طوطی سانانعروس هلندی

آشنایی با نژاد های مختلف عروس هلندی و بهترین گونه برای نگهداری

عروس های هلندی به طور کلی به ۱۵ نژاد اصلی تقسیم بندی میشوند، نژادهای این پرنده از نظر اندازه جثه و خصوصیات اخلاقی هیچ تفاوتی با یکدیگر نداشته و فقط در رنگ پرها از یکدیگر متمایز می باشند. در وبسایت گروه صنعتی اسکندری، به معرفی نژاد های مختلف عروس هلندی و بهترین نژاد برای خرید و نگهداری در خانه پرداخته شده است.

معرفی نژاد های رایج عروس هلندی :

اصلی ترین نژاد در این پرنده، عروس هلندی خاکستری بوده که جهش های ژنتیکی باعث تغییر رنگ پرهای او شده است. در ادامه به بررسی این جهش ها و انواع به وجود آمده می پردازیم. 

 • عروس هلندی خاکستری یا معمولی ( Normal grey Cockatiel )

متداول ترین رنگ عروس هلندی، رنگ خاکستری آن می باشد، این پرنده با پرهای خاکستری که در ناحیه شکم روشن تر می شود، با صورت و تاج سفید یا زرد، گونه های نارنجی و پاهای صورتی تیره، از پر جمعیت ترین عروس هلندی های موجود در دنیا است.

عروس هلندی خاکستری یا معمولی ( Normal grey Cockatiel ) - چیکن دیوایسدر این گونه، جنس ماده ظاهری کاملا مشابه به جنس نر دارد، با این تفاوت که پرهای صورت این پرنده ماده، خاکستری است.

 • عروس هلندی نژاد لوتینو ( Lutino Cockatiel )

محبوب ترین نژاد عروس هلندی، نژاد لوتینو است، پرهای سفید، زرد و یا کرم رنگ، گونه هایی نارنجی و پاهای صورتی و تاجی زیبا از مشخصات ظاهری این پرنده است.

عروس هلندی نژاد لوتینو ( Lutino Cockatiel ) - چیکن دیوایسجهش ژنتیکی انجام شده در این گونه باعث ناتوانی لوتینو در تولید رنگدانه خاکستری شده است. در برخی از عروس هلندی های لوتینو که از جفت گیری نژاد دارچینی و لوتینو به وجود آمده اند، طاسی پشت سر طبیعی است.

 • نژاد ابلق (  Pied Cockatiel )

نژاد ابلق (  Pied Cockatiel ) - چیکن هچیکی از اولین گونه های کشف شده توسط پرورش دهندگان، نژاد ابلق یا دو رنگ می باشد. این نژاد دارای پرهایی به رنگ زرد، خاکستری و سفید هستند، در عروس هلندی نژاد ابلق، رنگ بدن پرنده با بالها تفاوت دارد. تمام بال یا قسمتی از بال ها رنگ متفاوتی خواهد داشت.

 • نژاد مروارید یا گلباقالی ( Pearl Cockatiel )

عروس هلندی نژاد مرواریدی نیز بر روی پرهای خاکستری خود لکه های دایره ای سفید رنگی دارد که در هر پرنده متمایز از دیگری است، وجود این لکه های منظم سفید رنگ بر روی پرهای این پرنده، باعث شد تا نام عروس هلندی مرواریدی را به خود بگیرد.

نژاد مروارید یا گلباقالی ( Pearl Cockatiel ) - چیکن دیوایسدر جنس نر، این لکه ها فقط تا زمان پرریزی پرنده وجود داشته و پس از آن مشاهده نمی شود، بنابراین گفته میشود اکثر کوکاتیل های مرواریدی ماده هستند.

 • عروس هلندی صورت سفید ( White Faced Cockatiel )

این نژاد مانند عروس هلندی طوسی، پرهایی به رنگ خاکستری روشن دارد، تفاوت اصلی این پرنده با سایر آن ها، نبود لکه های نارنجی بر روی گونه این پرنده است.

عروس هلندی صورت سفید ( White Faced Cockatiel ) - چیکن دیوایسصورت عروس هلندی نژاد وایت فیس از پرهای سفید یا خاکستری پوشیده شده است. در این نژاد پرنده توانایی تولید رنگدانه قرمز یا زرد را در پرهای خود ندارد. 

 • کوکتیل صورت زرد ( Yellow faced cockatiel )

کوکتیل صورت زرد ( Yellow faced cockatiel ) - چیکن دیوایساین نژاد از عروس های هلندی که جهش ژنتیکی فقط در سر آنها رخ داده است، دارای بدنی خاکستری و صورتی به رنگ زرد و گونه های نارنجی رنگ هستند، تاج عروس هلندی صورت زرد، نیز ترکیبی از دو رنگ خاکستری و زرد می باشد. تفاوت آنها با نژاد کاکاتیل خاکستری، در میزان رنگ زرد در صورت آنهاست.

 • عروس هلندی دارچینی ( Cinnamon Cockatiel  )

نژادی با پرهایی قهوه ای رنگ و زرد، با سر و صورت زرد و گونه های هلویی، به دلیل رنگ متفاوت پرهایش به نژاد دارچینی شناخته می شود.

عروس هلندی دارچینی ( Cinnamon Cockatiel  ) - چیکن دیوایسدر ایران این نژاد را با نام کوکاتیل سینامون نیز می شناسند. اگر قصد خرید عروس هلندی دارید، حتما باید قبل از خرید بتوانید سن و جنسیت آنها را تشخیص دهید، این موضوع برای اهلی کردن انها مهم است. برای اطلاعات بیشتر حتما مقاله تشخیص سن و جنسیت عروس هلندی را بخوانید. 

نژاد کمیاب عروس هلندی و معرفی آن ها :

پرندگان برای جفت یابی به همنوعان خود که خصوصیت ظاهری متفاوتی دارند، جذب نمی شوند، بنابراین پرنده های دارای پرهای خاص، در تشکیل گله و جفت گیری دچار مشکل می شوند. این یکی از دلایل اصلی کمیاب بودن برخی از نژاد ها و عدم انتقال رنگ پرها به نسل بعدی است. در این قسمت از مقاله به معرفی سه نوع از کمیاب ترین نژاد های عروس هلندی پرداخته شده است.

 • عروس هلندی آلبینو ( Albino Cockatiel )

عروس هلندی آلبینو چشم قرمز یکی از کمیاب ترین نژادهای جهان می باشد، این پرنده زیبا توانایی تولید هیچ گونه رنگدانه ای در پرهای خود نداشته و پرهایی کاملا سفید و یکدست دارد. چشمان قرمز و شرابی آلبینوها یکی دیگر از وجوه تمایز آنها، با سایر نژادهای عروس هلندی می باشد.

عروس هلندی آلبینو ( Albino Cockatiel ) - چیکن دیوایسدر صورتی که دو نسل قبلی پرنده آلبینو باشند، جوجه متولد شده آلبینوی اصل خواهد بود. این نژاد برای اولین بار از ترکیب دو نژاد فیس وایت و لوتینو به وجود آمد، همانطور که گفته شد، عروس هلندی های فیس وایت توانایی تولید رنگدانه قرمز و زرد را نداشته و نژاد لوتینو نیز توانایی تولید رنگدانه خاکستری را ندارند، این اتفاق موجب پدید آمدن پرنده آلبینو فاقد رنگدانه گشته است.

 • عروس هلندی نقره ای ( Silver Cockatiel )

عروس هلندی نقره ای ( Silver Cockatiel ) - چیکن دیوایسعروس نقره ای از نژاد خاکستری معمولی پیروی کرده اما به دلیل وجود رنگدانه های خاکستری کمتر، به نام عروس هلندی نقره ای شناخته می شود. آنها مانند کاکاتیل های خاکستری دارای گونه های نارنجی هستند. این نژاد برای اولین بار از جفت گیری عروس هلندی نژاد صورت سفید و آلبینو به وجود آمد.

 • عروس هلندی زمرد ( Emerald Cockatiel )

عروس هلندی نمی تواند رنگدانه سبز تولید کند، اما ترکیب پرهای خاکستری روشن به همراه زرد در این پرنده در زیر نور انعکاسی سبز رنگ به نظر می رسد.

عروس هلندی زمرد ( Emerald Cockatiel ) - چیکن دیوایسعلت نام گذاری این پرنده نیز مانند تمام نژادهای عروس هلندی به دلیل رنگ پرهای اوست. پرهای این پرنده نسبت به هم نوع خاکستری اش، روشن تر است.

 • عروس هلندی نژاد پلاتین ( Platinum Cockatiel )

در این نژاد رنگدانه های زرد بیشتری وجود دارد، پرهای نقره ای رنگ به همراه رنگ زرد و سفید، انعکاسی به رنگ بژ را به بیننده انتقال می دهد، این پرنده فقط در استرالیا دیده شده است. 

دلیل به وجود آمدن نژادهای مختلف عروس هلندی چیست ؟

هنگام جفت گیری دو پرنده با یکدیگر، مقداری از ژنتیک پرنده ماده و ژنتیک پرنده نر به فرزند منتقل میشود، بنابراین تفاوت اندک ظاهری جوجه با والدین امری طبیعی خواهد بود. در عروس های هلندی سه جهش ژنتیکی باعث به وجود آمدن گونه های خاص در آن ها شده است :

 • جهش ملانیستیک که باعث به وجود آمدن رنگدانه های تیره و خاکستری در پرنده می شود.
 • جهش لئوسیستیک که لکه های سفید، زرد و قرمز را در پرنده گسترش می دهد.
 • جهش آلبینو که تمام رنگدانه ها را در ژنتیک جوجه از بین میبرد.

بهترین نژاد عروس هلندی برای نگهداری در خانه کدام است ؟

همانطور که قبلا هم اشاره شد، تفاوت عروس های هلندی در رنگ آن هاست، بنابراین بهترین نژاد برای خرید، نژادی است که رنگ مورد علاقه ی شما باشد. این موضوع که برخی از نژادها دوستانه تر بوده و یا سریع تر ارتباط برقرار می کنند، کاملا بی اساس بوده و همه نژادها از هوش و خصوصیات رفتاری تقریبا یکسانی برخوردار هستند. در صورتی که تمایل به خرید نژادهای کمیاب دارید بهتر است قبل از خرید با یک متخصص پرندگان و پرورش دهنده های با تجربه عروس هلندی مشورت کنید.

برای داشتن عروس هلندی با آواز زیبا و پر شور و همینطور پرنده ای که راحت تر به سخن بی آید جنس نر، بهترین انتخاب خواهد بود. نژاد خاکستری ارزان ترین نژاد در بین کوکاتیل هاست.

جمع بندی :

در این مقاله از وب سایت چیکن دیوایس به معرفی نژاد های اصلی عروس هلندی پرداخته شد، ترکیب این نژاد ها با یکدیگر، باعث به وجود آمدن تنوع بسیار زیادی در این پرنده شده است، در صورت تمایل به خریداری نژاد اصیل، بهترین کار مراجعه به پرورش دهنده های با تجربه و قدیمی این پرنده می باشد، چنانچه علاقه مند به تولید و پرورش نژادهای اصیل عروس هلندی و جوجه کشی از آنها هستید به حتما مقاله جفت گیری عروس هلندی را مطالعه فرمایید.

نوشته های مشابه

‫۸۸ دیدگاه ها

 1. تقریبا یه هفته اس یدونه عروس هلندی مرواریدی هفت ماهه گرفتم از روز دوم از قفس بیرون میاد و روی دست میشینه ولی خیلی کم سر و صدا میکنه و بازی و شیطنت هم نداره براش با موبایل چند تا آواز میزارم ولی عکس العمل نشون نمیده راهی هست واسه سر حال شدنش ؟

  1. سلام دوست عزیز
   چون یه هفته هست خریدین فعلا به شما و محیط جدید عادت نکرده
   باید یه مدت صبوری کنید تا باهاتون انس بگیره

 2. سلام من عروس علندی مرواریدی گرفتم و نمیدونم که نر هست یا ماده لطفا کمک کنید نمیخوام وایسم تا پر کنی اولی چون دیگه ممکنه ازم پس نگیره فروشنده
  برام مهمه بدونم نره یا ماده لطفا جواب بدید ممنون.

 3. سلام
  ببخشید من تو فکر خریدن عروس هلندی هستم
  میخواستم بدونم اگر خواسته باشم عروس هلندیمو با نژاد مرواریدی ماده جفت کنم چه نژادی بهتره و تو جوجشون تاثیر بهتری میزاره
  چون من دوستم دو تا نژاد عروس هلندی خریده بود گه اصلا باهم نمیساختن بیشتر باهم دعوا میکردن تا جفت بشن
  یک سوال دیگه ای هم.داشتم
  اگر من عروس هلندیمو با خودم به بیرون ببیرم و تو خونه هم همش آزاد باشه و زمانی که دلش خواست بره و بیاد مشکلی براش ایجاد نمیکنه ؟ از اینکه بال هاشو کوتاه کنم تا نتونه خیلی بلند پرواز کنه ، مشکلی براش نداره ؟
  خیلییییی ممنونتون میشم به سوالام جواب بدید چون من بلر اولمه دارم پرنده میگیرم زیاد با مواردش آشنا نیستم
  ممنون 💜💜⚘️⚘️🌹💮

  1. سلام دوست عزیز
   بحث سازگاری و ناسازگاری اونها هست
   گاها ممکنه نژادی رو تهیه کنید که باهم از لحاظ تجربیات سازگار باشن
   ولی زمانیکه کنار هم قرار میگیرن منجر به دعوا کردنشون بشه
   تغییر مکان در هر صورت منجر به ایجاد استرس در پرندتون میشه
   تو خونه هم هر روز سه ساعت بیرون از قفس باشه براش کفایت میکنه
   کوتاه کردن بالها باعث وارد کردن استرس و در نهایت افسردگی عروس هلندی میشه

 4. سلام
  من میخاستم برا عروس هلندیم جفت ماده بخرم
  عروسم سینامون هست و حسود و شیطونه ولی احتماعی هست و زود با پرنده های دیگ دوست میشه
  بهم میگن عروس ماده دستی نمیشه خرید و جفت نمیخورن و هرکی میخاد وحشی میبره راسته؟
  بعد برا این نژاد چ ماده ای بهتره و جفت میخورن ؟
  میخاستم آلبینو بگیرم یا این عروسا ک شبیه لوتینو هستن و رو کتفاشون دوتا خط پر طوسی دارن

  1. سلام دوست عزیز
   اغلب عروس هلندی های ماده به سختی و با صرف زمان زیاد دستی میشن
   پیشنهاد من لوتینو هست

 5. سلام خوبین من یه لوتینو تقریا۹ماهه دارم دست اموزه نرهستش میخاستم بدانم میشه ماده وحشی بگیرم اینا باهم جفت بشند و این ک نر لامصب خیلی سرصدا میکنه البته صبح ها اونم یکم میزارم بیرون قفس بعدش زیاد صدا نمیکنه هراز گاهی ممنون میشم راهنمایی کنید درضمن جفت چ‌نژادی بخرم براش

  1. سلام دوست عزیز
   این سر و صدای زیاد خودش دلایل مختلفی داره
   یکیش اینکه گرسنه هست و غذای کافی وجود نداره
   و یا بیماره و داره رنج میبره
   یا گذاشتی بیرون نور مستقیم بهش میخوره و یا سرده هوا
   تو باید تک ب تک این موارد رو بررسی کنی بعد به فکر جفت باشی

   1. سلام،وقت بخیر،من یه عروس هلندی ده روزی هست خریدم، قفسش بزرگه، میتونم کف قفس چمن مصنوعی بذارم بعد اسباب بازی ها روش باشن یا ممکنه چمن مصنوعی بد باشه براش؟
    با خودم فکر کردم شاید محیط شادتر براش بهتر باشه

    1. سلام دوست عزیز
     در طولانی مدت به کف پاش آسیب میرسونه و ممکنه میخچه در بیاره

     1. پس میشه هر از چندگاهی برای تنوع و تفریح بذارم ولی دائمی نباشه،درسته؟
      یه سوال دیگه، من منزل یکی از دوستان دیدم کنار خونشون رو با تورهای محکم از سقف تا زمین یه محیط درست کرده بودن که عروس همونجا آزاد باشه ، این تورها سبب آسیب نمیشه؟

      1. ببین اگه میخوای تو قیمت توری چندتا عروس هلندی رو کنار هم نگهداری
       احتمال بیماری هست یعنی اگه یکیشون بیمار بشه بقیه هم به زودی مریض میشن
       آره دائمی نباشه

   2. سلام.
    من دو تا عروس هلندی دارم با هم خواهر و برادرن. یه بار دیدم دارن از همدیگه نوک میگیرن و زبونشون رو میزنن به هم، سریع جداشون کردم. البته پدرشون هم فکر کنم ….. حالا راهی هست که خواهر و برادر رو تو یه قفس بذارم و به هم تمایلی نداشته باشن. آخه قفس فقط یکی دارم

    1. سلام دوست عزیز
     تغذیشون رو تغییر بده به جای گرمیجات سردی داشته باشه
     و برای کاهش مستیشون کاسنی، تخم کاهو و تخم خرفه خوبه

 6. سلام
  دلیل ترس و وحشی شدن عروس هلندی در شب چیه آیا راهی هست که جلوگیری کنم ازش؟

  آیا ماده بدون جفت خوردن هم تخم میذاره ؟
  چون یه جفت دارم اصلا ندیدم ماده جفت بخوره اما داره تخم میذاره نرش هم رامه ماده نیمه رام

  1. سلام دوست عزیز
   یه چراغ خواب بذار تو محلی که نگهشون میداری
   اطراف محلی که قفسو گذاشتی حیوانات وحشی وجود نداره مثل سگ که پارس کنن؟
   ببین از سر مستی زیاد ممکنه تخم بذاره ولی خب این تخم هرز خواهد بود و نمیشه ازش انتظار جوجه شدن رو داشت
   جیره غذاییش نادرسته سرشار از گرمیجات هست و مست میشه و تخم میذاره
   غذای مخصوص براشون تهیه کن

   1. سلام ممنون
    اره همسایه سگ داره اما شبا خیلی کم پیش میاد پارس کنه.فقط رفت و امد ماشین زیاده اتاقشون هم مجاور کوچه هست

 7. سلام من می‌خوام یه عروس هلندی بگیری برای آموزش وسخنگو کردن و دستی کردن آلبینو بهتر یا لوتینو یا نژاد دیگری

  1. سلام دوست عزیز
   وایت فیس های نر استعداد زیادی دارن تو سخنگو شدن

 8. سلام خدمت شما من کمتر از یک هفته است یک عروس هلندی نر وایت فیس و یک ماده لوتینو گرفتم یک ساله هستند ولی اصلا آواز نمیخونند خیلی ساکت هستند ممنون میشم علتش را بفرمایید

  1. سلام دوست عزیز
   فعلا تازه گرفتیشون و هنوز به شما و محیط جدید عادت نکردن
   اصولا عروس های نر حالت موزیکالی دارن و با عادت کردنش و تکرار و تمرین شما آوازمیخونه
   ماده ها کمتر آواز میخونن

  2. هر دوتاشون ماده هستن اگه یکیشون نر بود از همون جوجگی آواز میخونن و سوت میزنن ولی مادها ساکت هستن و گاهی جیغ میزنن

 9. لام وقتستون بخیر
  ببخشید من چند سوال درمورد عروس هلندی داشتم
  ۱- شما در جواب به یک دیدگاه گفته بودید که عروس هلندی ۳ ماهه مناسبه برای رام کردم ببخشید چرا ۲ ماهه مناسب نیست ؟ مگه دوماهه هنوز دونخور نشده؟ میشه دلیلش رو بگید ممنونم
  ۲- قفس عروس هلندی رو در چه مکانی از خونه بزارم مناسبه از همه نظر چه صدا چه نو چه گرما و..؟
  ۳- عروس هلندی نژاد خاکستری رو از ۲ ماهگی میتوان کمی تشخیص داد برای منی که برای اولین بار عروس هلندی ببینم؟
  ۴- چه نوع مولتی و چه اندازه به عروس هلندی در حال پر ریزیم بدم/؟
  ۵-محدوده قیمت عروس هلندی تازه دونخور شده مثلا ۲ تا ۳ ماهه چقدر هست لطفا؟
  ۶-چگونه عروس هلندیم رو به خوردن میوه و سبزیجات یا کلا خوراکی جدید عادت بدم و همینطور به حموم کردن عادت بدم
  ؟
  تشکر فراوان بابت پاسختون 💕
  میدونم خیلی سوال پرسیدم ولی خواهش میکنم جواب بدید عمری ششکرگزارتونم مرسی از شما❤️

  1. سلام دوست عزیز
   عروس هلندی تو ۶ الی ۸ هفتگی دونخور میشه قبل از این سن سرلاک مصرف میکنه
   باید جایی قرار بدی که بدون سرو صدا و یا رفت و آمد زیاد باشه و جلوی نور مستقیم قرار نگیره
   برای تعیین جنسیت دقیق باید آزمایش خون بگیرن ازش و تو نمیتونی تشخیص دقیقی داشته باشی
   مولتی ویتامین های لازمه رو میتونی از پت شاپ ها تهیه کنی خودشون برات معرفی میکنن چی خوبه چی بد طریقه مصرفشون هم روشون نوشته شده
   درخصوص قیمت هم اطلاعات کافی ندارم باید پرس و جو کنی

 10. سلام من عروس هلندی نر ۱۰ماهشه و ماده ۸ماهشه
  اینا. باهم جفت شدن ولی ماده تخم نمی زاره ولی باهم زیاد می رن توی لونه الان من باید چقدر صبر کنم تا تخم بزاره
  بعد عروس هلندی نر وقتی ماده رو ناز می کنه بعد چند لحظه ماده داد می زند آیا عادی هست
  بعد ماده کی تخم می زاره در چند ماهگی

  1. سلام دوست عزیز
   عروس مادت هنوز سنش کمه
   عروس هلندی تو سن ۹ تا ۱۲ ماهگی قادر به تولید مثله
   ولی بلوغ کامل جنسیش تو سن ۱۵ تا ۱۸ ماهگی رخ میده
   پرنده ماده بعد از جفت گیری در حدود ۵ تا ۶ تخم میذاره و جوجه ها بعد از ۱۸ تا ۲۰ روز از تخم بیرون میان

 11. سلام من به عروس هلندی لوتینو زعفرانی خریدم که یه دایره ی کوچک قرمز اندازه لپش روی تاجش داره مخاستم بدونم برای اینکه سنش رفته بالا روی تاجش قرمز شده یا نژاد خاصع

 12. سلام من یک نژاد .الیزابت و گل باقالی دارم آیا جفت میشن با هم . گلباقالی وحشیه اون یکی هم تقریبا وحشیه

   1. ی طوطی عروس طوسی نر دارم با یکی لوتینو احتمال داره بچشون ابلغ بشه

  1. سلام من جفت عروس هلندی دارم باهم خیلی وقته جفت شدن ولی ماده تخم نمی زاره نر ۹ماهشه و ماده ۸ماهشه الان باید چقدر صبر کنم که تخم بزاره

  2. سلام اول دوتا عروس از هم جدا کنین .به مدت ده روز هرکدوم تو یه اتاق جدا. .بعد ده روز بیارین هردوتا قفس تو یه اتاق مشترک بزارین .ده روز دیگه صبر کنین هردوتا همدیگرو قشنگ بشناسن. ‌بعد بندازین جفت شن. .

 13. سلام من ۲ تا جوجه عروس یکی لوتینو و یکی سینامون گرفتم
  لوتینو دستی شده هستش ولی سینامون خیر
  در آینده اینا میتونن جفت گیری کنن؟

 14. سلام من یک ماده لوتینو دارم و یک نر سینامون میخواستم ببینم چرا اینها باهم جفت نمیشن بعد نر را دو هفته خریدم

   1. سلام من الان تقریبا دوهفته هست که یک عروس هلندی ۴ ماهه گرفتم روزی هم ۲ ساعت آزادش میذارم بعد که داخل قفس میذارم شرو میکنه به بی تابی کردن و سعی میکنه که در قفس رو باز کنه بنظرتون زیاد بیرون میمونه و عادت کرده یا از قفس بدش میاد؟؟

    1. سلام دوست عزیز
     بله زیاد از قفس گذاشتین بیرون عادت کرده
     روزانه سه ساعت بیرون از قفس باشه بهتره که برای سلامتی بال هاش هم مفیده
     احتمال داره قفسش هم استاندارد نباشه

  1. از زیر پرهاش میتوان فهمید اگر خال خال زرد زیر بال هایش باشد ماده هست

 15. من میخوام یک جفت عروس هلندی بخرم به نظرتون چند ماهه باشن خوبه؟

   1. سلام خسته نباشید
    من میخوام یه جفت بگیرم چند ماهه باشن که بتونم ازشون جوجه بگیرم
    و اگر عروس هلندی رو رام کنم دیگه جفت گیری نمیکنن که تخم بزارن یا مشکلی نیست

    1. سلام
     ۱۰ ماه به بالا باشن بهتره ، تا یه مدت به محیط شما عادت کنن و بعد از ۳ ۴ ماه شروع به تخم گذاری بکنن
     اصولا تجربه نشون داده که بیش از ۹۰ درصد پرنده های رام تا اخر عمرشون نمیتونن جفتگیری کنن

      1. سلام شاید تنهای زیاد باعث شده میلی به جنس مخالف نداشته باشن ، بیشتر دنبال خ..ود ار..ضایی با درو دیوار هستن تا جفتگیری با جنس مخالف

   2. سلام من میخام یه عروس بگیرم رام بشه و سخنگو بشه چ نژادی خوبه ?

    1. سلام دوست عزیز
     نژاد لوتینو عروس هلندی یکی از محبوب ترین نژادها هستش

  1. سلام اگر می خواهید حرف زدن بهش یاد بدین. از دوماه هگی به بعد تهیه کنیین بهتره

 16. سلام من یک عروس هلندیلونتینو ۶ستلهرو با یک آهویی سینامون یک ساله جفت کردم . تو ۵ماه ۳۰تاجوجه بزرگ کردن کهالان جوجه هااخری رو موها کلشونومیکنن که دوزاره تخم کردن هنوز بزرگ نشدن جوجهارو از ل نهاوردم بیرون و خودم سرلاک و پدرشونم میاد بیرون و غدا بهشون میده و میخاد موهاکلشونو بکنهو بخوره . از لحاظ تغدیه ورسیدگیهمه چیزو رعتیت کردم . علتش چه جیزی میتونه باشه . عایا کم تجربگی . یا دخالت در بزرگ کردن . یا جفتگیری پشت سرهم هستش یا علت دیگه داره . عایابهتر نیست نرو ماده رو دیگه جدا کنم دوسه ماه جفت گیری نکنن . جوجها گناه دارن .

  1. غذاش داخلش گرمیانه زیاد داره .هردوتاشون مست کرده .برای اینکه مستی کنه جوجه هاش می کشه یا میزنه. ماده ام برای اینکه دوباره جفت‌گیری کنه تخم بزاره اینکار می کنه .جدا کنین. همینطور که ادمین محترم فرموده

 17. جایی سراغ دارین که عروس زمرد بفروشه؟ هرچقد باشه میخرم
  اگزم میدونید از ترکیب کدوم نژاد هاست ممنون میشم

   1. سلام
    من میخاستم برا عروس هلندی نر دستیم ک سینامون هم هست ی ماده بگیرم
    میگن نمیشه ماده دستی گرفت و حتما باید وحشی باشه این درسته؟
    بعد میخام ماده اش آلبینو بخرم یا لوتینو ک رو کتفاش ی چن تا لکه خاکستری داره مناسبع براش؟
    امکانش هست ک وقتی ماده وحشی بخرم جفت نخورن؟

    1. سلام دوست عزیز
     در کل با خرید جفت از رام بودن خارج میشه پرنده خودت
     البته این وسط استثنائاتی هم وجود داره
     همه چیز بستگی به سازگاری و ناسازگاریشون داره
     قطعی نمیشه گفت

 18. من یه عروس نر طوسی و ماده لوتینو دارم جوجه آن ها چه شکلی میشه

  1. منم نرخاکستری داشتم با لوتینو ماده جفت زدم همشون خاکستری و گلباقلی در اومدن

 19. من یه عروس هلندی نژاد لوتینو دارم نر هست اسمش چیکو هست هر وقت آواز میخونه

 20. سلام من یه عروس هلندی چشم آهویی دارم آیا چشم آهویی و سینامون یکی هستن

   1. این اسمهارو اداره ثبت احوال میذاره روشون تقصیره دولته وگرنه این بنده های خدا مقصر نیستند که…والا…..🤥

 21. سلام.من ۵ عدد عروس هلندی آلبینو چشم قرمز دارم که از ۳ ماهگی اونارو با هم خریدم البته از ۲ جفت مجزا.الان همگی یکساله و در یک قفس بزرگ نگهداری میشن.دوتاش اقدام به جفت گیری میکنن ولی تخم نمیگذارن.خواستم ببینم روش نگهدارشون در یک قفس مشکلی برای جوجه کشی ایجاد نمیکنه یا باید قفسشونو جدا کنم؟

  1. بهتر که جفت ها رو جداگانه در یک قفس نگهدارید تا مشکلی بعدا پیش نیاد
   جوجه ها ممکن در اثر دعوا تلف بشن

 22. من یک وایت فیس دارم که پرهاش میشکنه و خون میاد نمیدونم دلیلش چیه میشه یکی راهنمایی کنه

 23. سلام من یه جفت دارم که ماده لوتینو و نر اهویی جونشون از چه نژادی میشه

 24. سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که ماده گل باقالی و نر لوتینو هست اینها بعد یه مدت دو تا تخم گذاشتند جوجه از چه نژادی میشه

  1. احتمالا یا جوجه ها به نر یا ماده میرم . یا ترکیب میشن مثلاً دم زرد کله زرد کت گل باقالی بدن هم زرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا