راه های رشد سریع جوجه مرغ

14

راه های رشد سریع جوجه مرغ

برای رسیدن به حداکثر ضریب تبدیل و رشد سریع جوجه مرغ لازم است که احتیاجات غذایی و نیازهای تغذیه ای آنها به خوبی تأمین شوند. جیره غذایی جوجه ها باید حاوی انرژی و پروتئین کافی، انواع مواد معدنی و ویتامین های مفید، اسیدهای چرب و اسید آمینه های ضروری باشد تا پرنده روند رشد سریع و مطلوبی داشته باشد.

البته در کنار تأمین جیره غذایی مناسب باید عوامل محیطی و بهداشت سالن نیز به خوبی کنترل شوند تا جوجه ها در معرض بیماری ها و مشکلات قرار نگیرند. در این نوشته از وبلاگ چیکن دیوایس به شرح راه های رشد سریع جوجه مرغ پرداخته ایم.

جوجه ها معمولا اشتهای خوبی دارند و به نوعی همه چیز خوار هستند. بنابراین برای تغذیه آنها از منابع غذایی زیادی می توان استفاده کرد. اما مهمترین مسئله در خوراک دهی جوجه ها میزان سودآوری آن می باشد. چراکه هزینه های خوراک جوجه ها بیشترین سهم از هزینه تولید را به خود اختصاص می دهد. بنابراین انتخاب نوع جیره غذایی و ضریب تبدیل آن بسیار مهم خواهد بود.

در پرورش مرغ گوشتی به روش صنعتی از جیره های فرموله شده استفاده میشود تا مرغ در عرض ۴۵ روز به سن بهره برداری برسد. در گله های بومی ممکن است که کل دوره کمی بیشتر از ۴۵ روز طول بکشد.

ویتامین های مورد نیاز برای تغذیه جوجه ها

جوجه ها برای رشد و سلامتی نیاز به دریافت ویتامین های متعددی دارند. مخصوصا در هفته های اولیه لازم است که بدن آنها ویتامین های لازم را دریافت کند. کمبود ویتامین در جوجه ها عوارض زیادی به همراه دارد و به شدت اشتها و سرعت رشد آنها را تحت تأثیر قرار می دهد.

جوجه مرغ برای رشد به هر دو دسته ویتامین های محلول در آب و محلول در چربی نیاز دارند. مهمترین ویتامین های محلول در چربی که برای رشد جوجه ها لازم است شامل ویتامین K، A، D و E می باشد. کمبود هر کدام از این ویتامین ها می تواند به طور جد سلامت جوجه ها را تهدید کند و راندمان تولید را کاهش دهد.

ویتامین های مورد نیاز برای تغذیه جوجه ها

همچنین ویتامین های گروه B (B-Complex) و ویتامین های ریبوفلاوین که به صورت محلول در آب مصرف میشوند برای سلامت جوجه ها و افزایش سرعت رشد آنها الزامی هستند.

در تهیه جیره غذایی جوجه ها لازم نیست که حتما  ویتامین C نیز موجود باشد. زیرا بدن مرغ ها به خودی خود ویتامین C تولید میکند. البته ذکر این نکته نیز مهم است که ویتامین C تا حدود زیادی می تواند سطح استرس مرغ ها را پایین بیاورد.

برای تأمین ویتامین های مورد نیاز جوجه ها باید از مولتی ویتامین و B کمپلکس نیز استفاده شود. دستورالعمل مصرف مولتی ویتامین ها بستگی به سن و وزن جوجه ها دارد. دریافت بیش از حد ویتامین ها و دزهای بالا برای جوجه ها مشکل آفرین بوده و سلامت آنها را به خطر می اندازد. بهتر است که در این زمینه حتما با یک متخصص دامپزشک مشورت شود.

کمبود کدام ویتامین ها سرعت رشد جوجه ها را کم میکند؟

هر چند تمامی ویتامین های گفته شده برای سلامت جوجه ها لازم می باشند ولی برخی از آنها تأثیر مستقیمی بر سرعت رشد جوجه ها دارند. مهمترین ویتامین هایی که کمبود آنها باعث توقف و یا کاهش سرعت رشد و لاغری و ضعف جوجه ها می شود شامل موارد زیر است:

ویتامین A: کاهش سرعت رشد، کاهش تعداد تخم، لاغری و ضعف

ویتامین E: کاهش رشد و افزایش مرگ و میر

ویتامین D: نرمی استخوان، کاهش سرعت رشد، کاهش تعداد تخمگذاری

ویتامین B1: کاهش اشتها، لاغری، اختلال در سیستم عصبی

ویتامین B2: رشد ضعیف به همراه فلج شدن پنجه پا، اختلال در تخمگذاری

ویتامین B4: رشد ضعیف، کاهش تولید تخم و کبد چرب

ویتامین B5: کم خونی، کاهش رشد ، ضعیف شدن استخوان ها

ویتامین B12: کم خونی، کاهش اشتها، پر دراوری ضعیف

مهمترین مواد معدنی مورد نیاز برای رشد جوجه ها

جیره غذایی جوجه ها علاوه بر ویتامین ها باید از نظر مواد معدنی نیز بالانس شده باشد. مهمترین مواد معدنی مورد نیاز جوجه ها برای رشد شامل موارد زیر است:

 • کلسیم: برای تقویت استخوان بندی و تولید تخم
 • فسفر: برای تقویت استخوان بندی و تخمگذاری
 • منیزیم: جلوگیری از سندرم مرگ ناگهانی (sds)
 • آهن و مس: جلوگیری از کم خونی
 • روی: برای رشد استخوان ها و پرها
 • منگنز: جلوگیری از تغییر شکل استخوان ها و تقویت جسمانی
 • کُبالت: برای کاهش مرگ و میر و افزایش سرعت رشد

مهمترین اسید آمینه های ضروری برای رشد جوجه ها

اسید آمینه های ضروری در منابع پروتئینی یافت می شوند و بخش مغذی و بسیار مفید برای رشد جوجه ها می باشند. جوجه ها در ابتدا نیاز به دریافت پروتئین و اسید آمینه بیشتری دارند. از میان ۲۲ نوع اسید آمینه، ۱۰ تای آنها برای مرغ ضروری بوده و باید در جیره غذایی آنها باشند. مهمترین آنها نیز دو اسید آمینه لیزین و متیونین بوده که تأثیر مستقیمی بر سرعت رشد و سلامت جوجه ها دارند.

معمولا جوجه ها در دو هفته اول با دان ۲۴ درصد پروتئین تغذیه میشوند. این نوع دان جوجه که بعنوان پیش استارتر در بازار به فروش می رسد برای تحریک اشتها و وزن گیری اولیه جوجه ها بسیار مفید میباشد.

برای تأمین پروتئین مورد نیاز جوجه ها هم از منابع گیاهی و هم از منابع حیوانی می توان استفاده نمود. اصلی ترین منابع گیاهی پروتئین دار برای تهیه دان جوجه ها شامل کنجاله سویا، کنجایه ذرت، کنجاله بادام زمینی و کنجد و آفتابگردان و … می باشد. همچنین منابع حیوانی نظیر پودر گوشت، پودر ماهی، پودر ضایعات کشتارگاه طیور و پودر خون برای تأمین پروتئین و تهیه دان جوجه مرغ قابل استفاده هستند.

مهم ترین منابع انرژی برای تغذیه جوجه مرغ

انرژی مورد نیاز جوجه ها از طریق دریافت مواد غذایی کربوهیدرات دار به دست می باشد و تقریبا بخش عمده غذای جوجه ها همین ماده می باشد. مهمترین منابع غذایی که حاوی مقادیر بالایی از کربوهیدارت هستند، غلات ها بوده که شامل ذرت، گندم، سبوس برنج و … می باشد. در تهیه دان جوجه مرغ ها بیشتر از گندم و یا ذرت استفاده میشود.

نقش آب بر سرعت رشد جوجه ها

آب یکی از حیاتی ترین نیازهای جوجه ها برای زندگی و رشد می باشد. ۲۴ الی ۳۶ ساعت بعد از خروج جوجه ها از تخم، بهتر است که آنها را ابتدا با محلول ۴ درصد آب شیرین ( ۴ گرم شکر به ازای ۱ لیتر آب) تغذیه نمود. در طول پرورش نیز همیشه باید آب تازه و کافی در اختیار جوجه ها قرار گیرد. بدین منظور باید به تعداد کافی از آبخوری های متناسب با جثه جوجه ها استفاده شود و وضعیت آبخوری ها نیز روزانه چند بار چک شود.

نقش آب بر سرعت رشد جوجه ها

جوجه مرغ ها می توانند تا ۲۴ الی ۳۰ ساعت گرسنگی را تحمل کنند ولی تشنگی در کمتر از چند ساعت آنها را از پای درمی آورد. در خصوص آب نوشیدنی جوجه ها باید به درجه حرارت آب نیز دقت شود. اگر آب داخل آبخوری بیش از حد سرد و یا گرم باشد، جوجه ها آب کمتری مصرف نموده و در رشد آنها تأخیر ایجاد میشود.

جوجه ها نیز همانند ما انسان ها به نوشیدن آب خنک و گوارا علاقه دارند. بهتر است که درجه حرارت آب نوشیدنی آنها بین ۱۰ الی ۲۰ درجه باشد.

شرایط محیطی مناسب برای رشد سریع جوجه ها

علاوه بر تغذیه، محیط نگهداری نیز بر سرعت رشد جوجه ها تأثیر گذار میباشد. دما و رطوبت محیط نگهداری جوجه ها باید متناسب با پوشش پر و جثه آنها باشد. در روزهای اولیه جوجه ها نیاز به محیط گرم دارند و معمولا در دماهای بالای ۳۰ درجه نگه داری میشوند.

رطوبت مناسب برای محیط نگهداری جوجه ها باید بین ۶۰ الی ۷۰ درصد باشد. در غیر اینصورت بدن جوجه ها دهیدراته میشود.

در جدول زیر دمای مناسب برای نگه داری جوجه ها در سنین مختلف نشان داده شده است:

سن و یا وزن

دمای سالن

۱ روزگی

۳۳ درجه

۲ روزگی

۳۲ درجه

۲۰۰ گرم

۳۰ درجه

۴۰۰ گرم

۲۸ درجه

۸۰۰ گرم

۲۷ درجه

۱۳۰۰ گرم

۲۵ درجه

۱۷۰۰ گرم

۲۳ درجه

۱۷۰۰گرم به بالا

۲۱ درجه

 

برای جلوگیری از بیماری های رایج در بین جوجه مرغ  بهداشت سالن، بستر جایگاه و تهویه اهمیت بالایی دارند. قبل از جوجه ریزی تمامی تجهیزات و لوازم مورد استفاده و محل نگهداری جوجه ها باید ضدعفونی شود. برای پوشش بستر جایگاه نیز استفاده از کلش توصیه میشود. همچنین برای تهویه مطبوع نیز استفاده از هواکش ها و فن های تهویه ضروری است.

 علاوه بر موارد گفته شده بهتر است که با توجه به بیماری های شایع در منطقه، جوجه ها در برابر بیماری واکسینه شوند. بیماری هایی همچون نیوکاسل، مارک و آنفولانزا، برونشیت و … در بین جوجه ها بسیار شایع بوده و به سرعت باعث مرگ آنها میشود.

راهکارهای خانگی برای افزایش رشد سریع جوجه ها

واحدهای مرغداری و صنعتی برای تغذیه جوجه ها معمولا از پلت های آماده و انواع جیره غذایی فرموله شده استفاده میکنند. اما پرورش دهندگان بومی برای پایین آوردن هزینه های خوارک معمولا جوجه ها را با انواع ضایعات سبزی و میوه و غلات مختلف همچون گندم و ذرت تغذیه میکنند. از این رو سرعت رشد جوجه هایی که بدین روش تغذیه میشوند پایین می باشد.

به صورت تجربی برخی از پرورش دهندگان محلی استفاده از مخلوط سیر خام و ماست را برای وزن گیری و رشد سریع جوجه ها پیشنهاد میکنند. البته سیر بعنوان یک آنتی بیوتیک قوی، جوجه ها را تا حدودی در برابر بیماری ها نیز واکسینه میکند.

نتیجه گیری

در این نوشتار از وبلاگ چیکن دیوایس به شرح راه های سریع رشد جوجه مرغ و مواد معدنی و ویتامین های لازم پرداختیم. برای رشد سریع جوجه ها پیشنهاد میشود که از دان آماده استفاده کنید که به صورت فرموله شده تهیه میشود. زیرا این نوع دان ها بیشتر احتیاجات غذایی جوجه ها را در بر می گیرد. البته در کنار دان استفاده دوره ای از مولتی ویتامین و b کمپلکس نیز توصیه میشود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
14 نظرات
 1. علی می گوید

  سلام
  من یه سالن مرغ داری کوچک تمام دستی برای خودم درست کردم که عرض آن ۷ متر و طول آن ۴۰ متر است و داخل سالن ۲۰۰۰ هزار عدد جوجه میریزم از هر چهار طرف پنجره گذاشتم و در سقف برای هر چهار متر مربع یک هواکش گذاشتم ولی هر بار که جوجه میریزم جوجه ها خوبی نمیشن ممکن هست راهنمایم کنید و لطفن طرض دادن سیر رو هم بگید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای جوجه های تازه به دنیا به امده نیازی به خنک کردن و تهویه زیاد نیست ، باید محیط اونها رو گرم نگه دارید
   حتما از لامپ های مادر مصنوعی تا دو هفتگی استفاده کنید
   از جیره غذایی مخصوص جوجه ها استفاده کنید.

 2. ناشناس می گوید

  سلام . من دو تا جوجه دارم و نمی دونم جوجه هام چند ساله اند از کجا باید بفهمم ؟
  اون ها رو هر چند ماه برای دامپزشک ببریم ؟
  یکی از این جوجه همش داد میزنه ولی دومیش ارومه این مشکلی نداره ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   فاصله جوجه ها رو از هم بیشتر کنید و از دانخوری و ابخوری جداگانه برای اونها استفاده کنید.

 3. اسدا... می گوید

  سلام
  جوجه های من شش ماهشونه ولی رشد کمی دارن بهشون ذرت و گندم اسیا شده و پلت استاتر مخطوط میکردمو میدادم الان چیکار کنم که رشدشدن خب بشه ؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در تغذیه پرنده ها از پروتئین و کلسیم بیشتری استفاده کنید، البته با یک متخصص پرندگان مشورت کنید تا از مقدار استانداردی در تغذیه اونها استفاده کنید.

 4. ناشناس می گوید

  مرغ هام شش ماهشونه میخوام تا دوهفته ی دیگه به تخم بیان چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید حتما براشون لانه بسازید، دمای محیط را تا ۲۸ درجه افزایش بدید، تغذیه پرنده ها را افزایش بدید و از میزان پروتئین و کلسیم بیشتری استفاده کنید. اگر می خواهید تخم نطفه دار مناسب برای جوجه کشی تولید کنند، حتما باید در گله خروس وجود داشته باشد.

 5. ناشناس می گوید

  سلام
  چی پودر غذایی یا مکملی خوبه واسه رشد سریع جوجه ها که روی وزنشون هم تاثیر بذاره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که از جیره غذایی استارتر استفاده کنید. حتما از مراکز معتبر تهیه کنید تا کاملا استاندارد باشد.

 6. پویا می گوید

  باسلام مرغ من بعدازتولدجوجه هاش دور نوک ودهانش زخم شده دلیلش چیه؟
  باتشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام ، ممکنه وبای طیور گرفته باشه ، به دلیل بهداشتی نبودن محیط نگهداری
   بهترین کار مراجعه به دامپزشک هست ، اما میشه از پماد های ضدعفونی در قسمت هایی که زخم شده هم استفاده کنید
   بهش سیر بدید
   محیط رو ضدعفونی کنید
   دامپزشک درمان تزریقی و بهتری رو بهش خواهد داد که سریعتر هم جواب میده

 7. ناشناس می گوید

  مصطفی دستگاه من در زمان هچر صاف نمیاستد ودیگری جوجه‌ها همگی از تخم بیرون نمیان

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نوع طراحی دستگاه و مشخصات اون رو بگید
   اینکه همه ی جوجه ها بیرون نمیاد همیشه از دستگاه نیست ، بسیاری از مواقع از خود تخم هست ! چطوره که یه تخم جوجه میشه بغل دستیش نمیشه ! اگه دستگاه مشکل داشته باشه هیچکدوم جوجه نمیشن ! البته این مورد در دستگاه های دست ساز و نحوه ی جرخش تخم ها متفاوت هست و شرایطش فرق داره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.