم بعدشم گفت ک هر ۳ وعده سرلاکش بدم
  . حالا این عروس هلندی من اصلا سرلاک نمیخوره ب هیچ وجح اصلا دهنشو باز نمیکنه ک سرلاک بخوره
  منم ک بلد نیستم بدمش همش بابام سرلاکش میده
  نمیدونم هم چیکار کنم . ایا این درسته ک ۱۲ سیسی بدمش و هر ۳ وعده سرلاکش بدم و کل کرمکو بکنم تو دهنشو و بدمش ؟
  لطفا جواب بدید
  من اینجا گیر افتادم نمیدونم چیکار کنم😪
  من م

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این مورد رو تو نت سرچ کنید : “روش تهیه سرلاک مخصوص جوجه ها”
   پست اول رو باز کنید توضیحات کامل هست
   توجه داشته باشید که اگه چندساعت غذا نخوره امکان مرگش بالاست

 99. رضا می گوید

  باسلام
  عروس های ما چند روزه جوجه دار شدن با اینکه غذای کافی دارن بیتابی میکنند و بالهاشون رو باز میکنند و سرو صدا دارن به نظر شما دلیلش چیه؟
  ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اونا باید مدام بهشون غذا داد ، اگر پدر و مادر غذا ندارن به پدر و مادر غذای نرم و پودر شده بدید تا بتونن جوجه ها رو به خوبی تغذیه کنن

 100. MILAD می گوید

  سلام . من یک عروس هلندی ۲۵ روزه گرفتم . الان ۴ روزه دارمش به هیچ وجه سرلاک نمیخوره . ب زور هم ک بهش بدم تا چند دقیقه توی تنفس براش مشکل ایجاد . ولی سفیدی تخم مرغ رو راحت میخوره . لطفا اگه میشه راهنمایی بفرمایید باید چیکار کنم . می ترستم بهش سرلاک بدم طوریش بشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگه نمیخوره با زور ندید
   بهش ترکیبی از تخم مرغ اب پز و دانه های خرد شده بدید
   ترکیب میوه و سبزیجات هم خوبه
   حتما براش دانه پارس بخرید و بهش بدید

 101. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید
  من ی عروس خریدم حدود ۴۰ روزشه.از زیر جفت تازه گرفت.صاحبش گفته هر ۴ساعتی بار ۷سیسی بهش بدم ولی جدول زمان بندی ها چیز دیگه ای میگه.چیکار کنم؟ یک دفعه فاصله زما نیشو کم کنم؟لطفا راهنماییم کنید.ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   با یک پرورش دهنده معتبر و با سابقه مشورت کنید تا زمان بندی درست رو بگه

 102. صبا می گوید

  سلام . لطفا به این سوالم جواب بدین . عروس هلندی من حدود ۲ ماهشه و دستشوییش بعضی وقتا ابه که توش مدفوع هست گاهی هم سفت سفت . امروز دستشویی کرد و دیدم دستشوییش بوی بدی میده . ۱ هفتست دارمش . العا چی کار کنم ؟ بعد تا چند روز پیش که بچه بود تخم مرغ با کاهو و اینا بهش میدادم اما از دیشب بهش پلت میدم اما چون نمی تونه بخوره بهش تخم مرغ و ماکارانی و کاهو و یکم سبزی میدم . توی یک سایت خوندم دستشویی عروس هلندی نباید بو بده . العا آیا مشکلی داره و باید بره دامپزشکی ؟ یا باید غدای خاصی بهش بدم ؟ لطفا اگر میشه زودتر جوابمو بدین ممنون .

  1. ادمین می گوید

   سلام
   قبلا بهش سرلاکی میدادید ؟
   اینکه نباید بو بده شاید درست نباشه ولی بوی زیادی نمیده !
   ممکنه از اثرات پلت باشه
   اگه غیر طبیعی بود باید اقدام کنید ، براش اب هم قرار بدید ، پلت رو کمی خیس کنید بهش بدید
   اگه علائم غیرطبیعی مشاهده کردید ببریدش دامپزشکی

 103. صبا می گوید

  سلام . ناخن های عروس هلندی من به شدت تیزه طوری که کل دستم زخمه . تقریبا ۴۰ روزشه . ناخن هاشو باید بگیرم ؟ از چند وقتگی باید بگیرم ؟ اخخه چند روز پیش بابام ناخن هاشو گرفت و پاش خونی شد .

  بعد یه سوال دیگه . العا هنوز بچست و من تا دیروز بهش تخم مرغ ابپز و یکم کاهو و جوانه گندمو قاطی میکردم بهش میدادم بعد العا حالت یکم اسهال داره و دستشوییش رنگ سبزو و سفیده یا گاهی هم یه دستشویی کوچولو با مقدار زیادی آب . باید چی کار کنم ؟

  یه سوال دیگه هم دارم . آیا پر ریزی می کنه ؟ اگر می کنه چه زمانی می کنه ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ناخن های پرنده هارو باید یه فرد متخصص مثل دامپزشک یا پرورش دهنده بگیره ! داخل ناخن تا یه جایی بافت پوست مشخصه ، اونجا نباید زده بشه ! اونجا زده بشه خونی میشه و امکان عفونت بسیار بالاست . این مورد اول

   مورد دوم رو حتما برید دامپزشکی ، فضله سبز رنگ آبکی نشانه ی خوبی نیست باید بررسی بشه پرنده

   مگه کامل پر دراورده ؟ پرریزی رو انشالله سال بعد پاییز ماه خواهد داشت

   1. صبا می گوید

    نه هنوز پر هاش کامل نیست یکم از سرش مونده . ممنون

   2. اصغر می گوید

    سلام .خسته نباشید من یک جفت عروس هلندی دارم .تا حالا ۲بار جوجه دادن اما جوجه هاشون ۳.۴ روز بعد میمیرن الانم دوباره جوجه کردن و زیر شکم جوجه ها یک رگ سیاه رنگ هستش چکار کنم جوجه ها رو جدا کنم خودم سرلاک بدم یا کاری نداشته باشم .میترسم پدر و مادر عفونت داشته باشن

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بهتر که جوجه ها را با سرلاک بزرگ کنید و بهداشت محیطی و تغذیه ای اونا رو رعایت کنید.

 104. افراسیابی می گوید

  سلام
  عروس هلندی نر یه ساله دارم اصلا تخم مرغ نمیخوره فقط گندم میخوره و ارزن و تخمه و..
  بهش چی چیزایی بدم بجز تخم مرغ
  اکه بگید ممنون میشم چون همش دو نوع غذا میخوره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   همین پست توضیحات کاملی داده شده
   متن رو کامل بخونید

 105. زهرا می گوید

  سلام خواستم بدونم چجور میشه عروس هلندی رو دانخور کنم دوماهشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید کم کم بهش دانه بدید تا عادت کنه
   بهتر ترکیبی از دانه های مختلف باشه
   اگه دانه نخورد اصرار نکنید ، سرلاکش رو بدید روز بعد دوباره قبل سرلاک دادن همین کار رو یکنید تا نهایتا دانه رو تست کنه و اگه خوشش بیاد دفعه بعدی بیشتر میخوره

 106. سعید می گوید

  سلام . عروس من ۶ ماهشه نر هست دو هفته هستش خریدمش . نیمه اهلی هستش دستمو میبرم تو قفس اولش خیلی میترسید همش بال میزد اما الان میاد رو دستم زیاد نمیمونه رو دستم زود فرار میکنه حتی سرش رو هم نوازش دادم ولی بازم میترسه . چیکار کنم کاملا اهلی بشه بیاد رو دستم بتونم از قفس درش بیارم ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مراجعه کنید به پست زیر و موارد گفته شده رو اجرا کنید

   اهلی کردن عروس هلندی

   البته ، پرنده رو تازه خریدید ، طول میکشه تا بهتون عادت کنه ، صبر پیشه کنید !

 107. میثم می گوید

  سلام خسته نباشید من دو تا دونه جوجه یک روزه عروس هلندی دارم که از دستگاه جوجه کشی بیرون اومدن میخواستم ببینم شرایط محیطیشون از جمله نور دما رطوبت باید چگونه و با چه اندازه باشه و آیا با جز سرلاک باید چیز دیگری هم بهشون بدم یا نه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   شرایط محیطی باید دمای محل نگهدرای سرد نباشه ، خیلی گرم هم نباشه ۲۶ درجه اینا به نظر مناسب میرسه ، تغذیه به موقع داده بشه
   نه جز سرلاک چیزی احتیاج ندارن ، سرلاک رو به بهترین شکل ممکنه تهیه کنید تا بتونن بهترین استفاده رو ازشون ببرن

 108. ارحمی می گوید

  با سلام و وقت بخیر
  مدتی است که به عروس هلندی ام (نر است و چندین سالشه حدود ۱۰ سال) تخم آفتابگردان می دهیم. تازگی بی رمق شده، مدفوعش سبز و سفت است چه باید بکنم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سلام
   تخم افتابگردان کافی نیست ، باید ترکیبی از انواع دانه ها رو بدید
   میوه و سبزیحات خرد شده هم حتما بهش بدید

 109. Ag می گوید

  سلام ببخشید من ۵ تا جوجه عروس هلندی دارم ۴ تاشون ۳۷ روزه و یکیشون ۵۰ روزه است وقتی اون بزرگه به سن حدود ۳۵ رسید وقتی سرلاک بهش میدادم مقداریشو استفراغ میکرد و الان اون جوجه کوچیک ها هم اینطوری شدن که وقتی سرلاک بهشون میدم زیاد علاقه ای مثل قبل ندارن و بیشتر دانه دوست دارن خواستم بدونم مشکلی نداره که سرلاک رو استفراغ میکنن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که سرلاک رو کم کنید و دانه ها رو خرد کرده و بهشون بدید
   ترکیب میوه و سبزیحات هر دور روز یکبار
   تخم مرغ اب پز هفته ای یکبار

 110. سجاد موسوی می گوید

  سلام اگه میشه یه لیست از غذا های جفت عروس هلندی موقع تخم و بعد تخم بدین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   توی مقاله کاملا توضیح داده شده

 111. زهرا می گوید

  سلام وقت بخیر.من میتونم پود کلسیم و پروبیوتیک رو به عروس هلندیای زیر یک سالم بدم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تحت نظر دامپزشک باشه حتما
   خودسرانه این کار رو نکنید چون ممکن برای سلامتی پرنده مضر باشه

 112. رادین می گوید

  سلام ی عروس هلندی لوتینو دارم خیلی غذا میخوره ی تا دو روز ویش تو مدفوعش ارزن سالم زیاد بود انگار اصلا نمیجوید تا اینکه ارزنارو با دسگاه کبوندم و دیگه اینجوری نشد مشکل از سنگ دانشه بهش زغال بدم خوبه اخه خیلی دوست داره ساقه طلایی رو هم بینهایت عاشقشه
  اینها براش خوبن؟!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   همراه با دانه ها مقداری سنگ خیلی ریز بذارید تا به سنگدانش بره و به هضم دانه ها کمک کنه

 113. کاربر می گوید

  من ۳تاعروس ۱و نیم ماهه دارم وزن وسطی از کوچیکه کم تره یه بیماری خاصی هم دارن به نظرتون این لاغری طوطی وسطی واسه بیماریش هست یا دلیل دیگه ای داره ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بیماری خاصسشون چیه !!؟ باید دامپزشک در این مورد نظر بده مشخصا ، از تغذیه نامناسب هم میتونه باشه

 114. fatemeh می گوید

  سلام من جوجه عروس حدودا دو ماهه دارم دستی اصلا تو قفس نمیره سرلاک و دون تو خونه میخوره آب چکار کنم از کی باید آب بخوره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید هر روز اب بخوره
   مقداری اب رو داخل ظرف ابخوریش بریزید
   اگر نخورد مقداری خیلی کمی رو با سرنگ به حلقش بریزید.

 115. محمدرضا می گوید

  سلام ببخشید لطفا اگه میشه بگید من اطرافم دامپزشک نیست من برا عرپس هلندی نرم ماده گرفتم ماده از دماغش وقتی بخور میزارم مایع سفید بیرون میاد وقتی عطسه میکنه و اسهال سبز داره و بی حاله و کم غذا میخوره
  آیا مشکلی داره؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از دامپزشک های انلاین می تونید مشاوره بگیرید
   دمای اتاق رو ببرید بالا
   اب و غذای تمیز و کافی در اختیارش بذارید
   حتما غذای مونده و یا شکلات و سایر مواد مضر رو خورده اینطوری شده

 116. mahdi می گوید

  سلام من یه عروس هلندی ۳۵روزه سرلاکی خریدم ولی اصلا سرلاک رو نمیخوره و با سرنگ هم میخوام بهش غذا بدم فوقش ۰.۲۵سی سی بخوره چکارش کنم. هر از گاهی هم خرده چوب های کف قفس رو میجوه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهش ترکیبی از دانه های مختلف بدید ، دانه ها رو خرد کنید تا به راحتی قابل هضم باشه
   کتان ، ارزن ، شاهدانه ، افتابگردان ، تخم ریحان و جعفری و ….
   میوه و سبزیحات مثل سیب ، خیار و هویج و … رو ریز ریز کنید و بذارید تو ظرفش

 117. محسن می گوید

  سلام
  یه جوجه ۳ماهه عروس هلندی دارم،الان دیگه دون میریزم کف دستم میاد میخوره،از الان باهاش حرف بزنم واسه یادگیری چند ماه طول میکشه که یاد بگیره؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بستگی به تلاش شما داره
   روزانه نیم ساعت باهاش تمرین کنید
   به مرور زمان یاد میگیره

 118. Parnian.gh می گوید

  ممنون از اطلاعات خوبتون🌹🌹🌹

 119. Parnian.gh می گوید

  میشه یک اسم سرلاک به من بدین که خوب باشه اخه من اصلا اطلاعات ندارم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این مورد رو بهتر از فروشنده ها بپرسید ، سرلاک های خارجی خیلی کم وارد کشور میشن و قیمت بالایی دارن
   اگه از اونها گیرتون اومد حتما بخرید بسیار مناسب هستن

 120. رضا می گوید

  سلام
  من دوتا جوجه لوتینو دارم یکیش ۱ ماهشه اون یکی یک هفته بزرگتره تا الان سرلاک میدادم بهشون بردم دکتر چون اشتهای یکیشون خیلی کم بود الان بعداز دارو خوب شده ولی فقط علاقه به سرلاک دارن سفیده تخم مرغ با پودری که دکتر داده بریزم روش میدم بهشون اون کوچیکه نمیخوره تازگیام کتون میریزم رو تخم مرغ بنظرتون تا کی باید سرلاک بدم چند ساعت یکبار و اینکه آیا شب ساعت ۱۰ بهشون میدم نصفه شبم باید پاشم بدم چون گفتن بده
  و الان میوه مثل سیب میتونم بدم بهشون
  جوابو ایمیل کنید ممنون میشم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سرلاک هر ۴ تا ۵ ساعت یکبار باید داده بشه ، تا ۲ ماهگی غالبا میدن ، ۲ ماه رو رد کرد کم کم رو دستتون دانه بریزید بدید بهش

 121. Parnian.gh می گوید

  سلام خسته نباشید من میخوام عروس هلندی بیست روزه بخرم مشکل داره سرلاک بچه بهش بدم ؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه باید سرلاک خودش باشه
   توی داروخانه های دامپزشکی و اینترنت هستش

 122. وحیده می گوید

  سلام وقت بخیر
  اول از همه میخواستم از مطالب خوبتون تشکر کنم بعدش یه سوال داشتم
  دوتا عروس هلندی دارم که تخم گذاشتن و بعد چن روز قراره به دنیا بیان و جوجه ها توسط خودشون تغذیه بشن من چه غذاهایی براشون بزارم ؟دفعه قبل جوجشون بدنیا اومد منم ارزن و تخم مرغ میزاشتم پدرو مادرشونن بهش غذا میدادن دیده بودم ولی متاسفانه بعد یه هفته مرد علتشو نفهمیدم میخوام بدونم حالا بدنیا اومدن چی بدم که مثل دفعه قبل نباشه؟ اگه ممکن باشه جواب رو به ایمیلم بفرستین متشکرم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   جوجه ها حدودا بعد از ۲۰ روز از تخم بیرون میان
   باید به پدر و مادرش غذای نرم و کافی بدید تا بتونن جوجه ها رو هم تغذیه کنن
   تخم مرغ اب پز، انواع دانه های خرد شده ، سینه مرغ اب پز شده و پلت مخصوص طوطی ها و خردش کنید از قبل

 123. محمد می گوید

  هسلام و وقت بخیر
  من یک عروس هلندی دارم که خیلی خودشو میخارونه و همش ازش یک چیزای سفید رنگ شبیه پوست میریزه و پرهای ریز که همش تو هوا پراکنده میکنه میوه هم نمیخوره تخم مرغم نمیخوره لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید تو دوران پر ریزی هستش و شاید هم بیماری پوستی و قارچی داره
   به متخصص مراجعه کنید

 124. mmlmohamady می گوید

  سلام.ی جفت عروس هلندی دارم ک خیلی خیلی بد غذا هستن و اصلا میوه نمیخورن.فقط هفت تخم میخورن.تخم مرغ هم خیلی کم میخورن.چیکارشون کنم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید همراه با دانه ها در اختیارشون بذارید تا کم کم به خوردن میوه عادت کنند
   وقتی که گرسنه هستند اول میوه بدید بهش
   اگر نخورد دانه ها رو بیارید ولی پرنده رو گرسنه نگه ندارید چون با این کار وضعیت بدتر میشه

 125. رضا می گوید

  سلام چه غذایی برای عروس هلندی که تازه جوجه هاش از تخم درآمدن بهشون بدیم با سپاس فراوان

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پلت های مخصوص عروس هلندی رو به ماده بدید خودش جوجه هارو غذا میده ، مولتی ویتامین هم بهش بدید
   اگه میخواید خودتون به جوجه ها غذا بدید باید سرلاکی درس کنید براشون

 126. سجاد می گوید

  من یه جوجه خریدم که فروشنده گفت ۴۵روزشه اما قیافش به ۴۵ روزه نمیخوره فروشنده گفت که نرم خوره و باید بهش تخم مرغ رنده شده در کنار سرلاک بدم اماچوت تخم مرغ میخورد اکثر اوقات چینه دانش پر بود پیش دکتر دام پزشک بردم گفت باید تغذیش عوض بشه چون شرایط خوبی نداره و باید پوره سیب زمینی با زرده بهش بدم بجای سرلاک اما هر وقت خواستم سرلاک بدم چینه دانش پر بود و اومدم کل ظرف رو واسش گذاشتم و کل تخم مرغ و سیب زمینی رو خورد الان نمیدونم چکار باید بکنم بهش تخم مرغ و سرلاک بدم یا فقط همین نرم خوردن کافیه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تا یک ماهگی جوجه بهش سرلاک بدید و کم کم اون رو به خوردن دانه و میوه و سبزیجات عادت بدید
   یادتون باشه یک دفعه ای سرلاک رو قطع نکنید.

 127. رضا می گوید

  سلام یه سوال داشتم جوجه عروس من ۴ماهشه چند روز متوجه شدم بیش از حد بدنش رو می خارونه میشه بگید مشکلش چیه و باید چطور برطرفش کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نوع و شرایط نگهداری و عدم رعایت بهداشت در محیط میتونه عاملی بر این مورد باشه
   هر روز قفس رو تمیز کنید
   داخل ظرفی براش اب بزاری تا خودش بتونه ابتنی کنه
   در هنگام ابتنی اب نباید سرد باشه و باید هم دمای محیط باشه و محیط هم گرم باشه

 128. نیکی می گوید

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  یه سوال داشتم
  جوجه من تقریبا ۱/۵_۲ ماهشه گاهی بهش زرده میدادم وای ریشب یکمی سفیده هم دادم امروز متوجه شدم چینه دانش سفت شده بیحاله و دیگه سرلاک نمیخوره لطفا کمکم کنید خیییلی نگرانم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از روغن زیتون و میوه استفاده کنید شاید بهتر شد
   در غیر این صورت با دامپزشک یا پرورش دهنده با سابقه مشورت کنید.

  2. Mahyar می گوید

   سلام توروخدا کمک کنید ۴ خفاش عروس هلندی لوتینو خریدم
   هفته اول از قفس آوردنش بیرون پرواز کرد خورد زمین و پاس آسیب دید
   پاش خیلی درد می‌کنه البته دو سه روزی میگذره یکم بهتر شده
   حالا چقدر طول می‌کشه خوب شه
   و یه سوال داشتم اسم ویتامین هاشو میگی

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    اگر دچار شکستگی نشده باشه خوب میشه تا دو هفته
    مولتی ویتامین ها رو می تونید از داروخانه های دامپزشکی تهیه کنید.

 129. محمد می گوید

  سلام
  تا چند ماهگی باید به طوطی هلندی سرلاک داد

  1. ادمین می گوید

   سلام
   توضیحات لازم داخل پست داده شده

 130. Milad می گوید

  سلام خسته نباشید
  معذرت میخوام من یدونه عروس هلندی گرفتم حدودا ۵۳روزشه
  یخورده زیاد خودشو میخارونه
  میشه کمکم کنید ؟
  اطلاعات کافی ندارم
  بهش سیب زمینی پخته شده و تخم کتان و هفت تخم وارزن میدم خوبه واسش یا ن ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تغذیه مناسب هست از میوه ها و سبزیجات هم طبق اونچه که در همین پست گفته شده استفاده کنید
   برای یه تشتی یا جایی بزارید که بتونه آبتنی کنه
   دمای اتاق رو هم مناسب بزارید که سرما نخوره

 131. نیکی می گوید

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  یه سوال داشتم
  بهترین زمان خواب برای یک جوجه عروس ۱/۵_۲ ماهه چقدره ؟
  جوجه من حدود ۱۵_۱۶ ساعت در روز میخوابه آیا این عادیه؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا ۱۲ ساعت خواب برای آنها کافی است ، خواب زیاد شاید نشانه بیماری باشد.
   با دامپزشک مشورت کنید.

 132. aida می گوید

  سلام عصر بخیر من ی جوجه عروس هلندی حدودا ۱/۵ دارم چند روز دست کسی بوده اطلاعی نداشته و هنگام سرلاک دادن بهش لوله رو ناشیانه وارد گلوش کرده یکمی خراش پیدا کرده . خیلی خوب غذاشو میخوره ولی زیاد میخوابه و یکمی هم درد داره تروخدا کمکم کنید بگید چیکار باید بکنم ؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این مورد باید توسط دامپزشک معرفی بشه
   اگه کار نادرست یا استفاده از ماده ی نادرستی صورت بگیره ممکنه باعث از بین رفتن پرنده بشه
   با توجه به سن کم پرنده باید انتی بیوتیک مخصوص توسط دامپزشک (ترجیحا دامپزشک حیوانات خانگی) تزریق بشه و بعد هم غذای و سرلاک مناسب داده بشه
   چرا که امکان بوجود امدن عفونت زیاده

 133. علیزاده می گوید

  سلام.من دوتا عروس هلندی دارم.تقریبا نزدیک سه ماهشونه.
  ولی اصن هویچ و ارزن و این چیزا نمیخورن و فقط سرلاک میخان.چیکارشون کنم؟؟؟
  دارویی برای تقویت لطفا معرفی کنید ممنونم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   برای این مورد بهتره کم کم پرنده رو به خوردن دان عادت بدید
   داخل قفسش دان قرار بدید و وعده های سرلاک رو کم کنید تا از اونها بخوره
   چند بار که خورد عادت میکنه
   امکان معرفی دارو وجود نداره ، از دامپزشک بخواید تا براش مولتی ویتامین در صورت نیاز تجویز کنه

 134. تیام می گوید

  چرا همش گازم میگیره وچطور دستیش کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید اعتمادش رو جلب کنید

 135. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید من یه عروس هلندی به تازگی خریدم نمی‌دونم چند ماهه است ازم فراریه و نه تخم مرغ میخوره و نه جنب و جوش داره میخواستم بدونم باید چی کار کنم ؟؟؟؟اگه بشینه یجا همون جا میمونه تا بره یچیز بخوره می‌خوام دستیش کنم کلا چی کار باید بکنم؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به پست زیر مراجعه کنید :
   آموزش رام کردن عروس هلندی
   توضیحات کاملی داده شده ، با روش های گفته شده سعی کنید که شرایط رو مناسب کنید براش تا دستی بشه

 136. سمیه قنبری می گوید

  ایا سرلاک برنجی به جوجه ضرر میرسونه

 137. جعفر می گوید

  سلام خسته نباشید
  مایه عروس هلندی خریدیم یه ماهش بود و سرلاک میخورد الان سه ماهش تموم شده ولی هنوز به شدت تقاضای سرلاک میکنه تا حدی که انگار داره میمیره و با دون خوردن بازی میکنه تخمه هارو میشکنه و مغزشو میندازه زمین میره سراغ بعدی و اصلا بلد نیست آب بخوره ختی نوکشم چند بار کردم تو اب بازم فایده ای نداشت چکار کنیم سرلاک ترک کنه و اب هم بلد بشه بخوره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   می توانید یک پرنده بزرگ دانخور در کنارش قرار بدید تا از اون یاد بگیره

 138. فریبا می گوید

  سلام من جوجه عروس یک ونیم ماه دارم،چینه دانش از دیروز خالی نشده کسل هم هست از صبح هر یک ساعت درمیون سرکه با اب بهش دادم،اما غذامیخوادچیکارکنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از دانه ارزن و یا تخم مرغ اب پز استفاده کنید.

 139. مبینا می گوید

  سلام من دوتا طوطی عروس آلبینو خریدم دو ماهن و رام نمیشن میخواستم بدونم برای رام کردنشون باید جدا کنمشون؟ همدیگرو هم خیلی میزنن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مدتی باید پرنده ها را از هر جدا کنید. یا در بین آنها یک صفحه توری قرار بدید.

 140. خوانی می گوید

  سلام یک جفت عروس هلندی دارم که تازه ۳تا تخم کردن دوتاشون میرن داخل لونه،غذاشون هم نسبت به قبل کم شده.میخواستم بدونم اشکال نداره هر دو شون میرن داخل لونه وبه نظر شما چی بهشون بدم برای تغذیه شون.ممنون میشم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پرنده ها به نوبت بر روی تخم ها می خوابند. بهتر که آب و غذا را در کنار لانه قرار بدید تا زیاد از لانه دور نشوند. برای تغذیه بهتر که از دانه های کم چرب مانند ارزن استفاده کنید. استفاده از میوه و سبزیجات و دانه پارس نیز توصیه می شود.

 141. علی می گوید

  عروس هلندی من باهم قهر ه چکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از غذاهای مورد علاقه او برای تغذیه اش استفاده کنید.

 142. شریفی رفسنجان می گوید

  سلام من تازه یه جوجه عروس هلندی ۳۰ روزه خریدم و بهم گفتن سرلاک رو روزی سه بار صبح و ظهر و شب یه سرنگ ۵ سی سی بهش بدم ولی بعضی اوقات خصوصا عصرا چندونش کاملا خالیه و حی صدا میکنه چکار کنم ایا بهش غذا ندم .؟ میترسم کم تغذیه بشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   لطفا مقاله ای که نوشتیم رو مطالعه کنید
   مقدار غذایی که میدید کم هست ، مدت زمان هم هر ۸ ساعت ، زیاد هست باید کمترش کنید ، کم کم هر ۶ ساعت اونم ۸ سی سی
   اگه در این مورد دقت نکنید رشد پرنده صحیح نخواهد بود

 143. سها می گوید

  سلام
  عروس های من سه تا تخم گذاشتن که دیروز یکی از جوجه هاشون بیرون اومده. من نمیدونم بش غذا میدن یا نه؟؟ ولی گاهی اوقات صدای جیک جیک جوجه میاد و بعدش قطع میشه. قبل از باز شدن تخم فقط یکی از پرنده ها داخل قفس بود و روی تخم میخوابید اما الان بیشتر اوقات هردوشن داخل هستن. آیا میتونم نتیجه بگیرم که بش غذا میدن. و اینکه اگر غذا ندن جوجه چقدر میتونه دوام بیاره؟ الان از ۲۴ ساعت گذشته و جوجه هنوز زنده س. فقط کف لونه خوابیده. بعضی موقع ها که صدا میکنه تکون هم میخوره
  ممنون از راهنمایی شما

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به عروس هلندی های خود مواد غذایی نرم مانند تخم مرغ اب پز شده و پودر دانه و دانه پارس بدهید تا به راحتی در معده انها هضم شود، در این صورت بهتر می توانند به جوجه غذا بدهند.

 144. Pardis می گوید

  سلام …من یه عروس هلندی نر دارم…تقریبا دو سالشه….میوه و سبزی و دون میخوره….برنج بعضی وقتا یکی دوتا دونه رو سفره میاد میخوره …مرغم بعضی وقتا آبپز میخره یکم البته بیشتر استخونو اینور اونور میزنه…یه هفته ای میشه یه پرنده فروش گفته هم چاقه هم کبدش چربه😐😐الان فقط پلت بهش میدم …شرایطشو به دامپزشکا گفتم میگن ممکن نیست کبدش چرب باشه….اینم ناخونشو گرفت از اونجا متوجه شد کبدش چربه که پایه ی علمی نداره و جایی تاییدش نکردن….الان چجوری متوجه شم مشکلی داره یا نه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه دامپزشک مجرب هست و گفته مشکلی نداره ، پس مشکلی نداره !
   اما ناخن ها در بسیاری از مواقع می تونن علائم بیماری های مختلف رو نشون بدن و اینکه این مورد تایید شده هست یانه ، مشخصا تایید شده هست ! هم برای انسان و هم برای حیوان
   در بیشتر پرنده ها ، نرم شدن نوک ناخن میتونه ، نشانه ای از کبد چرب باشه ، البته میتونه قرار نیست حتما باشه ! آزمایش بهترین راه برای تشخیص بیمار بودن یا نبودن پرنده هست

 145. غزل می گوید

  بیسکوییت مادر و اب کنیم بدیم یا خیر؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   متن رو مطالعه کنید توضیحات کامل هست

 146. ناشناس می گوید

  سلام من یه عروس هلندی دارم که تازه از سرلاک گرفته شده حالا بهترین غذا براش چیه ؟؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تو همین پست مواد مورد نیاز رو کامل توضیح دادیم

 147. هستی می گوید

  سلام،خیلی خیلی ممنونم از جوابتون،فقط میخواستم بدونم چی باید بهش بدم که یکم جون بگیره بعد مریضیش؟ چون اسهال بود و الان بهتره ولی میگن جوانه گندم و تخم مرغ زیاد بهش ندم،سبزیجاتم که الان هنوز واسش خوب نیست چون میترسم باز اسهال بشه،سرلاکم کم کردم که ارزن خوب بخوره،میشه لطف کنین و بگین چی بهش بدم و چه مقدار؟واسه اب نخوردنش چیکار کنم؟
  درضمن مدفوعش کمی سیاه بودکه توسایت زدم و دیشب یکم سرکه واب دادمش خوبشد،ممنون از سایت خوبتون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهتره برای مدتی از پلت های مخصوص عروس هلندی استفاده کنید ، این پلت ها دارای ویتامین های مختلفی هستن که به پرنده کمک زیادی در جهت بهبود یافتن شرایطش میکنه
   در مورد آب هم ، تست کنید ببینید با قطره چکان میتونید بهش آب بدید
   سبزی و میوه هم همونطور که گفتید فعلا ندید بشه

  2. امیر حسام می گوید

   سلام خسته نباشید دوتا جوحه عروس هلندی دارم ۳۵ روزه الان دوروزه میان سرلاک بخورن یکم میخورن میرن میلی ندارن انگار براشون ارزن گذاشتم بازی میکنن ۰لطفا راهنمایی کنید چی بدم بهشون سفیده تخم مرغ رنده کنم بزارم جلوشون

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    اره تخم مرغ خوبه
    ترکیبی از دانه های مختلف رو بهشون بده ببین به کدوم میل داره

 148. محدثه می گوید

  سلام عروس من پونزده روزه اس زیر بدنشزیر چناردونش بزرگه و متورم پاهاشم خوب نمیگیره مشکلی داره؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نباید این مورد بوجود بیاد
   بهتره سریعتر به دامپزشک مراجعه کنید تا مورد بررسی بشه

 149. هستی می گوید

  سلام من یه عروس هلندی تقریبا ۲ونیم ماهه دارم که یهفته پیش مریض شد وبردمش کلینیک والان بهتره.هنوز سرلاک میخوره،البته ارزن و کتان هم یکم و تخم مرغ ابپزم خوب میخوره.اب اصلا نمیخوره.
  چیکارکنم هم کاملا دونخور بشه و هم اب بخوره؟
  البته هلو وسیب رنده شده هم نمیخوره،صبح زیاد غذا نمیخوره ولی شب خونه رو میذاره روسرش وبیشتر میخوره،موردی نداره؟
  درضمن میشه راهنمایی کنین که میوه جات رو تکه درشت بهش بدم یا رنده؟و اینکه گندم و حبوبات رو بپزم یا خام اسیاب کنم و بدمش؟ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در مورد اینکه سرلاک مناسب هست تو این سن یا نه از همون کلینیک بپرسید بهتره با توجه به جسه ی پرنده بهتر میتونن نظر بدن
   در مورد مواد پخته شده یا خام ، دانه گندم و حبوبات متفاوت هست که چی میدید بهش ، بهتره همش رو اسیاب کنید تا تمام ویتامینهاشون رو دریافت کنه و جوری نباشه که یه دونه رو بخوره و دو تارو نخوره !
   میوه رو اولا رنده کنید بعد کم کم تیکه تیکه کنید بهش بدید بهتره

   از لحاظ اینکه صبح نمیخوره وشبا اشتهاش باز میشه هم مشکلی نداره ، هر جور راحت هست بزارید اونجور بمونه

 150. OFF می گوید

  سلام وقتتون بخیر یه عروس ۱۵ روزه دارم دقیق نمیدونم چقد سرلاک باید براش بریزم مثلا چقد آب چن قاشق سرلاک اگه رراهنمایم کنین ممنونتون میشم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اندازه بستگی به مواد داره
   در کل باید کمی شل باشه غذا که بتونه راحت هضمش کنه
   در یوتیوب نحوه ی غذا دادن به عروس هلندی رو سرچ کنید نمونه های عملیش رو میبینید

 151. محمود می گوید

  سلام من یه جوجه عروس هلندی دارم نمیدونم چند وقتشه غذای مینا رواسیاب کردم واز صافی ردکردم مثل آرد شده بااب جوش سرد مخلوط کرده وبا سرنگ میدم مشکلی نداره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   غذای مینا چیه ؟ پلت مخصوص مینا ؟ اگه اونه مشکلی نداره ادامه بدید

 152. مصطفی می گوید

  سلام عروس هلندی من ۲ ماه چی باید بهش بدم من فقط الان دارم بهش تخم مرغ میدم ارزن چیکار کنم !

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این موادی که بهش میدید نمیتونه همه ی نیازهاشو رفع کنه
   برای اینکه نیازهاش رفع بشه باید غذای مخصوص بخوره که توش ویتامین هم باشه

 153. سینا می گوید

  سلام عروس هلندی من ۵ ماهشه خیلی لاغر باید چیکار کنم یزره جون بگیره
  سینش کاردی ولی پر روشو پوشونده معلوم نیست

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تغذیش چیه ؟ اگه تغذیه نامناسب باشه مشخصا رشد ضعیف میشه
   در چنین مواقعی میشه از مولتی ویتامین ها استفاده کرد که بهتره برای تجویز اون با دامپزشک مشورت کنید

 154. محسن می گوید

  سلام.جوجه های من تو خوردن سرلاک مقاومت میکنن.احساس میکنم تو دفع اونم مشکل دارن.مدام درحال چرت زدن هستن.یه راه حل بگید لطفا

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ممکنه محتویات سرلاکی که بهشون میدید مناسب نباشه
   از غذای مخصوص جوجه ها استفاده کنید

 155. Mohammad می گوید

  سلام
  من یک عروس هلندی۴۵روزه دارم از ۲۵روزگی بهش سرلاک دستی میدم تخمه وارزن وبزرکتان واسیاب کردم با اب مخلوت میکنم خوب میخورهتازه توخم مرغم اپزم میخوره ولی نمیدونم خوب بود الان یک چند روزی ظعیف شده با ید چیکارکنم خودش غذا میخوره عادت داره با سرنگ نمیخوره
  لطفا راهنماییم کنین

 156. مهلا می گوید

  سلام خسته نباشین
  عروس من چندهفته پیش بعد از جفت گیری تخم گذاری کرد و چهارتا تخم گذاشت بعد از سه هفته یکی از تخم ها کم کم باز شد یکی از جوجه ها پایین اومد اما اون سه تای دیگه هنوز در نیومده ۳ روزه از گذشتن اولین جوجه میگذره اما ماده هموز رو اون یه تا تخم میخوابه یکی از تخما سیاه شده دوتای دیگه هنوز سفیده من هیچ اطلاعاتی ندارم نمیدونم چیکار کنم میشه لطفا کمک کنی تا الان تجربه ای در این مورد نداشتم خیلی ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نیازی به انجام کاری از طرف شما نیست
   روال طبیعیشون رو دارن طی میکنن
   شما فقط غذای مقوی برای پرنده ها در اختیارشون قرار بدید

 157. زهرا می گوید

  سلام از کجا باید بدونم عروس هلندی من چند وقتشه؟

 158. Sama می گوید

  سلام من ی جوجه دو ماهه گرفتم هرکاری میکنم هیچی نمیخوره همشم میخوابه شنیدم ميگن زرده تخم مرغ خوب نیس باید سفیدشو بدم. ۱۰ساعته هیچی نمیخوره چ کار کنم؟
  فروشنده ميگف دیگ سرلاک ندم بهش

 159. کرمی می گوید

  برای درست کردن سرلاک خانگی برای جوجه سرلاکی میشه از زرده تخم مرغ خام استفاده کرد؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مواد غذایی مناسب رو داخل همین پست نوشتیم ، در مورد اینکه میشه از زرده تخم مرغ خام استفاده کرد یا خیر باید با متخصص پرورش صحبت کنید و کسی که قبلا اینکار رو کرده باشه وگرنه ژورنال ها همچین چیزی ننوشتن

 160. مرتضي می گوید

  جوجه عروس من تازه گرفت م ۳ ماهشه امامیاد پیش من زیاد می خوابه تو قفس ش بیدار علتش چیه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   علت خاصی نمیتونه داشته باشه
   موارد مختلف همچون غذا ، آب ، شلوغی محیط، دمای محیط و فضلش رو بررسی کنید

 161. پوریا می گوید

  سلام من یک عروس هلندی دارم تقریبا ۳۴ روزشه من سرلاک دستی درست کردم توش زرده تخم مرغ و بیسکوییت مادر ریختم و اب جوشیده خیلی خوب میخوره و دوست داره می خواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد؟؟ اگه کمکی بکنید ممنون میشم.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اصول کلی تغذیه ی پرنده رو ما در این پست نوشتیم که بر اساس یافته های علمی هست
   اما تجربه ی کاربران در پرورش پرنده ها و تغذیه ی اونها متفاوت هست .
   کامنت هارو چک کنید دوستان راهنمایی های زیادی کردن ، دقت کنید که راهنمایی ها و کامنت ها بر اساس تجربه شخصی افراد هست

 162. محدثه می گوید

  سلام من سه روزهست ک جوجه عروس پونزده روزه برام آوردن.براش بیسکوئیت مادروآردنخودچی ودون پلاس ریزآسیاب میکنم وبادوقطره ویتامین ای ودوقطره‌مولتی ویتامین سرلاک درست می کنم بهش میدم میخوره.ایااین خوبه؟مشکلی براش پیش نمیاد؟

  1. ناشناس می گوید

   سلام بله کار درستی انجام میدین ولی من ب شخصه ب جوجه هام بیسکوئیت مادر میدم خعلی هم دوس دارن و مغذی هم هس

 163. ناشناس می گوید

  سلام.جوجه عروس من همش له له میزنه نمیدونم چکار کنم همش باید بالای سرش باشم بادش بزنم تا یکم اروم بشه علتشو نمیدونم غذای مادر میخوره

  1. عروس هلندی نازم چیکو می گوید

   شاید محل نگه داریش گرمه بخاطر همین دما سنج تو لونه بزار متوجه بشی برای جوجه باید دما معمولی رو به گرم باشه ولی نه خیلی گرم

  2. ناشناس می گوید

   آب بده بهش

 164. حمید می گوید

  سلام
  عروس هلندی من امروز جوجشون از تخم بیرون اومد، چیکار باید بکنم برای تغذیه که جوجه ها زنده بمونن.
  بار دومشونه تخم میزارن، بار اول جوجه از تخم اومد بیرون ولی بلد نبودم مرد جوجش

 165. داوود می گوید

  سلام عروس هلندی من ۳هفته داره و خودم بهش غذا میدم فقط سفیده تخم مرغ.اما مقدار هر وعده رو نمیدونم.

  1. ناشناس می گوید

   سلام
   فقط سفیده تخم مناسب نی بیسکوئیت مادر هم بدین بهش
   اندازه ی سرنگ ۵ سی سی کافیه واسش

 166. حامد می گوید

  سلام من یک عروس هلندی نر بالغ دارم دستی چند روز پیش یک عروس هلندی ماده گرفتم دستی نیست ایا باهم جفتگیری میکنند

 167. مینو می گوید

  سلام یه جفت طوطی زرد دارم تخم زیاد میذارن گاهی به هشت تخم هم میرسه اما فقط یک یا دوتاش جوجه میشن یا زیر پاشون له میکنن میمیرن یا اگر هم زنده بمونن مادرشون فقط یه هفته دون میدن بعدش دل بخواهیه یه ذره تو چینن دونش فقط دون هست و مدام جیک جیک میکنه .لطفا راهنماییم کنین آیا ممکن هست از تغذیه باشه ؟؟؟ تغذیه شون ارزن،تخم آفتابگردان ،تخم مرغ ،گاهی هم کافشه وبرنج پخته و سبزی و هویج بهشون میدم ….با تشکر از لطفتون

  1. ناشناس می گوید

   سلام من یه عروس هلندی دوماهه دارم خیلی وحشی هستن باید چیکارکنم

   1. ادمین می گوید

    سلام
    رفتار پرنده به رفتار شما هم بستگی داره ، برای مثال محیط شلوغ ، رفتار خشن و خشک با پرنده ، غذای نامناسب و … میتونه در تربیت اون مشکلات زیادی ایجاد کنه

 168. مینو می گوید

  سلام .من یه جفت عروس هلندی خاکستری دارم دو ساله مهمون خونمون هستن فقط یه بار سه تا جوجه دادن و بزرگ کردن دیگه خبری نیست تخم هم اگه بذارن روش نمیخوابن ماده نره رو میزنه نرش هم همش پر میرزه و کچل میشه دلیلش چیه میشه زاهنماییم کنین ؟؟؟ با تشکر از لطفتون

 169. .... می گوید

  سلام من ی جفت عروس هلندی دارم وقتی که سری اول چهار تا تخم گذاشته بودند یکی از جوجه ها از تخم در اومد ولی اونو انداختند کنار لونه و روی تخم های دیگه نشستند و به اون غذا ندادند تا آخرش جوجه از گشنگی مرد
  این سری که تخم گذاشتن یکی از جوجه ها در اومده وخیلی جیک جیک می کنه نمیدونم بخاطر گشنگیه یا طبیعیه؟

  1. ناشناس می گوید

   سلام طبیعیه من خودم جوجه عروس هلندی چند روزه داشتم خیلی جیک جیک میکرد الان ۳ ماهشه دیگه جیک جیکش کم شده نگران نباش گلم

  2. محمد می گوید

   با سلام من جوجه عروس هلندی دارم میخوام یادش بدم حرف بزنه چیکار کنم

 170. لیلا می گوید

  سلام من ی عروس هلندی تقریبا دوماهه گرفتم روز اول ک اوردیم خونه خوب بود براش گندم خیس کرده از قبل خیس کرده بودم دادم خوردبعدشم غذای چند تخم گر فتم تقریبا از اونام خورد ولی روز سوم دیگه کز کرده چشاشو میبنده و زیر بالش میبره چیزییم نمیخوره هی به پرای شکم و زیربالاش نوک میزنه چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین
  براش سیب و هویج با تخم مرغ رنده کردم اصلا نمیخوره
  روهنماییم کنین ممنون میشم

  1. حمید می گوید

   اول باید ببینین غذای قبلیش چی بوده و مطابق همون بهش بدین بعد کم کم با مخلوط کردن غذای قبلی و جدید ب غذای جدید عادتش بدین شاید غذایی ک الان بهش میدین تو زنجیره غذاییش نبوده و پرنده عادت ب خوردنش نداره واسه لرزش پرنده هم باید جاش حتما گرم باشه چون حتی نسیم باعث سرمای این پرنده میشه

  2. نرگس می گوید

   عزیزم غذای اصلیش تخم کتان و ارزن و….ایناس نه اونایی که شما میدین

 171. محمد می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم تازه یکماهه خریدیم چند بار جفتگیری کردن ولی از تخم خبری نبوده مشکلی دارن

 172. مجتبی می گوید

  سلام خسته نباشی عروس هلندی چهار ماهه من رو دست که میاد پاهاش زیاد گیر نداره و میخواد بیفته ایا سنش که یه خورده بره بالا بهتر میشه یا نه چه باید کرد

  1. ناشناس می گوید

   عادی نی چون مال من یه ماهه هم نشده همچین میگیره چند ساعت بعدشم جای ناخوناش میمونه

 173. حسن می گوید

  دوستان به هیچ وجه به جوجه ها ارد نخود ندید باعث کرفتکی روده جوجه و مرگ ان میشود جهت تهیه سرلاک مقداری نان سنگک را در اب خیس کنید تا خمیر شود و با زرده تخم مرغ به صورت نصف نصف قاطی کرده و چند قطره اب جوشیده به ان اضافه کنید تا مخلوط رقیق شود اب شیر ندهید چون کلر دارد و باعث تحریک روده جوجه میشود سرلاک را حتما قبل دادن به جوجه گرم کنید ولی دقت کنید انقدر گرم نشود که چینه دان جوجه را بسوزاند قبل دادن چند قطره را روی پوست خوذ امتحان کنید که زیادی داغ نباشد

 174. عل می گوید

  آقا یکی کمک کنه دیروز ی جوجه عروس آوردمسرلاک پیدا نمیکنم از مادرش جدا کرده داد به من اما هیچی نمیخوره دهنشو باز نمیکنه بعد کز کرده ی جا پف میکنه انگار حال نداره منم تخم مرغ با نان و آرد نخودچی رقیق کردم باز نمیخوره بزور میریزم تو حلقش باید چی کنم بخوره دیوانم کرده کس جواب بده تورو خدا

  1. ناشناس می گوید

   یه مقدار نون سنگک بازرده تخم مرغ آب پز اهرکدام نصف نصف قاطی کنید با چن قطره آب گرم جوشیده و با ندک قاشق بهش بدید بخوره اگر نخورد با سرنگ از طرف سمت راست دهن جوجه اروم بریزید تو دهنش تو چند مرحله مراقب باشید خیلی گرم نباشه که چیلیک دون اذیت نشه هر ۴ تا ۶ساعت یکبار غذا بدید و حتما براش سرلاک اگزکت پیداکنید و بدید بهش

  2. رسول می گوید

   سلام از داخل سایت دیوار تهیه کن وقت جنس خوب بگیر

   1. علی می گوید

    سلام جوجه ها رو جدا کردم پدر مادرش بهش غذا نمیدن، دمای دستگاه رو چند بزارم غذا چی بدهم هر چی میدم بعد ۳ روز میمیرند، سریا قاطی سرلاکشون کردم بیسکویت مادر دادم، نمیدونم چیکار کنم دما رو ۳۲ گذاشتم،؟

    1. ادمین می گوید

     سلام
     دستگاه ؟ داخل کدوم دستگاه میزارید ؟
     تو گوگل سرچ کنید : روش تهیه سرلاک مخصوص جوجه ها و نحوه غذادهی به آنها
     سایت اول رو باز کنید اموزش دقیق موجوده

  3. ناشناس می گوید

   بیسکوئیت مادرو با اب خمیر کن با ی سرنگ ۵ سی سی بریز ت چینه دونش

 175. محراب می گوید

  سلام ارد ذرت ارد کندم ارد حو یک پیمانه باهم قاطی کردم دادم قشنگم خوردن سرلاک پیدا نکردم براشون بدش ارزن با کتون کندوم اب خورده نرم شده رو هم میخورن ولی روزی یکی دوبار باید بدم کم کم اونم کمش کنم مشکلی نداره براشون این سه تا ارد جو ذرت کندوم

 176. محراب می گوید

  سلام من دوتا عروس دارم ۲ ماه شاید یکی دو روز عقب جلو ارزن با کندوم که تو اب خوابندم نرم شده میخورن ولی یکی دو بار در روز سرلاک میخوان تا قشنگ دون خور دون خور بشن وقت سرلاک میشه خونه رو میزارن رو سرشون تطیلی هم هست پیدا نکردم سرلاک به جاش ارد کندم ارد جو ارد ذرت از هر کدوم ی پیمانه قاطی کردم و قشنگ خوردن تشکرم کردم براشون مشکل پیش نمیاد راهنمای کنید ممنون می‌شم

 177. محمد می گوید

  سلام جوجه عروس من یک ماهشه.
  بهش سرلاک میدم اما میریزش بیرون.
  چکار کنم؟

  1. حمید می گوید

   از گوشه سمت راست نوکش بریز تو دهنش مجبور میشه قورت میده

  2. علی می گوید

   سلام، آیا میشه به جوجه عروس هلندی بیست روزه دان پلت داد؟ با تشکر!

 178. علی شمس می گوید

  سلام ، من برای عروس ماده دستی که داشتم ۲ تا تخم نطفه دار گرفتم که روشون ننشست ، با کمک ماشین یکی از جوجه ها ۳ ساعت پیش بدنیا اومده ، سرلاک گرفتم با سرنگ و کرمک ، ولی دهنش رو باز نمیکنه که بهش غذا بدم لطفا راهنمایی کنید چطوری کاری کنم دهنش رو باز کنه؟ و کرمک رو تا کجا توی نوکش فرو کنم؟

 179. حمید می گوید

  عروس ۲۵ روزه دارم ک یک روزه میشه گرفتمش اگه ناخناشو پرش و بزنم براش مشکلی پیش نمیاد
  سرلاکم ک بهش میدم از دهنش میاره بیرون نمیخوره اینو چیکار کنم ممنون

  1. علی می گوید

   من این مشکل دارم تا امروز خریدم نمیخوره از مادرش جدا کردم ما بزور میخورنمش منم نمیدونم چی کنم گشنه نگه ارم تا بخوره یا ن نمیدونم دهنشو برا هیچی باز نمیکنه پف میکنه کز

 180. سیدبهنام می گوید

  سلام آرد نخود با زرده تخم مرغ خوبه واسه جوجه دوماهه؟

  1. محراب می گوید

   سلام من امروز سرلاکم تموم شد پیدا نکردم خوبش رو ارزن و کتان رو میخورن صبح تا شب در حالرخوردن هستن ولی یکی دو بار سرلاک رو میخوان کندم نرم اب خورده رو هم قشنگ مبخورن ارد کندم شرکتی با ارد ذرت و ارد جو از سوپری کرفتم از هر کدوم ی پیمانه قاطی کردمم راحتم خوردن ساکتم شدن مشکلی نداره براشون که مشکلی پیش نمیاد راهنمای کنید ممنون میشم

  2. حمید می گوید

   ارد نخود باعث گرفتگی روده میشه مخلوط بیسکوییت مادر خیس شده با اب جوشیده و موز خیلی خوبه

 181. رضا می گوید

  سلام . طوطی عروس من تازه جوجه دار شده ، بعد امروز متوجه شدیم که جوجه رو از لونش بیرون کرده . چیکار کنیم ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پرنده نر رو از قفس بیرون بیارید تا پرنده ماده به جوجه رسیدگی کنه

  2. ناشناس می گوید

   خودت بزرگش کن

 182. زهرا می گوید

  سلام عروس من نزدیک ا ماه ونیم هستش ولی هنوزم ارزن نمیخوره و فقط سرلاکو میخوره باید چکار کنم خودم یه وقتایی ذرت ابپز و حبوبات ابپز شده رو له میکنم بهشون میدم .
  چکار کنم دانه خور بشن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   قبل از اینکه بهش سرلاک بدید ، مقداری ارزن و سایر دانه ها را در کنارش قرار بدید تا آنها را امتحان کند ، اما زیاد اذیتش نکنید

  2. حمید می گوید

   ی دستمال رو تابزنید و مخلوط دانه رو بینش بریزین و با گوشت کوب تا مقداری ک پوست دانه بشکنه لهش کنید بعد بریزید تو ی ظرف بذارید جلوش دونه خور میشه حتما

   1. محمد می گوید

    سلام خدمت آدمین های محترم من یک عروس هلندی دارم فکر کنم ۵ ماهه فقط سرلاک می خوره تورو خدا بگید من چیکار کنم تا دونه بخوره ضعیف شده می ترسم تلف شه ازتون خواهش می کنم بگید می دونم شما میگید باید تا ۳ ماهگی باشه البته وقتی دونه را می شکونه دونه رو خورد میکنه و نمی خوره ممنون منتظر جوابتو هستم

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     ترکیبی از انواع دانه ها مانند ارزن ، کتان ، افتابگردان بی نمک ، ذرت پخته شده ، بادام زمینی خام و بدون نمک و شاهدانه و … رو بهش بدید تا انتخاب کنه و بخوره
     هم چنین در یک وعده غذایی دیگه ترکیبی از میوه و سبزیجات خرد شده رو بهش بده تا غذای مورد علاقه اش رو انتخاب کنه
     اگر تمایلی به خوردن این غذاها نشون نداد
     سرنگ سرلاک رو بیارید جلوی دهنش و اروم بیارید پایین سمت ظرف غذا و مقداری از سرلاک رو بریزید روی میوه ها تا کم کم به خوردن اونا عادت کنه

   2. محمد می گوید

    سلام خدمت آدمین های محترم من یک عروس هلندی دارم فکر کنم ۵ ماهه فقط سرلاک می خوره تورو خدا بگید من چیکار کنم تا دونه بخوره ضعیف شده می ترسم تلف شه ازتون خواهش می کنم بگید می دونم شما میگید باید تا ۳ ماهگی باشه البته وقتی دونه را می شکونه دونه رو خورد میکنه و نمی خوره ممنون منتظر جوابتو هستم لطفا جوابمو بدین آدمین و کارشناس محترم 😭😭

    1. ادمین می گوید

     سلام
     خوب محمد جان ۵ ماه خیلی زیاده باید از ۲ – ۳ ماه کم کم شرایط رو برای دان خور شدنش اغاز میکردی
     چه دانه ای بهش میدی ؟ سعی کن دانه ها رو متنوع کنی ، خودت ریز کنی و بریزی جلوش
     سرلاکی رو کم نکن تا ضعیف نشه
     بهش مولتی ویتامین بده
     سنگ مینرال هم بخر بزار جلوش تا نوک زدن رو یاد بگیره
     اگه دستی هست تو دستت انواع دانه ها رو بریز
     حتما تنوع دانه ها رو زیاد کن تا تحریک بشه به خوردن

 183. مهدی می گوید

  سلام خسته نباشین
  عروس هلندی من ۵ ماهشه ضعیفه و هرکاری میکنم سفیده تخم مرغ نمیخوره. هم واسش رنده کردم هم یه تیکه کوچیک واسش گذاشتم ولی بازم نمیخوره. چجوری بهش بدم؟ باید پروتیین بخوره که قوی شه نمیشه که همش ارزن بخوره
  ممنون میشم اگه کمکم کنین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سفیده تخم مرغ رو رنده کنید و بر روی ارزن بریزید تا بخوره

  2. مهدی می گوید

   سلام جوجه عروس هلندی من ۳۰ روزه هستند چجوری زرده تخم مرغ بدم آیا خوب است ضرری ندارد

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    بهتر که تخم مرغ اب پز رو به صورت پودر شده همراه با سبزیجات خورد شده بهش بدی
    هم سفیده و هم زرده چون هر دو برای جوجه مفیده

    1. پریماه می گوید

     سلام عروس هلندیام ۳تا جوجه دارن براشون سفیده تخم‌ مرغ میزارم ولی بیشتر تخمه دوست دارن میخواستم بپرسم اگه زیاد بخورن ضرری نداره

     1. کارشناس وب سایت می گوید

      بهتر که از دانه ها مختلف استفاده کنید
      فقط یک ماده غذایی تمام نیازهای اونا رو براورده نمیکنه
      ترکیب میوه و سبزیجات خرد شده رو هم به والدین بده تا به جوجه هاش بدن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.