طوطی سانانعروس هلندی

آموزش اصولی دستی کردن و رام کردن عروس هلندی | نحوه اهلی کردن عروس هلندی

آموزش فوت و فن های رام کردن و اهلی کردن عروس هلندی در سنین مختلف

عروس هلندی به دلیل ظاهر بسیار زیبا و قابلیت سخن گفتن محبوبیت بالایی در بین پرورش دهنده های ایرانی و خارجی داشته و به عنوان محبوب ترین پرنده زینتی در کل دنیا شناخته می شود. معمولا اکثر افرادی که این پرنده ها را خریداری می کنند، قصدشان دستی کردن و رام کردن انها می باشد طوری که به راحتی روی دست و شانه آمده و دستورات صاحب خود را اجرا کند. 

قبل از هر چیزی لازم است بدانید که رام کردن و دستی کردن عروس هلندی نیاز به تمرین ، صبر و حوصله دارد و زمانی که پرنده را به تازگی خریداری کرده باشید، حدودا دو هفته طول می کشد تا به شما و محیط جدید عادت کند؛ بنابراین عجله ای در یادگیری او نداشته باشید و یک محیط زندگی عالی را برای او فراهم کنید. 

در این نوشته از چیکن دیوایس قصد داریم تمام تکنیک ها و فوت و فن های لازم برای دستی کردن عروس هلندی را به شما آموزش دهیم، اگر پرنده شما جوجه است، یا ان را به تازگی خریده اید و یا از چیزی ترسیده است، تمام این موارد در اینجا بررسی خواهند شد و راه حل های لازم برای رام کردن پرنده شما بیان خواهند شد، پس با ادامه این نوشته همراه باشید. 

شرایط لازم برای اهلی کردن عروس هلندی

اگر قصد نگهداری و پرورش یک عروس هلندی را در خانه دارید باید به این نکته توجه کنید که این پرنده بسیار حساس است و بعد از مدتی به صاحب خود وابسته می شود. بنابراین باید زمان کافی را با او بگذرانید تا پرنده را سرگرم کنید.

در غیر این صورت عروس هلندی دچار افسردگی خواهد شد و مرگ او نیز محتمل است، افراد سالخورده ، کودکان ، زنان خانه دار و کسانی که در خانه کار می کنند، می توانند همدم های خوبی برای عروس هلندی باشند و او را حسابی سرگرم کنند. آنها به حدی به صاحب خود وابسته می شوند که در نبود آن با جیغ و داد و کندن پرهای خود ، اعتراض و نارضایتی و دلتنگی خود را بیان می کنند. 

پس در یک کلام می توان گفت که اگر وقت و زمان کافی برای نگهداری و مراقبت از عروس هلندی را دارید، برای خرید او اقدام کنید، در غیر این صورت یا از خرید تکی پرنده خودداری کنید یا آنها را به صورت جفت بخرید تا نر و ماده با هم سرگرم شوند و احساس تنهایی نکنند.
عروس هلندی مناسب برای اهلی کردن
عروس هلندی مناسب برای اهلی کردن

چه نوع عروس هلندی برای دستی شدن و اهلی شدن مناسب است؟

در خرید عروس هلندی دقت کنید که آنها فقط در سنین خاصی دستی می شوند. بنابراین اگر فردی یک عروس چند ساله را به شما فروخت یا هدیه داد، انتظار رام شدن و سخن گفتن را از او نداشته باشید چون که کار از کار گذشته است. برای اینکه بهترین پرنده را برای دستی شدن خریداری کرده باشید، حتما نکات زیر را قبل از تهیه پرنده مد نظر قرار دهید :

الف – حتما جنس نر را تهیه کنید چون که جسورتر هستند و برای اهلی شدن اشتیاق بیشتری دارند. عروس هلندی های ماده معمولا ساکت و گوشه گیر هستند و برای دستی کردن آنها باید زمان زیادی را بگذرانید.

ب – حتما از خود پرورش دهنده ها خرید کنید، فروشنده ها و واسطه ها از خلق و خو، سن و جنس عروس هلندی خبر ندارند و اگر هم داشته باشند مطمئن نیستند چون که با تعداد زیادی از آنها سر و کار دارد. اما پرورش دهنده ای که عروس هلندی خود را از جوجگی بزرگ کرده باشد، با خلق و خو و غذای مورد علاقه او آشنایی دارد و حتی می تواند سن و جنس پرنده را به شما بگوید. 

ج – قبل از خرید حتما وضعیت پرنده را از نزدیک بررسی کنید، پرنده های بی حال و خواب و آلوده و کسل، به احتمال خیلی زیادی بیمار هستند و باید از خرید آنها خودداری کنید. پرنده هایی که سرحال هستند و اشتهای خوبی دارند و به خودشان می رسند طبیعتا سالم هستند.

د – بهترین سن برای یک عروس هلندی مستعد یادگیری و آموزش ، بین ۳ الی ۴ ماهگی است. سعی کنید پرنده ای را بخرید که در این سن قرار دارد، همانطور که گفته شد پرورش دهنده خود پرنده سن و جنس دقیق جوجه خود را می داند.

پس اگر عروس هلندی شما بیشتر از یکسال سن داشت، باید قید آموزش و دستی کردن او را بزنید چون که از این سن به بعد ثبات شخصیتی پیدا خواهد کرد و امکان تغییر در رفتار او مشکل است. مگر اینکه تلاش زیادی به خرج دهید که نیاز به اشتیاق و اراده بالا دارد. 

و – همه نژادهای عروس هلندی هوش یکسانی دارند و قابلیت دستی شدن را دارند، بنابراین به شایعات توجه نکنید. 

مراحل اهلی کردن عروس هلندی 

زمانی که پرنده را خریداری کردید، باید اتاق مخصوصی را برای او در نظر بگیرید، چون که آنها هنگام ورود به محیط جدید استرس زیادی خواهند داشت و باید کمترین رفت و آمد را به اتاق او داشته باشید تا در آرامش کامل به محیط جدید عادت کند. 

فقط کسی که پرنده را خریداری کرده می تواند اب و غذا را برای او ببرد، بعد از پر کردن آبخوری و دانخوری می توانید کنار قفس بشینید، بدون اینکه کار خاصی انجام دهید. اما اگر احساس کردید که پرنده از وجود شما در اتاق معذب است و خود را به دیواره آن می چسباند، می توانید او را تنها بذارید. نگران نباشید به مرور زمان به شما و مکان جدید عادت خواهد کرد، بدون اینکه نیاز به انجام کار خاصی باشد.

به عنوان اولین گام جهت دستی کردن عروس هلندی شما می بایست ترس، استرس و بی قراری پرنده را از بین ببرید. برای این کار از حرکت های ناگهانی در جلوی قفس پرنده جداً خودداری کنید چرا که باعث استرس پرنده می شود. باید ابتدا حضور خود را به پرنده اعلام کنید سپس به سمت قفس او حرکت کنید. زمانی که می خواهید به اتاق عروس هلندی وارد شوید باید چندین بار با ملایمت و لحنی مهربانانه نام پرنده را صدا بزنید تا از حضور شما آگاه شود.

وقتی اطراف قفس پرنده هستید سعی کنید سکوت را رعایت کنید و به عبارتی آرامش را به او هدیه دهید. یکی از روش هایی که پیشنهاد می شود قرار دادن دست ها در پشت خود است تا پرنده از امنیت خود اطمینان داشته باشد. در حالت کلی باید این باور را به او القا کنید که همه چیز عالی است و هیچ مشکلی وجود ندارد.

بعد از گذشت دو هفته که پرنده آرامش خود را به دست آورد و به حضور شما عادت کرد، می توانید مقداری از دانه های مورد علاقه او را در دست خود قرار داده و دستتان را به آرامی به سمت قفس او ببرید و در جلوی دهان او بگذارید، چند لحظه در همان حالت بماند و واکنش عروس هلندی خود را رصد کنید.

آموزش دستی کردن عروس هلندی
آموزش دستی کردن عروس هلندی

در صورتی که پرنده داد زد و به گوشه قفس فرار کرد، یا اینکه حالت پرخاشگرانه به خود گرفت و دستتان را گاز گرفت. به هیچ نترسید و دستتان را نکشید، حتی اگر انگشت تان را زخمی کرد. به آرامی دستتان را از قفس بیرون بیاورید و این کار را به زمان دیگری موکول کنید تا اینکه عروس هلندی کاملا به این نتیجه برسد که قصد آسیب رساندن به او را ندارید. 

در این حالت است که پرنده دستی خواهد شد و هر زمان که دستتان را داخل قفس ببرید، بر روی دستتان خواهد آمد و می توانید افتخار کنید که عروس هلندی خود را اهلی کرده اید. 

اگر عروس هلندی شما از کسی یا چیزی ترسیده است و قصد رام کردن او را دارید، می توانید به همین روش اقدام کنید، اما اگر پرنده قصد گاز گرفتن دست شما را داشت، تحت هیچ عنوانی دستتان را نکشید حتی اگر خون بیاید، برای در امان ماندن از گاز عروس هلندی حتما از دستکش های چند لایه استفاده کنید. 

بعد از گذشت چند روز پرنده از سمت شما هیچ احساس خطری نخواهد کرد. اولین باری که عروس هلندی بر روی دست شما نشست، اجازه دهید که برای چند دقیقه در داخل قفس بماند، در حالی که روی دست تان نشسته است. پس از چند دقیقه به آرامی دست خود را از قفس بیرون بیاورید، اما اگر پرنده از روی دست شما پایین آمد ، این بدان معناست که هنوز تمایل به بیرون آمدن از قفس ندارد و این کار می توانید به زمان دیگری موکول کنید. 

بعد از گذشت چند روز که این عمل را تکرار کردید می توانید دست خود  را به همراه پرنده از داخل قفس خارج کنید. این کار بر خلاف امنیت پرنده است اما اکنون او به شما اعتماد دارد و حاضر است با شما به ماجراجویی بپردازد. البته باید به این نکته هم توجه داشت که برخی از عروس های هلندی شاید به زمان بیشتری برای ترک منطقه امن خود نیاز داشته باشند از این رو باید صبر و شکیبایی زیادی به خرج دهید.

نکته مهم : برای دستی کردن عروس هلندی، زمانی که می خواهید پرنده را از قفس بیرون بیاورید ابتدا از کوتاه بودن بال های مخصوص پرواز او اطمینان حاصل کنید و همچنین تمامی درها و پنجره ها رو ببندید تا فکر فرار به سرش نزند. اگر قصد دارید پرنده خود را به صورت آزادانه در اتاق رها کنید، باید این کار را بعد از اهلی شدن او انجام دهید تا خود را به در و دیوار نکوبد. 

فرمان دادن به عروس هلندی 

یکی دیگر از کارهایی که برای دستی کردن عروس هلندی باید انجام دهید فرمان دادن است. وقتی که پرنده به بالا آمدن بر روی دست شما عادت کند شما می توانید انواع روش های جالب و سرگرم کننده ای را به آن یاد دهید. وقتی که شما انگشت خود را به سمت سینه یا شکم عروس هلندی می برید، در واقع به او فرمان پریدن بر روی دست خود را می دهید و در این موقع شما باید مکرر کلمه ” بپر بالا ” را تکرار کنید. بعد از مدتی که پرنده به این حالت عادت کرد شما تنها کافیست کلمه بپر بالا را تکرار کنید تا پرنده بر روی دست شما قرار بگیرد.

می توانید شکل برعکس این حالت را نیز به پرنده آموزش دهید؛ در واقع ابتدا باید عروس هلندی یاد بگیرد وقتی که کف دست خود را به سوی زمین می گیرید از روی دست شما پیاده شود و در این هنگام باید شما مکررا کلمه ” بیا پایین ”  را تکرار کنید تا در ذهن پرنده بماند. بعد از چند روز می توانید فرمان ” بیا پایین ” را بدهید تا پرنده از دست شما پیاده شود. اگر این دو فرمان را به پرنده یاد دهید کنترل بیشتری بر روی آن خواهید داشت. این کار را برای دستی کردن عروس هلندی بیشتر به هنگام قرار دادن پرنده در قفس و یا خارج کردن آن می توانید انجام دهید. 

نوازش روشی تاثیرگذار برای دستی کردن عروس هلندی 

بعد از آن که عروس هلندی شما این دو فرمان را کاملا آموزش دید، می توانید او را به لمس و نوازش کردن نیز عادت دهید. عروس هلندی نوازش قسمت های سر، پشت، گونه، بخش های زیر بال را خیلی دوست دارد. البته بسیاری بر این باورند که پرنده نوازش شکم را دوست دارد که صحیح نمی باشد. شما باید قسمت های مختلف بدن این پرنده را لمس کنید تا این که بفهمید کدام قسمت برای او خوشایند تر است. وقتی که توانستید در این کار موفق شوید پرنده به نشانه لذت و رضایت نوک خود را به هم می زند و همچنین مردمک چشمش تغییر می کند و در حالت کلی می توانید آرامش را در او ببینید. 

سخن آخر 

در حالت کلی بدانید که تمام عروس هلندی های جوجه و جوان مستعد یادگیری و اهلی شدن هستند و این به تلاش شما بستگی دارد که چقدر برای پرنده وقت بگذارید. اگر با صبر و حوصله برای آموزش او اقدام کنید و از انواع مواد غذایی در تغذیه او استفاده کنید و مهر و محبت خود را به او نشان دهید،  مسلما پرنده نیز به شما عادت خواهد

نوشته های مشابه

‫۲,۶۷۸ دیدگاه ها

 1. سلام مجدد وقت بخیر
  عروس هلندی حدودا دوسه ماهس
  حدود چهاروز هست خریدمش درحدی دستی هست ک فقط تو ی دستم غذا میخوره ولی وقتی از قفس میاد بیرون همیشه میره پشت کمد ک تاریکه قائم میشه علتش چیه
  اصلا نمیاد پیش ما

  1. سلام دوست عزیز
   چون هنوز به محیط جدید عادت نکرده
   باید یه مدت بگذره تا انس بگیره

   1. ممنون بابت پاسخ گوییتون
    حس نیکنم خیلی هم میخابه و بدنشو پف میکنه اینم چون ب محیط عادت نکرده اینجوریه یا باید ببرم‌ش پیش دامپزشک

    1. خواهش میکنم
     ببینید پیش دامپزشک برای چکاپ های دوره ای حتما ببرید
     که خدایی نکرده یه وقت تشخیص بیماری بود زودتر مداوا بشه
     ولی چون ۴ روزه خریدین تمامی این موارد عادیه

 2. سلام وقتتون بخیر من سه روز پیش ی عروس هلندی دوسه ماهه خریدم وقتی دستمو داخل قفس میبرم آروم براش غذا بذارم ی حالت تهاجمی میگیره وفیف فیف میکنه بنظرتون چیکار کنم
  اگه بنظر شما این دستی نمیشه تا عوضش کنم

  1. سلام دوست عزیز
   چون سه روزه گرفتینش هنوز به شما و محیط جدید عادت نکرده
   که این رفتار رو از خودش نشون میده
   باید یه مدت صبوری کنید تا انس بگیره

 3. سلام من یه سوال دارم من تازه عروس هلندی خریدم میتونم برای آروم شدنش بغلم بگیرم و نازش کنم البته از اونی که خریدیم بال های پروازشو قیچی کردن ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 4. سلام وقتتون به خير
  ديشب يك عروس هلندى لوتينو نر سه ماهه گرفتم، از ديشب تا الان فقط كز كرده غذا هم نميخوره ولى دستمو ميبرم تو قفس آروم مياد ميشينه رو انگشتم

  1. سلام دوست عزیز
   هنوز به شما و محیط جدید عادت نکرده
   تازه گرفتین و این امر طبیعیه
   یه مدت فرصت بدین با محیط انس بگیره

 5. سلام خسته نباشید ببخشید جناب چگونه عروس هلندی ۲ ماهه خودمو دستی کنم که به خودم علاقه داشته باشه ۲ ماهش هست و ۱ هفتست که خریدمش ولی میشه بگین چجوری دستی کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   نحوه رام کردن کامل تو مقاله نوشته شده مطالعه کنید

  2. سلام دوست عزیز
   کلا مقاله در این رابطه نوشته شده
   مطالعه کنید

 6. سلام و وقت بخیر،
  عروس هلندی من ۴ ماهشه، تقریبا ۱ ماهی هست خریدمش، از نظر سلامت و تغذیه اوکی هستش، آواز هم زیاد میخونه ولی چند روزی هست که توی قفس میاد سمت درهای قفس و بال میزنه و‌جیغ میکشه، لازمه بگم هنوز توی این ۱ ماه بیرون نیومده، پرهاش هم کوتاه نشده، آنچنان هم دستی نیست،
  به نظر شما ممکنه ذوق بیرون اومدن باشه بیقراری عروس هلندی یا از وسایل توی قفس خسته شده

  1. سلام دوست عزیز
   جیغ کشیدن گاها از سر بیماری اتفاق میفته
   البته اگه شپش هم وجود داشته باشه همچین علائمی از خودشون نشون میدن
   لابه لای پرهاشو چک کن ببین شپش نداره

 7. سلام
  من قصد خرید عروس هلندی رو دارم اما تو مقالتون یه چیزیو متوجه نمیشم اونم اینکه غذا ببریم سمتش باید بره داخل قفس یا از بیرون قفس بهش بدیم و وقتی عادت کرد خودش میپره رو دست یا باید دست خالی برد سمتش

  1. سلام دوست عزیز
   غذارو بذارید رو دستتون ببرید داخل قفس و بهش اشاره کنید

 8. سلام وقت بخیر
  یه عروس هلندی نر دارم که خیلی به من وابسته است
  چندروز هست که براش یه جفت ماده اوردم ولی اصلا بهش توجه نمکینه و میرنش، نمیدونم چیکار کنم که وابستگیش به من کمتر و به جفتش علاقمند بشه. راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   پرنده هایی که قبلا رام و دستی شدن اغلب صاحب خودشون رو به دید جفت میبینن
   و به سختی میشه اینهارو جفت کرد که همین باعث نمود پرخاشگری در رفتارشون میشه
   الان چند روزه که ماده رو اضافه کردی به قفس؟
   زدنش در حد آسیب رسوندن به ماده هست؟

 9. سلام عروس هلندی من ۱۴ ماهشه دو روزه که خریدمش نره .میاد روی شونه و کلمون میشینه و توی خونه گشت میزنه ولی وقت دست میبری داخل قفس که بیاریش بیرون نوکت میزنه دلیلش چیه

  1. سلام دوست عزیز
   عروس هلندی ها پرنده های حساسی هستن و با کوچکترین حرکت امکان ترسیدنشون وجود داره
   وقتی دستتو میبری داخل قفس حرکت میدی و اون میترسه

 10. سلام من یک هفته پیش یک طوطی عروس هلندی چهارماهه خریدم وقی جوجه بوده یک بالش شکسته والانکهخوب ضده نامیزان شده چه کار کنم تا راستشود

  1. سلام دوست عزیز
   باید آتل بندی بشه
   اگر خودتون هم نتونستید ببرید دامپزشکی انجام بده

 11. سلام وقتتون بخیر من سه هفته پس دو تا عروس هلندی خریدم یکیش مادست و چهار ماهه و نر شش ماهشه و گاهی باهم دعوا میکنن و این برای دستی شدنشون باید جداشون کنم؟
  و این ک بعضی از شبا توی قفس بال بال میزنن و خودشونو ب قفس میزنن و عروس ماده زخمی شده بالش چیکار کنم ک این اتفاق نیوفته؟

  و فکر میکنم ب من عادت کردن ولی میترسن ازم دستمو میبرم تو قفس فرار میکنن ولی بیرون از قفس باعشون حرف میزنم نمیترسن
  ممنون میشم راهنماییم کنید🙏🏻

  1. سلام دوست عزیز
   برای دستی کردن باید جدا باشن در غیر این صورت توجهشون معطوف به جفتشون میشه
   تو محلی که قرار دادی شبا حیوونای وحشی تردد دارن؟؟؟ یا چیزی که عامل استرس باشه
   دستتو نزدیک بردنی حرکت نده از حرکت دستت میترسن

   1. سلام من یک هفته پیش عروس هلندی نر سه چهار ماهه خریدم با من دیگ دوست شده و روی دستم میادو میزاره نوازشش کنم اما بعضی روزا خیلی عصبانی میشه مدام توی قفسش اینور و اونور میره تا درش بیارم وقتی درش میارم هرجا میرم دنبالم میاد ولی گازم میگیره جوری ک خون میاد و خیلی درد میگیره تا دو روز
    دلیلش چی؟

    1. سلام دوست عزیز
     گاز گرفتنش دلایل مختلفی داره
     و شامل این موارد میشه ترس، افسردگی، تغییرات در دوران بلوغ، بد بودن شرایط نگهداری
     همینکه دنبالش میکنی بیرون از قفس آوردنی بهش استرس وارد میکنی
     غذا بهش چی میدی؟
     استراحت کافی داره؟
     عوامل استرس زا تو اطرافش وجود داره به غیر خودتون ؟

 12. سلام وقتتون بخیر
  من حدود چهار ماه پیش عروس هلندیم رو خریداری کردم اون به خونه جدید و محیط عادت کرد ولی هنوز با من دوست نشد فقط میزاره تو قفس نازش کنم وقتی میارمش بیرون اصلا روی دستم یا شونم ایست نمیکنه حتی بعضی وقت ها ازم میترسه به نظرتون چرا هنوز باهام انس نگرفته؟

  1. سلام دوست عزیز
   اجازه میدی روزانه ۳ ساعت بیرون از قفس باشه؟

 13. سلام ،من یک هفته پیش دوتا عروس هلندی نر و ماده ۸ ماهه و یک ساله خریدم که عروسِ نر روز دوم اومد روی دستم و دان خورد، اما وقتی این دوتارو از هم جدا کردم دیگه از دستام میترسه
  بعد از اینکه جداشون کردم عروس ماده توی دستم تخمه میخورد اما نر اصلا بهم عادت نکرده نر اولشم عات نداشت بهم اما تو دستم یه بار غذا خورد ولی بعد از جدا کردن دیگه اصلا تو دستم غذا نمیخوره سمتم نمیاد
  دوست دارم رو دستم بیاد و روی شونه هام بشینه نوازشش کنم
  اما نمیاد یعنی چون ۸ ماهشه دیگه عادت نمیکنه بهم؟

  1. سلام دوست عزیز
   همه چیز برمیگرده به شیوه نگهداری شما
   در کل عروس هلندی ها پرنده های حساسی هستن
   اگر بهش استرس وارد کنید و بترسه قطعا ازتون فراری خواهد شد
   اغلب تو سنین بالاتر امکان دستی شدن وجود نداره
   مطمئنی که ۸ ماهشه؟

  2. با سلام و تشکر بابت راهنمایی مفید و بجاتون…
   فقط یک سوال از خدمتتون داشتم اینکه برای دستی کردن جوجه ۳ماهه دون خور حتما باید از پدر مادر جدا بشه ؟؟یا اینکه توی قفس باشن میشه فقط با جوجه کار کردتا دستی بشه؟؟پدر مادرش وحشیه
   ممنون

 14. با درود فراوان
  لطفا راهنمایی کنید
  من یه مرع عشق دارم از همه نظر اوکی هست خوردن دانه تحرک داشتن،،،بازی کردن،فقط یه مدتی هست که بعد از دانه خوردن مثلا میاد روی پات دانه ها رو بالا میاره مجدد همون ها رو میخوره،،،ایا این رفتار عادی هست و یا نشان از بیماری هست؟؟؟
  با تشکر فراوان

   1. سلام عروس هلندی مد نظرم ۴۰ روزه هست و تا الان پیش والدین ش بوده زمان جدا کردن اش الان خوبه؟
    سرلاک میخواد تو این وقتش؟

    1. سلام
     تو سه ماهگی میتونی جدا کنی دونخور میشه
     الان آره سرلاک بده

  1. عزیزم مرغ عشق شما حالش خوبه وقت سرما خورده به زودی حالش خوب میشه نگرانش نباش

 15. سلام
  من دیشب دوتا عروس هلندی نر و ماده گرفتم، ماده ۲ ماهشه نر هم ۳ یا ۴ ماهشه
  خیلی از قفس میرن بالا رو سقفش بعد انگشتم رو میبرم تو انگار میترسن فرار میکنن
  جاش هم گذاشت بغل تلویزیون ولی انگار خیلی از ما می‌ترسه
  به محیط عادت نکرده؟؟
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   بله تازه گرفتین به محیط جدید و شما عادت نکرده
   از حرکت دست به شدت میترسن بهتره دستتو که نزدیک میبری حرکت ندی
   بغل تلوزیون جای مناسبی نیست
   در کل باید جایی باشه که رفت و آمد نباشه و سر و صدای زیادی به گوش نرسه و نور مستقیم بهش نتابه

   1. سلام ی عروس هلندی خریدم امروز تقریبا سه یا چهار ماهش باشه فکر کنم وقتی داشتم میاوردمش توی دستم بود جلو چشاش بود که گاز نمی‌گرفت اروم بود تا نور میخورد بهش گاز می‌گرفت و وقتی گزاشتمش توی قفس دیگه گاز نمیگیره ولی می‌ره اونور قفس ک دیوار هست و روی چوب هم نمیاد میترسم از گرسنگی بمیره چیکارش کنم
    داخل مغازه بود روی چوب می‌ایستاد ولی اینجا نمیره رو چوب و سرشو می‌بره زیر بالش
    ممنون میشم راهنماییم کنید❤️🙏

    1. سلام دوست عزیز
     چون تازه گرفتینش با شما و محیط جدید انس نگرفته
     بهتره یه چند روز بذارید تو حال خودش باشه و اذیتش نکنید
     تا عادت کنه
     فعلا این رفتار طبیعیه
     غذا و آبشو داخل قفس قرار بدین و کاریش نداشته باشه

 16. سلام خسته نباشید
  من ۴ تا جوجه عروس هلندی دارم ک مادر پدرشون تغذیه شون میکنن
  همه رو تا خرخره پر میکنن
  دیروز یکیشون دچار انباشتگی چینه دان شد و مرد متاسفانه روز قبلشم به مادر پدرش عدس ابپز داده بودم(بدون ادویه جات و روغن)
  الان میترسم بقیشونم اینجوری شن
  بعد هر تغذیه جوجه ها رو جدا کنم یا بذارم با مامان باباشون باشن؟
  چ غذاهایی بهشون بدم ک مطمئن شم این بلا سرشون نیاد؟

  1. سلام دوست عزیز
   ای کاش دو قطره سرکه سیب طبیعی رو حل میکردی تو آب میدادی میخورد
   بهتره جداشون کنی و خودت با سرلاک تغذیشون کنی
   گاها از سر بی تجربگی والدین این اتفاق ها میفته

   1. سلام وقتتون بخیر ….
    من امروز یک عروس هلندی لوتینو دوماهه خریدم از وقتی اوردم خونه مدام کز گرده یک گوشه رو چوبش اب و دون هم نمیخوره البته گفتن که از غذای نرم باید بهش بدم…
    ولی زمانی که خواستم بخرمش همچیش اوکی بود
    این رفتارش بخاطر اینکه جاش عوض شده یا محیط جدیده طبیعیه؟
    بهش نزدیک میشم فیف فیف میکنه و میخواد گاز بگیره و میپره تو قفس…
    مقالتونم کامل خوندم و میدونم باید فعلا محیط رو اروم نگهدارم فقط مشکلم تغزیشه
    ممنون میشم راهنمایی کنید .

    1. سلام دوست عزیز
     چند روزه خریدی؟
     بله هنگام ورود به محیط جدید این رفتار رو از خودشون نشون میدن
     و باید اجازه بدی به تو و محیط جدید عادت کنه
     تغذیش رو تو قفس بذار و زیاد داخل قفس سرک نکش گشنش شد میخوره

   2. سلام ، یه عروس هلندی نر ۷ ماه خریداری کردم ،
    حدودا چند روزی میشه
    از روز دوم خودش از قفس اومد بیرون اومد سمتم بعدش کلان میاد رو دستم اینا یا وقتی دور میشم ازش سوت میزنه تا برم پیشش یا حتی وقتی بیرونم خونه تنهاست ، بعد میام خونه قهر هم می‌کنه از دستم عصبانی میشه، کلان دستی شده همش میاد رو شونه و دستام ولی اجازه نمی‌ده بهش دست بزنم
    چرا این کارو میکنه؟ کاملا دستی شده الان تقریبا یه هفته هم هست دارمش

    1. سلام دوست عزیز
     عادت کرده بهتون
     و اگر تایم زیادی رو بیرون از خونه هستین و نمیتونید براش وقت بذارید امکان داره افسردگی بگیره

 17. سلام
  من ۵ روز هست که یک عروس هلندی خریدم از دستم غذا می خوره نازش می کنم از قفس بیرون میاد ولی خیره بالای قفس اما وقتی می خواهم بیاد رو دستم میرسه عقب یا گاز میگیره

  1. سلام دوست عزیز
   این رفتار طبیعی هست
   از حرکت دستتون میترسه بخاطر اون میره عقب
   بذار یه مدت با محیط جدید و خودت انس بگیره

 18. سلام خسته نباشید
  من دوتا عروس خریدم دوماه و خورده ای دارن الان فهمیدم برای رام کردن و اینکه حرف زدن رو بهشون اموزش بدم باید جدا باشن ، اگه الان از هم جدا شون کنم مشکلی پیش میاد ؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگه بهم عادت کرده باشن احتمال بروز پرخاشگری وجود داره

   1. سلام من یه عروس نر دارم از یک سال گذشته دو روزه اومده پیش ما وقتی توی قفسه یه وقتایی خوبه میزاره نازش کنیم یه وقتایی نه ولی اصلا نمیزاره از قفس بیاریمش بیرون همشم به آهنای قفش نوک میزنه میخوره به نظرتون جاشو عوض کنم بیارم تو اتاقی که کمتر رفت و آمد هست یا همینجایی که هست بمونه🥲

    1. سلام دوست عزیز
     الان ینی دو روزه کنار شما هست؟
     اون هنوز عادت نکرده بهتون و چون بهش استرس وارد میشه و میترسه گاز میگیره
     باید همه عوامل استرس زای دورش رو حذف کنید

  2. وای نه تو باید نر می گرفتی ماده ها تمایل به حرف زدن ندارم شاید دستی بشن ولی حرف نمی زنن

 19. سلام ، وقت بخیر ، عروس هلندی خریدم ۳۵ روزشه ، از مادر تغذیه میشده ، الان ک اوردمش خونه نمیذاره نزدیکش شم که با سرلاک بهش غذا بدم ، چینه دونش هم خالیه ، میشه راهنماییم کنین نمیره😟

  1. سلام دوست عزیز
   بهتر بود که در این شرایط دونخور شدش رو بخرید
   چون هنوز به شما و محیط جدید عادت نکرده
   این رفتار رو نشون میده

 20. من یک عروس هلندی دارم ک از دست داخل قفس می‌ترسه چون روز اول افراد کنارم او را داخل قفس گرفتند و بیرون آوردند ولی عروس هلندی وقتی من را میبیند سمتم میاد از بیرون ک دست میبرم سمتش کمتر می‌ترسه تا وقتی ک دستم را میبرم داخل قفس عروس هلندی تازه خریدمش بیشتر از ۱۰ روز وقتی عروس هلندی من را میبیند سر خودش رو کج می‌کنه و ب من نگاه می‌کنه باید چیکار کنم رام شود

  1. سلام دوست عزیز
   فعلا ده روزه گرفتین و این رفتارش طبیعی هست
   چون به شما و محیط جدید عادت نکرده
   در کل عروس هلندی ها پرنده های ترسویی هستن و با کوچکترین حرکت میترسن
   اون از حرکت دستت میترسه دستتو تا یه مدت داخل قفس نکن و اگه کردی بی حرکت نگهدار

   1. سلام خوبین ببخشید ی عروس هلندی خریدمدو روزه ۶ ماهشه نر هستش
    خیلی از ما میترسه وقتی نزدیکش‌میشیم خودشو ب قفس میزنه امروز خواستم از قفس بگیرمش بیارمش بیرون بالاش زخمی شدن واقعا عذاب وجدان بدی دارم میشه راهنمایی کنین و چیکار کنم خوب بشع و بهمون اعتماد کنه

    1. سلام دوست عزیز
     فعلا دو روزه گرفتین و طبیعی این رفتار
     باید یه مدت بگذره تا به شما و محیط جدید عادت کنه
     لطفا به زور از قفس بیرون نکشید استرس بهش وارد میشه
     و میترسه

 21. سلام. عروس من نر و دوماهه هستش و دیروز خریدمش.بعد خوندن مطالبتون متوجه شدم که یکسری کارهای اشتباه کردم. به کمک مقاله مفیدتون و انجام گام به گام اوامرتون ان شاالله که همه چی درست میشه. تنها یوالم از خدمتتون اینه که میتونم تو سالنی که همه رفتو آمدو دارند نگهدارمش؟،چون از دیروز که اومده همین که ازش دور میشم جیغ میکشه. فقط میگه کنارم باش.حتی صبح که جیع میزد بعد اینکه اومدم کنارش خوابیدم ساکت شد.
  ممنون میشم راهنمائیم کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   انشاالله که درست بشه
   نه بهتره تو جایی که رفت و آمد زیاده قرارش ندین
   جیغ زدنش دلایل مختلفی میتونه داشته باشه

   1. سلام وقتتون به خیر.
    حدود یک ماهی میشه که یه عروس خریدم.
    فروشنده گفت بین یه ماه تا دوماه داره و تا سه روز هی بگیرش تو بغل و نازش کن بهت عادت میکنه.
    این کار رو کردم تا یه مدت میذاشت بگیرم و نازش کنم اما سه هفتس تا میرم سمتش و میخوام بگیرمش شروع میکنه بالا و پایین پریدن و خودشو میزنه دیوار قفس و فرار میکنه ازم. جدیدا هم هی مدام شروع میکنه بال بال زدن و در آخر میفته.
    در قفس رو باز میذارم میاد دم میشینه اما سمت ما نمیاد پرواز میکنه میره یه جای دیگه. سمتش میریم فرار میکنه.
    نگرانشم. امکان داره از الان این کارها رو شروع کنم تا اهلی بشه و نترسه ازم؟
    بگم توی پذیرایی هست قفسش، جایی که ما رو ببینه. بذارمش تو اتاق تنها باشه اشکال نداره؟

    1. سلام دوست عزیز
     به احتمال زیاد تو این مدت کاری کردین که ترسیده و در کنار شما احساس امنیت نداره
     عروس هلندی ها پرنده های حساسی هستن و با کوچکترین حرکت میترسن
     بهتره جایی که سر و صدا زیاده و رفت و آمد توش هست قفس گذاشته نشه
     تو اتاقم مدام نباید بذاری تنها بمونه چون امکان افسردگی هست

   2. یه سوال دیگه اینکه اگر توی یه اتاق دیگه بذارم باید برق روشن باشه همیشه؟

   3. سلام من یه عروس هلندی دارم تو دستم غذا میخوره ومیزاره نازش نم ولی رو دستم نمیاد جی کار. کنم

   4. سلام وقت بخیر من امروز یک عروس هلندی نر تقریبا ۴ ماهه خریدم و اینکه هنوز بهم عادت نکرده محیط نا اشناست و من میخوام ک طبق گفته پرورش دهنده پر هاشو کوتاه کنم چه زمانی بهتره ک انجام بدم؟
    ممنون

    1. سلام دوست عزیز
     نباید این کار رو انجام بدین پرندتون افسردگی میگیره
     و ممکنه در اثر ناآشنابودن شاهپراشو بچینید که دیگه در نمیاد

    2. سلام وقت بخیر من یه عروس هلندی خریدم تازه خیلی ساکته سنش گفت دو ماه نیمه فروشنده گفت نباید پرآشو قیچی کنی دوباره درنمیاد راسته یا دروغه

     1. سلام دوست عزیز
      بله نباید قیچی کنید چون افسردگی میگیره پرندت در اثر استرس و ترس زیاد
      و ممکنه از سر بی تجربگی شاهپراشو بچینی که کلا در نمیاد

     2. سلام من یه عروس هلندی ۴ماهه خریدم میتونم دستیش کنم یا با یه ۲۵رووزه عوضش کنم اگه احتمال دستی شدنش کمه بهم بگین

      1. سلام دوست عزیز
       بله میتونید دستی کنید
       از یکسالگی به بعد از هر لحاظ به ثبات میرسن اونموقع امکان دستی کردنشون سخته
       الان جای نگرانی نداره

  2. سلام من یه عروس هلندی دارم تو دستم غذا میخوره ومیزاره نازش نم ولی رو دستم نمیاد جی کار. کنم

   1. سلام دوست عزیز
    مقاله کلا در این رابطه نوشته شده لطفا مطالعه کنید

 22. سلام
  من به لوتینو‌۱.۵ نر ساله گرفتم
  حدود امروز دوهفته است
  کلا تو‌خونه آزاد بوده و همه جا رو‌شناخته
  یوقتایی سرشو‌میاره پایین نازش کنیم یوقتا زمان ناز کردن میخواد بهو گاز بگیره
  حرف میزنه اما نه همیشه بیشتر اول صبحها میپره رو دستم و رو شونم میشینه و فندوق و بدو بدو میگه یه چیزایی هم نامفهوم میگه
  غذاشو خوب میخوره
  اما کلا نمیدونم چرا سردر گمه و یبار خوبه یه بار وحشی
  طاقت تنهایی نداره اگر نباشم باوجود اینکه اتاق خوابم جای سختی داره و بجورایی دوره براش میگرده پیدا میکنه اتاقمو و روی تختم میشینه حتی صبحها که من دیرتر بیدارمیشم میاد رو تختم میشینه
  پرهاش رو وقتی تمیز میکنه ازش چیزاهای سفید میریزه
  بهش اسپری ضد شپش میزنم و یبار با قفس حمام بردم روش آب گرفتم و با باد ملایم از دور خشکش کردم اصلا از سشوار فرار نمیکرد و دوست داشت
  اما احساس میکنم پرهاش تیره تر شده و نمیدونم دلیلش چیه
  چکار کنم که یبار وحشی نباشه یبار مهربون؟

  1. سلام دوست عزیز
   روی بدنش شپش داره و این باعث بی قراریش هست
   قفسش رو با جرمی ساید پی ضدعفونی کن
   و اسپری ضد شپش بگیر براش تا از بین برن
   سشوار هم نباید استفاده کنی براش

   1. سلام مجدد
    شپش پرنده چطوره یعنی ممکنه موهای مارو درگیر کنه

   2. سلام من یه عروس ماده ۱.۵ساله رو از ۲ ماهگی داشتم کاملا رام و دستیه کلا هم تو قفس بند نمیشه و ازاده ولی صحبت نمیکنه جفت میخواست گرفتیم براش نر ۱.۲سالس تقریبا ۲روزه خیلی کم غذا میخوره و اصلا سمت ما نمیاد سمت ماده میره ولی ماده میزنش و دوس نداره تو قفسم نمیمونه و میاد بیرون ولی مچ نمیشه باهامون رودستم که میاد خیلی میزنه امکانش هست سخنگو بشه؟و اینکه جفت بشن؟

    1. سلام دوست عزیز
     ماده ها امکانش خیلی سخته که سخنگو بشن
     تو بعضی مواقع سن ماده بیشتر بودنی نر سن پایین رو پس میزنه

     1. سلام خسته نباشید من تقریبا دو روزه که یک عروس هلندی رو پیش خودم اوردم ولی نمیدونم نره یا ماده اما با توجه به بلدی کاکلش حس میکنم نر باشه سنش رو هم نمیدونم سوال اولم اینه که چطور جنسیتش رو بفهمم؟و سوال دوم اینکه من به خاطر یه سری مشکلات مجبورم هر دو روز در میان یک شبانه روز خونه مادرم اونجا هم تقریبا همیشه شلوغه من باید چیکار کنم با خودم ببرمش و اونجا هم براش یک قفس معین درست کنم یا توی خونه تنهاش بزارم؟و سوال سوم اینکه از روزی که اومده خیلی خیلی کم میخونه و صدا میده یعنی نود و پنج درصد ساکته ایا طبیعیه؟ البته من پیش پرنده فروشی برمش و بال هاش رو کوتاه کردم در کل من چیکار کنم؟

      1. سلام دوست عزیز
       برای تشخیص دقیق جنسیت نیاز به آزمایش خون هست ولی مقاله زیر رو مطالعه کنید امکان تشخیص رو براتون میده
       تشخیص سن و جنسیت عروس هلندی به صورت عملی
       جابجایی مکان منجر به تغییر رفتار در عروس هلندی میشه از اونجایی هم که میگین شلوغه خونشون ممکنه پرخاشگر بشه
       چون هنوز کامل باهاتون انس نگرفته ساکته و این میتونه مربوط به جنسیتش هم باشه چون نر ها حالت موزیکالی دارن و ماده ها کمتر میخونن
       بالهاشم نباید کوتاه میکردی به شدت بهش استرس وارد شده

     2. سلام ببخشیدمن جفت گرفتم الان یکماه هست اولاخیلی می‌ترسید الان آروم ترشدن و ودست نمیان فرارواب بازی نمیکنن بایدخودم آب بریزم با میترسن ازآب پوست‌های سفیدمیریزه همش ازشون ایناچی همه دارن یانه اینافقط دارن چکارکنم اینانریزه ازشون پوست‌های سفیدوزیادهست…

      1. سلام دوست عزیز
       دقیق چک کن ببین پوسته هست یا شپش
       تا درمانش رو بگم
       پرریزی نداره؟
       تغییر رنگ فضله چی؟

    2. سلام دوستان میگم من دیروز یک عروس هلندی سینامون ۷ ماه گرفتم بعد هی پیشش میشینم بعد الان دیگه از من نمی ترسه و میزاره بهش دست بزنم ولی بعضی وقتی گاز میگیره بعد داداشم میاد خودش رو میزنه به قفس به نظر شما میشه اون رو دستی کنم مثلا امروز تو قفس میاد رودستم بعد یک ساعت دیگه که دستم رو میبرم داخله قفس فرار میکنه

     1. سلام دوست عزیز
      تمامی این رفتارهاش بخاطر اینه که به شما و محیط جدید عادت نکرده
      باید یه مدت بذاری تو حال خودش باشه
      دستتو میبری گاز میگیره چون از حرکت دستت میترسه
      یا داداشت باعث ترسش میشه که خودشو میکوبه به قفس

  2. همه پرنده ها بعضی اوقات استرس میگیرن هنگامی که پرخاشگری میکنه بهش فشار نیار و بجاش از این دست بزارش رو اون و اینکار رو تکرار کن اگه هم خاست گاز بگیره دستت رو نکش چون بلخره بعد چندبار جا به جا کردنش از این دست به اون دست دوباره اجازه میده نازش کنی و توهم سعی کن دستت رو سمت بال هاش و نوک و چشمش زیاد نزدیک نکنی

 23. سلام الان من بخام عروس هلندی بخرم جوجه ۳ماهه خوبه؟ من بعضی روز ها از ساعت ۱۲ ظهر تا ۴ عصر و ۸ شب تا ۱۲ نیمه شب وقت دارم براش و بعضی روزها از ۷ شب تا ۱۲ نیمه شب ایا افسره میشه؟ و یه سوال دیگه باید ساعت خوابیش چقدر باشه؟ ممنون اگه جواب بدین لطفا 🙏🙏

  1. سلام دوست عزیز
   بهتره اگه تو خونه کس دیگه ای جز شما نیست که بهش وقتایی که نیستین نگهداری و توجه کنه
   اقدام به خرید نکنید عروس هلندی ها پرنده های حساسی هستن و نقص در رسیدگی منجر به بیماری و افسردگیش خواهد شد

 24. سلام وقت بخیر ممنون از توضیحات خوبتون ، من امروز یک عروس هلندی دم در پذیرایی خونمون پیدا کردم بدلیل گرمای خوزستان اومده بود پشت در بخاطر هوای خنک داخل خونه فکر کنم از قفس فرار کرده باشه ،گرفتمش و گذاشتمش تو قفس تاچند ساعت غذا نمیخورد ولی بعد شروع کرد خوردن کمی غریبی میکنه و حدس میزنم یک تا دوساله باشه ، سوال من اینه که میشه این عروس بالغ رو اهلی کرد ؟ و اینکه این عروس بعد از اینکه احساس بی خطر بودن کرد ممکنه سوت بزنه و بخونه؟

  1. سلام دوست عزیز
   برای تشخیص دقیق سن مقاله تشخیص سن و جنسیت عروس هلندی به صورت عملی رو بخونید
   یه مدت طول میکشه که به شما و محیط جدید عادت کنه
   ببینید بستگی به جنسیت و سنش داره معمولا نرها حالت موزیکال دارن تا سن ۶ الی ۷ ماهگی به آسونی سخنگو میشن بعد از این سن به سختی امکان پذیره

 25. عروس هلندی من همه کاری میکنه نر هم هس ۴ ، ۵ ماهشه حتی حرف هم میزنه آواز میخونه سرحالم هس از دستم همه چی میخوره ولی باهام دوس نمیشه انگشتم هم میبرم تو قفسش گازم میگیره قفسش رو خیلی دوس داره بیرون نمیادهر کاری کردم باهام دوست نشد لطفا یه راهنمایی کنید ممنون🙏🏻💁🏼‍♀️

  1. سلام دوست عزیز
   عروس هلندی ها پرنده های ترسویی هستن
   بنابراین با کوچکترین حرکت میترسن
   علت گاز زدنش اینه که از حرکت دستت میترسه

   1. سلام من حدود یک ماهه یه عروس ناز خریدم ک ۳ ماهشه پسرم نفسم راحت دستی شد حالا همش مادر شوهرم میاد سمتش بچم منظورم عروس هست اسمش سانی میره رو دست مادر شوهرم نمیخوام جز من رو دست کسی بره باید چیکار کنم؟

    1. والا دیگه این پرنده هست
     نمیشه بهش گفت که نرو رو دست مادرشوهرم

     1. سلان وقت بخیر
      من دوتا مولد دارم که یه جوجه ۲۵ روزه دارن تصمیمم این بود که برای دستی کردنش تا دوماه بهش دست نزنم و یه دفعه از نرمه خوری شروع کنم چون سرلاکی کردن خیلی دردسر داره اما دوسه روزه مولدها مست شدن و جفت گیری کردن غذاشون رو معتدل تر کردم و عرق کاسنی تو آبخوریشون میریزم حالا دوتا سوال از خدمتتون داشتم
      ۱.اگر مولدها به جوجشون غذا ندادن و مجبور به جدا کردن شدم تا چند روزگی سرلاک بدم،ممنون میشم کمی راجع به سرلاک دادن کمکم کنید
      ۲.میتونیم از زمانیکه جوجه ها به دنیا میان به مولدها کاسنی بدیم که این مشکلات پیش نیاد
      ۳.میتونم برای جلوگیری از جفت گیری های بعدی نر و ماده رو از هم جدا کنم افسرده نمیشن؟

      1. سلام دوست عزیز
       عروس هلندی ها ۶ الی ۸ هفتگی دانخور میشن و تا قبل این سن سرلاک میخورن
       برای اطلاعات دقیق تر در مورد سرلاک مقاله ای که لینک میدم رو بخون
       طرز تهیه و آموزش سرلاک دادن به پرندگان زینتی | سرلاک دادن به عروس هلندی و طوطی
       بله باید جیره مخصوص تهیه کنی تا دوباره مست نشن و حتما حتما گرمی جیره رو کم کن و سردیجات بده تا این مشکل پیش نیاد
       در اکثر مواقع این کار رو انجام میدن ولی احتمال افسردگی و بی قراری هم وجود داره

      2. ممنون بابت راهنماییتون تقریبا همه مقاله هاتون رو خوندم همگی عالی بودن
       اگر مولدها جوجه رو غذا دادن و اذیتش نکردن و تونستم تا دوماهگی تو لونش نگهش دارم وقتی خواستم دستیش کنم بازم لازمه سرلاک به جوجم بدم یا از غذای نرم شروع کنم کافیه ؟
       درضمن ممنون میشم برای کاهش مستی مولدها چند راه حل خوب بهم بدید که مجبور نشم زبون بسته هارو جدا کنم از هم 🙏🌷

      3. خواهش میکنم دوست عزیز
       بله اگه بهش میرسن و آسیبی نمیزنن تا زمان دونخور شدن میتونی پیششون نگهداری
       نه تو دستی کردن جداش کن و از دانی که دوست داره رو دستت بذار نیازی به سرلاک نیس
       برا کاهش مستی هم میتونی از کاسنی استفاده کنی و گرمیجات جیرش رو حذف کنی

 26. سلام وقت بخیر‌. حدود ۳ ماهه که یه عروس نر بهمون هدیه شده. نمیدونم چندسااشه اما ار رفتارهاش میفهمم که توی سن بلوغه. اخه هرجا تصویرخودشو ببینه براش اواز میخونه حتی یکبار ۱۵ مرتبه با دمپاییم جفت گیری کرد 😅🤦🏻‍♀️ نیمه رام و بداخلاقه و از من بدش میاد چون هرچی ک عکس خودشو توش میدید از جلوش برمیداشتم. اصلا رو دست نمیاد و همش گاز میگیره . حتی بعضی وقتا شده مثلا کوسن ک عاشقشه رو با عصبانیت پشت هم گاز گرفته. به هیچعنوان وابسته نیس و اصلا براش مهم نیس نازش کنیم باهاش وقت بگذرونیم یا نه. اما کاملا پرنده سالمیه و حتی ترسو و استرسی هم نیس. با کوچیکترین صدایی ک بنظرش شبیه پرنده بیاد (حتی صدای آژیر ماشین، لولای در و..) واکنش نشون میده. اگه صدای هر نوع پرنده بشنوه پشت هم جیغ میکشه و ازونجایی ک نمیتونم براش کاری انجام بدم جیغاش واقعا کلافه م کرده. سوالم اینجاس اگه براش جفت بگیرم و جوجه بده ممکنه جوجه ش مثل خودش رام نشو و بداخلاق بشه؟ انقد بداخلاقه عصبیم کرده میخام بعداز جوجه گرفتن ردش کنم

  1. سلام. شما سر لج رو با پرنده بیچاره باز کردین انگار وقتی قصد نگهداری درست ازش رو ندارین چرا میخوایید حالا جوجه هم بگیرید ازش

   1. سلام وقتتون بخیر
    قبل ازهرچیزی ازتون تشکرمیکنم که به سوالات مردم جواب میدید وراهنماییشون میکنیدوبه فکرپرنده ها هستین.
    منم چنتا سوال دارم،ممنون میشم جواب بدید.
    من دوتاجوجه عروس چهل روزداره که باپدرشون داخل یه قفس هستن وپدرشون بهون غذامیده وخودشونم شروع کردن به دون خوردن ولی کم، مادرشونم چون پراشونو میکندجداگذاشتم که تخم کرده وروشون خوابیده باز،سردی هم دادم امافایده نداشت توی قفس جدیدش هم لونه ای نیست.
    حالا سوالم اینه که لونه جوجه هارو کی بردارم هنوزشباتوی لونه میخوابن.
    واینکه چطوربدون کوتاه کردن پرها بیارمشون بیرون که خودشونو نزن جایی وآسیب نبینن؟یکی دوبارآوردم خیلی پروازکردن وخوردن درودیوار،دوس ندارم مدام توی قفس باشن.بیرونم که ازترس دیگه جرات نکردم
    پرنده مادمم واقعادیگه نمیدونم چیکارکنم تخم نذاره
    واینکه آیامیشه پدرومادرودوتاجوجه تویه قفس باشن همیشه؟ مادرکاملا اهلیه وپدربعدازجفت گیری نیمه اهلی شده

    1. سلام دوست عزیز
     نیازی نیست لونشون رو برداری وقتی فعلا بهش عادت دارن
     درخصوص کوتاه کردن پرها هم کلا نباید این کار انجام بشه هم پرنده میترسه و افسردگی میگیره
     و هم ممکنه از سر بی تجربگی ممکنه شاه پراشو بچینی و دیگه در نیاد
     وقتی از قفس بیرونش آوردی دنبالش میکردی؟ یا از چیزی ترسیده بود؟
     برای مادت جیرش رو باید کلا تغییر بدی و به جای گرمیجات سردی مصرف کنه
     جوجه ها وقتی دونخور شدن میتونی جداشون کنی و نیازی نیست در کنار پدر مادرشون باشن

 27. سلام من یک عروس هلندی نر رو ک سه چهار ماهش هست سه روزه خریدم خیلی زود به ما عادت کرده و ازمون دیگ نمیترسه بسیار هم سرحال هست ولی یک مشکلی ک هست اینه ک سفیدی چشماش یه مقدار انگار قرمز شده ینی فک کنم از اول اینطوری بوده متوجه نشدیم این موضوع من رو نگران کرده آیا مشکلی برای پرنده ب وجود اومده؟

  1. سلام نوع رژیم غذاییش چی بوده؟ علائمی از بیماری تو پرندتون وجود داره؟

   1. سلام وقتتون بخير من دوتا عروس هلندي دارم كه از دوهفتگي بزرگشون كردم رام دستي هستن متسفانه چند وقت پيش دور پاش نخ پيچيده بود من ترسيدم پاش طوري بشه اصلان نميزاشت بگيرمش گاز محكم ميگرفت با يه شال انداختم رو سرش تا بتونم نخ از پاش دربيارم خيلي تقلا كرد گاز گرفت باهاش حرف زدم بوسش كردم اروم شد يكم تونستم نخ درارم از اون وقت ديگه زياد پيشم نمياد نميزاره دست بهش بزنم سريع فرار ميكنه چيكار كنم خوب بشه

    1. سلام دوست عزیز
     به شدت ترسیده و از اونجایی که عروس هلندی ها پرنده های حساسی هستن یک چنین واکنشی رو از خودشون نشون میدن
     باید یه مدت بگذره و بدونه که چیزی اون رو دیگه تهدید نمیکنه

     1. سلام. من یه عروس ماده ۸ ماهه دارم که خیلی خودشو میخارونه و یه کم پف میکنه
      امکانش هست که شپش باشه؟
      از کجا باید بفهمم؟

      1. سلام دوست عزیز
       اینکه خودشو زیاد میخارونه یکی از نشونه های وجود حشراته
       پراشو بده کنار ببین روی پوستش یا لای پرها چیزی میبینی؟
       قفسش رو با جرمی ساید پی ضدعفونی کن و براش اسپری ضد شپش بخر

 28. سلام ببخشید من یه سوال دارم هیچ جا هم جوابش رو پیدا نکردم عروس هلندی هام تخم گزاشتم ۳ تا بعدش میخام اهلی کنم فقط من نمی‌توانم با سرلاک بهش غذا بدم بنظرتون مامان و باباشون بشون غذا بدن بچه ها شو هر چند ساعت در بیارم بیرون با دست هام آدعت میکنن یا نه؟

  1. سلام
   عزیز مشکل اینجاست که شما اطلاعاتت در مورد اهلی کردن پرنده ناقصه ! هیچ پستیم نمیخونی که اطلاعاتت بره بالا ! داخل همین پست نوشتیم که پرنده ای که میخواید اهلی کنید سنش باید ۳ ۴ ماهه باشه که در اون سن دونخور شدن ! الان شما جوجه رو که سرلاکی میگیره بیاری بیرون به دستهات !! عادت کنه نه تنها عمرا بهت عادت کنه بلکه به خاطر اینکه بوی دستت رفته نشسته رو تن اون بیچاره، پدر و مادرش لینچش میکنن !! اینکارو نکن و مقالات مفیدی که نوشته شده رو بخون !

 29. سلام روزتون بخیر
  ببخشید من می‌خوام یه عروس هلندی بخرم نر هست و ۷ کاهش هست یه جمله کوتاه هم میگه دو تا آهنگ هم با سوت میزنه خواستم بدونم میشه اینو اهلی کرد و بهش آهنگ یاد داد؟

   1. سلام ببخشید میگم من عروس هلندیم از تو دسته خودمو خانوادم دون میخوره گاهی هم میگیرم نازیش میکنم تو دستم می‌خوابه بعدشم منقارش را بهم میزنه و ارامششو نشون میده خیلی هم باهامون خوبه ۴ماهشه حدودن ۱ماهه خریدیمش ولی هرکاری میکنم دستی نمیشه همیشه هم بیرون از قفسه چجوری دستیش کنم؟

    1. سلام دوست عزیز
     اون هنوز به شما و محیط جدید عادت نکرده
     باید بذاری یه مدت بگذره بعد نیاز به صبوری شما هست

    2. سلام یه عروس ماده دارم ک دستی است ، خیلی هم اماده و مسته ک هر سه هفته یکبار تخم خالی میزاره من بر میدارم ، سوالم اینه این ماده که دستیه ،براش نر دستی بخرم یا وحشی برای جفت خوردنش ؟

     1. سلام
      جیرش نادرسته که هی تخم خاکی میذاره باید گرمی جیره رو کم کنی
      در هر صورت وحشی یا دستی بگیری ممکنه با دیدن جفت دیگه دستی نباشه

 30. سلام من دوتا مرغ عشق د یک دانه عروس نر دارم
  وقتی با مرغ عشقا حرف میزنم عروس هلندیم جیغ میکشه و ناراحت میشه
  وقتی با عروس بازی میکنم عروسم خوشحاله و سرحال میشه
  ایا این نشانه ی حسادت عروس به مرغ عشقاست
  بعد عروسم بسیار باهام ارتباط خوبی برقرار کرده مثلا موهامو تمیز میکنه
  برام سر تکون میده
  یا اواز میخونه
  ایا بفروشمش از دستم ناراحت میشه و یا دلتنگم بشه

  1. تو که نمیتونستی نگهش داری چرا خریدیش؟ البته که ناراحت میشه و افسردگی میگیره

 31. سلام روزت بخیر ادمین
  یه سوال دارم اینه که عروس سرلاکی بگیرم یا دونخور اگه دونخور بخام بگیرم چند ماهه بگیرم
  سوال دوم اینه که من کلا روزی یه ساعت الی دو ساعت باهاش وقت بگذرونم افسرده میشه؟ بعدش هم
  من یه جفت مرغ عشق هم دارم اگه اینا رو کنار هم بزارم (قفس جدا) زمانی که من نیستم افسرده میسه یا نه
  با تشکر.

  1. سلام
   روز شما هم بخیر
   اگه تجربش و زمانش رو نداری حتما دون خور بگیر ، ۴ ماه مناسبه
   روزی ۱ و ۲ ساعت صددرصد افسرده میشه و اخرشم تلف میشه
   اره باز افسرده میشه و مقداری هم خشن . باید خودش جفت داشته باشه

 32. سلام ببخشید عروس هلندی هام ۳ تا تخم گزاشتم میخام اهلی کنم حتما باید هر کدومشو قفس جدا بخرم یا مامان و باباش یه قفس همه بچه هاش تو یه قفس؟

  1. سلام همونطور که تو مقاله نوشته شده سن جدا کردن بچه عروس هلندی از پدر مادرش ۶ الی ۸ هفتگی هستش

 33. سلام. عروس هلندی من نر و ۱ ساله هست.۱۶ روزه خریدم. دو سه کلمه یاد دادم بهش و همیشه از قفس میارم بیرون و میزارم داخل.
  مشکل من اینه به شدت از همه چی می‌ترسه حتی وقتی براش میوه میزارم کنار ظرفش میترسه و تاجش رو میبنده. کلا هر چی بهش نزدیک بشه میترسه . از انگشت هامم وحشت داره و همش گازم میگیره. به نظرتون میشه اهلیش کنم ، از نظر احساسی باهام دوست شده ولی از نظر فیزیکی نه.
  من دلم میخواد نازش کنم
  میشه کمک کنید

  1. سلام مقاله رو کامل بخونید . تا حالا با دست به زور گرفتینش ؟

    1. نباید به زور این کار رو انجام میدادین
     اگر تمایلی به خوردن جیرشون ندارن پس تغذیه نادرستی رو انتخاب کردین و نیاز به تغییر هست نه اینکه اذیت کنید بیچاره رو

 34. سلام خسته نباشید من دیروز یک عروس هلندی گرفتم اسمشو گذاشتم پر طلا از وقتی آمده به هیچی لب نزده
  ۶ ماهشه

  1. سلام. بخاطر جابجایی و عادت نکردن به محل جدید هستش.البته باید تو محیطی هم قرار بدین که کم سر و صدا باشه و ترسش بریزه

 35. سلام من یه عروس هلندی چهارماهه اوردم الان نزدیک سه روزه که اینجاست
  خیلیی اروومه هیچ صدایی نداره و اصلا تکون نمی خوره از جاش حتی برای غذا خوردن خودم با دست بهش اب و غذا میدم همش ام در حال چرت زدنه و کاملا اهلیه بنظرتون مریضی یا مشکلی ممکنه داشته باشه
  تغذیه اش خوبه اخه خودم بهش میدم تغیرری ام تو مدفوع اش ندیدم

  1. سلام از صاحب قبلی بپرسین چه بهش میداده شاید سرلاکی باشه

 36. سلام سایتتون فوق‌العاده ست فقط ببخشید ، عروس هلندی های من ۲ تا تخم گزاشتن و از تخم بیرون نیومدن میخام هر ۲ تا شونو اهلی کنم بنظرتون تو چند ماهگی باید از لونه درشون بیارم و اهلی شون کنم ؟

  1. سلام ممنون از نظرتون
   جوجه هارو میخواین اهلی کنید ؟ سن ۴۰ روزگی خوبه در صورتی که تغذیه اصولی رو بتونین انجام بدین و هر کدوم رو هم جدا باید نگهداری کنین

   1. سلام خسته نباشید ببخشید من سوالی داشتم اینکه من عروس هلندی نزدیک یک هفته هست خریدم بعد شب ها موقع خواب روی قفس رو فقط بندازم یا کل قفس با چادر یا پارچه یا روسری بپوشونم؟؟؟

    1. سلام. عروس هلندی ها روزانه به ۱۰ ساعت خواب نیاز دارن و باید از ساعت ۱۰ شب تا ۸ صبح بخوابن. اتاق خواب پرنده حتما باید آرام و دارای حداقل روشنایی باشه، بهتره پارچه ای تمیز روی قفسش بندازید تا پرنده با خیال راحت بخوابه

 37. سلام توروخدا زود جوابمو بدید من یه عروس نر هفت ماهه دارم هم عفونت کرده و هم بالش شکسته به دامپزشکی هم دسترسی ندارم توروخدا کمکم کنین خیلی نگرانم میترسم بمیره کمکم کنین 😭😭😭😞😕😖😖🤧🤧

  1. سلام این مشکلاتی که گفتین توی اینترنت راه حل ندارن حتما باید به دامزپشک مراجعه کنید . الان توی هر شهر هزارتا دامپزشک هست. اگر نگرانین ببرینش پیش دامپزشک داره درد میکشه

 38. سلام من دو تا مرغ عشق دارم ویه عروس
  سن مرغ عشقا رو نمیدونم ولی سن عروس هلندیم ۷ ماهه است و نره
  ایا میشه عروس هلندی و مرغ عشقا رو توی یه قفس بزارم
  یه سوال دیگه هم دارم هروس هلندیم د
  پرواز بلد نیست چیکار کنم که پرواز یاد بگیره

  1. سلام خیر عروس هلندی میکشه مرغ عشق رو . نذار توی یک قفس
   عروس هلندی پراش کامله ؟ نچیدین پرشو که ؟

 39. سلام تو دستم میاد غذا میخوره ولی نمیزاره بهش دست بزنم چیکار کنم ؟

 40. سلام عروس تازه دون خور ۲ ماهه گرفتم
  وقتی دستی شد از قفس درش بیارم یا الانم ک دستی نیس درش بیارم بیرون؟

  1. سلام
   سنش کمه ، بعد از ۳ ماه دربیار که خودشو زد اینور اونور زیاد اسیب نبینه ! به هیچ وجهم دنبالش نکن !

   1. سلام اولن اقا واقعا حلالت
    اقای ادمین الان برا پرورش باید قید سخنگو شدن رو بزنیم یا میشه در کنارش؟
    عروس نر تنهایی بخرم تکی مشگلی پیش نمیاد؟یا چه چیزایی رو رعایت کنم؟
    دو تا جوجه خواهر برادر نگه داشتن چه مشگل های داره؟
    بعد ما تو شهر زندگی میکنیم دیگه تا یه اندازه ای سر و صدا هس مشگلی نداره؟
    اگه خواهر برادر رو جدا گونه قفس جدا تو یه اتاق نگه داریم مشکل پیدا میکنه ؟
    بهترین غذا که میتونم بهشون بدم چیه فعلا سرلاکیه بعد چه جوری از سرلاک جداشون کنم؟
    دونفر بهش رسیدگی کنن اشکال داره ؟
    سرت و درد اوردم 😅

    1. سلام عزیز دل
     قربانت
     اره ۹۹ درصد مواقع اینچنین هست و باید قید سخنگو کردن رو بزنی
     نه مشکلی نداره اگه فرصتش رو داری میتونی تنها نر هم نگهداری ولی اگه زمان براش کم بزاری افسرده میشه ! باید زمان زیادی باهاش باشی
     نگهداری خواهر برادر مشکلی نداره ولی نباید انتظار جوجه گرفتن ازشون داشته باشی ! ممکنه جوجشون مشکل داشته باشه ! یا اصلا نطقه تشکیل نشه !
     نه سروصدا براشون مشکلی نداره چون خودشون به حد اندزاه سروصدا دارن :دی
     اگه جدا هم باشن مشکلی نیست همدیگه رو صدا میکنن و بیشتر بیقرار هم میشن که کنار هم باشن
     بهترین غذا هم توضیحاتش تو پست زیر هست :
     غذای مناسب عروس هلندی
     دو نفر هم رسیدگی کنن مشکلی نیست !چند نفر هم باشه کلا مشکلی نیست
     قفس رو جابجا نکن اصلا
     محیط شلوغ و پرسروصدا نباشه

     1. اها پس یه نر رو توصیه میکنید برای دستی و سخنگو کردن
      این وقت گذاشته دو نفر هستیم اوکیه اگه برا عروس مشگل نداشته باشه با کدوم خو بگیره
      بعد برای غذا کتان و ارزان فقط کافیه ؟
      کلا دو سه تا چیز باشه که تغذیه شو کامل کنه چی میتونه باشه

      1. عروس هلندی نر حالت موزیکالی داره در کل زودتر سخنگو میشه ولی ماده به سختی…

     2. سلام وقت بخیر
      به من یه عروس هلندی ۴۵ روزه هدیه دادن، با پدر و مادرش بزرگ شده،از امروز که اومده آب و غذا نمیخوره، سعی میکنم با فاصله کنار قفسش باشم و باهاش ارتباط بگیرم،
      در کل نگران غذا نخوردنش هستم.

      1. سلام دوست عزیز
       چون روزای اول اومدنشه طبیعیه این رفتار

    2. بعد توصیه تون عروس سرلاکی بگیرم یا سه ماهه دونخور
     کدوم بهتره

      1. سلام یه عروس نر ۳ ماهه خریدم نزدیک یه هفته اس طریقه تمرین کردن برای حرف زدنش چه توصیه دارید
       بعد برای غذاش هف تخم گذاشتم هر روز یا دو روز یکبار هم هویچ میخوره ولی سفیده تخم مرغ ابپز رو نمیخوره
       بعد دو روزه خارش داره موقع خارش چیزای سفید میریزه ازش
       چیکار میتونم بکنم براش

      2. سلام. اول باید بذاری به محیط عادت کنه و پیش شما احساس امنیت داشته باشه تا تمرینات رو شروع کنی. بهترین سن برای سخنگو کردن عروس هلندی ۴۵ الی ۹۰ روزگی هست. تو سه بازه ۵ دقیقه از صبح ساعت ۹ تا قبل از تاریک شدن هوا باهاش تمرین کنید. بعد میتونید از صدای ضبط شده هم استفاده کنید ولی تو این مورد ممکنه دیگه پرنده رخ به رخ با شما حرف نزنه. پیشش هم سوت نزنید اگه سوت زدنو یاد بگیره احتمال این هست که دیگه حرف نزنه. تخم مرغ هیچوقت ندین. احتمالا شپش داره

   2. خب وقتی اوردم بیرون چطور ببرم داخل قفس
    باید حتما بگیرمش تا ببرم داخل سر همین هم خیلی عصبانی شد و گاز گرفت ولی از یه طرف خیلی دوس داره بیاد بیرون بالا پایین میره سر و صدا میکنه که بیارمش تا درو باز میکنم میاد ولی نمیدونم چطور ببرمش داخل

    1. چراغ هارو خاموش کن
     پرنده تو او حالت میمونه آروم بگیر بدون دردسر بذار تو قفس

 41. سلام من یه عروس ماده ۲ماهه خریدم الان ۵روزه خریدمش همش می خوادازقفس بیاد بیرون ولی روی دستم نمیاد ودستم که میبرم طرفش گاز میگیره.بیرون قفس اصلا طرف من نمیاد.توی قفسم همش می خواد بیرون باشه چیکار کنم که دستی بشه

  1. سلام وقت بخیر من یه عروس گرفتم ۲ماه هستش تخم مرغ میدم غذای دیگه ای هم باید بدم

 42. سلام وقت بخیر. عروس هلندی من ۵۰ روزش هست.امروز خریدمش. همش دوست داره بیرون قفس روی دستم باشه. یا روی پام.یه خورده هم کنجکاوه خیلی اطراف رو بررسی میکنه. وقتی میذارمش توی قفس صدا درمیاره که بیرونش بیارم. اسم براش گذاشتم صداش میزنم عکس العمل نشون میده. چرا دوست نداره توی قفس باشه؟؟؟

 43. سلام من یه عروس هلندی ۳ ماهه دارم رنگش تیره هست
  میتونم با یه لوتینو جفتش بزنم؟
  چوجشو اشکال پیدا نمیکنه؟

  1. سلام
   فقط زیر گونه با زیر گونه باید جفت بشه باقی موارد احتمال بروز مشکل بالاست

 44. من همه ی مرحله ها رو انجام دادم بجز آخری الان با من کاملاً مهربونم هست

 45. سلام از سایت خوبتون من میخام یک عروس هلندی اهلی خریداری کنم فقط یه چیزی من نمیخام جفت بگیرما یک دونه نر همیشه هم باهاش بازی میکنم به نظرتون آیا افسرده میشه؟ لطفا میشه زود جواب بدید ممنون

  1. سلام برای پاسخ سریع به دامپزشک مراجعه کنید. خیر افسرده نمیشه . شاید با صاحب قبلیش اهلی باشه و وقتی ازش جدا بشه افسرده بشه . چند سالشه ؟ توصیه میکنم جوجه ۳ ماهه بگیرید

 46. ممنون از اطلاعاتتون خیلی بکارم اومد
  عالیییییییییییی عالییییییییی 👍👍👍👏👏👏👏👏👏👏👏👏👋👋👌

 47. سلام من یک عروس هلندی دیشب خریدم و هشت ماهش هست و نر هم هست تقریبا اهلی هس یعنی میزاره سرشو ناز کنی و یهش با دستت غذا بدی ولی روی انگشتم نمیاد و گاز میگیره میشه گقت میترسه ایا امکان کامل اهلی کردنش هس ک دیگه گاز نگیره و روی دستم بیاد یا دیگه دیره بزرگ شده؟

 48. سلام ما یک عروس هلندی ماده خریدیم دیروز سنش رو نمی دونم ولی بیشتر از یک سال داره
  انگشتان رو می بری سمتش گاز میگیره همش هم جیغ می زنه و پرهاش رو می خوره

  1. سلام مقاله رو بخونید . اصلا بهش دست نزنید یا دستتون رو نزدیکش نبرید
   تا یکی دو ماه باید به محیط عادت کنه

 49. سلام
  شرمنده مزاحمتون میشم میخواستم بپرسم بهترین سن برای خریدشون چقدر هست ۲ماه و ۱۵ روز تقریبا خوب است دیگه؟ و اینکه کِی دیگه سرلاک نمیخورن؟
  خیلی ممنون از سایت خوبتون

  1. سلام
   خواهش میکنم
   اره اگه دانخور شده سن خوبی هست ، سرلاکی دردسر داره

  2. سلام نه عیبی نداره یکی از فامیلامون تو یک ماهگی عروس هلندی رو گرفت الان کاملا دستی شده

 50. سلام
  من دوتا عروس هلندی خریدم گه تقریبا یک سالشونه
  بیشتر از چند روز هم نیست که خریدم
  میخواستم بپرسم دستی و رام میشن توی این سن؟

  1. سلام
   نر و ماده هستن ؟ اگه نروماده هستن اهلی نمیشن
   اگرم نر هستن هر دو ، بهتره دو تا کنار هم نباشن
   پرنده یک سال نر ، تنها ، اگه سنش از ۱ بیشتر باشه میشه با زمان گذاشتن(زمان و تمرین زیاد) اهلییش کرد

 51. سلام ببخشید من یک جفت خواهروبرادرخریدم نه میشه گفت به هم عادت دارن نه میشه گفت ندارن بنظرشما میشه ماده روبفروشم تابتونم نره رودستی کنم یاحرف زدن یادش بدم بعددوباره براش یه ماده واسه جفت بخرم؟؟؟

  1. سلام
   جفت خواهر برادر یا تخم نمیدن ، یا بدن هم ۹۹ درصد جوجه نمیشه ، اگرم بشه ناقص میشه ، این وسط فقط چند درصد شانس موفقیت هست که ناچیزه ! پس دلیل برای گرفتن همچین پرنده ای نیست

   1. سلام ببخشید من ی ۴ماهی هست ی عروس هلندی نر خریدم ومیزاره نازش کنم از دستم غذاهم میخوره اما دستی نمیشه و داخل قفس میمونه چیکار کنم دستی بشه

 52. سلام
  عروسای من جفتن از دستم دون میخورن ولی رو دست نمیان ۱ سالشونه همه کاری ک نوشته بودید رو لنجام دادم تا رام شن بیان رو دستم اما نمیشه چیکار کنم؟
  ۱ ماهه خریدمشون
  اصن ۱ ساله دستی میشن یا ن

  1. سلام اول اینکه تازه خریدین دوم اینکه دستی بشن دیگه با هم جفت نمیشن

 53. سلام خسته نباشید من دیروز یک عروس هلندی خریدم مقاله هم خوندم. ولی هرکاری میکنم غذا نمیخوره همش یک گوشست وبه من نگاه میکنه

  1. سلام
   صبور باش ترسیده فعلا
   کم کم اوکی میشه
   این اوکی شدن اولیه تا ۳ روز و اوکی شدن کامل تا ۳ هفته طول میکشه
   کنارش اصلا صدای زیاد نباشه تا نترسه ، وقت خوابم یه چراغ کنارش روش بزار

   1. درود
    ممنون از راهنمایتون خیلی مفید و کاربردی عالی بود
    سپاسگزارم

     1. سلام من الان ۴روزه ی عروس هلندی گرفتم و خیلی میترسه و تاجش یکسره بالاست و حتا میلزره ۵یا ۶ماهشه کلا خشگش زده و اصلا حرف نمیزنه فقط نوکش رو به هم میماله و روی یک پاش وایمیسه بعضی وقتا و روزهای اول چون که اطلاعات نداششتم درو قفس رو باز گذاشتم تا بیرون بیاد ولی وقتی گرفتمش و دوباره گذاشتمش داخل قفس بیشتر ترسیده ولی امروز فقط تازه غذا و اب خورده و یکبار صدا در اورد اگه میشه راهنماییم کنید که از استرسش کم شه

      1. سلام دوست عزیز
       چون تازه خریدین این رفتارش طبیعی هست باید یه مدت بگذره تا به شما و محیط جدید عادت کنه
       به زور گرفتین بهش استرس وارد شده نباید این کار رو انجام بدین عروس هلندی ها پرنده های حساسی هستن و با کوچیکترین حرکت میتونن بترسن

 54. سلام خسته نباشید. من میخواستم از داییم ۲ جوجه در حد ۱یا ۲ماهه (خواهر و برادر)عروس هلندی بخرم و میترسم اصن اهلی نشن و عادت نکنن به من میشه راهنمایی کنید آیا من بخرم یانه؟

  1. سلام خواهر و برادر که باشن نباید با هم جفتشون کرد . اگر میخواین اهلی بشه یکی بخرید .
   اگر طبق نکات مقاله عمل کنید حتما اهلی میشه

 55. سلام من ۲ ماهی میشه یه عروس هلندی ماده گرفتم الان از دستم غذا می خوره میزاره نازش کنم روی شونمم میشینه
  ولی باید خودم بذارمش رو شونم خودش نمیاد رو شونم بشینه باید کار خاصی انجام بدم یا خودش بعدا یاد میگیره بیاد رو شونم بشینه

  1. سلام مقاله رو بخونید . غذا رو بگیرید توی دستتون نزدیک شونتون وقتی اومد بهش جایزه بدین

 56. سلام، من یه جفت عروس هلندی دارم، دو سه هفته ست دارمشون، حدود ۴ ماهشون هست
  چون هر روز صبح میرم شب برمیگردم برا همین جفت خریدم چون نمیتونم زیاد بهشون تایم اختصاص بدم،
  الان بعد از دو سه هفته و کلی تلاش، بالاخره از دستم تخمه میگیرن، یا وقتی کف دستم دون میبرم داخل قفس، میان میشینن روی دستم دون رو میخورن،
  ولی هنوز بهم اعتماد کامل ندارن، مثلا وقتی روی دستم هستن میخوام با انگشتم آروم سرشونو نوازش کنم ماده فرار میکنه و نر هم با گاز زدن از خودش دفاع میکنه.
  یا مثلا وقتی دستم رو خالی میبرم داخل قفس، میرن یه گوشه و تا حد ممکن از من دور میشن.

  میخواستم بپرسم به مرور بهم عادت میکنن و به مرحله ای میرسن که بیان روی شونم بشینن؟ یا چون جفت هستن نباید بیشتر از همین ازشون انتظار داشته باشم؟

 57. سلام وقتتون بخیر من یک عروس هلندی لوتینو نر گرفتم بالغ هستش تازه یه روزه که گرفتمش آیا دستی و سخنگو میشود

 58. سلام
  من یک جفت عروس گرفتم ۸ ماهه و میخاستم برای جوجه کشی استفاده کنم
  با دست بهشون از بیرون قفس تخمه میدم ولی دستم خالی به سمت یا توی قفس میره میخاد که گاز بگیره
  اول میخام ببینم دستی یا وحشی بودنشون روی تخم گذاشتنشون تاثیر داره یا نه
  بعد چیکار کنم که بهم عادت کنن بعد ی هفته هنوز ازم میترسن

  1. سلام برای جوجه کشی که هنوز کوچیکن . دستی بشن دیگه ممکنه با هم جفت نشن . یه هفته زوده

  1. سلام
   تلاش کن میشه
   بهتر بود سنش کمتر می بود ولی همینم میشه تلاش زیادی میخواد

 59. سلام من دیشب یه عروس هلندی نر خریدم ۴ماهشه از دیشب که امده اصلا غذا نخورده و با نوکش قفسو گرفته فقط
  بابد چیکار کنم غذا نخورده اصلا

  1. سلام
   طبیعیه
   محیطش رو اروم کن و غذارو دردسترسش بزار میخوره کم کم

 60. سلام.من دیروز’ی عروس هلندی خریدم..فروشنده گفت:۳ماهشه…ازدیروزتاالان،مدام جیغ میزنه^اذتون خواهش میکنم کمکم کنید
  چیکارش کنم؟!دوسدارم بهم عادت کنه بیادسرشونه هام…

 61. سلام من یه عروس هلندی دیروز خریدم
  ۲یا۳ماهشه خیلی دندون میگیره و اب وغذا نمیخوره زیاد

  1. سلام
   طبیعی هست
   نوک زدن هم طبیعیه ! بزار اینقدر نوک بزنه تا خسته بشه
   چون تازه گرفتی اب و غذا نمیخوره سریعا عادت میکنه

   1. سلام من چند روزی هست یک عروس هلندی ۳ ماهه خریدیم. چه مقدار وقت نیازه تا اهلی بشه.

    1. سلام
     بسم الله دنبال اهلی بودن نباش
     از بودن کنار پرندت لذت ببر و مواردی که داخل پست گفتیم رو رعایت کن

 62. سلام من میترسم با دست بهش غذا بدم چون یه دفعه نوک میزنه بدنم یهجوری میشه چیکار کنم؟

  1. سلام
   اگه میترسی برا چی گرفتی ؟ برو عروسکشو بگیر
   ترس اینا نداریم ، اگه بترسی نه اون از بودن با تو لذت میبره نه شما ، نترس ، نوکه ، شمشیر نیست که

 63. سلام پرنده ی ما ۱ ساله هس چند بار اوردیم بیرونش نمیرفت توی قفس ک من به زور گرفتمش بردم قفس منو خیلی بد گاز گرفت الان بهش یاد دادم از دستم دونه بخوره الان هم میخوره نمیدونم چرا اهلی نمیشه یکم بهم کمک کنین دستیش کنم ممنون میشم🌹

 64. سلام خسته نباشید من سه تا عروس هلندی خریدم دو سه ماهه یکیشونم پنج ماهس
  میخواستم ببینم مشکلی داره سه تا پرنده رو با هم نگهداری کرد تو دستی کردنشون مشکلی پیش نمیاد ؟

 65. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید.
  من سه روزه عروس هلندی خریدم نر ۵ ماهشه بنظرتون دستی و سخنگو رام میشود یا خیر؟

 66. سلام من یه جفت تقریباً ۲ یا ۳ ماهه خریدم پرنده ها قبلاً هم دست آموز بود و بعد آوردن به خونه وقتی پرنده نر رو در میارم تو خونه این ور اون ور پرواز میکنه و آخر هم خودشو میکوبه این ور اون و پرنده ماده هم اصلا نمیزاره بهش دست بزنیم

  1. سلام اون ها برای صاحب قبلیشون دست آموز بودن محیطشون عوش شده شما هم بهشون فرصت ندادین خو بگیرن به محیط ترسوندینشون . مقاله رو کامل بخونید و قدم قدم انجامش بدین

    1. سلام وقت بخیر من یه جوجه عروس ۳۰روزه دارم که از پدر و مادر تغذیه شده الان که جدا شده البته واسه من نبودع تازه ۲روزه اوردم. از الان میتونم آموزشو شروع کنم. باید بهش سرلاکم بدم یا نه لازم نیست چون از پدر و مادر تغذیه شده. کدوم راه میشه بهتر دستی کردش

     1. سلام باید تا ۳ ماهگی سرلاک بخوره . بله میتونید کم کم شروع کنید

 67. با سلام برای دخترم یه عروس پسر ۱.۵ ساله خریدم
  البته از قبل هم یه عروس ماده دستی داشت و میخوایتم براش جفت بخرم
  چون بلد نبود همون روز اول رفت سراغش و سعی کرد به زور بگیرتش
  اما پرنده انقدر تلاش کرد که دو طرف بالش خون مرده شده
  الان خیلی ترسیدیم نمیدونم باید چیکار کنم
  اگه امکانش هست راهنمایی کنید
  و اینکه امکانش هست اگه با راهنمایی های شما پیش بریم این پرنده دست اموز بشه
  ممنون از شما

 68. سلام من دیروز برای عروس هلندی نری که دارم جفت ماده خریدم فروشنده گفت ۶ ماهشه ولی خیلی بچشت خیلی سنش باشه ۴ ماهشه دکتر چکش کرد گفت سالمه گذاشتیم بغل هم دعواشون شد بعد من یه مقاله خوندم نوشته بود که باید قفس های جدا و دور ازهم یه مدت باشن الان من خیلی نازش میکنم باهاش حرف میزنم اسمشو صدا میکنم. ولی دکتر گفت پرش رو خیلی بد زدن تا پر میزنه میخوره تو دیوار اصلا پرش خیلی کمه ولی الان که میرم بیارمش رد دستن همش میترسه(فیم فیم) میکنه میگم نکنه یه وقت رام نشه .
  خیلی نگرانم لطفا جواب بدید.
  ببخشید طولانی شد🙏

 69. سلام من یک عروس هلندی دارم و فکر کنم نزدیک یک سالش باشه و جنسیتش رو نمیدونم
  چون پیداش کردم
  الان همیشه وقتی پرواز میکنه میاد بالا سرم میشینه و از دست یکم میترسه و کلا تو خونه برا خودش راه میره و به همه چی فضولی میکنه
  بعضی وقتا فقط بهم اجازه میده گونه و سرشو براش بخارونم
  ولی یکم از دست میترسه
  و زیاد اجازه دست زدن بهش رو نمیده
  میخوام بدونم چکار کنم که هروقت دلم خواست بهش دست بزنم و اینکه بیاد روی شونم نه سرم

  1. سلام
   کار خاصی لازم نیست انجام بدی، یکی دوبار غذا رو بزار رو شونت ! یکی دوبار تو دستت بگیر غذاشو تا کم کم به اون قسمت ها عادت کنه ! کلا کار قهری باهاش نکن وگرنه ازت دور میشه

 70. با عرض سلام و خسته نباشید
  ببخشید
  اگه ما عروس هلندی دو تو اتاق بی رفت آمد گذاشتیم
  و به عادت کرد و دیگه نترسید می تونیم به داخل خونه بر گردونیم؟

  1. سلام
   بله ولی یهویی داخل خونه بهش شوک وارد نکنید همونجا هم ارام باشه محیط تا نترسه

 71. سلام من دو روزه که یه جفت عروس هلندی خریدم
  که تقریباً ۲ یا ۳ ماهه هستند فروشنده هم گفت دو تا شون هم دست آموز هستند و تو مغازه هم ثابت کرد
  بعد از آوردن به خونه پرنده نر نمی ترسه و به خوبی به دستم میاد ولی پرنده ماده خیلی میترسه و به این ور اون ور فرار میکنه
  وقتی هم که پرنده نر رو بیرون میارم پرنده ماده فقط جیغ میزنه
  حالا من چیکار کنم ؟
  ممنون میشم پاسخ دهید .

  1. سلام تازه خریداری شدن عادیه . اون برای مغازه دار اهلی بوده . مقاله رو بخونید

 72. سلام. عروس هلندی های من سه چهار ماهشونه و خواهر برادرن.
  امکان اهلی و دستی بار آوردنشون هست؟

  حالا برام چندان اهمیتی نداره سخنگو باشن ولی دوست دارم یه ذره هم با من خو بگیرن. این امکان وجود داره آیا؟

  1. سلام
   اگر نر و ماده کنار هم باشن، حتی خواهر برادر هم باشن امکان اینکه دستی بشن ، کمتر از زمانی هست که فقط یدونه نر داشته باشی !
   غیرممکن نیست ولی امکانش کمه

 73. سلام من دیروز ی عروس دوماهه خریدم الان اوردمش خونه براش همه چیز گذاشتم هیچی نمیخوره فقط نشسته یجا نگاه می‌کنه دستم رو میبرم داخل قفس می‌ترسه خودشو ب درو دیوار میزنه هیچی نخورده هنوز

  1. سلام اگر مقاله رو میخوندین متوجه میشدین چرا اینکارو میکنه !
   چه غذایی براش گذاشتین ؟ این هنوز سرلاک خوره

  2. سلام منم عروس هلندی دارم باید دو سه روز سمتش نری نا به خونه عادت کنه

 74. بادرودوسپاس ازشما
  من دوتاعروس هلندی دارم که از۲۵روزگی گرفتم الان شدن سه ماهه قشنگ روی دستم میان بیشترموارددستی شدن روکه توضیح دادید‌وانجام میدن بخصوص که تاصدای همسرم رومیشنون ازداخل قفس سروصدامیکنن بیان بیرون فقط شبهادرقفس هستن درمحیط خونه آزادن اما۲۰ روزی میشه یکی ازعروسهابرای خوردن سرلاک باسرنگ مقاومت میکنه چون هنوزدانه خورنشده مجبورم زورکی بهش سرلاک بدم که اصلادوست نداره مشخصه براش ناخوشاینده ولی قهرنمیکنه براشون تخم مرغ آپزوهویج رنده شده وحتی تخمه آفتاب وارزن هم میزارم ولی خیلی کم میخورن سیرنمیشن سرنگ روکه نزدیک میبرم بوقت غذاش میگیره ولی برای خوردن مقاومت میکنه از۲۵ روزگیش ازبقیه خیلی بهترسرنگ رومیگرفت نمیدونم چرااینطوری شده ؟میشه راهنمایی کنید؟

 75. سلام من دیروز ی عروس هلندی ماده ۳ماهه خریدم که دستی کنم،ولی چون نره تقریباً وحشی دارم اون دوسالشه ،نمیدونم چیکار کنم اگ باهم باشن مادهه وحشی نمیشه؟

  1. سلام
   ۳ ماهه رو میخوای بزاری کنار ۲ ساله ؟ بر چه اساسی ؟ حتما جوجه هم میخوای ازشون :دی
   سه ماهه جوجه هست ، کافیه ۲ ساله دو تا نوک بزنه بهش تا فینیتو بشه ! این کار اصلا اصولی نیست

 76. سلام من یه عروس هلندی گرفتم یک سال و دو ماهش هست یکی دو کلمه هم حرف میزنه ولی اصلا اهلی نیست دسمو گاز میگیره ولی از دستم غذا میخوره.
  به نظرتون میتونم دستیش کنم یا کلمات بیشتر یاد بدم؟

 77. سلام
  من دوهفتس که عروس گرفتم اسمشو صدا میزنم نگام میکنه فرمان بیا بالا و برو پایین رو یاد گرفته و می زاره نازش کنم و هر از گاهی هم باهام حرف در حد جیک جیک در میاره و از اتاقم دوست نداره بیاد بیرون تونستم بهش یاد بدم که تو یک خط پرواز کنه و بسیار شیطون هست
  یک ماهشه
  جنستش رو فروشنده مطمئن نبود ولی احتمالا نره
  ولی الان ۲ روزه که بردیم دامپزشکی پرهاشو کوتاه کردیم نمیزاره به بال هاش دست بزنیم و بیسار از بابام و داداشم متنفره و بهشون حمله میکنه خیلی هم کم صحبته لطفا راه کار بدید

  1. بال پرنده رو کوتاه کردین چه انتظاری دارین ازش ؟ افسردگی شدید گرفته بدترین کارو در حق پرندتون کردین

 78. سلام
  من یک عروس هلندی یک سال و نیمه دارم امکانش هس دستی شه؟

 79. سلام من یک عروس هلندی که مورد آزار و اذییت یک پسر بچه بوده رو به سرپرستی گرفتم تا حالش خوب شه بدلیل ازار و اذییت زیاد قفس رو امن ترین جا برای خودش میدونه و هیچ تمایلی برای بیرون امدن از قفس نداره حتی تلاش کردم با ارامش هدایتش کنم بیاد بیرون که کلی جیغ کشید و پراش ریخت بیخیال شدم درهای قفس رو باز گذاشتم بلکه خودش بخواد بیاد بیرون که کلا از اونجا دوری میکنه افسرده و گوشه گیره و به شدت از صدای باز شدن قفس و هر صدایی میترسه نمیزاره ناز کنمش و فرار میکنه چشماش ضعیف هست و بینایی زیادی نداره تونایی اینکه سرش رو بالا نگه داره رو داره ولی همیشه سرش پایینه و خواب آلوده لطفا ازتون خواهش میکنم بگید چطور این پرنده بی گناه رو به زندگی برگردونم چطور باهاش ارتباط بگیرم خیلی هم کم غذا میخوره از وقتی اوردمش غذاهای متنوعی گذاشتم براش اما نمیخوره و فقط تخمه اونم در حد چند دونه کم میخوره لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام متاسفانه این پرنده افسردگی شدید گرفته اگر امکانش هست براتون به دامپزشک پرندگان زینتی مراجعه کنید . تخمه نباید خیلی بخوره نهایتا یکی دو بار در هفته . ارزن درشت و تخم کتان بذارید براش با سبزیجات و …
   براش اسباب بازی بذارید توی قفسش . یکی دو قطره سرکه سیب طبیعی توی آبش بریزید .زیاد به قفس نزدیک نشین .محیط رو اروم نگه دارید براش

 80. سلام من جوجه ۱روزه دارم کی وقت اموزشش میشع ک دستی و سخنگو بشه

  1. سلام از ۴۵ روزگی میتونید شروع کنید ولی بهتره قبل از ۳ ماهگی باشه

 81. من یه عروس خریدم تقریبا ۳ ماهشه از روزی که آوردم تا از قفس میاد بیرون خودشو به این طرف اون طرف میزنه می‌ترسه دو روز است که الان توقفس ساکت مونده دستمو داخل قفس میکنم میره بالای دیوار قفس میمونه کاری نمیکنه آیا امیدی هست رام بشه یانه

 82. من ه عروس هلندی ۴یا ۵ماهه دارم همش توی قفس راه میره و صدا میکنه بع میاد سر ظرف غذا و غذاشو میخوره اول دستی بود ولی خونه رو عوض کردیم دیگه از دستم غذا نمیخوره گاز میگیره و میره گوشه قفس بنظرتون دوباره دستی میشه

  1. بله صبور باشید . مقاله رو مطالعه کنید نکاتش رو انجام بدین

  2. سقف قفس رو باز کن از سوراخ در میترسه
   دستتو ببر طرف شکمش نه کنار پاهاش خودش میاد رو دستت . ولی دو تا سه هفته صب کن . شاه بالش و دوتا بال بغلش رو دربیار

 83. سلام و خسته نباشید من یک عروس هلندی لوتیتو سفید ۸ ماه گرفتم آیا میشه رام و دستیش کرد و اینکه سخنگو میشه

  1. سلام
   اره میشه
   مواردی که گفتیم رو بخون و تلاش کن ، هر روزی که عقب بندازی ، احتمال اهلی شدن و سخنگو شدنش کمتر میشه

   1. الان هیچ عکس العملی نشون نمیده فقط یه گوشه نشسته و نگاه میکنه بعضی وقتا هم چشم هاشو رو میبنده و باز میکنه مثل چرت زدن اینم بگم که دو روزه که گرفتمش

 84. سلام من یه عروس هلندی دارم نره و دستی هم هست و یک هفته میشه نگهش داشتم و وقتی از قفس میارمش بیرون سریع میره تو قفس یعنی چی

 85. سلام من ۲ روزه عروس خریدم فقط میشینه تو قفس و فقط نگاه می کنه و بعضی اوقات غذا می خوره حالا اوردمش بیرون الان هم فقط یک جا نشسته و نگاه می کنه میشه برای عدت کردنش به من راهنمایی کنید
  سنش هم ۴ ماهه است

  1. سلام
   عادی هست
   کم کم عادت میکنه به محیط و اوکی میشه
   محیط اطرافش رو شلوغ نکن و جوری نباشه که بترسه، این ترس تا اخر همراهش میمونه

 86. سلام،
  عروس هلندی من سه ماهشه ، سه چهار روزه خریدیمش

  وقتی خریدیمش ازیه قفس که کنار چهار تا پرنده دیگه بود جداش کردن.

  وقتی هم اومد خونه مون، خواستیم قفس رو عوض کنیم و خب طی این فرایند دستمون رو گاز گرفت، فرار کرد،خودشو به در دیوار کوبید

  آخر سر به زور و بعد گاز زدن انگشتامون بردیمش داخل قفس دیگه…

  الان چند روزه که کز کرده گوشه قفس، شدیدا پر خور شده، فقط داره ارزن میخوره، احتمالش هست افسردگی گرفته باشه؟

  امکانش هست دیگه به ما اعتماد نکنه و اهلی نشه؟؟؟ یا اگه از اول راهکار های شما رو اجرا کنیم فراموش میکنه و مجددا اهلی میشه؟

  یکم اینکه، من قبلا قناری داشتم، شب ها موقع خواب روی قفس پتو مینداختم، برای طوطی ها هم همین کارو میکنم، ایرادی نداره که؟

  1. سلام بله افسرده شده . مقاله رو بخونید . محیط باید آروم باشه . زیاد به قفس نزدیک نشید فقط براش غذا بریزید و ترک کنید محلو . براش دانه کتان هم بذارید

 87. سلام وقتتون بخیر چندروزه که عروس هلندی ۹ ماهه ماده خریدم امکان حرف زن شدن ودستی شدن هست؟

   1. سلام خسته نباشید .ممنون ازمقاله های خوبتون..‌‌من عروس نر۶ماهه خریدم .روز دوم هست..جای قبلی ک بوده خیلی اذیتش کردن ..هم تو تنهایی بوده و دور بهش غذا میدادن .هم توقفص ک بوده از بالا افتاده پایین…میخاستم ببینم الان ک من اوردم اگ بهش برسم دوباره سرحال میشه یان ..واین ک خیلی خودشو میخارونه

    1. سلام دوست عزیز
     متاسفانه تو بد شرایطی نگهداری شده
     بله اگه بهش برسید بهبود پیدا میکنه اگه بیماری جدی نداشته باشه
     اگه خودشو میخارونه شپش داره
     براش اسپری ضد شپش تهیه کن و قفس رو با جرمی ساید پی ضدعفونی کن

 88. سلام
  من یه عروس هلندی شیش ماه خریدم بعد این دمش شکسته دوباره در میاد
  وه دستی میشه

 89. سلام، این اولین تجربه من توی نگهداری پرنده بود و یه چند تا اشتباه انجام دادم.

  اول این که روز اول یه آیینه گذاشتم که احساس تنهایی نکنه، چون از سه تا پرنده دیگه که توی قفس بود جدا شد.
  ولی بعد ۲۴ ساعت بعد این که فهمدیم آیینه گذاشتن اشتباهه برش داشتم اما مدام جیغ و داد میکنه و میره قسمتی از قفس که آیینه بود و هی جیغ و داد میکنه انگار که داره دنبال اون پرنده ی توی آیینه میگرده و داره صداش میکنه.

  و این که دستم رو میبردم داخل قفس و سعی میکردم که بهم عادت کنه ولی تلاش نمیکردم که بگیرمش، با این که خودش رو میکشید گوشه قفس منم دستمو همون جور نگه میداشتم که عادت بکنه و بفهمه نمیخوام با دستم بهش صدمه بزنم یا بگیرمش.

  مورد آخر که خیلی منو ترسونده، امروز صبح برای اولین بار سر حال بود و توی قفس هی راه میرفت و صدا میداد، دیشب هم برای اولین بار دیدم که غذا خورد و کلی ذوق کردم، منم فکر کردم آماده ست که از قفس بیاد بیرون، اما وقتی گرفتمش (خیلی بد گرفتمش و پر های دمش چند تاش کنده شد) محکم دستم رو گاز گرفت و وقتی آوردمش بیرون تو اتاق پرواز میکرد و خودش رو میکوبید به در و دیوار اتاق و تو گوشه ها و زیر میز قایم میشد،
  آخر سر با دستکش و کلی دردسر و گاز گرفتن و کنده شدن بال و پر و جیغ و داد پرنده دوباره برش گردوندیم به قفس،
  الان چند ساعته باز نشسته گوشه قفس و نه صدا میده و نه حرکت میکنه و به آب و غذا دست نمیزنه…

  میترسم دیگه بهم اعتماد نکنه و هرگز نتونم دستی بارش بیارم، یا بد تز میترسم به خاطر حادثه امروز افسردگی بگیره و بمیره….

  اگه از امروز با راهکار های شما شروع کنم احتمالش هست مجددا بهم اعتماد کنه؟ هنوز فرصت دستی بار اومدنش رو از دست ندادم؟ گوشه گیر و ساکت شدنش چندان خطرناک نیست که؟ امروز روز سومشدهست که توی خونه ماست

  خیلی نگرانم ممنون میشم راهنمایی کنید 😥😥😥😥

  1. سلام
   مجموعه ای از اشتباهات رو کنار هم گذاشتی و برایندی از اونها رو انجام دادی !!
   اولا اینکه از پرنده نترس ! بزار نوک بزنه ! چه اشکالی داره ؟
   زمانی که پرنده رو تازه میگیری بهتره ۲ تا ۳ هفته کاری به کارش نداشته باشی ، پرنده محیط رو بررسی میکنه ببینه موردی هست که باعث اسیب بهش بشه یا نه . پس از این مدت کم کم میتونی نزدیکش بشی کف دستت غذا بریزی و …

   الان شما به نظر من ، پرنده رو ۴ ۵ روز از قفس بیرون نیاز
   هر از گاهی برو جلو قفس نگاش کن و صداش بزن
   دستت رو تا ۵ روز نبر داخل قفس
   قفس رو به هیچ وجه جابجا نکن
   محیط قفس اروم باشه (بخصوص صدای بچه نباشه و کسی به قفس دست نزنه !)
   شب خوابیدنی چراغ اتاق اون رو نبند

   این شرایط باعث میشه پرنده کم کم از استرس خارج بشه، و بدونه که در محیط خطرناکی قرار نداره.
   بعد از اون میتونی در قفس رو باز کنی
   درو باز کردی اصلا دنبالش نکن ، اصلا بزور پرنده رو نگیر
   وقتی میخوای بگیری شب ، چراغارو خاموش کن بی حرکت میشه (خاموش خاموش پرده بسته) ، اروم بگیر بدون اینکه قیافت رو ببینه بزار داخل قفس
   همین هارو رعایت کن زود اوکی میشه و میتونی دستیش کنی

 90. والا من دوماه گرفتم عروسمو اون چیزی که یارو گفت نه حرف زده نه میاد رو دست همشم گاز میگیره یه شبم خونه نبودم تاریک بوده کله پراش کنده الانم تو لکه

   1. سلام من امروز ۲تا عروس هلندی خریدم یدونه نر و یدونه ماده تقریبا ۳ ماهشونه
    توی مقاله خوندم که باید تنها باشن ک بتونن بهم عادت کنن
    میشه قفصشونو جدا کنم ؟؟
    و اینکه باید جدا جدا باهاشون حرف بزنم بهم عادت کنن یا تنها ؟؟

    1. سلام اگر میخواین سخنگو بشن و اهلی باید کاملا جدا باشن صدای هم رو هم نشنون

     1. سلام ببخشید ما ۲تا عروس هلندی که ۱ماه ونیم هست از تخم درامدن رو به ما هدیه دادن برای اهلی کردنشون باید جدا نگه داریم یا هر دو در یه قفس میشه. جنسیتشون را هم نمی دونیم

      1. سلام همین مقاله رو به طور کامل بخونید روش اهلی کردن درست نوشته شده

 91. یه سوال دیگه عروس هلندیم الان حدود ۸ ماهشه میتونم الان دستیش کنم؟

 92. سلام وقت بخیر من عروس هلندی هام رو رو شش ماهی میشه که خریدم ولی همیشه روی دوچرخه که که کنار قفسش هست وایساده و اشتیاقی به اومدن نداره رو دستم میاد ولی سریع میخواد بره و دوتا عروس نر و ماده هستن میخواستم بدونم چرا اینجوروین؟

  عروس هلندیه ماده اولا که اومده بود هی پف می‌کرد ولی الان دیگه پف نمیکنه همش ساکته ولی همش به خودش میرسه نمیدونم آخر افسردس یا سرحال جواب منو بدید. ممنون میشم

  1. سلام دوست ندارن زیاد روی دست بمونن. فضلشون چجوریه ؟ فکر نمیکنم بیمار باشن

 93. سلام.
  من یه عروس لوتینو ۱ماه پیش خریدم که ۳ماه بود
  و الان با گذشت ۱ ماه که من دارمش کاملا دستی شده و با بدو بیا از قفس میاد بیرون و میاد میشینه رو دستم.
  مشکل اینجاست که این عروسه جیک جیک نمیکنه تصلا اصلا چه برسه به خوندن!!!
  شاید در طول این ۱ماه سه الی چهار بار جیک جیک کرده…
  بنظرتون مشکلش چیه؟
  تو سن ۴ماهگی دیگه امکان خوندن و سخنگو شدنش هست با این شرایطی که داره؟
  چکارش کنم که شروع به خوندن بکنه؟

  1. سلام باید باهاش تمرین کنید صدای آواز پرنده بذارید . شاید ماده است ماده ها معمولا کمتر میخونن

 94. سلام من یه عروس هلندی تازه یه هفته هست خریدم دو روزی بود که فقط یه گوش می ایستاد و با تر از غذا هاش میخورد طی گذشت چند بدون هیچ ترسی غذاشو میخوره یکی دو روزه که جنب و جوش خوبی هم بیدا کرده و با اسباب بازی هاش سرگرمه از بیرون قفس بهش غذا میدم و از دستم غذارو میگیره اما بعضی وقتا عطسه میزنه یه روزی هست که عطسه میزنه هر روز خودشو پف میکرد و زیاد میخوابید از دیروز هم خوابش تنظیم شده هم خودشو کمتر پف میکنه اما در روز حدود پنج یا شش با وهر بار پشت سرهم عطسه میزنه میشه کمکم کنید

  1. سلام توی قفس پرهای ریز وجود داره یا اینکه محیط گردو خاکیه ؟ توصیه میکنم از رطوبت ساز استفاده کنید

 95. سلام یک هفته اس دوتا عروس هلندی خریدم یه نر و یه ماده…هنوز اخت نشده باهامون و اینکه دیشب بهشون تخم مرغ دادم و بعد از خوردن تخم مرغ ندیدم دیگه صدایی ازشون در بیاد…عروس هلندی های من معمولا زیاد آب نمیخورن اما امروز که دقت کردم تمام آبی که توی جا آبشون بود رو خوردند و نه دیگه ارزن و کتان میخورن و نه تخمه…چرا اینجوری شدن؟!پف کردن و ساکتن

 96. سلام وقتتون بخیر عروس هلندیمو تازه سه روز گرفتم و سه ماهشه ولی خیای چشم هاشو میبنده چ موقعی ک غذا میخوره چ موقع روی میله میشینه بنظرتون جایی نگرانی داره یا طبیعیه؟

 97. سلام وقتتون بخیر
  عروس هلندیسه ماهشه و تازه ۳ روز گرفتم و بالاس سرش کامل مو نداره بنظر شما موهاش رشد میکنه ؟
  و اینکه جای نگرانی داره که خیلی چشماشو میبنده؟

  1. سلام
   چشاشو میبنده ممکنه ترسیده باشه و به محیط عادت نداره
   مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی + کف دریا بخر و بده بهش اوکی میشه
   مولتی ویتامین رو از داروخانه دامپزشکی یا کلنیک دامپزشکی بخر (حتما مخصوص پرنده های زینتی)

 98. سلام من دو تا جوجه عروس هلندی گرفتم حدود سه ماهشون هست ،،،،اشکالی نداره آیینه داخل قفس باشه ،،،جنسیتش هم معلوم نیست .با تشکر از شما

  1. سلام
   پیشنهاد میشه آینه نزاری ! وقتی دو تا هستن چه کاریه اینه گذاشتن ؟

 99. منم ی عروس هلندی خریدم ۳ماهش ی چشمش یکم قرمزه اون یکی مشکیه .طبیعیه؟

  1. قرمز منظورت چجوریه دقیقا ؟ به امکان زیاد طبیعی هست و شما اینجوری فکر میکنی

 100. سلام من یه عروس هلندی سه ماهه دارم همه روش های که شما گفتید رو انجام دادم و اصلا دستی نشده فقط موقعی که گشنه می شه میاد از روی دست غذا می خوره اونم با کلی استرس و ترس چکار کنم

 101. سلام من امروز یک عروس هلندی تنها خریدم یک سالشه
  توی یکسالگی دستی و رام میشه؟یا اگه با حوصله باشم میتونم حرف زدن یادش بدم؟

  1. سلام
   اهلی میشه ، ولی اینکه بتونی به حرف بیاری یا نه دشوار هست ، سنش باید کمتر باشه

 102. سلام وقتتون بخیر
  دوتا عروس هلندی دوماهه خریدم که از یک مادرن از همون روز تولد هم باهم بودن
  اصلا نمیشه بهشون دست زد و واسه غذا هم حتما باید غذاشو بزاری بری تا بخورن
  کلا میخوام بدونم همچین عروس هلندهایی میشه رام که از روز تولد باهم هیتند

 103. سلام عروس هلندي خريدم بلد نيست ﺋرواز کنه خودشو ميزنه تو ديوار خيلي هم نوک ميزنه

 104. الان نزدیک دو ماه عروس نر خریدم وقتی سمت فقس میره ازم فرار میکنه ولی میکیرمش رو شونه هام میزارم وایمیسته بازی میکنه رو دستم نمیاد نزدیک قفس میشم فرار میکنه با دستم بهش تخمه میدم میگیره میخکره بنظرتون دستی میشه

 105. سلام عروس هلندی ماده گرفتم ۲ سالشه از روز دوم اومد از قفس بیرون با اون یکی عروس هلندیم که نره بازی میکنه ولی تا اون توی خونه بال میزنه اونم همین کارو میکنه ولی فرود اومدن و بلد نیست پیش منم نمیاد بنظرتون دستی میشه

 106. سلام
  عروس هلندی تازه دو هفته هست خریدم
  از دستم غذا میخوره اما روی دستم نمیاد
  دوتا نر هستن

 107. سلام، من یه سوال داشتم….

  بعد از دوهفته که میگین توی این دو هفته من باید بزرامش تو جای ساکت؟؟؟؟

  1. سلام
   همیشه باید جای ساکت باشه
   تو این دوهفته هر جا قفس رو بزاری باید موارد هم قفس باید همونجا باشه
   اگه شما جای قفس رو عوض کنی باید مجددا صبور باشی تا پرنده ها به جای جدید قفس عادت کنن !

 108. سلام خسته نباشید آقا ما یه جفت عروس هلندی داریم که هردوتا دستی هستند ماده دو بار تخم کرده ولی همش اون مایه زرده هست و حتی هیچ گونه من ندیدم عروس هلندی جفت گیری کند و واسم سوال که چطور تخم میکنه

  1. سلام تمام پرنده ها بدون جفت گیری یا حتی بدون نر هم تخم میذارن ولی بدون نطفه

 109. سلام من یه عروس هلندی سه ماهه گرفتم آوردم خونه بعد یه هفته هنوز عادت نکرده از قفس هم میاد بیرون وحشیه گاز می گیره و پر هاشو می کنه پف می کنه چشماش و می بنده ولی اولش ک خریدم همونجا بردم پیش دامپزشک گفت سالمه چیکار کنم عادت کنه.

  1. سلام عروس هلندی که خریدم ۴ ماه سن داره و رام دستی
   هستش ولی این عادتش منو میرنجونه که وقتی دستم را میارم جلویش میاد رو انگشتم وبعد می‌رود رو شانه ام

 110. سلام عروس هلندی خریدم جوجه سرلاک میدم پرهاش کامل کامل سن دقیقشو نمیدونم. تنها مشکلش اینه ک راه نمیره یا عقب عقب میره

  1. سلام
   باید معاینه بشه ، سن مهمه اگه خیلی جوجه باشه طبیعیه
   در کل ببر پیش دامپزشک حیوانات خانگی

   1. سلام عروس ام بعداز دوبار تخم کردن و اینکه یا بدنه نطفه بوده یا جوجه ها بعداز یه هفته مردن دور سوم خدارو شکر دوتا از ۵ تخمشون در اومدن و الان یک ماهشون هست تازه از تو لونه اومدن توی قفس ولونه رو برداشتم چون نمی فتن تو لونه الان خیلی تهاجمی هستن و از پدر مادرشون تهاجمی ترن دوست ندارم مثل پدر مادرشون بی‌تفاوت باشن از موقعی که گرفتمشون ارتباط نمی‌گرفت چون حالت رها بزرگ شدن و تعداد زیاد بودن از یه دوست گرفتم میخوام جوجه اشون مثل پدر مادرشون نباشن ممنون میشم راهنماییم کنید 🙏🌹🙏🌹🙏🌹🙏

    1. سلام تا ۴۰ روزگی بذارید پس پدر مادر باشن بعدش جداشون کنید و طبق مقاله اهلیشون کنید

 111. سلام عروس هلندی اگه تنها باشه ولی جفت دیکه تو اتاق تو قفس باشه اونی که تنهاست نوجه میکنه!؟

 112. سلام من تازه دوروزه عروس هلندی گرفتم اب و دونه میخوره ولی خیلی توخودشه و گوشه گیره بیشتر انگار چرت میزنه گاهی وقتا میارم بیرون یخرده دور میزنه سریع میره تو لونش اهلی نیستش فکنم ۴ یا ۵ماهشه دم هاش داره میریزه یعنی مشکل داره یانه ؟؟

  1. سلام مقاله رو بخونید . تغذیش چیه ؟ تازه خریداری شده زمان میبره اهلی بشه

 113. سلام خسته نباشید من دو تا عروس هلندی گرفتم تقریبا ۴ روزه یکیش ۵۰ روزه مادس و اون یکی یه ماه و نیم نره فروشنده تو یه قفس گذاشته بود منم همین کارو کردم کوچیکه وحشیه و بال نداره به هم عادت دارن میخوام یه قفس جدا گانه بزارمشون مریض نمیشن اگه تو یه قفس جداگانه بزارم

  1. سلام ممکنه افسرده بشن ولی اگر میخواین سخنگو بشن باید جدا باشن

  1. اگه اشتباه پرهاشو قیچی کرده باشی درنمیاد !
   این کار تخصصی عروسک که نیست موجود زندس !
   اگه درست انجام شده باشه با مصرف کلسیم (کف دریا یا سنگ مینرال) + غذای مقوی و متنوع + مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی سریعتر رشد میکنه

   1. سلام
    یه عروس ۲ماهه خریدم الان ۱هفته اس دارمش. پرهاشو باد کرده و با منقارش بدنشو میخارونه علتش مریضیه؟

   2. سلام خسته نباشید
    جفت عروس هلندیم ۴ تا تخم کردن و باز شدن
    الان حدود ۴۰ روزه هستن
    ایا الان موقعش هست جدا کنمشون جوجه هارو از جفت اصلی
    و اناده ای دستی کردن هستن ؟

 114. سلام وقتتون بخیر
  تقریبا سه هفته پیش عروس هلندیم ۳ سالش بود و یهو مرد
  و همون شب یکی خریدیم
  اما از وقتی که خریدیم گذاشتیم تو قفس
  دو روز آب و غذا نخورد تا عادت کرد اما خیلی میلرزه و ساکت و بخاری هم براش گذاشتیم
  و اینکه از دستمون غذا نمیخوره و نمیاد رو دستمون
  یک بار تاپ براش وصل کردم ترسید و پر زد از قفس اومد بیرون و رفت تو دیوار
  و یک بارم در قفس و باز کذاشتیم به خواست خودش اومد بیرون و کاری بهش نداشتیم تا موقع خواب ک گرفتیم گذاشتیمش تو قفس
  خوراکی های زیادی هم کذاشتیم کنار دونش ولی نمیخوره
  و اینکه میاد کنار در قفس بیرون سرک میکشه
  هر روز در قفسشو باز میزاریم ک اگر می‌خواد بیاد بیرون
  پیشنهاد شما چیه؟!
  و اینکه نر هست و ۳ ماهه هست

  1. سلام
   یه مدت دقیقا همینجوری که هست بزار بمونه
   نه چیزی اضافه کن و نه چیزی کم کن ، این هنوز تو شوک هست و بهتون عادت نکرده
   قفس رو هم جابجا نکن
   سنشم کمه، کم کم اوکی میشه

 115. سلام من ۲تا عروسی هلندی ۶ ماهه گرفتم ولی جنسیتشونو نمیرونم چطوری بفهمم

 116. سلام من یه عروس هلندی گرفتم اولش خیلی ترسید خودشو میزد به قفس خودشو زخمی کرد پرآشوب چیندم آروم شد الان. میاد بیرون دستم غذا میخوره. ولی دستم نمیاد چکار کنم

 117. سلام من یک عروس هلندی گلباقالی سه ماهه دارم . الان دو هفته هست خریدمش . و به پرنده گرسنگی دادم و تخمه آفتابگردان رو ، روی دستم ریختم و بردم داخل قفس عروس هلندی هم اومد رو دستم و خورد . اما قبلش اون یکی عروس هلندی ام که دستی شده رو میارم بیرون .
  بعد مرحله غذا دادن به عروس هلندی باید چی کار کنم ؟!
  ممنون.

  1. سلام
   کی گفته بهش گرسنگی بدی ؟ باید انسانیت هم درنظر بگیری چوب نیستن که موجود زندن ! برو از همون بپرس
   برای پرنده هایی که دون خور نشدن باید سرلاکی بدی
   تو اینستاگراممون اموزش های سرلاکی دادن رو گذاشتیم : eig_1372

   1. سلام
    من یک روز هست که عروس خریدم که جفت نر و ماده هستن و دو ماهشونه
    وقتی بهشون نزدیک میشم عصبانی میشن و گازم میگیرن.میشه بگین چجوری جلوی خش خش کردنشون و گاز گرفتنشون رو بگیرم ؟

 118. سلام من یک عروس هلندی خریدم حدودا سه ماه و نیم است اوردمش از قفس تند تند راه میره ولی پرواز نمی کنه فقط یک متر پرواز کرد همین

 119. سلام عروس هلندی گرفتم ۴۵ روزه اهلی نیس دون و اب هم میخره ولی یه بار سر صدا کرد لازمه بهش سرلاک بدم و چطوری اهلیش کنم دستمو میبرم تو قفس فرار میکنه یا میگیرمش گازم میگیره

  1. سلام
   اگه دهنشو رو به بالا باز میکنه سرلاکی بده ولی خوب دون خور هست یکم دانش رو نرم کنی هم کافیه
   نگیرش تا نترسه ! جوجست و تازه گرفتی یه مدت باید بدون اینکه بهش دس بزنی نگهداری ، داخل دستت غذا بگیر ببر جلوش بخوره
   تا ۳ هفته ممکنه طول بکشه

 120. سلام من قبل دو روز عروس هلندی خریدم و یکمی به محیط عادت کرد ولی اب نمیخوره بنظرتون چرا؟

 121. سلام من دوتا عروس هلندی دارم جوجه هستن سه‌ماهه از قفس میخان بیان بیرون و گاهی میان پرواز میکنن اما من میترسم بال هاشون بشکنه مسزارم داخل قفس. لازمه که بال های پرواز بچینم

 122. سلام من قبل یک روز یک عروس هلندی خریدم ۴ماه هستش پیش صاحبش که بود خیلی بازیگوش بود ولی اوردمش خونه فقط ساکته و گوشه گیره بنظرتون ترس و استرس داره یا مریضه

  1. سلام
   ترسیده
   کم کم بهتر میشه
   محیط جدید نباید شلوغ باشه ، صدای زیاد نباید توش باشه

 123. سلام من دو هفته شده که عروس هلندی خریدم شش ماهه هست، هنوز از من میترسه و بعضی وقت ها میاد رو دستم و تا میام نازش کنم یا حرکت کنم سریع میپرد، پر هایش را صاحب قبلیش کوتاه کرده و وقتی در قفسش رو باز میکنم و دور میشم میاد بیرون و بیرون دستم رو میزارم زیر شکمش میاد رو دستم ولی بازم استرس داره و سریع پرواز میکند رو قفسش

  1. سلام مقاله رو کامل بخونید
   اهلی شده اما چون قبلا آزارش دادن هنوز میترسه . نکات مقاله رو انجام بدین

 124. سلام من یک عروس هلندی نر دارم یک سال ونیمه هست خیلی به قفس عادت داره وقتی میاد رو دستم سریع میره سمت قفس چیکار کنم رام بشه بیاد پیشم

  1. سلام
   شاید بیشتر به خاطر ترسه ! اونجا رو امن تر میبینه !
   محیط رو کم سروصدا بکن
   اگرم دیدی بیشتر به قفس علاقه داره یه قفس بزرگ براش بگیر تا زندگی بهتری داشته باشه

 125. سلام خسته نباشید من به تازگی یک عروس هلندی خریدم که نر هستش سنش بین ۱۰ ماه تا یک سال است پیش صاحب قبلیش خیلی حرف میزد روی دستش میامد اما از وقتی من آوردمش حرف نمیزنه روی دست هم نمیاد

  راستی یادم هم رفت بگم یک جوجه عروس ۳ ماهه هم دارم که اون کاملا دستی

  1. سلام
   تازه گرفتی ؟ اگه تازه گرفتی زمان میبره تا بهت عادت کنه

 126. سلام من یک عروس هلندی نر دارم یک سال ونیمه هست خیلی به قفس عادت داره چیکار کنم رام بشه

 127. سلام من یک عروس هلندی نر دارم یک سال ونیمه هست همش گاز میگیره خیلی به قفس عادت داره وقتی میاد رو دستم سریع میره سمت قفسش اصلا پیشم نمیمونه تو قفسشهم یک آینه هست چی کار کنم رام بشه بیاد پیشم

  1. سلام اشتباه اول این بوده که اینه بوده تو قفسش . الان دیگه به آینه دست نزنید و بذارید بمونه پیشش
   چند روزه خریدینش؟ توی این سن رام نمیشه

 128. سلام ادمین من یه هفتست یه جفت عروس گرفتم نره خیلی دوست داره بیاد بیرون، من صبح ها ک از سر کار میام در قفس رو باز میکنم پتو رو روم میکشم میخوابم اونها میان بیرون بغزی میکنن حتی میان رو من حرف میزنن اخرم خودشون میرن داخل اما فعلا میترسه از من گاز میگیره اما اگه تو دستم دونه باشه میاد میخوره بدون گاز گرفتن، ایا واسه اهلی شدن میتونم بالشونو بزنمون بیرچن اومدنچ خیلی دوست دارن، و دوم اینک تچ این یک هفته ک خریدم خیلی جفت گیری میکنن، یکبارم تخم کرد اما داخل لونخ نکرد متاسفانه شکست تخمش،داخل لونشون هم پوشال هست لطفا بگید واسه تخم کردن چکار کنم چ ایت بالشونو بزنم

  1. سلام
   اول اینکه زیاد دنبال اهلی کردنشون نباش چون اینا جفتن اگه تلاش کنی به اهلی کردنشون (که بعید هم هست اهلی بشن) از جفت دور میشن و جفتگیری نمیکنن
   در مورد تخم گذاشتن هم صبور باش، تخم داشته حتما که اونو گذاشته ، اگرم نمیشکست روش نمیخوابید
   کم کم به محیط عادت میکنن و جوجه هم میدن

 129. سلام وقت بخیر من تازه ۳ روزه عروس هلندی خریدم از دستم دونه میخوره رودستمم میاد ولی میخام بیارمش بیرون قفس و میگیره که نیاد یا اگرم بیارمش همونطوری وامیسته تکون نمیخوره و به صدای پرنده های هم نوعش خیلی زود جواب میده طوری ک از قفس میپره بیرون و جیغ میزنه این خوبه یا بده😕

  1. سلام
   پرنده ها اوکی هستن
   کار شما نادرسته ! چه اصراری داری بیاریش بیرون چند روز صبر کن به محیط عادت کنه بعد

   1. سلام روز بخیر ، من یه عروس هلندی دو ماهه خریدم هنو دو روز نیست دارمش ، چند ساعت اول ساکت بود اما الان جیغ میزنه و خودشو به در دیوار قفس میزنه علت چیه ؟

  2. سلام من یه عروس هلندی دارم اشتها نداره زیر شکمش تیغ انداخته مشکل چیه

   1. عزیز دل سلام.عروس هندی شش ماه باشه میشه اهلی کرد یا دیره؟به نظر شما.

   1. سلام من دوتا جفت عروس هلندی ۳ماهه داره تازه آوردمشون هیچی نمیخورن

 130. سلام من دوسه روز پیش عرپس هلندی نر خریدم سه ماهشه دستومو میبرم وارد قفس نوک میزنه بهم عادت میکنه کلا یا تا اخر همینجوری میمونه خیلی باهاش دلبرانه صحبت میکنم

  1. سلام
   چندروز اینکارو نکن بزار اول به محیط عادت کنه بعد به شما !

 131. سلام خسته نباشید
  کبدشور هپاکارنیتول اگر ۱۰روز پشت سر هم اندازه ۱۰قطره بدم عروسم چجوریه؟ براش ضرر داره؟
  بعد از ۱۰روز میخام بهش سرکه سیب هم بدم بخاطر مریضیش

  1. سلام
   نظری ندارم باید از دامپزشکی که این دارو رو داده بپرسی دلیل اینکه دارو داده چیه ؟

 132. سلام وقت بخیر
  ببخشید من دیروز یه عروس هلندی یک ماهه خریدم و هنوز جنسیتش مشخص نیست و وقتی دستم رو تو قفس سمتش میبرم میخواد دستمو نوک بزنه و هی عقب عقب فرار میکنه و هیچ صدایی هم ازش در نمیاد….میشه کمکم کنید ممنون🤍و اینکه از کی میتونم دستیش کنم؟

  1. سلام
   کمک چی کنیم ؟ مطالب داخل پست ها کامل توضیح داده شده
   برای دستی شدن هم توضیحات رو نوشتیم

 133. سلام وقت بخیر من عروس هلندی سه ماه خریدم میخام دستی کنم دستمو میبرم میره ی جای دیگ طوری نیست ک خودشه بزنه به قفس یاپرواز کنه هی نوک هم نمیزنه ب نظرتون خیلی زمان میبره تا دستی شه چیکارکنم اصلا؟

  1. سلام
   سه ماهه خریدی یا سه ماه سنشه ؟
   دستی شدن بستگی به سنش داره ، سنش کم باشه سریعتر دستی می شه
   توضیحات هم که داخل پست هست

 134. سلام
  من دو روزه عروس هلندی خریدم ولی وقتی دستمم میبرم داخل قفس سر و صدا راه میندازه
  و اینکه چطوری تشخیص بدم چند ماهشه؟ وقتی خریدم نگفتن

  1. سلام
   تازه خریدی برا همینه
   باید میپرسیدی قابل تشخیص نیست سنش
   برو بپرس از اون شخصی که پرنده رو ازش گرفتی

  2. سلام من یه عروس لوتینو دو ونیم ماهه دستی و دون خور خردیم از خود پرورش دهنه الان دو روزه اوردم خونه ولی به من عادت نداره یکم میترسه گه گدار بال بال میزنه تو قفس میخاد بیاد بیرون نمیدونم چیکار کنم ؟

   1. سلام
    ۲ روز که خیلی کمه
    ۲ ۳ هفته طول میکشه به محیط جدیدش عادت کنه کم کم به شما هم عادت میکنه
    شما باید خودتو با پرنده وفق بدی ، زمانی که میبینی کار خاصی میکنی و خودشو میزنه به قفس ، اونکارو نکن ! همین رفتارو اوکی کنی عالی میشه باهات

 135. سلام
  من یه جفت عروس هلندی دارم نره دستی بود ولی از وقتی جفت انداختم از قفس بیرون نیوردم الانم تخم کردن میرن تولونه میان بیرون ولی وقتی میرم اب ودون میدم بهشون نره که دستی بود ماده رو میزنه چکارکنم دعوا نکنن

  1. سلام
   اشکال نداره فعلا صبور باش
   اون تقریبا نمیدونه داره چیکار میکنه !

 136. سلام عروس هلندی نر و ماده ،،،از کجا مشخص میشه،من دوتا زرد دارم،رفتم ی خاکستری خریدم،گفت نر هستش
  بعد از کجا ،بفهمیم بدنشون شپیش داره،یدفعه خودش رو میخارونه

 137. سلام خسته نباشید
  یه عروس نر ۵ ماهه گرفتم ، یک ماه هست که دارمش ، با دست بهش غذا میدم میخوره و یکم با ترس میاد رو کف دستم، اونم فقد ارزن باشه میاد و میخوره ، اصلاااا نمیزاره که نازش کنم ، انگشت اشارمو آروم میبرم جلوش میره عقب ، فقد موقعی عقب نمیره که رو انگشت اشارم غذا یا تخمه باشه ، خیلی مسته ، همیشه درحاله خوندنه ، یک هفته هم میشه که درقفسو باز گذاشتم یادگرفته میاد بیرون از قفس و بالای قفسش میشینه و خودش میره داخل ، بنظرتون امیدی هس ک کاملا دستی شه؟؟؟آخه خیلی خیرررره و ترسوعه😬

  1. سلام عروس ۵ ماهه که مست نمیشه !
   بله امیدی هست بهش با دست غذا بدین مقاله رو کامل بخونید

 138. سلام خسته نباشید من دوتا عروس هلندی داشتم و الان نزدیک یه هفته اس که یدونه جدید آوردم ..نر هستش و هنوز دوماهش نشده..خیلی سریع با عروس های دیگه ام آشنا شد خیلی راحت تونستم قفسشونو یکی کنم ولی مشکل اینه که خیلی از من می‌ترسه.. بیرون از قفس هم میاد حتی چند سانتی متری هم از کنارم رد میشه ولی وقتی دستمو سمتش میبرم شروع میکنه به جیغ کشیدن سریع پاهاش سست میشه الانم که دستمو بردم سمتش آنقدر ترسید که نمیتونه رو پاهاش وایسه و نشسته دوتا عروس دیگه ام خیلی به من وابسته هستن با خودم گفتم شاید اونارو ببینه که از من نمیترسن و اونم کم کم ترسش بریزه ولی اینجوری نشد …به مرور زمان درست میشه؟

  1. سلام تازه خریداری شده عادیه مقاله رو کامل بخونید . بادست به زور نگیریدش فعلا هم دستتون رو به سمتش نبرید افسرده میشه

 139. سلام من ی عروس هلندی خرداد پیش خریدم ماده اس بعد مریض شد زیره شکمش باد کرده بود و مدغوعش زرد و سبز بود و خیلیی زیاد مدفوع میکرد بردم دامپزشکی اص متوجه نشدن چشه هی عکس گرفتن ازش گفتن این دیواره شکمش ب خاطر اسهال پاره شده چن وقت دیگ میمیره و اص داروهاش هیچ اثری نمیزاشت رو این بدبخت🥲🥲اینقد. ناراحتم زجر میکشه مدام بخاطرع بالاش ضعیفع پراش و خون ریزی میکنه بالاش و پر ریزی میکنه دیگ الان
  ی دوره ای یهو حالش خوب شد شروع کرد دوباره پر دراوردن و زیره شکمش باده اش خابید تاج دراورد خوب داشت میشد ک یهو انگار مریضیش دوباره گرفت (هی یکم خوب میشه دوباره باز مریض میشه) الان ضعیف شده داره می‌ریزه و بالش ی جوری انگار همیشه درد داره نمیشه اص تو دست گرفتش مدفوعش زرد و سبزع تیره اس و پر خیلی میریضه
  گفتن کبدش مشکل داره دارویه لینکوپک بدین بهش خوب میشه با سرکه سیب
  سرکع سیب شروع کردم دادن بهش ولی لینکوپک نشد بگیرم براش
  بنظر شما چی کار کنم باهاش خوب بشه
  خیلی هم سرحاله و ورجه وورجه داره ولی خوب نمیشه
  بعد ی سوال دیگ من دوتا عروس دیگ هم دارم ک نر هستن و تو قفس جدا نگه میدارم احتمال مریض شدن اونام هست ؟
  پرنده مریضو کلا تو یه قفس دیگ با ابخوری اینا نگه میدارم

  1. سلام
   اینگونه کیس ها واقعا بدون معاینه نمیشه نظری داد و باید ببرید پیش دامپزشک حیوانات خانگی
   سبز بودن فضله میتونه نشان از بیماری و درگیری کبدی باشه
   سرکه سیب به تنهایی فایده ای نخواهد داشت و اینکه دامپزشکی چرا لینکوپک براش تجویز کرده هم مشخص نیست حتما فضله رو دیده و نظر داده ! چون این دارو برای عفونت هست. ممکنه عفونت داخلی داشته باشه ، فضله در این حالت کشدار میشه
   باید درمان رو شروع کنید ولی پیشنهاد میکنم به صورت حضوری ببرید پیش دامپزشک حیوانات خانگی دیگری

   نه احتمال درگیری اونها نیست
   محیط نگهداری پرنده بیمار گرم گرم باشه ، دریافت مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی و کف دریا براش ضروری هست
   غذا بهتره یه مدتی فقط پلت مخصوص باشه

   1. بله فضلش ی حالت کشداری داره
    چون لینکو پک گیرم نیومد مجبور شدم ی کبد شور دیگ بخرم براش
    کف دریا و مولتی ویتامین هم بهش میدم ک شاید بهتر بشه
    فقط نمیدونم چرا اینقد پر میریزه

    1. عفونته
     مجددا ببر پیش دامپزشک تا از داروهای تزریقی استفاده کنه

 140. ادمین جان خسته نباشید . یه سوال داشتم خدمت شما . من یه عروس نر نه ماه دارم که از جوجگی پیش من بوده کاملا دستی مهربون خیلی هم صحبت می‌کنه و الان جفت گرفتم براش ماده یک ساله منتها رام نیست میدونم برای جوجه دادن زوده فقط می‌خوام بدونم چون ماده رام نیست جفت میشن ؟ فقط می‌خوام از الان جفت بشن تا موقع نزدیک دوسالگی شون بیشتر به هم عادت داشته باشن برای تولید مثل . البته شب اول که ماده رو آوردم قفسشو چسبوندم به قفس نر یه صدای عجیبی با کمک دماغش در میآورد انگار میخواد حمله کنه . ولی بعد پنج دقیقه آروم شد و عروس نر من رفت کنار قفس پیش ماده و ماده هم میاد کنارش . طوریکه بعد دوازده ساعت نر براش آواز میخونه ماده هم گوش میده . یه بار قفسشونو از هم جدا کردم به شدت سر و صدا کردن و هم دیگر رو صدا میزدن . بلافاصله که دوباره قفسشو چسبوندم به هم ساکت شدن با اینکه هنوز سه روز نشده . خواستم بودنم امیدی هست جفت بشن . بعد الان روز سومه که قفس ها چسبیده به هم تو یکی نر تو یکی ماده از روز چندم ماده رو بزارم کنار نر ؟ ممنون میشم از صبر شما برای خواندن مطلب و پیشاپیش از جوابگویی شما سپاسگزارم

  1. سلام
   قربان شما
   ببینید اصولش اینه که برای جفتگیری و جوجه دادن هر دو باید وحشی باشن
   شما نباید اونی که رام هست رو از قفس بیاری بیرون و باهاش بازی کنی
   اینجوری کمتر میل پیدا میکنه به ماده
   موردی که هست اینه که بهتر بود سن ماده کمتر از نر بود ولی خوب دیگه گرفتی نمیشه کاریش کرد
   ۳ ۴ روز هم بزار کنار هم باشن بعد بندازشون یه جا (اصول این بود که اول اتاقشون جدامیشد ، بعد که همدیگه رو صدا میکردین نزدیک میکردی ، الان دیگه اون گزینه برا شما جواب نیست)
   الانم صبر کن فقط

 141. سلام من ی عروس هلندی خرداد پیش خریدم ماده اس بعد مریض شد زیره شکمش باد کرده بود و مدغوعش زرد و سبز بود و خیلیی زیاد مدفوع میکرد بردم دامپزشکی اص متوجه نشدن چشه هی عکس گرفتن ازش گفتن این دیواره شکمش ب خاطر اسهال پاره شده چن وقت دیگ میمیره و اص داروهاش هیچ اثری نمیزاشت رو این بدبخت🥲🥲اینقد. ناراحتم زجر میکشه مدام بخاطرع بالاش ضعیفع پراش و خون ریزی میکنه بالاش و پر ریزی میکنه دیگ الان
  ی دوره ای یهو حالش خوب شد شروع کرد دوباره پر دراوردن و زیره شکمش باده اش خابید تاج دراورد خوب داشت میشد ک یهو انگار مریضیش دوباره گرفت (هی یکم خوب میشه دوباره باز مریض میشه) الان ضعیف شده داره می‌ریزه و بالش ی جوری انگار همیشه درد داره نمیشه اص تو دست گرفتش مدفوعش زرد و سبزع تیره اس و پر خیلی میریضه
  گفتن کبدش مشکل داره دارویه لینکوپک بدین بهش خوب میشه با سرکه سیب
  سرکع سیب شروع کردم دادن بهش ولی لینکوپک نشد بگیرم براش
  بنظر شما چی کار کنم باهاش خوب بشه
  خیلی هم سرحاله و ورجه وورجه داره ولی خوب نمیشه
  بعد ی سوال دیگ من دوتا عروس دیگ هم دارم ک نر هستن و تو قفس جدا نگه میدارم احتمال مریض شدن اونام هست ؟
  پرنده مریضو کلا تو یه قفس دیگ با ابخوری اینا نگه میدارم

  1. سلام اگر جدا نگهش دارید مریض نمیشن . به یه دامپزشک پرندگان زینتی مراجعه کنید

 142. سلام ادمین جان خسته نباشید . یه سوال داشتم خدمت شما ‌‌‌. من یه عروس نر نه ماه دارم که از جوجگی پیش من بوده کاملا دستی مهربون خیلی هم صحبت می‌کنه و الان جفت گرفتم براش ماده یک ساله منتها رام نیست ‌‌‌میدونم برای جوجه دادن زوده فقط می‌خوام بدونم چون ماده رام نیست جفت میشن ؟ فقط می‌خوام از الان جفت بشن تا موقع نزدیک دوسالگی شون بیشتر به هم عادت داشته باشن برای تولید مثل . البته شب اول که ماده رو آوردم قفسشو چسبوندم به قفس نر یه صدای عجیبی با کمک دماغش در میآورد انگار میخواد حمله کنه . ولی بعد پنج دقیقه آروم شد و عروس نر من رفت کنار قفس پیش ماده و ماده هم میاد کنارش . طوریکه بعد دوازده ساعت نر براش آواز میخونه ماده هم گوش میده . یه بار قفسشونو از هم جدا کردم به شدت سر و صدا کردن و هم دیگر رو صدا میزدن . بلافاصله که دوباره قفسشو چسبوندم به هم ساکت شدن با اینکه هنوز سه روز نشده . خواستم بودنم امیدی هست جفت بشن . بعد الان روز سومه که قفس ها چسبیده به هم تو یکی نر تو یکی ماده از روز چندم ماده رو بزارم کنار نر ؟ ممنون میشم از صبر شما برای خواندن مطلب و پیشاپیش از جوابگویی شما سپاسگزارم

  1. سلام
   اره کم کم عادت میکنن
   پیشنهاد اینه که ۲ هفته تا ۴ هفته جدا باشن تا اگر پرنده ی جدید بیمار بود به پرنده ی قبلی منتقل نشه
   مورد بعدی اینکه پرنده ها نباید اهلی باشن ! اهلی ها یا در نزدیک شدن به جفت مشکل دارن یا در جفتگیری ، جفتگیریشون ممکنه طول بکشه تا به صورت طبیعی بیاد
   شما فراموش کن اهلی بودن پرندت رو و با هر دو دقیقا به یه شکل رفتار کن

 143. سلام من دوتا عروس دارم ک یکیش ب شدت شیطونه و بازیگوش و حسوددد
  میخاستم ببینم میتونم طوطی برزیلی هم بخرم یا با هم نمیسازن؟

 144. عروس هلندی من فقط دون میخوره
  سبزیجات و میوه و تخم مرغ براش میذارم ولی اصلا سمتش هم نمیره
  چند دفعه تاحالا برای یکساعت دونش رو برداشتم تا اونهارو بخوره و با اینکه خیلی گشنه بود بازم نخورد
  و تا دون رو میذارم میره میخوره
  چیکار کنم

 145. سلام.عروس هلندی من وفتی از قفس میاد بیرون شروع به پرواز میکنه و مدام میخوره به در و دیوار و جیغ میکشه و آروم نمیشه و نمیزاره بگیریمش که آروم بشه.با وجود اینکه مدت دو ماه هم گذشته هنوز پرواز یاد نگرفته و این اتفاق براش میفته.باید چکار کنیم که نترسه و بیخودی پرواز نکنه؟بخاطر این موضوع حتی پراشو چیدیم ولی بازم اذیته

  1. کار به شدت اشتباهی بوده چیدن پرهاش خب به همون دلیل نمیتونه پرواز کنه و از شما به شدت میترسه !!!!
   شما کسی زخمیتون کنه ازش نمیترسین ؟
   مقاله رو کامل بخونید

 146. سلام وقت بخیر من یه عروس هلندی خریدم دو روزه که خریدم سنش هم ۴۷ روزست از دیروز صبح ک بهش غذا دادم دیگه قفس رو دوس نداره خودشو ب در و دیوار میزنه بیارمش بیرون رو شونم میخوابه کلا علاقه به قفس نداره چیکارش کنم راه حل قفسی کردنش چیه

  1. باید قفس بزرگ براش بخرید تا کم کم به قفس عادت کنه
   یا برش گردونید و یک پرنده قفسی بخرید

  2. عروس هلندی من فقط دون میخوره
   سبزیجات و میوه و تخم مرغ براش میذارم ولی اصلا سمتش هم نمیره
   چند دفعه تاحالا برای یکساعت دونش رو برداشتم تا اونهارو بخوره و با اینکه خیلی گشنه بود بازم نخورد
   و تا دون رو میذارم میره میخوره
   چیکار کنم

   1. براش مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی بخر
    از داروخانه دامپزشکی یا کلینیک دامپزشکی
    مولتی ویتامین اشتهاش رو باز میکنه
    همچنین کف دریا یا سنگ مینرال هم براش بخر و بزار داخل قفسش

 147. من عروس هلندی نر دارم نمی‌دونم چند ماه هست ولی بزرگ هست براش دیروز ماده ۵ ماه خریدم هم دیگر رو نوک میزنن و دعوا میکنن بعضی موقع هاچیکار کنم یا طبیعی هست؟بعضی موقع ها هم دیگه رو نوک میزنند

  1. ماده ۵ ماه جوجه است و به بلوغ نرسیده ! نر در ۲ تا ۳ سالگی و ماده در یکو نیم ماهگی به بلوغ میرسه
   اگر همو میزنن جداشون کنید نباید یهو بذارید پرنده رو باهم تو قفس

 148. سلام خوب هستین من عروس هلندی لوتینو خریدم تازه ۵ماهه هست پرهای پشت سرش هم کامل در نیومده نمی‌دونم واقعا ۵ماهه هست یا ریخته از کجا بدونم و گفتن که نر هست از کجا بفهمم که نر هست یا ماده ؟

  1. سلام وقت بخیر از کجا بدونیم چند سالشه یا چند ماهه هست

 149. سلام عروس هلندی من دوماهشه دوروزگرفتمش مدفوعش کش میاد علتش چیه؟

 150. سلام من یک عروس هلندی ۴۵ روزه گرفتم اصلا صدایی نداره تو اتاق از قفس میارم بیرون اصلا راه نمیره فقط یه جا میمونه از ادما هم میترسه فرار میکنه چیکار کنم درست بشه؟

  1. سلام
   اولا که جوجست ! طبیعیه که بترسه
   چه مدته گرفتیش ؟ توجه کن تا ۲ ۳ هفته باید اروم اروم باشه جاش و نترسه وگرنه تا اخر عمرش ترسو خواهد بود

 151. سلام من یه عروس ۲ ماهه دارم بزور میاد رو دستم ولی می زاریم اش بیرون واسه خودش می چرخه حرف هم نمی زنه

  1. سلام
   مشکلی نداره
   اولا که سنش کمه
   دوما هم که جوجست زیاد اصراری نکن به ناز کردنش
   کم کم خوب میشه

 152. سلام من یه عروس خریدم یه هفته دوهفته میگذره وقتی میارم بیرونش خودشو به درودیوار میزنه چیکار کنم دستی رام بشه

  1. سلام
   دستی میشه باید صبور باشی
   دنبالش نکنی
   تو خونه صدا کم باشه

 153. من یک عروس هلندی نر خریدم یک سال و نیمش است اصلا از جایش تکان نمی‌خورد و هی در قفس پر میزنه

 154. سلام من دو روزه یک عروس نر سه ساله گرفتم چندین تا جمله میگه مثل بوس بده، بدو بیا، خوشگل بابا
  یعنی رامه؟
  وقتی دستمو میبرم جلوش بعضی وقتا آروم گاز میگیره
  همیشه هم در قفسش بازه اما اصلا نمیاد بیرون

 155. سلام من عروسم و تازه ی روزه ک گرفتم ۷.۸ ماهشه وقتی دستمو میبرم سمتش صدای جیغش گرفتس نمیدونم چرا؟؟!

   1. سلام من پنج روز پیش یک جوجه عروس هلندی خریدم ۳ ماهه دستم و گاز میگیره نمیزاره نزدیکش بشم چکار کنم اهلی بشه؟ میشه راهنمایی کنیم

    1. سلام دوست عزیز
     چون تازه گرفتینش این رفتار طبیعی هستش
     فعلا باید یه مدت اجازه بدین با شما و محیط جدید انس پیدا کنه

 156. سلام من عروسم و تازه ی روزه ک گرفتم و ۷.۸ ماهشه فقط نمیدونم چرا وقتی دستمو میبرم سمتش صدای جیغش گرفتس؟؟!

  1. سلام
   طبیعیه
   کم کم عادت میکنه
   کاری که اذیتش میکنه زیاد پرو بالش نپیچ ! صبور باش بهت عادت کنه
   ممکنه تا ۲ هفته طول بکشه

 157. سلام.من عروس هلندی گرفتم یک هفته ی. همش یک جا وای میسته.بعد روزی نیم ساعت میارم بیرون باهاش بازی میکنم و غذا میدم اونم همش کاکولش بالاس میترسه باید به این کار ادامه بدم تا دستی بشه.
  خواهش میکنم جواب بدید.

  1. سلام
   روزی نیم ساعت کمه
   از طرفی هم تازه خریدیش
   یک هفته هم صبور باش و بعدا بیشتر بیارش بیرون
   تنها زیاد بمونه داخل قفس افسرده میشه

 158. سلام
  من فردا میخوام عروس هلندی بخرم
  چگونه برای عروس هلندی جای غذا خوردن، نوشیدن آب و نظافت تعیین کنم ؟

  1. سلام
   باید دان خوری ابخوری بخری
   امادش تو بازار هست
   (برای پرنده زینتی ها ، برای مرغ و خروس نخری )
   محلشون هم داخل قفس باید باشه

 159. سلام من یه عروس گرفتم به شدت ازم می‌ترسه طوری که میرم اصلا جلو نمیاد. فقط نمی‌دونم نره یا ماده چیکار کنم؟لطفا کمکم کنید

 160. سلام من یه عروس چهار و نیم ماهه خریدم.خیلی کف قفس شلوغ کاری میکنه.ایا تا دستی نشده میتونم بیارمش بیرون؟

  1. سلام
   متوجه سوال نشدم
   خلاصه باید بیاری بیرون که دستی بشه از داخل قفس که دستی نمیشه !

 161. من یه عروس هلندسی سه ماهه دیروز خریدم
  اما خیلی افسرده است همش میرم باهاش صحبت میکنم

  1. کم کم عادت میکنه بهت
   الان محیطش عوض شده دقیقا نمیدونه اومده بهشت یا جهنم ! صبور باش

   1. من عروس هلندی رو امروز خریدم نمیدونم چند ماهشه ولی وقتی که میارمش بیرون روی دستم که هست پرواز می‌ کنه و میره پر هاش هم رو گرفتم
    ازم می‌ترسه ولی از تو دستم غذا میخوره ولی روی دستم نمیشینه و فرار میکنه ؟
    ولی چرا از دستم غذا می‌خوره؟؟؟؟

 162. سلام من تازه عروس گرفتم و سه ماهش من نمی دونستم دستمو تو قفسش کردم دیگه دستی نمیشه

  1. سلام
   اصولا پرنده های زینتی از ۳ ۴ ماهگی به بعد عادت میکنن به انسان و دستی میشن
   پس صبور باش
   اگه تازه گرفتی ۲ هفته بگذره بیشتر خونه رو بشناسه بیشتر شما رو ببینه تا عادت کنه

   1. سلام ممنون از وقتی که میذارید.ببخشید من چگهم خودم عروس هلندی دارم هم چند نفر از نزدیکانم حتی دوستم که تازه خریده رفتم دیدمش واسه اونم همینطور بود که همه اینا خیلی خودشونو میخارونن.یعنی ممکنه همشون شپش داشته باشن؟چون من از هرکی پرسیدم میگه طبیعیه اینا همشون همینطورن

    1. سلام دوست عزیز
     تو لابلای پرهاشو چک کن ببین حشره و یا شپشی به چشمت میخوره؟
     تا یه حدی عادی هست ولی گاها شدت خارش در حدیه که پرنده به پاهای خودش هم نوک میزنه

 163. سلام من یه عروس سه ماهه دارم تازه دو روزه آوردم
  چیکار کنم از دستم نترسه میخوام بهش غذا بدم ؟

  1. سلام
   تازه اومده کم کم عادت میکنه
   بزور دس نزن بهش بیشتر میترسه

 164. سلام.عروس هلندی تازه خریدم ماده است. دستی میشه .مثلا بیاد رو دستت یا تو خونه دور بزنه

 165. سلام من اگه بخوام ی عروس بگیرم زمانی که صبح میرم مدرسه تا ساعت ۱ اینا افسرده میشه؟ لطفا جوابم رو زود بدین با تشکر

 166. سلام خسته نباشید من تازه ی جوجه شیش ماهه خریدم دستمو تو قفس ک کردم گازم گرفت ایا دستی میشه ؟؟؟؟

  1. سلام
   طبیعه
   سگ هم بخری اول دستتو بکنی تو دهنش گاز میگیره !
   صبور باش
   ۲ ۳ هفته فرصت بده با محیط اشنا بشه ، بزور هم دستت رو نزن بهش
   یکم غذا بریز کف دستت بده بهش

 167. سلام عروس من دوماه و چندهفتشه و از علائمش مشخصه ماده هسش دستی شده ولی هنوز حرف نمیزنه فقط وقتی میاد پیش من وخ وخ میکنه نمیدونم من فک کردم ک میخواد حرف بزنه و داره این صدا رو درمیاره این صدا طبیعیه؟ چون منو میبینه یا کنار منه این صدا رو از خودش درمیاره

   1. سلام عروس هلندی من گاز میگیره یه جا خوندم نوشته بود اهمیت ندید و من اهمیت ندادم میخواست گوش دستمو بکنه
    مالمن سوت میزنه

    1. سلام
     نباید اهمیت بدی ، بهرحال چوب که نگرفتی موجود زنده گرفتی میخواد بازی کنه !

   2. سلام . من یه عروس نر دارم یک سالشه
    خونه ی فامیلم بود همیشه دستی بود و ازاد و هروقت میخاستم رو دستم میومد اونا از سرلاک بزرگ کردن الانم من همین عروسو گرفتم میاد میشینه کنارم روی شونه ام وحتی اجازه میده تاجشو ناز کنم ولی نمیاد دستم باید چی کار کنم؟؟ تازه یک هفته هست خریدم

    1. سلام
     صبور باش
     کم کم میاد عجله ای تو اینکار نداشته باش که برعکس میشه !

  1. ممکن که با مرغ عشق ها انس بگیره
   اما به هر حال باید وقت زیادی براش بذارید که چیز دیگه ای جای شما رو نگیره

 168. سلام اگه مسافرت رفتیم عروس هلندیم تنهایه میشه پیشه مرغ عشق گذاشت اگه دعوا نکنن.اگه عروس هلندی تنها باشه دق میکنه؟
  اگه دعوا نکنن میشه گذاشت

  1. سلام
   اینکه دعوا میکنن یا نه قابل تشخیص نیست
   ممکنه دعوا بکنن و ممکنه هم دعوا نکنن
   اینکه تنها باشه ، اگه زمانی که خونه نیستید زیاد باشه امکان افسردگی وجود داره

 169. سلام خسته نباشید .. من دوتا عروس گرفتم بالغ هم هستن نرو ماده الان حدود یک هفته است دستمو میبرم تو قفس انگار که میترسن ولی میگرمشون میارمشون بیرون هنوز توقفس دستمو میبرم باز هم میترسن و اینکه تا الان هم تخم نزاشتن ولی تو قفس خیلی ارام هستن و وارد اتاق هم میشیم نه میترسن نه هم حرکتی میکنن خیلی ارام..به نظر شما امید به دستی کردنشون هست؟؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید..

  1. سلام
   نکن اینکارو
   اولا که تازه گرفتی میترسن ازت
   دوم هم اینکه پرنده ها برای جفتگیری باید وحشی باشن نه دستی
   انتظار اینکه دستی باشه و بهت تخم هم بدن اصلا نداشته باش

 170. سلام. میگن نباید هفته اول به عروس هلندی دست بزنین.تا به محیط عادت کنه.تو این زمان دق نمیکنه تنهایه؟

  1. نه مشکلی پیش نمیاد
   فقط برای اب و غذا دادن بهش سر بزنید و می تونید کنارش بشینید ولی کاری بهش نداشته باشید
   تا استرسش کم کم بریزه و به محیط عادت کنه

 171. سلام علیکم خسته نباشید من یه عروس هلندی خریدم نمیدونم چن سالشه ولی نر هست یکم ازم میترسه چیکار کنم زود تر بهم عادت کنه

  1. مقاله رو کامل بخونید و با نحوه رام کردنش اشنا بشید

 172. سلام من ۱۵ روزه یه عروس هلندی لوتینو خریدم نمیدونم جنسش چیه ۵ روز دیگه ۳ ماهه میشه پرورش دهنده گفت ۱ مهر به دنیا آمده یکم بهم عادت کرده از انگشتم نمیترسه و از انگشتم غذا میخوره یکم میزاره نازش کنم و هنوز پر هاشو کوتاه نکردم بیشتر وقت هی میخواد بیاد بیرون ولی من اصلا نیاوردم بیرون تو این ۱۵ روز وقتی دستم رو میبرم داخل قفس تا بیاد رو دستم هی ازم دور میشه ولی باز از دستم دون میخوره سه روزه اینطور شده .
  میگم اگه پر هاشو کوتاه کنم زودتر رام و دستی میشه ؟
  اگه همین طوری ادامه بدم بهم اعتماد میکنه ؟
  تو رژیم غذاییش همیشه پلت باشه واسش خوبه ؟
  راستی وقتی بهش میگم فندوقی دون بخور می ره دون میخوره بعد وقتی میرم اتاق دیگه فقط جیغ میزنه آیا اهلی یا رام شده؟ تمرین دستی کردن رو میتونم دیگه شروع کنم؟
  بعد هی بهش میگم بدو یا بدو بیا یا بدو بیا فندقی
  ولی فقط جیغ میزنه یا صدای کشیده و بلند میزنه
  چگونه میتونم سخنگوش کنم؟
  لطفا راهنماییم کنید 🙏🙏

  1. سلام
   کوتاه کردن پر رو پیشنهاد نمیدم
   باید اجازه بدی بیشتر بیاد بیرون تا بهتر رام بشه
   پلت با مارک خوب ، حتما خوبه
   اون قسمت فندوقیش عادت میشه براش و با این صدا میفهمه که باید غذا بخوره
   مورد جیغ زدن به خاطر تنهایی هست
   تمرین دستی کردن رو هم الان شروع کن ، امادس
   باید در نظر بگیرید که طیور انسان نیستن که بفهمن چی میگید، بر اساس اموزشی که دیدن یه کار رو انجام میدن یا تکرار میکنن . این انتظار رو نداشته باشه
   برای سخنگو کردن پست زیر رو بخون :
   سخنگو کردن عروس هلندی

 173. سلام من دیروز ی عروس هلندی طوسی خریدم فروشنده گفت ۴یا ۵ ماهشه گفت روزی نیم ساعت از قفس بیارش بیرون بزارش رو دستت نازش کن باهاش حرف بزن تا دستی بشه ولی اومدم بزارمش تو قفس دستو خیلی بدطور گاز گرفت ولی خب تازه روز اولش بوده

 174. سلام من یه عروس هلندی ماده که پنج ماهونیمشه دارم دستی که از ۲ماهگی پیشم بوده الان یدونه عروس نر که ۵ماهشه ۶روزه خریدم هنوز رام نشد امروزم قفسشو از ماده جدا کردم واسه اینکه حرف بیاد اخه خوندم اگه پیش ماده باشه نمیشه باید تنها باشه الان که قفسشو جدا کردم اما تو یه اتاق هستن میتونم حرفش بیارم

  1. باید خیلی باهاش تمرین کنی و خیلی خیلی وقت بذاری
   اگه وقت و حوصله کافی برای سرگرم کردن و اموزش دادنش نداری بهتر که بندازی پیش ماده

 175. سلام خوبین.من یکیشو خریدم ولی نمیدونم چن سالشه یا چن ماهشه .نمیاد رو دستم بشینه و نمیزاره بهش دست بزنم ولی وقتی لبام میبرم جلوش لبامو میجوه

  1. سلام
   این مواردو وقتی که پرنده رو میگرفتی باید میپرسیدی
   اگه تازه خریدی صبور باش تا با محیط اشنا بشه ، ۲ تا ۳ هفته ممکنه طول میکشه

 176. سلام من تازه یه عروس خریدم فروشنده گفت سه ماهشه و جنسش مشخص نیس ولی فک میکنم بزرگ تر مشخصات جوحه سه ماه چیه ؟ میشه راهنمایم کنید

  1. به مقاله تشخیص سن و جنسیت عروس هلندی مراجعه کنید

 177. سلام یک عروس هلندی ۸ ماهه دارم وقتی ۳ ماهه بود میخواستم دستیش کنم ولی دستی نشد الان میزاره دست به سر و نوکش و پشتش بزنم حتا از دستم هرروز غذا میخوره ولی رو دستم نمیشینه

 178. سلام من میخوام عروس هلندی نربخرم اما هرجا میرم میگم دوماهه تا چهار ماهه میخوام‌که تازه دون خور شده باشه که بتونم رام ودستیش کنم میگن تواین سن نمیشه جنسیتو تشخیص داد، الان یکی هس که میگن پنج الی شش ماهشه سه کلمه هم حرف میزنه یکی از دوستام براساس پرنده ی خودش میگفت سخت رام و دستی میشه تو این سن، میشه لطفا راهنمایی بفرمایین تو این سن میشه رام و دستیش کرد؟ البته فروشندش هم میگفت رامه
  و اینکه تو چ دمایی باشه؟ کنار بخاری باشه؟

  1. سلام
   پنج الی شش ماه سخت رام نمیشه
   کنار بخاری که نه ، یه جایی که دمایی در حدود ۲۷ درجه باشه
   جاشم ثابت باشه و عوض نکنید در طول نگهداری

   1. سلام من ۲ عروس هلندی در و ماده دارم که در تراس باز بود رفت ولی بعد مدتی که رفتم کوچه برگشت نشست رو سرم یکم که گذشت آوردنش خونه و بعد مدتی دمش بای در قفس گیر کرد و کل دم پشتش کنده شد من برای رشدش باید چیکار کنم و از من ناراحت شده و افسرده البته ۴ ماهش و رامش کردم

    1. مدتی طول میکشه تا دوباره بهتون عادت کنه
     حتما تغذیه کافی و پروتئین دار داشته باشه
     سعی کنید هنگام پرواز دادن، وسایل خطرناک رو از دسترسش خارج کنید.

 179. سلام من یه عروس هلندی دارم هفت ماهشه تقریبا ۱ ماه هدیه گرفتم اصلا رو دست نمیشینه هنوز ازم میترسا ولی غذا و اب خوب میخوره زمان هم میشین باهامون هم ناهار و شام میخوره اما رو دست هر کاری میکنم نمیشینه از دستمم غذا میگیرا اما رو دستم نمیشینه چیکار کنم

  1. سلام
   نحوه رفتار شما با پرنده ممکنه باعث این مورد باشه
   توضیحات داخل پست رو بخون

  2. سلام من یه جوجه عروس هلندی یک ماهه خریدم الان دوسه روزه بهش سرلاک میدم اما تو قفس گذاشتم یا باید تو کارتون بزارک زیر پاهاشم خاک اره ریختم نوک میزنه انگار میخواد بخوره ضرر نداره واسش میشه واسش تخم کتان وارزان بزارم داخل قفسش یا هنوز زوده در قفسشو باز میکنم میگم بیاد میاد بیرون اما میترسه

   1. سلام
    با این سن باید تو جعبه ای چیزی نگهداری بشه
    نه فعلا سرلاکی بده تخم نده ، بعد از ۴۵ روزگی کم کم جلوش تخم هم بزار

 180. با سلام من یک عروس لوتیتو دارم با ما بازی میکنه و همه کار میکنه ولی اصلا اجازه دست زدن بهش نمیده برای اهلی شدن چکار کنم

  1. سلام
   شما پس پرنده وحشی ندیدی ! اینی که شما داری اهلی هست ، وحشی بود به چشماتون حمله میکرد !
   زیاد اصرار نکن به دست زدن بهش کم کم ترسش ازت بیشتر میشه

 181. سلام من تازه عروس هلندی خریدم میخوام نزدیکش بشم خودشو ب قفس میکوبه نمیزاره بهش نزدیک بشم باید چیکار کنم

  1. تا دو هفته اول کاری به کارش نداشته باش و اصلا بهش نزدیک نشو تا کاملا به محیط و شما عادت کنه
   فقط برای پر کردن ابخوری و دانخوری بهش نزدیک شو
   مقاله رو هم کامل بخون تا رامش کنی

  2. تا دو هفته بهش کاری نداشته باش تا کم کم بهت عادت کنه

    1. سلام عروس های من جوجه دارن خودشون اهلی نیستن ولی میخوام جوجه هاشونو اهلی کنم از چند ماهگی چه کاری باید انجام بدم

     1. از دو سه ماهگی و زمانی که کاملا دانخور و پردار شد، می تونی از والدین جدا کنی و در یک اتاق جداگانه بهش اموزش بدی
      حتما باید روزانه ۱۰ ساعت براش وقت بذاری تا کاملا بهت عادت کنه و اموزش رو هم کم کم شروع کن
      دو سه تا جوجه رو یکجا نمیشه اموزش داد، جوجه غیر از شما با هیچ پرنده و فرد دیگه ای نباید ارتباط عمیقی داشته باشه

   1. سلام من دیروز یه عروس کوچیک خریدم دقیق نمیدونم چن ماهشه ولی تازه داره پر عوض میکنه اول ک اوردم خونه خیلی اروم بود ولی بعد ک خیلی باهاش حرف زدم شروع کرد ب اب و دون خوردن من از قفس بیرون اوردم باهاش بازی کردم وحتی روی دستم سرشونم نشست ایا کار اشتباهی کردم؟

    1. نه اصلا کار اشتباهی نیست
     باهاش با مهربانی برخورد کنید و اگر دستتون رو گاز گرفت، اصلا سرش داد نزنید و یا نترسونیدش تا کم کم بهتون عادت کنه

 182. خیلی سروصدا میکنه و‌ بی قراره یا بعضی وقتا به دور خودش میچرخه ایراد که نداره؟

   1. سلام.من یک عروس هلندی دارم۷ماهش هست اسمش سلطان هست،روی دستم میاد و حتی اولاش که اون رو خریده بودیم رقص گردن هم میکرد ولی الان نمیکنه! و اهلی هم هنوز نشده ولی روی دستم میاد چیکار کنم؟

    1. سلام
     وقتی رو دستت میاد یعنی اهلی هست
     باقی موارد داخل پست موجوده بخون مطالب اموزشی هست

 183. سلام یه عروس تازه دونخور گرفتم خیلی جوجه اس شب اول رو دست اومد گذاشتمش تو قفس دو روز گذاشتم به محیط خونه عادت کنه روز پنجشنبه غذاشو سه ساعت از جلوش برداشتم بادست بهش غذا دادم اومد رو دستم اون‌وقت روز جمعه از دستم غذا نگرفته حتی از دستم می‌ترسه

  1. هنوز مدتی طول میکشه تا عادت کنه
   بهتر که کم کم عادتش بدید و اصلا بهش گرسنگی ندید
   وجود سر و صدا و یا داد و بیداد کردن روی پرنده هم می تونه باعث ترسوندش بشه

 184. وقتی به بال. یا پشت عروی هلندی دست میزنم جیغ میزند و کج وای میسته خیلی میترسم

  1. تو میترسی یا اون میترسه ؟
   وقتی اینجوری میکنه یعنی دس نزن ! گربه که نیست پرندس ، دوس نداره ناز کردنو

  2. سلام من عروسم ۹ ماهش و رو پا و یکمی رو دست هم میاد ولی نوک میزنه هی فرار می‌کنه کلن وحشی از وقتی ک گرفتمش اصلا دستی نمیشه درست گاز میگیره همش نمی‌دونم چیکار کنم ک دستی بشه

   1. چون سنش بالاست اهلی کردنش یکم سخته
    اما شما تلاشتون رو بکنید شاید جواب داد
    مقاله رو کامل بخون و اجرا کن

 185. غذاشو ریختم کف میاد از کف قفس غذا میخوره ولی از ظرف مخصوص خودش نمیخوره حتی اب ..چند وقت طول میکشه تا ترسش بریزه و بیاد رو دست؟

  1. ظرف غذاش رو عوض کن و ظرف پهن تری داشته باشه
   بهتر که تا زمان عادت کردن به محیط، زیاد دور و برش نباشید و تنهاش بذارید

 186. سلام من یک هفتس عروس خریدم سه ماهشه روزای اول میترسید ولی الان از رو دستم غذا میخوره ولی رو دستم نمیاد چیکار کنم؟

  1. کم کم بهتون عادت میکنه
   بهش غذای مورد علاقش رو بدید و اصلا سعی نکنید بترسونیدش

 187. سلام من دیروز یه عروس هلندی نر ۴ ماهه خریدم که هنوز سرلاکی هست ،با جعبه کارتونی برام ارسال کردن ، من هنوز نتونستم که از جعبه به قفس منتقلش کنم ، و این که چگونه دون خورش کنم و چطور منتقلش کنم به قفس ؟؟!!

  1. سلام
   ۴ ماهه هنوز سرلاکی هست
   کم کم غذای خوشطعم مثل پلت بزار جلوش بخوره
   به قفس هم منتقل کن

 188. سلام من ی عروس دوماهه خریدم میچسبه به دیوار قفس و ب غذا و ابش لب نمیزنه طبیعیه؟

  1. چون تازه خریدید و به شما و محیط عادت نکرده برای همین
   بهتر که اب و غذاش رو بذارید جلوش و تنهاش بذارید تا کم کم به محیط عادت کنه

 189. سلام وقت بخیر الان چند روزی که عروس هلندی نر اونم یک ساله خریدم فروشنده بهم گفت که مست بعد کاملا دستی اما الان نزدیکش میشیم گاز میگیره بعد همش آرومه نه سوت میزنه نه جنب جوش داره

  1. کم کم بهتون عادت میکنه
   مقاله رو بخونید تا بتونید رامش کنید

 190. سلام.من یک جفت عروس هلندی خریدم که سنش ۲ یا ۳ ماه هست.براشون رو دستم غذا ریختم چند بار توی قفس بردم اومدن روی دستم و بار آخر اوردمشون بیرون از قفس توی فضای خونه ولی بعدش نمیرن داخل قفس برای آب وغذا و سمتشون هم که میرم ازم فرار میکنن.باید چکار کنم که یاد بگیرن برن داخل قفس؟

  1. اب و غذا رو قفط داخل قفس بهشون بدید تا به قفس عادت کنن

 191. سلام خسته نباشید من یه عروس هلندی ۴ ماهه خریدم بعدش میخام بدونم نره یا ماده میشه تشخیص داد؟ بعد از چه سنی عروس بالغ میشه ؟

  1. مقاله تشخیص سن و جنسیت عروس هلندی رو بخون
   ویدیوهای اموزشی هم نگاه کن

 192. سلام روزتون بخیر
  من یه اتاق ۲×۲اختصاص دادم به عروس هلندی و دوتا نر ودوتا ماده دوساله انداختم توش بعد از ۴روز تا نیم متری شان میاستم وتخمه یا سبزی در دستم میگیرم ولی هیچ محلی بهم نمیزارن وبعضی مواقع ازم فرار میکنن من دوتا سوال دارم اول اینکه میتونم اینها را دستی کنم
  وبعدش صرفا با انداختن دوتا نر ودوتا ماده ،اینها باهم جفت میشن، براشون دوتا لونه گذاشتم و خاکه اره از چوب بری ها گرفتم و گذاشتم کف لونه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. بهتر که هر کدوم در یک قفس جداگانه باشن
   اگر با هم دعوا داشته باشن باید جدا کنی و نر یا ماده ها رو عوض کنی

 193. سلام من یه عروس هلندی خریدم و بعضی وقت ها سرحال ولی بعضی وق ها گوشه قفس میشینه و تکون نمیخوره

  1. احتمالا محیطش سرد میشه یا تغذیه نامناسبی داره
   شاید هم بیماره و میخواد از شما پنهان کنه
   حتما زیر نظرش بگیر و سعی کن درمانش کنی

 194. سلام من یه عروس هلندی ۸ الی ۹ ماهه دارم وقتی خریدم میگفتن دستی نیست بنظر شما دستی میشه وقتی میاد بیرون خیلی خودشو به در و دیوار میزنه و از من می‌ترسه.لطفا جوابمو بدین کارم گیره.

  1. سلام
   دستی میشه
   باید با صبوری اینکارو انجام بدی و دنبالش نکنی وقتی میاد بیرون !

 195. ممنون ولی مال من هدود ۷ یا ۸ ماهی هست و اولاش خیلی اروم بود و خیلی دستی بود ولی الان کمی بیقراری می کنه ما می گیم بخواتر اینکه اون یکی هلندی ما پر زده و اصبی هست ولی من متمعنم که دلیلش این نیست و اینو بگم کهخیلی اهالی بود و درهر حالتی پف داست الان مثل جن شده لاغر ولی همه چی میخور می شه بگید من اینو چیکار کنم؟ اسمشم نبات هست و اصلا دلش نی می خواهد حرف بزند

  1. سلام
   مشخصه نیاز به جفت داره !
   نباید بزاری زیاد لاغر بشه
   باید سریعا برسی بهش

 196. با سلام من یک عروس هرندی دارم ولی نوکش دیگه و بایددستکش لایتکش دستم کردم و باید برای آمدن توی دست چیکارش کنم نه تو دستم غدا می خوره نه بیرون قفس و باید چیکارش کنم رام بشه دونم کف دستم یریزم می‌ترسه میره عقب عقب چیکار کنم توی دستم وایسته جوابشو بدید ممنون

 197. سلام یه جفت لوتینو دارم یک ماه میشه خریدم تا الان آروم بودن ولی الان نر میاد کف قفس و شروع می‌کنه جیغ و داد کردن از صب که نور میزنه تا وقتی شب شه ماده هم بعضی وقت ها جیغ میزنه فقط وقتی چراغا خاموشه و همه جا تاریکه ساکتن تروخدا جواب بده و کمکم کن کم مونده خانوادم پرنده هارو بزاره کوچه

  1. احتمالا از چیزی ترسیدن
   شاید هم نور محیط شدید
   از پنجره دور کنید و نور محیط رو کم

 198. سلام عروس هلندی من دو ماهشه تازه. خریدم و بهش هنوز سرلاک میدم و کم کم ارزن ریز میخوره میخواستم ببینم چیکار کنم تا بهم عادت کنه و لازمه تا وقتی سرلاک میخوره تربیتی کنم؟یا باید بعد از اینکه دیگه سرلاک نخورد شروع به تربیت کردن و رام کردن پرنده اقدام کنم؟

  1. سلام
   جوجست نمیشه فعلا اموزش داد بهش
   بعد از ۳ ماهگی اموزش رو شروع کن
   الان اوکیه با همین فرمون برو جلو

 199. سلام من یدونه عروس هلندی خریدم شیش ماهشه بعد خودش رامه یعنی از قفس میاد بیرون روی دستم میشینه توی خونه میچرخه. فقط خواستم بدونم الان که شیش ماهشه میتونم اموزشش بدم یعنی یادمیگیره؟مثل همون اموزش پریدن که گفته بودین…

 200. سلام من تازه دوتا عروس هلندی خریدم ۲ ماه هستن با هم تو یه قفس باشن دستی میشن یا باید جدا باشن؟
  دوتایی باهم مشغول بازی باهم میشن دستی نمیشن؟

  1. سلام
   جفت هستن خوب ! دستی رو فراموش کن ! دستی میخوای باید بیاری بیرون و چون الان جفت داره ترجیح میده مشغول جفتش باشه تا شما !

 201. سلام من دو تا جوجه گرفتن که یکی چهل روزه بود و فقط ۴روز سرلاک خورد و یکی دیگه سی روزه بود که سرلاک میخوره و خیلی باهام خوبه ولی بزرگه اصلا طرفم نمیاد و گاز میگیره لازمه که باهاش کار کنم که دستی بشه یا از کوچیکه یاد میگیره

  1. از دست بهش غذا بدید تا کم کم بهتون عادت کنه
   مقاله رو کامل بخونید اموزش داده شده

   1. سلام من یه عروس خریدم نمیدونم چندماهشه دقیقا بالاش کامل دراومده و میتونه پرواز کنه گاز نمیگیره ولی به سختی باید ازقفس بیرون بیاریمش با عروس نر هم کنار نمیاد اصلا نمیزاره ک عروس نر نزدیکش شه چکار کنم ک حداقل به عروس هلندی نره عاذت کنه

    1. مدتی طول میکشه تا به هم عادت کنن
     بهتر که تا زمان عادت کردن به هم مراقبت شون باشید و جداگانه نگه دارید چون احتمال دعوا بالاست

 202. سلام یه جفت لوتینو دارم یک ماه میشه خریدم تا الان آروم بودن ولی الان نر میاد کف قفس و شروع می‌کنه جیغ و داد کردن از صب که نور میزنه تا وقتی شب شه ماده هم بعضی وقت ها جیغ میزنه فقط وقتی چراغا خاموشه و همه جا تاریکه ساکتن تروخدا جواب بده و کمکم کن کم مونده خانوادم پرنده هارو بزاره کوچه

  1. سلام
   غذاشونو چک کن ، داخل پرهاشونو چک کن کنه ای چیزی نداشته باشن ، سروصدای محیط و …
   اینا رو باید چک کنی که اگه مشکل باشه رفع کنی بدون اینکه محیطو دید و پرنده ها رو دید نمیشه نظر دقیق داد واقعا

 203. سلام شرمنده یه سوال عروس هلندی من ۱ ساله دارمش هیجور دستی نمیشه از۳ ماهگی اوردمش چیکار کنم

  1. باید تا در سن جوجگی برای رام کردن تمرین می کردید ، الان فک کنم دیر باشه

 204. سلام عروس من ۲ ماهشه تقریبا ۲ هفته هست آوردیم دیشب ۲ ۳ بار سرفه کرد و دیگه سرفه نکرد طبیعیه

 205. سلام عروسم از وقتی جفت خورده گاز میگره و دیگ اهلی نیست الان ۱ سالش

 206. سلام
  جفت عروس هلندی من توی حیاط خلوت آزادن .یکماه هست ۴ تا جوجه دارن جوجه بزرگ خیلی زود دان خور شده .اونها هم مثل بزرگها آزادن وتوی قفس نیستند ،روش رام کردن شون چه شکلی است .تشکر میکنم راهنمایی بفرمایید .

  1. برای رام کردن حتما باید جوجه رو تنها نگه دارید و به قفس عادت کنه بهتره
   جوجه حتما باید بین ۲ الی ۴ ماه سن داشته باشه
   بیشتر از اون رام کردنش سخته یا غیر ممکن

 207. سلام من عروس هلندیم الان ۱ سالشه و قبلا خیلی با من جور بود و شاداب و صحبت هم میکرد الان خیلی کم شده و همش تو قفس بال میزنه و همه پر هاش ریخته و نمیتونه خوب پرواز کنه
  چرا؟

  1. احتمالا وارد دوره تولک شده شاید هم افسردگی گرفته
   باید توسط یک پرورش دهنده با تجربه بررسی بشه

   1. سلام من دو روز پیش یه عروس هلندی نیمه اهلی خریدم و فروشنده گفت اگه همش بیرون از قفس و پیشتون باشه عادت میکنه بهتون ولی روی دستم نمیاد از قفس میگیرمش میارم بیرون چند ثانیه رو انگشتم میمونه با گوشواره و گردنبدم بازی میکنه میپره میره سمت قفس از قبل یه عروس ۹ماهه هم داشتم که وحشیه تا اینو از قفس بیرون میارم اون جیغ میزنه این میره فروشنده گفت هنوز معلوم نیست جنسیتش ولی این خیلی ساکته ۴ماهه اس بنظرتون نر یا ماده؟ رام میشه؟

    1. بهش اموزش بدید اره رام میشه
     برای تشخیص نر و ماده بودنش باید به پرورش دهنده های باتجربه عروس هلندی نشونش بدی
     یا مقاله تشخیص سن و جنسیت عروس هلندی رو بخون

 208. سلام خسته نباشید یه عروس خریدم نژادش فک کنم طاووسیاس بهمون گفتن جوجس ۳ ماهشه
  اونجا اروم بود اوردیمش خونه خیلی پرخاشگری کرد گاز گرف
  سرلاک میخوره هرکار میکنیم سرلاکشو نمیخوره اصلا نوکش باز‌نمیکنه که بخوره چیکار کنیم؟توی کارتون پیش خودمونم گذاشتیم

  1. کم کم بهتون عادت میکنه
   با مهربانی برخورد کنید و دور و برش رو خلوت کنید
   به شدت استرس داره برای همین اینجوری رفتار میکنه

 209. من یه جفت لوتینو ۱۰ماهه خریدم ۱۰روزه خریدم در میارم بیرون میرند اینور و اونور بدون ترس دور میزنن ولی دست میبری پیشش گاز میگیره کار خوبی میکنم در میارم؟یا نه
  و اینکه از قفس در اوردم گذاشتم تو یه چیزی که طول یک متر و عرض یک متر و ارتفاع یک متره ودرش شیشه ایه ولی همه جاش بسته است آویزون کردم دیوار بزارم بمونن یا بزارم تو قفس لطفاً جواب بده

  1. تا زمانی که کاملا به محیط و شما عادت نکرده نباید از قفس بیرون بیارید چون ممکن به خودش آسیب بزنه

 210. سلام.من یه عروس هلندی دو ماه و نیم نزدیک به دو هفته میشع که گرفتم وقتی از قفسش بیرونش میارم میزاره نازش کنم ولی وقتی داخل قفسه اجازه نمیده نازش کنم و گاهی اوقات اقدام به گاز گرفتن میکنه
  میخواستم بدونم باهاش برای رو دست اومدم کار کنم یا خودش به مرور رام میشع و میاد؟

 211. من امروز عروس هلندی هامو در اوردم بیرون ۱۰ماهشونه ماده میترسد خودشو میزد به در دیوار اما نر رو زمین با اعتماد بنفس راه می‌رفت اینور می‌رفت اونور اصلا نمیترسید دست میبردی پیشش میخواست گاز بگیره
  کار درستی میکنم در میارم بیرون؟

  1. تا زمانی که به محیط و شما عادت نکرده نباید از قفس بیارید بیرون

 212. سلام ممنون از مقاله های خوبتون.میگم من دیشب یه عروس هلندی خریدم نرهست و ۴ماهشه دستی نیست و دستمو میبرم پیشش گاز میگیره.بعضی موقع ها میلرزه دیشبم یکی از پرهاش نیمه دراومده بود کامل کشیدم بیرون سرش خونی بود چیز بدی که نشده؟

  1. پرش رو کندید؟
   اگه اذیتش کنی تا چند ماه بهت عادت نمیکنه
   باید خیلی مهربانانه رفتار کنی

  1. دوست عزیز نظر اول باید تایید بشه بعد انتشار پیدا کنه. کامنت با چت آنلاین فرق داره.

 213. سلام من یک جفت لوتینو ۱۰ماهه خریدم ۳روزه خریدم دستمو میبرم پیش قفس میخواد گاز بگیره
  آیا اصلا امکان دستی شدن رو داره؟واینکه رو یکیش تمرکز کنم واسه رام کردن یا جفتشون

  1. سلام. ۳ روزه پرنده خریدین و انتظار دارید بیاد رو دست. شما وقتی به جایی مهمون دعوت میشید بار اول نرسیده با صاحب خونه گرم میگیرید شوخی می کنید ؟ پرنده هم دقیقا همین شرایط رو داره. وقطی به محل جدیدی وارد میشه بعضا تا یک ماه استرس دارن و به قفسش نزدیک بشی جیغ و داد راه میندازن. باید بهش زمان بدید تا به محیط عادت کنه و اگه اسرار کنید پرخاشگر میشه کلا دستی نمیشه. تا ۱۵ روز غیر از وقتی که آب و دان میدید زیاد به قفسش نزدیک نشید و با فاصله باهاش صحبت کنید.

   1. داداش الان اگه من ۲هفته صبر کنم بعد شروع کنم دستی کردن دستی میشن یا سنشون گذشته از رام شدن و اینکه رویکیشون رو تمرکز کنم یا جفتشون

    1. سن مناسب برای دستی کردن ۲ الی ۳ ماهگی
     چون عروس های شما ۱۰ ماهه هستن یکم سخته
     اگه قبلا دستی شده باشن، راحت تر میشه به خودتون عادتشون بدید

   2. سلام من یه عروس هلندی خریدم رام نبود ولی آوردمش بیرون و با کلی دردسر گرفتم گذاشتم تو قفس و حالا کمی نسبت به من حالت پرخاشگرانه داره . چیکار کنم ؟

    1. مدتی میگذره تا ترسش بریزه و بهتون عادت کنه
     مقاله رو کامل بخونید و اجرا کنید

 214. سلام،عروس هلندی هم یه هفته هست به دنیا اومده،از کی میتونم بگیرم دستم تا مشکلی هم واسش پیش نیاد،پدر و مادرش هر دو اهلی هستن

 215. سلام تازه عروس خریدم دستم با دون میبرم نه فرار می‌کنه نه گاز فقط نگاه می‌کنه غذا نمیخوره

  1. سلام ، دوست عزیز پرنده رو تازه خریدین هنوز شناختی از شما و محیط جدیدش نداره این طبیعیه . توصیه میکنم به قفسش غیر از مواقعی که آب و دون میدید زیاد نزدیک نشید و تا عادت کنه فقط یک نفر به آب و غذاش رسیدگی کنه

 216. سلام با تشکراز مطالب مفیدی که گذاشتید.
  من دوتا عروس نرو ماده هدیه گرفتم حدودا هشت ماهشونه،چون دوتا هستن آیا اهلی میشن؟؟او روش اهلی کردن برای دوتاشون همینه؟؟

  1. طوطی سانان وقتی جفت هستن آموزش دادنشون سخت میشه چون تمام حواسشون به جفتشونه

 217. سلام من یه هفتس که دوتا جوجه لوتینیو گرفتم دوماهشونه هنوز بهشون سرلاک میدم ولی خیلی بی قراری میکنن جیع میزنن وگاز میگیرن وقتی ازادشون میکنم خودشون ب در دیوار میکوبن

  1. بعد دونخور شدن به مرور آرامتر میشن. هنوز جوجه هستن توصیه میشه فعلا به قفس عادتشون بدید تا دستی بشن بعد آزاد کنید.

 218. سلام من چند روز پیش عروس هلندیم رو آوردم بیرون و سعی می‌کنه پرواز کنه همیشه همینطور میشه یه راهی بگید که پرواز نکنه خودم دستی کردم

  1. سلام، دوست عزیز پرنده پرواز میکنه و خصوصا طوطی سانان اگه نتونن پرواز کن افسرده می شن و دچار استرس. بعضی ها قیچی کردن یا کشیدن شاهپر رو پیشنهاد میدن که معمولا این عمل باعث شده پرنده هاشون دچار افسردگی و بیماری های مختلف بشن. اکیدن توصیه میشه که این کار ها رو انجام ندید. تمام زحماتتون برای دستی کردنش به باد میره.

 219. سلام من یه عروس هلندی ده ماهه دارم که برام هدیه اوردن الان دو روزه تو خونه ماست گاهی آواز میخونه وقتی انگشت سمت قفسش میبریم میخاد که گاز بگیره من چندبار دستمو داخل قفس بردم اما میخاست حمله کنه اما تو همین دو روز غذاشو که میریزم تو دستم میبرم داخل قفس میشینه رو دستم میخوره ایا غذارو بزارم خودش بخوره فعلا یا نه همین کارو ادامه بدم؟ و درضمن گاهی میبینم میلرزه ایا از ترسه یا عادیه؟؟اصن امکان اهلی شدنش هست؟