فنچ

علائم تخم گذاری فنچ

به دنبال نشانه های تخم گذاری در فنچ هستید؟ تغییرات رفتاری در فنچ شما نمود پیدا کرده است؟ از علل انجام برخی حرکات توسط پرنده خود بی خبرید؟ با ما تا انتهای این نوشته از چیکن دیوایس همراه باشید تا دوران تخمگذاری عروس هلندی را به بهترین نحو پشت سر بگذارید. 

نشانه های بارداری فنچ

فنچ های تخمگذار اغلب از خود رفتارهای مختلفی را نمایان می کنند که با شناخت هر یک از آنها می توانید به باردار بودن فنچ خود پی ببرید این علائم عبارتند از…

پف کردن

یکی از علائم اولیه ای که نشان می دهد فنچ شما باردار است پف کردن آن می باشد. اگر پرهای پرنده شما نامرتب به نظر میرسد و یا دچار پرریزی شده این امکان فراهم است که پرنده شما باردار باشد. هنگام مشاهده این وضعیت جای نگرانی وجود ندارد و بهبود شرایط محیطی پرنده باید در اصل کار قرار گیرد.

🔴نکته: اگر فنچ در کنار پف کردن پرها علائمی دیگری نظیر لرزش، عدم تعادل، چشم های خمار، بال های آویزان و… را داشت باردار نبوده و نشانگر بیمار بودن آن است که هر چه سریعتر باید برای مداوای آن اقدامات لازم را انجام داد. 

افزایش بی قراری

هنگامی که فنچ ماده برای تخم گذاری آماده می شود موارد مختلفی در رفتار آن نمود پیدا می کند که یکی از این رفتارها بی قرار بودن پرنده است. البته توجه داشته باشید که بی قراری فنچ با بیحالی آن کاملا متفاوت است.

🔴نکته: هنگام بروز بیحالی سریعا پرنده را به دامپزشک برسانید زیرا علاوه بر بیماری احتمال تخم پیچ شدن نیز وجود دارد که باید تخم از شکم پرنده خارج شود در غیر این صورت با ترکیدن تخم در داخل شکم پرنده تلف خواهد شد.

لانه سازی

لانه سازی فنچ - چیکن دیوایس

فنچ ها نیز در مقایسه با سایر پرندگان رفتار لانه سازی از خود نشان می دهند به طوری که ممکن است وسایل موجود در داخل قفس را که برای لانه سازی مناسب هستند را انتخاب کرده و به داخل لانه راه میدهند که گاه ممکن است پرهایی که در کف قفس ریخته شده را برای این امر استفاده کنند.

🔴نکته: بهتر است با مشاهده جفت گیری در فنچ های خود لانه مناسب و استانداردی را برای آنها تهیه کنید و در داخل قفس قرار دهید تا پرنده با خیال راحت اقدام به تخم گذاری کند.

سرک کشیدن مداوم به داخل لانه

اگر فنچ شما روزانه به صورت مداوم به داخل لانه سرک می کشد و در نحوه قرارگیری پوشال داخل لانه تغییراتی ایجاد شده است به طوری که یک گودی در وسط پوشال های ریخته شده مشاهده می کنید به احتمال زیاد پرنده شما تخم دارد و به زودی اقدام به تخمگذاری خواهد کرد.

گذراندن زمان زیاد در داخل لانه

اگر فنچ شما زمان زیادی را در داخل لانه میماند و اغلب اوقات خود را در آنجا می گذارند به تخم داشتن فنچ خود اطمینان حاصل کنید. در اینگونه مواقع اغلب برای گرم کردن لانه و ایجاد شرایط محیطی مناسب برای تخم گذاری این رفتار را از خود نشان میدهند.

🔴نکته: اگر هنگام نزدیک شدن به لانه فنچ حالت دفاعی به خود گرفت و پرخاشگری در رفتار آن نمود پیدا کرد نشان دهنده تخم دار بودن آن است.

ورم زیر شکم و قرمز شدن آن

با مشاهده فاصله مابین ران های پرنده به تخم دار بودن آن نیز می توان پی برد به طوریکه در انتهای این فاصله اگر ناحیه انتهایی بین ران را متورم دیدید فنچ شما تخم دارد که در اصطلاح به این ناحیه (پَس) گفته می شود.

🔴نکته: روش دیگری برای شناسایی بارداری در فنچ وجود دارد که در این صورت دست خود را به روی شکم پرنده بکشید اگر متورم بود نشان دهنده تخم داشتن فنچ است.

تغییر در صدا

فنچ ها نیز همانند پرندگان دیگر با اصوات گوناگونی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند که در زمان تخمگذاری این اصوات نیز دچار تغییر می شوند به طوری که فنچ ماده در اغلب مواقع به زمزمه های کوتاه مدت روی می آورد و گهگاهی صدای جیر جیر مانند از آن به گوش می رسد.

افزایش حجم مدفوع

اغلب پرورش دهندگان و صاحبان پرنده در اکثر مواقع فضله پرنده خود را چک می کنند اگر در این میان از تعداد دفعات فضله فنچ  در طول روز کاسته شد و حجم آن به شکل قابل توجهی افزایش یافته نشانگر تخم دار بودن فنچ است.

🔴نکته: توجه داشته باشید که به دلیل کاهش دفعات دفع فضله و باقی ماندن آن به مدت طولانی در بدن پرنده بوی نامطبوعی نسبت به روزهای عادی از خود بر جای خواهد گذاشت. البته ذکر این نکته ضروری است که اگر تعداد دفعات فضله افزایش یافت و حالت بدنی پرنده دچار تغییر شد تخم پیچ شده است.

عدم توانایی در نشستن

عدم توانایی در نشستن - چیکن دیوایس

نه تنها فنچ ها بلکه اکثر پرندگان زینتی و خانگی نیز در این دوران به عدم تحرک معروفند علاوه بر نداشتن تحرک کافی توانایی ایستادن بر روی پاهای خود را نداشته و از شاخه تعبیه شده در داخل قفس بالا و پایین نمی روند. 

در طول دوره تخم گذاری فنچ ها چه مواردی را باید رعایت کرد؟

موارد متعددی وجود دارد که هنگام تخم گذاری فنچ ها باید توجه ویژه به آنها داشته باشید که این موارد عبارتند از…

 • غذای مخصوص برای آنها تهیه کنید و از تازه بودن آن اطمینان کافی داشته باشید.
 • ظرف آب پرنده را به صورت مداوم تعویض کنید تا آب تمیز در دسترس آنها وجود داشته باشد.
 • قفس را در جای مناسبی قرار دهید به طوری که فنچ ها در معرض مستقیم نور آفتاب قرار نگیرند.
 • برای داشتن خواب کافی از روشن کردن چراغ اتاقی که فنچ ها در داخل آن وجود دارند خودداری کنید.
 • قفس را به دیواری نصب کنید که امکان تکان خوردن و افتادن آن بر روی زمین به حداقل برسد.
 • اگر در کف قفس تخمی را مشاهده کردید ان را دستکاری نکرده و به داخل لانه باز نگردانید.
 • از سرک کشیدن مداوم به داخل قفس بپرهیزید تا به فنچ ها استرس وارد نشود.
 • تخم های موجود در لانه را به صورت مداوم دستکاری نکنید در غیر این صورت پرنده بر روی آنها نخواهد نشست.

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با علائم بارداری فنچ و نشانه هایی که می تواند  در حین پرورش کمک کننده باشد به ارائه مطالب مختلفی پرداختیم. اگر در این حیطه تجربه و یا سوالی دارید با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

‫۲۱ دیدگاه ها

 1. سلام
  فنج من همیشه میشینه توی خانه اش
  زمان اصلی تخم ها چقدره تا جوجه به دنیا بیاد ؟

  1. سلام دوست عزیز
   همه چیز برمیگرده به شیوه نگهداری شما
   غذای مغذی در اختیارشون قرار بده
   قطره AD3E میدی سه ماه قبل از جفت گیری ۵ روز میدی ۱۰ روز قطع میکنی و بدین منوال میری جلو
   با دیدن اولین تخم دادن این قطره رو قط میکنی
   هم برای باروریشون خوبه هم تقویت نطفه

  1. سلام دوست عزیز
   بهتره از محل زندگی خودتون پرس و جو بکنید و حتما پرنده رو اول به دامپزشکی ببرید بعد خرید رو نهایی کنید
   تا ناقل بیماری نباشه

 2. سلام . ببخشید فنچ من چند تا تخم گذاشت یکی از اونا جوجه شد و بزرگ شد دوتارو از لونه بیرون انداخت باز تخم گذاشته ولی دیگه رو تخم ها نمیشینه علتش و میخواستم بدونم. تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   چون نبض جنین رو حس میکنن
   تخم نطفه نداشتنی روش نمیشنن
   و یا اینکه محیط استرس زا هست و …

 3. سلام خشته نباشید ..من یه جفت گلین دارم تقریبا یه هفتس که دارن لونه سازی میکنن اما تخم نمیزارن تخم پیچ هم فک نکنم شده باشه چکار کنم؟؟ تقریبا بعد چه مدتی از جفت گیری تخم میزان ممنون از راهمایی شما🙏🙏🙏

 4. با درود فنچ‌های من تخم گذاری می‌کنند و جوجه میدن جوجه هارا می‌کشند یا از لانه بیرون می‌اندازند. با توجه به اینکه از روی راهنما دقت و احتیاط به آنها رفتار می‌کنند این امر برای من سوال شده آیا کسی می‌تواند به من کمک کند

  1. سلام دوست عزیز
   دلایل مختلفی داره
   یکیش جوجه به عفونت مبتلا شده باشه اونو میکشن و یا از لونه بیرون میندازن
   یا کمبود فضا و مواد غذایی وجود داره
   یا تمایل به جفت گیری مجدد داره و جوجه هارو به دید مزاحم میبینه
   و در نهایت بی تجربگیشون

   1. سلام فنچ من یک هفته مدام میره توی خانه اش و فقت برای دون واب خوردن میاد بیرون و یه هفته دارن جفت گیری می کنند فقت نره میره توی خانه اش بعزی وقتا ماده هم میره

    1. سلام دوست عزیز
     این یه روند طبیعی توی دوران تخم گذاری هست
     ۱۰ روز تا یه ماه طول میکشه که ماده تخم گذاری کنه

 5. سلام و عرض ادب و خسته نباشید.در صورت امکان در مورد فنچ گلدین هم مطلب بزارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا