طوطی سانان

نگهداری از طوطی گرینچیک در منزل | نکات مهم نگهداری طوطی گرینچیک

اگر قصد نگهداری از طوطی گرینچیک در منزل دارید، مطالعه این مقاله از چیکن دیوایس را از دست ندهید. جهت پرورش این پرنده خانگی شاید برایتان سوال باشد که رژیم غذایی پرنده گرینچیک شامل چه ترکیباتی است؟ طوطی گرینچیک چه مشخصات رفتاری دارد؟ این طوطی زیبا تا چند سال عمر می‌کند؟ در ادامه همراه ما باشید تا ضمن پاسخ‌گویی به سوالات شما ، تمام نکات مهم در نگهداری از این پرنده زیبا به شما آموزش داده شود.

رژیم غذایی طوطی گرینچیک

رعایت رژیم تغذیه‌ای یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که جهت نگهداری طوطی گرینچیک باید به آن اهمیت دهید. برنامه غذایی پرنده گرینچیک باید شامل میوه‌های نرم و مقوی مانند موز و توت فرنگی باشد. همچنین وجود حبوبات آب پز و دانه‌های مغذی در رژیم غذایی جهت رفع نیازهای تغذیه‌ای پرنده ضروری است. جهت تغذیه راحت‌تر، وعده‌های غذایی پرنده را به صورت نرم و پخته شده سرو کنید.

استفاده از انواع مکمل‌های غذایی مانند مولتی ویتامین و کلسیم می‌تواند کمبودهای تغذیه‌ای پرنده را به خوبی جبران کند. می‌توانید انواع مکمل‌های تغذیه‌ای مناسب طوطی گرینچیک را طبق تجویز پزشک به صورت تزریقی یا خوراکی در اختیار پرنده قرار دهید.

زیستگاه طوطی گرینچیک 

زیستگاه اصلی طوطی گرینچیک در آمریکای جنوبی می باشد و این پرنده بیشتر در برزیل، پاراگوئه و آرژانتین یافت می شود. این پرنده زیبا به دلیل شکل زیبای ظاهری خود و هوش بالا، به سایر کشور ها نیز صادر شده است.

مشخصات ظاهری طوطی گرین چیک

پر های بدن طوطی گرینچیک به رنگ سبز تیره می باشد که این پرها هر چه به سمت گردن و سینه طوطی میرود، به رنگ طوسی و نقره ای تغییر می کند. دم طوطی دارای پرهای قرمز و قهوه ای است که جلوه زیبایی به او می بخشد. همچنین بال های این پرنده زیبا به رنگ های سبز و آبی دیده می شود.

مشخصات ظاهری طوطی گرین چیک - چیکن دیوایس

سر طوطی گرینچیک کاملا طوسی بوده و لپ های این پرنده با نمک سبز رنگ است. دلیل اصلی نامگذاری این طوطی به دلیل لپ های سبز رنگ اوست. طوطی گرینچیک به معمای طوطی لپ سبز می باشد.

این پرنده باهوش جثه کوچکی دارد و طول بدن پرنده بالغ آن نهایتا به ۲۵ سانتی متر خواهد رسید.

مشخصات رفتاری طوطی گرینچیک

شناخت ویژگی‌های رفتاری یکی از مهم‌ترین مواردی است که جهت نگهداری طوطی گرینچیک در خانه باید به آن اهمیت دهید. این پرنده نسبت به نوازش شدن پرهای خود واکنش مثبتی نشان می‌دهد و شخصیت بسیار آرامی دارد. قدرت سخنگویی این پرنده نسبت به دیگر طوطی‌های سخنگو کم‌تر است و جهت باز شدن نطق آن باید صبر زیادی داشته‌ باشید.

طوطی گرینچیک توانایی بالایی در زمینه یادگیری دارد و نکاتی که به آن آموزش می‌دهید را خیلی زود در خاطر می‌سپارد؛ به عنوان نمونه در زمان کوتاهی یاد می‌گیرد که در چه قسمتی از قفس مدفوع کند. بنابراین بهتر است که خطاهای رفتاری طوطی گرینچیک را با استفاده از شیوه‌های صحیح به پرنده آموزش دهید تا تربیت آن به شکل مناسب شکل بگیرد.

این پرنده روحیه بسیار با نشاطی برای بازی کردن با اسباب بازی‌های خود دارد و با کنجکاوی زیاد در قفس خود پرواز می‌کند. البته بهتر است که احساس پرخاشگری را در این پرنده ایجاد نکنید، زیرا در صورت عصبانیت بد رفتاری‌های مختلفی را انجام می‌دهد و حتی ممکن است که دست شما را گاز بگیرد.

سر و صدای طوطی گرینچیک 

طوطی لپ سبز نسبت به سایر طوطی سانان سر و صدای کمتری دارد؛ از این رو برای نگهداری در آپارتمان مناسب تر است. این پرنده زیبا، میتواند در صورت نارضایتی و عصبانیت جیغ های بلندی نیز بکشد اما به طور کلی، سر و صدای کمتری نسبت به کاسکو ها و طوطی های راهب دارد.

شرایط مناسب برای نگهداری از طوطی گرینچیک

 1. قفسی که جهت نگهداری طوطی گرینچیک در خانه انتخاب می‌کنید باید اندازه نسبتا بزرگی داشته باشد. با نگهداری طوطی در یک قفس بزرگ این امکان را فراهم می‌کنید تا پرنده پرواز کند و قدرت حرکتی خود را افزایش دهد. طرح قفس را به شکلی انتخاب کنید که سر پرنده در میان میله‌های قفس گیر نکند.
 1. همچنین بهتر است که انواع اسباب‌ بازی‌های مورد علاقه طوطی را در قفس قرار دهید تا توانایی تخیل و یادگیری پرنده تقویت شود.
 2. جهت حفظ تعادل طوطی بهتر است که چوب‌ نشیمن‌گاه مناسبی را درون قفس پرنده قرار دهید. همچنین سعی کنید قفس طوطی گرینچیک را در محیطی که خود رفت و آمد دارید، قرار دهید تا پرنده دچار افسردگی نشود.
 3. جهت حفظ سلامت طوطی ظرف آب‌ خوری و غذاخوری پرنده را در قسمت کف قفس قرار ندهید. سعی کنید که پرنده در طول روز از نور کافی بهره‌مند شود‌؛ دمای محیط زندگی طوطی گرینچیک باید در محدوده ۲۰ الی ۲۶ درجه سانتی‌گراد تنظیم شود تا پرنده از عارضه‌های سرماخوردگی یا گرمازدگی در امان بماند.

رعایت نظافت طوطی گرینچیک در خانه

جهت نگهداری طوطی گرینچیک در منزل باید به نظافت این پرنده خانگی اهمیت دهید. بهتر است که یک روز در میان پرهای طوطی را با کمک اسپری آب پاش خیس کنید تا پرنده در معرض انواع بیماری‌های قارچی قرار نگیرد. همچنین این پرنده زیبا را حداقل ۲ بار هفته با  کمک وان‌های مخصوص بشویید.

رعایت نظافت طوطی گرینچیک در خانه - چیکن دیوایس

با کوتاه کردن ناخن‌های بلند طوطی گرینچیک می‌توانید از بروز انواع بیماری‌های میکروبی پیشگیری کنید. جهت انجام انجام این کار از یک ناخن گیر کوچک استفاده کنید و مراقب باشید که به انگشتان پای پرنده آسیب نرسد.

 

 پرنده گرینچیک را در معرض فضولاتش قرار ندهید، زیرا مدفوع طوطی خاصیت بیماری‌زایی دارد. برای این کار ابتدا پرنده را از قفس خارج کنید تا دچار استرس نشود؛ سپس با کمک یک جاروی کوچک مدفوع سفت شده پرنده را بیرون بیاورید. در نهایت می‌‌توانید با استفاده از مواد ضد عفونی کننده قفس طوطی گرینچیک را ضدعفونی کنید.

نکاتی جهت نگهداری طوطی گرینچیک

رعایت برخی نکات ساده جهت نگهداری طوطی گرینچیک می‌‌تواند در تقویت توانایی یادگیری پرنده نقش زیادی داشته باشد. به عنوان نمونه بهتر است انواع اسباب‌ بازی‌های فکری و حرکتی را در قفس پرنده قرار دهید تا پرنده گوشه گیر نشود‌. دیگر نکاتی که جهت نگهداری از پرنده گرینچیک در منزل باید بدانید را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • جهت تقویت توانایی سخن گفتن جایزه‌هایی جذابی را برای پرنده در نظر بگیرید.
 • پرنده در صورت ترس صدای خاصی را ایجاد می‌کند، بنابراین بهتر است که به انواع صداهای پرنده اهمیت دهید.
 • سعی کنید اسباب بازی‌های را انتخاب کنید که سلامت و ایمنی پرنده را تهدید نکند.
 • جهت افزایش حس صمیمیت سعی کنید وعده‌های غذایی طوطی را با استفاده از دست به آن بدهید.
 • بدن پرنده را به آرامی نوازش کنید تا عصبانی نشود.
 • اجازه دهید که پرنده گرینچیک چند دقیقه در روز به صورت آزادانه در محیط خانه پرواز کند.
 • برای خشک کردن پرهای پرنده از سشوار استفاده نکنید، زیرا در اثر حرارت زیاد امکان دارد که پرهای پرنده آسیب ببیند.
 • جهت تقویت توانایی صحبت کردن طوطی گرینچیک ابتدا کلمات ساده‌ و چند حرفی را به پرنده آموزش دهید.
 • برای افزایش یادگیری بهتر است که پرنده گرینچیک را به صورت تک و جدا از جفت خود نگهداری کنید.

طوطی گرینچیک تا چند سال عمر می‌کند؟

اگر به دنبال نگهداری از پرنده خانگی هستید که عمر بالایی داشته باشد، پرنده گرینچیک بهترین گزینه پیش روی شما است. در صورتی که  نگهداری طوطی گرینچیک در منزل با رعایت تمام اصول تغذیه‌ای انجام شود، طول عمر این پرنده خانگی به ۲۵ الی ۳۵ سال نیز می‌رسد.

طوطی گرینچیک تا چند سال عمر می‌کند؟ - چیکن دیوایس

شرایط محیط زندگی یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تاثیر گذار بر طول عمر طوطی گرینچیک است. در صورتی که پرنده گرینچیک را در قفس مناسب نگهداری کنید و به رفتارهای آن اهمیت دهید، این پرنده می‌تواند برای سال‌های طولانی زنده بماند. همچنین رعایت نظافت و بهداشت طوطی در پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف نقش دارد و باعث افزایش طول عمر پرنده می‌شود.

برای افزایش عمر طوطی گرینچیک انواع غذاهای مقوی را در برنامه غذایی پرنده قرار دهید و در صورت نیاز از مکمل‌های تقویتی استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که سیستم ایمنی پرنده در برابر بیماری‌های گوناگون مقاوم شود.

بیماری‌هایی که سلامت طوطی گرینچیک را تهدید می‌کند

برای نگهداری طوطی گرینچیک در خانه باید با بیماری‌هایی که سلامت این پرنده زیبا را تهدید می‌کند آشنا باشید. میان این طوطی و انسان بیماری‌های مشترک گوناگونی وجود دارد، بنابراین بهتر است که مهم‌ترین بیماری‌های طوطی گرینچیک را بشناسید.

بیماری های گوارشی : 

اسهال یکی از رایج‌ترین عارضه‌هایی است که عملکرد گوارشی پرنده گرینچیک را مختل می‌کند. مهم‌ترین نشانه وجود اسهال در این طوطی آبکی بودن مدفوع به مدت چند روز است. از دیگر بیماری‌های گوارشی پرنده گرینچیک می‌توان به عفونت و التهاب چینه‌دان اشاره کرد.

عفونت های قارچی :

اگر قفس پرنده گرینچیک تمیز نباشد، این طوطی در معرض انواع عفونت‌های قارچی قرار می‌گیرد و در صورت عدم درمان، مشکلات بسیار زیادی گریبان گیر پرنده خواهد بود.

افسردگی :

از دیگر بیماری هایی که ممکن است طوطی گرینچیک به آن مبتلا شود، افسردگی خواهد بود. جهت پیشگیری از بروز افسردگی در پرنده، بهتر است که محیط زندگی پرنده شاداب باشد و روزانه زمان مشخصی را برای بازی با آن اختصاص دهید.

نشانه‌های وجود بیماری در طوطی گرینچیک

جهت نگهداری طوطی گرینچیک در منزل باید علائمی که نشان دهنده وجود بیماری در این پرنده زینتی است را به خوبی بشناسید. پرنده گرینچیک در صورت بیمار بودن نسبت به محرکات خارجی اطراف خود واکنش زیاد نشان نمی‌دهد و معمولا زمان طولانی می‌خوابد.

پرنده بیمار گرینچیک نسبت به برخی از غذاهای خاص بی‌اشتها می‌شود؛ یا این که به مدت چند روز هیچ غذایی را نمی‌خورد. تنفس سطحی و از دهان یکی دیگر از علائم وجود بیماری در این پرنده است که می‌تواند نشانه‌ای از مختل شدن سیستم تنفسی پرنده باشد.

پرنده گرینچیک در صورت وجود بیماری، استرس زیادی دارد و معمولا به صورت آشفته به محیط اطراف خود نگاه می‌کند. التهاب ناحیه چشم یا دهان می‌تواند نشانه مهمی جهت وجود بیماری عفونی در پرنده باشد.‌ در صورت مشاهده هر یک از علائم بیماری پرنده گرینچیک بهتر است که طوطی در اولین فرصت ممکن توسط دامپزشک ویزیت شود.

سخن پایانی

در این متن از چیکن دیوایس، تمامی نکات مهم برای نگهداری طوطی گرینچیک در منزل بررسی شد. برای نگهداری طوطی گرینچیک در منزل باید به رژیم غذایی این پرنده اهمیت دهید تا رشد پرنده به خوبی انجام شود.

پرنده را در یک قفس با ابعاد مناسب نگهداری کنید تا پرنده بتواند بدون محدودیت در آن پرواز کند. همچنین قرار دادن انواع اسباب بازی‌های جذاب در قفس طوطی می‌تواند باعث افزایش مهارت پرنده شود. این طوطی خانگی شخصیت بسیار کنجکاوی دارد و می‌تواند انواع آموزش های لازم را طی زمان کوتاهی یاد بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا