درمان بیماری سینه کاردی عروس هلندی | علت لاغر شدن عروس هلندی و راه های درمان آن

12

در صورتی که در روزهای اخیر شاهد کاهش وزن شدید عروس هلندی خود هستید، خواندن این پست برای شما ضروری می باشد. بیماری سینه کاردی که یکی از خطرناک ترین بیماری های شایع در میان طوطی سانان است ، علاوه بر عروس هلندی، در قناری، کاسکو، طوطی برزیلی، مرغ عشق، مرغ مینا و سایر پرندگان زینتی نیز مشاهده می شود. این بیماری بسیار خطرناک بوده و در صورت عدم درمان به موقع، جان پرنده شما را خواهد گرفت.

از علائم اصلی بیماری سینه کاردی، بیرون زدگی استخوان سینه پرنده به دلیل کاهش وزن شدید می باشد. در ادامه این پست از چیکن دیوایس تمامی دلایل و راه های درمان خانگی بیماری سینه کاردی عروس هلندی و سایر طوطی سانان بررسی می شود.

ویدیو های مصاحبه با آقای محمد یاری پرورش دهنده طوطی سانان را مشاهده کرده اید ؟ برای دیدن این ویدیو ها به مقاله پرورش پرندگان زینتی مراجعه نمایید.

علائم بیماری سینه کاردی طوطی سانان

علائم بیماری سینه کاردی در تمامی پرندگان یکسان می باشد. پرندگان زینتی به صورت غریزی بیماری خود را پنهان میکنند؛ همین امر سبب میشود که گاه بیماری سینه کاردی بدون هیچ علائمی در عروس هلندی شما وجود داشته باشد و باعث مرگ ناگهانی پرنده گردد. اما علائم اصلی این بیماری در ادامه ذکر میشوند :

 • تیز شدن جناق سینه و بیرون زدگی استخوان آن
 • لاغر شدن عروس هلندی
 • فضله آبکی و سفید یا زرد رنگ
 • تغییر رنگ منقار به رنگ آبی
 • مصرف بیش از حد آب توسط پرنده
 • بی اشتهایی و کم تحرکی
 • پف کردن پرها و بی حالی
ممکن است پرنده تمامی این علائم را به صورت یکجا نداشته باشد اما کوچکترین نشانه بیماری زنگ هشداری برای شما می باشد.

درمان سینه کاردی عروس هلندی

بیماری سینه کاردی در پرندگان زینتی بسیار خطرناک بوده و میتواند به راحتی منجر به مرگ آنها گردد. در قدم اول لازم است تا سریعا به دامپزشک پرندگان زینتی مراجعه کرده و در صدد درمان به موقع پرنده به کمک آنتی بیوتیک های تجویزی باشید.

اولین راه درمان بیماری سینه کاردی عروس هلندی، مرغ عشق، طوطی برزیلی، قناری و سایر طوطی سانان اصلاح تغذیه این پرندگان می باشد. رعایت نکات تغذیه در پرورش عروس هلندی امری بسیار حائز اهمیت است.

قدم اول : حذف غذای تخم مرغی و سبزیجات

حذف غذای تخم مرغی و سبزیجات - چیکن دیوایسبه محض تشخیص بیماری سینه کاردی پرنده، ضروری است تا تمامی سبزیجات و میوه ها از جیره غذایی عروس هلندی حفظ شود. همچنین مصرف غذای تخم مرغی و نرم پرنده را نیز کاملا قطع نمایید. پس از بهبود کامل، میتوان این مواد غذایی را به مرور به جیره غذایی پرنده بازگرداند.

قدم دوم : افزایش دما

پرنده بیمار توانایی حفظ دمای بدن خود را نداشته و به سرعت تضعیف میشود. لازم است دمای محیط نگهداری عروس هلندی بیمار را به ۳۰ درجه سانتی گراد افزایش دهید. برای درمان بهتر میتوان از لامپ های مادون قرمز در بالای سر عروس هلندی نیز استفاده نمود. این لامپ ها علاوه بر افزایش دما، خاصیت آنتی باکتریال نیز دارند.

برای این منظور هر روز سه بار لامپ مادون قرمز را به مدت ۳۰ دقیقه در بالای سر پرنده روشن نمایید.

قدم سوم : استفاده از پروبیوتیک و سرکه سیب

نیاز است تا با توجه به تجویز دامپزشک، از پروبیوتیک برای درمان سینه کاردی شدن عروس هلندی استفاده نمایید. همچنین استفاده از پروبیوتیک های طبیعی برای پرندگان مانند سرکه سیب نیز بسیار مفید می باشد.

به این منظور لازم است ۵ تا ۱۰ قطره سرکه سیب طبیعی را در داخل آبخوری ۱۰۰ سی سی پرنده بریزید. این کار را به مدت ۵ روز انجام دهید تا به روند درمان پرنده کمک شود.

قدم چهارم : رژیم غذایی درمانی برای بیماری سینه کاردی

در تغذیه پرنده از جوانه گندم استفاده نمایید، همچنین ریختن پودر بادام بر روی غذای عروس هلندی بسیار کمک کننده است. از جوانه دانه های مختلف برای تقویت پرنده خود کمک بگیرید.

به صورت یک روز در میان، به میزان ۳۰ گرم تخم کاهو و خرفه را درون دانخوری عروس هلندی بریزید. همچنین استفاده از شیر بلال نیز به درمان پرنده کمک خواهد کرد. یکی دیگر از غذاهای مغذی و مهم در این دوران، سیب زمینی آب پز می باشد، لازم تا به صورت یک روز درمیان از سیب زمینی آب پز در تغذیه پرنده استفاده گردد.

طبیعی است که پرنده در دوران بیماری توانایی غذا خوردن نداشته باشد، بنابراین در صورت عدم تغذیه عروس هلندی، باید به صورت سرلاکی تغذیه گردد.

علت سینه کاردی شدن عروس هلندی

عدم تغذیه مناسب، استفاده از جیره غذایی ضعیف و بیماری های عفونی و باکتریایی در گوارش پرنده، سبب بر هم خورد اسیدیته و افزایش PH در معده عروس هلندی می گردد. این امر سبب کاهش قدرت هضم مواد غذایی و در ادامه عدم جذب ویتامین های مورد نیاز بدن پرنده خواهد شد.

در این صورت، بدن پرنده برای تامین انرژی و بقا، از کالری موجود در گوشت و چربی موجود در قسمت سینه استفاده کرده که این امر سینه کاردی شدن عروس هلندی را به دنبال دارد. در ادامه عواملی که باعث افزایش PH معده پرندگان زینتی می شود آمده است.

۱- جیره غذایی ضعیف و استفاده از دانه های چرب

جیره غذایی ضعیف و استفاده از دانه های چرب - چیکن دیوایساز اصلی ترین دلایل سینه کاردی شدن عروس هلندی، تغذیه ضعیف پرنده می باشد. استفاده از غذاهای فاسد و نامناسب برای این پرنده، امکان مسموم شدن و ورود باکتری به سیستم گوارشی را فراهم می سازد. همچنین استفاده بیش از حد از دانه های روغنی در تغذیه این پرنده راه را برای ابتلای عروس هلندی به بیماری سینه کاردی فراهم خواهد ساخت.

۲- فضله خواری

کمبود غذا و گرسنگی سبب شیوع فضله خواری در بین پرندگان می شود. انتقال این بیماری از طریق اووسیت های موجود در فضله پرنده، بسیار شایع بوده و باعث ورود باکتری به معده عروس هلندی میگردد. گاهی به دلیل استفاده از ظرف آبخوری و دانخوری نامناسب و افتادن فضله درون آنها، پرنده اقدام به بلعیدن فضولات خود می کند! ضروری است تا از ظروف استاندارد برای دان و آب عروس هلندی استفاده کنید.

۳- عدم نظافت قفس

عدم نظافت روزانه قفس، باعث افزایش رشد باکتری و ورود این آلودگی به بدن پرنده می شود. این مورد نیز دلیل سینه کاردی شدن عروس هلندی است.

۴- عفونت سنگدان

فضله خواری یا وجود آلودگی در غذای پرنده سبب بروز عفونت و بیماری های سنگدان یا چینه دان عروس هلندی شده که باعث اختلال در هضم مواد غذایی خواهد شد؛ به این صورت زمینه شیوع بیماری سینه کاردی عروس هلندی را فراهم می شود.

۵- رطوبت زیاد

وجود نم و رطوبت زیاد در قفس، زمینه ساز رشد باکتری و آلودگی غذای پرنده می شود؛ پس از هربار شستشوی قفس و دانخوری، آن ها را به طور کامل خشک کنید.

۶- تعداد زیاد پرنده در قفس

تراکم جمعیت عروس هلندی ها در قفس، منجر به زورگویی پرندگان قوی تر به ضعیف ها، کمبود غذا، دعوا بر سر غذا، افزایش دفع فضولات و افزایش آلودگی قفس می گردد. این امر باعث ضعیف شدن پرندگان کوچکتر و ابتدای آنها به بیماری سینه کاردی می شود.

۷- ورم روده یا بیماری های کبدی

ابتلای پرنده زینتی به عفونت روده و یا بیماری های کبدی نیز میتواند راه را برای سینه کاردی شدن باز کند. با بروز این بیماری ها، پرنده دچار بی اشتهایی و بی حالی شدید شده و میل به تغذیه ندارد. معمولا پس از درمان پرنده، مشکل سینه کاردی شدن طوطی سانان نیز رفع می گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله درمان عفونت روده عروس هلندی را مطالعه نمایید.

چگونه از سینه کاردی شدن عروس هلندی جلوگیری کنیم ؟

جهت جلوگیری از ابتلای پرندگان خود به این بیماری، توصیه میشود که به صورت هفتگی یا ماهیانه از پروبیوتیک ها استفاده نمایید. با تهیه پروبیوتیک های پرندگان زینتی و استفاده ماهیانه آنها در ظرف آبخوری یا مخلوط با غذای عروس هلندی و سایر طوطی سانان، سبب پیشگیری از بیماری سینه کاردی خواهید شد.

تصیه می شود هر هفته ۵ قطره سرکه سیب طبیعی، در آبخوری ۱۰۰ سی سی عروس هلندی ریخته و در اختیار پرنده قرار دهید. شستشو و نظافت قفس و سینی کف آن هر هفته یک بار ضروری می باشد. آبخوری و دانخوری پرنده را روزانه شسته و آب آنها را دو بار در روز تعویض نمایید. با مشورت و تجویز دامپزشک، میتوان از آنتی بیوتیک ها نیز به صورت دوره ای استفاده کرد.

جمع بندی

در این پست از فروشگاه اینترنتی چیکن دیوایس، راه های درمان خانگی بیماری سینه کاردی عروس هلندی، علائم و دلایل بروز آن بررسی شد. ضروری است در صورت مشاهده کوچکترین علائم بیماری و کاهش وزن، سریعا به دامپزشک مراجعه کرده تا از وخامت حال پرنده جلوگیری شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
12 نظرات
 1. شهرزاد می گوید

  سلام دو هفته س یه عروس هلندی نر خریدم میگن ۱ سال و دو ماهه شه. بردم پرنده فروشی گفت سرما خورده و قرص تی داکسی بهم داد که تو آب حل کنم
  هر روز داره وزنش کمتر میشه
  دو جا دکتر بردم یکی میگه خوبه یکی میگه توصیه نمیکنم
  الانم بهش سرلاک با لوله کرمی میدم .‌‌به شدت بی حاله
  یکی از دکترا بهم آنتی بیوتیک داد که بریزم تو آب و بهش بدم
  نمی‌دونم دیگه باید چیکار کنم
  زنده میمونه
  فقط تا دو روز خوب بود و میخوند

  1. Admin می گوید

   سلام
   فضلش چه رنگیه و چطوریه ؟ نفس کشیدنش سخته ؟ یکم از بیماریش بگو اینکه بیحاله نشانه ی خاصی نیست ! همه بی حالن !

 2. محمد صادق می گوید

  سلام من ی عروس هلندی خریدم سینه کاردی شده الان نرمه خور هست
  موقع ای که سرلاکی بود هم سینه اش همین طور بود الان هم دارن بهش اموکسی سیلین میدم از چند نفر هم پرسیدم گفتن سرما خورده مدفوع سبز و روان داره همش هم خواب هستش سیب زمینی اب پز هم نمیخوره سرلاکی بهش میدم
  میشه بهم بگید باید چه کاری کنم که خوب بشه

  1. نویسنده می گوید

   سلام سرلاکش کافی نبوده . سنش رو میدونید ؟ سرلاک مخصوص پرندگان زینتی براش تهیه کنید پلمپ باشه حتما
   نمیشه درمان خانگی انجام داد تلف میشه به دامپزشک پرندگان زینتی مراجعه کنید

 3. مهدی می گوید

  عروس هلندی من ۷۰ روزه است سینه کاردی گرفته نرمه خورم هست بردم داپزشکی انتیبیوتیک داد چه غذا هایی برایش مفید است

  لطفا جواب بدین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از پلت مخصوص عروس هلندی بده
   حتما به صورت پودر شده بده
   میوه و سبزیجات کافی بده
   و داروها و مولتی ویتامین رو طبق دستور دامپزشک

  2. حسینی می گوید

   دوست عزیز شما فقط از پروبیوتیک یاهمون سرکه سیب استفاده کن پنج قطره در آب

 4. ناشناس می گوید

  سلام من تازه یه عروس ۸یا۹ماهه گرفتم احساس میکنم استخوان سینش بیرون زده هست چکار کنم؟

  1. Admin می گوید

   سلام
   سینه کاردیه ، مواردی که گفتیم رو اجرا کن یا ببر دامپزشک حیوانات خانگی

 5. محمد می گوید

  سلام وقتتون بخیر یه جوجه عروس هلندی دارم که سرلاک میخوره حدود ۶۰ روزشه و دوچار سینه کاردی شده چیکار کنم خوب بشه هر کاریم میکنم غذای نرم نمیخوره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از سرلاک مخصوص عروس هلندی استفاده کن و سرلاک رو با اب داغ قاطی کن و خوب هم بزن
   بعد اینکه خنک شد بهش بده
   با پرورش دهنده های باتجربه عروس هلندی هم مشورت کن

  2. شایان زنگنه می گوید

   داداش ۶۰ روزه سرلاک میخوره برامن ۵۰ روژه ۴۰ سانته تازه دون خور شده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس