بررسی تولید مثل عروس هلندی

1029

بررسی تولید مثل عروس هلندی

بررسی تولید مثل عروس هلندی : عروسی هلندی در نه ماهگی بالغ می شود. این پرنده در سن ۹ تا ۱۲ ماهگی قادر به تولید مثل می باشد ولی بلوغ کامل جنسی آن در سن ۱۵ تا ۱۸ ماهگی حاصل می گردد. پرنده ماده بعد از جفت گیری در حدود ۵ تا ۶ تخم میگذارد و جوجهها بعد از ۱۸ تا ۲۰ روز از تخم بیرون می آیند. برای جوجه – کشی از عروس هلندی باید به مراحل زیر توجه کافی نمود.

۱- انتخاب جفت برای عروس هلندی

اولین کار پرورش دهنده باید انتخاب جفتهای مناسب برای تکثیر و زاد و ولد باشد. این امر می تواند از بروز بسیاری از مشکلات بعدی جلوگیری نماید. بهترین زمان برای خرید جوجه ها سن ۳ تا ۶ ماهگی می باشد و جوجه – های مذکور باید از نظر سلامتی، زیبایی، کامل بودن پر و بال و نداشتن مشکلات وراثتی، شرایط مناسبی داشته باشند. اولین پر ریزی عروس هلندی در سن شش تا هفت ماهگی روی میدهد و پس از درآمدن پرهای دایمی پرنده می توان از روی صفات ظاهری و آواز خواندن، پرنده نر و ماده را تفریق نمود. پرندههای انتخابی برای جفت انداختن نباید با همدیگر قرابت خونی داشته باشند، زیرا که این امر می تواند منجر به بروز بیماری های وراثتی گردد.

هرچه نسبت خونی بین پرنده نر و پرنده ماده دورتر باشد بهتر است.

۲ – آماده سازی جفت ها برای عروس هلندی

دراین مرحله پرورش دهنده باید یک جفت پرنده نر و ماده را در یک قفس بزرگ و مناسب که آزادی حرکت پرندهها در آن تأمین شده است قرار داده و اجازه دهد که اشعه خورشید و هوای تازه به میزان کافی به پرندهها برسد و همچنین باید غذای مناسب و مقوی نظیر تخمه آفتابگردان، سبزیجات، میوه و تخم مرغ آب پز در اختیار پرنده ها قرار داده شود. وقتی که پرنده به سن یک سالگی رسید، پرورش دهنده باید در مورد توافق پرنده نر و ماده دقت نماید، البته چنانچه پرورش دهنده در نظر داشته باشد که جوجه هایی با رنگ پرهای مشخصی تولید کند باید در انتخاب رنگ پرهای پرنده نر و ماده دقت کند تا بتواند به نتایج دلخواه دست یابد. برای اطلاعات بیشتر به بخشی جفت گیری گونه های مختلف مراجعه شود.

۳- جفت اندازی عروس هلندی

در هنگام جفت اندازی پرنده نر و ماده ، نباید عمر آنها کمتر از ۱۲ ماهگی باشد و بهتر است که سن پرنده ماده ۱۸ ماه باشد. در مرحله نخست پرنده نر و ماده را در قفسی جفت اندازی بدون لانه تکثیر قرار میدهند. قفس مذکور باید به عرض ۴۰ سانتی متر و به طول ۶۰ سانتیمتر و به ارتفاع ۶۰ سانتی متر باشد، البته انجمن بین المللی پرورش دهندگان عروس هلندی پیشنهاد می کند که طول قفس ۴۵ سانتی متر و عرض آن ۴۵ سانتی متر و ارتفاع آن ۹۰ سانتی متر باشد بدیهی است که قفس هرچه بزرگ تر باشد بهتر است. برخی از پرورش دهندگان پیشنهاد می کنند که پرهای اطراف مخرج پرنده نر چیده شود تا پرنده بهتر بتواند آمیزش نموده و از میزان تخمهای بدون نطفه کاسته شود. ضمنا باید میلههای داخل قفسی نصب شود و این میلهها محکم و استوار باشد تا پرنده ماده بتواند با نشستن بر روی میله های مذکور به پرنده نر اجازه دهد تا با وی ماده آمیزش نماید. پرنده نر و ماده باید لا اقل به مدت یک هفته در قفسی جفت اندازی قرارداده شوند تا به قفس مذکور و یکدیگر عادت کنند، پس از این مرحله باید اقدام به گذاشتن لانه تکثیر در داخل قفسی کرد. البته گاهی اوقات عادت کردن پرنده نر و ماده به یکدیگر حوالی یکماه به طول می کشد. لانه تکثیر به دو صورت چوبی و پلاستیکی وجود دارد و بهتر است که لانه تکثیر به عرض ۲۰ سانتی – متر، طول ۳۵ سانتی متر و ارتفاع ۲۰ سانتیمتر و قطر دریچه آن ۱۲ سانتی متر باشد، البته انجمن بین المللی پرورش دهندگان عروسی هلندی توصیه می کند که لانه تکثیر به عرض ۳۰ سانتیمتر و طول ۳۰ سانتی متر و ارتفاع ۳۰ سانتی متر بوده و قطر دریچه آن ۱۲ سانتی متر باشد. در صورت استفاده از لانه تکثیر چوبی بهتر است که این لانه قبل از استفاده با اسپریهای ضد عفونی کننده، ضد عفونی شده و به مدت یک تا دو روز در هوای آزاد گذاشته شود تا بو و رایحه آن بر طرف گردد. این امر می تواند برخی از حشرات موذی را که برای پرنده مضر هستند از بین ببرد. کف لانه تکثیر نیز باید با براده چوب به ارتفاع ۵ سانتی متر پوشانده شود. در مرحله نخست پرنده نر وارد لانه تکثیر میشود و به بررسی درون آن می پردازد و سپس تلاش میکند تا پرنده ماده نیز وارد لانه تکثیر شود و مهمترین علامت هماهنگی و توافق بین پرنده نر و ماده این است که پرنده نر اجازه میدهد که پرنده ماده وارد لانه تکثیر شود و یا این که با یکدیگر وارد لانه مذکور می شوند.

به تدریج تعداد دفعاتی که پرنده ماده وارد لانه تکثیر می شود افزایش می یابد و مدت زمانی را که در لانه تکثیر می گذراند بیشتر می شود که این دو امر نشان دهنده نزدیکی تخم گذاری پرنده ماده می باشد.

 

دستگاه جوجه کشی مناسب برای عروس هلندی

Untitled-1

ممکن است شما دوست داشته باشید
1,029 نظرات
 1. H.. L می گوید

  سلام وقت بخیر ببخشید یه سوال فوری داشتم.. ما امروز خونه نبودیم و شب که اومدیم دیدم تخم عروسم باز شده و جوجه اومده بیرون و هردوتا عروس ماده و نر تو لونه بودن و (اینکه چشم عروس ماده یکیش بسته بود و خیلی قرمز بود بعد خودش بازش کرد اما الان یجوریه علت چیه ؟) ولی چون متاسفانه خونه نبودیم اب و دونه تو لونشون نبود و انگار خیلی وقت بود بیرون از تخم اومده بود بعد چند دقیقه مرد 🤧 و همچنین ۱۹ روزه بدنیا اومد.. میخاستم بدونم الان ۳ تا تخم دیگه با تفاوت زمان دارن و من یه لحظه صدای جیک جیکشو شنیدم بعد الان هرموقع در بیاد من باید بهشون چی بدم؟ بجز اون زرده تخم مرغ.. خود پدر و مادرش چی باید بزاریم تو لونه تا بهش بدن؟ اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از مواد غذایی نرم و پودری مانند تخم مرغ اب پز ، سیب زمینی له شده ، دانه های پودر شده ، میوه و سبزیجات ریز ریز شده و پلت مخصوص پرنده های زینتی به صورت خرد شده استفاده کن
   اگر پدر و مادر نمی تونن جوجه ها رو تغذیه کنن خودتون باید سرلاک و سرنگ جوجه ها رو تغذیه کنی
   اموزش هاش توی اینترنت هست

   1. H.. L می گوید

    من الان اون یکی تخمشون هم درومد جوجش.. بعد تخم مرغ رنده شده براشون گذاشتم تو لونه ولی نر بهش نمیده و میزاره لا پراش جوجه رو و نمیزاره ماده بره تو… چیکار باید بکنم؟ بزارم پیششون باشه یا جداش کنم؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     نر رو جدا کن و تا زمان بزرگ شدن جوجه ها ، نر باید جدا باشه

     1. H.. L می گوید

      بعدش دیگه باهم کنار اومدن و نر بهش غذا میده و باهم پیششن دیگه نیاز به جدا کردن نیس؟

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       اگه با هم درگیری ندارن نیازی به جدا کردن نیست

 2. محمد تاج می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یه جفت عروس دارم موقعی هم که لونه رو داخل قفسشون گزاشتم پوشال ریختم واسشون
  الان یه دوروزی هست تخم گزاشته ولی پوشالارو هی میریزن بیرون دوبار تا الان پر کردم ولی بازم ریختن بیرون البته این اتفاق قبل تخم گزاری بود الان دیگه تخم رو کف لونه گزاشته به نظرتون مشکلی نداره؟؟؟
  ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما دوس نداره روی پوشال بخوابه
   بهتر که مقدار نخ و کاموا ، پوشال و کاه و پنبه رو بذارید داخل قفس تا خودش انتخاب کنه و ببره داخل لونه

   1. محمد تاج می گوید

    خیلی ممنون
    یه مورد دیگم که هست
    عروس ماده رو من از جوجه بودنش خودم بزرگ کردم و خیلی هم دستی بود عروس نر رو هم که گرفتم دستی بود ولی الان یه چن روزی هست از موقع جفت گیریشون خیلی نوک میزنن دست رو از لای نرده قفس میبرم داخل میخوان بزنن دایلش چیه این تغیرات؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     شاید کم کم دارن شما رو فراموش می کنن یا اینکه ماده می خواد تخم بذاره و نر و ماده از لانه محافظت میکنه

 3. محمد می گوید

  با سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که چند بار جفت گیری شون را دیدم الانم چند روزه که هردوشون بیشتر روز را توی لونه هستند فقط برای غذا خوردن میان برون و شب ها هم بیرون از لونه هستند احتمال داره که میخوان تخم بزارن ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله امکانش زیاده
   صبور باشید و کمتر برید دوروبرشون

 4. کارتولی می گوید

  سلام یه جفت عروس هلندی با هم جفت کردم
  یک سال و نیم حدود سنشون هستش
  ماده لوتینو
  کم کم با هم خوب شدن ولی جفت گیری من ندیدم
  سه روز خونه نبودیم دیدم ماده تو لونه تخم گذاشته
  قبلش نر خیلی مست بود و اواز میخوند

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمال جفت گیری هست
   اگر می خواهید از جفت شدن اونا مطمئن بشید
   موقتا نر رو از ماده جدا کنید اگر برای هم بی قراری کردن ، یعنی قبلا جفت شدن و به هم وابسته ان

 5. M. R می گوید

  با سلام خدمت شما طی کامنت قبلی من یه جفت عروس هلندی گرفتم که جایی که بود ۳تا تخم گذاشته بود من آوردم ۲تا هم دست من گداشتن ولی نخوابیدن و برشون داشتم الان نیاز به تقویت یا کاری هست که انتخاب بدم قطره آدس ای را شروع کنم یا نه آز راهنمایی تون سپاسگزارم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که بهشون اب و غذای کافی و مولتی ویتامین بدید و نیازی به استفاده از دارو نیست

 6. M. R می گوید

  با عرض سلام مجدد ممنون از راهنمایی تون فقط منظورتون از غذای مرطوب همان سیب زمینی وتخم مرغ و سبزی و…هست؟ اگر اضافه اش را داخل یخچال بزاریم و دوباره استفاده کنم ایرادی نداره؟ مولتی ویتامین را هم هروز بهشون بدم یا نه سپاسگذارم.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کامنت قبلی خودتون رو ریپلای کنید ببینیم مشکل چی بوده

   1. س می گوید

    سلام من یه جفت عروس دارم که هروز جفت گیری میکنن و الان تازه یک هفتس که نره همش تو لونه میمونه ماده بیرون لونه و فقط بعضی موقه ها ماده هم میره تو لونه. نزدیک قفسم بشیم نر وایمیسه جیغ و داد و نوکای شدید میزنه. ماده خیلی تحرک داره و راحت پرواز میکنه. یعنی اگر تخم داشته باشه از بی تحرکی و سخت راه رفتن معلوم میشه دیگه.. مشکلی دارن که تخم نمیزارن؟ سنشونم نر ۱۴ماهشه و ماده ۱۲.تغذیه و مکمل و هواشونم خوبه.

    1. ادمین می گوید

     سلام
     نه مشکلی ندارن ، نر داره لانه رو اماده میکنه ، کارتون نباشه وقتش مادر میره تو نر بیرون وا میسته

   2. M. R می گوید

    با سلام و خسته نباشید یه جفت از عروسهای من چندین بار جفت گیری شون را دیدم زیادم توی لونه میرن ولی نمیدونم چرا تخم نمیزارن خیلی وقته احتمال داره به خاطر اینه اولین بار شون هست میخوان تخم بزارن یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید.

    1. ادمین می گوید

     سلام
     اگه به سن مناسب نرسیده باشن تخم نمیزارن

 7. i.m می گوید

  دوتا عروس هلندی خریدم ۳تا تخم داشتن موقع خرید امکان دستی شدن وجود داره؟

  1. ادمین می گوید

   خیر
   پرنده های جفت دستی نمیشن باید تک باشه که دستی بشه

 8. Mr می گوید

  با سلام و خسته نباشید یه جفت از عروسهای من چندین بار جفت گیری شون را دیدم زیادم توی لونه میرن ولی نمیدونم چرا تخم نمیزارن خیلی وقته احتمال داره به خاطر اینه اولین بار شون هست میخوان تخم بزارن یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   محیطشون رو گرم کنید و کمی مرطوب
   تغذیشون رو بهبود بدید و بهشون مولتی ویتامین طیور زینتی هم بدید و صبور باشید
   وجود کف دریا یا سنگ مینرال هم در قفس بخصوص در دوران تخم گذاری واجبه

 9. ارمان می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم ۹ تا تخم گذاشتن ولی حدودا یک ماه شاید چند روز بیشتر گذشته بنظرتون هنوز بزارم رو تخم بشینن یا که برشون دارم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   عروس هلندی غالبا ۶ تا تخم میزاره
   بررسی کنید دقیق که هر دو ماده نباشن

   اگه از اخرین تخم ۲۵ روز گذشته بردارید

   طول معمول جوجه کشی از زمانی که تخم رو میزاره حداکثر ۲۱ روز هست برای این پرنده که چند روزم تخفیف بدیم ، اگه تا ۲۵ روز جوجه نشه دیگه فایده ای نداره

 10. H.. L می گوید

  سلام ببخشید آیا به عروسم قبل از تخم گذاری ویتامین ندادم بدون نطفه هست یا ربطی نداره ۴تا تخم گذاشته چند روز طول میکشه جوجه بیرون بیاد آیا باید سرک کشید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بدون نطفه شدن میتونه دلایل مختلفی داشته باشه که تغذیه یکی از عواملیه . اگه ویتامین بگیره بهتره ولی اگه نگیره هم شرایط مناسب باشه تخم نطفه دار میشه
   دوره جوجه کشی عروس هلندی ۲۰ تا ۲۱ روز هست . سرک هم میکشید به تخم ها دست نزنید یا دستتون رو نبرید داخل لونه
   غذای خوبی بهشون بدید

   1. A.M می گوید

    با سلام
    من یه جفت عروس هلندی دارم که هفت روز هست که سه تا تخم گذاشتن
    حالا میخوایم بریم شهرستان مشکلی پیش اومده ایا میشه اونا رو ببریم یا باید بسپریمشون به کسی آخه اگه جابجا بشن مشکلی پیش نمیاد که نخوان دیگه روی تخم ها بخوابن راستی تا شهرستانمون ۶ ساعت راه هست تا حالا چند بار بردیمشون اما اینبار بخاطر تخم ها میترسم

    1. ادمین می گوید

     سلام
     به امکان زیاد دیگه روی تخم ها نشینن

 11. M. R می گوید

  باعرض سلام مجدد چند ماه طول میکشه جفت گیری دوباره.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نمیشه گفت
   شاید ۲۰ روز شاید ۲ ماه !

 12. مریم می گوید

  سلام خسته نباشید.من یه جفت عروس دارم.تا الان دو تا تخم گذاشته.ولی کف قفس تخم میذاره.من مجبورم تخم رو به داخل لونه انتقال بدم مشکلی نیست؟
  نر میره میخوابه روشون ولی ماده نه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   کم کم ماده هم میخوابه
   مشکلی نیست
   باید سقف لانه رو محکم ببندید تا باز نشه اینطوری احساس امنیت می کنن
   کف لانه رو هم با پوشال نرم پر کن
   توی قفسشون هم کف دریا و اب و غذای کافی بذار

 13. M. R می گوید

  سلام من یک جفت عروس گرفتم که جایی که بود ۳تا تخم گذاشته بود من آوردم ۲تا هم دست من گداشتن ۲روز نره خوابید روتخمها ولی ماده نخوابید بلند شدن منم تخمها را برداشتم ایرادی نداره در ضمن چند روز دیگه دوباره تخم میزارن ممنون مشم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نباید تخم ها رو برمیداشتید
   بهتر بود از ایزی باتور ۶ برای جوجه کشی تخم ها استفاده می کردید
   تا دوره جفت گیری بعدی که معمولا چند ماه دیگه است صبر کنید.

  2. M. R می گوید

   سلام مجدد تخمها را تازه برداشتم دوباره بزارم سر جاش

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    اگر ماده حساسیت نداره
    می تونید بذارید سر جاش
    چون بعضی از ماده ها روی تخم نمی خوابن و باید در نبود ماده این کار رو بکنید.

 14. فرزاد می گوید

  با سلام من یه عروس هلندی نر (سینامون) دارم که تقریبا ۸ ماه بدون جفت بود بعد از اینکه براش جفت گرفتم (لتینو) تویه ۱۰ روز اول خیلی خوب باهم جفت شدن و روز چند بار باهم جفتگیری میکردن ولی بعد از اون ماده دیگه تمایلی به جفتگیری نشون نمیده (الان ۲۰ روزه) ضمنا جدیدا با هم دعوا هم میکنن (بیشتر وقتی میخوام دستی بهشون غذا بدم)، در ضمن عروس نرم کامل دستی هست ولی عروس ماده نه، خواهش میکنم راهنمایی کنید چیکار کنم تا بتونم دوباره جفتشون کنم، با سپاس از سایت خوبتون

  1. فرزاد می گوید

   من وقتی دیدم دارن خوب جفتگیری میکنن براشون لونه گذاشتم

  2. ادمین می گوید

   سلام
   بهشون دستی غذا ندید و بین اونی که دستی هست و اونیکی فرقی نزارید
   یعنی اونی که دستی هست رو بیرون نیارید و باهاش بازی نکنید ! یه مدت بزارید باهم باشن و زیاد پیگیرشون نباشید تخم هم خواهند گذاشت

   1. علی می گوید

    سلام خسته نباشید من یه جفت عروس هلندی دارم که به تازگی تخم گذاشتن میشه بگید بعد چند روز تخم ها تبدیل به جوجه میشن و ایا باید پوشال های لانه رو حین اینکه تخم داخل لانه هست عوض کرد چون مدام روی تخم هستن و همونجا مدفوع میکنن و به سوال دیگه هم دارم اینکه عروس ماده مدفوع هاش ده برابر عروس نر هست ایا مشکل خاصی یا عفونت هست که نیاز به بردن پیش دامپزشک داشته باشه یا نه .؟ ممنون میشم راهنمایی کنید .

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     معمولا بین ۲۰ الی ۲۳ روز جوجه ها میان بیرون
     پوشال رو به صورت هفتگی عوض کنید
     فضله ماده هم مشکلی نداره

 15. کاربر می گوید

  سلام
  جفت من ۴ تا تخم گزاشتن ولی امروز که نگاه کردم دیدم دوتا از تخمارو زیر پوشالا قایم کردن
  دلیل این کارشون چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید میترسن که بردارید
   محیطشون باید اروم و خلوت و بدون رفت و امد باشه
   سقف لونه رو هم حتما محکم ببندید تا خیالشون راحت باشه که در امنیت هستند

 16. N.r می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یه عروس هلندی لوتینو دارم که سه ماهشه و سرلاک میخوره از دوماهگی تو قفس گذاشتم تا دون بخوره ولی کلا اهمیت نمیده گاهی اوقات کتان میخوره اما فقط داد میزنه بهش غذا بدم الان چیکار کنم این بچه دونخور شه خستم کرده انقد سرلاک دادم دوتا سرلاک خورده هنوزم میخواد بهش نمیدم دون بخوره قیامت میندازه سرلاک میخواد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   قبلش ترکیبی از انواع دانه ها یا میوه و سبزیجات خرد شده رو بذار جلوش و تشویقش کن که بخوره
   اگر نخورد بهش سرلاک بده
   اما هر بار کمتر از دفعه قبل بده تا به خوردن دانه ها عادت کنه
   ولی اصلا پرنده رو گرسنه نذارید و دانه ها و میوه و سبزیجات جلوش باشه همیشه تا کم کم عادت کنه
   یا می تونی سرلاک رو از داخل سرنگ بریزی روی میوه ها تا هر دو رو با هم بخوره
   خلاصه جوری که به خوردن دانه ها و میوه ها تشویق بشه

  2. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی نیست تا ۳ ماهگی سرلاکی رو ادامه بدید
   سرلاکی اگه مقوی باشه فاصله ی بین دو غذا بیشتر میشه

 17. H.. L می گوید

  ببخشید این ک گفتید از ایز باتور ۶ استفاده کنم یعنی خودشون نشینن روش ببرم بدم ی دستگاه جوجه کشی؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خودتون دستگاه رو از ما خریداری می کنید و تخم ها رو داخل دستگاه میزارید
   دیگه نیازی نیست پرنده ها روی تخم ها بخوابن
   دستگاه خودش از تخم ها جوجه کشی میکنه
   برای اطلاعات بیشتر مقاله اموزش ایزی باتور ۶ رو بخون

 18. علی می گوید

  سلام من یه جفت عروس دارم که دیروز یدونه تخم گزاشته امروز دیدم بازم دارن جفت گیری میکنن علتش چیه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   علت خاصی نداره طبیعیه
   بهترین شرایط برای جوجه شدن تخم عروس هلندی استفاده از دستگاه جوجه کشی هست
   خودشون از ۶ تا تخمی که میزاره نهایت بتونه ۲ تا بزرگ کنه

 19. رضا فاضلی می گوید

  سلام خسته نباشید عروس هلندی درسال چتد بار تخم گذاری میکند؟
  جوجه هاشو جدا کردیم چند وقت بعدش تخم میزاره؟
  جوجه هارو میشه از روز پنجم جدا کنیم و خودمون دستی بزرگ کنیم و دیگ ب قفس پدر مادر برگردونیم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا سالی دو بار تخم گذاری میکنه
   بهتر که پدر و مادر از جوجه ها مراقبت کنن چون حساسن و خیلی سریع تلف میشن
   حتما به پدر و مادرش غذای کافی و پودری بده تا بتونه جوجه ها رو تغذیه کنه
   تخم مرغ اب پز
   دانه های پودر شده
   میوه و سبزیجات خرد شده
   کف دریا هم حتما بذار داخل قفس

 20. Abolfazl می گوید

  سلام
  من یه جفت طوطی عروس جَوون دارم تقریبا یه روز در میون جفتگیری میکنن هردو دستی ان ماده شیش ماهشه نره هفت ماه
  ماده صبح تا شب فقط داره جیغ میزنه و بیقراری میکنه ،گاز میگیره،لونه گذاشتم براشون ماده توش نمیره ولی نره یبار رفت چیکارشون کنم؟ مشکل ماده چیه که انقد جیغ میزنه؟…
  هرکاری کردم که جفتگیری هم نکنن( برای سن کمشون) ولی موفق نشدن و جفتگیری میکردن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سنشون کمه و بازیگوشی میکنن
   به نظر نمیرسه مشکلی داشته باشن
   محیط نگهداریشون سرد نباشه

 21. H.. L می گوید

  سلام مجدد ببخشید همونطور ک شما گفتید نر فقط یرای چند روز میرفت رو تخم و الان ماده فقط ظهر و عصر ها میشینه رو تخم و صبح ها دائم صدا میکنن و نمیره رو تخم.. علت چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مشکلی نیست
   اب و غذای کافی داشته باشن و محیطشون اروم و خلوت باشه
   خودشون به نوبت روی تخم ها میخوابن

   1. H ..L می گوید

    یعنی به هیچوجه نیارمشون بیرون ؟
    آها یعنی مشکلی نیست که شبا نمیخوابن روش ؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     شاید میخواد بازم تخم بذاره برای همین نمیخوابه
     اصلا کاری بهشون نداشته باش فقط اب و غذای کافی بده
     و کف دریا بذار تو قفسشون
     برای ماده هم پودر پوسته تخم مرغ قاطی غذا بده
     دمای محیط رو هم گرم کن تا شوک دمایی به تخم ها وارد نشه

     1. H.. L می گوید

      اها سپاس.. پس اینکه شبا نمیخابه جای نگرانی نیست
      بعد ببخشید مثلا اگه ب هر دلیلی تخم جوجه نشد احتمالش هست بازم تخم گذاری کنه یا نه کلا هر عروس تو طول عمرش فقط یک بار تخم گذاری میکنه؟

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       نه نگران نباشید
       در دوره جفت گیری بعد بازم تخم گذاری خواهد کرد کافیه که محیطش گرم باشه و غذای کافی به خصوص پروتئین و کلسیم داشته باشه
       برای جوجه کردن تخم ها بدون دردسر می تونی از ایزی باتور ۶ استفاده کنی

      2. H.. L می گوید

       خیلی ممنون از راهنماییتون..
       بعد معذرت میخام من الان عروسم ششم اخرین تخمشو گذاشت و بعدش مدام روش میشینن.. حدودا کی از تخم در میان جوجه ها؟

      3. کارشناس وب سایت می گوید

       حدودا بین ۲۰ الی ۲۳ روز
       بهتر که روز هفتم با چراغ قوه نطفه سنجی کنید و از زنده بودن جنین ها مطمئن شوید
       مقاله اموزش نطفه سنجی رو بخونید

 22. danial. vd می گوید

  سلام ببخشید من یه جفت عروس دارم اما نمیدونم جفت گیری کردن یا نه ولی ماده سه تا تخم گذاشته احساس میکنم بدون نطفس ولی ماده روش میخابه اما اجازه نمیده نر بیاد تو لونه و هی نره را میزنه نظر شما چیه باید چکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نر رو جدا کن و بعد از یک هفته تخم ها رو با چراغ قوه نگاه کن ببین جوجه داخلش تکون میخوره یا نه
   تا زمانی که جوجه ها بیرون نیومدن ، نر باید از ماده جدا باشه

 23. سپهر می گوید

  سلام من عروس هلندی ماده مست دارم آماده جفت گیری ودنبال عروس نر نطفه دار می گردم کسی برای فروش دارد
  البته آلبینو یا نطرینو باشه عروس خودم نطرینو ودرشت اندام هست

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که برای خرید به خود پرورش دهنده ها مراجعه کنید و از خرید اینترنتی خودداری کنید

 24. محمد می گوید

  سلام میخواستم بدون عروس هلندی در سال چند بار تخم می گذارند و چند تا تخم می گذارند

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا سالی دو بار
   هر بار ۶ یا ۷ تخم

 25. دیانا می گوید

  سلام خسته نباشید
  عروس من تخم گذاشته سه تاش دراومدن یکی دیگه مونده با توجه به اینکه میگن سرک به لونه نکشید به حال خودشون رها کردم بعد یک ساعت و نیم ماده بیرون اومد نر داخل بود به لونه سر زدم دیدم تخم آخری زیر جوجه ها بود جوجه ها هم کنار گوشه لانه هستن نگران شدم کندلینگ تخم رو بررسی کردم یه حرکت خیلی ریزی دیدم ولی قلبش نمیزنه انگار.
  سریع گذاشتم زیر نر.
  بنظرتون بخاطر اینکه یک ونیم ساعت زیر جفت نبوده مرده؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   این امکان خیلی کم
   بهتر که به جوجه کشی ادامه بده

 26. H.. L می گوید

  ببخشید من عروسم همون که ی بار تخم گذاشت ولی شکست یکی دیگه دو روز بعدش گذاشت… اما فقط میرن نوبتی تو لونه ولی روش نمیشینه و محل به تخم نمیده.. علت چیه؟ یعنی چون جاشون عوض شده بوده از حسش درومدن؟ ☹️

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا میخوان جاشونو برای تخم گذاری مناسب کنن
   حتما از پوشال نرم استفاده کن و اگر لانه سقف داره ، سقفش رو محکم ببند تا باز نشه
   بعد از اینکه از امنیت لانه مطمئن شدند تخم گذاری می کنند.

   1. H.. L می گوید

    یعنی سقف لونه چوبی رو یعنی کامل ببندم؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اره ببند حتی محکم چسب بزن تا باز نشه
     چون احساس امنیت نمی کنن برای همین تخم نمیزارن

     1. H.. L می گوید

      اها خیلی ممنون
      ببخشید این توی عروس طبیعیه ک فقط عروس نر بشینه رو تخم و نزاره ماده بره؟

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       معمولا ماده میشینه
       ولی قبل تخم گذاری معمولا نر لانه رو گرم میکنه

 27. Mohamad matin.slr می گوید

  سلام من یک عروس هلندی دارم تازه جفت خوردن متاسفانه پشت مقعد عروس هلندی مدفوع مونده و جفت گیری هم کردن و در روز یک بار دستشویی می‌کنه که اونم تقریبا میشه گفت ۱۰ برابر مدفوع قبلش بود این موضوع خیلی نگرانم کرده میشه لطفاً زود جوابم را بدید امکان داره برای دوره رسیدن به تخم گذاری باشه یا اینکه دونه پرنده مشکل داشته باشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا به دلیل نیاز به تخم گذاری غذای زیادی مصرف کرده
   اگر علایم دیگه ای نداره جای نگرانی نیست

  2. ramtin می گوید

   سلام من دوتا عروس هلندی نر و ماده دارم اینا هروز جفت گیری میکنن میخواستم ببینم چقد زمان میبره تا تخم بزارند اگه میشه بهم بگید ممنون

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    اگر لانه داشته باشن و اب و غذای کافی همراه با کف دریا داشته باشن بعد از یک یا دو هفته

  3. ramtin می گوید

   سلام من دوتا عروس هلندی نرو ماده دارم اینا هروز جفت گیری میکنن میخواستم بدونم چقدر طول میکشه تا تخم بزارند؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    بهتر که براشون لانه بسازید و حتما اب و غذای کافی داشته باشن
    از کف دریا هم حتما استفاده کن
    اگر ماده نمی تونه کف دریا بخوره ، بهش پودر پوسته تخم مرغ بده

 28. آرش صفائی می گوید

  سلام
  من یک عروس نر گرفتم هی میرفت جلوی آینه خودش را می‌دید و آواز می‌خواند یک ماده برایش گرفتیم کله اش رو میبره جلوی ماده ماده میزنه توی کله اش یک لونه بعد از ۶ یا ۷ روز برایشان گرفتیم نر میره توی لونه نمیزاره ماده بیاد تو چکار باید بکنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان به هم عادت میکنن
   اب و دان کافی و محیط ارومی رو براشون فراهم کنید
   اگر نر وابستگی به ماده نداره ، نیازی به خرید ماده نبود
   می تونستید سرگرمش کنید. خیلی ها هستن این پرنده رو به صورت تنها نگهداری می کنند.

   1. مرادی می گوید

    سلام من یه ماده دارم الان حدود ۵ تا تخم گذاشته ، خواستم ببینم اگه براش یه نر بگیرم باز هم تخم میذاره یا نه ، چون شنیدم کلا سالی ۶ ، ۷ تا تخم میذارن ، آیا الان هم می تونم روی تکثیرشون حساب کنم ؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بهتر که در دوره جفت گیری بعدی براش نر بخرید
     چون اگه ماده زیاد تخم بذاره بدنش ضعیف و لاغر میشه

  2. Fafa می گوید

   سلام ببخشید من یه جفت عروسد هلندی دارم که عروس هام ۴تا تخم کردن بعد پراشون میریزه دلیلش چی مینتون باشه.
   لطفا نماییپ کنید

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    احتمالا وارد دوره تولک شدن
    اگر با خارش و قرمزی پوست همراه نباشه مشکلی نیست دوباره رشد میکنه
    بهتر که از غذاهای دارای پروتئین استفاده کنید تا سریعا بهبود پیدا کنن

 29. MMS می گوید

  سلام من دوتا عروس هلندی دارم الان تو شکم ماده یه دو روزی هست که تخم هست خدایی نکرده یک وقت بیچاره تلف نشه و راستی عروس هلندی در طول سال میانگین چند بار جوجه میده

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نباید مدت زیادی بمونه ، اگه احساس میکنید که زیادی مونده حتما ببرید دامپزشکی
   در طول سال ۴ تا ۶ بار تخم ریزی میکنن ، هر بار تا ۶ تخم

   1. MMS می گوید

    ممنون که علمی را که دارید رایگان در خدمت ما میزارید

   2. علی می گوید

    سلام اقا من عروس هلندی هام ۱ هفته میشه جفتگیری کردن و میرن توی لونه ولی ماده تخم نمیزاره و یکم حس میکنم کسله و میخوابه

    ..
    میخواستم بدونم از کجا بفهمم عروس هلندی حامله است و میخواد تخم کنه
    و اینکه این کسلی بعد از جفتگیریاتفاق افتاده طبیعیه یا نه ؟؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     احتمال تخم گذاری هست
     معمولا ماده در مواقع تخم گذاری این حالت رو داره
     به ارومی زیر شکمش رو لمس کنید ببینید تخم هست یا نه
     مقداری روغن زیتون بریزید تو گلوش تا به دفع تخم کمک کنه

 30. مهران می گوید

  سلام عروس های من چهارتا تخم گذاشتن و دو تا شون در اومدن البته چون پوسته سفت بود خودمم کمک کردم تو در اومدن جوجه ها ولی جوجه سوم رو که در آوردیم عروس نر کشتش اینقد نوک زد که مرد …نمیدونم چرا به نظرتون علت این کارش چیه …خیلی به جوجه هاشون میرسن اصلا نمیدونم چرا گشت این جوجه رو

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در طبیعت هم این مورد اتفاق میفته
   باید در این شرایط پرنده رو جدا کنید و خودتون بزرگش کنید
   امکان ایجاد اسیب به سایر تخم ها بخصوص بعد از جفتگیری مجدد وجود داره

 31. Annie می گوید

  بعد ی سوال دیگه هم داشتم اینکه عروس هلندی من دستی هست وقتی از قفس بیرونش میارم می‌ره رو فرش پود و هرچیزی ک پیدا کنه می‌خوره انگار شده سرگرمیش چیکار کنم مجبور میشم دوباره بزارمش تو قفس وقتی هم میزارمش تو قفس هی دوباره ورجه ورجه می‌کنه و جیغ میزنه ک بیارمش بیرون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیلیا این مشکل رو دارن
   تنها چارش اینه که هیچی رو فرش دم دستش نباشه که بتونه بخوره ! مخصوص نخ و موی سر که ممکنه براش خیلی مشکل درس کنه
   یه جایی تو خونه براش تاب نصب کنید بره اونجا برا خودش بازی کنه
   توپ های کوچیک پارچه ای بزارید در اختیارشو و …

 32. H.. L می گوید

  سلام مجدد وقت بخیر.. ببخشید ما اومدیم برا چند روز مسافرت و عروس هام رو چون اذیت نشن بردم خونه اقوام.. بعد فرداییش عروس تخم کرد ولی خورد ب لبه ی قفس شکست… الان باز امکانش هست تخم کنه و اینکه بعد از مسافرت برگشتیم ببرمشون خونه یا بزارم همونجا باشه از تخم نره؟ 💔

  1. ادمین می گوید

   سلام
   عروس هفندی هر چند روز یک بار تخم گذاری داره که بهتره براش لونه هم بزارید
   این تغییر مکان ها هم براش مشکل بوجود میاره هم استرس ایجاد میکنه ممکنه نتونه تخم ها رو جوجه کنه

   1. H.. L می گوید

    اها.. خیلی ممنون
    فقط ببخشید تخمش خیلی نازکه و میترسیم نور بندازیم ببینیم نطفه داره یا نه شاید بشکنه…
    از همه عروس ها نازکه یا اینا یه مشکلی دارن؟
    بعد جوجه میشه؟

    1. ادمین می گوید

     سلام
     اگه اونقدر که شما میگید نازک هست ، نشون از اینه که تغذیه پرنده از نظر کلسیم مناسب نبوده
     براش کف دریا یا سنگ مینرال بزارید تا تخم های سری بعد مناسب باشن
     جوجه شدن قابل تشخیص نیست

 33. Fafa می گوید

  سلام خسته نباشید تروخدا راهنماییم کنید
  .
  من یه جفت دارم امروز صبح عروس مادم اومد از لانه بیرون استفراغ کرد و دوباره ساعت ۶ایناهم دوباره تکرار کرد بعد دانه ها انگار هضم نشدند چیکار کنم درمان میشه،؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که مقداری سنگ ریزه تمیز و شسته شده رو به همراه دانه بهش بدی
   سنگ ریزه ها به هضم دانه ها کمک میکنه
   استفراغ پرنده ممکن دلیل بر نیاز به جفت گیری باشه
   بهتر که اب و دان کافی بدید و شرایط مناسبی رو برا جفت گیری اونا فراهم کنید.

 34. Arad می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من یه عروس ماده داشتم نزدیک یکسالش بودو خیلی تنها بود به همین دلیل یه نر واسش گرفتم بعد از یه مدت لونه واسش گذاشتم و یکهفته بعد دیدم تو لونه یه تخم گذاشته دقیقا روز ٩اردیبهشت تخم اولش گذاشت و یازدهم تخم دوم و سیزدهم تخم سوم… و دیدم دیگه تخم نزاشت و الان که هفت روز از آخرین تخمش میگذره دیدم که یه تخم دیگه گذاشته یعنی چهارمین تخمش رو بعداز یکهفته گذاشته… میخواستم بدونم چی شده که بعداز یکهفته تخم چهارم رو گذاشته؟ سپاس 🙏

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی نیست در این پرنده این مورد طبیعی هست

 35. Annie می گوید

  سلام من عروس هلندیم رو بردم دامپزشک بعد ایشون گفتن ک نباید کلا به عروس هلندی میوه و تخم مرغ آبپز داد بعضی ها فکر میکنند ک اینکار درستی هست و موجب تقویت عروس هلندی میشه اما اینطور نیست و اشتباه می‌کنند بجاش بهم دانه های تقویتی _ گچ کلسیم و … داد اما شما میگید که میوه و سبزیجات برای عروس هلندی خوبه …

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هفته ای یک بار مشکلی ایجاد نمیکنه و عروس هلندی ها علاقه دارن به خوردنشون
   میوه و سبزیجات دارای انواع ویتامین ها و مواد معدنی هستش و به تقویت بدن پرنده کمک میکنه

 36. محمدرضا می گوید

  سلام من چند سالیه طوطی عروس دارم ازشون جوجه هم گرفتم..ولی ماده یا جوجه شو میزنه یا میکشه بخاطر همین زود جداشون میکنم..اینسریا شروع ب کندنپر نر کرده..بهش کلسیم دارو هم دادم فایده نداشت..چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید تا پایان فصل جفت گیری جداشون کنید
   اگر برای هم بی قراری کردن می تونید بندازید پیش هم

 37. مریم می گوید

  سلام من یک عروس ماده دارم تقریبا یک سال و نیمشه.کاملا دستیه و بهم وابستس.دیروز پرنده نر دوستمو دید و ی چند دقیقه ای کنارش بود ولی مطمئنم پرنده نر باهاش کاری نکرد.چتد ساعت بعدش عروسم خیلی میخوند یهو هم شروع کردم بالا بیاره.دونه هاشو هضم نکرده بالا میاورد و حالت ضعف و خواب داشت.خیلی مقاله خوندم و از چند نفر پرسیدم گفتن این جفت میخاد
  حالا اگه جفت پیشش نباشه طوری میشه؟
  یا عادت میکنه و خوب میشه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   طوریش نمیشه ولی زمان بیشتری رو باهاش بگذرونید تا افسرده نشه
   دوباره خوب میشه ، بهتره این مدلی تحریکش نکنید که تا لب چشمه ببریدش و تشنه برش گردونید !

 38. احمد می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  من یه جفت عروس هلندی دارم که از ۸ ماهگی با هم جفت گیری کردن و سه ماه طول کشید تا ماده تخم بزاره که ۴ تا تخم گذاشته الان از اولین تخمی که گذاشته ۲۳ روز میگذره و خبری از شکستن تخم و جوجه شدن نیست بنظرتون الباقی تخم ها هم به همین صورته اصن احتمالش هست که جوجه ایی دربیاد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که تخم ها رو مورد نوربینی قرار بدید تا از وجود جوجه داخل اونا مطمئن شوید.
   چون اولین بار هستش امکان داره تخم ها بدون نطفه باشه
   حتما در تغذیه ماده از پروتئین و کلسیم کافی استفاده کن

 39. محمدرضا می گوید

  سلام خسته نباشیدمن ی ماده عروس دارم دستی هست فکرکنم۵یا۶ماهه بودخریدم سبزیجات نمیخوره تخم مرغم ازاول دادم ولی نمیخوردمجبورمیشدمتخم مرغ شل درست کنم باسرنگ بدم ولی بازم عادت نکردبخوره الان جفت نرگرفتم براش جفت گیری کردن تخم گذاشتن ولی درست نمیخابه روی تخم هاواینکه الان۱۰تاتخم گذاشته تاچنتاتخم میزاره وچیکارکنم درست بخابه روتخم هاتومحیط کارگاه تولیدی لباس نگهداری میکنم ولی تواتاق جداگانه گذاشتم تهران هم هستم چیکارکنم سبزیجان وتخم مرغ بخوره ودرست روتخم هابخابه؟؟؟؟؟ باتشکرازشماخیلی ممنون میشم راهنمای کنید🙏🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید از ترکیبی از دانه ها مثل ارزان ، کتان ، گندم ، دانه سویا ، تخم افتابگردان ، تخم کدو و … استفاده کنید
   میوه و سبزیجات مختلف رو خرد کنید و در کنار دانه ها بهش بدید
   حتما توی قفس کف دریا قرار بده و از پودر پوسته تخم مرغ برای تامین کلسیم بدنش استفاده کن
   شاید پر سر و صدا و استرس زا بودن محیط باعث میشه درست روی تخم ها نخوابه

 40. محمد می گوید

  با سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که چند بار جفت گیری شون را دیدم الانم دایم داخل لونه هستند به نظرتون میخوان تخم بزارن چند روز طول میکشه سپاس گذارم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به زودی تخم میزارن
   شرایط رو فراهم کنید و اب و دان کافی بدید
   میوه و سبزیجات هم حتما بده

 41. mojtaba می گوید

  سلام
  یک عروس هلندی نر دارم هولوهوش ۷یا۸یا۹ماهه یه عروس هلندي ماده هم دارم هولوهوش یک سالو نیمه یک هفته از هم دور نگهداشتن تا هم دیگه راببینید وآشنا شن بعد کنارهم گذاشتم بعد عروس هلندیه مادم وقتی نر میاد یا میزنش یا فرار میکنه البته عروس هلندي مادم دستی و۳تا تخم خاکی گذاشته ونر هم وحشه،چکار کنم تا جفت بشن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر بود تا یکسالگی ماده صبر می کردید،اما حالا که خریدید باید مدتی جدا از هم باشن تا کاملا به هم عادت کنن
   بعد می تونید اونا رو بندازید پیش هم

  2. شهاب می گوید

   سلام من یه جفت عروس هلندی دارم قبلا هم جوجه دادن ولی الان یک سال هم میشه که جفت گیری میکننن ولی خبری از تخم گزاشتن نیست باید چکار کنم هر کاری لازمه بگید

   1. ادمین می گوید

    سلام
    این ممکنه دلایل مختلفی داشته باشه
    عدم تامین ویتامین های مورد نیاز پرنده ها که برمگیرده به تغذیه و …
    محیط سرد با رطوبت کم
    شلوغی محیط
    وارد شدن استرس های پی در پی به طیور

    برای بهبود شرایط :
    تغذیه ی پلت مخصوص بدید برای مدتی
    از انواع میوه ها براشون استفاده کنید
    محیط ساکت ، گرم + مرطوبت باشه
    مولتی ویتامین مخصوص طیور زینتی حتما بدید
    کف دریا حتما بدید
    بهداشت محیط رو بیشتر از پیش دقت کنید
    لانه رو تغییر بدید و در صورت امکان قفس رو بزرگتر کنید

 42. H.. L می گوید

  سلام.. ببخشید من ۲ تا عروس دارم ک نزدیک ۱ ساله گرفتمشون و تاحالا خیلی جفت گیری کردند ولی اثری از تخم نیست… مشکل چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما تغذیه کافی ندارن و یا لونشون مناسب نیست و یا اینکه محیط نگهداریشون شلوغ و پر سر و صداست

   1. H.. L می گوید

    محیطشون اگه توی بالکن باشه بده یعنی؟ شاید صدای پرنده های دیگه ک میاد این اتفاق افتاده .. بنظرتون توی خونه باشه یا همون بیرون بهتره و هوای تازه هم هست ؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     توی بالکن مدام دما عوض میشه و باد و سرما گاها میاد
     این میتونه باعث سرماخوردگی پرنده ها بشه
     اما اگر منطقه جغرافیایی شما گرم می تونید توی بالکن نگه دارید به شرطی که توی سایه باشن

 43. دارِینی می گوید

  سلام وقت بخیر لطفا به سوالم جواب بدین 🙏
  من یه جفت عروس هلندی لوتینو دارم دوسال پیش که بچه دار شدم برای مدتی بردمشون شهرستان. اونجا خوب بهشون رسیدگی نکرده بودن دفه اول که تخم گذاشته بود پنج تا گذاشته بود دوتاش در نیومده بود سه تاش در اومده بود زمستون بوده و رفتن جایی و بخاریو خاموش کردن یادشون رفته سه روز تو سرما بودن جوجه ها تلف شدن 😔😔😔بعد اون دوباره تخم گذاشتن یکیشون به دنیا اومد بزرگ شد اما بد سرلاک بهش دادن مرده بود بعد اون،،، دوباره تخم گذاشتن یه دونش مونده بود که اون الان هست اما از این جوجه آخری به بعد هر چی تخم میزارن نطفه نداره چیکار کنم حالم خیلی بده 😭😭😭😭چه داروهایی بدم بهشون الان از هم دیگه جداشون کردم که جفت گیری نکنن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید غذای کافی بهشون بدید
   ترکیبی از انواع دانه ها مانند کتان ، ارزن، کافشه ، شاهدانه ، تخم افتابگردان ، تخم کدو،سویا و … رو بدید
   هم چنین باید از میوه ها و سبزیجات مانند سیب، گلابی ، هویج ، خیار، کلم و کاهو مخصوصا، توت فرنگی و پرتقال و … بدید
   تخم مرغ اب پز و سینه مرغ اب پز شده بهش بدین
   حتما حتما پودر پوسته تخم مرغ بهش بدین و توی قفسش کف دریا باشه
   داروی تقویتی هم با مشورت دامپزشک بهش بدین
   این غذاهای تقویتی به جز پودر پوسته تخم مرغ و کف دریا رو به پرنده نر هم بدید

 44. N.r می گوید

  سلام ببخشید من به جفت عروس دارم ولی چون عروس ماده ضعیف شد نتونست به تخم ها برسه منم زیر کبوتر گذاشتم الان دیدم تخم شکسته و میخواد از تخم بیاد بیرون حالا من از کی شروع کنم بهش غذا بدم از یک روزگی بهش سرلاک بدم؟
  آیا میتونم جوجه های عروس رو زیر مرغ عشق بزارم تا اون بهش غذا بده امکان داره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر مرغ عشق خودش جوجه داشته باشه ، شاید این کار رو بکنه
   ولی بهتر همون که خودتون با استفاده از سرلاک و سرنگ تغذیش کنی
   محل نگهداری باید کاملا گرم باشه و حتما جوجه رو لای حوله نگه دار تا بدنش گرم بشه
   بالای سرش لامپ مادر مصنوعی اگه میتونی بذار
   خلاصه محیطش باید حسابی گرم باشه و از سرلاک مخصوص طوطی ها استفاده کن

 45. لیلا می گوید

  سلام یه جفت عروس هلندی دارم ماده ۲ سالشه نر ۱ سالو خورده ای جفت گیری کردن تخمم گذاشتن دفعه اول ۵ تا گذاشتن خیلی زیادم روش نشستن ۲ تاش شکسته بودن مرده بودن بقیش در نیومد دفعه دوم ۴ تا گذاشتن اونام در نیومد و تخماشونو میخورن فک کنم چون تخما کم میشن نمیدونم چیکار کنم بچه هاشون در بیاد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در دفعه بعدی حتما از ایزی باتور ۶ استفاده کنید، احتمالا به خوبی روی تخم ها نمیشینن
   پس از گذشت هفت روز از زمان جوجه کشی حتما نطفه سنجی کنید و از وجود جنین داخل تخم مطمئن شوید.

 46. سارا می گوید

  سلام من یک عروس هلندی ماده ۹ ماهه و نرر ۹ ماهه دارم نر وابسته به ماده است براش جلب توجه میکنه و همه جا دنبالش میره و مستی هم میکنه ماده هم از خودش مستی نشون میده ولی با هم جفت گیری نمیکنن تا به حال چندین بار در موقعیت جفت گیری پرنده نر نتونسته جفت گیری کنه و براشون لونه گذاشتم و نر میره تو ولی نمیزاره ماده هم بره تو لونه امروز ماده یک تخم گذاشت که با احتمال ۱۰۰ درصد بی نطفه است به نظرتون باید چکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سنشون کمه ، بهترین سن ۱.۵ تا ۲ سالگی هست که حالا ۱ سالگی هم میشه حساب کرد روش
   تغذیشون رو بهبود بدید و محیط نگهداری هم همیشه بهداشتی باشه بالاخره جفتگیری هم خواهند کرد

 47. Bllnd می گوید

  سلام وقتتون بخیر.
  من یه جوجه شیش ماهه نر دارم. فوق العاده دستی و عادتی هستش حرف میزنه و همش تو بغل خودمه و نیاز فراون به بوسیدن و نوازش داره و خیلی بهم عادت داره به نظرتون میتونه وقتی بالغ شد جفت بشه؟ مناسب ترین زمانی که یه ماده براش بگیرم کی هستش

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در یک سالگی می تونید براش جفت بخرید
   اما بعد از اون کم کم میلش به شما کم میشه و به ماده وابسته میشه
   مگر اینکه بعد از پیدا کردن جفت هم وقت کافی برای هر دو بذارید و اجازه ندید که شما رو فراموش کنن

 48. Amir می گوید

  باسلام و عرض خسته نباشید
  من یه جفت عروس دارم.دوهفته بود مرتبا جفت گیری میکردن و تردد داشتن به لانه.حالا ماده یدونه تخم گذاشته و شدیدا بهش اهمیت نشون میدن و اصلا تنهاش نمیزارن.ولی مشکل اینه که الان ۵روزه تخم گذاشته و خبری از تخم های بعدی نیست و فقط یدونه تخم کرده.تغذیشون هم خوب بوده.حالا دلیلش چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما از پودر پوسته تخم مرغ و پروتئین به اندازه کافی استفاده کنید
   ماده کاملا سرحال؟علایم بی حالی نداره؟

 49. دیانا می گوید

  سلام مجدد.ممنون از راهنماییتون..یه سوال دیگه ای دارم.من برام مقدور نیس دستگاه رطوبت ساز رو تهیه کنم.
  میشه از بخور صورت استفاده کنم.؟نحوه استفاده شو میدونید؟
  حوله خیس چطور؟
  میشه از ١٥ روز تخمگذاری ببعد بجای درب لانه باحوله خیس بپوشونم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که بخارسازهای التراسونیک خانگی استفاده کنید نمونه های زیادی هم دارن به راحتی می تونید استفاده کنید
   البته رطوبت زیاد برای پرنده خوب نیست ها ، رطوبت مناسب باید بین ۵۰ الی ۶۰ درصد باشه
   بهتر که قبل از هر اقدامی ، رطوبت محیط رو با استفاده از رطوبت سنج مورد سنجش قرار بدید
   و اینکه شما در کدوم شهر تشریف دارید تا بهتر راهنمایی کنم

   1. دیانا می گوید

    ساکن کرمانشاه هستم.
    عروسای من بعد اینکه از لونه میان بیرون آب تنی می کنن.اما من میترسم برا تخم مشکل ایجاد بشه اول با سشوار پرهاشونو خشک میکنم بعد میفرستم داخل لونه.
    ولی یه عده میگن باید رطوبت باشه با پر خیس برن رو تخم ها.
    صحت داره همچین چیزی

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     خیس شدن تخم باعث نرم شدن پوسته میشه
     اما ممکن باعث ورود عفونت به داخل تخم هم بشه
     بهتر که دما و رطوبت اتاق رو ببرید بالا تا نیازی به خیس کردن تخم ها نباشه
     رطوبت اتاق بین ۵۰ الی ۶۰ درصد باشه و می تونید از بخارسازهای التراسونیک استفاده کنید.

 50. محسن می گوید

  سلام وقتتون بخیر خسته نباشین لطفا اگه میشه منم راهنمایی کنید.
  واقعیتش من یه عروس هلندی دارم ماده هستش نمیدونم چندماهشه ولی مطمعنم بزرگه بالغ شده.
  حرف نمیزنه ولی رام هستش میاد میشینه رو شونم گردنشو میخارم خوشش میاد و… چند روز پیش بود که دیدم عروسک بی حال شده و پرهاشو به شکل حالت دفاعی می‌کنه یا کسل حالته لونه هم داشت همش می‌رفت تو لونه درمیومد بیرون پرسجو کردم گفتن میخاد جفتگیری کنه یا لانه داره گرم می‌کنه یه همچین چیزایی بعد من تصمیم گرفتم برم براش جفت نر بگیرم رفتم جفت نر۱۸ماهه گرفتم آوردم انداختم پیشش باهم دعوا میکنن به چشم دشمن همو میبینن و جالبش اینجاست که دیروز براش جفت گرفتم امروز دیدم تخم گذاشته ماده تعجب کردم.الانم همش داره عروس نر رو میزنه نمیدونم باید چیکار کنم اگه میشه راهنماییم کنین ممنون میشم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اون تخمی که گذاشته بدون نر بوده و نطفه نداره پس جوجه نخواهد شد
   اونا هنوز به هم عادت ندارن اگر نمی خواهید ازش جوجه بگیرید می تونید نر رو برگردونید
   اگر هم می خواهید جوجه داشته باشن باید نر رو مدتی در قفس جداگانه و در کنار ماده نگهداری کنید تا کم کم به هم عادت کنن

   1. اریا می گوید

    سلام وقت بخیر من یک جفت عروس هلندی دارم با هم جفت گیری کردن و سه تا تخم گذاشتن اولین جوجشون بدنیا اومد ولی دومی و سومی هنوز بدنیا نیومدن چند روز هم از وقت گذشته و یکیشون سرش ترک خورده وقتی نگاه کردیم اونیکی انگار هنوز بزرگ نشده. نطفش ولی رگ داره داخل تخم . باید چی کار کنیم میترسم اون دوتا از تخم در نیان

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     ماده باید مدام روی تخم ها بخوابه تا تبدیل به جوجه بشن
     حتما دما و رطوبت محیط شون رو ببرید بالا تا جوجه ها راحت تر بیان بیرون

   2. محسن می گوید

    باشه چشم خیلی ممنونم از راهنماییتون.نه میخام نگهدارم تا جوجه بزارن الآنم قفساشونو جدا کردم گذاشتم کنار هم ولی به هم خیلی بی تفاوت هستن اصلا همو نگا هم نمیکنن

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     زنده باشید
     پس بهتر که همینجوری بمونن تا وقتی که کاملا به هم عادت کردن بندازید کنار هم

 51. وحید وحیدی پور می گوید

  سلام و تبریک ماه رمضان
  من یه جفت عروس دارم حدود ۴۵روز پیش جوجه دار شدند ولی چون نر میزد برداشتم و الان ۳۰روزه خودم بزرگ میکنم و عروس مدام جفتگیری میکنند ولی بعد از ۴۵ روز هنوز تخم نذاشتند و تمام موارد غذایی و محیطی و … رو رعایت میکنم.
  علت خاصی داره؟
  بعد از تخم گذاری چندماه طول میکشه مجدد تخم گذاری کنند؟

  ممنونم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   طاعات عبادات شما هم مورد قبول حق باشه
   عروس هلندی در سال ۴ ۵ بار کلا تخم گذاری میکنه و اینجوری نیست که سریع بعد از جوجه گیری دوباره تخم بزاره
   صبور باشید بزودی تخم میزاره ، اگه بین هر تخم گذاری ۲ ماه اختلاف باشه شرایط بهتری برای ماده هم خواهد بود و ضعیف نمیشه

 52. دیانا می گوید

  سلام خسته نباشید.ببخشید من جفت عروس هلندی دارم پارسال ١٨ تا تخم گذاشت.از این ١٨ تا ٨ تا موندن ده تاشون فوت شدن
  آخرین بار ٢٧آذر تخم گذاشته.
  الان ماده و نر جفت گیری دارن اما گاهی ماده بی حاله چشماشو میبنده.خلقشو میشناسم که تو اینجور حالت تخم داره.
  دوماهی هست لونه براش گذاشتم اما خبری از تخم نیس.
  تغذیه شم مناسبه هرشب تخم نرغ آب پز و ذرت بو داده میدم.
  هربار نر میره تو لونه ماده هم میره.
  نر که میاد بیرون ماده هم میاد.
  اما با وجود اینکه تخم نمیذاره نمیدونم چرا ماده کسله؟
  علتش چیه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که به تغذیه ماده بیشتر رسیدگی کنید
   حتما براشون کف دریا بذار داخل قفس و توی غذای ماده پودر پوسته تخم مرغ بریز تا کلسیم بدنش تامین بشه
   هفته ای دو بار تخم مرغ اب پز بده به شرطی که تازه و گرم باشه چون اگر سرد بشه موجب مسمومیت پرنده میشه
   از مولتی ویتامین هم حتما استفاده کن
   خلاصه حسابی به ماده برس تا ضعفش از بین بره

   1. دیانا می گوید

    کف دریا داره.
    تخم مرغ گرم بهش میدم همیشه.
    با اینکه لونه داره راه حلی برای تم گذاشتنش چیه؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     باید محیطش رو کاملا ارام و گرم نگه دارید تا هیچ استرسی نداشته باشن به مرور زمان تخم خواهند گذاشت.

     1. دیانا می گوید

      ممنونم امروز تخم گذاشته.
      یه سوال دیگه دارم.
      اکثر میگن قسمت تحتانی تخم رو با ماژیک و لاک رنگ بزنی و یا چسب کوچیک بزنی قسمت نطفه سالمتره..آسیب نمیبنه.
      صحت داره؟
      چون ١٠ تا از تخم های قبلی یا خفه شدن یا بدنیا میومدن میمردن.

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       همچین چیزی نشنیدم تا حالا
       باید از ماده مراقبت کنید و اب و غذای کافی بهش بدید تا از روی تخم بلند نشه
       اگر می خواهید جوجه داخل تخم خفه نشه حتما دما و رطوبت محیط رو تنظیم کنید
       دما باید ۲۷ درجه باشه رطوبت هم باید بین ۵۰ یا ۶۰ حتما از رطوبت ساز التراسونیک استفاده کنید
       در و پنجره ها رو هم ببندید تا پوسته تخم خشک نشه

 53. می گوید

  سلام.
  من یک جفت عروس هلندی دارم ک فقط ۲ تا تخم گذاشته و میخوابه روشون چون دفعه اوله اینطوریه؟
  واینکه حدود ۱۴ روز هست ک میخوابه رو این ۲ تا تخم چند روز دیگه جوجه میشن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا تخم های عروس هلندی پس از ۲۰ الی ۲۳ روز جوجه میشن
   شرایط خوبی رو براشون فراهم کنید تا تخم ها رو جوجه کنن

 54. محمد می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم یه بار جفت گیری شون را دیدم ولی دیگه ندیدم که جفت گیری کنن علتش چیه ممنون راهنمایم کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شرایط خوبی رو براشون فراهم کنید و اب و غذای کافی بهشون بدید به زودی جفت گیری خواهند کرد.

 55. محمد می گوید

  سلام یه جفت عروس هلندی دارم که یک هفته پیش جفت گیری شون را دیدم ولی دیگه ندیدم که جفت گیری کنن علتش چیه ممنون میشم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   چنین مواردی رو نمیشه به قطعیت گفت علتش چی هست ! تغذیه ی نامناسب ، دمای نامناسب محیط ، قفس کوچیک، سن کم یا سن زیاد و …
   باید تمام موارد در بهترین حالت باشه بخصوص تغذیه چون در زمان جفتگیری انرژی زیادی مصرف میکنن

  2. محمد می گوید

   سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که جفت گیری شون را هم چند بار دیدم الانم دایم داخل لونه هستند به نظرتون میخوان تخم بزارن چند روز طول میکشه سپاس

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    اره به احتمال زیاد
    بهتر اب و غذای کافی داشته باشن و حتما تو قفس کف دریا بذار
    و تو غذای ماده از پودر پوسته تخم مرغ استفاده کن

 56. امیرصالح می گوید

  سلام من دوتا عروس هلندی دارم الان سه تا جوجه دارن سن جوجه هام ۱۶ ، ۱۵ ، ۱۲ روزه . بعد از دیروز تا حالا پرنده نری که همیشه بهشون غذا میداد بعد از هر وعده که بهشون غذا میده پشت گرده جوجه ها رو میزنه و پرهاشونو میکنه میخواستم ببنیم چی کارش کنم البته الان نر رو ازشون جدا کردم البته دیروز زیاد بهشون تخمه دادم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر باز هم جوجه ها رو میزنه می تونید جوجه ها رو جدا کنید و با استفاده از سرنگ و سرلاک بهشون غذا بدید

 57. N.r می گوید

  سلام ماده من ضعیف شده نمیتونه رو تخم هاش بخوابه منم تخم هاشو گذاشتم زیر کبوتر هام تو سوال قبلی هم در این باره پرسیده بودم یه سوال در این مورد برام پیش اومده اگه کبوتر ها بتونن تخم رو جوجه کنن من باید از روز اول که جوجه به دنیا میاد بهش غذا بدم؟؟در کل هر چند ساعت یکبار بهش بدم چون تا حالا تجربه نگه داری جوجه یک روزه رو ندارم میپرسم

  1. N.r می گوید

   میتونم از مرغ عشق برای غذادهی به پرنده ها استفاده کنم؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    اگر خودشون روی تخم ها خوابیده باشن میشه
    در غیر این صورت راحت ترین کار استفاده از سرلاک و سرنگ هستش کاری که بیشتر پرورش دهنده ها انجام میدن

  2. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که از ایزی باتور ۶ استفاده کنید چون امکان شکسته شدن و یا خورده شدن تخم ها توسط کبوتر وجود داره
   تغذیه جوجه ها رو باید با سرنگ و سرلاک انجام بدید

 58. ابراهیم می گوید

  سلام من یه جفت عروس هلندی ۱۱ ماهه تقریبا دارم
  دو ماهه هرو روز چند بار جفتگیری میکنن ولی خبری از تخم گذاشتن نیس ایا مشکلی هس؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براشون لانه بساز
   غذای کافی بهشون بده
   کف دریا بذار تو قفس
   حتما تخم مرغ اب پز ، سینه مرغ اب پز شده و انواع دانه ها و میوه ها و سبزیجات رو بهشون بده

 59. Mehdi می گوید

  سلام من یک جفت طوطی عروس دارم شاید در روز بالای چند بار امیزش میکنن نزدیک ب دو هفتس ولی ماده زیاد علاقه ب داخل لونه رفتن نداره میره ولی زیاد نمیمونه اکثرا نر باید بره تا ماده هم بره میخاستم ببینم ایا مشکلی هست؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیر مشکلی نداره
   صبور باشید و وقتی امیزش میکنن و یا با هم میپرن زیاد به قفس نزدیک نشید بزارید کارشونو درست انجام بدن !

 60. N.r می گوید

  سلام ممنون که جواب سوال قبلی ام رو دادین ببخشید یه سوال دیگه هم در این مورد داشتم اگه کبوتر تونست جوجه رو در بیاره ما چطور غذای جوجه رو بدیم چون اون موقع خیلی کوچیکه عروس ماده ام هم مریضه نمیتونه غذاشو بده پس من چطور غذای جوجه هارو بدم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در اون صورت باید بهشون سرلاکی بدید
   سرلاکی مخلوطی از غذاهای مختلف هست که به صورتی تهیه میشه که جوجه بتونه اونو هضم کنه
   تو گوگل سرچ کنید :
   روش تهیه سرلاک مخصوص جوجه ها و نحوه غذادهی به آنها
   مقاله اول رو باز کنید و بخونید

 61. نظر می گوید

  سلام خسته نباشید عروس هلندی ما بی حال و یکمم نمی دونه خوب راه بره و کف قفس می خوابه و یکم از پراشم یه شکلی انگار خورده شده می سه بگید علت چیه و روش درمانی چیه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   علت رو باید در نگهداریش پیدا کنید
   فضلش چطوره ؟ محیطش سرد شده این مدت ؟ عطسه میکنه ؟ تغذیش چیه ؟ اتفاق خاصی براش افتاده این چند روز ؟

   1. N.r می گوید

    فصلش سفت سفت و رنگشم سبز تیره است
    یه مدت یکم سرد بود و جفتم داشت که جداشدن کردیم ارزن و کتان وتخمه آفتابگردان تخم مرغم هم میدم عطسه نمیزنه و اتفاقی هم برایش نیفتاده

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     محیط شون رو گرم نگه دارید و از مولتی ویتامین و اب و غذای کافی استفاده کنید

 62. نظر می گوید

  سلام ببخشید من یه جفت عروس دارم که جفتگیری کردن و شش تا تخم گذاشته ولی متاسفانه ماده نمیشه رو تخم ها منم تخم هاشون رو زیر کبوتر هام گذاشتم آیا امکان داره که جوجه در بیاد ماده امروز بهش سر زدم فک کنم مریض شده پرهای سینه و کمرش ریخته علائم رو بررسی کردم تولک نبود این مریضی از چی می‌تونه باشه خیلی نگرانم لطفا راهنماییم کنید خواستم ببرم دامپزشک بسته بودن راستی واکسن ماده رو زدم و بهش ویتامین هم میدم ولی باز هم این مشکل پیش اومده

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دامپزشک ها تعطیل نیستن و همه بازن
   در مورد پرنده نمیشه گفت چشه ، اطلاعات خاصی ازش ندادید ، فضله ، تغذیه ، جفت ، محیط نگهداری ، سرما و …
   در مورد تخم ها ، نمیشه گفت ، بعید میدونم جوجه بشن

 63. N.r می گوید

  سلام مه به جفت عروس هلندی دارم جفتگیری کردن چهارتا تخم گذاشته فک کنم آخری تخمه ولی عروس ماده اصلا به تخم ها توجه نمیکنه بخاطر همین منم تخمهارو برداشتم زیر کبوتر هام گذاشتم احتمال داره تخم ها جوجه بشن یا کبوتر هم نمیتونه کاری کنه؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به میتونه
   ولی برای اطمینان از جوجه شدن تخم ها و انجام یک جوجه کشی راحت و بدون استرس ، می تونید از ایزی باتور ۶ استفاده کنید.

 64. سعید می گوید

  سلام من یک جفت طوطی دارم که الان چهارمین بار هستش تخم میکند .و این دفع ۷تا تخم کردش میخام جای قفس رو تعقیر بدم جا به جا کنم جای دیگه ببرم اشکال داره امکان داره ماده قهر کنه .این طوطی ها هم دستی نیستن با من….

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   چون با محیط جدید راحت نیستن ، امکانش هست که روی تخم ها نخوابن
   بهتر که تغییر مکان رو بعد از پایان دوره جوجه کشی انجام بدید

 65. لپ گلی می گوید

  سلام وقت بخیر
  ما یک عروس نر ۲/۵ساله داریم که دستیه وبشدت بهم وابسته هستیم،ازاول بهار دیدیم که آبنبات میزاره زیرش وسعی می‌کنه بشینه روش،براش ماده خریدیم ولی اصلأ محلش نمیزاره وازش فرار می‌کنه،دزضمن چند ماه پیش هم براش یه ماده آوردیم ولی متأسفانه وحشی بود و نر ازش ترسید وماهم بردیمش
  بااین عروس ماده جدید هم روزهای اول زیاد دعوا کرد که جداشون کردیم و جداگانه نگه میداریم،ولی اصلأ قفسی نیست و تحمل نداره مدام صدا میزنه که درش بیاریم،ولی عاشق لونه اشه میره توش ساعتها وحتی خودمون هم نزدیک می‌شیم گاز میگیره،ولی در حالت عادی خیلی به خونواده وابسته ست وبرامون میخونه حتی صدای ماشینمون رو می‌شناسه،خیلی زرنگه،امکان داره بخاطر وابستگی زیاد به انسان باماده جفت نشه،راستی بخاطر ماده قبلی که داشت بما وابسته میشد عروس نر شروع به پرکنی کرد که بعد رفتنش دوباره خوب شد,بنظر شما بهتره جفت داشته باشه یا نه؟؟ممنون میشم پاسخ بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اون به شما وابسته است و اگر پرنده جدیدی رو بیارید از حسادت پرکنی میکنه چون میخواد بهش توجه کنید
   نیازی به خرید جفت براش نیست
   خیلی ها عروس هلندی نر رو به صورت تنها نگهداری می کنن
   بهتر که توجه زیادی به پرنده تون داشته باشید تا دچار افسردگی نشه

 66. . می گوید

  سلام من یک عروس هلندی نر ۷ ماهه دارم و یک عروس هلندی ماده۱,۵ ساله تقریبا ۶ ماهه با هم هستن ولی تازه جفت گیری کردن ایا مشکلی هست که سن عروس هلندی نر پایین تره؟و اینکه ایا الان سنشون کمه برای جفتگیری؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر با هم جفت گیری کرده باشن پس مشکلی نیست
   عروس نر هنوز به سن بلوغ نرسیده بهتر تا یکسالگی صبر کنید

 67. امیر می گوید

  سلام.
  من یک جفت عروس هلندی دارم ک لونشونو گذاشتم و به مقدار کافی داخل لونه از اول پوشال ریختم الان ک دیدم ماده ۱ دونه تخم گذاشته ولی بیشتر پوشال هاشونو ریختن بیرون باید (پوشال اضافه کنم )یا همینجوری ولش کنم؟؟…

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پوشال رو بزارید کف قفس تا خودش بیاد ببره داخل (البته شاید الان دیگه نبره) ولی از این ببعد اینکارو کنید ، اگه خودش ببره داخل و تو لونه سازی کمک کنه نمیریزه بیرون

   1. فاطمه می گوید

    سلام من دو تا عروس دارم ماده لوتینو هست و پشت تاجش یکم کچله فکر میکنم ۸ یا ۹ ماهشه و نیمه دستیه نر وحشیه و یک سالشه براشون لونه گذاشتم و ۴ روزه دارمشون ماده فقط سرش رو توی لونه میکنه و میره اصلا وارد لونه نمیشن و من حتا نمیدونم جفت هستن یا نه تازه آواز هم کم میخونن میخوام ببینم اینا جفت هستن؟
    میتونن تخم بزارن؟
    یا چون سر و صدا نمیکنن مریضن؟
    شایدم هنوز برای جفت گیری زوده؟

    1. ادمین می گوید

     سلام
     چون تازه گرفتید ممکنه به خاطر استرس وارد شده ناشی از تعویض محل کمی از هم دوری کنن
     صبور باشید خوب میشن
     جفت هم قابل تشخیص نیست کم کم ۳ هفته طول میکشه به محیط شما عادت کنن
     سعی کنید دست نزنید بهشون و فقط پیش هم باشن و از هم جداشون نکنید
     مشکلی از نظر سروصدا وجود نداره
     صبور باشید

 68. حمید شکیبا می گوید

  سلام وقتتون بخیر ممنون بابت مشاوره خوبتون ، یک سوال دارم ، من یک ماده ۲ ساله دارم و دوستم یک نر ۹ ماهه ، که جفتشون تا حدودی مست هستند ، آیا با این سن جفت گیری میکنن که کنار هم بذاریم ؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نر باید یکسال سن داشته باشه
   بهتر که سه ماه صبر کنید
   بله به احتمال زیاد بشه
   شرایطش رو فراهم کنید و لانه و کف دریا قرار بدید داخل قفسشون

 69. A می گوید

  سلام.
  من یک جفت عروس هلندی دارم شروع ب جفتگیری کردن دوتا شون میرن داخل لونه چند روز دیگه ماده تخم میزاره؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   قابل تشخیص نیست باید صبور باشید

  2. نازنین می گوید

   سلام. من میخام یه عروس هلندی بگیرم بهتره چند ماهه باشه؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    سلام بین دو الی سه ماه
    اگر می خواهید برای اموزش بخرید حتما باید نر باشه و وقت کافی هم برای سرگرم کردن و اموزش پرنده داشته باشید
    اگر زمان کافی ندارید بهتر که یک جفت از اونا رو بخرید تا دچار افسردگی نشن

 70. Negin می گوید

  سلام من یدونه عروس ماده دارم بدون جفت گیری تخم گذاشته ۲ تا ۳می هم تو راهه چون شکمش بزرگ شده !!
  خیلی ناراحتم و نمیدونم چیکار کنم ؟؟ بدون جفت گیری آخه چرا تخم گذاشت و جالب اینه که کلا میشینه روش اصلا پا نمیشه ،،
  من باید چیکار کنم ؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر بود براش جفت نر میخریدید تا تخم نطفه دار تولید کنن
   اما می تونید تخمها و لانه رو بردارید تا کلا فکر تخم گذاری نباشه
   تخم گذاری بدن پرنده رو ضعیف میکنه
   و یا اگر میخواهید ازش جوجه بگیرید ، به فکر تهیه نر باشید.

 71. امیر می گوید

  سلام
  عروس من ۲تا تخم بیشتر نکرده
  برای بار اول هم هست
  هیچ ورمی هم نکرده
  رو تخم ها هم نمی‌خوابد
  مشکلی نداره
  کمی کسل مانند هست
  چون دم تخم بود از جای که خیلی عروس بود آوردمش تو خونه
  الان ۲ تا تخم بیشتر نکرده
  مشکلی نداره ؟؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   چند روز از تخم اخر میگذره ؟

 72. مامان قندک می گوید

  سلام وقتتون بخیر.من یه جفت عروس دارم که از جوجگی بزرگشون کردم.عروس نرم بالای دوسال و عروس ماده ۹یا ده ماه سن داره. چند روزی هست که میبینم دارن جفت گیری میکنند.اما من خونده بودم عروس ماده بعد یکسال و نیم به بلوغ جنسی میرسه. الان چیکار کنم. میترسم لونه بزارم ماده ضعیف بشه. یا اگر لونه نذارم شاید کف قفس تخم بزاره و تخم بشکنه.. و اینکه تا چند بار ممکنه تخمها پوک باشن؟ از کجا بفهمم و اگر پوچ بودن نباید بزارم بشینه روشن. درسته؟ ممنون میشم راهنماییم کنید🙏

  1. ادمین می گوید

   سلام
   لونه براش بزارید
   مهم نیست اگه هم پوک و بدون نطفه بود مشکلی پیش نمیاد
   ترس نداره ، اگه بخواد تخم بزاره بدون لونه هم میزاره
   قابل تشخیص نیست که تا چند وقت بدون نطفه خواهد بود.
   میتونید روز ۷ ام وقتی از لونه اومد بیرون تخم هارو نطفه سنجی کنید و اگه نطفه نداشتن برشون دارید

 73. آرات می گوید

  سلام وقت بخیر، جفت عروس من سه تا تخم گذاشتن سه چهار روزی میشه ماده دیگه تخم نمیکنه خوابیده روی تخمها امروز دیدم زیر شکمش ورم داره، احتمالش هست تخم گیر کرده باشه یا چه دلیلی میتونه داشته باشه(اینم بگم که کارداده هستن قبلا چند بار جوجه بزرگ کردن)، ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   احتمال گیر کردن تخم وجود داره
   تحت نظر بگیرید یه روز کامل اگه سختی در راه رفتن داشت و غذا خوردنش مشکل داشت ببرید دامپزشکی
   به هیچ وجه شکمش رو فشار ندید

 74. چیکو ، تامی می گوید

  سلام. (کُنجد) برای جفت خوبه؟ بخوره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره خوبه

 75. امیرحسین شهرکی می گوید

  سلام من یک عروس نر دستی داشتم تقریبا ۹ ماهه براش یک ماده ۱و نیم ساله نیمه دستی گرفتم که ماده قبلا جفت خورده بود تخم هم کرده بود ولی نر از قفس فرار کرد رفت. دو هفته پیش ماده رو آوردم پیش نر البته فقط صدای همدیگه رو میشنیدن و همدیگه رو صدا میکردن بعد یک هفته گذشت تو دید همدیگه گذاشتمشون تا همدیگر رو ببینن هنوز هم همدیگه رو صدا میکنن امروز در قفس نر رو باز گذاشتم همیشه میومد پیش خودم ولی رفت پیش ماده یواش یواش نزدیک قفس ماده شد بعد رفت بالای قفس ماده هر دو تا نوک هاشون رو نزدیک هم میکردن و انگار میخواستن بیان پیش هم بعد نیم ساعت نر از روی قفس پرید دو سه متر نزدیک من اونوقت ماده بی قراری میکرد. و سوال من این است آیا الان همدیگه رو تو یک قفس بندازم و مناسب هستند که با هم جفت بخورند یا خیر. با تشکر

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره به احتمال زیاد جفت میشن
   چون به هم عادت کردن و می بینید که ماده بی قراری میکنه

 76. مبین می گوید

  سلام وقت بخیر
  من یک عروس هلندی ماده دستی دارم
  این تو قفس نبوده تابحال
  دوروزه براش یک عروس نر گرفتم و گذاشتمشون تو قفس
  عروس نر هم نیمه دستیه
  عروس ماده چون عادت نداره نمیمونه تو قفس ولی من نگهش داشتم
  از جایی که به انسانا عادت داره سمت عروس نر نمیره
  نر براش میخونه اما این سمتش نمیره
  چیکار کنم جفت بشن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کمی طول خواهد کشید باید صبور باشید
   به هیچ وجه پرنده ی ماده رو بیرون نیارید و باهاش بازی نکنید تا به نر عادت کنه
   اگه قفسشون کوچیک هست قفسی اندازه قفس کاسکو براشون بگیرید
   و صبور باشید

 77. مهدی می گوید

  سلام عروس هلندی سالی چند بار تخم میزاره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا دو یا سه بار
   بستگی به شرایط تغذیه و نگهداری داره
   برای جلوگیری از ضعیف شدن پرنده سالی یکبار کافیه

 78. مینا 003 می گوید

  سلام من یه عروس نر دارم سخنگو دو سالو نیم سنش هست قبلا رام بود ولی مدتیه دیگه رام نیست یدونه ماده تقریبا هم سن خودش واسش گرفتم، چند روز مرتبت به هردوتا ad3eدادم بعد گذاشتمشون تو یه قفس اما نر خیلی از ماده میترسه ماده مست دنبالش میره نر فرار میکنه میچسبه و دیواره قفس چیکار کنم بهم عادت کنن
  الان یکم بهتر شدن بعد یه روز اما هیچ وتکنشی بهم نشون نمیدن دیگه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما باید لانه داشته باشن
   غذای کافی در اختیارشون بذار
   اگر نر راضی به جفت گیری نیست
   می تونید مدتی از هم جداشون کنید و نر رو با استفاده از دانه های گرم مثل کتان و کافشه قوی کنید

 79. چیکو ، تامی می گوید

  سلام.
  من یک جفت عروس هلندی دارم.
  مادهِ فضله بزرگ میندازه دلیلش چی میتونه باشه؟
  ماله نزدیک شدن به تخم گذاری نیس؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   فکر نکنم ارتباطی داشته باشه
   سایر علائم رو بررسی کنید.

 80. علی مسیحا می گوید

  سلام
  از یک جفت عروس ،سری قبلی که جوجه گرفتم یه جوجه نر ۶ ماهه مونده.
  از همون جفت دو تا جوجه نر و ماده ۳ ماهه دیگه هم مونده که گذاشتم توقفس اون تکیه اولی.
  اون بزرگتره روزی چند بار با ماده کوچیکه جفت گیری میکنه… چیکار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هنوز به سن بلوغ نرسیدن ، براشون ضرر داره
   جداشون کن

 81. شیرین می گوید

  سلام وقت بخیر، تازگی یه عروس ماده به جمع ۳ تایی عروس های نر من اضافه شده ، یکی از عروسا که قبلا هم جفت داشت ولی جفتش مرد از همون چسبید به دختره، دختره سنش کمه ولی امروز دیدم دارن جفت گیری میکنن من نگرانشم باید چی کار کنم؟ چون از هم که جداشون میکنم جیغ میکشن

  1. شیرین می گوید

   عروس ماده ۳ ۴ ماهه هستش
   ولی نر ۳ سالشه

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    عروس ماده هنوز به سن بلوغ نرسیده
    بهتر بود تا سن ۱۰ ماهگی صبر می کردید
    برای جفت گیری هنوز زوده
    ماده بدنش ضعیف میشه

  2. کارشناس وب سایت می گوید

   نه جداشون نکنید
   اونا رو از بقیه جدا کنید و توی یک قفس بندازید و براشون لانه بسازید تا جفت گیری کنن

   1. شیرین می گوید

    خیلی ممنونم ، عروس ماده تنها ک میموند بی تابی میکرد پیش بقیه ارون بود ، فکر نمیکردم جفت شن 🙁 فکر میکردم نره متوجه میشه این هنوز بچس ، مشکلی برای ماده پیش نمیاد ؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اگر به سن یکسالگی نرسیده باشن
     تخم گذاری می تونه ماده رو ضعیف کنه
     حتما بهش برس و غذای کافی مخصوصا دارای پروتئین و کلسیم بهش بده
     کف دریا هم حتما توی قفسشون باشه

 82. Amor می گوید

  سلام یه جوجه عروس هلندی دارم که خودم بهش سرلاک میدم ولی بهش سرلاک انسانی میدم و قاطی سرلاکش زرده تخم مرغ اب پز شده مخلوط میکنم و میدم و تا به حال مشکلی پیش نیومده خواستم از شما بپرسم ببینم ایا اینکار مشکلی ایجاد میکنه؟چون برای عروس هلندی های قبلی هم این نوع غذا رو میدادم و مشکلی پیش نیومد قط محض اعتیاد میپرسم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه خوب با توجه به اینکه تجربشو دارید مشکلی پیش نمیاد
   فقط همیشه زرده قاطی نکنید تا پروتئین بیش از حد نشه
   دلیل اینکه توصیه میشه سرلاک مخصوص بگیرن به دلیل توجه به میزان ویتامین دریافتی روزانه هست که میتونه در رشد صحیح پرنده تاثیر گذار باشه

 83. A می گوید

  سلام.
  من یک جفت عروس هلندی دارم ک نزدیک به ۲ هفته هست ک لونشونو گذاشتم…
  نرِ میره داخل لونه ولی ماده رو نمیزاره بیاد داخل
  دلیلش عادیه؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید درس میشه
   عادت ندارن بهش

 84. پرنده می گوید

  سلام من یک عروس هلندی دارم نمیدونم نر هستش یا ماده هر روز می‌ره بالای کمد میشینه و صدای هرچی در میاره و میگه بیا بیا بیا صدای بلبل هم در میاره می خوام برایش جفت بگیرم اما نمیدونم نر هستش یا ماده ممنون.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نر هستن
   اگه براش ماده بگیری کم کم اون کلمات رو هم فراموش میکنه
   بهتر که خودت باهاش سرگرم بشی تا اوقاتش پر بشه و سعی کن به خودت وابستش کنی

 85. نظر می گوید

  سلام ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم من یه عروس هلندی دارم نزدیک به ۲۵روزه میشه به دنیا اومده و خودم سرلاکشو میدم ولی متأسفانه یکم دور دهنش سرلاک چسبیده و چون بچه است نمیتونم اونا رو بِکَنَم به نظر شما چیکار کنم این سرلاک خشک شده رو از بدنش جدا کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   راه حلش اینه که اروم با دست بردارید و یا اینکه صبر کنید تا خودش بیفته

 86. نظر می گوید

  سلام یه جفت عروس دارم جفتگیری کردن دوتا تخم گذاشتن ولی ماده اصلا روی تخم نمیشینه لونه اش رو بررسی کردم چیز خاصی تو لونه ندیدم که موجب ترسیدن ماده بشه فقط پوشال ریختم تو لونه مشکل چیه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا چون جوان هنوز تجربه خوابیدن روی تخم رو نداره و یا هنوزمیخواد تخم گذاری کنه
   پس از پایان تخم گذاری خودش روی اونها میخوابه
   اگر نخوابید می تونید از ایزی باتور ۶ استفاده کنید

 87. Hasti می گوید

  سلام وقت بخیر
  من یه عروس هلندی کمتر از یه سال دارم.تازه متوجه شدم ماده هست با توجه به ژستی که می گیره.فکر می کنم به بلوغ رسیده.ژستش طوریه که خودش رو منقبض و خم می کنه و یه صدای خاصی درمیاره.ولی نمی دونم چه کار کنم؟حتما باید براش جفت بیارم؟اذیت میشه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه زمان مناسبی رو باهاش طی کنید ، مشکلی نداره
   اذیت که کمی میشه ولی اگه زمان کافی براش ندارید حتما جفت بگیرید تا افسرده نشه ، افسرده شدن شرایطش رو خیلی سخت میکنه

 88. اریا می گوید

  سلام من یک عروس هلندی نر دارم که از بچگی بزرگش کردم و الان کاملا رام هست براش چند ماه پیش یک جفت گرفتم و تو بعد چند ماه جفتگیری کردن ولی الان عروس هلندی ماده . نر رو میزنه گاهی اوقات و بهش اجازه نمیده وارد لونه شه و جفت گیری کنه میشه بگید چیکار کنم ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مدتی از هم جداشون کن و رو بروی هم قرارشون بده
   بعد از مدتی که دیدید تمایل به نزدیک شدن به یکدیگر رو دارند می تونید اونا رو داخل یک قفس بندازید تا جفت گیری کنند.

 89. آهو می گوید

  سلام این درسته که می گن تخم اولی که عروس هلندی می زاره ..اغلب( جوجه نر )هست
  آخه می خوام یه جوجه هلندی بخرم و واقعا برام مهمه نر باشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نر بودن رو نمیشه از روی تخم و زمان تخم گذاری تشخیص داد
   بهتر که جوجه یک یا دو ماهه خریداری کنید که جنسیتش توسط کارشناس تشخیص داده شده باشه

 90. A می گوید

  سلام.
  من دو هفته هست ک یک جفت عروس آوردم.
  ولی جفتگیری ازشون ندیدم (البته لونشونو نذاشتم) امروز لونشون رو گذاشتم تا چند روز دیگه شروع به لونه گرم کردن میکنن؟ و تخم میزارم؟
  نرِ میره داخل لونه ولی ماده ک میخواد بده نرِ
  نمیزارتش…..
  لطفا راهنمایی کنید.🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید اب و غذای کافی و کف دریا هم بذارید تا کم کم اماده جفت گیری بشن
   معمولا یک الی دو هفته شروع به جفت گیری می کنن
   البته به شرطی که نر و ماده با هم اختلاف پیدا نکنن
   چون بعضی از ماده ها حاضر به جفت گیری با نر نمی شوند و یا نر با ماده نمیسازه

 91. Amir می گوید

  سلام ببخشید من یه جوجه عروس دارم تقریبا ده پانزده روزش میشه امشب غذاشو دادم هی داد میزنه و جیغ میکشه بهش اب هم میدم دلیلش چی میتونه باشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا سردشه و یا چیزی باعث ازار و اذیتش میشه
   بیشتر بهش توجه کنید و بیشتر مواقع کنارش باشید.
   هم چنین دمای اتاق رو ببرید بالا

 92. بهار می گوید

  سلام.عروسای من دوسری ۴تا تخم گذاشتن هر دوبارم جوجه ها ماده.اصلا از ۸تا تخم یدونه نر نمیاد..
  یعنی مشکل از کجاست؟😐

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   والا جنسیت شون دست خداست
   بهتر که با تغذیه کافی بهشون رسیدگی کنید
   از کجا مطمئن هستید که جنسیت همشون ماده است ؟

 93. حامد می گوید

  سلام وقتتون بخیر من یک عروس هلندی دارم یک ساله هستش بعد واسش یک نر خریدم پرنده فروش گفته تازه بالغ شده و خیلی نر مست هستش همش میخونه دوهفته هستش که نر رو خریدم الان واسش لونه گذاشتم نر میخواد جفت گیری کنه ماده نمیزاره هی ماده میترسه فرار میکنه فقط یک بار رفت سوار ماده شد ایا باهمون یک بار جفت گیری کرده یا نه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله جفتگیری خواهند کرد ، صبور باشید

 94. نظر می گوید

  سلام عروس هلندی من جفتگیری کرده و یکی از تخم ها در اومده اما ماده این روزا خیلی اسهال می‌ره دلیل اسهال عروس ماده چیه غذایی که بهش میدم دونه است با تخم مرغ و سیب زمینی آب پز گاهی اوقات هم برنج و فطیر میدم بهش

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تخم مرغ زیاد باعث اسهال میشه
   هر ماده غذایی رو به اندازه بدید و چند روز پشت سر هم بهش یک مدل غذا ندید

 95. سادات می گوید

  سلام وقت بخیر
  عروس هلندی‌ ما چند روزه خیلی صدا میده و سرو صدا میکنه و وقتی دیتم میگیرمش احساس میکنم از قبل تپل تر شده و شکمش ی چیزی هست
  لانه ندارن فقط قفسه
  امکانش هست که بادار باشه ؟
  از کجا بفهمیم ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   عروس هلندی تخم میزاره و باردار نمیشه ، در نتیجه وقتی که تخم میزاره تپلتر نمیشه
   غذاش خوب بوده ، محیط نگهداری هم مناسب در نتیجه تپل تر شده
   البته ممکنه تخم هم بزاره اگه ماده باشه

 96. سرایانی می گوید

  سلام،عروس هلندی من دیروز یک تخم گذاشت واز لونه بیرون نمیومد،اشتباه کردیم و جای لونه رو عوض کردیم دیگه هیچ کدوم داخل نمیرن،امروز دوباره جفت گیری کردن
  شکم ماده یه مقدر برجسته شده یا ما حساس شدیم،ممکنه تخم بعدی داخل شکمش گیر کرده باشه؟
  لطفا راهنماییم کنید،خیلی نگرانشون شدیم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در این دوره جابجایی نادرسته
   مقداری روغن زیتون به مخرجش بزنید
   اگه تخم درنیومد به دامپزشکی ببرید
   به هیج وجه فشار ندید رو شکمش

 97. محمد می گوید

  سلام من عروسم یک تخم فعلا گذاشته کف لونه یک مقدار پوشاله گذاشتم ولی عروسم روی پوشاله ها تخم نزاشته.آیامیتونم فرداش خاک اره بگیرم بریزم کف لونش یا ن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   وقتی شروع به تخم گذاری کرد لونه رو دستکاری نکنید
   کف قفس براش پوشال بزارید خودش میبره تو

 98. مبین می گوید

  سلام وقت بخیر
  عروس های من تخم کردن الان که دیدم عروس ماده خیل دستشویی میکنه و داخل مدفوعش خونه؟

  دوتا تخم کردن یکیو نگاه کردم داخلش خالیه اون یکی دیگه داخلش یک ماده هایی هس اما رگ نداره ممکنه نطفه دار باشه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نوع نطفه سنجی شما شاید مشکل داشته
   دقیق نمیشه مشکل رو گفت
   باید ببریدش دامپزشک حیوانات خانگی تا دقیق بررسی بشه ممکنه بیماری گرفته باشه
   اگه بیماری گوارشی باشه ممکنه تخم ها بدون نطفه بشن یا نطفه ی داخلش بیمار باشه

 99. محمد می گوید

  با سلام و خسته نباشید من برای جوجه کشی از دستگاه استفاده کردم ولی با امروز۲۰روز گذشته ولی تخم ها هنوز باز نشدن ایراد از چیه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید بررسی بشه کامل و یک کلمه نمیشه گفت مشکل چیه
   روزهای ۷ و ۱۴ باید نطفه سنجی میکردید و چک میکردید ببینید اصلا نطفه دارن یا خیر
   دما و رطوبت باید درست وارد میشد و …

   1. سمیرا می گوید

    عروس هلندی سالی چندبار تخم میذاره

    1. ادمین می گوید

     ۴ ۵ بار

 100. Amir می گوید

  سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که تخم گذاشته بودن و نزدیک دو نیم هفته است که ماده رو تخما میخوابه پریروز یکی از تخم ها از تخم بیرون اومد ولی روز بعد که رفتم بهشون سر بزنم دیدم جوجه مرده این از چی میتونه باشه به ماده تخم مرغ و دونه زیادی میدم ولی نفهمیدم چرا مرد اون لطفا کمی راهنمایی کنید ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دقیق نمیشه گفت که دلیلش چی بوده ، باید بررسی بشه ، چینه دان جوجه بررسی بشه ، بعد محل خروج فضلش بررسی بشه
   محیط باید دمای گرمی داشته باشه و …

 101. Amiiiiiir می گوید

  با سلام.
  من یک جفت عروس هلندی دارم قبلن هم جوجه دادن.
  امروز دوازدهم اولین تخم گذاشته تاامروز ک پانزدهم تخم نزاشته ارزن کتان تخم مرغ کف دریاهم دارن دکا اتاقم ۲۸ثابت همش دلیلش چی؟!!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ببینید اب کافی دارند
   و چیزی توی اتاق یا محیط بیرون باعث استرس اونا نمیشه مثل سر و صدای زیاد ، رفت و امد زیاد

 102. Amir می گوید

  سلام
  من یجفت عروس هلندی دارم دوازدهم تخم اول گذاشته تا الان ک پانزدهم تخم نزاشته چی باید بکنم الان غذاشونم ارزن کتان تخم مرغ کف دریا دارن یدونه تخم گذاشته فعلا کمر ماده باد کرده

 103. محمدرضا می گوید

  سلام.
  یک جفت عروس دارم که ۱سال ونیم سن دارند.دوبارتاحالاتخم گذاشتندونطفه نداشته.ایامشکل ازعروس نر.چکارکنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا با هم جفت نیستن باید یک جفت دیگه پیدا کنید

  2. پ می گوید

   من عروس هلندی دارم تخم گذاشتند و یکیش باز شدع

   ولی ۴ تذ دیگش باز نکردند

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    اونا رو هم چند روز صبر کنید باز میشن

  3. Fafa می گوید

   اگ جفت گیری داشته باشن و نطفه نزده مشکل از نطفه ی نرع باید تقویت بشه

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    بله مشکل از نر

 104. افشین می گوید

  سلام. من یه عروس هلندی ماده دارم. تا حالا جفت گیری نکرده.یه روز در حد ۳ ساعت با یه عروس هلندی سه ماهه با هم بازی کردن ولی جفت گیری نکردن. الان عروس هلندی من دو تا تخم گذاشته یکیش رو فردای اون روز گذاشت و یکی رو امروز. الان این تخم ها پوچن درسته؟ باید چیکارشون کنم؟ میبره یه گوشه قایم می کنه و نمیذاره نزدیک بشیم و وقتی نزدیک میشیم گارد میگیره.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر جفت گیری نمیکنه ، مجبورش نکنید همیشه که نباید تخم بذاره
   تخم ها رو بردارید و اگر جفت گیری نکرده باشه بدون نطفه هستش
   اما اگر ذره ای هم شک دارید که جفت گیری کرده باشه می تونید براش لانه بسیازید تا روی تخم ها بخوابه شاید به جوجه تبدیل شد جدا رو چه دیدی!

   1. افشین می گوید

    مجبور به جفت گیری نکردیم. اصلا قصدمون جوجه گرفتن ازش نیست. همینجوری خواستیم ببینیم با هم بازی می کنن یا نه.اون عروس هلندی دیگه هم نابالغ بود کلا حتی جنسیتش رو نمی دونستن.فعلا کاری که گفتین رو انجام دادیم. تخم اولی رو پس میزنه و نمیخواد. تخم دوم رو گذاشتم روش میشینه. بعد این طبیعیه که مثلا ۴-۵ ساعت پشت سر هم میشینه و باز ۴-۵ ساعت میاد بازی می کنه؟ شب هم سر جاش میخوابه روی تخمش نمیخوابه؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     نه باید همیشه روی تخم بخوابه تا تبدیل به جوجه بشه

  2. صابر می گوید

   سلام من عروس هلندیم ماده ۱۲ ماهه هست و نر ۸ ماه، ۱۰ روزه که هر روز روزی ۲بار جفتگیری میکنن ،ماده مدفوعش بزرگ شده و بیشتر تو لونه میمونه ولی تخم نکرده،
   معمولا بعد از چند روز جفتگیری اولین تخم رو میزاره؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    معمولا یک هفته طول میکشه
    بهتر که از غذای کافی و دارای پروتئین و کلسیم استفاده کنید و حتما کف دریا تو قفسشون بذارید

 105. Amir می گوید

  سلام
  ببخشید من یه جفت عروس هلندی دارم چهارتا تخم گذاشتن نزدیک دو هفته است که تخم گذاری کردن امروز از صبح تا الان ماده نرفته تو لونه یکم نگرانم تخماشون در نیاد، بهشون ویتامین هم دادم مشکل از چیه لطفا راهنماییم کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   دمای محیط مناسب باشه و اب و غذای کافی داشته باشن
   شاید چیزی توی اتاق هست که پرنده ها ازش میترسن ، اتاق رو بررسی کنید.

 106. کوکو می گوید

  سلام عروس من نر هستش و ۱۱ماهشه و جفت میخواد منم یه ماده ۱۳ ماهه آلبینو میخوام براش بگیرم میخواستم ببینم چون ماده از نر بزرگتره جفتگیری میکنن یا نه؟!

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی ایجاد نمیشه ، فقط باید صبور باشید الان بگیرید ممکنه تا اردیبهشت طول بکشه جفتگیریشون

 107. آرشین می گوید

  سلام وقتتون بخیر من دو تا عروس دارم که الان یازده ماهشون هست با هم جفت شدن از امروز ماده هی وارد قفس میشه و کز میکنه بعد که اومد بیرون رفت گوش قفس کز کرد بعد هی این پا اون پا میکرد احتمال داره داخل شکمش تخم در حال شکل گرفتن باشه؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله امکانش هست
   صبور باشید و زیاد تحریکشون نکنید

 108. سروی می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم
  و با هم جفت گیری کردند و الان دو روزه ماده یک تخم گذاشته میخواستم ببینم برای اینک تخم های بعدی رو بزاره باید بازم امیزش کنند یا نه همین که اولین تخم گذاشته بعد چند روز بازم میزاره تخم های بعدیشو؟؟؟
  چون پرنده نر بعد تخم گذاری ماده رو میزنه و نر رو تو قفس جدا گذاشتم آیا موردی داره؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید هم اینکار رو میکردید
   چون ماده میخواد روی تخم ها بخوابه ولی نر دلش جفت گیری میخواد
   فعلا جداش کنید تا جوجه ها از تخم بیرون بیان
   البته تخم ها رو در روز هفتم نطفه سنجی کنید ببینید جوجه داره یا نه

 109. امیر می گوید

  سلام خسته نباشید
  یک عروس نر دارم ده ماهش هست
  یک ماده براش گرفتم
  و سه روزه تمایلی به هم نشون ندادن ایا زمان بیشتر میخوان؟
  و اینکه تو لونش میره خیلی و اوایل تو لونه میخوند
  سوال بعدی اینکه ایا نر ده ماهه قادر به جفت گیری و باردار کردن ماده هستش؟
  ممنون از شما❤️

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید عادت میکنن
   ممکنه باشه ولی خوب جوونه ممکنه نطفه ضعیف باشه

 110. TaMaNa می گوید

  سلام.یک جفت طوطی عروس خریدم.توقفس هم لانه گذاشتم،قفس چوبی و داخلشم پوشال ریختم.لانه به عرض ۱۵ و طول ۲۰ سانت بوده.امروز یه بار رفت داخل لونه اما متاسفانه اومد بیرون و تخم کرد و شکست.میخاستم بدونم دلیل اینکه چرا تو لونه تخم نکرده؟طوطی هارو تو اتاق خواب با دمای ۲۷ درجه نگهداری میکنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا یا لانه کوچیک بوده و یا کفش سفت بوده و مناسب ندیده و یا چیزی داخل لانه بوده که ازش خوشش نمی اومده

 111. sara می گوید

  سلام
  عروس هلندی چندتا تخم میزاره؟!الان مال من ۱۴ تا گذاشته هنوزم داره میزارع😐بعضی ها میگن بیشترین تخمی ک میزارن ۱۱ تا ۱۲ تاست این همینجوری داره میزارع و اصلا رو تخم ها نمی‌خوابه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید هر دو ماده باشن
   تا حالا جفت گیری کردن ؟

 112. لعیا می گوید

  سلام ببخشید من یه عروس هلندی ماده دارم که الان ۷ ماهشه دیدم خیلی تنهاس واسش یه جفت گرفتم اون یکسال و خورده ایشه
  عروس هلندی ماده جدیدا کسل شده هی پراشو باد میکنه و میخوابه
  بیش تر میاد پیش خودم و سمت پرنده نر هم نمیره بعضی وقت ها هم همو میزنن
  و همچنین پرنده نر یه حالتی مثل خود ارضایی میکنه یعنی همش خودشو میمالونه به پارچه و این چیزا
  راه حل چیه؟؟
  به نظر شما عروس هلندی ماده مشکلی داره؟؟
  یا اینکه چکار کنم جفت گیری کنن؟؟
  کف دریا گزاشتم ولی نمیخورن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   دمای اتاقشون رو ببرید بالا حدود ۲۷ درجه
   حتما براشون لانه خوبی بذارید داخل قفس
   غذای کافی بدید
   محیط شون هم باید اروم و بی صدا باشه

 113. آرشاویر می گوید

  سلام من یک عروس هلندی نژاد خاکستری نر سه ماهه دارم و می‌خوام یک ماده برایش بخرم که تنها نباشه و به نظر شما این کارم خوب هست یا نه. لطفاً راهنماییم کنید. سپاسگزارم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه شرایط نگهداریشو دارید حتما بخرید ، کار بسیار خوبیه
   فقط از دستی بودن خارج خواهد شد ولی زندگی لذت بخشی کنار جفتش خواهد داشت

  2. امیرعلی می گوید

   سلام عروس هلندی من چون بعضی اوقات توی خونه آزاده وقتی میزارمش توی قفس تلاش می‌کنه از قفس بیاد بیرون و همش از قفس بالا و پایین میاره چجوری عادتش بدم که داخل قفس بمونه؟

   1. ادمین می گوید

    سلام
    اگه در همچین شرایطی قرار بگیره امکان افسرده شدنش زیاده

 114. شهاب می گوید

  سلام از کجا بفهمم که عروس هلندی تخم در بدنشه ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ممکنه کمی شکمش باد کنه ، یا کم تحرک بشه
   اگه زیاد شک دارید ببریدش دامپزشکی اون میتونه راحت تشخیص بده (دامپزشک حیوانات خانگی)

 115. کوکو می گوید

  سلام من یه عروس ماده دارم که ۲ سالشه و نر ۳ ساله که ۲ ماه پیش جفتگیری کردن و ۴ تا تخم گذاشتن ۲ تا از تخما پوچ بود ۲ تا جوجه که الان ۱ ماهشون هس تقریبا
  طوطی نر و کلا جدا کردم چون جوجه هاشو میزد
  الان ماده چند وقتی هست که میره تو لونه و فک میکردم توهم زده که تخم داره امروز صبح دیدم تخم گذاشته با این که نر کلا جدا کردم یعنی دادم به خواهرم نگه میداره
  الان موندم این تخم که گذاشته چجوری و از کجاس😁
  طوطی ماده خیلی هم دلش جفتگیری میخواد دوباره😶🥲

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اون تخم بدون نطفه هست ، بسیاری از پرنده ها بدون جفت گیری هم تخم میزارن ولی اون تخم جوجه نمیشه چون نطفه نداره

 116. 🙂 می گوید

  سلام . نرم ۱۰ ماهشه و مادم ب گفته ی پرنده فروش الان ۷ ماهشه . گفت چون جوجن پیش هم بنداز و اینا جفتگیری کردن . منم لونه گذاشتم ک میدونم کاملا اشتباه بود ولی فکر نمیکردم انقدر زود تخم بزارن ‌ الان ماده تخم گذاشته خیلی خیلی کوچیکن خودشون . قبلش هیچ قطره ی تقویتی ندادم و اصلا نرم مریض بوده . و الانم نمیدونم باید چی بهشون بدم . تخم و لونشونو بردارم؟ممنون میشم راهنمایی کنین .

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   فعلا زود بود برای تخم گذاری
   پرنده ماده ضعیف میشه
   لانه رو بردارید و اونا رو جدا کنید
   از غذاهای دارای پروتئین و کلسیم کافی استفاده کنید و اگر می تونید از پلت مخصوص طوطی ها استفاده کنید.

 117. neda می گوید

  ممنون بابت پاسخگوییتون…میخواستم بدونم علت گچ خوردن عروس هلندی چی میتونه باشه..ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   علت خاصی نداره ! هر چی دم دستش باشه چک میکنه !
   بهش کف دریا بدید که رنگش هم شبیه گچه ، باز اون مفیده براش

 118. Amir می گوید

  سلام من دو عروس نر نه ماهه و هفت ماهه دارم اینا هردوشون سه چهار کلمه حرف میزنن یه نوع اواز هم از بچگی خودشون یاد گرفتم یعنی اوازشون مثل همدیگره حالا من میخوام یه اواز دیگه بهشون یاد بدم ایا توانایی یادگرفتن این اواز رو دارن؟ میشه یکم توضیح بدید ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   توانایی یاد گرفتن رو که حتما دارن ولی باید صبور باشید و به صورت مداومی به تمرین ادامه بدید
   اگر از ضبط صوت استفاده میکنید زمانی که خودتون هم کنارشون هستید براشون اهنگ بزارید

 119. شهاب می گوید

  سلام چهار ماه هست که جفت گیری میکنن یعنی امکان تخم گذاشتنشون هست و تا کی تخم میزارند و ایا در لانیاشان پوشال کولر بریزم و یه برنامه غذایی براشون بی زحمت میدی

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید به غذاشون رسیدگی کنید تا سریع تخم بذارن
   حتما از پروتئین و کلسیم کافی استفاده کن
   توی لانه از پر یا خاک اره و یا پوشال خیلی نرم استفاده کن پوشال کولر درشت و سفت
   برای مشاهده برنامه غذایی عروس هلندی کلیک کن

 120. شهاب می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که ۴ ماه هست جفت گیری میکنند یعنی از چهار ماه پیش تا الان هفته ای یک بار ولی میرن تو لونشون و بیرون نمیان و فقط میان غذا میخورن و میرم باید چکار کنم مشکل کجاست با تشکر

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما میخوان تخم بذارن
   غذای کافی و دارای پروتئین زیاد بهشون بده
   کف دریا هم داخل قفس بذار

 121. الهام می گوید

  سلام دوتا عروس نر دارم یدونه ماده براشون اوردم حدود یک ماهه با یکی از نرها جفت گیری کرد ولی کم کم ماده شروع به زدن اون کرد و با نر دیگه جفت گیری کرد قفسشون رو کامل واسه تولیدمثل جداکردم ،سوالم اینه که احتمال داره این نر که تنها مونده افسردگی بگیره چون همدیگرو هم میبینن بنظرتون چیکارکنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ببرید توی یک اتاق دیگه و بیشتر وقتتون رو با نر تنها بگذرونید تا احساس تنهایی نکنه

 122. neda می گوید

  سلام.من یه عروس ماده دارم ۸ ماهه خیلی سرحال و بدون هیچ مریضی الان چندین ماهه که پرریزی داره یعنی جوری نیست که کلا پراش بریزه پوستش معلوم بشه ولی خیلی پر میریزه و همش هم داره خودشو تمیز میکنه.میخواستم بدونم مشکل خاصی داره؟و آیا امکان داره باعث آسم تو نوزاد بشه؟ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پر ریزی در این فصل طبیعی هست و بزودی تا عید رفع میشه
   در مورد جلوگیری از اینکار یا بهبود رشد پر باید بهش سنگ مینرال یا کف دریا بدید ، تغذیش متنوع باشه ، براش ظرف اب بزارید که داخلش ابتنی کنه
   در مورد ایجاد آسم هم باید با پزشک متخصص کودکان صحبت کنید من نمیتونم نظر بدم در این مورد

  2. شهاب می گوید

   سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که ۴ ماه میشه پشت سر هم جفت گیری میکنن یعنی هفته ای ۱ بار اما تخم نمیزارن ولی همش میرن تو خونه و بیرون نمیان فقط میان غذا میخورن و بر میگردن خونشون باید چکار کنم مشکل کجاست با تشکر

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    پروتئین و کلسیم غذا رو بیشتر کنید و از کف دریا استفاده کن

 123. رضا می گوید

  سلام عروس هلندی چند روز روی تخم هایی که گذاشته میخوابه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بین ۲۰ الی ۲۳ روز

 124. مهدی می گوید

  سلام عروس هلندی ما الان ۱۶ روزه تخم گذاشته روز اول نر اذیت می‌کرد ماده رو که دوباره جفتگیری کنه ما نر رو جدا کردیم بردیم یه اتاق دیگه تا امروز همه چی مرتب بود و همش رو تخم‌ها میخوابید و فقط غذا میخورد سریع بر میگشت سر جاش امروز بیقراره ماده و زیاد رو تخم نمیشینه همش میاد بیرون به نظرتون چیکار کنیم ؟؟؟!!!!
  مرسی که جواب میدین 🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما دلش برای نر تنگ شده 🤔
   تا زمانی که جوجه ها بیرون نیومدن نر رو بهش نشون نده
   امکان دعوا خواهد بود و یا ماده کلا تخم ها رو فراموش میکنه

 125. مبین می گوید

  سلام وقت بخیر

  من یک جفت عروس هلندی ۲ ماهه خریدم و تو این مدت ۲ بار تخم گذاری کردن
  دفعه اول دو تخم گذاشتن که بدون نطفه بود
  این دفعه سه تخم گذاشتن
  که الان روز دهم میشه نگاه کردم بدون نطفه بود باز هم
  تا جایی که من دقت کردم بهشون جفت گیری نکردن
  انگار جفت گیری یاد نداره نر
  باید چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید از روز هفتم به بعد نوربینی کنید ، اگر داخل تخم رگ های خوبی بود پس نطفه دار

 126. Amir می گوید

  سلام
  ببخشید من به عروس نر نه ماهه و ماده دو ساله دارم و با هم جفتگیری کردن دیروز هم متوجه شدم یدونه تخم گذاشتن سوالم اینه هرچند روز یکبار تخم میزارن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   قابل تشخیص نیست ، ولی تخم گذاری ۳ ۴ روز طول میکشه ، ممکنه فقط یکی بزاره ، ایناهم قابل تشخیص نیست

 127. Mohammadreza می گوید

  سلام.یه جفت عروس دارم تخم گذاشتن.اب بذارم برای حمام کردن مشکلی نداره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه اب نذارید
   تخم ها خیس میشن و باکتری ها رو به خودشون میشکن که بعدا موجب از بین رفتن جوجه ها میشه

 128. R. N می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  عروس من سه ساله هست برای اولین بار ۲۰ روز پیش ۲تا تخم تو فاصله دو روزه گذاشت. جفتم نداشته تنها بوده. همشم کف قفسشه تخماشو برمیدارم بی قراری میکنه روزی یبارم غذا میخوره و تو قفسشم دستشویی نمیکنه باید بیاد بیرون از قفس تا دستشویی کنه و حجم فضلش زیاد و بسیااار بد بو هستش و اینکه ی مدتم هست ک وانشو اب میکنم براش میذارم اصنم اب تنی نمیکنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براش یک جفت نر پیدا کنید

 129. محمدرضا می گوید

  سلام من یه جفت عروس هلندی خریدم
  گذاشتم داخل گلخونه به متراژ۲متردر ۲متر
  وارتفاع ۲٫۵ ایا این مکان کناسب هست واسه این پرنده ها
  البته داخل گلخچنه هیچ گل وگیاهی نیست

  1. ادمین می گوید

   سلام
   داخل گلدون ؟! با اینکه باید دید چجور گلدانیه ولی در کل ، نه مناسب نیست ، مثل زندان میمونه اونجا براش

 130. امیر می گوید

  من دوتا عروس نر و ماده دارم سنشون دقیق یک ساله.از ۳ماهگی کنار هم بزرگ شدن
  اصلا جفت گیری نداشتن
  نر خیلی به ماده علاقه نشون میده اما ماده اصلا واکنشی نداره
  ۲روز بود ماده همش داخل لونه میرفت میموند
  امروز دیدم اولین تخم رو گذاشته.ماشالله تخم بزرگی هم هست که تعجب کردم
  حالا راهنماییم کنید وقتی کنارش نر هست چیکار کنم جفتگیری کنه و تخم پوچ نذاره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به غذاشون رسیدگی کنید
   حتما کف دریا داشته باشن
   از دانه های گرم مثل کتان ، کافشه ، شاهدانه و افتابگردان استفاده کنید
   محیط شون ارام و بدون سر و صدا باشه

   1. امیر می گوید

    ۱.به نظرتون جفت میخورن؟چقدر احتمال داره جفت نخورن؟
    پرنده فروشا میگن نر رو باید عوض کنی و ماده نر رو نپذیرفته
    ولی آخه یک سالشونه بی تجربن
    از طرفی جفتشون رو خودم بزرگ کردم میخوام باهم جفت بخورن حاضر نیستم هیچکدوم رو عوض کنم
    ۲.این شرایطی ک میگید رو دارن
    ولی جفت گیری نمیکنن
    الانم که ماده رفته نشسته تو لونه درنمیاد
    تخم پوچی ک دیروز گذاشته بود هم صبح دیدم شکسته
    نخورده فقط شکسته انداخته گوشه لانه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     پس این نشون میده که ماده اماده تخم گذاری هستش
     ولی نر نمی تونه جفت گیری کنه
     ایا پرنده نر علائم مستی رو داره؟
     پیشنهاد می کنم مقاله جفت گیری عروس هلندی رو بخونید ، بهتون کمک میکنه

     1. امیر می گوید

      سلام مجدد
      امروز دیدم نر رفت روی ماده سوار شد
      ولی اصلا بلد نبود چیکار کنه
      بعد ۱۵ثانیه ماده انداختش پایین😂

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       اولین بارشه حتما 😂
       به مرور زمان یاد میگیره
       فقط شرایطی که گفتم رو براشون مهیا کنید.

 131. رسول می گوید

  سلام تقریبا یک هفتس عروس هلندی خریدم دوروز بعد خرید یه دونه تخم خونی مالی کف قفس دیدم الانه ۴الی پنج روزه عروس خانم تو لکه غذا نمیخوره ینی مث قبلش نیس پراشو بادمیکنه گوشه قفس بیشتر میخوابه دون هم خیلی کم میخوره میخ استم بدونم دلیلش چیه تخم دیگه ای دارا که نتونسته بذاره یا همین یه تخم دفه اول میزارن سنشم ۱سال کامله ممنون میشم راهنماییم کنید اگه کاری ازدستم برمیاد براش انجام بدم نمیره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید هرچه سریعتر ببرید دامپزشک حیوانات خانگی
   ممکنه تخم گیر کرده باشه و بیماری گوارشی هم داشته باشه

 132. امیر نیکو می گوید

  سلام ،یه جوجه عروس ۴۰ روزه دارم که دیروز برای اولین بار گندوم پخته بهش دادم ،امروز فضله اش رنگش سبز این امر به خاطر دانه هاست یا اینکه غیر طبیعیه ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر علایم بی حالی ، خواب الودگی و بی اشتهایی نداشته باشه پس مشکلی نیست.

 133. S می گوید

  سلام
  عروس هلندی حدودا در سال چند بار تخم می گذارد؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در بهترین شرایط با رعایت تغذیه و تحریک اونا میتونه دو بار در سال تخم گذاری کنه

   1. مردانی می گوید

    بستگی به نژادش
    من گلباقالی دارم در سال چهار بار تخم گذاشته و البینو دارم دو بار

   2. زکیه احتشام فرد می گوید

    سلام وقت بخیر من چهار جفت عروس دارم و ازشون جوجه میگیرم و تکثیر میکنم از مهر ماه ک گرفتم تا الان ۳بار جوجه دادن بهم میخاستم بدونم یه جفت عروس هلندی توی دوران زندگیش چند بار جوجه میکنه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     سالانه بین دو الی سه بار
     بستگی به شرایط زندگی و نحوه پرورش داره

 134. حامد می گوید

  سلام عروس هلندی ماده که تازه اخرین تخم مستی گذاشته به درد جفت خوردن میخوره یا باید استراحت کند با تشکر از سایت خوبتان

  1. ادمین می گوید

   سلام
   عروس هلندی در سال ۴ تا ۵ بار میتونه تخم گذاری بکنه و سریعا بعد از تخم گداری اقدام به تخم گذاری نخواهد داشت. الان اگه تخمش رو گذاشته باشه ممکنه فصل بهار مجددا تخم بزاره

   1. امیر می گوید

    سلام ببخشید عروس هلندی هرچند وقت یکبار واکسن میزنن؟؟چون من یه عروس نر ماهه دارم که واکسنش رو زدم خواستم بدونم دوباره گی باید بهش واکسن بزنم
    خیلی ممنون از سایت خوبتون

    1. ادمین می گوید

     سلام
     این مورد باید از دامپزشکی سوال بشه که چه واکسن هایی می یزنه
     برخی از واکسن ها نیاز به تزریق مداوم چند ماهه دارن و برخی هم سالی یبار و برخی از فقط یکبار لازمه

  2. رسول می گوید

   سلام تقریبا یک هفتس عروس هلندی خریدم دوروز بعد خرید یه دونه تخم خونی مالی کف قفس دیدم الانه ۴الی پنج روزه عروس خانم تو لکه غذا نمیخوره ینی مث قبلش نیس پراشو بادمیکنه گوشه قفس بیشتر میخوابه دون هم خیلی کم میخوره میخ استم بدونم دلیلش چیه تخم دیگه ای دارا که نتونسته بذاره یا همین یه تخم دفه اول میزارن سنشم ۱سال کامله ممنون میشم راهنماییم کنید اگه کاری ازدستم برمیاد براش انجام بدم نمیره

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    دمای اتاق رو ببرید بالا
    در و پنجره ها رو ببندید تا سوز نیاد
    اب و غذای کافی در اختیارش بذارید
    و در صورت بدتر شدن وضعیت به دامپزشک مراجعه کنید

 135. احمد می گوید

  سلام ببخشید چرا عروس هلندی ها وقتی شب ها در قفسشونو باز میکنید به شما حمله میکنن دلیلش چیه؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما مزاحم خوابش میشید دیگه
   بهتر که در زمان دیگری قفس رو باز کنید

 136. مبین می گوید

  سلام.عروس مادم فضله هاشو میخوره و کسل شده
  باید چیکار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تغذیش چیه ؟ کم غذا میدید بهش ؟ از چیزی ترسیده جدیدا ؟
   سنگ میرال یا کف دریا میدید بهش ؟

 137. حمید می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  بنده یک جفت عروس دارم که از زمان جوجگی با هم هستن عروس ماده یک ساله و عروس نر ۷ماهه ست. با هم داخل لونه میرن وقتی از قفس میان بیرون پرواز میکنن میرن بالای کابینت کنار هم میشینن و مشکل و درگیری خاصی با هم ندارن اما معاشقه و نوازش تا حالا ازشون ندیدم. آیا اینا با هم جفت خوردن یا خیر؟
  برای جفتگیری باید مدتی قبلش از هم جدا باشن یا خیر؟
  عروس نر پای سمت چپش از زمانی که جوجه بود بخاطر دررفتگی لگن یک مقدار میلنگه‌. آیا مشکلی برای جفتگیریش ایجاد میشه در آینده ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   عروس نر هنوز به سن بلوغ نرسیده ، باید حداقل ۱۰ ماه سن داشته باشه
   به خاطر مشکل پا شاید نتونه به خوبی بر روی پشت ماده سوار بشه
   به هر حال باید صبر کنید ببینید در اینده چی میشه

  2. مبین می گوید

   ارزن میخوره با گندم خیس شده
   سنگ مینرال و کف دریا هم داره
   فکر کنم مبخواد تخم گذاری هم کنه
   یک مشکل دیگه هم که هست عروس مستی نیکنه همش ولی نر کاری نمیکنه حالتی که انگار جفت گیری یاد نداره پاشو میزاره روماده اما نمیره روی ماده

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    اگر روی میله جفت گیری می کنن احتمالا میله شله برای همین نمیتونه تعادل پیدا کنه

 138. موسوی می گوید

  سلام خسته نباشید..من ی عروس هلندی ماده ۱۱ماهه دارم با ی نر ک نر قبلا جوجه داده ..میخام ببینم عروس ۱۱ماهه ام شرایط تخم گذاری رو داره تو این سن؟۱۰روزم هست ک باهم جفت شدن و جفت گیری میکندد و داخل لونه شون میرن..یخورده نگرانم براش ک نتونه یا خدایی نکرده چیزیش بشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه به زودی تخم میزاره
   دمای بالا ، غذای کافی و دارای پروتئین و کلسیم ، استفاده از کف دریا و محیط ارام و بدون سر و صدا رو فراهم کنید.

 139. احمد می گوید

  با سللم. ب نظر شما تخم ها رو باید تو دستگاه گذاشت یا خودشون بزرگ کنن بهتره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر خودشون جوجه کشی می کنن از تخم ها ، نیازی به دستگاه نیست
   اما اگر می خواهی تعداد بالایی از تخم ها رو به جوجه تبدیل کنید دستگاه رو پیشنهاد می کنیم ، در این صورت می تونید از فروش جوجه ها درامد هم کسب کنید.

 140. میثم می گوید

  سلام عروس دوساله که تخمهاشونو از لونه میندازن بیرون.بالغ هستن .روزی یک تخم میندازن بیرون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   عروستون تنهاست یا جفت داره
   اگر تنها باشه یعنی تخم ها بدون نطفه هستند
   اما اگر جفت داشته باشه تخم ها نطفه دار خواهند بود و برای جوجه کشی از تخم ها می تونید از ایزی باتور ۶ یا دستگاه ارکام استفاده کنید.

 141. مبین می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یک عروس هلندی اهلی دارم و ۲ هفتست میره داخل کیف میشینه واسش یک لونه گذاشتم داخل کیف الان همش داخل کیف نشستست و ممکنه اصلا بیرون نیاد
  نزدیک کیف هم بشیم حمله میکنه به جز یکی از اعضای خانواده که به اون کاری نداره
  قبلا همش بیرون بود ولی از کیف الان بیرون نمیاد
  مشکل چیه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به نظر من که اشکالی نداره زیادی پاپیش نشید و حساب نباشید خودش اونجا رو ول میکنه
   ممکنه عروس هلندی بدون جفت هم تخم بزاره که البته بدون نطفه هست و جوجه نمیشه ولی پرنده زیاد نمیتونه این مورد رو تشخیص بده
   پس صبور باشید و کاریش نداشته باشید خودش بیخیال میشه

 142. امیرحسین می گوید

  سلام ببخشید یه مشکلی برام پبش اومده لظفا زودتر جواب بدید عروس هلندی من حدود شش ماهشه امروز از بیرون قفسشو باز کردم یهو پرواز کرد و خودشو به در و دیوار کوبید الان بعضی از پرهای سرش ریخته حس میکنم یکم زخمی شده میشه کمکم کنید😨😱

  1. امیرحسین می گوید

   ببخشید تو پیام عجله داشتم اشتباه نوشتم من امروز از بیرون اومدم خونه و عروس هلندیم رو از قفس ازاد کردم که حدود شش ماهشه یهو هیجان انگیز شد و تو خونه با سرعت خیلی زیاد پرواز کرد و خودش رو به در و پنجره کوبید وقتی گرفتمش دیدم پرهای کاکل سرش و کمی از پرهای بدنش ریخته سوالم اینه دوباره پر از سرش در میاد یا همون کچل میمونه خیلی ناراحت شدم😢😖

   1. ادمین می گوید

    سلام
    ناراحت نباش دوست عزیز
    همشون در میاد ، مشکلی نیست
    صبور باشید مواد غذایی خوبی بهش بدید
    داخل قفسش از سنگ مینرال یا کف دریا استفاده کنید خوب میشه

  2. کارشناس وب سایت می گوید

   سلام
   اگه به بدنش اسیبی نرسیده باشه ، به مرور زمان خوب میشه

 143. مهدی می گوید

  سلام من ی عروس ماده دارم تازه بالغ شده و بدون نر تخم گذاشته
  میتونم الان براش نر بزارم ک جفت کنه؟؟
  یا دیگه دیرشده و جفت گیری نمیکنه؟
  اگه دیر شده کی براش نر بزارم؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی نداره ، بیاری تا عید جفتگیری هم میکنه

 144. امیرحسین می گوید

  سلام من الان دو تا عروس هلندی نرو ماده دارم ماده دو سالشه نر نه ماهشه این دو تا میتونن با هم جفتگیری کنن الان منظورم ااینه برای نر زود نیست جفتگیری؟؟ممنونم میشم اگه پاسخ بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نر باید حداقل یکسال سن داشته باشه
   هنوز زوده جفت شون نکن

 145. علی می گوید

  سلام من دو جفت عروس دارم که قبلاً ازشون جوجه هم گرفتم
  اما جدیدا تخم که میذارن یکی دوساعت بعد از تخم گذاری تخمارو میندازن از کوزه بیرون و میشکنه و این مشولو تقریبا ۴ ماهه دارم باهشون الان سری دومیه که دارن تخم میذارن و میندازن بیرون علت چیه چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اونا نمیخوان تخم ها رو به جوجه تبدیل کنن
   می تونید از ایزی باتور ۶ برای جوجه کشی استفاده کنید.

 146. امیرحسین می گوید

  سلام ببخشید من یه عروس هلندی ماده دارم حدود دو سالشه یدونه هم عروس هلندی نر دارم نه ماهشه و اینکه اینا مادر و پسر هستن حالا سوالم اینه که این دوتا میتونن باهم جفت اندازی کنن و سوال دومم اینه که عروس هلندی نر تو چند ماهگی جفتگیری گنه بهتره اگه جواب بدید خیلی ممنون میشم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا عروس هلندی نر تو سن ۱۲ ماهگی اماده جفت گیری میشه
   می تونن با هم جفت بشن مشکلی نیست.

 147. فرهاد می گوید

  سلام میخواستم ببینم ی جفت عروس تو یک سال چند بار تخم میزاره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   دو بار معمولا

 148. محمدرضا می گوید

  سلام خسته نباشید ، من دو جفت عروس هلندی یعنی ۴تا ،،،توو یه قفس خیلی بزرگ دارم با یدونه لانه و یه جفت عروس هام فقط باهمن و واسه هم دلبری میکنن ولی توو لونه نرفتن تابحال ، یعنی هیچ کدوم از ۴ تا عروسام پاشونو توو لونه نذاشتن ، بنظرتون قفس جداگانه تهیه کنم یا چی ؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که جفت ها رو جدا کنید تا هم به راحتی تغذیه بشن و هم برای جفت گیری و تخم گذاری مشکلی پیش نیاد
   در وسط قفس یک توری بزنید و جفت ها رو از هم جدا کنید.

 149. کاظم می گوید

  سلام،و عرض ادب،سوالی داشتم،یک جفت عروس مولد دارم،به نظر از قبل جوجه هم دادن،الان که رسیدن دست‌من برای جوجه کشی باید لانه بزارم یا مدتی صبر کنم و بعد از تقویت لانه رو بزارم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر نشانه های جفت گیری و لانه سازی در اونا دیدید می تونید لانه رو بسازید.

 150. محمدرضا می گوید

  سلام.یک جفت عروس دارم.جفت گیری هم کردن.بیشترعروس نر داخل لونه میره.ماده خیلی کم.دلیلش چیه.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دلیل خاصی نداره
   صبور باشید ببینید تخمگداری میکنن یا نه

 151. مبین می گوید

  سلام خسته نباشید
  من عروسام پراشون زیاد میریزه فکر کنم پر ریزی گرفتن و پراشون نامنظم شده
  مشکل چیه و باید چیکار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگه سن پر ریزی رسیده باشن بعد از مدتی خوب میشن
   تغذیه و اب کافی بهشون بدید
   تخم مرغ اب پز و غذای پروتئین دار حتما باشه
   محیط شون رو تمیز کنید.

 152. شهاب می گوید

  سلام یه جفت عروس هلندی دارم ۳ماه بیشتره دارن جفت گیری میکنن و میرن تو لونشون بیرون نمیان و تخم هم نمیزارن باید چکتر کنم مشکل از کجاست

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سنشون چقدره ؟

 153. طاها می گوید

  غذاش چهار تخم و تخم کتان بیشتر و گاهی اوقات میوه و گندم خیس شده هم میدادم ولی دو سه روزه که قطع کردم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   غذاش رو قطع نکنید
   بلکه باید علاوه بر مواد فوق
   تنوع غذاییش رو یشتر کنید.

 154. طاها می گوید

  باسلام من همونی هستم که گفته بودم عروس نرم ماده رو بدجوری میزنه الان نر رو که گفتین جدا کنم من جدا کردم و الان همچنان بی قراری میکنه و مدفوش سبز رنگ شده و اسهالی شده باید چکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اونو به یک اتاق دیگه ببرید که ماده رو نبینه
   غذای کافی بدید و تحت نظر دامپزشک بهش مولتی ویتامین بدید

 155. فرشید می گوید

  سلام من یه ماده داشتم حدود یک. سالشه الان تقریبا دستی بودی و از نوع لوتینو الان یک هفتست یه نر براش خریدم اونم حدود یک سالشه و هر دو داخل یه قفس هستن ماده خیلی نر اذیت میکنه و احساس مالکیت میکنه و نر هم خیلی غذا نمیخوره و پشت سره هر فقط میخونه و البته نر وایت هستش میخاستم بدونم مشکلی اگه پیش میاد جداشون کنم یا بزارم پیش هم باشن من تنها مشکلم کم غذا خوردن نر هستش

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله حتما جداشون کنید ، اصولا وقتی پرنده ی جدیدی می گیرید باید ۱ ماه و حداقل ۱۴ روز پرنده ی جدا در جایی دیگه نگهداری بشه تا اگه بیماری داشت مشخص بشه ، منظور اینکه قرنتینه بشه
   الان ۲ هفته اتاقشون رو هم جدا کنید ، بعد از ۲ هفته ببرید تو یه اتاق و بعد از پایین اون بزاریدشون داخل یک قفس اینجوری بیشتر به هم ابراز محبت خواهند کرد !

 156. طاها می گوید

  سلام عروس هلندی های من جفت گیری کردن و تخم کردن و الان مر ماده رو بد جوری میزنه نر‌رو باید جدا کنم ؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره جداش کنید
   تا زمانی که جوجه ها بزرگ نشدن ، اونا رو داخل یک قفس نندازید.

 157. رضا می گوید

  اقا سلام من یک جفت لوتینو و اهونی نر و ماده دارم ۱ ساله جفت شدن چرا اینا تخم نمیزارن اگر میشه جواب منو بدین خواهش میکنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مطمنی که نر و ماده هستن ؟ تغذیشون چیه و کجا نگه میداریدشون ؟

   1. رضا می گوید

    غذا تخمک سبزی با ارزن بله تو قفس ۴۰ در ۴۰

   2. رضا می گوید

    بله غذا تخمک خیار ارزن تخم کتان یک قفس بزرگ عروس نر هم بی قراری میکند

    1. ادمین می گوید

     سلام
     اگه حتما مطمئنی که نر و ماده هستن که هیچ وگرنه باید ببری متخصص این کار ببیندشون
     تشخیص جنسیت عروس هلندی

     تغذیه رو هم متنوع تر کنید پست زیر رو ببیند
     تغذیه عروس هلندی

 158. عرفان می گوید

  سلام
  من یک جفت عروس دارم که از ۳ ماهگی بزرگشون کردم و الان جفت خوردن و اینکه خیلی جفتگیری میکنن و کاملا اهلی هستن و تنها مشکل من اینه که خواهر برادرن
  چیزی یا راهی وجود داره که وقتی براشون لونه میزارم بچه هاشون مشکل وراثت نداشته باشن ؟؟
  تاحالا هم براشون به خاطر این قضیه لونه نذاشتم چون میترسم بچه هاشون ناقص دربیان

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید با دامپزشک مشورت کنید شاید بتونه کمک تون کنه

 159. طاها می گوید

  سلام ببخشید من یک جفت عروس هلندی دارم که ماده ۴سالشه تا زه امسال جفت خورد و تخم کرد و روش نشسته ایا تخم ها نطفه دارند

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر با پرنده نر جفت گیری کرده باشه به احتمال زیاد نطفه دار هستش

 160. مریم می گوید

  سلام ببخشید دوتا عروس نرو مده دارم که دوتاشون آماده آمادن مخصوصا نره .و وقتی که نر مسته نمیره روی ماده و ماده هم وقتی که علائم نشون میده نر یا میره رو ظرف غذا یا سر ماده رو میخارونه به نظر تون باید چیکار کنم آیا توی این موقعیت من میدونم به مدت دو هفته جداشون کنم یا نه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه جداشون نکنید
   براشون لانه بسازید تا ماده هم برای جفت گیری اماده بشه
   اب و غذای کافی بهشون بدید و محیط شون رو گرم نگه دارید
   سر و صدای زیاد هم در محیط شون نباید باشه چون باعث استرس و عدم جفت گیری میشه

 161. Sina می گوید

  سلام طوطی من چهار تا تخم گذاشته که بعد تخم گزاری الان اسهال کرده و با کمی خون مخلوط شده مشکلی داره یا باید ببرمش دامپزشکی؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله سریعا برید دامپزشکی تا بررسی کنه

 162. مبین می گوید

  و اینک ی دونه عروس هلندی دیگه هم دارم میزارمش داخل قفس این جفت نمیزننش ولی اگه این بخواد بره داخل لونشون میزننش
  اگه این عروس هلندی رو هم بزارم داخل قفس این جفت مشکلی پیش میاد برای جفت گیری؟ممکنه جفت گیری نکنند جفت؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله مشکل بوجود میاد ! کنار همدیگه نزارید

 163. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید.۱۹ روز پیش عروس هلندیام چهارتا تخم گذاشتن.الان دوتا از تخما وقتی توشو دیدم بنظرم جوجه کامل توش بود و روی پوستشون نشونه های نوک زدن و ترک هستش ولی تخم اون دوتای دیگرو چون دیرتر از همه گذاشتن هنوز جنین کامل نشده.یکی از این تخما که ترک برداشترو وقتی بر میدارم صدای جیک جنینش میاد و تکون میخوره.ولی اون یکی رو که میبینم صدای جیک نمیاد و زیاد توش مشخص نیست و داخلش تیرس.البته ترکای این یکی کمتره.ممکنه جنین این یکی تخمه مرده باشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالش هست
   ولی بهشون دست نزنید تا جوجه ها خودشون به دنیا بیان

  2. مبینا می گوید

   سلام وقت بخیر
   جوجه ها بدنیا اومدن چجوری بزرگشون کنیم؟جداشون کنیم؟

   1. ادمین می گوید

    سلام
    یه مدت باید پیش پدر و مادرشون باشن ! بعد بهتره جدا کنید و خودتون بهشون سرلاکی بدید

    1. حسینی می گوید

     سلام وقتتون بخیر
     عروس هلندی های من جوجه دارند
     چند روز است که جفت گیری میکنند آیا ممکن است ماده دوباره تخم بگذارد؟!
     یا اینکه به جوجه های خود دیگر غذا ندهد؟!

     1. کارشناس وب سایت می گوید

      بله احتمالش زیاد
      تا زمان بزرگ شدن جوجه ها باید نر و ماده رو از هم جدا کنید.

 164. مهدی سلیمانی می گوید

  جغت من الان ۶روزه جفت گیری کردن ماده همیشه توی لونه هست روزی دو سه بار برای تغذیه میاد بیرون به نظرتون تا کی تخم میزارن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بستگی به تغذیه داره
   اگه بهشون غذای کافی بدید که پروتئین و کلسیم کافی داشته باشه به زودی تخم میزاره
   باید گرمای محیط رو هم بالا ببرید.

   1. مبین می گوید

    سلام خسته نباشید
    من دوتا عروس هلندی دارم که دو هفته جداشون کردم و الان تقریبا ۳ ۴ روزه باهمن
    روزی تقریبا ۴ ۵ بار نوکشونو میچسبونن به هم و واسه هم دیگه میخونن
    الان جفت شدن دیگه درسته؟

    1. ادمین می گوید

     سلام
     میخوان که جفت باشن ! صبور باشید

 165. Sina می گوید

  سلام من یک جفت عروس دارم که الان دوتا تخم گذاشتن و ما بهشون غذاهایی مثل تخم کتان ارزن تخمه هویج رنده شده تخم مرغ خیار میدیم آیا این غذاها برای تقویتشون در موقع تخم گذاری خوبه یا باید غذاهای دیگر بدهیم لطفاً راهنمایی کنید
  ممنون از سایت خوبتون 🌹

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگه پودر پوسته تخم مرغ هم به ماده بدید خیلی بهتر میتونه تخم گذاری کنه

   1. طاها می گوید

    سلام

    خدمت شما من عروسام چهار تخم کردن و الان هشت روز از اولین تخم می گذارد ولی هنوز نطفه ندارد آیا امکان نطفه دار شدن در چند روز بعد هست بندازمش دور

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اگر تخمی نطفه داشته باشه ، از همان زمان تولد نطفه دار خواهد بود
     برای تست نطفه دار بودن تخم ها از چراغ قوه استفاده کردید؟
     اگر بله . باید محیط تاریک باشه تا داخل تخم رو به خوبی ببینید ، وجود رگ های خونی یعنی جنین در حال رشد
     دمای اتاق رو هم ببرید بالا تا شوک دمایی به تخم ها وارد نشه و ماده به خوبی روی اونا بخوابه

 166. مبین می گوید

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من عروسم الان دقت کردم مدفوعش چسبیده بود به مقعدش و هنوز خشک نشده بود و تازه بود
  علتش چیه؟
  مشکلی هست یا طبیعیه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این مورد رو به صورت مدام زیر نظر بگیرید
   اگه ادامه داشت امکان بیماری گوارشی وجود داره و دامپزشک باید بررسی کنه

 167. Sina می گوید

  ممنون از پاسخگویی شما ولی شکم ماده بالا اومده یعنی تخم داخل شکمش هس یا ما فکر می‌کنیم باد کرده هست ممکنه تخم گیر کرده باشه ؟
  یا هنوز تخم تشکیل نشده؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به احتمال زیاد تخم گیر کرده
   اصلا به شکمش فشار نیارید چون امکان شکستن تخم هست
   با غذای روغنی و دادن مقداری روغن زیتون به دفع بهتر تخم کمک کنید.

 168. Sina می گوید

  سلام ببخشید یه سوال داشتم
  من یه جفت عروس هلندی خریدم دو ماه پیش با چهار تخم و گفت اولین باره تخم گذاری میکنند و جوجه نشد یک ماه تقویتشون کردم ولی دیدم خیلی آواز میخونن و هی میخواستم برن تو لونشون من هم در لونه را باز گذاشتم و الان هشت نه روزه روزی سه چهار بار جفتگیری میکنم و بیشتر وقت ها در لونه هستن آیا تخم میگزارن و کی تخم میزارن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به احتمال زیاد الان باید تخم گذاشته باشن
   تغذیه کافی و دمای مناسب محیط بین ۲۳ الی ۲۶ درجه حتما رعایت بشه

 169. امید می گوید

  سلام طوطی نر من ۱۱ ماهشه‌ طوطی ماده ام ۱.۵ سالشه بعد طوطی نده من میره رو پشت ماده هه ولی فک نکنم یاد داشته باشه چون رو پشتش میره فقط رو باشه ایا ب نظرتون به خاطر سنه کمشه یا درست انجام میده ما فک میکنیم اشتباه میکنیم‌ نظرتونو بگید بعد چ غذا های گرم بدیم بهش راستی ۲یا ۳ هفته تو قاسم ۷.۸ بار هم آمیزش کردن بعد چن وقت امکان تخم گذاریشون هس ؟ دستت درد نکنه ببخشید سوالم طولانی شد چون حرفه ای نیس

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نر هم باید سنش بالاتر از ۱ تا ۱.۵ باشه تا برای جفت گیری و نطفه دار کردن تخم اماده بشه
   ممکنه جفتگیری کنن ولی اسپرم مناسبی برای نطفه دار کردن تخم ایجاد نخواهد شد .
   تا عید صبر کنید حداقل
   نیازی نیست کاری انجام بدید و نیازی هم نیست که بهشون گرمی بدید ! غذاهای معمولشون رو بدید از مولتی ویتامین و سنگ مینرال هم استفاده کنید
   محیط گرم و کمی مرطوبت باشه
   و صبور باشید ، هر وقت که دارن جفتگیری میکنن خیره نشید بهشون ! بزارید با ارامش کارشون رو انجام بدن

 170. poobon می گوید

  سلام من یک عروس نر دارم که از جوجه گی بزرگش کردم عادتیه والان ۳ سالش میشه ویک سالی هست که بایک ماده جفتش کردم و ماده خیلی آماده هست چندین بار مخواسته جفت گیری کنه اما نر یاد نداره این کار رو کنه به نظرتون باید چیکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کار خاصی نمی تونید کنه ، باید بهش اجازه بدید تا با شرایط خودش رو وفق بده
   در تغذیش از دانه های مختلف استفاده کنید
   محیط گرم و کمی مرطوب باشه
   صدا در محیط کم باشه

 171. سجاد موسوی می گوید

  سلام من یک جفت خریدم دو تا تخم داشت
  وقتی آوردنشون تا دوروز رو تخم ها نخوابیدند
  الان بعد دو روز رفت وآمد می‌کنند
  چه اتفاقی می افتد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   چون محیط شون عوض شده
   نسبت به جوجه اوری نا امید شده اند
   باید با قرار دادن تغذیه کافی و گرم کردن اتاق و هم چنین خلوت کردن دور و برشون
   اونا رو دوباره برای جفت گیری و تخم گذاری اماده کنید
   هم چنین می تونید از ایزی باتور ۶ برای جوجه کشی تخم ها استفاده کنید.

 172. طاها می گوید

  سلام من هروقت تخم گذاشت سه تا دوتا نطفه نداشت یکی داشت الان ۲۹ روز شده باز نشده هنوز

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نطفه سنجی کردید؟

 173. رشید می گوید

  سلام وقت بخیر
  من یه جفت عروس هلندی دارم ک امروز تخم اولشون رو گذاشتن حالا دائما عروس نر ماده رو میزنه و نمیذاره ک رو تخم بشینه،حالا اگه نر رو جدا کنم و تو یه قفس دیگه بذارم،
  تخم دومی ک ماده بذاره نطفه داره یا ن؟چون نر ک کنارش نیست برای جفت گیری.
  یا یه مسئله دیگه هست اینه ک تا چه موقعی جدا از هم باشن نرو ماده

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره حتما نطفه داره
   چون نطفه ادامه پیدا میکنه
   جداشون کنید تا زمانی که جوجه ها یک ماهه شدند

 174. امیر می گوید

  میدونم باید جفت گیری کرده باشه ولی تو یجا خوندم
  خودشم شما نوشته بودید که عروس کمتر از ۲ساله تخم نطفه دار نمیزاره به خاطر اون پرسیدم
  پس میتونه بزاره دیگه؟

  1. ادمین می گوید

   تا ۱.۵ سال هم مشاهده شده که تخم میزارن
   بله مشکلی نداره

 175. مجید می گوید

  با سلام حدود یک ماهه که یک جفت عروس هلندی خریدم و فروشنده گفت که تخم گذاشته و ما برداشتیم الان هم آماده هستن آوردم خونه نزدیک به ۶.۷ باره که جفت گیری کردن ولی تخم نمی‌ذارن چرا؟
  سوال دوم هم اینه که وارد نیستم چه غذاهایی بهش بدم فقط هر ۱۰ روز الان تخم مرغ میدم و ارزن و تخمه هم همیشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اول اینکه ۹۹ درصد فروشنده ها صحبت های خلاف واقع اعلام میکنن ! البته ۱ درصد هم ادمای درستی هستن و حرف راست میگن ! پس حرف اون نمیتونه سند بشه !
   عروس هلندی برای اینکه بتونه تخم بزاره اولا باید به سن ۱ سال تا ۱.۵ سال برسه ! گاها ۲ سال هم دیده شده !
   در ثانی باید چندین هفته در خانه ی شما بمونه تا به محیط عادت کنه ! پس از این نظر صبور باشید
   محیط رو گرم نگهدارید و کمی هم مرطوب ، کمی
   در مورد تغذیه هم به پست زیر مراجعه کنید :
   تغذیه عروس هلندی

 176. امیر می گوید

  عروس ۱ساله تخم نطفه دار میزاره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله میتونه ولی باید با عروس نر جفت گیری کرده باشه

 177. امیر می گوید

  سلام ببخشید کف دریا باید چقدر بگیرم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به اندازه یک کف دست

 178. آرش می گوید

  سلام من عروس هلندی دارم ۳ بار تخم گذاشته و نطفه دار بوده ولی بچه ها نا قافل تخم ها رو شکستن الان مدتیه دوتا تخم بیشتر نمیزاره و بدون نطفه هست لطفا راهنمایی کنید ک باید چیکار کنم ممنونم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگه عروس هلندی تون نر نداشته باشه تخم ها بدون نطفه خواهد بود
   اول باید نر باشه تا جفت گیری کنه

 179. محمدمقدم می گوید

  سلام وقتتون بخیر من دوتا عروس هلندی دارم که دوسری پشت سر هم تخم گذاشتن ولی سری دوم تخم هاشون جوجه نشدن و اصلا رسیدگی نکردن چیکار کنم که جفت گیری نکنن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   برای جلوگیری از جفت گیری کاری نمیتونید بکنید ! باید جداشون کنید

  2. ملی می گوید

   سلام خسته نباشید
   من یه عروس هلندی ماده هشت ماهو نیمه دارم یه نر نزدیک یگ ساله براش خریدم که تنها نباشه حالا بعد یه هفته که با همن دارن جفت گیری میکنن…نمیخوام هنوز تخم بزارن چون مادم هنوز سنش کمه اگه لونه نزارم براشون جلو تخم گذاریشو میگیره؟؟ مشکلی پیش نمیاد؟ میترسمم از هم جداشون کنم چون خیلی به هم وابستن میترسم افسرده بشن من چیکار کنم؟ جفتشونم خیلی مستی میکنن

   1. ادمین می گوید

    سلام
    نمیشه جلوشون رو گرفت ! بدون لونه هم تخم میزاره
    جدا هم کنید احتمال افسردگی زیاده

 180. Arash می گوید

  سلام عروس هلندی من ۲ ماه جفته کی تخم میکنه؟…آیا فصل خاصی تخم میزاره؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مهمتر از فصل سن پرنده هست
   سنشون باید بالاتر از ۱ تا ۱.۵ سال باشه
   فصل هم همه ی فصول جفتگیری و تخم گذاری میتونن بزارن بهترین فصل از اخر بهمن شروع میشه تا اخر بهار

 181. مبین می گوید

  و یک سوال دیگه این که اینا از غذاهای مخلوط براشون میریزم و فقط و فقط ارزنشو میخورن
  جدا از اون هم قبلا ذرت و گندم زیاد میخوردن
  اما الان فقط گندم اونم ی مقدار میخورن
  و غیر از ارزن و گندم چیزی نمیخورن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پلت های اماده در بازار وجود داره از اونها بگیرید و تست کنید (مخصوص عروس هلندی )
   براشون سنگ مینرال بزارید
   هر ماه دو سه بار تو ابشون از مولتی ویتامین استفاده کنید
   همچنین بهشون میوه بدید به مقدار بسیار کم تا ببینید کدوم رو بیشتر دوس دارن
   میوه و سبزی شامل کاهو سیب خیار و میوه های فصلی دیگه

 182. مبین می گوید

  چند روز جداشون کنم تقریبا؟
  الان تو ی اتاقن ولی در دوجان و همدیگرو نمیبینن و فقط صدای همو میشنون
  بعد چند روز بزارم قفسارو نزدیک به هم یا هردورو داخل یک قفس بزارم؟

  1. ادمین می گوید

   همین روشی که پیش گرفتید مناسبه
   ۲ هفته همدیگه رو نبینن
   ۲ هفته هم کنار همدیگه باشن
   این زمان ها رو میشه تا ۱ ماه هم اضافه کرد ولی فعلا همین ۲ هفته رو در نظر بگیرید تا برای جفتگیری در بهار اماده بشن

 183. مبین می گوید

  زمانی که اون دوتا تخم رو داشتن به طور منتظم هردو میرفتن مینشستن روی تخم

 184. مبین می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یک جفت عروس هلندی دارم که بیش از یک ماهه براشون از قطره های مینرال و بکمپلکس و AD3E و ویتامین E استفاده میکنم
  یک دفعه تخم گذاشتن اما فکر کنم جفت گیری نکرده بودن و بیشتر از ۲ دونه نزاشتن و در اخرم بدون نطفه بود
  موقع غذا خوردن وقتی عروس ماده نزدیک میشه عروس نر بهش میزنه
  یا موقعی که عروس نر شروع به خوندن میکنه عروس ماده میره تو لونه
  و دقت کردم عروس ماده گاهی اوقات خودشو میمالید به میله ای که داخل قفس بود به جای این که جفت گیری کنه و میله رو برداشتم
  حالا به نظر شما برای این که جفت گیری کنن چیکار کنم؟
  اگه چند روز از هم جداشون کنم کارسازه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله جدا کنید ، اول در اتاقهای جدا که صدای همدیگه رو بشنون ، بعد در اتاق و نزدیک هم قرار بگیرن
   همچنین مطمئن بشید که نر و ماده هستن
   قطره ی منرال هم نیازی نیست سنگ مینرال براشون بگیرید
   و از همه مهمتر اینکه صبور باشید

 185. Arash می گوید

  سلام..عروس هلندی من ۲ ماه جفته ولی تخم نمیزاره دلیلش چیه؟…آیا فصل خاصی تخم میزاره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   محیط گرم تغذیه کافی و وجود لانه مناسب در جفت گیری تاثیر داره

 186. یگانه می گوید

  سلام عروسم امروز خیلی بی طاقت شده همش جیغ میزنه و یک مکان مشخص خونه پرواز میکنه ۶ ماهشه و من ۴ ماهه که خریدمش مادس و میگم شاید میخاد تخم بزاره به نظر شما مشکل کجاس؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ۶ ماه که بعیده تخم بزاره ، شاید چیزی دیده که اینجوری بی قراری می کنه
   وسایل بازی داره تو قفسش ؟ دستی هست ؟

 187. پویان می گوید

  سلام می ی جفت عروس هلندی دارم که دو یا س روز پیش تخم گذاشتن و دیگه تخم نذاشتن مشگل از چیه تخم کتون و ارزن و شادونه بهشون دارم میدم و تخم که گذاشت فقط ارزن دادم و زرت پخته تو رو خدا راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی وجود نداره دوست عزیزد
   قرار نیست هر روز تخم بزارن ! و قرار هم نیست که در هر دوره تعداد مشخصی تخم بزارن !
   برای اطمینان بیشتر شکم ماده رو بررسی کنید ببینید باد کرده یا نه . این کار به منظور اینکه تخم داخلش گیر کرده یا نه انجام میشه

 188. معززی می گوید

  سلام عروس هلندی من حدودا ۱۰ماهشه و تنهاس توی یکی دو هفته ۵ تا تخم گذاشت ولی چون نطفه نداره برداشتمشون الان لازمه که براش جفت بگیرم؟
  و اینکه مثل قبلا سمتمون نمیاد و همش کف قفس میشینه خوراکشم کم شده

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بسته به خودتون داره ، اگه میخواید می تونید براش جفت بگیرید
   خوب مشخصه به خاطر نبود جفت اگه بهش کم توجهی بشه افسرده میشه

 189. رقیه می گوید

  سلام خسته نباشید عروس هلندی من یکدونه تخم گذاشته ولی نره دنبالش می‌کنه ماده رومیزنش بایدجداکنم نر رو

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره صد در صد

 190. سجاد می گوید

  سلام عروس هلندی هام تخم گذاشتن و قفط نر رو تخم میخوابد و ماده چسبیده به در اقول و همونجایه و خودش رو تمیز میکنی و بعضی موقع ها هم میره ته قفس و صدایی مانند جیک جیک در می‌آورد

 191. سجاد می گوید

  سلام ببخشید غالبا نر روی تخم میخوابد یا ماده

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   همیشه ماده میخوابه
   ولی در برخی موارد نر هم کمکی به ماده میکنه

 192. سجاد می گوید

  سلام ببخشید من عروس هلندی هام تخم گذاشتن اما فقط نر هم میذه رو تخم ها میخوابه مشکل از چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مشکل خاصی نیست عادیه
   اگر بین نر و ماده دعوا راه افتاد باید سریعا نر رو جدا کنید چون مانع از خوابیدن ماده رو تخم میشه

 193. امیر می گوید

  سلام
  ببخشید من برای خرید از چند تا فروشنده پرسیدم که تخم گذاشتن یانه؟
  گفتن دارن لونه گرم میکنن
  میخواستم اینو بپرسم که لونه گرم کردن یعنی چی؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   یعنی اینکه دارند با هم جفت گیری می کنند و مدام به داخل لانه می روند و در لانه میخوابند
   با استفاده از پر و سایر وسایل ها لانه رو درست می کنند. خلاصه کارهایی که قبل از تخمگذاری انجام می دهند میشه گرم کردن لانه

 194. Omid می گوید

  سلام عروس ما یدونه تخم گذاشته چندساعتی میشه .فقط همین یدونس یا بازم تخم میزاره بعداز چقد دوباره میزاره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هر چند روز یک تخم میزاره
   اگه پرنده نر نداشته باشه تخم نطفه دار نمیشه و جوجه نخواهد داد.
   برای نطفه دار بودن تخم ها حتما باید با عروس هلندی نر جفت گیری کرده باشه

 195. He می گوید

  من يك جفت عروس هلندي دارم جفت گيريشان رو خوب انجامدادن بيشتر از يك ماه و بعد تخم گزاشتن ٤عدد و ٢٦روزكه روش خوابيده هنوزبيرون نيومدن بار اولش است هرروز دوتايي روش ميخوابن نوبت نوبتي غذاميخورن خاك روس هم گذاشتم تغذيه شون هم كتان و ارزن و ختمه است تغصيركار چيه لطفا جواب رو به من بگيد ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دقیق نمیشه گفت مشکل از کجا بوده ولی به امکان زیاد از بین رفتن ، حداکثر طول دوره ۲۱ روز میشه تقریبا
   محیط سرد و سن پایین می تونه از دلایل این مورد باشه

 196. Morteza می گوید

  سلام
  یک جفت عروس دارم بعد از این که ماده اولین تخم رو گذاشت دو ساعت بعد نره تخم رو شکست میتونم نرش رو جدا کنم از ماده تا خودش بشینه رو تخم ها

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله حتما جدا کنید

 197. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید.من یکی از جفت هام مادش دیشب یدونه تخم کرد.همون دیشب کلش تو لونه بود روش خوابیده بود.ولی امروز که از خواب پاشدم دیدم اومده بیرون بغل نرم دارن غذا میخورن.این رفتارش طبیعیه یا نه؟تخم خراب نمیشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اب و غذا رو نزدیک لانه بزارید تا زیاد دور نشه
   دمای اتاق رو ببرید بالا تا وقتی که از رو تخم بلند میشه ، شوک دمایی به تخم وارد نشه

 198. امیر می گوید

  ببخشید اگه به تغذیه اش خوب برسیم تخم زیاد میزارند و زود زود میزارن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حداکثر ۴ الی ۵ تخم میزاره بعد روش میخوابه
   تغذیه زیاد باشه امکان نطفه دار شدن تخم هم بالا میره

 199. امیر می گوید

  سلام ببخشید اینا سالی چند بار تخم میزارند
  ودر هر بار چند تا تخم میزارند

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا دو الی سه بار
   هر بار ۴ الی ۵ تخم

 200. امین راستگو می گوید

  سلام ببخشید چند وقتی هست عروس هلندی ماده ام میره روی نره میشینه ایا مشکلی وجود داره مگه نباید نر روی ماده بشینه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   جفت گیری می کنند یا فقط میشینه؟
   اگه جفت گیری می کنند پس شما جنسیت شون رو اشتباهی تشخیص دادید

 201. Reza می گوید

  سلام.یه جفت عروس هلندی دارم که حدود یک ماه پیش چهارتا تخم گذاشتن و تخماشون جوجه نشد و الان دوباره تخم گذاشتن ولی این دفعه فعلا سه تا خم گذاشتن ولی از ظهر تا غروب یه دفعه ماده خیلی ضعیف شد طوری که حتی نمیتونه روو پاش وایسه.خواهش میکنم به من جواب بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به تغذیه رسیدگی کنید
   حتما از پلت مخصوص طوطی ها استفاده کنید
   تخم مرغ اب پز ، ترکیبی از انواع دانه ها مثل کتان ،ارزن، افتابگردان،کافشه ،شاهدانه و هفت تخم و…
   ترکیبی از میوه و سبزیحات خرد شده
   پودر پوسته تخم مرغ
   سینه مرغ اب پز شده
   و… استفاده کنید.

 202. رحیم کاظمی می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی خریدم که داخل یک قفس با هم هستند و صاحب قبلی گفت یکسالشون هست ۳ ماهی هست جفت‌گیری میکنن و لانه هم دارند داخل لانه هم میرند بهشون مولتی ویتامین هم می‌دهم ولی خبری از تخم گذاری نیست چند روزی هست که جداشون کردم نره میخونه صدا میزنه جیغ میزنه ولی نره فقط برای خودش میخوره و هیچ واکنشی نشون نمیده.چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تا زمانی که تخم نذاشته و جوجه ها بیرون نیومدند ، نباید پرنده نر رو جدا کنید
   برای اینکه تخم بگذارند باید چندین دفعه جفت گیری کنند با یک بار نمیشه گفت.

 203. محمدرضا می گوید

  سلام ببخشید بعد از گذاشتن تخم طوطی عروس توی دستگاه جوجه کشی بعد اینکه از تخم در اومدن باید خودمون به جوجه غذا بدیم یا اگه بذاریم کناره عروس ماده خودش به انها غذا میده و بنظر شما جوجه کشی با دستگاه جوجه کشی ایزی باتور۶ بهتره یا بهتره به تخم ها دست نزنم تا بصورت طبیعی به دنیا بیان؟

  1. کار