جفتگیری مرغ عشق بهمراه علائم و نشانه های جفت شدن + ویدیو آموزشی

1489

با رفتار ها و علایم جفتگیری مرغ عشق آشنا شوید

رفتار جفتگیری مرغ عشق نشان دهنده آمادگی پرنده برای تولید مثل است. مهم ترین علامت آمادگی پرنده برای جفت گیری تغییر رنگ نوک بینی آنها می باشد. زمانی که مرغ عشق ها به سازگاری بالایی می رسند، نوک پرنده نر به رنگ آبی روشن و نوک پرنده ماده به رنگ قهوه ای شکلاتی در می آید. رفتار جفت گیری مرغ عشق ها طوری است که در جای بلند قرار می گیرند و در کنار یکدیگر به تغذیه و آراستن همدیگر می پردازند. مورد دیگر در کمک به جفتگیری مرغ عشق ها، تأمین آب حمام برای آنهاست. 

در این نوشته خواهید خواند :

در این نوشته با علائم و رفتارهای مرغ عشق در فصل جفت گیری آشنا خواهید شد، مهم ترین مشخصه آمادگی مرغ عشق ها برای جفت گیری تغییر رنگ بینی پرنده ها می باشد، از سایر علایم آمادگی پرنده ها می توان به رقص و آواز پرنده نر و خوردن نوک یکدیگر اشاره کرد. مرغ عشق هایی که زیر یک سال سن داشته باشند، جفت گیری ناموفقی خواهند داشت و از نشانه های موفق بودن جفتگیری ، رشد نطفه در داخل تخم است.

مرغ عشق نر برای جفت خود سر و صدای زیاد ایجاد می کند و با باد کردن پرهای خود، زیبایی خود را به نمایش می گذارد و اغلب حلقه دور چشمش گشاد می شود. این کار و رفتار را با یک آهنگ شلوغ و روان و معمولا رقص همراه می کند. پرنده ماده نسبت به این رفتار مرغ عشق نر واکنش نشان می دهد و تماشا می کند اما به پرنده نر نزدیک نمی شود. او در این فصل جفت گیری اش جیک جیک های پی در پی خود را دارد و زمانی پرنده نر به او می پیوندد که جنس ماده او را صدا و فریاد زند.

 

علایم جفت شدن مرغ عشق و آماده شدن برای جفتگیری

برای اینکه متوجه آمادگی جفتگیری مرغ عشق شوید به نشانه های زیر توجه کنید:

 • تغییر رنگ قسمت بالایی بینی مرغ عشق ، که در چنین شرایطی نوک جنس نر آبی روشن و نوک جنس ماده به رنگ قهوه ای شکلاتی مبدل خواهد شد.
 • ممکن است متوجه ورم منفذ مخرجی شوید که این امر هنگامی که جنس ماده شروع به تولید تخم می کند، برجسته تر می شود.
 • زوج ها غالباً شروع به آراستن و تغذیه یکدیگر می کند.
 • ضربات مکرر به منقار طرف مقابل، لمس کردن منقار، رقص نشیمنگاهی، آواز خواندن و باد کردن پر (مخصوصاً توسط جنس نر) برای تحت تأثیر قرار دادن همسر خود
 • مرغ عشق ماده اکثر اوقات خود را در لانه می گذراند و مواد اضافی را از لانه خارج می کند.

پیش نیاز های جفت گیری

پس از فراهم نمودن شرایط زیر می توانید شاهد شروع جفت شدن مرغ عشق ها و حضور علائم آن باشید.

 • غذای کافی در اختیار آنها قرار دهید.
 • لانه آنها را برای تخم گذاری آماده کنید، می توانید لانه را از چوب یا پلاستیک بسازید.
 • دمای محیط آنها را بین ۲۲ الی ۲۶ درجه نگه دارید.
 • محیط آنها باید ساکت و بدون سر و صدا مانند صدای سگ و گربه باشد.
 • وسایل بازی، آینه، زنگ، کف دریا و چند میله درون قفس آنها قرار دهید.
 • افزایش زمان نور دهی به ۱۷ الی ۱۸ ساعت
 • قرار دادن چندین شاخه در قفس آنها

 

رنگ نوک مرغ عشق
رنگ نوک مرغ عشق

 

فرایند جفت گیری در مرغ عشق ها چگونه آغاز می شود؟

هر ایده و افکاری در زمینه جفت گیری پستاندارن دارید دور بیندازید، زیرا مرغ عشق ها ارگان های تولید مثلی خارجی متقاوتی مانند آلت تناسلی مردانه ندارند و در عوض، مرغ عشق نر و ماده هر دو منفذ مخرجی تناسلی – ادراری دارند که به عنوان منفذ دستگاه گوارشی، ادراری و تولید مثلی استفاده می شود، به این معنی که مدفوع، ادرار، تخم و اسپرم همه از یک جا خارج می شوند.

این منفذ در زیر پرهای دم مرغ عشق واقع شده است. اگرچه از لحاظ داخلی، منافذ جنس نر و ماده پرنده عملکردهای مختلف تولید مثلی دارند، اسپرم یا تخم تولید می کنند اما از بیرون بسیار شبیه به هم هستند.

با ورود به فصل تولید مثل و آمادگی برای جفتگیری مرغ عشق ، رفتار پرنده طوری خواهد شد که منافذ آنها شروع به ورم و بیرون زدگی خواهند کرد و اندکی از بدنشان بیرون زده می شود که این عامل نشانه داشتن شرایط تولید مثلی است و در این مدت اسپرم ها در منافذ مخرجی تناسلی – ادراری مرغ عشق های نر جمع می شوند.

به محض بروز شرایط تولید مثلی در دو مرغ عشق نر و ماده ، رفتار مرغ عشق نر طوری خواهد بود که تلاش می کند جنس ماده را به عنوان همسر خود جلب کند و از طریق انجام هنرهای نمایشی اظهار عشق از قبیل: رقص در نشیمنگاه پرنده، ضربه زدن به سر ، ضربات آهسته منقار به منقار، طرف مقابلش را تحریک به جفت گیری می کند.  

جنس نر به طور مداوم به جنس ماده اظهار عشق می کند و با نوک خود ضربات آهسته ای را به منقار جنس ماده برای تحریک کردن او می زند. سرانجام جنس ماده دم خود را در هوا بلند می کند و بال های خود را کمی بالا می برد تا به جنس نر بگوید که تلاش های اظهار عشق او موفقیت آمیز بوده است.

وقتی جنس ماده تصمیم به پذیرش جنس نر می کند، به سمت نشیمنگاه فرود می آید تا منفذ مخرجی تناسلی – ادراری خود را از طریق بالا بردن پرهای دمی و بلند کردن بال هایش نمایش دهد. در حقیقت اینگونه از رفتار مرغ عشق نشانه هایی هستند که جنس ماده جفت گیری با جنس نر را پذیرفته است.

سپس مرغ عشق نر به بر پشت مرغ عشق ماده می خوابد و بخش عقبی جنس نر از یک طرف به طرف دیگر به لرزش در می آید در نتیجه منافذ های دو پرنده بر روی هم مالیده می شود. رفتار مرغ عشق ها برای افزایش احتمال لقاح موفقیت آمیز در این دوره به این صورت است که چندین بار عمل جفت گیری را در طول روز انجام می دهند تا زمانی که ماده به سمت لانه خود حرکت و شروع به تولید تخم کند.

 

مرغ عشق شش ماهه
مرغ عشق شش ماهه

 

چه زمانی جفت گیری صورت نمی گیرد؟

عدم جفت گیری مرغ عشق ها دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که از جمله مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرندگان خیلی جوان یا خیلی پیر هستند و توانایی برقراری یک رابطه موفق را ندارند.
 • در صورتی که به مدت چند روز باهم سر و کله بزنند، به سادگی با هم جور نمی شوند.
 • برخی از مرغ عشق های نر به دلیل هورمون های سرکوب شده توانایی جفت گیری ندارند.
 • اگر یکی از پرنده ها بیمار باشند، عمل جفت گیری ناموفق خواهد بود.
 • وجود اختلال ژنتیکی یا فلجی پرنده ها نیز در عدم موفقیت جفت گیری تاثیر دارند.
 • قسمتی از منافذ خروجی پرنده ها ، توسط پر پوشیده شده اند و در نهایت تماس کلواک ها با یکدیگر به صورت کامل انجام نمی شود.
 • مرغ عشق های زیر ۶ ماه از نظر جنسی توسعه نیافته اند. (۱۰ – ۱۲ ماه حداقل سنی است که بیشتر پرورش دهندگان توصیه می کنند) جنس ماده بعد از حدود ۴ سال نابارور می شوند و جنس نر پس از ۶ سالگی
 • برخی از داروها می توانند باعث ناباروری موقت یا دائمی پرنده شوند. در این زمینه با پزشک متخصص مشورت کنید.

البته در برخی مواقع عدم جفت گیری مرغ عشق ها می تواند یک شرایط موقتی باشد و پس از مدتی برطرف می شود و یا ممکن است به صورت همیشگی باشد، در هر صورت عوامل بازدارنده را شناسایی کنید.  

 

رفتار مرغ عشق در لانه سازی

یگی از مهمترین مراحل در جفتگیری مرغ عشق لانه سازی می باشد. رفتار مرغ عشق ها، کمی در زمینه لانه سازی هیجان انگیز است. جنس ماده جعبه لانه سازی را بررسی می کند. در صورتی که لانه آماده نشده باشد، او گوشه هایی از قفس یا مکان مناسبی را برای لانه خراش می دهد.

اعضای دیگر خانواده های طوطی دوست دارند که کاغذ را خرد کنند و علف خشک را جمع کنند تا لانه های خود را ردیف سازند اما رفتار مرغ عشق ها اینگونه نیست. در صورتی که این وسایل را در جعبه لانه سازی قرار دهید برای گرمتر و نرم تر شدن، خوب است.

جنس ماده ای که احساس افزایش هورمون در زمان فصل جفت گیری کرده است در صورتی که اجازه پرواز آزادانه در اتاق داشته باشد، ممکن است شروع به جستجوی فرصت های لانه سازی در بیرون از قفس کند. فضای پشت کتاب های یک قفسه کتاب یا پشت پرده های نازک یا تور مانند، جزء مکان هایی هستند که برای او جذابیت زیادی دارند و این رفتار گاهی با حمله های شدید همراه می باشد.

شما می توانید با زندانی کردن او در قفس برای چند روز، این فکر لانه سازی در خارج از قفس را از ذهنش خارج کنید. رژیم غذایی او را بررسی کنید و به سمت غذاهایی با پروتئین زیاد بروید زیرا موجب تمایل به ایجاد لانه سازی می شوند.

 

لانه در قفس مرغ عشق
لانه در قفس مرغ عشق

رفتار مرغ عشق قبل از تخم گذاری

پس از انجام جفت گیری مرغ عشق ، رفتار پرنده در جنس ماده طوری است که جعبه لانه را نصب و تنظیم می کند و برای خوردن و تغذیه از مواد معدنی و سپیداج بیرون می آید.

جنس نر به محض لانه گزینی شروع به تغذیه مرغ عشق جنس ماده با برگرداندن( قی کردن) مواد غذایی می کند.

هنگام رشد تخم ها، شکم او متورم می شود و فضله هایش ممکن است بزرگتر از حد معمول و اندکی رنگ متفاوت داشته باشد به دلیل پروتئین و مواد معدنی که در تخم مصرف شده ، این تغییر کاملاً طبیعی است. 

 

چه اتفاقاتی پس از پایان جفت گیری مرغ عشق رخ می دهد ؟

عمل جفت گیری در مرغ عشق ها بسیار کوتاه و در حد چند ثانیه خواهد بود، بنابراین مرغ عشق ها در طول دوره جفت گیری، روزانه چندین بار این رفتار را انجام می دهند تا احتمال انتقال مقدار اسپرم کافی به پرنده ماده افزایش پیدا کند. در هر بار مقدار کمی اسپرم به بدن جنس ماده منتقل می شود و اسپرم به مدت چند روز تا چند هفته در تخمدان مرغ عشق ماده زنده خواهد ماند.  

بر طبق بررسی های انجام شده در مقاله Budgie Breeding Behaviour هنگامی که دوره جفت گیری به پایان رسید، مرغ عشق ها بیشتر اوقات خود را در لانه سپری می کنند و فقط برای مدفوع و گاهی خوردن غذا بیرون می آیند. عادت های مرغ عشق نر اینگونه است که شروع به تغذیه شریک زندگی خود میکند، دقیقاً به همان روشی که یک پرنده به نوزادان خود غذا می دهد. در عرض یک تا دو هفته جنس ماده اولین تخم خود را می گذارد و قبل از تخم گذاری، هر کدام از تخم ها درون یک تخمدان تشکیل می شود.

قبل از تشکیل پوسته سخت، برخی از اسپرم های ذخیره شده در داخل لوله فالوپ آزاد می شوند و وارد غشای تخم می گردند، در نتیجه مراحل لقاح تکمیل می شود و این فرایند تا زمانی ادامه پیدا می کند که جنس ماده همه تخم ها را بگذارد.

 

نشانه تخم گذاری مرغ عشق ماده
نشانه تخم گذاری مرغ عشق ماده

تشخیص جفت شدن مرغ عشق موفقیت آمیز

تا زمانی که تخم ها تبدیل به جوجه نشوند، نمی توان به موفق بودن فرایند جفت گیری پی برد، چرا که مرغ عشق های ماده بدون حضور پرنده نر هم می توانند تخم گذاری کنند و تخم هایی بدون نطفه تولید کنند، اما برای اینکه زود تر از موعد بیرون آمدن جوجه ها از تخم به موفق بودن فرایند جفت گیری در مرغ عشق پی ببرید، باید از شیوه نوربینی تخم ها استفاده کنید.

برخی از پرورش دهندگان دوست دارند از تکنیک candling یا همان نوربینی استفاده کنند به این صورت که یک چراغ روشن در برابر تخم نگه داشته می شود تا ببینند که آیا یک جوجه در حال رشد، در داخل تخم وجود دارد. این تکنیک نیاز به مراقبت خاصی دارد تا تخم شکسته نشود و لانه بیش از حد مختل نگردد که منجر به آزرده خاطر شدن پرنده ماده نشود.

اگر تمایلی به نوربینی ندارید و از بیرون رفتن پرنده ماده از لانه هراس دارید، می توانید تا زمان بیرون آمدن جوجه ها از تخم صبر کنید.

 

جفت گیری موفق مرغ عشق
جفت گیری موفق مرغ عشق

سوال های رایج در مورد جفت گیری مرغ عشق

در چه سنی مرغ عشق ها می توانند تولید مثل کنند؟ مرغ عشق ها از سن ۶ ماهگی از نظر جنسی بالغ شده و قادر به تولید مثل هستند اما بیشتر پرورش دهندگان توصیه می کنند حداقل از سن ۱ سالگی برای تولید مثل استفاده کنند.

آیا مرغ عشق ها تک همسری هستند؟ رفتار مرغ عشق ها طوریست که برای زندگی، جفت گیری نمی کنند و اگر فرصتی باشد با چندین شریک جفت گیری می کنند، گاهی اوقات با چندین شریک در همان فصل تولید مثلی، جفت گیری می کنند. هنگامی که به صورت انتخابی توسط پرورش دهندگان جفت می شوند، پس از پیوند، با شریک های مختلفی هم جفت می شوند.

ویدیو از جفت شدن مرغ عشق

 

دانلود مستقیم ویدیو | مشاهده در سرویس اشتراک ویدیو EIG-SHOP


 

مرغ عشق می تواند برای بیشتر انسان ها به عنوان یک گزینه مناسب در انتخاب پرنده ای خانگی باشد.در این نوشته از وبسایت چکین دیوایس سعی کردیم به صورت تجربی و علمی تمام شرایط مورد نیاز برای جفت شدن مرغ عشق  را به شما آموزش دهیم. اگر علاقه مند هستید پیشنهاد میکنیم مطلب چگونه یک مرغ عشق پرورش دهیم را از دست ندهید.

اگر تجربه و اطلاعات در این زمینه داریم خوشحالیم میشویم آنها را  ما و دیگران را در قسمت دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1,489 نظرات
 1. رحیمی می گوید

  سلام من یک جفت مرغ عشق دارم به بلوغ رسیدن و حالا جفت شدن ولی نر نمیتونه درست جفتگیری کنه یک پاشو میزاره روی ماده و بعد که میخواد اون یکی پیاشو بزاره ماده میره رو دیواره قفس ممنون میشم اگه راه نمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما ماده اجازه جفت گیری نمیده
   لانه مناسبی داشته باشن و داخل لونه رو با پوشال نرم پر کن
   اب و غذای کافی بهشون بده و لامپ های اتاقشون تا ساعت ۱۱ یا ۱۲ روشن باشه
   اتاقشون باید کاملا ساکت و بدون استرس باشه

   1. :/ می گوید

    سلام و خسته نباشید…
    من ی جفت مرغ عشق دارم ک ۶ تا تخم کردن ۴تاش دراومد بعداز ۱۵ روز جوجه ی اول از لونه پرت شد کفه قفس و انگار پاش ناقص شد منم برداشتم دوباره گذاشتمش تو لونه ولی دیگ ماده ب هیچکدوم از جوجه ها غذا ندادو متاسفانه همشون مردن:(..ماده خیلی ضعیف شده بود بخاطر همین لونه رو برداشتم..الان دقیق یک ماه ک برداشتم ..ماده ام دوباره سرحال شده..میخواستم بپرسم بنظر شما ۱ماه کافیه؟الان عیبی نداره ک دوباره لونه رو بزارم؟و لونه ی چوبی خوبه؟اخه از لونه پلاستیکیا جوجه هام پرت شدن..

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     یک ماه کافی نیست حداقل باید شش ماه استراحت کنه
     به تغذیه ماده رسیدگی کنید از تخم مرغ اب پز ، انواع میوه و سبزیجات و دانه ها و پلت مخصوص مرغ عشق استفاده کنید
     در زمان تخم گذاری و بزرگ کردن جوجه ها باید غذاش رو چند برابر کنید تا بتونه جوجه ها رو هم تغذیه کنه
     خواهشا در زمینه تغذیه پرنده دست و دل باز باشید.

 2. محمدطاها می گوید

  سلام من یک جفت مرغ عشق دارم ۳ هفته ای میشه بهم دون میدن اما بعضی موقع ها ماده نر رو میزنه چیکار کنم لونه هم گذاشتم تغذیه مناسبی هم دارن چیکار کنم
  ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که یک مدت جدا از هم باشن
   بعدش دوباره بندازید پیش هم

 3. مهدی می گوید

  سلام من دوتا مرغ عشق دارم نر و ماده هستن میشه بگین دلیل نوک زدن نر به در و دیوار لانه چیه؟

  1. مهدی می گوید

   ببخشید ماده لانه رو نوک میزنه

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    میخواد از محکم بودنش مطمئن بشه

  2. کارشناس وب سایت می گوید

   پرنده ماده داخل لانه خوابیده ؟
   احتمالا پرنده نر می خواد از محکم بودن لانه مطمئن بشه

 4. امیر می گوید

  سلام من یک جفت مرغ عشق داشتم که ماده مرد بعد من واسه نر یک دونه ماده خریدم صاحب ماده می‌گفت قبلاً ماده تخم گذاشته ماده ۹ ماه هست نر هم تغریبا ۷ماه هست بعد ماده نر میزنه نمی گذاره بهش غذا بده اصلا نمی ذاره نزدیکش بشه باید چیکار کنم لطفا کمک کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اونا رو باید جدا از هم بذاری تا کم کم به هم عادت کنن
   بعدش میتونید بندازی توی یک قفس برای جفت گیری
   اگر این فصل نشد باید برای فصل بهار منتظر باشید

   1. عباس می گوید

    سلام چند ماه پیش یک جفت مرغ عشق گرفتم اولین تخمش رو گذاشته بود بعد چندروز دومین تخم رو گذاشت ولی روی تخم ها نخوابید یک ماه منتظر موندم هیچ کاری نکرد .تخم هارو جدا کردم لان یک ماه هیچ کاری نکرده

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     احتمالا بلد نیست روی تخم ها بخوابه
     بهتر که از ایزی باتور ۶ برای جوجه کشی تخم ها استفاده می کردید
     اون پرنده باید در کنار مرغ عشق های با تجربه بمونه تا کرچ شدن روی تخم و جوجه کشی رو یاد بگیره

 5. ناصری می گوید

  سلام
  من یه جفت مرغ عشق دارم نر حدود دو ماهه ماده حدود یکساله
  بعد نر سمتش میره نوک به نوک میزنه سرو صداشون هم زیاده مرغ عشق ماده ممناعت میکنه
  امکان جفت شدنشون وجود داره
  بعد اسفنجی نر آبی متمایل به بنفشه
  ماده سفیده اسفنجیش
  همه چیزشونم فراهم کردم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هنوز زوده برای نر
   اون باید به سن بلوغ برسه و گرنه جفت گیری براش مضر و بدنش رو ضعیف میکنه
   بهتر که برای ماده یک نر بالغ تهیه کنی و این نر رو جدا نگهداری کن
   و یا اگه نمیخوای جوجه داشته باشن اونا رو جدا از هم نگهداری کن

 6. OMID می گوید

  سلام ببخشید من دو تا مرغ عشق دارم یکی نر یکی ماده من یه ۳ ۴ باری جفت گیریشونو دیدم ولی گویا ماده نمی زاده جفت شن نر و میزنه بعد این عمل که اونو میزنه وقتی بهشون یه غذای دیگه میدم بازم میزنتش دلیل چیه راستی گفتم ۳ ۴ بار جفت شدن الان خبری هم از تخم نیستش

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براشون لانه گذاشتید؟
   داخل لانه رو با پوشال نرم پر کن و حتما سقف و در پشتی لانه رو محکم ببند تا فقط در داخلی لانه باز باشه
   مدتی اونا رو از هم جدا کن تا نر و ماده کاملا مست بشن ، دوباره بندازشون پیش هم

   1. OMID می گوید

    بله لانه هستش قبلنا درشو با نوکشون بر میداشتن بعد با چسب محکمش کردم راستی من تو یه اتاق بردمشون تقریبا یه چند روزی میشه در قفس رو باز میکنم خودشون پرواز میکنن بعد گرسنه که شدن میان تو لونه منم درشو بعد می بندیم یه بار از صبح تا ظهر یه بارم از ظهر که ناهارمو خوردم تا شب ساعت هشت بعد میرم لونه منم می بندیم راستی اینا از من خیلی می ترسند قبلاً من جای اینارو زود زود تغییر میدادم بعد بزارم اینا اینجا یکم عادت کنم تخم می‌زاره یا نه راستی پرنده نه نر و نه ماده دیگه میره لانه اینا فقط برای تخم گذاشتن میرم توش یا گاهنم میرم الان چیکار کنم منتظر باشم ببینم تخم می‌زارن یا نه ؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بهتر که منتظر بمونید تا به محیط عادت کنن حدودا دو هفته یا بیشتر طول خواهد کشید و چون از شما میترسن بهتر که تنهاشون بذارید
     حتما اب و غذای کافی داشته باشن و از مولتی ویتامین و سنگ کف دریا هم استفاده کنید.

 7. حسین می گوید

  ببخشید مقاله رو خوندم نر و ماده هستند

 8. حسین می گوید

  سلام ببخشید من یه جفت مرغ عشق دارم یه ماهه کنار هم هستند تمام شرایط رو براشون فراهم کردم الان به نظر جفت شده میان ولی نوک مرغ عشق ماده قهوه ای نیست و سفیده مایل به آبی و الان دو هفته است که به نظر جفت هستند ولی از تخم خبری نیست

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا هر دو نر باشن
   مقاله زیر رو بخونید
   تشخیص سن و جنسیت مرغ عشق

   1. حسین می گوید

    سلام ببخشید مقاله رو خوندم نرو ماده هستند

   2. مونا می گوید

    سلام خسته نباشین من برام مرغ عشق هدیه اوردن و از جایی متوجه شدم ماده سنش زیاده تقریبا ۲ سال و لی نر هنو بالغ نشده و ۵ ماهشه چیکار کنم به نظرتون جفت میشن و تخم میزارن؟؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     تفاوت سنی زیاده ، فکر نکنم
     از طرفی مرغ عشق ماده هم به سن بلوغ نرسیده باید تا سن یکسالگی اون صبر کنید.

 9. ۱۳۸۶ می گوید

  سلام من یه جفت مرغ عشق دارم تقریبا دو ماهه خریدم براشون لونه غذا های مقوی و فراوان ومختلف میدم وقفس بزرگ خریدم کف دریا هم میدم نرم مسته میخواد جفتگ گیری کنه ولی مادم اصلا نمیزاردش اما جفتن مثلا نرم به ماده غذای دهنی میده همو تمیز میکنن پیش هم میخوابن اصلا هم تو لونه نمیره مگه اینکه منو ببینه بترسه بره توش وقتی هم من رفتم میاد بیرون انواع کار ها که باعش مستی پرنده رو میشه کردم مثلا بخار اکالیپتوس قطره ad3e یا حتی صدای مرغ عشق اما مادم اصلا مست نمیشه و جالب اینجاست که به اسم مولد خریدم یکم کمکم کنید لطفا بگید چکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید هنوز به محیط عادت نکردن و استرس تخم گذاری داره
   محیطش باید خلوت و اروم و بدون سر و صدا باشه
   بعد از یک مدت دیگه دیدید تخم گذاری نکرد، ماده یا نر رو عوض کنید شاید هم با هم جور نیستن

 10. Maedeh می گوید

  سلام من ی جفت مرغ عشق دارم حدود دو هفته ای میشه ک خریدم مرغ عشق نر خیلی سعی میکنه ک با مرغ عشق ماده جفت بشه ولی اون مقاومت میشه و یکی اینکه مرغ عشق ماده قبلا بین ۲۰تا مرغ عشق بدون جفت تخم میزاشته و با هیچکدوم جفت نشده امکانش هست ک تو قفس با ی مرغ عشق نر هیچوقت جفت نشه؟؟؟؟لطفا جواب بدین زود

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خودش باید جفتش رو انتخاب کنه
   بهتر که مدتی پیش هم باشن تا به هم عادت کنن
   وگرنه باید بین گله ای از مرغ عشق ها بیندازید تا خودش نر رو انتخاب کنه

 11. عسل می گوید

  سلام من یه جفت مرغ عشق داشتم که بعدا مشخص شد جفتشون ماده بودن عوض کردم یه نر برای یکی از ماده ها خریدم الان دوماهی میشه که باهمن سروصدامیکردن یانوکاشون رو بهم میزدن صبح ها همش درحال آوازخوندن بودن من ۲روزمسافرت بودم غذاشون تموم شده بود گشنه بودن من ندیدم تاحالا جفتگیری کنن ولی پرهای ریز دور نقعد ماده ریخته شده و الان حدودا ۳روزه رفتن تولونه بغل هم میخوابن فقط گاهی برای خوردن غذا میان بیرون اصلا هم سروصدانمیکنن یعنی چیزیشون شده ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید ترسیدن و یا شاید هم تخم گذاشتن
   غذاشون رو مرتب بدید و مدتی تو اتاقشون بشینید تا شما رو ببینند
   شب ها چراغ رو خاموش نکنید.

 12. علی می گوید

  سلام من یک جفت مرغ عشق دارم هفته پیش بهشون اکالیپتوس جوشنده دادم از سه روز پیش هی ماده میره تولونه بعدشم نر با دهان بهش غذا میده امکان داره بخان تخم بزارن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره ممکن
   انواع دانه ها و پلت مخصوص هم بدید
   حتما تو قفس شون کف دریا بذار و به پرنده ماده کلیسم و پروتئین بده

 13. آرام می گوید

  سلام وقت بخیر من۱۳ تا مرغ عشق دارم که همشون از همون موقع که متولد شدن آزاد بودن الان من نمیدونم کدوم نرهست کدوم ماده هست چون من یک نر و ماده گرفتم بعد جفت گیری کردن و ۱۳ تا جوجه به ما دادن و الان نمیدونم کدوم نر هست کدوم ماده ؟ و چیکار کنم که این ۱۳ تا جفت گیری کنند؟؟ چون سر و صدا میکنند و تمایل دارن اما نمیدونم باید چیکار کنم و یک سوال دیگخ اینکه من باید نر وماده جدا کنم یا خودشون باید انتخاب کنند؟ اینا حتی شبا رو تاب بازی که براشون دزست کردم میخوابن ممنون میشم راهنمایی کنید .

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تشخیص این مورد نیاز به کارشناس داره
   در ثانی اگه خواهر برادر رو با هم جفت کنی امکان ناقص شدن جوجه یا اصلا پوچ بودن تخم زیاد خواهد بود . همینطور ممکنه جوجه ای که متولد میشه عقیم باشه .

 14. مهدی می گوید

  سلام آقای کارشناس گفتم که مرغ عشقام تازه خریدم باهم لب می گرفتن ولی نر میخواست جفت گیری کنه ماده فرار میکرد شما گفتی لونه بزار لانه هم گذاشتم فرار میکنه ونر میره روی سقف لونه خیلی نوک میزنه علتش چیه آقای کارشناس
  واقعا ممنونم که هستید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا سقف لانه بازه و ماده ارامش کامل رو نداره
   بهتر که سقف لونه رو با چسب به خوبی ببندید و حتما تغذیه کافی و کف دریا داشته باشن

   1. مهدی می گوید

    سلام آقای کارشناس مرغ عشق هام تخم نکردن دوتایی شون خیلی خیلی می رن توی لونه ولی نر که میخواد جفتیک بزنه ماده نمیزاره

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اب و غذای کافی بهشون بده و محیط شون هم باید کاملا اروم و بدون استرس باشه
     لانه رو نگاه کن که سقف و کناره هاش به خوبی بسته شده باشه
     اگر ماده احساس ارامش نداشته باشه ، راضی به جفت گیری نخواهد بود.

 15. باقری می گوید

  سلام روزبخیر
  یک مرغ عشق ماده دارم که بدون جفت هست و مرتب تخم میگذاره. آیا امکانش هست در این حالت که روی تخم ها میخوابه با یک نر جفت بزنم. لطفا شرایط جفت گیری در این حالت رو توضیح دهید. از اینکه تخم هاش رو بردارم تو شک هستم.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که تخم ها رو بردارید و یک نر رو بندازید توی قفسش
   بعد از گذشت چند روز مستی با هم جفت گیری خواهند کرد.
   البته ممکن که با نر سازگار نباشه و باید مدت زیادی رو صبر کنید.

 16. علی می گوید

  سلام ببخشید من یک جفت مرغ عشق چند ماه میشه خریدم همه ی علاعم جفت گیری رو دارن ولی اصلا داخل لونه نمیرن میشه راهنمایی کنید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سنشون چقدره ؟ دمای محیط نگهداری چقدره؟

 17. .. می گوید

  سلام دلیل بزرگ شدن فضله مرغ عشق چیه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید طبیعی باشه
   مقاله تشخیص بیماری از روی فضله رو بخونید

 18. Fat می گوید

  سلام وقت بخیر
  من دوتا مرغ عشق دارم نر و ماده ان
  که تقریبا ۲ماه و چند روز که دارمشون
  ماده هر وقت میره تو لونش در لونه رو در میاره
  خواستم بپرسم این کارش برا چیه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   میشه بیشتر توضیح بدید متوجه نشدم
   چطوری در رو در میاره ؟

 19. حامد می گوید

  سلام وقت بخیر . من یک جفت مرغ عشق دارم که چند هفته پیش تخم گذاشتن و از ۵ تا تخم ۳ تا جوجه دادن که الان تازه داره رنگ باهاشون تغیر میکنه . مشکل اینه که نر به شدت دنبال جفتگیریه ولی ماده فرار میکنه و از صبح تا شب دارند دنبال هم می‌پرند.ایا مشکلی هست؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما حتما پرنده نر رو جدا کن و در یک قفس جداگانه پرورش بده
   تا زمانی که جوجه ها کاملا بزرگ و بالغ شدند نر باید جدا باشه
   در غیر این صورت احتمال کشته شدن جوجه ها توسط پرنده نر وجود داره

 20. ناشناس می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید ببخشید من یه جفت مرغ عشق دارم بعد یه قطره ی تقویتی ad3e خریدم بعد از اونی که خریدم گفت یخچالیه بعد من چند وقت. پیش اومدم استفاده کنم بعد یادم رفت بزارمش یخچال تقریبا یه هفته بیرون از یخچال بود اشکالی نداره که به پرنده هام بدم براشون مظر کیست که بیرون از یخچال بوده ممنون میشم جواب بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید فاسد شده باشه
   بهتر که از داروخانه بپرسید چون ممکن پرنده های شما رو مسموم کنه

 21. ۲۰۲۱ می گوید

  سلام خسته نباشید جفت مرغ عشق دارم اما مادش بالغ نبود بعد اونو با یه ماده بالغ و مولد عوض کردم ماده تو مغازه جفت داشت الان میره تو فکر خیلی کم در روز آواز میخونن جفت شدن بعد مادم یکم از نر اندازش کوچیکتره ولی از نر سنش بیشتره حدودا یک سال و نیمشه بعد بدنش پرهاش کم پششه و انگار مال تخم گذاری قبل هست که رفته تو لونه پر ریزی کرده الان چطوری تقویتش کنم تا سرحال بشه و پرهاش دوباره رشد کنه غذا هم در روز خیلی کم میخورن ۳ روز پیش مادشو عوض کردم براشون سیب زمینی آب پز تخم مرغ آب پز کاهو سیب درختی هویج و ارزن میدم خیلی کم میخورن میشه کمکم کنید ممنون🌹🌹🌹

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوب طول میکشه که عادت کنن
   تغذیشون رو بهبود بده
   مولتی ویتامین مخصوص طیور زینتی بخر
   پلت بخر ، سن مینرال بخر
   اینقدر هم ماده رو عوض نکن مرغ عشقه پلاستیک نیست عاطفه داره یادش میمونه

 22. ارمین می گوید

  سلام من یک جفت مرغ عشق دارم نزدیک یک سال دارمشون مرغ عشق نر خیلی مست است و مرغ عشق ماده هم واکنش نشان میدهد ماده بر روی نشیمنگاه مینشیند و دم را بالا میبرد ولی مرغ عشق نر توجهی نمیکند یا می افتد راه حل چیست؟!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ایا رنگ دماغ مرغ عشق نر آبی هستش؟
   ایا از نر بودن اون مطمئنید؟
   و اینکه چند ماهشه، اونا در سن ۱۰ ماهگی به بلوغ جنسی می رسن

   1. ارمین می گوید

    بله کاملا از نر و ماده بودنشون مطمئن هستم فقط وقتی مرغ عشق ماده دم رو بالا میبره مرغ عشق نر یا می افته یا توجهی نمیکنه
    لطفا یک راه حل بهم بدید تقریبا یک سالشون هست

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     میله نشیمن سست
     برای همین پرنده نر از روی میله میفته و دیگه توجهی نمیکنه
     میله رو کاملا سفت کنید تا راحت بتونن جفت گیری کنن

 23. امیر می گوید

  سلام من یک جفت مرغ عشق خریدم و مرغ عشق نر مرد بعد من یه مرغ عشق نر خریدم براش موقعی که خریدم نوک نر کاملا آبی بود ولی مال ماد سفید بعد مرغ عشق کی جفت می خرن و کی تخم می گذارند

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مرغ عشق ماده زمانی اماده جفت گیری و تخم گذاری خواهد بود که نوکش قهوه ای باشه
   نوک نر باید آبی و ماده باید قهوه ای باشه
   شاید ماده شما هنوز به سن بلوغ و تخم گذاری نرسیده باشه

 24. مجید ب می گوید

  سلام . من ده روزی هستش ی جفت مرغ عشق خریدم از وقتی اوردمشون خونه فقط ماده بیشتر وقت ها میره تو لونه و کف لونه میکنه و خیلی کم دیدم غذا بخوره زیر شکمش هم خط افتاده دلیلش چیه؟ وقتی هم خریدم جوجه داشتن ک فروشنده جوجه هاشون برداشت

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا میخواد تخم بذاره
   بهشون غذا و اب کافی بدید و حتما کف دریا داشته باشن
   علت خط افتادن زیر شکمش می تونه بیماری سینه کاردی باشه با دامپزشک و یا پرورش دهنده مشورت کنید تا بهتر راهنمایی کنن

 25. Ali می گوید

  سلام درمان اسهال چه باید کرد؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   علت های مختلفی میتونه داشته باشه
   بهتر که به دامپزشک مراجعه کنید تا پس از تشخیص ، داروی مناسب رو تجویز کنه

 26. سپهر می گوید

  ممنونم ببخشید مرغ عشق ماده دماغش رو به سفیدی هست یعنی جفت گیری تمام شده و اینکه از روزی که کنار هم بودن چند روز طول میکشه تا تخم بذارن؟؟ الان ۵ روز هست که با هم هستن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر به خوبی جفت گیری کرده باشند ، معمولا پس از یک هفته تخم میزاره

  2. آرش می گوید

   سلام من یه جفت مرغ عشق خریدم تقریبا ۶ روزی هست توی لونه نمیرن و خیلی آواز میخونن خیلی سرو صدا میکنند
   چرا توی لونه, نمیرن?
   و چرا سرو صدا میکنن ?

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    هنوز برای جفت گیری زوده
    اونا باید کاملا به محیط عادت کنند و هنوز استرس دارند
    یکی دو هفته صبر کنید و محیطشون رو بدون استرس و اروم حفظ کنید ، جفت خواهند شد.

 27. سپهر می گوید

  سلام من امروز مرغ عشق نر مولد و بالغ خریدم ماده دماغش قهوه ای شده از امروز کنار هم بذارمشون یا شهریور ماه ت جفت‌گیری کنند

  1. ادمین می گوید

   سلام
   میتونن کنار هم باشن و مشکلی نداره

  2. سپهر می گوید

   ممنونم

 28. احسان می گوید

  سلام.یه جفت مرغ عشق دارم.بار اول تخم گذاشتن جوجه نشد،چند بار جفتگیریشون رو دیدم.چند وقت استراحت دادم.الان لونه گذاشتم و سه تا تخم گذاشته تا الان ،ولی ماده زیاد میلی به جفتگیری نشون نمیده،از لونه میاد بیرون به محض اینکه نر میره باهاش بازی کنه فرار میکنه داخل لونه.داخل بالکن هستن و تردد خیلی پایینه.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   یعنی هم انتظار دارید تخم بزاره و هم جفت گیری کنه ؟ تو یه روز ؟ چرا همچین انتظاری دارید ؟
   اگه جفتگیری کنه ممکنه رو تخم ها نشینه و تخم ها خراب بشن

 29. محمد می گوید

  سلام ادمین عزیز . مرغ عشقام جفت گیری میکنن. ولی نر روی ماده تسلط نداره و بیشتر وقت ها میفته. میله هم محکمه. نرم تا حالا نا امید نشده و بازم تلاش میکنه. چکار کنم هنگام جفت گیری که نر از روی ماده نیوفته؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کاری از دست شما برنمیاد ، سعی کنید تغذیشون رو مفید تر بکنید ، بهشون مولتی ویتامین مخصوص طیور زینتی + کف دریا یا سنگ مینرال بدید تا بدنش قوی تر بشه و صبور باشید بالاخره کار خودشو میکنه
   موردی که هست وقتی دارن جفتگیری میکنن نرید پیششون و از دور هم نگاه نکنید ،این کار حتی اگه ۱ صدم درصد هم باعث ایجاد استرس بشه در کارشون اختلال ایجاد میکنه

 30. ناشناس می گوید

  سلام. دو مرغ عشق دارم که به تازگی روی نوک یکی شون کرمی و روی نوک اون یکی آبی شده. مدام پر های همدیگه رو تمیز می کنن. اونی هم که روی نوکش آبیه بعد از خوردن دانه توی دهان مرغ عشق دیگه دانه می گذاره و در طول روز آروم باهاش حرف می زنه.
  آیا مرغ عشق ها نر و ماده هستن و جفتگیری کردن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اینه نر و ماده هستن رو نمیشه گفت ولی به امکان زیاد هستن
   صبور باشید جفتگیری هم میکنن

   دقت کنید اگه حتی هر دو نر یا هر دو ماده هم باشن باز هم جفتگیری خواهند کرد !

   1. ناشناس می گوید

    ممنون از پاسخ تون

    1. ادمین می گوید

     موفق باشید

   2. امیرمهدی می گوید

    سلام من دوتا ماده مرغ عشق خرید با یک نر میخواستم بدونم آیا جفت گیری میکنند

    1. ادمین می گوید

     سلام
     امکان دعوا کردن وجود داره
     بهتره یه ماده باشه و یک نر

  2. عباس می گوید

   سلام . بفرمایید وجود اسباب بازی مثل تاب و گردونه ماده رو زیادی سرگرم نمیکنه که به جفتگیری نرسه ؟! سه ماهه یه جفت مرغ عشق دارم که ماده بیشتر وقتشو به تاب بازی میگذرونه بعدش هم میره تو گردونه لم میده !
   البته زیاد نوک به نوک میشن ولی جفتگیری نمیکنن و سراغ لونه هم نمیرن … به تغذیه شون هم میرسم . ولی تاحالا نتیجه ای نداده ! راهنمایی بفرمایید … اسباب بازیها رو بردارم تاثیر داره ؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    احتمالا به اسباب بازیا عادت کرده
    برای جفت گیری باید اسباب بازی ها رو بردارید و لانه مناسبی رو براشون داخل قفس بذارید
    داخل لانه رو پوشال نرم بریزید و اب و غذای کافی بهشون بدید
    اگر تمایلی به نگهداری از جوجه ها ندارید نیاز به اقدام خاصی نیست.

 31. محمد می گوید

  سلام من مرغ عشقام رو عوض کردم . چند روز ا.اول دعوا میکردند. هر روز دفعات دعوا کم میشد. تا امروز. مرغ عشقام جفت گیری کردن. اما یک بار به مدت کوتاه.از اون موقع دیگه جفت گیری نکردن. دلیلش چیه؟ تغذیه خوبه لونه هم دارن.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تنها مشکل فکر کنم این باشه که زیاد بهشون سرمیزنید ! صبور باشید و اجازه بدید کار خودشونو بکنن

 32. سالی می گوید

  سلام من یک جوجه مرغ عشق از پنج روزگی بزرگ کردم با سرلاک الان چهار ماهه هست ،نر در خانه آزاد هست ودائم با ما بازی میکنه یه چیزایی هم میگه ،،شب ها هم داخل اتاق ما روی یه چوب که براش درست کردم میخوابه …سوالم اینه ایا حتما باید براش جفت بگیرم ممکنه ناراحت بشه دلش بخواد یا هرچی خیلی ممنون میشم جوابم رو بدین

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مرغ عشق ها کنار جفت بودن رو خیلی دوس دارن
   اگه دیدید که داره خود ارزایی میکنه زمان جفتگیریش هست ولی هرچقدر هم که سنش بالاتر بره زمان پذیرش جفتش هم بالاتر میره
   در کل ، براش جفت بگیرید برای خودش خوبه ولی اینم درنظر بگیرید که از حالت اهلی بودن خارج خواهد شد

 33. علیرضا می گوید

  سلام خسته نباشید لطفا کمکی کنید خوهاشا خیلی ممنون دار میشم مرغ عشق ماده من یک تخم گذاشته ولی الان دو روز هست که دیگه تخم نذاشته علتش چیه ممنون ازتون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به تغذیه پرنده رسیدگی کنید، اب و غذای کافی همراه با پروتئین و کلسیم بهش بدید به مرور زمان تخم میزاره
   محیطش اصلا نباید استرس داشته باشه

 34. کیوان می گوید

  سلام نوک ماده من اول که خریدم قهوه ای پر رنگ بود الان نصف نوکش سفید شده و داره کلاً سفید میشه، مریض شده ایا؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر علایم دیگه ای هم داشته باشه به احتمال زیاد مریض

   1. ارغوان می گوید

    سلام ایا در لونه مرغ عشق باید بالا باشه یا فرقی نداره چونه لونه مرغ عشق من درش بالا نیست بغل لونه مشکلی نداره؟؟؟؟؟؟ این خیلی واسم سواله ماده هم بعضی وقتا رو سقف لونه میشنه و سقف رو نوک میزنه اروم ؟؟گاهی وقتا هم میره تو لونه ولی خیلی زود میاد بیرون علتش چیه و این که مرغ عشق ماده امادس اما نر نه تا ماده بهش نزدیک میشه نر ماده رو میزنه ماده هم کاملا پرو دم داره اما نر نه بال داره نه دم حتی بخاطر این که بال دم کوچیکی داره پرواز نمیکنه وقتی هم دم درمیاره خودش انقد میخوارونه که دمش میریزه مشکل چیه؟؟؟؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اگر لانه دارای سقف هست حتما سقفش رو محکم ببند تا به راحتی باز نشه
     فرقی نداره در لانه کجاست ،
     علت خاروندن پر هم میتونه شپش یا قارچ باشه به دامپزشک مراجعه کنید تا بررسی کنه

 35. Saeed می گوید

  سلام من چهار روزه دوتا مرغ عشق گرفتم اولش ماده‌ به نر حمله می‌کرد و توی قلمرو خودش نمیذاشت
  الان با هم میرن داخل‌ لونه و باهم می‌مونن
  و میان بیرون لونه بی تابی می‌کنن
  مخصوصا نر خودشو به ميله های قفس میچسبونه یا پرده‌ دور قفس رو میکشه با نوکش و باز میرن داخل‌ لونه میخوابن
  لونه شون پلاستیکی و خالی هست
  چیکار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   میخوان تخم بزارن
   بهتر که داخل لونه رو با پوشال نرم پر کنید
   و اب و غذای کافی بهشون بدی
   محیطشون هم اروم و بدون سر و صدا و رفت و امد باشه
   پروتئین و کلسیم کافی به ماده بده و کف دریا بذار داخل قفسشون
   اگر لانه سقف داره ، سقفش رو محکم ببند تا برای تخم گذاری استرس نداشته باشن

 36. .m می گوید

  سلام من یک جفت مرغ عشق دارم که جوجه اش رو به دنیا آورد و ازش
  تا جایی پر و بال در آورد مراقبت کردیعنی تا ۲۳روز ولی امروز که رفتم دیدم سر جوجه خونی هستش و یک چشمش هم کور شده ماده هم اصلابهش غذا نمیده گرسنه هم هست الان زدن جوجه کار مادر یا پدر و من باید چی کار کنم چه جوری بهش غذابدم ممنون میشم بهم بگید.؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اونا می خوان تخم گذاری بکنن و جوجه مزاحم
   بهتر که جوجه رو جدا کنید و یا اینکه نر رو جدا کنید تا ماده در کمال ارامش به جوجه برسه

 37. احمد می گوید

  سلام استاد عزیز
  یک جفت مرغ عشق خریدم که ۳ روز اول جفت گیری های خوبی داشتند و طولانی و پرتکرار و نر سرحال بود و با جنب و جوش،بعد یه ۲ روزی نر هر چی میرفت بالا سر میخوردن و میوفتادن پائین میله شل نبود، الان یک هفته ای هست که نر خیلی بی تفاوته و ماده پر جنب و جوش شده ولی نر دیگه کاری نمیکنه و همش یک جا میشینه ، ماده خیلی سر و صدا میکنه و با بال زدن در جا و پرواز کوتاه نر رو تحریک به جابجایی و غذا خوردن میکنه ، لونه هم دارند ولی داخل نمیرن، نر مریض نیست نه آبریزش نه اسهال نه پف کردن نه سر تو بال فقط مثل افسرده ها شده،همه چی دارن از آب و غذا و لونه و کف دریا و میوه و…. قضیه چی هست؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید میله محکم نبوده و بعد از افتادن احساس شکست می کنه
   یا اینکه هنوز به سن بلوغ نرسیده
   سقف لانه رو محکم ببندد و داخلش پوشال نرم بذار
   اب و غذای کافی داشته باشن و محیط شون اروم باشه
   به مرور زمان بازم جفت میشن

 38. امیر می گوید

  سلام . من یه مرغ عشق ماده جدا و یه نر خریدم . کنار هم گذاشتمشون .همسن هستن الان نوک نر داره به ابی روشن تبدیل میشه و ماده قهوه ای بود گرفتم انگار کمی خشکه نوکش . الان دیپه زیاد با هم دعوا نمیکنن نزدیک هم میشن و لی زیاد نه . یک هفته کناره هم هستن . اینا کی جفت میشن . ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید جفت گیری هم میکنن
   عجله برای اینکار به هیچ وجه نداشته باشید که جواب عکس میده !

 39. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشین
  من یدونه مرغ عشق ماده دستی دارم که بعد یک سال براش جفت گرفتم ماده خیلی آماده بود و نره هم همینطور جفتگیری میکنن در روز سه یا چهار بار ولی هر دفعه از روی میله میفتن میله هم جاش سفت و محکمه چرخشی نداره چیکار کنم براشون؟ لونه گذاشتم براشون یه مقدار از پنبه تخمهارو ماده ریخت بیرون و یکی دو روز تو لونه رفت و بعد اون دیگه نرفت یکنفر بهم گفت لونه رو بردار اسباب بازیشون میشه دیگه برای تخم گذاشتن نمیری تو لونه ایا حرفشون درسته؟ اب و غذای کافی دارن در روز یه وعده تخم مرغ و سبزیجات و جوانه گندم میدم کافیه؟ کف دریا رو درسته بذارم کف قفس برای ماده؟ نکته دیگه اینکه ماده چون دستی و ازاده میری تو لباسشویی یا پشت پرده یا تو گلدون یمدت بیرون نیاوردمش ولی خیلی دنبال راه درو میگرده که بیاد بیرون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا چون به محیط بیرون عادت کرده
   قفس براش مشکل
   اگر نیازی به جوجه گیری از اونا ندارید چرا جفت شون می کنید.
   همه شرایط بالا درسته
   لانه باید حتما باشه و سقف لانه رو محکم ببند و داخلش رو با پوشال نرم پر کن تا کم کم تخم بذاره

 40. . می گوید

  باسلام‌ببخسید‌آیا‌مرغ‌عشق‌می‌تواند‌در‌محیط‌گرم‌و‌سرد‌
  بیرون‌خانه‌زندگی‌کنه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   داخل قفس ؟ خیر مریض میشه

  2. :/ می گوید

   سلام ..
   من یه جفت مرغ عشق دارم ک ۱۸ روز پیش برای اولین بار جفت گیری کردن ..تو روزای بعدم روزی ۲ یا ۳ بار جفت گیری مبکردن..اما از تخم خبری نبود..الان دو سه روزه ک زیر شکم ماده باد کرده یکم.. و دمش همش تکون میخواره ینی هی بالا پایین میشه…علتش چیه ینی؟ ممنون میشم جواب بدین

   1. ادمین می گوید

    سلام
    نمیشه گفت
    ممکنه گیر کرده باشه تو شکمش
    یکم دستتون رو بکشید رو شکمش بسیار اروم ببینید چیزی حس میکنید
    اگه گیر کرده باشه باید سریعت ببریدش دامپزشکی حیوانات خانگی

 41. مارال می گوید

  سلام . من یک جفت مرغ عشق دارم دو سه روزی میشه دوتا تخم گذاشتن برای تغذیه چی بهتره بدم ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از دانه های مقوی مثل کتان ، شاهدانه ، کافشه ، تخم افتابگردان بدون نمک و خام ، بادام زمینی و …
   انواع میوه و سبزیجات خرد شده
   پلت مخصوص طوطی ها
   تخم مرغ اب پز
   و برای ماده حتما کف دریا بذار داخل قفس

 42. امین می گوید

  سلام من دو مرغ عشق دارم الان ۶ ماهه کوچک بودن که اوردمشون یکی به عنوان ماده و دیگری نر الان یک تخم در لانه کردن که خوردنش ولی نکته جالبش اینجاس که پرنده ماده روی نر میره و پرنده نر بیشتر وقتش رو تو لونه هست و اونم رو تخم بود دماغ هر دو قهوه ای و دماغاون ماده که به عنوان ماده گرفتم بزرگ تر و قهوه ای پرنگتر اگر هر دو مادن چطور رو هم میرن بار ها خودم دیدم پس چرا وقتی یکی از قفس در میارم هم دیگر صدا میکنن گیج شدم اینم بگم که هیچ اثری از آبی بودن روی دماغشون نیست.

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به احتمال زیاد هر دو ماده هستن
   به یک پرورش دهنده با تجربه مرغ عشق مراجعه کن تا جنسیت شون رو تشخیص بده

   1. Reihane می گوید

    سلام وقتتون بخیر..من ی جفت مرغ عشق دارم..تا حالا تخم نزاشتن…رفتارشون باهم خیلی خوب بود اما الان دو سه روزه ماده همش توی لونس و وقتیم ک میاد بیرون تا نر نزدیکش میشه ک بره روی پشتش جیغ میکشه و نرو میزنه..ینی احتمال اینک ماده تخم داشته باشه هست.؟علت دعواشون مشخصه؟و من تا حالا جفتگیریشون رو ندیدم ..مدت زمان جفت گیری تا تخم گذاری چقدره؟
    ممنون میشم پاسخ بدین..اهان ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم..رنگ بینی ماده ی من قهوه ای بود الان ولی داره سفید میشه..علتش چیه؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     به احتمال زیاد میخواد تخم بزاره
     بهتر که یک مدت نر رو جدا کنید ببینید تخم میزاره یانه

 43. بی نام می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  خواستم بپرسم ایل کار درستیه که هی آدم قفس مرغ عشقی که تخم گذاشته رو جابه جا کنه؟؟ حتی اگه آرامش ماده بهم نریزه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیر
   هربار تغییر باعث وارد شدن شوک به پرنده میشه و تا برگرده اون دوره تخم ریزی رو از دست داده

   1. بی نام می گوید

    خیلی ممنون از پاسخگویی تون 🙏🏻

 44. سهیل می گوید

  سلام مرغ عشق های من جفت گیری میکنن بعد ماده بجای اینکه بره تو لونه میره تو ظرف غذا غذاهارو میریزه بیرون خودش اون تو میشینه دلیلش را میشه بگید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما توی لونه احساس امنیت نداره
   داخل لونه رو پوشال نرم بریز و اگر لونه سقف داره ، سقفش رو کامل ببند

 45. امین می گوید

  سلام
  یک ج.جه مرغ عشق دارم که پرهای بالای بینی اش سیخ شده است ایا این نشانه مریضی است و اگر هست راه درمانش چیست؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا ابریزش بینی داره
   شاید سرماخوردگی ساده باشه
   برای دریافت دارو به داروخانه حیوانات مراجعه کن

 46. ارمین می گوید

  سلام من یک جفت مرغ عشق دارم تقریبا ۶ ماه دارمشون خیلی سرحال هستند نر م خیلی مست است ماده هم همینطور ماده خم میشه اما نر جفت گیری نمیکنه یا زود میوفته مشکل چیه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر روی میله جفت گیری می کنند
   حتما باید میله محکم باشه
   اگر روی کف قفس جفت گیری می کنن ، احتمالا مشکل از کف قفس هستش و نر راحت نیست
   مشکل رو پیدا کنید و برطرفش کنید
   حتما لانه داشته باشه و اب و غذای کافی همراه با کف دریا بده بهشون

 47. حسین می گوید

  سلام
  من دو عدد مرغ عشق دارم حدودا ۸ ماهه که نوکشون کاملا بنفش و قهوه ای شده . حدودا ۶ ماهه که خریدم و در این مدت دعواهای خیلی مختصری با هم میکردن که زود حل میشد، بعد از یه مدت نشانه های علاقهی نر به جفت شدن دیدم و حس میکردم دارن جفت میشن تا امروز !!! امروز دیدم که مرغ نر داشت در حد مرگ مرغ ماده رو میزد و ضربه های بدی که میزد باعث کنده شدن تعدادی از پرز و پرهای صورتش میشد. ماده جیغ خیلی بدی هم میکشید که معلوم بود داره آسیب میبینه. میدونم مشکل از آب و غذا نیست چون فراهمه… از هم جدا هم نکردم چون الان آرومن و فقط یه مدت یک ساعته دعواشون طول کشید. میترسم نر ماده رو بکشه… لطفا راهنمایی کنید ببینم چیکار باید بکنم😑

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اونا می خوان جفت گیری کنن ولی چون لانه ندارن ماده اجازه نمیده
   حتما حتما براشون لانه درست کن و داخلش رو پوشال نرم قرار بده و اب و غذای کافی در اختیار ماده بذار

 48. بابک می گوید

  سلام. من پنج روزه یه جفت مرغ عشق گرفتم. اینا نسبت بهم حالت تهاجمی دارن اصلا باهم خوب نیستن. آب و غذای کافی براشون گذاشتم اما نسبت به هم حالت تهاجمی دارن. همو نمی زنن اما پس میزنن همدیگه رو. نوک یکیشون آبی و بنفشه و مطمئنم نره، اما نوک اون یکی که به عنوان ماده گرفتم آبی آسمانی و سفیده. ممکنه اینا همجنس باشن و من اشتباهی دو تا نر گرفته باشم؟ چون تو نت خوندم نوک ماده سفید یا قهوه ای هستش نه آبی آسمانی. ممنون می‌شم پاسخ بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   درسته احتمالا هر دو نره
   بهتر که از یک متخصص و پرورش دهنده با تجربه مرغ عشق کمک بگیرید.

 49. اشکان می گوید

  سلام من یک جفت مرغ عشق داشتم نر پیر بود نر رو تعویض کردم الان دو روز هستش پیش هم گذاشتم هم دیگه رو میزنند یعنی جفت میشن.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پرنده ی جدید رو نباید همون روز اول کنار پرنده ی قبلی بزارید
   دو هفته در اتاق های جدا و دو هفته ی بعد در یک اتاق به صورت جدا باشن تا اگه بیماری چیزی داشت مشخص بشه و از سوی دیگه هم همدیگه رو صدا کنن
   همینجوری انداختید پیش هم مشخصه که همدیگه رو کتک میزنن

   1. رضا می گوید

    ایا کف قفس باید پوشال و خورده چوب بزاریم که اگر خودش خواست ببره داخل لونه ؟

    1. ادمین می گوید

     بله بزارید خودش میبره داخل لونه
     این مورد باید قبل از تخم ریزی انجام بگیره

 50. بیتا می گوید

  سلام خسته نباشید..
  من هفته ی پیش یک جفت مرغ عشق(ک نر بلای نوکش آبی وماده قهوه ای هست) رو خریدم
  اولش ماده نر رو میزد ولی دو سه روزه همو تمیزمیکنن و از دهن هم غذا میخورن..دوتاشون هم باهم بعضی وقتا میرن توی لونه..ینی میخوان تخم بزارن؟و ماده دو روزه پرهاش میریزه علتش چیه؟و ماده روی شکمش خط افتاده خیلی کم.
  ماده یکم انگار بال هاشو آویزون کرده اینا نگران کنندن؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید میخواد تخم بذاره
   بهتر که اب و غذای کافی بهشون بدی و محیط شون اروم باشه تا با خیال راحت توی لانه بخوابه

 51. بی نام می گوید

  سلام خسته نباشید.
  توروخدا خیلی زود جوابمو بدید.
  من یک جفت مرغ عشق دارم که نر و ماده هستند. از حدود دوهفته پیش شروع به جفت گیری کردند و امروز اولین تخم رو ماده گذاشت.
  نر من خیلییییییییییی مسته و یک ساعت قبل از اینکه ماده اولین تخم رو بذاره به شدت دنبال ماده دوید که باهاش جفت گیری کنه و ماده هم به شدت فرار کرد به طوری که هی به کف قفس و در و دیوار می‌خورد تا اینکه نر رو جدا کردم و ماده یک ربع بعد تخم گذاشت و همش هم میرفت رو تخمش می‌خوابید و گاهی اوقات میومد بیرون. نر همینطور به مدت یک ساعت بیرون بود تا اینکه مادرم من رو به علت جدا کردن نر از ماده، دعوا کرد و نر رو توی قفس گذاشت.
  همونطور که گفتم نر خیلی مسته و از وقتی رفته تو قفس، نمیذاره ماده بره رو تخم بخوابه و هي وقتی ماده میره رو تخم می‌خوابه، نر میره تو خونه و ماده رو بیرون میکنه تا باهاش جفت گیری کنه.
  من میترسم که نر تخم رو مانع جفت گیری ببینه و بشکونتش یا اینکه انقدر نذاره ماده بره تو خونه و رو تخم بشینه که تخم گرم نشه و جوجه نشه.
  من خیلی نگرانم. به نظر شما باید نر رو توی قفس جدا قرار بدم تا مزاحم ماده نشه یا نه نر کمک میکنه به ماده تو بزرگ کردن تخم و جوجه شدنشون؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر ماده اجازه جفت گیری نمیده و باهم دعوا دارن باید نر رو جدا کنید
   ولی اگر ماده حرفی نداره بهتر که جفت گیری کنن چون که معمولا ماده ها بعد از اینکه ۵ یا ۶ تا تخم گذاشت روشون میخوابه

   1. بی نام می گوید

    ممنون از پاسخگویی تون ببخشید سایت برام لود نشده بود پیامتونو ندیدم.

    آخه مرغ عشق نر من هرموقع داخل قفسه مزاحم مادس. امروز نر رو جدا کردم و کل روز مرغ عشق ماده ی من روی تخماش خوابید و حس میکنم خیلی آرامش بیشتری نسبت به روزای دیگه ای داشت. اما همونطور که گفتم انگار نر داشت دیوونه میشد ولی ماده کیف می‌کرد. الان گذاشتمش پیش ماده ولی دوباره هي ماده رو پرت میکنه بیرون از لونه و دوباره جداشون کردم آیا کار درستی کردم؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     توضیح دادم خدمت تون
     بهتر که تخم رو بردارید برای مدت کوتاهی
     ببینید که ایا ماده برای جفت گیری اماده هست یانه
     اگر تن به جفت گیری نداد و دوباره دعواشون شد، بهتر که نر رو جدا کنید و تخم رو بذارید زیر ماده
     و تا زمان جوجه شدن تخم باید نر رو جدا کنید.

     1. بی نام می گوید

      ممنون لطف کردین

  2. بی نام می گوید

   تورو خدا کمکم کنید
   چرا جواب نمی‌دید؟ 😭
   واقعا نره داره اذیت میکنه ماده رو 😭😭😭
   از طرفی امروز نر رو جدا کردم انگار داشت دق می‌کرد بعد دوباره گذاشتمش تو قفس، نمیذاشت ماده رو تخماش بخوابه و بیرونش می‌کرد.

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    خوب شاید میخواد جفت گیری کنه ولی ماده نمیزاره و ماده هم از طرفی میخواد روی تخم ها بخوابه
    بهتر که برای مدت کوتاهی تخم ها رو بردارید تا ماده راضی به جفت گیری بشه
    حتما تخم برداشته شده رو در یک جای خنک و مرطوب نگهدارید و روزانه چند بار چرخش بدید تا نطفه زنده بمونه

 52. فریبا می گوید

  سلام… مرسی از سایت خوبتون… یه سوال مرغ عشق ماده ام رنگ بینی اش سفید شده و نر هم آبی پررنگ… ماده بعضی موقع ها میره تو لونه و فضله هاش کمی بزرگ و آبکی شده و وسط بدنشون هم خط افتاده و یکم وزنش زیاد شده و کم و بیش تغذیه دهان به دهان هم دارن… میخواد تخم بزاره؟ اگه آره چن وقت طول میکشه؟.. و اینکه چه چیزهایی برای تغذیه بهشون بدم؟.. ممنون میشم پاسخ بدید..

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر مدام به داخل لانه میره و میاد احتمال تخم گذاری هست
   از انواع دانه ها به همراه پودر پوسته تخم مرغ و مولتی ویتامین و مکمل های معدنی بهشون بده البته با مشورت دامپرشک متخصص

   1. فریبا می گوید

    مدام که نه ولی وقتی تنها هستند میره داخل لونه و وقتی کسی هست رو میله هاشون نشستند.. اوک مرسی

 53. احسان می گوید

  سلام ادمین عزیز گفتید نر و ماده رو تو قفس جدا بذارم تا واسه هم دلتنگ بشن چه مدت جدا بذارمشون؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه یکیشون رو تازه اوردید اینکارو انجام بدید ، ۲ هفته کلا اتاق های جدا باشن ، ۲ هفته اتاقشون یکی باشه ولی دور از هم ، بعد برن کنار هم
   اینکار هم برای ایجاد حص نسبت به هم هست و هم اینکه اگه پرنده ی جدید بیمار باشه در این مدت متوجهش خواهید شد و بیماری در صورت وجود به پرنده منتقل نمیشه

 54. احسان م می گوید

  سلام نمیدونم چجوری تشخیص میدن ولی دیگ حدودا یکسال دارن چون نر نوکش کاملا ابی شده وماده هم قهوه ای پررنگ شده

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پس نر و ماده هستن و کاملا اماده جفت گیری و تخم گذاری
   بهتر که براشون لانه بسازید و اب و غذای کافی در اختیارشون بذارید.

 55. احسان م می گوید

  سلام یک جفت مرغ عشق یکماه دارم ماده نوکش قهوه ای بود الان خیلی پررنگ تر شده علت چیه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سنشون چقدره ؟

 56. پیمان می گوید

  با سلام و عرض خسته نباشید من چند جفت مرغ عشق دارم همشون سنشون یکسال هست و بیشتر، تو قفس جداگانه جفتی نگه میدارم همشون حرکات نمایشی برا جفت گیری دارن ولی ندیدم عملا جفت گیری کنند چندین ساله مرغ عشق دارم و جوجه گرفتم این مدت چیزی عایدم نشده تغذیه و نور و همه چیز عالیه نمیدونم چرا عمل جفت گیری انجام نمیشه بنظرتون جفتا همدیگه رو میبینن علته یا اینکه مشکل دیگه ای وجود داره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   از جفت بودنشون مطمئن هستید ؟ نر نباشن ؟! تخم خالی میزان ؟ بدون نطفه منظورمه
   دمای محیطو + رطوبت یکم بالاببرید ببینید تغییری در رفتار جفت صورت میگیره یا خیر

 57. مرتضی می گوید

  سلام خدمت کارشناس محترم
  یه جفت مرغ عشق خریدم به تازگی که یه دونه تخم هم گذاشته بود خونه هم که اوردمش دو تای دیگه گذاشت بعد از دو روز متوجه شدم نوک پایین مرغ عشق ماده به قدری بلند شده که نمیتونه غذا بخوره .بردمش دامپزشک نوکشو کوتاه کرد اوردمش خونه دیگه رو تخم ها نخوابید امروز هم همه تخم ها رو از لونش پرت کرد بیرون میخواستم علت رو از شما جویا بشم ممنون میشم راهنماییم کنید
  باتشکر

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   یا ترسیده یا عصبی شده
   بهتر که از دستگاه جوجه کشی ایزی باتور ۶ برای جوجه کشی استفاده کنید
   یا سعی کنید دوباره اعتماد ماده رو به دست بیارید تا روی تخم ها بخوابه

 58. عباس می گوید

  با سلام . دوجفت مرغ عشق رو تو دو تا قفس به فاصله ۲۰ سانت گذاشتم بیشتر وقتا از دو طرف به میله ها میچسبند مخصوصا” نرها … بفرمایید مشکلی برای جفت گیری پیدا نمیکنن … یک ماهه که خریده ام … هردو جفت با هم جفتن ولی جفتگیری نمیکنن وبسمت لونه هم نمیرن … مشکل کجاس؟ تغذیه خوبه محیط هم ساکت . فقط گاهی موسیقی …یک جفت ۸ ماهه هستن یک جفت دیگه یک ساله … ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که هر جفت رو در یک اتاق جداگانه قرار بدید تا همو نبینن
   و اینکه ایا از نر و ماده بودن هر جفت اطمینان دارید؟

   1. عباس می گوید

    با سلام مجدد . بله نر وماده و هر دو قفس جفتن …. میشه بجای اتاق جداگانه ، بینشون روزنامه بزارم که همدیگه رو نبینن ؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بینشون کارتون بذار
     ولی بازم اگر دیدید جواب نمیده باید هر جفت رو به یک اتاق منتقل کنید

     1. عباس می گوید

      سلام… امکانش هست که عکس مرغ عشقا رو براتون بفرستم ببینید آیا بالغن یا نه و نر و ماده هستن یا خیر ! لطفا” …. چون بالای نوک ماده ها قهوه ای نیست سفید مایل به صورتی یا قهوه ای خیلی روشنه !

      1. ادمین می گوید

       سلام
       متاسفانه امکان تشخیص دقیق واقعا وجود نداره
       بلوغ که اصلا وجود نداره و برای تشخیص جنسیت هم پیشنهاد میکنم ازمایش خون ببرید ، کلنیک های دامپزشکی خیلی راحت انجام میدن و جواب ور هم سریع میگن

 59. حسین می گوید

  سلام من یه جفت مرغ عشق تازه خریدم نر و ماده تازه جفت شدن حالا مرغ عشق نر هی نوکشو به هم میزنه و دوتاشون روی یک میله نشستن مرغ عشق نر هی تکون تکون میخوره و دمش مثل دم ماده نیستد
  دمش خیلی به طرف پایینه و مثل ماده نیست چیکارشون کنم
  مریضی داره‌؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما باید لانه داشته باشن و از کف دریا هم استفاده کن
   تغذیه کافی و محیط گرم و ارومی داشته باشن جفت گیری می کنن
   اگر نر شما اسهال داره و بی حاله حتما به دامپزشک ببریدش

   1. علی می گوید

    سلام من یک جفت مرغ عشق دارم ماده نوکش قهوه ای بود الان خیلی پررنگ شده علت چیه؟؟؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     میخواد تخم بذاره اماده جفت گیری و تخم گذاری شده
     شرایط رو براشون فراهم کنید و حتما باید لانه تخم گذاری مناسبی داشته باشن

 60. مهدی محمدی می گوید

  سلام و وقت به خیر. ممنون از اطلاعات بسیار ارزنده ی شما. من یک چفت مرغ عشق دارم که جفت گیری کردن و ماده دو روز پیش اولین تخم رو گذاشت ولی با اینکه حدود دو روز گذشته دیگه تخم نگذاشته و فقط همون یک عدد تخم داره. محیطش هم محیط معمولی بوده نه استرس زیاد داشته و نه کامل بدون استرس بوده. میخواستم بدونم ممکنه بازم تخم بذاره یا نه؟ ماده بالغ هست. ممنون و متشکر

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله اگر شرایط خوبی داشته باشه بازم تخم میزاره
   حتما اب و غذای کافی به خصوص پودر پوسته تخم مرغ بهش بده
   محیطش هم باید کاملا ارام و بدون سر و صدا باشه

 61. احسان می گوید

  ادمین عزیز ماده هرگاه دوست داشت میره تولونه اکثر اوقات بیرونه ولی نر خیلی مسته ولی ماده واکنشی نداره باید صبر کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که مدتی جداشون کنید ولی روبه روی هم باشند تا کاملا برای هم دلتنگ بشن بعد بندازین پیش هم

   1. احسان می گوید

    اها ینی این راهکار جواب میده؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اره به احتمال قوی جواب بده

 62. احسان می گوید

  سلام یک جفت مرغ عشق تقریبا یک ماه خریدم الان ماده میره تو لونه میاد بیرون دارن لونه گرم میکنن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید و زیاد مزاحمشون نشید تا بتونن کارشونو بکنن ، جوجه هم میدن

   1. امین کیانی می گوید

    سلام من یه ماده داشتم که خیلی آماده هست ولی یه نر براش خریدم که تو پرنده فروشی خیلی آماده بود الان ده روز میشه ولی ازموقعی که آوردم اصلاً ماده رو محل نمیکنه همش گوشه قفس نشسته ماده میره به سمتش ولی اصلا عین چوب خشک میمونه. به نظر شما نرو عوض کنم

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     یه مدت میگذره بعد عادت میکنه
     اب و غذای کافی در اختیارشون بذار
     حتما لانه داشته باشن
     و بیشتر وقت ها تنهاشون بذار تا به هم عادت کنن
     هنوز پرنده نر به محیط جدید عادت نکرده برای همین کاری نمیکنه

  2. احسان می گوید

   ماده هر گاه دوست داشت میره تولونه زیاد نمیره

 63. امیر مهدی سرلک می گوید

  سلام ببخشید مرغ عشق من در اتاق هستش اتاقم بالکن داره یعنی نور هست ولی نه خیلی بعد یه سوال شب تا صبح نور اتاق رو روشن بزارم یا نه
  ممنون میشم جواب بدید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیر نیازی به روشن گذاشتن نور اتاق نیست

 64. . می گوید

  سلام
  من یک جفت مرغ عشق دارم جفت گیری کردن و مرغ عشقم تخم کرده ولی داخل لانه نکرده ما تخم میزاریم داخل لانه میاره بیرون چیکارش کنیم؟!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   داخل لونه رو با کاه و یا پوشال نرم پر کنید و تخم رو بذارید روش
   بازم ببینید که چیکار میکنه

 65. امیر مهدی سرلک می گوید

  سلام من یه جفت مرغ عشق دارم که تخم گذاری کردند اولین بار که هم خوردن تخم ها رو هم شکستن مرغ عشق ماده من بعد از چند وقت دوباره داره لونه داره می‌ره ولی مرغ عشق نر دوست نداره با هم دعوا میکنم بعضی اوقات با هم خیلی خوبن بعد با هم دوباره دعوا میکنن که ماده نره داخل لونه تخمشون برا بار اول نطفه نداشت ولی این دفعه که میخواد تخم گذاری کنه نره دوست ندارن داخل لونه بره ولی بعضی اوقات دون آب هم بهش میده که مرغ عشق ماده داخل لونست لطفا بگید چیکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نیازی نیست کاری انجام بدید
   مواد غذایی کافی بهشون برسونید محیطشون گرم و کمی مرطوبت باشه
   سروصدا و رفت وامد دوروبرشون زیاد نباشه

 66. ارش می گوید

  سلام مرغ عشق هام در حال جفت گیری هستند بعد از چند روز تخم میزارن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   قابل تشخیص نیست باید منتظر بمونید

 67. عباس می گوید

  با سلام و تشکر از حوصله ای که برای پاسخها به خرج میدین … نوشته بودین پودر پوسته تخم مرغ رو به ماده بدیم! هر دو داخل یک قفسن ، نمیشه تو ظرف غذاشون بریزیم ؟ مرغای عشق من جفت هستن سه هفته است گرفتم …نره رقص پا میکنه و نوک به نوک هم میدن و گاهی خیلی پر تحرک میشن ولی انگار اصلا لونه رو نمیبینن ! لونه در کدوم قسمت قفس باشه؟ بالا یا پایین ؟ کی جفتگیری میکنن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   فرقی نداره به هر دو بدید
   جفت گیری که کردن متوجه لونه هم میشن
   اینکه کی جفتگیری میکنن هم اصلا نمیشه گفت بسته به تغذیه و دمای محیط ، سن پرنده و … داره

 68. سلام می گوید

  سلام علت کثیف شدن تخم ها چیه ؟ ( دو روز هست که تخم گذاشته و تخم کثیف شده و راه درمان چیه )

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خوب معلومه که پرنده شما اسهال داره
   بهتر که اسهال پرنده رو درمان کنید و یا برای جوجه کشی از تخم ها از ایزی باتور ۶ استفاده کنید.

   1. سلام می گوید

    راه درمان اش چیه

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     مشکل از تغذیه است
     باید در غذای اون تجدید نظر کنید
     دمای محیط مناسب باشه و سردشون نشه
     در محیط شون رفت و امد کم باشه و استرس نداشته باشن

 69. Amir می گوید

  سلام ببخشید من دو جقفت مرغ عشق یه ساله سالشونه بالغ هم هستند رنگ نوک ماده قهوای شده رنک نوک مرغ عشق نر هم آبیه بعد اینا دیروز یه تخم گذاشتن تخم افتاد شیکست با این که اینا لونه دارنو همش هم این مادهه تو لونشه تخمشو اینجا گذاشت تخمه شیکست بعد بعضی وقتا باهم دعوا میکنن و بعضی وقتا باهم خوبن وهم دیگرو تیمار میکنن و هم نوک هم دیگه رو لمس میکنن ولی من تاحالا ندیدم که عمل مخرج به مخرج رو انجام بدن آیا این دوتا با هم جفت خوردن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشخصا قابل تشخیص نیست که جفت شدن یا خیر باید تخم بزارن و ببینید که نطفه دار هست یا خیر

 70. علی وحیدی نیا می گوید

  سلام یک جفت مرغ عشق دارم که نر به ماده غذا میده و برای هم میخونن ولی جفت نمیشه چکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   چند مدته با همن ؟ سنشون چقدره ؟

 71. زهرا می گوید

  سلام من یه جفت مرغ عشق دارم بعد از مدت ۲ سال ۵ تا تخم گذاشته من از اول در قفس اینا کف دریا گذاشته بودم ولی جدیدا خیلی شدید مرغ عشق نر کف دریا رو کامل خرد و تکه تکه میکنه و من دوباره براشون کف دریا گذاشتم الان دوباره داره با نوکش میکنه و پرتشون میکنه دلیلش چی میتونه باشه ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید داره ازش تغذیه میکنه
   بهتر که توی غذاشون پودر پوسته تخم مرغ بریزید.

 72. محمد می گوید

  مرغ عشقام لونه دارن تغذیه شون هم عالیه. بالغ هم هستن نر و ماده هم هستن . نرم مستی میکنه الان یک هفته و دو روزه اینطوریه .نوک به نوک میشن هی هم دیگرو تیمار میکنن. محیطشون هم دورش پر از گل و گیاهه و مارو نمیبینن کسی هم نزدیکشون داد نمیزنه.کی جفت گیری میکنن. الان یک ماهه دارمشون. لطفا بگید کی جفت گیری میکنن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به ماده پودر پوسته تخم مرغ بدید
   کف دریا هم بذارید داخل قفس
   به زودی جفت میشن

  2. احسان می گوید

   سلام میخاستم بدونم چوب اکالیپتوس و پور پوسته تخم مرغ از کجا میتونم تهیه کنم؟ باتشکر

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    پودر پوسته تخم مرغ که خودتون توی خونه می تونید درست کنید
    اکالیپتوس هم که عطاری ها دارن

 73. ۱۳۸۵ می گوید

  سلام من مرغ عشق جفت گری کرده . چند وقت بعد از جفت گیری تخم میزاره .ماده اصلا داخل رونه نمیره یا اگه هم بره چند ثانیه بیشتر نمیره .
  علتش چی هست ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   داخل لونه رو با پوشال نرم پر کنید و اب و غذای کافی در اختیارشون بذارید و محیط شون باید کاملا ارام و بدون سر و صدا باشه
   حتما کف دریا در اختیار ماده قرار بده و یا از پودر پوسته تخم م غ تو غذاش استفاده کن تا تخم گذاری کنه

  2. احسان می گوید

   سلام ادمین جان من مرغ عشقام فضلشون یه کم سبز ابکی شده چیکار کنم؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    به دامپزشک مراجعه کنید تا علایم بیماری رو بررسی کنند و داروی لازم رو تجویز کنن

 74. احسان می گوید

  سلام داخل لانه پنبه بذارم خوبه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پنبه میگن خوب نیست ، بهتره پوشال بزارید

  2. مصطفی می گوید

   مرغ عشق بعداز تخم گذاری داخل لونه نمیره علتش چیه

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    حتما میخواد بازم تخم بذاره و بعد از پایان تخم گذاری روی اونا خواهد خوابید

    1. آنا می گوید

     سلام.من یک جفت مرغ عشق نر و ماده داشتم چند ماه خریده بودم ولی تخم نزاشتن. حالا دو الی سه هفته ای هست یه مرغ عشق ماده هدیه بهم دادن و هرسه رو با هم نگه میدارم .از اولم لونه تو قفس گذاشتم. اوایل ماده ها مدام دعواشون بود .حالا مرغ عشق نر با ماده جدید جفت شدن و ماده مدام تو لونه هست و احتمالا میخوان تخم بزارن. من با خوندن مقالاتون متوجه شدم کف دریا و سبزیجات و میوه باید بهشون بدم و ممنونم. اما میخوام بدونم که حضور دو مرغ عشق ماده بعد از تخم گزاری مشکل ساز هست و باید اونی که تک افتاده رو جدا کنم؟و ایا لازمه کف قفس رو با پوشال پر کنم

     1. کارشناس وب سایت می گوید

      بله اونی که تک هستش رو جدا کنید
      یا بفروشید یا برای اون هم یک جفت نر پیدا کنید تا از تنهایی در بیاد
      بله لازم کف قفس رو با کاه یا پوشال بپوشانید.

 75. مصطفی می گوید

  سلام مرغ عشق ماده از لونه بیرون نمیاد چند روزه بعدش نره هم میره داخل چند ساعت میمونه فقط واسه دون خوردن میاد بیرون. علتش چیه؟ هیچ حرکت یا صدایی ندارن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   میخوان تخم بذارن
   بهتر که اب و غذای کافی بهشون بدید و محیط شون رو کاملا اروم و بدون سر و صدا حفظ کنید

   1. مصطفی می گوید

    سلام تخم گذاشتن ولی روی تخم نمیشینه. همش بیرونن. علتش چیه؟چیکار کنیم

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     شاید به خوابیدن روی تخم ها عادت ندارن
     می تونید از ایزی باتور ۶ برای جوجه کشی از تخم ها استفاده کنید.

 76. احسان می گوید

  سلام من یک جفت مرغ عشق دارم نر خیلی خودش پف میکنه واسه ماده دائم نوک ماده میگیره و دان بهش میده اب و غذا به کافی داده کف دریا ویتامینم میدم بش ولی تو لونه نمیرن نمیدونم چرا الان دوهفته ای هس ک دارمشون.ممنون میشم جواب بدین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   داخل لانه رو پوشال نرم بریزید احتمالا برن
   محیط شون باید گرم باشه و اصلا سر و صدایی وجود نداشته باشه

 77. احسان می گوید

  سلام.مرغ عشقام یک سری تخم گذاشتن به خاطر تازه کار بودن بدون نطفه بود.الان برا سری دوم تخم میذارن تخم رو میشکنن و فک کنم میخورن.علش چی میتونه باشه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   علتش میتونه تغذیه ی ضغیفشون باشه
   براشون کف دریا یا سنگ مینرال بزارید
   غذاهای متنوع بدید و مولتی ویتامین به صورت هفتگی بهشون بدید تا قوی بشن

   1. احسان می گوید

    کف دریا همیشه داخل قفس هست.هفته ای یک بار هم مولتی ویتامین مینرال میدم.ارزن و تخم کتان همیشه داخل قفس هست و هر از چند وقت هفت تخم و سبزی و هویج میدم

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     خوبه پس محیط اروم و بدون سر و صدایی رو براش فراهم کنید به زودی جفت گیری خواهند کرد.
     اب کافی حتما در اختیارشون قرار بدید

     1. احسان می گوید

      جفتگیری میکنن تخم هم گذاشتن ولی دوتا گذاشتن هردوتا رو خوردن.مشکلشون چیه؟

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       احتمال کمبود تغذیه دارن
       بهتر که انواع مواد غذایی به خصوص پودر پوسته تخم مرغ ، پروتئین ، دانه ها و غلات و سویا و ذرت پودر شده رو بهشون بدید تا تخما رو نخورن

   2. مرغ عشق می گوید

    سلام خسته نباشین من یک جفت مرغ عشق دارم که یه هفته نشده خریدم مرغ نرم مسته اویل که اورده بودمشون مرغ نر مستی میکرد و میرفت نوک میزد به نوک مرغ ماده بعد مرغ ماده باهاش دعوا میکرد حالا براشون صدا که میزارم مرغ ماده ام به وجع میاد و میخونه میره پیش مرغ نر اما نر هی فرار میکنه مثلا هرجا که باشه مرغ ماده بیاد پیشش نر میره یه جا دیگ وایمیسه علتش چیه؟؟؟

    1. ادمین می گوید

     سلام
     صبور باشید ، عادت کردن به محیط و جدا شدن از استرس تغییر مکان ممکنه همچین شرایطی رو ایجاد کنه که کم کم از بین میره و به هم عادت میکنن
     سعی کنید سروصدای محیط خیلی زیاد نباشه و قفس رو هم جابجا نکنید

   3. حمید می گوید

    احسان باید در هنگامی که تخم گذاشتن فقط آب و ارزن بدید و کتان و چیزهای دیگر ندهید چون به اصطلاح مست میشن و تخم ها را می شکنن

 78. زهرا می گوید

  سلام خسته نباشید من ی مرغ عشق نر دارم که بعد چند ماه تصمیم گرفتم براش جفت بگیرم الان جفتشو آورده ام مرغ عشق من خیلی باهاش بازی می کنه مسته اما مرغ عشق ماده هر از گاهی نوک بهش میزنه نمیزاره زیاد نزدیک بشه دلیلش چیه؟هنوز قبولش نکرده یعنی؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره هنوز به هم عادت نکردن به مرور زمان به هم وابسته میشن
   براشون لانه بساز و از کف دریا و اب و غذای کافی استفاده کن

 79. علیرضا می گوید

  سلام مرغ عشقام چون هوا گرمه پنجره باز میکنیم مرغ عشقام صدای گنجشک ها رو که میشنون هی خودشون رو به قفس میزنن. چه کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که پنجره ها رو توری بکشید و اونا رو ازاد کنید تا توی اتاق پرواز کنند.
   یا یک حصار توری در محیط بیرون براشون درست کنید تا ازادانه پرواز کنند ، اونا نیاز به پرواز دارن حتما این کار رو براشون بکنید

 80. مهدی می گوید

  سلام من دو مرغ عشق نروماده خریدم ماده تخمگذاشته بوددوتا تخم داشت که من نر شوعوض کردم با یکی دیگه حالا دیگه تخم نذاشت وحتی روی اون تخم ها نخوابید خواستم ببینم تا چه زمانی با این نرجفت میشه وتخم میذاره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   کار درستی نکردید ، مرغ عشق اسمش روشه ، عشق ! ممکنه کمی افسرده هم بشه
   زمان جفتگیری و اخت شدن به همدیگه قابل تشخیص نیست

 81. مهدی می گوید

  سلام مرغ عشق نر من هنگام جفت گیری از روی ماده میوفته دلیلش چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید هنوز جوون و شاید هم محل جفت گیری مناسب نیست و نمیتونه تعادل خودشو حفظ کنه
   بهتر که موارد مختلف رو بررسی کنید تا علت رو پیدا کنید

 82. مهدیه می گوید

  باسلام و وقت بخیر ممنون از سایت خوبتون، من یک جفت مرغ عشق دارم ک مرغ عشقم نرم سخنگو و دستی هستش نزدیک شش هفت ماهه ک با هم هستن ولی جفت نشدن تمام شرایطی ک نوشتید هم مهیا هستش میخواستم ببینم علت جفت نشدنشون چی میتونه باشه؟و اینکه اگ جفت بشن ممکنه نر از صحبت کردن بیوفته؟!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما لانه ندارن و یا اینکه محیط شون ارام نیست
   بهشون اب و دان کافی بده
   انواع سبزیجات خورد شده به خصوص کلم و کاهو ، کف دریا حتما بده
   اگر باهاش تمرین کنید امکانش هست

 83. علیرضا می گوید

  سلام مرغ عشق نرم میخونه تو دهن ماده غذا میزاره بپر بپر میکنه. کی جفت گیری میکنن.نوک نر بنفشه نوک ماده قهوه ای شکلاتی. تغذیه هم کاهو کلم تخم مرغ کلم بروکلی ارزن کتان تره کاهو. کی جفت گیری میکنن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   لانه دارن؟
   اگر داشته باشن بهتر که محیط شون رو اروم کنید و رفت و امد ها رو کم
   تا ترغیب به جفت گیری بشن
   شب ها زودتر چراغ رو خاموش کنید و چراغ خواب رو روشن کنید.
   اونا تو تاریکی بهتر جفت میشن

 84. علیرضا می گوید

  تازه نذاشتم الان یک هفته شده.

  1. ادمین می گوید

   صبور باشید

 85. علیرضا می گوید

  مرغ عشقام در لونه رو پیدا نمیکنن چیکار کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه لونه رو تازه گذاشتید صبور باشید پیدا میکنن

 86. علیرضا می گوید

  مرغ عشق نر من میرقصه و میخونه کی جفت گیری میکنن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر لانه داشته باشن و ماده هم راضی باشه به زودی جفت میشن

 87. آقابابایی می گوید

  سلام. من یه مرغ عشق ماده دارم که جفتگیری نمیکنه، یکبارم نرش رو عوض کردم. نرمم خیلی مسته ولی ماده فرار می‌کنه می‌ره تو لونه، الان هم سری دومه که تخم بدون نطفه میزاره. تغذیه و بهداشت و دما و نور و خواب همه چیشونم خوبه، با نرش هم خیلی خوبه از دهن غذا میخورن ناز میکنن همدیگرو. چیکار باید کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   کف دریا بذارید داخل قفس
   و در غذای ماده از پودر پوسته تخم مرغ استفاده کنید.

 88. موسوی می گوید

  سلام خسته نباشید. ممنون از سایت خوبتون. سوال داشتم مرغ عشقم برای اولین بار تخم گذاشته از ۳ تا ۲تا هچ شدن میخوام یکی از جوجه هارو دستی کنم مشکلی برا ماده پیش نمیاد؟ چون شنیدم میگن میترسه و دیگه تخم نمیزاره و سوال دومم اینه که چه زمانی بهتره یکی از جوجه هارو جدا کنم برا دستی کردن؟ الان تقریبا یک هفته از به دنیا اومدن جوجه اولی میگذره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که از دو ماهگی جداش کنید و در یک اتاق جداگانه اموزش بدید
   اگر می خواهید پرنده ای رو اموزش بدید حتما باید جدا از بقیه باشه تا به شما عادت کنه و حتما باید وقت زیادی رو باهاش بگذرونید تا افسرده نشه

   1. موسوی می گوید

    نه منظورم اینه که همون موقع که جوجه س میخوام بردارم دوماه بزرگه و سخته دستی کردنش یعنی تو سن دوهفتگی یا سه هفتگی چون میخوام بهم عادت کنه. یه عروس هلندی دستی هم دارم مشکلی پیش نمیاد با اون بزارم؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     برای اموزش و دستی کردن بهتر که تنها باشه
     چون وجود پرنده دیگه باعث میشه بهش عادت کنه و کمتر به شما وابسته بشه

 89. مهدی می گوید

  سلام مرغ عشق ماده اجازه نمیده تر نزدیکش بشه با نکش میزنه اصلا اجازه نمیده نزدیک بشه تمام علایم رو که بالا گفتین دارن ولی نمیزاره .
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براشون لانه قرار دادید؟
   تغذیه کافی داره؟

   1. مهدی می گوید

    بله لونه داره
    تغذیه هم داره هم تخم مرغ آب پز می‌زارم میوه دانه هم داره

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     ی مدت جداشون کنید و روبروی هم باشن
     تا برای هم بی قراری کنن

 90. امیر می گوید

  سلام خسته نباشید
  تو ضیحاتتون کامل و دقیق بود سپاس گزارم
  فقط چند سوال:
  من مرغ عشق نرم همجوره داره مادر رو تحریک میکنه
  مثلا نوک به نوک شدن و آواز های بلند همیشگی نر و…. ولی جفت نشدن هنوز اما جای تعجب اینجاست
  چون صبح ها ساعت ۱۱ الی ۱۲ که خوب هوا گرم میشه(مشهد)
  من میزارمشون بیرون
  نزدیک ظهرکه میشه ماده
  و خوب با نر جنب و جوش میکنه و اینا کم کم میبینم میره داخل لونه و زود میاد بیرون قفس رو که داخل خونه میزارم چند ساعت برق اتاق رو خاموش میکنم تا استراحت کنند بعد باز ماده از ساعت های ۶ الی ۷ میره تو لونه تا ۱۰ الی ۱۱ شب مثلا یک ربع یا بیست دقیقه تو لونه ی باز میاد بیرون نرم نمیزاره بعضی اوقات بره و خوب تا وقتی تو قفس بهش دونه میده و تمیزش میکنه و اینا باز ماده میره تو لونه
  البته خیلی کم این اتفاق پیش میاد مثلا شبی دوبار یا یک بار

  یه بار دیگه هم اینجوری میشد ولی من لونه رو جا به جا کردم و کمی دستکاریش کردم و لونه رو پُر پر کردم دیدم دیگه نمیرع والان مجدد داره داخل لونه میره البته زمانش بیشتر
  من همجوره بهشون میرسم و اتاق رو براشون آروم دارم
  مثلا دو روزی یک بار گندم نرم شده و نم کشیده شده
  سبزیجات مثل کاهو و گشنیز و …. هفته ۱ بار
  میوه فقط سیب و گاهی پرتغال
  کف دریا هم که دارن

  سوال
  ۱_ایا ماده تخم داره
  ۲_چرا نر بعضی اوقات دلتنگش میشه و اصلا هم داخل لونه نمیره
  ۳_ نوک ماده الان قهوه ای پر رنگ شده ولی از وقتی که خریدمشون هم بال و پرش خیلی زیاد شده و هم نوکش داره یکم خیلی کم سفید شده
  ایا امکان تخم نطفه دار هست
  ببخشید طولانی شد
  ممنون از پاسختون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ماده به زودی تخم میزاره و احتمالا تا حالا جفت گیری هم داشته اند
   بهتر که اب و غذای کافی، کف دریا و محیط ارومی رو براشون فراهم کنید تا به تخم گذاری ادامه بده
   اگر جفت گیری کرده باشن تخم ها نطفه دار خواهند بود که تبدیل به جوجه هم خواهد شد البته در صورتی که ماده روی تخمها بخوابه

 91. ناشناس می گوید

  سلام لونه گرم کردن مرغ عشق چقدر طول می‌کشد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حدودا یک هفته شاید هم بیشتر
   بسته به شرایط محیطی و تغذیه ای دارد.

   1. سعید می گوید

    سلام من الان نزدیک یک ماهه رسیدگی میکنم نتیجه ندیدم همه نشانه هارو داره از امروز نروماده همش تولونه هستن میشه راهنمایی کنید

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     خوب اگه تو لونه برن پس به زودی جفت گیری می کنن

 92. Amir می گوید

  سلام مرغ عشق ماده نرم رو تو قفس میزنه ولی بیرون قفس باهم خوبن و بازی می کنن می خواستم بدونم چرا تو قفس دعوا میکنن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید تمایلی به بودن نر در داخل لانه نداره
   می تونید اونا رو مدتی از هم جدا کنید

 93. معتمدی می گوید

  سلام خسته نباشید من یه هفته پیش مرغ عشق خریدم نر و ماده سنشو نگفت فقط گفت جوون هستن از اول باهم خوب بودن دعوا نمیکردن لب میگرفتن باهم دیروز باهم رفتن تو لونه بعد چند ثانیه اومدن بیرون امروزم چند دفعه طولانی رفتن داخل لونه چون داخل لونه بودن من ندیدم که جفت گیری کردن یا نه اما خیلی همدیگرو لمس میکنن .الان جفتگیری کردن یا نه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر نر بر پشت ماده سوار بشه یعنی جفت گیری
   شرایط محیطی مناسب رو فراهم کنید و اب و غذای کافی به همراه کف دریا در اختیارشون قرار بدید تا ماده تخم گذاری بکنه

 94. ماهان می گوید

  سلام چرا عشق نر من میره تو لونه و ماده نمی زنتش که بره بیرون میترسم بزنه تخم رو بشکونه
  دلیلش چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید به جای ماده میخواد رو تخم بخوابه
   تا زمانی که دعواشون نشده یعنی مشکلی پیش نیومده

   1. ماهان می گوید

    مرغ عشق نر که میره تو لونه زیاد تکون میخوره و هی تخم جابه جا میشه
    ممکنه این جابجایی زیاد باعث شه جوجه به دنیا نیاد؟؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     شاید عمدا داره تخم ها رو تکون میده
     بهتر که کاری به کارشون نداشته باشه و نتیجه رو ببینید

 95. احسان می گوید

  سلام.جفت مرغ عشقم برا بار اول۲۰ روز پیش ۵ تخم گذاشت ولی خودشون سه تاش که خراب شده بود از لونه انداختن بیرون.دوتا دیگش هم چک کردم دیدم خراب شده ،برداشتمشون از داخل لونه.و ماده اومد بیرون از لونه و همون شب نر باهاش جفتگیری کرد.چقدر طول میکشه که ناده دوباره تخم بداره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   یک هفته حدودا
   بهتر که به تغذیه ماده برسید و از تخم مرغ اب پز ، سینه مرغ اب پز شده و انواع دانه ها و بذر سبزیجات ، کف دریا و پودر پوسته تخم مرغ استفاده کنید.
   میوه و سبزیجات خرد شده هم فراموش نشه

   1. شاهرخ می گوید

    سلام وقتتون بخیر
    مرغ عشق های من حدود یک سال و دو ماهشون هست
    جفت گیری کردن و ۶ تخم گذاشتن
    از تخم آخری که گذاشتن دو روز میگذره
    اما دیروز مرغ ماده خیلی بد مرغ نر رو زخمی کرد
    به شکلی که دو سه قطره ازش خون اومد
    من هم با گازاستریل تمیزش کردم و جلوی خونریزیشو گرفتم و از هم جداشون کردم تو دو تا قفسن ولی کناره هم هستن و همو میبینن
    آیا این کارم درسته ؟
    و اگر درسته باید چند روز دور از هم باشن ؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اره کارتون عالیه
     بهتر که تا زمان بیرون اومدن جوجه ها دور از هم باشن
     زمانی که جوجه ها بزرگ شدن و بیرونشون کردید ، می تونید دوباره نر و ماده رو کنار هم قرار بدید
     اونا به خاطر جوجه ها دعوا کردن ، یعنی نر میخواد جفت گیری کنه ولی ماده نمیزاره به خاطر همین دعوا کردن

 96. حسین می گوید

  سلام مرغ عشق ها چند باری جفت گیری کردن و الن حدود ۵ ۶ روزجفت ماده دائما تو لانه است و اکثرا به دیوار لونه نوک میزنه میخواستم بدونم کی تخم میزارن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید
   بررسی کنید ببینید تخم در شکمش گیر نکرده باشه
   یکم به مخرجش روغن زیتون بزنید اگه شکمش باد داشت (به هیچ وجه فشاری وارد نکنید وگرنه از دست میره)

 97. عرفان می گوید

  سلام مرغ عشق نر من چند روزه عطسه میکنه مداوم نیست
  و احساس میکنم میلرزه آیا سرما خورده می تونید کمک کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله سرما خورده
   محیطش رو گرم کنید و قفسش رو ببرید نزدیک بخاری
   اب ولرم و غذای کافی بهش بده تا خوب شه
   مقداری مولتی ویتامین با مشورت دامپزشک داخل ابشون بریز

 98. Alireza می گوید

  سلام، من سه تا مرغ عشق دارم که سه ماهه هستن و جوجه های مرغ های خودم. یکی از اینا حدود یک هفته هس که تخم گزاشته و یکی دیگه شون رفتار نری که با ماده جفت شده رو داره. میخاستم بدونم با توجه به اینکه سه ماهه هستن و سه تا توی یه قفس امکانش هست که جفت خورده باشند و تخم ها نطفه دار باشه؟!

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا مرغ عشق ها در سن ۱۰ ماهگی به سن بلوغ می رسن ،تخم ها به احتمال زیاد بدونه نطفه هستن

   1. معراج می گوید

    سلام ببخشید من یه جفت مرغ عشق دارم که میخام تخم بزارن و نوک نر آبی شده و ماده هم قهوه ای و چند بار جفت گیری شوم رو دیدم ولی نر انگار از روی ماده میوفتاد و اینکه اونه براشون گذاشتم و ماده اوباش میرفت داخل لانه ولی اصلا زیاد نمیره در حد روزی یه بار میره میاد بیرون نمیدونم دلیلش چیه بهشون جوانه ی گندم هم میدم و آیا تخم میگذارن ؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     به تغذیه رسیدگی کنید از کف دریا و انواع مواد غذایی مانند دانه ها ، میوه و سبزیجات به ویژه کلم و کاهو استفاده کنید به مرور زمان تخم میزاره
     شرایط ارام و بدون سر و صدا رو براشون فراهم کنید.

 99. Kalan می گوید

  سلام ببخشید من یه جفت مرغ عشق دارم که همین هفته پیش تخم گذاشتن ماده الان چن روزه از توی لونه بیرون نیمده فقط گاهی برای چند ثانیه سرش رو از سوراخ لونه میکنه بیرون بعد دوباره میره داخل لونه و مرغ عشق نر هم خیلی میره داخل لونه و شاید چن ساعت اونجا هست میخواستم بدونم بودن مرغ عشق نر توی لونه به مدت طولانی طبیعی هست یا مشکلی وجود داره با تشکر

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی ندارن و خوب به نر غذا بدید چون میبره داخل به ماده غذا میده !
   به لانه و قفس هم سعی کنید در این مدت دست نزنید

   1. Kalan می گوید

    خیلی ممنون بابت پاسخ

 100. احسان می گوید

  سلام.یه جفت مرغ عشق دارم حدود ۱۰ روزه برا بار اول ۵ تا تخم گداشتن.چند روز پیش دوتاش رو شکستن انداختن بیرون.ولی اثری از نطفه نبود داخلش.احتمالش هست بار اول هست جفتگیری موفق نباشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   ایا شما جفت گیری اونا رو دیدید؟
   رفتارشون با هم چطوری هستش؟
   درگیری ندارن که

   1. احسان می گوید

    یکی دوبار جفتگیری دیدم.ولی حس کردم نر مسلط نبود روی ماده.

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     تا زمانی که به صورت کامل و صحیح جفت نشن تخم ها نطفه دار نخواهند شد

 101. Fe می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یدونه نر و یه ماده ۴ماه شایدم بیشتره که خریدم الان ماده هه دماغش سفیده و و کلا بزرگن دیگه ی مدتی نرم مریض شد الان خوب شده نمیدونم چرا ماده هه هی نررو میزنه کلا اعصاب نداره و نمیزاره نره سبزیجات و…بخوره الانم که کلا نرم بیحال شده
  سوال اولم اینکه چرا ماده میزنش؟وچرا جفت نمیشن؟سنگ کف دریا دارن و همچنین ویتامین و کلا همیشه ازادن تو خونه هم مکانشون ساکته ، غدای کافی هم دارن
  باید چبکار کنم حالا؟میشه راهنماییم کنید😔

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهتر که یک مدت جداشون کنید
   تا ماده قدر نره رو بدونه

   1. Fe می گوید

    خب تا حالا این کارو کردم ولی خیلیسروصدا میکنن واسه هم
    ممنون

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     ای بابا
     پس چرا دعوا می کنن
     براشون لانه ساختید؟
     شاید نر میخواد جفت گیری کنه و ماده به خاطر نبود لانه اجازه نمیده

     1. Fe می گوید

      لانه داره که…

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       پس باید شرایط جفت گیری مثل تغذیه و محیط ارام و گرم رو فراهم کنید

 102. مرغ عشق می گوید

  سلام من مرغ عشقام دیروز ۲بار جفت گیری کردن هر بار ۷ ثانیه جفت گیری امروز نکردن فقط همش ب چال نک میزدن.ماده ب سقف چال نره ب خوده چال.امروز همش تغذیه دهانی و خاروندن هم امروز ۳برگه اکالیبتوس خوردن.میخاستم بدونم کی تخم میزازن.با تشکر از شما

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بهشون پودر پوسته تخم مرغ و تخم مرغ اب پز و سایز غذاهای پروتئین دار بده
   حتما توی لانه کف دریا داشته باشن
   محیط شون هم گرم باشه یه زودی تخم میزاره

  2. وحید می گوید

   درود به شما
   پرنده نرم خیلی تلاش میکنه که جفتگیری کنه اوازمیخونه غذامیده سرمیخارونه بال بال میزنه درجا پا رودم ماده میزاره ناگفته نماند ماده هم چندباری تو لونش رفت وامدداشته تمیزمیکرد کف دریام مدام میخوره ولی اجازه جفتگیری نمیده تا پاشومیزاره روپشتش براجفتگیری ماده درمیره جنبوجوش فراوان دارن و صبح ها سرصدا چه مدت دیگه این حالتو دارن پرنده هام؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    غذای کافی و محیط ارام رو براشون فراهم کنید به مرور زمان ماده هم راضی میشه

 103. شیراز. Mjp می گوید

  سلام خسته نباشید. ببخشیددوتاسوال داشتم من یجفت مرغ عشق دارم ک. ۴تاجوجه داشت الان دوماهه هست جوجه هاش دوسه هفته ای میشه جداکردم جوجه هارو.. تقریبا۱۱الی ۱۲روزقبل جفتگیری کردنداماتخم نگذاشتن هنوز. دوره قبل ۷ روزبعدازجفتگیری تخم گذاشت. سوال دوم اینه ک یجوجش پرریزی داره بقیه پرکامل دارن وپرواز میکنن توحیاط. این جوجه ازاول تاحالاپردرنیورد بجزپر کرکی الان لخته ۷۰درصدوخیلی کوچک. مونده صداش اصلابه مرغ عشق نمیخوره دقیقاشبیه اردکه. شرمنده طولانی شدسوالام. ممنون میشم جواب بدین کی تخم میزارن بعداز۱۲روزایا احتمالش هست دیگه تخم نزاره حدودسه سالشه مرغ عشقام

  1. ادمین می گوید

   سلام
   الزاما بعد از هر بار جفتگیری قرار نیست تخم بزارن ، صبور باشید و برای عید برنامه ریزی کنید چون تو فصل بهار بهترین کیفیت رو دارن تخم ها
   زمان هم هیچوقت قابل تشخیص نیست، موجود زنده هستن قابل پیشبینی نیستن !

 104. Hossein می گوید

  سلام ببخشید شما در مورد مریضی هاشونم مداوا بلدید؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تا جای امکان راهنمایی می کنیم اما برای درمان قطعی بهتر که به دامپزشک مراجعه کنید

 105. امیر می گوید

  سلام
  دمایی که باید مرغ عشق ها رو در اون نگهداری کنیم چقدره ایا تو محیط باز میشه یا باید تو خونه باشن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   محیط باز در این فضل مناسب نیست
   داخل خونه بهتره
   محیط دمایی کمتر از ۲۵ درجه نداشته باشه

 106. مهدی می گوید

  سلام ببخشید من مرغ عشق دارم جفت هم هستن اما از من میترسن چه کار کنم که دیگه از من نترسن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پرنده های جفت اهلی نمیشن
   باید عادت کنید به این رفتارشون

  2. Mj می گوید

   عاشق شاخه ی درخت هستن مرغ عشقها. یشاخه ی کوچولوکه دوتابرگ داشته باشه تمیز باابجوش بشوریواش یواش وخونسردبرو سمتشون وشاخه راازبالای قفس اویزان کن وسوت بزن. کم کم ترسشون میریزه. فقط مدل سوت زدنت همیشه یجورباشه. اگه شاخه لیموشیرین یاگیاه گشنیز باشه بهتره مرغ عشقهایی ک غذانمیخورن اگه اویزان بشن بالای قفسشون وسوسه میشن غذابخورن. من تجربه پانزده سال پرورش دارم راه حل دیگش اینه ک دوتاصدای مرغ عشق خوشحال دانلودکن قبل یابعدازغذادادن پرندهات صداش بشنون تاثیرمثبتی داره. غذای گرم بهشون بدی ترسونمیشن. خیارسبز بهیچ عنوان بهشون نده. سیب سفیدوهویج عاشقشن. بزاروسط سیمهای قفست

 107. سهیل می گوید

  سلام من یک ساله یه جفت مرغ عشق خریدم ماده نوکش قهویه نره آبیه ماده هه هی میره تو لونه میاد بیرون نره هم جلو در لونه بهش غذا میده ولی نره میاد جفت گیری کنه ماده هه نمیزاره هی نره پاشو میزاره رو دم ماده هه ولی ماده هه نمیزاره میشه جواب بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حتما غذای کافی ندارن و ماده اماده نیست
   از غذاهای مقوی دارای پروتئین و کلسیم استفاده کنید و حتما کف دریا توی قفسشون بذارید
   محیط شون باید ارام باشه و هیچ استرسی بهش وارد نکنید.

   1. سهیل می گوید

    سلام غذای کافی دارن کف دریا میزارم نمی خورن میکنن میندازی بیرون میوه و سبزیجات هم بهشون میدم ولی تخم نمیزارن محیطشون توی یک کارگاه هستش ممکنه برای صدای دستگاه ها بعث شه تخم نکنن

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     به احتمال زیاد
     سر و صدای زیاد و هر عامل استرس اور دیگه میتونه از تخم گذاری اونا جلوگیری کنه

 108. امیرعلی می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یک جفت مرغ عشق خریدم نزیک ۲۰روز دارمشون وقتی خریدم جفت بدون تازگی ها ماده
  چند وقت ماده ظهرا میره توآقل و بعد میاد همون چندلحظه که میره نر همجوره بهش میرسه
  خب سوال اصلی من اینه
  چرا ظهرا میره توآقل و همیشه هم دور و ر لانه و هی بهش نوک میزنه دور ورش
  آیا میخواد تخم بزارع ، از یک پرنده فروشی که پرسیدم گف اره امکان تخم گذاشتن زیاد ه داره لانه شو گرم میکنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره میخواد تخم بذاره
   اب و غذای کافی و دارای پروتئین و کلسیم بهش بدید
   کف دریا حتما توی قفس باشه و محیط شون رو گرم و اروم و بدون سر و صدا حفظ کنید.

   1. امیرعلی می گوید

    اما ببخشید تا به حال ندیدم جفت گیری کنند و تخم مرغ ابپز ،کتان و سیب و ارزن بهشون میدم
    نر خیلی مشتاق جفت گیری است ولی ماده فکر میکنم هنوز کمی ترس داره
    شایدم از قبلا جفت گیری کردند و اسپرم داخل ماده هست
    امت اینکه یه دفعه ای ماده میره نه کمی حیرت انگیزه اونم فقط ظهرا
    ایا بازم امکان تخم و جوجه نطفه دار ؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     توی قفسشون حتما از کف دریا استفاده کن
     محیط شون باید اروم و بی صدا باشه

 109. امین می گوید

  سلام من یک جفت هرغ عشق دارم ماده رنگ بینیش قهوی سفید هی میرتوی لونه ولی تخم نمی زاره نره ازصبح تا شب میخون ومیرقسه با نوک رو بهم میزنن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر غذای کافی داشته باشن و کاف دریا بذارید داخل قفس
   بعد از چند روز میزاره
   توی اتاقشون نباید استرس و سر و صدا وجود داشته باشه

 110. فاطمه می گوید

  سلام من دوتا مرغ عشق جفت شده دارم هر دوماه یبار تخم میزارن فقط دفعه اول جوجوهاشون سالم موندن دفعه های بعد یا تخم پوچ بود یا جوجه های ضعیف بدنیا اومدن و مردن ماده رو گزاشتم تو یه قفس دیگه با ۴تا مرغ عشق واس نر هم یه ماده جدید گزاشتم مشکلی پیش میاد واسشون؟یه موقع نمیرن؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   علت ضعیف بودن جوجه ها به تغذیه کم مرغ عشق بستگی داره به جفتش ربطی نداره
   باید از غذای دارای پروتئین و کلسیم زیاد استفاده کنید
   فقط استفاده از دانه ها کافی نخواهد بود.

 111. سعید دستوری می گوید

  سلام یک جفت مرغ عشق دارم. شش ماهه باهمن.‌یک ماه اخیر به تغذیه شون خیلی مرتب میرسم.‌ تخم مرِغ. تخم کتان و …. . اما تو محیط خونه هستند. صدای بچه ها و تلویزیون ایا مانع جفت گیریشون میشه؟ اخه تا الان تخم نزاشتن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله سر و صدای زیاد استرس وارد میکنه
   باید حتما لانه داشته باشن و از کف دریا و غذای دارای پروتئین و کلسم کافی استفاده کنید.

 112. الیاس می گوید

  سلام من یه جفت مرغ عشق دارم الان سه تا تخم گذاشتن،،،،ماده رو تخم ها میخوابه اما وقتی میاد بیرون نره باهاش جفت گیری میکنه،،،،همش هم میره تو لونه و به ماده غذا میده،،،،باید چیکارکنم،اشکال داره بعد از تخم گذاری جفت گیری میکنه؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تا زمانی که دعوا پیش نیومده مشکلی نیست
   اما به محض شروع دعوا باید نر رو جدا کنید.

 113. امیر می گوید

  سلام و خسته نباشید
  من یه جفت مرغ عشق خریدم ماده برمیگرده سرش رو میزاره رو کمرش و تکون نمیخوره نره هم یکم جنبو جوش داشت دیگه خیلی کمتر شده و شادابیش رو از دست داده
  به هم دیگه دون میدن و سر همدیگرو با نوک میخارونن میخواستم بپرسم اینا الان جفت شدن یا نشدن
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براشون حتما لانه بذارید
   غذای کافی بدید و حتما تو قفسشون کف دریا قرار بدید
   تا جفت گیری کنن ، بدون لانه جفت گیری نمی کنن

   1. امیر می گوید

    بعد ببخشید بعضی وقت ها هم ماده نر رو دک میکنه نر دور میشه ازش بعد اینا رو من جدا خریدم ایا جفت میشن یا جفت شدن

    1. ادمین می گوید

     سلام
     بله جفت میشن ولی باید صبور باشید و اجازه بدید که بیشتر با هم سروکله بزنن ! تغذیشون رو بهبود بدید و بهشون سنگ مینرال یا کف دریا و همینطور مولتی ویتامین به صورت هفتگی بدید

  2. علی می گوید

   مرغ عشق من زیاد میترسه و اینکه دیشب پرید این طرف اون طرف خورد رفتارش با جفتش خوبه ولی ماده زیاد میترسه و اینکه طبهترین مکان برای لونه کجاست مرغ عشق های من کف قفس هم میرفتن به خاطر همون گذاشتم کف قفس و مرغ عشق ماده روی چوب میشینه و زیاد بال بال میزنه این سه مورد رو بهم بگید ممنون میشم دیشب برق ها خاموش بود پرید ولی روز ها روی چوب میشینه بال میزنه و اینکه کجا باشه خوبه لونه

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    محیطش نا ارام و از چیزی میترسه
    یا سر و صدا زیاده و یا از شما یا فرد دیگه های میترسه
    شب ها چراغ رو روشن بذارید
    لانه هم باید خانه چوبی باشه تا برن داخلش و احساس امنیت کنن

 114. ابوالفضل می گوید

  سلام من می خوام مرغ عشق بخرم جوجه کشیش آسون است و ایا صدای زیادی دارد نسبت به فنج

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مرغ عشق سر و صدای کمتری نسبت به فنچ داره و حتما به صورت جفت خریداری کنید تا پدر و مادر خودش جوجه رو بزرگ کنه

 115. حسن دلاوری می گوید

  سلام من یه جفت مرغ عشق با پنج تخم خریدم یکی از تخما جوجه شد دوباره تخم گذاشتن بعد پنج روز تخم نزاشتن من هم تخمو شکستم و بهد از دو هفته هیچ کاری نکردن الان از هم جداشون کردم خیلیا گفتن اینا دوتاشون نرن چون دماغاشون ابیه ولی پیش خودم تخم گذاشتن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اگه پیش خودتون تخم گذاشتن که حله اون مورد
   بعد از دو هفته هیچ کاری نکردن منظورتون چیه ؟ انتظار دارید هر روز تخم بزارن ؟ کلا ۵ ۶ بار در سال تخم گذاری میکنه این پرنده
   صبور باشید و بزارید کنار هم بمونن ، هیچ فرصت نکردن به محیط عادت کنن

   1. مهدی می گوید

    سلام خسته نباشید میخواستم بدونم بهترین مکان برای گذاشتن لونه کجاست مرغ عشق های من بیشتر دوست دارن بالا باشن ولی کف قفس هم میرن من هم گذاشتم کف قفس لونه رو ماده چند با رفته و تو لونه سرک کشیده اومده بالا و اینکه دیشب ساعت دو ماده هی میپرید این طرف و اون طرف تو قفس و بال بال میزد در طول روز روی چوب میشینه و بال بال میزنه ولی دیشب انگار ترسیده بود پرید از این چوب به اون چوب و به این طرف و اون طرف قفس خورد این ماده که دارم یه خورده زود میترسه میخوام بدونم علتش چیه که هم دیشب پرید و ترسید و هم اینکه لونه رو کجا بزارم خوبه

    1. ادمین می گوید

     سلام
     بهتره کف قفس نباشه
     زیاد هم جابجا نکنید ، یه جا گذاشتید بزارید همونجا بمونه حتی اگه تا دو ماه نرن داخلش !
     اینکه شب ترسیده یا خیر هم نمیشه علتش رو گفت شاید صدایی شنیده یا نور ناگهانی دیده ترسیده

 116. حسن می گوید

  سلام خسته نباشید من یه جفت مرغ عشق دارم که وقتی براشون صدا میزارم ماده خیلی میخونه و اینور اونور میپره ولی نره کلا بیخیاله و همش فرار میکنه از ماده چرا اینجوریه یعنی میشه نره نابارور باشه ؟؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از جنسیت شون مطمئنید؟
   معمولا نرها زیاد میخونن ها

 117. یار می گوید

  سلام مرغ عشق ام یه دونه تخم گذاشته شنبه الان سه شنبه است هنوز تخم دوم رو نذاشته این طبیعی اه یا تخم گیر کرده

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   طبیعی هستش
   به راه رفتن و ایستادن پرنده هم توجه کنید
   اگر زیر شکمش هم زیادی باد کرده باشه احتمالا تخم گیر کرده می تونید مقداری روغن زیتون روی دانه هاش بریزید تا روده ها رو نرم کنه

 118. هنرمند عاشق می گوید

  سلام مرغ عشق های من ۲ روزه جفت گیری کردن چند وقت دیگه تخم میزاره؟؟؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   قابل پیش بینی نیست و بعد از هر جفت گیری هم تخم گذاری حتمی نیست ! صبور باشید

  2. وحید می گوید

   سلام من یه پرنده نردارم که یدونه ازناخن هاش افتاده و یه ناخن ندارد میخاستم بدونم مشکلی واسش پیش میاد (فعلا که پرجنبوجوشه و مشکلی نداره ولی درادامه طوری نمیشه؟)

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    از غذاهای پروتئین دار مثل تخم مرغ اب پز ، سینه مرغ اب پز شده و دانه های مقوی استفاده کنید تا ناخن ها رشد کنن

  3. مجید می گوید

   سلام یک گفت مرغ عشق گرفتم
   یکیشون سر نوکش تقریبا آبی پررنگه ،اون دیگری مایل به سفید
   کدوم نر و کدوم مادهه؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    اونی که نوک ابی داره نره
    اونی که نوک قهوه ای مایل به سفید ، ماده است .

 119. مهدی زارع می گوید

  سلام ببخشید من دو جفت مرغ عشق خریدم .نر ماده را تغذیه میکرد از اونجایی که خریدم لونه خودشونم گذاشتیم ولی از وقتی که اوردم ماده نرفته تو لونه خودشم تخم داره میشه بگید چرا نمیره لونه ؟
  و چرا تخم رو نمیزاره ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هنوز به محیط عادت نکرده
   اب و غذای کافی و دارای پروتئین و کلسیم بهشون بده
   بیشتر اوقات تنهاشون بذار و محیط شون باید گرم و کاملا ارام و بدون سر و صدا باشه

 120. سامان می گوید

  سلام
  من مرغ عشقم برای اولین بار جوجه دادن حالا که جوجه ها دون خور شدن جوجه ها که نزدیک لانه میشدن نره میزدشون منم لونه رو بر داشتم تاهفته گذشته جفتگیری میکردن ولی الان که جوجه هارو جدا کردم و لونه رو گذاشتم ماده به نر محل نمیزاره وتو لونه نمیره لطفاً راهنمایی کنید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   یه مدت طول میکشه تا دوباره جفت گیری کنند
   باید غذای کافی و کف دریا بهشون بدید
   محیط شون باید اروم و بدون استرس باشه

 121. مهدی سلیمانی می گوید

  هر جفت مرغ عشقام هی غذای دهانی به هم میدن نوکاشونو میزنن به هم و روزی چند بار به لونه سر میزنن هردوشون ولی از رو اسفنجیشون به هیچ عنوان جنسیت مشخس نیست این حرکاتی که انجام میدنو مرغ عشقای هم جنس هم انجام میدن آیا؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   معمولا پرنده های هم جنس هم به هم غذا میدن و نوک هم رو میخورن
   برای تشخیص جنسیت به یک پرورش دهنده معتبر و قابل اعتماد مراجعه کنید.

 122. علی می گوید

  سلام خدمت شما من یک جفت مرغ عشق دارم که هردو تاشون هم به بلوغ رسیدند و نر واسه ماده دائم میخونه و ماده چند باره که واسه جفت گیری دم خودشو خم میکنه ولی نر هیچ اقدامی نمیکنه میخواستم بدونم که نر چه مشکلی داره حتی به ماده هم غذا میده ولی جفت گیری نمیکنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براشون لانه ساختید؟

   1. علی می گوید

    اره لونه دارن

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بهشون غذای کافی باشه
     حتما کف دریا بذار تو قفس
     بیشتر وقتا تنهاشون بذار
     استرس مانع جفت گیری میشه

 123. مهدی سلیمانی می گوید

  سلام
  ممکنه دوتا مرغ عشق همجنس غذای دهانی به هم بدن یا این روند فقط تو مرغ عشقای نرو ماده امکان پذیره؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   همجنس ها غذای دهانی می دهند بله

 124. ارمان می گوید

  میگم من یک نر دارم خیلی مسه .صبح براش یک ماده خریدم تا ماده رو دید بانکش یواش ب نک ماده زد و با دهن بهش غذا داد.اما از عصر ساکت بودن بدون هیچ حرکتی تا الان.اما ۳۰ دقه هس دارن جیغ جیغ میکننن نره ۱۰۰٪مس هس اما ماده رو نمیدونم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   یک روزه تازه همو دیدن انتظار جفتگیری نداشته باشید
   ۲ هفته تا ۱ ماه طول میکشه

 125. یوسف می گوید

  سلام حتما باید کف لانه پر یا پوشال بزاریم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   حتما که نه ولی پیشنهاد میشه این کار انجام بشه

 126. میلاد می گوید

  سلام من مرغ عشقام سه یا چهارتااز تخماشون جوجه شدن میخام بدونم مادرشون ب تنهایی می‌تونه بشوم غذا بده چه غذاهایی بدم تقویت بشن من همونیم ک مرغ عشقام باهم دعوا میکردن بتون پیام دادم گفتین جدا کنیم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله مشکلی نیست میتونه تغذیشون کنه
   بهتر که از تخم مرغ اب پز ، سینه مرغ آب پز شده ، ترکیبی میوه و سبزیجات ریز ریز شده ، دانه خرد شده مثل کتان و ارزان و افتابگردان و… استفاده کنید.

 127. وحید می گوید

  سلام دوستان
  من ی همرغ عشق نر دارم ک دستیه ازاول دست خودم بوده یماهی میشه ک خیلی اذیت میکرد نشیمکگاهشو میمالید ب دستم تا اینک براش جفت گرفتم ولی بیشترمیزنن همو تصمیم گرفتم ک جدانگهداری کنم و ی جفت دیگه مرغ عشق گرفتم حالا سه تایی تو یه قفسن که باهم جفت بشن هرکدومشونو که جدامیکنم اون دوتای دیگه شاکی میشن و سروصدا میکنن الان یماهه باهمن ولی هیچکدوم نشونه های جفت شدنونشون ندادن تغذیشون مناسب جاشونم گرم کف دریا تاب همه چی دارن نمیدونم چکارکنم گاهی همومیزنن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به مرور زمان به هم عادت میکنن
   اگر دعوا شدید بود حتما جداشون کنید چون به هم اسیب میرسونن

 128. TORK BOY می گوید

  سلام جفت مرغ عشق های من بالغ و رنگ بالای نوکشان عوض شده نر ب رنگ ابی و ماده ب رنگ قرمز نر با روش دهان ب دهان ب ماده غذا میده و سر همو میخارن ولی جفت گیری نمی کنن آب و غذا زیادی در اختیار دارن میوه و سبزی جات هم دارن اما چرا جفت گیری نمی کنند لطفا بگین ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براشون لانه بذارید
   تا داخل لانه هم پوشال نرم یا پر قرار بدید
   کف دریا هم حتما باید در قفسشون باشه

  2. TORK BOY می گوید

   لانه دارن داخلشم پر مرغ گذاشتم به جای کف دریا سنگ و صدف گذاشتم ولی مرغ عشق ماده تمایلی ب جفت گیری نداره ایا میشه از مست کننده هایی که بیرون میفروشن استفاده کرد؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    شاید به سن بلوغ نرسیده باشه
    شرایط رو فراهم کنید و منتظر باشید.

 129. صادق می گوید

  با عرض سلام و خداقوت خدمت ادمین زحمتکش
  دوست عزیز من مرغ عشقم داخل لانه نمیره و لانه کف قفسه
  مشکل از اینه که لانه کف قفسه؟باید جاشو عوض کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مشکل از لانه نیست
   باید بهش غذای کافی بدید که کلسیم و پروتئین کافی داشته باشه
   حتما کف دریا بذارید داخل قفسشون
   محیطش باید ارام و بدون سر و صدا باشه
   دمای محیط نیز باید بین ۲۳ الی ۲۶ درجه سانتی گراد باشه

 130. رضا می گوید

  سلام من یه جفت مرغ عشق دارم که تخم میذاشتن ولی نطفه نداشت نرش رو عوض کردم یه ماه بیشتره ولی جفت نمیشن چرا یه موقع هایی سر همدیگرو میخارونن ولی اخر هیچ ماده فرار میکنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براشون لانه بساز
   غذای کافی بهشون بده
   محیط شون هم گرم و اروم و بدون صدا باشه

   1. رضا می گوید

    منظور از لانه بساز یعنی چی ؟ لونه چوبی گذاشتم براشون

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     منظورم همونه
     داخلش باید پوشال نرم یا پر بذارید تا پرنده روش بخواب

    2. Tannaz می گوید

     سلام من یه جفت مرغ عشق خریدم که کمی جوجه تر بودن و دشتی شدن اماهردو انها نره بینش ابی روشن شده و ماده هم قهوه روشن خیلی براش اواز میخونه اما ماده فقط بوسش می‌کنه ولی اقدام به جفت گیری نمیکنه چیکار باید بکنم در ضمن ماده هم اصلا تو لونه نمیره

     1. کارشناس وب سایت می گوید

      کف دریا براش بذار
      غذای کافی و دارای پروتئین و کلسیم داشته باشن

 131. محمد می گوید

  من ی جفت مرغ عشق دارم

  نر و مادگی شون رو هم میدونم

  فقط نمیدونم چرا جفت نمیشن

  و مرغ عشق نر خیلی ترسو هسش واس جفت گیری پا پیش نمیزاره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براشون لانه بسازید
   غذای کافی در اختیارشون بذارید
   کف دریا هم حتما باشه
   محیط شون رو گرم نگه دارید
   از دانه های گرم مثل کتان خرفه ، کافشه ، شاهدانه ، افتابگردان و … تو تغذیه پرنده ها استفاده کنید.

 132. ارمان می گوید

  سلام.من یک جفت مرغ عشق دارم.تقریبا جفت شدن.چون تغذیه غذایی میکنن.سره هم دیگر رو میخارونن.دوروز هست رفتارشون عوض شده.مرغ عشق نر سرش عقب جلو میکنه.میره پشت سر ماده. اما مرغ عشق معده سریع برمیگرده.صدای نر عوض شده حالت جیغ مانند.نره با نک یواش ب نک ماده میزنه.میره پشت سر ماده اما ماده برمیگرده.میخاستم ببینم مشکلش چیه? ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی ندارن ، مست شدن
   صبور باشید ، زیاد زوم نکنید روشون ، اجازه بدید کارشون رو انجام بدن

   1. ارمان می گوید

    ببخشید مظاحم میشم.یعنی میخان جفت گیری کنن.ایا لازم هست مرغ عشق ماده رو تعویض کنم.نر میخاد جفت گیری کنه اما ماده بهش اجازه نمیده.خیلی دهن ب دهن میشن.چقدر دیگه مرغ عشق ماده برای جفت گیری مقاومت میکنه.حدودا چقدر دیگه تخم میگذارن.ممنون از سایت خوبتون

    1. ادمین می گوید

     سلام
     اگه ماده رو عوض کنید طول میکشه تا ماده جدید به نر و محیط عادت کنه
     کمی صبور باشید تا عید
     اینکه کی جفتگیری میکنن و کی تخم میزارن هیچکدوم قابل تشخیص نیست

   2. مهدی می گوید

    سلام لطفا جواب بدید
    من یه جفت مرغ عشق دارم باهم دوستن هی سر هم دیگه رو میخارونن نر هم برا ماده میرقصه ولی گاهی اوقات به سر ماده ضربه میزد من فکر میکردم دعوا میکنن یک روز و نصفی از هم جدا کردمشون ایا بازم با هم جور میشن زیاد طول میکشه بعد اینکه ماده یه خورده چاق شده و زیاد میخوابه چشم هاشم یه خورده کوچیکتر شده غذا میخوره ولی یه خورده زیاد میخوابه تازه بعضی وقت ها هم میره گوشه قفس کف یه خورده اونجا میخوابه بعد میاد بالا ایا این نشونه بیماریه یا اینکه جفت گیری کردن ما ندیدیم لطفا جواب بدید

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     احتمالا بیمار هستش
     بهتر که به دامپزشک مراجعه کنید
     دمای محیط رو ببرید بالا و غذای کافی بهشون بدید
     سرماخوردگی هم می تونه عامل بیماری باشه

     1. مهدی می گوید

      ممنون از پاسخگویی تون

     2. مهدی می گوید

      دوست عزیز فقط یه سوال دیگه من جفت مرغ عشق ها رو کنار هم انداختم دیگه نمیخوام جدا کنم و برا مرغ عشق ماده تو ابش قرص سرما خوردگی کوچولو انداختم ولی میترسم نر هم بخوره مریض بشه ایا نر بخوره براش مشکلی پیش میاد یا اینکه نه ایرادی نداره

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       بهتر بود قبل این کار با یک دامپزشک یا پرورش دهنده با تجربه مشورت می کردید
       به هر حال درمان خودسر عواقب احتمالی داره

 133. میلاد می گوید

  سلام من یک جفت مرغ عشق دارم که یک بار جوجه دادن اما بعداز بزرگ شدن جوجه ها مرغ عشق ماده مرغ عشق نر رو میزد و من جداشون کردم .بعداز چند وقت الان دوباره مرغ عشق هارو کنار هم انداختم واحساس میکنم جفت شدن و ماده میره توی لونه وهر چند وقت برای مدفوع بیرون میاد الان تقریبا ۴ روزه که داخل لونه ولی امروز باهم دعوا کردن طوری که ماده نررو زخمی کرده بود اما کم ایا بنظر شما جفت شدن .واگه شدن کی تخم میکنن …خیلی ممنون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید ، اینکه نظر بدیم شدن یا ندن نباید در نوع رفتار شما باهاشون تاثیر بزاره و تا تخم نکرده نباید از هم جداشون کنید .
   کم کم از این حالت عصبی هم خارج میشه

 134. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید .من یه جفت مرغ عشق دارم ۲هفته میشه هروز جفت گیری میکنن ماده به لانه میره ولی تخم نمیکنه از نظر تغذیه کف دریا قطره ویتامین تخم کتان سبزیجات مصرف میکنن شرایط جاشونم ساکت ولی تخم نکرده شکمشم حتی باد نکرده

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تخم مرغ اب پز و سینه مرغ اب پز شده هم بهش بدید

 135. میلاد می گوید

  سلام ی هفت هشت روز پیش بتون پیام دادم ک مرغ عشقام بعد تخم گذاری داعواشون شده ک گفتین از هم جداشون کنین منم جداشون کردم و الان دیروز یکی از جوجه های در اومده مگه نیازی هست دوباره بندازمشون پیش هم میترسم که دوباره داعواشون شه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه بذارید جدا بمونن
   ماده خودش جوجه رو تغذیه میکنه
   غذای نرم مثل تخم مرغ اب پز و دانه های له شده و سیب زمینی اب پز به مادرش بدید

  2. ارمان می گوید

   سلام خسته نباشید.من اول بک جفت مرغ عشق داشتم.مرغ عشق ماده تخم پیچ شد.نرش رو فروختم.ماده تخمش رو گذاشت و کم کم حالش خوب شد.رفتم براش نر خریدم.همون روز اول چنگ چنگو یا همون دهان ب دهان شدن و بهم غذا دادن.بیشتر وقت ها دهان ب دهان میشن.وقتی من میرم پیششون مرغ عشق ماده میره تو لونه.بعضی وقت ها نره هم میره تولونه وقتی از قفس دور میشم از لانه میان بیرون.وقتی ماده رو از قفس میارم بیرون پرنده نره باصدای بلند صداش میزنه.ازشون جفت گیری ندیدم.اما پرنده نر جلوی ماده هی باد میکنه خودش رو سرش هم عقب جلو میکنه .میخاستم ببینم کی تخم میزارن .مرسی ممنون

   1. ادمین می گوید

    سلام
    این نوع رفتار شما در مورد پرنده ای مثل مرغ عشق درست نیست ! ماشین نیست که این تایر بهش نیومد عوض کنی یکی دیگه بندازی زیرش ! پرنده هست و احساس داره ! اونم مرغ عشق که ممکنه به خاطر جفتش سریع افسرده بشه و بمیره !
    اینکه کی تخم میزارن هم مشخص نمیشه باید یه مدت با هم باشن تا کم کم به هم عادت کنن

    1. ارمان می گوید

     بله میدونم.اما مرغ عشق نر خیلی مس هست.هی میخاد ماده رو پشتی کنه.ماده بهش اجازه نمیده.راستی ماده یکم ضعیف هست .

     1. ادمین می گوید

      اشکالی نداره ، نر ممکنه مدتی تنها بوده باشه برای همین بی قراری میکنه و ماده هم فرصت برای فراموشی نر قبلی میخواد
      صبور باشید

  3. بدون نام می گوید

   سلام من امروز مادم رو پرواز دادم تو خونه زیاد نمیتونست پرواز کنه سنگین شده بود انگار فک کنم تخم توش باشه و بیشتر روز تو لانه هست و در لانه پر های که ریخته پایین جمع میکنه میاره تو لانه یعنی الان در شکم ماده تخم هست؟؟؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    اره
    داخل لانه پوشال نرم بذارید و بهش کمک کنید تا لانه رو درست کنه
    غذای کافی بهش بدید و اتاقش رو گرم نگه دارید
    حتما باید اتاقش ارام و بدون سر و صدا باشه

    1. بدون نام می گوید

     سلام مجدد بجای پوشال میشه چیز های دیگه هم گزاشت مثلا شاخه ی گندم خورد شده خود ماده هم گندم بیشتر میبره در لانه

     1. کارشناس وب سایت می گوید

      اره مشکلی نیست

 136. gamer sepehr می گوید

  سلام
  من دوتا مرغ عشق دارم ۳ هفته هست گرفتمشون ولی هنوز با هم جفت نشودن ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید شرایط رو اماده کنید
   داشتن لانه مناسب برای تخم گذاری
   غذای کافی و دارای پروتئین و کلسیم برای ماده
   استفاده از کف دریا
   محیط ارام و بدون سر و صدا
   افزایش دمای محیط تا ۲۵ درجه

 137. موسوی می گوید

  سلام ممنون از سایته خوبتون
  مشکله من یکم طولانیه امیدوارم بخونید. یک جفت مرغ عشق یکسال پیش خریدم ولی جفتگیری نکردن و اخرش نره مرد جدیدا یک جفت جدید گرفتم که ماده ای که پیشم موند افسردگی نگیره و نمیتونم فقط یه نر بگیرم چون ممکنه باز جفتگیری نکنن خلاصه جفته جدیدی که خریدم فروشنده گفت ماده نزدیکه تخم گذاریشه و تخم تو شکمشه الان از وقتی که اوردم هی باهم دیگه دعوا میکنن حتی جفته جدید هم که اول زوج بودن الان شروع کردن به دعوا کردن امروز ماده ی جدید برا اولین بار رقت تو لونه ش ولی ماده قبلیه نمیزاره با اینکه دوتا لونه جدا گرفتم براشون باز هربار ماده ی جدید میره تو لونه این میره دنبالش و اونو میندازه بیرون خلاصه جداشون کردم و ماده قبلی رو تنها تو یک قفس گذاشتم ولی وسایلشم باخودش اوردم این قفس ولی هی خودشون به قفس میکوبه میخواد برگرده به اون یکی قفسه باز من دیگه نمیدونم چیکار کنم میترسم بمیره…. تازه این به کنار ماده ی جدید حس میکنم تخم تو شکمش گیر کرده چون یه هفته س اوردم تخم نذاشت و کم غذا شده مدفوعشم خیلی کمه ولی وقتی دفع میکنه مدفوعش حجمش زیاده میگید ببرم دامپزشک یا منتظر بمونم باز؟

  1. موسوی می گوید

   اها و اینم نگفتم که چون جدیدن و ماده نزدیکه تخم گذاریشه نباید قفسو جابه جا کنم؟ اخه در طول روز مکانشون افتاب نداره و همیشه میبرم بیرون که افتاب بهشون بخوره بزارم تو اتاق همش بمونن مشکلی براشون پیش نمیاد؟ یا اگه اروم هرروز بفرستم بیرون تو افتاب اشکال نداره؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    چون هوا سرد ، بهتر که بیرون نبرید ، داخل خونه کمی جلوی پنجره بذارید کافیه

  2. ادمین می گوید

   سلام
   اولا کار درستی نیست که دو تا مرغ عشق ماده و یه نر رو تو یه قفس بزارید ! مرغ عشق مثل فنچ نیست و احساس درش خیلی مهمه و احساس ناخوشیندی داشته باشه سریع افسرده میشه
   براش یدونه نر میگرفتید بهتر بود
   در مورد گیر کردن تخم هم یکم روغن زیتون به مقعدش بزنید ببیند فرقی میکنه ، بله حتما اگه میتونید ببرید دامپزشکی در اولین فرصت ببرید ، بسیار مناسبتر خواهد بود.

 138. امیر محمد می گوید

  سلام من دیروز یا تر بالغ گرفتم خودم یک مرغ عشق بالغ ماده دارم بینیشم قهوه ای پر رنگ ماده میره کنار نر نر میپره یه جا دگه چکار کنم به جفت برن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   صبور باشید به هم عادت میکنن
   بهتره دو هفته جدا از هم باشن بعد نزدیک هم کنید

   1. امیر محمد می گوید

    بعد یبار دیدم امروز نر امود کنار ماده ماده چنگ میزنه

   2. سجاد می گوید

    مرغ عشق من تخم گذاشته اما باز وقتی از قفس میاد بیرون نر باهاش جفت گیری میکنه.مشکلی نداره یا باید جداشون کنیم؟؟؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     جداشون کنید تا بعدا مشکلی پیش نیاد

  2. بدون نام می گوید

   سلام من الان یک ماه هست که یک جفت مرغ عشق خریدم که فروشنده به من گفت یکی دو ماه دیگه تخم میزارن گفت نر دوساله
   و ماده یک ساله هست نوک نر بنفش هست و نوک ماده سفید و ماده نر رو نوک میگیره و نمیزاره بره تو لونه و همش در لونه رو پرت میکنه پایین الان اینا جفت شدن

   1. ادمین می گوید

    سلام
    نمیشه گفت که یک ماه بعد یا دو ماه بعد تخم میزارن ! یک ماه فقط طول میکشه که به محیط جدید عادت کنن
    جابجا نکنید قفس رو و صبور باشید
    اگه در لونه رو میندازه بیرون بر دارید درش رو
    تغذیشون رو مفید کنید و براشون سنگ مینرال هم بزارید

    1. بدون نام می گوید

     سلام مجدد میشه به این سوال من هم جواب بدید الان شما در سایت گفتید جفتگیری کردند نوک نر ابی میشود ولی الان نوک نر بنفش هست بعد شما گفتید بعد جفتگیری نوک ماده قوهای شکلاتی میشود ولی الان نوک ماده سفید هست الان این ها جفت شدن؟؟؟؟؟؟

     1. کارشناس وب سایت می گوید

      شاید هنوز به سن بلوغ نرسیدن

    2. بدون نام می گوید

     و یه سوال دیگر هم دارم چرا همش ماده نر رو نوک میزنه الان پرش رو کنده زیاد نمیتونه پرواز کنه علت دعوا کردنشون چیه؟؟؟؟؟

     1. کارشناس وب سایت می گوید

      نر میخواد جفت گیری کنه ولی نر اجازه نمیده
      براشون حتما لانه بسازید و غذای کافی در اختیارشون قرار بدید تا ماده راضی به جفت گیری باشه

      1. بدون نام می گوید

       سلامجدد لانه دارند امروز رفتم یک کفه دریا خریدم از وقتی که نر و ماده اون رو خوردند ماده همینجور داره از نر جفتگیری میکند واقعا از سایتتون تشکر میکنم

      2. کارشناس وب سایت می گوید

       موفق باشید

 139. میلاد می گوید

  سلام مجدد میخاستم ببینم امکان این هست ک بعد اینکه نر رو جدا کردم ماده دوباره رو تخم بخابه تا تخما جوجه بشن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله حتما امکانش هست
   اگه دعوا یا جفت گیری کردن حتما جدا کنید تا تخم ها خراب نشن

 140. زینب می گوید

  سلام من طبق گفته فروشنده یه دونه مرغ عشق ماده پیر و نر جوان دارم اینا جفت گیری کردن و تازه فهمیدم ۲ تا تخم گذاشتن فروشنده میگفت شاید تخم نذاره بخاطر پیر بودنش ولی تخمم بذاره ممکنه خالی باشه من از کجا بفهمم که تخمشون خالی نیست به غیر از روش دیدن با نور؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تنها روش همین
   باید صبر کنید تا پرنده روی تخم ها بخوابه و در روز هفتم باید نور بینی کنید

 141. میلاد می گوید

  سلام من مرغ عشقام تخم گداشتن حدود دوهفته پیش الان یکی دو روزه ک دعوا میکنن علتش چیه همم دماغ ماده خونی شده و ی مقداری از موی روی سرش کنده شده

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پرنده نر رو جدا کنید
   نر میخواد جفت گیری کنه ولی ماده نمی خواد چون روی تخم ها خوابیده
   برای همین دعوا شده
   هر چه سریعتر نر رو جدا کنید

   1. میلاد می گوید

    رخم های دماغش خوب میشن خودشون یا میخاد دارویی بخرم همم امکان هست ماده بخابه رو تخما

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     خوب میشه به مرور زمان
     بله ماده میخوابه

 142. Ali می گوید

  سلام
  میخواستم ببینم اگه چند تا جوجه گوشتی مرغ عشق رو بزارم توی لونه یه جفت دیگ بهشون غذا میدن و بزرگشون میکنند؟ . تخم نطفه دار از جایه دیگ تهیه کردم و جوجه شده.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه جانم
   به امکان زیاد اینقدر جوجه ها رو میزنن تا میکشن ! دنیای وحشه خلاصه !

 143. yoosef می گوید

  سلام من مرغ عشق ها رو جدا کردم بودم امروز بعد ۴ روز تو یه قفس گذاشتم چون مرغ ماده زیاد جیغ میزد و میخواست که میله های قفس رو بشکنه الان وقتی تو یه قفس گذاشتمشون زیاد دعوا کردن مرغ ماده میره تو لونش و مرغ نر از بالا رو لونه با نوکش میزنه وقتی ماده در میاد دعوای شدیدی بینشون میشه مشکل چیه اگه اینطور بمونن باید بفروشمشون ولی دلم نمیاد چون مرغ نر دستی شده و از کسی نمیترسه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   پس ماده رو بفروش و نر رو نگه دارید
   یا برای نر یک ماده دیگه پیدا کنید.

 144. مشترک می گوید

  سلام امید وارم سلامت و سالم باشید

  یک عدد مرغ عشق ماده دارم یک ماهه و نیم ، تازه گرفتم ، مشاهده میکنم انگار مشکل پا داره . پاهاش به داخل است ، و وقتی میخواد از رو لباسم بالا بره از پاهاش کمک نمیگیره .

  مشاهده کردم که انگشتان پای راستش انگار بی حس هستن چون روحت میتونم تکونشون بدم حتی خمشون کنم . میترسم فلج باشه .

  از قیافش میباره که مریضه . جاشم گرم گرمه غذا هم فقط دون بهش میدم با اب ، سیب دوست نداره . حالا من چیکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر از جایی خریدید به فروشنده پس بدید
   و اگر هم خودتون بزرگش کردید به متخصص پرنده های زینتی مراجعه کنید تا راه درمانش رو نشونتون بده

   1. مشترک می گوید

    😔خیلی خیلی ممنونم

   2. مشترک می گوید

    اگه فلج باشه ، امیدی به زنده موندنش هست ؟ من میترسم پس بدم بکشنش ، چون کسی نمیخره دیگه …..

    امکانش هست زنده بمونه ؟ چند درصد ؟

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     میتونید به دامپزشک مراجعه کنید تا اتل بندی کنه و یا راه درمان دیگه ای رو پیشنهاد کنه
     فقط مواظب باشید پاش عفونت نکنه

 145. yoosef می گوید

  سلام این دو روز هست که جداشون کردم چون که تخم نمیزارن ولی خیلی داد میزنن و مارو اذیت کردن آلان چکار کنم براشون 😪😭بیشتر مرغ نر داد میزنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تا زمانی که ماده خودش برای نر بی قراری نکنه نباید بندازید توی یک قفس
   بذارید چند روز بگذره بعد بذاریدش پیش هم

   1. yoosef می گوید

    چطور بفهمم که بی قرار هست

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     مدام سر و صدا میکنه و میخواد توجه نر رو به خودش جلب کنه
     از لابلای میله های قفس میخواد به نر برسه و رفتارهایی از خودش نشون میده که انگار میخواد از قفس بیاد بیرون و بره پیش پرنده نر

 146. اسما می گوید

  سلام
  ببخشید مرغ عشق های من جفت گیری کردن حالا چی کار کنم که تخم بزارن و یه سوال دیگه مرغ عشق ماده چن هفته قبل نوکش شکست و دوباره رشد کرد فک کنم یکم بزرگه ،بزرگی نوک که ایرادی نداره؟!

  1. ادمین می گوید

   سلام
   تنها کمکی که میتونید بهشون کنید اینه که محیطشون سرد نباشه ، تغذیشون خوب باشه ، کف دریا یا سرنگ مینرال هم داشته باشن

   خیر مشکلی نیست ، اگه حس میکنید زیادی بزرگه ببرید دامپزشک حیوانات خانگی کمک میکنه

 147. کاربر گرامی می گوید

  به نام خدا سلام ،
  من دوعدد مرغ عشق دارم . یک ماهه هستن . در یک قفس هستن ، لونه هم دارن ، علائم جفت گیری هم دارن . اینطور که اروم نوک هدیگه رو میزنن ، همدیگه رو تمیز میکنن ، از همدیگه فرار نمیکنن ، شبا به هم تکیه میکنن میخوابن ،بیشتر اوقات هم تو لونه هستن ( هردوشون ) میگفتم ایا باید تا سن موعود از یکدیگر دور نگه دارم ؟ چون هنوز یه ماهشونه . خیلی کوچیکن . ۹۵ درصد هم از نر و ماده بودنشون متمئن هستم .

  1. ادمین می گوید

   سلام
   نه مشکلی ندارن اجازه بدید باهم باشن ، اگه جدا کنید زیاد سرو صدا میکنن

   1. کاربر گرامی می گوید

    خیلی ممنونم از این وبسایت عالی .
    و اینکه میبینم انگار دماغ یکیشون گرفته ، فس فس میکنه. جیکار کنم

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     باید محیطش رو گرم کنید
     اب کافی بهشون بدید
     و با مشورت دامپزشک مقداری مولتی ویتامین در ابش بریزید

 148. مینا می گوید

  سلام خسته نیاشید من یکی از مرغ عشقام دماغش با مایه ای زرد رنگ گرفته شده وزیر جفت چشاش ورم کرده ب دام پزشکی ام دسترسی ندارم اگه میشه کمکم کنیدخواهشن

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مکانش رو گرم کنید
   با استفاده از رطوبت ساز ، رطوبت اتاق رو ببرید بالا
   و غذای کافی همراه با مولتی ویتامین مایع بهش بدید
   خوب میشه اگر نشد حتما به دامپزشک مراجعه کن

 149. احسان می گوید

  سلام.من یه جفت مرغ عشق دارم.یک ماهه جفت شدن ولی جفتگیری نمیکنن،ده روز پیش ماده میرفت داخل لونه و میومد بیرون ولی الان یه هفته هست اصلا نمیره داخل لونه.علتش چی میتونه باشه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سنشون چند؟
   باید حداقل ۱۰ ماهه باشند
   تغذیه کافی و محیط گرم باید باشه
   پروتئین و کلسیم توی غذاشون باشه حتما

   1. احسان می گوید

    ماده.۱۰ ماهه نر ۹ ماه.جدیده پر ریزی دارن.تغذیه هم یکی گفت فعلا مولتی ویتامین و پروبیوتیک نده

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     پس کم کم به سن بلوغ رسیدن
     مشکلی نیست هنوز زوده زیاد عجله نکنید
     شرایط جفت گیری رو فراهم کنید خودشون جفت میشن

 150. yoosef می گوید

  سلام مرغ عشق های بیشتر از چند ماه هستن که تخم نزاشتن همه چی براشون گذاشتم لانه و غدای کافی و……
  ولی تا حالا تخم نزاشتن مرغ نر میره نزدیک ماده میشه و یک پاش رو میزاره رو ماده و ماده فرار میکنه ازش میشه بگید باید چیکار کرد و اگه بخوام جداشون کنم تا چه مدتی جدا کنم و اگه بعد این کار تخم نزاشتن چکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مرغ عشق ها برای جفت گیری باید حداقل ۱۰ ماه سن داشته باشند.
   اگر جفت گیری نمی کنند میتونید یک هفته جداشون کنید و قفسشون روبروی هم باشه تا کاملا همدیگر رو ببینن
   وقتی که برای هم بی قراری کردند می تونید اونا رو بندازید داخل یک قفس

   1. yoosef می گوید

    راهی هست که بفهمم که سن مرغ نر چقده چون من از یه جا خریدمش و سنش رو نپرسیدم و مرغ ماده معلومه که بالغ چون من مدت زیاد پیشم بود و از اول هم مدت زیاد پیش اونی که ازش خریدم بود و بعد یه سوال اگه خواستم جداشون کنم کدوم مرغ رو از قفس در بیارم و بعد از مدتی کدوم مرغ رو ببرم پیش دومی

    1. ادمین می گوید

     سلام
     نه متاسفانه راه عادی وجود نداره
     نمیدونم دقیق اب ازمایش خون هم بشه متوجه سن شد یا نه ، در این مورد اطلاعی ندارم

     فرقی نمیکنه ، هر دو جدا میشن به هر حال

     1. yoosef می گوید

      سلام خب من الان جداشون کردم یعنی دیگه باهاشون کار ندارم فقط براشون اب و غذا بزارم

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       اره
       محیط شون هم گرم باشه

 151. Mahdie می گوید

  سلام من ی مرغ عشق دارم تقریبا ی ماهشه حالش خوب بود اما امروز خیلی میلرزه سرش پایین میگیره ی مدتی جایی وایمیسته بی حال شده باید چیکار کنم نمیتونم فعلا ببرمش دکتر

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   محیطش رو گرم کنید غذای کافی بدید مولتی ویتامین بدید و در صورت امکان به دامپزشک یا پرورش دهنده با تجربه مراجعه کنید.

 152. نسرین می گوید

  سلام و خسته نباشید من یه جفت مرغ عشق دارم ۱ونیم ساله دارمش ولی اصلا جفت گیری نمیکنن نرمیره طرف ماده ماده ازش فرار میکنه نر مسته مسته ولی ماده مقاومت میکنه چیکارکنم بنظرتون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براشون لانه بسازید حتما لانه نداره برای همین ماده مقاومت میکنه

   1. نسرین می گوید

    نه اتفاقا لانه ازهمون اول گذاشتم البته به یکی نشون دادم گفت ماده ی تو بزرگ تر از نرت هست بخاطر اون حالا نمیدونم چیکارباید بکنم.به هرحال ممنون ازراهنماییتون تشکر

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اگر باز هم دعوا ادامه داشت
     بهتر که مدتی اونا رو جدا کنید

     1. نسرین می گوید

      ممنون

 153. زهرا می گوید

  سلام،من دوهفتس مرغ عشق ماده گرفتم برای نرم،نرم کامل ب بلوغ رسیده ،ماده هم دماغش کاملا قهوه ایه،وقتی دورن ماده همش صدا میکنه و میخونه وقتی نرم میره پیشش ک جفتگیری کنن ماده نوکش میزنه و نمیزاره،باید چکارشون کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براشون لانه بسازید
   احتمالا چون لانه ندارن جفت گیری انجام نمیشه
   تغذیه کافی و محیط ارام و گرم رو فراهم کنید.

 154. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید .من یه جفت مرغ عشق دارم الان ۱هفته بیشتره روزی ۲بار جفت گیری میکنن ماده میخواد بره تو لونه نر نمیزاره سرصدا میکنه ماده میادش بیرون نمیدونم باید چیکار کنم نر جدا کنم یا نکنم اگه امکانش هست راهنمایم کنید ممنونم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   مشکلی نیست
   اگه واقعا نرو ماده هستن صبور باشید خوب میشن

 155. فرزاد می گوید

  سلام خسته نباشید من یجفت مرغ عشق دارم که هم سره همو میخارونن هم بعضی موقع ها تغذیه دهانی میکنند دماغ مادم خیلی خیلی کم آبیه ولی نرم ابی تره دماغش پاهای مرغ عشقی که نره تیرس ولی برای مادم سفیده ولی نرمم مثل مادم میخونه حتی ب استخون زیر مقعدشم دست زدم اونی که نره فاصلش کم تره ولی برای مادم فاصلش زیاده ولی جفت گیری نمیکنن ی ماهم هست که خریدمشون فقط مادم از نرم سه چهار ماه بزرگترهدمیخاستم بدونم آیا جفتم نرو مادن یا چرا جفت‌گیری نمیکنن اگه نرو مادن

  1. ادمین می گوید

   سلام
   با این علائم نمیشه دقیق گفت که نر وماده هستن یا خیر ولی باتوجه به استخوان مقعد به امکان زیاد جفت هستن
   ممکنه به سن بلوغ نرسیده باشن ، صبور باشید جفتگیری خواهند کرد

 156. امین می گوید

  سلام من یه جفت مرغ عشق پروانه ای خریدم حدود ۱ماه شده اما جفت نمیشن،۱سالشون هم هست ،چیکار کنم جفت بخورن باهم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید براشون لانه بسازید
   غذای کافی بدید و اتاقشون رو گرم کنید.
   سر و صدا و استرس هم مانع جفت گیری میشه

 157. رامین می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید بنظرتون عرق زیره سیاه خوب هست که بدیم به مرغ عشق که زودتر تخم کنه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خیر ! این پرنده عرض خور نیست :دی
   دسته اسمش مرغ عشقه ولی انتظار نداشته باشید که مثل یه مرغ ماشینی براتون تخم بزاره !
   صبور باشید به موقش تخم میزاره

 158. 💜TAK 86 KHAS💜 می گوید

  سلام من چهار مرغ عشق دارم که دوتای اون ها نر و ماده نابالغ و دوتای دیگه نر و ماده ی بالغ هستند
  بعد حدود شش ماهه که اون هارا دارم
  جفت بالغ باهم خیلی خوب بودن و من نمیدونم که اون ها جفت گیری کرده بودن یا نه
  که یک ماه پیش جفت مرغ عشق بالغ که نر بود مرد😭
  و برای اینکه اون یکی ماده تنها نباشه اوردمش پیش اون دوتا و الانم هی اون اون هارا میزنه و وقنی میام توی قرصشو را میبینم خون ریخته شده ولی جاییشون زخمی نشده ولی پر این هاشون خونیه☹️☹️
  الان باخودم میگم ماده ی بالغ را جدا کنم از ی طرفم. میگم اگر جداش کنم دلش میشکنه و دق میکنه
  اون دوتا هم باهم خوبن ولی اون اجازه ابراز علاقه به هم را بهشون نمیده
  به نظرتون چکار کنم😖
  و میشه بگین اینکه خون میاد ازشون از چیه و ایا مشکلی براشون ایجاد میکنه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین🤧🙏🏻
  خیلی هم دوست دارم اون ماده بالغ جفت بزاره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بهترین کار اینه که جدا کنید
   بهتره وقتی بیشتری رو باهاش بگذرونید در صورت امکان دستی شدنش هم وجود داره و سرگرم هم میشه
   داخل قفسش برای آینه و تاب و … هم بزارید
   حتما زمان بیشتری رو باهاش بگذرونید تا افسرده نشه
   اونا رو میزنه یا پرهاشون رو میکنه که خون میاد ، با دقت نگاه کنید به امکان زیاد محل خونریزی میشخص میشه

   1. 💜TAK 86 KHAS💜 می گوید

    سلام مجدد من مرغ عشق را جدا کردم همین امروز اما اون مدام طرفی که قفسش به قفسه اون دوتارا میره و میاد بعد من یک فیبر بینشون گذاشتم بعد بازم اونجوری میکنه و به پشت میخوابه و پاهاش را توی هم قفل میکنه و تکون میده
    چیکار کنم😣😥

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     اگر هر دو تا مرغ عشق برای هم بی قراری می کنند ، می تونید دوباره اونا رو توی یک قفس بندازید.

     1. 💜TAK 86 KHAS💜 می گوید

      نه اون دوتا راحت شدند از دست زدن های اون ولی اونکه تنهاست بی قراری میکنه😭☹️💔

      1. کارشناس وب سایت می گوید

       چاره ای نیست باید براش جفت بخرید

 159. یار می گوید

  سلام دوباره ممنون از پاسخ گویی هفته پیش الان مرغ عشق من ۵ تخم گذاشته . با نر هم دعوایی نداره فقط اینکه مرغ عشق ام هر یه ساعت یا نیم ساعت میاد بیرون اندازه ۴ و ۵ دقیقه و نر می خواد جفت گیری کنه . آیا مشکلی برای تخم ها پیش نمیاد و باید نر را جدا کنم . من یه جا خواندم که نوشته بود اگر کیسه هوای داخل تخم کوچک باشد تخم نطفه دار است ایا این صحیح است. ممنون میدونم صبر باید کنم تا جوجه بشن ولی برای اولین بار است که مرغ عشق های من تخم گذاشته اند و من خیلی هیجان زده ام .

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله بهتره که جدا باشن و در نزدیکی هم نگه داشته بشن
   اگه نطفه دار باشن ، یه چراغ قوه بگیرید رو تخم رگ ها دیده میشه (روز ۷ به بعد) روزای اول مشخص نمیشه

  2. 💜TAK 86 KHAS💜 می گوید

   بهت حسودیم شد 😂😂😭

 160. رامین می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من یه جفت مرغ عشق دارم
  بنظرتون تا آخر بهار تولید مثل میکنند

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بستگی به سن و شرایط نگهداری و تغذیشون داره

 161. Saleh می گوید

  سلام ببخشید من یک جفت مرغ عشق دارم که ۲ یا سه روز پیش باهم جفت گیری کردند حالا ماده یک هفته است میره تو لونه یعنی از قبل جفت گیری میخواستم ببینم میخواد تخم بذاره؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اینکه میخواد یا نه نمیشه گفت
   و اینکه تخم میزاره یا نه هم نمیشه گفت
   خیلیا میگن که پرنده رفت تو لونه یعنی حتما تخم میزاره ! ولی در مورد موجود زنده حتمی وجود نداره ! درخت که شکوفه داد حتما اون شکوفه که میوه نمیشه !
   پس صبور باشید و زیاد اطرافشون نگردید در این زمان
   تعذیشون هم مقوی تر از قبل و متنوع تر از قبل بشه

 162. محمدرضا می گوید

  سلام مرغ عشق من جفتگیری کرد و تو لونه می‌رفت دیگه الان تو لونه نمیره تخم هم نداشته
  قطره ویتامین میدم قفس خوب دارن دانه هفت گانه میدم چکار کنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید از چیزی ترسیده یا محیطش سرد

 163. رامین می گوید

  سلام من یه جفت مرغ عشق دارم
  سن نره ۹ماه هست و ماده ۷ماه بنظرتون با این سن میتونه تولید مثل کنه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   نه هنوز زوده
   حداقل باید یکسال سن داشته باشند.
   اگه الان جفت بخورند تخمشون بدون نطفه میشه و پرنده ها رو وادار به بلوغ جنسی زودرس می کنید.

 164. yoosef می گوید

  سلام در جواب به من گفتید یه هفته و یا میگیم بیشتر مرغ تخم میزاره ولی مرغ من تقریبا یه ما که همیشه داخل لونه میرفت یعنی تخم نداره و از ترسش داخل لونه میرفت و اگه از ترسش بود که میرفت چرا مرغ نر هم باهاش میرفت

  1. ادمین می گوید

   سلام
   اینکه پرنده بره داخل لانه دلیلی بر این نیست که میخواد تخم بزاره ! باز هم همراهی نر با اون هم ارتباطی نداره ! پرنده هست شاید دلش خواسته بازی کنه !
   شرایطی که گفتید نشون میده که تخم نداره ! یک هفته مربوط به زمانیکه که تخم میخواد بزاره !
   سن پرنده ، تغذیه ی مناسب ، گرما و رطوبت محیط تاثیر مستقیمی بر تخم گذاری مرغ عشق دارن

 165. حسین می گوید

  اگه نر جدا کنم ماده خودش تغریه میکنه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره مشکلی نیست

 166. حسین می گوید

  سلام داداش جفت مرغ عشق که دارم ماده تخم گزاشت ولی زیاد نمیمونه رو تخم بعد امروز دیدمش جفت گیری میکرد چه کارش کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   جداشون کنید

 167. سرویلیام می گوید

  سلام خسته نباشید خدمت زحمت کشان این سایت من سوالی داشتم درمورد تغذیه مرغ عشق تو بیشتر موارد شما گفتین غذاهای پروتئین دار بدین مثلا چی بدم من خودم که سفیده تخم مرغ میدم هویج میدم کاهو میدم البته کاهو خیلی کم میخورن و جوانه گندمم میدم تو قفس هم همیشه کف دریا هستش خواستم ببینم اینا کافیه یا باید چیزای دیگه هم بدم برا تخذیه شون خیلی ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   سلام
   علاوه بر مواد غذایی فوق
   بهتر که میوه و دانه هم بهشون بدید مثل ارزن کتان افتابگردان شاهدانه و بذر سبزی ها و …

 168. yoosef می گوید

  سلام مرغ عشق به نظر میاد که تخم داره چون هم ماده و هم نر داخل لونه میرن تا حالا هم تخم نگذاشته و بیشتر یه ماه هست که هردوتاشون میرن داخل لونه اگه تخم داره تقریبا میشه بگید تا چه مدتی میگذره تا تخم بزاره ممنونم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   حدودا یک هفته طول میکشه
   البته به تغذیه و دمای محیط هم بستگی داره
   غذای کافی بهش بدید و حتما باید محیط شون گرم باشه

 169. ندا خیری می گوید

  سلام روزتون بخیر ببخشید یه سوال داشتم یه جفت مرغ عشق گرفته بودم با جوجه و تخم ولی چون جا ب شده بودن زد کشت. حالا بعد از ۲.۳ ماه دیروز تخم گذاشته یدونه ولی چند بار اومده بیرون از لونه خواستم بدونم عادیه یا نه الان باید چیکارا بکنم؟
  خییییلی ممنون میشم جواب بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به غذاش رسیدگی کنید
   محیطش باید کاملا ارام و بدون استرس باشه
   اگر نر با ماده دعوا کرد حتما نر رو جدا کنید تا ماده روی تخم ها بخوابه

 170. حسین می گوید

  سلام داداش تخم گزاشت مشکل نداره

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   خوب به سلامتی
   به تغذیه اونا رسیدگی کنید تا به خوبی روی تخمها بخوابه
   احتمالا چند تا تخم دیگه هم بذاره

 171. رامین می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من دوتا مرغ عشق بالغ دارم حالا میخام ببینم جفت شدند یا ن باید چکار کنم
  بالای نوک نره آبیه روشن هست و بالای نوک ماده قهوه ای مایل به قهوه ای سوخته هست
  نوک هم دیگه هم بعضی موقع ها میخورن
  بعضی موقع ها هم بدن هم دیگر رو نوازش میکنن
  به نظرتون جفت شده‌اند
  ممنون از پاسخگو بودنتون

  1. ادمین می گوید

   سلام
   جقت شدن مشکلی نیست ، باید به سن مناسب برسن تاجفتگیری کنن

 172. حسین می گوید

  سلام یه جفت مرغ عشق دارم ماده همشو تو لونس بعد زیرش خیلی باد کرده میخواد تخم بزاره؟ بعد کی تخم میزاره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   دقیق بررسی کنید ببیند تخم گیر نکرده باشه تو شکمش
   اگه اینجوری بود کمی روغن زیتون به مقعدش بزنید
   اگه درس نشد سریعا ببرید دامپزشکی

 173. مسعود می گوید

  سلام
  قبل از هر چیز باید بایت راهنمایی