خطرناک ترین مواد غذایی برای پرندگان زینتی

آیا شما هم جز کسانی هستید که از پرندگان خانگی همچون کاسکو، عروس هلندی، مرغ عشق، مرغ مینا و … نگهداری میکنید ؟ آیا میدانستید که سالانه تعداد بسیار زیادی از این پرندگان زینتی به علت مصرف مواد غذایی نامناسب تلف میشوند؟

مواد غذایی مانند شکلات، شیر و بسیاری از میوه ها که در ادامه پست به آنها پرداخته شده است، برای پرندگان زینتی بسیار مضر و خطرناک می باشد. بنابراین برای حفظ سلامت این موجودات دوست داشتنی ضروری است تا غذاهای گفته شده در این مقاله را از آنها دور نگه دارید.

مواد غذایی مضر برای پرندگان

پرندگان خانگی، موجوداتی اجتماعی بوده و علاقه زیادی به غذا خوردن همراه سرپرست خود دارند. گاهی اوقات دیده شده که به محض غذا خوردن افراد خانواده، پرنده نیز به غذا حمله کرده و مقداری از آن را بلعیده است. غذای انسانی دارای خطرات زیادی برای پرندگان بوده که در این مقاله به تمام غذاهای ممنوعه و مشکلات مسمومیت غذایی پرندگان پرداخته شده است.

شکلات

یکی از مواد غذایی مضر برای پرندگان شکلات است. این ماده غذایی مضر، برای طوطی ها بسیار وسوسه کننده است. کافئین و تئوبرومین موجود در شکلات های کاکائویی، در ابتدا سیستم گوارشی پرنده را تحت تاثیر قرار میدهد. اسهال و استفراغ از علائم اولیه مسمومیت پرنده با شکلات بوده و در صورت عدم درمان به موقع، منجر به تشنج و حتی تلف شدن پرنده میگردد.

کافئین

چای، قهوه و نوشابه، حاوی مقادیر زیادی کافئین می باشند - چیکن دیوایسچای، قهوه و نوشابه، حاوی مقادیر زیادی کافئین می باشند، مصرف این نوشیدنی ها توسط پرنده باعث بروز مشکلات قلبی در طوطی ها و سایر پرندگان زینتی می شود. افزایش ضربان قلب، آریتمی، بیش فعالی و ایست قلبی از عوارض مصرف آنها توسط طوطی سانان است.

شما میتوانید به جای این نوشیدنی ها از آبمیوه های طبیعی مانند آب سیب، آب هویج و … در تغذیه پرنده خود استفاده کنید.

دستگاه جوجه کشی ارزان | دستگاه جوجه کشی ۱۲ تایی
» مخصوص جوجه کشی از انواع تخم پرندگان زینتی و طوطیسانان
» سیستم چرخش ۳۶۰ درجه
» بدنه نشکن و ضد زنگ از جنس ABS
قیمت : ۳,۳۰۰,۰۰۰ تومان

نمک و غذاهای شور

استفاده از نمک و ادویه در غذای پرنده، میتواند خطرات زیان باری را برای طوطی شما به ارمغان بیاورد. کاهش شدید آب بدن، تشنگی زیاد، نارسایی کلیه و در نهایت مرگ، نتیجه استفاده از غذاهای شور در رژیم غذایی پرنده است.

شما میتوانید به جای تغذیه پرنده خود با چیپس و چوب شور، به آنها چند عدد  بادام و تخمه بدون نمک هدیه بدهید.

غذاهای چرب و شیرین

چربی و شیرینی به طور کلی برای پرنده سمی نمی باشد اما مصرف مقدار بسیار کمی از آنها نیز می تواند منجر به چاقی مفرط پرنده شود. استفاده بیش از حد از دانه های چرب مانند بادام و گردو و یا غذاهای انسانی چرب و پر از روغن، منجر به افزایش کلسترول خون پرنده و در نهایت مرگ و ایست قلبی میشود.

مصرف مقدار کمی دانه در طول روز برای پرنده مفید خواهد بود اما نباید این مقدار بیشتر از ۱۰ درصد جیره غذایی طوطی ها تجاوز کند.

شیر و سایر محصولات لبنی

معده پرندگان آنزیم های لازم برای هضم مواد موجود در شیر و لاکتوز را نداشته و در صورت مصرف آن، پرنده دچار اسهال، استفراغ، عدم هضم غذا و مشکلات گوارشی می شود.

شیر و سایر محصولات لبنی - چیکن دیوایسماست نسبت به شیر حاوی لاکتوز کمتری است و مصرف زیاد آن میتواند مشکل ساز باشد . اما مصرف گاه به گاه آن برای مقاصد درمانی مفید نیز می باشد.

بیشتر بخوانید : غذاهای مورد علاقه عروس هلندی

میوه هایی با دانه سمی

میوه هایی نظیر سیب، هلو، زردآلو، گلابی و گیلاس دارای ویتامین های زیادی برای پرندگان می باشد، مصرف این میوه ها توسط پرنده بسیار توصیه شده و فواید زیادی نیز برای آنها دارد.

نکته قابل توجه در مصرف این میوه ها، میزان سیانید موجود در دانه و هسته آنها می باشد. همانطور که به استفاده از این میوه ها در رژیم غذایی طوطی ها و سایر پرندگان توصیه شده، گفته میشود که دانه و هسته این میوه ها نیز برای پرنده کاملا سمی خواهد بود.

گوجه فرنگی

با این وجود که گوجه فرنگی، برای تمام پرندگان قابل خوردن می باشد اما، برگ و ساقه آن برای پرندگان بسیار مضر است. هنگام تغذیه مرغ عشق یا طوطی خود از گوجه فرنگی، آن را به خوبی بشویید و قسمت های سبز آن را دور بریزید.

گوجه فرنگی بسیار اسیدی است به همین منظور توصیه میشود به جای آن از سایر سبزیجات برای رژیم غذایی پرنده خود استفاده کنید.

مشکلات مصرف پیاز برای پرندگان

پیاز دارای ترکیبات گوگردی خطرناکی است، خوردن آن باعث تحریک نای پرنده و زخمی شدن نواحی داخلی دهان میگردد. مصرف بیش از حد این ماده غذایی منجر به اسهال و استفراغ پرنده و سایر مشکلات گوارشی نیز خواهد شد.

علاوه بر مشکلات گفته شده، بیماری های خونی و دیسترس تنفسی از سایر عوارض مصرف پیاز توسط طوطی ها است.

آووکادو

آووکادو میوه مضر برای پرندگان - چیکن دیوایسمیوه آووکادو حاوی مقادیر زیادی پرسین است، این ماده برای پرندگان به عنوان سم قلب شناخته میشود. مصرف مقدار بسیار کمی از آن، پس از ۱۲ ساعت منجر به دیسترس تنفسی شده و میتواند پرنده را در کمتر از ۲۴ ساعت بکشد.

پرندگان کوچک مانند قناری و طوطی برزیلی در برابر این ماده غذایی حساس تر بوده و با مصرف آن سریعا دچار نارسایی قلبی می شوند.

خطرات مصرف لوبیای خام توسط کاسکو

لوبیای پخته برای پرنده می تواند مفید هم باشد اما لوبیای خام حاوی سمی به نام هماگلوتینین است. این سم به راحتی پرنده را مسموم کرده و مشکلات زیادی را برای طوطی سانان به همراه دارد.

دقت داشته باشید که برای تغذیه کاسکو و سایر پرندگان با لوبیا، آن را از شب قبل خیسانده و سپس بشویید. لوبیای خیس خورده را به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید و پس از سرد شدن در اختیار پرنده خود قرار دهید.

قارچ و خطرات آن برای طوطی سانان

ساقه و هاگ قارچ به راحتی میتواند عروس هلندی و کاسکو را مسموم کند. مسمومیت غذایی پرندگان با قارچ منجر به مشکلات گوارشی زیادی شود، بنابراین به هیچ عنوان به پرنده خود قارچ خام یا پخته ندهید.

نارسایی کبدی نیز یکی از مضرات مصرف قارچ توسط پرنده است.

الکل

مصرف اتفاقی مقداری الکل توسط پرنده می تواند بسیار کشنده باشد. این ماده شیمیایی سیستم ایمنی پرنده را تضعیف کرده و با تشنج و بی حالی همراه خواهد بود. بهترین درمان برای این مسمومیت، مراجعه سریع به دامپزشک می باشد.

نکته مهم در غذاهای ممنوعه مرغ مینا

مرغ مینا به دلیل شرایط خاص تغذیه خود، به مراقبت های تغذیه ای بیشتری نسبت به سایر پرندگان نیاز دارد. این پرنده راست روده، توانایی هضم آهن را نداشته و آهن مصرف شده توسط پرنده در کبد مرغ مینا جمع می شود. بنابراین علاوه بر غذاهای گفته شده، مصرف مواد غذایی دارای آهن نیز برای این پرنده کشنده خواهد بود.

همچنین در تغذیه دیگر پرندگان استفاده از سبزیجاتی مانند جعفری و اسفناج توصیه می شود، این در حالی است که اینگونه مواد غذایی به دلیل وجود آهن، برای مرغ مینا مضر می باشند. مطالعه نکات مهم در تغذیه مرغ مینا برای شما جذاب خواهد بود.

جمع بندی

در این مقاله از چیکن دیوایس، مواد غذایی مضر برای پرندگان خانگی از جمله عروس هلندی، قناری های، مرغ عشق، طوطی برزیلی، کاسکو و مرغ مینا آمده است. مصرف هر کدام از مواد غذایی گفته شده میتواند به قیمت جان پرده شما تمام شود بنابراین، دقت در تغذیه پرندگان خانگی برای حفظ سلامت آنها بسیار حیاتی است.

دقت داشته باشید که در صورت تغذیه پرنده از این مواد غذایی، مراجعه فوری به دامپزشک از مرگ جلوگیری خواهد کرد. چنانچه سوالی در این باره دارید، آن را در قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

‫۸۹ دیدگاه ها

 1. سلام وقتتون بخیر ببخشید من یه عروس هلندی دارم ۵۰روزشه ده روزه آوردمش پیش خودم از روز اول خیلی خوب بود و خودش میومد روی دستم و دوس داره همش نازش کنم و واسم عجیب بود زود عادت کرد و نمیترسید، ولی الان دو روزه گیج و خواب آلوده شب ها تو قفسش نگاه میکنم بیداره همش و انگار نمیتونه ارزن بخوره که از اول عاشق ارزن بود و چیز دیگه ای نمیخورد، ولی خُرده نون امروز اومد یکم خورد و اصلا آب نمیخوره خیلی خیلی کم میخوره، تو قفس از اول زیاد واینمیسته ولی میخواد بیرون پیش خودم باشه، الان باید چکارش کنم البته امروز یکم از گیجی در اومده ولی ارزن نمیخوره

  1. سلام دوست عزیز
   اون هنوز توانایی خوردن ارزنونداره
   فعلا باید با سرلاک و غذاهای نرم تغذیه بشه
   براش سرلاک تهیه کن و بده در کنار اون حبوبات آبپز و له شده، جوانه ی گندم و عدس و لوبیا می تونی بدی
   تخم مرغ آبپز رنده شده، هویج آبپز رنده شده، میوه ها و سبزی های نرم
   بعدش که یکم بززرگتر شد می تونی بهش دونه بدی

  1. سلام نه مشکلی پیش نمیاد
   ولی بعضی از گیاهان ممکنه مسمومش کن
   برای همین باید دائما کنترلش کنی

   1. سلام عروس هلندی من سرکه(سرکه سیب نه)خورده مشکلی براش پیش میاد؟

    1. سلام دوست عزیز
     اگه خالصشو خورده باشه چون خیلی اسیدیه براش مشکل گوارشی ایجاد میکنه

 2. سلام
  میشه به فنچ گوجه فرنگی داد؟
  خیار چی؟
  پرتقال خونی؟
  اگه پرتقال ترش باشه برای فنچ ضرر داره؟

  1. سلام
   گوجه فرنگی خیلی اسیدیه بهتره ندی بهش
   خیار هم باید کم بدی چون زیادش اسهالش می کنه
   پرتغال، نارنگی، لیمو، نارنج، و کلا مرکبات هم بهتره بهش ندی یا اگه میخوای پرتغال بدی بهتره شیرین باشه و مقدارش خیلی کم باشه

 3. سلام من یه گرینچیک دوماهه دارم الان بچم داشت کتلت میخورد اومد ی مقدار ازش برداشتو فرار کرد دنبالش کردم ازش بگیرم ولی ازش خورده بود
  باید چکار کنم ؟؟؟؟😔

  1. سلام دوست عزیز
   چون توش ادویه و چربی اینا داره
   به شدت برای پرنده مضره و علاوه بر اون طوطیت جوجه س و سیستم ایمنیش هم ضعیف
   مسمومش می کنه و به احتمال زیاد تلف میشه
   باید ببریش دامپزشک

 4. من نمیدونستم به عروس هلندیم سیب زمینی خام دادم، الان باید چیکار کنم؟

 5. ما ی قناری داریم‌هروقت میخوایم‌ببریمش بیرون تمیز کنیم‌جاشو جیغ میکشه و بعد از حال میره انگار که فلج شده نمیتونه پرواز کنه و بعد میاریمش خونه‌بعد چند دقیقه درست میشه نمیدونم دلیل اینکه اینجوری میشه‌چیه

  1. سلام سعی کنید جاهایی که رفت وامد در خونه هست بیشتر باشه یه مدت نزدیک خودتون ببریدش وکم کم دستتون را در قفسش کنید که استرسش از بین بره

 6. سلام من دوتا فنچ دارم که یکی از فنچ هام میلنگه و نمیتونه روی میله بایسته و همش پاشو بالا میگیره چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   زیر پاشو چک کن ببین میخچه نداره
   یه برجستگی صورتی رنگ یا مایل به قهوه ای؟

 7. سلام مرغ عشقام هیچ آب نمیخورن چکار کنم ولی ارزن وتخم مرغ و سبزی خیلی دوست داره ولی هیچ آب نمیخورند یک جفت مرغ عشق چکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   میزان سبزی که میخورن زیاده؟
   اگه آره آب بدنشون به اون طریق تامین میشه که تمایلی به خوردن آب اضافه ندارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋