چگونه نطفه پرنده های زینتی مانند عروس هلندی، مرغ عشق، کبوتر و… را تقویت کنیم؟

0

اگر پرورش دهنده پرنده های زینتی مانند مرغ عشق، عروس هلندی، طوطی برزیلی، مرغ مینا، کاسکو، فنچ و کبوتر هستید و می خواهید از آنها جوجه بگیرید، حتما این مقاله از چیکن دیوایس را مطالعه فرمایید. در این نوشته روش هایی را برای تقویت نطفه انواع پرنده های زینتی آموزش خواهیم داد که به جوجه شدن تخم های تولیدی آنها کمک کرده و حتی سبب تولد جوجه هایی قوی تر و سالم تر خواهد شد. 

پیش نیازهای لازم برای جفت گیری موفق پرنده های زینتی

قبل از اینکه به فکر تقویت نطفه پرنده تان باشید، حتما بایستی شرایط مناسب جفت گیری و تخم گذاری را برای آنها فراهم آورید. تا زمانی که پرنده های شما به سن بلوغ نرسیده باشند، تخم نطفه دار تولید نخواهند کرد. از جمله پیش نیازهای لازم برای موفق شدن جفت گیری پرنده های زینتی و طوطی سانان می توان به موارد زیر اشاره کرد : 

۱- توجه به سن بلوغ

برخی از پرورش دهنده ها به محض مشاهده علائم جفت خواهی در پرنده خود، برای آنها جفت تهیه می کنند بدون اینکه به مناسب یا نامناسب بودن سن آنها برای جفت گیری توجه کنند. به عنوان مثال عروس هلندی در سن یک سالگی به بلوغ جنسی رسیده و آماده تخم گذاری می شود، اما از ۹ ماهگی علائم مستی و جفت خواهی در آن دیده می شود. در صورت جفت گیری بیش از موقع، نر و ماده ها ضعیف شده و برای جفت گیری های آینده نیز بینه ضعیفی خواهند داشت. 

۲- وجود لانه 

هیچ پرنده ای بدون وجود لانه، راضی به جفت گیری و تخم گذاری نخواهد بود. بنابراین یکی از دلایل دعوای پرنده های نر و ماده و جفت نشدن آنها، نبود لانه مناسب است. حتما لانه سقف داشته باشد و سقف آن به شکل محکمی بسته شده باشد و داخل لانه را با پوشال نرم پر کنید. 

۳- کافی و مقوی بودن تغذیه 

در صورت وجود لانه و بالغ بودن پرنده ها نیز ممکن است تخم هایی بدون نطفه تولید کنند و یا اصلا تخمی نگذارند. علت این امر به کافی نبودن تغذیه و یا مقوی نبودن آن مربوط می شود. در تغذیه پرنده های زینتی و طوطی سانان خود از انواع دانه ها و آجیل های مقوی مانند ارزن، کتان، شاهدانه، کافشه، تخم آفتابگردان، بادام، گردو، تخم کدو و سایر آجیل های بدون نمک استفاده کنید. 

کافی و مقوی بودن تغذیه - چیکن دیوایسهم چنین میوه و سبزیجات خرد شده، تخم مرغ آب پز و پلت مخصوص آنها را طبق یک برنامه غذایی منظم به آنها بدهید. هر چه قدر که پرنده ها غذای بیشتری داشته باشند، تمایل بیشتری به جفت گیری و تخم گذاری خواهند داشت چون که از کافی بودن غذا برای تامین نیاز جوجه ها مطمئن می شوند. 

۴- ساعات نوری مناسب 

کوتاه بودن روزها و یا خاموش کردن زودهنگام لامپ ها، این سیگنال را به پرنده ها می دهد که فصل مناسبی برای جفت گیری نبوده و تمایل خود به تخم گذاری را از دست خواهند داد. مناسب ترین زمان برای جفت شدن پرندگان در طبیعت، فصل بهار است. در فصل بهار روزها طولانی بوده و هوا گرم است، هم چنین غذای فراوانی نیز در دسترس است. 

در شرایط جفت گیری مصنوعی نیز باید چنین شرایطی را فراهم آورید. یعنی لامپ ها را تا ساعت ۱۱ الی ۱۲ شب روشن بگذارید و دمای اتاق را به ۲۵ الی ۲۸ درجه سانتی گراد برسانید. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مقاله عوامل موثر در نطفه دار شدن تخم را بخوانید. 

روش های تقویت نطفه در پرنده های زینتی مانند عروس هلندی، طوطی برزیلی، مرغ عشق و …

در صورتی که تمام شرایط فوق را رعایت کرده اید و پرنده های شما جفت گیری موفقی نیز داشته اند، اما تخم تولیدی آنها بدون نطفه است یا جوجه ضعیفی تولید می کند که داخل تخم میمیرد، می توانید اقدامات کاربردی زیر را جهت تقویت نطفه آنها انجام دهید. 

الف – از پرنده های زیاد جوان و زیاد پیر استفاده نکنید 

در صورتی که جفت شما تازگی به سن بلوغ رسیده باشند، طبیعی است که در دوره اول تخم گذاری، تخم هایی پوچ تولید کند، بنابراین با فراهم کردن تغذیه کافی و داروی تقویتی، آنها را برای دوره های جفت گیری و تخم گذاری بعدی تقویت کنید. هم چنین پرنده های مسن بینه خود را برای تولید تخم های با کیفیت از دست داده اند، بهتر است با پرنده های جوان و بالغ جایگزین شوند. 

ب – کلسیم و مواد معدنی کافی داشته باشد

در تغذیه پرنده ماده حتما از کلسیم کافی استفاده کنید، این ماده معدنی و سایر مواد معدنی برای تشکیل پوسته تخم و قوی بودن جنین ضروری هستند، برای این کار می توانید یک کف دریا را در قفس آنها قرار دهید و از کلم و کاهو و سایر سبزیجات دارای کلسیم استفاده کنید. 

استفاده از مکمل معدنی با توصیه و زیر نظر دامپزشک متخصص پرنده های زینتی پیشنهاد می شود.

ج – به پرنده ها استراحت بدهید 

بین هر فصل جفت گیری و تخم گذاری بهتر است سه الی شش ماه به پرنده های خود استراحت دهید تا قوای جسمی لازم برای تولید تخم نطفه دار با کیفیت را به دست بیاورند. به عنوان مثال اگر مرغ عشق یا طوطی برزیلی شما در فصل بهار تخم گذاری داشته اند، بهتر است آنها را از هم جدا کنید و تا فصل پاییز استراحت داشته باشند. 

با توجه به اینکه پرنده ها بعد از تخم گذاری مجددا مست می شوند، در صورتی که جفت گیری مجدد داشته باشند، احتمال نطفه دار بودن تخم کم است چون که نر و ماده هر دو قوای جسمی اولیه را ندارند. 

به پرنده ها استراحت بدهید - چیکن دیوایسبنابراین بهترین کار برداشتن لانه، عوض کردن اتاق آنها و جدا کردن نر و ماده از هم تا فصل پاییز و یا بهتر از آن، فصل بهار سال آینده است. آموزش جفت گیری هر پرنده ای را در مجموعه مقالات چیکن دیوایس می توانید مطالعه کنید، به عنوان مثال می توان به مقاله جفت گیری مرغ عشق اشاره کرد. 

د – استفاده از مولتی ویتامین 

در صورتی که پرنده های نر و ماده انواع ویتامین ها، پروتئین و مواد معدنی را دریافت کنند، نطفه قوی تری تولید خواهند کرد. با توجه به اینکه تمام مواد معدنی و ویتامین ها در تغذیه آنها وجود ندارد. استفاده از مولتی ویتامین هایی مانند ad3e و یا نکتون با مشورت و دستور دامپزشک پیشنهاد می شود. 

هـ – اطمینان از سلامت پرنده ها 

در صورتی که پرنده های شما بیمار باشند، تمایلی به جفت گیری نخواهند داشت و یا در صورت تخم گذاری، نطفه هایی ضعیف خواهد داشت که به جوجه تبدیل نمی شود. بنابراین بررسی روزانه اشتها و وضعیت سلامتی پرنده ها و رسیدگی به آنها ضروری است. 

جمع بندی کلی 

در این نوشته به نحوه تقویت نطفه پرنده های زینتی و طوطی سانان پرداخته شد، از آنجایی که تمام پرنده های زینتی، رژیم غذایی و شرایط نگهداری تقریبا یکسانی دارند، بنابراین استفاده از نکات این مقاله برای پرنده های مختلفی همچون مرغ مینا، مرغ عشق، قناری و فنچ، عروس هلندی، کاسکو و … مناسب خواهد بود. در صورت وجود هرگونه سوال در رابطه با تقویت نطفه پرنده های زینتی می توانید از طریق دیدگاه های همین صفحه با ما در ارتباط باشید. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس