درمان انباشتگی چینه دان عروس هلندی | چگونه چینه دان عروس هلندی را تخلیه کنیم

آیا چینه دان عروس هلندی شما ورم کرده است؟ به دنبال راهی برای درمان ورم چینه دان عروس هلندی هستید؟ از علت ورم چینه دان عروس هلندی آگاهی کافی ندارید؟ با ما تا انتهای این مقاله از چیکن دیوایس همراه باشید تا در این خصوص به ارائه مطالب گوناگونی بپردازیم.

علت توقف حرکت چینه دان در عروس هلندی

اختلالاتی که در چینه دان عروس هلندی به وجود می آید منجر به سوء هاضمه  و ایجاد مشکل در هضم و جذب غذا می شود. پیشگیری از توقف حرکت چینه دان مسئله سختی است زیرا امکان دارد چینه دان عروس هلندی در اثر ضربه، خوردن گیاهان زبر و سخت، کرم و عفونت ها و… تحت تاثیر قرار گیرد و فعالیت آن متوقف شود.

در ادامه به توضیح موارد دیگر از این دست پرداخته شده است.

کمبود آب بدن عروس هلندی

اگر آب کافی در اختیار عروس هلندی خود قرار نمی دهید و او روزانه ساعاتی را بدون آب سپری می کند سریعا بدن پرنده دهیدراته خواهد شد. اگر دمای بدن عروس هلندی بیش از حد نرمال افزایش یابد در هر ۲۴ ساعت بیش از ۵ گرم رطوبت از دست خواهد داد. بنابراین در تامین آب تمیز هر روزه توجه ویژه داشته باشید تا بدن پرنده در اثر کم آبی دچار توقف چینه دان نشود.

بلعیدن مواد خارجی

بلعیدن مواد خارجی - چیکن دیوایس

بلعیدن اجسام خارجی از مواردی است که پرندگان علاقه زیادی به انجام آن دارند. اگر اجسامی که در اطراف عروس هلندی وجود دارد کوچک است به زودی اقدام به بلعیدن آن خواهد کرد.

با بلعیدن این اجسام اختلالاتی در دستگاه گوارش پرنده به وجود می آید و در نهایت منجر به انسداد چینه دان و یا انسداد روده می شود.

دستگاه جوجه کشی ارزان ایزی باتور 5 (12 تایی)
دستگاه جوجه کشی ارزان ایزی باتور ۵ (۱۲ تایی)
» امکان جوجه کشی از تخم پرندگان مختلف
» مجهز به سیستم کنترل هوشمند دما
» قابل اتصال به برق شهری
قیمت : ۳,۵۳۰,۰۰۰ تومان
 

دادن غذای بیش از حد

تعیین نکردن مقدار مناسب غذای مصرفی روزانه توسط عروس هلندی و قرار دادن غذای بیش از حد در اختیار آن منجر به توقف چینه دان خواهد شد و سیستم گوارش پرنده توانایی هضم این مقدار غذا را از دست خواهد داد.

بنابراین بهتر است در این راستا برای تعیین دز غذای مصرفی روزانه با یک متخصص جیره نویس در ارتباط باشید و از دادن غذای اضافی به عروس هلندی بپرهیزید. 

سرلاک نامناسب

سرلاک نامناسب - چیکن دیوایس

یکی از موارد مهم دیگری که منجر به انسداد چینه دان در عروس هلندی می شود نامناسب بودن سرلاک مصرفی توسط پرنده است. اگر مواد سرلاک به درستی مخلوط نشده باشند و یا بیش از حد سرد باشد این عارضه در پرنده به وجود خواهد آمد.

مسمومیت با فلزات سنگین

مسمومیت با فلزات سنگین از شایع ترین مشکلاتی است که برای پرندگان زینتی به وجود می آید اگر در تهیه قفس و یا اسباب بازی و دانخوری و آبخوری پرنده توجه کافی ندارید و جنس آن از سرب است به زودی پرنده شما درگیر مشکلات غیرقابل حلی می شود که علاوه بر دستگاه گوارش، سیستم عصبی، کبد و کلیه های آن نیز از کار افتاده و در نهایت تلف خواهد شد.

علائم انباشتگی چینه دان در عروس هلندی

علائم انباشتگی چینه دان در عروس هلندی - چیکن دیوایس

توقف حرکت چینه دان و یا انباشگی آن علائمی مختلفی دارد که این نشانه ها عبارت است از…

 • پر بودن چینه دان بیش از ۲۴ ساعت
 • بی اشتهایی
 • بیحالی
 • برگشت غذا و یا استفراغ
 • اسهال
 • تحریک پذیری
 • نمود افسردگی

چه عواملی منجر به نارسایی در چینه دان عروس هلندی می شود؟

برخی از موارد تاثیر مستقیمی در عملکرد هضم غذای پرنده در چینه دان دارند که در این میان میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

بیماری پاندولوس چینه دان

اگر سن عروس هلندی شما زیاد است و در واقع جزو پرندگان سالخورده محسوب می شود امکان ابتلا به پاندولوس چینه دان در آن زیاد است. هنگام ابتلا به این عارضه ماهیچه های چینه دان پس از خالی شدن موادی که در داخل آن بود دیگر منقبض نمی شود. این عارضه یکی از جدی ترین مسائل در این راستا بوده و درمان اختصاصی ندارد. 

ترش کردن چینه دان در عروس هلندی

همانطور که در این مقاله اشاره شد اگر در اختیار پرنده خودسرانه آنتی بیوتیک قرار داده اید با از بین رفتن باکتریهای مفید دچار ترش شدن چینه دان خواهد شد. همین امر در طولانی مدت به فلور و یا مخاط چینه دان آسیب زده و توانایی هضم را از آن می گیرد.

عفونت چینه دان

اگر به نظافت قفس پرنده و آبخوری و دانخوری آن توجه کافی ندارید با خوردن غذای آلوده پرنده به عفونت چینه دان مبتلا خواهد شد و علائمی مثل مدفوع آبکی، بی اشتهایی، کسلی و نخواندن آواز در آن نمود پیدا خواهد کرد. اگر بر روی چینه دان عروس هلندی چند خال سیاه و یا سبز رنگ به چشم خورد نشانه عفونت است.

بدین منظور می توانید عرق آلاله ( ضد عفونت و ضد اسهال)، شیرین بیان ( هضم راحت غذا، از بین برنده عفونت) و چهل گیاه ( تقویت پرنده و باز شدن اشتها) را با یکدیگر مخلوط کرده و روزانه ۵ قطره در اختیار عروس هلندی قرار دهید. طریقه مخلوط این عرق ها دو سر بطری عرق آلاله، دو سری بطری عرق شیرین بیان و یک سر بطری عرق چهل گیاه می باشد.

درمان انباشتگی چینه دان عروس هلندی

برای درمان خانگی انباشتگی چینه دان ابتدا روغن زیتون را در داخل حلق عروس هلندی بریزید و به آرامی آن ناحیه را ماساژ دهید. برای این  منظور ماساژ به صورت دایره ای و یک حرکت رو به بالا باید صورت گیرد. اگر انباشتگی چینه دان زیاد نباشد با تکرار سه یا ۴ باره این کار می توانید توده را از چینه دان رد کنید.

اگر پس از ۲۴ ساعت با دادن سرکه سیب طبیعی، روغن زیتون و ماساژ دادن حال پرنده بهبود پیدا نکرد سریعا به دامپزشک مراجعه نمایید. اگر شرایط پرنده حاد بود و به موقع برای رفع مشکل آن اقدامی انجام نداده اید نیاز به جراحی و برش در ناحیه چینه دان و خروج مواد خواهد بود.

سخن آخر 

در این مقاله در رابطه با انباشتگی چینه و علل وقوع آن به همراه درمان آن مطالبی درج شده که شما می توانید برای درمان خانگی و رفع مشکل چینه دان پرنده خود از مواردی که در مقاله ذکر شده است استفاده کنید و به بهبودی پرنده خود کمک کنید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫۱۱۱ دیدگاه ها

 1. سلام
  عروس هلندی من امروز بالا آورد و توی استفراغش دونه های هضم نشده بود بالا میاورد و تند تند عطسه های شدید میکرد بیحاله ، اسهال نداره ، استفراغش متمایل به زرد و نارنجیه
  دوماه پیش هم یک بار بالا آورد بردمش دامپزشکی بهش یه دارو داد وقتی متوجه شدم توی آبش یکم سرکه سیب ریختم دادم که شروع کرد به بالا آوردن الان توی آبش از اون دارو برزیم یا سرکه سیب یا دوباره ببرمش دکتر ؟؟
  و این که من برای پرنده اسپری ضد شپش پرنده استفاده کردم ممکنه مسمومیت از اون باشه و این خیلی فضوله اگه حواسم نباشه پرز لباسو میکنه میخوره

  1. بهتره دوباره ببری دکتر و خودسرانه چیزی ندی که مشکل ایجاد کنه
   قطعا طریقه مصرف اسپری رو بلد نبودی مشموم شده سریعا برسون دامپزشک سم زدایی انجام بشه

  2. سلام من یه جوجه عروس هلندی دوروزه گرفتم از دیشب بی حاله چینه دانش انگاره توشه و با سرلاک هضم نشده یکم چینه دانشو ماساژ دادم کف بالا اورد چیکار کنم که خوب شه خیلی کوچیکه

   1. ۴ قطره سرکه سیب طبیعی رو تو سرلاک قاطی کن بده بخوره
    اگه دیدی باز هضم نشد و نقطه های کوچیک رو چینه دان ایجاد شد سریعا برسون دامپزشک تا تخلیه چینه دان صورت بگیره وگرنه تلف میشه

 2. سلام خسته نباشین
  من تازه دیروز عروس هلندی خریدم متوجه شدم ک داخل مدفوعش چنتا دونه هضم نشده هست
  میخاستم ببینم مشکلش چیه و اینکه راه حلش چی هست؟

  1. دوست عزیز
   ۴ قطره سرکه سیب طبیعی تو آب حل کن بده بخوره برای هضم بهترش کمک میکنه

   1. سلام وقتتون بخیر
    من عروس هلندیم ۳ تا جوجه داشت ولی مست شدن جفت جوجه‌ها رو زدن مجبور شدم دستی سرلاک بدم بهشون
    تقریبا بزرگترینشون الان ۲۸ روزشه و کوچکترین شاید ۲۴ روزه اینا
    همین کوچیکه چینه‌دونش خالی نمیشد یکی دو روز بود امروز ساکشن انجام شد روش و تو چینه‌دونش فقط آب ریخت فردی که ساکشن کرد
    ولی از ساعت ۷ و نیم تا ۱۱ آب تو چینه‌دون خالی نشده بود و من بهش یکم سرلاک آبکی دادم
    نمیدونم اشتباه کردم بهش سرلاک دادم؟
    چقدر شانس هست که خوب شه؟
    ممنون از پاسخگوییتون

   2. دادم بهش دوبار ولی همچنان همینجوریه
    میشه راهنماییم کنین لطفا

    1. چه غذایی میدی بهش؟ بیش از حد غذا در اختیارش قرار نمیدی که؟

    2. بیشتر غذاش ارزن و کتان هی ک همیشه تو قفسش هس

  2. با سلام جوجه ی یه ماهه ی چینه دانش ورم کرده تا چند ساعت مثلا حدود دوازده سیزده ساعت اگه سرلاک ندیم که چینه دانش تخلیه بشه پرنده از گرسنگی تلف نمیشه ؟؟

   1. تو باید ۴ قطره سرکه سییب طبیعی رو تو سرلاک قاطی کنی بدی بخوره
    این هضم نشه نقطه های سیاه روی چینه دان ایجاد میشه که به معنی فاسد شدن سرلاکی هست که خورده
    و داره گاز از خودش تولید میکنه همین منجر به تلف شدنش میشه
    سرکه سیب طبیعی مشکل رو حل نکرد باید ببری دامپزشک تخلیه چینه دان انجام بده
    به هیچ عنوان هم زیاد از حد تغذیش نکن

 3. سلام
  عروس هلندی من یکم چینه دونش ورم داره
  چقدر سرکه بهش بدم؟
  باید بهش غذا بدم یا نه
  و اینکه چی بهش بدم؟

  1. ۴ قطره سرکه سیب طبیعی رو تو آب حل کن بده بخوره
   بهتره تا تخلیه کامل چینه دان غذا ندی بهش
   عموما باید از پلت مخصوص استفاده کنی برای تغذیش البته اگه جوجه سرلاکی نباشه

 4. سلام ببخشید من یه عروس هلندی دو روزه خریدم تازه دانخور هست ولی متوجه شدم شاه پر بال کنده شده یا چیدن نمیدونم ولی آثار خون بود روش ولی خونریزی دیگه نداره اما همان بالش میلرزه غذا هم که میخوره دانه ارزن که خورده همان طور بالا میاره نمیدونم زیاد خورده یا ‌… فک کردم ماله تخم آفتابگردان و برداشتم ولی بازم ارزن ها رو برگشت داد ولی مدفوع و اینا طبیعی تا هم یکم میارم بیرون مدفوع میکنه تازه سرحال تر میشه ممنون میشم کمک کنید یبار دیگه هم پیام ندادم ولی جواب ندادید

  1. سلام محمد جان
   پیام ها به طور روزانه بررسی میشن و پاسخ همه شون داده میشه
   خب اگه باز هم پرریزی داشته باشه و ساقه ی پرهاش خونی باشه
   این نشون دهنده ی ابتلای پرنده به بیماری ایدز پرندگان هست
   اما اگه نه پرریزی نداره و ساقه ی پرهاش هم خونی نیستن این می تونه ناشی از کنده شدن اون شاهگرش باشه
   به علاوه غذایی که بهش میدی هم کامل نیس
   یه بیس اصلی از ارزن و کتان رو همیشه در اختیارش بذار به علاوه براش پلت مخصوص تهیه کن
   در کنار اون بهش میوه و سبزی هم بده

 5. سلام ببخشید من یه عروس هلندی دو روزه خریدم تازه دانخور هست ولی متوجه شدم شاه پر بال کنده شده یا چیدن نمیدونم ولی آثار خون بود روش ولی خونریزی دیگه نداره اما همان بالش میلرزه غذا هم که میخوره دانه ارزن که خورده همان طور بالا میاره نمیدونم زیاد خورده یا ‌… فک کردم ماله تخم آفتابگردان و برداشتم ولی بازم ارزن ها رو برگشت داد ولی مدفوع و اینا طبیعی تا هم یکم میارم بیرون مدفوع میکنه تازه سرحال تر میشه ممنون میشم کمک کنید

 6. سلام من یه عروس هلندی خریدم تازه متوجه شدم شاه پرش چیدن با خودش کنده قبلا خون اومده بوده حالا خون ریزه نداره تازه دونخوره
  برگشت غذا هم داره غذاش هم ارزن تخم کتان کوشه

 7. سلام وقتتون بخیر ،،،،خواستم بدونم علت ورم چینه دان عروس هلندی چیست ؟؟؟بنده دوتا عروس هلندی دارم ک از زمانیکه ب دنیا اومدن خودم بهشون سرلاک دادم الان یکیشون چینه دانش ورم کرده و روز ب روز ورمش بیشتر میشه لطف میکنین راهنماییم کنین ک چیکار باید کنم تا درمان بشع
  ممنون و تشکر فراوان از شما 🙏

  1. لیلا جان
   تمامی موارد لازم توی مقاله نوشته شده لطفا مطالعه کنید
   بهش زیاد سرلاک میدی
   یا سرلاک سرده یا بیش از حد تغذیش میکنی

   1. ۴ساعت یک بار سرلاک میدم ن سرده ن گرم
    حالا اگ بهش سرکه سیب با سرلاک مخلوط کنم بدم خوب میشع عایا

    1. سرکه سیب برای هضم خوبه

 8. سلام در چینه دان طوطی برزیلی انگار یه چیزی اندازه ی ماش کمی سفت شده و هضم نمیشه چیکار کنم؟

  1. گندم جان
   ۴ قطره سرکه سیب طبیعی رو تو آب حل کن بده بخوره
   اگه دیدی تاثیری نداره برسون دامپزشک تخلیه چینه دان صورت بگیره

 9. سلام عروس هلندی من دو ساله و خورده ای هست و امروز تخم کتان زیاد خورده و سه چهار روزه داخل آب خوریش قطره ویتامین میریزم امروز دو دفعه غذا آورده بالا الانم حالش خوب نیست. چکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   اگه پرنده یه نوع غذا رو مدام مصرف کنه و مقدار مصرفشم زیاد باشه بالا میاره
   این براش مشکل گوارشی ایجاد می کنه
   باید براش یه رژیم غذایی متنوع در نظر بگیری

 10. سلام جوجه عروس من چین دانش ورم کرده هضم نمیشه یکیش هم به این دلیل تلف شد چه کار باید بکنم

  1. سلام وحید جان
   ۴ قطره سرکه سیب طبیعی رو تو سرلاکش قاطی کن بده بخوره
   اگه دیدی رو چینه دان نقطه های سیاه ایجاد شده باید ببری دامپزشک تخلیه چینه دان انجام بده

 11. سلام من عروس هلندیم حدود یک ماه ایناس سرلاک بلو بهش میدم ولی تمایل زیادی به خوردن نداره باید بهش بزور بدم ک همشم میریزه نمیخوره
  مشکل اصلی اینه که جقل دونش اصلا پر نمیشه تهش یکم بخاطر چیه نمیخوره و جقا دونش قشنگ پر نمیشع چیکارش کنم

  1. سلام شبنم جان
   به احتمال زیاد نحوه ی سرلاک دادنت درست نیس
   غلظت سرلاکی که بهش میدی نباید سفت باشه
   به علاوه باید دماش هم ولرم باشه
   سرنگ رو باید از سمت چپ منقارش وارد دهنش کنی
   به علاوه کیفیت سرلاکی که بهش میدی هم خیلی مهمه
   در این مورد مقاله ای که برات لینک میدم رو بخون : سرلاک دادن به عروس هلندی و طوطی

 12. سلام جوجه عروس های من هنوز چینه دونشون کاملا خالی نشده طلب سرلاک میکنند چکارکنم بدم یا باید خالی خالی بشه چون سروصدامیکنند

  1. سلام سعید جان
   چینه دان اگه پره باید تخلیه بشه با تورم چینه دان روبه رو هست
   ۴ قطره سرکه سیب طبیعی رو با سرلاک قاطی کن بده بخوره تا هضم بشه چیزایی که خورده رو
   اگه رو چینه دانش نقطه های سیاه ایجاد شده سریعا باید برسونی تا تخلیه صورت بگیره

  1. سلام الهام جان
   این ناشی از عفونته
   عرق الاله رو با عرق چهل گیاه و عرق شیرین بیان قاطی هم کن
   تا ۵ روز روزانه ۴ قطره بهش بده

 13. سلام خسته نباشید
  عروس هلندیه من حدودا دوسالشه و از دیروز چینه دانش ورم کرده
  دلیلش چیه؟
  و چیکار کنم خوب شه؟

  1. سلام عزیزم
   بیش از حد تغذیش کردی که به این روز افتاده
   ۴ قطره سرکه سیب طبیعی رو بریز تو آب بده بخوره
   اگه شرایطش حاد جوری که نقطه های سیاه روی چینه دان به وجود اومده باید ببری دامپزشک تخلیه چینه دان رخ بده

  2. سلام وخسته نباشید میخواستم بدونم وقتی پروپیوتیک به پرنده میدیم میشه همون روز بعد چند ساعت سرکه ی سیب به سرلاکش اضافه کرد ؟
   یا اگه سرکه ی سیب میدیم میشه همون روز بعد چند ساعت دارویی یا ویتامینی داد به پرنده ؟؟

 14. سلام عروس هلندي من ٣ روزشه
  خودم بهش هر ٢ ساعت نيم الي ١ سي سي سرلاك ميدادم از امروز يه ديگه نتونست سرلاك بخوره و بالا ميورد چينه دونش يه چيزي مثل گوشت اضافه شده و سرلاك اصلا به چينه دون نميرسه همون داخل گلو بر ميگرده

  1. سلام فاطمه جان
   سرلاکو با چی میدی بهش؟

 15. عروس هلندیم دو ماهشه تازه نرم خور شده ولی یکم سرلاک هم میدم متوجه شدم چین دانش خالی نشده ولی مدفوعش رنگ طبیعیه چیکار کنم ؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   یا چند ساعت بهش سرلاک نده
   یا ۴ قطره سرکه سیب طبیعی رو تو سرلاک حل کن بده بخوره

 16. سلام وقت بخیر، جوجه عروس هلندی دارم گردنش بیرون زده یعنی حلقومش ازبین استخوان گردن بیرون زده علتش چیه؟

  1. سلام سعید جان
   منظورت همین انباشتگی چینه دان هست؟؟
   خب غذایی که خورده رو هضم نکرده یا بیش از حد تغذیش کردی
   ۴ قطره سرکه سیب طبیعی رو تو آب حل کن بده بخوره

   1. سلام جوجه عروسم بیشتر از ۲۴ که چینه دانش پر و هضمش نکرده و نمیتونه دفع کنه و بی حال نمیتونم بهش سرلاک بدم چکار کنم غذاشو هضم کنه؟

    1. سلام محمد جان
     برای اینکه تلف نشه
     ۲ قطره روغن زیتون بچکون تو دهنش بعدش دستت رو آغشته به روغن زیتون بکن
     خیلی اروم چینه دانشو ماساژ بده
     بعدش حتما ببر دامپزشکی تا تخلیه کنن

 17. عروس هلندی من هر چی ارزن میخوره بلافاصله میاره بالا
  چیزهای دیگه میخوره این جورنیست فقط ارزن رو میاره بالا از چی میتونه باشه

  1. آنتی بیوتیک آلفا رو از داروخونه ی دامپزشکی تهیه کن به اندازه ی یه عدس بریز تو ۱۰۰ سی سی آب
   تا ۵ روز بهش بده
   اگه بهتر نشد ببرش دامپزشک

 18. سلام من جوجه عروس توسط مادر و پدرش تغدیه میشه اونا بهش دون هضم نشده میدن یه نقطه سیاه تو چینه دونش میبینم نمیدونم دونه هست یا خیر ممکنه چیز دبگه ای باشه؟؟
  دستشویی میکنه ولی باحاله و چینه دانش فعلا پره

  1. سلام آتنا
   والدینو به چه غذایی تغذیه می کنی؟
   بهتره تا یه هفته ی اول بهش تخم مرغ بدی بعدش یه رژیم غذایی متعادل براشون در نظر بگیری
   شاما میوه، سبزی، دونه ها، تخم مرغ و …
   اگه تا ۳ ساعت چینه دانش خالی نشد باید سرلاک مخصوص پرنده تهیه کنی
   دو قطره سرکه ی سیب طبیعی رو قاطی سرلاک کنی و بهش بدی

   1. سلام،ممنون از پاسخگویی خوبتون،انشالله هر چی از خدا میخواهید بده،شرمنده عروس هام هر دو سرماخوردن،مدفوع سبز رنگ وکشتار شده به یکی شون مدفوع می‌چسبه به مقعد،روغن زیتون دادم خیلی بهتره،ولی غذا نمیخورن،با بدبختی کمی عسل به آبشون میزنم تا انرژی بگیرن،راهنمایی کنید ممنون میشم

    1. سلام سعادت جان
     برای درمون سرماخوردگیشون
     دمنوش بابونه درست کن سرد که شد به مدت ۵ روز روزانه ۴ قطره بده بخوره
     با مولتی ویتامین مخصوص پرندگان تقویتش کن
     تو جای گرم نگهش دار تو این مدت اجازه آبتنی نده تا خوب بشه
     عسل هم نریز
     برای افزایش اشتها هم از عرق چهل گیاه استفاده کن ۴ قطرشون تو ۱۰۰ سی سی آب حل کن به مدت ۷ روز یکبار در روز بده بخورن

  2. سلام خسته نباشی
   جوجه‌عرس‌هلندی‌چینه‌دانش‌۳روزه‌خالی‌نشده‌‌‌وکسل‌
   است‌یکی‌هم‌مرده‌امکانش‌هست‌راه‌کاربدهید‌ممنون

   1. سلام کامیار
    دو قطره سرکه ی سیب طبیعی رو قاطی سرلاکش کن و بهش بده
    یا هم دو قطره روغن زیتون بچکون تو حلقش بعدش بیا دستتو آغشته به روغن کن
    خیلی آروم بدون اینه چینه دانشو فشار بدی آروم ماساژ بده تا هضم کنه
    اگه تا ۲۴ ساعت رفع نشد باید ببری دامپزشک تا تخلیه کنن

 19. سلام وقت بخیر
  جون عروس من ۱۸ روزش بود موقع غذا دادن گلوش یا چینه دانش باد می‌کرد، بیشتر گلوش .دلیلش چیه ؟
  ومیبردمش پیش فروشنده معدشو شتشو می‌کرد با کبدشور .کبدشور می‌ریخت اب بعد میداد بخوره جوجه بعدش چینه دانشو ماساژ میداد.کمی دیگه چینه دانشو آروم فشار میداد هر چی خورده بود میومد بیرون.
  این کار درسته؟

  1. سلام دوست عزیز
   شما بیش از حد بهش غذا میدین که این مشکل پیش میاد
   میزان غذای مصرفی پرنده باید طبق جثه پرنده تعیین بشه
   برای حل این مشکل هم سه قطره سرکه سیب طبیعی رو تو آب حل میکردین میدادین بهش خوب میشد

   1. ممنون از جوابهاتون
    دلیل سیاه شدن روده چیه؟ اونم زیاد دادن غذاس؟

    1. بله غذا زیاد دادین و نتونسه هضم کنه و نقطه های سیاه ایجاد شده
     سرکه سیب طبیعی رو حتما تو آب حل کنید بدین بخوره تا این مشکل هم برطرف بشه

 20. سلام از دیروز چینه دان عزوس هلندیم خالی نشده سن عرپس هلندیم یک ماه و نیم

  1. سلام دوست عزیز
   یه مقدار سرلاک مخصوص براش تهیه کن
   دو قطره سرکه ی سیب طبیعی رو قاطی سرلاک کن و بهش بده
   به هضم غذا کمک می کنه
   اگه رفع شد باید ببریش دامپزشک تخلیه کنه

   1. سلام . ببخشید جوجه عروس هلندی من ۷ روزش هست و از پدر و مادر تغذیه میشه . و اینکه چینه دانش باد کرده و اندازه یه توپ شده . و بعضی وقتا یه صدایی ناهنجاری از خودش میده . خواستم ببینم اگه مشکلی هست راهکارش چیه؟

    1. سلام محمد حسن جان
     این ناشی از اینه که پدر و مادرش بهش بیش از حد غذا دادن و نتونسته هضمش کنه
     دو قطره روغن زیتون بچکون تو حلق جوجه و دستتو هم آغشته به روغن زیتون کن خیلی آروم چینه دانشو به سمت پایین ماساژ بده تا بتونه چیزایی که خورده رو هضم کنه
     اگه تا ۲۴ ساعت رفع نشد باید ببری دامپزشکی تا چینه دانشو تخلیه کنن

  2. جدیداً وقتی به جوجه طوطیم غذا سلاک میدن داخل چیندونش هوا. و
   غذا می‌مونه

 21. سلام خوبید جوجه عروس هلندیم کرم داخل چینه دانش رفت اگه بیرون نیارم اشکال داره لطفاجواب بدید نیاز به کمک دارم

  1. سلام دوست عزیز
   کرم خوراکی؟؟؟
   یا کرمک منظورته؟

 22. سلام عروس هلتدی دارم تقریبا۴ماهش میشه ولی هنوزسرلاک میخوره واصلاتوجهی ب دونه نمیکنه چندتاعروس دارم کنارش هستن انگاردونه ونمیتونه بشکنه دلیلش چی هست چکارش کنم

  1. سلام دوست عزیز
   سرلاکو اروم آروم کمترش کن
   همزمان با اون براش غذاهای نرم بده
   تخم مرغ آبپز رنده شده، حبوبات آبپز له شده، هویج ابپز رنده شده، جوانه ها، میوه ها و سبزی های نرم
   بعدش رفته رفته که سرلاکو قطعش می کنی براش آب و دونه بذار مثل ارزن ریز
   بعدش دیگه می تونی بقیه دونه ها و آجیل ها رو بدی بهش

   1. خیلی ممنون ازپاسختون ولی ب هیچکدوم هیچ علاقه ای نشون نمیده خیلی خودش وپف میکنه یدونه جوجه کوچیک تردارم اوازمیخونه دون میخوره ولی این پف میکنه خیلی آروم وکم وزن هست

    1. فضله عروس هلندیتو چک کن ببین تغییر رنگ داره ؟
     پف کردن یکی از نشونه های بیماری
     اینکه میگی لاغر هم هست ببین سینه کاردی شده؟

  1. سلام دوست عزیز
   ۴ قطره سرکه سیب طبیعی رو تو ۱۰۰ سی سی آب حل کن بده بخوره
   تخلیه نشد چینه دان برسون دامپزشک

   1. سلام وقتتون بخیر
    جوجه من ۲۵،۶ روزشه
    دوروزه چینه دونش پره خالی نمیشه
    یکم جیش میکنه سبز
    خیلی کمه
    غذا هم خیلی خیلی کم میخوره
    کسی که ازش خریدم گفت بهش مترونیدازول بدم روزی ۵ قطره تو یه اب دون ولی هنوز بهتر نشده، لطفا راه حل بدین، روغن زیتون بدم؟

    1. سلام دوست عزیز
     دو قطره سرکه ی سیب طبیعی رو بریز تو ۱۰۰ سی سی آب
     تا ۳ روز بهش بده
     و یا دو قطره روغن زیتون بچکون تو دهنش دستتو آغشته به روغن زیتون کن خیلی آروم بدون اینکه چینه دانشو فشار بدی
     به حالت دایره ای ماساژش بده
     اگه رفع نشد باید ببریش دامپزشک تخلیه کنه

   2. سلام عیدتون مبارک ادمین جان
    نوشتین ۴ قطره رو تو ۱۰۰ سی سی آب بریزیم و حل کنیم.۱۰۰ سی سی رو کامل بدم بخوره.
    جوجه عروس من ۲۲ روزه هست و دو بار تا الان معده شو خالی کردیم.

    1. سلام دوست عزیز
     نه ۱۰۰ سی سی رو یدفعه نمیدن که بیچاره خفه بشه
     روزانه ۴ قطره کفایت میکنه به مدت ۵ روز

 23. سلام خسته نباشین
  عروس هلندی من حدود دوروزه ک وقتی سرلاک میدم ۳۰درصدشو هضم نمیکنه ب همین دلیل الان یک روزه سرلاک ندادم و بازهم هضم نشده
  چکار میتونم بکنم برای درمان ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام دوست عزیز
   دو قطره سرکه ی سیب طبیعی رو با سرلاکش قاطی کن بهش بده
   به هضمش کمک می کنه
   اگه نشد باید ببریش دامپزشک تخلیه کنه

 24. سلام علت ورم کردن چینه دان عروس هلندی چیه البته جوجه ی ۴۰ روزس و اینک چیکار باید کرد

  1. سلام دوست عزیز
   علتش هضم نشدن درست غذاس و یا اینکه تو فاصله های زمانی کم غذای زیادی بهش دادی
   دو قطره سرکه سیبو بریز تو سرلاکش بهش بده
   دستتو کامل بشور ضد عفونی کن بعد آغشته به روغن زیتون کن خیلی خیلی آروم بدون اینکه فشار بدی چینه دانشو ماساژ بده کمک میکنه تا هضم بشه
   اگه نشد باید ببریش دامپزشک تخلیه کنه

   1. هنوز ورم دانه چینه دانش اصن باد کرده ب نظرتون عفونت چینه دان داره؟؟؟

   2. سلام من جوجه عروس هلندیام ۲۱روزه ن و چن روزی بود که هضم نمیکردن سرلاکو،بردم دامپزشک تخلیه کرد ولی یکم سرلاک ته چینه دون مونده بود،الان درخاست غذا میکردن یکم سرلاک اندازه ۴سیسی دادم بهشون ،چیکار کنم ک هضم کنن ،هم از سرکه سیب استفاده کردم و هم از روغن زیتون ،خیلی ناراحتم یه راه حل بگین ،❤️

    1. سلام دوست عزیز
     اگر سرکه سیب طبیعی و روغن زیتون جوابگو نبود باید مجدد ببری دامپزشک تخلیه کنه
     وگرنه به مشکل برمیخوره

 25. سلام یه جوجه برزیلی دارم هنوز چشاش باز نشده خیلی کوچیکه زیر مادر و پدر هست. یه روز دیدم یه چیزی شبیه جوش روی چینه‌دان‌ش هست اون چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   منظورتون نقطه سیاه هست یا چی واضحتر توضیح بدین

 26. سلام یدونه جوجه سرلاکی عروس دارم ۵۰ روزشه خریدمش پرهای گردمش کامل بودندیدم داخل چیندانش حباب داره خودش وپف میکنه قوزمیکنه فقط موقع غذاخوردن سروصدامیکنه سرلاک وسرکه سیب میدم.انگارهواداخل چیندانشه چکارش کنم لطفاکمک کنیدممنونم.ب نظرتون تلف نمیشه

  1. سلام دوست عزیز
   یکی دو قطره روغن زیتون بریز تو حلقش و آروم چینه دانش رو ماساژ بده
   اگه انباشتگی غذا زیاد شدید نباشه ۳-۴ بار این کارو انجام بدی برطرف میشه
   اگه با سرکه سیب و روغن زیتون تا ۲۴ ساعت برطرف نشد باید سریعا ببریش دامپزشک تا جراحی انجام بدن
   چون ممکنه تلف بشه

 27. سلام وسپاس ازراهنمایی خوب شما، لطفادرخصوص ترتیب درمان انباشتگی سرلاک درچینه دان جوجه عروس تازه سرلاک راهنمایی بفرمایید؟ اول روغن زیتون یا سرکه سیب وبه چه فاصله ای؟

  1. سلام دوست عزیز
   فقط سرکه سیب رو به سرلاک اضافه کنید و بدین بخوره خوب میشه

 28. با سلام دوست عزیز ..یه جوجه عروس دارم حدودا ۱۷ روزه سرلاک هر ۶ساعت ۴الی۵سیسی بهش میدام تا اینکه امروز متوجه یکم ورم وهضم نشدن سرلاک شدم ..من سرلاک رو قشنگ تو ابجوش هَل میکنم میزارم به دمای مخصوص ۳۷درجه که رسید خیلی اروم بهش میدم فقط این بار اخر رو احساس کردم ته چینه دان هنوز یکم سرلاک داره چون میخواستم برم یر کار دادم بهش ..الان ۲۴ ساعته هزم نشده ..چند قطره سرکه سیب با اب ولرم ۵سیسی هم بهش دادم همراه با ماساژ خیلی آروم ..ولی این جوجه رو دستم که میگیرم خیلی اشتها داره وغذا میخواد خواهشمندم راهنمایی کنید ..سپاسگزارم

  1. سلام دوست عزیز
   شما باید دو قطره سرکه سیب طبیعی رو تو سرلاکشون حل کنی بدی بخورن
   و بیش از حد هم تغذیشون نکن

   1. سلام به کارشناس گرامی
    بنده از رمان سرکه سیب وروغن زیتون نتیجه نگرفتم، باساکشن محتویات راتخلیه کردم، آیاالان زمان درمان پروبیوتیک است میزان وروش آنرابرای جوجه۱۸ روزه عروس بفرمایید؟

    1. سلام دوست عزیز
     دو قطره سرکه سیب طبیعی رو تو سرلاکش قاطی کن بده بخوره

   1. سلام ببخشید عروس هلندی من تغریبا دوماه هست بهش سرلاک میدم الان دوروزه فهمیدم چیندانش تخلیه نمیشه بی حال سرکه سیب توسرلاکش ریختم ولی کم ریختم بازم همینجوره چیکارکنم

    1. سلام دوست عزیز
     اگه تخلیه نشده باید ببریش دامپزشک تا تخلیه کنه
     چون اگه بمونه عفونت می کنه و در نهایت پرنده تلف میشه

   1. سلام و عرض ادب دکتر جان جوجه عروسم سرلاکی ۱۵ روزه هست سرلاک هضم نمیکنه بد جور ضعیف مونده خیبی بیحاله سرکه سیب دادم میترو نیدازول میدم بازم فرقی نمیکنه چیکار کنم خوب بشه … سنگدانشو که خالی میکنم خود به خود باد میکنه . سرلاک هم اصلا هضم نمیکنه

    1. سلام سالار جان
     اگه این راهکار ها جوا ندادن
     بهتره که ببری دامپزشک تا تخلیه چینه دان انجام بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس