اطلاعات جالب در مورد نگهداری مرغ مینا

71

خوابگاه مینا در شب

اطلاعات جالب در مورد نگهداری مرغ مینا : میناهای جوان دوست دارند شب را در یک سر پناه بگذرانند.

بسیاری از مردم، در هنگام شب یک جعبه مقوایی یا پاکت کاغذی جعبه ای شکل را داخل قفس می گذارند و مینا به سهولت وارد آن می شود و شب را در آن می گذراند.

البته گذاشتن جعبه خواب در قفس برای مینا چندان ضروری نیست، اما برخی افراد این جعبه را حتی وقتی هم که مینا بالغ می شود، در قفس می گذارند.

به هرحال به نظر می رسد که مینا استراحت کردن در جعبه خواب را دوست دارد و شاید علت آن احساس آرامش و امنیت بیشتر در هنگام خوابیدن است.

چنانچه قفس مینا در هنگام شب به ناچار در جایی گذاشته شود که احتمالاً سروصدا و نور آن را آزار می دهد، گذاشتن جعبه مقوایی یا پاکت معکب مستطیلی کاغذی برای وارد شدن مینا به داخل آن، برای آرامش دادن به آن مفید است.

یکی دیگر از خواص استفاده از جعبه خواب برای مینا، این است که اگر احتمالا قفس در معرض جریان هوا باشد، از برخورد جریان مستقیم هوا به مینا جلوگیری می شود.

اما نباید فراموش کرد که قفس مینا هرگز نباید در معرض جریان هوا قرار گیرد.

اسباب بازیهای مناسب برای مینا

برای میناها اسباب بازی های زیادی وجود ندارد.

اما میتوان هرچیز بی خطر و موردعلاقه مینا را به عنوان اسباب بازی در اختیار آن قرار داد.

هرگز نباید از اسباببازی هایی برای مینا استفاده کنید که بتواند آنها را ببلعد.

برخی اسباب بازیهای مناسب برای طوطی ها؛ مثل زنگوله، توپ پینگپونگ و دیگر توپ های هم اندازه و غیره، برای میناها هم مناسب است.

خارج کردن مینا از قفس
خارج کردن مینا از قفس

خارج کردن مینا از قفس

میناها پرندگان بازیچهٔ خوبی هستند.

به تمام پرندگان بازیچه، باید در مواقعی از روز اجازه بیرون بودن از قفسی داد تا بتوانند در فضای خارج از قفس به اندازه کافی ورزشی کنند و خستگی خودشان را در کنند و نیز بتوان با آنها بازی کرد تا از حالت دست آموز بودن به سمت وحشیگری پیش نروند.

تمام پرندگان اهلی شده و دست آموز شده اگر برای مدتی زیاد در قفس نگهداری شوند و صاحبشان تماس فیزیکی با آنها نداشته باشد، عادت دست آموز بودن را به همان اندازه ای که با آنها بازی نشده، از دست می دهند.

فراموش نکنید که وقتی مینا را از قفس خارج می کنید، باید تدابیر لازم را برای جلوگیری از افتادن فضولات آن روی فرش و مبلمان اتخاذ کنید، زیرا به ندرت ممکن است که بتوان پرندگان وحشی اهلی شده را جوری تربیت کرد که در جای خاصی فضله خودشان را بیندازند.

به طورکلی زمانی شما میتوانید به یک پرنده زینتی اجازهٔ خروج از قفسی را بدهید که بتوانید آن را بدون تحمل مشکلات برای پرنده و برای خودتان به داخل قفس برگردانید.

 

بال چینی مرغ مینا

تمام پرندگان وحشی اهلی شده و دست آموزشده که به طور روزمره از قفس خارج می شوند، باید به طور صحیح بال چینی شوند تا از فرار آنها جلوگیری شود.

برای چیدن بالهای مینا دو روش وجود دارد.

یک روش این است که شاهپرهای یک بال چیده شود.

شاهپرها را نباید زیاد کوتاه چید.

شاهپرهای کوتاه چیده شده، هریک همانند چوبی در زیر بغل مینا عمل می کنند.

همچنین ممکن است دو شاخه شوند یا به طرف پیاز پر فشرده شوند و از رشد پرهای جدید موجود در پیاز پرها ممانعت شود.

بهتر است شاهپرها از طول به اندازه نصف تا دو سوم چیده شوند.

برخی افراد به جای یک بال، هر دو بال را میچینند، زیرا از منظره غیرمتعادل مینایی که فقط یک بالش چیده شده باشد، خوششان نمی آید.

همچنین پرندگانی که فقط یک بالشان چیده می شود، در پروازهای جزیی و ضروری تعادل ندارند، لذا حتی پروازهای کوتاه و ضروری؛ مثل فرود آمدن از بالای قفس به روی زمین، برای آنها مشکل می شود.

یک روش دیگر برای چیدن بالهای مینا، چیدن شبکه پرهای پرواز و دست نخورده گذاشتن ساقه آنهاست.

برخی افراد چند سانتیمتر نوک پرهای پرواز را دست نمیزنند، اما شبکهٔ عرضی پرهای آنها به طرف بدن را میچینند.

برخی از میناهای جوان وارداتی از هندوستان، به همین روش پرچینی می شوند و سپس نسبت به صادرات آنها اقدام می شود، درحالی که میناهای وارداتی از تایلند، معمولاً با بالهای دست نخورده وارد می شوند.

بیشتر پرهای جوان در خلال دوره پرریزی جایگزین پرهای ریخته شده می شوند، اما شماری از آنها در خارج از فصل پرریزی جایگزین می شوند.

هیچ یک از پرهای در حال رشد نباید چیده شوند، زیرا ساقهٔ پرهای در حال رشد پر از خون است و چیدن آنها موجب خونریزی می شود.

به هرحال اگر چنین اتفاقی از روی اشتباه افتاد و خونریزی انجام شد، باید نسبت به بند آوردن خون پر جوان چیده شده اقدام کنید.

هشدار :
در بحث فوق گفته شد که اگر بال چینی درست انجام نشود و زیاد کوتاه چیده شود، هریک از شاهپرهای زیاد کوتاه شده، همانند یک چوب سیخ مانند در زیر بغل پرنده عمل می کنند و موجب ناراحتی یا وارد شدن استرسی به پرنده می شود.

وقتی فرد ناشی چنین عمل کند، پرنده زبان ندارد که ناراحتی خودش را بگوید و چون دایماً این بالهای کوتاه چیده شده موجب آزارش می شود، تلاش می کند که با منقارش این بالهای سیخ مانند و سیخ زننده به بدنش را بکند.

اما چون این شاهپرها ریشه ای بسیار محکم دارند، کندن آنها توسط پرنده به سادگی مقدور نیست.

از طرفی پرنده در تلاش دایم است که این سیخها را از زیر بغلش بکند و خودش را راحت کند.

به هرحال گاه گاه موفق می شود که یکی از آنها را بکند، اما غالباً چون زورش به آنها نمی رسد، سراغ دیگر پرهایش میرود و به کندن آنها مشغول می شود.

لذا بال چینی غلط نیز یکی از عوامل بسیار مهم در عادت کردن پرنده به پرکنی است.

جالب توجه است که اغلب کاسکوهایی که شروع به پرکنی می کنند و آنها را جهت معالجه نزد من می آورند و در این مورد هم بسیاری از مردم خیال میکنند که هر مشکلی از پرنده را باید با دارو برطرف نمود، میبینم که صاحب پرنده یا فردی دیگر بالهای آن را چیده و از قضا زیاد کوتاه کرده و هم طوطی خودش را زشت کرده و هم سبب پرکن شدن آن شده است.

آری! او میگوید، من همه کتابهای کاسکوی شما را خوانده ام و در رسیدگی به آن چنین و چنان می کنم، اما نمیدانم چرا مشغول کندن پرهایش شده است.

بنابراین، دو موضوع فوق در پرکن شدن پرندگان و به خصوص طوطیها کاملاً جدی هستند.

البته عوامل متعدد دیگری نیز وجود دارند که اگر میل دارید از همه آنها مطلع شوید، «بحث مفصل پرکنی» را باید از کتاب «بهداشت، بیماری ها و دامپزشکی کاسکو»، مطالعه فرمایید.

نور خورشید و تاثیر آن در زندگی مرغ مینا

نور خورشید و تاثیر آن در زندگی مرغ مینا

میناها در حالت وحشی روی سطوح پایین درختان جنگلی زندگی می کنند و معمولاً با نور آفتاب بسیار کم در تماس هستند.

در حالت اسارت نیز قدرت تحمل نور مسقتیم آفتاب توسط میناها بسیار اندک است.

برخی از مردم، چون شنیده اند که حمام آفتاب برای انسان مفید است، پرندگان خود را نیز حمام آفتاب می دهند.

اما میناها در قرار گرفتن زیر نور مستقیم و تند آفتاب به مدت بیش از ۳ دقیقه، دچار حالت تشنج می شوند و اگر زود نسبت به معالجه آنها اقدام نشود، میمیرند.

چنانچه قفس مینا از نیمه با یک پارچه پوشیده شود و در آفتاب قرار گیرد، وقتی مینا احساس گرما کند، زیر سایه پارچه میرود.

همچنین اگر میناها در پرنده خانه های داخل حیاط نگهداری شوند، میتوانند به محض احساس گرما به جایی از پرنده خانه بروند که احساس گرما نکنند.

به هرحال چنانچه مینای شما در اثر قرار گرفتن تصادفی در زیر نور آفتاب، گرمازده شد، می توانید از روش مذکور در فصل بیماری ها و ناخوشی ها برای معالجه آن استفاده کنید، اما بدانید که گرمازدگی یک مشکل بسیار جدی است که اگر به موقع اقدام نکنید، ممکن است مینای شما بمیرد.

درجه حرارت مناسب برای میناها میناهایی که به عنوان پرندگان زینتی داخل خانه نگهداری می شوند، معمولاً در معرض تغییرات درجه حرارت محیط قرار نمی گیرند و در شرایط مناسب دمای محیط زندگی شما مشکلی نخواهند داشت.

در برخی از مقالات مربوط به قابلیت تحمل سرما توسط میناها، آورده شده است که میناها پرندگانی نسبتاً مقاوم به سرما هستند و میتوانند دمای ۱۰ درجه سانتیگراد بالای صفر را به خوبی تحمل کنند.

اما واقعیت این است که تحت شرایط سرمای زیاد، میناها به سادگی سرما میخورند و به ذاتالریه دچار می شوند و در گرمای زیاد، گرمازده می شوند.

به هرحال باید توجه داشت که نباید هرگز محل زندگی آنها خیلی سرد یا خیلی گرم باشد.

وقتی میناها در محیط بسیار گرم قرار گیرند، اولین نشانه های گرمازدگی آنها له له زدن و کاهش فعالیت است، همچنین اولین علایم تأثیر استرس سرما روی آنها پف کردگی پرها و کوچک شدن و رنگ پریده شدن یا مایل به آبی شدن گوشواره هاست.

تحت شرایط آب و هوایی معتدل، میناها میتوانند زمستان را در پرنده خانه های داخل فضای باز که دارای دیواره های توری سیمی و فضای سرپوشیده لانه هستند، بگذرانند.

میناها تحت این شرایط بسیار قوی می شوند و میتوانند در مقابل بسیاری از ناخوشی ها مقاومت کنند.

برای عادت دادن میناها به شرایط فضای باز، میتوان در مناطق معتدل، آنها را در اواخر تابستان در فضای باز نگهداشت تا به تدریج در فصل پاییز به محیط سرد عادت کنند و بتوانند زمستان را در پرنده خانه فضای باز بگذرانند.

در برخی نواحی معتدل آمریکا؛ مثل جنوب کالیفرنیا که گاهی در زمستان درجه حرارت هوا به ۵ درجه سانتیگراد زیر صفر میرسد، میناهای عادت داده شده به سرما در فصل پاییز، توانسته اند فصل زمستان را بدون مشکل پشت سر بگذرانند.

به نظر میرسد در شرایط کشور ما که مردم میناها را به صورت تکی و داخل خانه نگهداری می کنند، هرگز مشکل گرما و سرما برای میناها به وجود نخواهد آمد، زیرا درجه حرارت داخل خانه ها هرگز پایین تر از ۱۰ درجه سانتیگراد و بالاتر از ۲۷ درجه سانتیگراد نخواهد بود.

مضاف بر این که میدانیم در خانه هایی که دمای داخل خانه در زمستان با وسایل گرم کننده و در تابستان با وسایل خنک کننده تنظیم می شود، درجه حرارت داخل خانه به طور متوسط در حدود ۲۵ درجه سانتیگراد خواهد بود و میناها نیز همانند سایر پرندگان زینتی با در این دما هیچ مشکلی نخواهند داشت.

در واقع تنها عاملی که ممکن است پرندگان زینتی را در داخل خانه ها در معرض سرما یا گرمای زیاد قرار دهد و آنها را بیمار کند، قرار گرفتن تصادفی آنها در معرض باد سرد کولر در تابستان یا هوای گرم شوفاژ یا فن کوئل است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
71 نظرات
 1. امیر می گوید

  سلام من دانش اموز هستم و اگر مینا بخرم نگهداری ازش وقت گیر و سخت است؟میترسم اگه بخرم و نگهداری ازش سخت باشه و من به درسم نرسم و از خرید پشیمون بشم.اما خیلی پرنده هارو دوست دارم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله باید روزانه چند ساعت وقتتون رو با پرنده بگذرونید
   می تونید این کار رو به دیگر اعضای خانواده مثل مادر و بردار و خواهر بسپارید
   اگر همگی موافق هستند می تونید بخرید.

 2. Yas می گوید

  سلام . پرنده مینای شیش ماهه ای که بال هاش رو چیدن حدود سه چهار انگشت،( به جز‌اون شاه پر اصلی البته) ، چندوقت طول میکشه رشد کنه؟ شنیدم باید کلا بال های چیده شده کنده بشه تا از اول دربیاد و رشد کنه. درحدی که پرنده بتونه مثل پرنده های آزاد و وحشی پرواز کنه.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   فکر نمی کنم
   مدتی صبر کنید رشد میکنه

 3. Alireza می گوید

  سلام.مینا از چند ماهگی باید حمام کنه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سه ماهگی به بعد

 4. Amin می گوید

  سلام خسته نباشین من ۳ روز پیش یه مینا خریدم بعد از اون شخصی که خریدم گفت ۶ ماهشه و دستی من تو این سه روز یه روز داخل اتاقم اینور اونور میشد کمی غذا میخورد بعد خیلی میترسه الان داخل قفسه سمتش میرم دیونه میشه میرع اینور اونور بعد چیکار باید بکنم میخام آروم بشه ممنون میشم کامل بهم توضیح بدین

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید کمی صبور باشید و حرکت هیجانی در مقابل ترسیدن اون انجام ندید ، وقتی میترسه کمتر بهش نزدیک بشین ، چون محیطش عوض شده اینجوری شده
   بعد از مدتی خوب میشه
   تغذیه ی رو بسیار دقت کنید و صبور باشید

 5. امین می گوید

  سلام خسته نباشین من ۳ روز پیش یه مینا خریدم بعد از اون شخصی که خریدم گفت ۶ ماهشه و دستی من تو این سه روز یه روز داخل اتاقم اینور اونور میشد کمی غذا میخورد بعد خیلی میترسه الان داخل قفسه سمتش میرم دیونه میشه میرع اینور اونور بعد چیکار باید بکنم میخام آروم بشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهش کاری نداشته باشید تا دو هفته خودش اروم میشه
   کافیه اب و غذاش رو عوض کنید و چند دقیقه توی اتاقش بشینید ولی بهش کاری نداشته باشید.

 6. samin می گوید

  مرغ مینا ما خیلی جیغ میزنه و ناخون هاش خیلی بلنده و پاها خیلی فلسی شده باید چیکار کنیم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ببینید چه چیزی در محیط هستش که باعث ازار و اذیت میشه
   شاید هم از چیزی یا کسی ترسیده
   ناخن ها رو با کمک یک پرورش دهنده معتبر مرغ مینا بزنید

 7. arya می گوید

  سلام عزیز من ی مرغ مینا خریدم حدود فکر کنم ۶ یا ۷ ماهشه ۴ روزه خریدمش بعد از صب تا ساعت ۴و۵ سر و صدا میکنه خوشحاله بعد ساعت ۵ فقط میخوابه حرف نمیزنه مشکل داره؟ و بعدی اینکه خیلی خیار دوست داره بهش خیار بدم یا قطع کنم براش ضرر داره؟ از قفسش ولش میونه خیلی خوشحاله این ور اون ور میره ولی حرف نمیزنه از ساعت ۵ بعد از صبح تا ساعت ۵ سرو صدا میکنه خوشحاله بعدش نمیدونم چی میشه و مسعله دوم اینکه حموم نمیره مجبورم با اسپری آب گرم و سشوار تمیزش کنم آیا ضرر داره و اگه ضرر داره چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید خوابش میاد اجازه بدید بخوابه
   یک پارچه سیاه و نازک پیدا کنید زمانی که مینا خوابش میاد روی قفس بکشید.
   بهش مولتی ویتامین بدید تا بدنش قوی بشه
   از داروخانه دامپزشکی می تونید تهیه کنید.
   برای حمامش همین مورد خوبه فقط نذارید سرما بخوره

 8. مهدی می گوید

  من یه مرغ مینای نر دارم هر چند وقت یکبار سرگیجه میگیره مثلا ۲ روز هیچی نیست یه دفعه به مدت ۱۰ ثانیه این اتفاق میوفته سرش عقب جلو میشه به اندازه ۱ سانتی متر
  حتی دکترهم بردمش مدفوعشو چک کرد هیچی نبود فقط ب کمپلکس و کلسیم داد اما بازهم این مشکل پیش اومد
  از نظر ظاهری هم چک کرد هیچ مشکلی نداره
  احتمال داره نیوکاسل باشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید تیک عصبی باشه
   مولتی ویتامین و داروها رو مرتب بهش بدید شاید در اینده خوب شد

 9. حنانه می گوید

  سلام مینای من الان که فصل پاییز هست زیاد میخوابه من خیلی نگرانشم من واقعا نمیدونم چیکار کنم بنظرتون افسرده شده؟الان ۴ سالشه لطفا اگر اطلاعاتی دارید کمکم کنید ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهش مولتی ویتامین کافی بدید
   تغذیه رو بیشتر کنید
   دمای اتاق رو بالا ببرید.
   و در صورت ادامه وضعیت به دامپزشک مراجعه شود.

 10. Khadije می گوید

  سلام شب خوش
  حدودایک سال ونیمه که یک مینا خریدیم ازاول هم غذاشو نمیخورد بردیم پیش دامپزشک یک سری غذا داد ولی اونارو هم نمیخورد یک مدت نان وبیسکویت میخورد الان چند روزیست که خیلی کم از اون غذاها میخوره ویک سره داد میزنه غذای دیگه میخواد نمیدونم باید چیکارکنم خیلی دلم براش میسوزه که نمیتونه تو طبیعت باشه تاغذاهای خودش رو بخوره بایدچیکارکنم ؟لطفا راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهش تخم مرغ اب پز بدید
   سینه مرغ اب پز شده بدید
   کرم خاکی بدید
   پلت مخصوص بدید

 11. سیاوش می گوید

  سلام سلطان خسته نباشی من یه جفت مینادارم که اینها اصلا جفت نمیشن قفسشونم بزرگه رفتم لونه گرفتم داخلش پوشال ریختم توپ وشیطونک انداختم داخلش هم میرن ولی اصلا جفت گیری نمیکنن نمیدونم چرا ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام عزیز دل
   چند سالشون هست ؟ مرغ مینا غالبا تو ۲ سالگی به فکر جفت گیری میفته ! شرایط تغذیه رو هم براشون فراهم کن ، بهتره به جای لونه ی معمولی از لونه ای استفاده کنی که شبیه کنده ی درخت باشه !

 12. رضاعلی اکبری می گوید

  سلام من یه مینای ۹ ماهگی نر و۲ سالگی ماده دارم که تازه خریدمش ولی اینها باهم دعوا میکنن و جفت گیری نمیکنن…صاحب قبلی مینا میگفت این تاهالا بدون نطفه چهارتا تخم گذاشته… آیا امکان جفتگیری وتولید مثل هستوچه مدت زمان میبرد تا اینها دعوانکنند

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوب سن نر مناسب نیست و باید ۲ سال به بالا باشه
   بدون نطفه که تخم میزارن مشکلی نداره ، بدون جفت گیری هست این تخم ها !
   شرایط نگهداری و جوجه گیری از این پرنده فرق داره ، باید محیطی باشه که قفس ارتفاع بلندی داشته باشه ، کنده ی درخت باشه داخلش که داخل اون تخم گذاری کنه و همینطور سن پرنده ها مناسب باشه

 13. رضا می گوید

  سلام ببخشید من یه مرغ مینا دارم که حدود ۸ ماهشه نر هست یه دونه هم ماده خریدم که ۲ ساله هست امکان جفت گیری هست؟؟؟؟؟ راستی اینها باهم دعوا میکنن چیکار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نر به سن مناسب نرسیده
   برای جفتگیری صحیح این پرنده باید یک قفس بلند و بزرگ داشته باشید و یه کنده درخت داخلش قرار بدید که دارای محفظه ای برای لانه سازی داشته باشه
   میتونید داخل یک اتاق هم این شرایط رو بوجود بیارید به شرطی که دو تا پرنده همیشه داخل اون اتاق باشن و قفسی در کار نباشه

 14. Prt می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  نزدیکه یک ماهه ک توی خونه جاب جایی داشتیم و الان یک هفتس ک مینای من خوابش خیلی زیاد شده و دیگ شنا و اب بازیرو دوست داره پرای سرش یکم ریخته بود ک الان داره درمیاد من فک میکنم ب خاطر جاب جایی افسرده شده
  الان دارم ی قطرس استفاده میکنم
  به نظر شما مشکلش چیه؟
  تقضیش خوبه ولی خیلی غذای خونگی میخوره ک دیگ بهش ندادم الان دو روزه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پرنده رو گرسنه نگه ندارید.
   غذاهای مورد علاقه رو بهش بدید
   از داروهای تقویتی با مشورت دامپزشک استفاده کنید.

 15. محمد حسین می گوید

  سلام مرغ مینا ی من تقریبا ۴ ماهشه از قفسش خوشش نمیاد یعنی تقریبا کوچیکه میخواستم بدونم اندازه قفس باید چه قدری باشه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا قفس های ۱۰۰ در ۵۰ در ۵۰ مناسب هستند.

 16. Cifop می گوید

  سلام
  من شبا خیلی دیر میخوابم آدمی نیستم که سر شب یا ساعت ۱۰ ۱۱ خوابم ببره از طرفی یه مرغ مینا دارم که نگران ساعت خوابش شدم اشکال نداره رو قفسش ملافه بکشم ؟؟؟؟ ناراحت نمیشه یا اذیت؟؟؟ که اینجوری تاریک بشه بخوابه تو اتاقمم سر صدا زیاد نیس که بترسه برقا رو هم خاموش میکنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   می تونید سر ساعت مشخص پارچه ای ضخیم رو روی قفسش بکشید تا بخوابه و صبح در یک ساعت مشخص پارچه رو بردارید.
   اگر می خواهید پرنده رو سخنگو کنید حتما صبح بخیر و شب بخیر بهش بگید.

 17. ناشناس می گوید

  سلام ببخشید اگر مرغ مینا در طول روز آب باری نکنه کاری میشه ؟؟؟
  و اینکه اگر قفسش زنگ بزنه چی؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید به دلیل سرد بودن اب یا هوای اتاق اب بازی نمی کند، حتما باید دمای اب ظرف و دمای اتاق رو بالا ببرید.
   اگر از قفس استیل استفاده کنید زنگ نمی زند.

 18. مرتضی می گوید

  سلام خسته نباشیدمن دوتامرغ مینادارم ازوقتی ۳ روزه بودن نگهشون میدارم یعنی ازاول شهریورعلاقه زیادی بهم دارن دوروزگذاشتمشون توخونه رفتم وقتی اومدم خیلی لاغرشده بودن غذاشونم خیلی کم خورده بودن دیروزهم یکیشون پلاستیک خورده بوداوردش بالاالانم حالش خوبه به نظرشمابراش مشکلی پیش میادبعدبابام اعتیادداره ایناهم توهمون اتاق هستن بنظرتون اوناهم معتادمیشن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تغذیشون چی هست ؟
   طیور به طور کلی دارای سیستم تنفسی خیلی حساسی هستن ، وجود دود در محل نگهداری باعث اسیب به اونها خواهد شد

 19. کوثر حسینی می گوید

  منم مینام حرف نمی زنی نمی دونم چرا. ؟! الان دو ماهش یعنی چند سالش هست

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به پست زیر مراجعه کنید :
   سخنگو کردن مرغ مینا
   باید به صورت رخ به رخ بهش یاد بدید ، خودش به خودی خود نمیتونه صحبت بکنه ، باید یادبگیره

 20. محمد می گوید

  سلام !
  مینا من نوک زبانش چاک شده اما نمی‌دانم چرا از روزی که نوک زبانش چاک شده دیگی با آن روزهای که سروصدا میکرد و حرف میزد نیست و نیز صداش بلند نمیشی ،میشی بگوین باش چی کنم رهنمایی کنید لطفأ

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید ببریدش دامپزشک تا معاینه بکندش
   نمیشه از دور چیزی گفت
   به امکان زیاد به جای تیزی زده
   باید درمان بشه و انتی بیوتیک بگیره تا احیانا عفونت نکنه

 21. نگار می گوید

  ادمین محترم زخم پای مرغ مینای من مثل دو تا جوش قرمز هست صبح که بیدار میشم کمه اما رو به شب دوبار قرمزی بیشتر میشه.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید که چیکار کنم و به نجاری بگم چه جنس چوبی بهم بده که مناسب پای مینا باشه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در مورد جنس چوب فرقی نداره ، فقط باید صیقل بخوره که تیزیش نره تو پای پرنده

   در مورد زخم پا هم ، خوب طبیعی نیست ، ببینید پاشو جای داغی نمیزاره ؟ اگه ادامه دار باشه باید ببرید دامپزشک ، یکم بهش مولتی ویتامین بزنه مشکلش حل میشه

 22. کتایون می گوید

  سلام مینای من ناخنش خیلی بلندشودچکارش کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه خودتون بلدید کوتاهش کنید در غیر این صورت ببرید پیش دامپزشک حیوانات خانگی
   در کوتاه کردن ناخن طیور باید توجه ویژه ای داشته باشید چون قسمتی با عنوان سلول خونی داخل ناخن هست ، باید قبل از اون ناخنگیری بشه ، اگه اون قسمت برش داده بشه درد بسیاری داره و ممکنه عفونت کنه ، این مورد بسیار مهمه
   برش باید کج باشه به طوری که در نشستن و … پرنده اختلال ایجاد نکنه

 23. نگار می گوید

  سلام-وقتتون بخیر
  من دو سه ماهی میشه که مرغ مینا دارم چند روزی میشه که روی یه پا وایمیسته راستش از لحاظ تمیزی کف قفس روزی دو بار هم تمیز میکنم آخه علاقه زیادی بهش دارم ولی چوبی که مرغ مینا روش می شینه جنسش خوب نیست هر کجا گشتم پیدا نکردم میشه یه راهنمایی کنید که چطور و از کجا چوب مناسب پیدا کنم؟در ضمن از موقعی که پاهاش بالا میگیره با آب و صابون می شورم و پماد تتراسیکلین می زنم.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   چوب رو میتونید از چوب بری ها هم بگیرید به شرطی که قبلش طرح قرار گرفتنش داخل قفس رو کشیده باشید
   صابون نزنید بهتره چون ممکنه حساسیت بده
   دلیل اینکه پاهاش رو بالا میگیره میدونید ؟ زخمی وجود داره ته پاش ؟ سوختگی یا ضرب خوردگی ؟

 24. ژیلا می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  شاید سوالم براتون مسخره باشه ولی واقعا یکی از فکرایی هست که باهاش درگیرم از وقتی که مرغ مینایی از طرف دوستم هدیه گرفتم ۰ چون هیچ وقت پرنده نداشتم بهش فکر نکرده بودم ۰ میخوام بدونم مرغ مینا از بودن تو قفس و اینکه آزاد نیست زجر نمیکشه یا غصه نمیخوره ؟ چون من به جای اون همش غصه میخورم و فکر میکنم تو عذابه ۰ممنون میشم جواب بدید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله آزار میبینه ، مرغ مینا پرنده ی شلوغی هست و اگه بیش از حد قفس نگهداری بشه حالت تهاجمی پیدا میکنه و دیگه درس نمیشه
   بهتره گاها قفسش رو باز کنید تا تو خونه بچرخه، البته پنجره بسته باشه چون سریعا فرار میکنه !
   ما که تو قفسیم داریم زجر میکشیم چه برسه به ی پرنده ی بیچاره که بال پروازم داره !

 25. طاها می گوید

  سلام خدمت شما
  مرغ مینای من تقریبا ۳ ماهه است
  اول اینکه از کی شروع به صحبت میکنه؟
  دوم اینکه جدیدا دستم رو که داخل قفس میکنم ، بال بال میزنه و خودش رو به قفس میزنه میخوام بدونم چه چیزی باعث این رفتارش میشه
  ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   قرار نیست خودش شروع کنه به صحبت کردن
   شما باید یادش بدید و الان هم سن مناسبی برای یاد دهیش هست
   این مورد که خودشو به قفس میزنه به خاطر اینه که ترسیده ، بهتره کمتر تو قفس نگهدارید تا اینکه پرنده زیاد خودشو نزنه به قفس، اگه اینجوری ادامه دار باشه کارش باعث خشن شدنش خواهد شد

 26. Khadije می گوید

  سلام ببخشید ایا باید جفت داشته باشه یانه نیازی نیست جفت داشته باشه؟درصورت نیاز چطور جفت انتخاب کنیم براش؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه نیازی نیست ، انتخاب خودتون هست ، اگر هم خواستید جفت براش بگیرید باید هم سن خودش بگیرید ، مدتی در قفسی کنار خودش نگهدارید ، بعد از مدتی اجازه بدید که وارد یه قفس شن
   از طرفی برای جفت گیری و نگهداری در یک قفس هم نیاز به یک قفس بزرگ با ارتفاع زیاد دارید
   قفس های معمولی جواب نمیده

 27. Khadije می گوید

  سلام ممنون که راهنمایی کردین
  بنده خسته نشدم چون شدیدا احساس تنهایی میکنه فکر کردم بهتره براش اگه اذیت بشه این کارو نمیکنم ممنونم ازتون

  1. ادمین می گوید

   درود بر شما
   پیش خودتون باشه حتما بهتره

 28. Khadije می گوید

  سلام روز به خیر
  مینای ما حدودا ۲سالشه حدود ۱۴ماهه که پیش ماست وقتی خریدیم متوجه نشدیم شاپرهای مینا رو ازته کندن به لطف خدا داره در میاد ولی رشدش خیلی کمه،از اول هم عادت داشت بیشتر از غذاهای خونگی بخوره ولی با تلاش زیاد تونستیم بیشتر غذاهارو حذف کنیم مشکل اینحاست میخواد پرواز کنه نمیتونه چیکار کنیم بالش تقویت بشه؟بعدشم میخواهیم تو باع پرندگان ازادش کنیم به نظر شما میتونه راحت زندگی کنه ؟فوق العاده دستیه شرمنده بابت زیادی متن ممنون از لطفتون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهتره از غذاهای مخصوص مینا بهش بدید تا ویتامین های لازم رو دریافت کنه و رشدش درست بشه
   غذاهای خونگی فاقد ویتامین های لازم هستن و در رشدش تاثیر مثبتی نخواهند گذاشت
   خیر ، نباید چنین ظلمی در حق پرنده بکنید ! باغ پرندگان که پرنده هاشون ازاد نیستن هر جا برن ! قفس دارن ! اونها هم در شرایط بسیار بدی نگهداری میشن
   اگه پرنده رو آزاد کنید کمتر از چند ماه عمر خواهد کرد
   بزرگترین مشکل اینکه که بیشتر افراد انتظار دارن پت های خانگی براشون اسباب بازی باشن و بعئد یه مدت که ازش خسته شدن میخوان ردش کنن بره ! در حالی که اونها هم عاطفه دارن و میفهمن ! مخصوص مرغ مینا که بسیار باهوش هست ! پس قبل از اقدام به نگهداری هر موجود زنده ای ، ببینید واقعا ظرفیت نگهداریش رو داری یا نه بعد اقدام کنید . جز این باشه مسئول مرگ پرنده با شماست (دادگاه نداره ها ! تو دادگاه دل خود آدم، محکوم میشه)

 29. هلنا می گوید

  چیکار کنم مرغ مینا تخم بگذار

  1. ادمین می گوید

   سلام
   جفت داره ؟

 30. عاطفه می گوید

  سلام مرغ مینای من تقریبا سه هفتشه و پروبالاش تقریبا کامل درومده
  برای غذا از بسته های دونه پارس اسفتاده میکنم و به شکل خمیر بهش میدم
  ولی دوبارب از نون و اب به شکل خمیدپر بهش دادم و مدفوعش شل شده اسهال ماننده
  کمی نگران هستم لطفا میشه راهنمایی کنید

 31. ایلیا می گوید

  سلام من وقتی جوجه مینارو خریدم اصلا پر نداشت و نوزاد بود الان یک ماهش شده همه‌ی پر و بالش در اومده ب جز پشت سرش (اندازه یه نخود ) زیر بال هاشم هنوز کامل نیس این طبیعیه ؟بزرگتر بشه پراش درمیاد یا داروی چیزی میخواد؟

 32. ابوالفضل می گوید

  سلام خسته نباشین من یه جوجه مینا دارم یک ماهشه تقریبا تو قفس واینمیسه همش خودشو میزنه ب قفس اگ قفسشم یکم کوچیکه اگ بزرگ تر براش بگیرم وایمیسه ؟چطوری عادتش بدم تو قفس بمونه ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه این شرایط ادامه داشته باشه پرندتون خوی وحشی خواهد گرفت
   کمی ازادش بزارید تا داخل خونه بچرخه
   قفس رو هم بزرگتر براش در نظر بگیرید
   کنار قفس هم رفتید نزنید به بدنه ی قفس !
   پست های زیر رو هم کامل مطالعه کنید تا با شرایط نگهداری و پرورش این پرنده به طور کامل اشنا بشید :
   نگهداری مرغ مینا
   تغذیه مرغ مینا

 33. روزه زنگنه می گوید

  سلام وقت همگی بخیر
  من یه جوجه مینا گرفتم که بیچاره زبون بسته خیلی هم باهوشه اما من چون مصرف کننده هستم در کنار اون مصرف میکردم و باعث میشد که پرتده دچار توهم بشه و بعد که از قفس میاوردمش بیرون مثل ادمای نعشه و توهمی رفتار میکته مثلا با سایه خودش درگیر میشه و یا مدام در حال دنبال کردن چیزیه که اصلا وجود نداره بعد میبینم ی لحظه می ایسته و فقط به سقف نگاه میکنه بعد از چند دقیقه میاد سراغم نوک میزنه به گوشی که یعنی بزار اهنگ بخونه خلاصه منم اهنگ میزارم واسش که میاد روی کتفم میشینه سروشو بالا رو به سقف میگیره و چشماشو میبنده و شروع میکنه تا یکساعت هم اگه من گوشیو خاموش نکنم اون همراه اهنگ میخونه البته متظورم اینه که از خودش ی صداهای عجیب و غریب در میاره که معلومه با نت اهنگ خودس رو سازگار میکنه حقیقتا من هم از این کار خوشم میاد و هی بیشتر دودگیزش میکنم اما شب که میخام بخوابم عذاب وجدان سختی میاد سراغم الانم میترسم اگه جلوش مثرف نکنم بیچاره خماری بکشه لطفا بگید چیکار میشه کرد

  1. chicken-admin می گوید

   سلام
   عزیز دل به خودتون رحم نمیکنید به این پرنده ی بیچاره رحم کنید
   دود به طور کلی برای پرنده ها بسیار مضر هست و سبب اسیب های بسیاری در ریه ی اونها میشه چون به طور کلی پرنده ها دارای ریه های بسیار حساسی هستن
   لطفا سریعتر این کار رو ترک کنید تا آسیب جدی به پرنده وارد نشده

 34. فرشته می گوید

  مرغ مینای من یک ماهه هست امروز کمی بهش گوشت شتر مرغ دادم یه کم کسل هست رنگ مد فوعش هم سفید ویه کم ابکی شده عیب نداره؟؟؟لطفا راهنمایی کنید

 35. حبیب الله می گوید

  سلام مرغ مینای من تقریبا دو ماهه شده وقتی تو قفس هست خودش رو به قفس میزنه، نوک هاش رو زخمی کرده نمیدونم چیکار کنم تا به قفسش عادت کنه

 36. علی رضاابراهیمی می گوید

  مطالبتان بی نهایت مفیدبود. ممنون و متشکرم..
  ابراهیمی.

  1. ایمان نظری می گوید

   موفق باشید

 37. احسان می گوید

  سلام
  عدای مخصوص بسته بندی براش گرفتم
  اده روز بود ، اول به صورت خمیر بهش میدادیم
  از یک ماهگی به صورت دونه وخشک بهش میدم .اشکال نداره

  1. ایمان نظری می گوید

   نه مشکلی نیس

 38. ابولفضل می گوید

  سلام مرغ مینای من وقتی خود را تو اینه می بیند خوشحال نمی شود باید چی کار کنم البته خوب یکی از چشمانش هم کور است شاید برای همین باشد یا نه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.