حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

  • 044.32387133
  • 044.32379188
  • 09144485590
  • 09143883380
  • 09126756145

نگهداری کاسکو : داشتن یک کاسکوی خوب در خانه

کاسکو

نگهداری کاسکو : داشتن یک کاسکوی خوب در خانه

کاسکو

به نقل از ویکی پدیا :

کاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی (Psittacus erithacus) پرنده‌ای محبوب در کشورهای اروپایی و بسیاری از کشورهای دیگر جهان است. علت محبوبیت این پرنده هوش سرشار و قدرت سخنگویی و تقلید صدای آن است و می توان گفت این پرنده بهترین پرنده تقلیدکننده صدا در جهان است که به راحتی می‌تواند بیش از صدها واژه را به خاطر بسپارد و تکرار کند و با این کار باعث شادی و خوشحالی صاحبان خود گردد. این پرنده در محیط زیست طبیعی خود خجالتی و ترسو است. طوطی خاکستری آفریقایی یا به تعبیری دیگر کاسکو از سالیان دور به عنوان پرنده اهلی در قصرهای پادشاهان و خانه‌های طبقات مختلف مردم جامعه نگهداری می‌شده‌است و رومیان اولین ملتی در جهان هستند که درباره این پرنده مطالبی نوشته‌اند.

کاسکو در اصل پرنده‌ای وحشی است که در قاره آفریقا زندگی می‌کند و از قرن‌ها پیش مورد توجه آدمی قرار گرفته و تلاش‌های زیادی برای اهلی کردن و آموزش دادنش شده‌است. امروزه کاسکوها توسط پرورش دهندگان دست آموز شده و به پرنده‌ای خانگی و سرگرم کننده و جالب تبدیل شده‌اند. با این حال به دلیل آنکه عملکردی غیرقابل پیش بینی دارند نباید به آنان زیاد اطمینان کرد. کاسکوهایی که از حیات وحش به جمع انسان‌ها آورده می‌شوند نیازمند صبر و کوشش بسیار برای آموزش و تطبیق با محیط تازه هستند. کاسکوها بسیار قوی هستند؛ درصورت عصبانیت می‌توانند گاز بگیرند یا پنجه بکشند.

اگر شما در خانه خودتان از یک کاسکو نگهداری می کنید، خوب می دانید که نگهداری از این کودک بالدار درخانه چه ارزشهایی دارد. کاسکو سرگرم کننده ترین و دوست داشتنی ترین پرندهٔ زینتی است. کاسکو به اندازه یک بچه ۲ تا ۴ ساله عقل و قدرت تفکر دارد. کاسکو با صاحبش جفتی عاطفی محسوب می شوند. کاسکو دوست دارد همیشه در کنار جفت عاطفی اش باشد و دور بودن از او به مدت بیش از چند ساعت برایش عذاب آور خواهد بود. جفت عاطفی کاسکو می تواند یکی از افراد خانواده باشد. کاسکو می تواند با بقیه افراد خانواده هم دوست شود، اما اگر کسی سرش داد بکشد یا با چیزی به قفسش بزند، از او می ترسد و دیگر دوستش نخواهد داشت. کاسکو میزان صمیمیت شما را می تواند به خوبی تشخیص دهد. کاسکو تشابهات فراوانی با بچه انسان دارد و به همین دلیل پس از اهلی شدن و مطمئن شدن از این که صاحبش و دیگر آدمها قصد گرفتن و خوردنش را ندارند، زندگی در کنار انسان را خیلی دوست دارد و ابداً میل به دور شدن از جفت عاطفی خودش و خانواده او ندارد و اگر به هر دلیل از صاحبش دور شود، آن قدر غصه می خورد که ممکن است پرکن شود یا از غصه دق کند یا آن قدر غذا نخورد تا بمیرد.

نگهداری کاسکو

اما اگر صاحب جدیدش از رفتارشناسی کاسکو آگاه باشد، به هرحال پس از مدتی به او و خانه او نیز عادت می کند و اگر او نحوه صحیح رفتار با کاسکو را بداند، کاسکو زودتر با او صمیمی می شود و راحت تر می تواند صاحب قبلی اش را فراموش کند. به هر حال، به دلیل یک دنیا خوبی هایی که از همجواری با کاسکو نصیب انسان می شود، هرکسی که فقط دو سه روز از یک کاسکو در خانه خودش نگهداری کند، اعتراف خواهد کرد که ویژگی های کاسکو شباهت فراوانی با یک کودک شیرین و بی آزار دارد. همچنین هرکسی می تواند درک کند که یک جوجه کاسکو، درست شبیه نوزاد انسان است. اما جالب توجه این است که احساس ما نسبت به حتی یک کاسکوی ۶۰ ساله یا بیشتر، شبیه احساس ما نسبت به یک طفل ۳ یا ۴  ساله است. به همین دلیل، کسی که از یک کاسکو در خانه نگهداری می کند همیشه خیال می کند یک نوزاد یا طفل کوچک در خانه دارد و این احساسی است که همه آدمها در همه سنین به آن نیاز دارند. اما کاسکو حتی جالب تر از این گفته ها است – کاسکو هبه این معنی که یک جوجه کاسکو هم احساسی شبیه احساس داشتن یک نوزاد را به ما میدهد و هم با  بیشتر شدن سنش حتی در سنین پیری، حداکثر شبیه یک بچه درنظر ما جلوه میکند و هم در همهٔ دوران زندگی اش  باما، حتی یک صدم دردسرهای یک بچه را ندارد. بنا به دلایل فوق من ارزش های همجواری با یک کاسکو را چنان بالا می دانم که مطمئن هستم زوجهایی که بچه دارنمی شوند یا شرایط بچه دار شدن را ندارند، به سادگی می توانند از کاسکو به اندازه یک بچه لذت ببرند، بدون آنکه مجبور به تحمل مشکلات یک بچه باشند. کاسکو برای سالمندانی که دیگر غیرممکن است بتوانند بچه دار شوند و نیز بچه هایشان از آنها دورشده اند مونسی بچه مانند و بچه ای شیرین و بی دردسر است. خانم های خانه دار و شاغل، مردها و بچه ها در همه سنین نیز از داشتن کاسکو لذت می برند و کاسکو نیز از داشتن یک جفت عاطفی انسانی لذت می برد. با اوصاف واقعی فوق، کاسکو عطش بچه داشتن در خانوادهها را از بین میرون معتقدم که علاوه بر سایر مزایایی که ترویج فرهنگ کاسکوداری دارد، قابلیت جلوگیری از رشد جمعیت به عنوان بزرگترین فاجعه انسانی را هم می توان به دهها مزیت دیگر کاسکو افزود.

منتظر مقالات بیشتری در مورد کاسکو باشید.

 

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.