حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

رام كردن عروس هلندي | اهلی کردن پرنده

رام كردن عروس هلندي

آموزش رام كردن عروس هلندي

یکی از مهم ترین سوالاتی که توسط افراد مختلف و پرورش دهنده ها پرسیده می شود نحوه دستی کردن و یا همان اهلی کردن عروس هلندی است. این پرنده به دلیل ظاهری بسیار زیبا و قابلیت سخن گفتن محبوبیت بالایی داشته و به عنوان محبوب ترین پرنده زینتی در کل دنیا شناخته می شود. در این مقاله سعی بر این شده که تمامی اطلاعات لازم جهت پاسخ به سوالات درباره دستی کردن عروس هلندی در اختیار شما قرار بگیرد. 

اهلی کردن عروس هلندی 

به عنوان اولین گام جهت دستی کردن عروس هلندی شما می بایست ترس، استرس و بی قراری پرنده نسبت به حضور خود را از بین ببرید. از رفتن ها ناگهانی به سمت قفس پرنده جداً خودداری کنید چرا که باعث استرس پرنده می شود. باید ابتدا حضور خود را به پرنده اعلام کنید سپس به سمت قفس یا مکان زندگی آن بروید. وقت هایی که می خواهید به اتاقی قفس عروس هلندی قرار دارد وارد شوید باید چندین بار با ملایمت نام پرنده را صدا بزنید تا از حضور شما آگاه شود.

وقتی اطراف قفس پرنده هستید سعی کنید سکوت را رعایت کنید و به عبارتی آرامش را به او هدیه دهید. یکی از روش هایی که پیشنهاد می شود قرار دادن دست ها در پشت خود است تا پرنده از امنیت خود اطمینان داشته باشد. در حالت کلی باید این باور را به او القا کنید که مه چیز عالی است و هیچ مشکلی وجود ندارد.

بعد از مدتی که پرنده به حضور شما عادت کرد، می توانید دست خود را به سمت قفس او ببرید و سپس دست خود را در قسمت نشیمنگاه قفس قرار دهید و چند لحظه در همان حالت بماند. در صورتی که پرنده داد زد و حالت پرخاشگرانه به خود گرفت نترسید و شما کار اشتباهی انجام نداده اید. تمامی این کارها را روزانه مکرر انجام دهید و هر بار مدت زمان قرار دادن دست خود داخل قفس را افزایش دهید. 

بعد از گذشت چند روز پرنده از سمت شما هیچ احساس خطی نخواهد کرد. اولین باری که عروس هلندی بر روی دست شما نشست زود آن را بیرون نکشید چرا که هنوز پرنده استرس دارد و اجازه دهید که مدتی بر روی دست شما در داخل قفس بنشیند. 

بعد از گذشت چند روز که این عمل را تکرار کردید می توانید دست خود  را به همراه پرنده از داخل قفس خارج کنید. این کار بر خلاف امنیت پرنده است اما اکنون او به شما اعتماد دارد و حاضر است با شما به ماجراجویی بپردازد. البته باید به این نکته هم توجه داشت که برخی از عروس های هلندی شاید به زمان بیشتری برای ترک امنیت خودت نیاز داشته باشند از این رو باید صبر و شکیبایی زیادی به خرج دهید.

نکته مهم :  برای دستی کردن عروس هلندی، زمانی که می خواهید پرنده را از قفس بیرون بیاورید ابتدا از کوتاه بودن بال های مخصوص پرواز او اطمینان حاصل کنید و همچنین تمامی درها و پنجره ها رو ببندید.

در صورتی که نتوانستید از این روش پرنده را دستی نمایید، روش های دیگری وجود در که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

روش دیگر : پرنده را به یک اتاقک کوچک مثل حمام منتقل کنید. البته این مکان را باید از هر نظر امین سازی کنید برای نمونه اگر حتمام را برای این کار انتخاب کرده اید باید قسمت دستشویی و تمامی پنجره ها را پوشش دهید؛ علاوه بر این پرنده را نباید در مکانی قرار دهید که به تازگی با مواد شیمیایی شوینده پاکسازی شده و دارای بوی قوی می باشد. 

بعد از انتقال پرنده به حمام می توانید به آرامی و با ملایمت با آن بازی کنید. البته در این حالت نیز پرنده تمام سعی خود را برای پرواز و گریختن خواهد گذاشت اما اگر پرهای پرواز آن کوتاه باشد، بعد از مدتی دست از سعی و تلاش خواهند برداشت. 

یک روش تجربی 

روشی که برای اهلی کردن عروس هلندی در ادامه توضیح داده می شود توسط یک پرورش دهنده حاذق پیشنهاد شده است که در عین ساده بودن بسیار کاربردی می باشد. در این روش ابتدا باید پرنده را به قلب خود نزدیک کنید تا صدای آن را بشنود و آرامش پیدا کند؛ در ادامه با لحنی بسیار ملایم و مهربان با او سخن بگویید و همزمان قسمت پشتی آن نوازش دهید. اگر این کار تا ۵ تا ۱۰ دقیقه انجام دهید کنترل پرنده را به دست خواهید گرفت. 

فرمان دادن به عروس هلندی 

یکی دیگر از کارهایی که برای دستی کردن عروس هلندی باید انجام دهید فرمان دادن است. وقتی که پرنده به نشستن در دست شما عادت کند شما می توانید انواع روش های جالب و سرگرم کننده ای را به آن یادت دهید. وقتی که شما انگشت خود را به سمت سینه یا شکم عروس هلندی می برید، در واقع به او فرمان پریدن بر روی دست خود را می دهید و در این موقع شما باید مکرر کلمه ” بپر بالا ” را تکرار کنید. بعد از مدتی که پرنده به این حالت عادت کرد شما تنها کافیست کلمه بپر بالا را تکرار کنید تا پرنده بر روی دست شما قرار بگیرد.

می توانید شکل برعکس این حالت را نیز به پرنده آموزش دهید؛ در واقع ابتدا باید عروس هلندی یاد بگیرد وقتی که کف دست خود را به سوی زمین می گیرد از روی دست شما پیاده شود و در این هنگام باید شما مکرر کلمه ” پایین ”  را تکرار کنید تا در ذهن پرنده بماند. بعد از چند روز می توانید فرمان ” پایین ” بدهید تا پرنده از دست شما پیاده شود. اگر این دو فرمان را به پرنده یاد دهید کنترل بیشتری بر روی آن خواهید داشت. این کار را برای دستی کردن عروس هلندی بیشتر به هنگام قرار دادن پرنده در قفس و یا خارج کردن آن می توانید انجام دهید. 

نوازش روشی تاثیرگذار برای دستی کردن عروس هلندی 

بعد از آن که فرمان دادن را به پرنده اعمال کردید می توانید او را به لمس و نوازش کردن نیز عادت دهید. عروس هلندی نوازش قسمت های سر، پشت، گونه، بخش های زیر بال را خیلی دوست دارد. البته بسیاری بر این باورند که پرنده نوازش شکم را دوست دارد که صحیح نمی باشد. شما باید قسمت های مختلف بدن این پرنده را لمس کنید تا این که بفهمید کدام قسمت برای او خوشایند تر است. وقتی که توانستید در این کار موفق شوید پرنده به نشانه لذت و رضایت نوک خود را به هم می زند و همچنین مردمک چشمش تغییر می کند و در حالت کلی می توانید آرامش را در او ببینید. 

البته در رابطه با پرورش و نگهداری پرنده های زینتی و دستی کردن عروس هلندی نظریات و روش های متعددی وجود دارد که برخی موثر و برخی شاید مضر باشد. برای نمونه خیلی از افراد برای محافظت خود در برابر نوک زدن پرنده، از دستکش استفاده می کنند که متاسفانه در این حالت پرنده از ترس دستکش واکنش خشن تری نشان می دهد و فرایند دستی کردن خیلی طول می کشد. 

ایمان نظری
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • محمدعلی ۷ خرداد ۱۳۹۹ / ۱:۲۳:۵۷

    عالی بود واقعا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.