جوجه کشی مرغ عشق به صورت طبیعی و مصنوعی | نکات اساسی جوجه کشی از مرغ عشق و ترفند های آن

جوجه کشی از مرغ عشق و سایر پرندگان زینتی، لازمه داشتن تجربیات و دانستن نکات بسیاری می باشد. جناب آقای پور مغول یکی از پرورش دهندگان حرفه ای مرغ عشق، تمامی نکات مهم از شروع پرورش پرنده تا جوجه کشی و بزرگ کردن جوجه ها را به طور مفصل آموزش داده اند. در ویدیو زیر، تمامی نکات اساسی جوجه کشی از مرغ عشق آموزش داده شده است.

دستگاه جوجه کشی حرفه ای ۱۲ تایی
» مناسب برای جوجه کشی از مرغ عشق
» دارای سیستم تامین رطوبت اتوماتیک
» مجهز به سنسور SHT
قیمت : ۴,۶۵۰,۰۰۰ تومان

ویدیو جوجه کشی طبیعی از مرغ عشق

به طور کلی، جوجه کشی مرغ عشق به دو صورت طبیعی و مصنوعی صورت می پذیرد.

جوجه کشی طبیعی مرغ عشق در قفس

در جوجه کشی طبیعی مرغ عشق ها، پرنده نر و ماده بدون دخالت انسان وظیفه خوابیدن بر روی تخم ها و به پایان رساندن پروسه جوجه کشی را دارند. در این قسمت شما تنها با فراهم کردن شرایط محیطی مناسب به پرنده کمک می نمایید. در ادامه مراحل مختلف برای آماده سازی پرنده و جوجه کشی از مرغ عشق توضیح داده شده است.

جفت انداختن و انتخاب جفت مناسب برای تخم گذار

اولین قدم برای پرورش مرغ عشق، انتخاب پرندگان سالم برای این منظور می باشد. لازم است تا شما دو مرغ عشق سالم را خریداری نموده و آن ها را با یکدیگر جفت کنید. توصیه می شود در صورت عدم تجربه در این امر، دو پرنده جفت شده و آماده را تهیه نمایید.

قبل از تهیه لانه برای پرندگان، لازم است تا آن ها را در قفس مناسب قرار داده و به تقویت آن ها برای تخم گذاری بپردازید.

انتخاب قفس و لانه مناسب

با مشاهده اولین نشانه های جفت شدن و جفت گیری مرغ عشق ها، لانه ای مناسب برای آن ها تهیه نمایید. لانه باید محکم و سر پوشیده باشد. می توانید به این منظور از لانه های آماده و یا لانه های سفالی استفاده نمایید.

انتخاب قفس و لانه مناسب - چیکن دیوایسلانه را ضد عفونی کرده و کف آن را با مقداری پوشال نرم بپوشانید. آن را به گونه ای به قفس نصب کنید که هیچ لغزش یا تکانی نداشته باشد. همچنین در تمام مدت تخم گذاری پرنده، تحت هیچ شرایطی نباید این قفس و لانه جا به جا گردند.

غذای مرغ عشق برای جوجه کشی

کلسیم و پروتئین دو ماده بسیار مهم برای تخم گذاری و جوجه کشی از پرنده می باشد؛ از این رو نیاز است تا در تغذیه پرنده از مکمل های کلسیمی، دانه ارزن، کتان و مقدار کمی غذای تخم مرغی نیز استفاده گردد.

برنامه غذایی مرغ عشق در دوران جفت گیری و تخم گذاری، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. عدم تقویت پرنده در این دوران سبب تضعیف و ناتوانی مرغ عشق در تخم گذاری و بزرگ کردن جوجه ها می باشد.

دستگاه جوجه کشی ارزان | دستگاه جوجه کشی ۱۲ تایی
» امکان جوجه کشی از مرغ عشق با ارزان ترین روش
» قابلیت ضد عفونی آسان
» سنسور پیشرفته SHT
قیمت : ۳,۳۰۰,۰۰۰ تومان

تخم گذاری مرغ عشق

پس از چندین بار جفت گیری دو پرنده، مرغ عشق نر مرتبا به لانه سر زده و اصطلاحا آن را گرم می کند. در این زمان شما باید در انتظار تخم گذاری ماده باشید. با شروع رفت و آمد پرنده نر به لانه، تحت هیچ شرایط قفس را جابه جا نکنید. لانه را تکان نداده و از ایجاد سرو و صدا و عوامل استرس زا برای دو پرنده جلوگیری کنید.

تخم گذاری مرغ عشق - چیکن دیوایسپس از اطمینان مرغ عشق نر از امنیت لانه، پرنده ماده به درون آن رفته و پس از چندین ساعت اولین تخم را خواهد گذاشت. به طور کلی مرغ عشق یک روز درمیان تخم گذاری کرده و ممکن است تا اتمام این پروسه، بر روی تخم ها نخوابد. با تغذیه درست و اصولی، مرغ عشق در هر دوره ۷ تا ۸ تخم تولید می کند.

شروع دوره جوجه کشی مرغ عشق

مرغ عشق ها معمولا با گذاشتن تخم سوم، بر روی تخم ها خوابیده و کمتر از لانه خارج می شوند. نیاز است تا در این مدت به تغذیه پرنده رسیدگی کنید. معمولا در این دوران پرنده نر، وظیفه غذا رسانی به ماده را بر عهده می گیرد. پس از خوابیدن پرنده در لانه، به هیچ عنوان به قفس دست نزده و دائما به درون لانه سرکشی نکنید. مرغ عشق ماده به محض احساس خطر تخم های خود را رها می کند.

۷ روز پس از شروع دوره جوجه کشی، با استفاده از دستکش تخم ها را برداشته و نطفه سنجی کنید. نیاز است تا تخم های بدون نطفه از قفس خارج شده تا پرنده به باقی تخم ها بهتر رسیدگی کند. مدت زمان جوجه کشی مرغ عشق، ۱۸ روز می باشد.

فصل جوجه کشی مرغ عشق

مرغ عشق ها در طبیعت با شروع فصل بهار و تا اواسط تابستان، اقدام به تخم گذاری می نمایند. این امر برای پرندگانی که در سالن و قفس و در اسارت نگهداری می شوند، کمی متفاوت خواهد بود. با تنظیم دما و رطوبت سالن و شبیه سازی فصل بهار برای پرنده، شما میتوانید دوره های مختلفی در سال از مرغ عشق جوجه بگیرید.

مرغ عشق از ابتدای پاییز تا انتهای بهار، به تخم گذاری و جوجه کشی از آن ها می پردازد.

تعداد دفعات جوجه کشی مرغ عشق در سال

همان طور که گفته شد با تغذیه صحیح و تقویت پرنده، مرغ عشق ها از ابتدای پاییز تا انتهای بهار تخم گذاری می کنند. به طور متوسط آن ها هر دو ماه یکبار تخم گذاری کرده و جوجه ها را بزرگ می کنند. بنابراین در صورت رسیدگی به پرنده شما میتوانید در هر سال، ۴ بار از مرغ عشق جوجه کشی کنید.

زمان استراحت مرغ عشق برای دوره بعدی

برای استراحت دادن به مرغ عشق ماده، در بین هر دوره جوجه کشی نیاز است تا پرنده از جفت خود جدا گردد. برای این منظور، پس از درآمدن پرهای جوجه ها و بزرگ شدن آن ها، مرغ عشق ماده را از قفس خارج سازید. پرنده نر در این زمان وظیفه رسیدگی و تغذیه جوجه ها را بر عهده خواهد گرفت.

زمان استراحت مرغ عشق برای دوره بعدی - چیکن دیوایسپرنده ماده نیز با قرار گرفتن در قفس جداگانه، با تغذیه سالم و مکمل های مورد نیاز تقویت می گردد. پس از دانخور شدن جوجه ها، لازم است تا نر و ماده نزد یکدیگر باز گشته و اینبار، جوجه ها به قفس دیگری منتقل شوند.

فصل تو لک رفتن مرغ عشق

همان طور که گفته شد، از ابتدای پاییز تا اوایل تابستان، فصل جفت گیری مرغ عشق ادامه می یابد. در این بین سه ماهه تابستان زمان تو لک رفتن پرندگان خواهد بود. با شروع تابستان و گرم شدن هوا، پرنده شروع به پرریزی کرده و توانایی رسیدگی به جوجه ها را ندارد.

به همین دلیل در این دوره، درب لانه ها مسدود شده و مواد غذایی گرم از تغذیه پرنده حذف می گردد. این امر سبب جلوگیری از جفت گیری و اقدام به تخم گذاری مجدد مرغ عشق می شود. در صورت تخم گذاری در این فصل، یا تخم ها بدون نطفه و ضعیف بوده و یا پرنده مادر به دلیل ضعف بیش از حد توانایی جوجه کشی از آن ها را نخواهد داشت.

ضروری است در فصل تو لک رفتن مرغ عشق، درب لانه مسدود گردد.

نوشته های مشابه

‫۹۸ دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید من یک جفت مرغ عشق دارم الان ۲۰ روز هست که تخم گذاشته ۳تا تخم داره یکی رو زودتر گذاشته ۲ تای بعد ۱۰روز‌گذاشت الان تخماش هیچ کدوم هنوز باز نشده حتی اونی که زودتر گذاشته بود
  چرا؟

  1. سلام دوست عزیز
   نطفه سنجی انجام بده ببین نطفه داشتن یا نه؟؟

   1. سلام مرغ عشق من ۵ تا تخم گذاشته و امروز ۱۵ روزه که روشون خوابیده صبح دیدم یکی از تخم ها نوک خورده و شکسته تا الان که ۹ ساعت گذشته تخم هیچ تغییری نکرده
    لازم هسته کمک جوجه کنم بیاد بیرون؟

    1. سلام دوست عزیز
     اصولا باید توی ۲۱ روزگی از تخم بیاد بیرون و اگه زودتر از موعد در بیاد زنده نمی مونه
     نه دستکاریش نکن چون هنوز رشدش به اندازه ی کافی تکمیل نشده اگه زنده موند بذار رشدش کامل شه

 2. با سلام و خسته نباشید
  حقیقتا من دوتا مرغ عشق نرو ماده دارم
  که مادعه تخماشو میخوره
  بعد از تحقیق منوجه شدم بخاطر کمبود کلسیمه
  و بهشون مرتبا سبزی و پوست تخم مرغ میدادم
  تا الان که نزدیک ۲۰ روزه رو تخمش خوابیده بود
  اما امروز یکی از تخمارو خورده بود
  و هرچی صبر کردم روی مابقی تخم هاش نخوابید
  تخما هم همه نطفه دارن و در استانه جوجه شدن
  میشه راهنمایی کنید؟

  1. سلام دوست عزیز
   مکمل کلسیم بخر قاطی کن تو جیرش بده بخوره
   بهش استرس وارد کردی؟ زیاد تو قفس سرک کشیدی؟

 3. سلام من یک جفت مرغ عشق نژاد انگلیسی گرفتم ک جوان و مولد هستند مکان آنها توی حال خونه هستش واینکه لونه پلاستیکی براشون گذاشتم البته لونه چوبی بزرگ هم دارم مخصوص طوطی کوتوله ولی تو اون نمیرن حتی توی لونه اصلا نمیرن توی اینم نمیرن ولی جفت‌گیری کردن دلیلش چی؟

  1. سلام دوست عزیز
   دلایل مختلفی می تونه برای این رفتارشون وجود داشته باشه
   ۱- لونه هایی که براشون گذاشتی استاندارد نیس و پرنده هات لونه رو به عنوان یه محیط امن برای تخم گذاری قبول ندارن
   ۲- رنگ لونه رو دوست ندارن
   ۳- بهشون استرس وارد میشه بنابراین تو لونه نمیرن و مادت احساس آمادگی برای تخم گذاری نداره
   ۴- سنشون باید بیشتر از یک سال باشه و اگه به سن بلوغ نرسیده باشن ممکنه این رفتارو داشته باشن
   باید علتشو شناسایی کنی
   حالا برای اینکه ترغیبشون کنی برن تو لونه می تونی یکم از خوراکی های مورد علاقه شونو بریزی تو لونه تا بتونن اعتماد کنن که لونه برای تخم گذاری امنه

 4. سلام من یک ماهی هست یه یک جفت مرغ عشق گرفتم و اینها پنج تا تخم داشتن که یکیش پوچ بود ولی چهار تای دیگر جوجه داشتن جوجه ها پس از گذراندن دورشان از تخم در میامدن اولی و دومی در امدن و سومی و چهارمی بزرگ تر بودن برای همین ماده یه جوجه های سه و چهار غذا نداد و مردن و اولی دومی هم کمی بزرگ شدن تازه پرهای بال هایشان در امده بود ولی یکی از انها چند روز میش مرد و دومی هم امشب مرد نمیدونم چرا از چهارتا هیچ کدام نموندن پرنده فروشی که ازش خریدمشون گفت باید بهشون سیب زمینی ابپز و تخمه مرغ اب پز بدی و من هم دادم تا قویتر بشن ولی بازم مرد جوجه امکانش هست کمکم کنید تمام جوجه ها از بین رفتن باید چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   سن پرنده هات چقدره ؟ میدونی؟ چون اگه به بلوغ نرسیده باشن یعنی یک ساله نباشن احتمالش زیاده که به جوجه ها رسیدگی نکنن و بهشون غذا ندن
   موقعی که دیدی والدین بهشون غذا نمیدن باید جداشون می کردی و خودت با سرلاک بزرگشون میکردی
   تخم مرغ و سیب زمینی آب پزو هم باید بعد از ۱.۵ ماهگی که از والدین جدا کردی و آروم آروم بدی و سرلاکو قطعش کنی

   1. من به نر و ماده سیب زمینی ابپز و تخمه مرغ میدادم جوجه رو جدا کنم کجا نگهداریش کنم؟ مشکلی ندارم با سرلاک بدم بهشون ولی خوده پرنده فروشه گفت اینا اصل هستن و فلان همون موقعه توی مغازشم یکی از تخم هارو باز کرده بودند از یه مرغ عشق ازمون ۷۰۰ تومنم گرفت به خاطر اصل بودنشون نمیدونم چند ماهشونه اگه میخواین میتونم توی ایتا براتون عکسشونو ارسال کنم جوجه رو بزرگ کرده بودن ولی نمیدونم مریضی گرفت چیکارش شد یهوی از بین رفت حیونی جوجه اولیه هم همینطوری مرد غذاهاش هنوز تو دلش بود

    1. تو یه قفس جدا تو محیط گرم نگهداری کن
     مقاله ای که برات لینک میدم رو هم بخون
     نگهداری از جوجه مرغ عشق
     احتمالا شرایط نگهداریشون مناسب نبوده که تلف شدن حالا این میتونه مربوط به محیطشون باشه یا اینکه والدین بهشون غذا ندادن

   2. سلام یه سوال مرغ عشقای من تخم گذاری کردن دوماه پیش وخوشبختانه همه سالم به دنیا اومدن بعددوماه جفت گیری کردن ودوباره تخم گذاشت ولی متاسفانه دوروزبعد هرتخم میزنه میشکنه یه راهنمای کنین که من چیکارکنم این کاررونکنه

    1. سلام دوست عزیز
     اول اینکه چون تازه تخم گذاشتن و جوجه هاشونو پرورش دادن برای همین ممکنه آمادگی لازم رو برای اینکه مجددا جوجه بزرگ کنن نداشته باشن
     دوما غذا بهشون چی میدی؟ چون توی دوران تخم گذاری پرنده مقدار زیادی از ذخایر پروتئین و کلسیم بدن ماده صرف گذاشتن تخم میشه و چون زمانی زیادی نگذشته برا همین ممکنه برای جبران کمبودهای تغذیه ایش تخماشو بشکنه و بخوره
     بهتره با غذای مخصوص تغذیه ش کنی و بهش مولتی ویتامین و مکمل کلسیم هم بدی

    2. سلام بهشون تخم مرغ ابپز هویج ودرهفته یک روز کاهو ویک روزذرت میدم مولتی ویتامین هم میدم

    3. کلسیم باعث میشه پوسته ی تخمایی که میذاره سفت تر بشه
     براش کف دریا تهیه کن یا اگه مقدور نبود پوسته ی تخم مرغو بذار یکم بجوشه تو آب بعدش سرد که شد خیلی ریز خوردش کن بده بهش
     مقاله ای که برات لینک میدم رو هم بخون
     برنامه غذایی مرغ عشق و ویتامین های مورد نیاز پرنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋