قناری

چطور قناری ضعیف را تقویت کنیم؟

راهکارهای تقویت قناری ضعیف

ضعف و بیماری در قناری ها علل زیادی داشته که یکی از اصلی ترین دلایل آن، جوجه کشی مستمر و تغذیه نامرغوب پرنده می باشد. قناری ها نیز مانند سایر پرندگان به صورت غریزی ضعف خود را پنهان می کنند، بنابراین برای تقویت و درمان به موقع، دقت در میزان مصرف دان، حالات و جنب و جوش پرنده الزامی میباشد.

این مقاله از وب سایت چیکن دیوایس به روش های درمان و تقویت قناری ضعیف پرداخته و با مطالعه آن، به اطلاعات مهمی در مورد تقویت پرنده در تمام دوران پرورش دست خواهید یافت.

تقویت قناری قبل از فرا رسیدن فصل جفت گیری

برای آماده سازی پرنده برای این دوران، تقویت قناری را ۴۰ روز قبل از جفتگیری آغاز کنید. تهیه برنامه غذایی مناسب و مقوی، ایجاد محیطی امن و آرام، تهیه قفس و لانه مناسب از الزامات این دوران خواهد بود.

تقویت پرنده در زمان جفتگیری اهمیت بالایی دارد، تغذیه قناری تاثیر مستقیمی بر نطفه دار بودن تخم ها داشته و در صورت ضعف بدن پرنده، امکان خراب و هرز بودن تخم بالا میرود. استفاده از رژیم غذایی زیر برای این دوران مناسب می باشد.

رژیم غذایی مناسب در زمان جفت گیری قناری

تخم کتان، یکی از دانه های مورد علاقه قناری می باشد، دسترسی دائمی پرنده به این دانه الزامی است.

بهتر است دانه های مخلوط یا هفت تخم، به میزان کم و هفته ای یکبار برای پرنده فراهم شود. دانه های سرد، گرم و معتدل موجود در این مخلوط، موجب تقویت قناری خواهد شد.

استفاده از تخم منداب در رژیم غذایی قناری ضعیف، سبب جلوگیری از پیچیدگی تخم در شکم پرنده شده و مصرف آن به میزان کم در این دوران توصیه می شود.

غذای نرم تخم مرغی (تخم مرغ آبپز، هویج آبپز، آرد سوخاری) را در هر هفته دو بار در اختیار قناری قرار دهید. استفاده از سبزیجات و میوه ها، به مقدار کم و یکبار در هفته مفید خواهد بود.

طبیعت گرم تخم شاهدانه موجب افزایش نطفه داری تخم ها میشود. دقت داشته باشید که مصرف زیاد این دانه موجب سوختن نطفه ها و آسیب به پرنده خواهد شد، بنابراین در مصرف تخم شاهدانه دقت لازم را به خرج دهید.

مصرف پوسته تخم مرغ، کف دریا و مولتی ویتامین مخصوص ضروری می باشد. برای اطلاع از میزان صحیح مولتی ویتامین مصرفی با دامپزشک مشورت کنید. مقاله آموزش جامع تغذیه قناری، منبع خوبی برای کسب اطلاعات در این زمینه خواهد بود.

معجون تقویتی قناری برای جفت گیری

استفاده از مواد غذایی با طبع گرم در این دوران باعث افزایش میل پرندگان به جفت گیری خواهد شد، برای تهیه معجون تقویتی قناری، از ترکیب بادام، پسته، کنجد، خشخاش سفید خوراکی، نبات و پوسته تخم مرغ استفاده کنید.

برای این منظور لازم است به میزان یک قاشق چای خوری نبات، پوسته تخم مرغ، بادام و پسته پودر شده را با دیگر دانه ها مخلوط کنید و یکبار در هفته در اختیار قناری بگذارید تا برای تخم گذاری آماده شود.

برای تقویت قناری میتوان از قطره ad3e و دیگر داروهای مخصوص این پرنده نیز استفاده کرد.

تقویت قناری در زمان تخم گذاری و جوجه کشی

قناری ها به طور متوسط ۳ مرتبه در سال تخم گذاری خواهند داشت، دوران تخم گذاری، جوجه کشی و مراقبت از جوجه ها باعث ضعیف شدن بدن پرنده شده و عدم رسیدگی به موقع، منجر به تلف شدن قناری خواهد شد.

تقویت قناری در زمان تخم گذاری و جوجه کشی - چیکن دیوایسبه محض شروع تخم گذاری، غذای تخم مرغی را از تغذیه پرنده حذف کنید. این غذا باعث چاقی و عدم توانایی نشستن بر روی تخم ها میشود. در دوره تخمگذاری قناری، استفاده از دانه های مخلوط را به حداقل برسانید، مصرف دانه های گرم موجب برخاستن قناری از روی تخم و تمایل به جفت گیری مجدد خواهد شد.

تخم کتان انرژی مورد نیاز قناری را تامین کرده اما به تنهایی نمی تواند تمام نیازهای تغذیه پرنده را برطرف کند، بنابراین استفاده از سبزیجات و میوه هایی مانند هویج، سیب و گلابی به تقویت بیشتر پرنده کمک خواهد کرد.

چگونه از تخم گذاری قناری ضعیف جلوگیری کنیم؟

اگر پرنده شما ضعیف شده و تمایل زیادی به تخم گذاری یا جفت گیری داشته باشد، در صورت عدم رسیدگی به موقع تلف خواهد شد. در این زمان باید با استفاده از روشهای زیر از تخم گذاری قناری ماده جلوگیری کنید.

۱ – استفاده از مواد غذایی با طبع سرد برای کاهش میل به جفت گیری موثر خواهد بود. می توانید به میزان کمی از کاهو، عرق کاسنی و تخم آن استفاده کنید. تغذیه پرنده با دانه هایی مانند تخم شاهدانه، تخم شلغم و گشنیز موجب افزایش میل به تخم گذاری خواهد شد.

۲ – لانه را از قفس خارج کنید، در صورت نبود لانه، پرنده پس از مدتی از تخم گذاری منصرف خواهد شد.

۳ – گاهی ممکن است پرنده قبل از این اقدامات، شروع به تخم گذاری کند، در این صورت تنها راه کمک به حفظ زندگی قناری، استفاده از دستگاه هایی جوجه کشی می باشد. تخم پرنده را از لانه خارج کرده و به دستگاه جوجه کشی حرفه ای انتقال دهید. در این صورت علاوه بر داشتن جوجه قناری، از تلف شدن پرنده مولد خود نیز جلوگیری نموده اید. در صورت بروز سوال در مورد جوجه کشی مصنوعی، سوالات خود را در قسمت کامنت با کارشناسان چیکن دیوایس در میان گذاشته تا در اسرع وقت به آن پاسخ داده شود.

تغذیه مناسب برای تقویت قناری مولد پس از باز شدن تخم ها

با باز شدن تخم ها، غذای تخم مرغی و نرم را مجددا به جیره غذایی قناری اضافه کنید، این ماده غذایی به تامین پروتئین و انرژی از دست رفته ماده کمک خواهد کرد. جوانه گندم، سیب بدون هسته، سبزیجات با برگ سبز تیره، گلابی و هویج برای تامین تمام نیازهای مادر و جوجه ها موثر خواهند بود.

دقت داشته باشید که زرده تخم مرغ برای جوجه قناریهای تازه متولد شده، مناسب نبوده و تا زمان پر درآوردن پرنده تنها از سفیده تخم مرغ استفاده کنید.

بهتر است غذای نرم و سبزیجات بیش از دو ساعت در قفس پرنده باقی نماند، مصرف غذای فاسد موجب تلف شدن قناری خواهد شد.

درمان قناری ضعیف در زمان تولک رفتن

شروع فصول گرم سال باعث پرریزی و تولک رفتن قناری ها خواهد شد، این پرنده در این زمان شدیدا ضعیف بوده و مستعد بیماری های زیادی می باشد.

درمان قناری ضعیف در زمان تولک رفتن - چیکن دیوایسبرای تقویت قناری در دوران تولک بهتر است از رژیم غذایی فاقد دانه های گرم استفاده شود. همانطور که در بالا گفته شد، استفاده از تخم کتان در این دوره مانعی ندارد.

استفاده از دانه خرفه، کلم قمری، کاسنی و کاهو برای این دوران مناسب می باشد. سبزیجاتی مانند اسفناج برای تنوع غذایی لازم می باشند.

ضروری است هر هفته سه مرتبه و هر بار به میزان ۵ قطره مولتی ویتامین مخصوص پرندگان را به آبخوری اضافه کنید.

دلایل حذف ارزن از تغذیه قناری

یکی از دانه های مورد استفاده در تغذیه قناری و سهره ها، دانه ارزن می باشد، این دانه، پوسته بسیار محکمی داشته که قناری قادر به خورد کردن آن نخواهد بود در نتیجه به صورت کامل آن را می بلعد. بلعیدن ارزن با پوسته مشکلات زیادی را برای پرنده به وجود می آورد:

 • غیر قابل هضم بودن و ایجاد یبوست و دل درد در پرنده
 • ایجاد لاغری و سینه کاردی شدن قناری
 • ارزش غذایی پایین
 • ایجاد بیماری ورم روده در قناری

جمع بندی

در این مقاله، به بررسی مواد غذایی مصرفی برای تقویت قناری پرداخته شد، این پرندگان با دریافت مواد غذایی مقوی که طبع گرمی دارند تمایل زیادی به تخم گذاری خواهند داشت، بهتر است پس از درمان پرنده ضعیف، از تخم گذاری او در دوره بعدی جلوگیری شود، در غیر این صورت قناری توانایی تغذیه و رسیدگی به جوجه های خود را نداشته و در موارد حاد منجر به تلف شدن پرنده و جوجه ها خواهد شد. با مطالعه مجموعه مقالات قناری وبلاگ چیکن دیوایس به اطلاعات مفیدی در مورد پرورش این پرنده آواز خوان دست خواهید یافت.

نوشته های مشابه

‫۷۲ دیدگاه ها

 1. سلام و درود ببخشید من قناری نر دارم یکو نیم تا دو سالشه توی لک نیست و سرحاله ولی نمیخونه وقتی واسش صدای خوندن قناری نر که مسته رو میزارم اول باهاش ریزه خونی می کرد ولی حالا یکی دوتا از صدا ها رو با صدای بلند میخونه ولی وقتی صدای خوندن قناری که گذاشتم براش رو قطع می کنم نمیخونه صبح ساعت ۹ واسش بزارم میخونه و ظهرم وقتی یه صدایی در میاره واسش بزارم میخونه ولی قطع میشه نمیخونه کمی هم از آدم میترسه لطفا راهنمایی کنید استاد چیکار کنم ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   بهش استرس وارد نشده؟
   چندوقته دارینش؟
   علائم بیماری که نداره؟

   1. سلام خسته نباشی داداش قناری من دقیق همین مورد داره یه ریزخونی کوچک میکنه صدا براش میزارم همراش میخونه بعد موقه خودش یه دوسه صدای بلند میخونه باید چه کار کنم مدامبخونه دوست دارم مست مست باشه بخونه

    1. سلام دوست عزیز
     نیاز به تکرار و تمرین روزانه داره

 2. سلام خسته نباشین یه قناری ماده دارم یه سمت پرهای بدنش ریخته اونم نامنظم وخیلی وقته پر درمیاره ضعیفم شده چیکار باید انجام بدم ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   بررسی کن ببین پرهایی که میریزه ساقه هاشون خونیه؟
   احساس درد تو نواحی که پر ریخته داره؟
   همچنین رنگ فضله رو چک کن
   ببین اگه دوتا سوال بالا که گفتم رو داشته باشه به ایدز پرندگان ممکنه مبتلا شده باشه
   باید با مولتی ویتامین ها سیستم ایمنی بدنش رو تقویت کنی حتما به دامپزشک مراجعه کن

 3. سلام یه قناری دارم زیر چشمم عفونت کرده با سوزن زدم متاسفانه خیلی خون رفته ازش الان بی حاله چه کنم توروخدا سریع

 4. با سلام
  من یک جفت قناری خریده ام و یک هفته هست که جوجه از تخم در آمده است
  ولی هم قناری ماده ضعیف شده هم بچه اش
  قناری ماده به جوجه اش چیزی نمی‌دهد
  اگه میشه کمکم کنید

  1. سلام یکی از دلایلش بهم خوردن آرامشش هست ممکنه زیاد رفتین دستکاری کردین و سرک کشیدین

 5. سلام عرض ادب
  قناری جفت خورده تخم میزاه ولی تخم های بی نطفه داره
  چه کار براش انجام دهم
  و چه غذای بدهم که نطفه قوی داشته باشد

  1. سلام
   اگه اینکار چندبار تکرار شده ، این مورد از خود پرنده ها هست و باید یکیشو عوض کنی و تست کنی
   غذا هم توضیحات پست رو بخون به حد کافی موارد مورد نیاز رو بیان کردیم

 6. سلام من یک عدد جوجه جیور گرفتم همیشه رو یک پاه وایمیسته وهم خیلی ضیفه همیشه رو قفسه یاخابه
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. سلام
   ببر پیش دامپزشک یا پرنده فروش
   بررسیش کنه ببینه بیماری چیزی نداره ، اینکه خیلی ضعیف شده امکان ابتلا به سینه کاردی رو شدید افزایش میده و اگه نبری معاینه پرنده تلف میشه

   1. سلام خسته نباشید من غناریم بی حال هست وپای راستشم همش بالا میگیره

    1. سلام دوست عزیز
     بیحالی دلایلی مختلفی داره
     که برای تقویتش میتونی همین مقاله رو مطالعه کنی
     زیر پاشو بررسی کن ببین میخچه نداره؟

    2. سلام من قناری نر دارم خیلی بی‌حال است و یکی چشمش هم بسته ميشه راهنمایی کنید

    3. سلام دوست عزیز
     غذا بهش چی میدی؟
     فضلش رو چک کن ببین تغییر رنگ داده یا نه
     مولتی ویتامین تهیه کن تا تقویتش کنی

 7. سلام چوب قناری رو با وازلین بیش حد چرب کردم پاهاش ترک خورده بود
  از فرداش بی حال شده خیلی کمتر میخونه خیلی هم نگرانشم
  چیکار کنم

 8. باسلام قناری ماده دارم تخم مستی گذلشته ۵تخم الان باید چکار کنم میشه راهنمایی کنید

  1. سلام
   کار خاصی نکن ، یکم صبر کن وقتی دیدی کلا تخم ها رو ول کرد از زیرش بردار

 9. سلام وقتتون بخیر یک قناری ماده دارم که حدود یکسال هست نمیدنم تولک رفته یاچی اکثر پرهاش ریخته از موی سر تا شکم تغذیه هم از مولتی ویتامین هفت تخمه همهی چی میدم ولی تاثیری نکرده میتونم علتش رو بپرسم

   1. سلام یه قنا ی زردکنری دا رم.ریزخونه.برای تقویتش چی بدم بخوره.خیلی دوستش دارم وتاحالا پرنده نداشتم.این هدیه است.خیلی شیطون وبازی گوشه.دست میزنن بالهاشو تکون میده انگار میرقصه به نظرشما نره یاماده

 10. سلام.دوست عزیز من قناری ماده سوپر دارم.بدنش پرهای زیادی داره وقتی مولتی ویتامین پرنده میدم پرریزیش شروع میشه و درضمن پسش بالا نمیاد آماده نمیشه یک سال ونیمشه نره قرصه ولی این نه.آیا پرنده ای است که هرگز آماده نشه؟ممنون از سایت خوبتون خسته نباشید

  1. سلام
   برند مولتی ویتامینی که میدی رو عوض کن
   حتما هم مولتی مخصوص پرنده های زینتی باشه، انسانی نباشه

 11. سلام من قناری هام جفت زدم ۳تا تخم کردن ولی بعد ۲۰ روز دیدم نطفه ندارن چی باید بدم بهشون منم لونه برداشتم

 12. سلامم من یک قناری نر دارم جفتش زدم ولی ماده که تخم میذاره تخم هاش بدون نطفه ان چکار کنم

 13. سلام و خسته نباشید
  قناری که بیناییش کم میشه رو چطوری میشه درمان کرد؟

  1. سلام تشخیص نوع بیماری باید از طریق معاینه باشه
   ممکنه اب مروارید باشه که توسط جراح ماهر قابل درمان هست
   ممکن هم هست اصلا بیناییش کم نشده باشه و فقط تصور شما این باشه
   در کل باید معاینه بشه و بعد تشخیص داده بشه

 14. سلام خدمت کارشناس محترم قناری بنده حدود یکسال نیم سن داره بعدازرفتن تولک حالت ضعف داره بطوری که برای ایستادن روی چوب ناتوانه لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام
   حالت تولکش رو کی رفته ؟ تغذیش چیه ؟ دس بزن به سینش ببین استخون میخوره دستت ؟
   مواردی که در پست گفتیم رو رعایت کن ، اگه هم سینه کاردی باشه باید سریعا ببری پیش دامپزشک حیوانات خانگی تا به صورت تزریقی ویتامین دریافت کنه

  2. سلام قناری رو جفت کردم تخم کردن بعد ۱۰روز از رو تخم بلند شده نمیره رو تخم چرت میزنه و حالش خوب نیست باید چه کار کرد

   1. پرنده بیماره
    حتما برای درمان به دامپزشک پرنده های زینتی نشونش بده
    تخم ها رو هم زیر یک پرنده دیگه بذار یا به یک پرورش دهنده دیگه بده ازش جوجه کشی کنه

  3. سلام دوستان من قناریم صداش ضعیفه ن سرماخوردگی هسته ن تو لک رفته میخونه مرتب ولی ضعیف؟؟

   1. سلام
    اگه مواردی که گفتی نیست مطمئنی پس مدلش همینه ! بهش مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی بخر و بده بخوره

 15. سلام خیلی ممنون از اطلاعات مفیدی که بارگزاری میکنید من یک قناری نردارم مدتی هستش ازخواندن افتاده بابک ماده پیش هم هستند تخم گذاشته یک هفته هستش روی سه تاتخم خوابیده احتمال داره قناری نرتولک رفته باشه وتخم ها نطفه نداشته باشند یعنی آرمیتی ماده باشه تشکر راهنمایی بفرمایید

  1. احتمالش هست
   اگر بی حال و بی اشتها شده احتمالا مریضه
   بهتر که به دامپزشک ببریدش

 16. سلام یه قناری ماده دارم دادمش پا جفت .بعداز جفت گیری آشیانه براشون گذاشتم.نزدیک ده روز بود می‌رفت تو چال می‌خوابید ولی تخم نمیکرد.مشکلش چیه؟باید چکارش کنم که به تخم بیاد؟
  پسته و بادام و پوسته تخم مرغ آسیاب شده هم هفته ایی یکبار بهش میدم.
  هفته ایی یکبار هم تخم مرغ و هویج آبگرفته شده بهش میدم.
  هفته ایی دو مرتبه هم هفت تخم بهش میدم ولی بی فایده است.
  یک ماهی میشه جداش کردم والان دومرتبه زدمش پاجفت ولی همون جوریه چکارش باید بکنم که به تخم بیاد.

  1. الان فصل استراحت
   بهتر که در فصل بهار برای جفت گیری شون شرایط رو فراهم کنید.

 17. سلام برای آماده کردن قناری نر و ماده باید چه کار های انجام داد

  1. قبل از جفت انداختن بهتره که پرنده ها رو جدا کنید.
   به قناری ماده تون دان با طبع گرم ولی کنترل شده بدین. نور محل نگهداری شون کممی بیشتر باشه. دمای محیط ۲۲-۲۴ درجه – دان با طبع گرم پیوسته ولی به مقدار کم بدین
   دانهای باطبع گرم : شاهدانه، دان سیاه، نیجر و منداب از هر کدوم هفته ای ۵-۱۰ عدد به دان معمولش اضافه کنید.
   برای ماده پودر MSA و کلسیم هم بدین

   1. سلام من قناری پیدا کردم کور هستش و دست میزنی یکم وحشی میشه اب میخوره پماد زدم یکم چشمش نیم باز میکنه ولی غذا نمیخوره ناخن هاشم خیلی یی بلنده چیکار کنم غذا بخوره

    1. سلام دوست عزیز
     سرخود نباید پماد میزدی
     این وضعیتش اسفباره اصلا حتما باید ببری دامپزشک

 18. سلام من یک قناری نر دارم میخام برا جفت‌گیری ولی خیلی ضعیف هستش چیکار کنم ممنونم میشم راهنمایی کنید

  1. براش برنامه غذایی تنظیم کنید. در کنار دانی که میدین، دو بار در هفته جوانه گندم بدین. پوسته تخم مرغ رو پودر کنید و به دانش اضافه کنید جهت تامین کلسیم. هفته ای دو سه بار میوه و سبزیجات بدین. میتونید از یک پرورش دهنده یا دامپزشک هم برنامه غذایی اصولی بگیرین

   1. سلام خسته نباشی من قناری ماده ام ۲ آغول جوجه داده .الان فقط پرهای ران پاهاش کلا ریخته و گوشت پاهاش دیده میشه . این طبیعی است ؟

    1. یا وارد دوره تولک شده یا کچلی گرفته
     احتمال بیماری قارچی هم هست

 19. من یه قناری زرد جوون دارمکه امروز به کمک قناری نر تخم کرد
  ولی تخم رو خوردن چه باید کرد
  خوش می کنم کمکم کنیید

  1. مشکل تغذیه داره. دانی که میدین مواد معدنی و مغذی بدنش رو تامین نمیکنه به همین دلیل تخم رو میخوره. بهشون میوه، سبزیجات و هفته ای یکی دوبار سفیده تخم مرغ آب پز و جوانه گندم بدین . تو آبشون هم دو روز یکبار مولتی ویتامین اضافه کنید.

  2. سلام قناری من البته ماده بعداز یک مرتبه تخم گذاری مریض شده و کف قفس افتاده نه اب نه غذامیخوره چطور براش دان یا غذابدم تا سرپابشه البته تخم هایی که گذاشته بود ۴عدد هست و ۴روزدهم بیستر نمیشد روشون هم نخوابیده منم تخم هارو داخل ارزن گذاشتم کارم درسته یانه تشکر

   1. نباید تخم ها رو جا به جا می کردید
    حتما برای درمان به دامپزشک مراجعه کنید

 20. سلام.شنیدم قناری ماده سفیدخیلی حساس تر از بقه است واسه جوجه کشی.واقعا همینطوریه یا نه

  1. در کل نژاد های آلبینو یا همون سفید حساس تر هستن. خصوصا باید به نظافت قفس دقت کنید. خیلی زود دچار بیماری قارچی میشن. در مورد جوجه کشی هم صدق میکنه

 21. سلام قناری ماده دارم پاش قرمز پف کرده بود الان خیلی ضعیف شد چه غذای بدم یاچه داروی لطفاً کمکم کنید

  1. احتمالا از نامناسب بودن میله نشیمن هستش
   میله رو عوض کن
   اگه میله نازکه ضخیم تر باشه ، اگه ضخیم ، نازک تر باشه
   میله نرم باشه و یک لایه ابر روی میله بپوشونید
   از پماد تتراسایکلین برای درمانش استفاده کن

 22. قناری ماده دارم که زیاد تخم میگداره
  امروز صبح دیدم کف قفس پف کرده چشماش بسته بیحال وبیحرکت افتاده مخرجش بنظرم خیس هست

  1. سریع ببر دامپزشک حیوانات خانگی
   ممکنه تخم تو شکمش گیر کرده باشه

 23. سلام قناری ماده دارم زیا تخم میگذاره امروز صبح دیدم کف قفس کز کرده پف کرده چشمها بسته بیحال وبیحرکت مخرجش خیس هست
  بیحال افتاده
  میشه زودتر راهنمائیم کنین تا تلف نشه

  1. حتما به دامپزشک یا پرورش دهنده با تجربه قناری نشون بده
   احتمال گیر کردن تخم داخل شکمش هست

 24. ‌باتشکر از شما من قناری نر دارم از لک بیرون اومده موهای سرش سیخه دلیلش چیه ولاغر هستش چیکار کنم

  1. احتمالا تازه در اومده برای همین
   از تغذیه مقوی و پروتئین دار استفاده کن

   1. سلام وقت بخیر قناری ماده دارم انگشت پاش زخم شده و ورم کرده ودر حال خشک شدن هست زبان قناری هم گویازخم شده درحال حاضر فقط ارزن خالی میخوره ودچار یبوست هست
    به پرنده سراها مراجعه کردم مشکلش رو یافت نکردن لطفا راهنمایی میفرمایید؟

    1. سلام دوست عزیز
     اینجور مشکلات رو پرنده سرا ها نمیتونن تشخیص بدن و یا درمان کنن
     چون شرایطش حاد هست حتما باید پیش دامپزشک پرندگان ببرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا