آموزش اصولی دستی کردن و رام کردن عروس هلندی | نحوه اهلی کردن عروس هلندی

2311

آموزش فوت و فن های رام کردن و اهلی کردن عروس هلندی در سنین مختلف

عروس هلندی به دلیل ظاهر بسیار زیبا و قابلیت سخن گفتن محبوبیت بالایی در بین پرورش دهنده های ایرانی و خارجی داشته و به عنوان محبوب ترین پرنده زینتی در کل دنیا شناخته می شود. معمولا اکثر افرادی که این پرنده ها را خریداری می کنند، قصدشان دستی کردن و رام کردن انها می باشد طوری که به راحتی روی دست و شانه آمده و دستورات صاحب خود را اجرا کند. 

قبل از هر چیزی لازم است بدانید که رام کردن و دستی کردن عروس هلندی نیاز به تمرین ، صبر و حوصله دارد و زمانی که پرنده را به تازگی خریداری کرده باشید، حدودا دو هفته طول می کشد تا به شما و محیط جدید عادت کند؛ بنابراین عجله ای در یادگیری او نداشته باشید و یک محیط زندگی عالی را برای او فراهم کنید. 

در این نوشته از چیکن دیوایس قصد داریم تمام تکنیک ها و فوت و فن های لازم برای دستی کردن عروس هلندی را به شما آموزش دهیم، اگر پرنده شما جوجه است، یا ان را به تازگی خریده اید و یا از چیزی ترسیده است، تمام این موارد در اینجا بررسی خواهند شد و راه حل های لازم برای رام کردن پرنده شما بیان خواهند شد، پس با ادامه این نوشته همراه باشید. 

شرایط لازم برای اهلی کردن عروس هلندی

اگر قصد نگهداری و پرورش یک عروس هلندی را در خانه دارید باید به این نکته توجه کنید که این پرنده بسیار حساس است و بعد از مدتی به صاحب خود وابسته می شود. بنابراین باید زمان کافی را با او بگذرانید تا پرنده را سرگرم کنید.

در غیر این صورت عروس هلندی دچار افسردگی خواهد شد و مرگ او نیز محتمل است، افراد سالخورده ، کودکان ، زنان خانه دار و کسانی که در خانه کار می کنند، می توانند همدم های خوبی برای عروس هلندی باشند و او را حسابی سرگرم کنند. آنها به حدی به صاحب خود وابسته می شوند که در نبود آن با جیغ و داد و کندن پرهای خود ، اعتراض و نارضایتی و دلتنگی خود را بیان می کنند. 

پس در یک کلام می توان گفت که اگر وقت و زمان کافی برای نگهداری و مراقبت از عروس هلندی را دارید، برای خرید او اقدام کنید، در غیر این صورت یا از خرید تکی پرنده خودداری کنید یا آنها را به صورت جفت بخرید تا نر و ماده با هم سرگرم شوند و احساس تنهایی نکنند.
عروس هلندی مناسب برای اهلی کردن
عروس هلندی مناسب برای اهلی کردن

چه نوع عروس هلندی برای دستی شدن و اهلی شدن مناسب است؟

در خرید عروس هلندی دقت کنید که آنها فقط در سنین خاصی دستی می شوند. بنابراین اگر فردی یک عروس چند ساله را به شما فروخت یا هدیه داد، انتظار رام شدن و سخن گفتن را از او نداشته باشید چون که کار از کار گذشته است. برای اینکه بهترین پرنده را برای دستی شدن خریداری کرده باشید، حتما نکات زیر را قبل از تهیه پرنده مد نظر قرار دهید :

الف – حتما جنس نر را تهیه کنید چون که جسورتر هستند و برای اهلی شدن اشتیاق بیشتری دارند. عروس هلندی های ماده معمولا ساکت و گوشه گیر هستند و برای دستی کردن آنها باید زمان زیادی را بگذرانید.

ب – حتما از خود پرورش دهنده ها خرید کنید، فروشنده ها و واسطه ها از خلق و خو، سن و جنس عروس هلندی خبر ندارند و اگر هم داشته باشند مطمئن نیستند چون که با تعداد زیادی از آنها سر و کار دارد. اما پرورش دهنده ای که عروس هلندی خود را از جوجگی بزرگ کرده باشد، با خلق و خو و غذای مورد علاقه او آشنایی دارد و حتی می تواند سن و جنس پرنده را به شما بگوید. 

ج – قبل از خرید حتما وضعیت پرنده را از نزدیک بررسی کنید، پرنده های بی حال و خواب و آلوده و کسل، به احتمال خیلی زیادی بیمار هستند و باید از خرید آنها خودداری کنید. پرنده هایی که سرحال هستند و اشتهای خوبی دارند و به خودشان می رسند طبیعتا سالم هستند.

د – بهترین سن برای یک عروس هلندی مستعد یادگیری و آموزش ، بین ۳ الی ۴ ماهگی است. سعی کنید پرنده ای را بخرید که در این سن قرار دارد، همانطور که گفته شد پرورش دهنده خود پرنده سن و جنس دقیق جوجه خود را می داند.

پس اگر عروس هلندی شما بیشتر از یکسال سن داشت، باید قید آموزش و دستی کردن او را بزنید چون که از این سن به بعد ثبات شخصیتی پیدا خواهد کرد و امکان تغییر در رفتار او مشکل است. مگر اینکه تلاش زیادی به خرج دهید که نیاز به اشتیاق و اراده بالا دارد. 

و – همه نژادهای عروس هلندی هوش یکسانی دارند و قابلیت دستی شدن را دارند، بنابراین به شایعات توجه نکنید. 

مراحل اهلی کردن عروس هلندی 

زمانی که پرنده را خریداری کردید، باید اتاق مخصوصی را برای او در نظر بگیرید، چون که آنها هنگام ورود به محیط جدید استرس زیادی خواهند داشت و باید کمترین رفت و آمد را به اتاق او داشته باشید تا در آرامش کامل به محیط جدید عادت کند. 

فقط کسی که پرنده را خریداری کرده می تواند اب و غذا را برای او ببرد، بعد از پر کردن آبخوری و دانخوری می توانید کنار قفس بشینید، بدون اینکه کار خاصی انجام دهید. اما اگر احساس کردید که پرنده از وجود شما در اتاق معذب است و خود را به دیواره آن می چسباند، می توانید او را تنها بذارید. نگران نباشید به مرور زمان به شما و مکان جدید عادت خواهد کرد، بدون اینکه نیاز به انجام کار خاصی باشد.

به عنوان اولین گام جهت دستی کردن عروس هلندی شما می بایست ترس، استرس و بی قراری پرنده را از بین ببرید. برای این کار از حرکت های ناگهانی در جلوی قفس پرنده جداً خودداری کنید چرا که باعث استرس پرنده می شود. باید ابتدا حضور خود را به پرنده اعلام کنید سپس به سمت قفس او حرکت کنید. زمانی که می خواهید به اتاق عروس هلندی وارد شوید باید چندین بار با ملایمت و لحنی مهربانانه نام پرنده را صدا بزنید تا از حضور شما آگاه شود.

وقتی اطراف قفس پرنده هستید سعی کنید سکوت را رعایت کنید و به عبارتی آرامش را به او هدیه دهید. یکی از روش هایی که پیشنهاد می شود قرار دادن دست ها در پشت خود است تا پرنده از امنیت خود اطمینان داشته باشد. در حالت کلی باید این باور را به او القا کنید که همه چیز عالی است و هیچ مشکلی وجود ندارد.

بعد از گذشت دو هفته که پرنده آرامش خود را به دست آورد و به حضور شما عادت کرد، می توانید مقداری از دانه های مورد علاقه او را در دست خود قرار داده و دستتان را به آرامی به سمت قفس او ببرید و در جلوی دهان او بگذارید، چند لحظه در همان حالت بماند و واکنش عروس هلندی خود را رصد کنید.

آموزش دستی کردن عروس هلندی
آموزش دستی کردن عروس هلندی

در صورتی که پرنده داد زد و به گوشه قفس فرار کرد، یا اینکه حالت پرخاشگرانه به خود گرفت و دستتان را گاز گرفت. به هیچ نترسید و دستتان را نکشید، حتی اگر انگشت تان را زخمی کرد. به آرامی دستتان را از قفس بیرون بیاورید و این کار را به زمان دیگری موکول کنید تا اینکه عروس هلندی کاملا به این نتیجه برسد که قصد آسیب رساندن به او را ندارید. 

در این حالت است که پرنده دستی خواهد شد و هر زمان که دستتان را داخل قفس ببرید، بر روی دستتان خواهد آمد و می توانید افتخار کنید که عروس هلندی خود را اهلی کرده اید. 

اگر عروس هلندی شما از کسی یا چیزی ترسیده است و قصد رام کردن او را دارید، می توانید به همین روش اقدام کنید، اما اگر پرنده قصد گاز گرفتن دست شما را داشت، تحت هیچ عنوانی دستتان را نکشید حتی اگر خون بیاید، برای در امان ماندن از گاز عروس هلندی حتما از دستکش های چند لایه استفاده کنید. 

بعد از گذشت چند روز پرنده از سمت شما هیچ احساس خطری نخواهد کرد. اولین باری که عروس هلندی بر روی دست شما نشست، اجازه دهید که برای چند دقیقه در داخل قفس بماند، در حالی که روی دست تان نشسته است. پس از چند دقیقه به آرامی دست خود را از قفس بیرون بیاورید، اما اگر پرنده از روی دست شما پایین آمد ، این بدان معناست که هنوز تمایل به بیرون آمدن از قفس ندارد و این کار می توانید به زمان دیگری موکول کنید. 

بعد از گذشت چند روز که این عمل را تکرار کردید می توانید دست خود  را به همراه پرنده از داخل قفس خارج کنید. این کار بر خلاف امنیت پرنده است اما اکنون او به شما اعتماد دارد و حاضر است با شما به ماجراجویی بپردازد. البته باید به این نکته هم توجه داشت که برخی از عروس های هلندی شاید به زمان بیشتری برای ترک منطقه امن خود نیاز داشته باشند از این رو باید صبر و شکیبایی زیادی به خرج دهید.

نکته مهم : برای دستی کردن عروس هلندی، زمانی که می خواهید پرنده را از قفس بیرون بیاورید ابتدا از کوتاه بودن بال های مخصوص پرواز او اطمینان حاصل کنید و همچنین تمامی درها و پنجره ها رو ببندید تا فکر فرار به سرش نزند. اگر قصد دارید پرنده خود را به صورت آزادانه در اتاق رها کنید، باید این کار را بعد از اهلی شدن او انجام دهید تا خود را به در و دیوار نکوبد. 

فرمان دادن به عروس هلندی 

یکی دیگر از کارهایی که برای دستی کردن عروس هلندی باید انجام دهید فرمان دادن است. وقتی که پرنده به بالا آمدن بر روی دست شما عادت کند شما می توانید انواع روش های جالب و سرگرم کننده ای را به آن یاد دهید. وقتی که شما انگشت خود را به سمت سینه یا شکم عروس هلندی می برید، در واقع به او فرمان پریدن بر روی دست خود را می دهید و در این موقع شما باید مکرر کلمه ” بپر بالا ” را تکرار کنید. بعد از مدتی که پرنده به این حالت عادت کرد شما تنها کافیست کلمه بپر بالا را تکرار کنید تا پرنده بر روی دست شما قرار بگیرد.

می توانید شکل برعکس این حالت را نیز به پرنده آموزش دهید؛ در واقع ابتدا باید عروس هلندی یاد بگیرد وقتی که کف دست خود را به سوی زمین می گیرید از روی دست شما پیاده شود و در این هنگام باید شما مکررا کلمه ” بیا پایین ”  را تکرار کنید تا در ذهن پرنده بماند. بعد از چند روز می توانید فرمان ” بیا پایین ” را بدهید تا پرنده از دست شما پیاده شود. اگر این دو فرمان را به پرنده یاد دهید کنترل بیشتری بر روی آن خواهید داشت. این کار را برای دستی کردن عروس هلندی بیشتر به هنگام قرار دادن پرنده در قفس و یا خارج کردن آن می توانید انجام دهید. 

نوازش روشی تاثیرگذار برای دستی کردن عروس هلندی 

بعد از آن که عروس هلندی شما این دو فرمان را کاملا آموزش دید، می توانید او را به لمس و نوازش کردن نیز عادت دهید. عروس هلندی نوازش قسمت های سر، پشت، گونه، بخش های زیر بال را خیلی دوست دارد. البته بسیاری بر این باورند که پرنده نوازش شکم را دوست دارد که صحیح نمی باشد. شما باید قسمت های مختلف بدن این پرنده را لمس کنید تا این که بفهمید کدام قسمت برای او خوشایند تر است. وقتی که توانستید در این کار موفق شوید پرنده به نشانه لذت و رضایت نوک خود را به هم می زند و همچنین مردمک چشمش تغییر می کند و در حالت کلی می توانید آرامش را در او ببینید. 

سخن آخر 

در حالت کلی بدانید که تمام عروس هلندی های جوجه و جوان مستعد یادگیری و اهلی شدن هستند و این به تلاش شما بستگی دارد که چقدر برای پرنده وقت بگذارید. اگر با صبر و حوصله برای آموزش او اقدام کنید و از انواع مواد غذایی در تغذیه او استفاده کنید و مهر و محبت خود را به او نشان دهید،  مسلما پرنده نیز به شما عادت خواهد

ممکن است شما دوست داشته باشید
2,311 نظرات
 1. سادات می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  تقریبا سه هفته پیش عروس هلندیم ۳ سالش بود و یهو مرد
  و همون شب یکی خریدیم
  اما از وقتی که خریدیم گذاشتیم تو قفس
  دو روز آب و غذا نخورد تا عادت کرد اما خیلی میلرزه و ساکت و بخاری هم براش گذاشتیم
  و اینکه از دستمون غذا نمیخوره و نمیاد رو دستمون
  یک بار تاپ براش وصل کردم ترسید و پر زد از قفس اومد بیرون و رفت تو دیوار
  و یک بارم در قفس و باز کذاشتیم به خواست خودش اومد بیرون و کاری بهش نداشتیم تا موقع خواب ک گرفتیم گذاشتیمش تو قفس
  خوراکی های زیادی هم کذاشتیم کنار دونش ولی نمیخوره
  و اینکه میاد کنار در قفس بیرون سرک میکشه
  هر روز در قفسشو باز میزاریم ک اگر می‌خواد بیاد بیرون
  پیشنهاد شما چیه؟!
  و اینکه نر هست و ۳ ماهه هست

  1. Admin می گوید

   سلام
   یه مدت دقیقا همینجوری که هست بزار بمونه
   نه چیزی اضافه کن و نه چیزی کم کن ، این هنوز تو شوک هست و بهتون عادت نکرده
   قفس رو هم جابجا نکن
   سنشم کمه، کم کم اوکی میشه

 2. کوثر می گوید

  سلام من ۲تا عروسی هلندی ۶ ماهه گرفتم ولی جنسیتشونو نمیرونم چطوری بفهمم

  1. Admin می گوید
 3. مهدی می گوید

  سلام من یک عروس هلندی خریدم حدودا سه ماه و نیم است اوردمش از قفس تند تند راه میره ولی پرواز نمی کنه فقط یک متر پرواز کرد همین

  1. Admin می گوید

   سلام
   مشکلی نیست

 4. شیدا می گوید

  سلام عروس هلندی گرفتم ۴۵ روزه اهلی نیس دون و اب هم میخره ولی یه بار سر صدا کرد لازمه بهش سرلاک بدم و چطوری اهلیش کنم دستمو میبرم تو قفس فرار میکنه یا میگیرمش گازم میگیره

  1. Admin می گوید

   سلام
   اگه دهنشو رو به بالا باز میکنه سرلاکی بده ولی خوب دون خور هست یکم دانش رو نرم کنی هم کافیه
   نگیرش تا نترسه ! جوجست و تازه گرفتی یه مدت باید بدون اینکه بهش دس بزنی نگهداری ، داخل دستت غذا بگیر ببر جلوش بخوره
   تا ۳ هفته ممکنه طول بکشه

 5. علی می گوید

  سلام من قبل دو روز عروس هلندی خریدم و یکمی به محیط عادت کرد ولی اب نمیخوره بنظرتون چرا؟

  1. نویسنده می گوید

   سلام مشخص نیست . چند روزشه ؟

 6. شیوا می گوید

  سلام من دوتا عروس هلندی دارم جوجه هستن سه‌ماهه از قفس میخان بیان بیرون و گاهی میان پرواز میکنن اما من میترسم بال هاشون بشکنه مسزارم داخل قفس. لازمه که بال های پرواز بچینم

  1. Admin می گوید

   سلام
   خیر

 7. مهدی می گوید

  سلام من قبل یک روز یک عروس هلندی خریدم ۴ماه هستش پیش صاحبش که بود خیلی بازیگوش بود ولی اوردمش خونه فقط ساکته و گوشه گیره بنظرتون ترس و استرس داره یا مریضه

  1. Admin می گوید

   سلام
   ترسیده
   کم کم بهتر میشه
   محیط جدید نباید شلوغ باشه ، صدای زیاد نباید توش باشه

 8. امیرعلی می گوید

  سلام من دو هفته شده که عروس هلندی خریدم شش ماهه هست، هنوز از من میترسه و بعضی وقت ها میاد رو دستم و تا میام نازش کنم یا حرکت کنم سریع میپرد، پر هایش را صاحب قبلیش کوتاه کرده و وقتی در قفسش رو باز میکنم و دور میشم میاد بیرون و بیرون دستم رو میزارم زیر شکمش میاد رو دستم ولی بازم استرس داره و سریع پرواز میکند رو قفسش

  1. نویسنده می گوید

   سلام مقاله رو کامل بخونید
   اهلی شده اما چون قبلا آزارش دادن هنوز میترسه . نکات مقاله رو انجام بدین

 9. مانی می گوید

  سلام من یک عروس هلندی نر دارم یک سال ونیمه هست خیلی به قفس عادت داره وقتی میاد رو دستم سریع میره سمت قفس چیکار کنم رام بشه بیاد پیشم

  1. Admin می گوید

   سلام
   شاید بیشتر به خاطر ترسه ! اونجا رو امن تر میبینه !
   محیط رو کم سروصدا بکن
   اگرم دیدی بیشتر به قفس علاقه داره یه قفس بزرگ براش بگیر تا زندگی بهتری داشته باشه

 10. حامدصائبی می گوید

  سلام خسته نباشید من به تازگی یک عروس هلندی خریدم که نر هستش سنش بین ۱۰ ماه تا یک سال است پیش صاحب قبلیش خیلی حرف میزد روی دستش میامد اما از وقتی من آوردمش حرف نمیزنه روی دست هم نمیاد

  راستی یادم هم رفت بگم یک جوجه عروس ۳ ماهه هم دارم که اون کاملا دستی

  1. Admin می گوید

   سلام
   تازه گرفتی ؟ اگه تازه گرفتی زمان میبره تا بهت عادت کنه

 11. مانی می گوید

  سلام من یک عروس هلندی نر دارم یک سال ونیمه هست خیلی به قفس عادت داره چیکار کنم رام بشه

  1. Admin می گوید

   سلام
   توضیحات کافی داخل پست موجوده

 12. امباپه می گوید

  سلام من یک عروس هلندی نر دارم یک سال ونیمه هست همش گاز میگیره خیلی به قفس عادت داره وقتی میاد رو دستم سریع میره سمت قفسش اصلا پیشم نمیمونه تو قفسشهم یک آینه هست چی کار کنم رام بشه بیاد پیشم

  1. نویسنده می گوید

   سلام اشتباه اول این بوده که اینه بوده تو قفسش . الان دیگه به آینه دست نزنید و بذارید بمونه پیشش
   چند روزه خریدینش؟ توی این سن رام نمیشه

 13. محمد می گوید

  سلام ادمین من یه هفتست یه جفت عروس گرفتم نره خیلی دوست داره بیاد بیرون، من صبح ها ک از سر کار میام در قفس رو باز میکنم پتو رو روم میکشم میخوابم اونها میان بیرون بغزی میکنن حتی میان رو من حرف میزنن اخرم خودشون میرن داخل اما فعلا میترسه از من گاز میگیره اما اگه تو دستم دونه باشه میاد میخوره بدون گاز گرفتن، ایا واسه اهلی شدن میتونم بالشونو بزنمون بیرچن اومدنچ خیلی دوست دارن، و دوم اینک تچ این یک هفته ک خریدم خیلی جفت گیری میکنن، یکبارم تخم کرد اما داخل لونخ نکرد متاسفانه شکست تخمش،داخل لونشون هم پوشال هست لطفا بگید واسه تخم کردن چکار کنم چ ایت بالشونو بزنم

  1. Admin می گوید

   سلام
   اول اینکه زیاد دنبال اهلی کردنشون نباش چون اینا جفتن اگه تلاش کنی به اهلی کردنشون (که بعید هم هست اهلی بشن) از جفت دور میشن و جفتگیری نمیکنن
   در مورد تخم گذاشتن هم صبور باش، تخم داشته حتما که اونو گذاشته ، اگرم نمیشکست روش نمیخوابید
   کم کم به محیط عادت میکنن و جوجه هم میدن

 14. فاطمه می گوید

  سلام وقت بخیر من تازه ۳ روزه عروس هلندی خریدم از دستم دونه میخوره رودستمم میاد ولی میخام بیارمش بیرون قفس و میگیره که نیاد یا اگرم بیارمش همونطوری وامیسته تکون نمیخوره و به صدای پرنده های هم نوعش خیلی زود جواب میده طوری ک از قفس میپره بیرون و جیغ میزنه این خوبه یا بده😕

  1. Admin می گوید

   سلام
   پرنده ها اوکی هستن
   کار شما نادرسته ! چه اصراری داری بیاریش بیرون چند روز صبر کن به محیط عادت کنه بعد

   1. ابوالفضل می گوید

    سلام روز بخیر ، من یه عروس هلندی دو ماهه خریدم هنو دو روز نیست دارمش ، چند ساعت اول ساکت بود اما الان جیغ میزنه و خودشو به در دیوار قفس میزنه علت چیه ؟

    1. نویسنده می گوید

     سلام مقاله رو کامل بخونید . محیط براش جدیده ترسیده

  2. ممد می گوید

   سلام من یه عروس هلندی دارم اشتها نداره زیر شکمش تیغ انداخته مشکل چیه

   1. Admin می گوید

    سلام
    این پستو بخون

    سینه کاردی در پرنده های زینتی

   2. امین میر.. می گوید

    عزیز دل سلام.عروس هندی شش ماه باشه میشه اهلی کرد یا دیره؟به نظر شما.

    1. Admin می گوید

     سلام
     بله میشه و مشکلی نیس

 15. کمیل محمدی می گوید

  چطوری عروس هلندی ۷ ماه رو اهلی کنیم

  1. Admin می گوید

   با همین روش ها که گفتیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس