طوطی سانانعروس هلندی

درمان انباشتگی چینه دان عروس هلندی | چگونه چینه دان عروس هلندی را تخلیه کنیم

آیا چینه دان عروس هلندی شما ورم کرده است؟ به دنبال راهی برای درمان ورم چینه دان عروس هلندی هستید؟ از علت ورم چینه دان عروس هلندی آگاهی کافی ندارید؟ با ما تا انتهای این مقاله از چیکن دیوایس همراه باشید تا در این خصوص به ارائه مطالب گوناگونی بپردازیم.

علت توقف حرکت چینه دان در عروس هلندی

اختلالاتی که در چینه دان عروس هلندی به وجود می آید منجر به سوء هاضمه  و ایجاد مشکل در هضم و جذب غذا می شود. پیشگیری از توقف حرکت چینه دان مسئله سختی است زیرا امکان دارد چینه دان عروس هلندی در اثر ضربه، خوردن گیاهان زبر و سخت، کرم و عفونت ها و… تحت تاثیر قرار گیرد و فعالیت آن متوقف شود.

نکته: قرار دادن خودسرانه برخی داروها در اختیار عروس هلندی از سر ناآگاهی می تواند فلور طبیعی گوارش پرنده را بهم زده و در هضم جیره غذایی مشکل ایجاد کند. 

در ادامه به توضیح موارد دیگر از این دست پرداخته شده است.

کمبود آب بدن عروس هلندی

اگر آب کافی در اختیار عروس هلندی خود قرار نمی دهید و او روزانه ساعاتی را بدون آب سپری می کند سریعا بدن پرنده دهیدراته خواهد شد. اگر دمای بدن عروس هلندی بیش از حد نرمال افزایش یابد در هر ۲۴ ساعت بیش از ۵ گرم رطوبت از دست خواهد داد. بنابراین در تامین آب تمیز هر روزه توجه ویژه داشته باشید تا بدن پرنده در اثر کم آبی دچار توقف چینه دان نشود.

بلعیدن مواد خارجی

بلعیدن مواد خارجی - چیکن دیوایس

بلعیدن اجسام خارجی از مواردی است که پرندگان علاقه زیادی به انجام آن دارند. اگر اجسامی که در اطراف عروس هلندی وجود دارد کوچک است به زودی اقدام به بلعیدن آن خواهد کرد. با بلعیدن این اجسام اختلالاتی در دستگاه گوارش پرنده به وجود می آید و در نهایت منجر به انسداد چینه دان و یا انسداد روده می شود.

نکته: اگر در پرنده علائمی مثل خارش در ناحیه گلو، قرمزی در ناحیه چشم و باز کردن مداوم منقار را دیدید به بلعیدن اجسام خارجی یقین حاصل کنید زیرا در این شرایط پرنده به دنبال عق زدن و استفراغ است. اگر جسم خارجی توسط استفراغ و یا مدفوع پرنده بیرون نیامد سریعا آن را به دامپزشک برسانید.

دادن غذای بیش از حد

تعیین نکردن مقدار مناسب غذای مصرفی روزانه توسط عروس هلندی و قرار دادن غذای بیش از حد در اختیار آن منجر به توقف چینه دان خواهد شد و سیستم گوارش پرنده توانایی هضم این مقدار غذا را از دست خواهد داد.

بنابراین بهتر است در این راستا برای تعیین دز غذای مصرفی روزانه با یک متخصص جیره نویس در ارتباط باشید و از دادن غذای اضافی به عروس هلندی بپرهیزید. 

سرلاک نامناسب

سرلاک نامناسب - چیکن دیوایس

یکی از موارد مهم دیگری که منجر به انسداد چینه دان در عروس هلندی می شود نامناسب بودن سرلاک مصرفی توسط پرنده است. اگر مواد سرلاک به درستی مخلوط نشده باشند و یا بیش از حد سرد باشد این عارضه در پرنده به وجود خواهد آمد.

نکته: در داخل آب جوش مواد سرلاک را بریزید و به خوبی مخلوط کنید به طوری که هیچگونه ذرات ریز، درشت و حل نشده ای در داخل آن باقی نماند. دمای مناسب سرلاک ۳۷ الی ۴۰ درجه می باشد بعد از رسیدن به این دما سرلاک را داخل سرنگ مخصوص کشیده و در اختیار عروس هلندی خود قرار دهید. 

مسمومیت با فلزات سنگین

مسمومیت با فلزات سنگین از شایع ترین مشکلاتی است که برای پرندگان زینتی به وجود می آید اگر در تهیه قفس و یا اسباب بازی و دانخوری و آبخوری پرنده توجه کافی ندارید و جنس آن از سرب است به زودی پرنده شما درگیر مشکلات غیرقابل حلی می شود که علاوه بر دستگاه گوارش، سیستم عصبی، کبد و کلیه های آن نیز از کار افتاده و در نهایت تلف خواهد شد.

نکته: تمامی اجسامی که از فلزات سنگین ساخته شده اند را از عروس هلندی دور نگه دارید و برای درمان اصولی و خارج کردن سم از بدن پرنده به دامپزشک مراجعه کنید. 

علائم انباشتگی چینه دان در عروس هلندی

علائم انباشتگی چینه دان در عروس هلندی - چیکن دیوایس

توقف حرکت چینه دان و یا انباشگی آن علائمی مختلفی دارد که این نشانه ها عبارت است از…

 • پر بودن چینه دان بیش از ۲۴ ساعت
 • بی اشتهایی
 • بیحالی
 • برگشت غذا و یا استفراغ
 • اسهال
 • تحریک پذیری
 • نمود افسردگی

چه عواملی منجر به نارسایی در چینه دان عروس هلندی می شود؟

برخی از موارد تاثیر مستقیمی در عملکرد هضم غذای پرنده در چینه دان دارند که در این میان میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

بیماری پاندولوس چینه دان

اگر سن عروس هلندی شما زیاد است و در واقع جزو پرندگان سالخورده محسوب می شود امکان ابتلا به پاندولوس چینه دان در آن زیاد است. هنگام ابتلا به این عارضه ماهیچه های چینه دان پس از خالی شدن موادی که در داخل آن بود دیگر منقبض نمی شود. این عارضه یکی از جدی ترین مسائل در این راستا بوده و درمان اختصاصی ندارد. 

ترش کردن چینه دان در عروس هلندی

همانطور که در این مقاله اشاره شد اگر در اختیار پرنده خودسرانه آنتی بیوتیک قرار داده اید با از بین رفتن باکتریهای مفید دچار ترش شدن چینه دان خواهد شد. همین امر در طولانی مدت به فلور و یا مخاط چینه دان آسیب زده و توانایی هضم را از آن می گیرد.

نکته: هنگام ترش کردن چینه دان عروس هلندی بوی نامطبوعی از دهان پرنده به مشام خواهد رسید و پرنده سست خواهد شد. 

عفونت چینه دان

اگر به نظافت قفس پرنده و آبخوری و دانخوری آن توجه کافی ندارید با خوردن غذای آلوده پرنده به عفونت چینه دان مبتلا خواهد شد و علائمی مثل مدفوع آبکی، بی اشتهایی، کسلی و نخواندن آواز در آن نمود پیدا خواهد کرد. اگر بر روی چینه دان عروس هلندی چند خال سیاه و یا سبز رنگ به چشم خورد نشانه عفونت است.

بدین منظور می توانید عرق آلاله ( ضد عفونت و ضد اسهال)، شیرین بیان ( هضم راحت غذا، از بین برنده عفونت) و چهل گیاه ( تقویت پرنده و باز شدن اشتها) را با یکدیگر مخلوط کرده و روزانه ۵ قطره در اختیار عروس هلندی قرار دهید. طریقه مخلوط این عرق ها دو سر بطری عرق آلاله، دو سری بطری عرق شیرین بیان و یک سر بطری عرق چهل گیاه می باشد.  

درمان انباشتگی چینه دان عروس هلندی

برای درمان خانگی انباشتگی چینه دان ابتدا روغن زیتون را در داخل حلق عروس هلندی بریزید و به آرامی آن ناحیه را ماساژ دهید. برای این  منظور ماساژ به صورت دایره ای و یک حرکت رو به بالا باید صورت گیرد. اگر انباشتگی چینه دان زیاد نباشد با تکرار سه یا ۴ باره این کار می توانید توده را از چینه دان رد کنید.

اگر پس از ۲۴ ساعت با دادن سرکه سیب طبیعی، روغن زیتون و ماساژ دادن حال پرنده بهبود پیدا نکرد سریعا به دامپزشک مراجعه نمایید. اگر شرایط پرنده حاد بود و به موقع برای رفع مشکل آن اقدامی انجام نداده اید نیاز به جراحی و برش در ناحیه چینه دان و خروج مواد خواهد بود.

نکته: اگر اقدامات ضروری در این راستا در اسرع وقت صورت نگیرد پرنده در اثر انباشتگی چینه دان به انسداد نای نیز دچار شده و در نهایت خفگی در آن رخ میدهد.

سخن آخر 

در این مقاله در رابطه با انباشتگی چینه و علل وقوع آن به همراه درمان آن مطالبی درج شده که شما می توانید برای درمان خانگی و رفع مشکل چینه دان پرنده خود از مواردی که در مقاله ذکر شده است استفاده کنید و به بهبودی پرنده خود کمک کنید.

نوشته های مشابه

‫۱۰ دیدگاه ها

 1. با سلام دوست عزیز ..یه جوجه عروس دارم حدودا ۱۷ روزه سرلاک هر ۶ساعت ۴الی۵سیسی بهش میدام تا اینکه امروز متوجه یکم ورم وهضم نشدن سرلاک شدم ..من سرلاک رو قشنگ تو ابجوش هَل میکنم میزارم به دمای مخصوص ۳۷درجه که رسید خیلی اروم بهش میدم فقط این بار اخر رو احساس کردم ته چینه دان هنوز یکم سرلاک داره چون میخواستم برم یر کار دادم بهش ..الان ۲۴ ساعته هزم نشده ..چند قطره سرکه سیب با اب ولرم ۵سیسی هم بهش دادم همراه با ماساژ خیلی آروم ..ولی این جوجه رو دستم که میگیرم خیلی اشتها داره وغذا میخواد خواهشمندم راهنمایی کنید ..سپاسگزارم

  1. سلام دوست عزیز
   شما باید دو قطره سرکه سیب طبیعی رو تو سرلاکشون حل کنی بدی بخورن
   و بیش از حد هم تغذیشون نکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا