مولتی ویتامین برای طیور و پرندگان زینتی و طریقه مصرف آن

لزوم استفاده از مولتی ویتامین در تغذیه طیور و پرندگان

رسیدگی به تغذیه طیور با توجه به هدف نگهداری آنها، از مهمترین عوامل در نگهداری از پرندگان مختلف می باشد. پرندگان اگر به درستی تغذیه شوند و غذای کافی و مقوی در اختیارشان قرار بگیرد هم سالم خواهند بود و هم بالاترین بازدهی را در تولید گوشت و تخم خواهند داشت.

در برخی از موارد مواد غذایی که در اختیار پرنده ها قرار میگیرد میزان ویتامین مورد نیاز آنها را تامین نمیکند. برای جبران کمبود ویتامین در طیور از مولتی ویتامین بکارگیری می شود. همچنین پرنده های زینتی نیز که در اسارت زندگی میکنند، نیاز به دریافت مکمل و مولتی ویتامین دارند.

در این مقاله از سایت چیکن دیوایس فروشگاه عرضه انواع دستگاه جوجه کشی و لوازم مرغداری، به بررسی مصرف مولتی ویتامین توسط طیور و فواید و ضرورت آن برای پرندگان پرداخته ایم. تا آخر این مقاله با ما بمانید. این مقاله برای تمامی جوجه ها کاربرد دارد. چه جوجه هایی که توسط دستگاه جوجه کشی خانگی متولد شده اند و چه جوجه هایی که دارای مرغ مادر هستند. 

دستگاه جوجه کشی ۹۶ عددی ایزی باتور ۲
» دارای بدنه ی مستحکم و سبک از جنس ABS
» بهره گیری از ۳ عدد فن دائم کار برای تهویه و تامین حرارت
» امکان چرخش اتوماتیک و مداوم تخم های طیور
قیمت : ۶,۷۰۰,۰۰۰ تومان

موارد استفاده از مولتی ویتامین ها

از مولتی ویتامین ها در مواقع بسیاری می توان برای کمک به پرنده ها بکارگیری کرد. در زیر لیستی از مواقع استفاده از مولتی ویتامین ها را آورده ایم.

 • در هنگام جابجایی
 • حمل و نقل
 • قبل و بعد از واکسیناسیون
 • تقویت نطفه
 • افزایش میل جنسی پرندگان
 • افزایش ماندگاری تخم ها
 • افزایش ضخامت پوسته تخم ها
 • در زمان بیمار بودن طیور
 • پیشگیری از بروز بیماری های مختلف
 • افزایش سیستم ایمنی
 • کمک به رشد پرنده ها
 • کاهش انواع استرس در طیور

ویژگی ویتامین ها

ویتامین ها جزوی از ترکیبات آلی هستند که با وجود اینکه پرندگان به مقدار کمی از آنها نیاز دارند اما وجود آنها در تغذیه پرندگان در عملکرد طبیعی طیور، رشد و همچنین تولید مثل آنها نقش مهمی دارند. همچنین توجه داشته باشید که کمبود یک یا چند ویتامین در پرنده می تواند موجب بروز بعضی از بیماری ها، مشکلات عصبی، لنگیدن پا و همچنین سندرم ها گردد. این ویتامین ها را هم با دادن مواد غذایی مختلف و میوه ها و هم به صورت مولتی ویتامین می توان در اختیار پرنده ها قرار داد. استفاده از سبزیجات در جیره غذایی پرندگان نیز به تامین بخش مهمی از مواد مقوی مورد نیاز بدن پرنده ها کمک می کند.

ویژگی ویتامین ها - چیکن دیوایسانواع ویتامین ها در دو گروه اصلی جای می گیرند. دسته اول ویتامین های محلول در چربی می باشند و دسته دوم ویتامین های محلول در آب هستند.

ویتامین های محلول در چربی عبارتند از ویتامین E، D، A و K  و همچنین ویتامین های محلول در آب ویتامین های گروه B و ویتامین C  می باشند.

ویتامین های محلول در آب نیاز نیست که به غذای پرنده افزوده شوند. از ویتامین C زمانی که پرنده در شرایط استرس قرار گرفته است بکارگیری می شود. در ادامه به بررسی خاصیت هر ویتامین برای طیور به طور جداگانه پرداخته ایم.

نکته: در خصوص پرنده های زینتی توصیه میشود که ۲۰ روز قبل از جفت گیری پرنده ها، به آنها مولتی ویتامین همچون ad3e و مکمل غذایی بدهید. در اینصورت احتمال نطفه دار شدن تخم ها بیشتر شده، مولدها قوی شده و در نتیجه جوجه های قویتری میتوان به دست آورد.

ویتامین A

ویتامین A یکی از مهمترین ویتامین های موثر در رشد پرندگان، تولید مثل و حفظ شرایط مناسب سلول ها است. همچنین ویتامین A موجب افزایش میزان باروری در پرندگان می شود. توجه داشته باشید که کمبود این ویتامین می تواند موجب بیماری های متعددی در طیور شود. این بیماری ها عبارتند از التهاب ملتحمه، به هم چسبیدن پلک ها به وسیله ترشحات غلیظ التهابی و ترشحات چرکی از چشم و بینی.

همچنین توجه داشته باشید که کمبود شدید ویتامین A  می تواند موجب نکروز و کراتینه شدن مخاط مجاری گوارشی و تنفسی گردد. روغن ماهی و سبزیجات، منبع هایی سرشار از ویتامین A می باشند.

ویتامین D3

این ویتامین در طیور موجب جذب کلسیم و فسفر و استفاده مناسب از آنها می گردد. همانطور که می دانید فسفر و کلسیم جهت رشد طبیعی جوجه ها، استخوان بندی و همچنین تشکیل پوسته تخم ضروری هستند.

ویتامین D3 در پرنده ها با تابیدن نور خورشید بر پوست آنها تولید می شود. کمبود این ویتامین موجب نرمی استخوان می گردد و در این حالت پرنده های مولد تخم هایی تولید می کنند که پوسته نازک دارند و امکان جوجه آوری از آنها پایین می باشد.

همچنین کمبود این ویتامین در طیور موجب سستی پاهای آنها و نامتعادل و کج نشستنشان می شود. منقار، چنگال و دنده های پرنده حالت نرم و ضعیفی به خود می گیرند. روغن ماهی منبعی غنی از ویتامین D3  می باشد.

ویتامین E

ویتامین E به عنوان یکی از آنتی اکسیدان های قوی عمل می کند و این ویتامین برای عملکرد دستگاه عصبی لازم می باشد. همچنین توجه داشته باشید که این ویتامین اثر مثبتی روی غدد جنسی پرنده دارد و پیش ساز هورمون های جنسی است. کمبود این ویتامین بر جوجه ها و پرنده های بالغ اثر متفاوتی دارد. در طیور جوان کمبود ویتامین E باعث به وجود آمدن بیماری انسفالومالاسی یا همان جوجه دیوانه می شود و در پرنده های بالغ کمبود این ویتامین موجب تحلیل بافت عضلانی یا همان دیستروفی می گردد.

ویتامین k

این ویتامین برای تولید پروترومبین ضروری می باشد. پس این ویتامین نقش پررنگی در فرایند لخته کردن خون ایفا می کند.  کمبود این ویتامین در پرنده ها موجب بیشتر شدن لکه های خونی در تخم مرغ، ایجاد خونریزی در ساق و سینه و همچنین ایجاد نقص در لخته شدن خون دارد.

روغن ماهی، روغن جوانه گندم، یونجه، سبزیجات و … منابعی غنی از ویتامین k  می باشند.

ویتامین های گروه B

این ویتامین ها در بیشتر عملکرد های سوخت و ساز به خصوص متابولیسم انرژی نقش مهمی بر عهده دارند. به طور کلی برای جبران کمبود ویتامین طیور در جیره غذایی از پرمیکس ویتامینه بکارگیری می کنند که دارای ویتامین های گروه ب است.

ویتامین B1

نام دیگر این ویتامین، تیامین است. تیامین برای متابولیسم مناسب و درست کربوهیدرات ها لازم است. در پرنده هایی که از کمبود این ویتامین رنج می برند علائم مختلفی مانند کاهش وزن، بی اشتهایی، پایین افتادن بال ها و همچنین فلج شدن عضلات رخ می دهد.

سبوس گندم، سبوس برنج و دانه های غلات منبع مناسبی از این ویتامین می باشند.

ویتامین B2

نام دیگر این ویتامین ریبوفلاوین می باشد. این ویتامین در ساختار آنزیم ها و در سوخت و ساز نقش دارد. کمبود آن در جوجه های یک تا دو هفته ای، موجب اسهال، پیچیدگی پنجه و فلجی می شود.

کمبود ویتامین ب۲ در پرنده های بالغ نیز باعث کاهش تولید تخم، بیشتر شدن مرگ و میر جنین و همچنین موجب ریزش پرهای پرنده می شود. توجه داشته باشید که مخمرها منبعی غنی از ریبوفلاوین هستند.

ویتامین B12

این ویتامین نقش مهمی در سنتز کردن نوکلئیک اسید ها، متابولیسم  کربوهیدرات و چربی نقش دارد. این ویتامین را می توان در تمامی مواد غذایی با منشاء حیوانی پیدا کرد.

کمبود این ویتامین در طیور موجب کند شدن رشد و کاهش بسیار جوجه آوری می گردد. مقاله راه های رشد سریع جوجه را مطالعه کنید.

نحوه مصرف مولتی ویتامین ها

در برخی از موارد به دان و غذای پرنده ها افزودنی های غذایی غیر مغذی می افزایند که این مواد برای تامین ویتامین طیور مناسب نیستند و استفاده از مولتی ویتامین ها می تواند ویتامین مورد نیاز پرنده ها را تامین کند. بهترین و مناسبترین روش برای مصرف مولتی ویتامین ها مشاوره با دامپزشک مربوطه می باشد. توجه داشته باشید که ویتامین پرنده حلالی به صورت پودری و قطره به عنوان مکمل به پرنده ها داده می شود.

نحوه مصرف مولتی ویتامین ها - چیکن دیوایسیک نکته که باید همیشه به آن توجه کنید این است که قبل از دادن مولتی ویتامین به طیور حتما به تاریخ و روش مصرف آن  نگاه کنید. هر برند نحوه مصرف جداگانه ای دارد ولی نحوه مصرف مولتی ویتامین به طور کلی به روش زیر است:

پیشگیری: ۱ میلی لیتر از محلول در یک لیتر (یا همان یک بطری کامل یک لیتری در ۱۰۰۰ لیتر) آب آشامیدنی به مدت دو روز

درمان: ۱ میلی لیتر از محلول در ۸۰۰ میلی لیتر(یک بطری کامل در ۸۰۰ لیتر) آب آشامیدنی به مدت ۳ تا ۵ روز.

مولتی ویتامین مخصوص پرنده را از پت شاپ های معتبر و داروخانه های دامپزشکی تهیه کنید. مولتی ویتامین های انسانی دز بالایی دارند و استفاده از انها بعنوان مکمل غذایی طیور و پرندگان توصیه نمیشود زیرا به کبد پرنده آسیب وارد میکند.

مولتی ویتامین ها انواع مختلفی دارد:

۱ – پودری

این مولتی ویتامین ها در بسته های کوچکی وجود دارند و نحوه مصرف آنها به این صورت است که باید ابتدا یک بطری آب مانند بطری خالی نوشابه بردارید و تقریباً نیم لیتر آب درون آن بریزید و بعد یک قاشق چای خوری به آن مولتی ویتامین پودری اضافه کنید. پس از این کار لازم است که در بطری را بسته و آن را خوب تکان دهید. پس از دو دقیقه محلول مولتی ویتامین شما آماده است.

۲ -مولتی ویتامین های مایع:

این مولتی ویتامین ها در ظرف های بزرگ و کوچک به صورت مایع به فروش می رسند. برای آماده کردن این مولتی ویتامین ها ابتدا درون یک بطری به مقدار نیم لیتر آب بریزید و سپس ۷ تا ۸ قطره از مولتی ویتامین را در آب بریزید. بعد از ریختن چند قطره مولتی ویتامین در آب، لازم است که درب بطری را ببندید و آن را خوب تکان دهید تا رنگ زرد به خود بگیرد. سپس محلول شما آماده مصرف می باشد.

شرایط نگهداری مولتی ویتامین ها

 باید این مواد در مکانی خشک و در دمایی کمتر از ۲۵ درجه و دور از نور خورشید نگهداری گردند. توجه داشته باشید که محلول های رقیق شده باید حداکثر تا ۱۲ ساعت بعد از تهیه شدن مصرف گردند. برای نوبت های بعدی حتما، ظرفی که مولتی ویتامین را در آن تهیه کردید، به خوبی شست و شو دهید.

پیشنهاد میشود که برای جلوگیری از بیماری در پرنده ها، بصورت دوره محلول سرکه سیب و آب نیز در اختیار آنها قرار دهید. این محلول خواص دارویی زیادی برای پرندگان و طیور خانگی دارد. در مقاله خواص کلی سرکه برای پرندگان بیشتر در این باره بخوانید.

جمع بندی

در این مقاله از سایت چیکن دیوایس به بررسی فواید مولتی ویتامین برای طیور و نحوه مصرف آن پرداختیم. همانطور که ذکر شد نحوه مصرف مولتی ویتامین با توجه به نوع آن و بر اساس وزن پرنده مشخص میشود. بنابراین قبل از مصرف آنها، به دقت دستور مصرف آن را بخوانید. همچنین به تاریخ انقضای مولتی ویتامین ها حتما دقت کنید.

نوشته های مشابه

‫۲۹۶ دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشین امیدوارم بتونین کمکم کنین دوسه روز پیش ی عروس هلندی تو بالکن ما پیدا شد معلومه کتکش زدن کاکلش رو کندن جوونه زده بود وقتی اومد به خونمون دانه خورهست یکم جوجه است انگار و زیاد میخوابه دقیقا نمیدونم چندماهشه غذا میخوره وقتیم منو نبینه جیغ میزنه روشونم دیگه امروز میاد میخوابه درکل بد نیست براش ی مولتی ویتامین خریدم به نام تریکسی نمیدونم چقدر بهش بدم من قبلا طوطی برزیلی داشتم که مرد و دیگه پرنده نخریدم الان نمیدونم خوابیدن هاش طبیعی یا نه اخه مثل عروسای دیگه که میان حسابی بازی میکنن نیست نمیدونم تا چندماهگی چقدر میخوابن این نازنینا
  (اگهی گذاشتم صاحبینش پیداش کنن اما کسی هنوز صاحبش نبوده)

  1. سلام دوست عزیز
   چون تو این مدت هم بهش آسیب وارد شده و هم تغذیه ای نداشته برای همین استرس داره
   برای همین وقتی میبینتت جیغ میزنه
   دلیل بی حالی و خوابیدنش هم همینه
   محیط نگهداریشو یکم گرم کن بذارش تو یه جای آروم و خلوت تا بهش استرس وارد نشه
   اگه بتونی دو قطره گلاب بچکونی تو دهنش خیلی خوب میشه آرومش می کنه
   براش غذاهایی مثل تخم مرغ آبپز رنده شده، حبوبات آبپز له شده، سبزیجات و میوه های نرم بده
   مولتی ویتامین هم دو قطره بریز تو ۵۰ سی سی آب و دو هفته در ماه بهش بده

 2. سلام ببخشید مال پودر ویتامین داریم مال پرنده مرغ عشق زینتی هست بخایم بدیم به جوجه مرغ اینا طوری نیست اشکال نداره یاندیم

  1. سلام دوست عزیز
   نه ایرادی نداره فقط طبق جثه پرنده دزش فرق میکنه

 3. سلام
  من برای فنچ هام که فنچ ماده تخم خور شده مکمل کلسیم خریدم. از صاحب مغازه که ازش خریدم طریق مصرفش رو پرسیدم گفت چهار قطره بریز تو ابش منم همین کار را کردم.
  آیا اینکار درسته؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله درسته ولی تو هر ۲۴ ساعت باید آب رو تغییر بدی

 4. سلام من دوتا جوجه رنگی ۴.۵ روزه دارم
  امروز براشون مولتی ویتامین گرفتم
  تقریبا توی یک لیوان ۲ قطره میندازم که بخورن
  مشکلی نداره؟؟

  و اینکه خب اونا همشو که نمیخورن ، اگه آبشونو ک مولتی ویتامین داره یه جایی بزارم و تا ۲.۳ روز بهشون بدم مشکل داره؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام دوست عزیز
   میزان مصرف مولتی ویتامین برای پرنده باید بر اساس سن، اندازه ی جثه و میزان نیازش توسط دامپزشک مشخص بشه
   ولی یه قاعده ی کلی هم هست که می تونی یک یا دو قطره بریزی توی ۵۰ سی سی آب و هفته ای یک یا دو بار بهشون بدی
   نه باید همون روز تهیه بشه براشون

 5. سلام من جفت برزیلی دارم و جوجه دارن که الان جوجها حدود۲۵روزشون هست چه مولتی ویتامین یا دارویی پیشنهاد میکنید که هم برای خودشون مقوی باشه هم به جوجها مضر نباشه

  1. سلام دوست عزیز
   مکملا چون باعث مست شدن پرنده ها میشن
   برای همین توصیه میشه توی دوران پرورش جوجه استفاده نشن
   چون موقعی که به پرنده ها میدی پرنده تمایل به جفت گیری پیدا میکنه میاد دوباره تخم میذاره دیگه جوجه ها رو بزرگ نمیکنه
   اونارو از لونه میندازه بیرون به تخمای جدیدی که گذاشته رسیدگی می کنه
   برای همین توی دوران پرورش جوجه اگه پرنده ها از لحاظ بدنی ضعیف نباشن بهتره فقط به تغذیه شون رسیدگی کنی یه تغذیه ی متعادل متشکل از ویتامین ها املاح و مواد معدنی بهشون بدی
   بعد که جوجه ها رو جدا کردی بهشون قطره مولتی ویتامین یا مکمل کلسیم بدی
   مقاله ای که برات لینک میدم رو هم مطالعه کن
   آموزش جامع غذای طوطی برزیلی در دوره های مختلف جوجگی ، تخمگذاری ، تولید مثل و پرریزی

 6. سلام خسته نباشید
  ببخشید من برای عروس هلندیم مولتی ویتامین قطره ای vitamin D3 و کلسیم گرفتم میخواستم بدونم میتونم توی آب مرغ و خروس اینا هم بریزم یا فقط مخصوص طوطیه ؟ چون محل ما کلا یدونه پت شاپ هست که لوازم واسه طوطی میاره و واسه مرغ و خروس اینا ویتامینی نمیاره

  1. سلام دوست عزیز
   بله میتونید بدین فقط متناسب با جثه هر پرنده دزش فرق میکنه

 7. سلام عروس هلندی که سه بارجوجه گرفتم ازش ایا مولتی ویتامین براش لازمه تاجوجه هاش ضعیف نشن الان جوجه هاش ازتخم بیرون اومدن میشه بگید چه ویتامینی بدم به مولد

  1. سلام دوست عزیز
   باید بین هر دوره تخم گذاری و پرورش جوجه حداقل دو ماه استراحت به پرندت بدی چون اگه پشت سر هم تخم بذاره بدنش به شدت ضعیف میشه
   بله هم مولتی ویتامین براش لازمه هم مکمل کلسیم
   اگه از داروخونه دامپزشکی بپرسی مولتی ویتامین مخصوص پرنده بهت معرفی میکنن
   مکمل کلسیم هم می تونی تو قفسش کف دریا بذاری و یا پوسته ی تخم مرغو پودر کنی بهش بدی
   یا هم قطره شو از داروخانه دامپزشکی تهیه کنی
   در ضمن تغذیه ی پرنده هم تو این دوره مهمه حتما باید یه رژیم غذایی متعادل از میوه و یبزی و دونه ها داشته باشه دو یا سه بار در هفته هم براش تخم مرغ بده

 8. داش من دو هفته آب خالی میدم و سه روز پشت سر هم مولتی ویتامین آیا درست استفاده میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋