آموزش جامع غذای طوطی برزیلی در دوره های مختلف جوجگی ، تخمگذاری ، تولید مثل و پرریزی

0

غذای طوطی برزیلی

در مراقبت و نگه داری از طوطی سانان نحوه تغذیه آنها شرط اساسی برای داشتن پرنده های سالم و سرحال میباشد. بسیاری از مشکلاتی که گریبان گیر پرنده های زینتی از جمله طوطی برزیلی میشود، ریشه در تغذیه اشتباه و سوء تغذیه گرفتن پرنده دارند. طوطی برزیلی نیز همانند سایر پرندگان در شرایط و دوره های مختلف زندگی نیاز به تغذیه خاصی دارد. بعنوان مثال تغذیه این پرندگان در سنین جوجگی و یا زمان تولک رفتن و پرریزی یا در زمان جوجه کشی و جوجه دار شدن نکات بسیار مهمی دارد. در این مقاله از سایت https://chicken-device.ir در مورد غذای طوطی برزیلی از سن جوجگی تا بلوغ صحبت کرده ایم.

غذای طوطی برزیلی - چیکن دیوایسمتأسفانه بسیاری از پرورش دهندگان خانگی به خوبی نمی توانند احتیاجات غذایی پرنده خود را تأمین کنند. بیشتر افراد نیز به اشتباه فقط دان ارزن به طوطی برزیلی میدهند یا اینکه پرنده را از ابتدا طوری عادت داده اند که فقط دان ارزن میخورد. درست است که دان ارزن یک غذای بسیار مفید برای این پرنده می باشد ولی هیچ وقت غذای کاملی نخواهد بود. در کنار این دان طیف وسیعی از سبزیجات، میوه ها و دیگر دانه ها نیز میتوانند در رژیم غذایی روزانه طوطی برزیلی گنجانده شوند. اما برخی مواد غذایی برای این پرنده حکم سم داشته و حتی باعث مرگ آنها نیز میشوند.

تغذیه طوطی برزیلی با پلت

غذای آماده طوطی برزیلی با برندهای مختلف در بازار موجود می باشد و برخی پرورش دهندگان فقط با همین پلت های آماده به پرنده خود غذا میدهند. این نوع رژیم غذایی در کنار مزیت هایی که دارد مشکلاتی نیز ایجاد میکند. بعنوان مثال قیمت آنها گران بوده و خرید آن برای همه افراد مقرون به صرفه نیست. یا اینکه وقتی پرنده را با این نوع رژیم تغذیه میکنید، او فقط سراغ غذاهایی رفته که بدان علاقه مند است. در نتیجه نمی تواند تمامی مواد غذایی را به طور متعادل دریافت کند. همچنین بیشتر پرندگان زینتی تا مدت های طولانی علاقه ای به خوردن غذای پلت نشان نمی دهند.

بیشتر بدانید: معرفی دستگاه جوجه کشی حرفه ای برای جوجه آوری از طوطی برزیلی در منزل

غذای جوجه طوطی برزیلی

جوجه طوطی برزیلی تا سن ۵۰ روزگی نیاز به تغذیه دستی و سرلاک خوردن دارد. پرنده های مولد با شیره غذایی که از چینه دان خود بالا می آورند، به جوجه ها غذا میدهند. اما اگر جوجه بدون والد میباشد، پرورش دهنده باید برای او سرلاک مخصوص جوجه تهیه کند. در هفته اول معمولا هر دو ساعت یکبار جوجه باید سرلاک بخورد. از هفته دوم میتوان هر ۳ ساعت یکبار به او غذا داد. همچنین فاصله زمانی بین هر دفعه سرلاک خوردن با گذشت زمان بیشتر خواهد شد ولی در کل جوجه یک ماه نباید بیش از ۵ ساعت گرسنه بماند. برای سرلاک دادن به جوجه میتون از قاشق دهن کج یا سرنگ مخصوص این کار استفاده کرد.

غذای جوجه طوطی برزیلی - چیکن دیوایستغذیه دستی جوجه ها با سرنگ نیاز به دقت بسیار زیادی دارد. باید سرنگ از قبل تمیز بوده تا چینه دان جوجه آلوده نشود. همچنین جوجه ها در زمان غذا خوردن کمی بی تابی میکنند و اگر شلنگ سرلاک خوری بیش از اندازه وارد چینه دان آنها شود، باعث زخم دیواره های چینه دان شده و در نتیجه جوجه ممکن است تلف شود.

از ۴۵ الی ۵۰ روزگی به بعد باید جوجه طوطی برزیلی را به خوردن دان تشویق کنید. در این سن از دانه های نرم همچون جوانه ها و یا دان آب پز شده میتوان برای دانخور شدن  پرنده استفاده کرد. دان اولیه جوجه را میتوان با ارزن شروع کرد چون به اندازه کافی ریز بوده و زور منقار جوجه هم به آن می رسد.

وقتیکه جوجه به سن ۲ ماهگی رسید، دیگر منقارش به اندازه کافی سخت بوده و میتون ترکیبی از دانه ها ، سبزیجات و میوه های خرد شده را به او داد.

غذای طوطی برزیلی جوجه دار

ارزن و کتان را میتوان پایه اصلی تغذیه طوطی برزیلی قرار داد. البته دان کتان چربی زیادی دارد و به مقدار کم باید از آن استفاده شود. به طوریکه مقدار ارزن باید ۴ یا ۵ برابر کتان باشد. به زبان ساده ۱ کیلو ارزن را حداکثر با ۲۵۰ گرم کتان مخلوط نمایید. این مخلوط پایه ثابت غذای لاوبرد خواهد بود.

در زمان جوجه دار شدن لاوبرد تغذیه آنها با جوانه ها برای جوجه ها بسیار مفید می باشد. همچنین حبوبات نیم پز نیز در این دوره به طوطی برزیلی بدهید. جوانه گندم، عدس یا نخود پخته یا نیم پز را هفته ای ۳ بار در جیره ای غذایی پرنده قرار دهید.

غذای طوطی برزیلی جوجه دار - چیکن دیوایستذکر مهم: زمانیکه مولدها در حال بزرگ کردن جوجه ها هستند، به آنها مکمل ندهید. زیرا مکمل ها مجددا پرنده ماده را برای تخمگذاری مجدد آماده میکند، در حالی مولدها باید به جوجه ها رسیدگی کنند. تخمگذاری مجدد پس از جوجه دار شدن به شدت باعث ضعف جسمی مولدها و حتی تلف شدن آنها میشود.

فقط زمانیکه جفت ها در طول دوره بزرگ کردن جوجه ها ضعیف شدند، میتوان برای تقویت آنها از برخی مکمل ها استفاده کرد. بزرگ کردن چندین جوجه به صورت همزمان برای جفت ها پروسه ای طولانی و طاقت فرسا می باشد و گاها باعث ضعف شدید مولدها و مرگ آنها میشود.

از میوه هایی همچون سیب پوست کنده بدون هسته و موز و همچنین هویچ رنده شده یا آب پز شده هم میتوان برای تغذیه مولدها استفاده کرد.

سبزیجات قابل استفاده

از سبزیجات دیگر همچون فلفل دلمه، کلم بروکلی، کاهو، برگ کلم، جعفری، گشنیز و لوبیا سبز هم از هفته دوم به بعد در تغذیه مولدها استفاده کنید. کرفس و ذرت را هم از هفته سوم به بعد میتوان به رژیم غذایی مولدها اضافه کرد. نیازی نیست که تمامی سبزیجات گفته شده را با هم به مولدها بدهید. کافی است ۳ مورد از آنها را در هفته ۲ الی ۳ بار در اختیار پرنده قرار دهید.

سبزیجات قابل استفاده - چیکن دیوایسنکته: مولدها غذای داخل چینه دان خود را به جوجه میدهند. لذا کیفیت غذایی دریافتی مولدها بسیار مهم است. ضروی است که غذای مولدها تازه و تمیز باشد، وگرنه جوجه ها دچار بیماری خواهند شد و دیری نخواهد گذشت که تلف میشوند.

لذا بهتر است که غذای مولدها را برای ۲ یا ۳ ساعت در دسترسشان قرار دهید و مجددا غذای تازه به آنها بدهید.

بیشتر بخوانید: برای آموزش جفت زدن و جوجه کشی از طوطی برزیلی کلیک کنید.

استفاده از تخم مرغ آب پز برای تغذیه طوطی برزیلی جوجه دار مخصوصا در هفته اول بسیار مفید است. توصیه میشود که تا یک هفتگی جوجه ها هر روز به مقدار کم تخم مرغ آب پز شده به مولدها بدهید. پس از گذشت یک هفته مصرف تخم مرغ آب پز را کم کنید.

تأمین کلسیم مورد نیاز لاوبرد

پوسته تخم مرغ های آب پز شده را دور نریزید. برای تأمین کلسیم مورد نیاز جفت ها در زمان بزرگ کردن جوجه ها میتوان پوسته تخم مرغ را بصورت خرد شده بر روی غذای آنها ریخت. البته از کف دریا و یا بلوک معدنی هم میتوان برای تأمین کلسیم و فسفر مورد نیاز جفت ها استفاده کرد.

تذکر: در زمان بزرگ کردن جوجه ها ضروری است که دان های چرب و گرم مثل کافیشه و شاهدانه به جفت ها ندهید.

اگر به تازگی طوطی برزیلی خریده اید یا اینکه می خواهید رژیم غذایی پرنده تان را عوض کنید باید این کار به تدریج انجام دهید. مخصوصا وقتیکه پرنده را میخرید، ابتدا حتما به او همان رژیم غذایی قبلی بدهید. زیرا تغییر ناگهانی غذا باعث استرس پرنده میشود و او از غذا خوردن امتناع کرده و ضعف خواهد کرد. وقتی پرنده به محیط جدید عادت کرد به تدریج میتوان غذای قبلی را کم و غذای تازه جایگزین را آن کرد.

تغذیه در زمان پرریزی و تولک

تغذیه در زمان پرریزی و تولک - چیکن دیوایسدر زمان تولک و پرریزی سالیانه باید غذای پرنده را بر طبع سرد تنظیم کنید. مصرف دانه های گرم در این دوره باید محدود شده و در کنار دانه ها و غذاهای گرم حتما باید غذاهایی که طبع سرد دارند بیشتر استفاده شود. بعنوان مثال جوانه ها طبع گرم دارند و بهتر است که کمتر مصرف شوند. سبزیهایی مثل گشنیز، اسفناج، کاهو، کرفس و … که کلسیم بالایی دارند در زمان پرریزی برای پرنده بسیار مفید هستند.

استفاده از کف دریا و مکمل کلسیم دار در زمان پرریزی بسیار ضروری بوده و کف دریا باید همیشه در دسترس پرنده باشد.

از تخمه آفتابگردان هم هر دو هفته یکبار میتوان به مقدار ۲۰ دانه به پرنده تولک رفته بدهید. همچنین در زمان پرریزی آبتنی برای پرنده ها مهم می باشد و بهتر است که هفته ای یک الی دو بار پرنده حمام کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.