غذای عروس هلندی در سنین مختلف از جوجگی تا بلوغ

تغذیه عروس هلندی

غذای عروس هلندی در سنین مختلف به همراه غذاهای تشویقی 

تغذیه عروس هلندی یکی از مهمترین عواملی است که بایست یک پرورش دهنده به آن توجه داشته باشد. در صورتی که غذای نادرستی به این پرنده داده شود احتمال بیماری و حتی مرگ وجود دارد. در این بین یکی از سوالات مهمی که ذهن هر پروش دهنده را درگیر میکند ، چه غذایی به عروس هلندی بدهیم است یا چه غذایی به عروس هلندی ندهیم. در این نوشته به بسیاری از سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

عروس هلندی از خانواده طوطی سانان و یک پرنده بسیار انسان دوست و باهوش است که بعد از مرغ عشق به عنوان دومین پرنده محبوب در سراسر دنیا شناخته شده است، این پرنده به دلیل هوش بالای خود قادر به سوت زدن، بازی با اسباب بازی، انجام چند ترفند، حرف زدن و بازیگوشی می باشد. عروس هلندی در زبان انگلیسی کاکاتیل (cockatiel) نامیده می شود و ذاتا متعلق به استرالیا می باشد و هم اکنون در بسیاری از کشور های دنیا می توان نژاد های مختلف از آنها را یافت. به هر حال در این مقاله می خواهیم در مورد غذای عروس هلندی اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم، با ادامه نوشته همراه باشید.

چه غذایی برای عروس هلندی خوب است و چه غذاهایی بد؟

عروس هلندی نیز مانند هر طوطی دیگری از انواع دانه ها و غلات تغذیه می کند و به عنوان غذای اصلی این پرنده شناخته می شود. دانه ارزن ، کتان، تخم آفتابگردان، شاهدانه، جو دو سر، مخلوط هفت تخم، بلال، نخود فرنگی، پسته ، بادام زمینی و انواع آجیل ها از دانه های مورد علاقه عروس هلندی ها به شمار می رود. اما در کنار این مواد غذایی برای اینکه پرنده شما انواع ویتامین ها و آمینو اسید ها را دریافت کند، باید از انواع سبزیجات و مکمل های غذایی مانند هویج رنده شده ، سیب، گلابی ، آلبالو، کلم، کاهو، کرفس، جعفری ، اسفناج، جوانه گندم و جو، پلت ها و کنسانتره ها، برنج آب پز ، تخم مرغ آب پز، سینه مرغ آب پز و… تغذیه کند. در حالت کلی می توان گفت که تمام مواد غذایی سالم و ارگانیک برای تغذیه عروس هلندی مناسب است، به جز مواد غذایی که بسیار شور، بسیار شیرین و حاوی چربی زیادی است که سیستم گوارشی بدن عروس هلندی قادر به هضم این مواد نیست و بیماری های زیادی را برای او در پی خواهد داشت.
نکته جالب اینجاست که عروس هلندی ها و به طور کلی طوطی سانان علاقه خاصی به ارزن و کتان دارند و اگر قصد آموزش و دستی کردن این پرنده را دارید، این دو دانه به عنوان بهترین جایزه برای عروس هلندی خواهد بود.

مقدار غذای عروس هلندی

عروس هلندی ها مواد غذایی زیادی مصرف نمی کنند، بنابراین در هر وعده غذایی فقط به اندازه مصرف پرنده ، غذا در اختیارش قرار دهید، چرا که وجود مواد غذایی بیش از مقدار مورد نیاز در محیط باعث ریخت و پاش و کثیف شدن محیط می شود و مشکلات زیادی از قبیل گسترش بیماری و رشد عوامل قارچی را به دنبال خواهد داشت.
عروس هلندی بستگی به سنی که دارد مقدار غذاهای متفاوتی را مصرف خواهد کرد، اما در حالت کلی در هر وعده غذایی حدود ۵ الی ۱۰ گرم دانه مصرف خواهد کرد و اگر قصد دارید به او میوه یا سبزی بدهید یک تکه کوچک کافیست و در مورد گوشت و تخم مرغ و آب پز نیز مقدار کمی از آن برای میان وعده پرنده کفایت خواهد کرد. دقت کنید که شاید پرنده شما مقدار بیشتری را نیز مصرف کند، اما این کار سبب افزایش وزن پرنده خواهد شد که چاقی نیز بیماری های زیادی را به دنبال خواهد داشت. در ادامه مقاله غذای عروس هلندی در دوره های مختلف رشد را توضیح خواهیم داد.

پلت غذای عروس هلندی چیست؟

پلت ها همان کنسانتره هایی هستند که توسط ماشین آلات صنعتی کاملا خرد شده و پرس شده اند و شامل انواع دانه ها، ذرت، دانه سویا، پودر استخوان، میوه های خشک و … می باشد. پلت ها کاملا خشک و بدون آب هستند چرا که در مراحل تولید آب موجود در آنها گرفته می شود، بنابراین عروس هلندی ها هنگام مصرف پلت ها نیاز شدیدی به آب خواهند داشت و حتما باید ظرفی پر از آب در اختیار آنها گذاشته شود. به همین جهت غذای خشک عروس هلندی نیز نامیده می شود.
پلت ها حاوی ویتامین ها، پروتئین و تمامی مواد معدنی مورد نیاز پرنده ها می باشد و از این رو به عنوان یک ماده غذایی مکمل و غذای تقویتی عروس هلندی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، اما استفاده از پلت ها باعث نشود که دانه ، سبزی و میوه در اختیار پرنده قرار ندهید چرا که مصرف بیش از حد پلت ها نیز می تواند بیماری به دنبال داشته باشد.
شرکت های مختلفی اقدام به تولید پلت می کنند که در رنگ ها و طرح های مختلفی وجود دارند که این کار صرفا جهت زیبایی است و بر ارزش غذایی آن نمی افزاید. بنابراین قبل از اقدام به خرید در مورد شرکت و محصول مورد نظر تحقیق کنید و از قابل اطمینان بودن پلت مورد نظر مطمئن شوید.

غذای عروس هلندی در دوره های مختلف رشد

غذای عروس هلندی در دوره های مختلف رشد
غذای عروس هلندی در دوره های مختلف رشد

معمولا پرنده ها در هر دوره از زندگی خود دارای رژیم غذایی خاصی هستند که باید توسط پرورش دهنده رعایت شود، در ادامه هر دوره از زندگی عروس هلندی را با شیوه تغذیه مناسب در این دوره خدمت تان معرفی خواهیم کرد :

الف – تولد تا سه ماهگی :

جوجه از لحظه تولد تا سه ماهگی توسط مادر تغذیه می شوند و در صورتی که پرورش دهنده خود اقدام به پرورش و جوجه کشی از جوجه ها کرده باشد باید با استفاده از سرلاک مناسب اقدام به تغذیه آنها بکند. معمولا جوجه ها در هر وعده با ۸ میلی لیتر سرلاک تغذیه می شوند و به فاصله هر ۴ الی ۶ ساعت باید دوباره تغذیه شوند، هنگام استفاده از سرنگ و سرلاک برای تغذیه جوجه ها دقت کنید که حتما باید غذا را در داخل چینه دان پرنده بریزید، ریختن غذا در دهان او باعث خفگی اش خواهد شد. از دو ماهگی باید کم کم جوجه ها را به دانه خوردن و پلت خوردن عادت دهید.
سرلاک های مختلفی در بازار وجود دارند که برای تغذیه طوطی سانان کاربرد خواهد داشت، اما به عنوان بهترین سرلاک می توان به سرلاک اگزکت (exact) اشاره کرد. این سرلاک به عنوان غذای بچه عروس هلندی نیز شناخته می شود. اگر خودتان می خواهید سرلاک مناسب برای جوجه ها تهیه کنید می توانید از ترکیب زرده تخم مرغ، بیسکویت مادر و کمی آرد استفاده کنید، دقت کنید که به ترکیب ساخته شده اصلا شکر یا نمک اضافه نکنید که برای پرنده مضر است.

ب – سه ماهگی تا بلوغ :

جوجه ها پس از گذراندن دوره سه ماهگی خود کاملا دانخور خواهند شد و به سرلاک نیازی نخواهند داشت. در این زمان شما می توانید پرنده خود را با انواع دانه ها ، سبزیجات و میوه ها تغذیه کنید. تمامی مواردی که در بالا اشاره شد، برای تغذیه عروس هلندی شما مناسب خواهد بود، اما به این نکته نیز توجه کنید که دانه هایی مانند کافشه ، شاهدانه و بذرک به دلیل طبیعت گرمی که دارند برای جوجه های قبل از دوره بلوغ مناسب نخواهد بود.

ج – غذای عروس هلندی در دوره جفت گیری :

اگر شما بیش از یک عروس هلندی دارید و می خواهید آنها را با هم جفت کنید نیاز به تغذیه و فراهم کردن شرایط خاصی در این دوره خواهد بود. در مقاله های مربوط به جفت گیری عروس هلندی این موارد کاملا توضیح داده شده اند. اما در مورد تغذیه عروس هلندی ها در این دوره می توان گفت که باید از دانه ها و مواد غذایی گرم مانند شاهدانه ، تخم ارزن، آفتابگردان، کافشه و … استفاده کنید که پرنده ها را برای جفت گیری تحریک کنید، به طور کلی استفاده از مواد غذایی پر چرب و پر پروتئین مانند تخم مرغ آب پز ، دانه های چرب و مقوی در تقویت بینه عروس هلندی ها تاثیر گذار خواهد بود.

د – غذای عروس هلندی تخم گذار :

عروس هلندی های ماده اگر بخواهند بهترین و با کیفیت ترین تخم ها را تولید کنند، طبیعتا باید تغذیه کافی در اختیار داشته باشند. استفاده از دانه ها، سبزیجات، میوه ها، پلت ها و انواع غذاهای تقویتی عروس هلندی تماما در افزایش کیفیت تخم تولید شده تاثیر گذار خواهد بود. استفاده از تخم مرغ آب پز ، انواع حبوبات پخته شده ، سینه مرغ آب پز شده ، پودر استخوان یا کف دریا و یا پودر پوسته تخم مرغ همراه با دانه ها از مهم ترین مواد غذایی هستند که باید به همراه دانه ها به عروس هلندی تخم گذار داده شود.

هـ – غذای عروس هلندی دارای جوجه :

تغذیه عروس هلندی در زمان جوجه داشتن : طبیعتاً پس از به دنیا آمدن جوجه ها ، عروس هلندی مادر تغذیه آنها را بر عهده خواهد گرفت. بنابراین نیاز به مواد غذایی بیشتری خواهد داشت. برای اینکه راحت تر بتوانند جوجه های خود را تغذیه کنند باید از مواد غذایی نرم مانند تخم مرغ آب پز شده ، حبوبات پخته شده ، سینه مرغ آب پز شده و سبزیجات و میوه ها استفاده کنید. استفاده از جوانه دانه ها و مولتی ویتامین ها نیز در تقویت بدن پرنده های مادر تاثیر گذار خواهد بود.

ویدیو بسیار جالب از تغذیه عروس هلندی جوجه توسط مادر

دانلود مستقیم ویدیو

 

غذای بچه عروس هلندی چیست؟

اگر خود عروس هلندی وظیفه بزرگ کردن جوجه اش را بر عهده گرفته باشد، در این صورت خود پرنده مادر غذای هضم شده در چینه دان خود را به دهان جوجه خواهد ریخت و او را تغذیه خواهد کرد، از این طریق غذای عروس هلندی جوجه تامین میشود . در این مورد کافیست پرورش دهنده غذای کافی در اختیار عروس هلندی مادر قرار دهد. اما اگر پرورش دهنده با استفاده از دستگاه جوجه کشی اقدام به جوجه کشی از تخم های عروس هلندی کرده باشد، در این صورت تغذیه جوجه ها بر عهده پرورش دهنده خواهد بود، غذای جوجه عروس هلندی در این حالت استفاده از سرلاک مناسب است که قبلا توضیح داده شد.

تمامی مواد غذایی اشاره شده در بالا برای تغذیه عروس هلندی ها مناسب هستند. اما در حالت کلی برای تقویت بدن عروس های هلندی می توانید از انواع مواد غذایی دارای پروتئین ، ویتامین ، مواد معدنی و … استفاده کنید. عروس های هلندی می توانند گوشت مرغ و سایر پرنده های اهلی را به راحتی هضم کنند، گوشت آب پز پرنده ها و حبوبات آب پز شده و تخم مرغ آب پز از جمله منابع سرشار پروتئین هستند. برای تامین ویتامین ها و مواد معدنی کافی باید از انواع میوه ها و سبزیجات تغذیه کنند و پلت ها نیز می توانند سایر ویتامین ها و پروتئین های مورد نیاز بدن آنها را تامین کنند.

بهترین جایزه برای عروس هلندی

عروس هلندی نیز مانند اکثر طوطی سانان ارزن را به عنوان اولین و بهترین غذای مورد علاقه خود ترجیح می دهند، اما در کنار این دانه ها باید از انواع دانه ها، آجیل ها، سبزیجات، میوه و مکمل های غذایی برای تغذیه هر چه بهتر عروس هلندی ها استفاده کنید. از جمله دانه های مورد علاقه عروس هلندی و بهترین جایزه برای عروس هلندی می توان به ارزن، تخم کتان ، تخم آفتابگردان ، تخم شاهدانه ، بذر ریحان و … اشاره کرد. هم چنین آجیل هایی مانند بادام، پسته، گردو، تخم کدو و… نیز مورد توجه عروس هلندی ها قرار خواهد گرفت.
این طوطی ها در طبیعت از انواع دانه ها، میوه ها و موجودات ریز مانند حشرات و کرم ها تغذیه می کنند. بنابراین برای تغذیه بهتر آنها می توانید ترکیبی از چند میوه و سبزی مانند هویج، خیار، کاهو، کلم، سیب ، گلابی ، توت فرنگی ، تمشک و … را در اختیار پرنده قرار دهید. به منظور تامین پروتئین مورد نیاز بدن عروس هلندی ها می توانید تخم مرغ آب پز شده ، سینه مرغ آب پز شده و پلت های مخصوص استفاده کنید. هم چنین استفاده از پودر استخوان و یا کف دریا و یا پودر پوسته تخم مرغ در تامین کلسیم مورد نیاز بدن عروس هلندی ها ضروری خواهد بود.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۴۷ دیدگاه
 • پوریا ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۰:۵۷:۲۶

  سلام من یک عروس هلندی دارم تقریبا ۳۴ روزشه من سرلاک دستی درست کردم توش زرده تخم مرغ و بیسکوییت مادر ریختم و اب جوشیده خیلی خوب میخوره و دوست داره می خواستم ببینم مشکلی پیش نمیاد؟؟ اگه کمکی بکنید ممنون میشم.

  • ادمین ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۱:۵۳:۴۳

   سلام
   اصول کلی تغذیه ی پرنده رو ما در این پست نوشتیم که بر اساس یافته های علمی هست
   اما تجربه ی کاربران در پرورش پرنده ها و تغذیه ی اونها متفاوت هست .
   کامنت هارو چک کنید دوستان راهنمایی های زیادی کردن ، دقت کنید که راهنمایی ها و کامنت ها بر اساس تجربه شخصی افراد هست

 • محدثه ۶ تیر ۱۳۹۹ / ۱:۵۷:۱۵

  سلام من سه روزهست ک جوجه عروس پونزده روزه برام آوردن.براش بیسکوئیت مادروآردنخودچی ودون پلاس ریزآسیاب میکنم وبادوقطره ویتامین ای ودوقطره‌مولتی ویتامین سرلاک درست می کنم بهش میدم میخوره.ایااین خوبه؟مشکلی براش پیش نمیاد؟

  • ناشناس ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ / ۶:۵۲:۱۰

   سلام بله کار درستی انجام میدین ولی من ب شخصه ب جوجه هام بیسکوئیت مادر میدم خعلی هم دوس دارن و مغذی هم هس

 • ناشناس ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ / ۶:۱۱:۲۴

  سلام.جوجه عروس من همش له له میزنه نمیدونم چکار کنم همش باید بالای سرش باشم بادش بزنم تا یکم اروم بشه علتشو نمیدونم غذای مادر میخوره

  • عروس هلندی نازم چیکو ۲ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۲:۴۷:۲۲

   شاید محل نگه داریش گرمه بخاطر همین دما سنج تو لونه بزار متوجه بشی برای جوجه باید دما معمولی رو به گرم باشه ولی نه خیلی گرم

  • ناشناس ۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۸:۴۴:۰۴

   آب بده بهش

 • حمید ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ / ۱:۲۴:۳۱

  سلام
  عروس هلندی من امروز جوجشون از تخم بیرون اومد، چیکار باید بکنم برای تغذیه که جوجه ها زنده بمونن.
  بار دومشونه تخم میزارن، بار اول جوجه از تخم اومد بیرون ولی بلد نبودم مرد جوجش

 • داوود ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۱:۱۴

  سلام عروس هلندی من ۳هفته داره و خودم بهش غذا میدم فقط سفیده تخم مرغ.اما مقدار هر وعده رو نمیدونم.

  • ناشناس ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ / ۶:۵۴:۲۴

   سلام
   فقط سفیده تخم مناسب نی بیسکوئیت مادر هم بدین بهش
   اندازه ی سرنگ ۵ سی سی کافیه واسش

 • حامد ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ / ۲:۳۵:۵۱

  سلام من یک عروس هلندی نر بالغ دارم دستی چند روز پیش یک عروس هلندی ماده گرفتم دستی نیست ایا باهم جفتگیری میکنند

 • مینو ۹ خرداد ۱۳۹۹ / ۹:۲۳:۴۷

  سلام یه جفت طوطی زرد دارم تخم زیاد میذارن گاهی به هشت تخم هم میرسه اما فقط یک یا دوتاش جوجه میشن یا زیر پاشون له میکنن میمیرن یا اگر هم زنده بمونن مادرشون فقط یه هفته دون میدن بعدش دل بخواهیه یه ذره تو چینن دونش فقط دون هست و مدام جیک جیک میکنه .لطفا راهنماییم کنین آیا ممکن هست از تغذیه باشه ؟؟؟ تغذیه شون ارزن،تخم آفتابگردان ،تخم مرغ ،گاهی هم کافشه وبرنج پخته و سبزی و هویج بهشون میدم ….با تشکر از لطفتون

  • ناشناس ۸ تیر ۱۳۹۹ / ۱۰:۴۲:۲۶

   سلام من یه عروس هلندی دوماهه دارم خیلی وحشی هستن باید چیکارکنم

  • ادمین ۱۵ تیر ۱۳۹۹ / ۱۰:۵۲:۳۲

   سلام
   رفتار پرنده به رفتار شما هم بستگی داره ، برای مثال محیط شلوغ ، رفتار خشن و خشک با پرنده ، غذای نامناسب و … میتونه در تربیت اون مشکلات زیادی ایجاد کنه

 • مینو ۹ خرداد ۱۳۹۹ / ۹:۱۵:۰۵

  سلام .من یه جفت عروس هلندی خاکستری دارم دو ساله مهمون خونمون هستن فقط یه بار سه تا جوجه دادن و بزرگ کردن دیگه خبری نیست تخم هم اگه بذارن روش نمیخوابن ماده نره رو میزنه نرش هم همش پر میرزه و کچل میشه دلیلش چیه میشه زاهنماییم کنین ؟؟؟ با تشکر از لطفتون

 • .... ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱:۴۶:۲۱

  سلام من ی جفت عروس هلندی دارم وقتی که سری اول چهار تا تخم گذاشته بودند یکی از جوجه ها از تخم در اومد ولی اونو انداختند کنار لونه و روی تخم های دیگه نشستند و به اون غذا ندادند تا آخرش جوجه از گشنگی مرد
  این سری که تخم گذاشتن یکی از جوجه ها در اومده وخیلی جیک جیک می کنه نمیدونم بخاطر گشنگیه یا طبیعیه؟

  • ناشناس ۶ تیر ۱۳۹۹ / ۴:۵۲:۲۵

   سلام طبیعیه من خودم جوجه عروس هلندی چند روزه داشتم خیلی جیک جیک میکرد الان ۳ ماهشه دیگه جیک جیکش کم شده نگران نباش گلم

 • لیلا ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۳:۱۸:۴۸

  سلام من ی عروس هلندی تقریبا دوماهه گرفتم روز اول ک اوردیم خونه خوب بود براش گندم خیس کرده از قبل خیس کرده بودم دادم خوردبعدشم غذای چند تخم گر فتم تقریبا از اونام خورد ولی روز سوم دیگه کز کرده چشاشو میبنده و زیر بالش میبره چیزییم نمیخوره هی به پرای شکم و زیربالاش نوک میزنه چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین
  براش سیب و هویج با تخم مرغ رنده کردم اصلا نمیخوره
  روهنماییم کنین ممنون میشم

  • حمید ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۶:۱۳:۰۳

   اول باید ببینین غذای قبلیش چی بوده و مطابق همون بهش بدین بعد کم کم با مخلوط کردن غذای قبلی و جدید ب غذای جدید عادتش بدین شاید غذایی ک الان بهش میدین تو زنجیره غذاییش نبوده و پرنده عادت ب خوردنش نداره واسه لرزش پرنده هم باید جاش حتما گرم باشه چون حتی نسیم باعث سرمای این پرنده میشه

  • نرگس ۷ مرداد ۱۳۹۹ / ۳:۵۲:۴۳

   عزیزم غذای اصلیش تخم کتان و ارزن و….ایناس نه اونایی که شما میدین

 • محمد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۹:۱۷:۰۶

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم تازه یکماهه خریدیم چند بار جفتگیری کردن ولی از تخم خبری نبوده مشکلی دارن

 • مجتبی ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۰:۱۵:۴۸

  سلام خسته نباشی عروس هلندی چهار ماهه من رو دست که میاد پاهاش زیاد گیر نداره و میخواد بیفته ایا سنش که یه خورده بره بالا بهتر میشه یا نه چه باید کرد

  • ناشناس ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ / ۶:۵۹:۱۳

   عادی نی چون مال من یه ماهه هم نشده همچین میگیره چند ساعت بعدشم جای ناخوناش میمونه

 • حسن ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ / ۴:۰۱:۴۱

  دوستان به هیچ وجه به جوجه ها ارد نخود ندید باعث کرفتکی روده جوجه و مرگ ان میشود جهت تهیه سرلاک مقداری نان سنگک را در اب خیس کنید تا خمیر شود و با زرده تخم مرغ به صورت نصف نصف قاطی کرده و چند قطره اب جوشیده به ان اضافه کنید تا مخلوط رقیق شود اب شیر ندهید چون کلر دارد و باعث تحریک روده جوجه میشود سرلاک را حتما قبل دادن به جوجه گرم کنید ولی دقت کنید انقدر گرم نشود که چینه دان جوجه را بسوزاند قبل دادن چند قطره را روی پوست خوذ امتحان کنید که زیادی داغ نباشد

 • عل ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۰:۴۰:۳۰

  آقا یکی کمک کنه دیروز ی جوجه عروس آوردمسرلاک پیدا نمیکنم از مادرش جدا کرده داد به من اما هیچی نمیخوره دهنشو باز نمیکنه بعد کز کرده ی جا پف میکنه انگار حال نداره منم تخم مرغ با نان و آرد نخودچی رقیق کردم باز نمیخوره بزور میریزم تو حلقش باید چی کنم بخوره دیوانم کرده کس جواب بده تورو خدا

  • ناشناس ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۰:۱۰:۰۰

   یه مقدار نون سنگک بازرده تخم مرغ آب پز اهرکدام نصف نصف قاطی کنید با چن قطره آب گرم جوشیده و با ندک قاشق بهش بدید بخوره اگر نخورد با سرنگ از طرف سمت راست دهن جوجه اروم بریزید تو دهنش تو چند مرحله مراقب باشید خیلی گرم نباشه که چیلیک دون اذیت نشه هر ۴ تا ۶ساعت یکبار غذا بدید و حتما براش سرلاک اگزکت پیداکنید و بدید بهش

  • رسول ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۲:۲۱:۰۴

   سلام از داخل سایت دیوار تهیه کن وقت جنس خوب بگیر

  • ناشناس ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ / ۷:۰۲:۰۴

   بیسکوئیت مادرو با اب خمیر کن با ی سرنگ ۵ سی سی بریز ت چینه دونش

 • محراب ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ / ۴:۲۳:۰۹

  سلام ارد ذرت ارد کندم ارد حو یک پیمانه باهم قاطی کردم دادم قشنگم خوردن سرلاک پیدا نکردم براشون بدش ارزن با کتون کندوم اب خورده نرم شده رو هم میخورن ولی روزی یکی دوبار باید بدم کم کم اونم کمش کنم مشکلی نداره براشون این سه تا ارد جو ذرت کندوم

 • محراب ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ / ۳:۳۷:۰۴

  سلام من دوتا عروس دارم ۲ ماه شاید یکی دو روز عقب جلو ارزن با کندوم که تو اب خوابندم نرم شده میخورن ولی یکی دو بار در روز سرلاک میخوان تا قشنگ دون خور دون خور بشن وقت سرلاک میشه خونه رو میزارن رو سرشون تطیلی هم هست پیدا نکردم سرلاک به جاش ارد کندم ارد جو ارد ذرت از هر کدوم ی پیمانه قاطی کردم و قشنگ خوردن تشکرم کردم براشون مشکل پیش نمیاد راهنمای کنید ممنون می‌شم

 • محمد ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ / ۴:۲۷:۴۹

  سلام جوجه عروس من یک ماهشه.
  بهش سرلاک میدم اما میریزش بیرون.
  چکار کنم؟

  • حمید ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۵:۵۹:۲۸

   از گوشه سمت راست نوکش بریز تو دهنش مجبور میشه قورت میده

  • علی ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ / ۳:۳۷:۳۵

   سلام، آیا میشه به جوجه عروس هلندی بیست روزه دان پلت داد؟ با تشکر!

 • علی شمس ۶ فروردین ۱۳۹۹ / ۷:۱۰:۱۵

  سلام ، من برای عروس ماده دستی که داشتم ۲ تا تخم نطفه دار گرفتم که روشون ننشست ، با کمک ماشین یکی از جوجه ها ۳ ساعت پیش بدنیا اومده ، سرلاک گرفتم با سرنگ و کرمک ، ولی دهنش رو باز نمیکنه که بهش غذا بدم لطفا راهنمایی کنید چطوری کاری کنم دهنش رو باز کنه؟ و کرمک رو تا کجا توی نوکش فرو کنم؟

 • حمید ۶ فروردین ۱۳۹۹ / ۲:۴۴:۲۳

  عروس ۲۵ روزه دارم ک یک روزه میشه گرفتمش اگه ناخناشو پرش و بزنم براش مشکلی پیش نمیاد
  سرلاکم ک بهش میدم از دهنش میاره بیرون نمیخوره اینو چیکار کنم ممنون

  • علی ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۴:۵۴

   من این مشکل دارم تا امروز خریدم نمیخوره از مادرش جدا کردم ما بزور میخورنمش منم نمیدونم چی کنم گشنه نگه ارم تا بخوره یا ن نمیدونم دهنشو برا هیچی باز نمیکنه پف میکنه کز

 • سیدبهنام ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ / ۸:۳۹:۱۰

  سلام آرد نخود با زرده تخم مرغ خوبه واسه جوجه دوماهه؟

  • محراب ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ / ۴:۰۸:۴۸

   سلام من امروز سرلاکم تموم شد پیدا نکردم خوبش رو ارزن و کتان رو میخورن صبح تا شب در حالرخوردن هستن ولی یکی دو بار سرلاک رو میخوان کندم نرم اب خورده رو هم قشنگ مبخورن ارد کندم شرکتی با ارد ذرت و ارد جو از سوپری کرفتم از هر کدوم ی پیمانه قاطی کردمم راحتم خوردن ساکتم شدن مشکلی نداره براشون که مشکلی پیش نمیاد راهنمای کنید ممنون میشم

  • حمید ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۶:۰۰:۵۷

   ارد نخود باعث گرفتگی روده میشه مخلوط بیسکوییت مادر خیس شده با اب جوشیده و موز خیلی خوبه

 • رضا ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ / ۷:۳۷:۴۳

  سلام . طوطی عروس من تازه جوجه دار شده ، بعد امروز متوجه شدیم که جوجه رو از لونش بیرون کرده . چیکار کنیم ؟

  • کارشناس وب سایت ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ / ۹:۰۷:۱۶

   پرنده نر رو از قفس بیرون بیارید تا پرنده ماده به جوجه رسیدگی کنه

  • ناشناس ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ / ۷:۰۵:۰۹

   خودت بزرگش کن

 • زهرا ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ / ۳:۱۱:۱۸

  سلام عروس من نزدیک ا ماه ونیم هستش ولی هنوزم ارزن نمیخوره و فقط سرلاکو میخوره باید چکار کنم خودم یه وقتایی ذرت ابپز و حبوبات ابپز شده رو له میکنم بهشون میدم .
  چکار کنم دانه خور بشن؟

  • کارشناس وب سایت ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ / ۹:۳۷:۵۰

   قبل از اینکه بهش سرلاک بدید ، مقداری ارزن و سایر دانه ها را در کنارش قرار بدید تا آنها را امتحان کند ، اما زیاد اذیتش نکنید

  • حمید ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۶:۰۳:۴۱

   ی دستمال رو تابزنید و مخلوط دانه رو بینش بریزین و با گوشت کوب تا مقداری ک پوست دانه بشکنه لهش کنید بعد بریزید تو ی ظرف بذارید جلوش دونه خور میشه حتما

 • مهدی ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ / ۲:۰۱:۴۰

  سلام خسته نباشین
  عروس هلندی من ۵ ماهشه ضعیفه و هرکاری میکنم سفیده تخم مرغ نمیخوره. هم واسش رنده کردم هم یه تیکه کوچیک واسش گذاشتم ولی بازم نمیخوره. چجوری بهش بدم؟ باید پروتیین بخوره که قوی شه نمیشه که همش ارزن بخوره
  ممنون میشم اگه کمکم کنین

  • کارشناس وب سایت ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ / ۹:۲۶:۵۲

   سفیده تخم مرغ رو رنده کنید و بر روی ارزن بریزید تا بخوره

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.