خطرناک ترین مواد غذایی برای پرندگان زینتی

14

آیا شما هم جز کسانی هستید که از پرندگان خانگی همچون کاسکو، عروس هلندی، مرغ عشق، مرغ مینا و … نگهداری میکنید ؟ آیا میدانستید که سالانه تعداد بسیار زیادی از این پرندگان زینتی به علت مصرف مواد غذایی نامناسب تلف میشوند؟

مواد غذایی مانند شکلات، شیر و بسیاری از میوه ها که در ادامه پست به آنها پرداخته شده است، برای پرندگان زینتی بسیار مضر و خطرناک می باشد. بنابراین برای حفظ سلامت این موجودات دوست داشتنی ضروری است تا غذاهای گفته شده در این مقاله را از آنها دور نگه دارید.

مواد غذایی مضر برای پرندگان

پرندگان خانگی، موجوداتی اجتماعی بوده و علاقه زیادی به غذا خوردن همراه سرپرست خود دارند. گاهی اوقات دیده شده که به محض غذا خوردن افراد خانواده، پرنده نیز به غذا حمله کرده و مقداری از آن را بلعیده است. غذای انسانی دارای خطرات زیادی برای پرندگان بوده که در این مقاله به تمام غذاهای ممنوعه و مشکلات مسمومیت غذایی پرندگان پرداخته شده است.

شکلات

یکی از مواد غذایی مضر برای پرندگان شکلات است. این ماده غذایی مضر، برای طوطی ها بسیار وسوسه کننده است. کافئین و تئوبرومین موجود در شکلات های کاکائویی، در ابتدا سیستم گوارشی پرنده را تحت تاثیر قرار میدهد. اسهال و استفراغ از علائم اولیه مسمومیت پرنده با شکلات بوده و در صورت عدم درمان به موقع، منجر به تشنج و حتی تلف شدن پرنده میگردد.

کافئین

چای، قهوه و نوشابه، حاوی مقادیر زیادی کافئین می باشند - چیکن دیوایسچای، قهوه و نوشابه، حاوی مقادیر زیادی کافئین می باشند، مصرف این نوشیدنی ها توسط پرنده باعث بروز مشکلات قلبی در طوطی ها و سایر پرندگان زینتی می شود. افزایش ضربان قلب، آریتمی، بیش فعالی و ایست قلبی از عوارض مصرف آنها توسط طوطی سانان است.

شما میتوانید به جای این نوشیدنی ها از آبمیوه های طبیعی مانند آب سیب، آب هویج و … در تغذیه پرنده خود استفاده کنید.

نمک و غذاهای شور

استفاده از نمک و ادویه در غذای پرنده، میتواند خطرات زیان باری را برای طوطی شما به ارمغان بیاورد. کاهش شدید آب بدن، تشنگی زیاد، نارسایی کلیه و در نهایت مرگ، نتیجه استفاده از غذاهای شور در رژیم غذایی پرنده است.

شما میتوانید به جای تغذیه پرنده خود با چیپس و چوب شور، به آنها چند عدد  بادام و تخمه بدون نمک هدیه بدهید.

غذاهای چرب و شیرین

چربی و شیرینی به طور کلی برای پرنده سمی نمی باشد اما مصرف مقدار بسیار کمی از آنها نیز می تواند منجر به چاقی مفرط پرنده شود. استفاده بیش از حد از دانه های چرب مانند بادام و گردو و یا غذاهای انسانی چرب و پر از روغن، منجر به افزایش کلسترول خون پرنده و در نهایت مرگ و ایست قلبی میشود.

مصرف مقدار کمی دانه در طول روز برای پرنده مفید خواهد بود اما نباید این مقدار بیشتر از ۱۰ درصد جیره غذایی طوطی ها تجاوز کند.

شیر و سایر محصولات لبنی

معده پرندگان آنزیم های لازم برای هضم مواد موجود در شیر و لاکتوز را نداشته و در صورت مصرف آن، پرنده دچار اسهال، استفراغ، عدم هضم غذا و مشکلات گوارشی می شود.

شیر و سایر محصولات لبنی - چیکن دیوایسماست نسبت به شیر حاوی لاکتوز کمتری است و مصرف زیاد آن میتواند مشکل ساز باشد . اما مصرف گاه به گاه آن برای مقاصد درمانی مفید نیز می باشد.

بیشتر بخوانید : غذاهای مورد علاقه عروس هلندی

میوه هایی با دانه سمی

میوه هایی نظیر سیب، هلو، زردآلو، گلابی و گیلاس دارای ویتامین های زیادی برای پرندگان می باشد، مصرف این میوه ها توسط پرنده بسیار توصیه شده و فواید زیادی نیز برای آنها دارد.

نکته قابل توجه در مصرف این میوه ها، میزان سیانید موجود در دانه و هسته آنها می باشد. همانطور که به استفاده از این میوه ها در رژیم غذایی طوطی ها و سایر پرندگان توصیه شده، گفته میشود که دانه و هسته این میوه ها نیز برای پرنده کاملا سمی خواهد بود.

گوجه فرنگی

با این وجود که گوجه فرنگی، برای تمام پرندگان قابل خوردن می باشد اما، برگ و ساقه آن برای پرندگان بسیار مضر است. هنگام تغذیه مرغ عشق یا طوطی خود از گوجه فرنگی، آن را به خوبی بشویید و قسمت های سبز آن را دور بریزید.

گوجه فرنگی بسیار اسیدی است به همین منظور توصیه میشود به جای آن از سایر سبزیجات برای رژیم غذایی پرنده خود استفاده کنید.

مشکلات مصرف پیاز برای پرندگان

پیاز دارای ترکیبات گوگردی خطرناکی است، خوردن آن باعث تحریک نای پرنده و زخمی شدن نواحی داخلی دهان میگردد. مصرف بیش از حد این ماده غذایی منجر به اسهال و استفراغ پرنده و سایر مشکلات گوارشی نیز خواهد شد.

علاوه بر مشکلات گفته شده، بیماری های خونی و دیسترس تنفسی از سایر عوارض مصرف پیاز توسط طوطی ها است.

آووکادو

آووکادو میوه مضر برای پرندگان - چیکن دیوایسمیوه آووکادو حاوی مقادیر زیادی پرسین است، این ماده برای پرندگان به عنوان سم قلب شناخته میشود. مصرف مقدار بسیار کمی از آن، پس از ۱۲ ساعت منجر به دیسترس تنفسی شده و میتواند پرنده را در کمتر از ۲۴ ساعت بکشد.

پرندگان کوچک مانند قناری و طوطی برزیلی در برابر این ماده غذایی حساس تر بوده و با مصرف آن سریعا دچار نارسایی قلبی می شوند.

خطرات مصرف لوبیای خام توسط کاسکو

لوبیای پخته برای پرنده می تواند مفید هم باشد اما لوبیای خام حاوی سمی به نام هماگلوتینین است. این سم به راحتی پرنده را مسموم کرده و مشکلات زیادی را برای طوطی سانان به همراه دارد.

دقت داشته باشید که برای تغذیه کاسکو و سایر پرندگان با لوبیا، آن را از شب قبل خیسانده و سپس بشویید. لوبیای خیس خورده را به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید و پس از سرد شدن در اختیار پرنده خود قرار دهید.

قارچ و خطرات آن برای طوطی سانان

ساقه و هاگ قارچ به راحتی میتواند عروس هلندی و کاسکو را مسموم کند. مسمومیت غذایی پرندگان با قارچ منجر به مشکلات گوارشی زیادی شود، بنابراین به هیچ عنوان به پرنده خود قارچ خام یا پخته ندهید.

نارسایی کبدی نیز یکی از مضرات مصرف قارچ توسط پرنده است.

الکل

مصرف اتفاقی مقداری الکل توسط پرنده می تواند بسیار کشنده باشد. این ماده شیمیایی سیستم ایمنی پرنده را تضعیف کرده و با تشنج و بی حالی همراه خواهد بود. بهترین درمان برای این مسمومیت، مراجعه سریع به دامپزشک می باشد.

نکته مهم در غذاهای ممنوعه مرغ مینا

مرغ مینا به دلیل شرایط خاص تغذیه خود، به مراقبت های تغذیه ای بیشتری نسبت به سایر پرندگان نیاز دارد. این پرنده راست روده، توانایی هضم آهن را نداشته و آهن مصرف شده توسط پرنده در کبد مرغ مینا جمع می شود. بنابراین علاوه بر غذاهای گفته شده، مصرف مواد غذایی دارای آهن نیز برای این پرنده کشنده خواهد بود.

همچنین در تغذیه دیگر پرندگان استفاده از سبزیجاتی مانند جعفری و اسفناج توصیه می شود، این در حالی است که اینگونه مواد غذایی به دلیل وجود آهن، برای مرغ مینا مضر می باشند. مطالعه نکات مهم در تغذیه مرغ مینا برای شما جذاب خواهد بود.

جمع بندی

در این مقاله از چیکن دیوایس، مواد غذایی مضر برای پرندگان خانگی از جمله عروس هلندی، قناری های، مرغ عشق، طوطی برزیلی، کاسکو و مرغ مینا آمده است. مصرف هر کدام از مواد غذایی گفته شده میتواند به قیمت جان پرده شما تمام شود بنابراین، دقت در تغذیه پرندگان خانگی برای حفظ سلامت آنها بسیار حیاتی است.

دقت داشته باشید که در صورت تغذیه پرنده از این مواد غذایی، مراجعه فوری به دامپزشک از مرگ جلوگیری خواهد کرد. چنانچه سوالی در این باره دارید، آن را در قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
14 نظرات
 1. نیلوفر می گوید

  سلام من ی عروس هلندی ۳ماه ۱۳روزه دارم چیپلت خوراکی میبینه نمیدونید چی کار میکنه تا بخوره دلم میسوزه ایا بدم بهش یان خطرناکه

  1. admin-ma می گوید

   سلام نه بهش ندین. مقاله رو بخونید نوشته شده مواد غذایی که براش ممنوعه هستن

 2. پرنیا می گوید

  عروس هلندی من بالای سرش مو ندارد ممکن است مریضی باشد او ۳ ماهه است .

  1. نویسنده می گوید

   بعضی از نژاد ها پشت سرشون پر نداره . غذاش چیه ؟

 3. پرنیا می گوید

  اگر به عروس هلندی خود قند و سیب زمینی خام دهیم برایش ضرر دارد .؟

  1. نویسنده می گوید

   صد در صد

 4. محمد می گوید

  سلام
  من یک مرغ عشق نر دارم
  اگه ماده بندازم پیشش تو چند روز جوجه میدن؟

  1. Admin می گوید

   سلام
   همچین چیزی نداریم
   اصلا شاید جوجه ندادن ! مخصوصا اگه پرندت اهلی باشه !
   اگرم جفتگیری کردن اصلا مشخص نیست که کی جوجه میدن ، شاید تخم هم بزارن ولی جوجه نشه ! کلا با همچین تفکری نباید جفت نگهداری ! تخم و جوجه رو به عنوان یه گیفت حساب کن ! مگه اینکه در تعداد بالا و به صورت حرفه ای بخوای پرورش بدی

 5. ناشناس می گوید

  سلام عروس هلندی هر چند روز تخم مرغ میتونه بخوره؟؟؟؟

  1. Admin می گوید

   سلام
   محدودیتی نیست اما پیشنهاد میشه هفته ای یک بار بیشتر داده نشه

 6. اشرف حسینی می گوید

  من یک کاسکو دارم دایره المعارف خیلی کلمه میگه
  و خیلی وابسته بمن شده چطور میتونم این و ازبین ببرم
  و خیلی هم تخمه خام میخوره
  ممنون میشم آهنگایی کنید و یک تغذیه سالم در طول هفته رو عنوان کنید

  1. Admin می گوید

   اینکه وابسته شده ، اگه از بین ببری افسرده میشه !
   غذاهای متنوع با مولتی ویتامین مخصوص طوطی بهش بده میخوره

 7. سونیا فتحی می گوید

  باسلام بادام زمینی برای جوجه چهل روزه عروس هلندی مضرهست یامفید.؟
  غذای مفید برای جوجه عروسهاچیه لطفا راهنمایی کنید

  1. Admin می گوید

   توضیحات کافی در پست موجوده
   مصرف بیش از حد این مورد میتونه مشکل ساز باشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس