چرا مرغ عشق جوجه های خود را می کشد؟ – راه های جلوگیری

پرورش و تکثیر مرغ عشق ها می تواند با چالش ها و عوارضی همراه باشد. از این چالش ها می توان به کشتن و از بین بردن جوجه مرغ عشق ها توسط والدین آنها اشاره کرد. این رفتار ممکن است کمی برای شما عجیب به نظر برسد و با خود فکر کنید که دلیل انجام این کار چیست؟ چرا مرغ عشق ها جوجه های خود را می کشند؟

برای یافتن پاسخ این سوال تا انتهای این مقاله از چیکن دیوایس همراه ما باشید.

دستگاه جوجه کشی حرفه ای ایزی باتور 6 (12 تایی)
دستگاه جوجه کشی حرفه ای ایزی باتور ۶ (۱۲ تایی)
» مناسب برای جوجه کشی از تخم نطفه دار مرغ عشق
» دارای برد لمسی با نمایشگر دیجیتالی دما، رطوبت و روزشمار
» برخورداری از پمپ آب اتوماتیک و پد سلولزی
قیمت : ۴,۹۷۰,۰۰۰ تومان

دلایل کشتن جوجه ها در مرغ عشق ها

کشتن جوجه ها در مرغ عشق ها می تواند تحت تاثیر عوامل محیطی باشد و یا به صورت غریزی اتفاق بیافتد و این مورد در مرغ عشق های ماده شایع تر است. به هر حال دلایل مختلفی برای بروز چنین رفتاری در آنها وجود دارد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

۱) عوامل استرس زای محیطی

عوامل استرس زای محیطی می توانند تاثیر بسیاری بر رفتار مرغ عشق ها با جوجه های خود داشته باشند:

 • تغییر در محل زندگی مرغ عشق ها
 • جابجایی قفس
 • ایجاد تغییر در چیدمان قفس
 • تغییرات آب و هوای محیطی
 • بیماری

۲) محدودیت فضا و لانه ی نامناسب

مرغ عشق ها در طبیعت تا مدت ها به دنبال بهترین مکان و مصالح برای لانه سازی می گردند. اما آنهایی که در اسارت زندگی می کنند قادر به انجام این کار نیستند. مرغ عشق ماده ممکن است تشخیص دهد که فضای کافی برای پرورش جوجه های خود ندارد و یا لانه ای که در اختیار دارد برای پرورش جوجه هایش مناسب نیست. بنابراین در این حالت تصمیم می گیرد تا جوجه های خود را بکشد.

۳) تعیین قلمرو

مرغ عشق ها معمولا تا زمانی که جوجه هایشان قادر به تغذیه و مستقل شدن نباشند از آنها مراقبت می کنند. زمانی که جوجه ها به اندازه ی کافی بزرگ شوند و خودشان به تنهایی قادر به ادامه ی زندگی باشند، اگر آنها را از والدینشان جدا نکنید، والدین برای حفظ قلمروی خود آنها را خواهند کشت.

۴) دسترسی به منابع غذایی کم

مرغ عشق مادر باید غذای کافی برای تغذیه ی همه ی جوجه های خود در اختیار داشته باشد. در صورتی که این پرنده متوجه شود که منابع غذایی در دسترس او برای تغذیه ی همه ی جوجه هایش کافی نیست اقدام به کشتن یک یا چند تا از جوجه های خود می کند تا غذای کافی برای پرورش بقیه ی جوجه ها داشته باشد.

۵) بی تجربگی در فرزند پروری

در صورتی که مرغ عشق ها پیش از رسیدن به سن مناسب جفت گیری کرده و تخم گذاری کنند ممکن است به خاطر بار سنگین پرورش فرزندان بصورت ناآگاهانه به آنها آسیب رسانده و آنها را بکشند.حداقل سن برای جفت گیری مرغ عشق ها حدود ۱۰ تا ۱۲ ماهگی می باشد.  پیش از این سن مرغ عشق ها ممکن است از لحاظ جثه به اندازه ی کافی بزرگ باشند تا بتوانند جفت گیری و تخم گذاری کنند اما به اندازه ی کافی بالغ نباشند تا بتوانند جوجه های خود را پرورش دهند.

۶) بیمار بودن جوجه ها

در صورتی که مرغ عشق مادر احساس کند یک یا چند تا از جوجه های آن بیمار می باشند و یا مشکل ژنتیکی دارند، برای اینکه از انتقال بیماری به جوجه های سالم و ایجاد نقص ژنتیکی در نسل های بعدی جلوگیری کند و همچنین تمرکز بیشتری برای پرورش جوجه های سالم داشته باشد اقدام به کشتن جوجه ها می کند.

۷) تخم گذاری متوالی

گاها ممکن است مرغ عشق ها قبل از اینکه جوجه هایشان مستقل شوند و لانه را ترک کنند اقدام به جفت گیری و تخم گذاری مجدد کنند. در این حالت جوجه های خود را از لانه بیرون کرده و یا آنها را می کشند تا جایی برای تخم های جدید خود باز کنند.

۸) رسیدن به چرخه ی جدید تخم گذاری

تعادل هورمون های مرغ عشق های ماده با رسیدن به چرخه ی تخم گذاری جدید به هم می خورد. در این حالت ممکن است رفتارهای پرخاشگرانه و تهاجمی از خود بروز دهند که یکی از این رفتار ها کشتن جوجه ها می باشد.

آیا مرغ عشق های نر نیز جوجه ها را می کشند؟

آیا مرغ عشق های نر نیز جوجه ها را می کشند؟ - چیکن دیوایس

بله. این اتفاق بسیار نادر است اما مرغ عشق های نر می توانند جوجه های خود را به خاطر حسادت بکشند. پس از جفت گیری، پیوند عاطفی محکمی بین مرغ عشق ها شکل می گیرد. اگر مرغ عشق نر متوجه شود که جفت آن زمان زیادی را صرف جوجه های خود می کند، ممکن است به خاطر تنهایی احساس غمگینی و افسردگی کند و در نتیجه جوجه های خود را بکشد.

آیا می توان رفتار کشتن جوجه ها در مرغ عشق ها را درمان کرد؟

خیر.در حالت کلی باید گفت که کشتن جوجه ها در مرغ عشق ها یک رفتار غریزی و تهاجمی در آنهاست و تاکنون درمانی برای آن پیشنهاد نشده است. اما کنترل عوامل محیطی و انجام اقدامات زیر می توانند تا حدودی در پیشگیری از بروز این رفتار در آنها موثر باشند:

 • فاکتور های محیطی را درمورد محل نگهداری مرغ عشق ها کنترل کنید. سعی کنید آنها را در محیطی آرام و ساکت با دما، نور و رطوبت تنظیم شده نگهداری کنید.
 • مرغ عشق ها را دائما زیر نظر داشته باشید و علائم بیماری در آنها را شناسایی کنید تا در اسرع وقت به درمان آنها بپردازید.
 • قفس بزرگ و ابزار های متنوعی برای لانه سازی پرنده ها در نظر بگیرید.
 • تغذیه ی مناسبی در اختیار پرندگان قرار دهید.
 • از جفت گیری مرغ عشق ها تا قبل از ۱۰ ماهگی جلوگیری کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله از چیکن دیوایس به بررسی این موضوع که چرا مرغ عشق ها جوجه های خود را می کشند پرداختیم.کشتن جوجه ها در مرغ عشق ها به هر دلیلی که باشد یک رفتار پرخاشگرانه علیه جوجه ها می باشد و ممکن است حتی با کنترل شرایط محیطی نیز  پرندگان شما هرگز از این رفتار خود دست نکشند. بنابراین لازم ست که با این موضوع کنار بیایید و تولیدمثل مرغ عشق های خود را کنترل کنید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

 1. سلام ارادت مرغ عشقای من دو ماه پیش تخم گذاشتن و بعد از دو هفته با وجود اینکه ماده تغذیه میکرد جوجه ها رو خواستم پاشونو از فضله تمیز کنم از لونه در اوردم فرداش دیدم مردن الان بعد این مدت هنوز جفت گیری نکردن غذاهم ارزن و کتان میدم هفته ای دوبار تخم مرغ هویج و بروکلی مقداری تخم خرفه کاهو وشلغم هم اضافه میکنم پلت تاپ فیدم هرازگاهی میدم بهشون ماده پا نمیده چیکار کنم ماده مست بشه نر مست مسته همش اواز میخونه اینم بگم با وجود اینکه جوجه دادن نوک ماده هنوز سفیده و قهوه ای نشده و بالغن جفتشون زرت و زرت ad3e هم میدم دکتر

 2. باعرض سلام خدمت دکترعزیز. من امروزدیدم جوجه مرغ عشق گردنش روبه بالا خم شده وتقریبأنزدیک کمرش افتاده بود مادرشم دوباره تخم گذاشته. درضمن جوجه حدود۳هفتشه ومن چندان تجربه ندارم ازچگونگی مراقبت ازجوجه مرغ عشق لطفأراهنمایم کنیدچیکارکنم ودلیل اینجوربیحالی جوجه چیه ممنون

  1. سلام سعید جان
   چون به مادرش غذاهای با طبع گرم بیش از حد دادی برای همین مست شده و دوباره تخم گذاشته
   باید هر ماه یه بار ۴ قطره عرق کاسنی رو بریزی تو ۱۰۰ سی سی اب و بهش بدی تا از مستیش کم بشه
   به علاوه تو غذاش تخم خرفه، تخم کاهو و تخم گشنیز اضافه کنی
   الانم بی حالی جوجه میتونه به این خاطر باشه که توسط مادر تغذیه نمیشه و باید برش داری و خودت با سرلاک بزرگش کنی

 3. سلام خسته نباشید
  امروز یع جوجه مرغ عشق اومده بود تو حیاط اول حالش خوب بود یکم می پرید الان پکر نشسته و تکون نمیخوره جسه اش کوچیکه ولی حلقه سفید دور چشمش داره
  سرلاک هم نمیخوره
  چیکار بکنم بنظرتون

  1. سلام ممد جان
   به احتمال زیاد استرس داره برای همین
   چون وارد یه محیط جدید شده برای اینکه به اون محیط عادت کنه حداقل دو هفته زمان نیاره

   1. سلام، دکتر احمدی عزیز من همین امروز دیدم که یکی دیگر از مرغ عشق ها به دنیا آمد به همین حال که از تخم در آمد مادرش او را بیرون انداخت قبل از این هم یکی از جوجه هارا کشته بود چون سه تا جوجه ۶تا۸ روزه پیش او هستند.من دوباره جوجه را پیش او گذاشتم گفتم شاید اینبار بگذارد بچه مرغ عشق در لانه بماند اما مادرش به او هیچ توجهی نکرد و چون که دیدم او دیگر به او توجهی نمی‌کند وبچه مرغ عشق گشنه است من دیگر اورا از لانه بیرون آوردم وبه او سرلاک دادم و الان او را در یک ظرف پلاستیکی لای دستمال کاغذی و پنبه قرار دادم الان خوابيده است لطفا به من یه راهی نشان بدهید

 4. سلام
  یک جفت مرغ عشق که قبلا متعلق به شخص دیگری بود ومرغ ماده دو تا نر را کشته واحتمالا سابقه جوجه کشتن هم داشته بعد صاحب اولش عصبانی شده وقفس پرنده رو از طبقه دوم بیرون انداخته بود بنده آوردم خانه بهشون رسیدگی کردم تا پنج تا جوجه آوردن لانشون پلاستیکی معمول بازار هست بعد عرق کاسنی وتخم کاهو وتخم کاسنی وارزن میدم بهشون کمی هم پودر موسیر که قطع کردم وبعد مستی مرغ نر و زد وخورد بین نر وماده ودرگیری سر جوجه غذا دادن جداشون کردم ممکن هست ماده اقدام‌ به کشتن جوجه ها بکنه

  1. سلام دوست عزیز
   با این اوصاف بله جوجه هارو هم میکشه اصلا نباید همچین پرنده ای رو جفت انداخت به شدت پرخاشگره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
گروه صنعتی اسکندری در ۲۳ امین دوره نمایشگاه بین‌المللی دام، طیور ۱۴۰۳