طوطی سانانمرغ عشق

جوجه کشی مرغ عشق به صورت طبیعی و مصنوعی | نکات اساسی جوجه کشی از مرغ عشق و ترفند های آن

جوجه کشی از مرغ عشق و سایر پرندگان زینتی، لازمه داشتن تجربیات و دانستن نکات بسیاری می باشد. جناب آقای پور مغول یکی از پرورش دهندگان حرفه ای مرغ عشق، تمامی نکات مهم از شروع پرورش پرنده تا جوجه کشی و بزرگ کردن جوجه ها را به طور مفصل آموزش داده اند. در ویدیو زیر، تمامی نکات اساسی جوجه کشی از مرغ عشق آموزش داده شده است.

ویدیو جوجه کشی طبیعی از مرغ عشق

به طور کلی، جوجه کشی مرغ عشق به دو صورت طبیعی و مصنوعی صورت می پذیرد.

جوجه کشی طبیعی مرغ عشق در قفس

در جوجه کشی طبیعی مرغ عشق ها، پرنده نر و ماده بدون دخالت انسان وظیفه خوابیدن بر روی تخم ها و به پایان رساندن پروسه جوجه کشی را دارند. در این قسمت شما تنها با فراهم کردن شرایط محیطی مناسب به پرنده کمک می نمایید. در ادامه مراحل مختلف برای آماده سازی پرنده و جوجه کشی از مرغ عشق توضیح داده شده است.

جفت انداختن و انتخاب جفت مناسب برای تخم گذار

اولین قدم برای پرورش مرغ عشق، انتخاب پرندگان سالم برای این منظور می باشد. لازم است تا شما دو مرغ عشق سالم را خریداری نموده و آن ها را با یکدیگر جفت کنید. توصیه می شود در صورت عدم تجربه در این امر، دو پرنده جفت شده و آماده را تهیه نمایید.

قبل از تهیه لانه برای پرندگان، لازم است تا آن ها را در قفس مناسب قرار داده و به تقویت آن ها برای تخم گذاری بپردازید.

انتخاب قفس و لانه مناسب

با مشاهده اولین نشانه های جفت شدن و جفت گیری مرغ عشق ها، لانه ای مناسب برای آن ها تهیه نمایید. لانه باید محکم و سر پوشیده باشد. می توانید به این منظور از لانه های آماده و یا لانه های سفالی استفاده نمایید.

انتخاب قفس و لانه مناسب - چیکن دیوایسلانه را ضد عفونی کرده و کف آن را با مقداری پوشال نرم بپوشانید. آن را به گونه ای به قفس نصب کنید که هیچ لغزش یا تکانی نداشته باشد. همچنین در تمام مدت تخم گذاری پرنده، تحت هیچ شرایطی نباید این قفس و لانه جا به جا گردند.

غذای مرغ عشق برای جوجه کشی

کلسیم و پروتئین دو ماده بسیار مهم برای تخم گذاری و جوجه کشی از پرنده می باشد؛ از این رو نیاز است تا در تغذیه پرنده از مکمل های کلسیمی، دانه ارزن، کتان و مقدار کمی غذای تخم مرغی نیز استفاده گردد.

برنامه غذایی مرغ عشق در دوران جفت گیری و تخم گذاری، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. عدم تقویت پرنده در این دوران سبب تضعیف و ناتوانی مرغ عشق در تخم گذاری و بزرگ کردن جوجه ها می باشد.

تخم گذاری مرغ عشق

پس از چندین بار جفت گیری دو پرنده، مرغ عشق نر مرتبا به لانه سر زده و اصطلاحا آن را گرم می کند. در این زمان شما باید در انتظار تخم گذاری ماده باشید. با شروع رفت و آمد پرنده نر به لانه، تحت هیچ شرایط قفس را جابه جا نکنید. لانه را تکان نداده و از ایجاد سرو و صدا و عوامل استرس زا برای دو پرنده جلوگیری کنید.

تخم گذاری مرغ عشق - چیکن دیوایسپس از اطمینان مرغ عشق نر از امنیت لانه، پرنده ماده به درون آن رفته و پس از چندین ساعت اولین تخم را خواهد گذاشت. به طور کلی مرغ عشق یک روز درمیان تخم گذاری کرده و ممکن است تا اتمام این پروسه، بر روی تخم ها نخوابد. با تغذیه درست و اصولی، مرغ عشق در هر دوره ۷ تا ۸ تخم تولید می کند.

شروع دوره جوجه کشی مرغ عشق

مرغ عشق ها معمولا با گذاشتن تخم سوم، بر روی تخم ها خوابیده و کمتر از لانه خارج می شوند. نیاز است تا در این مدت به تغذیه پرنده رسیدگی کنید. معمولا در این دوران پرنده نر، وظیفه غذا رسانی به ماده را بر عهده می گیرد. پس از خوابیدن پرنده در لانه، به هیچ عنوان به قفس دست نزده و دائما به درون لانه سرکشی نکنید. مرغ عشق ماده به محض احساس خطر تخم های خود را رها می کند.

۷ روز پس از شروع دوره جوجه کشی، با استفاده از دستکش تخم ها را برداشته و نطفه سنجی کنید. نیاز است تا تخم های بدون نطفه از قفس خارج شده تا پرنده به باقی تخم ها بهتر رسیدگی کند. مدت زمان جوجه کشی مرغ عشق، ۱۸ روز می باشد.

فصل جوجه کشی مرغ عشق

مرغ عشق ها در طبیعت با شروع فصل بهار و تا اواسط تابستان، اقدام به تخم گذاری می نمایند. این امر برای پرندگانی که در سالن و قفس و در اسارت نگهداری می شوند، کمی متفاوت خواهد بود. با تنظیم دما و رطوبت سالن و شبیه سازی فصل بهار برای پرنده، شما میتوانید دوره های مختلفی در سال از مرغ عشق جوجه بگیرید.

مرغ عشق از ابتدای پاییز تا انتهای بهار، به تخم گذاری و جوجه کشی از آن ها می پردازد.

تعداد دفعات جوجه کشی مرغ عشق در سال

همان طور که گفته شد با تغذیه صحیح و تقویت پرنده، مرغ عشق ها از ابتدای پاییز تا انتهای بهار تخم گذاری می کنند. به طور متوسط آن ها هر دو ماه یکبار تخم گذاری کرده و جوجه ها را بزرگ می کنند. بنابراین در صورت رسیدگی به پرنده شما میتوانید در هر سال، ۴ بار از مرغ عشق جوجه کشی کنید.

زمان استراحت مرغ عشق برای دوره بعدی

برای استراحت دادن به مرغ عشق ماده، در بین هر دوره جوجه کشی نیاز است تا پرنده از جفت خود جدا گردد. برای این منظور، پس از درآمدن پرهای جوجه ها و بزرگ شدن آن ها، مرغ عشق ماده را از قفس خارج سازید. پرنده نر در این زمان وظیفه رسیدگی و تغذیه جوجه ها را بر عهده خواهد گرفت.

زمان استراحت مرغ عشق برای دوره بعدی - چیکن دیوایسپرنده ماده نیز با قرار گرفتن در قفس جداگانه، با تغذیه سالم و مکمل های مورد نیاز تقویت می گردد. پس از دانخور شدن جوجه ها، لازم است تا نر و ماده نزد یکدیگر باز گشته و اینبار، جوجه ها به قفس دیگری منتقل شوند.

فصل تو لک رفتن مرغ عشق

همان طور که گفته شد، از ابتدای پاییز تا اوایل تابستان، فصل جفت گیری مرغ عشق ادامه می یابد. در این بین سه ماهه تابستان زمان تو لک رفتن پرندگان خواهد بود. با شروع تابستان و گرم شدن هوا، پرنده شروع به پرریزی کرده و توانایی رسیدگی به جوجه ها را ندارد.

به همین دلیل در این دوره، درب لانه ها مسدود شده و مواد غذایی گرم از تغذیه پرنده حذف می گردد. این امر سبب جلوگیری از جفت گیری و اقدام به تخم گذاری مجدد مرغ عشق می شود. در صورت تخم گذاری در این فصل، یا تخم ها بدون نطفه و ضعیف بوده و یا پرنده مادر به دلیل ضعف بیش از حد توانایی جوجه کشی از آن ها را نخواهد داشت.

ضروری است در فصل تو لک رفتن مرغ عشق، درب لانه مسدود گردد.

نوشته های مشابه

‫۶۴ دیدگاه ها

 1. سلام خوب هستین، من ی جفت مرغ عشق گرفتم بعد من یروز دیدم یدونه تخم گذاشته کف قفس بود بعد انگار با نوک زده بود شکسته بود بعد من میخواستم ببینم چکار کنم که تقویت بشن جوجه بدن ؟

  1. سلام دوست عزیز
   اینکه تخم خودشو شکسته بخاطر کمبود املاح معدنی هست
   کلسیم کافی به بدنش نمیرسه
   تو قفس کف دریا و یا سنگ مینرال قرار بده
   و برای تقویتشون مولتی ویتامین بده
   طریقه مصرفش هم روش نوشته شده

 2. من فنچ دارم یکبار ۱۹تا تخم دادن شاید خیلیاتون باور نکنید منم تعجب کرده بودم

 3. سلام خسته نباشید میگم یه جفت مرغ عشق دارم سابقه جوجه دادنم دارن ولی دست یه شخص دیگ بوده
  الان من بخام ازشون جوجه بکشم بزارمشون تویه اتاق یا بالکن؟
  لطفا راهنمایی میکمی

  1. سلام دوست عزیز
   بهتره بذارید اتاق
   نور مستیقم آفتاب بهشون نزنه و جلوی پنجره نباشن
   هوای اتاقم نه گرم باشه نه سرد معتدل

 4. سلام
  دوتا جفتم جوجه دادن
  یکی ۴تخم ۳تاش در اومد
  یکی ۶تخم همش در اومد
  همشون زیبان و سالم
  خواستم بگم در زمانی که تخم هستن اصلا به قفس نگاه نکنید ماده خودش تخم‌های معیوب رو بیرون میدازه، بعد از جوجه شدن تا یک‌ماهگی هم فقط دو تا سه مرتبه،لونه رو چک کنید کافیست.

 5. سلام از سایت خوبتون من میخام به جوجه مرغ عشق ۱ روزه سرلاک بدم با قاشق مخصوص آیا خطر خفگی جوجه هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   با قاشق مخصوص بدین مشکلی پیش نمیاد
   ولی خب قطعی نمیشه گفت گاها این مشکلات به وجود میاد

  2. باسلام من مرغ عشق دارم ۲بارازشون جوجه امسال دراومدیک بار۴تایک بار۳تاولی هیچ کدومشون زنده نموندن پربال دراورده بودن ولی چیزی نمیخوردندمشکل ازکجاست ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

   1. سلام دوست عزیز
    باید خودت برمیداشتی و بهشون سرلاک مخصوص میدادی
    معلومه جفت ها از سر بی تجربگی بهشون نرسیدن

 6. سلام
  مرغ نر ماده را می زند چهار تا جوجه هم دارند
  آیا نر را می توان جدا کرد ؟
  برای نظافت لانه می شود اقدام کرد ؟

 7. سلام وقت بخیر مرغ عشق ما ۴تابچه از تخم بیرون اومدن ولی دوتا آخری ها که اومدن۲هفته هستن حس میکنم ضعیف تر هستن میشه جداشون کنم خودم غذا بدم بهشون یا میمیرن؟

  1. سلام اگر فکر میکنید پدر و مادر نمیرسن تغذیه کنن بله جداشون کنید با سرلاک مخصوص تغذیشون کنید

   1. سلام دوست عزیز
    براشون سرلاک مخصوص تهیه کن
    و به وسیه سرنگ و قاشق مخصوص سرلاک تغذیشون کن

 8. سلام چرا تخمهاشون رگ نمیبندن درحالی که سری قبل جوجه شده بودن

  1. دلایل زیادی میتونه داشته باشه
   تغذیه
   ژن
   خواهر برادر بودن
   محیط پر از استرس
   سن نامناسب
   و …

  2. سلام من خودم تخم هارو از لانه بیرون اوردم دماشون چقدر قرار بدم دو تاشون درونشون مثل تار عنکبوت هست رگ های خونیشون ویکیهم بزرگ و توپ مانند و سیاه یک دفعه یادم رفت دماشون کمی بالا رفته بود اشکالی داره به ۴۰ درجه رسید نمیدونم الان زنده هستند یا نه

   1. سلام و احترام
    کوچکترین نوسان در دما و رطوبت تاثیر منفی توی راندمان جوجه کشیتون خواهد داشت
    ممکنه که جواب نگیرین و تلف شدن جوجه ها

  3. با سلام
   مرغ عشق ما ۶ تا تخم داری
   بیش از بیست پنج روزه
   میخواستم بدونم چند روز دیگه طول میکشه تا جوجه شن

   1. سلام دوست عزیز
    ۱۸ الی ۲۰ روز طول میکشه
    اینکه میگی بیش از ۲۵ روز هست به احتمال زیاد تخم ها بی نطفه بودن
    نطفه سنجی انجام دادی؟

 9. سلام
  ببخشید من ی جفت مرغ عشق دارم ماده برای جفت گیری آماده نیست چیکار کنم

  1. مقاله جفت گیری مرغ عشق رو بخون
   برای ماده لانه بذار
   محیط اروم و بدون سر و صدایی داشته باشن و تغذیه کافی

 10. سلام بعد بیست روز نشستن مرغ عشق م اولین جوجه درآمده در لانه پلاستیکی ایا زیر انداز بذارم یا نه مرغ ماده پایین قفس نمیاد برای خوردن چه باید کرد باید دستم بگیرم برنج بی روغن دوس داره هویج رنده شده و کاهو سه تا دیگه تخم هست و نوزاد اندازه انگشت اشاره اس

  1. سلام بعد بیست روز نشستن مرغ عشق م اولین جوجه درآمده در لانه پلاستیکی ایا زیر انداز بذارم یا نه مرغ ماده پایین قفس نمیاد برای خوردن چه باید کرد باید دستم بگیرم برنج بی روغن دوس داره هویج رنده شده و کاهو سه تا دیگه تخم هست یکی دیگه دنیا اومد من نگران پلاستیک جعبه هستم نرم نیست مادر و پدرراه میرن روشون

   1. از پوشال نرم استفاده کن و حتما غذا رو ببر جلوش تا بخوره
    چون روی تخم ها خوابیده تمایلی به غذا خوردن نداره

   2. سلام . حساسیت زیاد بخرج ندید
    به محض اینکه جوجه مرغ عشق گشنه بشه از خودش تولید صدا میکنه و پدر مادر بهش غذا میدن. لانه پلاستیکی مرغ عشق بر مبنای درستی ساخته شده و سالهاست از این نوع لانه ها برای جوجه کشی انتخاب میشه و اسیبی به جوجه ها نمیرسونه استفاده از لانه ای چوبی بزرگتر و ریختن پوشال که البته پوشال نه اره خاک بعضی از دوستان اره خاک استفاده میکنن که کاملا غلط هستش به جوجه ممکنه اسیب برسونه. (لانه چوبی هم بزرگتر جوجه ها تعدادشون زیاد باشه راحتر هستن و اینکه پوشال و کف چوبی لانه چوبی باعث جذب اب مدفوع میشه و از کثیف شدن جوجه جلوگیری میکنه)چون ماده انقدر مواظب هست که پاهاش رو روی جوجه نذاره و فقط با باز کردن پرهاش جوجه رو گرم کنه

  2. سلام نر بهش غذا میده نگران نباشید . خیر نیاز به زیر انداز نیست . فقط سفیده تخم مرغ اب پز و هویچ اب پز رنده کنید بذارید تو قفس تا نر براش ببره

 11. سلام من یک جفت مرغ عشق دارم ولی تو دستم غذا نمی خورن هر دفعه تو دستم براشون غذا میریزم ولی نمی خورن چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 12. سلام خسته نباشید
  مرغ عشقام تخم گذاشتن ، دو سه تاشون رو انداختن.یکی هم بدنیا اومد اما بعد ا چند روز مرد
  سه تا تخم دیگع دارن خیلی وقته سرشون نشسته اما در نیومدن مشکل ا کجاست؟؟؟؟

  1. سلام منظور از خیلی وقته یعنی چند روز ؟
   تغذیشون چیه ؟ چندتا تخم گذاشته بود ؟ کامل توضیح بدین

 13. سلام من مرغ عشقم تخم گذاشته یه مدت روشون نشست بعدش غذا برا چند روز تخم ارزان گیر نیوردم براشون نزاشتم ولی تو این مدت براشون تخم مرغ ابپزو برگ کلمو غیره میذاشتم که میخوردن والان هم تخم ارزن براشون گذاشتم ولی دیگه روی تخم ها ننشست باید چکار کنم

  1. سلام تغذیه پرنده تخم گذار نباید اصلا تغییر کنه . ارزن غذای اصلیشونه غذاهایی که گذاشتین فقط مکمل هستند نه اصلی
   کاری نمیشه کرد .

 14. سلام من یه جفت مرغ عشق دارم بعد یه سوله براشون توی بالکن درست کردم اندازی قفس کاسکویی بعد چه جوری ازشون جوجه بگیرم و چه جوری نر و ماده تقویت کنم

 15. سلام لطفاً زودتر جواب بدید
  چطوری میتونیم جوجه رنگ خاکستری بدست بیاریم؟

  1. سلام چجوری بفهمم تخماشون نطفه داره الان چهارتا تخم گذاشتن

   1. باید نطفه سنجی بشه که توصیه میکنم انجام ندید. چون اگه دست بزنید به تخم ها روشون نمی خوابه.

     1. تازه به همدیگه سلام کردن شما انتظار تخم داری ! صبور باش راهش طولانیه

  2. سلام من ی جفت مرغ عشق دارم که جوجه دارن ولی خیلی نر ماده رو میزنه حتی خونیش میکنه الان دوباره تخم گذاشتن هنوز جوجه شون خیلی کوچکه ممنون میشم راهنماییم کنید که چکار کنم همو نزنن

   1. سلام
    برای اینکه تخم نزارن باید لانه رو برداری ! جوجه هارم جدا کن وگرنه کشته میشن

     1. سلام
      مرغ عشق و فنچ تو یه قفس بزرگ جوجه میدن یا باید جداشون کنم

      1. سلام دوست عزیز
       اینها پرندگان سازگاری باهم هستن ولی مطلق نمیشه گفت
       گاها یه پرخاشگری همه چیز رو بهم میزنه

    1. سلام خسته نباشید من مرغ عشقم ۵تا تخم گزاته بیشتر میشن یا همین پنج تا چون دفعه اول مرغ عشق جفت زدم
     تخما همه رگ زده ولی یکیشون انگار که توی تخم پره هیچی معلوم پیست تخم خرابه یا اینکه جوجس

     1. سلام دوست عزیز
      اگه داخل تخم رگه هایی تشکیل شده یعنی نطفه دار هست

      1. سلام من یجفت مرغ عشق داشتم روزی ک ماده اولین تخم گذاشت نر از قفس فرار کرد دوروز بعدم یکی دیگه گذاشت الان تنهای خودش رو تخما میخوابه بعضی وقتا هم میاد بیرون غذا میخوره میره یکی دیگه نر هم خریدم ولی فعلا باهم جور نیسن

      2. سلام دوست عزیز
       جور نبودنشون به خاطر تخمذاری ماده هست که پرخاشگری تو رفتارش نمود پیدا کرده
       اونم بخاطر محافظت از تخم ها هست

      3. سلام،مرغ عشق من حدود بیست روزه تخم گذاشتن ولی جوجه نشده،تخماشونو بندازم بیرون یا صبر بدم

      4. سلام دوست عزیز
       دو روز صبر کنید جوجه نشدن بندازین دور

     2. سلام مرغ عشق بنده ۴عدد جوجه داد الان که جوجه هاش پرهاشون کامل شده نره میخواد به جوجه ها غذا بده ماده نمیزاره با هم امروز دعوا کردن چندبار همدیگه رو خیلی زدن حلا ماده از نره میترسه وفرار میکنه من هم مجبور شدم جوجه ها رو از لونه بیرون اوردم وکف قفس گذاشتم نره بهش غذا میده ولی همدیگه رو میزنن چکار میتونم کنم کمکم کنید نره خیلی وحشی شده

      1. سلام دوست عزیز
       اگه میتونی جوجه هارو جدا کن خودت با سرلاک مخصوص تغذیش کن

      2. ببخشید من مرغ عشقام سه تا تخم گذاشتن اما ماده خیلی ضعیف شده چه راهکاری دارید واسش و اینکه من اهل خوزستانم و تو شهر ما هوا خیلی گرمه اونا توی یک اتاقی هستن که کولر نداره آیا نیازه که در لونشو باز کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا