عروس هلندی

درمان بیماری سینه کاردی عروس هلندی | علت لاغر شدن عروس هلندی و راه های درمان آن

در صورتی که در روزهای اخیر شاهد کاهش وزن شدید عروس هلندی خود هستید، خواندن این پست برای شما ضروری می باشد. بیماری سینه کاردی که یکی از خطرناک ترین بیماری های شایع در میان طوطی سانان است ، علاوه بر عروس هلندی، در قناری، کاسکو، طوطی برزیلی، مرغ عشق، مرغ مینا و سایر پرندگان زینتی نیز مشاهده می شود. این بیماری بسیار خطرناک بوده و در صورت عدم درمان به موقع، جان پرنده شما را خواهد گرفت.

از علائم اصلی بیماری سینه کاردی، بیرون زدگی استخوان سینه پرنده به دلیل کاهش وزن شدید می باشد. در ادامه این پست از چیکن دیوایس تمامی دلایل و راه های درمان خانگی بیماری سینه کاردی عروس هلندی و سایر طوطی سانان بررسی می شود.

ویدیو های مصاحبه با آقای محمد یاری پرورش دهنده طوطی سانان را مشاهده کرده اید ؟ برای دیدن این ویدیو ها به مقاله پرورش پرندگان زینتی مراجعه نمایید.

علائم بیماری سینه کاردی طوطی سانان

علائم بیماری سینه کاردی در تمامی پرندگان یکسان می باشد. پرندگان زینتی به صورت غریزی بیماری خود را پنهان میکنند؛ همین امر سبب میشود که گاه بیماری سینه کاردی بدون هیچ علائمی در عروس هلندی شما وجود داشته باشد و باعث مرگ ناگهانی پرنده گردد. اما علائم اصلی این بیماری در ادامه ذکر میشوند :

 • تیز شدن جناق سینه و بیرون زدگی استخوان آن
 • لاغر شدن عروس هلندی
 • فضله آبکی و سفید یا زرد رنگ
 • تغییر رنگ منقار به رنگ آبی
 • مصرف بیش از حد آب توسط پرنده
 • بی اشتهایی و کم تحرکی
 • پف کردن پرها و بی حالی
ممکن است پرنده تمامی این علائم را به صورت یکجا نداشته باشد اما کوچکترین نشانه بیماری زنگ هشداری برای شما می باشد.

درمان سینه کاردی عروس هلندی

بیماری سینه کاردی در پرندگان زینتی بسیار خطرناک بوده و میتواند به راحتی منجر به مرگ آنها گردد. در قدم اول لازم است تا سریعا به دامپزشک پرندگان زینتی مراجعه کرده و در صدد درمان به موقع پرنده به کمک آنتی بیوتیک های تجویزی باشید.

اولین راه درمان بیماری سینه کاردی عروس هلندی، مرغ عشق، طوطی برزیلی، قناری و سایر طوطی سانان اصلاح تغذیه این پرندگان می باشد. رعایت نکات تغذیه در پرورش عروس هلندی امری بسیار حائز اهمیت است.

قدم اول : حذف غذای تخم مرغی و سبزیجات

حذف غذای تخم مرغی و سبزیجات - چیکن دیوایسبه محض تشخیص بیماری سینه کاردی پرنده، ضروری است تا تمامی سبزیجات و میوه ها از جیره غذایی عروس هلندی حفظ شود. همچنین مصرف غذای تخم مرغی و نرم پرنده را نیز کاملا قطع نمایید. پس از بهبود کامل، میتوان این مواد غذایی را به مرور به جیره غذایی پرنده بازگرداند.

قدم دوم : افزایش دما

پرنده بیمار توانایی حفظ دمای بدن خود را نداشته و به سرعت تضعیف میشود. لازم است دمای محیط نگهداری عروس هلندی بیمار را به ۳۰ درجه سانتی گراد افزایش دهید. برای درمان بهتر میتوان از لامپ های مادون قرمز در بالای سر عروس هلندی نیز استفاده نمود. این لامپ ها علاوه بر افزایش دما، خاصیت آنتی باکتریال نیز دارند.

برای این منظور هر روز سه بار لامپ مادون قرمز را به مدت ۳۰ دقیقه در بالای سر پرنده روشن نمایید.

قدم سوم : استفاده از پروبیوتیک و سرکه سیب

نیاز است تا با توجه به تجویز دامپزشک، از پروبیوتیک برای درمان سینه کاردی شدن عروس هلندی استفاده نمایید. همچنین استفاده از پروبیوتیک های طبیعی برای پرندگان مانند سرکه سیب نیز بسیار مفید می باشد.

به این منظور لازم است ۵ تا ۱۰ قطره سرکه سیب طبیعی را در داخل آبخوری ۱۰۰ سی سی پرنده بریزید. این کار را به مدت ۵ روز انجام دهید تا به روند درمان پرنده کمک شود.

قدم چهارم : رژیم غذایی درمانی برای بیماری سینه کاردی

در تغذیه پرنده از جوانه گندم استفاده نمایید، همچنین ریختن پودر بادام بر روی غذای عروس هلندی بسیار کمک کننده است. از جوانه دانه های مختلف برای تقویت پرنده خود کمک بگیرید.

به صورت یک روز در میان، به میزان ۳۰ گرم تخم کاهو و خرفه را درون دانخوری عروس هلندی بریزید. همچنین استفاده از شیر بلال نیز به درمان پرنده کمک خواهد کرد. یکی دیگر از غذاهای مغذی و مهم در این دوران، سیب زمینی آب پز می باشد، لازم تا به صورت یک روز درمیان از سیب زمینی آب پز در تغذیه پرنده استفاده گردد.

طبیعی است که پرنده در دوران بیماری توانایی غذا خوردن نداشته باشد، بنابراین در صورت عدم تغذیه عروس هلندی، باید به صورت سرلاکی تغذیه گردد.

علت سینه کاردی شدن عروس هلندی

عدم تغذیه مناسب، استفاده از جیره غذایی ضعیف و بیماری های عفونی و باکتریایی در گوارش پرنده، سبب بر هم خورد اسیدیته و افزایش PH در معده عروس هلندی می گردد. این امر سبب کاهش قدرت هضم مواد غذایی و در ادامه عدم جذب ویتامین های مورد نیاز بدن پرنده خواهد شد.

در این صورت، بدن پرنده برای تامین انرژی و بقا، از کالری موجود در گوشت و چربی موجود در قسمت سینه استفاده کرده که این امر سینه کاردی شدن عروس هلندی را به دنبال دارد. در ادامه عواملی که باعث افزایش PH معده پرندگان زینتی می شود آمده است.

۱- جیره غذایی ضعیف و استفاده از دانه های چرب

جیره غذایی ضعیف و استفاده از دانه های چرب - چیکن دیوایساز اصلی ترین دلایل سینه کاردی شدن عروس هلندی، تغذیه ضعیف پرنده می باشد. استفاده از غذاهای فاسد و نامناسب برای این پرنده، امکان مسموم شدن و ورود باکتری به سیستم گوارشی را فراهم می سازد. همچنین استفاده بیش از حد از دانه های روغنی در تغذیه این پرنده راه را برای ابتلای عروس هلندی به بیماری سینه کاردی فراهم خواهد ساخت.

۲- فضله خواری

کمبود غذا و گرسنگی سبب شیوع فضله خواری در بین پرندگان می شود. انتقال این بیماری از طریق اووسیت های موجود در فضله پرنده، بسیار شایع بوده و باعث ورود باکتری به معده عروس هلندی میگردد. گاهی به دلیل استفاده از ظرف آبخوری و دانخوری نامناسب و افتادن فضله درون آنها، پرنده اقدام به بلعیدن فضولات خود می کند! ضروری است تا از ظروف استاندارد برای دان و آب عروس هلندی استفاده کنید.

۳- عدم نظافت قفس

عدم نظافت روزانه قفس، باعث افزایش رشد باکتری و ورود این آلودگی به بدن پرنده می شود. این مورد نیز دلیل سینه کاردی شدن عروس هلندی است.

۴- عفونت سنگدان

فضله خواری یا وجود آلودگی در غذای پرنده سبب بروز عفونت و بیماری های سنگدان یا چینه دان عروس هلندی شده که باعث اختلال در هضم مواد غذایی خواهد شد؛ به این صورت زمینه شیوع بیماری سینه کاردی عروس هلندی را فراهم می شود.

۵- رطوبت زیاد

وجود نم و رطوبت زیاد در قفس، زمینه ساز رشد باکتری و آلودگی غذای پرنده می شود؛ پس از هربار شستشوی قفس و دانخوری، آن ها را به طور کامل خشک کنید.

۶- تعداد زیاد پرنده در قفس

تراکم جمعیت عروس هلندی ها در قفس، منجر به زورگویی پرندگان قوی تر به ضعیف ها، کمبود غذا، دعوا بر سر غذا، افزایش دفع فضولات و افزایش آلودگی قفس می گردد. این امر باعث ضعیف شدن پرندگان کوچکتر و ابتدای آنها به بیماری سینه کاردی می شود.

۷- ورم روده یا بیماری های کبدی

ابتلای پرنده زینتی به عفونت روده و یا بیماری های کبدی نیز میتواند راه را برای سینه کاردی شدن باز کند. با بروز این بیماری ها، پرنده دچار بی اشتهایی و بی حالی شدید شده و میل به تغذیه ندارد. معمولا پس از درمان پرنده، مشکل سینه کاردی شدن طوطی سانان نیز رفع می گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله درمان عفونت روده عروس هلندی را مطالعه نمایید.

چگونه از سینه کاردی شدن عروس هلندی جلوگیری کنیم ؟

جهت جلوگیری از ابتلای پرندگان خود به این بیماری، توصیه میشود که به صورت هفتگی یا ماهیانه از پروبیوتیک ها استفاده نمایید. با تهیه پروبیوتیک های پرندگان زینتی و استفاده ماهیانه آنها در ظرف آبخوری یا مخلوط با غذای عروس هلندی و سایر طوطی سانان، سبب پیشگیری از بیماری سینه کاردی خواهید شد.

تصیه می شود هر هفته ۵ قطره سرکه سیب طبیعی، در آبخوری ۱۰۰ سی سی عروس هلندی ریخته و در اختیار پرنده قرار دهید. شستشو و نظافت قفس و سینی کف آن هر هفته یک بار ضروری می باشد. آبخوری و دانخوری پرنده را روزانه شسته و آب آنها را دو بار در روز تعویض نمایید. با مشورت و تجویز دامپزشک، میتوان از آنتی بیوتیک ها نیز به صورت دوره ای استفاده کرد.

جمع بندی

در این پست از فروشگاه اینترنتی چیکن دیوایس، راه های درمان خانگی بیماری سینه کاردی عروس هلندی، علائم و دلایل بروز آن بررسی شد. ضروری است در صورت مشاهده کوچکترین علائم بیماری و کاهش وزن، سریعا به دامپزشک مراجعه کرده تا از وخامت حال پرنده جلوگیری شود.

نوشته های مشابه

‫۶۹ دیدگاه ها

  1. ممنون از حسن توجهتنون
   چی واقعیت داره؟
   مطالبی که نوشته میشه اغلب مشکلات اساسی پرورش دهنده ها هست تا بتونن بدین طریق مشکلشون رو رفع کنن

 1. وقتتون بخیر
  طوطی من همینطور داره لاغر تر میشه نزدیک به سینه کارذی شدنه.میل شدیدی به خوردن غذا داره اما انگار جذب بدنش نمیشه دانه های ارزن تو‌ مدفوعش هست
  اگر نیاز به ضد انگل داره میشه بدونم چند روز باید دارو بهش داده بشه؟
  یا درمان دیگه ای داره؟

  1. سلام دوست عزیز
   ببینید وقتی شرایط اینهمه حاد هست
   و درمان های خونگی که تو مقاله نوشته شده کارساز نیست
   حتما باید ببریش دامپزشک واقعا صبر کردن معنی نداره تو این شرایط

   1. گرینچیک من داره سینه کاردی میشه سرلاکی هست من هر وقت چینه دون خالی میشه سریع سرلاک بهش میدم ولی هر رو سینه کار دیش بیشتر میشه چرا

    1. سلام دوست عزیز
     بهترین راهکار در وهله اول بردن به دامپزشک تا آنتی بیوتیک درمانی بشه
     برای درمان خونگی هم میتونی
     ۵ تا ۱۰ قطره سرکه سیب طبیعی را در داخل آبخوری ۱۰۰ سی سی پرنده حل کنی بدی بخوره

  2. سلام. من یه عروس وایت فیس دارم مادست ۳ ماهشه انواعدمکمل هارو. دارم بهش میدم تغذیش هم خوبه فضلش هم خوبه ولی وزنش کمه خیلی سبکه یکم سینش زده بیرون
   باید چیکار کنم؟
   همه کارایی که تو مقاله نوشته بود رو انجام میدم و از نظر پاکیزگژ و حکم تقویتی و تغذیه و فضله اوکیه

   1. سلام دوست عزیز
    ۴ قطره سرکه سیب طبیعی رو تو آب حل کن بده بخوره

 2. سلام، من یه عروس هلندی پنج ساله دارم که چند روزه اشتهاش خیلی کم شده و حوصله بازی نداره زیاد میخوابه و البته گاهی زیر شکمش و روی کمرش برآمده میشه اول فکر کردم تخم داره ولی نداره چون گاهی وقتا این شکل میشه و مدفوعش کاملا شکل طبیعی داره و هیچ علائم دیگه نداره میفهمم که مریضه اما نمیدونم چی کار کنم، ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز
   غذاشو ناگهانی تغییر ندادین که؟
   تو محیط استرس زا قرار نگرفته؟
   افسردگی هم یکی از دلایل هس براش کافی میذاری؟
   برای تشخیص دقیق باید معاینه بشه طی آزمایشات میشه فهمید دقیقا به چه بیماری مبتلا شده

  2. طوطی من سرلاکی هست من هر وقت چینه دون خالی میشه سریع سرلاک بهش میدم ولی هر رو سینه کار دیش بیشتر میشه چرا

   1. در وهله اول ببر دامپزشک تا آنتی بیوتیک درمانی بشه
    برای درمون خونگی هم میتونی
    ۵ تا ۱۰ قطره سرکه سیب طبیعی را در داخل آبخوری ۱۰۰ سی سی پرنده بریزید و بدین بخوره

 3. سلام خسته نباشین عروس هلندی من چند وقت مریض شد غذا آب خوب می خوره ولی متاسفانه سینه کاری شد رو پاهاش درست نمی تونه راه بره همش میلرزه و خلط بالا میاره دامپزشکی برم چندتا دارو بهم داد ولی جواب نداد تو خدا راهنمایی کنین تا بتونم خوبش کنم نمیره چون خیلی دوستش دارم

  1. سلام دوست عزیز
   غذای تخم مرغی و سبزیجات رو از رژیم غذایی فعلا حذف کن
   دمای محیط قرارگیری رو ببر بالا
   بهش پروبیوتیک و سرکه سیب طبیعی بده
   ۵ قطره سرکه سیب طبیعی رو تو ۱۰۰ سی سی آب حل کن به مدت ۵ روز بده به پرندت
   حتما براش غذای مخصوص تهیه کن

 4. سلام . کرم میلورم برای عروس هلندی سینه کاردی خوبه ؟ عروس هلندی من غذا میخوره ، ولی یکم جناق سینش زده بیرون و الان هم رفته تو لک .

  1. سلام
   خوب هست ولی درمان نیست عزیز
   این مورد باید درمان بشه و سریعا باید به دامپزشک مراجعه کنید
   الان که غذا میخوره باعث میشه بدتر نشه ولی درمان نیست ! باید درمان شروع بشه و پرنده ویتامین دریافت کنه
   تو لک رفتن که بهتره بگید افسرده شدن در این مورد، دلیلش میتونه موارد مختلف باشه که باید حتما حتما ببری دامپزشک معاینش کنه ممکنه بیماری داخلی مثل بیماری های روده داشته باشه
   سایر موارد مرتبط با سینه کاردی هم داخل پست نوشته شده، حتما مطالعه کنید

 5. سلام وقتتون بخیر یه عروس ماده دارم الان تقریباً سه هفته است که مریضه دکتر بردم بهش مترو نیدازول و پدی لاکت داده کمه هم ویتامین ولی الان سینش کاردی شده دو روز هم بهش سرلاک دادم به سختی میخوره الان کمی دون میخوره چکار کنم بازم سرلاک بدم یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام. ۵ تا ۱۰ قطره سرکه سیب طبیعی رو داخل آبخوری ۱۰۰ سی سی پرنده بریزید. ۵ روز این کار رو انجام بدین تا به درمانش کمک کنه. مقاله رو هم کامل مطالعه کنید تمامی موارد نوشته شده

   1. سلام یک جفت لوتینیو دارم مادش خوبه سینه گر و عضلانی و ترش نزدیک یه هفتس لاغر شده و سینه تیز شده و هیکلش افتاده شده رفتم قطره داد داروخانه دوتاست هفته روزی هفت قطره گفت بده هنوز یکروزه بدتر شده بهتر نشده

    1. سلام. سینه کاردی شده پس مقاله رو دقیق بخونید کامل نوشته شده

 6. سلام وقتتون بخیر
  من یک عروس هلندی سه ماهه دارم، امروز که دستمو روی جناغش کشیدم خیلی کم بیرون زده هست اما در حالت معمولی تا دست نزنی معلوم نمیشه، ممکنه سینه کاردی باشه؟!

 7. سلام
  من یه جفت عروس هلندی دارم یه دونه اش سینه کاردی شده از قطره ب کمپلکس .مینرال می دم یه روز در میان یه قطره سرکه سیب تو حلقش می ریزم .اول نمی تونست دون بخور ولی الان داره می خوره ولی خیلی کم از هم جداشون کردم .مورد دیگه هست .براش انجام بدم .طول درمانش چند روزه …

  1. سلام مقاله رو بخون تمام موارد رو انجام بده . اگه سینه کاردیش شدیده باید به دامپزشک مراجعه کنی دارو بخوره پرنده

 8. سلام پرنده من دچار مسمویت شده حدود یکسالشه
  چهارروز نتونست غذا بخوره منم با سرلاک بهش غذا میدم
  ولی دچار سینه کاردی شده میگن که فقط هم غذای نرم مثل تخم مرغ و هویج(غذاهای نرم )….باید بخوره
  اشکال نداره بهش تخم مرغ بدم چون نمیشه با سرلاک همش غذا بخوره

  1. سلام
   نه اشکالی نداره
   باید سریعا ویتامین بگیره
   بهتره ببری پیش دامپزشک حیوانات خانگی تزریقی بهش ویتامین بزنه
   اگرم نتونستی از کلنیک یا پت شاپ براش مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی بخر

  1. بستگی به شدت بیماری و نحوه مراقبت داره
   بهتر که با دارو سعی در درمان بیماری داشته باشید
   حتما برای درمان به دامپزشک پرنده های زینتی ببرش

   1. سلام من یک جفت عروس هلندی دارم سینه کاردی شده چکار کنم خوب بشه چچی باید بهش بدم.

    1. سلام دوست عزیز
     تو همین مقاله درمانش نوشته شده لطفا مطالعه کنید

 9. سلام ببخشید اگه پرنده سینه کاردی بشه تا چند روز دوام میاره؟

  1. سلام مشخص نیست ! باید درمان شه روزشماری میکنید برای مرگش ؟

 10. سلام ببخشید عروس هلندی من نزدیک یک سالشه و خیای ضعیف شده چجوری میتونم تقویتش کنم و دوباره ب وزن اولش بر گردونم ؟؟؟؟خیلی نگرانشم

 11. سلام من یه آلبینوی سرلاکی دارم ۷۰ روزه هست جدیدن سرلاک میدم بالا میاره نرمه خوره مشکلی داره؟

 12. سلام عروس هلندی من سرلاک میخوره شکمش اینطوری شده هر روزم لاغرت میشه آب و دون هم نمیخوره فقط سرلاک میخوره لطفا کمک کنید.

   1. سلام من یک جفت عروس هلندی دارم نره خیلی لاغر شده
    سینه کادری هست
    نمیتونم پیش دامپزشک ببرم
    خیلی بیحاله حتی جون امدن روی دستم هم نداره
    تازه خریدم
    هیچ دارویی ندارم بهش بدم
    ممکنه ماده هم ازش بگیره؟
    خیلی نگرانشم
    مطالب را خواندم اما همش گفته بود پیش دام پزشکی ببرید.
    خیلی نگرانشم لطفا راهنماییم کنید 🙏🏻😭

    1. سلام دوست عزیز
     این لاغر شدن جوریه که باید آنتی بیوتیک براش تجویز بشه
     بهش سرکه سیب طبیعی بده دو قطره سرکه سیب طبیعی رو تو آب حل کن بده بخوره به مدت ۵ روز

 13. سلام من عروس هلندیم سینه کاردی شده اصلامعلوم نیست که سینش کاردی تادست نزنی بعضی وقتا دولامیشه و صدای جیک جیک درمیاره انگاردل درد داره و یکم اسهال داشت ولی اسهالش خوب شده تادیروز فضلش ابکی بود ووزنش کم نیست غذاواب به اندازه کافی میخوره الان این سینه کاردی شده؟

 14. سلام خسته نباشید ببخشید عروس هلندی من سینه کاردی گرفته گوشت به سینه ش نمونده وزنش اینقدر کم شده که فقط وزن پرهاش مونده بردم دامپزشکی اونم خیلی ازش وارد نبود یکم دارو بهش داد بهش دادم ولی هیچ فرقی نکرد روز به روز هم بدتر میشه ابتی برد هم براش گرفتم به غذاشون پاشیدم ولی خیلی کم میخوره یعنی شاید چندتا نوک بزنه بعد دیگه میره یک جا بیحال و پرهاش پف میکنه هوای اتاق هم ۲۹ درجه هست حالا باید چکارش کرد که تلف نشه اون رام و دستی هم هست براش ناراحتم چون هر کاری میکنم خوب نمیشه این همه انتی بیوتیک بهش دادم این همه دارو هیج تاثیری نداره هیچ

  1. سلام مقاله رو بخونید کامل توضیح دادیم . وقتی غذا نمیخوره باید با سرنگ تغذیش کنید

  2. سلام وقتی غذا نمیخوره باید به کمک سرنگ بهش سرلاک و غذای نرم بدین . مقاله رو کامل بخونید تمام نکات مهم نوشته شده

 15. سلام ببخشید ی عروس هلندی ۴ ماهه دارم ۳ روزه سرما خورده چشماش قرمز‌شده نوک و بینیش ابی شده عطسه میکنه و صداش گرفته و خیلی کم صدا میده ولی بی حال نیست انرژی داره سینش هم کاردی شده دمش هم زیاد تکون میده قرص تی داکسی بهش دادم ۲ روزه اما تغییری نکرده وضعیتش بخور اویشن دادم بهش تخم مرغ اب پز میزارم جلوش اشتهاش کم شده میشه راهنماییم کنید

 16. سلام من ی عروس هلندی کادوگرفتم سنش رونمیدونم ولی احساس میکنم سینه کاردی شده ولی توقفس تحرک داره زیاد پف نمیکنه بیرون که میاد خوب پرواز میکنه و اب به اندازه میخوره و۷تخم هم هم میخوره مثلادون ارزن تخمه خیلی کم و بگم که سفیده تخم مرغ بهش یکم دادم تواین مدت که یکم زرده هم خورد خیلی کم وگندم فقط گندم جوانش نه گندم رو پختم وبهش دادم بانوک بازمیکرد و توش رومیخورد وپوستشومینداخت اونور حتی قطره که متخصص داده وهمینتور ی پودره که گفته قطره ۱روزدرمیون ۷قطره داخل اب و پودر یکم روی غذا بااین حال دست میزنم استخون هست اماگوشت سینه بقلشه ولی استخون یکم جلوترازگوشته سینش هستش یعنی سینه کاردی شده؟
  سینه عروس هلندی درعادی باید چطوری باشه؟
  اینم اضافه کنم عروس هلندی من داخل قفس نمیخوابه همش دولامیشه مارونگاه میکنه حتی اگه تواتاق باشه وقتی که بیرونه بجزغذاخوردن بازی کردن پرواز کردن میره جلوی اینه میخوابه چیکارکنم توقفس بخوابه

  1. اگر بی حال و بی اشتها نیست و کاملا شاداب و سرحال، احتمال بیماری کمه
   بازهم برای اطمینان به دامپزشک پرنده های زینتی نشونش بدید تا معاینه کنه

 17. سلام وقت بخیر یه عروس هلندی خریدم ب گفته ی فروشنده ۶۵روزش بود الان ده روز گذشته فقط گندم پخته میخوره آبم نمیخوره ارزن هم هست تو قفسش سینش هم چاک داره وقتی ک میشینه میگن سینه کاردیه لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام غذاش خیلی افتضاحه ! گندم که نباید به پرنده زینتی بدین . این پرنده هنوز سرلاک خوره براش سرلاک مخصوص عروس تهیه کنید و بدین بهش سفیده تخم مرغ اب پز و هویج اب پز هم کمی بدین بهش
   اگر سریعا درمان نشه تلف میشه

 18. سلام من یه جفت عروس داریم نرم سینه اش تیز شده چکار کنیم که درست شه خیلی هم بیحال شده

 19. سلام وقتتون بخیر
  من یه عروس هلندی نر دارم که حدودا ۱۰ماهشه
  یک هفته قبل یه عروس هلندی ماده خریدم
  که عروس نر میرفت کنارش و از غذاش میخورد
  بعد دیدم عروس ماده بیحاله بردم نشون دادم گفتم هم سینه کاردی داره هم قدرت مدفوع نداره و مرد
  میخواستم بدونم ممکنه عروس نر هم از اون گرفته باشع؟چون حس میکنم یکم بی حال و بی اشتها شده

  1. سلام امکان انتقالش هست چون ممکنه پرنده به بیماری عفونی مبتلا بوده و سینه کاردی شده

 20. سلام دو هفته س یه عروس هلندی نر خریدم میگن ۱ سال و دو ماهه شه. بردم پرنده فروشی گفت سرما خورده و قرص تی داکسی بهم داد که تو آب حل کنم
  هر روز داره وزنش کمتر میشه
  دو جا دکتر بردم یکی میگه خوبه یکی میگه توصیه نمیکنم
  الانم بهش سرلاک با لوله کرمی میدم .‌‌به شدت بی حاله
  یکی از دکترا بهم آنتی بیوتیک داد که بریزم تو آب و بهش بدم
  نمی‌دونم دیگه باید چیکار کنم
  زنده میمونه
  فقط تا دو روز خوب بود و میخوند

  1. سلام
   فضلش چه رنگیه و چطوریه ؟ نفس کشیدنش سخته ؟ یکم از بیماریش بگو اینکه بیحاله نشانه ی خاصی نیست ! همه بی حالن !

 21. سلام من ی عروس هلندی خریدم سینه کاردی شده الان نرمه خور هست
  موقع ای که سرلاکی بود هم سینه اش همین طور بود الان هم دارن بهش اموکسی سیلین میدم از چند نفر هم پرسیدم گفتن سرما خورده مدفوع سبز و روان داره همش هم خواب هستش سیب زمینی اب پز هم نمیخوره سرلاکی بهش میدم
  میشه بهم بگید باید چه کاری کنم که خوب بشه

  1. سلام سرلاکش کافی نبوده . سنش رو میدونید ؟ سرلاک مخصوص پرندگان زینتی براش تهیه کنید پلمپ باشه حتما
   نمیشه درمان خانگی انجام داد تلف میشه به دامپزشک پرندگان زینتی مراجعه کنید

   1. سلام جوجه عروس هلندی من ۵ ماهشه بعد جفتگیری میکنه با ماده ایا نطفش میگیره

    1. سلام دوست عزیز
     اینا تو سن ۱۵ تا ۱۸ ماهگی هنوز به بلوغ جنسی کامل میرسن
     تو ۹ تا ۱۲ ماهگی هم قادر به تولید مثل هستن
     بعید میدونم چیزی که شما میبینی جفتگیری باشه

 22. عروس هلندی من ۷۰ روزه است سینه کاردی گرفته نرمه خورم هست بردم داپزشکی انتیبیوتیک داد چه غذا هایی برایش مفید است

  لطفا جواب بدین

  1. از پلت مخصوص عروس هلندی بده
   حتما به صورت پودر شده بده
   میوه و سبزیجات کافی بده
   و داروها و مولتی ویتامین رو طبق دستور دامپزشک

  2. دوست عزیز شما فقط از پروبیوتیک یاهمون سرکه سیب استفاده کن پنج قطره در آب

 23. سلام من تازه یه عروس ۸یا۹ماهه گرفتم احساس میکنم استخوان سینش بیرون زده هست چکار کنم؟

  1. سلام
   سینه کاردیه ، مواردی که گفتیم رو اجرا کن یا ببر دامپزشک حیوانات خانگی

 24. سلام وقتتون بخیر یه جوجه عروس هلندی دارم که سرلاک میخوره حدود ۶۰ روزشه و دوچار سینه کاردی شده چیکار کنم خوب بشه هر کاریم میکنم غذای نرم نمیخوره

  1. از سرلاک مخصوص عروس هلندی استفاده کن و سرلاک رو با اب داغ قاطی کن و خوب هم بزن
   بعد اینکه خنک شد بهش بده
   با پرورش دهنده های باتجربه عروس هلندی هم مشورت کن

  2. داداش ۶۰ روزه سرلاک میخوره برامن ۵۰ روژه ۴۰ سانته تازه دون خور شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا