۸ گونه پرنده خانگی آرام که مناسب نگهداری در منزل می باشند

معرفی ۸ گونه پرنده خانگی آرام مناسب برای محیط خانگی

به صورت طبیعی، پرندگان می توانند کاملاً پر سر و صدا باشند. پرندگان وحشی با هم نوعان خود تماس برقرار می کنند تا بقیه را از محل زندگی خود مطلع سازند و یا آنها را نسبت به شکارچیان هشدار دهند. با این وجود، گونه های پرندگان در میان گونه هایشان، میزان سر و صداهای متفاوتی دارند. اگرچه هیچ پرنده خانگی آرام، کاملاً ساکت نخواهد بود، اما چندین گونه، مستعد ایجاد سر و صدای زیاد نیستند.

برخی از این پرندگان تمایل به جیغ زدن و ایجاد صدای ناهنجار ندارند، در حالی که برخی دیگر صدای نرمی دارند که باعث ایجاد صدای نامحسوسی در پس زمینه می شود. در اینجا هشت مورد از انواع پرنده خانگی آرام را بیان می کنیم.

پرنده خانگی آرام مورد ۱ از ۸ فنچ

فنچ ها پرندگانی کوچک با صدای کمی هستند و برای افرادی که می خواهند پرنده خانگی آرام داشته باشند، گزینه مناسبی به شمار می روند. آنها در طول روز تمایل به ایجاد صدایی دلپذیر دارند و حتی یک دسته از آنها نیز از میزان سر و صدای نسبتاً کمی برخوردار هستند.

پرنده خانگی آرام مورد 1 از 8 فنچ - چیکن دیوایسدر حالی که آنها عموماً پرندگانی تمایل به دور از دسترس بودن برای انسان ها محسوب می شوند، اما ترجیح می دهند فضای خود را با دیگر همنوعان خود به اشتراک بگذارند. آنها به محوطه ای احتیاج دارند که بتوانند پرواز کنند، زیرا این تنها مکان برای تمرین آنها است.

هشدار : یک پرنده خانگی آرام ممکن است یک پرنده بیمار باشد. اگر پرنده خانگی شما به طور معمول صدا نمی کند، در اسرع وقت با یک دامپزشک مشورت کنید.

بررسی اجمالی گونه ها فنچ

 • طول : ۴ اینچ
 • وزن : ۰.۵ اونس
 • مشخصات فیزیکی : فنچ گورخری مذکر : رگه های سیاه و سفید در گلو، دارای گونه نارنجی و منقار قرمز – نارنجی. فنچ گورخری مونث : رنگ خاکستری در سراسر بدن و منقار کم رنگ تر

مورد ۲ از ۸ قناری

مانند سایر اعضای گونه فنچ، قناری ها لمس شدن را تحمل نخواهند کرد و به قفسی جادار به منظور پرواز نیاز دارند.

مورد 2 از 8 قناری - چیکن دیوایسعلاوه بر این، این پرندگان نسبتاً انفرادی هستند و ممکن است هنگام قرار گرفتن با هم نوعانشان در یک قفس، با هم بجنگند. اگرچه قناری های نر به دلیل آهنگ های ملودیک شناخته شده اند، اما اندازه کوچک آنها باعث می شود ظرفیت صدای آنها به حداقل برسد و به همین دلیل از انواع پرنده خانگی آرام محسوب می شوند.

بررسی اجمالی گونه ها قناری

 • طول : ۵ تا ۸ اینچ
 • وزن : ۰.۵ تا ۱ اونس
 • مشخصات فیزیکی : پرهای زرد روشن (مرسوم ترین)، قرمز، نارنجی یا سفید. برخی از گونه ها دارای تاج سر یا پرهای تزئینی هستند.

پرنده خانگی آرام مورد ۳ از ۸ مرغ عشق

از دیگر موارد پرنده خانگی آرام مرغ عشق ها (باجریگار) هستند که دقیقاً مثل عموزاده های بزرگتر طوطی خود توانایی یادگیری صحبت کردن را دارند. در حالی که آنها دوست دارند در طول روز چهچه بزنند، اما نمی توانند از نظر جسمی به اندازه یک پرنده بزرگ فریاد کنند.

پرنده خانگی آرام مورد 3 از 8 مرغ عشق - چیکن دیوایساین پرندگان باهوش و بازیگوش می توانند با صاحبان خود بسیار اجتماعی رفتار کنند. آنها برای سرگرمی نیاز به اسباب بازی های متنوعی داشته و همچنین نیاز دارند که چند ساعت در روز خارج از قفس پرواز کنند.

بررسی اجمالی گونه ها مرغ عشق

 • طول: ۶ تا ۸ اینچ
 • وزن: ۱ اونس
 • مشخصات فیزیکی: شکم سبز، پشت سیاه و زرد، سر زرد، دم آبی تیره، گونه ها شامل رنگ های آبی، زرد، سفید و خاکستری هستند.

مورد ۴ از ۸ طوطی کوچک

مانند مرغ عشق ها، طوطی های کوچک فاقد توانایی جیغ زدن مانند یک طوطی آمازون یا یک طوطی کاکلی هستند.

مورد 4 از 8 طوطی کوچک - چیکن دیوایسپچ پچ ها و صدا های نرم آنها به سختی باعث برهم خوردن آرامش ساکت ترین نواحی می شود و یک پرنده خانگی آرام هستند. اگرچه آنها کوچک هستند، اما این پرندگان پر از تاب و انرژی هستند. آنها نیاز به تعامل روزانه با صاحبان خود دارند تا آنها را اهلی نگه دارند.

بررسی اجمالی گونه ها طوطی کوچک

 • طول: ۴ تا ۵ اینچ
 • وزن: ۱ اونس
 • مشخصات فیزیکی: سر و بدن سبز، پشت و پلک آبی رنگ، گونه ها شامل رنگ های آبی، زرد و سفید هستند.

پرنده خانگی آرام مورد ۵ از ۸ عروس هلندی یا کاکاتیل

پرنده خانگی آرام به نام عروس هلندی : اگر به دنبال کوچکترین پرنده خانگی هستید که کمی بزرگتر از یک فنچ یا مرغ عشق باشد، یک کاکاتیل  را در نظر بگیرید. عروس هلندی می تواند آوازه خوان باشد، اما میزان صدای آنها به خصوص در مقایسه با پرندگان بزرگتر به ندرت به یک سطح آزار دهنده می رسد.

پرنده خانگی آرام مورد 5 از 8 عروس هلندی یا کاکاتیل - چیکن دیوایسآنها همچنین در یادگیری سوت زدن و تقلید صداهای اهل خانه کاملاً ماهر هستند و بسیاری از روزها را با سوت زدن آهنگ های مورد علاقه خود می گذرانند. این پرنده می تواند به عنوان بهترین پرنده خانگی برای کودکان شناخته شود.

بررسی اجمالی گونه ها عروس هلندی یا کاکاتیل

 • طول: ۱۲ تا ۱۳ اینچ
 • وزن: ۳ اونس
 • مشخصات فیزیکی: بدن خاکستری، صورت و تاج زرد، گونه نارنجی، دم دراز، گونه ها شامل آلبینو، لوتینو، رنگارنگ و دارچینی هستند.

مورد ۶ از ۸ طوطی سنگال

در حالی که بسیاری از طوطی ها بسیار پر سر و صدا و خواستار توجه هستند، طوطی های سنگال به یک رفتار آرام و ساکت تمایل دارند و یک طوطی مناسب برای آپارتمان هستند. در حالی که آنها آواز می خوانند و توانایی صحبت کردن دارند، نسبت به سایر طوطی های متوسط و بزرگ با احتمال کمتری فریاد می زنند.

مورد 6 از 8 طوطی سنگال - چیکن دیوایسآنها همچنین تمایل دارند که به سادگی با صاحبان مورد علاقه خود معاشرت کنند، اگرچه برای حفظ آنها نیاز به اسباب بازی ها و فعالیت هایی می باشد. به هر حال طوطی سنگال یک پرنده خانگی آرام می باشد.

بررسی اجمالی گونه ها طوطی سنگال

 • طول: ۱۰ اینچ
 • وزن: ۴ تا ۵ اونس
 • مشخصات فیزیکی: سر خاکستری، بال و سینه سبز، یک تکه V شکل از رنگ قرمز تا زرد بر روی شکم دارند.

مورد ۷ از ۸ طوطی بورکی

طوطی های بورکی به خاطر رفتار آرامشان یک پرنده خانگی آرام شناخته می شوند.

مورد 7 از 8 طوطی بورکی - چیکن دیوایسآنها تمایل دارند که در صبح زود و هنگام غروب فعالیت بیشتری داشته باشند و سر و صدا کنند، با این وجود سطح سر و صدای آنها در مقایسه با سایر طوطی ها هنوز پایین است که می تواند ویژگی یک پرنده خانگی آرام باشد. و در حالی که آنها پرندگانی با فعالیت متوسط هستند، اما یک محوطه جادار را برای پرواز ترجیح می دهند.

بررسی اجمالی گونه ها طوطی بورکی

 • طول: ۷ تا ۹ اینچ
 • وزن: ۲ اونس
 • مشخصات فیزیکی: پرهایی با لکه های قهوه ای، شکم صورتی، کفل آبی، منقار زرد قهوه ای، نرها تاج آبی دارند در حالی که ماده ها دارای تاج سفید هستند.

مورد ۸ از ۸ فاخته

فاخته ها ( قمری )  می توانند پرنده خانگی آرام و شیرینی باشند که مانند بسیاری از طوطی ها پر سروصدا و خواستار توجه نیستند.

مورد 8 از 8 فاخته - چیکن دیوایساین پرندگان به دلیل صدای دلپذیرشان شناخته شده اند، اگرچه ممکن است برخی از افراد از صدای آنها از خواب بیدار شوند که به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، برای کسانی که پرنده خانگی آرام را ترجیح می دهند، فاخته می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

بررسی اجمالی گونه ها فاخته

 • طول: ۱۱ تا ۱۳ اینچ
 • وزن: ۵ تا ۸ اونس
 • مشخصات فیزیکی: پرهایی با رنگ خاکستری و قهوه ای گرفته، طوقه سیاه در اطراف پشت گردن، چشم ها و منقار سیاه، گونه ها شامل سفید، نارنجی و رنگارنگ هستند.

ویدیو معرفی پرندگان مناسب برای نگهداری در خانه

خلاصه ای بر معرفی هشت پرنده خانگی آرام :

گاهی انسان ها نیز احتیاج به یک همبازی و هم نشین دارند که برخی سگ و گربه را انتخاب می کنند و برخی نیز علاقه خاصی به پرنده های زینتی دارند. در این مقاله ۸ مورد از پرنده های زینتی آرام و قابل نگه داری در خانه را خدمت تان معرفی نبودیم و شما نبا به سلیقه خود می توانید یک یا چند گونه از آنها را انتخاب کنید.
در حالت کلی می توان گفت که اگر یک پرنده همبازی و بازیگوش می خواهید، مرغ عشق، عروس هلندی، سنگال و سایر طوطی سانان گزینه های مناسبی هستند. اما اگر پرنده ای می خواهید که از آواز آنها لذت ببرید وقت کمی برای رسیدگی به آنها دارید، قناری و فنچ و فاخته می توانند گزینه های مناسبی باشند. اما این نکته مهم را نیز به خاطر داشته باشید که هر پرنده های نیاز به مراقبت و نگهداری دارند و روزانه چند ساعت از وقت خود صرف نگه داری از پرنده ها بکنید.

در همین راستا پیشنهاد میکنیم نوشته انتخاب پرنده خانگی به صورت کارشناسی با هزینه کم نیز را نیز مطالعه بفرمایید. 

نوشته های مشابه

‫۱۲۰ دیدگاه ها

 1. سلام من میخواستم به من طوطی معرفی کنید که آروم باشه نگهداری راحتی داشته باشه با من رابطه‌ی خوبی داشته باشه و بتمن دوست باشه لطفاً بگید

  1. سلام دوست عزیز
   تو مقاله کلا در رابطه با پرنده های خانگی آروم صحبت شده مطالعه کن

 2. سلام من یک جفت مرغ عشق اماده دارم چیکار کنم دعوا نکنن و زود تر جفت بشن ممنون از سایتتون😘

  1. سلام دوست عزیز
   شما نمیتونی کاری کنی این بستگی به سازگار بودن و نبودن پرنده هات باهم داره

    1. باید به تغذیه شون رسیدگی کنی تو این دوران
     براشون پلت مخصوص تهیه کن
     غذاهای متنوع از میوه ها و سبزی ها بهشون بده
     مکمل کلسیم هم حتما استفاده کن
     یکیم نذار بهشون استرس وارد بشه

 3. سلام دوستان عزیزم ،من یک عروس هلندی از بچگی تا به الان دارمش،۴الی ۵ماهش بود که گرفتمش،بچه بود از حالت سرلاکی بیرون اومده بود،که برای خریدن یک پرنده،حالا هر پرنده ای زمان مناسبیه،چند روزای اول کمی شیطونی می کرد باهام دوست نمیشد،تجربه هام اینه که همون موقع که می خریدین سعی نکنید نوازشش کنید یا بگیریدش چون اهلی نیست،باید ازش فاصله کمی بگیرید توی قفسش باشه و باهاش به آرامی و صدای آرام باهاش حرف بزنید …وقتی که گرفتید چند روز اول یا یک هفته رو بزارید توی حال خودش باشه بعد کم کم به محیط عادت میکنه،سعی نکنید بگیرید یا دستش بزنید خاطره بدی برای میمونه،من باهاش مهربونم بودم و طی دو ماه اهلی شد و اومد روی دستم،میزاره نوازشش کنم،صداش می کنم جواب میده ولی هنوز به حرف نیومده ،الان یک سال و نیمشه،البته خیلی باهاش تمرین نکردم یه نموره ای تنبله،ماده هم هستش تا حالا چند تا تخم داده چون جفت نداشت جوجه نشدند،بهد از مدتی که تخم هاشو گذاشت و باهاشون حال کرد چون جوجه هایش در نمیومدند افسردگی گرفت بعد من تخم هاشو کلا برداشتم حالش خوب شد شد مثل گذشته شاد،من عسل رو بیرونش هم می کنم حالمون بزرگه توش راحت پرواز میکنه،فقط یه بدی که داره دستشویی اونه که باید با پارچه خیس و مایعی پاکش کنید زود پاک میشه،نجس هم نیست،خیلی مهربونه عسل،عروس هلندی من،البته خیلی از مردم با دستشویی اش مشکل دارند که بهتره نخرند،اگر با صداش مشکل دارند نخرند،من با هیچیش مشکلی ندارم ،باهاش باید خیلی مهربون باشید لوسه خیلی زیاد،در روز چند ساعت بیشتر بیرونش نکنید،واگرنه خونه رو به گند میکشه،اگر رفتید بیرون یا مسافرت به یک نفر مطمئن بسپاریدش،غذاشو بهش بده و تنها نباشه،ختم کلام عسل بامزست 😍💕🥰🍫

 4. سلاو وقت بخیر من میخواستم یه پرنده بگیرم که پرریزی کمی داشته باشه چون مادرم آلرژی دارم شما چی پیشنهاد میکنید

  1. سلام دوست عزیز
   اگر مادرتون آلرژی دارن بهتره که خریداری نکنید

 5. سلام
  یه جوجه ۲۷ ۲۸ روزه دارم ۳ روزه ک با سرنگ بهش غذا میدم.خیلی مقاومت میکنه و میترسه از سرنگ راه‌حلش چی هست

   1. ۲ تا مرغ عشق دارم.از ۶ صبح تا ۹ شب آواز میخونن و جیغ میزنن.دیوانم کردن.

 6. سلام من ی دونه عروس هلندی ۵۰روزه دارم خیلی جیغ میزنه انگار خر خر میکنه بیشتر اوقاتم میخوابه مشکلش چیه؟
  با تشکر

  1. سلام. احتمالا میخواد باهاتون ارتباط برقرار کنه. شرایط محل نگهداریش چجوریه؟ تا علت چرت زدنش رو هم تشخیص بدیم

   1. داخل خونه نگه میدارم
    غذا هم نمیخوره تا قبل از این اتفاق دونه میخورده ک الان نمیخوره

    1. معمولا وقتی مبتلا به بیماری شدن این علائم رو پیدا میکنن

  2. سلام میگین ۵۰ روزشه مطمنا جوجه س و خر خرش برای گرفتن سرلاکه ازتون داره طلب سرلاک یا غذا میکنه . اگر بلد نیستین از کسی ک وارده کمک بگیرین گناه داره .

 7. طوطی کوچیک تنها میتونه تو قفس بمونه یا باید جفت بگیرم براش؟

 8. سلام فنج رام میشه مثلا روانگشت بیاد یا ازقفس دربیاری رودست باشه پرواز نکنه

 9. سلام فنج ها رام میشوند مثلا روانگشت بیان یاازقفس بیرون بیاریرودستت بمونه باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋