خواص سرکه برای طیور | تاثیر سرکه در درمان بیماری ها 

0

آشنایی با فواید سرکه سیب و انگور برای پرنده های خانگی و زینتی 

قطعا تاکنون در مورد استفاده از سرکه سیب یا انگور یا آب آشامیدنی پرنده ها شنیده اید و حتی تاکنون بارها به آب آنها سرکه اضافه کرده اید در حالی که از خواص و فواید کامل سرکه سیب یا انگور برای پرنده های خود خبر نداشته باشید. 

بر همین اساس در این نوشته از چیکن دیوایس قصد داریم به تمام فواید و مزایای استفاده از سرکه در آب پرنده های خانگی و زینتی مانند مرغ، بوقلمون، اردک، غاز، بلدرچین و کبک، طوطی سانان ، مرغ مینا ، فنچ ، مرغ مینا و قناری و .. بپردازیم. پس اگر نگهداره و پرورش دهنده هایی یکی از پرنده ها فوق هستید مطالعه این مقاله کاملا برای ما مفید خواهد بود و به سلامت پرنده شما کمک خواهد کرد. 

خواص کلی سرکه برای طیور

قبل از پرداختن به موارد جزئی بهتر است با خاصیت کلی سرکه برای پرنده ها آشنا باشید تا درک کاملتری نسبت به موضوع داشته باشید. در حالت کلی در نظر داشته باشید که سرکه دارای خاصیت اسیدی است که به هضم مواد غذایی و افزایش اشتهای پرنده ها کمک می کند. 

سرکه دارای خاصیت میکروب کشی می باشد ، بنابراین در صورتی آن را به آب آشامیدنی پرنده ها اضافه کنید، عوامل بیماری زا را از بین خواهد برد و حتی میکروب های داخل معده و روده پرنده ها را نیز نابود می کند. برای آشنایی بیشتر به صفحه بیماری های طیور مراجعه کنید.

خواص کلی سرکه برای طیور - چیکن دیوایسدر میان سرکه های مورد استفاده در تغذیه طیور ، سرکه سیب بیشترین کاربرد را دارد و بهتر هضم و جذب می شود. برای اثربخشی بهتر سرکه در درمان و پیشگیری از بیماری ها باید آن را به صورت مرتب و در دوره های زمانی مشخص به آشامیدنی پرنده ها اضافه کنید، بنابراین انتظار بهبود وضعیت آنها پس از یکبار استفاده از سرکه را نداشته باشید. 

چه زمانی می توان از سرکه سیب استفاده کرد ؟

شاید برایتان جای سوال باشد که زمان مناسب برای استفاده از سرکه سیب چه زمان هایی است و دقیقا برای چه بیماری ها و مواردی می توان از این ماده استفاده کرد، در ادامه به کاربردها و زمان مناسب استفاده از سرکه سیب یا سایر سرکه ها پرداخته شده است :

الف – جهت برطرف کردن استرس می توانید از سرکه استفاده کنید، به خصوص زمانی که پرنده را به تازگی به مکان جدیدی انتقال داده اید و یا اینکه در اثر مشاهده چیزی یا شنیدن صدایی دچار وحشت و استرس شده است. 

ب – زمانی که پرنده های جدیدی را به پرنده های قبلی اضافه می کنید، احتمال وجود بیماری هایی در بدن پرنده های جدید وجود دارد. بنابراین بهتر است پرنده های جدید را برای چند روز قرنطینه کنید و به آنها سرکه بدهید و همچنین پس از انتقال به سالن، به کلیه پرنده ها سرکه بدهید. 

ج – در صورت بروز هرگونه تغییرات ناگهانی در وضعیت آب و هوا و وارد آمدن شوک دمایی به پرنده ها ، استفاده از سرکه می تواند استرس و شوک دمایی ناشی از آن را کاهش دهد.

د – در صورتی پرنده خانگی و یا گله شما در معرض بیماری های فصلی یا ویروسی قرار دارند و خطر شیوع بیماری را احساس می کنید، می توانید با دادن سرکه سیب به آنها ، سیستم ایمنی بدن آنها را در برابر بیماری ها تقویت کنید. 

هـ – اگر از روی بستر و یا پرهای دم پرنده ، مشکوک به وجود اسهال در میان آنها را دارید، می توانید از سرکه سیب یا انگور برای توقف اسهال و درمان بیماری های احتمالی استفاده کنید.

و – در حالت کلی توصیه می کنیم ماهانه یکبار از سرکه سیب یا سایر سرکه ها در آب آشامیدنی پرنده ها استفاده کنید تا مقاومت بدنی آنها را در برابر بیماری ها افزایش دهید. 

آشنایی یا خواص و فواید سرکه برای پرنده های خانگی و زینتی 

آشنایی یا خواص و فواید سرکه برای پرنده های خانگی و زینتی - چیکن دیوایسهمانطور که گفته شد، سرکه برای پرنده های خانگی مانند مرغ ، بوقلمون ، اردک ، بلدرچین و کبک ، مرغ عشق ، عروس هلندی ، کاسکو ، قناری ، فنچ ، قمری ، کبوتر و هر پرنده دیگری مناسب است و در صورت استفاده درست و منظم، خواص خود را نشان خواهد داد. از جمله خواص این اسید طبیعی می توان موارد زیر را برشمرد :

۱- آنتی بیوتیک طبیعی 

تحقیقات دانشمندان نشان میدهد که سرکه خاصیت آنتی بیوتیکی در از بین بردن میکروب ها و باکتری ها دارد. البته خواص آنتی بیوتیکی آن ضعیف بوده و به اندازه داروهای شیمیایی نمی باشد، اما به عنوان یک داروی بی خطر و طبیعی برای افزایش مقاومت بدن جوجه ها و پرنده ها می توان از آن استفاده کرد. 

۲- از بین برنده استرس 

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، در موارد زیادی پرنده ها دچار استرس می شوند که با استفاده از سرکه تا حد زیادی می توانید از استرس آنها بکاهید. این مسئله در مورد پرنده های تخم گذار حساس تر است. در صورت وجود یک عامل استرس زا در یک محیط، پرنده ها میزان تخم گذاری پایینی خواهند داشت و از تخم گذاری امتناع خواهد کرد که سرکه سبب ایجاد آرامش  در آنها و در نتیجه افزایش تخم گذاری خواهد شد. 

۳- کمک به درمان اسهال 

معمولا بیشتر اسهال طیور در اثر استرس و یا غذای نامناسب است که در این مواقع می توانید مقدار خیلی کمی از سرکه سیب را به آشامیدنی آنها اضافه کنید و به بهبود وضعیت گوارشی آنها و از بین بردن میکروب ها کمک کنید. دقت کنید که اسهال ناشی از انگل و کوکسیدیوز و سایر بیماری های ویروسی ، با سرکه درمان نمی شود و باید از آنتی بیوتیک های مخصوص استفاده کنید. 

۴- کمک به افزایش اشتها

در صورتی که پرنده شما به خوردن دانه ها و غذا علاقه نشان نمی دهد، با افزودن مقدار مناسبی سرکه در آب آشامیدنی آنها ، می توانید اشتهای طیور را برای خوردن دانه و غلات افزایش دهید. همانطور که گفته شد سرکه خاصیت اسیدی دارد و به افزایش متابولیسم آنها کمک می کند. 

۵- کمک به هضم غذای چینه دان

اگر پرنده های شما از مواد غذایی سفت و سخت تغذیه کرده اند و این غذا در چینه دان آنها تجمع یافته ، استفاده از مقدار کمی سرکه به هضم و دفع مواد غذایی کمک خواهد کرد.  

دستورالعمل استفاده از سرکه در آب آشامیدنی طیور

دستورالعمل استفاده از سرکه در آب آشامیدنی طیور - چیکن دیوایساستفاده نامناسب و بیش از حد از سرکه تبعات و مضرات زیادی برای طیور خواهد داشت، بنابراین لازم است که قبل از اقدام برای استفاده ، با نحوه افزودن آن به آب آشامیدنی طیور آشنا شوید. 

الف – مقدار مجاز در هر لیتر آب ، فقط ۲۰ میلی لیتر (سی سی ) است. یعنی در هر لیتر آب فقط ۲۰ سی سی از سرکه سیب می توانید استفاده کنید. این فرمول را حتما رعایت کنید. 

ب – آبخوری پرنده ها حتما باید از پلاستیک های بهداشتی و تمیز باشد. سرکه به دلیل خاصیت اسیدی خود توانایی حل کردن فلزات در آب را دارد که برای پرنده ها مضر خواهد بود. 

ج – فقط چند روز از هر ماه را به اضافه کردن سرکه اختصاص دهید، بنابراین استفاده روزانه از سرکه برای آنها مضر خواهد بود. 

نکات مهم قبل از استفاده از سرکه در آب طیور

قبل از اقدام به شروع کار بهتر است به چند نکته زیر توجه کنید :

۱- بعد از قرار دادن آب حاوی سرکه در اختیار پرنده ، برای چند دقیقه در کنار او بمانید و آب خوردن او را تحت نظر بگیرید در صورتی که پرنده یا پرنده های شما تمایلی به آب خوردن ندارند، پس از دو ساعت آب را تعویض کنید چون که در صورت تشنه شدن پرنده ها احتمال مرگ و میر آنها وجود دارد. 

۲- سرکه برای درمان همه بیماری ها مفید نیست ، بنابراین در صورت عدم درمان پرنده با سرکه، فورا به دامپزشک مراجعه کنید. دقت کنید که سرکه در درمان بیماری های ویروسی و باکتری های اسید دوست بی اثر است. 

۳- برخی بر این باورند که استفاده از سرکه سیب لاغری پرنده ها و از بین رفتن چربی مازاد در بدن آنها می شود، دقت کنید که سرکه به دلیل خاصیت اسیدی خود به افزایش اشتهای آنها کمک می کند و هیچ تاثیری در کاهش وزن آنها ندارد. 

۴- حتما از سرکه های خانگی و طبیعی استفاده کنید، سرکه های صنعتی حاوی مواد شیمیایی بوده و برای پرنده ها مضر و کشنده خواهد بود. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.