حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

روش نگهداری و پرورش بلبل خرما در خانه

نگهداری بلبل خرما

نگهداری پرنده در منزل یکی از خواسته های ایرانیان میباشد اما به دلیل آپارتمان نشینی نگهداری این نوع پرنده زیبا و خوش صدا رونق کمتری گرفته است. زیرا در محیط خانه نگهداری این پرنده سخت میباشد. بلبل خرما در مناطق جنوبی کشور به صورت فراوان یافت میشود زیرا بیشتر تغذیه این نوع پرنده از شیره خرما و افت درختان میباشد در این مقاله روش نگهداری اصولی بلبل خرما از تغذیه تا محل نگهداری را ذکر میکنیم.

نگهداری و پرورش بلبل خرما در خانه نسبت به سایر پرندگان نیاز به حوصله و دقت زیادی میباشد زیرا این پرنده بسیار حساس بوده و برای نگهداری داری باید به صومرت چند تایی یا جفت نگهداری شود.

مشخصات کلی بلبل خرما

اندازه تقریبی این پرنده حدود ۱۵ الی ۱۹ سانتی متر بوده و در بعضی از مواقع تا ۲۳ سانتیمتر میرسد و قدری کوچک از بلبل بزرگ میباشد. این گنجشک سر و گلوی سیاهی دارد و در قسمت گونه ناحیه سفید رنگی دارد. سطح پشتی این پرنده قهوه ای روشن بوده و قسمت شکم آن خاکستری چرک است و این رنگ ها مشخصات ظاهری بلبل خرما میباشد. طبق تجربه ها صدا و آواز قناری از تمامی پرنده ها زیباتر بوده و بعد از قناری بلبل خرما تن صدا زیباتری دارد. بلبل خرما بیشتر در طبیعت ، باغات و جاهای پر درخت زندگی میکند.

شرایط مهم نگهداری بلبل خرما در خانه

انتخاب قفس و محل قرار دادن قفس

نگهداری بلبل خرما در منزل نیاز به قفس نسبتا بزرگی دارد زیرا این گونه از پرنده ها تمایل زیادی به پرواز کردن دارند و اگر محیط قفس کوچگ باشد موجب برخورد پرنده به قفس میشود و آسیب های شدیدی را به دنبال دارد. به دلیل کوچک بودن سر پرنده سعی کنید فاصله بین میله ها را کوچک انتخاب کنید تا سر برنده از بین میله ها رد نشود. حتما قفس پرنده را یکبار در روز تمیز کنید و حتما در داخل قفس ظرف آب قرار دهید تا پرنده در هنگا حمام از آب استفاده کند.

محل نگهداری بلبل باید به صورت معتدل باشد و از برخورد نورخورشید بهره ببرد حتما در نظر داشته باشید از نگهداری بلبل در مقابل کولر و بخاری اجتناب کنید. حتی قفس پرنده را با ارتفاع بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ سانتی متر از از سطح زمین نصب کنید. اگر محل نگهداری بلبل خرما را بالکن در نظر گرفته اید حتما با استفاده از پوشش جلوی باد و سرما را بگیرید. حتما از پرنده مراقبت کنید و اجازه نزدیک شدن گربه به قفس و بلبل را ندهید. بلبل ها به دلیل حساس بودن زیاد محیط پر گل و گیاه را دوست دارند پس محیط را با استفاده از گل و گیاه تزئین کنید.

نگهداری بلبل خرما

تغذیه درست و اصولی

مهمترین نکته در نگهداری و پرورش بلبل خرما در منزل رسیدگی کامل به تغذیه این پرنده میباشد. بسیار از افراد که از این پرنده در منزل استفاده میکنند به دلیل عدم آگاهی از تغذیه بلبل خرما باعث مرگ این پرنده میشوند. مهمترین غذا این پرنده خرما ، حشرات و کرم ها میباشد به همین دلیل به بلبل خرما معروف است. به همین دلیل بهترین تغذیه برای بلبل در منزل خرمای له شده میباشد حتی میتوانید از میوه های شیرین مثل انگور ، توت استفاده کنید. حتی هفته ای دو یا سه بار آرد نخودچی را با آب مخلوط کنید و به صورت گلوله های کوچک در بیاورید و به عنوان غذا به پرنده بدهید. حتی میتوانید دادن گوشت نرم چرخ کرده در هفته برای بلبل واجب است زیرا نیاز به پروتئین در این گونه از بلبل ها مهم میباشد و باعث میشود آواز بسیار آنها دلنشین تر باشد.

سایر نکات در مورد نگهداری از بلبل خرما

  1. سعی کنید قفس بلبل بصورت بزرگ باشد و حتما بلبل خرما را به صورت چند تایی و یا جفتی نگهداری کنید.
  2. وسایل داخل قفس مثل ظرف آب ، ظرف غذا و خود قفس را حتما یک روز در میان تمیز کرده و ضد عفونی کنید و در صورت امکان هر شش ماه یکبار ظرف های داخل قفس را تعویض کنید.
  3. حتما در داخل قفس از چندین نشیمنگاه استفاده کنید.
  4. قفس پرنده را دور از دسترس کودکان نگهداری کرده و از وارد کردن ضربه به قفس خودداری کنید و تا حد امکان قفس را در محیط های پر سروصدا نصب نکنید.
  5. در هنگام شب به هیچ عنوان از روشن کردن چراغ و نور در داخل قفس خودداری کنید و اجازه دهید بلبل خرما به شب عادت کند.
  6. اگر در داخل قفس از بلبل بالغ استفاده میکنید حتما قفس را با پارچه سفید بپوشانید تا به داخل قفس عادت کنید و باعث نشود به خود آسیب برساند.
علی بلاقی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.