خصوصیات رفتاری مرغ عشق | شناخت عادت ها و رفتارها

48

آشنایی با رفتارها و عادت های مرغ عشق

با توجه به اینکه طوطی ها پرندگان باهوش و بازیگوش هستند، بعنوان حیوان خانگی از آنها بسیار استقبال میشود. یکی از محبوب ترین این طوطی ها، مرغ عشق می باشد که ظاهر بسیار زیبایی هم دارد. این پرندگان به دلیل هوش و ذکاوتی که دارند میتوانند شخصیت منحصر به فردی داشته باشند. شرایط محیط نگهداری و نحوه تعامل با این پرندگان نقش بسیار مهمی در شکل گیری شخصیت آنها در سنین جوجگی دارد.

اما برخی از رفتارها و عادت ها در میان مرغ عشق ها تقریبا یکسان و تکراری است. امروز در این مقاله از سایت چیکن دیوایس میخواهیم خصوصیات رفتاری و اخلاق مرغ عشق ها را برای شما شرح دهیم. مطمئنا برای اینکه بتوانید رابطه خوبی با پرنده خود داشته باشید و شرایط مناسبی برای او فراهم کنید، شناخت خصوصیات و رفتارهای او برای شما ضروری خواهد بود. پس خواندن این مقاله را از دست ندهید.

کشیدن پاها

یکی از رفتارهایی که مرغ عشق انجام میدهد کشیدن پاها برای رقع خستگی روزانه می باشد. گاها مرغ عشق همزمان یکی از پاها و بال همان سمت را به طرف عقب میکشاند. همچنین وقتی پرنده پای خود را به حالت طبیعی برگرداند پنجه پای خود را همانند مشت میکند.

کشیدن پاها - چیکن دیوایسمرغ عشق سالم هر دو پا و بال های خود را بدین ترتیب در حالت کشیده قرار میدهد تا خستگی او رفع شود. ممکن است این حرکت مرغ عشق برای شما کمی عجییب به نظر برسد و فکر کنید که پاهای او مشکل دارد ولی در واقع او دارد رفع خستگی میکند. اگر پرنده شما اصلا این رفتارها را ندارد شاید مریض شده باشد لذا باید به تمامی علائم و حرکات او توجه بیشتری داشته باشید.

مقاله پرورش مرغ عشق در منزل و نکات لازم را حتما مطالعه کنید:

استراحت بر روی یک پا

گاها پس از کشیدن پاها و بال ها به سمت عقب، مرغ عشق همان پای خود را به سمت شکمش بالا می اورد و فقط بر روی یک پا می ایستد. البته تمامی مرغ عشق ها به هنگام استراحت این چنین رفتار نمیکنند. برخی ها هنگام خوابیدن و استراحت یکی از پاهای خود را بالا نگه داشته و فقط بر روی یک پا تکیه میکنند. برخی دیگر نیز بر روی هر دو پا ایستاده و در همان حالت استراحت میکنند. اگر مرغ عشق شما هیچ مشکلی حرکتی و علائم بیماری نداشته باشد، تکیه کردن بر روی یک پا به هنگام خواب و استراحت جای نگرانی نیست و این بخشی از رفتار طبیعی آنها می باشد.

چرخاندن سر به عقب و منقار زدن به پرهای پشت به هنگام خواب

در هنگام خواب بیشتر طوطی ها از جمله مرغ عشق عادت دارند که سر خود را به عقب برگردانند و منقار خود را در پرها فرو کنند. آنها حتی در طول چرت های روزانه نیز ممکن است این حرکت را انجام دهند. البته باید دقت داشته باشید که در مواقع بیماری نیز مرغ عشق ممکن است این کار را انجام دهد.

چرخاندن سر به عقب و منقار زدن به پرهای پشت به هنگام خواب - چیکن دیوایساما تفاوت های زیادی بین مرغ عشق سالم و بیمار وجود دارد. بعنوان مثال اگر مرغ عشق در حالت بیماری سر خود را به عقب و لای پرهای خود برگرداند، پرهای بدنش را پف خواهد کرد. همچنین او به دلیل بی حالی و بیماری نمی تواند بر روی یک پا استراحت کند. بعلاوه مرغ عشق بیمار نسبت به اتفاقات محیط پیرامون و حرکات شما بی توجه خواهد بود.

علائم دیگر مثل لرزش، بی اشتهایی، اسهال و … نیز نشانه بیماری هستند. در این مواقع باید حتما برای رفع مشکل پرنده او را به یک متخصص دامپزشک نشان دهید تا پرنده معاینه شود. اما اگر مرغ عشق شما هنگامی که سر خود را لای پرهای پشت میکند و علائم گفته شده را ندارد، نگران نباشید، آنها اینچنین استراحت میکنند.

بالا آوردن بال ها یا باز کردن آنها

تا کردن بال ها و بالا آوردن آنها نیز میتواند نشانه رفع خستگی در مرغ عشق باشد. اما اگر پرنده شما بال های خود را به دور از بدن خود نگه میدارد و همزمان له له میزند، باید بدانید که دچار استرس گرمایی شده است. یعنی محیط نگهداری او بیش از حد گرم شده و پرنده با انجام این حرکات بدن خود را خنک نگه میدارد. دمای اسایش برای طوطی ها همان دمای معمولی برای ما انسان ها یعنی دمای نزدیک به ۲۵ درجه می باشد.

بالا آوردن بال ها یا باز کردن آنها - چیکن دیوایسالبته مرغ عشق ها زنمانیکه بخواند توجه جفت خود را جلب کنند باز بال های خود را به طرفین و یا به سمت پایین باز میکنند. تفاوت این رفتار آنها در زمان گرم شدن در نحوه باز کردن بال ها می باشد. زیرا در زمان استرس گرمایی پرنده شانه های خود را از بدن فاصله میدهید و زیر بال ها نیز کاملا نمایان هستند تا هوا از زیر بال هایش جریان داشته باشد.

دقت داشته باشید که اگر مرغ عشق بال هایش را تخت کند و بدنش باریک شده باشد و پرنده به هوا نوک میزند یعنی اینکه او دچار درد یا ترس شده است.

تمیز کردن پرها

تمیز کردن پرها یا پرآرایی بخشی از فعالیت روزانه مرغ عشق برای تمیز نگه داشتن بدن خود می باشد. آنها با منقار خود تقریبا تمامی نواحی بدن خود را (به جز سر و زیر گردن ) تمیز میکنند. اما اگر مشاهده کردید که پرنده شما با منقار پرهای بدن خود را از جایش در می آورد باید سریعا برای ترک این عادت او اقدام کنید. ممکن است پرنده شما بیمار شده باشد. یا اینکه ممکن است پرهایش دچار انگل خارجی مثل شپشک شده باشند. در هر صورت هرچه سریعتر باید علت آن را پیدا و رفع کنید وگرنه پرنده شما به پرکنی عادت نموده و پرهای بدن خود را خواهد کَند.

در زمان پر آرایی پرنده تکان هایی هم به خود می دهد تا ذرات ریز چربی پوست از بدن او جدا شوند. این ذرات معلق در هوا ممکن است در افراد مخصوصا افرادی که حساسیت دارند، آلرژی ایجاد کند.

درجا بال زدن

مرغ عشق خانگی و سایر پرندگانی که در اسارت به سر می برند به مدت طولانی از پرواز کردن آنها جلوگیری میشود. این پرندگان با توجه به اینکه علاقه زیاد به پرواز کردن دارند، در محیطهای محدود فقط درجا بال می زنند.

درجا بال زدن - چیکن دیوایسپرنده های جوان نیز که به تازگی میخواهند اولین تجربه پرواز کردن را داشته باشند، بر روی تیرک درجا بال می زنند. بهتر است که برای پرنده خود امکان پرواز را فراهم کنید. برای اینکار میتوانید پرنده را در یک محیط امن و سربسته برای چندین دقیقه رها کنید. یا اینکه او را در داخل قفس های توری بزرگ پرورش دهید.

خمیازه کشیدن

خمیازه کشیدن یکی دیگر از خصوصیات رفتاری مرغ عشق می باشد. وقتیکه هوای محیط نگهداری آنها بیش از حد آلوده و کثیف باشد، یا اینکه اگر چیزی در گوش پرنده فرو رفته باشد، او خمیازه خواهد کشید. خمیازه کشیدن در پرندگان نیز مسری است مخصوصا مرغ عشقها خیلی زود این کار را تقلید یا تکرار میکنند.

عطسه کردن یا سرفه کردن

مرغ عشق یک طوطی باهوش است و برخی از رفتارهای ما انسان ها را تقلید میکند. بعنوان مثال عطسه کردن یا سرفه کردن یکی از این موارد می تواند باشد.

علت عطسه کردن یا سرفه کردن - چیکن دیوایسالبته در صورتیکه مجرای بینی پرنده در اثر گرد و غبار دچار گرفتگی شود، پرنده برای تمیز کردن آن عطسه میکند.

همچنین در زمان سرماخوردگی نیز پرنده پشت سر هم عطسه میکند.  لذا دقت داشته باشید که اگر عطسه کردن با علائم دیگر مثل آبریزش بینی، لرزش بدن، بی حالی، پف کردن پرها و اسهال همراه باشد، پرنده شما سرما خورده است.

دم

یکی از نقاط حساس مرغ عشق ها دم آنها می باشد. پرورش دهندگان خانگی باید این نکته را بدانند که مرغ عشق از نوازش کردن و لمس کردن دمش توسط پرنده یا انسان ها خوشش نمی آید. حتی اگر پرنده رابطه بسیار خوبی به شما داشته باشد باز هم سعی نکنید که دمش را نوازش یا لمس کنید.

در زمان جفت گیری نیز مرغ عشق نر سعی میکند که بر روی دم مرغ عشق ماده پا بگذارد. اگر جنس ماده به این رفتار او پرخاشگری نشان نداد یعنی برای جفت گیری با مرغ عشق نر راضی می باشد. بدین ترتیب پرنده نر میفهمد که ماده به او اجازه جفت گیری را خواهد داد.

پرخاشگری در فصل جفت گیری

در فصل جفت گیری رفتارهایی همچون پرخاشگری یا حسادت در مرغ عشق ها تشدید پیدا میکند. این پرندگان ممکن است به حضور دیگر حیوانات خانگی حسادت کنند.

پرخاشگری در فصل جفت گیری - چیکن دیوایسهمچنین بین نر و ماده در فصل جفت گیری بیشتر دعوا اتفاق می افتد. در مقاله دلیل دعوای مرغ عشق نر و ماده به طور کامل در این رابطه بحث شده است. برای اطلاعات بیشتر حتما بر روی لینک مقاله مذکور کلیک کنید.

بالا آوردن غذا

بالا آوردن غذا در طوطی سانان نوعی ابراز علاقه به جفت یا صاحب می باشد. پس فکر نکنید که پرنده مسموم شده است. همچنین مرغ عشق نر در فصل جفت گیری غذا بالا آورده و به جفتش میدهد. این حرکت نوعی تمرین و آماده شدن برای غذا دادن به جوجه ها پس از جوجه کشی می باشد. در زمان بالا آوردن غذا ، مرغ عشق گردن خود را کش می دهد و سر خود را سریع تکان میدهد.

مالیدن دم بر روی چوب یا میله های قفس

وقتی مرغ عشق بیش از حد مست شده و آماده جفت گیری باشد، این حرکت را انجام میدهد. این حرکت در واقع عمل جنسی آنها می باشد.

چمباته زدن روی چوب نشیمنگاه

مرغ عشق ماده برای صدا کردن و فراخواندن جفتش این حرکت را انجام میدهد.

نوک زدن یا گاز گرفتن

این حرکت نیز بخشی از طبیعت مرغ عشق می باشد. در این شرایط هرگز دست خود را عقب نکشید یا اینکه حرکت آنی انجام ندهید. چون مرغ عشق فکر میکند شما از اینکار خوشتان آمده و مجددا شما را گاز خواهد گرفت. این کار در ادامه تبدیل به یک عادت ناپسند در او میشود .

ممکن است شما دوست داشته باشید
48 نظرات
  1. دنیا می گوید

    سلام من حدود دوماه پیش دو تا مرغ عشق خریدم اولا باهم خوب بودن ولی حالا دعوا می کنن و اینگه از نروماده بودنشون زیاد مطمئن نیستمدچطوری بفهمم و اینکه چی کار کنم تخم بزارن تازگیا هم پرریزی دارن پرهاشونو می کنن

    1. admin-r می گوید

      مقاله تشخیص جنسیت مرغ عشق رو مطالعه کنید کامل توضیح داده شده. و در دوران پرریزی احتمال پرخاشگر شدن پرنده ها وجود داره. به تغذیه شون دقت کنید چون برای در آوردن پر های جدید نیاز به انرژی دارن. برای جفگیری و تخمگذاری باید دوره پرریزی تموم بشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس