حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

پرنده ای به نام طوطی سبز

طوطی-سبز

پرنده ای به نام طوطی سبز طوطی

طوطی-سبز

پرنده ای به نام طوطی سبز طوطی

پرنده ای به نام طوطی سبز طوطی : سبز یکی از پر طرفداران طوطی در بین پرورش دهندگان ایرانی است. در بین فارسی زبانان دو نوع طوطی سبز رایج و متداول است که نوع اول را «طوطی سبز بزرگ» یا «شاه طوطی» می نامند و نوع دوم را «طوطی سبز کوچک» یا «طوطی ملنگو» می نامند.

شاه طوطی را در زبان انگلیسی «پاراکیت اسکندر» و در زبان ترکی استانبولی «اسکندر پاپاگانی» و در زبان آلمانی «الکساندر زتیچ» و در زبان فرانسوی «پروچ الکساندر» ” می نامند و در زبان عربی به آن «ببغاء الکسندرینا» گویند.

شاه طوطی قادر است که به طور محدود تقلید صدا کند و شاید یکی از قدیمی ترین گونه های طوطی باشد که آدمی را با قدرت تقلید صدا توسط پرندگان آشنا کرده باشد و شاید آدمی برای اولین بار از طریق رفتارهای این طوطی متوجه شده باشد که برخی از پرندگان قادر به تقلید صدا می باشند. رنگ سبز خوش رنگ و حلقه مشکی و سرخ دور گردن در طوطی نر و دم بلند و زیبای آن باعث توجه آدمی به آن شده است.

به احتمال زیاد این پرنده برای اولین بار در هندوستان اهلی شده است و بعدها گونه اهلی آن توسط بازرگانان و برخی دریانوردان و یا پادشاهان و امرا به جاهای مختلف جهان برده شده است.

سهولت نگهداری و توقع اندک پرنده و زاد و ولد و تکثیر آسان و قدرت سازگاری آن با محیطهای آب و هوایی مختلف باعث شده است که پرورش آن در سرتاسر جهان رایج و متداول شود. نوع دوم «طوطی سبز کوچک» است که در زبان عامیانه به آن طوطی ملنگو می گویند.

طوطی ملنگو را در زبان انگلیسی «پاراکیت گردن حلقه ای» و «پاراکیت گردن حلقه ای صورتی» و در زبان ترکی استانبولی «یشیل پاپاگانی» و در زبان آلمانی «هالس باند زتیچ» و در زبان فرانسوی «پروچ کوللر» و در زبان عربی «ببغاء الدره المطوق » گویند.

این طوطی نیز طرفداران بسیاری دارد و از لحاظ جثه و اندازه کمی کوچکتر از شاه طوطی است و برخلاف شاه طوطی، فاقد لکه سرخ روی لبه بالا است و از جهت قیمت نیز ارزان تر از شاه طوطی می باشد، به طوری که قیمت شاه طوطی تقریباً سه برابر قیمت طوطی ملنگو می باشد. شاه طوطی در برخی از منابع فارسی به نام «پاراکیت بزرگ اسکندر» و طوطی ملنگو به نام «پاراکیت کوچک اسکندر» نیز نامیده شده اند.

طوطی سبز منقاری قوی دارد و می تواند گازهای دردناکی بگیرد، لذا در هنگام بیرون آوردن و تفریح با آن باید مواظب گازهای آن بود و توصیه نمی شود که این پرنده در دسترس کودکان خردسال باشد زیرا که دیده شده علی رغم اهلی و دست آموز شدن پرنده، باز هم اقدام به گاز گرفتن نموده است.

البته قابل ذکر است که شاه طوطی رفتاری آرام داشته و برخلاف طوطی ملنگو حالت تهاجمی ندارد و چنانچه اهلی شود می تواند با تمامی افراد خانواده ارتباط برقرار نموده و از قفس بیرون آمده و بر روی دست و یا شانه صاحبش نشسته و مشغول تماشای تلویزیون گردد. این رفتار آرام و معتدل می تواند باعث جذب کودکان به این نوع طوطی شده و آنان را شاد نماید.

شاه طوطی و یا طوطی ملنگوی اهلی شده را می توان در طول روز بر روی نشیمنگاه چوبی و یا فلزی گذاشته و با دست به آن غذا داد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که طوطی سبز عمری طولانی دارد و برخی از پرورش دهندگان معتقدند که شاه طوطی می تواند بین بیست و پنج تا سی و پنج سال عمر کند و حتی برخی معتقدند که این پرنده تا چهل سال عمر می کند.

اما در خصوص طول عمر طوطی ملنگو باید گفت که مدت عمر آن کمی کمتر از شاه طوطی بوده و می تواند بین پانزده سال تا بیست و پنج سال عمر کند.

به هر حال باید توجه داشت که طول عمر پرنده ارتباط مستقیمی با روش نگهداری پرنده داشته و هر چه پرنده در محیط آرام و بهداشتی با غذای کافی و مناسب زندگی کند امکان طول عمر ان بیشتر و بیشتر می شود. طوطی سبز قدرت سازگاری خوبی با محیط داشته و می تواند به آب و هوای اماکن مختلف عادت نماید.

این پرنده تا حدودی قدرت تحمل هوای دسرد و باعث شود تا پرنده را برای مدت طولانی در هوای سرد و یا هوای گرم قرار دارد. این طوطی به کشورهای سردسیر اروپایی و همچنین به کشورهای گرمسیر ناحیه خلیج فارس برده شده و توانسته است به خوبی خود را با آب و هوای متفاوت این مناطق سازگار نماید. در کشور ما نیز پرورش و نگهداری این نوع طوطی در همه استانهای کشور رایج و متداول است.

برخی از کشورها خرید و فروش شاه طوطی را ممنوع اعلام کرده اند اما در حقیقت خرید و فروش این پرنده در کشورهای منشا یعنی هند و پاکستان در روز روشن و بدون هیچ ممانعتی در بازار پرندگان صورت می گیرد. همچنین در کشور  ما نیز ممنوعیتی برای خرید و فروش این پرندگان وجود ندارد و روزانه صدها قطعه از آن در فروشگاههای پرندگان زینتی خرید و فروش می شود.

در کشور پاکستان، دولت محلی ایالت پنجاب به دلیل کاهش بیش از حد و منقرض شدن شاه طوطی و طوطی ملنگو در این ایالت، تصمیمات جدیدی در زمینه محدودیت خرید و فروش آن گرفته است که ظاهراً هنوز به مرحله اجرا نیامده است.

در طبیعت شاه طوطی بر خلاف طوطی ملنگو در مناطق مرطوب زندگی می کند. این پرندگان بسیار محتاط بوده و تلاش می کنند که تا حد امکان دور از مناطق مسکونی زندگی کنند. البته در برخی موارد به علت وجود منابع غذایی ناچار می – شوند که به مناطق محل سکونت انسان نزدیک شوند.

شاه طوطی پرندهای اجتماعی است که معمولاً در گلههای هشت تا بیست تایی دیده می شود. البته در فصل تولید مثل، آن ها جفت جفت شده و هر جفت از آنان لانه ای برای خود بر می گزینند و پس از پایان فصل تولید مثل دوباره گرد هم میآیند و گله های بزرگی ایجاد می کنند که شبها بر روی شاخههای درختان نشسته و گاهی اوقات تعداد آنها به صدها پرنده بالغ می شود.

درباره-طوطی-سبز

رده بندی علمی طوطی سبز

رده بندی علمی مرغ عشق
سلسله حیوانات  Animal
شاخه مهره داران Verterbrata
رده پرندگان Aves
راسته طوطی سانان Psittaciformes

تیره طوطیان  Psittacidae
جنس طوطی Psittacula

گونه طوطی سبز بزرگ Psittacula eupartia

گونه طوطی سبز کوچک Psittacula krameri

طوطی ها خانواده بزرگی از پرندگان رنگین و خوش رنگ می باشند. این پرندگان هستند و به راحتی اهلی می شوند و برخی از گونههای آنان قدرت تقلید صدا دارند. طوطی ها ممکن است از ۸ سانتی متر تا ۹۱ سانتیمتر طول داشته باشند.

طوطی ها بیشتر رنگی روشن و منقاری خمیده دارند. آنها پر سر و صدا و اجتماعی هستند که عمدتاً در مناطق جنگلی پست یا بلند کوهستانی به سر میبرند. برخی از طوطیها در بیشهزارها و برخی در نواحی خشک زندگی می کنند. در حدود ۳۱۵ گونه طوطی وجود دارد که در حدود نصف آنها در آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی و آفریقا یافت میشوند.

خوراک بیشتر طوطی ها شامل نیوزلند کرم و حشره نوزاد می خورند. همه طوطی های ماده تخمهای گرد سفید می گذارند ۹ در سوراخ ها ۹ شکاف درختان یا زمینی یا شکاف صخره ها تخم گذاری کرده و روی تخم میخوابند. طوطی ها به آب و هوای گرم و هوای تازه و خوراک کافی نیاز دارند. شاه طوطی و طوطی ملنگو یکی از گونه های جنسی طوطی و بومی هندوستان می باشد و رنگ آن سبز همراه با طوقی مشکی در ناحیه گردن است که این طوق در پرنده ماده دیده نمی شود.

خوراک شان بیشتر میوه جات و دانه گیاهی و مغز دار به همراه مواد فیبردار می باشد. شاه طوطی در هندوستان در اطراف شهر حیدر آباد و ایالت آندراپرادش دیده می شود. این پرنده همچنین در

سریلانکا و برخی از مناطق جنوب شرق آسیا نظیر برمه و جزیره آندامان دریای شده است. طوطی ملنگو نیز در شبه قاره هند، نپال، افغانستان، سریلانکا، پاکستان , بنگلادش دیده می شود. پرورش این طوطی امروزه علاوه بر ایران در عربستان سعودی، امارات عربی متحده و سلطان نشین عمان و همچنین هنگ کونگ، سنگاپور و ایالات متحده آمریکا رایج و متداول است.

این پرنده همچنین در کشور مصر پرورش داده می شود و گله هایی از این پرنده در اطراف دانشگاه قاهره و پارک اورامان که دارای درختان بلند زیادی است دیده می شود. البته یک گونه از طوطی ملنگو نیز در آفریقا وجود دارد که به طوطی ملنگوی آفریقایی معروف است.

در بسیاری از کشورهای اروپایی طوطی سبز را در پاسیو نگهداری می کنند. انها پرندگانی کم توقع اند و برخی از انواع شان در رنگهای زرد و آبی و خاکستری و سفید پرورش یافته اند.

تاریخچه-طوطی-سبز

تاریخچه پرورش طوطی سبز

طوطی سبز از نظر پرنده شناسی پیشینه ای طولانی دارد. برخی از پژوهشگران معتقدند که این حیوان در حدود سه هزار سال قبل برای اولین بار توسط مردم هندوستان اهلی گردید.

در آغاز پادشاهان و خانوادههای ثروتمند و اشرافی • ایران ایر ز و روش تقلید صدا را به آن آموختند و بعدها سایر طبقات اجتماعی به این کار روی آوردند. يونانیها اولین ملت اروپايی بودند که با پرورش و نگهداری این پرنده آشنا شدند زیرا که شاه طوطی توسط جانشینان اسکندر از ایالت پنجاب به کشور یونان برده شد. اسکندر مقدونی که در طی سالهای ۳۲۳-۳۵۶ قبل از میلاد زندگی می کرد، یکی از پادشاهان جهانگشای تاریخ است که پس از فتح بین النهرین و امپراتوری ایران موفق شد سرزمین هند را به تصرف خود درآورد و در آن جا با این گونه طوطی که در هندوستان به وفور دیده می شد و در اروپا وجود نداشت آشنا شده و به تقلید صدای آن علاقه مند شده و بعدها جانشینان اسکندر آن را به یونان امروزی برده و به نام «طوطی اسکندر» به اروپاییان معرفی کردند.

در آن دوره پرورش این گونه طوطی بیشتر در بین اشراف و بزرگان دربار سلطنتی رایج و متداول بود. سقراط اولین دانشمند غربی است که زیبایی پرنده و قدرت تقلید صدای آن را توصیف کرده است. احتمالاً طوطی ملنگو نیز که شباهت زیادی به شاه طوطی داشت در همان دوره تاریخی به اروپا راه یافته باشد. بعدها رومیها دومین ملت اروپایی بودند که به پرورش و نگهداری از شاه طوطی پرداختند.

شاه طوطی در سال ۱۷۶۶ میلادی توسط دانشمند معروف کارل لینه در رده بندی جهانی قرار گرفت. از سال ۱۹۲۰ میلادی محبوبیت هردو گونه شاه طوطی و طوطی ملنگو در کشورهای غربی فزونی یافت و افراد زیادی به پرورش، نگهداری از این پرنده روی آوردند. امروزه شاه طوطی علاوه بر شبه جزیره آناتول در ترکیه، یونان، آلمان، جنوب انگلستان، بلژیک و هلند پرورش داده می شود.

در دوران اسلامی و در ادبیات پربار فارسی بارها و بارها و در کتابهای مختلف از طوطی، سخن به میان آمده است که از آن میان میتوان به کتابهای کلیله و دمنه، مرزبان نامه، طوطی نامه، مثنوی معنوی و منطق الطیر عطار اشاره کرد و داستان زیبای «طوطی و بازرگان» یکی از داستانهای مشهور است که مولوی در کتاب مثنوی ذکر می کند و از طریق این داستان می توان دریافت که قبلاً طوطی از طریق هندوستان وارد ایران می شده است و تقلید صدا نیز می کرده است و تعداد آن در هندوستان زیاد بوده، به طوری که به صورت آزاد ہر روى درختان جنگلی زندگی می کردند و بازرگانان ایرانی این گونه طوطی را به عنوان هدیه برای خانواده های خود و یا بزرگان شهر می آورده اند. در دوران صفویه باغ وحش هایی وجود داشت که در آن درندگان و پرندگان مختلفی را نگهداری می کردند.

در قسمتی از این باغها که به «طاووس خانه» معروف بود، طاوس های زرین بال، تذروهای خوش رنگ و بوقلمون های رنگارنگ و انواع طوطی ها و مرغ های سخنگو و غیره نگهداری می شد. در دوران قاجار برخی از خانوادههای اشرافی وابسته به دربار قاجار به نگهداری از طوطی اهتمام می ورزیدند. در اوایل حکومت پهلوی تعداد زیادی طوطی سبز شامل شاه طوطی و طوطی ملنگو وارد کشور شد و توسط برخی افراد در برخی از باغهای تهران آزاد شدند تا به زاد و ولد بپردازند.

به همین علت امروزه تعداد زیادی طوطی سبز آزاد در برخی از نقاط سرسبز تهران نظیر: پارک شهر، کاخ سعد آباد، کاخ مرمر، کاخ نیاوران، تپههای قیطریه، چیذر، خیابان پاستور و برخی دیگر از مناطق شمالی تهران دیده می شوند.

امروزه در بسیاری از باغهای پرندگان شهرهای بزرگ ایران، این گونه طوطی در کنار سایر انواع طوطی سانان در معرض دید عموم قرار گرفته است و در برخی از پارکهای عمومی شهر تهران و سایر شهرها، قفس هایی را برای نگهداری انواع طوطی درنظر گرفته اند که توجه بازدید کنندگان را به خود معطوف می سازد.

انواع طوطی سبز

الف. طوطی سبز بزرگ (شاه طوطی)

شاه طوطی
برخی از افراد به این طوطی طوطی بزرگ اسکندر» می گویند. نام علمی آن Psittacula eupatria نام لاتینی این پرنده «ايوپاتر یا» به معنی اشراف زاده میباشد. طول بدنش ۵۶ تا ۶۲ سانتی متر است و خاستگاه آن از شرق افغانستان، شبه جزیره هندوستان، برمه، تایلند تا ویتنام می باشد. رنگ اصلی اش سبز بوده و پرنده نر نوار سیاهی دارد که از قسمت زیرین منقار منشعب شده و در پشت گردن به نوار قرمزی منتهی می گردد. جوجه های آن استعداد اهلی شدن و فراگیری تقلید کلمات را داشته و می توانند به عنوان حیوانات خانگی مورد استفاده قرار گیرند.

تکثیر آنها در داخل پاسیو میسر است و انواعی از آن به رنگ زرد و آبی پرورش داده شده اند. این گونه، پنج زیرگونه دارد که عبارتند از :

۱. شاه طوطی معمولی در زبان انگلیسی این طوطی «پاراکیت اسکندر» نامیده میشود. نام علمی آن PSittacula eupatria eupatria است. خاستگاه آن شرق هندوستان تا حیدرآباد و اندرا پرادش در جنوب آن کشور است. این پرنده در سریلانکا نیز دیده می شود. این گونه در سال ۱۷۶۶ توسط طبیعیدان مشهور لینه شناسایی گردید و معروف ترین گونه شاه طوطی در جهان می باشد و به نظر می رسد که همین گونه برای اولین بار توسط جانشینان اسکندر به اروپا برده شده باشد. طول بدن پرنده ۵۸ سانتی متر و طول بالها ۱۸۹-۲۱۵ میلی متر و طول دم ۲۱۵-۳۵۵ میلیمتر است.

۲. شاه طوطی برمه در زبان انگلیسی این طوطی «پاراکیت اسکندر برمه ای» ” نامیده میشود. نام elszols cool Psittacula eupatria avensis c uale آن شمال هندوستان تا منطقه «امرست» در برمه می باشد. این گونه در سال ۱۹۱۷ توسط طبیعی دانی به نام «کلوس» ” شناسایی گردید. طول بدن پرنده ۵۸ سانتی متر و طول بالها ۲۲۰-۱۹۴ میلی متر و طول دم ۲۸۱-۳۳۶ میلی متر است.

۳. شاه طوطی آندامان

آندامان نام جزیره ای در اقیانوس هند است و نام این طوطی در زبان انگلیسی «پاراکیت اسکندر جزیره آندامان» ” است. نام عملی آن Psillacula eupatria magnirostris است. خاستگاه آن جزیره آندامان می باشد. این گونه در سال ۱۸۷۲ توسط طبیعی دانی به نام «بال»” شناسایی گردید. طول بدن پرنده ۶۰ سانتی متر و طول بالها ۲۰۰-۲۲۵ میلی متر و طول دم ۲۵۰-۳۴۷ میلی متر است.

۴ شاه طوطی نپال نام این طوطی در زبان انگلیسی «پاراکیت اسکندر نپال» ” است. نام علمی آن Psittacula eupatria nipalensis است. خاستگاه آن شرق افغانستان، پاکستان، شمال و مرکز هندوستان، نپال، بوتان تا ایالت آسام در شمال هندوستان می باشد. این گونه در سال ۱۸۳۶ توسط «هوگاسون» ” شناسایی گردید. طول بدن پرنده ۶۲ سانتی متر و طول بالها ۲۰۰-۲۴۰ میلی متر و طول دم ۳۲۸-۲۸۶ میلی متر است.

۵. شاه طوطی سیامی نام این طوطی در زبان انگلیسی «پاراکیت اسکندر سیامی یا لائوسی»” است. نام عملی آن Psittacula eupatria siamensis است. خاستگاه آن ویتنام ، کامب.ج ، لائوس و شمال و شرق تایلند است.این گونه در سال ۱۹۱۷ توسط طبیعی دانی به نام «کلوس»” شناسایی گردید. طول بدن پرنده ۵۶ سانتی متر و طول بالها ۱۷۹-۲۰۵ میلی متر و طول دم ۲۰۰-۲۹۸ میلی متر است.

ب. طوطی سبز کوچک (طوطی ملنگو) نام دیگر آن «طوطی کوچک اسکندر» است. نام علمی آن PSittacula krameri است. این نام به افتخار طبیعی دان اتریشی «ویلیام هنریش کرامری» ” نهاده شده است. خاستگاه آن در آسیا خصوصاً هندوستان و سری لانکا و در آفریقا از سودان تا غرب آفریقا می باشد. هردو نوع آسیایی و آفریقایی در اروپا در داخل پاسیو نگهداری و تکثیر می شوند. رنگ پرهایش عمدتاً سبز می باشد. در نرها حلقه سیاهی از قسمت زیرین منقار منشعب شده و تا پشت گردن ادامه یافته و در انتها با نوار قرمزی ادغام می شود.

مادهها فاقد حلقه گردن می باشد. طوطی ملنگو اولین بار در سال ۱۷۶۹ توسط طبیعی دان ایتالیایی جیووانی آنتونیو اسکوپولی»” شناسایی گردید. این گونه چهار زیرگونه دارد که و زیر گونه آن متعلق به قاره آفریقا و دو زیر گونه دیگر متعلق به قاره آسیا هستند. این چهار زیر گونه عبارتند از:

۱. طوطی ملنگوی آفریقایی

نام علمی آن P krameri krameri است. خاستگاه این گونه قاره آفريقا و کشورهایی نظیر: گینه، سنگال، جنوب موریتانیا و شرق و غرب اوگاندا و شرق آفریقای جنوبی و جنوب سودان است. این زیر گونه معروف ترین گونه طوطی، ملنگوی صادراتی از آفریقا به اروپا بوده و از مشخصات آن رنگ پشت گردن پرنده است که به رنگ خاکستری می باشد.

۲. طوطی ملنگوی آبسینیان ” نام علمی آن P krameri parvirostris است. آبسینیان نام دیگر کشور اتیوپی است و در حقیقت این واژه تحریف شده واژه «حبشه» است که توسط مسلمانان بر این کشور اطلاق می شده است. خاستگاه این گونه نیز قاره آفریقا بوده و در شمال اتیوپی، شمال غربی سومالی، و منطقه سینار ” سودان پراکنده است.

طوطی ملنگوی هندی
۳. طوطی ملنگوی هندی

نام علمی آن krameri manillensis است. خاستگاه اصلی این پرنده جنو هندوستان است و از آن جا به سایر نقاط دنیا نظیر استرالیا و ایالات متحـد٥ آمریکا و کشورهای غربی دیگر برده شده است و در کشورهای غربی به نام «پاراکیت طوقی هندی» معروف است.

۶. طوطی ملنگوی نیومن ” نام علمی آن P krameri borealis است. نام دیگر آن «پاراکیت طوقی شمالی»” است. خاستگاه آن بنگلادش، شمال هندوستان و نپال تا کشور برمه است و از آن جا به سایر نقاط دنیا برده شده است. بررسی های ژنتیکی بر روی DNA این گونه نشان دهنده قرابت ژنتیکی بین این گونه و «طوطی پاراکیت موریس ؟ “,l نام علمی Psittacula echo می باشد.

اندازههای طبیعی بدن و رنگ طوطی سبز با توجه به این که دو نوع طوطی سبز وجود دارد، لذا اندازه و مشخصات شاه طوطی با طوطی ملنگو اندکی تفاوت دارد. شاه طوطی بزرگ تر بوده و اندازه گونه معمولی آن ۵۸ سانتی متر است. طول بالها به طور متوسط ۱۸/۹ تا ۲۱/۵ سانتی متر است. رنگ طبیعی پرنده سبز است که مخصوصا در پرنده نر گونه ها و پشت پرنده به رنگ سبز خاکستری فام می باشد. رنگ پرهای ناحیه شکم سبز زردفام است و پرهای منطقه بالایی دم سبز آبی فام است در حالی که پرهای منطقه زیرین انتهای دم به رنگ زرد است.

تمامی انواع شاه طوطی بدون توجه به جنسی و سن و زیرگونه بر روی لبه خارجی بال ها یک لکه سرخ رنگ دارند که به آن «لکه سرخ کتف» می گویند و علامت ممیزه شاه طوطی بوده و بدین وسیله شاه طوطی را از طوطی ملنگو تفریق میدهند. این لکه در اولین پر ریزی پرنده و قبل از ترک لانه ظاهر شده و تا آخر عمر پرنده باقی می ماند. منقار بالایی پرنده بزرگ بوده و به رنگ سرخ است و منقار پایینی کوچک بوده و به رنگ سرخ است که در برخی موارد انتهای دو منقار به رنگ زرد می گراید و لبه های منقار نیز به رنگ زرد است. عدسه چشم پرنده بزرگ ۹ سیاه رنگ بود۵ و عنبیه پرنده در پرنده های بالغ به تدریج زرد رنگ می شود.

در همه زیر گونهها پاهای پرنده به رنگ خاکستری است و فقط در زیر گونه شاه طوطی سیامی خاکستری زردفام ست. شاه طوطی پرنده ای «دوفورمیک » ” است که در آن تعیین جنسیت نر و ماده پس از بلوغ جنسی و جسمی پرنده(سه سال به بعد) از روی مشخصات ظاهری به راحتی امکان پذیر است. در پرنده نر بالغ یک طوق همانند گردنبند بر گردن پرنده دیده می شود که این حلقه از پشت منقار پایین شروع شده و دورتادور گردن را احاطه می کند.

این حلقه به دو رنگ سیاه و سرخ است و ضخیم بوده و به راحتی از دور دیده می شود. در پرنده ماده این حلقه دیده نمی – شود و فقط سایه بسیار کم رنگی در جای آن دیده می شود. جوجهها معمولا تا قبل از بلوغ فاقد این حلقه می باشند. پرهای شاه طوطی معمولاً از سن ۱۸ تا ۳۱ ماهگی به تدریج کامل می شود و ممکن است که تکامل این پرها تا ۳۶ ماهگی ادامه یابد لذا تعیین جنس شاه طوطی تا سن ۳۶ ماهگی کمی دشوار به نظر می ردسد.

شاه طوطی نپال تقریباً بزرگ ترین گونه ه سانتی متر و طول بالهای آن تن ” تا ۲۴ سانتی متر است. رنگ پرهای سینه و شکم در هردوجنس برنده نر و ماده سبز خاکستری فام است. گونه ها و یخ انسرای فام است. لکه های گردن در نرهای بالغ صورتی و مشکی است.

شاه طوطی جزیره آندامان کمی کوچکتر از شاه طوطی نپال بوده و طول بالاهای آن بین ۲۰ تا ۲۲/۵ سانتی متر است. رنگ پر سینه و شکم نیز سبز خاکستری فام بوده و رنگ لکه سرخ حاشیه بال به رنگ سرخ پر رنگ است. منقار پرنده نیز بزرگ و سرخ رنگ است. شاه طوطی برمه که طول بدن آن ۵۸ سانتی متر و طول بالها ۱۹/۴ تا ۲۲ سانتی متر است. رنگ پرهای ناحیه سر آن سبز زرد فام است. در نرها حلقه دور گردن به رنگ مشکی و صورتی روشن است.

شاه طوطی سیامی کوچک ترین گونه شاه طوطی به شمار می رود و طول بدن آن ۵۶ سانتی متر و طول بالها ۱۷/۹ تا ۲۰/۵ سانتیمتر است. رنگ پرهای سر و پس سر پرنده به رنگ سبز آبی فام متالیکا است. رنگ پرهای گونه سبز زردفام و رنگ ساق پا زرد است. طوطی ملنگو به مراتب از شاه طوطی کوچک تر بوده و اندازه بدن آن با احتساب دم در حدود ۴۰ سانتی متر و طول بالها تقریباً ۱۵ تا۱۷/۵ سانتی متر می باشد. در زیر گونه آفریقایی، پرنده بالغ بدنی کشیده و دمی بلندتر داشته و منقار بالایی آن سرخ تیره می باشد.

در زیرگونه آسیایی، پرنده بالغ جثه ای بزرگ تر داشته و منقار بالایی آن سرخ روشن است و منقار آن کمی بزرگتر از زیرگونه آفریقایی است. طول گردن و فاصله آن از سر در طوطی ملنگوی آفریقایی بیشتر از طوطی ملنگوی هندی است. طوطی ملنگوی هندی راحت تر از طوطی ملنگوی آفریقایی اهلی شده و استعداد بیشتری برای تقلید صدا دارد. رنگ طبیعی شاه طوطی و طوطی ملنگو سبز می باشد.

اما اخیراً پرورش دهندگان این پرنده موفق شده اند که رنگهای متنوعی از شاه طوطی و طوطی ملنگو را تولید و تکثیر نمایند. در حال حاضر رنگهای آبی، برونزی، دارچینی، اوپالین، سفید، خاکستری و زرد از این پرنده تولید و در دسترس عموم قرار گرفته است.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • دانیال ۲۲ آذر ۱۳۹۶ / ۲:۵۶:۵۸

    ممنون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.