ویدیو آموزش جفت کردن و جوجه کشی از پرندگان زینتی | نحوه جفت گیری طوطی، کاسکو، عروس هلندی

یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از پرورش دهندگان پرندگان زینتی، عدم جفت شدن و تولید تخم بدون نطفه توسط پرنده خانگی آن ها است. جفت گیری و جوجه کشی از پرندگان زینتی پروسه بسیاری حساسی است که اکثر افراد از نحوه انجام صحیح آن اطلاعی ندارند.

 جناب آقای محمد یاری، پرورش دهنده حرفه ای کاسکو، طوطی برزیلی، طوطی راهب، ملنگو، عروس هلندی و … نکات بسیار ارزشمندی در خصوص جفت کردن، جفت گیری و جوجه کشی از پرندگان زینتی بیان کرده اند. ویدیو های مصاحبه با این پرورش دهنده را تماشا کنید :

دستگاه جوجه کشی حرفه ای ۱۲ تایی
» مناسب برای جوجه کشی از طوطی سانان
» دما و رطوبت اتوماتیک
» جنس ABS با درب کریستال نشکن
قیمت : ۴,۶۵۰,۰۰۰ تومان

نحوه جفت زدن پرندگان زینتی

لانه و فضای مناسب برای جفت گیری طوطی سانان

آموزش جوجه کشی از پرندگان زینتی

نحوه نگهداری از جوجه طوطی سانان

جفت کردن پرندگان زینتی

جفت گیری پرندگان زینتی مانند طوطی برزیلی، راهب، ملنگو، کاسکو، عروس هلندی، مرغ عشق، مرغ مینا … مراحل مشابهی دارد. در تمام این پرندگان، پرنده نر جهت جذب جنس ماده تلاش کرده و تنها با پذیرفته شدن از سمت ماده، جفت گیری اتفاق می افتد. این پرندگان در طبیعت به راحتی جفت خود را انتخاب کرده و تولید مثل میکنند، اما گاه در اسارت، جفت انداختن طوطی سانان امری دشوار خواهد بود.

به افراد مبتدی در این زمینه، خرید مولد های جفت خورده و دارای برگ تست جنسیت توصیه می گردد.

به طور کلی جفت کردن پرندگان زینتی دو روش دارد که در ادامه به آنها پرداخته شده است :

۱- جفت کردن طوطی سانان به روش گله ای

جفت گیری به روش گله ای بیشتر در پرنده فروشی ها و سالن پرورش دهندگان گله دار استفاده می شود. این روش مستلزم هزینه زیادی است و برای پرورش دهندگانی که از یک یا چند جفت پرنده نگهداری میکنند کاربرد ندارد.

برای جفت انداختن به روش گله ای، به عنوان مثال، ده ها عروس هلندی را درون یک قفس بزرگ یا یک اتاق مخصوص قرار میدهند. پرندگان را تحت نظر گرفته و به محض جفت شدن دو پرنده، آن ها را از گله جدا می کنند. پس از آن، دو پرنده جفت خورده را درون قفس مخصوص گذاشته و منتظر جفت گیری و جوجه کشی از آنها می مانند.

انتخاب جفت در این روش، تا حدودی مشابه جفت شدن طوطی سانان در طبیعت است.

دستگاه جوجه کشی ارزان | دستگاه جوجه کشی ۱۲ تایی
» دارای سیستم کنترل هوشمند دما
» امکان جوجه کشی از تخم انواع پرندگان
» دارای ویدئو آموزشی جوجه کشی
قیمت : ۳,۳۰۰,۰۰۰ تومان
 

۲- جفت انداختن پرندگان زینتی در روش دور آشنا

جفت انداختن پرندگان زینتی در روش دور آشنا - چیکن دیوایساین روش، برای پرورش دهندگانی که از یک یا از تعداد محدودی پرنده زینتی نگهداری میکنند، مناسب می باشد. برخی از پرورش دهندگان که یک پرنده نر یا ماده دارند، با رسیدن سن بلوغ پرنده، به فکر انتخاب جفت برای او می افتند. برای این منظور اقدام به خرید پرنده نر یا ماده دیگری می کنند.

اشتباه اکثر سرپرستان پرنده زینتی، قرار دادن پرنده تازه خریداری شده در قفس پرنده قدیمی، آن هم در روز اول خرید می باشد. این کار باعث می شود تا پرندگان یکدیگر را نپذیرفته و حتی بیماری های طوطی تازه به پرنده خانگی شما انتقال یابد.

برای جفت انداختن پرندگان زینتی به روش دور آشنا، در ابتدای امر آن ها را در دو اتاق مجزا نگهداری کنید تا تنها صدای یکدیگر را بشنوند. پس از گذشت یک هفته تا ده روز، شما میتوانید قفس دو پرنده را در فاصله ۱۵ متری از یکدیگر قرار دهید تا علاوه بر شنیدن آواز یکدیگر، همدیگر را ببینند. این کار سبب کاهش حس قلمرو طلبی طوطی سانان می شود.

حال وقت آن رسیده که به مرور زمان قفس ها به یکدیگر نزدیک شوند. در هر هفته، کمی فاصله بین دو قفس را کاهش دهید تا در نهایت قفس ها کاملا به یکدیگر بچسبند. حال یک هفته دیگر به پرندگان فرصت آشنایی و معاشرت دهید. با گذشت این زمان می توانید درب قفس دو پرنده را به روی یکدیگر باز کرده تا به قفس هم وارد شوند. در این قسمت جفت ها یکدیگر را انتخاب کرده و با نوازش کردن و غذا دادن به هم، برای جفتگیری آماده می شوند.

دقت داشته باشید که علاوه بر جفت شدن پرندگان، دما و رطوبت سالن، تغذیه، سلامت پرنده و … نیز در تخم گذاری آن ها تاثیر گذار می باشند. برای پاسخ به این سوال که چرا پرندگان پس از جفت گیری تخم نمیگذارند ؟ کلیک کنید.

چرا پرنده نر و ماده با یکدیگر دعوا میکنند ؟

سوال بسیاری از پرورش دهندگان این است که با وجود جفت شدن پرنده چرا با یکدیگر دعوا میکنند ؟ پاسخی که جناب آقای محمد یاری به این سوال داده این است که دعوا های کوچک بر سر لانه، غذا خوردن، میله نشیمن و … در بین تمام پرندگان امری بسیار عادی است.

اما در صورتی که پرندگان شما در هنگام دعوا به یکدیگر آسیب زده و سبب زخمی شدن جفت میشوند؛ لازم است تا سریعا آن ها را از یکدیگر جدا سازید. این دو پرنده یکدیگر را نپسندیده و ممکن است، دعوای آن ها، منجر به تلف شدن یک پرنده گردد.

قفس مناسب برای جفت گیری و جوجه کشی طوطی سانان

قفس مناسب برای جفت گیری و جوجه کشی طوطی سانان - چیکن دیوایسبا توجه به جثه پرنده، قفس مناسب نیز باید دارای ابعاد خاصی باشد؛ به عنوان مثال قفس طوطی برزیلی بسیار کوچک تر از قفس کاسکو است. در ادامه تجهیزات لازم برای جفت گیری پرنده ها بررسی شده اند :

میله نشیمن

یکی از تجهیزات مهم برای جفت گیری صحیح پرندگان زینتی، میله نشیمن می باشد. پرندگان در طبیعت نیز بر روی شاخه درختان جفت گیری کرده و این میله نیز در حفظ تعادل آن ها برای این امر ضروری است.

۱- میله نشیمنی انتخاب کنید که قطر مناسبی برای پرنده شما داشته باشد؛ قطر میله باید به گونه ای باشد که دو سوم آن درون پای پرنده قرار گیرد. نازک بودن یا قطور بودن چوب، سبب بر هم خوردن تعادل و جفت گیری ناقص خواهد شد.

۲- میله نشیمن باید از جنس چوب طبیعی باشد؛ میله های پلاستیکی و فلزی باعث سر خوردن پای پرنده می شود.

۳- سطح چوب نشیمن نباید صاف و صیقلی باشد؛ از چوب طبیعی درختانی مانند توت، سرو، شاتوت و غیر استفاده کنید. این چوب ها علاوه بر جفت گیری صحیح پرنده، به پای طوطی سانان هیچ آسیبی وارد نمی سازند. برای درک این موضوع، مقاله مشکلات پای پرندگان زینتی را مطالعه نمایید.

لانه تخم گذاری

قبل از گذاشتن لانه داخل قفس، آن را به استفاده از محلول نیم لیتر آب و ۵ سی سی جرمی ساید به طور کامل ضد عفونی کنید. پس از آن درون لانه را از پوشال نرم، بدون گرود غبار بپوشانید به طوری که تا ارتفاع ۳ سانتیمتر از کف لانه، پوشال قرار گیرید، در این صورت جوجه ها دچار پا بازی و فلجی نمی شوند. می توانید از خاک اره های استریلیزه و آنتی باکتریال نیز به این منظور استفاده نمایید.

لانه را به گونه ای به قفس نصب کنید که هیچ تکان و لغزشی نداشته باشد. لق شدن لانه سبب عدم اطمینان پرنده و عدم تخم گذاری درون لانه می شود. می توانید برای جلوگیری از ورود حشرات موذی به لانه تخم گذار، از پودر های ضد حشره استفاده نمایید. حال لانه برای شروع تخم گذاری جفت ها آماده است.

جوجه کشی از تخم پرندگان زینتی چگونه است ؟

جوجه کشی از پرندگان زینتی به صورت طبیعی ریسک بزرگی است. این پرندگان با کوچکترین صدا و تنش دمایی، از روی تخم های خود بلند شده و پروسه جوجه کشی را به اتمام نمی رسانند. تخم نطفه دار پرندگان زینتی قیمت بسیار بالایی داشته در نتیجه لازم است تا از دستگاه های جوجه کشی برای این منظور استفاده شود؛ در این صورت ضرر و زیان مالی متوجه پرورش دهنده نخواهد بود.

بهترین راه برای جوجه کشی از تخم پرندگان زینتی استفاده از دستگاه های جوجه کشی می باشد. دستگاه جوجه کشی ایزی باتور ۶ ، مخصوص جوجه کشی از تخم نطفه دار طوطی سانان بوده و قادر به تنظیم دقیق رطوبت، دما و چرخش تخم ها می باشد.

نکات مهم قبل از شروع پروسه جوجه کشی

  • قبل از شروع کار، دستگاه جوجه کشی را به مدت ۲۴ ساعت تست کنید.
  • درون مخزن پمپ آب مقطر یا آب تصفیه شده بریزید.
  • آلودگی های تخم را با استفاده از فرچه یا مسواک خشک تمیز کنید.
  • تاریخ تولید تخم ها را بر روی آنها درج نمایید.
  • دما مناسب برای جوجه کشی از طوطی سانان در دوران ستر ۳۷.۷ و رطوبت نیز ۵۵ تا ۶۰ درصد می باشد.

جدول طول دوره جوجه کشی طوطی سانان

طول دوره جوجه کشی پرندگان مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. در زیر دوره کلی جوجه کشی امده است که روزهای اولیه آن دوران ستر و سه روز نهایی دوران هچر تخم نامیده می شوند.

نام پرنده طول دوره جوجه کشی
کاسکو ۲۸ تا ۳۰ روز
طوطی برزیلی ۲۱ تا ۲۵ روز
طوطی ملنگو ۲۱ تا ۲۵ روز
طوطی راهب ۲۵ تا ۲۸ روز
طوطی گرینچیک ۲۱ تا ۲۵ روز
عروش هلندی ۱۸ تا ۲۰ روز
مرغ عشق ۱۸ تا ۲۰ روز

نحوه نگهداری از جوجه طوطی های یک روزه

پس از تولد جوجه ها درون دستگاه جوجه کشی، لازم است تا آنها را به محیطی با دمای و رطوبت کنترل شده انتقال دهید. برای این منظور می توانید از آموزش جناب آقای یاری برای ساخت جعبه مادر مصنوعی کمک بگیرید. به کمک یک جعبه، المنت حرارتی، ترموستات و فن تهیه، می توان یک مادر مصنوعی برای جوجه های یک روزه تا یک ماهه ساخت.

جوجه طوطی سانان در روزهای اولیه زندگی هیچ بال و پری نداشته و با کوچکترین کاهش دما تلف می شوند.

دمای مناسب برای جوجه های یک روز تا ۱۰ روزه، ۳۷ درجه سانتیگراد می باشد. پس از این مدت زمان، دما به مرور کاهش یافته و در ۱۵ روزگی جوجه دما به ۳۰ درجه سانتیگراد خواهد رسید.

 لازم است تا جوجه طوطی سانان در سه روز اول درون یک جعبه کوچک و روی دستمال کاغذی تمیز نگهداری شود. پس از آن برای جلوگیری از پا باز شدن جوجه ها، از پوشال های تمیز در کف جعبه ها استفاده نمایید.

در قسمت های بعدی ویدیو مصاحبه با جناب یاری، آموزش تهیه سرلاک و سرلاک دادن به جوجه های یک روزه تا ۳ ماهه آمده است.

جمع بندی

در این مقاله تمامی نکات مهم و اساسی از زمان جفت کردن طوطی سانان، تهیه فضا و لانه مناسب برای آن ها، جوجه کشی و نگهداری از جوجه پرندگان زینتی بررسی شد. تمامی نکات این مقاله از وب سایت چیکن دیوایس، بر اساس مصاحبه با آقای محمد یاری، متخصص پرورش پرندگان زینتی از جمله عروس هلندی، کاسکو، طوطی ملنگو، کوتوله برزیلی، طوطی راهب و گرینچیک نوشته شده است.

برای شروع یک کسب و کار پر درآمد، باقی قسمت های این مصاحبه را نیز تماشا نمایید.

نوشته های مشابه

‫۱۹۰ دیدگاه ها

  1. دوتا گرینچیک دارم از بچگی باهم بودن الان نزدیک ۲سال دارن وچون جفت نشدن هر دوبنظر از یه جنسن براشون ماده خریدم چندروز قفسشون کنارهم بود امروز که طوطی قدیمیمو تو قفسش انداختم بدجور دعوا کردن چیکار کنم جفت بشن

    1. ویدئو های درج شده در همین مقاله رو ببین کامل توضیح داده شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋