بررسی تولید مثل عروس هلندی

270

بررسی تولید مثل عروس هلندی

بررسی تولید مثل عروس هلندی : عروسی هلندی در نه ماهگی بالغ می شود. این پرنده در سن ۹ تا ۱۲ ماهگی قادر به تولید مثل می باشد ولی بلوغ کامل جنسی آن در سن ۱۵ تا ۱۸ ماهگی حاصل می گردد. پرنده ماده بعد از جفت گیری در حدود ۵ تا ۶ تخم میگذارد و جوجهها بعد از ۱۸ تا ۲۰ روز از تخم بیرون می آیند. برای جوجه – کشی از عروس هلندی باید به مراحل زیر توجه کافی نمود.

۱- انتخاب جفت برای عروس هلندی

اولین کار پرورش دهنده باید انتخاب جفتهای مناسب برای تکثیر و زاد و ولد باشد. این امر می تواند از بروز بسیاری از مشکلات بعدی جلوگیری نماید. بهترین زمان برای خرید جوجه ها سن ۳ تا ۶ ماهگی می باشد و جوجه – های مذکور باید از نظر سلامتی، زیبایی، کامل بودن پر و بال و نداشتن مشکلات وراثتی، شرایط مناسبی داشته باشند. اولین پر ریزی عروس هلندی در سن شش تا هفت ماهگی روی میدهد و پس از درآمدن پرهای دایمی پرنده می توان از روی صفات ظاهری و آواز خواندن، پرنده نر و ماده را تفریق نمود. پرندههای انتخابی برای جفت انداختن نباید با همدیگر قرابت خونی داشته باشند، زیرا که این امر می تواند منجر به بروز بیماری های وراثتی گردد.

هرچه نسبت خونی بین پرنده نر و پرنده ماده دورتر باشد بهتر است.

۲ – آماده سازی جفت ها برای عروس هلندی

دراین مرحله پرورش دهنده باید یک جفت پرنده نر و ماده را در یک قفس بزرگ و مناسب که آزادی حرکت پرندهها در آن تأمین شده است قرار داده و اجازه دهد که اشعه خورشید و هوای تازه به میزان کافی به پرندهها برسد و همچنین باید غذای مناسب و مقوی نظیر تخمه آفتابگردان، سبزیجات، میوه و تخم مرغ آب پز در اختیار پرنده ها قرار داده شود. وقتی که پرنده به سن یک سالگی رسید، پرورش دهنده باید در مورد توافق پرنده نر و ماده دقت نماید، البته چنانچه پرورش دهنده در نظر داشته باشد که جوجه هایی با رنگ پرهای مشخصی تولید کند باید در انتخاب رنگ پرهای پرنده نر و ماده دقت کند تا بتواند به نتایج دلخواه دست یابد. برای اطلاعات بیشتر به بخشی جفت گیری گونه های مختلف مراجعه شود.

۳- جفت اندازی عروس هلندی

در هنگام جفت اندازی پرنده نر و ماده ، نباید عمر آنها کمتر از ۱۲ ماهگی باشد و بهتر است که سن پرنده ماده ۱۸ ماه باشد. در مرحله نخست پرنده نر و ماده را در قفسی جفت اندازی بدون لانه تکثیر قرار میدهند. قفس مذکور باید به عرض ۴۰ سانتی متر و به طول ۶۰ سانتیمتر و به ارتفاع ۶۰ سانتی متر باشد، البته انجمن بین المللی پرورش دهندگان عروس هلندی پیشنهاد می کند که طول قفس ۴۵ سانتی متر و عرض آن ۴۵ سانتی متر و ارتفاع آن ۹۰ سانتی متر باشد بدیهی است که قفس هرچه بزرگ تر باشد بهتر است. برخی از پرورش دهندگان پیشنهاد می کنند که پرهای اطراف مخرج پرنده نر چیده شود تا پرنده بهتر بتواند آمیزش نموده و از میزان تخمهای بدون نطفه کاسته شود. ضمنا باید میلههای داخل قفسی نصب شود و این میلهها محکم و استوار باشد تا پرنده ماده بتواند با نشستن بر روی میله های مذکور به پرنده نر اجازه دهد تا با وی ماده آمیزش نماید. پرنده نر و ماده باید لا اقل به مدت یک هفته در قفسی جفت اندازی قرارداده شوند تا به قفس مذکور و یکدیگر عادت کنند، پس از این مرحله باید اقدام به گذاشتن لانه تکثیر در داخل قفسی کرد. البته گاهی اوقات عادت کردن پرنده نر و ماده به یکدیگر حوالی یکماه به طول می کشد. لانه تکثیر به دو صورت چوبی و پلاستیکی وجود دارد و بهتر است که لانه تکثیر به عرض ۲۰ سانتی – متر، طول ۳۵ سانتی متر و ارتفاع ۲۰ سانتیمتر و قطر دریچه آن ۱۲ سانتی متر باشد، البته انجمن بین المللی پرورش دهندگان عروسی هلندی توصیه می کند که لانه تکثیر به عرض ۳۰ سانتیمتر و طول ۳۰ سانتی متر و ارتفاع ۳۰ سانتی متر بوده و قطر دریچه آن ۱۲ سانتی متر باشد. در صورت استفاده از لانه تکثیر چوبی بهتر است که این لانه قبل از استفاده با اسپریهای ضد عفونی کننده، ضد عفونی شده و به مدت یک تا دو روز در هوای آزاد گذاشته شود تا بو و رایحه آن بر طرف گردد. این امر می تواند برخی از حشرات موذی را که برای پرنده مضر هستند از بین ببرد. کف لانه تکثیر نیز باید با براده چوب به ارتفاع ۵ سانتی متر پوشانده شود. در مرحله نخست پرنده نر وارد لانه تکثیر میشود و به بررسی درون آن می پردازد و سپس تلاش میکند تا پرنده ماده نیز وارد لانه تکثیر شود و مهمترین علامت هماهنگی و توافق بین پرنده نر و ماده این است که پرنده نر اجازه میدهد که پرنده ماده وارد لانه تکثیر شود و یا این که با یکدیگر وارد لانه مذکور می شوند.

به تدریج تعداد دفعاتی که پرنده ماده وارد لانه تکثیر می شود افزایش می یابد و مدت زمانی را که در لانه تکثیر می گذراند بیشتر می شود که این دو امر نشان دهنده نزدیکی تخم گذاری پرنده ماده می باشد.

 

دستگاه جوجه کشی مناسب برای عروس هلندی

Untitled-1

ممکن است شما دوست داشته باشید
270 نظرات
 1. حسن می گوید

  سلام من ی جوجه عروس هلندی یک ماهه دارم سرلاک میدم زیر شکمش نزدیک مقعد برامدست فروشنده گفته طبیعیه لطفا راهنمایی فرمایید اشکال نداره ؟ رفع میشه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیر طبیعی نیست ، فضلش چطوره ؟ میچسپه به مقعد ؟ آبکی هست ؟ چه رنگیه ؟
   ورم روده ممکنه داشته باشه ، از سبزیجات یه مدت استفاده نکنید و بهش سیب زمینی آب پز و هویج آب پز بدید
   دانه خشک کمتر بدید تا مشکلش رفع بشه

   البته ، اگه بتونید دامپزشک ببرید که خیلی خوبه ، یه امپول انتی بیوتیک و دو تو مولتی ویتامین میزنه پرنده سریعتر و بهتر جون میگیره
   اگرم هم همینجوری پرنده رو ول کنید امکان تلف شدنش زیاده

 2. بهروز رحیمی می گوید

  سلام روزتون بخیر
  ببخشید استاد من میخوام بیست جفت عروس هلندی البینو بگیرم همه سفید یک دست میخواستم ببینم
  اگه تو یک اتاق همه رو ول کنم یک درخت خشک شده بزنم و شرایط تخم گزاری رو محیا کنم راحت تر تخم میزارن یا جفت جفت تو قفس؟
  ممنون از راهنماییتون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   هر دو حالت هم میشه ولی بیشتر توصیه میشه که تکی نگهداری بشن ، چون با توجه به اینکه پرنده های نر برای تعیین قلمرو اقدام خواهند کرد ، ممکنه حمله کنن به نرهای دیگه تا جفتش رو صاحب بشن
   البته با توجه به اندازه ی اتاق ، تعداد درخت ها (لونه ها در اصل) و … هم ممکنه بشه مدیریت کرد
   پیشنهاد میکنم از ویدیوهای موجود در یوتیوب برای اینکار کمک بگیرید و شرایط نگهداری اونها رو بسنجید

 3. روح اله می گوید

  سلام و خسته نباشید
  من یه جفت عروس هلندی دارم جفت گیری کردن و نزدیکه که تخم گذاری کنن،، و یه ماده مولد دیگه جداگانه تو یه قفس دیگه دارم ،،میخواستم ببینم میشه عروس نر رو جدا کنم و کنار اون یکی ماده بزارم که با اونم جفت گیری کنه و تخم بزاره .
  ممنون از راهنمایی تون .

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله میشه ولی باید صبور باشید که با همدیگه اخت بشن
   بعد جفتگیری میکنن و تخم میزارن
   کمی زمان میبره

 4. احمد می گوید

  با سلام.یه جفت عروس هلندی خریدم یکماه پیش.هفته پیش ماده تخم گذاشت الان ۴ تا گذاشته بعد یه هفته.ولی تا بحال جفتگیری مشاهده نکردم .ماده میاد کنار نر جیک جیک میکنه ولی نر عکس العملی نشون نمیده اصن ولی رو تخمها میخوابه .علت چیه؟ایا بنظرتون نطفه دارن تخمها؟
  یچیز دیگم هست؛نر زیر شکمش ورم داره حس میکنم.از وقتی رو تخم میخوابه اینجوریه.عادیه این بنظرتون؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ماده بدون جفت گیری هم میتونه تخم بزاره ، اگه جفت گیری نکرده پس نطفه دار نیستن ، با یه دستکش ساده و بدون بو میتونید نطفه رو چک کنید
   ورم شکم اصلا طبیعی نیست و شرایط کامل پرنده باید بررسی بشه از نظر اشتباه ، کز کردن ، فضله و … ، در این مورد حتما به دامپزشک حیوانات خانگی مراجعه کنید

 5. نگارانوار می گوید

  سلام وقتتون به خیر من دوتا عروس هلندی دارم تقریبانه ماهشونه نروماده هستند تازگی جفت گیری کردند وماده رفت تو لونه تخم گذاشته وهمش روتخما‌ش میخوابه مشکلم عروس نره که خیلی عصبی شده واولش که میگفت هیچ کدوممون روی تخم نخوابیم امابعدش میگفت فقط خودم روی تخم بخوابم وحالا دیگه مشترکن همکاری میکنن فقط عروس نر حرف میزد اما یکی دوروزه دیگه حرف نمیزنه به نظرتون مشکلی نیست؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکل خاصی ندارن ، رفتار طبیعی هست
   اگه ماده رو زیاد اذیت میکنه بهتره جداشون کنید

 6. Faraj می گوید

  سلام من یه جفت عروس هلندی لوتینو دارم که هر دو زیر بالشون خال داره فکر میکردم ماده هستند ولی چند روزه هر روز جفت گیری میکنند !
  ممکنه نر و ماده باشند؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله ممکنه جفت گیری کنن ولی از روی تخم هایی که میزارن میشه تشخیص داد که جفت هستن یا نه

 7. ممد می گوید

  سلام من یه جفت دارم که تخم گذاشتن خواستم بدونم که یه سری ها که تخم از نژاد های مختلف زیر عروس ها میذارن اگه زیرشون تخم دیگه بزارم میشینن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بعیده بشینه ولی بستگی به پرورشش داره ،بهتر هست که در این مدت نر و ماده هم جدا از هم باشن

 8. امیر محمد می گوید

  سلام من یک جفت عدوس دارم و مریروز متوجه شدم که ماده یک بار رفت تولونه و دیگه نرفت و فرداش دو سه بار ماده و یک بار نر رفت ولی هنوز جفت گیری نکردن آیا میخوان تخم بزارن
  منون از سایت خوبتون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در چنین مواقعی حدس زدن رفتار پرنده امکان پذیر نیست چون ما از شرایط محیطی نگهداری اگاهی نداریم
   بهترین کار اینه که صبور باشید و شرایط غذایی پرنده ها رو مهیا کنید
   تخم هم میزارن

 9. حسین می گوید

  سلام من یک عروس هلندی ماده خریدم روش هم یک تخم دادن آوردم خونه و یک تخم ها تو خونه گذاشت . و جفت نداره .( نر نداره ) آیا با نبودن نر از این تخم ها جوجه درمیاد؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیر ، اگه جفت نداشته باشه تخم بی نطفه میشه و تخم بی نطفه هم خوب جوجه نمیشه

 10. علی می گوید

  سلام ببخشید جفت عروس من مستی میکنه نر یه دونه پاش رو میزاره پشت ماده اونم کاریش نداره ولی دومین پاش رو نمیزاره دلیل؟)وقتی پارومیزاره نازش میکنه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید مشکلی نخواهند داشت ، وقتی دارن چنین کاری انجام میدن راحتشون بزارید که کارشون رو انجام بدن !

  2. علی می گوید

   امروز تخم کرده فقط بعضی اوقات می‌ره الان ظهره با نر بیرونه چکارش کنیم.؟

  3. ادمین می گوید

   سلام
   کار خاصی نمیتونید انجام بدید
   اگه دیدید اصلا نمیشینه جداشون کنید برای یه مدت و همینطور تغذیش رو تقویت کنید

 11. سجاد می گوید

  درود بر شما…من یک جفت عروس دارم هر دفعه فقط دو تخم میکنه…مشکل کجاست…تغذیه شون هم خوبه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی ندارن
   بسته به نژاد پرنده و ژن های ماده و نر و سن اونها این مورد میتونه متفاوت باشه

 12. Tata می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که امروز برای اولین بار ماده برا چند دقیقه رفت تو لونه و پوشال های لونه رو انداخت بیرون این نشونه اینه که میخوان تخم بکنن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله ممکنه که نشانه ای از تخم گذاری باشه

 13. ناشناس می گوید

  سلام
  جفت عروس بعداز جفت گیری،(احتمال داره تخم اولش روهم کرده باش)،یکی۲روزی میشه عروس نر داره پر ریزی میکنه،باید لونه رو بردارم و جداشون کنم یا باهم باشن موردی نداره؟!
  ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پر ریزی ممکنه به خاطر تغذیه باشه
   جدا بکنید بهتره

 14. پوریا می گوید

  با سلام من یک جفت مرغ عشق دارم که دو بار تخم گذاشت ولی تخم هاش رو خراب کرد چه چیزی بتید کرد

  1. ادمین می گوید

   سلام
   جفتن ؟ چک کنید هر دو ماده نباشن !
   تخم هاشون رو خراب کردن یعنی شکوندنش و خوردن ؟

 15. ناشناس می گوید

  سلام عروس هلندی در سال چند بار تخم میگذارد ممنون میشم اگر جواب بدین

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دقیق نمیتونم بگم چند بار ولی به طور کلی طوطی سان ها سالی ۳ بار تخم رو میزارن

 16. حسین آقاباقری می گوید

  سلام
  بنده یک جفت عروس هلندی دارم ک ماده داخل لونه فعلا یک تخم کرده ولی نمیذاره نر وارد لونه بشه و اونو میزنه
  مشکل چیه؟!

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی نداره ! غریضی عمل میکنه !

 17. مادر می گوید

  سلام. من یه جفت عروس دارم. یکساله باهمند. از نظر و ماده بودنشان مطمینم. عروس ماده مست هست ولی عروس نر اصلا عین خیالش نیست. اصلا بهش نزدیک نمیشه. تغذیشونم خوبه. نمی‌دونم چکار کنم جفت بشن. چون بهشون عادت کردم نمیخام عوضشونم کنم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تخم میزارن ؟ چند تا تا الان تخم گذاشتن ؟

 18. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید .من میخوام دوتا عرو جفت بخرم واسه اولین بار بهتره چه نوع چه گونه بخرم ؟؟

 19. مهدي می گوید

  سلام من يه جفت عروس دارم كه تخم گذاشتن نطفه هم داره نره فقط رو تخمه و ماده برأي تخم گذاشتن ميره بعد مياد بيرون أين طبيعيه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله مشکلی نداره

 20. Nima می گوید

  سلام ببخشید. چه موقعی میتونم جوجه عروس هلندی بخرم؟ فقط فصل بهار جوجه میدن یا هر فصلی جوجه میدن؟حدوده یه ماهه باشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   هر موقعی بخواید میتونید بخرید ! جوجه رو همیشه میدن !
   از اواسط پاییز تا اواخر خرداد نطفه ها به دلیل قدرت بالای اسپرم ، قوی تر هستن

 21. Ali می گوید

  سلام
  ما یه عروس هلندی نر داریم که یکی از پاهاش کجه این پرنده میتونه جفت بگیره؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله میتونه مشکلی نداره

 22. rara می گوید

  دستی بودن عروس ب نشستنش روی تخم ربطی داره؟ ینی اگ دستی باشن نشینن. و اگ خواهرو برادر باشن جفت گیری میکنن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیر ارتباطی نداره
   بله خواهر و برادر هم جفت میشن ولی ممکنه مشکلات ژنتیکی داشته باشن
   برای همین پرورش دهنده سعی میکنن هم خون ها رو در یک قفس برای جفت گیری نگه ندارن

 23. مهدی می گوید

  سلام ببخشید عروس هلندی تو هر ماهی باشه حرف میزنه یعنی مثلا ۱ سالش باشه حرف میزنه یا ۱۰ ماهش باشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   هر چقدر کمتر باشه سنش بهتر یاد میگیره
   دقت کنید که اگه جفت باشه کمتر امکان یادگیری حرف زدن وجود داره

 24. دانیال می گوید

  سلام عروس هلندی من جفتگیری کردن ولی تخم نمی زارم چکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اول باید مطمئن باشید که نر و ماده هستن و جفتون نر نیستن !
   دوم باید صبور باشید و تغذیشون رو بهبود بدید
   کار دیگه ای نمیتونید بکنید

 25. صابر می گوید

  سلام تخم عروس هلندی ۱۸ روزه اگه جفت ی شب روش نخوابن خراب میشه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله خوب اگه روش نخوابن سرد میشه و از دست میره

 26. ناشناس می گوید

  سلام چنتا سوال دارم
  ۱-من یه جفت عروس هلندی مولد دارم که تازه دو هفتس خریدم ولی هنوز تخم نکرده اما فروشنده گفته هوا خنک شه تخم میکنه درسته
  ۲-چند وقت یبار عروس هلندی نر دونبال عروس هلندی ماده میکنه و ماده جیغ میکشه
  ۳-عروس هلندی آلبینو هم حرف میزنه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   عروس هلندی و به طور کلی تمامی طیور بعد از تغییر مکان ، طول میکشه که به مکان جدید عادت کنن و بعد از عادت کردن جفت گیری کرده و تخم میزارن
   به طور کلی طیور در فصل گرم زیاد علاقه ای به جفت گیری ندارن ، اگر هم جفت گیری کنن نطفه ها به دلیل ضعیف بودن اسپرم ضعیف خواهند بود
   مشکلی نداره ، داره تحریک میکنه برای جفت گیری
   همه ی نوع طوطی توانایی صحبت کردن داره ولی باید شرایط و اموزش صحیح براش فراهم بشه ، اگه جفت داشته باشه امکان اینکه صحبت کنه بسیار کم هست

 27. ناشناس می گوید

  سلام آیا تخم گذاری عروس هلندی ماه های مشخصی دارد یا همیشه تخم میزارند
  درسال چند بار تخم میکند
  و اینکه اگه دما را مثل گل خونه تو دما مشخص قرار بدم تخم میکنن تو همه ماه ها

  1. ادمین می گوید

   سلام
   فصل مهم نیست ، از اسفند تا خرداد نطفه قویتر میشه امکان جوجه اوری بیشتر
   باقی ایام هم تخم میزاره
   تعداد تخم در سال رو نمیدونم
   نه به اون زیاد مربوط نیست ، کاکتوس که نیست ! بیشتر سعی کنید غذاش مقوی باشه تا نطفه ها قوی بشن

 28. Armin می گوید

  سلام عروس هلندی من اولین باره تخم گذاشته ولی هیج کدوم جوجه نشده میخواستم ببینم ماله چیه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نطفه داشتن تخم ها ؟ چند تا تخم گذاشته ؟

 29. taha می گوید

  سلام عروس خلندی در سال چند بار تخم میکنه ؟

 30. پويا می گوید

  سلام من ى جفت عروس هلندى دارم سه بار تخم كذاشتن بچه هاشون سلامت بزرگ شدن ،ولى متاسفانه سه بار تخم مى زارند بعد به دنيا اومدن جوجه مى ميره مشكلش چيه لطفا راهنمايي كنيد

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ممکنه بهشون غذا نده ، اینبار تخم گذاشتن جوجه شد ، خودتون ازشون نگهداری کنید و با سرلاک بهشون غذا بدید

 31. مهدی می گوید

  سلام من ی جفت لوتینو دارم نر خیلی خیلی مسته ولی ماده بهش پا نمیده باید چکارش کنم تا ماده زود تر جفت بشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   شما که نمیتونید کاری کنید ! باید صبور باشید تا راضی بشه !
   تغذیشون رو مقوی تر کنید

  2. فاطمه می گوید

   سلام من یه عروس هلندی نر دارم ۹ ماهشه تازه داره پر های دم و بدنش می ریزه،غذاهای مقوی بهش می دم مثل تخم مرغ تخمه میوه استوایی ویتامین مخصوص ،خلاصه هر چی براش مفیده،شما توی مطلبتون نوشتین،پر ریزی،بین ۶تا ۷ ماهگی ،یعنی پرنده من مشکل داره؟؟؟درضمن یه ماده ۴ماهه براش خریدم ک بعدا ک بزرگ شد باهم جفت بشن ولی نر همش می زنه تو سره ماده،باید چی کار کنم لطفا راهنمایی کنین!!

 32. امید نوروزی می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم حدود یک هفته ی که خریدم وتا الان فقط پرنده ی نر وارد لانه شده و ماده وارد نشده چکار باید بکنم که زود تر تخم بزارن و تخم هاش نطفه دار باشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   طول میکشه به هم عادت کنن ، جفت گیری کنن و تخم بزارن
   زودتر نمیشه کاری براشون کرد
   تغذیشون مناسب باشه بوقتش تخم گذاری میکنن و قرار هم نیست هر وقت تخم گذاشتن نطفه دار باشه ! این موارد رو توجه داشته باشید !!

 33. عبپلیرضا می گوید

  چرا تخم نمیزارند

  1. ادمین می گوید

   چون نگهداری خوبی ندارن

 34. mahdie می گوید

  سلام وقت بخیر
  ما عروس هلندیامون ۵ تا تخم گذاشته بودن که ۴ تا شو خوردن و یکی هم نطفه نداشت باز کی تخم میذارن ؟ و چیکار کنیم ک نخورن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اینکه کی تخم میزارن رو باید منتظر باشید
   اینکه تخم هارو خوردن هم به دلیل عدم تغذیه ی مناسب هست ، به پست زیر مراجعه کنید با کلیات راههای پیشگیری اشنا میشید :
   تخم خواری در طیور

 35. مریم می گوید

  سلام، ببخشید من ی جفت عروس هلندی دارم نر زرد هست و ماده وایت فیس و طوسی سفید، ۳ تا تخم گذاشتن یکی از تخم ها بچه شد و الان ۹ روزشه، ولی من احساس میکنم چشمش مشکل داره، و مث عکسایی ک تو اینترنت سرچ کردم تخم چشمش مشکی نیست، میخواستم بدونم ایا طبیعی هست؟ یا اینکه از دوتا نژاد مختلف هستند بچشون مشکل داره؟ 🥺

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سوالتون خیلی تخصصی هست ، باید دامپزشک نظر بده
   میتونید با یه چراغ قوه تست کنید ببینید مردمک چشمش به نور عکس العمل نشون میده یا نه

  2. ناشناس می گوید

   چون نژادش فرق داره اینجوریه

 36. مهدی می گوید

  سلام ، من حدود یکسال از یک جفت عروس هلندی نگهداری کردم تا ازشون جوجه بگیرم .
  حتی با هم جفت گیری هم میکردن .
  ولی دیروز متوجه شدم هر دوتا نر هستن .
  متاسفانه خیلی دیر فهمیدم و تا الان حدود ۵۰۰ هزارتومان خرج انواع مولتی ویتامین و ارزن و سبزی و غیره کردم .
  خواستم بگم در انتخاب خود دقت کنید که مثل من به چوخ نرید .

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اشکالی نداره عزیز دل کلی بهشون محبت کردی ، درسته جوجه ندادن ولی سرگرمت کردن

  2. احمد ب می گوید

   سلام بنده حدود ۱۵ماه پیش دو عروس بالغ با تخم خریدم که بعدن فهمیدم به دلیل جابجایی روشون نخوابیدن بعد دو ماه چهار تخم گذاشتن که یه روز یکیشونو خوردن و بازم ندونسته از اتاق بردمشون تو حال در همین حد جابجایی بازم دیگه کاری به تخمها نداشتن اونم گذشت بعد سه ماه الان چهارتا تخم گذاشتن و بازم در حال جفتگیری هستن ولی اصلا داخل لانه نمیرن،فقط امروز بعد ده روز نر حدود یک ساعت رفت داخل لانه بنظرتون چرا تخم میذارن و کاری بهشون ندارن مردومردونه راهنمایی کنید دوس ندارم ردشون کنم،ممنون از همگی

  3. ادمین می گوید

   سلام
   عزیز جان این رفتار طبیعی این پرنده هست ! حالا اگه پرنده هم متولد شد یه مدت بعد کتکش میزنه !
   اصول این هست که پس از تخم گذاری و در مرحله ای که روی تخم میخوابه ، پرنده نر و از ماده جدا کنید .
   اینکه میگید تخم رو خوردن هم نشون میده که مواد غذایی مناسب و مقوی بهشون نمیرسه
   همیشه توصیه شده که برای جوجه دراوری از عروس هلندی و طوطی های مشابه از دستگاه جوجه کشی استفاده بشه

 37. حسن عساکره می گوید

  سلام دوستان، من میخوام پرنده باز بشم، بنظر شما، ایا عروس هلندی بخرم یا طوطی برزیل…..

  1. tt می گوید

   عروس بهتره تکثیر رلاحت خوبی داره ولی برزیلی ها اگه بهشون شک وارد شه دیگه تخم نمی زارن

 38. علی می گوید

  یک جفت عروس دارم ماده درست جفت نمی گیره طوری که نر از بقل باش جفتگیری میکنه مثلا با بال ماده جفت میکنه…مشکل کجا کسی هست راهنمایی کنه مشکلم درست بشه

 39. مهدی می گوید

  سلام
  من یه جفت عروس هلندی دارم که جفت نر احتمالا نزدیک ۴ سال داشته باشه و ماده ۲ سال
  از بهمن ماه تا الان ۴ بار و هر بار ۳ تا تخم گذاشتن که ۹ تا تخم اول ۲ تاش جوجه شد و ۳ تاش هم جوجه هاش شکوندن و الان ۳ تا تخم اخرش رو گذاشته که الان یک هفته ازش می گذره
  من فقط نگران اینم که جفت ماده به مشکل نمی خوره که توی ۵ ماه ۱۲ تا تخم گذاشته

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این غریزه پرنده هست ، به مشکل هم بخوره نمیشه کاریش کرد
   از هم جداشون کنید افسرده میشه

 40. سعید می گوید

  سلام من یه جفت عروس هلندی دارم الان ۴ ماهه که عروس هارو گرفتم و هر روز دارم تقویتشون میکنم ولی هنوز تخم نکردن
  فقط بعضی وقتها یکیشون می‌ره تو آغل
  مشکل از کجاست؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام ، مطمئنید هر دو ماده یا نر نیستن ؟!
   جفت گیری کردن ؟

 41. علی می گوید

  من یه جفت عروس هلندی دارم که توی خرداد تازه جفت انداختم و ۵ تا تخم کردن که یکیش جوجه شد و بقیه تخما داخلش جوجه بود ولی مرده بود الان اون جوجه حدودا ۱۵ روزشه ولی پدر و مادرش دارن دوباره جفت گیری میکنن اگه تخم بزاره روی ماده فشار نمیاد؟
  باید چی کار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام ، جوجه رو باید خارج کنید از لونه و خودتون نگه دارید
   همینطور تخم ها رو هم اگه خودتون جوجه کشی می کردید امکان تبدیل به جوحشون بیشتر از ۱ از ۵ بود

 42. امیرحسین می گوید

  میخوام عروس هلندی بخرم اما نمیدونم چه نژادی خوبه لطفا راهنماییم کنید
  البینو یا لوتینو یا نژاد های دیگه؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   از چه نظر میخواید خوب باشه ؟!

 43. شایان می گوید

  سلام من عروسه من مادس ۶ماهشه می خوام بدون ازکیه باید جفت بندازم لطفاجواب بدین چندباردیدم کتاشومیندازه گفتم بپرسم

 44. مینو می گوید

  ببخشید من دو تا عروس هلندی دارم از کجا بفهمم جفت کردن؟

  1. ناشناس می گوید

   وقتی جفت بشن اونقده باهم جفتکاری میکنن خودت میفهمی

  2. پارسا می گوید

   با سلام
   من یه جفت عروس دارم تا حالا تخم زیاد گذاشتن و روش می خوابن ولی تا حالا جوجه در نیاوردن تخم ها اولش با مدفوع قاطی می شد ولی الان به ویتامین هاست می رسم و دیگه ماده تو لونه دست شویی نمی کنه و چند بار شده که تخم ها رو شکستم و روی زرده یه نقطه سفید بود آیا این نشانه ی نطفه هس؟

  3. ادمین می گوید

   سلام
   اینکه نطفه دار نمیشن باید بررسی کنید ببینید که ایا نر و ماده هستن یا نه ! ممکنه هر دو ماده باشن !
   تغذیه هم در تقویت نطفه ها موثر هست
   اینبار تخم گذاشتن با یه چراغ نطفه سنجی تست کنید ببینید نطفه داره یا نه (امکان اینکه دیگه روی اون تخمی که تست کردید نخوابه بسیار زیاده ، چون بهش دست زدید ، با دستکش حتما اینکارو کنید )
   آموزش نطفه سنجی

 45. امیررضا می گوید

  سلام عروس های من نزدیک ۱۰روزپشت سرهم جفت گیری میکردن الاهم یه۶روزی میشه که جفت گیری نمیکنن چندروزطول میکشه تاتخم کنن🤔🤔🤔

  1. ادمین می گوید

   سلام
   عزیز دل عجله نکنید ! بزودی تخم گذاری خواهند کرد

  2. جلیل زاده می گوید

   شاید دو یا سه روز

 46. امیر مهدی می گوید

  من یه عروس. هلندی لوتینو دارم ۱۳ماهشه می تونم جفت بزنمش

  ..لوتینو چند ماه به چند ماه تخم می زاره

  1. سام می گوید

   سلام دوست عزیز طوطی سانان شاید در سال ۳ بار تخم گذاری کنن البته اگر جفت باشن یا بالغ باشند

 47. فرشید می گوید

  سلام من تازگیا ک عروس هلندی البینو ماده گرفتم ک چهارده ماهشه میخوام جفتش بزنم ب نظر شما چ نوع عروس نری رو براش بگیرم ک در سال بیشتر جوجه( ب ارزش و گرون تری )بده؟
  درسته ک جفت های البینو در سال فقط دو یا سه بار تخم میزارن؟

  1. ناشناس می گوید

   عروس البینو می خوای

  2. محمدمحمدی می گوید

   سلام عروس من پریروز یدونه تخم گذاشت الان دوروزه تخم دومو نمیزاره چی کنم؟

  3. ادمین می گوید

   سلام
   کار خاصی نیاز نیست انجام بدید

 48. Minu می گوید

  سلام
  تخم عروس هلندیام باز شد و جوجشون ۲ روز غذا میخورد و اوکی بود از روزه سوم چپه افتاده تو قفس فقط بهش غذا میدن خودش خیلی تلاش میکنه بلند شه ولی تاثیری نداره
  میخاستم بدونم مشکلی داره ینی؟
  باید ببریمش پیشه دامپزشک؟؟

  1. chicken-admin می گوید

   سلام
   اگه ببرید پیش دامپزشک حتما مناسبتر هست

 49. بهار می گوید

  سلام
  من یه عروس هلندی ۱/۵ ساله دارم که یه هفته با یه پرنده نر کنار هم بودن و خارج از قفس جفتگیری کردن . پرنده نر رو بردن بعد یک هفته پرنده من بعد از ۳ روز تخم گذاشته دیشب ولی روی تخمش نمیشینه
  تخمش رو بردارم یا بزارم بمونه؟؟؟؟ اصلا بدون نر میشینه ؟؟ این تخم نطفه داره؟؟؟

 50. ایلیا می گوید

  سلام من الان ۵ ماهه دو تا عروس دارم دیروز لونه گذاشتم براشون اما اصلا تو لونه نمیرن و از لونه میترسن چیکار کنم که به لونه بره؟؟؟

  1. محمد می گوید

   سلام . من یک جفت لوتینو جفت خورده آماده تخم گذاری خریدم بعد از یکهفته تخم گذاری کردند وسه تااز چهار تخم جوجه شدند و بزرگ شدندودون خور شدندبا اذیت کردن نر جدا شون کردم .سری دوم که زود جفت گیری کردند البته چند روز قبل از جدا کردن جوجه ها سریع تخم گذاشتند ۵ تا هر ۵ تا تخم به نوبت که هچ می شدند به نظر طوطی نر چند ساعت بعد از بیرون اومدن جوجه اونو می کشت هر روز جوجه تازه بیرون اومده رو که می مرد رو بیرون می انداختم. دو سری پشت سر هم یعنی ده تا جوجه مردند .الان یه مدته لانه رو برداشتم و جداشون کردم . راه حل چیه دیگه جوجه ها بعد از بیرون اومدن از تخم توسط والدین از بین نرند .ممنون

  2. یاسین زعفری می گوید

   باید یه دو هفته صبر کنی اولین روز ها میترسن

  3. ناشناس می گوید

   سلام،مال منم یه چند روزی میترسیدن و فقط از دور توش و نگاه میکردن،ولی کم کم میرن تو ،دیگه بیرونم نمیان😉

  4. کیوان می گوید

   سلام خواهر عروس هلندیای منم اونطور بودن دیدم نمیرن خودم دوتاشونو به زور را دادم به لونه بعد دریچه لونه رو نیم ساعت روشو بستم بعد از مدت ها عادت کردن حتی شبارو هم توش میخوابن تازه جالبش اینجاس که تخم هم گذاشتن

  5. پریسا می گوید

   سلام من یه جفت عروس هلندی دارم هراز گاهی جفت گیری میکنن تخم هم می ذارن روی تخم یه هفته میخوابن بعد یه هفته بلند میشن تخمارو پرت میکنن جیغ وداد میکنن،،هیچی به هیچی،،الان چن سری این کارو کردن،،چکار کنم راه حل چیه؟؟

  6. مدیر سایت می گوید

   سلام ، این سری که تخم گذاشتن ، با یه دستکش تخم رو برداید و تست کنید با روش های نطفه بینی ببینید اصلا نطفه داره ! یعنی اصلا جفتگیری صورت گرفته یا خیر
   برای نطفه بینی هم میتونید پست زیر رو مطالعه کنید :
   آموزش نطفه سنجی

  7. ناشناس می گوید

   عروس نر را خودت دو سه بار با دست بزارش تولونه که ترسش بریزه

  8. علی می گوید

   سلام تخمه یکی دونا بزار تو لونه برن بخورن

 51. مهدی می گوید

  سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که تا دو ماه پیش هر روز جفت گیری میکردند و بعد از دو روز مدفوع ماده خیلی بزرگ شده بود شکمش هم گرد شده بود ولی نمیدونم چرا تخم نزاشتن به نظر شما چرا تخم نمیزارن ؟؟؟؟
  چی کار کنم که بعد از هر جفت گیری خیلی خوب و سریع تخم بزارن؟؟؟
  لطفا جواب بدین نمیدونم چیکار کنم

  1. نسا می گوید

   به خاطر این هست که یا ترسیده یا خیلی بهش دست زدین و یا اذیتش کردن

  2. مهراب می گوید

   سلام ببخشید من عروس هلندیام جفت گیری کردن و الان حدود یک ماه و نیم روی اون ها میشینن بعد من چطوری بفهمم که داخل تخم ها جوجه وجود داره و من می خاستم که دست بزنم به تخم ها که ببینم داخل شو با همین توضیحات شما ولی افراد خانواده گفتن که اگه دست بزنم عروس با تخم قهر میکنه و دیگه به سمت اون یا بر روی اون نمیشینه سپاس گزارم اگه بگین الان چکار کنم 🌷🌷

  3. chicken-admin می گوید

   سلام
   پرندگان وحشی این خصوصیت رو دارن که اگه به تخم هاشون دست زده بشه دیگه به اون تخم توجهی نمیکنن و روش نمیشینن
   میتونید با یه دستکش پلاستیکی ساده این کار رو انجام بدید
   با روش زیر هم میتونید متوجه بشید که آیا نطفه داره یا خیر
   آموزش نطفه سنجی

 52. طاها ممد می گوید

  چند ماهگی عروس هلندی رو جفت بدیم زود جواب بدید لطفاً

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ۹ ماهگی تا یکسالگی

  2. ناشناس می گوید

   ۱۲تا۱۸ماهگی

  3. مهدی می گوید

   سلام یه جفت لوتینو کارداده خریدم بعد از ده روز چهار تاتخم گذاشتن ولی متاسفانه هیچ کدوم باز نشد یعنی بدون نطفه بود.میخوام بدونم نر من بدون اسپرم یا مشکل دیگه ای هست والان دوباره لانه بزارم برای دوباره تخم گذاشتن یا زمان بدم.ممنون میشم راهنمایی کنید

 53. ناشناس می گوید

  سلام علیک ببخشید یک سوال داشتم آیا میشه از یه عروس دیگه تخم گرفت و زیر دیگه عروس گذاشت تا جوجه بده چون من یه جفت عروس هالندی دارم که تخم گذاشتن رنگشان هم طلایی هستش الان میخوام یه تخم دیگه از دیگه عروس به زیرش بزارم تا همرای اون تحملش جوجه بده

 54. علی می گوید

  با سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که از جوجه بودن از دو پرنده فروشی متفاوت خریدم آلان ۱۴ ماه دارم الان ۴ تا تخم گذاشتن نر ماده روش میشینن قبل تخم احداقل ۵بار خودم به چشم دیدم جفت گیری کردن هر روز کاووو تخم مرغ آب پز سیب براشون میزارم دونه که هر روز غذای اصلیشونه خواستم بدونم هر ۴ تا تخم جوجه میشن یا نه بعد نر خاکستری هست ماده گلباقالی میخواستم بدونم ممکنه جوجه سفید میده با تشکر

  1. سهیل می گوید

   بستگی به اجدادشون داره که چه رنگی بودن

 55. احمد می گوید

  سلام من یه عروس هلندی سه ماهه دارم میخوانم بگم که میتونه تو همین سن تخم بذاره چون تو پرنده فروشی یه جفت ارادی برا خودش پیدا کرده بود آیا احتمال دوتا تخم که جوجه بشن هست ………اصلا میتونه تخم غیر نطفه یا تخم بذاره چون خیلی جوجه دوست دارم …..یه چیز دیگه من همین عروس هلندی ماده ام که گفتم سه ماهشه تو سا عادت معینی از روز یه صداهایی شبیه به صدا ی جیک جیک یا مست شدن میده خواستم ببینم این علائم مستی ….باید جفت بگیرم یا نه…….الان سه هفتس که عروس هلندی سه ماههمو دارم و سه هفته گذاشته و تو قفس که گفتم تو ساعات خاصی صدایی شبیه به جیک جیک یا مست بودن میده با تشکر از کارشناس و سایت

  1. پریسا می گوید

   سلام من یه عروس هلندی دارم که نزدیک یک ماه جدا کردم الان جفت انداختم چون تو زیر زمین انداختم خودم بالا هستم جفت گیری ندیدم و ماده الان چهار تا تخم کرده هم ماده رو تخم می ره هم نر می خواستم بدونم اگه از مستی باشه نر رو تخم می ره بخوابه یا جفت شده مرسی اگه جواب بدین

 56. متین می گوید

  سلام من یه جفت عروس هلندی سه روز پیش خریدم اما نره یکم ارومه و میلرزه و جنب و جوش نداره دیروز هم یک تخم گزاشتن بهشون نمیاد جفت گیری کرده باشن ولی از نره میترسم که خدایی نکرده براش اتفاقی افتاده باشه غذا خوب میخوره مدفوعشم عادیه نظرتون چیه؟

  1. سلام منیه می گوید

   سلام من محمد جواد یه جفت عروس هلندی دارم که از چندهفته پیش جفت گیری می کنند ولی تخمه نمیزارنده نر یکم بدنش لرزش دارد تازگی فهمیدم سرگیجه داره رفتم پرنده فروشی وچندتا ویتامین وکرم خشک شده و گچ کلسیمی داده وگفته نطفش ضعیفه لطفا منو راهنمایی کنید ممنون میشم

 57. Reyhaneh می گوید

  سلام من دوجفت عروس هلندی دارم که باهم تخم هاشون باز شده اما یه جفتم غذانمیده. اگه جوجه رو زیر اون یکی جفتم بذارم غذا میدن؟؟؟ ممنون ازسایت خوبتون

  1. ناشناس می گوید

   نه بلافاصله جوجه ها رو میکشند.

 58. محمد رضا می گوید

  سلام .خدا قوت .لطفا هرکسی میتونه جواب من بده.من یه عروس هلندی دارم که تا الآن همه میگفتن نر هستش ولی چند روزه تخم گذاشته و نطفه نداره.الآن روو ۴ تا تخم خوابیده .میتونم تخم نطفه دار تهیه کنم بذارم زیرش؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله میشه

  2. اکبر می گوید

   بله میتونید بشرطی که از نطفه دار بودن تخمها مطمعا باشید

  3. محمد جواد می گوید

   سلام من محمد جواد ام من یه جفت عروس هلندی دارم که از چندهفته پیش جفت گیری کردند ولی تخم نذاشته ونره یکم بدنش لرزش دارد تازگی فهمیدم سرگیجه داره رفتم پرنده فروشی وچندتا ویتامین وکرم خشک شده و گچ کلسیمی داده وگفته نطفش ضعیفه اگه کسی تجربه داره لطفا منو راهنمایی کنید ممنون میشم

  4. ایناز می گوید

   سلام من ی جفت عروس هلندی دارم
   اون دوتا خیییییلی هم دیگه رو دوست دارن پ براشون ی لانه حالت کله ای کوچیک هم براشون ساختم داخلش هم میرن سال قبل ۴ تا تخم گذاشتن و به دلیل اینکه جاشون رو عوض کردیم تخم ها خراب شدن و دوباره امسال جفت گیری کردن و عروس هلندی تو شکمش تخم داره به نظر شما این بار تخم هاشون جوجه می شن و ی سوال دیگه اینکه همه ی تخم ها سالم هستند یا نه؟

 59. جواد می گوید

  سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که دوهفتس که جفت گیری میکنند و الآن چند روزه که ماده دمش رو خیلی پایین نگه میداره بین پاهاش هم از تقریبا باز ترشده به نظرتون مریض شده چون دمش رو پایین میگیده یا تخم داره لطفا جواب بدین براش نگرانم

  1. ناشناس می گوید

   نه نگران نباشید پرنده وقتی تخم داره دم و کمرش حالت افتادگی پیدا میکنه اصطلاحان میگن کمر داده زیاد اذیتش نکن بزار راحت تخمشو بزاره استرس بهش وارد نکن

 60. حسین می گوید

  سلام با وجود این که عروس هلندی های من جفت گیری کردن آیا اگه جاشون شلوغ و سرد باشه احتمال این هست که تخم نکنن. میدونم جواب این یوال معلومه ولی خب از ده بار هم بیشتر جفت گیدی کردن ؟؟؟

  1. مینا می گوید

   هرچقدر جاشون گرم ومرطوب باشه زودتر تخم میزارن.تعذیه هم خیلی مهمه .مثل سبزی گشنیزوجعفری وتره.بلال.تخم بلدرچین برای اهن بدنشون.تخم مرغ.جوانه گندم.عدس پخته شده.کلم بروکلی ابپز.کلم پیچ سفید .کاهو اویج سیب

 61. علی می گوید

  سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که تا یک هفته پیش هرروز حفت گیری میکردند ولی الآن یک هفته است که جفت گیری نکردن از بدن ماده هم معلومه که تخم نداره وتو لونه هم نمیرن من دیروز پر های مخرج نر وماده رو کندم که بهتر جفت گیری کنند حای لونه رو هم عوض کردم چون جای قبلی مناسب نبود حالا چیکار کنم دوباره حفت گیری کنند. اگه جفت کیری کردندوماده تخم نزاشت چیکار کنم. راستی هردوتاشون اولین بار که جفت گیری می کنند وبی احربه اند.

  1. رضا می گوید

   اگر تخم نگذاشت تخم مرغ بذار زیرش

 62. علیرضا می گوید

  با سلام جوجه عروس پاریس خریدم فقط سر لاک بهش میدم کافی براش یا چیزی تقویتی دیگه میخواد که ضعیف نشه لطفا راهنمایی کنید با تشکر از کارشناس

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تا سن یک ماهگی سرلاک بدهید و از یک ماهگی به بعد از دانه نیز استفاده کنید

 63. امیررضا می گوید

  سلام خسته نباشید ممنون میشم اگه جواب سوال منو بدین…من یه عروس هلندی دارم که سه ماهشه تقریبا و به احتمال قوی نر باشه اگه یه عروس هلندی ماده سه ماهه بگیرم و بندازم تو قفس مشترک که کلا باهم بزرگ شن در آینده برا جفتگیریشون به مشکل میخورم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خیر مشکلی پیش نمی آید

 64. پانیا می گوید

  سلام من یک عروس هلندی ماده رام
  دارم که الان تقریبا یازده ماهشه ولی بعضی اوقات کارایی می کنه که نشون میده آماده جفت گیری ولی هنوز یه سالشم نشده و برای جفت گیری هنوز کوچیکه می خواستم بدونم الان باید براش جفت بخرم یا بمونم تا به سن جفت گیری برسه؟

 65. روشا می گوید

  من عروس هلندی من ۱سالشه الان بدون جفت تخم گذاشته اما از مسئولیت غذا خوردن بر نمیاد چیکار کنم

 66. اسیه می گوید

  سلام من یه جفت عروس دارم.. جفت گیری میکنن و چندباری هم تخم گذاشته ولی اصن رو تخم نمیخوابه. چکارکنم؟؟

 67. رامین می گوید

  سلام من یدونه عروس دارم سه سالشه ودوهفته میشه که یه نرگرفتیم باهم جفت گیری میکنن ومیرن تولونه دوتاشونم میخام بدونم تخم میذارن

  1. روشا می گوید

   چند روز اگه تنها باشند تخم می گذارند

 68. سعید می گوید

  سلام عروس هلندی هر چند وقت تخم‌ گذاری میکند یعد از اولین بار بزرگ کردن جوجه‌ها

 69. مرتضی می گوید

  سلام دوتا طوطی عروس از جای مختلف گرفتم طوطی نر کمی رام هست و ماده رو یک هفته بعد گرفتم ک وحشی هست ،الان بعد سه روز که توی قفس جداگانه بودن تو قفس بزرگتر ک قفس اصلی بوده ک طوطی نر توش بوده گذاشتم ولی طوطی نر ماده رو نک میزنه و دور میکنه از خودش آیا عادیه این حالت ، ایا باید دوبازه از هم جداشون کنم ؟

  1. مینا می گوید

   نه جداشون نکن واسه منم همینطور بودن الان یک ثانیه هم نمیتونن از هم دورباشن وجفتگیری کردن البته بعد۶ماه

  2. سوزان می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   من ایزی باتور یک خریداری کردم و بعداز چند دوره جوجه کشی از مرغ میخام عروس هلندی جوجه کشی کنم..سرمایه اینکه ایزی باتور ۶ بگیرم هم ندارم ب نظر شما با ایزی باتور یک نمیشه از طوطی سانان جوجه کشی کرد؟
   اگرنه پس چرا تو بروشور دستگاه زدید همه نوع پرنده رو ساپورت میکنه ؟

  3. ادمین می گوید

   سلام
   این دستگاه دارای سنسور بسیار قدرتمند و دقیقی هست ، میتونید ازش استفاده کنید برای عروس هلندی
   اگه تخم ها نطفه دار و قوی باشن مشکلی پیش نمیاد
   دستگاه ایزی باتور ۶ هم به این دلیل پیشنهاد میشه که دارای امکانات حرفه ای تری هست ، مثل چرخش ۳۶۰ درجه تخم ها ، یا پمپ آب اتومات و …
   باز هم میتونید برای اطلاعات بیشتر با بخش خدمات پس از فروش ما صحبت کرده و اطلاعات دقیقتری از نحوه ی جوجه کشی عروس هلندی دریافت کنید

 70. امیر رضا می گوید

  سلام آیا عروس هلندی ۳ ماهه ماده می تواند تخم بگذارد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خیر باید حداقل یک سال سن داشته باشد

  2. مهدی می گوید

   سلام من یه جفت عروس دارم که دوهفتس که هرروز جفت گیری میکنن ولی خبری از تخم نیست و اصلا ماده هم داخل لونه نمیره ولی نر خیلی کم میره داخل لونه و مدفوع ماده هم بزرگ و سبز پرنگ شده. به نظر شما چکار کنم که ماده بره تو لونه وتخم بزاره ؟؟؟

 71. احمد می گوید

  سلام من یک جفت عروس دارم که ازیک پدرو مادران الان باهم جفت هستن وتاحالا چهار بار تخم گذاشتن ولی باز نشده تخمشون مشکلشون چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

 72. اشکان می گوید

  یه جفت عروس دارم نر سینامون و ماده لوتینو سه بار که لونه گذاشتم و تخم گذاشتن جوجه نمیشه بنظرم نر نمیتپنه درست جفت گیری کنه یا شایدم نطفه نداره میخوام بدونم میشه تو شرایطی که رو تخن هستن جا تخما خودشون تخم نطفه دار بخرم بذارم زیرشون !؟

  1. Amirhosein می گوید

   پرای پشت نرو مادتو بزن تا درست جفت گیریشون انجام بشه

 73. Ebad می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی جدید گرفت تقریبا ۳ماه پیش الان تخم گذاشتن ۸تا آیا امکان داره جوجه در بیاره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر به تغذیه پرنده رسیدگی کنید و اتاقشان را کاملا گرم و ارام نگه دارید، بله امکانش هست ۵ یا ۶ تا جوجه بده

  2. پانیا می گوید

   سلام من یک عروس هلندی ماده دستی دارم که الان تقریبا یازده ماهشه ولی بعضی اوقات کارایی می کنه که نشون میده آماده جفت گیری ولی سنش هنوز برای جفت گیری کمه می خواستم بدونم الان باید براش جفت بخرم یا بمونم تا سن جفت گیری برسه خواهش می کنم جوابمو بدین

 74. سمانه می گوید

  سلام من یک‌جفت عروس دارم تاحالا دوبار تو آعل تخم کردن و جوجه نشده تخمهای لقشون تو ۱۲یا۱۴روزگی از لونه میتداختن بیرون ولی الان دوتا تخم دیگه دارن که روز ۱۸ هست و همچنان رو تخم میشینن بنظرتون به احتمال زیاد جوجه دارن؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله احتمالش هست

  2. رئوف می گوید

   باارزسلام ودرود بر همکاران گرامی
   من دو عدد عروس هلندی دارم و می خواستم بدونم چطور میتونم طوری تقویتشون بکنم که در سن ۸ماهگی جوجه کنن
   باکمال تشکر از همکاران گرامی

  3. کارشناس وب سایت می گوید

   سلام
   سن ۸ ماهگی برای عروس هلندی ها زود است
   بهتر است تا یکسالگی اونها صبر کنید

  4. ناشناس می گوید

   سلام بله حتما جوجه میشن

  5. امیرمحمد می گوید

   سلام من عروس هلندی هام خیلی جفت گیری میکنند ولی خبری از تخم نیست الآن دوهفته است ولی .. ماده هم مدفوعش بزرگ و سبز پرنگ شده وتو لونه هم نمیره ولی نر تقربیا روزی یکه ساعت توی لونس به نظر شما تخم میزارن ؟؟؟؟ چی کار کنم برن تو لونه (مخصوصا ماده)؟؟؟؟ لطفا سریع پاسخ بدید. ممنون

 75. حمید می گوید

  سلام من عروس هلندی هام تازه باهم جفت شدن
  ولی بااینکه جفت شدن بعضی وقت باهم دعوا میکننید
  ویا ماده از نر فرار میکنه
  لطفا راهنمایی کنین

 76. nazi می گوید

  سلام من دوتا عروس هلندی دارم که جفتشون کردم، تاالان دوبار تخم گذاشتن ولی نره میشکندشون و اینکه به پرنده فروشی رفتم گفتن از مستی زیادیه و تخم کاهو بهم داد که بهش دادم و خورد بهتر شده ولی الان باز تخم گذاشتن میره داخل لونه و ماده رو بیرون میکنه و هی نوک میزنه کف لونه و تخم رو میندازه اینور و اونور، چه کنم بنظرتون؟؟

 77. امیر حسین می گوید

  میخاستم بدون طوطی های من برای ۱ ساعت از روی تخم بلند شدند جفت گیری کردن غذا خوردن بعد به لانه رفتند هردو می خاستم بدونم برای تخم ها مشکلی پیش نمیاد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر دمای محیط بالا باشد، مشکلی پیش نخواهد آمد.

  2. میترا می گوید

   سلام من یک عروس هلندی ماده دارم که یکسالشه و اهلیه و بعداز مدتی تخم گذاشت رفتم براش یه نر آوردم ولی نر وحشی بود بعداز مدتی تخم گذاشتن ولی بعداز ۲۰ روز دیگه ماده روی تخم نرفت بعداز چند روز تخمارو برداشتم بعداز شکوندن تخم ها دیدم یکیش جوجه داشته ولی مرد چون تخم رو شکونده بودم و بازم جفتگیری کردن از بغل و تخم گذاشتن بعداز ۲۰ روز باز روی تخم نخوابید چک کردم بدون نطفه هستن… باید چیکار کنم؟
   درضمن وقتی ماده تخم میذاره نر نمیذاره ماده روی تخم بخوابه و نوکش میزنه مجبور میشم جداشون کنم لطفا راهنماییم کنید

  3. ادمین می گوید

   سلام
   همون روز اول تخم گذاری جداشون کنید
   قبل از تخم گذاری هم تغذیشون رو بهبود بدید ، ممکنه نطفه ضعیفه که نمیتونه بیاد بیرون ، ضعف نطفه هم به خاطر تغذیه ی نامناسبه

 78. مهیار می گوید

  سلام میخواستم بدونم از زمان جفت گیری تا گذاشتن اولین تخم چقدر زمان میبره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حدود یک هفته

  2. ناشناس می گوید

   ۴۵روز

  3. ناشناس می گوید

   ۱۸تا۲۲روز

 79. هادی می گوید

  سلام دوست عزیز میگم بعد از این که جوجه ها از تخم بیرون اومدن جوجه هارو باید دستی بزرگ کرد یا این که خودشون کارشون رو درست انجام میدن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر به صورت طبیعی و توسط خود پرنده مادر جوجه کشی شده باشند، خود عروس هلندی مادر بزرگ کردن جوجه ها را بر عهده خواهد گرفت. اما اگر با استفاده از دستگاه جوجه کشی تخم ها را تبدیل به جوجه کرده باشید. باید با استفاده از سرلاک و سرنگ اقدام به تغذیه جوجه ها بکنید و وظیفه نگهداری از آنها بر عهده شما خواهد بود.

 80. ریحانه می گوید

  سلام ببخشید من عروسام تخم گذاشتن ولی بعد چن روز دیدم که ۴ تا تخم شده ۲تا میخواستم بدونم برای چی این اتفاق می افته باید چی کار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمال خورده شدن تخم ها توسط خود عروس هلندی وجود داره
   لطفا به تغذیه پرنده دقت کنید و از غذاهای پر پروتئین و کلسیم دار استفاده کنید. روزانه سه الی چهار بار پرنده را با استفاده از انواع دانه ها و میوه و سبزیجات و پوسته تخم مرغ و پودر گوشت تغذیه کنید.

  2. روشا می گوید

   سلام وقتی که تخم پوک باشه عروس هلندی تر آن را می خورد

 81. مهدی می گوید

  سلام ،با عرض خسته نباشید به میدیران و کارشناسان سایت
  من یک عروس هلندی نر که از جوجه ای خودم بزرگش کردم دارم و حدود ۱۵ ماه هست و آلان حدود یک هفته هست که یه ماده براش خریدم ، از زمانی که این دو را کنار هم گذاشتم هیچ درگیری ندارن و حتی مشاهده کردم که ماده سرش رو پایین میاره و نر سر ماده را نوازش میکنه ، ولی آلان حدود ۳ روزه که میبینم نر و ماده به صورت مرطب به داخل لانه میرن و حتی عروس نر به صورت پی در پی به بدنه لانه میزنه ، می خواستم بدونم این کار طبیعی هست و در ضمن چقدر زمان میبره که این دو با هم جفت بخورند و جوجه بدهند؟
  از شما مدیر سایت محترم و همکاران گرامی کمال تشکر را دارم🙏🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   لطفا محیط آرامی رو برای آنها فراهم کنید، اتاق رو گرم کنید و به اندازه کافی غذا در اختیارشون قرار بدید، به زودی جفت گیری خواهند کرد. شاید در اختفا جفت گیری کرده باشند ، بهتر است این شرایط رو فراهم کنید و منتظر تخم گذاری پرنده ها باشید.

 82. پژمان می گوید

  با سلام و عرض ادب.من یه عروس هلندی نر دارم که دستیه و ۷ ساله پیشمونه وشدیدا حرف میزنه بخاطر مستی زیاد که خودشو میکشید روی زمین(حالت خودارضایی) یه ماده براش خریدیم که یک سالشه بعد از جفت کردن اولش ماده میرفت سمتش که نر با حالت تهاجمی دورش میکرد لانه گذاشتم رفت و آمد شروع شد ولی به هیچ وجه غذا دهن هم نمیکردن و حتی روی یک چوب کنار هم نمینشستند تا اینکه چند روزدیدیم ماده رفته تو لونه بیرون نمیاد که متوجه شدم پنج تخم گذاشته سوالی که دارم مگه میشه بدون جفتگیری اینقدر تخم؟؟؟اونم بدون علائم جفتگیری نه غذا دهن هم میکنن نه روی یک چوب کنار هم هستن از طرفی تمام وقت روز و شب ماده روی تخم خوابیده وقتی برای غذا خوردن بیرون میاد برعکس قبل اون حالت تهاجمی روی نر داره و میخواد اونو بزنه که نر فرار میکنه و ماده با سرعت تندتند غذا میخوره دوباره می ره رو تخم میخوابه تا نر به صورت اتفاقی نزدیک لونه میشه ماده نصف بدنش رو بیرون میاره، صدای مار از خودش در میاره، و بالهاشو باز میکنه به سمت بالا که نر رو دور کنه دوباره می ره میخوابه رو تخم.شک ندارم جفتگیری انجام نشده با این علائم تو رو خدا بفرمائید چکار کنم خیلی ناراحتشون هستم.حتی تو این یک ماه که جفتشون کردم عروس نرم خیلی حرف میزنه و نوکشو میزنه به اینورو اون ور ولی اصلا محلش ندادیم و صداش نکردیم و باهاش حرف نزدیم که تمام حواسش به ماده باشه و از ما قطع امید کنه چون اوایل ماده رو میخواست بزنه ولی الان برعکس شده.بزرگی میکنید اگه راهنمایی کنید .از چند پرنده فروش سوال کردم هر کدوم یه چیزی میگن شما اطلاعات خوبی دارید تو رو خدا کمکم کنید.سپاسگذارم از لطف شما.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ببینید دوست عزیز
   احتمال اینکه پرنده شما تخم بدون نطفه هم گذاشته باشه وجود داره چون پرنده ها بدون وجود جنس نر هم می توانند تخم گذاری کنند، اما تخم ها بدون نطفه هستند.
   برای اینکه مطمئن بشید تخم ها نطفه دار هستند یا خیر ، بهتره یک هفته صبر کنید تا پرنده ماده روی تخم ها بخوابد، بعد میتونید با استفاده از یک نطفه سنج یا چراغ قوه داخل تخم رو نوربینی کنید
   اگر در داخل تخم رگ های خونی و موجود متحرکی دیدید، جوجه در حال رشد است، در غیر اینصورت باید گفت که تخم بدون نطفه بوده و باید انها را از لانه خارج کنید.

 83. alireza می گوید

  سلام خسته نباشید من یه عروس هلندی لوتینو ۲ ساله دارم جدیدا ماده براش گرفتم سنشم ۶ ۷ ماهشه مناسبه برای جفت انداختن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   عروس هلندی ها برای جفت گیری باید حداقل ۹ ماه سن داشته باشند.

 84. رها می گوید

  سلام، امروز دوتا عروس هلندی خریدم، ازجا بفههم ازش جوجه کشی نکردن، به اسم جوجه ۳ ماهه خریدم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید به یک پرورش دهنده مراجعه کنید تا سن واقعی پرنده ها را تشخیص دهد

 85. احمد می گوید

  سلام من یه جفت عروس دارم تا حالا ۴دفعه جفت گیری کردن ولی تخم نمکنن دلیلش چی میتونه باشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پرنده ها باید لانه مناسبی داشته باشند، و همچنین تغذیه پرنده ماده باید سرشار از پروتئین و کلسیم باشه

 86. محمد می گوید

  برای جوجه کشی عروس هلندی با دستگاه چطوری باید عمل کرد و حداقل عروس هلندی چند تخم میگذارد
  اگه تخم مصتوعی بزاریم زیرپاشون دیگه اقدام به تخم گذاری نمیکنن و روی همون تخم ها میخوابن
  لطفا کاملا توضیح بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر می خواهید از دستگاه جوجه کشی برای جوجه آوری تخم عروس هلندی استفاده کنید، باید تخم ها رو به محض تولید از لانه بیرون بیاورید و در جای خنک نگه دارید
   پس از رسیدن تخم ها به ۱۰ یا ۱۵ عدد میتونید اونها رو وارد دستگاه جوجه کشی مانند ایزی باتور ۶ کنید تا جوجه کشی از تخم ها آغاز شود.

 87. دیاکو می گوید

  سلام اگه عروس هلندی نر سنش از ماده کمتر باشه موردی پیش میاد؟؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر زیر یکسال باشد، مشکلی نیست.

  2. سیدمالک می گوید

   با سلام من یه جوجه عروس گرفتم که تقریبا یکماه سن دارد ولی پرهاش کامل در نیومدن فقط قسمت بال در اومدن. خواستم بدونم آیا طبیعیه یا مشکل داره. ممنون

  3. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان همه پرها رشد خواهند کرد.

 88. احسان می گوید

  سلام وقت همگی بخیر
  عروس هلندی من ۳ تخم گذاشته من هر ۳ تا رد برداشتم داخل دستگاه گذاشتم هیچی زیر پاشون نبوده مثل تخم پلاستیکی
  الان تخم چهارمشون کف قفس گذاشته ، تخم نطفه دار است اما شکسته
  ممنون میشم کمک کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   عروس هلندی ها بعد از گذاشتن ۴ الی ۵ تخم ، بر روی انها می خوابد. بهتره یه مدت صیر کنید تا بر روی تخم ها بخوابد، بعد به ارامی تخم های مصنوعی را با تخم های طبیعی جا به جا کنید.

 89. morteza می گوید

  با سلام عروس های من دو روزه یک دونه تخم گذاشتن چه قدر طول میکشه تخم های دیگه رو بزاره . در ضمن پیش تر وقت ها ماده رو تخم نمی شینه و تخم توی لونه برای خودش وله.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هر دو سه روز یکبار ، ۱ تخم خواهد گذاشت و بعد از رسیدن تخم ها به ۷ یا ۸ عدد بر روی اونها خواهد خوابید.

   بهتره غذای پروتئین دار و کلسیم دار به عروس هلندی ماده بدهید و برای جلوگیری از خراب شدن تخم ، اون رو بردارید و به جاش یک تخم پلاستیکی و هم اندازه داخل لانه قرار بدید .

 90. ناشناس می گوید

  من یه عروس نر دستی داشتم تازه براش یک هفتس ماده لوتینو وحشی گرفتم نره میره تو لونه تخم صدا در میاره، یعنی چی چرا ماده نمی ره تو لونه تخم

 91. Morteza می گوید

  سلام من یک جفت عروس دارم لونه هم دارن جفت گیری هم کردن می خوام بدونم چه قدر طول میکشه تخم کنن؟ امکان داره جوجه ندن با وجود جفت گیری

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حدود یک هفته بعد از اولین جفت گیری ، تخم گذاریشون شروع میشه

 92. مهران می گوید

  سلام من یک جفت دارم ک جفت گیری کردن ولی تخم نمیذارن دلیلش چیه؟؟؟
  یک جفتم دارم تخم گذاشته باید چی بدم برای تقویت؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای افزایش تخم گذاری پرنده مادر از غذاهای مقوی دارای پروتئین و کلسیم بالا استفاده کنید. مولتی ویتامین و شربت ad3e هم تاثیر گذار است.

 93. فهيم می گوید

  سلام من يه عروس دارم دستي هست وميخوام يه جفت دستي براش بگيرم ايابه سختي جفت ميشن باراحت
  لطفاًبرام جواب بده باتشكر

  1. احمدرضا می گوید

   اگرقصد جفت انداختن وجوجه گرفتن دارید حداقل یکی از عروسها باید خلق وخوی وحشی داشته باشد درغیراین صورت جفتگیری موفقی نخواهید داشت

 94. فهيم می گوید

  سلام من يه عروس دارم دستي هست اگه براش جفت بگيرم جفت ميشه

 95. احمد می گوید

  سلام میخواستم بدونم عروس هلندی بعد از اولین بار که تخم میزاره چقدر طول میکشه دوباره تخم گذاری کنه؟

 96. ناشناس می گوید

  طوطی عروس هر یه روز در میون ۱ تخم میزاره

 97. بهار می گوید

  سلام خسته نباشید دخترم تخم گذاشته یه دونه دو روزه فقط نمیدونم نطفه دار هیت یا نحوه مراقبتش چجوری هست؟

 98. M.m می گوید

  سلام من ی جفت دارم که الان یدونه تخم گذاشتن برای تقویت جوجه و والدین باید چی بزارم براشون؟

  1. محمد حسین می گوید

   سلام دوست عزیز اگه میخواین از عروس هلندی جوجه بکشین باید بذارین به‌ حالت وحشی خودشون باقی بمونن ودستیشون نکنین چون پرنده دستی از طریق برقراری رابطه عاطفی با انسان ارضا میشه ودیگه نیازی به‌ جفت وجفت گیری نداره برای همین پرنده های دستی جفت نمیشن یا خیلی اذیت میکنن تاجفت بشن.

 99. مهرا‌د می گوید

  سلام من یه پرنده ی ماده دارم که خیلی دستی شده وبا پرنده ی نر که براش گرفتم سازگاری نداشت چی کار کنم ؟؟؟؟

 100. فریبا می گوید

  من یک جفت عروس دارم چهارتاتخم گذاشتن ولی یکیش جوجه شدچرا؟عروس نرمن قبل از نشستن روتخم درروزکلی حرف میزدومیخوندچندکلمه صحبت میکردولی الان فقط جیغ میزنه

 101. امیرحسین سالاری می گوید

  سلام عروس هام تو ۷یا۸ روز دوتا تخم گذاشتن شانسی است که بیشتر بزارن وبعد یه سوال دیگه تخم ها خیلی کوچک اند دلیلش چیه

  1. جواد می گوید

   سلام احتمال داره از مستی باشه چون فقط گرم کردن لونه ۱۰روز طول میکشه
   کوچیکیشم به همین علته

 102. امیرحسین سالاری می گوید

  سلام من یه جفت عروس دارم که تو پنج شیش روزدوتا تخم کردن وشانسی است که بیشتر تخم کنند یه سوال دیگه تخم ها خیلی کوچک هستن دلیلش چیه

 103. حمید می گوید

  سلام عروس ۹ ماهه میتونه تخم گذاری کنه؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت (احمدی) می گوید

   سلام
   بله میتونه
   اما برای تخم گذاری باید دمای محیط معتددل باشه، تغذیه کافی داشته باشه و در قفسش حتما لانه وجود داشته باشه

 104. محمد می گوید

  سلام عروس تا چند سالگی تولید مثل داره؟

 105. نظافتچی اقا می گوید

  مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

 106. مممد می گوید

  عروس های من جفگیری کردن ولی به لونه کم میرن نر نمیزاره ماده وارد لانه بشه چه کار کنم

 107. مهسا می گوید

  بعدش عروس نرم ۳تا ناخن نداره یعنی از وقتی خریدمش نداشته

 108. مهسا می گوید

  ی جفت عروس هلندی دارم ک ماده عروسم خیلی عصبی شده و پرهاش رو میکنه و خیلی هم باد کرده.براشون لونه ک گذاشتم عروس نر میره توش.بیشتر ساعات روز ک بیرون نیستن نر همش توی لونه ست.جریان چیه؟چرا اینجورین؟

  1. محمد می گوید

   اونا باید کم کم اماده بشن برای جفتگیری چند وقطشونه ؟؟ سنشو بگو ………ghavi1376ایدی تلگراممه سوال داری بکن

  2. احامد می گوید

   بعد از یک بار جوجه گیری چند وقت طول می کشه دوباره تخم بذاره

 109. ناشناس می گوید

  سلام من فرهاد هستم من یک جفت طوطی عروس سفید دارم بچهش چه رنگی میشود

  1. ناشناس می گوید

   آبی پررنگ متمایل به زرشکی آسمانی

 110. امیرحسین می گوید

  سلام.میخوام یه جفت عروس هلندی بخرم ک حرف بزنه و تخم بزاره ؟
  یه راهنمایییم منید ممنون

 111. مرتضی می گوید

  سلام من دو ماهه یک جفت عروس هلندی خریدم طی این مدت دو بار جفت گیری کردن و بعد از جفت گیری فضله ماده بزرگ شد و پف میکرد و تا سه روز اینطوری میشد ولی خبری از تخم گذاشتن نشد دلیل اینکه تخم نزاشتن چیه؟؟ممنون اگه جواب بدین

 112. حسین می گوید

  سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که الان ۴روزه که تخم کردن و۲تا تخم بیشتر نکردن ودفه قبلم ۲تا تخم کردن ممکنه بیشتر تخم کنه؟اگه نکرد چیکارکنم بیشترتخم کنه؟

 113. Dina می گوید

  سلام یه جفت طوطی عروس خریدم رو تخم بودن وقتی آوردمشون پا شودن از تخم الان یک ما میشه ولی دیگه جفت گیری نمیکنن دلیلش چیه آیا دیگه تخم نمیزارن

 114. داریوش می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که الان ۲ ماه خریدم تازه ۳ روزه که داخل اونه میشن و امروز نر همش داخل لونه هستش ایا خبری از تخم گداری هست من ندیدم جفتگیری کنن

 115. امیر هستم. می گوید

  سلام
  من یک جفت عروس هلندی دارم.
  جفت گیری هم کردن. براشون لونه گذاشتم. اما همش نره توی لونس و نمیزاره ماده بیاد توی لونه.و الان عروس هلندی من باد کرده .و کم تحرک شده. میشه لطفا راهنماییم کنید

  1. .... می گوید

   سلام اگر عروس شما باد کرده باشد شرایظ شما بسیار سخت خواهد شد

  2. مهدی می گوید

   سلام من یه جفت عروس هلندی دارم گه ۶بارجفت گیری کردن والآن ده روزه که ازاولین جفت گیریشون میگذره و تو لونه هم خیلی کم میرن به نظرتون تخم میزارن اگه میزارن تا چندروز دیگه ؟؟

 116. ناشناس می گوید

  سلام .عروس هلندی نر من نمیزاره عروس هلندی‌ماده بره توی لونه و همش خودش توی لونس چیکار‌باید بکنم

 117. متین می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید من یه سوال داشتم میخواستم بگم من داخل سایت ها دیدم نوشته طوطی عروس را باید از سن ۱۸ ماهگی به بعد جفت زد میخواستم بدونم اگه زیر ۱۸ ماه باشه اشکال داره؟
  چون من یه جفت عروس هلندی دارم در سن ۹ ماهگی هستن الان من این ۲ تا رو جفت زدم چه اشکالی داره؟ و چقدر طول می کشه تا جفت بشن و در چه سنی بچه دار میشن؟

 118. ناشناس می گوید

  سلام یک جفت عروس دارم دو دوره پشت سر هم جوجه داده دفعه اول ۳تاو دفعه دوم ۵ تا من جوجه ها را در ۱۵ روزگی برداشته ام باز هم جفت خورده ومیخواهند تخم بگذارند ایا فشار به انها نمیاید وکلا چند دفعه در سال میشود جوجه گرفت.

  1. رسول می گوید

   احتمالاً توی دوسه ماه آینده هم اگه یکی دوبار دیگه جوجه بگیری خواهر هردوتاشون آماده عروس شدن میشن وبا فشاری که بهشون میاد میشن عروس ایرانی!
   آره والا

  2. ناشناس می گوید

   سلام عروس روزی چند تخم می گذارد

  3. کارشناس وب سایت می گوید

   هر دو روز یک تخم می گذارد و بعد از رسیدن تخم ها به ۷ الی ۸ عدد، بر روی آنها می خوابد.

 119. ناشناس می گوید

  یک جفت عروس دارم دو دوره پشت سر هم جوجه داده دفعه اول ۳تاو دفعه دوم ۵ تا من جوجه ها را در ۱۵ روزگی برداشته ام باز هم جفت خورده ومیخواهند تخم بگذارند ایا فشار به انها نمیاید وکلا چند دفعه در سال میشود جوجه گرفت.

  1. احسان می گوید

   سلام من ی جفت عروس خریدم ی ماه خونه بودن تخم کردن چهارتا تخم ،پنج شش روز طول کشید چهازتا تخم کنه الانم پنج شنبه صبح اولی رو باز کرد شنبه دومی سومی که الان دوشنبه س بازنشده ایا دیر نشده؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  2. ادمین می گوید

   سلام
   متاسفانه متوجه مشکلتون نشدم ! بیشتر توضیح بدید

 120. apdi می گوید

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   بسیار مچکرم

 121. محمد می گوید

  سلام من یه عروس ۱۱ ماهه ماده دارم جفت نداره امروز یه تخم گذاشته با توجه به اینکه الان برای تکثیر زوده باید چیکار کنم؟
  آیا تخمی که گذاشته بردارم از پیشش؟ چون فکر میکنه جوجه میشه و همش روش میخوابه

 122. سعید ۵ می گوید

  سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که الان یک ماه شده ولی تخم هایشان جوجه نشده براچی》

 123. سپهر می گوید

  سلام طوطی های من جفت گیری کردن ولی دوهفته گذشته و تخم نگذاشته اند باید چه کاری انجام بدم

 124. محمد می گوید

  سلام دما و رطوبت برا تخم عروس هلندی در دستگاه جوجه کشی چقدر باید باشه ممنون میشم جوابم بدین

 125. جواد می گوید

  سلام
  یک جفت عروس هلندی دارم
  نمیدونم جفتگیری کردن یانه ؟
  ولی عروس ماده روزی ۳الی ۴بار داخل لانه میشه ومیاد بیرون(درصورتی ک قبلا هیچ رقبتی نشون نمیداد ب لانه )
  ب نظر شما جفتگیری کردن یانه ؟!
  ویک سوال دیگه عروس نر دوتا ناخن نداره ب نظر شما برای جفتگیری مورد داره؟!
  باتشکر

  1. Jeffrey می گوید

   سلام شاید جفت گیری کردن ندیدی بعد از چند روز بین پاهای ماده نگاه کن اگر جفت گیری کرده باشن کمی باد میکنه که یعنی تخم داره

 126. امیر می گوید

  سلام
  اینکه نباید سن جفت اندازی کمتر از ۱۲ ماه باشه یعنی چی؟
  من یک نر و ماده خریدم که سن هرکدوم ۵ ماهه
  مشکلی پیش میاد؟

  1. Jeffrey می گوید

   سلام بله حداقل باید یک سال و نیم باشن تا بتونن موفقیت آمیز تکثیر کنن عروس هلندی حدود بیست سال عمر میکنه هفت ماهگی تازه پر میریزه و معلوم میشه که ماده است یا نر

  2. سعید ۵ می گوید

   سلام من یه جفت عروس هلندی دارم الان یک ماه شده ولی تخماش جوجه نشده براچی

  3. ناشناس می گوید

   سلام تخم عوس پاریس ۳هفته اس که در نیومد الان ۲۱روز که در نیومده

 127. کاوندی می گوید

  سلام . یک جفت عروس دارم . الان ۲۰روز است تخم گذاستن ولی خبری از جوجه شدن نیست . لطفا راهنمایی فرمایید . تشکر . کاوندی

  1. مدیر سایت می گوید

   با سلام
   احتمالا تخم ها نطفه دار نیستند

  2. محمد می گوید

   سلام
   خب باید چیکار کرد تو این حالت تا نطفه دار بشن تخما

  3. احسان می گوید

   احتمال خیلی زیاد مشکل نر که نطفه نداره

  4. احسان می گوید

   سلام یه جفت عروس دارم هرروزجفتگیری میکنن تولونه هم میرن خیلی الان شش ماه گذشته خبری ازتخم گذاشتن نشده

  5. پژمان می گوید

   سلام احتمالا تخمها فاسد شده باشن تخمهارو نزدیک گوشت بگیر ببین صدایی می آد ،یا بوش کن ببین بوی بدی نامیده

  6. ناشناس می گوید

   سلام من دوتاعروس دارم۱هفته هرچندروزدرمیون جفت گیری میکنن ولی تخم نمیذارن دلیل چی میتونه باشه ممنون میشم کمکم کنین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.