برنامه غذایی پرندگان زینتی | طوطی سانان چه غذایی میخورند ؟

0

پرندگان زینتی شامل انواع طوطی ها از جمله طوطی برزیلی، طوطی راهب، طوطی گرینجیک، طوطی ملنگو، کاسکو، کاکادو، ماکائو و همچنین عروس هلندی، مرغ عشق، فنچ، قناری و … می شوند. برنامه غذایی پرندگان زینتی مانند رنگ متنوع پرهای آن ها متنوع می باشد؛ در ویدئوی زیر، یک برنامه غذایی هفتگی برای انواع طوطی سانان پیشنهاد داده شده است :

برنامه غذایی طوطی سانان بالغ

برای دیدن ویدیو تغذیه جوجه طوطی ها با سرلاک کلیک نمایید : سرلاک دادن به طوطی سانان

تغذیه طوطی سانان

این پرندگان از انواع میوه ها، سبزیجات، بذر ها و غلات تغذیه می نمایند. البته برخی از میوه ها و مواد غذایی نیز برای این پرندگان ارزشمند خطر ساز می باشند. در ادامه لیست کاملی از غذاهای مورد نیاز انواع طوطی ها و همچنین غذاهای ممنوعه برای آن ها بیان شده است :

سبزیجات مناسب برای پرندگان زینتی

اسفناج، جعفری، فلفل دلمه، هویج، انواع کلم، کاهو، کدو سبز، ذرت، کدو تنبل و سیب زمینی از غذاهای مورد علاقه تمامی طوطی سانان می باشند. به عنوان مثال هویج سرشار از ویتامین A بوده برای شادابی پرها و سلامتی پاهای طوطی شما بسیار مفید است.

میوه های مفید برای پرنده

میوه های مفید برای پرنده - چیکن دیوایستغذیه طوطی سانان از انواع میوه ها امکان پذیر است : سیب، زرد آلو، مرکبات، انگور، انبه، هلو، گیلاس، گلابی، موز و انواع میوه های فصلی برای تغذیه پرندگان بسیار مفید می باشند. شما می توانید روزانه مقداری میوه بدون هسته را در ظرف دانخوری پرنده بریزید و یا اینکه تکه های مختلف میوه را از میله های قفس آویزان کنید.

غلات

انواع غلات مانند برنج، گندم، جو، ذرت، ارزن و … در رژیم غذایی طوطی سانان نقش بسیار پر رنگی دارند. به عنوان مثال، ارزن غذای اصلی پرندگان زینتی کوچک جثه مانند فنچ ها، قناری و مرغ عشق می باشد؛ همچنین این دانه جایگاه ویژه ای در تغذیه عروس هلندی و طوطی برزیلی نیز ایفا  می کند.

دانه ها

انواع بذر ها و دانه های مورد استفاده توسط طوطی سانان شامل حبوبات، بذر کتان، ارزن، تخمه ها، کافشه، تخم کاهو، تخم خرفه و .. می شود.

جوانه ها

جوانه ها سبب تقویت سیستم ایمنی بدن پرنده و جذب بیشتر ویتامین ها می گردند. شما می توانید جوانه گندم، عدس، ارزن و … را به پرنده خود بدهید. البته دقت داشته باشید جوانه کاملا تازه بوده و هیچ بوی نامطبوعی نداشته باشد.

غذاهای ممنوعه برای طوطی سانان

  • الکل
  • آووکادو
  • محصولات لبنی
  • شکلات و کاکائو
  • هسته میوه ها
  • قهوه و نوشابه

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مواد غذایی مضر برای پرندگان زینتی کلیک نمایید.

برنامه غذایی هفتگی پرندگان زینتی

در ادامه این پست از وب سایت چیکن دیوایس، برنامه غذایی پیشنهادی برای انواع پرندگان زینتی ارائه شده است. این برنامه برای طوطی برزیلی، طوطی راهب، طوطی ملنگو، گرینچیک، کاسکو، عروس هلندی و … قابل استفاده می باشد.

برنامه غذایی ثابت طوطی سانان

در جیره غذایی طوطی سانان، یک رژیم غذایی ثابت و خشک قرار دارد که باید به صورت دائمی در اختیار پرنده قرار گیرد. این جیره شامل انواع دانه ها مانند ارزن، کافشه، کتان، شاهدانه، تخم کاهو، تخم گشنیز، تخم قرمز و انواع تخمه ها می باشد. علاوه بر این، آب تمیز نیز باید به صورت دائم در قفس پرنده قرار گیرد.

برنامه غذایی ثابت طوطی سانان - چیکن دیوایسمیزان این دانه بسته به فصل پرورش پرنده، تخم گذاری، جوجه داری یا آماده سازی متغیر می باشد. به عنوان مثال در فصل آماده سازی پرنده از دانه های گرم و در فصل استراحت، از دانه هایی با طبع سرد در ظرف غذای پرنده استفاده می گردد.

در فصل تکثیر و جفت گیری، دانه هایی مانند کافشه و تخم شاهدانه به جیره غذایی طوطی اضافه می گردند. این دانه های گرم، در فصل استراحت به طور کلی از رژیم غذایی پرنده حذف خواهند شد.

برخی از پرورش دهندگان از غذاهای خشک و پلت های فرموله شده و آماده نیز برای تغذیه طوطی سانان استفاده می نمایند. در پرورش پرندگان زینتی، استفاده از دانه ها و مواد غذایی تازه امری بسیار پر اهمیت است.

برنامه غذایی روزانه پرندگان

برای داشتن پرندگانی زیبا و سالم نیاز است تا علاوه بر غذای ثابت، از یک رژیم غذایی روزانه برای طوطی سانان استفاده گردد. پرندگان در طبیعت از انواع گیاهان و میوه ها تغذیه کرده و شما می توانید با تنظیم یک برنامه منظم، این امر را در اسارت نیز برای آنها مهیا سازید.

روز

برنامه غذایی

شنبه

تخم مرغ آب پز + آرد سوخاری + بذر خرفه

یکشنبه

سالاد سبزیجات (هویج ، کلم سفید، کلم قرمز ، کلم بروکلی، کدو و … )

دوشنبه

جوانه گندم

سه شنبه

شیر بلال + سیب

چهار شنبه

میوه های فصلی بدون هسته

پنج شنبه

تخم مرغ آب پز + آرد سوخاری + بذر خرفه

جمعه

انواع سبزیجات

دقت داشته باشید که غذای تازه را تنها به مقدار مصرف پرنده در ظرف دانخوری قرار دهید. پس از گذشت ۲ ساعت، غذای باقیمانده را دور ریخته تا سبب مسمومیت پرنده زینتی نگردد.

مکمل های مورد نیاز طوطی سانان

برای تقویت پرنده و رشد بهتر لازم است تا از مولتی ویتامین ها، کلسیم و پروبیوتیک نیز در تغذیه آن ها استفاده کنید. میتوان این ویتامین ها را به صورت پودری در غذا و یا به صورت محلول در آب در اختیار پرنده قرار داد. انواع ویتامین های مورد نیاز طوطی سانان در ویدیوی اول مقاله معرفی شده اند.

جمع بندی

در این پست از چیکن دیوایس، غذای پرندگان زینتی از جمله طوطی ملنگو، برزیلی، راهب، گرینچیک، کاسکو، عروس هلندی و … به طور کامل بررسی شد. بیشتر افراد، گمان می کنند که طوطی ها تنها از تخمه و ارزن تغذیه می شوند؛ این در حالی است که برای سلامت پرنده و زیبایی بالهای طوطی، نیاز است تا از انواع سبزیجات و میوه ها نیز در تغذیه پرنده استفاده گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس