حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

بررسی تولید مثل عروس هلندی

تولید مثل عروس هلندی

بررسی تولید مثل عروس هلندی

بررسی تولید مثل عروس هلندی : عروسی هلندی در نه ماهگی بالغ می شود. این پرنده در سن ۹ تا ۱۲ ماهگی قادر به تولید مثل می باشد ولی بلوغ کامل جنسی آن در سن ۱۵ تا ۱۸ ماهگی حاصل می گردد. پرنده ماده بعد از جفت گیری در حدود ۵ تا ۶ تخم میگذارد و جوجهها بعد از ۱۸ تا ۲۰ روز از تخم بیرون می آیند. برای جوجه – کشی از عروس هلندی باید به مراحل زیر توجه کافی نمود.

تولید مثل عروس هلندی

۱- انتخاب جفت برای عروس هلندی

اولین کار پرورش دهنده باید انتخاب جفتهای مناسب برای تکثیر و زاد و ولد باشد. این امر می تواند از بروز بسیاری از مشکلات بعدی جلوگیری نماید. بهترین زمان برای خرید جوجه ها سن ۳ تا ۶ ماهگی می باشد و جوجه – های مذکور باید از نظر سلامتی، زیبایی، کامل بودن پر و بال و نداشتن مشکلات وراثتی، شرایط مناسبی داشته باشند. اولین پر ریزی عروس هلندی در سن شش تا هفت ماهگی روی میدهد و پس از درآمدن پرهای دایمی پرنده می توان از روی صفات ظاهری و آواز خواندن، پرنده نر و ماده را تفریق نمود. پرندههای انتخابی برای جفت انداختن نباید با همدیگر قرابت خونی داشته باشند، زیرا که این امر می تواند منجر به بروز بیماری های وراثتی گردد.

هرچه نسبت خونی بین پرنده نر و پرنده ماده دورتر باشد بهتر است.

۲ – آماده سازی جفت ها برای عروس هلندی

دراین مرحله پرورش دهنده باید یک جفت پرنده نر و ماده را در یک قفس بزرگ و مناسب که آزادی حرکت پرندهها در آن تأمین شده است قرار داده و اجازه دهد که اشعه خورشید و هوای تازه به میزان کافی به پرندهها برسد و همچنین باید غذای مناسب و مقوی نظیر تخمه آفتابگردان، سبزیجات، میوه و تخم مرغ آب پز در اختیار پرنده ها قرار داده شود. وقتی که پرنده به سن یک سالگی رسید، پرورش دهنده باید در مورد توافق پرنده نر و ماده دقت نماید، البته چنانچه پرورش دهنده در نظر داشته باشد که جوجه هایی با رنگ پرهای مشخصی تولید کند باید در انتخاب رنگ پرهای پرنده نر و ماده دقت کند تا بتواند به نتایج دلخواه دست یابد. برای اطلاعات بیشتر به بخشی جفت گیری گونه های مختلف مراجعه شود.

۳- جفت اندازی عروس هلندی

در هنگام جفت اندازی پرنده نر و ماده ، نباید عمر آنها کمتر از ۱۲ ماهگی باشد و بهتر است که سن پرنده ماده ۱۸ ماه باشد. در مرحله نخست پرنده نر و ماده را در قفسی جفت اندازی بدون لانه تکثیر قرار میدهند. قفس مذکور باید به عرض ۴۰ سانتی متر و به طول ۶۰ سانتیمتر و به ارتفاع ۶۰ سانتی متر باشد، البته انجمن بین المللی پرورش دهندگان عروس هلندی پیشنهاد می کند که طول قفس ۴۵ سانتی متر و عرض آن ۴۵ سانتی متر و ارتفاع آن ۹۰ سانتی متر باشد بدیهی است که قفس هرچه بزرگ تر باشد بهتر است. برخی از پرورش دهندگان پیشنهاد می کنند که پرهای اطراف مخرج پرنده نر چیده شود تا پرنده بهتر بتواند آمیزش نموده و از میزان تخمهای بدون نطفه کاسته شود. ضمنا باید میلههای داخل قفسی نصب شود و این میلهها محکم و استوار باشد تا پرنده ماده بتواند با نشستن بر روی میله های مذکور به پرنده نر اجازه دهد تا با وی ماده آمیزش نماید. پرنده نر و ماده باید لا اقل به مدت یک هفته در قفسی جفت اندازی قرارداده شوند تا به قفس مذکور و یکدیگر عادت کنند، پس از این مرحله باید اقدام به گذاشتن لانه تکثیر در داخل قفسی کرد. البته گاهی اوقات عادت کردن پرنده نر و ماده به یکدیگر حوالی یکماه به طول می کشد. لانه تکثیر به دو صورت چوبی و پلاستیکی وجود دارد و بهتر است که لانه تکثیر به عرض ۲۰ سانتی – متر، طول ۳۵ سانتی متر و ارتفاع ۲۰ سانتیمتر و قطر دریچه آن ۱۲ سانتی متر باشد، البته انجمن بین المللی پرورش دهندگان عروسی هلندی توصیه می کند که لانه تکثیر به عرض ۳۰ سانتیمتر و طول ۳۰ سانتی متر و ارتفاع ۳۰ سانتی متر بوده و قطر دریچه آن ۱۲ سانتی متر باشد. در صورت استفاده از لانه تکثیر چوبی بهتر است که این لانه قبل از استفاده با اسپریهای ضد عفونی کننده، ضد عفونی شده و به مدت یک تا دو روز در هوای آزاد گذاشته شود تا بو و رایحه آن بر طرف گردد. این امر می تواند برخی از حشرات موذی را که برای پرنده مضر هستند از بین ببرد. کف لانه تکثیر نیز باید با براده چوب به ارتفاع ۵ سانتی متر پوشانده شود. در مرحله نخست پرنده نر وارد لانه تکثیر میشود و به بررسی درون آن می پردازد و سپس تلاش میکند تا پرنده ماده نیز وارد لانه تکثیر شود و مهمترین علامت هماهنگی و توافق بین پرنده نر و ماده این است که پرنده نر اجازه میدهد که پرنده ماده وارد لانه تکثیر شود و یا این که با یکدیگر وارد لانه مذکور می شوند.

به تدریج تعداد دفعاتی که پرنده ماده وارد لانه تکثیر می شود افزایش می یابد و مدت زمانی را که در لانه تکثیر می گذراند بیشتر می شود که این دو امر نشان دهنده نزدیکی تخم گذاری پرنده ماده می باشد.

 

دستگاه جوجه کشی مناسب برای عروس هلندی

Untitled-1

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۸۳ دیدگاه
 • هادی ۲ اسفند ۱۳۹۸ / ۸:۰۲:۵۲

  سلام دوست عزیز میگم بعد از این که جوجه ها از تخم بیرون اومدن جوجه هارو باید دستی بزرگ کرد یا این که خودشون کارشون رو درست انجام میدن

  • کارشناس وب سایت ۳ اسفند ۱۳۹۸ / ۸:۲۳:۵۸

   اگر به صورت طبیعی و توسط خود پرنده مادر جوجه کشی شده باشند، خود عروس هلندی مادر بزرگ کردن جوجه ها را بر عهده خواهد گرفت. اما اگر با استفاده از دستگاه جوجه کشی تخم ها را تبدیل به جوجه کرده باشید. باید با استفاده از سرلاک و سرنگ اقدام به تغذیه جوجه ها بکنید و وظیفه نگهداری از آنها بر عهده شما خواهد بود.

 • ریحانه ۲ اسفند ۱۳۹۸ / ۵:۳۳:۳۱

  سلام ببخشید من عروسام تخم گذاشتن ولی بعد چن روز دیدم که ۴ تا تخم شده ۲تا میخواستم بدونم برای چی این اتفاق می افته باید چی کار کنم

  • کارشناس وب سایت ۳ اسفند ۱۳۹۸ / ۸:۲۷:۳۶

   احتمال خورده شدن تخم ها توسط خود عروس هلندی وجود داره
   لطفا به تغذیه پرنده دقت کنید و از غذاهای پر پروتئین و کلسیم دار استفاده کنید. روزانه سه الی چهار بار پرنده را با استفاده از انواع دانه ها و میوه و سبزیجات و پوسته تخم مرغ و پودر گوشت تغذیه کنید.

 • مهدی ۱ اسفند ۱۳۹۸ / ۷:۱۷:۰۲

  سلام ،با عرض خسته نباشید به میدیران و کارشناسان سایت
  من یک عروس هلندی نر که از جوجه ای خودم بزرگش کردم دارم و حدود ۱۵ ماه هست و آلان حدود یک هفته هست که یه ماده براش خریدم ، از زمانی که این دو را کنار هم گذاشتم هیچ درگیری ندارن و حتی مشاهده کردم که ماده سرش رو پایین میاره و نر سر ماده را نوازش میکنه ، ولی آلان حدود ۳ روزه که میبینم نر و ماده به صورت مرطب به داخل لانه میرن و حتی عروس نر به صورت پی در پی به بدنه لانه میزنه ، می خواستم بدونم این کار طبیعی هست و در ضمن چقدر زمان میبره که این دو با هم جفت بخورند و جوجه بدهند؟
  از شما مدیر سایت محترم و همکاران گرامی کمال تشکر را دارم🙏🙏

  • کارشناس وب سایت ۳ اسفند ۱۳۹۸ / ۹:۰۲:۲۵

   لطفا محیط آرامی رو برای آنها فراهم کنید، اتاق رو گرم کنید و به اندازه کافی غذا در اختیارشون قرار بدید، به زودی جفت گیری خواهند کرد. شاید در اختفا جفت گیری کرده باشند ، بهتر است این شرایط رو فراهم کنید و منتظر تخم گذاری پرنده ها باشید.

 • پژمان ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۱:۲۶:۱۳

  با سلام و عرض ادب.من یه عروس هلندی نر دارم که دستیه و ۷ ساله پیشمونه وشدیدا حرف میزنه بخاطر مستی زیاد که خودشو میکشید روی زمین(حالت خودارضایی) یه ماده براش خریدیم که یک سالشه بعد از جفت کردن اولش ماده میرفت سمتش که نر با حالت تهاجمی دورش میکرد لانه گذاشتم رفت و آمد شروع شد ولی به هیچ وجه غذا دهن هم نمیکردن و حتی روی یک چوب کنار هم نمینشستند تا اینکه چند روزدیدیم ماده رفته تو لونه بیرون نمیاد که متوجه شدم پنج تخم گذاشته سوالی که دارم مگه میشه بدون جفتگیری اینقدر تخم؟؟؟اونم بدون علائم جفتگیری نه غذا دهن هم میکنن نه روی یک چوب کنار هم هستن از طرفی تمام وقت روز و شب ماده روی تخم خوابیده وقتی برای غذا خوردن بیرون میاد برعکس قبل اون حالت تهاجمی روی نر داره و میخواد اونو بزنه که نر فرار میکنه و ماده با سرعت تندتند غذا میخوره دوباره می ره رو تخم میخوابه تا نر به صورت اتفاقی نزدیک لونه میشه ماده نصف بدنش رو بیرون میاره، صدای مار از خودش در میاره، و بالهاشو باز میکنه به سمت بالا که نر رو دور کنه دوباره می ره میخوابه رو تخم.شک ندارم جفتگیری انجام نشده با این علائم تو رو خدا بفرمائید چکار کنم خیلی ناراحتشون هستم.حتی تو این یک ماه که جفتشون کردم عروس نرم خیلی حرف میزنه و نوکشو میزنه به اینورو اون ور ولی اصلا محلش ندادیم و صداش نکردیم و باهاش حرف نزدیم که تمام حواسش به ماده باشه و از ما قطع امید کنه چون اوایل ماده رو میخواست بزنه ولی الان برعکس شده.بزرگی میکنید اگه راهنمایی کنید .از چند پرنده فروش سوال کردم هر کدوم یه چیزی میگن شما اطلاعات خوبی دارید تو رو خدا کمکم کنید.سپاسگذارم از لطف شما.

  • کارشناس وب سایت ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ / ۸:۳۰:۴۴

   ببینید دوست عزیز
   احتمال اینکه پرنده شما تخم بدون نطفه هم گذاشته باشه وجود داره چون پرنده ها بدون وجود جنس نر هم می توانند تخم گذاری کنند، اما تخم ها بدون نطفه هستند.
   برای اینکه مطمئن بشید تخم ها نطفه دار هستند یا خیر ، بهتره یک هفته صبر کنید تا پرنده ماده روی تخم ها بخوابد، بعد میتونید با استفاده از یک نطفه سنج یا چراغ قوه داخل تخم رو نوربینی کنید
   اگر در داخل تخم رگ های خونی و موجود متحرکی دیدید، جوجه در حال رشد است، در غیر اینصورت باید گفت که تخم بدون نطفه بوده و باید انها را از لانه خارج کنید.

 • alireza ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ / ۳:۳۱:۴۰

  سلام خسته نباشید من یه عروس هلندی لوتینو ۲ ساله دارم جدیدا ماده براش گرفتم سنشم ۶ ۷ ماهشه مناسبه برای جفت انداختن

  • کارشناس وب سایت ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ / ۹:۰۰:۴۵

   عروس هلندی ها برای جفت گیری باید حداقل ۹ ماه سن داشته باشند.

 • رها ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ / ۰:۰۶:۵۱

  سلام، امروز دوتا عروس هلندی خریدم، ازجا بفههم ازش جوجه کشی نکردن، به اسم جوجه ۳ ماهه خریدم

  • کارشناس وب سایت ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ / ۹:۰۵:۳۰

   باید به یک پرورش دهنده مراجعه کنید تا سن واقعی پرنده ها را تشخیص دهد

 • احمد ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ / ۸:۴۴:۳۴

  سلام من یه جفت عروس دارم تا حالا ۴دفعه جفت گیری کردن ولی تخم نمکنن دلیلش چی میتونه باشه

  • کارشناس وب سایت ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ / ۸:۲۲:۰۶

   پرنده ها باید لانه مناسبی داشته باشند، و همچنین تغذیه پرنده ماده باید سرشار از پروتئین و کلسیم باشه

 • محمد ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ / ۶:۳۶:۰۱

  برای جوجه کشی عروس هلندی با دستگاه چطوری باید عمل کرد و حداقل عروس هلندی چند تخم میگذارد
  اگه تخم مصتوعی بزاریم زیرپاشون دیگه اقدام به تخم گذاری نمیکنن و روی همون تخم ها میخوابن
  لطفا کاملا توضیح بدید

  • کارشناس وب سایت ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ / ۸:۳۸:۴۳

   اگر می خواهید از دستگاه جوجه کشی برای جوجه آوری تخم عروس هلندی استفاده کنید، باید تخم ها رو به محض تولید از لانه بیرون بیاورید و در جای خنک نگه دارید
   پس از رسیدن تخم ها به ۱۰ یا ۱۵ عدد میتونید اونها رو وارد دستگاه جوجه کشی مانند ایزی باتور ۶ کنید تا جوجه کشی از تخم ها آغاز شود.

 • دیاکو ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ / ۵:۱۲:۳۶

  سلام اگه عروس هلندی نر سنش از ماده کمتر باشه موردی پیش میاد؟؟؟؟

  • کارشناس وب سایت ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ / ۹:۲۵:۲۴

   اگر زیر یکسال باشد، مشکلی نیست.

  • سیدمالک ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۱:۲۵:۵۹

   با سلام من یه جوجه عروس گرفتم که تقریبا یکماه سن دارد ولی پرهاش کامل در نیومدن فقط قسمت بال در اومدن. خواستم بدونم آیا طبیعیه یا مشکل داره. ممنون

  • کارشناس وب سایت ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ / ۸:۰۹:۴۶

   به مرور زمان همه پرها رشد خواهند کرد.

 • احسان ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ / ۴:۰۹:۳۲

  سلام وقت همگی بخیر
  عروس هلندی من ۳ تخم گذاشته من هر ۳ تا رد برداشتم داخل دستگاه گذاشتم هیچی زیر پاشون نبوده مثل تخم پلاستیکی
  الان تخم چهارمشون کف قفس گذاشته ، تخم نطفه دار است اما شکسته
  ممنون میشم کمک کنید

  • کارشناس وب سایت ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ / ۸:۵۷:۰۵

   عروس هلندی ها بعد از گذاشتن ۴ الی ۵ تخم ، بر روی انها می خوابد. بهتره یه مدت صیر کنید تا بر روی تخم ها بخوابد، بعد به ارامی تخم های مصنوعی را با تخم های طبیعی جا به جا کنید.

 • morteza ۲۶ دی ۱۳۹۸ / ۲:۴۱:۵۱

  با سلام عروس های من دو روزه یک دونه تخم گذاشتن چه قدر طول میکشه تخم های دیگه رو بزاره . در ضمن پیش تر وقت ها ماده رو تخم نمی شینه و تخم توی لونه برای خودش وله.

  • کارشناس وب سایت ۲۸ دی ۱۳۹۸ / ۹:۲۶:۱۲

   هر دو سه روز یکبار ، ۱ تخم خواهد گذاشت و بعد از رسیدن تخم ها به ۷ یا ۸ عدد بر روی اونها خواهد خوابید.

   بهتره غذای پروتئین دار و کلسیم دار به عروس هلندی ماده بدهید و برای جلوگیری از خراب شدن تخم ، اون رو بردارید و به جاش یک تخم پلاستیکی و هم اندازه داخل لانه قرار بدید .

 • ناشناس ۲۱ دی ۱۳۹۸ / ۱:۰۳:۴۰

  من یه عروس نر دستی داشتم تازه براش یک هفتس ماده لوتینو وحشی گرفتم نره میره تو لونه تخم صدا در میاره، یعنی چی چرا ماده نمی ره تو لونه تخم

 • Morteza ۲۰ دی ۱۳۹۸ / ۴:۱۹:۱۲

  سلام من یک جفت عروس دارم لونه هم دارن جفت گیری هم کردن می خوام بدونم چه قدر طول میکشه تخم کنن؟ امکان داره جوجه ندن با وجود جفت گیری

  • کارشناس وب سایت ۲۱ دی ۱۳۹۸ / ۹:۰۶:۵۴

   حدود یک هفته بعد از اولین جفت گیری ، تخم گذاریشون شروع میشه

 • مهران ۱۰ دی ۱۳۹۸ / ۳:۳۳:۵۵

  سلام من یک جفت دارم ک جفت گیری کردن ولی تخم نمیذارن دلیلش چیه؟؟؟
  یک جفتم دارم تخم گذاشته باید چی بدم برای تقویت؟؟

  • کارشناس وب سایت ۱۰ دی ۱۳۹۸ / ۸:۱۹:۵۶

   برای افزایش تخم گذاری پرنده مادر از غذاهای مقوی دارای پروتئین و کلسیم بالا استفاده کنید. مولتی ویتامین و شربت ad3e هم تاثیر گذار است.

 • فهيم ۲۲ آذر ۱۳۹۸ / ۱:۰۸:۲۸

  سلام من يه عروس دارم دستي هست وميخوام يه جفت دستي براش بگيرم ايابه سختي جفت ميشن باراحت
  لطفاًبرام جواب بده باتشكر

  • احمدرضا ۲۹ آذر ۱۳۹۸ / ۱:۱۸:۴۰

   اگرقصد جفت انداختن وجوجه گرفتن دارید حداقل یکی از عروسها باید خلق وخوی وحشی داشته باشد درغیراین صورت جفتگیری موفقی نخواهید داشت

 • فهيم ۲۲ آذر ۱۳۹۸ / ۱۲:۵۸:۱۴

  سلام من يه عروس دارم دستي هست اگه براش جفت بگيرم جفت ميشه

 • احمد ۲۱ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۰۷:۱۷

  سلام میخواستم بدونم عروس هلندی بعد از اولین بار که تخم میزاره چقدر طول میکشه دوباره تخم گذاری کنه؟

 • ناشناس ۱۹ آذر ۱۳۹۸ / ۱۰:۱۸:۴۹

  طوطی عروس هر یه روز در میون ۱ تخم میزاره

 • بهار ۲۵ تیر ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۹:۵۰

  سلام خسته نباشید دخترم تخم گذاشته یه دونه دو روزه فقط نمیدونم نطفه دار هیت یا نحوه مراقبتش چجوری هست؟

 • M.m ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ / ۳:۱۴:۱۸

  سلام من ی جفت دارم که الان یدونه تخم گذاشتن برای تقویت جوجه و والدین باید چی بزارم براشون؟

  • محمد حسین ۱ مرداد ۱۳۹۸ / ۳:۱۷:۳۴

   سلام دوست عزیز اگه میخواین از عروس هلندی جوجه بکشین باید بذارین به‌ حالت وحشی خودشون باقی بمونن ودستیشون نکنین چون پرنده دستی از طریق برقراری رابطه عاطفی با انسان ارضا میشه ودیگه نیازی به‌ جفت وجفت گیری نداره برای همین پرنده های دستی جفت نمیشن یا خیلی اذیت میکنن تاجفت بشن.

 • مهرا‌د ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ / ۴:۱۴:۵۸

  سلام من یه پرنده ی ماده دارم که خیلی دستی شده وبا پرنده ی نر که براش گرفتم سازگاری نداشت چی کار کنم ؟؟؟؟

 • فریبا ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱:۴۳:۱۲

  من یک جفت عروس دارم چهارتاتخم گذاشتن ولی یکیش جوجه شدچرا؟عروس نرمن قبل از نشستن روتخم درروزکلی حرف میزدومیخوندچندکلمه صحبت میکردولی الان فقط جیغ میزنه

 • امیرحسین سالاری ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۱:۳۹:۴۶

  سلام عروس هام تو ۷یا۸ روز دوتا تخم گذاشتن شانسی است که بیشتر بزارن وبعد یه سوال دیگه تخم ها خیلی کوچک اند دلیلش چیه

  • جواد ۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۶:۴۲:۲۲

   سلام احتمال داره از مستی باشه چون فقط گرم کردن لونه ۱۰روز طول میکشه
   کوچیکیشم به همین علته

 • امیرحسین سالاری ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۱:۳۶:۴۸

  سلام من یه جفت عروس دارم که تو پنج شیش روزدوتا تخم کردن وشانسی است که بیشتر تخم کنند یه سوال دیگه تخم ها خیلی کوچک هستن دلیلش چیه

 • حمید ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۵:۱۷:۴۳

  سلام عروس ۹ ماهه میتونه تخم گذاری کنه؟؟؟

  • کارشناس وب سایت (احمدی) ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۸:۴۳:۵۶

   سلام
   بله میتونه
   اما برای تخم گذاری باید دمای محیط معتددل باشه، تغذیه کافی داشته باشه و در قفسش حتما لانه وجود داشته باشه

 • محمد ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ / ۷:۴۰:۰۷

  سلام عروس تا چند سالگی تولید مثل داره؟

 • نظافتچی اقا ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ / ۳:۳۵:۴۲

  مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

 • مممد ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ / ۳:۵۹:۳۰

  عروس های من جفگیری کردن ولی به لونه کم میرن نر نمیزاره ماده وارد لانه بشه چه کار کنم

 • مهسا ۵ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۱:۳۵:۰۷

  بعدش عروس نرم ۳تا ناخن نداره یعنی از وقتی خریدمش نداشته

 • مهسا ۵ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۱:۳۱:۱۹

  ی جفت عروس هلندی دارم ک ماده عروسم خیلی عصبی شده و پرهاش رو میکنه و خیلی هم باد کرده.براشون لونه ک گذاشتم عروس نر میره توش.بیشتر ساعات روز ک بیرون نیستن نر همش توی لونه ست.جریان چیه؟چرا اینجورین؟

  • محمد ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ / ۵:۴۳:۳۵

   اونا باید کم کم اماده بشن برای جفتگیری چند وقطشونه ؟؟ سنشو بگو ………ghavi1376ایدی تلگراممه سوال داری بکن

 • ناشناس ۳۰ دی ۱۳۹۷ / ۴:۰۱:۴۸

  سلام من فرهاد هستم من یک جفت طوطی عروس سفید دارم بچهش چه رنگی میشود

 • امیرحسین ۲۸ دی ۱۳۹۷ / ۳:۴۰:۳۳

  سلام.میخوام یه جفت عروس هلندی بخرم ک حرف بزنه و تخم بزاره ؟
  یه راهنمایییم منید ممنون

 • مرتضی ۲۵ دی ۱۳۹۷ / ۱۰:۳۰:۱۱

  سلام من دو ماهه یک جفت عروس هلندی خریدم طی این مدت دو بار جفت گیری کردن و بعد از جفت گیری فضله ماده بزرگ شد و پف میکرد و تا سه روز اینطوری میشد ولی خبری از تخم گذاشتن نشد دلیل اینکه تخم نزاشتن چیه؟؟ممنون اگه جواب بدین

 • حسین ۳ دی ۱۳۹۷ / ۶:۵۹:۰۸

  سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که الان ۴روزه که تخم کردن و۲تا تخم بیشتر نکردن ودفه قبلم ۲تا تخم کردن ممکنه بیشتر تخم کنه؟اگه نکرد چیکارکنم بیشترتخم کنه؟

 • Dina ۱۹ آذر ۱۳۹۷ / ۳:۱۱:۱۰

  سلام یه جفت طوطی عروس خریدم رو تخم بودن وقتی آوردمشون پا شودن از تخم الان یک ما میشه ولی دیگه جفت گیری نمیکنن دلیلش چیه آیا دیگه تخم نمیزارن

 • داریوش ۳۰ آبان ۱۳۹۷ / ۲:۴۲:۲۳

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که الان ۲ ماه خریدم تازه ۳ روزه که داخل اونه میشن و امروز نر همش داخل لونه هستش ایا خبری از تخم گداری هست من ندیدم جفتگیری کنن

 • امیر هستم. ۲۴ آبان ۱۳۹۷ / ۷:۰۳:۱۰

  سلام
  من یک جفت عروس هلندی دارم.
  جفت گیری هم کردن. براشون لونه گذاشتم. اما همش نره توی لونس و نمیزاره ماده بیاد توی لونه.و الان عروس هلندی من باد کرده .و کم تحرک شده. میشه لطفا راهنماییم کنید

  • .... ۲۰ آذر ۱۳۹۸ / ۲:۱۰:۴۵

   سلام اگر عروس شما باد کرده باشد شرایظ شما بسیار سخت خواهد شد

 • ناشناس ۲۴ آبان ۱۳۹۷ / ۷:۰۰:۱۳

  سلام .عروس هلندی نر من نمیزاره عروس هلندی‌ماده بره توی لونه و همش خودش توی لونس چیکار‌باید بکنم

 • متین ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ / ۲:۰۴:۲۱

  سلام خسته نباشید ببخشید من یه سوال داشتم میخواستم بگم من داخل سایت ها دیدم نوشته طوطی عروس را باید از سن ۱۸ ماهگی به بعد جفت زد میخواستم بدونم اگه زیر ۱۸ ماه باشه اشکال داره؟
  چون من یه جفت عروس هلندی دارم در سن ۹ ماهگی هستن الان من این ۲ تا رو جفت زدم چه اشکالی داره؟ و چقدر طول می کشه تا جفت بشن و در چه سنی بچه دار میشن؟

 • ناشناس ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ۹:۰۱:۴۳

  سلام یک جفت عروس دارم دو دوره پشت سر هم جوجه داده دفعه اول ۳تاو دفعه دوم ۵ تا من جوجه ها را در ۱۵ روزگی برداشته ام باز هم جفت خورده ومیخواهند تخم بگذارند ایا فشار به انها نمیاید وکلا چند دفعه در سال میشود جوجه گرفت.

  • رسول ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ / ۶:۱۵:۵۸

   احتمالاً توی دوسه ماه آینده هم اگه یکی دوبار دیگه جوجه بگیری خواهر هردوتاشون آماده عروس شدن میشن وبا فشاری که بهشون میاد میشن عروس ایرانی!
   آره والا

  • ناشناس ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ / ۵:۳۳:۵۴

   سلام عروس روزی چند تخم می گذارد

  • کارشناس وب سایت ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ / ۸:۵۵:۴۹

   هر دو روز یک تخم می گذارد و بعد از رسیدن تخم ها به ۷ الی ۸ عدد، بر روی آنها می خوابد.

 • ناشناس ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ۹:۰۰:۵۶

  یک جفت عروس دارم دو دوره پشت سر هم جوجه داده دفعه اول ۳تاو دفعه دوم ۵ تا من جوجه ها را در ۱۵ روزگی برداشته ام باز هم جفت خورده ومیخواهند تخم بگذارند ایا فشار به انها نمیاید وکلا چند دفعه در سال میشود جوجه گرفت.

 • apdi ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ / ۱:۵۶:۴۵

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

  • مدیر سایت ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ / ۲:۱۲:۰۴

   سلام
   بسیار مچکرم

 • محمد ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ / ۰:۰۰:۰۳

  سلام من یه عروس ۱۱ ماهه ماده دارم جفت نداره امروز یه تخم گذاشته با توجه به اینکه الان برای تکثیر زوده باید چیکار کنم؟
  آیا تخمی که گذاشته بردارم از پیشش؟ چون فکر میکنه جوجه میشه و همش روش میخوابه

 • سعید ۵ ۶ فروردین ۱۳۹۷ / ۱۱:۲۰:۴۱

  سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که الان یک ماه شده ولی تخم هایشان جوجه نشده براچی》

 • سپهر ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ / ۴:۵۰:۰۶

  سلام طوطی های من جفت گیری کردن ولی دوهفته گذشته و تخم نگذاشته اند باید چه کاری انجام بدم

 • محمد ۱ بهمن ۱۳۹۶ / ۱۱:۱۴:۰۶

  سلام دما و رطوبت برا تخم عروس هلندی در دستگاه جوجه کشی چقدر باید باشه ممنون میشم جوابم بدین

 • جواد ۸ دی ۱۳۹۶ / ۰:۵۴:۰۹

  سلام
  یک جفت عروس هلندی دارم
  نمیدونم جفتگیری کردن یانه ؟
  ولی عروس ماده روزی ۳الی ۴بار داخل لانه میشه ومیاد بیرون(درصورتی ک قبلا هیچ رقبتی نشون نمیداد ب لانه )
  ب نظر شما جفتگیری کردن یانه ؟!
  ویک سوال دیگه عروس نر دوتا ناخن نداره ب نظر شما برای جفتگیری مورد داره؟!
  باتشکر

  • Jeffrey ۲۱ دی ۱۳۹۶ / ۱۱:۴۰:۳۳

   سلام شاید جفت گیری کردن ندیدی بعد از چند روز بین پاهای ماده نگاه کن اگر جفت گیری کرده باشن کمی باد میکنه که یعنی تخم داره

 • امیر ۱۱ آذر ۱۳۹۶ / ۰:۳۳:۳۴

  سلام
  اینکه نباید سن جفت اندازی کمتر از ۱۲ ماه باشه یعنی چی؟
  من یک نر و ماده خریدم که سن هرکدوم ۵ ماهه
  مشکلی پیش میاد؟

  • Jeffrey ۲۱ دی ۱۳۹۶ / ۱۱:۳۷:۴۴

   سلام بله حداقل باید یک سال و نیم باشن تا بتونن موفقیت آمیز تکثیر کنن عروس هلندی حدود بیست سال عمر میکنه هفت ماهگی تازه پر میریزه و معلوم میشه که ماده است یا نر

  • سعید ۵ ۶ فروردین ۱۳۹۷ / ۱۱:۱۵:۵۴

   سلام من یه جفت عروس هلندی دارم الان یک ماه شده ولی تخماش جوجه نشده براچی

  • ناشناس ۲۰ آذر ۱۳۹۸ / ۱۰:۰۰:۱۳

   سلام تخم عوس پاریس ۳هفته اس که در نیومد الان ۲۱روز که در نیومده

 • کاوندی ۲۳ مهر ۱۳۹۶ / ۱۱:۰۱:۰۸

  سلام . یک جفت عروس دارم . الان ۲۰روز است تخم گذاستن ولی خبری از جوجه شدن نیست . لطفا راهنمایی فرمایید . تشکر . کاوندی

  • مدیر سایت ۲۴ مهر ۱۳۹۶ / ۸:۱۷:۲۸

   با سلام
   احتمالا تخم ها نطفه دار نیستند

  • محمد ۸ آبان ۱۳۹۶ / ۳:۰۸:۲۲

   سلام
   خب باید چیکار کرد تو این حالت تا نطفه دار بشن تخما

  • احسان ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ / ۳:۰۶:۳۱

   احتمال خیلی زیاد مشکل نر که نطفه نداره

  • احسان ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ / ۳:۰۴:۳۱

   سلام یه جفت عروس دارم هرروزجفتگیری میکنن تولونه هم میرن خیلی الان شش ماه گذشته خبری ازتخم گذاشتن نشده

  • پژمان ۱۳ آذر ۱۳۹۷ / ۱:۱۹:۵۹

   سلام احتمالا تخمها فاسد شده باشن تخمهارو نزدیک گوشت بگیر ببین صدایی می آد ،یا بوش کن ببین بوی بدی نامیده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.