آموزش اصولی دستی کردن و رام کردن عروس هلندی | نحوه اهلی کردن عروس هلندی

1200

آموزش فوت و فن های رام کردن و اهلی کردن عروس هلندی در سنین مختلف

عروس هلندی به دلیل ظاهر بسیار زیبا و قابلیت سخن گفتن محبوبیت بالایی در بین پرورش دهنده های ایرانی و خارجی داشته و به عنوان محبوب ترین پرنده زینتی در کل دنیا شناخته می شود. معمولا اکثر افرادی که این پرنده ها را خریداری می کنند، قصدشان دستی کردن و رام کردن انها می باشد طوری که به راحتی روی دست و شانه آمده و دستورات صاحب خود را اجرا کند. 

قبل از هر چیزی لازم است بدانید که رام کردن و دستی کردن عروس هلندی نیاز به تمرین ، صبر و حوصله دارد و زمانی که پرنده را به تازگی خریداری کرده باشید، حدودا دو هفته طول می کشد تا به شما و محیط جدید عادت کند؛ بنابراین عجله ای در یادگیری او نداشته باشید و یک محیط زندگی عالی را برای او فراهم کنید. 

در این نوشته از چیکن دیوایس قصد داریم تمام تکنیک ها و فوت و فن های لازم برای دستی کردن عروس هلندی را به شما آموزش دهیم، اگر پرنده شما جوجه است، یا ان را به تازگی خریده اید و یا از چیزی ترسیده است، تمام این موارد در اینجا بررسی خواهند شد و راه حل های لازم برای رام کردن پرنده شما بیان خواهند شد، پس با ادامه این نوشته همراه باشید. 

شرایط لازم برای اهلی کردن عروس هلندی

اگر قصد نگهداری و پرورش یک عروس هلندی را در خانه دارید باید به این نکته توجه کنید که این پرنده بسیار حساس است و بعد از مدتی به صاحب خود وابسته می شود. بنابراین باید زمان کافی را با او بگذرانید تا پرنده را سرگرم کنید.

در غیر این صورت عروس هلندی دچار افسردگی خواهد شد و مرگ او نیز محتمل است، افراد سالخورده ، کودکان ، زنان خانه دار و کسانی که در خانه کار می کنند، می توانند همدم های خوبی برای عروس هلندی باشند و او را حسابی سرگرم کنند. آنها به حدی به صاحب خود وابسته می شوند که در نبود آن با جیغ و داد و کندن پرهای خود ، اعتراض و نارضایتی و دلتنگی خود را بیان می کنند. 

پس در یک کلام می توان گفت که اگر وقت و زمان کافی برای نگهداری و مراقبت از عروس هلندی را دارید، برای خرید او اقدام کنید، در غیر این صورت یا از خرید تکی پرنده خودداری کنید یا آنها را به صورت جفت بخرید تا نر و ماده با هم سرگرم شوند و احساس تنهایی نکنند.
عروس هلندی مناسب برای اهلی کردن
عروس هلندی مناسب برای اهلی کردن

چه نوع عروس هلندی برای دستی شدن و اهلی شدن مناسب است؟

در خرید عروس هلندی دقت کنید که آنها فقط در سنین خاصی دستی می شوند. بنابراین اگر فردی یک عروس چند ساله را به شما فروخت یا هدیه داد، انتظار رام شدن و سخن گفتن را از او نداشته باشید چون که کار از کار گذشته است. برای اینکه بهترین پرنده را برای دستی شدن خریداری کرده باشید، حتما نکات زیر را قبل از تهیه پرنده مد نظر قرار دهید :

الف – حتما جنس نر را تهیه کنید چون که جسورتر هستند و برای اهلی شدن اشتیاق بیشتری دارند. عروس هلندی های ماده معمولا ساکت و گوشه گیر هستند و برای دستی کردن آنها باید زمان زیادی را بگذرانید.

ب – حتما از خود پرورش دهنده ها خرید کنید، فروشنده ها و واسطه ها از خلق و خو، سن و جنس عروس هلندی خبر ندارند و اگر هم داشته باشند مطمئن نیستند چون که با تعداد زیادی از آنها سر و کار دارد. اما پرورش دهنده ای که عروس هلندی خود را از جوجگی بزرگ کرده باشد، با خلق و خو و غذای مورد علاقه او آشنایی دارد و حتی می تواند سن و جنس پرنده را به شما بگوید. 

ج – قبل از خرید حتما وضعیت پرنده را از نزدیک بررسی کنید، پرنده های بی حال و خواب و آلوده و کسل، به احتمال خیلی زیادی بیمار هستند و باید از خرید آنها خودداری کنید. پرنده هایی که سرحال هستند و اشتهای خوبی دارند و به خودشان می رسند طبیعتا سالم هستند.

د – بهترین سن برای یک عروس هلندی مستعد یادگیری و آموزش ، بین ۳ الی ۴ ماهگی است. سعی کنید پرنده ای را بخرید که در این سن قرار دارد، همانطور که گفته شد پرورش دهنده خود پرنده سن و جنس دقیق جوجه خود را می داند.

پس اگر عروس هلندی شما بیشتر از یکسال سن داشت، باید قید آموزش و دستی کردن او را بزنید چون که از این سن به بعد ثبات شخصیتی پیدا خواهد کرد و امکان تغییر در رفتار او مشکل است. مگر اینکه تلاش زیادی به خرج دهید که نیاز به اشتیاق و اراده بالا دارد. 

و – همه نژادهای عروس هلندی هوش یکسانی دارند و قابلیت دستی شدن را دارند، بنابراین به شایعات توجه نکنید. 

مراحل اهلی کردن عروس هلندی 

زمانی که پرنده را خریداری کردید، باید اتاق مخصوصی را برای او در نظر بگیرید، چون که آنها هنگام ورود به محیط جدید استرس زیادی خواهند داشت و باید کمترین رفت و آمد را به اتاق او داشته باشید تا در آرامش کامل به محیط جدید عادت کند. 

فقط کسی که پرنده را خریداری کرده می تواند اب و غذا را برای او ببرد، بعد از پر کردن آبخوری و دانخوری می توانید کنار قفس بشینید، بدون اینکه کار خاصی انجام دهید. اما اگر احساس کردید که پرنده از وجود شما در اتاق معذب است و خود را به دیواره آن می چسباند، می توانید او را تنها بذارید. نگران نباشید به مرور زمان به شما و مکان جدید عادت خواهد کرد، بدون اینکه نیاز به انجام کار خاصی باشد.

به عنوان اولین گام جهت دستی کردن عروس هلندی شما می بایست ترس، استرس و بی قراری پرنده را از بین ببرید. برای این کار از حرکت های ناگهانی در جلوی قفس پرنده جداً خودداری کنید چرا که باعث استرس پرنده می شود. باید ابتدا حضور خود را به پرنده اعلام کنید سپس به سمت قفس او حرکت کنید. زمانی که می خواهید به اتاق عروس هلندی وارد شوید باید چندین بار با ملایمت و لحنی مهربانانه نام پرنده را صدا بزنید تا از حضور شما آگاه شود.

وقتی اطراف قفس پرنده هستید سعی کنید سکوت را رعایت کنید و به عبارتی آرامش را به او هدیه دهید. یکی از روش هایی که پیشنهاد می شود قرار دادن دست ها در پشت خود است تا پرنده از امنیت خود اطمینان داشته باشد. در حالت کلی باید این باور را به او القا کنید که همه چیز عالی است و هیچ مشکلی وجود ندارد.

بعد از گذشت دو هفته که پرنده آرامش خود را به دست آورد و به حضور شما عادت کرد، می توانید مقداری از دانه های مورد علاقه او را در دست خود قرار داده و دستتان را به آرامی به سمت قفس او ببرید و در جلوی دهان او بگذارید، چند لحظه در همان حالت بماند و واکنش عروس هلندی خود را رصد کنید.

آموزش دستی کردن عروس هلندی
آموزش دستی کردن عروس هلندی

در صورتی که پرنده داد زد و به گوشه قفس فرار کرد، یا اینکه حالت پرخاشگرانه به خود گرفت و دستتان را گاز گرفت. به هیچ نترسید و دستتان را نکشید، حتی اگر انگشت تان را زخمی کرد. به آرامی دستتان را از قفس بیرون بیاورید و این کار را به زمان دیگری موکول کنید تا اینکه عروس هلندی کاملا به این نتیجه برسد که قصد آسیب رساندن به او را ندارید. 

در این حالت است که پرنده دستی خواهد شد و هر زمان که دستتان را داخل قفس ببرید، بر روی دستتان خواهد آمد و می توانید افتخار کنید که عروس هلندی خود را اهلی کرده اید. 

اگر عروس هلندی شما از کسی یا چیزی ترسیده است و قصد رام کردن او را دارید، می توانید به همین روش اقدام کنید، اما اگر پرنده قصد گاز گرفتن دست شما را داشت، تحت هیچ عنوانی دستتان را نکشید حتی اگر خون بیاید، برای در امان ماندن از گاز عروس هلندی حتما از دستکش های چند لایه استفاده کنید. 

بعد از گذشت چند روز پرنده از سمت شما هیچ احساس خطری نخواهد کرد. اولین باری که عروس هلندی بر روی دست شما نشست، اجازه دهید که برای چند دقیقه در داخل قفس بماند، در حالی که روی دست تان نشسته است. پس از چند دقیقه به آرامی دست خود را از قفس بیرون بیاورید، اما اگر پرنده از روی دست شما پایین آمد ، این بدان معناست که هنوز تمایل به بیرون آمدن از قفس ندارد و این کار می توانید به زمان دیگری موکول کنید. 

بعد از گذشت چند روز که این عمل را تکرار کردید می توانید دست خود  را به همراه پرنده از داخل قفس خارج کنید. این کار بر خلاف امنیت پرنده است اما اکنون او به شما اعتماد دارد و حاضر است با شما به ماجراجویی بپردازد. البته باید به این نکته هم توجه داشت که برخی از عروس های هلندی شاید به زمان بیشتری برای ترک منطقه امن خود نیاز داشته باشند از این رو باید صبر و شکیبایی زیادی به خرج دهید.

نکته مهم : برای دستی کردن عروس هلندی، زمانی که می خواهید پرنده را از قفس بیرون بیاورید ابتدا از کوتاه بودن بال های مخصوص پرواز او اطمینان حاصل کنید و همچنین تمامی درها و پنجره ها رو ببندید تا فکر فرار به سرش نزند. اگر قصد دارید پرنده خود را به صورت آزادانه در اتاق رها کنید، باید این کار را بعد از اهلی شدن او انجام دهید تا خود را به در و دیوار نکوبد. 

فرمان دادن به عروس هلندی 

یکی دیگر از کارهایی که برای دستی کردن عروس هلندی باید انجام دهید فرمان دادن است. وقتی که پرنده به بالا آمدن بر روی دست شما عادت کند شما می توانید انواع روش های جالب و سرگرم کننده ای را به آن یاد دهید. وقتی که شما انگشت خود را به سمت سینه یا شکم عروس هلندی می برید، در واقع به او فرمان پریدن بر روی دست خود را می دهید و در این موقع شما باید مکرر کلمه ” بپر بالا ” را تکرار کنید. بعد از مدتی که پرنده به این حالت عادت کرد شما تنها کافیست کلمه بپر بالا را تکرار کنید تا پرنده بر روی دست شما قرار بگیرد.

می توانید شکل برعکس این حالت را نیز به پرنده آموزش دهید؛ در واقع ابتدا باید عروس هلندی یاد بگیرد وقتی که کف دست خود را به سوی زمین می گیرید از روی دست شما پیاده شود و در این هنگام باید شما مکررا کلمه ” بیا پایین ”  را تکرار کنید تا در ذهن پرنده بماند. بعد از چند روز می توانید فرمان ” بیا پایین ” را بدهید تا پرنده از دست شما پیاده شود. اگر این دو فرمان را به پرنده یاد دهید کنترل بیشتری بر روی آن خواهید داشت. این کار را برای دستی کردن عروس هلندی بیشتر به هنگام قرار دادن پرنده در قفس و یا خارج کردن آن می توانید انجام دهید. 

نوازش روشی تاثیرگذار برای دستی کردن عروس هلندی 

بعد از آن که عروس هلندی شما این دو فرمان را کاملا آموزش دید، می توانید او را به لمس و نوازش کردن نیز عادت دهید. عروس هلندی نوازش قسمت های سر، پشت، گونه، بخش های زیر بال را خیلی دوست دارد. البته بسیاری بر این باورند که پرنده نوازش شکم را دوست دارد که صحیح نمی باشد. شما باید قسمت های مختلف بدن این پرنده را لمس کنید تا این که بفهمید کدام قسمت برای او خوشایند تر است. وقتی که توانستید در این کار موفق شوید پرنده به نشانه لذت و رضایت نوک خود را به هم می زند و همچنین مردمک چشمش تغییر می کند و در حالت کلی می توانید آرامش را در او ببینید. 

سخن آخر 

در حالت کلی بدانید که تمام عروس هلندی های جوجه و جوان مستعد یادگیری و اهلی شدن هستند و این به تلاش شما بستگی دارد که چقدر برای پرنده وقت بگذارید. اگر با صبر و حوصله برای آموزش او اقدام کنید و از انواع مواد غذایی در تغذیه او استفاده کنید و مهر و محبت خود را به او نشان دهید،  مسلما پرنده نیز به شما عادت خواهد

ممکن است شما دوست داشته باشید
1,200 نظرات
 1. najmehakdari@gmail.com می گوید

  سلام من یه جوجه عروس دارم ک تازگی پریدن یاد گرفته چجوری میشه بهش یاد بدم جایی ک برم همراهم بیاد اصلا امکانش هست؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید به خودتون عادتش بدید
   و اونو شرطی کنید
   اموزش های مقاله رو بخونید

 2. محمد می گوید

  سلام من یه عروس هلندی ده ماهه لوتینو خریدم ۱۵ روز شده نر هست ولی هنوز با ریتم نمیخونه یعنی اصلا سروصدا نداره و میترسم ماده باشه با اینکه ظاهرش کاملا نر هست یا اینکه تو لک باشه نظر شما چیه؟
  و یه مورد دیگه
  فروشنده ب من گفت دستیه حتی تو اونجا سریع پرید رو دست فروشنده و باهاش بازی کرد ولی همون‌طور ک شما گفتید منم زیاد سر ب سرش نذاشتم ولی حالا بعد چند روز فقط گاز میگیره حتی من میذارم ک پوست دستم رو هم بکنه ولی دفعه بعد دوباره همین کارو تکرار می‌کنه ب نظر شما باید چ کاری انجام بدم ک دستی خودم بشه و دیگه گاز نگیره ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تمام موارد گفته شده در مقاله رو مطالعه کنید
   چون پرنده ۱۰ ماه سن داره ، اهلی کردنش یکم مشکل
   همانطور که داخل مقاله گفته شده ، عروس های ۲ الی ۳ ماهه بهترین گزینه هستند.
   تلاشتون رو بکنید ولی اجازه ندید دستتون رو زخمی کنه

 3. سارینا می گوید

  سلام ببخشید من ۳ روزه۱ عروس هلندی گرفتم
  نمیدونم چرا خیلی مثلا جیک جیک نمیکنه و حرف نمیزنه

  و اینکه بیسکوییت ساقه طلایی براش خوبه

  از دستمم بعضی اوقات درحد خیلی کم سیب میخوره

  میشه راه نماییم کنید

  ممنون میشم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه اصلا ساقه طلایی و بیسکوییت و چیپس و پفک و این جور چیزا ندید براش ضرر داره
   فقط دانه ، میوه و سبزیجات
   از فروشنده یا پرورش دهنده قبلی بپرسید که به چه غذاهایی علاقه داره
   برای اموزش نحوه غذا دادن به عروس هلندی مقاله زیر رو بخون
   اموزش تغذیه عروس هلندی

 4. امیر می گوید

  سلام خشته نباشید
  ممنون از سایت عالیتون
  من یک جفت عروس هلدی دارم که وحشی هستن و تخم گذاشتن آیا امکانش هست که جوجه هایشون هنگامی که پیش پدر مادرشون هستن اهلی کرد یا حتما باید از پدر و مادرشون جداشون کنیم ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید جدا بشن
   جوجه ها رو زیاد دستتون بگیرید ممکنه پدر و مادرش اونارو بکشن !

 5. ‌امیر می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم ک ۴ تا تخم دارن…
  ولی تو روز میبینم ک جفتگیری میکنن ….
  مشکلی نداره؟؟ دوباره شروع نکنن ب تخمگذاری!!

  1. ادمین می گوید

   سلام
   رو تخم ها نمیشینه ؟

 6. حنانه می گوید

  سلام من چند روزی میخوام برم سفر و امکان بردن عروس هلندیم رو ندارم و قصد دارم بزارمش پیش یکی از دوستام میخواستم بدونم در این مدت که اتفاقی نمی افته براش یا مریض نمیشه چون خیلی بهم وابسته شده و اینکه تو این مدت به دوستم عادت نمیکنه که من رو فراموش کنه ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه دوستتون خوب نگهدارن مشکلی پیش نمیاد
   نه شمارو فراموش نمیکنه ، ممکنه یه روز غریبی کنه باهاتون ولی باز خوب میشه

   1. ابوالفضل می گوید

    سلام من یک عروس هلندی گرفتم یک سالشه و نر هم هست یعنی دیگه دستی نمیشه کرد 😔

    1. ادمین می گوید

     سلام
     چرا میشه
     اگه تنها باشه تلاش کنید دستی هم میشه

 7. رضا می گوید

  سلام خسته نباشید من ۱۰ روز یه عروس هلندی خریدم روز اول داخل قفس بود روز دوم در قفس باز گذاشتم گفتم هر وقت خودش خواست بیاد بیرون
  روز سوم خودش اومد بیرون و رو سر قفسش میشینه میاد پایین غذا میخوره دوباره بالا میره هر دفعه هم میاد دو تا پرواز کوچیک هم میکنه چون بالاش چیده شده
  میخوام ببینم واسه اینکه دستی بشه حتما باید داخل قفس باشه و مراحلی که گفتید انجام بدم یا بیرون هم رو سر قفسش باشه مشکلی نداره؟

  راستی تو این ده روز هنوز عادت نکرده ناز نمیذاره بکنیش و عقب عقب میره یا حالت گاز گرفتن میگیره ولی گاز نمیگیره و صدای هیس میده

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه مشکلی نداره بیرون قفس هم دستی میشه
   سعی نکنید اول کاری نازش کنید ، اول دستتون غذا بریزید تا رو دستتون غذا بخوره
   اونجوری نترسونیدش خودش بعدا اجازه میده نازشم میکنید
   فعلا تو دستتون بهش غذا بدید

   1. محمدرضا می گوید

    چشم. خیلی ممنون

    1. ادمین می گوید

     موفق باشی

 8. ‌امیر می گوید

  سلام.
  من یک جفت عروس هلندی دارم ک ۴ تا تخم گذاشتن…
  الان ۲۲ روز هست ک دارن میخوابن روشون.
  ولی اثری از جوجه نیست!!

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ۲۲ روزه که روی تخم اول خوابیده ؟ باقی رو کی گذاشته ؟

   1. ‌امیر می گوید

    بله با امروز ۲۳ روز هست ک داره میخوابه روی تخم اولی سایر تخم ها هم یک روز درمیان گذاشته….

  2. ......... می گوید

   سلام

   من یک عروس هلندی رو پیدا کردم ک گربه قصد داست اون رو بگیره اما گربرو گاز میگرفت و اجازه این کارو بهش نمیداد،،، کاکلش حدود۲سانتی متره و خودشو مرتب میکنه،و بهش ارزن دادم و حدود ۱۵دقیقه داشت میخورد، پرنده سالمه؟و میتونید بگید سنش چقدرع ؟ ،،، اما خیلی گوشه گیره ، هنوز قفس براش نخریدم و میزارمش داخل کارتون ،و جوری هست ک فکر میکنی ناراحته!میشه بگید چکارش کنم ک اینجوری نباشه ، و ما دورش رو شلوغ میکنیم ک احساس تنهایی نکنه .

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    چون محیطش تازه است ، استرس شدیدی داره
    اصلا نباید دور و برش رو شلوغ کنید
    هر چه سریعتر براش قفس بخر و اون تا مدت یک هفته باید توی اتاق تنها باشه و فقط یک نفر بهش اب و غذا بده تا اینکه کاملا به اون شخص عادت کرد و کم کم احساس شادابی خواهد کرد.

 9. محمدرضا می گوید

  سلام.وقت بخیر.یکی ازعروس هام‌زیربالش خون اومده.نمیدونم چی شده وخیلی گوشه گیرشده وکسل شده.چکارکنم سرحال بشه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ببرید دامپزشکی بررسی کنه همینجوری نمیشه گفت دلیلش چیه شاید بیماره

   1. آتریسا می گوید

    سلام خسته نباشید من ی عروس هلندی ۶ماهه دارم آیا میتونم دستی کنم و بهش حرف زدن یاد بدم؟ و اینکه نرم هست

    1. ادمین می گوید

     سلام
     بله میشه
     نیاز به تمرین زیادی داره تا صحبت کردن یاد بگیره ولی خوب زود دستی میشه
     مواردی که گفتیم رو انجام بدید

 10. چیلی و چولی می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید من ۲ روز پیش از یک پرورش دهنده ای یه جفت عروس هلندی ۳ ماهه خریدم و اینکه پرورش دهنده بهم گفت فقط یکیشون رو اهلی و دستی کنید چون اگه ۲ تاشون دستی بشن تخم هاشون جوجه نمی شن ایا درسته؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ربطی نداره به نظرم
   زمانی که با هم جفت گیری کنن ، تخم ها نطفه دار میشن و پرنده ها باید روی تخم ها بخوابن
   اگر نخوابیدن می تونید از ایزی باتور ۶ استفاده کنید.

 11. رضایی می گوید

  آرش
  ببخشید یه سوال آیا اشکالی داره که پرنده وهشیمو
  بزارم کنار پرنده ای که وحشی نیست جفتشون عرس هلندی هستند

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید در اوایل با هم دعوا کنن که در این صورت هر کدوم باید در ک قفسی جداگانه باشن
   بعد از مدتی که به هم عادت کردن میتونی بندازی پیش هم

 12. Bahar می گوید

  سلام
  عروس هلندی من ۲ ماهشه و ۲۰ روزی‌ هست‌ ک خریدمش‌
  از دستم‌ غذا میخوره‌ ولی تامیخوام‌ نازش‌ کنم‌ سریع فرار میکنه‌ و نمیزاره‌ انگار هنوز‌ میترسه‌ ازم‌
  میشه راهنماییم‌ کنید‌ که چیکار کنم‌ نترسه
  ممنونم‌

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان بهتون عادت میکنه فقط کاریه نترسونیدش و با زور نگیریدش

 13. امیر می گوید

  سلام من دیشب عروس هلندی ۵۰روزه از پرورش دهنده خریدم که گفتند چهارجفت عروس هلندی داره جوجه میگیره با شرایط درست دماسنج دستگاه اکسیژن و… به من گفت ۵۰ روزست دانه میخوره من یک پرنده خریدم گفت دوتا بخر فرقی نمیکنه با یکی،دوتاش راحت دستی میشن میخوام ببینم دوتا هستن دستی میشن یا حتما باید یکی باشه جنسیت هم نمیدونم دیشب آوردم الان دستمو میبرم داخل قفس کار ندارن از دستم غذا هم میخواد بخوره میاد نزدیک باز میترسه میره عقب به نظرتون چطور دستی کنم.اگر دوتا سخت دستی میشن دوتا قفس جدا بزارم.ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   الان جوجه هستن شاید مشکلی نداشته باشن ولی بزرگ که شدن و جفت شدن دستی نمیشن !
   قفس جدا هم مهم نیست بهتر بود دو تا نمیخریدید و یکی میخریدید

   اینکه روز اول از شما میترسه طبیعیه کمی طول میکشه تا به شما و جای جدید عادت کنه ، قفس رو جابجا نکنید

   1. امیر می گوید

    دانه مورد علاقه عروس هلندی ها چیه؟
    من ظرف غذا پرنده را برمیدارم بعد یک ساعت روی دستم دانه میریزم تا نزدیکش میبرم نگاه میکنه محل نمیده دست که بهش میزنم برمیگرده گارد میگیره چطور دستیش کنم

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     باید اینقد توی دستتون بهش غذا بدید تا بهتون عادت کنه
     غذای مورد علاقه هم همون غذایی هستش که بیشتر وقتا میخوره و یا برای خوردنش بی قراری می کنه

 14. ?? می گوید

  سلام
  عروس هلندیم با شیرازه فرش بازی میکنه و خی ی دوسش داره و وقتی تو خونه ازاده همش میره سمته کناره های فرش و با شیرازه هی فرش بازی میکنه و با نوکش میگرتشون و میکشه…
  مشکلی نداره این کارش؟!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر شیرازه الوده باشه می تونه پرنده رو بیمار کنه
   بهتر که به جای ان نخ و کاموای تمیز رو در اختیار پرنده قرار بدید

 15. آرش می گوید

  درود خسته نباشید
  بنده یه ۲۰ روزی میشه که عروس هلندی ۳ ماهه خریدم
  روی قفسشو هرشب ساعت ۹ تا ۹صبح میکشم
  از صبح که روی قفسشو برمیدارم هی سوت میزنه و ورجه وورجه میکنه تا ظهر
  از ۲.۳ ظهر به بعد دیگه پرنده بی حال و ارومه و وقتی بهش دست میزنم واکنشی نشون نمیده
  اول فکر میکردم سرما خورده
  ولی وقتی ۲۰ روزه که همین مدلیه بعید میدونم سرما خوردگی باشه
  بنظرتون چیکار کنم پرنده اکتیوی باشه و تا شب سر صدا کنه و بازی کنه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا دلش جفت میخواد
   براش جفت بخر یا یدونه اینه بذار داخل قفسش

 16. mostafa می گوید

  سلام خسته نباشید من یه عروس هلندی ۹ روز کار داره بشه ۲ ماهه دیشب خوب بود با هام دستی بود ولی الان وقتی نازش میکنم فرار میگنه یا صداش خش خش دارهکمک میکند

  1. ادمین می گوید

   سلام
   حتما کاری کردید ازتون ترسیده
   دلیل خاص دیگه ای با توجه به گفته های شما مشهود نیست

   1. Mohsen می گوید

    سلام خسته نباشید
    من هم عروس هلندیم همین مشکل رو داره
    عصر که خریدم خوب بود ولی الان تو قفس هی می‌ره اون ور و این ور هی تکون میخوره هرچی می‌ره کنارش جیغ میزنه و اون ور و این می‌ره و تمام خونه شده لطفاً میشه بگین چیکارش کنم
    راستی همین عصر خریدمش
    همون موقع دستیه دستی بود ولی الان نه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     مدتی طول میکشه تا صاحب قبلی رو فراموش کنه و به شما عادت کنه
     بهتر که تنهاش بذارید تا کم کم اروم بشه
     اصلا دور و برش رو شلوغ نکنید و فقط شما بهش اب و غذا بدید

 17. یه بنده خدایی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من یه عروس هلندی دارم
  و میخوام بدونم جنسیت و سنش چقده میشه راهنماییم کنید
  و اینکه عروس هلندیم هر ازچندگاهی دهنشو باز میکنه و گردنشو بلند میکنه انگار ک یه چیزی تو گلوش گیر کرده و میخواد ک قورتش بده…یه همچین حالتیو پشت سر هم اجرا میکنه…میخوام بدونم مشکلش چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا چیزی توی چینه دانش گیر کرده
   حتما بهش اب کافی بدید
   مقداری سرکه سیب بدید
   و همراه با دانه ها بهش سنگ ریزه بدید تا بتونه اونا رو هضم کنه

 18. Homan می گوید

  سلام
  عروس هلندیم چند روزه که میره جلو اینه و
  وحشی شده و ار کی از کنارش رد میشه گاز میگیرتش

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شدیدا نیاز به جفت داره
   حتما براش تهیه کنید
   از پرورش دهنده های معتبر و بهتر که همسن باشه و قبل از خرید از سالم بودن پرنده مطمئن بشید

 19. !!!! می گوید

  سلام.خسته نباشید
  امذوز عروس من روی قفس بود که درجا بال میزد.
  بال هاش هم میخورد به قفس.
  الان خونریزی نداره اما بال راستش خیلی اذیت میکنه وقتی بال اش رو تکون میده جیغ جیغ میزنه!!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که یک قفس بزرگ براش بخرید تا به راحتی بتونه پروزا کنه
   اون نیاز به پرواز داره همانطور که شما نیاز به پیاده روی دارید
   باید ورزش کنه
   اگر می تونید اونو توی اتاق رها کنید تا پرواز کنه
   اگر دچار شکستگی نشده باشه به مرور زمان خوب میشه

 20. ?? می گوید

  سلام وقت بخیر
  من عروس هلندیم چهار پنج ماهشع.پرهاش رو کوتاه نکردیم.و میخام بهش پرواز کردن رو یاد بدم.خودش پرواز میکنه ها ولی وقتی ک پرواز میکنه انگار نمیدونه ک کجا بشینه و خوشو ب درو دیوار میکوبه.(خوب پرواز میکنه و قشنگ بلند میشه از رو زمین ولی بلند ک میشه دیگ نمیشینه جایی و همه جای خونه رو پرواز میکنه اخرم میخوره ب در یا دیوار میوفته زمین…
  چیکار باید بکنم ک اینجوری نشه؟میترسم یچیزیش بشه‌ توروخدا یه راهه چاره ای بزارید جلو پام.خیلی دوست دادم وقتی ک بلند میشه پرواز کنه اروم بره بشینه یجا و نخوره ب دیوار.از کارشناس و همچنین ادمین خواهش میکنم کمکم کنید .ممنونتون میشم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   برای رفع چنین مشکلاتی باید ابتکار بخرج بدید ، مثلا تو جای مشخص از خونه یه تاب از چوبه ای که داخل قفس میزارن براش درس کنید که از سقف آویزون باشه ، بعد پرنده رو بگیرید ببرید بزارید روی اون
   این مورد باعث میشه که به اون قسمت اشنا باشه ، چند بار اینکار انجام بشه اونجارو میشناسه و میره میشینه رو اون !
   همچین شرایطی رو براش درس کنید .
   وقتی داره پر میزنه اصلا توجه نکنید بهش ، وقتی که توجه میکنید یا صداش میکنید ممکنه بترسه و نتونه تعادلش رو حفظ کنه

 21. ‌امیر می گوید

  سلام.
  من یک جفت عروس هلندی دارم ک امروز دیدم یک تخم گذاشتن….
  تخمی ک گذاشتن کمی آغشته به فضله هست
  مشکلی نداره؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   فضله رو به کمک یک دستمال خشک و زبر پاک کنید.

 22. متین می گوید

  سلام خسته نباشید
  چندتا سوال دارم
  یک اینکه چه موقع یا چند وقت یکبار باید عروس هلندی را پیش دامپزشک. برد
  و یکی دیگه اینکه تو قفس عروس هلندی آینه بزاریم یا نه یک جفت هستن
  خیلی ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر جفت هستند نیازی به آینه نیست
   بهتر که هر شش ماه به دامپزشک مراجعه بشه

 23. محمد می گوید

  عروس هلندی من چند روزه بعد خاروندن خودش و تکوندن یکی از پرای کوچیکش میفته و سه ماهشه، آیا از پرریزیه؟ یا پرکنی

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به احتمال زیاد
   اما اگر همراه با خارش زیاد و قرمزی و التهاب پوست باشه احتمال بیماری قارچی و پوستی هست و باید درمان بشه

 24. Maedeh می گوید

  سلام خسته نباشید عروس هلندی من یک سالشه امکان اهلی شدنش هست؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله اموزش هارو انجام بدید اهلی هم میشه

 25. ‌امیر می گوید

  سلام.
  من یک جفت عردس هلندی دارم… و دوتا سوال دارم.
  ۱-عروسام یک جوجه کردن و بعد ۲ روز دیدم جوجه مرده¡¡¡ دلیلش چیه؟
  ۲- ماده حالت مستی میگیره به خودش اما نر اصلا جفت گیری نمیکنه….
  لطفا راهنمایی کنید🤔

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوب رفتارشون رو بررسی میکردید ؟ ضربه ای به جوجه میزدن ؟ بهش غذا میدادن ؟ وقتی از بین رفت چینه دانش پر بود ؟ جیک جیک میکرد تو اون چند روز ؟ وقتی جوجه اورده بودن جفتگیری هم میکردن ؟
   صبور باشید اونم عکس العملی نشون خواهد داد .

   به طور کلی نگهداری از جوجه کار راحتی نیست و من همیشه به دوستان گفتم که اینقدر به دنبال جفتگیری و جوجه دادن پرندشون نباشن و از بدون در کنار پرندشون لذت ببرن .

 26. 8585 می گوید

  سلام خسته نباشید.
  علت این که عروس هلندی نوک هاشو ب هم میماله چیه؟!
  ینی نوک بالا و پایینش رو مدام میکشه روی همدیگه و صدای ساییدگی یا خراش دادن چیزی رو میده
  دلیلش چیه؟
  یک سواله دیگه هم داشتم.عروس هلندی من سه ماهشه و یه ماهه ک پیش ماعه.همش اسمشو صدا میکنیم ک یاد بگیره و خودشم بگه.هرزگاهی هم ی سرو صداهای باحالی میکنه ک انگار داره اواز میخونه.اما تا حال اسم خودشو نگفته…
  چیکار کنیم ک ب حرف بیاد و اسم خودش رو بگه.امکان داره تو ابن سن زبون باز کنه یا باید ب بلوغ برسه؟(پرندم نره)

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نوک ساییدن عادیه مشکلی نیست اکثرا این کار رو می کنن
   اگر باهاش تمرین کنید به مرور زمان یاد میگیره حتما از دانه های مورد علاقه برای تشویقش استفاده کن

 27. mim:) می گوید

  سلام من به تازگی یک عروس هلندی گرفتم که چهارساله هستش و خیلی هم از اینکه چهارساله گرفتم پشیمونم ولی خب دیگ این عروس هلندی من سه چههر روزه اومد به هبچ وجه نمیزاره انگشتم بهش بخوره روی دستم و شونم میاد فقط وقتی هم ک میخام بهش دست بزنم گازم میگیره و تا میخام بیارمش پیش خودم یا روی شونم سریع پرواز میکنه و دوباره میاد میشینیه روی قفسش من خیلی خیلی دوست دارم ک اهلی بشه و بیاد روی دستم و بهم عادت کنه ولی اصلا روس دستم نمیاد بنظرتون راهی وجود داره یا باید چکار کنم؟؟ ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید به شما و خونه ی جدیدش عادت کنه
   وقتی نوک زد عکس العمل نشون ندید

 28. 12340 می گوید

  سلام من یک عروس هلندی خریدم فروشنده گفت ۴ ماهش
  جیق زیاد میزن حمله کوچک میکن
  چه کاری انجام بدهم که با من خوب باشد

  1. ادمین می گوید

   سلام
   موارد گفته شده در همین پست رو اجرا کنید خوب میشه

 29. Sana می گوید

  سلام خسته نباشید میخواستم ببینم چطور میشه تشخیص داد عروس لوتینو ۳ ماهه نر هست یا ماده؟و درسته میگن لوتینو ها کور رنگ هستن؟
  کلا صدای زیادی در نمیاره چهار یا پنج بار در روز حالت جیغ اگه خوشحال باشه یا چیزی احتیاج داشته باشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نمیشه تشخیص داد ، بهترین راه تشخیص آزمایش خون هست ، اگه از روی رنگ و اینا هم تشخیص بدید بازم هم بیشتر از ۷۰ درصد خطا داره

 30. Bahar می گوید

  سلام
  من تقریبا‌ ۱۰ روز پیش یه عروس هلندی ۲ ماهه خریدم تا الان هروقت دستمو‌ بردم‌ داخل‌ قفس تا غذا بریزم‌ داخل ظرفش‌ سریع‌ میره اون ور و یه‌ صدای هیس مانند‌ میده کنارشم‌ که میشینم‌ و باهاش‌ حرف‌ میزنم‌ میلرزه‌
  چیکار کنم راحت دستی شه؟
  ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هنوز به شما عادت نکرده و ازتون میترسه
   اصلا کاری بهش نداشته باشید
   اب و غذا رو عوض کنید و تنهاش بذارید تا به مرور زمان بهتون عادت کنه

 31. 4567 می گوید

  سلام
  یکی از پرهای دمِ عروس هلندیم از وسط کج شده و کاملا از بین پرای دیگه زده بیرون
  چیکار کنم؟ صبر کنم خودش بیفته یا باید بکنمش؟
  من که دلِ کندن ندارم اما اگه هم این روش رو انجام بدم، با ما سرسنگین نمیشه؟ تازه خریدیم و حین جابه‌جایی اینطور شد.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   با قیچی ببرید
   از ریشه نه ها
   از وسطاش که خون نیاد

  2. 😍هستی می گوید

   خب ب پرنده فروشی یا دامپزشکی ببریدش

 32. MMS می گوید

  سلام
  من یه عروس هلندی نر گرفتم خیلی وحشیه و امکان دستی شدن اون وجود داره و سنش هم ۲ سال هست و ممنون میشم بگید که چگونه از این دو تا جوجه بکشم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   چون سنش بالاست فکر نمی کنم بشه اهلی کرد.
   برای جوجه کشی هم باید یک ماده همسن اون پیدا کنید و جفتشون بدید

 33. ‌امید می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم ک ۲ تا تخم گذاشت ک بعد ۲۱ تا ۲۳ روز جوجه نشدن مشکل از چی میتونه باشه استاد؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   علت های مختلفی میتونه داشته باشه
   تخم ها رو بررسی کنید ببینید داخلش جوجه هست یا نه
   اگر هنوز پرنده روی تخم ها خوابیده کاری بهش نداشته باش تا جوجه کشی رو ادامه بده شاید جوجه ها دیرتر بیان بیرون

 34. ## می گوید

  سلام
  خسته نباشید، روزتون بخیر ✨
  عروی هلندی اولی که داشتم به هیچ عنوان مدفوعش بو نمی‌داد. اما دومی که جوجه هم هست و حدود ۵ ماه، مدفوعش بو میده و حالت سالمی هم نداره.
  دمای خونه پایینه تا دو سه روز و احتمالا بخاطر همینه اما بوی مدفوعش طبیعیه؟ میترسم عفونت داشته باشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا از سرماست
   حتما از بخاری توی اتاقش استفاده کن و در و پنجره ها رو باز نذار
   برای رفع بوی بد اتاق از فن تهویه استفاده کن
   اب و غذای کافی همراه با مولتی ویتامین به پرنده بدید تا بهبودی لازم رو پیدا کنه

 35. محمد حسین می گوید

  سلام به نظر شما عروس نر بهتره یا ماده ممنون میشم پاسخ بدید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه تکی میگیرید نر

   1. سام می گوید

    سلام. من قصد خرید عروس هلندی دارم .ایا عروس هلندی که سخنگو و اهلی باشه بخرم به من عادت خواهد کرد یا نه . ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     یکم سخته چون به یکنفر دیگه وابسته شده و دل کندن از اون فرد براش سخته
     بهتر که جوجه سه الی چهار ماهه رو بخرید و اهلی کنید.

 36. امیر می گوید

  سلام خسته نباشید
  بنده امروز یک عروس هلندی ۲ ماهه تهیه کردم که به نظر خیلی هم آروم میاد چون هم موقع خرید وقتی فروشنده داشت داخل قفس میگذاشتش و نوازشش میکرد مقاومتی نکرد هم خیلی بی تابی نمیکنه و ساکت میشینه . فقط نمیدونم اهلی کردن رو شروع کنم یا نه چون هم اینکه تازه آوردیمش .
  ممنون میشم اگه جواب خیر هست بفرمایید که چند وقت دیگه برای اهلی کردنش اقدام کنم .
  بسیار سپاسگزارم .

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای شروع کار کافیه که مقداری غذا بذارید کف دستتون و دستتون رو ببرید داخل قفس
   اگر دستتون رو گاز گرفت پس هنوز زوده و باید یک یا دو هفته صبر کنید تا کاملا به شما و محیط جدید عادت کنه
   زمانی که به همه چیز عادت کرد و هیچ استرسی در برخورد با اشیا و مردم نداشت می توانید اموزش رو شروع کنید.

 37. عسل می گوید

  سلام ببخشید میشه راهنمایبم کنین چجور
  عروس هلندی بخرم
  و چه چیزی بدم تا همیشه سر حال باشه
  و وسایل لازم براش چیه
  و اینکه به جلیقه ی پرواز نیاز داره؟؟:

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما به صورت حضوری و از خود پرورش دهنده یعنی کسی که اونا رو پرورش داده بخرید نه از فروشنده ها و واسطه ها
   چون پرورش دهنده در اینده می تونه برای پرورش بهتر پرنده شما رو راهنمایی کنه
   خود پرورش دهنده بهتون میگه چیا لازمه
   اگر می خواهید پرنده شما به صورت ازادانه اما با کنترل شما پرواز کنه می تونید از جلیقه پرواز استفاده کنید.

   1. جلیلی می گوید

    سلام
    من ۲روزه یک عروس هلندی لوتینو گرفتم ۴ماهشه توی این دو روز همش خسته هستش

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     احتمالا عروس هلندی بیمار خریدید ، به فروشنده برگردونید و از یک پرورش دهنده معتبر و با تجربه خریداری کنید.

 38. سارا می گوید

  سلام عروس من پرای دمش میشگنه و میفته، میدونید از چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا وارد دوره پر ریزی شده
   از غذای پروتئین دار استفاده کنید و بهش برسید
   حتما از پلت مخصوص طوطی ها استفاده کن

 39. بهار می گوید

  سلام
  من دیشب یه عروس هلندی ۵۰ روزه خریدم نرم‌ خور شده‌
  ولی از دیشب یا میلرزه یا همش خوابه اینا عادیه؟
  وقتی باهاش حرف میزنم‌ اولش خیلی توجه میکنه بعد دهنشو‌ مزه‌ مزه‌ میکنه‌ بعدشم چشاشو‌ یواش‌ میبنده‌‌
  به نظرتون‌ دستی میشه
  ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   دمای محیط رو ببرید بالا احتمالا سردشه
   اگر اشتها نداشته باشه و اسهال داشته باشه به احتمال زیاد بیمار شده و باید با دامپزشک مشورت کنید.

 40. محمد می گوید

  سلام یه مدته عروسم که سه ماهشه میاد رو شونم و پام و… ولی از دستم فقط فرار میکنه و فقط میزاره سرشو ناز کنم، چیکار کنم دستمم بیاد؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید انقدر از دستتون بهش غذا بدید تا بهش اعتماد کنه
   وقتی که دستتون رو می برید فکر می کنه که می خواهید بگیریدش یا بهش اسیب بزنید

 41. پیمان جیبا می گوید

  سلام من یه دونه عروس هلندی نر دارم که ۳ یا ۴ سالشه الان یه پنج روزی میشه که براش عروس هلندی ماده خریدم ماده که نه ماهشه خیلی وحشیه وقتی من از کنار قفس رد میشم اون خودشو به قفس میکوبه تا فرار کنه وقتی هم که دستم رو داخل قفس میبرم با بیارمش بیرون خودشو به قفس میکوبه وقتی هم آزادش میکنم که بیاد بیرون پرواز میکنه خودشو به درو دیوار میکوبه اصلا بلد نیست که بیاد رو دست من میترسم که عروس هلندی نر رو هم وحشی که چون اون نره دستس هست آیا میشه عروس هلندی ماده رو رام کرد ؟ ممنون میشم اگه بگید .

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید به مرور زمان رام کنید
   اصلا با زور نگیریدش و کاری نکنید که ازتون بترسه و فرار کنه
   فعلا تا یکی دو هفته کاریش نداشته باشید کم کم بهتون عادت میکنه
   چون شما و محیط براش تازه هستید میترسه
   جای نگرانی نیست

 42. متین می گوید

  لطفاً اگه میشه جوابمو. بدید چون ی پرنده رو می‌خوام بخرم
  می‌خوام ببینم ارزششو داره
  من دوست دارم نرو ماده باشند و. نر سخنگو من. وقت لازم رو دارم و روزی ۲ ساعتی تقریبا با. پرنده کار میکنم می‌خوام ببینم یادش نمیره که وقتی روزی دو ساعت باهاش کار بشه
  اون روزی که خیلی کم باشه در روز ۲بار نزدیکای ۲۰تا۳۰دیقه بیرون از قفس باشند؟؟؟؟؟
  میشه بخرم؟؟؟
  پس از اینکه خریدم بعد چه مدت پا جفتشون بکنم؟؟؟
  اصلا پا جفت بکنم یا تو دوتا قفس کنار هم بزارمشون چون من قفس هم دارم
  لطفاً جواب همه سوالاتم رو بدید این سایت واقعا عالیهههعهههه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه نر و ماده باشن، یعنی جفت باشن، سخنگو نمیشن و رام هم نمیشن
   اگه تک نر بگیرید نمیشه گفت که حتما یاد میگیره یا خیر ، اگه اصولی یاد بدید ، یعنی روزی ۵ بار هر بار ۱۰ ۱۵ دقیقه ، امکان یادگیری زیاده
   دو قفس جدا هم بهتره خریداری نکنید ، یا جفت بخرید یا تکی

 43. عاطفه می گوید

  سلام من یه عروس هلندی نر ۷ ماهه دارم
  وقتی صداش میزنی میاد سمتم و ۱۰ کلمه ام یاد گرفته و صحبت میکنه و نوازش هم میکنم ولی بعضی اوقات گاز میگیره والان گاز گرفتنش بیشتر شده چیکار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   عادیه جای نگرانی نیست
   شاید از چیزی ترسیده و یا دستتون رو یهویی می کشید برای همین فکر میکنه که قصد اسیب زدن رو دارید
   بهتر که با همون دست غذاشو بدید تا کم کم بهتون اعتماد کنه دوباره و اگر گاز گرفت دستتون رو نکشید

  2. H.A می گوید

   سلام وققتون بخیر
   من یک عروس هلندی ماده ۴ ماهه دارم ، رو دستم میاد لی در صورتی که خودم برم سمتش و اینکه تا رو دستم میگیرمش شروع میکنه به خودشو خاروندن اصلا توجهی نمیکنه .اما وقتی میزارمش زمین بازیشگوشیشو داره کلا ارتباط نمیگیره .ایا این موضوع اوکی میشه یا یه پرنده دستی بخرم؟
   همچنین این موضوع برام سواله چرا تا رو دستمون میگیرم شروع میکنه به خودشو خاروندن و پرآرایی

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    پرندتون زیادی حساس و فکر میکنه که توی دستای شما کثیف شده
    برای همین پرهاشو تمیز می کنه
    بهتر که توی دستتون نگیرید و از طریق غذا دادن با دست ، به خودتون عادت بدید

 44. Bahar می گوید

  سلام‌
  من میخوام عروس هلندی بخرم به نظرتون‌ در چه سنی باشع بهتر دستی میشه و بهم عادت میکنه و خودش هم اذیت نمیشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در سن سه الی چهار ماهگی و بهتر که نر باشه

 45. متین می گوید

  خب من دوست دارم دوتا باشند
  من اگه به قدر کافی باهاش تمرین کنم یعنی نر سخنگو دیگه حرف نمیزنه ؟؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر هر روز تمرین کنید و به شرطی که پرنده تمام حواسش به شما باشه و به جفتش توجه نکنه ، می تونه سخنگو بشه که البته نیاز به تلاش بیشتری داره

 46. متین می گوید

  سلام من یک عروس ماده دارم که کاملا دستی و لوس هستش که تقریبا روزی ۲ ساعت بیرونه نزدیک های یک سالشه و من می‌خوام یک عروس نر براش بخرم می‌خوام ببینم اگه یک نر سخنگو بخرم بعد که جفت میشن یادش نمیره حرف زدن اگه خیلی بیرون بیارمشون و باهاشون بازی کنم
  دوست دارم که سخنگو باشه ولی اگه هزینه بیخود هستش فقط دستی بگیرم ولی اگه روزی یکی دو ساعت بیارمش بیرون و باهاش بازی کنم و حرف بزنم فایده ای داره؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا عروس هایی که جفت هستن با هم سرگرم میشن و کم کم وابستگی شون رو به صاحبشون از دست میدن
   تا زمانی که وقت کافی برای سرگرم کردن ماده دارید و پرنده احساس تنهایی و افسردگی نمیکنه نیازی به خرید نر نیست .

 47. لمون می گوید

  سلام خسته نباشی
  من پرندم تازگیا داره سعی میکنه بخونه یا سرو صدا کنه(سه ماهشه) امروز موقعی ک داشت سعی میکرد بخونه. هی پشت سر هم دهنشو باز میکرد و زبونشو داخل دهنش تکون میداد و گردنشو ی تکون های ریزی میداد….
  دلیلش چیه؟
  داره تلاش میکنه بخونه یا مشکل دیگ ای داره؟؟
  عروس هلندی ها اصن موقع خوندن دهنشونو باز میکنن؟!!!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   داره تلاش میکنه بخونه
   موقعی که پرنده سرحال و داره میخونه
   شما هم کنارش بشینید و کلمات مورد نظرتون رو بهش اموزش بدید و کمی از غذای مورد علاقش رو بدید تا بیشتر برای حرف زدن ترغیب بشه

 48. Mahdikheiri می گوید

  سلام و خسته نباشید

  بخشید من چهار روزی میشه عروس هلندی خریدم جنسیتش نره دوماه و نیم به دستم نمیاد ولی از دستم غذا میخوره اصلا هم تو قفس نمیمونه مگر این که دقیقا بعد گذاشتن به قفس چراغارو خاموش کنم
  خیلی کم صدا میده کلا کاکلش بالا هست
  دستمو میبرم تو قفسش فرار میکنه ولی گفتم از دستم دون میخوره
  پرهاشو نزدم و با چسب نبستم اصلا اصلا به دستم نمیاد و کلا از دست میترسه
  بال هاشو نبندم فرار میکنه چیکار کنم بنطرتون؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه بالشو بزنید و نه ببندید
   در و پنجره ها رو ببندید تا ازادانه داخل اتاق پرواز کنه
   به مرور زمان به شما عادت خواهد کرد، اصلا با زور کاری نکنید.

 49. ط.پ می گوید

  سلام خسته نباشيد
  من يك عروس هلندي دارم كه خييييييلي رامه (با كمك مطالب شما) ولي من حدود ۵ ماهه دارم بهش ياد ميدم وقتي صداش ميكنم بياد پيشم ولي نمياد
  الان يك سالشه و وقتي شروع به ياد دادن كردم ۶ يا ۷ ماهش بوده و تا الان داشتم بهش ياد ميدادم كه صداش كنم پرواز كنه پيشم
  اگه ميشه يه راحي بدين كه زود تر ياد بكيره بياد پيشم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این مورد تجربی هست و واقعا نمیشه دقیق گفت چیکار کنید سریعتر راه میفته
   از تشویقی یا یه غذایی که خیلی خوشش میاد استفاده کنید
   با یه صدایی صداش کنید ، اومد طرفتون غذارو بدید ، کم کم یاد میگیره

 50. امیر می گوید

  سلام من امروز یک عروس هلندی وحشی گرفتم میخاستم ببینم آیا رام میشه دستی میشه چند خیلی وحشه نمیزاره دست ب طرفش ببری ۱سالش هست

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   توضیح دادم خدمت تون
   چون بیشتر از ۱ سال سن داره و وحشی هم هست
   امکان دستی شدنش سخت ، باید وقت زیادی رو صرف تربیتش کنید.

  2. نازنین می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   یک عروس هلندی دوماهه و نیم دارم که یک هفته میشه که خریدمش از روز اول که اومد پیشم همش خودشو پف میکنه از صبح تا شب و خیلی کم از حالتش در میاد و دیروز دو بار غذایی که خورد بالا آورده میشه راهنماییم کنید که دلیلش چه چیزی میتونه باشه

   1. ادمین می گوید

    سلام
    مشخصا که بیمار شده ولی علائم بیماری خاصی نگفتید ، نوع نفس کشیدن ، فضله و رنگش یا نوعش
    این موارد مشخص میکنه که بیماری چیه و گرنه کز کردن یه گوشه و پف کردن نشان عمومی همه ی بیماری هاست .
    پیشنهاد اکید میکنم در اولین فرصت ببرید دامپزشک مخصوص حیوانات خانگی

 51. . می گوید

  سلام
  من میخواستم عروس هلندی بخرم
  برای اینکه دستیش کنم بهتره چند ماهه باشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بین ۳ الی ۴ ماه

 52. جوجو می گوید

  سلام.عروس هلندیه من تازگیا شوره پرهاش زیاد شده .دلیلش چیه؟چیکار باید کنم ک کمتر بشه شورش یا اصلا دیگ شوره نداشه باشه….؟
  یه دو هفته پیش بردمش حمام
  و اینک اب منطقه ی ما خیلی خوب نیس و قابل اشامیدن نیست و ی مقدار توش املاح داره .من با اون اب حمامش کردم‌امکان داره بخاطر اون باشه یا ن؟!
  خودش رو هم زیاد میخارونه!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره امکانش هست
   حتما با اب چند ولرمی که چند بار جوشیده حمامش کن
   اب باید ولرم باشه ها
   در و پنجره ها رو ببند و دمای اتاق رو ببر بالا
   بعد با اسپری ، اب رو بپاش روی پرهاش تا کاملا خودشو تمیز کنه
   این کار رو سه بار در هفته بکن ولی حتما دمای اتاق رو ببر بالا و پرنده رو کنار بخاری بذار تا سرما نخوره

   1. امیر می گوید

    ایا میشه دستیش کنی

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     توضیح دادم که امکانش هست ولی سخت

 53. می گوید

  سلام در حین تخم گذاری عروس هلندی و خوابیدت روی تخم چه تغذیه ای پیشنهاد میکنید؟
  مولتی ویتامین هم بهشون میدم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   زمانی که پرنده رو تخم خوابیده باشه
   بهتر که از رژیم غذایی ساده تغذیه بشه که همه چی به اندازه باشه
   چربی زیاد باعث چاقی و کلسیم و یا پروتئین زیاد باعث تخم گذاری دوباره و یا بر هم زدن سیستم گوارشی بدنش میشه
   مولتی ویتامین تا زمانی که لازم نبود بهش ندید

 54. Maryam می گوید

  سلام عروس هلندی من سه ماهشه
  تازه گی شروع کرده پرهای دمش رو کندن
  ۴تا از پرهای دمشو با نوکش کنده
  بیشتر وقتا که خونه ام براش وقت میذارم اما نمیدونم دلیل این کارش چیه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تغذیش رو بهبود بدید
   شرایط حمام رو براش اماده کنید
   کف دریا یا سنگ مینرال هم براش بزارید
   اگه تنهاست براش اینه و تاب هم بزارید

 55. مهدی می گوید

  سلام من هفت ماهه عروس هلندی گرفتم با روش های شما اهلی شد اما الان دوباره وحشی شده نمیشه بهش نزدیک شد داد میزنه وقتی هم میندازیم قفس جیغ میکشه دیگه کلافه شدم لطفا کمک کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   چه عملی انجام دادید که اینجوری شده ؟ امکان نداره بی دلیل وحشی بشه حتما عملی ، تفاوتی در محیط و … صورت گرفته

   1. مهدی می گوید

    نمیدونم شاید زیاد از حد بیرون از قفس مونده یا شاید هم زیاد تو اتاقو خونه جابه جا شده.در ضمن به پتو ها و زیر انداز ها حساس شده وقتی میبینه پرداز میکنه رو کسی که پتو دستشه‌ و بعدش داد میزنه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     نسبت بهش ترس پیدا کرده
     بهتر که شب ها موقع خواب ، هیچی روی قفسش نندازید

 56. امیر می گوید

  سلام من یک جفت عروس هلندی دارم ک ۲ تا تخم گذاشته فاصله بین تخم گذاری چند روزه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   قابل تشخیص نیست
   ممکنه ۲ روز ممکنه ۷ روز !

 57. کوکو می گوید

  سلام خسته نباشید
  من ی عروس هلندی دارم تازه داره یاد میگیره پرواز کنه.
  یکی دوبار ک پرواز کرده.یکی از پراش ک اندازش ن خیلی بزرگه ن خیلی کوجیک از بدنش کنده شده و افتاده زمین
  دلیلش چیه؟
  چیز عادی هستش ک پرهاش افتاده یا ن؟
  تا الان دوتا از پرهاش ک اندازه هم هستن افتادن!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا به دیوار یا جسم سخت برخورد کرده
   بهتر که در محیط پروازش وسایل خطرناک و برنده وجود نداشته باشه

 58. 7 می گوید

  سلام
  عروس هلندی یکسال و نیم نر دارم
  نمی‌خوام بهش اموزش و… بدم
  فقط میخام در حدی رام بشه که از من نترسه
  امکانش هست؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله میشه
   باید وقت زیادی رو باهاش بگذرونید که احساس افسردگی و تنهایی نکنه
   بعدش کم کم به شما عادت میکنه و راحت دستی میشه

 59. arad می گوید

  سلام ممنون ازاطلاعات خوبتون من دوهفته پیش یه عروس گرفتم تقریبا۵۰روزشه دستی ورام هس خواستم بدونم واسه آزادگذاشتنش که خودش بره توقفس وبیادهنوززوده؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگه میتونه پرواز کنه ، پس بهتر اموزشش بدید
   اول باید بهتون عادت کنه و وقتی که صداش می کنید سریع بیاد پیشتون
   بعدش می تونید اموزش های دیگه رو بهش بدید

 60. . می گوید

  سلام اگه پرهای عروس هلندی ۳ ماهرو بزنیم بعدا درمیاد؟ و پیشنهاد میکنید برای رام کردن پرهاشو بزنیم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله باید شاهپرها رو شناسایی کنید و بزنید تا نتونه پرواز کنه
   اگه پرهاشو بزنید ممکن از شما بترسه و اموزش رو یکم سخت کنه

 61. علی می گوید

  سلام من یه عروس پاریس شش ماهه گرفتم از اشنایی دو هفتس دارمش فقط این خوبه ولی وقتی ازاد میشه تو قفس نمیره و سمت قفس میرم حالت هجومی میگیره ازاد ک میشه مجبورم خودم بگیرمش فعلا ازادش نکنم خوبه؟ و مشکلی براش پیش نمیاد ( البته قبل بیارمش اونجا اکثرا ازاد بوده ) ممنون میشم پاسخ بدید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   چون عادت به محیط و همینطور قفس نداشته اینجوری میکنه
   در این مدت سعی کنید به زور نگیریدش تا به محیط قفس هم کمی عادت کنه
   بعد از ۲ هفته (علاوه بر دو هفته که پیشتون هست) کم کم عادت میکنه و اون موقع میتونید ازادش کنید و بعدا هم راحت بگیریدش

 62. لیفبتمجترعیط می گوید

  سلام
  ی جفت عروس هلندی دارم که البته هنوز با هم جفت نشدند و نر رو تازه خریدم.
  سه روزه و میدونم باید فرصت بدم، اما ماده واقعا بی‌توجهه نسبت به نر
  ممکنه همیشه اینطور بمونه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه همیشه اینجوری نمیمونه
   صبور باشید یع مدت بگذره خوب میشن

 63. !!!! می گوید

  سلام خسته نباشید.
  عروس من ۷ ماهه.
  حدود ۲ ماه طول کشید رامش کنم. شاهپر هاش شکستن وقتی پرواز میکرد میخورد به دیوار و دیگه تقریبا شاهپر نداشت پرهای پروازش روهم زدم و تونستم رامش کنم‌.
  حالا بعد چند وقت پرای پرواز تقریبا کامل درومده و شاهپر هم یکی درومده اما نمیدونم چرا وقتی بال میزنه یه جیغ عجیبی میزنه و حس میکنم بال سمت راستش درد داره.
  وقتی رو دستمه و میشینم و برای حفظ تعادل بال میزنه یه جیغ عجیبی میزنه حس میکنم درد داره اما وقتای دیگه که روی زمینه و میپره این جیغ رو نمیزنه.خون ریزی و هیچی هم نداره.
  وقتی به بالش دست میزنم این جیغ رو نمیزنه فقط وقتی بال میزنه اینطوری میشه.
  مشمل بنظرتون چی هست

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به صورت دیداری نمیشه در این مورد نظر داد ، باید ببرید دامپزشکی و تصویر برداری صورت بگیره و ببیند که مشکلی در پرها وجود داره یا خیر

 64. ....... می گوید

  سلام عروس هلندی من جوجس هنوز مرواز کامل بلد نیستش.
  بعضی وقتا از روی تابش در حال بال بال زدن میوفته پایینه قفس. یوقت بلایی سرش نیاد😥

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه مشکلی پیش نمیاد

 65. Taha می گوید

  سلام
  من سه تا سوال داشتم
  یک اینکه من عروسم یک سالشه و دستی بودنش رو از دست داده چجور دوباره دستیش کنم
  و دوم اینکه چه میزان لازمه در روز ازاد باشه
  و اخری هم این که دو هفته ای هست که در روز چند بار سرش رو خم می کنه و از خودش صدا های عجیب در میاره ایا مشکلی هست
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   چه مشکلی یا چه رفتاری باهاش شده ک دستی شدنش رو از دست داده ! ؟
   چجوری رفتار میکنه که میگید دیگه دستی نیست ؟
   هر میزان بیشتر ازاد باشه بهتره
   خیر مشکلی نیست شاید تنهاست و میخواد بازی کنه !

 66. ‌‌ملکا می گوید

  سلام.نباید عروس هلندی سه ماهرو که تازه یکی دوهفتس تو دست بگیریم؟ چیکار باید بکنیم یعنی فقط پیش قفس بشینیم تا اهلی بشه؟ ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله باید از دور نگاه کنید تا کم کم به شما اعتماد کنه
   و به مرور زمان دستتون رو پر از غذا کنید و بهش بدید تا بفهمه که قصد اسیب رسوندن بهش رو ندارید.
   بعدش که مطمئن شدید از شما نمیترسه، می تونید تو دستتون بگیریدش

 67. Amir می گوید

  سلام من عروس هلندی خودم رو حموم کردم با اسپری الان نظن پرهاش بهم ریخته دیگه پرهاش مثل قبلا نیست چکار کنم ؟؟ تو رو خدا بگید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خودش باید پرهاشو مرتب کنه نگران باشید
   یا می تونید با دست مرتبش کنید

 68. Amir می گوید

  سلام و خسته نباشید عروس هلندی من من تازه شپشک زده است من برای درمان شپشک او �رو و اسپری ضد شپشک گرفته‌ام آیا این اسپری مو را خوب میکند و یک سال دیگر سوال نظم پرهای او بهم ریخته است آیا شپشک را خوب کنم خوب میشود .

  1. ادمین می گوید

   سلام
   فعلا درمان با اسپری رو شروع کنید و دقیقا مطابق نوشته روی لیبل اسپری عمل کنید
   نظم پرهاش هم خوب میشه
   اسپری کمی به رشد پرها نمیکنه ، باید برای این مورد بهش کف دریا یا سنگ مینرال بدید

 69. موسوی می گوید

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  من یه عروس هلندی ۳ ماه پیش خریدم الان ۱۱ ماهشه و زود بهم عادت کرد و دستی شد ولی دوروزیه که به زور ناخوناشو که خیلی بلند شده بودن کوتاه کردم و الان خیلی میترسه و وحشی شده به نظرتون برمیگرده به حالت اولش؟ سوال دومم اینه که موقعی که گرفتم ۸ ماهش بود و پرهای بالهاشو نمیدونم کنده شده یا قیچی شده اجازه نمیده نگاه کنم ممکنه که دوباره رشد کنن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی نیست کم کم ترسش میریزه و برمیگیرده به حالت قبل
   بالهاشم اگه درست زده باشن درمیاد اگه بد زده باشن درنمیاد

 70. بهروز می گوید

  سلام من یه عروس هلندی ۲۰ روز خریدم دست سمتش میره گاز میگیره چیکارش کنم رام بشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تا ۳ هفته ممکنه این رفتار ادامه پیدا کنه تا به محیط عادت کنه
   در این مدت سعی کنید به زور نگیریدش
   صبور باشید و با ارامش رفتار کنید

 71. × می گوید

  سلام خسته نباشید.
  عروس من بی‌دلیل جیغ می‌کشه، یهو پرواز می‌کنه و اونطور که مشخصه، یا از “استرس” هست یا “جفت” نیاز داره
  بقیه احتمالات درست نیست.
  – اگه استرس داشته باشه، چه راهی رو پیشنهاد می‌دید؟ اینم بگم پرنده من اگه ما رو نبینه یا تنهاش بزاریم تو اتاق بلندتر جیغ می‌کشه
  – اگه جفت بخواد و جفت بگیرم، حالش بهتر میشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر شما در کنار قفسش بشینید بازم جیغ میزنه ؟
   بهتر که براش بیشتر وقت بذارید و بهش توجه بیشتری بکنید
   حتما از بی توجهی شما عذاب میکشه
   همیشه وقتی که اب و دان بهش میدید کنار قفسش بشینید و باهاش حرف بزنید.

   1. x می گوید

    قفس؟ این همیشه رو دوش منه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بهتر که بهش توجه زیادی بکنید

 72. آرزو می گوید

  سلام
  من دیروز یک عروس هلندی نر۵ ماهه گرفتم وقتی دستم و میبرم توی قفس فرار میکنه و از دستم دور میشه وقتی دستم و دنبالش میبرم بازم فرار میکنه و نوک میزنه چطوری دستیش کنم؟این رفتارش طبیعیه یا اینکه وحشی و اصلا دستی نمیشه؟بگیرمش توی دستم هم نوک میزنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هنوز به شما و محیط جدید عادت نکرده ، کاملا طبیعی هستش
   به مرور زمان می تونید رامش کنید
   فقط کاری رو با زور نکنید و با زور نگیریدش

 73. سجاد می گوید

  سلام ببخشید من صبح ها عروس هلندیم رو یه ساعت اینا میارم بیرون ولی بعدش میره تو قفس من ۳بعضی وقت ها ۵ ساعت میخابه خودش هم کف دریا رو گزاشتم کف قفس میره روی اون میخابه میخاستم بدونم این عادیه یا مشکلی داره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید اونجا راحته
   بهتر که براش یک لونه بذارید داخل قفس و داخلش رو از کاه یا پوشال پر کنید.
   تا داخل لونه بخوابه

 74. علی می گوید

  سلام.خیلی ممنون بابت مطالب آموزنده.من یه جوجه ۲ یا ۳ ماهه خریدم.میخواستم بپرسم که غذای مقوی و میوه چه چیزهایی میتونیم بهش بدیم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   می تونید از دانه پارس استفاده کنید
   از انواع دانه ها مانند کتان، ارزن ، افتابگردان ، بذر سبزی ها ، کافشه ، شاهدانه و … استفاده کن
   حتما ترکیبی از میوه و سبزیجات خرد شده بهش بده
   تخم مرغ اب پز و سینه مرغ اب پز شده هفته ای یکبار
   هفته ای دو بار مولتی ویتامین بده

   1. مریمی می گوید

    سلام مرسی بابت توضیحاتون.. من تازه دیشب یه عروس هلندی گرفتم و امروز با پست شما کلی از نگرانیم کم شد.. گفتن ۳ماهشه و نره.. چطور میتونم از جنسیتش مطمئن شم؟؟
    و اینکه خیلی یه جا ثابت میشینه تکون نمیخوره اصلا

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     به مرور زمان به شما و محیط جدید عادت میکنه
     بهتر که تنهاش بذارید تا زیاد استرس نداشته باشه
     برای اطمینان از جنسیت باید به یک پرورش دهنده معتبر مراجعه کنید یا ازمایش dna ازش بگیرید

 75. بنده خدا می گوید

  سلام
  خسته نباشید
  من یحا دیدم ک بعضی عروس هلندی های نر بالغ ی اواز خاصی مث اواز بلبل دارند.درستع؟همه ی نر ها اینجوری میخونن؟
  اگ همین صدای ضبط شده رو واسه جوجم بزارم امکان دارل یاد بگیره و خودشم بخونه؟!
  هنوز زبون باز نکرده جوجم فقط هرزگاهی ی ثداهایی ور نیاره انگار ک داره تلاش میکنه کلمه ای رو تکرار کنه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   همچین موردی رو ندیدم ، اون حتما کنار بلبل نگهداشته میشده و یاد گرفته !
   بله امکان داره ، جوجه باید کمش ۲ ۳ ماهه باشه

 76. احسان می گوید

  سلام به ادمین عزیز و گرامی من عروس هلندی ۳ ماهه دارم که چند روزه اول توی قفس میموند و الان اصلا توی قفس نمیمونه و مدام حیغ میکشه که هی میخواد بیاد بیرون و بیرون هم که میاد سری میبره روی شونم آیا میشه این رفتار نموندن در قفس را اصلاح کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتون عادت کرده برای همین
   اب و غذا رو داخل قفس بذارید، زمانی که گرسنه شد داخل قفس میره
   به مرور زمان به داخل قفس عادت میکنه

 77. یکی می گوید

  سلام!
  من عروس هلندی ندارم ولی خیلی دوست دارم ک یکی داشته باشم
  ولی داداشم میگه ک ن دلیلش هم میگه ک وابستش میشم بعد اگه بلائی سرش دراومد اذیت میشم ولی من میگم ک نمی زارم چی ریش بشه ولی اون تو کتش نمیره کسی راه حلی نداره ک من انجام بدم راضی بشه؟

  لطفا اگه میشه زود جواب بدید!

  1. ادمین می گوید

   سلام
   برای این کار راه حلی وجود نداره
   ایشون درست میگن ، هر پت خانگی چه گربه ، سگ ، پرنده ، چرنده و … هر چیزی بیارید یه مدت بعد وابسته میشید و اگه مشکلی پیش اومد باید سریع اقدام کنید و ببرید دامپزشکی
   اگه این شرایط رو دارید خرید کنید

 78. محمد می گوید

  سلام خسته نباشین ببخشید من یه عروس هلندی خریدم ۱۴ماهشه فروشنده گفت اهلی هست خودمم دستمو میگیرم تو قفس میاد میشینه رو دستم با من میاد بیرون اما وقتی میاد بیرون اصلا رو دست نمیاد و گاز میگیره همینطوری میمونه یا درست میشه ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه خوب میشه
   صبور باشید به محیط عادت کنه خودش میاد بیرون و بازیگوشی میکنه

 79. Mh می گوید

  آیا رام کردن عروس ماده نیز سخته؟یا فقط حرف نمیزنه
  اولا ک گرفتمش ۸ ماهش بود و خیلی وحشی بود الان ۱۰ ماهشه بهتر شده و میزاره نوازش کنیم ولی خودش پیش ما نمیاد

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیر سخت نیست
   برخی از دوستان میگن که ماده هم صحبت میکنه
   اینم ممکنه نظریه ی دقیقی نباشه
   باید اصول گفته شده در پست رو رعایت کنید و نترسونیدش میاد

 80. Mak می گوید

  کپسول تترا سایکلین ب چ درد عروس هلندی میخوره و در چ مواقعی میشه استفاده کرد؟
  ضرر داره یا ن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   انتی بیوتیک هستش برای از بردن عفونت
   بهتر که با مشورت دامپزشک به پرنده بدید
   اقدام خودسر ممکن مشکل زا باشه

 81. Mak می گوید

  سلام
  پرنده ی من پاهاش دوروزه کمرنگ شده و گرمه
  دلیلش چیه؟
  اینم بگم ک چند روز پیش مسموم شده بود.بخاطر اونه یا دلیل دیگ ای داره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمال به خاطر همون
   به دامپزشک مراجعه کنید تا داروی لازم رو بدن

 82. بینام می گوید

  سلام.
  خسته نباشید
  ببخشید من پرندم اولین بار ک میخاستم حمومش کنم و ظرف تب رو گذاشتم ولی خودش ابتنی نمیکرد و از اب فرار میکرد و مجبور شدم بگیرمش تو دستم و خودم یکم خیسش کنم

  چیکار کنم ک خودش حموم بکنه ؟نمیخوام جوری باشه ک هر دفعه خودم حمومش کنم.دوس دارم خودش حموم کنه.
  چیکار کنم ؟لطفا راهنماییم کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در و پنجره ها رو ببندید و دمای اتاق رو ببرید بالا تا سرما نخوره
   با اسپری اب خیسش کنید اونم با تکون دادن پرهاش خودشو تمیز میکنه
   در کنارش هم ظرف اب قرار بدید به مرور زمان به حمام عادت میکنه

   1. بینام می گوید

    خیلیییی ممنون❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

   2. بینام می گوید

    ببخشید ک زیاد سوال میکنم.
    اگ برای عروسم صدای ضبط شده ی عروس هلندی های دیگرو ک اواز میخونن رو پخش کنم مشکلی نداره؟
    یاد میگیره ک مث اونا بخونه یا ن؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بله میشه
     به شرطی که عروس شما در سن ۳ الی ۴ ماهگی باشه و کاملا تنها و اتاقش هم خلوت و بدون صدا
     روزی یک ساعت می تونید صدا رو پخش کنید.
     اگر می خواهید حرف زدن یاد بگیره باید صدای خودتون رو ضبط کنید.

 83. فاطمه می گوید

  سلام خسته نباشیدروزانه چقدر باید وقت گذاشت برای جوجه عروس هلندی؟ و چقدر طول میکشه تا به دست بیاد؟ حدود سه ماهش هست

  1. ادمین می گوید

   سلام
   جوجه چند روزه منظورتونه ؟ هر چقدر بیشتر باشه بهتره
   پرنده حداکثر میتونه روزی ۱۶ ساعت بخوابه ! باقیش اماده ی اموزشه

 84. ابوالفضل می گوید

  سلام من که پرنده ام را فروختم ایا افسردگی نمیگره بعد بمیره اخه نگرانم هیچ نزارن بیاد بیرون و نازش نکن همینطوری بزارنش تو قفس و هیچکس باهاش کار نداشته باشه فقط کمی باهاش بازی کنن😭
  مثلا ما هروز صبح میاوردیمش بیرون نازش میکردیم همش بیرون اگه نزارن زیاد بیاد بیرون به شرایط عادت میکنه که نمیاد بیرون؟
  اخه تفلمی گناه داره منم وقتشو ندلشته ام لطفا جوابمو بدید😭😭😭

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که با پرورش دهنده جدید صحبت کنید و شرایط رو براش توضیح بدید
   و هر از گاهی بهش سر بزنید یا براتون فیلم بفرسته
   اینجوری خیالتون راحته

   1. ابوالفضل می گوید

    ببخشید اما بابام میگه ولش کن نمیخواد فیلم بفرسته و اون ها تو نور اباد هستن فقط میخوام ببینم افسرده نمیشه و به شرایط جدیدش عادت میکنه یا نه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اگر رفتار خوبی با پرنده داشته باشن و روزانه چندین ساعت براش وقت بذارن و باهاش حرف بزنن
     افسرده نمیشه
     اگر باز هم نگران پرنده هستید بگید تا ویدیو رو بفرستن یا خودتون حضوری برید ببینیدش اگر امکانش هست

 85. عماد می گوید

  سلام
  ور چ صورتی مدنده افسرده میشه؟
  پرنده ای ک ترسیده و نیاز ب تنهایی داره، امکان داره افسرده بشه؟!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگه قصد اموزش رو ندارید بهتر براش جفت بخرید تا از تنهایی در بیاد و افسرده هم نشه

 86. سجاد می گوید

  سلام ببخشید یکی از شاه پر های عروس من نوکش کج شده به سمت بالا میخاستم ببینم این مشکلی براش اینجا نمیکنه تقریبا یک سانت از پرش رفته به سمت بالا فک کنم شب که خوابیده این طوری شده

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   فکر نکنم مشکلی باشه
   دوباره صاف میشه

 87. حنانه می گوید

  سلام من یک عروس هلندی داشتم و فروختمش الان نگرانشم
  الان که پیش صاحبه جدیدشه اذیت نمیشه یا دلش تنگ بشه برام؟

  1. ابوالفضل می گوید

   بله دلتنگ میشه

  2. کارشناس وب سایت می گوید

   چرا خیلی هم اذیت میشه
   هنوز به محیط جدید عادت نکرده و داره بی تابی میکنه
   به صاحب جدید بگید براش وقت زیادی بذاره تا افسرده نشه
   یا براش جفت بخره تا از تنهایی در بیاد و به مرور زمان شما رو فراموش کنه

 88. ابوالفضل می گوید

  سلام من یک عروس هلندی داشتم و فروختمش الان نگرانشم
  الان که پیش صاحبه جدیدشه اذیت نمیشه یا دلش تنگ بشه برام؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دلتنگ که حتما میشه، موجود زندست
   اذیت بسته به نگهداری طرف مقابل داره

 89. دلدل می گوید

  سلام
  پرنده من دو ماهشه. جفت بال هاشو کامل باز میکنه چند روزه.مخصوصا وقتی وارد اتاقش میشیم بال هاشو باز میکنه
  دلیلش چیه؟

  چند روزی هم هستش ک کل بدنش و بیشتر پشت کمرشو یعنی بین بال هاشو زیاد با نوکش میخارونه یا تمیز میکنه
  احساس میکنم نیاز ب حمام داره ولی کسی ک ازش خریدم پرندرو گفته ک تا یک ماه نباید حمومش کنم
  چیکار کنم؟

  1. دلدل می گوید

   و اینکه از امروزم سرشو میکنه توی ظرف غذاش و چشماشو میبنده توی اون حالت
   اول فک کردم ک داره غذا میخوره ولی دیدم ن فقط سرشو نگه داشته اون تو 😕😕

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    حیوونی بیمار شده
    هر چه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنید تا داروی لازم رو بدن

    1. دلدل می گوید

     پس دلیل اینک تند تند بال میزنه وقتی مارو میبینه چیه؟!
     یجوری میکنه انگار ک مثلا ب کجود ما اعتراض میکنه یا یجورایی قدرت نمایی میکنه
     اما وقتی دست میبریم سمتش گاز نمیگیره

     چیکار باید بکنم؟

     1. کارشناس وب سایت می گوید

      هنوز به شما و محیط عادت نکرده و حالت دفاعی میگیره
      بهتر که تنهاش بذارید و یا کنارش بشینید و کاری نکنید تا کم کم به شما و محیط عادت کنه
      اصلا دستتون رو نبرید داخل قفس و با زور کاری نکنید چون وضعیت اونو بدتر میکنه

  2. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که با اسپری اب ولرم حمامش بدید
   در و پنجره ها رو ببندید و دمای اتاق رو ببرید بالا
   بعد اسپری اب رو بپاشید رو بدنش تا خودشو تمیز کنه
   بعد حوله پیچش کنید و بذارید کنار بخاری تا خشک بشه
   اونا زود سرما میخورن خیلی حواستون باشه

 90. امیر می گوید

  سلام یه عروس خریدم صاحبش گفت جفت خورده تازه از جفت در اومده و سنش۱سال و نیم هرکاری میکنم دستی نمیشه دیگه هیچوقت نمیتونم پشتیش کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   با تلاش زیاد امکانش هست ولی چون سنش زیاده بعید میدونم دستی بشه

 91. . می گوید

  سلام دستی کردن عروس هلندی ۲ ماهه چقدر طول میکشه میانگین؟اگه روزی یکی دوساعت وقت صرف بشه؟ و کلا از دستم هم دون نمیخوره فقط میتونم کنار قفس بشینم و فرار نکنه ازم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اون جوجه هست و نمیشه گفت ، حتی میانگین که چقدر طول میکشه دستی بشه
   ولی عروس هلندی زود دستی میشه و مشکلی نداره
   پست رو بخونید راهنمایی های لازم توش هست
   یکی دو ساعت دقیقا میخواید باهاش چیکار کنید که دستی بشه ؟!

 92. raha می گوید

  سلام ببخشید من چندتا سوال داشتم
  اگر بخوام عروس هلندی حموم کنه فقط باید تابستون باشه یاتمام فصل ها میشه؟
  واینکه عروس هلندی توی تاریکی راحت تر می خوابه یا روشنای ؟
  تنهایی بخوان بخوابن نمی ترسن؟
  وچرا هر چند ساعت یه پرواز میکنه؟
  ومیتونه برنج و کیک و شیرینی و دوغ …بخوره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه همه ی فصلها باید حموم کنه ، یه ظرف اب براش بزارید خودش ابتنی میکنه ، محیط باید گرم باشه حتما حتما و آب هم ولرم
   حتما توی تاریکی بهتر میخوابه ، اگه خواستید رو قفس پارچه بندازید دقت کنید که باید جایی برای گرفتن اکسیژن تازه داشته باشه وگرنه به مشکل میخوره
   نه مشکلی ایجاد نمیکنه ، ممکنه اولا یکم سروصدا کنه بعد عادت میکنه
   خوب دلیلش مشخصه ، چون پرندست ! حس پرواز داره
   کیک و شیرینی و دوغ و امثال اینها ویتامین خاصی برای پرنده نداره ، بهتره از موادی که دارای ویتامین هستن مثل میوه ها و … استفاده کنید.
   + به صورت دو هفته یبار بهش مولتی ویتامین مخصوص طیور زیتی بدید و از طرفی هم سنگ میرنال یا کف دریا هم در اختیارش بزارید تا کلسیمش تامین بشه

 93. چیکو ، تامی می گوید

  سلام.
  من یک جفت عروس هلندی دارم…
  ماده فضله بزرگ میندازه میخواستم ببینم دلیلش چی میتونه باشه.؟
  مشکلی نداره؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در دفع فضله مشکل داره ؟ یا نه عادی هست فقط بزرگه ؟

   1. چیکو ، تامی می گوید

    والا توجه نکردم ولی مشکلی نداره در دفع🤷‍♂️

 94. فندق می گوید

  سلام
  پرنده ام جوجه هستش و مریض شده بود و ترسیده و دیگ مثل قبل صدا درنمیاره از خودش و جیغ نمیزنه…!
  چیکار کنم دوباره سروصدا کنه و مثل قبل از مریضیش سرحال بشه و ورجه وورجه کنه؟!

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پرنده ای که بیمار میشه و یا میترسه ، کمی طول میکشه که به حالت قبلش برگرده ، در این مدت باید با ارامش رفتار کنید باهاش و مجبورش نکنید که جیغ بزنه و …
   صبور باشید خوب میشه

 95. محمد می گوید

  و نزدیکای های چهارماهشه و چجوری تمیزش کنم که قشنگ تمیز بشه چونکه کثیفه مخصوصا دمش که بعضیا میگن دمش رو با شامپو بشور من موندم چجور تمیزش کنم؟ و اینکه خیلی شادونه دوست داره اشکالی نداره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاهدانه رو بهش بدید ولی زیاده روی نکنید
   می تونید با اسپری اب ولرم بشوریدش
   اما اول در و پنجره ها رو ببند و دمای اتاق رو ببر بالا تا سرما نخوره

   1. مازیار می گوید

    سلام خوبین .
    من یک جفت عروس دارم حدود ۲ سال میشه و این ک تخم میزاره ولی باز نمکنه و وقتی ک تخم ندارن بیشتر اوقات ازاد هستن و یکیش عادتی هست ولی ماده یکم ترس داره و بعضی وقتا خودش میاد سمتم و ترس من از جوجه ندادنش ن هست

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اگر نمی خوان جوجه داشته باشن زیاد اصرار نکنید شاید خودشون دوست ندارن داشته باشن

 96. محمد می گوید

  سلام من دوماهی میشه که عروس هلندی خریدم و کاملا رام هستش و کمی دستی و خیلی هم میخاد از قفس بیاد بیرون مخصوصا وقتی سفره پهن میشه حالا مشکلش این هست که هیچی بجز دانه ها نمیخوره حتی تخم مرغ و وقتی از قفس بیرون هست دستشویی که میکنه تا میام تمیز کنم سریع میخوره چکارش کنم؟ و با پرهاش هم زیاد ور میره و میکَنه پرهای خیلی ریز چکار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   از نظر مواد غذایی در وضعیت بسیار بدی هست که فضله ی خودشم میخوره ! این میتونه باعث ایجاد بیماری در پرنده بشه.
   بهش به صورت هفتگی مولتی ویتامین بدید ، همینطور داخل قفسش سنگ مینرال و یا کف دریا حتما قرار بدید
   براش ظرف آب بزارید که بتونه آبتنی کنه
   بهش انواع میوه بدید ، سیب و پرتقال و خیار و کاهو و … هرکدوم که میخوره !
   باید بیشتر از یک نوع دانه هم در اختیارش بزارید

 97. sondos می گوید

  سلام وقت بخیر من امروز یه عروس هلندی گرفتم رام نشدس صاحبش گفت که ۲ ماهشه ولی به یه رفتار هایی نشون میده که من احساس میکنم سنش بیشتره . صداش کامل درمیاد و گاز میگیره و خیلی تند و سریع پرواز میکنه الان موندم اگه دو ماهش نباشه چجوری رامش کنم.
  یه سوال دیگه چون از محیط جدید میترسه چیزی نمیخوره خیلی استرس گرفتم از گشنگی بلایی سرش بیاد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اب و دان رو بذارید داخل قفسش و تنهاش بذارید و اجازه ندید کسی بره اتاقش تا در ارامش غذاشو بخوره
   حتما غذاهای مورد علاقشو از پرورش دهنده قبلی بپرسید.
   اگر به سنش مطمئن نیستید بهتر که به یک متخصص و پرورش دهنده با تجربه عروس هلندی مراجعه کنید تا سنش حدودی رو تخمین بزنه
   در مقاله تشخیص سن عروس هلندی هم می توانید نشانه ها رو بخونید.

 98. عسگری می گوید

  اقا سلام
  خسته نباشید
  من مرندم دو ماهشه تقریبا و کاملا دون خور شده.برای اولین بار بهش تخم مرغ دادم و زیاد خوردش و بعد از چند ساعت ک توی قفس تنها بود دیدم ک سرش رو هی بالا و پایین میکنه.و دور دهنش تخم مرع چسبیده.
  بعد از چند بار بالا پایین کردن از دهنش تخم مرع ریخت و با دستم کشیدم بیرون ی مقدارشو چون نمیریخت بیرون.ده دوازده بار این کار تکرار شد
  بدنش و پاهاش یخورده رم تر شده و خودشم بیحال شده و چشاشو میبنده و تکون نمیخوره و ی جا نشسته. و دفعات اخر ک بالا میاورد دیگ یکم سرشو تکون میداد و کنتر بالا میاورد.
  چیکار باید کنم.؟! لطفا کمکم کنید😔
  یوقت بلایی سرش نیاد. از دست نره حیوونم ی موقع😫

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   قبلا هم خدمت تون توضسح دادم
   به احتمال زیاد مسموم شده
   بهتر که به دامپزشک یا داروخانه حیوانات مراجعه کنید تا داروی لازم رو بدن

 99. ‌‌ملکا می گوید

  سلام.چیکار کنیم بیرون از قفس دستشویی نکنه و فقط تو قفس کارش رو انجام بده؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید شرطی کنید
   موقعی که می خواد دستشویی کنه ،غذا رو بذارید داخل قفس و صداش کنید تا بیاد
   این کار رو چندین بار انجام بدید به مرور زمان عادت میکنه
   برای این اموزش حتما لازمه که زمان دستشویی کردنش رو تخمین بزنید.
   اگر غذا رو با یک برنامه غذایی منظم و در ساعات خاص بهش بدید به احتمال خیلی زیاد زمان دستشویی رو هم می تونید تخمین بزنید

 100. ‌‌ می گوید

  سلام خسته نباشید، من تازه دوروزه عروس هلندی ۲ ماهه خریدم، نظرات دوستان رو ک خوندم میگفتن که وقت دست تو قفس میکنند نوک میزنه، ولی مال من فرار میکنه و کلا این دوروز ساکت بوده. و اینکه میوه جات میشه بهش داد؟ ممنون از شما

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هنوز به شما عادت نکرده
   نیازی به این کار نیست
   اب و غذا رو بذارید داخبل قفس و تنهاش بذارید
   به مرور زمان به شما عادت میکنه
   میوه و سبزیجات رو خرد کنید و به صورت ترکیبی بهش بدید

 101. سجاد می گوید

  سلام من عروسم هفت ماهش هست نه سبزی میخوره نه میوه و تخم مرغ فقط انواع دانه ها رو میخوره اینو به پرورش دهندش گفتم یه دونه ویتامین Bداد گفت اینو بهش بدید ویتامین های مورد نیازش رو تامین میکنه میخاستم بدونم این درسته و اینکه چند روز یه بار خوبه بهش بدم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   فقط ویتامین کافی نیست و باید بهش مولتی ویتامین بدید و هفته ای دو بار چند قطره رو در اب اشامیدنیش بریزید
   اما فقط ویتامین ها کافی نیستن، باید پروتئین و مواد معدنی رو هم دریافت کنه
   بهتر که میوه و سبزیجات رو خرد کنید و روی دانه ها بپاشید و بهش بدید تا کم کم به خوردن اون هم عادت کنه

 102. raha می گوید

  سلام من حدودا شش روزه عروس هلندی ام را آوردم خونه روز اول خیلی گاز میگرفتم دیگه بهش دست نزدم بعد دو و سه روز بادست کش آوردمش بیرون ودو روز هی نازش کردم والان دستی شده ولی وقتی میخوام از قفس بیارمش بیرون اجازه نمیده ولی وقتی میاد بیرون میاد روی شونه ام بازی میکنه چه راهی هست که بتونم راحت تر بیارمش بیرون؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که توی دستتون بهش غذا بدید
   این کار اونو به مرور زمان شرطی میکنه و وقتی که دستتون رو بردید داخل قفس میاد رو دستتون
   بهتر که هیچ کاری رو با زور انجام ندید تا پرنده خودش به شما عادت کنه

   1. رها می گوید

    سلام من حدودا یک ماه عروس هلندیم رو آوردم خونه واینکه معمولاجلوی آینه است اشکالی داره؟ واینکهباید براش اسباب بازی بخرم یا نه؟ و چرا اجازه نمیده حمومش کنم همش پرواز میکنه
    می خوام بالاشو کوتاه کنم ولی میترسم افسردگی بگیری دلم نمیاد میشه کمکم کنید؟🙏🙏🙏🙏

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اگراین اجازه رو داره که توی اتاق پرواز کنه و مشکلی براتون ایجاد نمیکنه
     نیازی به بریدن پرها نیست
     اگر می خواهید پرنده رو اموزش بدید
     باید وقت کافی براش بذارید و اینه رو هم بردارید
     اما اگه وقت کافی برای سرگرم کردن اون ندارید بهتر که آینه و اسباب بازی ها باشن

 103. عسگری می گوید

  سلام مجدد
  ممنون از پیج عالیتون
  توپ های بازی ک زنگوله داره توش .ب چ دردی میخوره؟!

  1. عسگری می گوید

   چجوری باید استفاده کرد ازشون؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    معمولا به سقف قفس اویزان می کنند و یا به دیواره

  2. کارشناس وب سایت می گوید

   سلام
   برای سرگرم شدن پرنده

 104. عسگری می گوید

  سلام
  بادوم زمینی برای عروس هلندی ضرر نداره؟
  (بادوم زمینی آستانه .فقط پوستش ک شوره کنده شده)

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگه شور نباشه مشکلی نیست
   فقط خیلی زیاد ندید هفته ای دو بار خوبه

 105. Amir .bayat می گوید

  سلام و وقت بخیر
  بنده یک عروس هلندی آوردم سنش زیر یک ساله سنش رو دقیق نمیدونم ۳ الی ۴ روزه خریدم فروشنده در مشخصات نوشته :وحشی | خیلی وحشی است از قفس میره بالا همش تا دستمون رو میبریم داخل قفس که نازش کنیم میترسه و میخواد گاز بگیره با روش های مختلف هم دستی نشد 🤨 کجا ببرمش که بتونن دستی اش کنن و هزینه دستی کردن حدودا چقدر میشه ؟؟؟ ممنون از سایت خوبتون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خودتون باید دستی کنید
   بهتر که اول سن پرنده رو بدونید. عروس هایی که ۶ ماه به بالا سن داشته باشن یکم سخت دستی میشن
   اگر فرد دیگه ای اونو دستی کنه در واقع به اون عادت خواهد کرد.

 106. عسگری می گوید

  اگ با پرنده زیاد بازی کنیم یا خیلی پیشش باشیم و تو دستمون زیاد بهش غذا بدیم مشکلی نداره؟!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه مشکلی نداره اتفاقا خیلی هم خوب

 107. عسگری می گوید

  سلام.امکان داره عروس هلندی ب غذا خوردن توی دست عادت بکنه و دیگ توی ظرفش غذا نخوره یا کمتر بخوره؟!

  وقتی میحام بهش تخم مرغ .گندم یا سیب زمینی و سیب و … بدم اول تو دستم بهش بدم یا بزارم داخل ظرف غذاش؟!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه مشکلی نداره به نظرم
   وقتی که پرنده ببینه تو ظرف غذاش ، غذا هست میره از اونجا میخوره و زمانی که دستتون رو ببرید جلو و توی دستتون غذا باشه از اون هم تغذیه خواهد کرد

 108. ‌مرتضی می گوید

  سلام

  اگ بخام پرندمو تو خونه ول کنم حتما باید بالش رو کوتاه کنم یا بدون کوتاه کردن بال هم میشه؟
  اگ بالش رو گوتاه کنم مشکلی توی پروازش ایجاد نمیکنه بعد از بلوغش؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر نمی خواهید که فرار کنه
   حتما با مراجعه به یک متخصص و پرورش دهنده با تجربه شاهپرهاشو بزنید
   و اگر می خواهید در قفس نگهداری کنید نیازی به زدن بال نیست

 109. ‌ناشناس می گوید

  سلام
  پرنده ی من شب ک میخواد بخوابه میره میشینه رو ظرف غذاش و شبا اونجا مدفوع میکنه .چیگار کنم ک بره جای دیگ بخوابه.چند باری گذاشتمش جای دیگ بخابه ولی باز پرواز کرده اومده رو ظرف نشسته. :/
  شبا ظرف غذاشو بردارم یا راه دیگ ای هستش؟!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره ظرف رو بردار و به جاش ظرف دیگه ای بذار تا به اون عادت کنه
   ظرف غذا رو در یک مکان دیگه قرار بده

 110. ‌ناشناس می گوید

  سلام
  عروس هلتدی ب گل و گیاه علاقه داره؟ـامکان داره ک اگ ولش کنیم تو خونه بره سمت گل های توی خونه و بخورتشون؟!
  .سوال دیگ اینو افتاب برای عروس ضرر داره؟
  افتاب مستقیم یا غیر مستقیم(مثلا پشت پرده)؟!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   آفتاب مستقیم میتونه ضرر داشته باشه
   بهتر که گلها و گیاهان رو از دسترسش خارج کنید حتی اگه برای کنجکاوی هم بره سمتشون ، اونا رو از بین میبره

  2. رها می گوید

   سلام عروس هلندی من تازه شروع به صحبت کرده ومیگه بدو بیا و اسم خودش تیتو رو میگه فقط یه چیزی علاقه زیادی هم به اینه داره اشگالی داره؟ واینکه نمیزاره حمومش کنم اصلا اجازه نمیده وچرا هروقت بخواد شروع به صحبت میکنه واینکه نیاز به اسباب بازی داره؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    به اینه وابسته شده
    اگر می خواهید بهتون وابسته بشه
    باید وقت زیادی رو باهاش بگذرونید و به کمک اسپری اب حمامش کنید
    اما دمای اتاق رو ببرید بالا تا سرما نخوره و حتما حوله پیچش کن بعد استحمام

 111. مائده می گوید

  سلام وقت بخیر ببخشید من عروس هلندی گرفتم اما پرنده فروش گفت که پنج روز تو قفس بمونه و تنها باشه از هرکی پرسیدم گفت مرد اشتباه گفته برادر من هی دستشو میبره داخل قفس اونم هی نوک میزنه چند روز پیش آوردمش بیرون بینی ام را نوک زد و وقتی نوک میزند ول نمیکند در ضمن وقتی دستتو میبری داخل قفس خیلی خشن میشود میشه بگین باید چیکار کنم تا نوک نزنه و دستی بشود

  1. ادمین می گوید

   سلام
   منظور پرنده فروش دقیقا این بوده که چند روزی صبر کنید تا عادت کنه به محیط ! اینجوری پرنده به محیط عادت میکنه و متوجه میشه که به جای امنی اومده ! اما اگه از همون روز اول به زور گرفته بشه یا وقتی نوک میزنه عکس العمل های متقابلی ببینیه (مثلا) وحشت میکنه و میترسه و این ترس شاید چند هفته طول بکشه تا از بین بره
   پس صبور باشید تا ۲ هفته دستتون رو نبرید داخل قفس و بزور اقدام به ناز کردنش نکنید !
   بزارید به محیط عادت کنه ، بعد از این مدت هم وقتی دستتون رو نوک میزنه هیچ عکس العملی نباید نشون بدید و بزارید تا جا داره نوک بزنه ! و متوجه بشه که خطری متوجهش نیست.
   بعدا کم کم به شما عادت خواهد کرد و دوست میشید !
   پست رو هم کامل بخونید

 112. ‌... می گوید

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم عروس هلندی بعد ار جند وقت شروع ب حرف زدن و تکرار کلمات میکنه؟!

  یک سوال دیگ داشتم.عروس هلندی نر وقوی ‌ ب بلوغ میرسه حتمااا باید واسش ماده بخریم؟!
  اگ تنها بمونه مشکلی داره؟!!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سلام
   بهتر که از دو یا سه ماهگی اموزش رو شروع کنید پس از چند هفته کلمات رو تکرار خواهد کرد. البته این مورد ارتباط مستقیمی با تلاش شما داره
   اگر بالغ بشه نیازی به خرید ماده نیست به شرطی که براش وقت کافی بذارید ، اما اگر احساس می کنید که فرصت کافی برای رسیدگی به پرنده رو ندارید و نمی توانید روزانه چندین ساعت سرگرمش کنید بهتر که براش ماده بخرید تا دچار افسردگی نشه

   1. ‌... می گوید

    عروس هلندی من جوجه دو ماهه هستش
    و باهاش زیاد صحبت میکنیم هم من هم خواهر برادرم .بعد از چند هفته تکرار میکنه کلمات رو؟!
    من یجا خونده بودم ک بعد از رسیدن ب بلوغ شروع میکنه ب حرف زدن و نتیجه کار اونجا معلوم میشه.اشتباه بوده این مطلب؟!

    1. ادمین می گوید

     سلام
     صبور باشید و به تمرین ادامه بدید و فقط یک کلمه رو تمرین کنید
     چند کلمه باشه هیچکدوم رو یاد نمیگیره
     اون مورد رو هم هر کی گفته تجربش بوده و دقیق نمیشه گفت که کی شروع میکنه به صحبت کردن

 113. شایان می گوید

  سلام خیلی ممنون بابت سایت خوبتون
  من به تازگی یه جوجه ی دون خور شده گرفتم
  البته ما یه سگ نژاد کوچک هم داخل خونه داریم که اصلا صدا نمیکنه فقط از روی کنجکاوی میره طرفش و نگاش میکنه به اصطلاح میخاد باهاش بازی ولی عروس هلندیم خیلی میترسه
  میخواستم بدونم راهی هست که بهش عادت کنه و ازش نترسه؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان عادت میکنه
   اگر سگتون پارس نکنه و بهش حمله نکنه به مرور زمان بهش عادت میکنه
   وگرنه همیشه ازش خواهد ترسید

 114. می گوید

  سلام
  جوجه عروس هلندی من جاش گرمه.
  ولی امروز دیدم ک چند بار عطسه کرده.؟دلیلش جیه؟سرما خورده؟! جای نگرانی داره یا ن؟
  راه‌ پیشگیریش چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در برخی موارد عادیه
   ببینید پنجره یا در بازه ؟
   چون ممکن از اونجا سوز بیاد
   توی ابش مولتی ویتامین بریز البته با مشورت دامپزشک

 115. چیکو می گوید

  عروس هلندی باید چند ساعت خواب داشته باشه؟!

  اینک در طول روز میشنه یجای قفس و چشماشو واسه چند ثانیه یا دقیقه میبنده عادیه؟!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا ۸ شب تا ۸ صبح بهترین زمان خوابش
   احتمالا کمبود خواب داره یا بیمار

 116. چیکو می گوید

  سلام خسته نباشید
  بعد از چند وقت میتونم ب عروس هلندی جوجه پنجاه شصت روزه .گندمه خیس شده.نخود.ذرت پخته شده سبزیجات.جوانه گندم.سیب زمینی .میوه و یا تخم مرغ بدم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از الان می تونید به ارامی و کم کم بهش بدید تا عادت کنه

 117. چیکو می گوید

  سلام.
  وقتتون بخیر
  میخوام بدونم ک ایا میسه ب مای عروس هلندی هم حلقه انداخت یا ن باعث اذیتش میشه ؟!
  حلقه ی زنگوله دار باشه چطور؟مشکل ایجاد نمیکنه براش؟!

  1. ادمین می گوید

   سلام
   گاها دیدم حلقه بندازن ولی خیلی کم ، اگه نیاز نیست نندازید اذیت میشه
   زنگوله دار که بدتره اذیتش میکنه

 118. Reza می گوید

  سلام. خسته نباشید.ممنون از پیج خیلی خوبتون😍
  عروس هلندی من جوجه هستش و تقریبا د ماهشه و تازه خریدم.ازون موقعی ک اوردمش توی اتاقه یه پنج روزی میشه.
  اگر بیارمش داخل قسمت پذیرایی خونه مشکلی نداره؟
  چون داخل اتاق پذیرایی زیاد رفت و امد میکنیم و ادم های بیشتری رو هم میبینه،مشکلی ایجاد نمیکنه براش؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اولا ممکنه کمی بترسه ، یا یه گوشه کز کنه ولی کم کم عادت میکنه .
   اگه سرو صا زیاد نیست بیارید ولی اگه بچه کوچیک هست بهتره یه مدت دیگه هم داخل اتاق بمونه

 119. Mahdii می گوید

  سلام
  عروس هلندی من جوجه است و دون خور شده و راحت تخم کتان و ارزن رو میخوره
  ولی وقتی میخاد تخمه رو بخوره .تخمه رو میشکونه ولی نمیتونه مغزش رو بخوره و میوفته کف قفس.و کف قفس هم چون توری هستش نمیتونه دوباره برش داره بخوره.
  جیکار کنم ک بخوره؟
  کف قفس جیزی بزارم؟یا حتما لازمه ک قفس کفش تور باشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که یک کارتون کف قفس بذارید
   یا مغز دانه ها رو توی ظرف غذاش قرار بدید

 120. می گوید

  سلام ببخشید من فک میکنم عروسم شپش داره چون نوک و پاهاش تقریبا سفید شده و فک کنم یه چیز های سفیدی بین پر هاش هست وخیلی خودش رو میخارونه ولی من دو سه روز یه بار قفسش رو خوب تمیز میکنم میخاستم ببینم اینا دلیل میشه برای شپش اینم بگم که پر هاش رو میگیره و تمیز میکنه فقط بعضی وقت ها حس میکنم با پاش خیلی خودش رو میخارونه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به احتمال زیاد
   بهتر که دمای اتاق رو ببرید بالا و با اسپری اب ولرم شستشوش بدید
   اصلا از شامپو یا مواد شوینده استفاده نکنید
   چند بار با اسپری استحمامش بدید اگر خوب نشد باید به دامپزشک مراجعه کنید تا داروی لازم رو تجویز کنن

 121. سجاد می گوید

  سلام من یه عروس هلندی خریدم تقریبا ۸ ماهه شه و روی دست میاد ولی یکم اذیت میکنه روی دستم اروم میشینه ولی اصلا نمیزازه بهش دست بزنم البته هنوز یک روزه اوردم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خوبه دیگه پس از قبل رام شده
   بهتر که اذیتش نکنید به مرور زمان بهتون عادت میکنه
   انجام هر کاری که بر خلاف میلش باشه ، باعث دور شدن اون از شما میشه

  2. بماند می گوید

   سلام من میخواستم بدونم که عروس هلندی مو چجوری بهش یاد بدم تو قفس دستشویی کنه چون چند بار هم وقتی تو قفسش تا دستشویی کرده بهش گفتم آفرین و یدونه بهش تخمه به عنوان جایزه بهش دادم ولی یاد نمیگره همش خونمون رو کثیف میکنه این یکی بزرگترین مشکلات عروس هلندی منه لطفا یه روش اساسی و خیلی خوب که کاربردی باشه تا عروس هلندیم یاد بگیره که دیگه تو قفسش دستشویی کنه لطفا یاد بدید
   با تشکر از کانال خوب شما

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    اموزش های مختلفی توی نت هست می تونید از اونا استفاده کنید
    اصولا باید زمان دستشویی پرنده رو تخمین بزنید ، این کار با دادن غذا در زمان معین قابل پیش بینی خواهد بود.
    زمانی که پرنده می خواد دستشویی کنه ، میرید کنار قفس و دستتون رو پر از دانه می کنید و صداش می زنید تا بیاد داخل قفس دستشویی کنه
    به مرور زمان شرطی میشه

 122. Mostafa می گوید

  منظور از بازی با پرنده چیه؟
  چون نمی خوام کاری کنم که پرنده اذیت بشه یا مورد آزار قرار بشه.
  استفاده از کلمات تکراری به عنوان اسمش یا کلمات محبت آمیز تکراری پرنده رو آزاد نمیده؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   استفاده از این کلمات موجب یادگیری میشه
   می تونید این کلمه ها رو با یک لحن ثابت و به صورت مرتب تکرار کنید
   منظور از بازی ، یعنی در دست گرفتن اون ، نوازش کردن و حرف زدن و قرار دادن وسایل بازی مانند توپ و … هستش

 123. mahdi می گوید

  سلام‌.
  من ی عروس هلندی۵ماهه‌دارم دستی هستش ولی میخوام از قفس درش بیار میره این ور اون ور سخت از قفس در میاد.
  رودست میاد گازم نمیگیره فقط مشکلش اینه ک تو قفس ت دست نمیاد.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مقداری غذای مورد علاقه رو بیرون از قفس بذارید و تنهاش بذارید
   خودش میاد بیرون
   البته در و پنجره ها رو ببندید تا فرار نکنه و وسایل خطرناک و بُرَنده رو از اتاق بیرون بیارید.

 124. Mostafa می گوید

  سلام خدمت شما.
  من یک عروس گرفتم که الان نزدیک به ۵۰ روزشه.
  روی دستم میاد و خیلی هم سرحال هست.
  الان می خوام بدونم من می خوام با من انس بیشتری بگیره چکار کنم؟
  منظور از بازی با پرنده که میگید چیه؟
  به چه چیز هایی علاقه داره.
  چکار کنم که بتونم کامل اعتمادش رو جلب کنم بهم عادت کنه حتی در فضای باز؟
  پرهاش رو هم نچیدم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر پرها رو نچیدید در فضای باز ازادش نکنید چون ممکن فرار کنه
   باید توی دستتون بهش غذا بدید تا به شما اعتمادکنه و به این نتیجه برسه که قصد اسیب رسوندن بهش رو ندارید.
   نحوه رام کردن عروس هلندی در داخل مقاله اموزش داده شده

 125. رضا می گوید

  سلام ببخشید من عروسم رو دو هفته هست که گرفتم الان وقتی باهاش حرف میزنم میاد روبه روم وایمیسته و گوش میده یا وقتی من رو میبینه دمش رو تکون میده و خوشحال میشه ولی هنوز از دستم میتره چقدر طول میکشه به دستم عادت کنه و اینکه اصلا میوه و سبزی نمیخوره چیکار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید غذا رو توی دستتون بهش بدید تا کم کم عادت کنه
   میوه و سبزی رو همراه با غذای مورد علاقه بهش بده

 126. Mahdii می گوید

  باید چیکار کنم ک عروس هلندیم دستمو گاز نگیره؟
  بعد از چند وقت روز میتونم بگیرمش دستم و نزدیکش کنم ب قلبم و پشتشو نوازش کنم ?
  اگ بال هاش بلند باشه دستی نمیشه؟!
  کی میتونم توی خونه ولش کنم. ؟!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   این کار به مرور زمان امکان پذیر
   باید اینقد توی دستتون بهش غذا بدید تا به دستتون اعتماد کنه بعدش به راحتی میاد رو دستت
   اصلا با زور کاری نکن چون دشمنی اون رو زیاد میکنه

 127. Mahdii می گوید

  سلام خسته نباشید.من عروس هلندیم داخل اتاقه و دره اتاقم بستس و تنهاس.جوجه ی نر حوودا پنجاه روز یا دوماه سنشه.
  برای اینکه عادت کنه ب قفس و محیط جدیدش باید چیکار کنم؟
  اگر نرم داخل اتاق و بهش سر نزنم امکان داره افسرده بشه؟!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   چون تنهاست نیاز به همدم داره
   بنابراین شما می تونید با رفتارهای خوب اونو به خودتون جذب کنید
   اب و غذای کافی بهش بده و روزانه چند ساعت کنار قفسش بشین و باهاش حرف بزن
   اگر میخواهی کلمه ای رو بهش یاد بدی باید مدام اونو تکرار کنی تا پرنده یاد بگیره
   خلاصه نباید تنهاش بذاری چون افسرده میشه و اگر وقت کافی برای رسیدگی بهش رو نداری حتما یک ماده هم سن براش بخر تا با هم سرگرم بشن

 128. Mahdii می گوید

  سلام
  خسته نباشید
  من یه جوجه عروس هلندی نر حدودا پنجاه روزه خریدم.دو سه روزه اوردمش خونه. قفسش خیلی بزرگه و حدودا یک متری میشه ارتفاع قفس و توش اسباب بازی و نشیمنگاه و دو جفت ظرف اب و دون گذاشتم براش.دونه خوب میخوره و اب هم همینطوری.ولی یه۲۴ ساعتی میشه ک یخورده تحرکش زیاد شده و به کف قفس میره و دوره قفس میچرخه و انگار ک دنبال راه فراره.چند باری دستمو بردم داخل قفس نزدیکش و دستمو گاز گرفته.
  بال های پرنده رو فروشنده گفتش کوتاه نمیکنم براتون.و پرنده ام وقتی تو قسمت بالایی قفسش میشینه یدفعه میپره کف قفس و میترسم ک بال هاش اسیب ببینه !
  برای اروم کردنش باید چیکار کنم؟
  چیکار بکنم ک پرندم نترسه ازم و بیاد رو دستم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   گفته های داخل مقاله رو اجرا کنید
   به مرور زمان بهتون عادت میکنه نگران نباشید طبیعی هستش
   بهتر که موقع اب و غذا دادن برای یک ساعت کنار قفس بشینید و با پرنده اروم حرف بزنید و اسمشو صدا کنید.

 129. .r می گوید

  سلام ببخشید من یکی عروس هلندی نر دارم ٢ماهشه و دو روزه اومده پیشم خیلی آرومه و دونخوره من براش هم غذا گذاشتم هم آب ولی از همون روزی که آوردم هیچی نخورده چرا؟
  بعد یه سوال دیگه من از جایی که خریدم بهم گفتن که برای این پشت سرش مو نداره چون با مادر و پدرش دعوا می افتن درسته؟یعنی هیچ مرضی نداره؟
  منتظر پاسختون هستم🙏🙏

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سلام یک مدت تنهاش بذارید تا در تنهایی اب و غذاشو بخوره
   چون تازه اومده هنوز به محیط عادت نکرده
   پشت سرش هم طبیعی هستش بعضا ذاتا کچل میشن

 130. . می گوید

  سلام.من حدود ۴ روز پیش عروس هلندی خریدم
  خیلی کاریش نداشتم جز حرف زدن باهاش یا جاشو تمیز کردن ولی بقیه گفتن بشوریمش چون خیلی خودشو میخورد بعد هم یکم تو خونه راه رفت و کل خونه دنبالش کردم تا بتونم تو قفس بکنمش چون گرسنه بود ولی فقط غذای قفسشو میخورد.حالا هم کلا میترسه خوابشم خیلی کمه شاید ۶ ساعت در روز . از روز اول یه وقت هایی میلرزید و وقتی سمتش میرم یه صدایی شبیه عطسه در میاره . با خودشم زیاد حرف میزنه یا بعضی اوقات جیغ میکشه .تو خونه هم تا کسی سمتش نره فقط یه گوشه می ایسته
  با یه طوطی دیگه هم یه دعوا داشت چون اون اومد به پاش نوک زد و از اون خیلی میترسه
  این حالت هاش به مرور زمان درست میشه ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   چون پرنده رو با زور گرفتید ازتون ترسیده
   باید به مرور زمان اعتمادش رو به دست بیارید، با غذا دادن و اروم حرف زدن و ناز کردن و ..
   اصلا سعی کنید اونو با زور وادار به کاری کنید و یا بگیریدش
   این کار وضعیت رو بدتر میکنه و پرنده به مرور زمان دچار افسردگی میشه

 131. Maryam می گوید

  سلام وقت بخیر. عروس هلندی من یک هفته ای هست که دیگه سرلاک نمیخوره ولی جز دون هم به چیز دیگه ای علاقه نشون نمیده اصلا.هویج و تخم مرغ و اینجور چیزا دوس نداره!خیلی لاغر شده باید چیکار کرد؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   انواع دونه ها رو بهش بده
   مثل ارزن کتان کافشه شاهدانه تخم افتابگردان بادام زمینی ، بادام هندی و…

 132. نیایش می گوید

  سلام
  من می خوام طوطی عروس بخرم و می خوام بهش حرف زدن و نشستن رو یاد بدم تو اینترنت که زدم نوشته بود بهتره نر باشه و تنها ولی بابام میگه اگه تنها باشه ممکنه افسردگی بگیره و بمیره
  الان ما دوتا بگیریم بهتره یا تنها ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر نر رو تنها بگیرید به راحتی می تونید اموزش بدید ، به شرطی که فقط چند ماه سن داشته باشه و شما هم باید روزانه چندین ساعت از وقت خودتون رو با پرنده سرگرم باشید و بهش اموزش بدید تا دچار افسردگی نشه
   اما اگر وقت کافی برای گذراندن و اموزش پرنده نداشته باشید بهتر جفت خریداری کنید تا دچار افسردگی نشه

 133. امیر می گوید

  سلام
  ببخشید من عروسم ۲ سالشه هرکاری میکنم دستی نمیشه هرجا هم بردم نتونستن دستیش کنم با آموزش های سما هم دستی نشد چیکار کنم ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   دو سال دیر برای اموزش
   اما با تلاش و پشتکار میشه امیدوار بود
   باید رام کردن رو قدم به قدم جلو ببرید.

 134. A می گوید

  سلام.
  من دو هفته هست ک یک جفت عروس آوردم و لونشونو گذاشتم…
  چند روز طول میکشه تا لونه گرم کنن و تخم بزارن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر تمامی شرایط رو به خوبی رعایت کنید پس از یک یا دو هفته شروع به جفت گیری و تخم گذاری خواهد کرد

 135. مریم می گوید

  سلام خسته نباشید عروس هلندی من ۴ماهش الان سه هفته پیش من زندگی میکنه
  به اسمش واکنش نشون میده از دستم دونه میخوره و اجازه نوازش میده دوبار از قفسش بیرون اومده
  ولی اصلا رو.دستم نمیشینه خیلی میترسه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   کم کم بهتون عادت میکنه
   به غذا دادن روی دستتون ادامه بدید و اعتمادش رو جلب کنید.

 136. Helia می گوید

  سلام و خسته نباشید.لطفا جواب بدین ممنون.
  من دو تا عروس هلندی دارم.یه نر و ماده. الان ماده مریض شده.یکی از چشمش کوچولو شده و چرک کرده.
  الان چند روزی هست که این طوری عروس هلندی من . من خیلی ناراحتم.کمک کنین. درمان داره؟
  داروی هست؟
  کمک کنین خوشحال میشم.هلیا هستم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای درمان قطعی بهتر که به دامپزشک و یا متخصص مراجعه کنید
   از تجویز دارو معذوریم

 137. رضا می گوید

  سلام ببخشید من صبح ها حدود نیم ساعت در قفس عروسم رو باز میکنم و میاد بیرون خودم هم میرم یه گوشه میشینم و کاریش ندارم بعد هم که میخام بزارمش سر جاش برای این که به زور نگیرمش قفس رو میگیرم جلوش خودش میره تو میخاستم ببینم این کار به دستی شدن پرنده کمکی میکنه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله
   محیط و شرایط رو براش بهتر میکنه و به خوبی می تونید بهش اموزش بدید
   چرا که پرنده به شما اعتماد کافی خواهد داشت

 138. عروس می گوید

  سلام عروس من از دیشب داره غذا میخوره میخاستم بدونم چقدر طول میکشه از دست غذا بخوره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا تا زمانیکه غذا باشه میخورن
   مخصوصا اگه غذای مورد علاقه شون باشه

 139. hadis می گوید

  سلام وقتتون بخیر….عروس من دوماهشه یه ماهه با ماس یکمم دستیه یکم نوک میزنه بعد رو دست میاد…پراشو زدیم ولی همین که میاد بیرون رودست پرواز میکنه میره جای بلندمیشینه..‌‌اونی که خریدیم ازش گف بیشتر ازین بزنی افسرده میشه تو دستت بازی کن یه مدت درست میشه…ولی اینکارو که میکنم بدقلقی میکنه پرواز میکنه نمیاد پایین….چیکار کنم اصلا اینا اینجوری مگه افسرده میشن با کم پریدن؟ چیکار کنم رامش کنم رودست میاد ولی بیرون که میاد پر میزنه‌….چیکار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ازادش بذارید اینجوری بیشتر بهتون اعتماد میکنه
   اصولا پرنده ها باید پرواز کنند تا هم ورزش باشه هم تنوع
   اگر همیشه داخل قفس بمونن افسرده میشن
   وسایلای خطرناک رو از اتاق بردارید و در و پنجره ها رو ببندید تا پرواز کنه
   با قرار دادن غذا در دستتون صداش کنید تا بیاد از رو دستتون غذا بخوره
   اینجوری به مرور زمان شرطی میشه و وقتی که ازتون دور شد می تونید صداش کنید تا بیاد

 140. Amir hossein می گوید

  سلام من دوتا عروس دارم یکی ۸ ماهه دیگری ۱۰ ماهه
  این دوتا از من خیلی می ترسن، اصلا به دستم نمیاد، یا هرموقع دستم میگیرم، بی قراری میکنه و سعی میکنه از دستم فرار کنه
  من باید چکار کنم که کاملا بتونم به راحتی لمسش کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان بهتون عادت میکنه عجله نکنید و با کارهاتون اونا رو فراری ندید
   بهشون غذای مورد علاقشون رو بدید و کنار قفسشون بشینید تا بدونن که قصد اسیب رسوندن رو ندارید
   روزانه یکبار غذا رو توی دستتون بگیرید و خیلی اروم ببرید داخل قفس تا بیاد رو دستتون بخوره به مرور زمان میفهمن که قصد اسیب رسوندن رو ندارید و بهتون عادت میکنه

 141. لیلا می گوید

  سلام میبخشیدعروس هلندی منتقریبا۵ساله هست حدود یک ماهه گرفتگی صداداره وقتی میخوندکاملامشخص بودگلوش خلط داره الانم چندروزه بدترشده کاملا صداش گرفته چندروزپیش نمیتونست نفس بکشه دوباربردم دامپزشک نتیجه نداده انگار تشخیص درست ندادن یکیشون گفت که احتمالاالرژی هست قرص ترکیبی برم هگزین وچنتاچیزدیگه داده ولی فایده نداره نفس کشیدنش راحترشده امادیگه اصلاصداش درنمیادلطفابگیدچیکارکنم چندماه پیشم دقیقایکی ازجوجه هااینطوری شدخیلی بادردورنج تلف شداخرش باخونریزی ازبین رفت کاملا مشخصه عفونته ولی کسی نمیتونه کمک کنه ممنونم اگه بهم کمک کنید سپاس فراوان

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگر عفونی باشه باید داروهای ضدعفونی کننده دریافت کنه که حتما حتما باید توسط دامپزشک داده بشه بهش
   باید بگردید یه دامپزشک حیوانات خانگی خوب پیدا کنید ، محیطش رو گرم کنید و بهش مولتی ویتامین مخصوص بدید تا زمانی که دکتر پیدا میکنید

 142. عروس می گوید

  ببخشید من عروسم رو تازه دیروز خریدم از دیروز تا حالا هیچ غذایی نخورده و بعضی وقت ها چشم هاش رو نمیه باز نگه میداره و اصلا تکون نمیخوره میخاستم بدونم مریضه یا چون تازه خریدیم این طوری شده

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی نیست صبور باشید به محیط عادت کنه
   زیاد نرید طرفش و به زور نگیریدش
   خوب میشه

 143. $ می گوید

  سلام ببخشید من ساعت ۱۱ شب چراغ ها رو خاموش میکنم و میزارم عروسم تا ۱۲ اینای ظهر بخوابه با یه پارچه رو قفسش خواستم بدونم این طوری که ایراد نداره؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دقت کنید که این پارچه نباید مشکلی در تنفس پرنده ایجاد بکنه و گرنه به مشکلات شدیدی برمیخوره

   1. علی می گوید

    سلام امروز یک عروس هلندی من گرفتم (از بیرون از خانه) والان توی قفس بیقراری میکنه هی نوکشو بهم میکنشه و تولید صدا میکنه وحشی هم هست دلیلش چیه؟؟؟؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     خوب معلوم
     هنوز به محیط عادت نکرده و اگر وحشی هم باشه که اصلا تا حالا توی قفس نبوده
     بدترین کار انداختن اون تو قفس و به نظر من اصلا کار درستی نیست
     رهاش کنید بره
     چون نه به درد اموزش میخوره و نه رام میشه
     اگر می خواهید عروس هلندی رو رام کنید حتما باید به صورت جوجه دو ماهه باشه

     پس به فکر تهیه جوجه یک یا دو ماهه باشید.

 144. @ می گوید

  سلام من یه عروس خریدم امروز اوردم گزاشتم تو قفس ولی اصلا تکون نمیخوره با نوکش هم یه صدای تق تق اروم در میاره ما باید چیکار کنیم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هنوز استرس داره کاری بهش نداشته باشید
   اب و غذای کافی بهش بدید و دمای محیط ش رو زیاد کنید تا سرما نخوره
   به مرور زمان بهتون عادت میکنه

 145. Zooy می گوید

  سلام خسته نباشید من دیروز یه جوجه عروس ماده سه ماهه دون خور شده رو خریدم ولی اصلا دونه نمیخوره و از دیروز ظهرر تا الان فقط خیلیی کم سفیده ی تخم مرغ خورده مشکلی ایجاد نمیکنه براش؟ و اینکه چه موقع میشه گذاشتش پیش نر؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید جوجه سرلاکی هستش
   از پرورش دهنده بپرسید که چه غذایی بهش میده

 146. Morgannmm می گوید

  سلام ببخشید من یکی از عروسامو جا کردم بعدا از چن ساعت دستی شد.البته بعد کلی گاز گرفتن و جیغ زدن و خودشم خیلی کوبید ب دیوار.الان ک تو قفسشه ی حالت خستگی داره زود چشماشو میبنده و میخواد بخابع.میخواصتم ببینم فقط خسته شده یا خدایی نکرده مشکلی براش پیش اومده😢ممنون میشم پاسخ بدین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   وقتی که پرنده دستتون رو گاز میگیره یعنی هنوز بهتون عادت نداره و نیازی به بردن دست داخل قفس نیست پرنده بیچاره رو زهر ترک کردید
   به مرور زمان بهتون عادت میکنه کافیه که غذای مورد علاقش رو بدید و کنار قفسش بشینید
   احتمالا خسته شده اگر با علایم دیگه ای همراه باشه باید به دامپزشک مراجعه کنید

 147. Ml می گوید

  سلام عروس هلندی من دوماه و نیمشه
  تا پریروز راحت با سرنگ سرلاک بهش میدادیمو بشدتم علاقه به سرلاک داشت. ولی دو روز هست که اصلا تمایلی به سرلاک خوردن نداره و درمقابل سرنگ مقاومت میکنه،مشکلی چیه؟ 🙁 اینم بگم ک سه هفته هست ک دون خور هم شده

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خوب دیگه میخواد دون بخوره و میدونه که وقت دون خوردن رسیده
   بهش ترکیبی از انواع دانه ها مثل کتان ، ارزن ، افتابگردان ، شاهدانه ،کافشه ، هفت تخم و .. رو بدبد
   هم چنین می تونید پلت مخصوص طوطی ها رو تهیه کنید و بهش بدید

 148. :/ می گوید

  سلام ببخشید شما گفتید که اصلا با زور نگیرید پرنده رو من یه عروس تازه خریدم میخاستم بدونم در قفسش رو باز گزاشتیم اومد بیرون بعدش چطوری باید برش گردونیم تو قفس چون اون موقع مجبوریم بگیریمش

  1. ادمین می گوید

   سلام
   روش های ابتکاری باید ایجاد کنید ، مثلا غذاشو نزدیک خودتون بدید ، اومد نزدیکتون یکم نازش کنید بعد اروم بگیریدش
   یا مثلا اگه شب بود ، کل چراغارو خاموش کنید میشه راحت گرفتش بیحرکت میشه
   اصلا نباید دنبالش کنید که جواب عکس میده

 149. Morgan می گوید

  سلام خسته نباشین .۴روزی میشه ک ی جفت نروماده عروس گرفتم ۲ماهشونه.یجورایی بهم اعتماد کردنو میرم سمتشون نمیترسنو وقتی پیششونم راحتن.برای دستی کردنش یجورایی میترسم ک از قفس درارمش چون خودشو میزنا ب درو دیوار نگرانم اسیب ببینه.چجوری میتونم داخل قفس دستیشون کنم.ممنون میشم پاسخ بدین🌹

  1. ادمین می گوید

   سلام
   جفت دستی نمیشن
   باید تک باشه تا دستی بشه

  2. ابوالفضل می گوید

   سلام من یک عروس هلندی جدید خریدم هنوز به شش ماه نرسیده چیکار کنم تا رام شه

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    بهترین زمان برای اموزش همین موقع است که باید نهایت تلاشتون رو بکنید.
    باید روزانه چندین ساعت از زمان خودتون رو صرف اموزش بکنید و اموزشی که قصد یاد دادن رو دارید بارها و بارها تکرار کنید.

 150. کیانا حبیبی می گوید

  ببخشید من یه عروس هاندی ۵۷ روزه خریدم. خیلی ارومه . صدا خیلیی کم میده. الان سه روزه پیشمه . باهاشم حرف میزنیم و اهنگ شاد میزاریم و، غذا هم سرلاک میدیم . حالا داره دون خور میشه و دونه هم میخوره ولی اب نمیخوره. همش ارومه تو خودشه همش ، صدا هم خیلییییییی کم میده ! دلیلش چیه؟ راه خوب شدن این مسئله چیه؟! اصلا غیر طبیعیه؟ هست؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی نداره ! و طبیعی هست
   بهش مولتی ویتامین مخصوص طیور زینتی با قطره چکان بدید
   همینطور محیطش رو کمی گرم کنید
   اگه سرلاک میخوره که اون خودش اب داره و نیازی به اب جدا نداره ولی وقتی دون خور شد اب هم نیاز خواهد داشت.
   صدا و … هم مهم نیست ۳ روزه اومده و با محیط اشنا نیست و کلی هم ترسیده !

 151. مهران می گوید

  سلام من عروس هلندی نر دوساله نیمه رام خریدم میخواستم بدونم میشه کامل رامش کرد میاد بیرون از قفس رو دست غذا میخوره می‌ذاره نوازش کنی ولی وقتی دست به پشتش میزنی عصبی میشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوب اصرار نکنید که به پشتش دست بزنید ! شما هم کمی باهاش راه بیاید !
   کامل رام هست که اجازه نوازش میده و رو دست غذا میخوره !

 152. sajjad می گوید

  سلام ببخشید میتوینم شب موقع خواب یه پارچه رو قفس پرنده بکشیم تا راحت بخوابه چون صبح ها زود تر از ما بیدار میشه و سروصدا میکنه اگه پارچه بکشیم مشکلی پیش نمیاد؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید دقت کنید که در تنفس مشکلی ایجاد نشه
   و هوا جریان داشته باشه حتما

 153. TT می گوید

  سلام زنده باشید 😐
  پرنده من ۱۲ شب می‌خوابه و تا وقتی ما بیدار باشیم اون هم بیداره! عیب نداره؟ به رشد لطمه نمی‌زنه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که زمان خواب و بیداری پرنده رو تنظیم کنید
   معمولا ۱۲ ساعت خواب براشون توصیه میشه
   یعنی از ۸ صبح تا ۸ شب بیدار باشن
   و از ۸ شب چراغا رو خاموش کنید تا بخوابه

 154. ///// می گوید

  سلام خسته نباشید. چون سایتتون معتبر هست و پاسخدهی سریع، تمام سوالاتم رو تا اینجا بی‌ربط به رام کردن پرسیدم
  امیدوارم زیادی نبوده باشن :دی
  برای حدود یکماه نمیتونم به عروسم اون توجه لازم رو داشته باشم. و عروس منم اگه یکساعت بزارمش تو قفس حالت افسرده به خودش میگیره و جیغ و داد میکنه!
  پیشنهادی بجز خرید جفت دارید؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پیشنهاد خاصی نمیشه کرد ، یه اینه با چند تا وسایل بازی همچون تاب و اینا براش بزارید شاید مشغول بشه
   راهکار دیگه ای نمیشه گفت

 155. محمدرضا می گوید

  سلام خسته نباشید من دوتا بچه عروس سرلاکی دارم بزرگشون کردم الان ۱ماه نیمشون دون خورم شدن همه چی اوکی نترسی دارن چیزی اما چند وقت پیش ازکارگاه یمی از اقوام یدونه عروس اوردم نگهدارم اصلا مثل اینا نیست خیلی بیحال شده غذا کم میخوره وا اینکه کارگرهای گاراج تو اتاقی ک میکشیدن اینهم بوده و تاحدود دود خوره شده احتمال معتاد شدنش هست؟؟؟ اگه هست چیکار برای ترکش کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   احتمال معتاد شدن ! خیر ! مشکل تنفسی بسیاری داره به امکان زیاد
   تعذیه هم ضعیفه
   با مولتی ویتامین مخصوص تغذیش کنید
   بهش سرلاکی بدید تا روحیه بگیره

 156. بهرامی می گوید

  سلام من یک عروس هلندی حدودا ۶،۷ ماهه دارم، وقتی خریدمش ۴ ماهه بود ورام نشده بود، بال هاش رو هم نچیدیم، چند بار بزور گرفتنش وبغلش کردن، دیگه گاز نگرفت و گذاشت سرشو بخارونن وتوی دست غذا خورد اما کلا میترسه از اینکه بخوایم کاری بکنیم، وسریع پرواز میکنه، فقط میذاره پیشش بشینم و جدیدا سعی میکنه یک وقتایی با فاصله بیاد نزدیکم
  میخواستم ببینم امکانش نیست که اهلی بشه دیگه؟ اذیت نمیشه این طوری؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اصلا با زور گرفتن پرنده کار درستی نیست و باعث میشه که بیشتر ازتون فراری بشه
   باهاش خوب باشید و غذای کافی بهش بدید به مرور زمان بهتون عادت میکنه

   1. بهرامی می گوید

    یعنی امکانش هست که ارتباطی برقرار کنه بیاد روی دست بشینه یا بذاره سرشو بخارونم؟ یا چون دربرخورد اول ترسیده نهایت عادت میکنه بهمون ولی اهلی نمیشه؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بله به مرور زمان عادت میکنه
     فقط با گرفتن و دنبال کردنش بیشتر میترسونید، این کارها رو نکنید و فقط اب وغذا رو بدید و کاری به کارش نداشته باشید به مرور زمان بهتون عادت میکنه

   2. M می گوید

    سلام من یه عروس هلندی ۱ ساله دارم وقتی ۷ ۸ ماهش بود خریدم از اولین روز که خریدم خیلی پرخاشگر بود اولا خیلی سعی کردم بهش نزدیک شم بعدش دیدم هم دستای خودم زخم شدن هم خودش اذیت میشه دیگه به حال خودش رها کردم میخاستم بدونم امیدی هس برای اهلی شدنش
    اولا فقط وقتی دستمو می‌بردم جلو گاز می‌گرفت الان وقتی دستمو نزدیک قفس میبرم هم سعی میکنه گاز بگیره
    خیلی جاها خوندم که میگن بزار خیلی گاز بگیره بیخیال شه ولی با هر بار گازش خون میاد از دستم اصلا قابل تحمل نیست

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     ببینید باید با اصول اهلی کردن عروس هلندی آشنا باشید ، اینکه اجازه بدید دستتون رو گاز بگیره و دستتون رو به قیمت اهلی کردن پرنده زخمی و خونی بکنید ، اصلا کار درستی نیست
     برای رام کردن عروس هلندی باید روزانه به صورت مرتب اب و غذاش رو بدید و کنار قفسش بشینید و به کارهاتون برسید.
     بعد از مدتی مقداری غذا توی دستتون بگیرید و ببرید داخل قفس تا از دستتون غذا بخوره
     بعد از مدتی خواهید دید که وقتی که غذا رو توی دستتون میبرید داخل قفس ، خودش میاد رو دستتون و غذا رو میخوره
     این کار شما هم اعتماد پرنده رو جلب میکنه و هم شرطیش میکنه که هر وقت دستتون رو حتی بدون غذا هم بردید جلو بیاد رو دستتون

 157. امیر می گوید

  سلام.
  من امروز یع جفت عروس هلندی خریدم ولی اصلا غذا نمیخورن…
  جاشون عوض شده اینجوریه؟ عادت نکردن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره همین طور
   باید با دادن غذای مورد و رسیدگی بهش اعتمادش رو به دست بیارید

   1. امیر می گوید

    ببخشید اگه بخوام تخم بزارن و جفت گیری کنن باید چند روز دیگه بگذره؟
    بعد لونه بزارم…

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     از اول کار لونه رو بذارید و شرایط جفت گیری رو فراهم کنید
     بعضی وقتا تا زمانی که لونه نباشه پرنده ماده حاضر به جفت گیری نمیشه

 158. MAHDI می گوید

  سلام خسته نباشید. آیا میشه یک عروس هلندی نر حدودا ۸ماهه رو که روی قفس هست و اهلی شده رو آموزش داد بیاد روی دست بشینه؟ و اگر میشه چجوری باید آموزش داد؟ لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   میشه
   روش دقیقی نداره ولی
   بهتره برای اینکار غذا رو روی دستتون بریزید تا کم کم به دستتون عادت کنه

 159. تینا می گوید

  سلام.خسته نباشید.من دو تا عروس هلندی دارم ک میان بغلم و از دستم غذا میخورن و …
  اما وقتی میخوام بگیرمشون بعضی وقت ها یکم فرار میکنن.
  من وقتی میخوام بهشون غذا بدم یعنی غذایی غیر از ارزن و تخمه خام ،مثلا وقتی میخوام بهشون میوه بدم خیلی میترسن و از میوه فرار میکنن من میوه رو ریز هم که میکنم ازش میترسن و فرار میکن .حتی از لباسشون هم میترسن 😐 میشه بگید باید چیکار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اینکه چرا از این موارد میترسن باید در گذشته ی پرنده پیدا کرد و دلیلش رو ما نمیتونیم بگیم
   زیاد اسرار به گرفتنشون نکنید
   و همینطور میوه هایی که بهشون میدید رو پوست بکیند و بعد از اینکه تکه تکه شدن در اختیارشون قرار بدید ، جلو اونا با کارد تکه تکه نکنید .

 160. غزل می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من باز مزاحمتون شدم .
  من عروسم رو ۱ هفته است که خریدم .
  اصلا گاز نمیگیره برای گاز گزفتن دهنش رو باز میکنه ولی وقتی میاد جلو فقط به دست نک میزنه .
  از روز اولی که اومد عطسه داشت .
  فعمیدم که سرما خورده .
  الان می تونم بگم بدتر شده چون شبا قشنگ نفسش تنگ هست و با دهن نفس میکشه و نمی خوابه.
  روز ها بیشتر چرت میزنه
  دسترسی به دامپزشک ندارم و نمی تونم فعلا پیش دامپزشک ببرمش.
  چند روز هست ظرف میوش رو جدا کردم و میشه گفت میوه می خوره اما بیشتر هویج
  دما رو بالا بردم تا ۳۰ درجه
  برای رطوبت هم از کتری و قابلامه ی اب روی بخاری استفاده کردم
  مولتی ویتامین هم براش گرفتم
  مولتی ویتامینش داخل سرنگ هتس زرد رنگ هست و گفتن که ۱۰ قطره در هر ۱ لیوان اب و اینکه هیچ نشان تجاری و بسته بندی ای نداشت . اثر می زاره ؟
  برای سرما خوردگی چیکار می تونم بکنم که خوب بشه ؟
  همون طور که گفتم به دامپزشک دسترسی ندارم
  انتی بیوتیکی هست که بهش بدم ؟
  یا هنوز لازم نیست ؟
  ببخشید زیاد شد
  و اینکه هنوز نه از دستم غذا می خوره نه روی دستم میشینه .
  خیلی ممنون میشم جواب بدید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   هیچ انتی بیوتیکی رو بدون تجویز دکتر ندید چون میتونه باعث تلف شدن پرنده بشه
   دما رو بالا بردید مناسبه ، مولتی ویتامین هم مناسبه ، زود ظرف رو عوض کنید چون دما بالاست خراب میشه
   تغذیه هم میوه ی بیشتری بهش بدید
   همیشه به همه ی دوستان گفتم وقتی که یک پت خریداری میکنید یا اقدام به نگهداریش میکنید مطمئن باشید که مشکلی براش پیش اومد میتونید ببریدش دکتر ، در غیر این صورت نباید پرنده نگهداری کنید ، چون با مواد معمولی شاید بشه چند روز خوبش کرد ولی بیماری شدید بشه دیگه دکتر هم بره کاری نمیتونه براش بکنه ! دامپزشک بردن در چنین مواردی بسیار بسیار واجب هست .

   1. A می گوید

    سلام من یه عروس هلندی دارن ۴ یا ۵ ماهست تازه خریدم ۲ هفته ای میشه ولی تو این دو هفته نمیزاره بگیریمش کامل مثلا بزاریم تو قفس یا هرجایی وقتی دستمو میخوام بزارم رو بالاش و بگیرم عصبی میشه یا میترسه چیکار کنم چطوری یاد بدم بهش فقد نوازش از سر قبول میکنه ولی باید بزاره همه بدنشو نوازش کنیم چطوری یاد بدم بهش؟

    1. ادمین می گوید

     سلام
     صبر کنید تا به محیط و شما عادت کنه
     به زور اقدام به گرفتنش نکنید
     دو هفته دیگه بهش اجازه بدید در ارامش باشه !
     باید نداره دوست عزیز ! اگه میخواید که “باید بزاره همه بدنش رو نوازش کنید “بهتره به جای پرنده عروسک بخری ! اسباب بازی نیست که ! موجود زندست
     مهربون باهاش رفتار کنید عادت میکنه

   2. غزل می گوید

    چشم خیلی ممنونم .
    سعی می کنم هرچه سریع تر به دامپزشک مراجعه کنم .
    و اینکه عروس من امروز ناخن های پاش رو با نکش داشت می کند نزاشتم که یک موقع خونریزی پیش نیاد .
    ناخن هاش رو باید کوتاه کنم درسته ؟

    1. ادمین می گوید

     سلام
     بله مقداری کوتاه کنید
     دقت کنید که داخل ناخون یک بافت پوست هم وجود داره اونو نزنید !

   3. غزل می گوید

    و اینکه بین میوه ها هویج رو جدا می کنه .
    و بین دونه ها هم ارزن رو خیلی تلاش کردم دونه ها و میوه های دیگه هم بهش بدم ولی اصلا زیر بار نرفت .
    ببخشید زیاد سوال می کنم

    1. ادمین می گوید

     مشکلی نداره
     میوه های مختلف رو طوری خرد کنید که تشخیص نده !

 161. مریم می گوید

  سلام من یه عروس هلندی ۲ ماهه خریدم چند روز پیش منه ،حدودا ۶ هفت بار درروز و حتی بیشتر تا حدود ۱۰ دقیقه جیغ میزنه ( مثل صدای جیغ بچه) و خود بخود اروم میشه میشه بگید دلیلش چیه؟گویا از وقتی بدنیا اومده اینجور بوده

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   چون به محیط عادت نداره برای همین
   بهتر که اعتمادش رو به دست بیارید و از غذاهای مورد علاقش بهش بدید

   1. مریم می گوید

    البته شاید من منظورمو اشتباه رسوندم صداش مثل قیژ قیژ کردن جوجه پرنده هاس که انگار دنبال غذا گرفتن از مادرشون میگردن. من اینجوری متوجه شدم. چند ماهگی ازاین حالت جوجه گی درمیاد؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     خب حتما گرسنشه
     غذاشو مرتب میخوره یا ن؟
     بهش سرلاک میدید یا دونه؟

     1. مریم می گوید

      بله وقتی داخل قفس هست میبینم که دون میخوره
      طبق حرفی که صاحبش بهمون زد صبح ها حدود ۵ یا ۶ سی سی سرنگ بهش سرلاک میدم در کنار دون! درحالی که الان دوماهشه سرلاک دادن بهش اشتباهه؟؟

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       باید کم کم سرلاک دادن رو کمش کنید و به دانه خوردن عادت بدید
       قطع یهویی سرلاک به سلامتیش ضربه میزنه
       یعنی تا زمانی که کاملا دانخور نشده نمی تونید سرلاک رو بذارید کنار

 162. حدیث می گوید

  سلام عروس من دو ماهو نیمشه ولی نمیزاره نازش کنم انگشتامم گاز میگیره رو دستم میاد چند روزه خریدمش

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هنوز اهلی نشده
   اذیتیش نکنید با زور نگیریدش
   اب و غذای کافی بهش بدید
   و باهاش با مهربانی حرف بزنید به مرور زمان بهتون عادت میکنه

   1. حدیثه می گوید

    وقتی خریدمش گفتن اهلی هست

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     خب پس از مدتی اهلی میشه

   2. آرام می گوید

    سلام خسته نباشید من یک عروس هلندی خریدم وقتی خریدمش ۳ ماهش بود الان ۶ ماهش هست من عروس هلندیم رو به زور از قفس میارم بیرون و وقتی میاد بیرون پرخاشگری میکنه اما یکم بعدش آروم میشه و دیگه ازم نمیترسه و میاد رو دستم و نوازشش میکنم.و هر سری دوباره تکرار میشه میخواستم بدونم دلیل این پرخاشگری اولش چی هست؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     چون به شما اعتماد نداره و حالت تدافعی میگیره

 163. رضوی می گوید

  سلام من یک عروس دوماهه خریدم و الان یک هفته ای میشه که دارمش و از سه روز پیش در بیرون از قفس ارزن کف انگشتم میچسبونم و سمتش میبرم نوک که میزنه محلش نمیدم دستمو میبرم جلوتر ولی یک صداهایی از خودش درمیاره بده؟ و اینکه پدرم میگن که تو دستم بگیرمش و نازش کنم تا اهلی بشه این کار رو بکنم؟ و از دستم غذا نمیخوره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پرنده بیچاره داره از خودش دفاع میکنه
   اصلا با زور کاری نکنید، اینجوری بدتر میشه و اصلا بهتون عادت نمیکنه
   بهتر که اب و غذا رو بهش بدید و تنهاش بذارید کم کم خودش بهتون عادت میکنه
   باید اعتمادش رو جلب کنید وقتی که انگشت تون رو میبرید داخل اون فکر میکنه که قصد اسیب رسوندن رو دارید.
   اگر توی دستتون بگیرید بدتر میشه بذارید خودش عادت میکنه بهتون

 164. غزل می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من تقریبا ۳ ؛ ۴ روز پیش یه عروس هلندی خریدم اولا خیلی تلاش می کرد برا بیرون اومدن از قفس ولی الان بهتر شده .
  قبلا اینجوری نبود ولی الان مدام ککلش بالاس از ترس هست یا کنجکاوی ؟
  و اینکه من میوه و دونه و تخم مرغ و ماکارانی رو باهم قاطی می کنم نه که کامل میکس بشه اکثرا روی میوه ها دونه مسجسبه اشکالی داره ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که دانه ها رو در یک وعده
   میوه و سبزیحات رو در یک وعده دیگه بدید
   تخم مرغ هم هفته ای دو بار بیشتر ندید
   کاکلش بالاست یعنی از دیدن شما هیجان داره
   وقتی که کاکلش کاملا پهن بشه و به سرش بچسبه یعنی میخواد به شما حمله کنه

   1. غزل می گوید

    خیلی ممنون از پاسخ گوییتون

 165. حیدر می گوید

  سلام خسته نباشید آدمین عزیز ما یک ماه پیش یک عروس هلندی خریدیم هنوز کوچیک است ولی خودش غذا می خوره هر کاری که در مطالب بود انجام دادیم ولی هنوز وحشی است یک عروس هلندی دیگر داریم داره مثل اون کوچیکه وحشی می شه .

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید به خوبی و مهربانی باهاشون رفتار کنید و غذاهای مورد علاقه رو بهشون بدید
   اصلا با تندی برخورد نکنید و با زور نگیریدشون

 166. امیر می گوید

  سلام وقت بخیر
  عروس ۳ ماهه لوتینو رام ماده چقدر میارزه؟؟
  میخوام بخرم.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   از قیمت ها اطلاعی ندارم در دیوار می تونید چک کنید

 167. محمد می گوید

  سلام ببخشید من هی سوال می‌پرسم آخه تاحالا عروس نداشتم.
  توضیح داده بودم که دوماهه هست و یک هفته هست که خریدمش حالا سوالات قبلی که برطرف شد ولی الان دو سه روزی میشه که از اذان شب به بعد دیگه حالت خستگی و خواب آلودگی میگیره و خیلی تحرک نداره غذاهم خیلی نمیخوره مشکلش چیه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در این ساعت خونه شلوغ میشه و سر و صدا افزایش پیدا میکنه ؟
   باید صبور باشید ، پرنده هنوز به محیط عادت نکرده ، طول میکشه دو سه هفته که کامل عادت کنه

 168. .. می گوید

  سلام ادمین عزیز خسته نباشی..
  من یه عروس نر ۶ ماهه (حدودا) رو که پیش عروس های دیگه توی محیط خونه بوده رو دو هفته و نیمه اوردم و اینکه اوایل خیلی ترسو بود ولی خوب به مرور بهتر شد…از چند روز اول از دستم غذا میخورد اما چهار روزی هستش که میاد روی دستم غذا میخوره و تا تموم میشه سریع برمیگرده سر جاش و دستمو تو قفس میبرم حتی میخوام جای تابشو عوض کنم(یعنی غذا نداشته باشم)و دستم سمتش بره حالت پرخاشگرانه میگیره و گاز میگیره..
  و اینکه ترسو هست اما وقتی میرم سمت قفس میاد نزدیک.

  از نظر شما چقدر طول میکشه و اینکه ایا این ۲ هفته و نیم مدتی بوده که باید رام میشده؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   این مدت یا حتی ۱ ماهی که ما میگیم طول میکشه تا عادت کنه به محیط ، مدت زمان عادت پرنده به محیط هست و رام شدن پرنده نیست
   پرنده زمانی رام میشه که اینقدر دست شما رو گاز بگیره که بیخیالش بشه ! دقت کنید وقتی که دستتون رو گاز میگیره عکس العمل نشون ندید و بزارید هر چقدر میخواد نوک بزنه ! اینجوری کم کم بیخیال اون موضوع میشه و متوجه میشه که شما بهش اسیبی نمیرسونید .
   روش های رام شدگی داخل پست رو هم اجرا کنید

   1. .. می گوید

    متشکر از لطف شما

 169. آیسان می گوید

  سلام من یک هفتس عروس هلندی خریدم در قفسش بازه به هیچ‌عنوان بیرون نمیاد و مهم تراز‌همه من توی تمام کامنتا خوندم نوشتین بذارین از دستتون غذا بخوره برای رام شدن ولی من دستمو ک میبرم داخل قفس میره میچسبه به میله و به هیچ عنوان از دست من غذا نمیخوره چیکارش کنم!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان عادت میکنه چون تازه خریدید
   اب و غذا رو بذارید داخل قفس و به حال خودش رها کنید به مرور زمان به محیط و شما عادت میکنه عجله نکنید
   و اصلا اونو با زور از قفس بیرون نیارید چون بدتر میشه

 170. محمد می گوید

  سلام
  ببخشید عروس من دوماهشه یک هفته هست خریدمش و حالا هیچ چیز بجز ارزن و تخم کتان نمیخوره تخم مرغ رو هرکار میکنم نمیخوره قاطی ارزن هم که میکنم بازم کلا سمت ارزن ها هم نمیره یک راهنمایی بکنین فقط ارزن میخوره و اینکه وقتی جیغ میکشه میشه گفت که نره یا ماده هم جیغ میکشه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اشکالی نداره به زور بهش تخم مرغ ندید ! مولتی ویتامین بهش بدید ، سنگ مینرال یا کف دریا هم در اختیارش قرار بدید
   میوه هم بهش بدید شاید خورد
   در مورد جیغ زدن هم فکر نکنم بشه تشخیص دارد

 171. میثم طولابی می گوید

  سلام وخسته نباشد عروسا من چهارتا تخم گذاشتن بعد از ۱۰ روز نگاه تخما کردم با فلش گوشی دیدم اصلا رگ نبستن انگار تازه تخم گذاشته بودن اب داخل تخم ها هم تکون میخورد میخواستم بدونم دلیلش چی میتونه باشه مشکل از نره یا ماده
  یه بارم بهتون گفتم ک چهارتا تخم گذاشت یکیش جوجه شد بقیه پوچ اون یکی هم بعد ۲ روز مورد لطفه راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   ممکنه مشکل از تغذیه باشه
   تغذیه رو بهبود بدید و ویتامین و کلسیم هم بهشون بدید
   صبور باشید ببینید چه شرایطی پیش میاد

 172. محمد می گوید

  یعنی دره قفس رو هم از همون سه هفته تا یک ماه باز کنم آخه فروشنده گفتش که سه روز دیگه مثلا فردا دره قفسش رو باز کن بیاد بیرون چیکار کنم دره قفس رو کی باز کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در و پنجره ها رو ببندد
   وسایل خطرناک مثل چاقو ، شیشه ، وسایل شکستنی و … رو از اتاق بیار بیرون و در قفس رو باز کن تا بتونه پرواز کنه
   بهتر که زیاد تکون نخورید تا پرنده خودشو به در و دیوار نکوبه و استرس کمتری داشته باشه

 173. محمد می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من دیروز ظهر یک عروس دوماهه نر گرفتم از وقتی که آوردمش غذا فقط ارزن و تخم کتان میخوره چیزه دیگه ای نمیخوره و آب هم کم میخوره و خودشو تو حالت پُف قرار داده جاشم قشنگ گرم کردم از کی دره قفس رو باز کنم که بیاد بیرون بچرخه و پُف کردنش برای چیه؟دیروزهم خوشحال بودم بی حواس دستمو بردم تو قفس نازش کردم نگاه میکرد و کاری نداشت ولی یک دفعه گی پرید اینور اونور!

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید تا پرنده به محیط عادت کنه
   سعی نکنید که دستتون بگیریدش ، یه مدت طول میکشه تا عادت کنه بهتون ۳ هفته تا ۱ ماه

 174. متین می گوید

  سلام من ی عروس هلندی ماده دارم که میخواستم تو همین چند روزه براش جفت بگیرم ولی امروز دیدم بدون جفت تخم گذاشته 😂😂
  دستی بود ولی حالا ی کم نوک میزنه تا دستمو میبرم سمتش
  حالا میخواستم ببینم تخم رو بزارم باشه که بشینه روش یا بردارم؟؟
  راستی اصلا لونه هم ندارع
  کنار قفس تخم گذاشته 😐🙏
  لونه هم امروز براش میخرم جفت هم سپردم که بخرم
  ولی حالا میخوام ببینم این تخم بدون نطفه را بزارم باشه که یهو به روحیاتش صدمه نرسه یا برشدارم؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بزارید چند روز بمونه چون شرایط نگهداریش مناسب نیست خودش میندازدش اینور اونور

 175. میثم طولابی می گوید

  سلام من یه جفت عروس گرفتم دوتا تخم داشت اوادم خونه بعد دوهفته دوتا دیگه تخم گذاشت رو تخم خوابید یکی از تخما جوجه شد سه تا دیگه پوچ شدن بعد جوجه بعد ۲ روز مورد دلیلش چی میتونه باشه؟ نگرانم الان باز ۴ تا تخم گذاشته چن روز دیگه درمیان باید چکار کنم ؟
  و اینکه صبحا ساعت ۱۰ هردوتا میان بیرون از لونه غذا میخورن تا ۱۲ بعد میرن میخوابن اشکالی نداره ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید غذای والدین کم بوده و نتونسته جوجه رو تغذیه کنه شاید هم بلد نبودن جوجه رو بزرگ کنن
   دفعه بعدی ببیند به جوجه غذا میده یا نه
   اگر نداد خودتون باید بهش سرلاک بدید

 176. NICY می گوید

  سلام ببخشید پرنده عروس من ۴ ماهشه ظاهرا سرما خورده خیلی میخوابه و خیلی پف میکنه امروز برا اولین بار وقتی دستمو گذاشتم روش خیلی خوشش اومد زیر دستم میخوابه ظاهرا سردشه و اینکه غذا و اب کم میخوره و یه چشمشو همیشه بسته نگه میداره از دیروز اینطوری شده چیکار کنم حالش بهتر شه؟غذا هم میوه و اینا میدم نمیخوره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خب اتاقش سرده دیگه
   اونو ببرید کنار بخاری و بخاری رو زیاد کنید تا گرم بشه
   گرمش که شد غذا هم میخوره

 177. امیر می گوید

  سلام.
  من یک عردس هلندی نر دارم وقتی ک از قفس میارمش بیرون پرواز میکنه…و میخوره به در و دیوار
  حالا اگه نمیخورد به دیوار پرواز کردنش عیبی نداشت. میترسم صدمه ببینه چرا قشنگ نمیتونه در خونه پرواز کنه و بچرخه و به دیوار نخوره
  لطفا نظر بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   چند ماهشه؟
   قبلا شاهپر ها رو نزدید؟

   1. امیر می گوید

    ۸ ماهه هست.
    به شاهپر هاش اصلا دست نزدم…
    بعضی وقتا خودش یکی از شاه پراشو میکنه.
    ولی من اصلا دست نزدم.

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     پس باید پرواز کنه تا کاملا یاد بگیره
     باید توی یک محیط بزرگ ازادش کنید
     اتاق به دلیل محدود بودن مکان خوبی نیست

     1. امیر می گوید

      در مکان بزرگ مثل( حال) اگه ولش کنم تا خودش پرواز کنه به خودش آسیب نمیرسونه؟؟؟
      تا وقتی ک بخواد یاد بگیره…

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       مشکلی نیست
       فقط باید وسایل خطرناک و بُرَنده توی هال نباشه

 178. mahan می گوید

  سلام خسته نباشید من ۱ عروس هلندی خریدم ۴۰ روزه تازه دون خور شده و اینکه پرپروازشو چیدن و به من گفتن تو خونه از قفس بیارش بیرون تا رام شه من اوردمش بیرون ولی براش غذا با دست میبرم جلو نمیخوره و تو قفسشم نمیره و کلا از جاش تکون نمیخوره ممنون میشم اگه بگید چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هنوز به شما و محیط عادت نکرده و شوکه شده
   غذا رو توی یک ظرف بذارید جلوش و تنهاش بذارید
   اگر جیغ میزنه و یا دستتون رو گاز میگیره ، دستتون رو نبرید جلو این کار اونو بدتر میکنه

 179. فاطمه می گوید

  سلام من سه روزه یه عروس هلندی دوماهه اوردم خونه قبلش هم تا یه ماهگی دست کسی بزرگ شده بود الان مدام جیغ میزنه نه تو قفس اروم میشه نه بیرون از قفس مدام جیغ میکشه بهش سرلاک دادم ولی همه چیو گاز میگیره و میخواد بخوره رو دست نمیمونه همش میره رو شونه هام ولی بازم جیغ میکشه از رنگ سیاه میترسه شبا روی قفسش پارچه ابی میندازم تا بخوابه باید هم در قفسش باز باشه وگرنه جیغ میزنه چیکار کنم ؟ نمیدونم چرا اینجوری میکنه

  1. فاطمه می گوید

   مجبورم ارزن رو هم براش له کنم تا بخوره اونطوری فقط تو دهنش میچرخونتش بعد میندازه

  2. کارشناس وب سایت می گوید

   چون تازه خریدید هنوز به محیط عادت نداره
   بیشتر وقتا تنهاش بذارید یا کنارش بشینید و بهش کاری نداشته باشید.
   برای عرسو دوماهه سرلاک به درد نمیخوره با دانه هایی مثل ارزن و کتان و انواع میوه و سبزیجات خرد شده تغذیش کن

 180. محمد می گوید

  سلام وقت بخیر مرسی از سایت خوبتون
  یک سوال داشتم میخوام یک عروس طبق گفته هاتون نر و سه ماهه بگیرم و دستیش بکنم بعد اگه تو آپارتمان باشه مشکلی براش پیش نمیاد و اینکه اتاق من پنجره نداره و بدون چراغ تاریکه البته وقتی بگیرم همیشه براش چراغ رو روشن میزارم میخواستم ببینم کاریش نمیشه دِق نمیکنه؟ چون یک جفت مرغ عشق داشتم که بعد از دو هفته مردن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اپارتمان مشکلی نداره ولی ممکنه جیغ و هوار کنه ! اگه برای شما مشکلی پیش نیاد !
   در مورد اتاق هم مشکلی نیست ولی باید هوا باشه تو اتاق و اتاق خفه نباشه هواش
   همیشه هم که نه چراغ روشن نباشه خوب نیست باید گاها اجازه بدید داخل خونه بگرده
   اون جفت مرغ عشق هم باید دقت میکیردید که چرا تلف شدن ، دلیلش چی بوده که سایر پرنده ها هم به اون دلیل تلف نشن !

 181. Sadegh می گوید

  سلام من یک عدد عروس دارم تقریبا ۳ هفته میشه که خریدمش وفروشنده میگفته که ۴ماهشه ویه هفته ای میشه که در قفسو باز میکنم وخودش میاد بیرون بال هاشو هم بردم پرنده فروشه برام کوتاه کرد ولی بازم پرواز میکنه واین که دست میبرم سمتش حالت پرخواش گری داره چیکار کنم که گاز نگیره اخه یه بار گازم گرفت ودستمو خون آورده
  بعد راستی غذای موردعلاقه عروس چیه مرسی

  1. ادمین می گوید

   سلام اشکال نداره ،اجازه بدید گاز بگیره ! اینقدر گاز بگیره تا بیخیال بشه ! راه رام کردن هم داخل پست گفته شده ، دقت کنید که وقتی گاز میگیره عکس العمل خاصی از خودتون نشون ندید و بهش هم به هیچ وجه پرخاش نکنید
   برای اگاهی از تغذیه ی این پرنده هم میتونید به پست زیر مراجعه کنید :
   تغذیه عروس هلندی

 182. NICY می گوید

  سلام ببخشید من یه عروس هلندی ۴ ماهه دارم البته یکم خشن دستیش کردم متاسفانه الان دستمو میارم میاد روش حتی خیلی دوس داره از شونم بره بالا ولی متاسفانه هنوز گاز میگیره البته درد نداره ولی اذیت میکنه هر کاری ام میکنم بس نمیکنه دستمو هرروز میارم گاز بگیره ک بفهمه درد نداره ول کنه ولی اصلا ول کن نیس قبلا یه جفت بزرگشو داشتم با این روش دیگه گاز گرفتنو ول کردم ولی این هنوز میترسه نمیدونم چیکار کنم امروز باز یکم خشن باهاش رفتار کردم ظاهرا ناراحت شده خیلی تو خودشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اشکال نداره ، صبور باشید بالاخره از این کارش خسته میشه
   اصلا باهاش خشن رفتار نکنید حتی وقتی که گاز میگیره
   بهرحال شما تجربه ی نگهداری از این پرنده رو دارید باید بتونید بهتر باهاش تعامل کنید

 183. جواد می گوید

  سلام من يه عروس هلندي خريدم اما تقريبا از ۸ الي ۵ بعد ظهر خونه نيستيم چيكار بايد براش انجام بدم ايا تنهايي براش مضره ؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   براش وسایل بازی بزارید
   اینه
   تاب
   و اینجور چیزا که مشغول بشه
   اگه دیدید که گوشه گیری میکنه تنها راهش داشتن جفته

 184. بع4ق می گوید

  سلام کل دم عروس هلندیم کنده شد چیکار کنم سریع دربیاد اصلا درمیاد؟ بخدا تازه ۱ سالش شده بود امروز تولدش بود

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کار خاصی نمیشه کرد فقط تغذیش رو بهبود بدید ، داخل تغذیش حتما از سنگ مینرال و یا کف دریا استفاده کنید تا کلسیمش بالا بره و پر ها بهتر تولید بشن
   از مولتی ویتامین هم به صورت هفتگی در تغذیش استفاده کنید.

 185. مهشید می گوید

  سلام خسته نباشید من یک عروس هلندی گرفتم که تقریبا یک ماهشه صحابش می‌گفت دیگ دون خور شده تخمه بعضی هارو می‌تونه بشکنه و هویج پودر شده و سیبم میلی نداره و عاشق پروازه و تا در قفس و باز میکنیم پرواز می‌کنه .
  پیش صحاب قبلیش کاملا دستی و بوده و رو دست غذا میخورده اما الان یکی دو روزه پیش ماست و فقط میزاره بهش نزدیک شیم و وقتی میگیرمش سعی می‌کنه گاز بگیره وقتی نازش هم میکنم آروم نمیشه راهی پیشنهاد میدید برای دستی کردن و نوع غذاش

  1. ادمین می گوید

   سلام
   رفتار پرنده کاملا درست هست و رفتار شما هم نادرست . پرنده باید مدتی بگذره تا به شما عادت کنه ، اگه همین اول به زور بگیریدش یا وقتی گاز گرفت عکس العمل نشون بدید ، دیگه اون پرنده ی دستی سابق نخواهد شد .
   پس صبور باشید تا یک ماه ، اجازه بدید خونه رو بچرخه ، بزور نگیریدش و سعی در ناز کردن یا … هم نکنید باهاش .
   صبر در نگهداری از پرنده ها اولین قانونه

 186. فراز می گوید

  سلام ادمین محترم من یه عروس هلندی ۲ و نیم ماهه دارم دوهفته هست که گرفتمش روی دست میاد ولی زود میپره رو قفسش و اگه قفسش رو بردارم میره میشینه روی کابینت خیلی قفسش رو دوست داره روش بشینه ولی من این کارشو دوست ندارم خیلی ازم خوشش نمیاد خیلی پرواز میکنه با این که بال هاش رو چیدیم بازم میپره باید چیکار کنم تا باهام دوست بشه و علاقه اش رو به قفس از بین ببرم ؟
  با تشکر از سایت خوبتون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سعی در از بین بردن علاقش به قفس نکنید ! یعنی با اینکارتون دارید باهاش لج میکنید که نه اون خوشش میاد و نه اینکه نتیجه ای در بر خواهد داشت !
   موارد گفته شده در این پست رو رعایت کنید ، نزدیکتر بشید بهش ، رو دستتون بهش غذا بدید و …

 187. @_@ می گوید

  سلام
  عروس هلندی من زیر یخچال تخم گذاشته -_-
  احتمال زیاد نطفه دار هستند
  سوال اینه، جابه‌جاشون کنم عیب نداره؟ چون ماده ۲۴ ساعت روشون زیر یخچاله-_-

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   همونجا براش بهترین و امن ترین جا برای تخم گذاری هستش
   احتمالا محیط شلوغ و استرس داشته برای همین رفته زیر یخچال
   اب و غذاش رو ببرید همونحا بدید تا جوجه به دنیا بیاد.

 188. حسین می گوید

  سلام من ۱ ماه پیش طوطی عروس خریدم. فروشنده گفت ۳ ماهشه. الان ۴ ماه داره. از چند ماهگی حرف میزنن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله شما اموزش بدید کم کم صحبت هم میکنه

 189. نیما سعیدی می گوید

  سلام من یه طوطی دارم که رو شونه ادم میشینه ولی وقتی پایینه دست میبری پیشش رو دست نمیاد باید حتما ببری پیش پاهاش تا بیاد رو دستم بمونه. ولی وقتی میاد رو دستم زود میپره از دستم پایین اصلا رو دستم نمیمونه باید چکار کنم تا رو دستم بمونه ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید تو دستتون دانه بریزید تا بیاد از رو دستتون بخوره
   به مرور زمان عادت میکنه که رو دست وایسته

 190. ژینو و دنی می گوید

  سلام.عروس هلندی های من غیر از تخمه خام و ارزن چیز دیگه ای نمیخورن.وقتی جلوشون سیب و کیوی میزارم فرار میکنن.چون میترسن اونا رام هستن ولی اصلا میوه نمیخورن چیکار کنم؟و میشه بگید چه غذایی هست که همه ی عروس هلندی ها عاشقشن و میخورن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهشون دانه پارس یا همون پلت اماده عروس هلندی رو بدید
   میوه ها رو ریز ریز کنید و با دانه ها قاطی کنید بهشون بدید

 191. ' می گوید

  سلام.
  من دوتا عروس هلندی نر دارم ک یکیش ۲یا ۳ ساله هست و اون یکی ۸ ماهه… پسرش هست.
  میخواستم ببینم میشه این ۸ ماهه رو رام کرد؟
  اخه هروقت صدای باباش رو میشنوه روی دستم هست سریع پرواز میکنه…
  واینکه هرکدومشون رو جدا داخل دو تا قفس پیش هم گذاشتم میشه دوتاشونو بزارم پیش هم؟ من فکر میکنم دعواشون بشه!!
  لطفا راهنمایی کنید🙏

  1. ادمین می گوید

   سلام
   میشه ولی هر چقدر سنشون بالاتر بره امکان دعوا کردنشون بیشتر میشه
   در هر صورت اگه خوی ارومی دارن میشه هر دو تارم رام کرد و کنار همدیگه نگهداشت

 192. تینا می گوید

  سلام.عروس هلندی من نره و ۵ ماهشه رامه.اون بعضی وقتا ک از یک صدایی یا از وسیله ای میترسه پرواز میکنه. و چند تا از پرهای دمش شکستند.ما دو تاشو که داشت میفتاد قیچی کردیم .اما الان بعد از ۱ ماه کلی از پرهای دمش شل شدن و دارن میفتن.ایا این ربطی به پرریزی داره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمال وارد دوره تولک شده
   به تغذیه رسیدگی کنید تا پروتئین به اندازه کافی دریافت کند.

 193. 5555 می گوید

  سلام
  پرنده از ۹ ماهگی تا الان که ۱۰ ماهشه پرریزی گرفته
  بگذریم از پوسته‌ها و کرک‌ها، روزانه حداقل دو پر بزرگ میندازه
  تغذیش خوبه اما نمیخوره! هیچ اشتهایی به غذا نداره اگه هم بخوره، صرفا با غذا بازی میکنه
  و این باعث شده که خیلی هم لاغر باشه
  راه حل برای توقف پرریزی و یکم وزن نرمال‌تر چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   یا پر ریزی به خاطر اشتهای کمش هست و یا وارد دوره تولک شده
   بهتر که از انواع میوه و سبزیحات و دانه پارس استفاده کنید.

 194. صدف می گوید

  سلام ببخشید من یه عروس هلندی ۴۵ روزه خریدم دو روزه از وقتی آوردمش اصلا میل ب سرلاک نداره و خودم بهش میدم خیلی بی اشتها هست و همش سعی میکنه بخوابه احساس می‌کنم از مادرش جدا شده افسرده گی گرفته چون وقتی با موبایل کلیپ عروس هلندی میزارم سرش میاره بالا و ملی سروصدا میکنه میشه لطفا در مورد تغذیه ش و اینکه باید چیکار کنم راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید روزانه چندین ساعت باهاش وقت بگذرونید تا بهتون عادت کنه
   داخل قفسش اصلا اینه نذارید چون به اینه عادت میکنه و امکان اموزش و سخنگو کردن از بین خواهد رفت.
   توی قفسش ابخوری و دانخوری قرار بدید و اونو کم کم به اب و دان خوردن عادت بدید

 195. Aa می گوید

  سلام کاهو برای عروس هلندی خوبه ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی نداره میتونید بدید

 196. فراز می گوید

  سلام من یک عروس هلندی ۲ونیم ماهه گرفتم روی دست میادولی باهام بازی نمیکنه هی میره روی قفس
  خیلی قفسش رو دوست داره ، داخلش نمیره ولی روش میشینه چیکار کنم نره رپ قفسش و رودستم بشینه تازه قفسش رو برمیداریم پرواز میکنه و میره اینور و اونور

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به قفسش وابسته هستش
   ولی به شما اعتماد نداره
   غذای مورد علاقش رو بدید و همیشه غذا رو توی کف دستتون بذارید تا به دستتون اعتماد کنه
   اصلا با زور نگیریدش چون بدترش میکنه و از شما خواهد ترسید.

 197. Sara می گوید

  سلام خسته نباشید،عروس هلندی من با پا بازی میکنه ۳روز اوردیمش اول میزاشت نازش کنیم الان همش گاز میگیره حتی میخوام به پامم دست بزنم میگیره ،پامو تکون میدم میرقصه ۳ماهشم هست،چرا دستو گاز میگیره؟چجوری بازی با پارو ترکش بدیم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   چه جالب
   باید بهش غذای مورد علاقش رو بدید و همیشه غذا رو توی کف دستتون قرار بدید تا بدونه دست تون قصد اذیت کردنش رو نداره و کاملا بی ازار
   اینجوری بهتون عادت میکنه

 198. سهیل می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من تقریبا ۲۰ روزی میشه یک جفت عروس هلندی خریدم که هشت ماهشونه،البته اینجور که دیدم اصلا کنار هم نمیشینن و همیشه جدا از هم روی میله داخل قفس میشنن،توی پیامها دیدم گفته بودین جفتها دستی نمیشن،هنوزم وقتی میرم سمت قفسشون ازم فرار میکنن و خیلی میترسن و خودشونو به در و دیوار قفسه میزنن که فرار کنن،چه راهکارهایی پیشنهاد میدین که بتونم رامشون کنم تا دستی بشن؟ ممنون میشم راهنماییم کنین
  بالهای پرنده هم کوتاه نشده تا الان

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پرنده های جفت اونم عروس هلندی رام نمیشن ! فقط پرنده های تکی رو میشه رام کرد
   اما سعی کنید سروصدا در محیط کم باشه ، قفس رو جابجا نکنید ، محیط کمی گرم باشه و مواد غذایی هم بموقع و در ساعات معینی در اختیارشون قرار داده بشه
   در این صورت کمی اروم میشن و بیشتر به همدیگه نزدیک میشن

 199. هلندی می گوید

  و۱سوال دیگه به من گفتن بیشتر از ۲یا۳بار از پرنده ها جوجه کشی نکن ضعیف میشن میمیرن این حرف صحت داره؟ من هم هلندی دارم هم کوتوله

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله
   اگر تغذیه کافی نباشه احتمال تلف شدنشون هست
   اگر دوست ندارید تخم بذارن می تونید لانه رو بردارید و کلسیم جیره رو کم کنید.

 200. هلندی می گوید

  سلام خسته نباشید من عروس هلندی جفت دارم که۳تا تخم گذاشت فقط یکیش نطفه داشت و جوجه شد جوجه ۱۰روزه ک شد دیدم پاش زخمه احساس کردم کتکش زدن چون دوباره جفتگیری میکنن منم جوجه رو دارم خودم با سرلاک بزرگ میکنم سرلاک ققنوس قرمز خوب هست؟
  واینکه من جوانه گندم تخم مرغ کتان ارزن آفتابگردون برنج بهشون میدم چی دیگه باسد بدمشون ک هم تعداد تخم ها بیشتر بشه هم نطفه دار

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله ققنوس قرمز خوبه
   تخم مرغ اب پز ، سینه مرغ اب پز شده ، کف دریا و پودر پوسته تخم مرغ هم برای افزایش تخم گذاری موثر است

 201. 😐 می گوید

  سلام
  پرنده من جوهری شده 😂😐
  از آب هم به شدت فراریه -_-
  عمدی نبود؛ خودش رفت سمت خودکار
  و خب… راه حلی هست؟ خودکار پاک میشه؟ انگار دفتر نقاشیههه-_

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   😂😂
   با اسپری اب ولرم پاکش کنید
   اصلا از شامپو یا مواد شوینده استفاده نکنید
   حتما در و پنجره ها رو ببندید و بخاری رو زیاد کنید بعد اب رو اسپری کنید تا سرما نخوره

   1. آرمین می گوید

    سلام من میخام عروس هلندی بگیرم ولی بابام میحاد برام لپ تاب بگیره با اینکه کامپیوتر دارم حالا چیکار کنم من عاشق عروس هلندی ام

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     🤔
     اگر وقت کافی برای رسیدن به اون رو دارید بخرید
     چون عروس هلندی نیاز به توجه داره و روزانه باید چند ساعت وقتتون رو باهاش بگذرونید.

 202. محمد می گوید

  سلام من یک عروس هلندی ماده داشتم اون ۹ ماهش بود و دستی بود و دیروز من رفتم یک عروس هلندی تر خریداری کردم که رام نیست و یک سالشم هست میخواستم بدونم رام میشه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه جفت بشن خیر هیچکدوم رام میشن ، اونی هم که دستی کم کم از حالت دستی خارج میشه !

 203. Aa می گوید

  سلام وقت بخیر.
  من دیروز به عروس هلندیم نوشابه دادم… خیلی ام دوست داشت ولی فردا ک بلند شدم دیدم یک عالمه آوُرده بالا🤮 حالش ام اصلا خوب نیست‌
  لطفا بگید چکار کنم.؟؟ به دامپزشک هم دسترسی ندارم