جوجه کشی مرغ عشق به صورت طبیعی و مصنوعی | نکات اساسی جوجه کشی از مرغ عشق و ترفند های آن

0

جوجه کشی از مرغ عشق و سایر پرندگان زینتی، لازمه داشتن تجربیات و دانستن نکات بسیاری می باشد. جناب آقای پور مغول یکی از پرورش دهندگان حرفه ای مرغ عشق، تمامی نکات مهم از شروع پرورش پرنده تا جوجه کشی و بزرگ کردن جوجه ها را به طور مفصل آموزش داده اند. در ویدیو زیر، تمامی نکات اساسی جوجه کشی از مرغ عشق آموزش داده شده است.

ویدیو جوجه کشی طبیعی از مرغ عشق

به طور کلی، جوجه کشی مرغ عشق به دو صورت طبیعی و مصنوعی صورت می پذیرد.

جوجه کشی طبیعی مرغ عشق در قفس

در جوجه کشی طبیعی مرغ عشق ها، پرنده نر و ماده بدون دخالت انسان وظیفه خوابیدن بر روی تخم ها و به پایان رساندن پروسه جوجه کشی را دارند. در این قسمت شما تنها با فراهم کردن شرایط محیطی مناسب به پرنده کمک می نمایید. در ادامه مراحل مختلف برای آماده سازی پرنده و جوجه کشی از مرغ عشق توضیح داده شده است.

جفت انداختن و انتخاب جفت مناسب برای تخم گذار

اولین قدم برای پرورش مرغ عشق، انتخاب پرندگان سالم برای این منظور می باشد. لازم است تا شما دو مرغ عشق سالم را خریداری نموده و آن ها را با یکدیگر جفت کنید. توصیه می شود در صورت عدم تجربه در این امر، دو پرنده جفت شده و آماده را تهیه نمایید.

قبل از تهیه لانه برای پرندگان، لازم است تا آن ها را در قفس مناسب قرار داده و به تقویت آن ها برای تخم گذاری بپردازید.

انتخاب قفس و لانه مناسب

با مشاهده اولین نشانه های جفت شدن و جفت گیری مرغ عشق ها، لانه ای مناسب برای آن ها تهیه نمایید. لانه باید محکم و سر پوشیده باشد. می توانید به این منظور از لانه های آماده و یا لانه های سفالی استفاده نمایید.

انتخاب قفس و لانه مناسب - چیکن دیوایسلانه را ضد عفونی کرده و کف آن را با مقداری پوشال نرم بپوشانید. آن را به گونه ای به قفس نصب کنید که هیچ لغزش یا تکانی نداشته باشد. همچنین در تمام مدت تخم گذاری پرنده، تحت هیچ شرایطی نباید این قفس و لانه جا به جا گردند.

غذای مرغ عشق برای جوجه کشی

کلسیم و پروتئین دو ماده بسیار مهم برای تخم گذاری و جوجه کشی از پرنده می باشد؛ از این رو نیاز است تا در تغذیه پرنده از مکمل های کلسیمی، دانه ارزن، کتان و مقدار کمی غذای تخم مرغی نیز استفاده گردد.

برنامه غذایی مرغ عشق در دوران جفت گیری و تخم گذاری، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. عدم تقویت پرنده در این دوران سبب تضعیف و ناتوانی مرغ عشق در تخم گذاری و بزرگ کردن جوجه ها می باشد.

تخم گذاری مرغ عشق

پس از چندین بار جفت گیری دو پرنده، مرغ عشق نر مرتبا به لانه سر زده و اصطلاحا آن را گرم می کند. در این زمان شما باید در انتظار تخم گذاری ماده باشید. با شروع رفت و آمد پرنده نر به لانه، تحت هیچ شرایط قفس را جابه جا نکنید. لانه را تکان نداده و از ایجاد سرو و صدا و عوامل استرس زا برای دو پرنده جلوگیری کنید.

تخم گذاری مرغ عشق - چیکن دیوایسپس از اطمینان مرغ عشق نر از امنیت لانه، پرنده ماده به درون آن رفته و پس از چندین ساعت اولین تخم را خواهد گذاشت. به طور کلی مرغ عشق یک روز درمیان تخم گذاری کرده و ممکن است تا اتمام این پروسه، بر روی تخم ها نخوابد. با تغذیه درست و اصولی، مرغ عشق در هر دوره ۷ تا ۸ تخم تولید می کند.

شروع دوره جوجه کشی مرغ عشق

مرغ عشق ها معمولا با گذاشتن تخم سوم، بر روی تخم ها خوابیده و کمتر از لانه خارج می شوند. نیاز است تا در این مدت به تغذیه پرنده رسیدگی کنید. معمولا در این دوران پرنده نر، وظیفه غذا رسانی به ماده را بر عهده می گیرد. پس از خوابیدن پرنده در لانه، به هیچ عنوان به قفس دست نزده و دائما به درون لانه سرکشی نکنید. مرغ عشق ماده به محض احساس خطر تخم های خود را رها می کند.

۷ روز پس از شروع دوره جوجه کشی، با استفاده از دستکش تخم ها را برداشته و نطفه سنجی کنید. نیاز است تا تخم های بدون نطفه از قفس خارج شده تا پرنده به باقی تخم ها بهتر رسیدگی کند. مدت زمان جوجه کشی مرغ عشق، ۱۸ روز می باشد.

فصل جوجه کشی مرغ عشق

مرغ عشق ها در طبیعت با شروع فصل بهار و تا اواسط تابستان، اقدام به تخم گذاری می نمایند. این امر برای پرندگانی که در سالن و قفس و در اسارت نگهداری می شوند، کمی متفاوت خواهد بود. با تنظیم دما و رطوبت سالن و شبیه سازی فصل بهار برای پرنده، شما میتوانید دوره های مختلفی در سال از مرغ عشق جوجه بگیرید.

مرغ عشق از ابتدای پاییز تا انتهای بهار، به تخم گذاری و جوجه کشی از آن ها می پردازد.

تعداد دفعات جوجه کشی مرغ عشق در سال

همان طور که گفته شد با تغذیه صحیح و تقویت پرنده، مرغ عشق ها از ابتدای پاییز تا انتهای بهار تخم گذاری می کنند. به طور متوسط آن ها هر دو ماه یکبار تخم گذاری کرده و جوجه ها را بزرگ می کنند. بنابراین در صورت رسیدگی به پرنده شما میتوانید در هر سال، ۴ بار از مرغ عشق جوجه کشی کنید.

زمان استراحت مرغ عشق برای دوره بعدی

برای استراحت دادن به مرغ عشق ماده، در بین هر دوره جوجه کشی نیاز است تا پرنده از جفت خود جدا گردد. برای این منظور، پس از درآمدن پرهای جوجه ها و بزرگ شدن آن ها، مرغ عشق ماده را از قفس خارج سازید. پرنده نر در این زمان وظیفه رسیدگی و تغذیه جوجه ها را بر عهده خواهد گرفت.

زمان استراحت مرغ عشق برای دوره بعدی - چیکن دیوایسپرنده ماده نیز با قرار گرفتن در قفس جداگانه، با تغذیه سالم و مکمل های مورد نیاز تقویت می گردد. پس از دانخور شدن جوجه ها، لازم است تا نر و ماده نزد یکدیگر باز گشته و اینبار، جوجه ها به قفس دیگری منتقل شوند.

فصل تو لک رفتن مرغ عشق

همان طور که گفته شد، از ابتدای پاییز تا اوایل تابستان، فصل جفت گیری مرغ عشق ادامه می یابد. در این بین سه ماهه تابستان زمان تو لک رفتن پرندگان خواهد بود. با شروع تابستان و گرم شدن هوا، پرنده شروع به پرریزی کرده و توانایی رسیدگی به جوجه ها را ندارد.

به همین دلیل در این دوره، درب لانه ها مسدود شده و مواد غذایی گرم از تغذیه پرنده حذف می گردد. این امر سبب جلوگیری از جفت گیری و اقدام به تخم گذاری مجدد مرغ عشق می شود. در صورت تخم گذاری در این فصل، یا تخم ها بدون نطفه و ضعیف بوده و یا پرنده مادر به دلیل ضعف بیش از حد توانایی جوجه کشی از آن ها را نخواهد داشت.

ضروری است در فصل تو لک رفتن مرغ عشق، درب لانه مسدود گردد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس