همه چیز در مورد طوطی آمازون

قبل از خواندن این مطلب طوطی آمازون نخرید

اگر قصد نگهداری از یک پرنده زیبا و سخنگو را دارید، مطالعه این متن را از دست ندهید. یکی از پرندگان سخنگو و پرطرفدار در گروه طوطی سانان، طوطی آمازون یا کاسکوی سبز است. این پرنده که در حدود ۳۰ گروه طبقه بندی شده و نژادهای مختلفی را شامل می شود، قادر است به راحتی کلمات را تقلید کند.

دستگاه جوجه کشی حرفه ای ایزی باتور 6 (12 تایی)
دستگاه جوجه کشی حرفه ای ایزی باتور ۶ (۱۲ تایی)
» مناسب برای جوجه کشی از طوطی آمازون
» مجهز به سنسور SHT نسل چهار
» دارای پمپ آب اتوماتیک
قیمت : ۴,۹۷۰,۰۰۰ تومان

در این متن از چیکن دیوایس، تمام ویژگی های طوطی آمازون از جمله مشخصات ظاهری، زیستگاه، نحوه تشخیص سن، جنسیت و قسمت پرنده بیان شده است.

زیستگاه طوطی آمازون کجاست؟

طوطی آمازون در نژاد ها و گونه های مختلفی یافت می شود. هر یک از این نژاد ها نیز زیستگاه مخصوص به خود را داشته و نمی توان به طور کلی، طوطی های آمازون را به منطقه ای نسبت داد. این نوع طوطی در مناطق وسیعی زندگی کرده و در کشورهایی همچون آمریکای جنوبی و مکزیک در گروه های بزرگی یافت می شوند.

همچنین می توان از دیگر زیستگاه های طوطی آمازون به کوبا، پورتوریکو، جزایر ویرجینیا، هائیتی، پاناما و جمهوری دومینیکن اشاره نمود.

انواع نژاد طوطی آمازون

انواع نژاد طوطی آمازون - چیکن دیوایس

طوطی آمازون یا کاسکوی سبز به انواع نژاد های مختلفی تقسیم بندی می شود. این نژاد ها به طور کلی دارای پرهای سبز بوده اما در برخی مشخصات با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه برخی نژاد های معروف طوطی آمازون بیان شده است :

 • آمازون کوبایی
 • آمازون کولاریا
 • آمازون پورتوریکو
 • آمازون یوکاتان
 • آمازون پیشانی سفید
 • آمازون آرژانتینی
 • آمازون تاج قرمز
 • آمازون پیشانی آبی و گونه آبی
 • آمازون تاج قرمز، ابرو قرمز، دم قرمز و عینک سرخ
 • آمازون بال نارنجی
 • آمازون سر زرد، تاج زرد و شانه زرد
 • آمازون کاوال
 • سنت لوسیا
 • هیسپانیولا
 • آمازون شاهانه یا شاهنشاه

مشخصات ظاهری طوطی آمازون

همان گونه که گفته شد، این پرنده زیبا دارای پرهایی به رنگ سبز می باشد و در برخی از نقاط بدن، پرهایی در رنگ های مختلف دارد. این تنوع رنگی سبب شده تا نژادهای گوناگون طوطی آمازون به وجود آید. به عنوان مثال، طوطی آمازون پیشانی آبی دارای پرهایی سبز می باشد که در قسمت پیشانی او چند دایره آبی رنگ و زرد رنگ مشاهده می شود. همچنین در قسمتی از بال های پرنده نیز، پرهای زرد و قرمز به چشم می خورد.

در طوطی های آمازون کوبایی، پرها به رنگ سبز بوده که در قسمت پیشانی به رنگ سفید درآمده اند. همچنین زیر نوک پرنده نیز پرهای قرمز رنگ خودنمایی می کند.

قابلیت سخنگویی طوطی آمازون یا کاسکوی سبز

طوطی آمازون به عنوان پرنده ای دوست داشتنی و باهوش شناخته می شود. این پرندگان به انواع اسباب بازی علاقه داشته و به دلیل هوش بالا، قدرت آموزش کلمات و عبارات زیادی را دارند. سخنگویی، یکی از دلایل علاقه مندی افراد به خرید کاسکوی سبز است.

این پرنده بازیگوش و پرانرژی می تواند صداهای مختلف را تقلید کرده و اشعار و متون زیادی را بیاموزد.

تغذیه طوطی آمازون

از دیگر نکات مهم در نگهداری از کاسکوی سبز، توجه به تغذیه او است. این پرنده به صورت طبیعی، انواع سبزیجات، دانه ها و میوه های وحشی را تغذیه می کند. شما می توانید در برنامه غذایی طوطی آمازون، از میوه هایی مانند انگور، هلو، سیب، آلبالو و … استفاده کنید.

تغذیه طوطی آمازون - چیکن دیوایس

همچنین دانه هایی مانند تخمه آفتابگردان، دانه ارزن، تخم شاهدانه یا تخم کتان برای تغذیه این پرنده مفید است. این نوع طوطی، علاقه زیادی به انواع سبزیجات مانند کلم، هویج، کاهو و خیار دارد. استفاده از این میوه ها و سبزیجات تازه می تواند در سلامتی بیشتر پرنده موثر باشد.

می توانید از پلت مخصوص این پرندگان نیز استفاده کنید که سرشار از پروتئین، مواد معدنی و ویتامین است. در نظر داشته باشید که استفاده از مواد غذایی شور و چرب مانند غذاهای سرخ شده و یا تنقلاتی مانند پفک و چیپس، به سیستم گوارشی پرنده آسیب رسانده و او را بیمار میکند.

مکمل ها و ویتامین های لازم

در کنار تغذیه مقوی، نیاز است تا این پرنده زیبا را با انواع مکمل و مولتی ویتامین نیز تغذیه کنید. برای این کار نیاز است تا از داروخانه دامپزشکی، مولتی ویتامین مخصوص، کلسیم، پروبیوتیک و سنگ مینرال خریداری نمایید. سپس مطابق با دستور و طریقه مصرف هر یک، این مواد مغذی را به آمازون زیبای خود بدهید.

تشخیص جنسیت طوطی آمازون

تشخیص جنسیت در بسیاری از نژادهای طوطی آمازون مانند آمازون پیشانی سفید، کار آسانی است. در این نژاد رنگهای پر ماده با نر اندکی متفاوت می باشد. پرهای آمازون پیشانی سفید نر در قسمت بال ها به رنگ سبز و قرمز بوده اما نوع ماده بال هایی سبز رنگ دارد.

باید بدانید که تشخیص جنسیت در برخی طوطی های آمازون از روی رنگ بال ها یا رنگ اطراف چشم آسان نمی باشد.

تشخیص سن طوطی آمازون

برای تشخیص سن این پرنده باید به پاها و منقار او توجه کنید؛ البته بدانید که به راحتی نمی توان سن پرنده را از روی این دو گزینه نیز تشخیص داد و لازم است به دامپزشک مراجعه نمایید. طوطی آمازون جوجه، دارای پاهایی با پوست نرم و منقاری با سطح صاف می باشد. اما طوطی آمازون بالغ و سن بالا، دارای پاهای پوسته پوسته و زخیم و منقاری لایه لایه است.

سن بلوغ طوطی کاسکوی سبز آمازون

سن بلوغ این پرندگان بین چهار تا پنج سالگی بوده و در این سن دچار بی قراری موقت می شوند. در این دوره ممکن است شاهد رفتارهایی مانند پرکندن در پرنده باشید. طوطی نر بدون جفت در این زمان ممکن است با صاحب خود خو گرفته و او را جفت پندارد. آمازون ماده نیز در زمان بلوغ در صورت نداشتن جفت، اقدام به گذاشتن تخم های بدون نطفه و پوچ خواهد کرد. از این رو توصیه می گردد برای پرنده زیبای خود جفتی مناسب تهیه کنید.

برای تهیه جفت مناسب برای کاسکوی سبز، مطالعه مقاله نحوه جفت زدن پرندگان زینتی برای شما ضروری خواهد بود.

خصوصیات رفتاری طوطی آمازون

طوطی آمازون پرنده ای حساس است و اگر باعث ناراحتی او شوید، با جیغ کشیدن اعتراض خود را به شما نشان خواهد داد. از سویی دیگر، به دلیل حس کنجکاوی، علاقه دارد تا در محیط زندگی خود به جستجو بپردازد. بنابراین اگر قصد دارید از این پرندگان نگهداری کنید، باید اجازه دهید تا آزادانه به این کار بپردازند. البته اگر مانع کار آنها شوید، با اعتراض او مواجه خواهید شد.

خصوصیات رفتاری طوطی آمازون - چیکن دیوایس

از سویی دیگر، باید اضافه کنیم که این نوع از پرندگان، به اسباب بازی علاقه زیادی داشته و جذب وسایل بازی رنگارنگ می شوند. این پرنده با پخش موسیقی می تواند برقصد که همین امر باعث محبوب بودن طوطی آمازون شده است.

می توانید حین بازی، کلمات و عبارت ها را تکرار و تمرین کنید تا این پرنده با استعداد آنها را یاد بگیرد. برای این کار باید صبر و حوصله به خرج داده و در حین تمرین، پاداش هایی مانند انواع خوراکی یا اسباب بازی را در نظر بگیرید.

۱- نیاز به توجه فراوان

مشخصه رفتاری که در اغلب طوطی سانان دیده می شود این است که آنها موجوداتی مهربان و حساس بوده و به مراقبت و توجه صاحبان خود نیاز دارند. این پرندگان هنگامی که علاقه و توجه اطرافیان به ویژه صاحب خود را بدست آورند، می توانند پرنده ای فوق العاده و دوست داشتنی باشند.

اگر تصمیم دارید از این نوع از پرندگان نگهداری کنید، باید با صبر و حوصله همانند کودک خردسال خود از آنها مراقبت نمایید. طوطی سانان در هر سنی که باشد، همواره روحیه ای حساس و زود رنج داشته و نیازمند توجه زیاد است.

۲- علاقه به گاز گرفتن و جیغ زدن

از مهم ترین خصوصیات طوطی آمازون، جویدن، جیغ زدن و گاز گرفتن است که در شرایط خاص می تواند دارای شدت بالاتری باشد. آن ها تمایل دارند تا برای کشف رفتار شما و محیط، با منقارشان گاز بگیرند. در صورتی که این پرندگان با آموزش های مناسب، تعلیم نبینند، می توانند به مرور زمان دچار ناهنجاری رفتاری شوند.

ضمن آنکه با گذشت زمان، رفتارشان شدت بیشتری گرفته و قابل تغییر نیست. بنابراین، لازم است تا همواره بر رفتار آن ها نظارت داشته باشید. اگر کنترلی بر این گونه رفتارهای طوطی آمازون نداشته باشید، آنها تصور می کنند می توانند از وسایل خانه به عنوان اسباب بازی استفاده کرده و شروع به جویدن وسایل می کنند.

۳- تمایل به صحبت کردن و خواندن

نکته دیگر در پرورش کاسکوی سبز این است که آنها به خواندن و موسیقی علاقه زیادی داشته و در مقایسه با طوطی های دیگر، می توانند تعامل بیشتری با صاحبان خود برقرار کرده و صحبت کنند. شاید مشاهده کرده باشید که با پخش موسیقی، این پرندگان شروع به رقص هماهنگ با موسیقی کرده و شروع به خواندن می کنند.

۴- جلب توجه با صدای بلند

به طور معمول، طوطی آمازون برای جلب توجه صداهای بلندی را از خود در می آورد. در چنین شرایطی شروع به جیغ کشیدن کرده و یا صداهای بلندی مانند بوق در می آورد. اما جالب است بدانید که برخی از این گونه های طوطی، در صورتی که غذایشان را دوست داشته باشند، جیغ آرامی می کشند که رضایت خود را به صاحبشان نشان دهند.

توجه به بهداشت طوطی آمازون

برای نگهداری مناسب از کاسکوی سبز، لازم است در کنار رعایت تغذیه مناسب و ایجاد شرایط روحی عالی برای پرنده خود، به بهداشت طوطی و محل زندگیش نیز توجه ویژه داشته باشید. لازم است که نکات بهداشتی را در محیط زندگی طوطی رعایت کرده و همواره قفس و اطراف آن را تمیز نگه دارید.

همچنین، ظروف غذا و آب را روزانه تمیز کنید و غذای باقیمانده در ظرف را خالی کنید. آب درون ظرف آبخوری طوطی آمازون نیز باید تازه و عاری از میکروب و باکتری باشد؛ آب مانده می تواند باعث بیماری طوطی شود. ضمن آنکه باید محیط زندگی این پرندگان در دمایی متعادل و بدون تغییرات ناگهانی باشد. دمای مطلوب برای نگهداری از طوطی آمازون، دمایی بین ۲۲ درجه تا ۲۶ درجه سانتی گراد است.

این نوع از طوطی سانان، همانند دیگر پرندگان، علاقه زیادی به حمام کردن دارند. می توانید آب ولرم را در ظرفی ریخته و طوطی خود را در آن قرار دهید. کاسکوی سبز به آب تنی علاقه داشته و استحمام در شادابی و سلامتی این پرنده موثر است.

قیمت طوطی آمازون

قیمت این پرنده سخنگو بسته به نژاد، توانایی سخنگویی، اهلی بودن و سن متفاوت می باشد. به طور کلی می توانید این پرنده را در قیمت های ۸ میلیون تومان تا بیش از ۵۰ میلیون تومان خریداری کنید. البته طوطی آمازون سالم، جوجه و سخنگو قیمت بسیار بالایی دارد.

جمع بندی

در این پست از چیکن دیوایس گفته شد که انواع کاسکوی سبز یا طوطی های آمازون، به عنوان پرندگانی زیبا و جذاب شناخته می شوند. بسیاری از افراد آنها را به دلیل هوش زیاد و سخنگویی دوست دارند. این پرندگان به صورت اهلی در قفس خود زندگی کرده و به آن عادت می کنند.

بیشتر قسمت های بدن طوطی آمازون، با پرهای سبز پوشیده شده و در بخشی از بدنشان، مانند بال ها و گردن، دارای رنگ های تند و شادی مانند آبی یا قرمز هستند. این پرندگان مقلد خوبی بوده و می توانند به سرعت صداهای اطراف و صاحبشان را تقلید کنند.

اگر تصمیم دارید از این طوطی های باهوش و دوست داشتنی مراقبت کنید، فراموش نکنید که آنها همواره به توجه شما نیازمند هستند. با اینکار، طوطی شما به پرنده ای فوق العاده و شگفت انگیز تبدیل خواهد شد.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس