حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

بهترین انتخاب پرنده خانگی به صورت کارشناسی با هزینه کم

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 1 امتیاز | میانگین 1٫00 از 5
Loading...
image_pdf
انتخاب پرنده خانگی مناسب

رازهای انتخاب پرنده خانگی مناسب از دید یک کارشناس

انتخاب پرنده خانگی برای افراد کم تجربه می تواند با شکست رو به رو شود. اگر شما به خواسته های خود نسبت به یک پرنده اگاهی نداشته باشید و از طرفی نیاز های یک پرنده به عنوان شریک خانگی خود را ندانید چه آن را در خانه یا آپارتمان نگهدارید چه در باغ مطمئن باشید که هر دو با مشکلات جدی رو به رو خواهید شد.

اگر احساس می کنید که جای یک پرنده در خانه شما خالی است، بهتر است این مقاله را مطالعه کنید. در ادامه شما را پرنده های مناسب برای نگه داری در خانه و اپارتمان آشنا خواهیم نمود و به خوبی ها و بدی های پرورش هر کدام از آنها خواهیم پرداخت. معمولا وقتی حرف از نگه داری پرنده در خانه می شود، ذهن شما به سمت پرنده های گران قیمتی مانند کاسکو و شاهین می رود، اما لازم است بدانید که پرنده هایی مانند فنچ و طوطی برزیلی با قیمت کمی که دارند، می توانند پرنده خانگی خوبی برای شما باشند. بنابراین با هر هزینه و هر رنج قیمتی می توان پرنده خانگی مناسب خود را پیدا و خریداری نمود. پس بیایید با هم از دید یک کارشناس به موضوع بهترین پرنده برای پرورش خانگی نگاه ویژه بیندازیم.

 

"<yoastmark

 


 

چرا به نگه داری پرنده در خانه علاقه مندیم؟

 نگه داری پرنده در خانه
نگه داری پرنده در خانه

برخی صرفا به جهت سرگرم نمودن فرزندان خود اقدام به خرید پرنده زینتی می کنند. برخی با خرید چند پرنده اقدام به جوجه کشی از آنها کرده و از این طریق به کسب درآمد می پردازند. اما منظور ما در مقاله خرید پرنده ( انتخاب پرنده خانگی ) صرفا جهت سرگرمی ، داشتن یک دوست خانگی و پر کردن اوقات فراغت می باشد و هدف کسب درآمد نیست.
پرنده های زینتی حیوانات باهوشی هستند و می توانند ساعت ها شما را سرگرم کنند، شما می توانند با آموزش دادن چند حرکت و ترفند اوقات خوشی را با پرنده تان بگذرانید، هم چنین برخی از پرنده ها مانند کاسکو، شاه طوطی، عروس هلندی، مرغ مینا و … قادر به حرف زدن هستند و شما می توانید کلماتی را به آنها آموزش دهید. به هر حال اگر خیلی به نگه داری پرنده در خانه علاقه مند هستید و می توانید روزانه چند ساعت از وقت خود را صرف نگه داری آنها بکنید، راهنمای ارائه شده در این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

 


 

چه پرنده هایی مناسب نگهداری در خانه هستند؟

انتخاب پرنده خانگی : انتخاب یک پرنده به چند عامل مهم بستگی دارد. در اولین قدم شخصی که اقدام به خرید و نگهداری از پرنده ای می نماید باید کاملا به این موضوع و درک برسد که پرنده یک موجود زنده با میزان درک متفاوت می باشد. پرنده ها نیز برای خود احساساتی دارند ، نیاز های دارند که بایست به آنها توجه کرد.

 

پرورش پرندگان آپارتمانی
پرورش پرندگان آپارتمانی

نمی توان به پرنده به دید یک اسباب بازی یا یک عروسک سرگرمی نگاه کرد. همان طور که یک سگ یا یک گربه نیاز به مراقبت دارد یک پرنده نیز نیاز به توجه دارد. البته لازم به توضیح است که نیاز های هر پنده از نوعی به نوع دیگر تغییر میکند. مثلا نیاز های احساسی یک کاسکو با نیاز های یک قناری قابل مقایسه نیست . جالب است بدانید که در صورتی که یک کاسکو در خانه داشته باشید مثل این موضوع کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. برخی از مردم ترجیح می دهند پرنده ای داشته باشند که صرفا برای آنها آواز خوانده و همیشه نیز در قفس باشد. اما برخی دیگر دوست دارند ترفند ها و حرکات جالبی را به پرنده خود یاد داده و هنگام اجرا شدن ترفند ها توسط پرنده از آن لحظه لذت ببرند. اما در مقابل کسانی نیز هستند که هدفشان از نگه داری پرنده زینتی در خانه آموزش حرف زدن و سوت زدن به آنها می باشد تا از سوت زدن یا حرف زدن پرنده لذت ببرند. اما در حالت کلی پرنده هایی مانند کاسکو، عروس هلندی، مرغ عشق، طوطی برزیلی، کاکادو، ماکائو، ملنگو، شاه طوطی، فنچ، قناری، گنجشک، چکاوک، مرغ مینا، کبوتر و… برای نگه داری به عنوان پرنده زینتی مناسب هستند و نگه داری پرنده هایی مانند جغد و شاهین اصلا پیشنهاد نمی شود چون خطرات و بیماری های زیادی را به همراه دارند. در ادامه ویژگی ها و خصوصیات هر یک از این پرنده ها را بررسی خواهیم کرد.

 


بهترین پرنده برای پرورش خانگی

1- کاسکو

کاسکو در خانه
کاسکو در خانه

قطعا وقتی حرف از پرورش و نگه داری پرنده زینتی به میان می آید، قبل از همه چیز نام کاسکو به ذهن ها خطور می کند. این طوطی بسیار باهوش بوده و البته از قیمت بالایی نیز برخوردار است. تنها افرادی اقدام به پرورش کاسکو می کنند که قادر به تامین هزینه های نگه داری آن هستند، چون پرنده حساس بوده و باید از مواد غذایی و اسباب بازی خاصی در پرورش و نگهداری آنها استفاده نمود.
کاسکو ها به راحتی قادر به تقلید صدا هستند و با کمی آموزش می توان کلماتی را به آن آموزش داد. آنها می توانند صدای شما را با وضوح زیادی تقلید کنند، اما در مقابل نیاز به توجه مداوم نگهدارنده دارند، اگر در نگه داری آنها کمی کاستی داشته باشید، با اعتراض ها و جیغ و داد های او مواجه خواهید شد. پس اگر وقت کافی برای نگه داری از این پرنده دارید، بهترین گزینه برای شما خواهد بود. نگهداری یک کاسکوی خوب

 


 

2- مرغ عشق

مرغ عشق
مرغ عشق

مرغ عشق یا همان باجریگار از جمله ارزان ترین و محبوب ترین طوطی در میان علاقه مندان است. بسیاری مرغ عشق را انتخاب پرنده خانگی خود قرار داده اند. این پرنده ها معمولا به صورت جفت خریداری می شوند چون این پرنده ها اگر تک بمانند دچار افسردگی و بیماری خواهند شد. البته هستند کسانی که آنها را به صورت تک خریداری می کنند، اما به یاد داشته باشید در صورت خرید تکی پرنده ها باید مدام با او سرگرم باشید تا پرنده احساس تنهایی نکند، قرار دادن آینه در قفس و استفاده از اسباب بازی به سرگرم شدن پرنده شما کمک خواهد کرد.
مرغ عشق ها نیز از هوش بالایی برخوردارند و می توانند ترفندها و تکنیک هایی را یاد بگیرند. با اینکه توانایی صحبت کردن و تقلید صدا را ندارند، اما برای نگه داری در خانه یک پرنده عالی هستند چون ساعت ها شما را سرگرم خواهند کرد.

همچنین بخوانید :
نگهداری ، پرورش خروس لاری – بخش سوم مقاله

 


3- عروس هلندی

عروس هلندی در آپارتمان
عروس هلندی در آپارتمان

 

عروس هلندی که با نام کاکاتیل نیز شناخته می شود، پس از مرغ عشق دومین پرنده محبوب در جهان است. عروس هلندی ها بسیار آرام، سرگرم کننده و انسان دوست هستند و در صورتی که بتوانید روزانه چند ساعت را با او بگذرانید بهترین دوست برای شما خواهد شد. اما اگر وقت کافی برای بازی با پرنده ندارید باید آنها را به صورت جفتی خریداری کنید تا پرنده از تنهایی افسرده و بیمار نشود. عروس هلندی ها تا حدی قادر به تقلید صدا هستند، اما در سوت زدن استعداد بالایی دارند و توانایی یاد گرفتن ترفند هایی مانند انداختن سکه داخل قلک، چرخیدن، ایستادن مانند عقاب و… را دارند و از این رو برای سرگرم شدن بسیار مناسب هستند. این پرنده نژاد های مختلفی هستند، اما همه نژاد ها مشابه یکدیگر هستند و خصوصیات اخلاقی و هوش یکسانی برخوردارند.

 


 

4- شاه طوطی یا ملنگو

ملنگو در آپارتمان | انتخاب پرنده خانگی ملنگو
ملنگو در آپارتمان

این دو طوطی بسیار شبیه به یکدیگر هستند، اما دارای تفاوت های ظاهری خاصی هستند که از طریق توجه به آنها می توان این دو پرنده را از یکدیگر تشخیص داد. شاه طوطی بزرگتر از ملنگو است و منقار قرمز رنگی دارد، اما منقار ملنگو سیاه است. از سایر نشانه های تشخیص ملنگو از شاه طوطی توجه به طوق گردن و عنبیه چشم آنهاست که در مقطع هایی جداگانه توضیح داده شده است. این طوطی ها نیز نسبتا پر سر و صدا هستند و در صورتی که با فرد آشنایی نداشته باشند اقدام به چنگ زدن و گاز گرفتن خواهند نمود. اگر به آنها رسیدگی نشود و یا تغذیه کم یا نامناسبی داشته باشند، اقدام به جیغ زدن خواهند کرد.
اما این دو پرنده از هوش بالاتری برخوردارند و می توانند کلماتی را یاد بگیرند و تقلید کنند. در صورتی که از آنها به خوبی مراقبت کنید، پرنده های بسیار مهربانی خواهند بود و ساعت ها می توانند شما را سرگرم کنند، طبیعتا توانایی یادگیری ترفند ها و حرکات خاصی را نیز دارند.

 


5- کاکادو

کاکادو در آپارتمان
کاکادو در آپارتمان

این طوطی نیز تقریبا از هوش بالایی برخوردار است و جزو طوطی های گران قیمت محسوب می شود، طوطی کاکادو هم توانایی یادگیری کلمات و صحبت کردن را دارد و هم می تواند هم بازی خود برای شما باشد، این پرنده به اندازه ای باهوش است که متوجه خوشحالی و غم شما می شود و عصبانی بودن یا شاد بودن شما را درک خواهد کرد. اگر می خواهید این پرنده را با دستان خودتان تربیت کنید، می توانید جوجه چند ماهه آن را خریداری کرده و خودتان مراحل تربیت آن را بر عهده بگیرید.
کاکادو ها دارای پرهایی سفید در بدن خود هستند و در بالای سر خود نیز تاجی بزرگ دارند که هنگام ابراز احساسات باز و بسته خواهد شد. برخی از کاکادو ها به رنگ صورتی هستند که این پرنده ها بسیار کمیاب هستند و قیمت بالایی نیز دارند.

 


6- ماکائو

ماکائو در آپارتمان
ماکائو در آپارتمان

این پرنده بزرگترین طوطی محسوب می شود و تنها کسانی می توانند از این پرنده نگهداری کنند که اتاقی بزرگ در اختیار داشته باشند تا پرنده به راحتی در این مکان پرواز کند. طوطی های ماکائو در دو نوع سبز و قرمز وجود ندارند، اما فارغ از نژادی که دارند بسیار پرنده هایی باهوش و مهربان هستند و به راحتی می توانید حرف زدن را به آنها یاد دهید.

 


7- قناری

قناری در آپارتمان | انتخاب پرنده خانگی قناری
قناری در آپارتمان

اگر حوصله تحمل صدای جیغ و داد طوطی ها را ندارید و وقت کافی برای بازی با آنها را ندارید، می توانید یک قناری زیبا و آوازخوان تهیه کنید تا در کمال آرامش به آواز آنها گوش دهید. قناری های نر از قدرت آواز خوانی بالایی برخوردارند و بدون اینکه جیغ و داد بکشند و یا قهر کنند برای شما آواز خواهند خواند. هزینه نگهداری و تغذیه پایین تری نسبت به طوطی ها دارند.

 


8- فنچ

نگهداری فنچ در خانه | انتخاب پرنده خانگی فنچ
نگهداری فنچ در خانه

فنچ ها ارزان ترین و بی دردسر ترین پرنده برای نگهداری هستند، و می توانند به عنوان بهترین پرنده برای پرورش خانگی انتخاب شوند. آنها در برابر تغییرات آب و هوا مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. یکی از ویژگی های بد فنچ ها سر و صدای زیاد آنها می باشد، از طرف دیگر حتما باید به صورت دسته جمعی زندگی کنند، چون زندگی به صورت تنها برای آنها مشکل بوده و باعث افسردگی شان خواهد شد. برای همین اکثر دارندگان، فنچ های خود را در حیاط یا باغچه و در قفس های بزرگ نگه داری می کنند. پس اگر به دنبال یک پرنده زیبا و شیرین و بی دردسر و البته پر سر و صدا هستید، فنچ ها گزینه خوبی برای شما خواهند بود.

 


9- مرغ مینا

نگهداری مرغ مینا | انتخاب پرنده خانگی مرغ مینا
نگهداری مرغ مینا

این پرنده از هوش بالایی برخوردار است و توانایی تقلید کلمات و صدا ها را دارد، اما مانند طوطی ها بازیگوش نیست. پس اگر مرغ مینا را به عنوان انتخاب پرنده خانگی خود در نظر دارید بایست بدانید قدرت حرف زدن آن به اندازه کاسکو نیست . در صورتی که شما را نشناسند، هنگام نزدیک کردن انگشت تان برای دفاع از خود، آن را گاز خواهند گرفت. هرگز در قفس مرغ مینا پرنده دیگری را نگهداری نکنید. چون این پرنده ها خشن هستند و به پرنده های دیگر حمله خواهند کرد. اگر پرنده را اهلی کردید، بسیار صمیمی خواهند شد و می توانید ساعات زیادی از وقت خود را با او بگذرانید، هم چنین می توانید کلمات زیادی را به آنها یاد دهید.

 


10- کبوتر

نگهداری کبوتر
نگهداری کبوتر

کبوتر به عنوان انتخاب پرنده خانگی : این پرنده ها نیز در انواع مختلفی وجود دارند و تنوع زیادی در رنگ و طرح های آنها وجود دارد. کبوتر ها پرندگانی اجتماعی هستند و باید به صورت دسته جمعی نگه داری شوند، این پرنده ها عادت به زندگی در قفس ندارند و باید حتما آنها را در حیاط، پشت بام و یا هر محیط باز دیگری نگه داری کنید و روزانه چند ساعت آنها را پرواز دهید.

 

در انتها شما را به دیدن یک ویدیو زیبا از نگهداری پرندگان دعوت میکنیم :

 

دانلود مستقیم ویدیو

مدیر سایت
انجمن جوجه کشی فارسی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X