بیماری های طیورفنچ

بیماری در فنچ | برخی از علائم قابل مشاهده بیماری در فنچ

معرفی بیماری های فنچ

فنچ نیز مانند هر پرنده دیگری ممکن است دچار بیماری گردد، اما با توجه به اینکه این پرنده ها از مقاومت بدنی بالایی برخوردار هستند، تا جایی که اکثر پرورش دهنده ها آنها را در فضای آزاد پرورش می دهند، بنابراین بیشترین احتمال بیماری مربوط به تغذیه ناصحیح و استفاده از مواد غذایی ناسالم می باشد. برخی از علائم قابل مشاهده بروز بیماری در پرندگان رفتار بی تفاوت، تنگی نفس، چشم های قرمز و ملتهب، خروج ترشحات از چشم و بینی، کم اشتها شدن، اسهال و فضولات رنگی، پف کردن غیر عادی پرها، ژولیدگی و آلودگی پرها، تورم پوست پا یا منقار، گوشه گیری، عدم تحرک کافی، تنگ شدن و نیمه باز شدن چشمها، کج کردن گردن، دور نگه داشتن بالها از بدن، مشاهده انگل های خارجی در میان پرها می باشد. شما باید قادر به تشخیص علائم بیماری در فنچ باشید تا هم فنچ بیمار را درمان کنید و هم از سرایت بیماری به پرنده های دیگر جلوگیری کنید.

در این نوشته از سایت چیکن دیوایس خواهید خواند:
با علائم و نشانه های رایج ترین بیماری های فنچ و راه های پیشگیری و درمان این بیماری ها آشنا خواهید شد. وجود انگل داخلی و خارجی از شایع ترین بیماری ها بوده و علت بیشتر مرگ و میرها نیز همین بیماری است، کوکسیدیوز نام بیماری دیگری است که در اثر عدم رعایت بهداشت فنچ ها را درگیر خود می سازد. سرماخوردگی نیز شایع ترین علت تلفات در بین فنچ ها بوده است که در این مقاله به این موضوع نیز پرداخته شده است.

 

معرفی بیماری های فنچ
علائم بیماری در فنچ

 


 

بیماری های رایج در فنچ ها همراه با علائم و روش های درمان

۱- انگل :

این بیماری به صورت خارش و پر ریزی در اکثر فنچ ها بروز می کند، برخی از انگل ها نیز در دهان و مدفوع آنها مشاهده می شود. علت بروز این بیماری تغذیه از مدفوع بر جای مانده در قفس، رشد انگل ها در میان فضولات و ترکیب شدن فضولات با آب و دانه های آنها می باشد. برای همین توصیه می شود، کف قفس را هر دو روز یکبار و یا در صورت امکان روزانه تمیز کنید، ظرف اب و غذای آنها را روزانه دو الی سه بار بشویید و هر بار آب و غذای تمیز به آنها بدهید. نحوه از بین بردن انگل پوستی در پرندگان را در این صفحه بخوانید.

در صورت مشاهده علائم بیماری در فنچ، هرچه سریعتر برای درمان و جدا کردن او از بقیه فنچ ها اقدام کنید.

۲- کوکسیدیوز :

این بیماری نیز منشا انگلی داشته و واگیر دار است، عامل اصلی این بیماری انگلی بنام ” ایمریا ” می باشد که عمدتاً از طریق فضولات و هم غذا شدن پرنده های وحشی با فنچ ها به بدن آنها منتقل می شود و روده آنها را ملتهب و درگیر بیماری می سازد، از علایم این بیماری می توان به اسهال آبکی، بی حالی، پف کردن، کاهش اشتها و … اشاره کرد. برای جلوگیری از بروز این بیماری حتما موارد بهداشتی اشاره شده را رعایت کنید و در صورت پیشرفت بیماری از دارویی به نام آریستو پت سولفادیم می توانید استفاده کنید. هم چنین باید تمامی وسایل در دسترس پرنده را ضدعفونی کنید.

۳- سرماخوردگی

درمان سرماخوردگی فنچ - چیکن دیوایس
از دیگر بیماری شایع در فنچ ها می توان به سرماخوردگی آنها اشاره نمود، از نشانه های سرماخوردگی در فنچ ها می توان به اسهال، بی حالی، پف کردن، آبریزش از چشم و بینی، لرزیدن بدن، عطسه و … اشاره نمود. علت اصلی بروز این بیماری تغییرات ناگهانی و شدید دمای محیط و وجود رطوبت زیاد در محل می باشد، برای شروع درمان حتما باید فنچ بیمار را از سایر فنچ ها جدا کنید تا دیگر پرنده ها را درگیر بیماری نسازد. پس از جداسازی پرنده بیمار آب و غذای سالم و کافی در اختیارش قرار دهید، دما و رطوبت را در حد متعادلی و به صورت ثابت نگه دارید و سعی کنید با استفاده از دارو های انتی بیوتیک و پروبیوتیک مناسب (با مشاوره دامپزشک) به پرنده ها بخورانید.

۴- نیوکاسل :

از دیگر بیماری شایع در میان تمامی پرنده ها نیوکاسل می باشد، این بیماری یک عامل ویروسی دارد که در اثر استفاده از هوای آلوده و هم غذا شدن با پرنده های وحشی بروز می کند و در صورت عدم واکسینه نمودن پرنده ها، به تدریج تمامی گله را در بر خواهد گرفت. برای جلوگیری از نفوذ این بیماری حتما فنچ ها را واکسینه کنید چرا که پس از بروز بیماری درمان کردن آن مشکل خواهد بود. از علایم این بیماری می توان به اسهال آبکی، لرزش پرنده، بی حالی، بی اشتهایی، افتادگی بالها، فلجی پا، چرخش سر، عدم توانایی در پرواز و عدم تعادل در ایستادن اشاره نمود.

۵- آبله :

نوع دیگری از بیماری های متداول و نام آشنا در میان فنچ ها می توان به آبله فنچی اشاره نمود که در سه مرحله پوستی، دیفتریک و حاد بروز می کند. نشانه های اولیه بروز بیماری آبله در فنچ ها وجود زخم در سر و بدن پرنده می باشد. در صورت عدم توجه به بیماری امکان پیشرفت و حاد شدن آن وجود دارد، بنابراین توصیه می گردد با استفاده از مواد ضد عفونی کننده مانند بتادین و گلیسیرین زخم های پرنده را مداوا کنید و از آنتی بیوتیک های مناسب بنا به مشورت دامپزشک معتبر استفاده کنید. این بیماری عامل ویروسی دارد که در صورت تماس فنچ ها با پرنده های وحشی و تغذیه از مواد غذایی فاسد و مانده بروز خواهد کرد.

مریض شدن فنچ - چیکن دیوایس۶- آنفلوآنزا :

این بیماری در اثر تماس فنچ ها با پرنده های تازه وارد و حامل ویروس آنفولانزا بروز خواهد کرد. هم چنین وجود پرنده ها و موجودات وحشی مانند کلاغ، موش، گربه و … در اطراف قفس نیز امکان انتقال بیماری به فنچ ها را افزایش خواهد داد. از علائم اولیه بیماری آنفولانزا می توان به کاهش اشتها، افسردگی، بی حالی، آبریزش چشم و بینی اشاره نمود و در صورت گسترش بیماری امکان اسهال آبکی، خس خس کردن سینه، تنگی نفس و … در آنها افزایش خواهد یافت. بهترین روش برای جلوگیری از بروز بیماری آنفولانزا در فنچ ها جلوگیری از تماس با پرنده ها و موجودات آلوده می باشد، انجام واکسن های مناسب با مشورت دامپزشک معتبر نیز پیشنهاد می شود.

۷- ورم روده :

از نشانه بارز وجود این بیماری ورم زیر شکم پرنده است و در صورتی که پرهای قسمت زیر شکم و کلواک او را کنار بزنید، متوجه رگ های کبود و متورم در آن نواحی خواهید شد. علت بروز این بیماری تغذیه از مواد غذایی فاسد و خیس، تغذیه بیش از حد از سبزی ها ، استفاده از آب گرم در تابستان، وجود کلر در آب آشامیدنی، کثیف بودن قفس و … می باشد که در صورت رعایت بهداشت در محیط، بیماری نیز برطرف خواهد شد. اما در صورتی که بیماری حاد باشد باید با استفاده از آنتی بیوتیک ها سعی در درمان بیماری داشته باشید. در صورت بی توجهی احتمال مرگ فنچ ها بالا خواهد بود.

۸- بیماری چشم در فنچ ها

وجود هر گونه عفونت در اطراف چشم، قرمزی ملتحمه، زخم و ورم پوست اطراف چشم ها نشانه بیماری در فنچ ها می باشد. این بیماری در اثر عامل باکتریایی و قارچی و همچنین در اثر ضربه ممکن است در فنچ ها به وجود آید. گاها ورم و ابریزش چشم ها نشانه بیماری عفونت تنفسی است و زمانیکه بخش فوقانی سیستم تنفسی پرنده درگیر عفونت میشود، چشم ها نیز درگیر میشوند. در صورت مشاهده عفونت در چشم فنچ میتوان از قطره آنتی بیوتیک چشمی کمک گرفت ولی بهتر است که با مراجعه به دامپزشک دلیل اصلی بیماری چشم فنچ را تشخیص دهید.

راهنمای تشخیص بیماری در فنچ ها

دانلود مستقیم ویدیو 


در برخی از موارد تشخیص بیماری در فنچ ها مشکل میباشد چرا که علایم بیشتر بیماری ها شبیه به یکدیگر بوده و تشخیص بیماری از این طریق ممکن نخواهد بود، از طرفی دیگر فنچ ها به دلیل غریزه ترس از شکار شدن، مهارت خاصی در پنهان کردن علائم اولیه بیماری را دارند. در چنین مواردی شما باید به صورت هوشمندانه پرنده را در تحت نظر بگیرید تا ببینید در غیاب شما علائم بیماری از خود بروز می دهد یا خیر.
برای تشخیص بیمار بودن فنچ ها باید نکات زیر را مد نظر قرار دهید :

 1. فنچ ها در حالت عادی بسیار سرحال، پر جنب و جوش و پر سر و صدا هستند، در صورتی که فنچی کم آواز می خواند و کسل و بی حال است می توان به بیماری او شک نمود.
 2. فضولات پرنده باید خشک و سفت باشد، در صورت آبکی یا رنگی بودن فضله فنچ باید به بیمار بودنش شک کنید، برای اطمینان از سلامت هر کدام از فنچ ها، مخرج آنها را بررسی کنید در صورت خیس و کثیف بودن پرهای قسمت مخرج احتمال بیمار بودن پرنده وجود دارد.
 3. فنچی که به راحتی قادر به نشستن بر روی میله ها نباشد، احتمال شکستگی پا و یا بیماری در آنها وجود دارد. هم چنین در صورت افتادگی بال ها، احتمال شکستگی بال ها و یا بیماری در پرنده وجود دارد.
 4. یک پرنده سالم از اشتهای خوبی برخوردار است و به محض قرار دادن غذا در اختیارش آن را خواهد خورد، اما پرنده بیمار شاید پس از کمی غذا خوردن دست از آن کشیده و به لانه برود و یا اینکه کلا سمت غذا نیاید.
 5. چشمان یک فنچ سالم بسیار براق و کاملا باز است، در صورت چرکی، خیس بودن و یا نیمه باز بودن چشم ها می توان گفت که فنچ شما بیمار است.
 6. در برخی موارد پرنده کاملا سالم و سرحال بوده و آب و غذای خود را می خورد، اما هیچ پروازی ندارد، در این صورت اگر قفس پرنده کوچک است سعی کنید آن را درون قفس بزرگتری قرار دهید تا آزادانه پرواز کند.

crohns_disease

بهترین راهکار جلوگیری از بیمار شدن فنچ ها

در این مقاله بیماری های رایج فنچ ها ذکر شد و در مابین گفته ها به راه حل هایی هم برای جلوگیری از بیماری آنها اشاره شد. در حالت کلی برای جلوگیری از بیمار شدن فنچ ها بهتر است نکات زیر را مد نظر قرار دهید :

 1. بهداشت محیطی را در مورد آنها رعایت کنید
 2. از مواد غذایی سالم و تازه استفاده کنید
 3. در مصرف مواد غذایی اعتدال را رعایت کنید، هیچ ماده غذایی را بیش از حد و تکراری به پرنده ندهید
 4. ظرف آب و غذا و ظرف استحمام آنها را روزانه بشویید.
 5. فضولات کف قفس را هر دو روز یکبار و یا به صورت روزانه عوض کنید
 6. از ورود پرنده ها، حشرات و یا جوندگان به قفس آنها جلوگیری کنید، انتقال بیماری از طریق این جانوران بسیار بالاست.
 7. برای تقویت بدن پرنده ها حتما هفته ای دو بار از مولتی ویتامین استفاده کنید. در این لینک نحوه استفاده از مولتی ویتامین برای پرندگان زینتی را مطالعه کنید.
 8. واکسن های مورد نیاز را در زمان های مقرر به پرنده ها تغذیه کنید.

 

نوشته های مشابه

‫۱,۲۴۷ دیدگاه ها

 1. سلام فنچای من یدونه تخم گذاشتن الان ۲۴ روزه روش میخوابن ولی درنیومده قبل از اینم یدونه تخم گذاشتن ولی اون ۱۴روزه دراومد. فنچای با تجربه ای هم هستن از فنچ نر ۵ تا جوجه گرفتم از ماده هم یدونه جوجه گرفتم
  امید هست این تخمشون دربیاد؟

  1. سلام دوست عزیز
   آره طول دوره ۱۴ روز هست
   اگه ۲۴ روز شده باید بندازی دور چیزی ازش در نمیاد

 2. سلام
  من ۳ساله یک فنچ ماده ایی رو دارم قهواییه
  وخیلی تپله جوری که درست نمیتونه پرواز کنه فقط در حد پریدن هرسریم تخم میکنه نمیشه احتمال میدم بخاطر هم نژاد نبودن با جفتشه
  زمستون یکبار حالش بد شد به طرز وحشت ناک من گفتم حتما میمیره ولی حالش خوب شد الانم همون جوری شده از صبح کف قفس چرت میزد میزاشتم تو خونه خودشو تاق پرت میکرد ته قفس چرت میزد احساس میکنم پاهاش خیلی قرمز شده و اصلا نمیپره همش پفه و البته اینم بگم دیروز تخم کرد کلا همینجور الکی تخم میکنه روش نمیشینه
  اصلا هم مدله این فنچ من ندیدم تاحالا نژادشم نمیدونم ممنون میشم بگید چشه این فنچ🤦🏻‍♀️

  1. سلام دوست عزیز
   به احتمال زیاد تخم پیج شده
   دستتو بکش رو شکمش ببین برجستگی داره؟
   اگه اینطور بود باید زود در بیاری خودت بلد نیسی ببر دامپزشک
   وگرنه تو شکمش میترکه و تلف میشه
   مقاله ای که این پایین لینک میدم رو بخون
   درمان خانگی گیر کردن تخم در شکم پرنده زینتی و علل بروز آن

 3. سلام یه جفت فنچ دارم فنچ ماده بی حاله درست نمیتونه بپره کج راه میره کف قفس باید چکارش کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   غذا بهش چی دادین؟
   زیر پاشو چک کنید ببینید میخچه نداره؟
   دست روی شکمش بکش ببین متورم نیست؟

 4. سلام مهجه فت مرغ عشق دارم داخل دماق یکیشون یه چیز خکی مسدود شده اما خیلی سر حال هستن می خواستم ببینم آیا بیماری چیزی دارند؟

  1. سلام دوست عزیز
   هرچند کامل متوجه نشدم
   ولی احتمال میدم که منظورتون سنگ بینی هست
   ببین رسوبات آهکی مانند تو بینیش جمع شده؟
   برای این مورد درمون خونگی وجود نداره
   و باید دامپزشک اقدام به خارج کردن سنگ بینی کنه

 5. سلام دوستان، من دوتا فنچ دارم و چند روز پیش بهشون تخم مرغ آب پز دادم و دیروز دیدم که فنچ ماده پف کرده و امروز فنچ ماده تخم کرده ولی روی تخم نمیشینه فقط گاهی اوقات فنچ نر میره توی لونه و فنچ ماده بازم کمی پف داره چکارکنم که رو تخمشون بشینن تا جوجه بشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   ببین میاد کف قفس میشینه؟
   نفس نفس میزنه؟
   بیحالی داره؟

  2. سلام داداش تا روزی ک همه تخم هارو نذاره روی تخم نمیخوابه هروقت کامل تخم کنه خودش میخوابه بعضی فنچ ها ۴تخم میزان بعضی ۷یا ۸تا بعدش میخوابه لونه روی تخم الان فنچ من ۴تخم کرده روی تخم خوابیده ۸روزه تخم کرده

   1. سلام دوست عزیز
    ممنون که تجربه خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتین

 6. سلام، فنچ ماده من یجا نشسته چشماشم بسته و سرشو تکون تکون میده بالای سرش هم زخمیه باید چیکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیزسریعا برسون به دامپزشک
   چه اتفاقی افتاده که سرش خونیه؟؟
   کامل توضیح بدین

 7. سلام من ی جفت فنچ دارم سه ماهه باهم جفت شدن الان نزدیک دو هفته هست فنچ ماده پَرهای فنچ نر رو میکَنه. نه اینکه بزنه از پر خوشش میاد انگاری. فنچ نرم تقریبا کچل شده چیکار کنم جداش کنم یا عوضش کنم ی ماده دیگ براش بخرم؟ نمیخوام کچل شه.
  اگر دو سه هفته جداش کنم مشکلی پیش نمیاد؟ منظورم اینه که دوباره بندازمش دوباره باید باهم جفت بگیرن؟ یا اینکه بزارم تا خودش دیگه نزنه. نظرتون کدومه؟

  1. سلام دوست عزیز
   اول پودر آلوئه ورا بریز تلخه مانع پرکنی میشه
   اگه دیدی نه ادامه دار هست این موضوع جداشون کن
   چون ممکنه در طولانی مدت آسیب جدی بهش وارد کنه

 8. سلام من دو تا فنچ جفت دارم که ۴ تا تخم گذاشتن ولی از ۴ فقط ۱ از اونها به دنیا اومد والان ۲۵ روزش هست و یک قده روی گردنش در آمده است موقعی که به دنیا اومد نبود طی این چند روز این قده در اومده برای درمان این باید چکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   باید از نزدیک معاینه بشه اینجوری نمیشه چیزی گفت

 9. سلام من بچه فنچم الان یک سالش شده تقریبا ولی از بچگی نمیتونست درست رو پاش وایسه یا بشینه پاهاش همش بازه از جایی که فنچ هارو خریدم سوال کردن گفتن طبیعیه بعد ی مدت درست میشه گف اگه بره رو میله درست میشه میره رو میله ولی پاهاش بازه هنوز ولی هنوز همونطوریه نگرانشم ممکنه پاش شکسته باشه؟
  ممنون میشم جواب بدید🥲

  1. سلام دوست عزیز
   این از اول پاباز بوده و نباید خریداری میکردی
   ببرش دامپزشکی یه مدت آتل بندی بشه

   1. سلام فنچ من نمیدونم چش شد تو قفس نمیزاشتم همش تو آشپز خونه بود یروز آمدم شب از بالای کابینت افتاد پایین یکی از چشاش باز نمیشه سرشم قرمز قرمز شده خون میومد همون شب ولی الان سرش بهتره نوکشم شکسته چشمش باز نمیشه فقد کور شده یعنی؟؟
    چیکار کنم بهتر شه نوکش درد میکنه غذا هم نمیتونه بخوره

    1. سلام دوست عزیز
     اینکه وضعیتش خیلی خرابه
     اصلا چرا اینهمه صبر کردی
     باید ببریش دامپزشک
     این چیزا درمون خونگی نداره که خودت بتونی حلش کنی

 10. سلام من یک جفت فنچ دارم که فنچ نر تقریبا ۵ یا ۶ سالش میشه ولی فنچ ماده جوانه و تازه براش خریدم الان یک جوجه فنچ دو روزه دارن… ولی فنچ نر نزدیک ۳ هفته است که بیشتر از قبلا نوکش رو تو پرش میکنه و میخوابه البته بعد از ده دقیقه بیدار میشه و آواز میخونه و تو لانه شون میره
  از وقتی هم که جوجه شون به دنیا اومده فنچ نر بیرون از لانه میخوابه ((لانه شون کوچیکه))
  (تغذیه شون خوبه تخم مرغ آب پز و برنج میدم.البته از وقتی تخم گذاشتن و جوجه شون به دنیا اومده کمتر میدم برای اینکه از تخم و جوجه غافل نشن )

  ممکنه که دلیل اینکه فنچ نر بیشتر نوکش رو میکنه تو پرش برای این باشه که انرژی و غذاش رو ذخیره کنه؟

  لطفا جواب بدین ممنون 🙏🏻🙏🏻🌹🌹

  1. سلام دوست عزیز
   نه این در اغلب مواقع نشونه بیماری هست
   پیشنهادم اینه اون رو جدا کنی تا پرندگان دیگر هم مبتلا نشن
   و حتما ببری دامپزشک
   براشون هم جیره مخصوص تهیه کن تا فقط محدود به خوردن تخم مرغ نباشن

   1. نه خداروشکر دیگه فنچم نوکش رو تو پراش نمیکنه، من قبل از اینکه فنچ ها تخم بذارن یک روز در میون بهشون برنج یا ماکارانی و…میدادم فنچم اصلا اونطوری نمیخوابید ولی بعد از اینکه تخم گذاشتن خیلی کم غذا میدادم تا از تخمشون غافل نشن و فنچم نوکش رو تو پراش میکرد ولی الان که جوجه شون ۸ روزه است هر روز بهشون غذا میدم، خداروشکر دیگه فنچم اونطوری نمیخوابه و مثل قبلا هست… ❤

     1. من وقتی جوجه فنچم ۱۰ روزش بود آب و غذا به اندازه کافی گذاشتم ۵ روز رفتم مسافرت برگشتم دیدم جوجه شون تو لونه زنده است و بزرگ شده و پر در آورده و حالش هم خوبه، دیدم ارزن و آبشون تموم شده خودشون هم گرسنه ان بهشون تخم مرغ آب پز دادم بعدش مادرش رفت به جوجه غذا داد. شب والدینش بیرون از لونه خوابیدن. صبح که بیدار شدم دیدم فنچ نر همش تو لونه است، فنچ نرچند بار از لونه اومد ارزن خورد، دیدم جوجه شون تکون نمیخوره هر بار که دیدم تکون نمیخورد آخرسر دیدم جوجه مرده
      ولی باز هم فنچ نر ماده تو لونه میرن فقط بعضی وقتا برای ارزن خوردن بیرون میان

      دلیل مرگ جوجه فنچ چیه؟ و من باید چیکارکنم چجوری جوجه رو از لونه بیرون بیارم که نترسن؟ و چرا فنچا مدام میرن تو لونه؟ اگه خودشون جوجه رو کشتن چرا؟ چیکار کنم سری بعد تخم بذارن؟

      من همونیم که گفتم فنچ نر دارم ۵ یا ۶ سالشه پرش رو تو نوکش میکنه بعد گفتم خوب شد😭

      1. سلام
       یعنی واقعا نمیدونی دلیل مرگش چیه؟
       خودت میگی سپردم به امون خدا رفتم مسافرت
       خودمون اگه بهمون غذا نرسه میمیریم چه برسه به جوجه

 11. سلام من یک فنچ دارم که سه روزه همش سرشو تو پرای پشت سرش قایم میکنه و بی حاله غذا خیلی کم میخوره و خودشو باد میکه یه گوشه بی حرکت میخوابه بهش دارو داکسی میدم چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   فضلش رو چک کن ببین تغییر در حجم و رنگش به وجود اومده؟
   رفتار لانه سازی که نداشته؟
   چون این علائم شبیه به علائم بارداری فنچ هست

 12. سلام یه فنچ ماده دارم که دو روزه برعکس میوفته کف قفس انگار که مرده باشه اما زندس و بعد بلند میشه به سختی خودشو میرسونه به دونه ها و بعد دوباره برعکس میوفته ، پرواز هم نمیکنه
  انگار که سرگیجه داشته باشه و خیلی بی حاله
  چکار کنم براش؟ چه دارویی بهش بدم؟

  1. سلام دوست عزیز
   غذا بهش چی میدی؟
   تغییر رنگ فضله داره؟
   دو قطره سرکه سیب طبیعی بریز تو آب بده بخوره
   و براش مولتی ویتامین بخر

   1. سلام ممنونم
    ارزن
    تغییر رنگ نداشته
    امروز بیشتر بهش دقت کردم احساس کردم یکی از پاهاش درد میکنه انگاری فلج شده باشه و به همین خاطره که خودشو برعکس می کنه چون پاش درد می کنه.
    و پر هاش یه جوری شدن انگار خیس بشه و بچسبن به هم

    1. سلام خواهش میکنم
     زیر پاشو بررسی کن ببین میخچه نداره؟
     باید براش کلسیم هم بذاری
     چیزی ریخته رو پرهاش؟

   2. سلام من فنچ مادم زیر شکمش مقعدش زرد شده و پف کرده لطفا بگین چشه؟

    1. سلام دوست عزیز
     قفسش آلودس
     به نظافت قفس توجه نمیکنی؟
     جفت داره که امکان تخم داشت رو داشته باشه؟

     1. سلام
      من چندتا جوجه گرفتم از فنچ هام ، یکی از جوجه ها نوکش انگار یه زائده ناخنی مانند از یک طرفش در اومده و همین باعث شده نوکش کج باشه ، اما غذا وآب میتونه بخوره وتحرکشم خوبه ،راهنمائی میکنی که کاری باید بکنم ؟ یا خودش درست میشه ممنون

      1. سلام دوست عزیز
       حتما ببرش دامپزشک تا اصلاح منقار صورت بگیره
       اینطوری به مرور دیگه نمیتونه غذا بخوره و تلف میشه

   3. سلام فنچ من هم نر و هم ماده خاک میخورن دلیلش چیه بجای خاک بازی خاک رو میخورن .زرر داره یا خوبه

    1. سلام دوست عزیز
     اینا جیره نامناسبی دارن و چون املاح مورد نیاز بدنیشون نظیر کلسیم و… تامین نمیشه
     به خاک خوردن رو میارن
     براشون جیره مخصوص تهیه کن
     مولتی ویتامین برای تقویتشون بده
     تو قفس کف دریا بذار

 13. سلام.من الان یروزه ی جفت فنچ گرفتم بعد همش میرن تو لونشون و بیرون نمیان.باید چیکار کنم؟!

  1. سلام دوست عزیز
   فعلا یکروزه گرفتی و این رفتار عادی هست باید اجازه بدی به شما و محیط جدید عادت کنه

  1. سلام دوست عزیز
   باید از نزدیک معاینه بشه
   اینکه عفونت و التهاب داره یا نه؟
   با چیزی برخورد نکرده؟
   علائمی از بیماری نداره؟
   مثل تغییر رنگ در فضله بی حالی و بی اشتهایی

 14. سلام فنچم نره ۲ سال دارمش سال پیش بچه دار بچه دار شد اما بچه هاش و جفتش مردن
  الان ۱ ساله براش جفت گرفتم میشینه روی زمین گوشه قفس سرش رو تو پراش می کنه اکثر وقت ها . پرواز هم که اصلا نمی کنه پر های زیر بدنش می ریزه با جفتش توی لونه می ره شبا . اصلا سرحال نیست غذا هم زیاد نمی خوره زمان زیادی هم هست که اینطوری شده لطفا کمکم کنید خواهش کنید آقای کارشناس

  1. سلام دوست عزیز
   به احتمال زیاد فنچتون افسردگی گرفته
   و باید افسردگیش درمان بشه
   طی این مدتی که جوجه و جفتش مرد باهاش وقت میگذروندین؟

 15. سلام من یک جفت فنچ داشتم یک جفت فنچ دیگر راهم کنارشان گذاشتم .
  مادهی یک جفت لانهی آن یکی جفت را می خواست برای همین با ماده دیگر دعوا کرد و دو انگشت پای فنچ ماده کنده شد و چشمش نیمه باز استقفسشان را جدا کردم برایدرمان ماده فنچ چه کار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   باید جدا کنید ازهم اینها سازگاری ندارن و ممکنه آسیب جدی بهش وارد کنه

  2. سلام امکان قرار دادن دو جفت در یک قفس وجود نداره اگر به این صورت میخواهید عمل کنید باید فضای بیشتری در اختیار فنج ها قرار بدید

 16. سلام ببخشید فنچ ماده امروز دیدم یه گوشه کز کرده و هی میخواد بخوابه پف کرده و چاق شده شکمش انگار باد داره تازه تخم گذاشتن و جفت شدن بعدش نمیدونم چرا اینطور شد لطفا کمک کنید

 17. سلام من چندتا فنچ دارم که یک جفتش ۴ تا جوجه دارن دوتا از جوجه ها یکی از چشماشون یک لایه کپکی شکل دارن که تقریبا کرم رنگ مشکل کجاست . جاشون برای ۴ تا جوجه مناسب نیست ممکنه پی پی کرده باشن رو هم یا بیماری خاصی؟

  1. سلام دوست عزیز
   نه ربطی به پی پی کردن روی همدیگه نداره
   ممکنه مشکلی در ناحیه چشمشون به وجود اومده باشه و چون من از نزدیک ندیدم نمیتونم تشخیص دقیق داشته باشم

 18. سلام
  پاهای فنچ نر من خشک شده و بیحال و کم اشتها و یک گوشه نشسته و زیاد سر حال نیست و تعادل در نشستن نداره چکار کنم
  فنچ ماده من باهایش خشک شده و تعادل در نشستن نداره چکار کنم
  سریع جواب بدید

  1. برای پاسخ سریع به دامپزشک مراجعه کنید.
   غذاشون چی بوده ؟

   1. سلام.یک هفته هست یک جفت فنچ سرحال با سه بچه گرفتم.به بچه هاشون خوب رسیدگی میکنن.
    سه روزه خودشون و بچه هاشون که هنوز بالغ نشدن بدنشون رو میخوارونن
    دقت کردم یه موجودات فوقالعاده ریزی توی قفسشون در رفت و آمدن.
    بفرمایید باید دقیقا چه کارهایی انجام بدم؟
    و لوازم رو با چی ضد عفونی کنم؟
    میترسم لونه بچه هاشون رو تعویض کنم قهر کنن دیگه غذا ندن
    خیلی ممنونم🙏

  1. ببرش دامپزشک معاینه کنه
   پف کردن تقریبا تو همه ی بیماری ها وجود داره

   1. سلام خوب هستین ببخشید پاهای پرنده ی من درم و سیاه و بزرگ ‌میشن مک‌چیکار کنم‌پای فنچم خوب بشه ویا چیکار کنم فنچ های من بزن روی تخم هاش ؟

    1. سلام
     اول باید دلیل این وضعیت رو پیدا کنی ، بگرد ببین رو پاش جوشی چیزی هست ؟ فضلش عجیب هست ؟ بعد از مشخص شدن دلیل میشه درمان رو شروع کرد

   2. فنچ ماده چند روزی هست پف کرده و چرات میزنه پشت کمرش هم یکم پر ریخته ولی دونه خیلی زیاد میخوره دلیلش چیه لطفا

  1. سلام
   مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی براش بخر و بده بخوره

 19. سلام و خسته نباشید ببخشید من جوجه فنچم زیر نوکش خونیه چرا اونجوری وسرحال هم هست

  1. اگر با پرنده های دیگه دعوا میکنه حتما جداش کن
   احتمال درگیری هست

   1. احتمالا بامبل فوت هستش شاید هم میخچه
    مقاله درمان بامبل فوت رو بخون

 20. با سلام و خسته نباشید خدمتتون و تشکر از مطالب فوق العادتون
  یک سوال دارم که داخل سوال ها هم بود اما جواب نگرفتم
  من دو تا گلدین فنچ دارم که کاملا سالم هستن فقط بعضی شب ها حدود ۳ تا ۵ صبح یکهو شروع به بال زدن و پریدن می کنن طوری که از صداشون بیدار میشم و چراغ رو روشن میکنم بعد آروم میشن
  تو جواب قبلی گفته بودین نور یهویی دیدن اما جایی که هستن هیچ نوری یا صدایی نمیوفته بهشون
  ممنون از راهنماییتون

  1. سلام این کار معمولا به دلیل ترسیدن اتفاق میفته . توصیه میکنم یه نور کمی براشون بذارید مثل چراغ خواب .

 21. سلام فنچ ماده من دوبار تا مرز مرگ رفت حالش خوبه یهو میوفته میلرزه پف میکنه بی حال میشه نشون دادم‌گفتن سرماخوردگیه هفته بعد دوباره اینجوری شد باید چیکار کنم ایا از نره جداش کنم؟

  1. سلام مشخص نیست بیماریش چیه . غذاشون چیه ؟ فضلش سبز رنگه ؟ بهتره جدا باشن

 22. سلام من یه جفت فنچ دارم . فنچ ماده و نر، ۳ سانت از پرهای کمرشون ریخته.
  ماده هم ۱ سانت از گردنش. خوب پرواز میکنن و پر جنب و جوشن،تغذیه هم یه روز در میون ویتامینAD3 میریزم تو ابشون. ابشونم صب به صب عوض میکنم. غذا ارزن و تخم مرغ و هویج رنده شده میخورن.که هویج و تخم مرغ رو هفته ای دوبار میدم.مدفوعشونم نه خیلی ابکی و نه خیلی سفته میشه گفت معمولیه.تازه ماده پرهای دم نر رو میکشه . نر هم فرار میکنه و سر ماده رو بانوکش تمیز میکنه. ۵ ماهشونه . تو لونه هم نمیرن. چن تا چوب کوچیک و کاغذ خورده شده ریختم کف قفس،اما لونه نمیسازن چرا؟

  خیلی هم خودشونو با نوک و پا میخارونن بالا شو دیدم انگل هم نداشتن

  1. سلام
   مشکلی نیست بزار همین فرمون برن جلو بزودی زمان جفتگیریشون هم خواهد شد

  2. سلام من ۱۵تا فنچ دارم هم بنگال هم زبرا
   فنچای زبرام حدود ۹تاش شکمشون باد کرده اول زرد بود شکمش چربی بود که ولش کردم تو اتاق انقد پروندمشون که چربی اب شدشکمشون دیگه زرد نیست جز دوتا ولی هنوز شکمش باد داره سرکه سیب هم دادم بهشون ولی درست نشودن چیکار کنم خوبشن

   1. سلام دوست عزیز
    بهترین راهکار استفاده از سرکه سیب هست
    برای سایر درمان ها باید مراجعه کنی به دامپزشک

 23. سلام ۱فنچ دارم پرهای کمرشون هم ماده هم نر ریخته پر تحرکن و فضلشون نه ابکی و نه خیلی سفت اب و دون هم میخورن یه بارم تخم گذاری کردن ایا مریضن؟

 24. سلام
  من فنچ ماده ام بعضی وقتی ها پاهاش خم میخوره و کامل سینه اش به میله میخوره
  ولی فنچ های دیگه ام اون طوری نیستند دلیلش چیه؟
  بعضی اوقات هم بی حاله

  1. سلام بدن معاینه نمیشه گفت بهتره به دامپزشک مرجعه کنید تا از نزدیک بررسی بشه

 25. سلام لطفا جواب بدید فنچ من پرهاش میریزه و آب که میخوره دهانش را کمی باز می‌گذارد و بعضی وقت ها از دهنش چرک میاد بیرون خواهش بگید چه دارویی بدم

  1. سلام
   خوب اینو باید سریعا ببری پیش دامپزشکی ، تو نت دنبال درمان نباش ، نت زمان زیادی طول میکشه تا درمان رو بهت بده
   استفاده از انتی بیوتیک ها مثل قرص تتراسایکلین ۲۵۰ به اندازه یک چهارم قرص در هر ۱۲ ساعت به مدت ۳ روز میتونه موثر باشه

 26. سلام یه جفت فنچ دارم احساس میکنم از وقتی گرفتم چاق شدن نره گاهی اوقات چشماشو میبنده یا نیمه باز میکنه البته کم پیش میاد بعضی وقتام پف میکنن مخصوصا نره.بعد این فنچ نر بیشتر از کف قفس غذا میخوره و زیاد علاقه ای نداره از دانخوری غذا بخوره فقط میره بهش نوک میزنه آب هم خیلی زیاد میخوره فضله هاشونم آبکیه یه لونه پلاستیکی دارن اصلا نمیرن توش فقط شب ها باهم روش میخوابن چندباری شده همدیگرو نوک بزنن ماده هه بیشتر چشم نر رو نوک میزنه راستی هیچ تلاشی هم برای لونه ساختن نمیکنن و حس میکنم دارن پرخوری میکنن غذاشون فعلا فقط ارزنه و اب. اصلا شک دارم که اینا جفت شدن یا نه؟بیمارن یا نه؟کمک کنید

  راستی خیلییی زیاد پیش میاد که اینا خودشونو بخارونن و پرهاشونو از بدنشون فاصله بدن یا به پر و بال های خودشون نوک‌بزنن از این کارا زیاد میکنن این نشانه بیماریه؟

  1. سلام . غذاشون کافی نیست براشون. باید براشون ۷ تخم، کلسیم، مولتی ویتامین، سفیده تخم مرغ آب پز ، هویج اپز و سبزیجات هم تهیه کنید. توی ابخوریشون ۵ قطره سرکه سیب طبیعی بریزید ببینید تغییری میکنن یا خیر

 27. سلام وقتتون بخیر، خسته نباشید، من چند روز پیش روی زمین یه فنج سفید پیدا کردم و چون بی جون بود دلم نمیومد ولش کنم و آوردمش خونه اولش هیچ حرکتی نمیکرد بعد یه دفعه سرحال شد اما متاسفانه یکی از چشم هاش ورم داره و قرمزه و پرهای دور چشمش ریخته و چشمش هم دیدش کم شده چون موقع غذا خوردن با چشم سالمش نگاه میکنه، از طرفی نوکش هم کج شده ولی غذا می خوره، مورد دیگه اینکه چند تا از پرهای دمش هم کنده شده البته جدیدا وقتی روی چوب میشینه و سرش رو بین پرهاش قایم میکنه انگار پرهای پشتش کنده هست چون هم کم حجم هست و هم اینکه انگار قرمزی کمرش پیداست، همش هم خودش رو پف میکنه و مدفوعش هم سبز رنگ هست. اگر محبت کنید و بگین براش چیکار کنم ممنون میشم چون اصلا دوست ندارم حالا که خواستم بهش کمک کنم بمیره. خیلی ازتون ممنونم.

  1. سلام روی چشمش پماد تتراسایکلین بزنید . براش مولتی ویتامین ، مکمل کلسیم و پروبیوتیک از داروخانه دامپزشکی بخرید . ظرف آب ولرم بذارید آب تنی کنه .
   توصیه میکنم به دامپزشک مراجعه کنید تا از نزدیک معاینه بشه

 28. سلام من یه جفت فنج گلدین خریدم یکیش موهای سرس نزدیک لپش افتاده و صداش با دیگر فنچا فرق داره حالت گرفتگی صدا داره دلیل چیه ودومی به عنوان نر که گرفتم ولی من تو شک افتادم چون نمیخونه فقط جیک جیک میکنه لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام مقاله رو بخونید اگر موردی بوود مجدد کامنت بذارید

 29. سلام من یه عدد فنج گلدین دارم الان حدود یکسال هست ؛ چندماهی است حدود ساعت ۵ صبح به شدت شروع بال وپر زدن میکنه توی قفسش واین طرف واون طرف میره؛لامپ رو که روشن میکنم آروم میشه – چکار باید انجام بدم

  1. سلام
   یه لامپ شب خواب کنار اتاق بزار روشن باشه
   به امکان زیاد نور یهویی دیده و ترسیده

 30. دورود فنچ من پرهاش خیلی نا مرطب شده انگار همیشه خیس شده یا زیر بارون بوده در صورتی که اثلا خیس نیست و دو انگشت پاش قطع شده ولی اشتها داره و غذا میخوره لطفاً بگید چه دارویی باید بهش بدم ممنون

  1. سلام مقاله رو بخونید . تغذیش چیه ؟ فضلش چجوریه ؟ به خاطر تغذیه بد این اتفاق افتاده
   مولتی ویتامین سنگ مینرال مکمل کلسیم و دان مرغوب براش تهیه کنید

   1. سلام فنچ من دور چشمش قهوه‌ای شده و بعضی وقت ها بازش می کنه بعضی وقت ها هم نه چیکار کنم

    1. سلام دوست عزیز
     ببین ورم کرده یا التهاب داره؟
     عفونت چی؟
     با چیزی بهش ضربه نخورده که؟

 31. سلام وقت بخیر من حدود ۱۰تا فنچ دارم ک ۵ هاشون جوجه ۱ ماهه هستن گاز خوراک پزی روشن کردم گرم بشن چشمانم نمیبینه کلا بسته شده مشکل از چیه؟

  1. سلام
   مهم نیست گاز خوراک پزی روشن کردید یا نه ، مهم اینه که محیط رو بتونه گرم کنه
   از سویی بستن چشم هم فقط مشکل از سرما نیست
   باید فضله و .. بررسی بشه

 32. س خسته نباشید ببخشید من یه جفت فنج دارم امادوسه رو میشه که فنج ماده هم کم غذا میخوره هم فضولاتش رنگی وابکیه پرخاش پف کرده کلاهمه ی قسمت بدنشوپف کرده ویکسره به این طرف وان طرف میخوره آروم وقرارنداره ویکسره جیک جیک میکنه

  1. سلام تغذیشون چیه ؟ لونه براشون گذاشتین ؟ به احتمالا بالا میخواد تخم بذاره . کلسیم بهشون میدین ؟ کف دریا تو قفسشون هست ؟

    1. سلام دوست عزیز
     غذا بهش چی میدی؟
     تغییر رنگ فضله داره؟
     تقویتش میکردی؟

    2. سلام دوست عزیز
     غذا چی بهش میدی؟
     تغییر رنگ فضله داره؟
     تقویتش میکردی؟

 33. سلام من یک جفت فنچ دارم ولی متاسفانه فنچ ماده تو لانه مرده چیکار کنم

 34. سلام من یه جفت فنچ دارم فنچ ماده خیلی سره حال بود براشون یدونه اورنی بردی کر خریدم تو ابشون ریختم بعد ۲ روز ماده زیر دمش رنگ مدفوع گرفته و پف کرده کف قفس چشم بسته افتادع و به ندرت پرواز میکنه

  1. سلام
   دیگه از اون نده
   بدون مشورت دامپزشک همچین چیزایی نده و اگه هم مشورت کردی پرنده رو ببر پیش همون دامپزشک

 35. سلام وقت بخیر من فنچ مادم حدودا یکی دو روزه پف کرده غذاشو میخوره اما خیلی پف کرده تحرکشم خوبه

  1. سلام
   پست رو بخون نشانه هارو دقیق بررسی کن
   اینی که شما میگی تو همه ی پرنده های بیمار هست ولی نمیشه با اینا تشخیص بیماری رو داد

   1. آخه چن روزه حس میکنم پف کرده فقط همین اما همع چیش دیگ اوکیه بعد فک میکنم دمه غروب و شب بیشتر میشه پفش
    و اینکه جدیدا زیاد میرن داخله لونه این علتش چیه

    1. مطمئنی هوا سرد نمیشه در اون تایم ؟ پف بیماری با پف سرما فرق داره ، تو پف بیماری پرنده سعی میکنه سرشو ببره تو بندش و بیحاله

     1. سلام نه دمای خونه خوبه ولی از همون موقع حس میکنم باد کرده
      بعد اینکه حدودا چهار رو پیش تخم گذاشته بود فقط هم ۱ دونه گذاشته بود قبل این هم ینی ۲ هفته قبل هم یدونه گذاشته بود که اون با بی احتیاطی خودمون شکست اما این یکیو خودشون شکونده بودن و انداخته بودن داخل ظرف غذاشون دلیلش چیه
      آیا خودشون اینکارو کردن یا؟؟
      واینکه چرا اینقدر کم تخم میذاره

      1. اره ممکنه به خاطر ناامن حس کردن محیط اینکارو بکنه
       تخم گذاری کم میتونه از تغذیه و همینطور از محیط پر استرس باشه
       نژادشون هم میتونه در این مورد تاثیر گذار باشه

   2. بعد بیشتر حس میکنم از ناحیه گردن زیره گردن و زیره شکم و یک مقدارم کمرش باد کرده
    من چن جا هم دیدم اما نمیتونم تشخیص بدم واقعا بیماره یانه
    چون یه جا نوشته بود دادنه دانه های پرچربی من اونسری بادوم سنگی دادم ی مقدار از حد بیشتر از اون موقع حس کردم باد کرده
    عواملش اینا میتونه باشه؟
    چاقی.ورم روده.

    1. دانه های چربی ممکنه ایجاد تورم کنن ولی تورم اونها ابکی نیست ، یعنی زیر تورم آب جمع نمیشه ! چک کن ببین سفته یا آبکی ه؟

 36. سلام من یک هفته‌ای هست یک جفت فنچ خریدم ۲ روزه که فنچ ماده روی کمرش نزدیک به دمش پرهاش ریختن و یک دونه مثل جوش چرکی روی بدنش هست چیکار باید بکنم؟

 37. سلام. یک ماهی هست که یک جفت جفت خریدم و براشون لونه اماده گذاشتم ولی اصلا داخل لونه نمیرن. علتش چی هست و راهکارش چیه؟

 38. سلام ببخشید من دارم یک جوجه فنچ بزرگ میکنم ولی از دیروز که غذا نمیخوره و بدنش بی جون شده چیکار کنم؟؟؟؟

 39. سلام
  فنچ ماده من نمیتونه درست تخم کنه
  یعتی هربار تخم میزاره داخل شکمش گیر میکنه
  بردم دامپزشک گفت بخاطر کمبود کلسیم هستش
  هم قطره برای رفع کمبود کلسیم گرفتم هم قطره مولتی ویتامین
  حتی کف دریا فشرده هم داخل قفسشون دارن
  هفته ای یک بار هم بهشون تخم مرغ و یا سیب زمینی آب پز شده میدم
  بازم تخم گیر میکنه تو شکمش
  موهای سرش و دمش هم ریخته
  و اینکه امشب دیدم بی تحرکه باز تخم گیر کرده بود
  کمکش کردم تخم رو خارج کردم
  الان مقعدش زده بیرون جمع نمیشه
  چیکارش کنم این خوب بشه؟؟

  1. سلام
   باید از درمان های تخصصی استفاده بشه
   بهتره دامپزشک رو تغییر بدید و ببرید پیش یک دامپزشک حیوانات خانگی باتجربه ، بعد از عکس برداری میتونه نظرش رو بگه

 40. سلام دو ماهی هست یه جفت فنچ خریدم تازگی ها جفت ماده تمرکز پرواز نداره میخوره زمین و دل میزنه دلیلش چیه ممنون میشم جواب بدین.

  1. سلام
   بیمار هست ولی دلیلش رو نمیشه گفت باید معاینه بشه ، فضله ، شرایط محیط ، تغذیه بررسی بشه بعد

 41. سلام فنچ من از بعد از ظهر کف قفس افتاده چشماش هم بسته است چکار کنم

  1. سلام
   خوب عزیز دنبال درمان تو نت نباش این داره جون میده
   ببرش پرنده فروش یا دامپزشک معاینش کنه

 42. من جوجه فنچ دارم اولاش حالشخیلی خوب بود ولی چند روزی هست که از پای راست لنگه و بی حآل و چشماش بسته و هیچ تحرکی نداره و تعادل هم نداره
  فقط خوابه

  1. شرایط نگهداری و تغذیش رو توضیح بدین . میله زیر پاشو از چه جنسیه ؟ فضلش چجوریه ؟

  1. حتما از بقیه پرنده ها جدا کن و برای درمان به دامپزشک پرنده های زینتی ببرش
   محیطش رو گرم نگه دار و مولتی ویتامین بده

   1. سلام خسته نباشید ببخشید من یه جفت فنچ گلدین خریدم الان نک ماده کجه ایا مشکلی هست ؟دونه هم قشنگ میخوره ممنون میشم جواب بدید

    1. سلام
     وقتی گرفتی کج بود ؟ خوب چرا کج رو گرفتی ؟
     اول بهتره به دامپزشک نشون بدی ، ممکنه بزرگ شده باشه نیاز به کوتاه شدن یا بررسی داشته باشه
     بعد تغذیش باید کلیسیم داشته باشه ، کف دریا بهش بده مثلا ، بعد مولتی ویتامین هم بهش بده
     یک کنده چوب هم داخل قفس بزار اگه دلش خواست بهش نوک بزنه !

     1. سلام
      ببر دامپزشک حیوانات خانگی
      بستگی به میزان شکستگی داره ولی سریع ببر پیش دامپزشک اوکیش میکنه

 43. سلام
  فنچ من امروز صبح بهش تخم مرغ همراه با پوسته بهش دادم شب دیدم نر حالش خوبه ولی ماده که تو لانه اش ۸ تا تخم داره دیدم کف قفس نشسته و نمیتونه پرواز کنه میپره میوفته زیر شکمش هم یکمی با شده

  1. تخم داخل شکمش گیر کرده به احتمال زیاد
   حتما برای خارج سازی تخم به دامپزشک پرنده های زینتی یا یک پرورش دهنده معتبر مراجعه کنید.

 44. سلام دوجفت فنج گرفتم دوتا لونه ام گذاشتم براشون نمیدونم چرا هرچهارتا میرن داخل ی لونه امروزم دوتاشون خفه شدن داخل لونه.علتش چیه؟

  1. علتش دعواست
   حتما اون یکی لانه ها مناسب نیستن
   برای هر جفت یدونه لانه کافیه

 45. سلام خسته نباشید یکی از جوجه فنچام که تازه از تخم در اومده بود الان دو هفته میگذره که از لونه بیرون اومده ولی روی سرش خالی هست دلیلش چیه؟

   1. برای درمان به دامپزشک پرنده های زینتی یا یک پرورش دهنده باتجربه فنچ مراجعه کنید

    1. سلام من یک جفت فنچ دارم ماده یک فنچ زبرا و نر زبرای سفید مدفوع ابکی دارند علتش چیه

      1. منم همین مشکل دارم فنچم بدون ارزن هیچ چیز دبگه ای نمیخوره
       اب هم زیاد میخوره مدعمفوعشم ابکیه و اینکه سرحاله ولی گاهی مدفوعش تیره یا سبز میشه تو ابش سرکه سیب بریزم کمی ؟

      2. سرکه سیب خوبه ولی شرایط رو چنان که انتظار داری تغییر نخواهد داد
       پیشنهاد من استفاده از مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی + کف دریا برای این پرنده هست

 46. سلام فنچ رو در خانه ازاد کرده بودیم برای تمیز کردن قفس موقع گرفتنشون یکی از آنها به سرعت پرواز کرد و خورد به مهتابی و افتاد رو مبل به پرندگان زینتی مراجعه کردیم گفتند بال و پا سالمه فقط شوکه شده چیزیش نیست دلم میسوزه خیلی شل شده و بی جون هست یکم راه میره یهو کج میشه دوباره صاف ارتفاع سی سانت پرواز میکنه بالاتر نمیره فعلا کف قفس براش دونه گذاشتیم تاچند رو تو شوک میمونه اگه ممکنه راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سلام بله اگر آسیب و شکستگی نداره این کز کردنش به خاطر شوکه بودنشه
   غذاش چیه ؟ تقویتش کنید براش مولتی ویتامین هم تهیه کنید زیاد به قفسش سر نزنید محیط رو اروم نگه دارید

  1. به دامپزشک پرنده های زینتی نشونش بده تا تلف نشده

   1. سلام
    فنچ من امروز صبح بهش تخم مرغ همراه با پوسته بهش دادم شب دیدم نر حالش خوبه ولی ماده که تو لانه اش ۸ تا تخم داره دیدم کف قفس نشسته و نمیتونه پرواز کنه میپره میوفته زیر شکمش هم یکمی با شده

    1. سلام
     تخم گیر کرده
     سریعا ببرش دامپزشک حیوانات خانگی یا پرنده فروش تا تخم رو دربیاره

  1. سلام
   سریعا ببرش دامپزشک حیوانات خانگی
   هزاران دلیل میتونه داشته باشه
   تغذیه ، سرماخوردگی، وجود گردوخاک در محیط، گیرکردن تخم در شکم و …

 47. سلام خسته نباشید ببخشید من یک فنچ گلدین دارم پشت گردنش باد کرده علتش چیه؟؟؟؟

 48. سلام من گلدین جفتی دارم امروز ماده تخم گذاشته داخل لونه نزاشته کف قفس گذاشتی انگار خیلی ضعیف شده پراش اویزون شده ریز ملرزه اگه میشه راهنمای کنید

  1. محیط رو گرم کن و حتما بهش تغذیه کافی و مولتی ویتامین و داروی مکمل بده
   براش لانه بذار و داخل لانه رو با پوشال نرم پر کن
   در محل نگهداری حتما بخاری باشه

 49. سلام فنچ های من جفت هستند ولی چند روز یه انگشت های موهاشون سیاه شده و یکی یکی داره می افته میشه بگید راه درمانش چیه؟؟

 50. سلام تقریبا یک هفته پیش ی جفت فنچ گرفتم که فردای همون رو نرش لونه رو درست کردولی الان دو روزه ماده از ساعت ۴تا۵بعدازظهر میره تو لونه و میاد بیرون میخواد تخم بزاره یا مشکل داره؟

  1. لطفا به دامپزشک پرنده های زینتی یا بومی مراجعه فرمایید دوست عزیز

 51. سلام ببخشید فنچ های من یک هفته پیش هر روزیه دونه تخم گذاشتن شد۴تا و یک روز رو تخمها خوابیدن بعد فرداش موقع تغذیه که از لونه خارج شده بود پای فنچ نر رو تاب گیر کرد و بال بال زدن فوری رفتم درش آوردن از اون موقع سه روزه رو تخم ها نمیشینن الان دیدم روی تخم ها رو با نخ و پنبه پوشوندن چون هنوز۱۵روز تموم نشده امکان داره تبدیل به جوجه بشن؟پس جرا تخمها رو پوشوندن؟

  1. اگه روی تخم ها نخوابن به جوجه تبدیل نمیشه
   حتما محیط رو گرم کن تا جنین زنده بمونه

 52. سلام من ی جفت فنچ دارم که الان تقریبا چهار ماهه هستن ولی تخم نذاشتن بعضی موقع ها هم پف می‌کنن و آواز میخونن ولی تو لک نمیرن دهن فنچ ها هم بعضی موقع ها باز میشه آب هم میخورم مشکلی هست؟

  1. سلام
   باید در مورد شرایط نگهداری توضیح بدی
   اونچه که مشخصه اینه که بیمار هستن
   حالا یا سرما خوردن یا اینکه محیط نگهداری مناسب نیست غذا مناسب نیست و …

   1. دمای خونه ۲۲درجه رطوبت همیشه تنظیمه توی خونه نگه میدارم غذاشونم ارزن ریزه هفته ای ۲بارهم تقویتی میدم بهشون
    اسم تقویتی AD3E

    1. از پلت مخصوص فنچ استفاده کن
     فقط ارزن کافی نیست

 53. فنچ من روی کمرش ی چیز قده مانند در اومده
  باید چی کار ش کنم

 54. سلام فنچ من دوروز باد کرده و همش تو لونه است
  دلیل باد کردن چیه

  1. احتمالا تخم داخل شکمش گیر کرده
   برای بیرون اوردن تخم به دامپزشک یا پرورش دهنده پرنده های زینتی مراجعه بشه

  1. یا تغذیه کافی ندارن، یا محیط شون اروم نیست
   شاید هم لانه مناسبی ندارن

 55. سلام من فنچ هایم ۲ماه بالق ولی تخم نمی کنن. باید چیکار کنم

 56. فنچ ماده ام توداخل ظرف غذاتخم کرده بودمن تخمش رو برداشتم گذاشتم داخل لونه وتخم هاشوهم مرتب کردم بداون فنچ ماده اصلا نمیره داخل لونه بیرون میخابه نره ولی رفته روتخم خابیده خیلی نگرانم😔😔😔

  1. حتما داخل لانه رو با پوشال نرم و کاه پر کن و جای لانه و ظرف غذا رو عوض کن

 57. بیرون بودم اومدم دیدم فنچ نرم مرده و فنچ ماده کنارشه
  از قفس اوردمش بیرون حال پرواز نداشت
  ابشو عوض کردم جاشو تمیز کردم
  چسکار باید بکنم خوب بشه؟

  1. اول باید بدونی این مشکل از چی هست اخه ! ببین سرد شده محیطش یا چی
   فضلش رو چک کن شاید مصموم شده

  2. به نظرم باید یدونه نر بخری چون اگه ماده باشه فقط غصه میخوره و افسرده میشه و میمیره حتما باید جفت باشه

 58. سلام من جوجه فنچ هام که هنوز پر درنیوردن چشماشون خیلی ورم کرده نمیتونن ببینن اصلا چشمشون مشخص نیست. تو هر لونه دوتا سه تا چشمشون کوره

 59. سلام خسته نباشید فنچ های من اب رو میبرن میریزن داخل ظرف غذاشون علتش چیه …ممنونم

  1. احتمالا بالش شکسته باشه
   به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی یا یک پرورش دهنده پرنده های زینتی ببرش تا اتل بندی کنه

 60. سلام من یه جفت فنچ داشتم که متاسفانه فنچ نر فرار کرد رفت . برای ماده فنچ نر گرفتیم ولی اصلا جفت نمیشن‌. فنچ نر هم هی نوکشو بهم میزنه و انگار عطسه میکنه و کسل شده ولی اصلا کم اشتها نشده مشکلش چیه؟

  1. اگر بی حال و اسهال داره حتما نشانه بیماری هستش
   حتما از فنچ ماده جدا کن تا اون رو مریض نکنه و برای تهیه انتی بیوتیک به داروخانه دامپزشکی مراجعه بشه

 61. سلام دوستم میگه فنچ ماده یک ماهه جیغ میکشه و دور دهنش خونی شده ….
  مدام هم به نر میپره و خشن

  1. نر و ماده رو از هم جدا کنه برای مدتی
   یا نر رو عوض کنه و همسنش رو بخره

 62. سلام فنچ من پف کرده از دهنش خون میاد چیکار کنم سریعتر بگید

  1. احتمال زخم یا خونریزی عفونی و هر علت دیگه ای می تونه داشته باشه
   بهتر که به دامپزشک مراجعه کنید اگر دسترسی ندارید از مشاوره دامپزشک های انلاین استفاده کنید.

 63. سلام فنچ تخم میخواد بزاره همه رو تو یه روز یا روزی یدونه

  1. معمولا هر دو سه روز یکبار یک تخم میزاره
   محیطش اروم و خلوت باشه و زیاد رفت و امد و سر و صدا نکنید.

 64. سلام فنج من امروز یدونه تخم روی زمین گذاشته و بدونه پوسته چیکار کنم تو لانه تخم بزاره!
  و فنج روزی یدونه تخم میزاره یا همه‌رو تو یه روز؟

  1. بدنش کمبود شدید کلسیم داره حتما از جیره غذایی مخصوص فنچ تخم گذار استفاده کن
   پودر پوسته تخم مرغ ، مکمل کلسیم و کلم و … بده تا کلسیم بدنش تامین بشه

 65. سلام خسته نباشید فنچ نر چنددوهفته است حال نداره غدا کم میخوره .نمیخونه .همش می‌خوابه وبه جفتش کمک نمیکنه به جوجه غذا بدن از چند نفرپرسیدم گفتن هیچ چیزش نیست سالمه براش تترا ۲۵۰ با مولای ویتامین گرفتم ولی بهتر نشده چیکارکنن

  1. به دامپزشک مراجعه کن تا انتی بیوتیک های لازم رو تجویز کنه

 66. سلام فنج من دو سه هفته میر توخونه ولی تخم نمیزاره خاشون گرد کردن

 67. سلام .
  فنچ ماده من فکر کنم از دیروز شروع به درست کردن تخم درون خودش کرده چون پوف می‌کنه و خیلی کم اینور اونور میپره .ولی الان دیدم موی دور چشم هاش یکمی ریخته و اون چشمش رو می‌بنده و فنی هم میخواد باز کنه اون چشمش رو با پاهاش میزنه الان چیکار کنم دستم هم بگیرم میترسم تخم خاش بشکنه

  1. پرنده شما بدلیل ابتلا پرندتون به عفونت قارچی یا میکروبی و البته در مراحل اولیه هست ، که اغلب بدلیل آلودگی محیط مخصوصا آلودگی چوبهای نشیمنگاه و میله های قفس و مهمتر از همه آلودگی پاهای پرندتون بدلیل تماس بیشتر با آلودگی و خاراندن اطراف چشم و خود چشم و خاراندان این نقاط بوسیله چوب نشیمنگاه و محیط آلوده و … ایجاد میشه . براش پماد تتراساکلین چشمی تهیه کنید و بزنید

 68. سلام الان چند روزه فنچم تخم میزاره نر هروقت میره رو تخم ۳ ۴ دقیقه میشینه ماد میاد رو نشیمنگاه بالایی یعنی رو به رو لونه نر میوفته دنبالش سر اون چند دقیقه ای هواسش از تخما پرت میشه نمیشینه ماده که کلا نمیشینه نر هم ظهر میشینه هم صبح هم شب ولی نه خیلی زیاد نه خیلی کم تخم خراب نمیشه ؟

  1. به آبشون روزی یک بار اندازه یک قاشق چایخوری عرق کاسنی اضافه کنید.

 69. سلام
  فنچ من س تا تخم گذاشت هر سه تاشون هم جوجه شد امروز درشون آوردم خونشونو تمیز کنم حالشون خوب بود الان چند ساعت گذشته رفتم نگاشون کردم میبینم یکیشون نزدیک گلوش باد کرده یعنی مریض شده؟؟؟

 70. سلام من سه باره که فنچام جوجه میارن همشون ماده میشن نزدیک ۸تا جوجه ماده شدن ..فکر میکنم خودم شاید پر ریزی بکنن بعد جنسیت معلوم میشه درست فکر میکنم یا نه؟؟

 71. سلام الان بعد ۷ ۸ روز فنچم اولین تخم رو گذاشت نر قشنگ صبح تا شب رو تخمه ماده هم همش درحال دون خوردن آب خوردن بد یه سوال داشتم مادم دوره باسنش سفید شده بد پاهاش باز تر شده انگاری هم باز تخم داره بال هاش میلرزه نمیدونم چرا ولی قشنگ دوتایی یه نیم ساعت ماده رو تخم یکی‌دو ساعت نر رو تخم اینکه بال هاش میلرزه اینجوریه روزا قبل اینجوری نبود تا تخم گذاشت اینجوری شد

  1. هر یک یا دو روز یک بار تخم خواهد گذاشت و بعد آخرین تخم میره تو لونه میخوابه رو تخم ها

   1. فقط این که بالش ملیرزه باد کرده بخاطر این تخمه دیگه دروسته؟

 72. سلام من یه جفت فنچ داشتم نزدیک ۵ ماه قشنگ جفت خورده بودن نرو مادگی هم مطمعن بودم جفت گیری هم میکردن ولی خبری از تخم نبود تا ۵ ماه آخر به یکی پیام دادم گفت مادت حتما پیر هست تخم نمیزارن مجبور شدم عوض کنم ماده رو الان نزدیک ۳ روزه عوض کردم نر ماده رو میزنه تو لونه هم نمیره ماده عادی هست
  نر ولی تو لونه میره نظر شما چیه میخام تا ۳ ۴ هفته صبر کنم اگه ماده رو قبول نداشت نره عوض کنم حالا میخام ببینم شما چی میگید

  1. وقتی که پرنده جدیدی رو به قفس اضافه میکنید. مثل اینه که شما یه خونه دارید و همینطوری یه نفر میاد با شما همخونه میشه. بدون شک دعو میکنید. وقتی پرنده جدید میخرید یه مدت که معمولا میگن ۱۵ روز تو قفس جدا ولی نزدیک به هم نگهداری کنید تا پرنده ها به حضور هم عادت کنن. بعد بگذارید تو یک قفس

   1. الان نزدیک ۵ روز شده ماده یکم میره تو لونه ولی حوریه که نوبتی میرن نشده تابحال دوتاشون باهم برن تو لونه بد اینم بگم کم کم هم دیگه دارن با نوک تمیز میکنن روزا اول ماده اصن تو لونه نمیرفت الان بهتر شده دو سه باری میره بنظرتون دروست میشه کامل ؟

    1. قرار نیست همیشه هر دو تو لونه باشن اجازه بدین رفتار غریزی خودشون رو انجام بدن و روال طبیعی شون رو طی کنن

      1. سلام من فنچم هر دفعه ۳ یا ۴ تا تخم میزاره جوجه هم میشن ولی اصلا زنده نمیمون چرا

      2. یا محیط سرده ، یا غذای کافی به والدین نمیدی
       یا جوجه ها بیماری خاصی رو از والدین میگیرن
       یا والدین خودشون جوجه ها رو میکشن یا اینکه بهشون غذا نمیدن و میمیرن

 73. سلام.دوست عزیز فنچهام رو دادم دست خواهرم بعد حدودا ۴۵ روز ازش گرفتم میبینم انگشت هر ۳ انگشت جلویی پاش نیست😭😭 بنظرتون راهی داره میشه کاری براش کرد و دوم اینکه علتش چی بوده؟؟؟؟

 74. سلام من یه سوال داشتم اگه هر روز به فنچ ماکارانی یا برنج نرم بدی ضرر داره؟

 75. سلام فنچ من مدفوعش ابکی شده ی پاشم درد میکنه دومشم یکم فر شده چکار کنم تشکر

 76. سلام من یکی از فنچ هام ارزن پریده گلوش هِی گردنش رو تکون میده چیکار کنم؟؟لطفا زود جوابمو بدین🙏🏻😭

 77. سلام ببخشید فنچ های من نزدیک ۶ یا ۵ ماه است خریدند تخم‌نمیزارن چیکار کنم؟

  1. سلام. فنچ هامعمولا سریع جفت می شوند. احتمالا از یک جنس هستند.

 78. سلام من یک جفت فنچ خریدم فنچ ماده سالم بود لانه درست کردند ولی الان فقط نمیتونه پرواز کنه دلیلش چیه کف قفس افتاده پف کرده

 79. سلام وقت بخیر
  من یک جفت فنچ زیرا دارم یکیشون زیر شکمش باد کرده تعادل نداره در راه رفتن .
  چی کار کنم؟؟؟

 80. سلام وقت بخیر
  فنچ ماده من چندروزی یه بار به مدت یه روز کلا ولو میشه کف قفس جوری که آدم فک میکنه داره میمیره فرداش خوب میشه دوباره همینطور تکرار میشه.یه مدته تخمم نمیزاره

 81. سلام من یه ساله دوتا فنچ دارم ولی فکرمیکنم هردوش نر باشه چطور میشه فهمید؟

 82. سلام من دونا فنچ گلدین نروماده دارم فنچ ماده ام از وقتی خریدم شون یک صدا ی از خودش درمی اورد هی نچ نچ میکرد از کسی هم که خریدیم گفت طبیعی هستش یک هفته بود که داشتند لونه گرم میکردند میرفتن تو لونه و دوباره میومدند بیرون ولی فنچ ماده ام مرد ای مرضی واگیر دار بوده یا نه میترسم فنچ نر هم بمیره چه چوریمیشه این مریضی را درمان کرد لطفا راهنمایم کنید خیلی برای فنچ نرم نگرانم

  1. اگه علایمی داره ببریدش دامپزشکی، علایمی مثل بی حالی، بی اشتهایی، اسهال

 83. سلام من یه فنچ ماده دارم یکی از پاهاش ورم کرده وسیاه شده علت چیست

  1. اگه کف پاشه ، احتمالا از قفس و میله است
   برای درمان از پماد تتراسایکلین استفاده کن
   وگرنه ممکن شکستگی باشه بهتر که به دامپزشک پرنده های زینتی ی سر بزنی

 84. سلام وقت شما بخیر
  فنچ من چند روزی هست که پای راستش مشکل پیدا کرده یعنی پاش رو نمیتونه جمع کنه و فقط با یک پا میتونه میله یا چیزای دیگه رو بگیره و بچسبه، انگار که پای راستش بی حس و فلج شده. چیکار کنیم

  1. حتما کف پاش رو نگاه کن اگه زخمی شده باشه به کمک پماد تتراسایکلین درمان کن
   کف قفس رو با پوشال نرم بپوشون و میله نشیمن رو یک لایه روکش نرم بپیچ دورش

   1. سلام فنچ ماده من چند روزیه که حالش بده با اینکه هوا گرم نیست اما مدام دهنش بازه و بال هاش افتاده
    چطور میشه درمانش کرد؟

    1. سلام من یک جفت فنچ خریدم دو تاشم سفید هست فنچ ماده ام خیلی می خوابه یعنی چیشه تو گوگل دیدم میگه یعنی تخم داره هنوز هم توی لانه نه رفتن یک هفته هست ولی الان دیروز هم جفت گیری کردن یعنی تخم فیچ شده

     1. سلام دوست عزیز
      خواب زیاد و بیحالی نشونه های اولی بیماری هست ولی قطعی نمیشه گفت
      براش مولتی ویتامین بخر بده بخوره
      اگه تازه دیروز جفت گیری کردن احتمال تخم پیچ شدن وجود نداره
      اغلب تو این شرایط شکمشون متورم میشه و میان کف قفس میشینن

 85. من دوتا فنچ دارم بعد چند وقتی ۳ تا تخم گذاشتن بعد ۱۲ ،۱۳ روز جوجه فنچ از تخم دراومد الان نگاش کردم هیچ علائم حیاتی از خودش نداشت نمیتونم بهش دست بزنم لطفا بگید چجوری بفهمم زنده اس یا مرده

  1. اروم لمسش کنید باید متوجه ضربان قلب یا تنفس کردنش بشید

 86. سلام من چهارتا فنچ دارم که خداروشکر ۵ ساله دارمشون یکی از فنچ هام خیلی وقت پیش یکی از پاهاش ورم کرده بود و پاش رو توی پرش نگه میداشت یعنی میبرد بالا ولی خودش چندروزه خوب شد حالا یکی از فنچ های نر من اونطوری شده پاش ورم کرده یکمی هم انگار زخم شده اون هم پاش رو توی پرش نگه میداره و بعضی وقتها پاش رو نوک میزنه چند روزی هست که همینجوری هست خیلی نمیتونه راحت راه بره وقتی میخواد راه بره بالاوپایین میره ولی به اندازه آب و غذا میخوره اما به زور، یکمم بیشتر از قبل میخوابه و کمتر هم آواز میخونه، من هم شرایطم جوریه که نمیتونم پماد یا دامپزشک تهییه کنم، چیکار کنم؟ البته بعد از اینکه جاشونو تمیز کردم اینطوری شد، ماده هم داره تنها نیس

  1. یعنی به داروخانه هم دسترسی ندارید که پماد تتراسایکیلین بخرید؟
   حتما کف قفس رو با پوشال نرم بپوشون
   میله های قفس هم روکش نرم داشته باشه
   لبه های ابخوری و دانخوری هم نرم باشه که زخم نکنه

 87. من یه فنج دارم که انگشت یکی از پاهاش سیاه شده اما الان میبینم مچ پاش هم تورم کرده ویکی یکی داره

  1. حتما در کف قفس از پوشال نرم استفاده کن
   میله نشیمن رو عوض کن ، اگه ضخیم نازک تر باشه ، اگه نازکه ضخیم تر باشه
   یک لایه فوم نرم روی میله بکش
   برای درمان پای پرنده از پماد تتراسایکلین استفاده کن

   1. سلام من ی گلدین دارم نمیدونم چطور کف پاش زخم شده تمام چوبی ک روش میشینه خونی شده چکار باید کنم مشکلی براش پیش نمیاد؟

    1. حتما چوب نمشین رو با یک روکش نرم بپوشون
     کف قفس هم پوشال نرم یا پنبه بریز
     برای درمان کف پا از پماد تتراسایکلین استفاده کن تا عفونت نکنه

 88. سلام من یک جفت فنج جدیدا خریدم اصلا تو لونه شون نمیرن و الان هم فنچ ماده بی حاله و سرشو تو بالاش می کنه لطفا راه درمان بیماری واسمش را بگید

  1. حتما سردشه یا اینکه بیماره
   بهتر که اون فنچ ها رو برگردونی تا تلف نشدن

 89. سلام وقت بخیر .
  من چند ماهه یه جفت فنچ دارم . فنچ ماده تو این چند ماه تا به حال چندین بار با علائمی مواجه شده ولی بعد یکی دو روز به حالت قبل برگشته . الانم سه روزه دوباره همون علائم رو داره . چشماش نیمه بازه ، پر هاش پف کرده و نامنظم شده ، تعادل در پرواز نداره و میفته ، یه گوشه نشسته و مثل قبل سر و صدا نداره و بی حاله و گاهی اوقات به ندرت سرش رو در پر هاش فرو می بره ؛ اما اشتهاش خوبه و آب و غذا می خوره . معمولا وقتی تخم می گذاشت این حالتی می شد ولی الان فعلا خبری از تخم هم نیست . تغذیه شون هم همون آب و ارزنه ولی گاهی اوقات به ندرت یکم هویج یا جعفری یا تخم مرغ آب پز هم بهشون میدم و می خورن اما همیشگی نیست و غذای اصلیشون همون آب و ارزنه ؛ برعکس فنچ نر با این وجود کاملا سالمه و این علائم رو نداره و سر و صدا میکنه و آواز میخونه . میشه راهنمایی کنید ؟ من باید چیکار کنم ؟ ممکنه سرما خوردگی باشه ؟

  1. حتما از پرنده های سالم جدا کن تا بیماری رو به اونا انتقال نده
   مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی رو توی ابشون بریز
   آنتی بیوتیک مخصوص اونا رو از داروخانه حیوانات تهیه کن
   مکانش هم گرم باشه

   1. سلام فنچ نر من تازه خریدم پرهاش پف داره و چشماش از پف زیادش نیمه باز اکثرا گوشه گیر و اروم و نمیخونه اکثر اوقات سرش تو بدنش کرده و اب و ارزن میخوره اما نه میخونه نه تحرک خاصی داره اکثراهم خوابه آیا بیمار؟ مریضیش چیه و چیکارش کنم؟

    1. به دامپزشک پرنده های زینتی یا داروخانه حیوانات مراجعه کنید تا انتی بیوتیک لازم برای درمانش رو بدن

 90. سلام وقت بخیر من یه فنچ نر دارم چند روزیه مدفوعش خیلی زیاد و‌کمی شل شده و کمی هک لاغر تر از قبل شده . فکر کنم دچار عفونت کلیه شده. راه درمانش چیه ؟

  1. متاسفانه برای تشخیص باید ابتدا به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی مراجعه بشه

  2. سلام وقتتون بخیر
   من یه جفت فنچ بنگالی دارم که فنچ ماده نوکش ترک برداشته علتش چیه
   ممنون

 91. سلام من یه جفت فنچ کینگ لپ سیاه دارم ماده دوبار تخم گذاشت افتادن تو قفس داخل لونه نرفت….الانم ماده بی حال افتاده بالاش بازن چشاش بسته راهی هست نگهش دارم نمیره ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. احتمالا هوا گرمه برای همین بالاشو باز کرده
   محیطش رو خنک کنید و داخل لانه هم از پوشال نرم استفاده کن
   اب خنک همیشه داشته باشه

 92. فنچ من ماده هس تخم گذاشت و روی تخم نشست بعد نشستن دیدم ک یکی از پاهاش ضعیف شده موقع ایستادن پاشو کشیده می‌کنه و نمیتونه وایسه و پاش سر میره

  1. احتمالا کف پاش زخمی شده
   در مورد بیماری بامبل فوت بخون و از پماد تتراسایکیلین برای درمان استفاده کن
   اگه بهبودی پیدا نکرد به دامپزشک ببر

   1. سلام یک جفت فنچ دارم تو لونه میرن جا گرم میکنن ولی امروز دید فنچ ماده پر کله بانو ک میکنه البته بعضی مواقع کچل شده

    1. بعضا کمبود ویتامین و کلسیم باعث چنین رفتاری میشه ویا عاملی باعث استرس شده . بهتره با یک دامپزشک مجرب مشورت کنید.

 93. سلام من ی فنچ ماده دارم بعد چندوقته پاش ورم کرده و بی حاله میشه بگید علتش چیه؟

  1. احتمالا میله نشیمن خیلی بزرگ یا کوچک بوده
   یا کف قفس کثیف و پر فضله بوده
   برای همین پاش زخم شده
   مقاله درمان بامبل فوت رو بخونید

 94. سلام خدمت کارشناس . یک جفت فنچ نرگسی دارم ماده گاهی وقت ها برای چند تانیه دهنش رو باز میکنه نمیدونم من وسواسم یا مشکل داره

  1. احتمالا محیطش گرمه برای همین
   اب خنک داشته باشه همیشه
   و محیطش رو خنک کن

 95. سلام . ببخشید من ۱ هفته هست که فنچ نر و ماده برام خریدند . من فکر‌کنم نر و ماده ام جفت شده اند با توجه به اون شرایطی که مقاله ها گفته اند . من دیروز بخاطر همین یک لانه درست کردم و گذاشتم داخل قفس ، (بخاطر تخم گذاری شون) وقتی داشتم میذاشتم هردو پرواز میکردن و خودشون رو روی میله های قفس نگه میداشتن . امروز دقت کردم دیدم صدای فنچ نَرَم خش دار شده ، اما صدای ماده مثل قبل هست . ممکنه برای ترس دیروزشون باشه؟ کی خوب میشه ؟

  1. سلام . من تقریبا ۱ ماه هست که یک جفت فنچ دارم ، اما متاسفانه نر در اثر پوسیدگی نوک مرد و یک نر دیگه خریدم . با هم جفت شدند و هرشب در لانه میخوابند .
   من نگران هستم چون فکرکنم ماده هم نوکش درگیر پوسیدگی شده و احتمالا به نر هم میرسه . نمیدونم چی کار کنم 😞 منتظر هستم تخم هم بذارند اما هنوز نگذاشتند .
   لطفا راه درمان و نام بیماری رو بگید .

 96. سلام خسته نباشیدمن یک جفت فنچ کرواتی دارم .فنچ ماده م رنگش تیره شده ونزدیک یک ساله که تخم هم نزاشتن

  1. احتمال بیماری هست برای همین تخم نذاشته
   شاید هم با جفتش سازگار نیست باید بررسی بشه
   از پرورش دهنده های با تجربه فنچ و قناری هم کمک بگیرید

 97. سلام فنچ من یکسری از پر های روی سرش ریخته و لک های سفیدی روی سر وصورتش ایجاد شده دلیلیش چه میتواند باشد

  1. دقیق نمیشه گفت باید توسط دامپزشک بررسی و درمان بشه

 98. سلام
  من یه فنچ دارم که نه هویج و کاهو میخوره نه تخم مرغ فقط دونه و کرم میخوره علتش چیه؟

  1. حتما علاقه ای نداره
   می تونی از سایر میوه و سبزیجات استفاده کنی

 99. سلام جوجه فنچ من چند وقته یک طرفه پاش رو نمی تونه رو زمین بزاره و درست راه نمیره دلیلش چیه

  1. احتمالا محیطش سفته و کف پاش رو زخمی کرده
   حتما کف پاش رو نگاه کن اگه زخمی شده با پماد تتراسایکیلین و باند، درمانش کن
   وگرنه باید به دامپزشک مراجعه کنید

  1. احتمالا یا تشنه است یا گرمشه
   یا شاید هم بیماری خاصی داره
   دو مورد بالا رو برطرف کنید اگه بازم دهنش باز موند یعنی بیماره و باید به دامپزشک نشونش بدید

 100. سلام من سه تا فنچ دارم دو تا ماده یک دونه نر تخم گذاشتن یکی از ماده ها دمش به طرف پایین کج شده وهمش اونا رو نگاه می‌کنه ولی توی لونه هم می‌ره شب ها همشون توی لونه هستن برای کج شدن دمش من رو راهنمایی کنید ممنون میشم

 101. سلام و خسته نباشید.
  من یک جفت فنچ دارم که متاسفانه ماده مرد.و فنچ نر از دیروز که این اتفاق افتاده همش کف قفس هستش و سرشو زیر بالها میبره .چشمهاشم کوچیک شده.باید چیکار کنم.میخوام ببینم مریزه یا بخاطر مرگ مادشه؟لطف میکنین اگر راهنماییم کنید

  1. اونم مریض شده
   تا از دست نرفته به دامپزشک مراجعه کن

 102. سلام من امروز صبح رفتم فنچارو نگاه کنم دیدم ۲ تاش چشماش بستس و به زور باز میکنه ولی پرواز میکنه یکی دیگشونم وقتی میخونه انگار صداش میگیره میشه باید چه کار کرد وبیمارشون چیه

  1. اونا رو به یک جای گرم منتقل کن و حتما در کنار غذا، بهشون مولتی ویتامین هم بده

 103. سلام ببخشید پرنده ماده من وقتی میخواد نفس بکشه همش دهنش را باز می‌کنه و دیروز اینطور شده چیکار کنم
  البته پریروز تخمش گیر کرده بود

  1. خوب به دامپزشک مراجعه کن تا درمانش کنه
   وگرنه احتمال شکستن تخم داخل شکمش هست

   1. برد دامپزشک اما متاسفانه کاری نکرد فقط مولتی ویتامین داده و فایده نداره 🤦🏻‍♀️

    1. لطفا به یک دامپزشک متخصص پرنده های زینتی مراجعه کنید

     1. سلامم
      فنچ ماده ی من میشینه ته قفس و دمشو میده پایین جوری که من حس میکنم دچار یبوست شده … چشماش نسبت به فنچ نر یکم بی حال تره و بعضی وقت ها با دهن باز نفس می‌کشه میشه بگین چشه

      1. حتما برای درمان به دامپزشک مراجعه کن
       میوه و سبزیجات ریز ریز شده کافی بهش بده
       مقدار خیلی کمی روغن زیتون یا روغن کنجد رو همراه غذا بهش بده

 104. سلام
  فنچ من بچه دار میشه وقتی بچه هاش از قفس میان بیرون انقدر گرسنه نگهشون میداره تا تلف بشن بمیرن
  چیکار کنم؟

  1. احتمالا غذای کافی به فنچ نمیدید به همین دلیل نه تنها خودش سیر نمیشه بلکه نمیتونه جوجه ها رو هم سیر کنه
   باید اینقد غذای زیادی بهش بدید که هم خودش سیر بشه هم اونا رو سیر کنه
   این راهکار رو اجرا کنید اگر باز هم نتیجه نداد باید جوجه ها رو با استفاده از سرنگ و سرلاک تغذیه کنید.

   1. سلام ببخشید فنج ماده ی من خیلی بی حال شده و نمیتونه از روی زمین بپره پر هاش پف کرده چشماش باز نمیشه چیکارکنم؟

    1. حتما حتما هر چه سریعتر به دامپزشک مراجعه کن و یا به داروخانه دامپزشکی برو تا آنتی بیوتیک های مناسب رو براش تهیه کنی وگرنه ممکن تلف بشه

 105. سلام
  ببخشید من یک جفت فنچ دارم که تازه یکدونه تخم گذاشتن دیدم فنچ نرم پاش خون مرده شده و بهم چسبیده انگشتانش و با آب و بتادین شستم بهتر شد ولی یکی از انگشتانش کج شده ولی می‌تونه تکون بده ولی یکی از پاهاش خیلی ورم کرده من تتراسایکلین هم زدم ولی همش یک کنجی نشسته پرواز نمیکنه و رو تخم هم نمیشینه نمیدونم چرا زخم شده و اینقدر خون ریزی کرده ممکنه بخاطر نخ باشه که در لونش هست؟ فقط میخواستم بدونم همین منوال درمانش کنم کافیه؟ با دارو هم بدم؟ و غذا تقویتی چیزی بدم بهش؟؟

  1. میتونه از نخ باشه
   بهتر که نخ و کاموا اینا رو از لانه بردارید و به جاش از پوشال نرم یا کاه استفاده کنید
   برای درمان هم حتما دامپزشک رو در جریان بذار

 106. سلام استاد عزیز من یه جفت فنچ دارم که ماده خوبه و سرحال ولی نره خیلی بی حاله‌‌ و همش می‌ره گوشه قفس و بالهاش‌‌ از خودش جدا می‌کنه لطفاً راهنمایی کنید ممنون

  1. حتما برای درمان به دامپزشک مراجعه کنید وگرنه هر دو پرنده از بین خواهند رفت
   احتمال سرماخوردگی و یا شاید هم بیماری ویروسی هستش

 107. سلام فنچ ما بی حال شده و یک گوشه هست و از خوردن غذا امتناع می‌کنه و چشم هاشو می‌بنده و تعادل نداره باید چیکار کنم فقط خواستم متعادل کردم و رسیدگی کردم

  1. به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی مراجعه کن
   از بقیه پرنده ها هم جدا کن تا بیماری رو به اونا انتقال نده

 108. سلام
  من یه جفت فنج دارم پا سمت چپ ماده انگشت هاش کنده شده
  باید کاری انجام بدم؟
  آیا قابل ترمیم هست ؟
  با تشکر

  1. میشه بیشتر توضیح بدید
   تازه کنده شده یا از قبل اینجوری بوده
   اگه تازه کنده شده که حتما باندپیچی کن و برای درمان به دامپزشک مراجعه بشه

 109. سلام خسته نباشید من یک جفت فنچ دارم که جوجشون الان تقریبا بزرگ شده ولی جوجشون نمیتونه پرواز کنه بال های جوجه افتاده و نمیتونه تکونشون بده چکار کنم خوب بشه اگه دارویی مدنظرتون هست بگید لطفا.ممنون

  1. با مشورت دامپزشک از مولتی ویتامین استفاده کن تا قوای بدنیش افزایش پیدا کنه
   در صورت عدم بهبودی باید به وجود بیماری پی برد که باید هر چه سریعتر درمان بشه

 110. سلام ،من ی فنج نر دارم که الان سه روز هست که بیحال ،پف کرده،چشماشم نیم بازه و همش دوست داره بخوابه،ولی غذا و آب میخوره،ممنون میشم راهنمایی کنید منو

  1. حتما به دامپزشک یا داروخانه حیوانات مراجعه کنید تا داروی لازم رو تجویز کنن

 111. سلام خسته نباشید من دوتا فنچ دارم واسم کادو اوردن خودمم زیاد از فنچ سر در نمیاوردم ب یکی نشون دادم گفت دوتاشون نره واقعا دوتاشون نر بود الان یکیشون چشم سمت راستش بسته میشه نمیدونم چرا میخاستم بفروشمش طرفم گفت مریضه بازم میتونم فیلم ازش بفرستم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. اگر توانایی و وقت نگهداری از اونا رو ندارید بهتر بفروشیدش
   نگهداری پرنده ها ، وقت و هزینه و صبر و حوصله میخواد اسباب بازی نیستن

 112. سلامو خسته نباشید……
  با عرض معذرت فنچهای من پنج تخم گذاشتن ک امروز فردا میبایستی در بیان اما از دیروز دیگه رو تخمها نمیخوابن.و جوری رفتار میکنن ک انگار دارن باز لونه گرمی میکنن و جفت گیری میکنن دلیلش چی میتونه باشه .محیطشونم خیلی ارومو دلخواهشونه..ممنون میشم راهنمای کنین؟

  1. بهتر که نر رو جدا کنی تا ماده روی تخم ها بخوابه
   اگر جفت گیری کنن دیگه رو تخم ها نمیخوابن و احتمال مرگ جنین داخل تخم هست
   اگر نر رو جدا کردید و باز هم ماده روی تخم ها نخوابید باید از دستگاه جوجه کشی دست ساز برای جوجه شدن تخم ها استفاده کنید

 113. باسلام
  فنچ های من ۶ تا جوجه دارن که حدودا یک هفتشونه فنچ نر فوت شده باید چکار کنم آیا ماده به تنهایی توان بزرگ کردن جوجه ها رو داره یا خیر ؟

  1. باید به تغذیه ماده برسید، شش برابر هر بار باید بهش غذا بدید تا هم خودش سیر بشه هم بتونه جوجه ها رو سیر کنه
   از دانه های پودر شده مثل گندم ، ذرت ، کتان ، ارزان ، تخم آفتابگردان و… استفاده کنید
   تخم مرغ اب پز ، هویج رنده شده و سبزیجات خرد شده
   پلت مخصوص پرنده های زینتی بهش بدید
   میلورم خشک شده
   ترکیبی از میوه و سبزیجات ریز ریز شده
   و…

   1. سلام من دوتا قنچ نر دارم انگشتاشون کنده شده و پاهاشون پوست پوستو یکیشونم نوکش ترک برداشت

    1. حتما برای درمان به دامپزشک مراجعه کن
     احتمالا به میله های قفس گیر کرده
     قفس رو عوض کنید و طوری باشه که پای جوجه ها به میله های دیوار یا کف قفس گیر نکنه

 114. سلام من یک جفت فنچ دارم که فنچ ماده از دیشب تا حالا بیحاله و چشماش نیم بازه و گاهی هم میخابه و من میرم کنارش ولی متوجه نمیشه تا یه صدای بکنم و خودشو پوف هم کرده ولی پاهاش ورم نداره و ابریزش بینی و چشم هم نداره

  1. حتما به دامپزشک مراجعه کن تا درمانش کنه وگرنه تلف میشه
   محیطش رو گرم کن و اب و غذای کافی هم داشته باشه

 115. سلام فنچ نر من بالش را همش که میخابه رو فنچ ماده دراز میکنه و پاهشو همش بالا میگیره پاهاو دیدم زخمم نشده بود لطفا میشه بگید چطور خوب میشه

  1. به دامپزشک یا متخصص پرنده های زینتی مانند قناری و فنچ مراجعه کنید

  2. سلام،ببخشید یه جفت فنچ دارم ولی امروز فنچ ماده فوت کرد و فقط نر مونده و اینکه الان بنظرتون یه فنچ ماده واسش بخرم یا نه؟

     1. باید براش وقت بگذارید و سرگرمش کنید تا یادش بره

 116. سلام من یه جفت فنچ دارم یکی از اونها مریض شده بی حاله مدفع آبکی دارهانگار داره فلج میشه چی کار کنم تازه هم یه دونه تخم کردن راهنمایی کنین لطفا سریع

  1. به دامپزشک یا پرورش دهنده با تجربه فنچ و قناری مراجعه کنید

 117. سلام خسته نباشید فنچ نرم یه پاشو کامل بالا نگهداشته فقط اون یکی پاشو دیدم که روش متورم شده و قرمز و روش یه نقطه سفید هست خیییلی حالش بده مونده کف قفس پرهاش میلرزه بهش دست میزنم اصلا متوجه نمیشه انقد حالش بده دکتر بهش انتی ومولتی داد گفت پاشو نمیتونه درمان کنم الان چیکار کنم خییلی دلم براش میسوزه طفلی یه هفتس داره عذاب میکشه😔

  1. بهتر که به چند پرورش دهنده با تجربه فنچ و قناری هم مراجعه کنید، شاید راه حل هایی برای درمان پرنده داشته باشن
   توی کف قفس از پوشال های خیلی نرم و یا پنبه استفاده کن و اصلا اجازه نده که فضولات کف قفس جمع بشه حتما زود به زود تمیز کن چون فضولات خودش باعث عفونت پا میشه

 118. سلام خواهش میکنم جواب بدید من یه دو تا فنج دارم فنج ماده یه چند روزی هست که هیه دهنشو باز و بسته می‌کنه و خیلی واسش نگرانم لطف کنید زود جواب بدید

  1. احتمالا به دلیل گرم بودن هوا ، کم بودن آب ظرف و یا بیماری باشه
   این دو مورد رو بررسی کنید و در صورت عدم بهبودی حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

   1. راستش دمای اتاق خوبه ولی فنچ ماده اصلا آب نمیخوره همیشه نگاشون میکنم فقط فنچ نر آب میخوره و فنچ ماده اصلا تمایلی به آب خوردن نداره

    1. شاید پرنده نر نمیزاره که ماده اب بخوره
     ایا بین شون دعوا اتفاق افتاده تا حالا؟

 119. سلام خسته نباشید من یه جفت فنچ دارم ۴ روز فنچ نرم کف قفس میخابه یه پاش کفش باد کرده بالا نگه میداره اب و دون میخوره بردم دامپزشکی براش انتی بیوتیک و مولتی داد گف باید پاشو ببندم چون دستی نیست نگرفتمش میترسم بگیرم سکته کنه دکتر گف اگه اینجوری بمونه میمیره بنظرتون چیکارکنم خیییلی بهش وابستم😔

  1. احتمالا کف قفس میله هاش تیز بوده و یا فضولات جمع شده برای همین کف پای پرنده زخم شده
   حتما پاشو ببند و به کمک انتی بیوتیک ضد عفونی کن
   کف قفس هم مقوا و پوشال نرم بریز تا زخمی نکنه دوباره

 120. سلام فنچ من دوتا از ناخون های پاش باد کرده یعنی خود ناخونه یه جور بزرگ او پهن شده چیکارش کنم؟؟؟

 121. سلام فنچ من ورم کرده بود و روز بعد مرد
  می خواستم ببینم واگیر دار نباشه سه تا دیگه هم مریض شن

  1. احتمالا واگیردار بوده
   بهتر که تا قبل از تلف شدن پرنده ها به یک دامپزشک مراجعه کنید تا داروی مناسب رو تجویز کنه

 122. سلام وقت بخیر
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  فنچ من چندروز پیش یه نخ کرکی شده بود دور پاش نشد دور شصتش کامل باز کنم تا پریشب که به سختی تو نور چراغ قوه با بشکاف چندتار نازک بریدم که شصتش هم با فشار همین تار خون اومد ورم هم داشت و قرمز بود امروز دیدم کلا پاش ورم داره نه فقط انگشتش البته شاید جلوتر هم بوده من ندیدم. امشب که گرفتمش تا دست زدم به شصتش خون اومد شاید هنوز یه تار نازک مونده باشه یعنی شکلش طوریکه انگار با یه چیزی انگشت بسته شده ولی اصلا چیزی دیده نمیشه چون از اول هم خود نخ نبود تارهای نازکش بود که به سختی دیده میشد حالا هم احتمالا یه تار نازک از نخ باشه که دیده نمیشه انگشتش ورم هم داره که اصلا دیده نمیشه پاشو هی بلند میکنه نمیتونه راحت بذاره زمین. وقتی پاش رو زمینه انگشت شصتش زیر انگشتای دیگه ش میمونه خواهش میکنم بگین چکار کنم سه تاهم جوجه سه روزه داره

  1. پاشو به دقت بررسی کنید اگر نخی چیزی هست در بیارید
   برای درمان ورم و زخم هم از پماد تتراسایکیلین استفاده کنید
   اگر وضعیت خوب نشد حتما به دامپزشک مراجعه کنید تا عفونت به بقیه جاهای بدنش سرایت نکنه

 123. سلام خسته نباشیدمن امروزهمین یساعت پیش ماوجه شدم کنارگلوی فنج ماده ام ورم زردرنگ کرده است ومشکل حرکتی داره وهرچندباریه صدای جیغ ازخودش درمیاره حس میکنم داره میمیره توروخداکمک کنید.ممنونم

  1. اگر به جز اون فنچ یا پرنده دیگه ای هم دارید، حتما ازشون جدا کن تا بیماری رو به اونا انتقال نده
   برای نجات جان پرنده هر چه سریعتر به یک دامپزشک مراجعه کن پرنده رو در صورت امکان درمان کنه

 124. سلام ببخشید فنچ من از امروز نمیدونم چرا چشمش رو زیاد باز نمیکنه و همش روی میله تقریباً وایمیسته
  بیماری خاصی داره چون هیچ گونه زخم و ورمی هم دیده نمیشه

  1. احتمالا سرما خورده و یا دچار بیماری ویروسی شده
   تا وضعیتش بدتر نشده با یک دامپزشک مشورت کنید
   محل نگهداری رو حتما گرم کن ، اگر محیطش سرده ، اونو به یک محیط گرم منتقل کن
   از اب و غذای سالم و تازه استفاده کن
   با مشورت دامپزشک بهش مولتی ویتامین و مکمل معدنی بده

 125. سلام و عرض ادب. یکی از فنج های من از امروز یکی از پاهاشو بالا میگیره و بیشتر میل به نشستن داره، آیا این بیماری خاصی هست؟ ممنون

  1. احتمالا پاش آسیب دیده
   پای پرنده رو با دقت بررسی کنید و اگر زخمی شده از پماد تتراسایکیلین استفاده کنید
   حتما با یک دامپزشک هم مشورت داشته باشید.

   1. ممنونم، اما پاش از لحاظ ظاهری هیچ مشکلی نداره. جدیدا دوتای دیگه هم همینجوری شدن. گفتم شاید بیماری خاصی باشه

    1. احتمال بیماری ویروسی هم هست
     بهتر که به یک دامپزشک مراجعه کنید تا بیماری رو تشخیص بده و داروی لازمه رو تجویز کنن

 126. ببخشید دوتا سوال دیگه هم داشتم
  چی جوری میتونیم بفهمیم ورم روده فنچ حاد هست یا نه؟
  و اثر گذار ترین درمان ورم روده که به فنچ آسیب نرسونه چیه ؟

  1. حتی اگه کوچک ترین ورم هم داشته باشه باید به دامپزشک مراجعه کنید تا وضعیت پرنده بدتر نشده
   برای خرید دارو به داورخانه دامپزشکی مراجعه کنید؛ از تجویز دارو معذوریم

 127. سلام فنچ من ورم روده داشت به دامپزشک مراجعه کردیم دارو داد گفت ۱۰ روز در ظرف ابخوریشون بریزیم و بعد از تمام شدن ۱۰ روز ۲۰ روز صبر کنیم و دوباره ۱۰ روز داروها رو تکرار کنیم و گفت که اگه این دارو رو به فنچ های دیگه هم که بیمار نیستن بدیم مشکلی پیش نمیاد و از بیمار شدن پیشگیری میشه من ۱۰ روز دارو رو بهشون دادم و الان منتظرم ۲۰ روز بگذره اما هنوز که هنوزه ورم روده فنچم بهبود پیدا نکرده هیچ چند تای دیگه هم همون بیماری رو گرفتن الان من موندم صبر کنم ۲۰ روز بشه تا داروها رو تکرار کنم یا برم سراغ یه درمان دیگه لطفا راهنماییم کنید نگرانم
  ببخشید طولانی شد

  1. محیط شون رو گرم کنید و از اب و غذای تازه و سالم استفاده کنید
   محل پرورش هم مرتبا تمیز بشه ، فضولات و محیط کثیف میتونه بیماری رو تشدید کنه
   به درمان هم ادامه بدید و یا با دامپزشک مشورت کنید تا دارو رو تغییر بده

 128. سلام وقت بخیر شرمنده سوالی بود ممنون میشم کمکم کنین.فنچ ماده من یکم بی حال بود ولی یه نمه بهتر شده ولی الان فنچ نر پف میکنه بیشتر چشماش بستس گردنشو دراز میکنه جلو بعد دهنشو میجنبونه مشکلش چی میتونه باشه.؟؟؟؟خواهش……

  1. احتمال سرما خوردگی هست بهتر که محیط رو گرم کنید
   در صورت عدم بهبودی حتما با دامپزشک در ارتباط باشید.

 129. سلام چرا فنج ماده من بعد از هر جفتگیری به مدت یک روز تا دوروز اونقدر بی‌حال میشه که میگیم می میره بعد از دو روز دوباره سرحال میشه

  1. تا حالا تخم گذاری داشته؟
   شاید میخواد تخم بذاره ولی لانه نداره
   حتما براش لانه قرار بده و داخل لانه رو با پوشال های نرم پر کن

 130. سلام‌وقت‌بخیر
  میگم‌چرا‌فنچ‌فظیلتش‌کرمی‌رنگ
  وبوداره‌مشکلش‌چیه‌خودش‌خوبه
  وماده‌براش‌گرفتم‌چقدر‌طول‌میکشه‌تا‌جفت‌بشن
  وتخم‌بزارن‌چه‌غذایی‌بدم‌تا‌زود‌تخم‌بزارن
  وراه‌درمان‌چیه‌خونگی‌باشه‌چون‌نمیتونم‌برم‌‌دامپزشک
  ممنون از‌شما‌یاعلی

  1. اگر محیط اروم و بدون سر و صدایی داشته باشن ، حدودا بعد دو هفته به هم عادت خواهند کرد
   بعدش جفت گیری و تخم گذاری
   حتما باید براشون لانه بذارید و داخل لانه رو با پوشال نرم پر کنید
   تغذیه از دانه های مقوی مانند بادام ، تخم افتابگردان ، کتان ، کافشه ، شاهدانه و … (دانه ها باید خام و بدون نمک باشه)
   تخم مرغ اب پز هفته ای دو بار
   از پلت مخصوص طوطی سانان هم میتونی استفاده کنی

   1. ممنون‌از‌شما‌چون‌جواب‌بنده‌رو‌دادید
    یه‌سوال‌دیگه‌‌من‌توی‌اتاق‌‌یکم‌سرد‌نگه‌داشتم
    مشکلی‌نیست‌که‌‌

    1. اتاقشون رو گرم نگه دارید
     سرما خودش باعث بیماری های زیادی میشه

  2. سلام وقتتون ب خیر جوجه فنچ ما دو ماهه ک از از تخم در اومده و هر دو تا پاش فلج هست نوک پایینیش هم از بالایی بلندتر هست…آیا کاری براش میتونیم انجام بدیم؟ و اینکه چه دلیلی ممکنه باعث این تغییرات شده باشه..فنچ های مولدش اگر باز تخم بذارن ممکنه باز هم اینطوری مریض باشن؟

   1. احتمالا فنچ های مولد خواهر و بردار بوده اند
    بهتر که از جفت غریبه استفاده کنید
    برای ماده خودتون یک نر غریبه و برای نر خودتون یک ماده غریبه پیدا کنید.

 131. سلام . فنچ من توی اتاق از قفس فرار کرد دنبالش بودم پرواز کرد و محکم به دیوار برخورد کرد الان چشماش بسته شده آیا خودش به مرور بهبود پیدا میکند یا اینکه باید کاری کنم؟

  1. احتمال اسیب دیدن چشم و سر هست
   بهتر که به دامپزشک مراجعه کنید تا به درمانش کمک کنه
   بهتر که هیچ وقت چنین پرنده هایی رو از قفس بیرون نیارید چون به خودشون اسیب میزنن
   حدقل تا زمانی که کاملا به محیط و شما عادت نکرده اند، ازادشون نکنید.

 132. سلام من یکی از فنچ هام مدتی هست که بیشتر وقتا به جای نشستن رو میله ها میره پایین قفس به حالت نیمه نشسته و سرش هم بالاست و چرت میزنه و وقتی پایین قفس چرت میزنه پف هم میکنه اما اشتهای خوبی داره و فضله اش هم خوب و معمولیه، تحرک داره و سرحال هم هست چشماش هم بیشتر وقتا تقریبا بازه
  خیلی نگرانم هرچی هم راجب این موضوع سرچ میکنم نمیفهمم چه بیماری هست
  جدیدا چند تا دیگه از فنچ هام هم همینطوری شدن خواهش میکنم لطفا اگه کسی می‌دونه چه بیماری هست و درمانش چیه کمکم کنه
  ببخشید خیلی طولانی شد

  1. اگر ماده باشه احتمالا تخم داره و میخواد تخم گذاری کنه
   ولی احتمال بیماری ویروسی هم هست
   بهتر که براش لانه مناسب بذارید تا تخم گذاری کنه
   اگر وضعیت بدتر شد حتما به دامپزشک مراجعه کن

   1. ممنونم که پاسخ دادید
    بله ماده است اما جفت نداره و خیلی وقته همین طوری هست
    برای درمان تو خونه چی کار میتونم بکنم؟

    1. بهتر که به دامپزشک مراجعه کنید و از درمان خودسر بپرهیزید.

  1. حتما به دامپزشک و یا داروخانه دامپزشکی مراجعه کن تا داروی لازم رو بدن ؛ عفونت چشم داره

 133. سلام وقت بخیر
  دوتا فنچ دارم خودشونو میخاروندن و سرما خورده بودن انتی بیوتیک و دارو شپش گرفتم یکم بهتر شدن اما خوب نشدن مدفوعشون هنوز شل هست و یکی از فنچا مدام درجا پرواز میکنه قفس بزرگه ولی همش تو فاصله ۵ سانی متر پرواز میکنه دمای خونه هم متعادله چکار کنم ک بهتر بشن یکیشون اصلا اروم قرار نداره غیر عادی بیش از حد تحرک داره شبا هم رو چوب نمیخوابن یا کف قفس میخوابن یا رو جا آبی

  1. احتمالا وارد دوره پر ریزی و تولک شدن
   اگر زیاد خودشونو میخارونن احتمال قازچ و شپش هم هست
   بهتر که به دامپزشک و یا داروخانه دامپزشکی مراجعه کنید و بعد از دریافت راهنمایی کامل اونا رو مداوا کنید و به صورت خودسرانه اقدام نکنید.

 134. سلام لطفا جواب من رو زود بدید انگشت پای فنچ من سیاه شده و باد کرده تو رو خدا زود جواب بده نگرانم

  1. سلام
   در اسرع وقت ببرش دامپزشک حیوانات خانگی
   عفونت داره و هیچ کاری از دست شما برنمیاد باید دامپزشک خوبش کنه

 135. سلام ببخشید من برای فنچم داخل قفس نعلبکی با کمی اب داخلش گزاشتم
  الان رفته توش و زیرش خیس شده
  هبچ مشکلی پیش نمیاد؟

  1. اب باید ولرم باشه و محیط رو گرم کن تا دچار سرماخوردگی نشه

 136. سلام من یک جوجه فنچ دارم که نمی تونه راه بره انگار پاهاش جمع شد دلیلش چیه؟؟

  1. حتما زخمی شده و یا کف قفس سفت
   روی بستر نرم نگهداری کن

 137. سلام. وقت بخیر. فنچ من همش دهنش بازه. انگار با دهن نفس میکشه.هی سعی میکنه اواز بخونه ولی صداش ضعیف شده و در نمیاد.توی ابش مولتی ویتامین و یه مقدار آموکسی سیلین ریختم. خودشو تمیز میکنه اما هی میره یه گوشه میشینه. یه جفت هم داره توی قفسه.ولی اون سالمه. یک مرغ عشق هم دارم.مسری نباشه.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. احتمالا محیطش گرمه برای همین
   اگر دمای محیط مناسب ، به احتمال زیاد بیماری ویروسی داره
   بهتر که از اون یکی فنچ جدا کنید و برای درمان حتما دامپزشک رو مطلع کنید تا داروی لازم رو تجویز کنه

 138. با سلام . ممنون میشم پاسخ بنده رو بدین :
  یک جفت فنج نرگسی ۶ تا تخم گذاشتن که ۳ تا جوجه شد روز دوم جنازه یکی از جوجه ها رو بیرون از لونه دیدم و بعدش فنجا به دو تای دیگه غذا میدادن …
  امروز که روز هفتم بود دیدم فنجهای نرگسی وارد لونه نمیشن ! داخل لونه دو تاجوجه دیگه هم مرده بودن یا کشته شده بودن و زیر پوشالها مخفی کرده بودن !
  بفرمایید علت کشتن جوجه ها چیه و سری بعد که جوجه دادن چکار کنم که این اتفاق نیوفته ؟ ضمنا” بار اولشون بود که جوجه دادن . ممنون از راهنماییتون …

  1. لطفا از درج کامنت تکراری خودداری کنید ، قبلا پاسختون رو دادم

 139. سلام ببخشید فنچ ماده من سرشو میچرخونه و اروم و قرار نداره همش مدام داره خودشو تکون میده با سرشو میشه بدونم باید چیککار منم؟

  1. احتمال بیماری ویروسی یا انگلی هست به دامپزشک مراجعه کنید

 140. بعد پاش چرک کرده که هیچ
  یه دونه جوجه زیرش داره چیکارکنم؟😭

  1. جوجه رو با سرنگ و سرلاک تغذیه کن تا از گرسنگی نمیره

 141. سلام
  لطفا کمک کنید فنچ نر پاش چرک کرده ماده هم همینطور رفتم پاشونو با صابون شستم بع پماد مالیدم بعد با پارچه بستم خون میاد از پاشون کمک کنید خیلی چرک کرده

  1. حتما و هر چه سریعتر به دامپزشک و یا داروخانه دامپزشکی مراجعه کن تا پماد مناسب رو تجویز کنه
   علت چرک پاهاشون چیه ؟ زخمی شده بود؟

 142. سلام. من ۶ تا جوجه ۴۵ روزه دارم.دیروز اونا رو از والدین جدا کردم چون تخم گذاشت بودن و جوجه ها رو میزدن. حالا الآن میبینم یکی از جوجه ها همه ش سرش رو می‌بره عقب و جلو انگار داره اوغ میزنه. البته ناگفته نمونه این جوجه از یه جفت دیگه س که بار اولشون بوده و از ۵ تا تخم همه ش تلف شدن و همین یکی زنده موند منم انداختم پیش این یکی ها و بین جوجه های یه جفت دیگه غذا خورد و بزرگ شد.
  علت اوغ زدنش چیه و چیکار کنم؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. حتما از بقیه جوجه ها جدا کن
   احتمال وجود بیماری ویروسی هست
   تا بهبودی کامل به صورت جداگانه نگهداری کن
   و برای درمان به دامپزشک و یا داروخانه دامپزشکی مراجعه کن

 143. سلام
  خسته نباشید
  من یه جفت فنچ دارم که هفته پیش فنچ ماده بدنش پف کرد و سرش رو بر میگردوند و چشماش نیمه باز بود وقتی براش سوت میزدم نگام میکرد و دوباره سرش رو بر میگردوند حالا اون خوب شده ولی الان دوباره فنچ نر همون حالتی شده یکم نگران شدم براش
  میخواستم بدونم این راه حلی برای درمان داره یا نه

  1. بله راه حل داره
   به دامپزشک مراجعه کنید تا انتی بیوتیک تجویز کنه
   حتما بهشون میوه و سبزیجات کافی بده و از انواع دانه ها تغذیه کنن
   محیط شون رو گرم نگه دار و اب کافی هم داشته باشن

  2. سلام وقت بخير من متوجه نشدم كه چجورى بايد سوال بپرسم ازتون به خاطر همين اينجورى خدمتتون پيام دادم.
   من ده روزه دوتا فنچ گلدين خريدم الان ٤ روزه مادهه خورد و خوراكش خيلى خوبه ولى پف كرده و همش سرشو برميگردونه تو پرش و ميخوابه نره هم هر كار ميكنه عكسالعملى نشون نميده بردم پرنده فروشى يه انتيبيتويك داد دادم خورد فرداش شد مثل روز اولش سرحال و شاداب ولى امروز باز همون حالته يكمم فضلش شل شد ميشه لطفا راهنمايى كنيد ممنونم.
   دماى اتاقم رو ٢٨ درجس

   1. اب و غذای کافی داشته باشه و تا زمانی که کاملا خوب نشده باید جدا از هم باشن
    محیط رو گرم نگه دار و در صورت امکان پرنده رو کنار بخاری بذار
    البته احتمال اینکه تخم تو شکم ماده گیره کرده باشه هم هست ، برای بررسی دقیق تر حتما به دامپزشک و یا پرورش دهنده با تجربه فنچ مراجعه کن

 144. سلام وقت بخیر فنچ هام پنج نا تخم گذاشتن دوتاش جوجه شدن ولی یکی از جوجه ها مرد یکی از جوجه ها که مونده تقریبا پنج روزه هستش جوجه همش گردن به یه سمت کج هستش و بیشتر وقتی فنچ ها روش میخوابن پاکیش جوجه برعکس خوابیده علت کجی گردنش چی هست آیا بزرگ بشه خوب میشه؟؟

  1. شاید شکسته ، شاید بیماری ویروسی داره و شاید هم به صورت مادرزادی اینطوریه
   ازش مراقبت کنید و حتما غذای پودری مخصوص جوجه ها رو براش تهیه کن و زیر لامپ مادر مصنوعی نگهداری کن

 145. سلام
  من یه جفت فنچ دارم سه روز پیش رفتیم شهرستان. من آب و ارزن کافی براشون گذاشتم. طوری که وقتی برگشتم هنوز براشون مونده بود. ولی فنچ ماده خیلی بی حال افتاده و تکون نمیخوره مگه اینکه بهش دست بزنی. شکمش هم باد کرده و بالش هم کمی بازه.چشماشم نیمه بازه .ولی فنچ نر خیلی سرحاله و مشکلی نداره. الان فنچ ماده رو گذاشتم تو یه پیاله زیرش هم دستمال کاغذی گذاشتم که راحت باشه میشه راهنمایی کنید و بگین مشکلش چیه؟
  خیلی ممنون

  1. احتمالا تخم داخل شکمش گیر کرده
   بهتر که به دامپزشک مراجعه کنید تا برای درمانش کمک تون کنه

 146. سلام یک جفت فنچ داشتم که ماده بعد از چند ماه مرد یک ماده دیگه گرفتم اونهم یک ماه بعد مرد دوباره ماده گرفتم او نهم یک ماه بعد مرد قبل از مردن هم یک روز پف میکردن فرداش میمردن ولی جفت نر هیچ مشکلی نداره مشکل از کجاست

  1. حتما محیطشون باید گرم باشه
   از باز نبودن پنجره و یا روشن نبودن کولر مطمئن بشید، احتمالا از سرما خوردگی میمردن
   به اب و غذای اونا هم توجه کن احتمالا از تخم مرغ اب پز فاسد ، مسموم میشدن میمردن و یا غذاهای مانده میخوردن
   و خیلی موارد دیگه که باید بررسی بشه

 147. سلام، فنچ ماده دارم که ۴تا تخم گذاشته،الان دو هفته گذشته ولی حالا خودش نمیتونه پرواز کنه، از صبح ک بیدار شدم دیدم نمیتونه پرواز کنه
  چیکاااااااااااااااار کننننننننننننننننمممممم؟؟؟؟؟؟؟ 😭

  1. احتمالا تخم داخل شکمش هست و برای همین بدنش سنگین شده
   اگر تا چند روز خوب نشد به دامپزشک مراجعه کنید.

 148. سلام. روزتون به خیر
  یه جفت فنچ مولد دارم که پنج تا تخم گذاشته اما فقط یکی از جوجه ها زنده مونده و بقیه یا جوجه نارس درون تخم مرده یا بلافاصله بعد از در اومدن از تخم. به نظرتون علت چی میتونه باشه؟

 149. سلام خدمت ادمین سایت،ببخشید من ی جفت فنچ دارم ک تو سه روز اخیر سه تا تخم گذاشتن ولی متاسفانه امروز یکی شون مرد،نمیدونمم به چه دلیلی چون دیشب خیلی سرحال بود،اون یکیم از صب تا حالا رو تخم بوده و آب و غذا نخورده،میخاستم ببینم الان که تخم دارن نیازه براش ی دونه فنچ دیگه بخرم یا تنهایی قادره تخم هارو نگهداری کنه؟ و اینکه دلیل مرگ اون فنچم موندم چیه!با تشکر

  1. احتمالا بیماری ویروسی بوده
   بهتر که از فنچ ماده هم مراقبت کنید و اب و غذای کافی بهشون بدید
   حتما مولتی ویتامین هم داشته باشه تا تلف نشه
   خودش می تونه جوجه ها رو بزرگ کنه مشکلی نیست

 150. یک جفت فنچ نر و ماده یک سال و نیمه دارم که همیشه ۵ الی ۴ تا تخم میگذاشتن
  تغذیه شون و دما و همه شرایط شون مناسب هست
  دو سری آخر از هر ۴ تخم فقط یک جفت سالم میموند
  و از اون دو تا تخم که جوجه میشن
  یکی از جوجه ها تلف میشه و یک جوجه در نهایت می مونه
  دلیل تلف شدن جوجه ها چی میتونه باشه
  و اینکه وقتی میخواستم جنین مرده رو از قفس خارج کنم متوجه شدم داخل لانه خونی هست
  میشه راهنمایی کنید

  1. احتمالا پرنده نر جوجه ها رو میکشه
   بهتر که موقع خوابیدن پرنده ماده روی تخم ها و تا زمانی که جوجه ها کاملا بزرگ نشده اند، فنچ نر رو جدا کنید.

 151. سلام
  فنچ های من تخم گزاشتن بچه شدن پرو کامل در میان بعد تو خوده لونه میمرن .چکار باید بکنم‌.گناه دارن.صداشون میشنوم بعد از ۶روز مردن تو خوده لونه.

  1. احتمالا پدر و ماده بهشون غذا نمیدن و یا اینکه از سرما مردن
   باید بیشتر بهشون رسیدگی کنید و اگر والدین تغذیه نمی کنن باید با کمک سرنگ بهشون غذا بدی

 152. سلام فنچ نر من جدیدا پرهاش رو میکنه من بهش مولتی ویتامین میدم مشکلش چی میتونه باشه؟

  1. احتمالا وارد تولک شده
   اگر همراه با خارش شدید باشه احتمال قارچ و کنه و شپش اینا هست
   باید بررسی کنی

 153. با سلام
  من حدود سه هفته هستش که یه جفت فنچ خریدم . بعد از هفته اول تقریبا هر روز جفت گیری میکنند .
  یه دو روزی هم میشه که فنچ ماده بال هاش رو کامل باز میکنه و وقتی هم میخواد از میله به میله دیگه بپره یا خیلی بد میپره یا اصلا نمیتونه بپره . حتی وقتی روی یه میله اینور اونور میره کم میمونه بخوره زمین و بال میزنه . فنچ نر هم پر های بالای دمش رو می‌کنه .
  میشه راهنمایی کنید .
  ممنون

  1. احتمالا فنچ ماده تخم داخل شکمش هست برای همین نمیتونه پرواز کنه
   اگر بی حال و کسل شده حتما به دامپزشک مراجعه کن تا درمانش کنه

 154. سلام من یک جفت فنچ خریدم بعد یک مدت فنچ هام شروع به لانه سازی کردند چندروز بعد ماده کف قفس درحالی بی حال بود که نمی تونست روی چوب بشینه بعدش رفتم پرنده فروشی صاحب
  مغازه گفت چند قطره روغن زیتون بده بخوره بعدش با وازلین گفت مقعد روچرب کنم من هم کردم بعدش فرداش فنچ ماده مرد😔 الانم فنچ نر تو خودشه☹ می تونم براش یک جفت بگیرم ?

  1. احتمالا تخم داخل شکم ماده گیر کرده بوده
   بله میتونید یک ماده دیگه برای نر بخرید
   حتما به تغذیه ماده رسیدگی کنید ؛ غذای دارای پروتئین کلسیم و حتما روغنی بهش بده تا تخم هایی محکم تولید کنه و به راحتی هم خارج بشه

 155. سلام روز شما بخیر
  فنچ نر من از دیشب حالت گیجی بهش دست داده ، تعادل نداره، چه اتفاقی افتاده، من باید چیکار کنم که حالش خوب شه، ضمنا اون ۴تا بچه هم داره که با همون حالت گیجی بهشون غذا هم میده.خواهش میکنم راهنماییم کنین، بینهایت سپاسگزارم

  1. احتمال بیماری ویروسی یا انگلی هست
   برای درمان سریعتر حتما به داروخانه حیوانات مراجعه کنید و داروی مناسبی رو براش تجویز کنید
   بهتر که جوجه ها رو با سرنگ و سرلاک تغذیه کنید و اجازه بدید ماده استراحت کنه تا خوب بشه
   شاید گرسنه موندن هم دلیل گیجی باشه

 156. درود بر شما
  امیدوارم سالم و تندرست باشید
  عرض شود که بنده یک جفت فنچ خریداری کردم
  بعد از جفت شدن ، شروع به لانه سازی و …
  نهایتاً فنچ مادر ۵ عدد تخم گذاشتن
  که از این تعداد تخم
  یدونه فنچ ناز و خوشگل در تاریخ (۱۵ مرداد ۱۴۰۰) متولد شد
  پدر و مادر فنچی من
  با مهربونی از نوزادشون مراقبت میکردن
  و مرتب بهش غذا دادن و میدن ☺️
  تا اینکه بعد از ۱۵ (پانزده روزگی) پدر و مادر فنچی مجدداً تصمیم گرفتن بچه دار بشن
  توی این مدت ، از بابت تغذیه حسابی براشون سنگ تموم گذاشتم که در نهایت فنچ مادر ۷ عدد تخم گذاشتن و …
  این روند مراقبت و رسیدگی به فنچی تا به امروز (۱۷ شهریور ۱۴۰۰ ) ادامه داره
  اخیراً شبها دارم میبینم فنچی ، عین پدر و مادرش
  میره توی لونه و روی تخم ها میخوابه ؟؟
  دقیقاً وسط پدر و مادرش ، یا در طول روز کمکی کنار پدر یا مادرش ، روی تخم ها میخوابه ؟!
  سوال بنده اینه که ؛
  آیا این روند عادیه و جزء غریزه و خلقت این نوع پرنده هستش یا خیر
  اینم بگم ، هنوز جنسیت فنچی رو نمیدونم !؟
  ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید
  ممنون و سپاس

  1. احتمالا میخواد کنار پدر و مادرش باشه و یا اینکه دنبال جای گرمه
   پرنده های ماده بالغ تا زمانی که تخم نذارند، عزیره خوابیدن رو تخم ها رو نخواهند داشت (در مورد جوجه این امکان وجود نداره که غریزی باشه)

 157. سلام فنچ های من حدود ی هفتس تخم گذشتن
  هر روز روش میخوابیدن ولی دوروزه اصن نمیرن روش
  ممکنه جوجه نشه؟

  1. احتمالا از چیزی ترسیدن و یا تخم ها رو جا به جا کردید، محیطشون اروم و بدون استرس باشه تا دوباره روی تخم ها بخوابن
   در غیر این صورت بهتر که از ایزی باتور ۶ استفاده کنید تا تخم ها را به جوجه تبدیل کنید.

 158. سلام و خسته نباشید.ببخشید من یک جفت فنچ دارم که دو یا سه روز پیش برای اولین بار یدونه تخم گذاشت.دیروز هم یه تخم دیگه گذاشتن.امروز صبح متاسفانه متوجه شدم که پسرم تخم هاشو شکونده.و تخم ها تو لونه ریخته.لونشون با نخ ساخته شده،اونجایی که کثیف شدت بود رو من نخ هاشو برداشتم و تخم هارو انداختم رفت.الان ممکنه باز تخم بذاره؟احتمالا الان ترسیدن،کار خاصی نیاز هست که من بکنم؟

  1. احتمالا پرنده نر تخم ها رو شکسته
   ببینید اگر با هم دعوا دارن، بهتر که نر رو جدا کنید چون میخواد جفت گیری کنه و ماده هم روی تخم ها می خواد بخوابه و راضی به جفت گیری نیست برای همین دعوا راه میفته و از حسادت تخم ها رو میشکنه
   شاید هم ماده کمبود تغذیه داره و تخم ها رو میخوره
   بهتر که این موارد رو بررسی کنید و از شکسته شدن تخم ها جلوگیری کنید.

    1. حتما قفس شون دور از دسترس بچه ها باشه و یا توی اتاق باشه و در اتاق رو قفل کنید تا کسی جز شما نتونه بره داخل

     1. سلام وقتتون بخير من خيلى سال فنچ دارم و توى دو سال اخير به خاطر بيمارى فنچاى زيادى از دست دادم الان حدود دو سه روز فنچ نرم پف كرده و خيلى مى خوابه چشماشم كوچيك مى كنه ولى غذا مى خوره مدفوعشم عاديه به نظرتون بازم بيمارى شون برگشته ؟ من خاطره خوبى از دامپزشكى ندارم چون اصلا بدرد نخورد حالا ميترسم كه بازم بيماريشون برگشته باشه جاشونو گرم كردم ولى هنوزم همون طوره

      1. با مشورت دامپزشک و یا متخصصان داروخانه حیوانات بهش انتی بیوتیک بده
       حتما محیطش رو تمیز نگه دار و از اب و غذای تازه و سالم استفاده کن

 159. سلام وقت بخیر روی نوک فنچ های من لکه کمرنگ سفید هست ممکنه نشانه بیماری یا کمبود ماده مغذی باشه؟ البته غذاهای متنوع براشون میزارم

  1. شاید این مورد ارثی باشه و یا شاید هم نشانه بیماری باشه
   به سایر علایم هم توجه کنید در صورت نداشتن اشتها و بی حالی ، حتما برای درمان اقدام کنید.

 160. سلام یک فنچ نردارم،آوازمیخونه اشتهاشم خوبه سرحال هم هست ولی ولی هرچند دقیقه دهنشو باز میکنه این میتونه نشونه بیماری باشه؟اگ اره راه درمانش رو هم راهنمایی کنید…باتشکر

  1. احتمال هوای محیطش گرم برای خنک کردن بدنش این کار رو میکنه
   در و پنجره ها رو باز بذارید تا هوا گردش پیدا کنه و اب خنک همیشه جلوش باشه

   1. سلام وقت بخیر من ی فنچ کوچک پیداکردم ک یکی از پاهاش ورم دارم و مثل میخچه تا پایین پا هست چی شده؟ و درمانشچیه,ممنون

    1. از انتی بیوتیک و پماد برای درمان می تونید استفاده کنید به داروخانه حیوانات مراجعه کنید داروی لازم رو بهتون خواهند داد

 161. سلام من یه فنچ ۷ ماهه دارم که همیشه تو خونه ازاده و متاسفانه زیر پا موند و متاسفانه از دیروز بال راستش رو تقریبا پایینتر از بال چپشنگه میداره و بیشتر بال راستش به سمت پایینمتمایله و امروز هم خیلی سرحال نیست و میاد روی دستمون بیشتر تمایل داره بشینه تا حرکت کنه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. بهتر که به دامپزشک مراجعه کنید تا درمان کنه به احتمال زیاد هم بالش و هم پاش شکسته
   هر چه سریعتر اقدام کنید تا کمتر عذاب بکشه

 162. سلام .فنچ ماده نمیتونه بپره دلیلش چی میتونه باشه چی بهش بدم که خوب بشه

  1. اگه به تازگی اینطوری شده بهتر که از بقیه پرنده ها جدا کنی و برای درمان به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی مراجعه کنی تا درمانش کنه وگرنه وضعیت پرنده بدتر خواهد شد.

 163. سلام من يک جفت فنچ دارم
  که فنچ ماده يک روز لاغره يک روز پرهايش رو پف دار ميکنه من اين هارو در بالکن نگه داشتم ميتونه دليلش اين باشه که مريض شده ؟ اخه هر روز هم جاشون رو تميز »يکنم و اب و غذا يکافي دارن
  ولي هر روز براشون ارزن ميريزرم چيز ديگه اي نميريزم دليلش تغذيه شون هست يا جاشون ؟

  1. علت پف کردن پرها میتونه سرما باشه
   اونا وقتی که احساس سرما می کنن اینکار رو می کنن ، بهتر که در یک اتاق نگهداری شون کنید
   اگر توجه نکنید در اثر سرماخوردگی تلف خواهند شد.

 164. سلام
  من یک جفت فنچ داشتم که ۴ تا جوجه دادن و الان جوجه ها ۵.۶ماهشونه.۳تاشون نرن و یکی ماده
  چند روزه که میبینم قسمت مخرج فنچ ماده (همون جوجه)خونیه
  هی خودش خوب میشه باز دوباره همونجوری میشه
  چندبارم تخم مشکوک اینور اونور دیدم
  بنظر سالم میاد
  البته پرهای دور گردنش هم ریخته
  میشه راهنماییم کنید

  1. احتمالش هست نر یا سایر جوجه ها بهش حمله کرده باشن
   اونا رو زیر نظر بگیر و اگر نر این کار رو میکنه نر رو جدا کن و یا اگر کار بقیه جوجه هاست ، جوجه خونی رو جدا کن و برای مداوا از دامپزشک کمک بگیر تا عفونت نکنه

   1. سلام یک جفت فنچ دارم غذا میخورن ،آواز میخونن تحرکم دارن ولی پرهای روی سرشون ریخته کف قفس هم پر میریزه علتش چیه

    1. سلام
     مولتی ویتامین مخصوص طیور زینتی بهشون بده + کف دریا یا سنگ مینرال هم بده
     اگه پرریزیشون فصلی نباشه با این موارد خوب میشن

  2. سلام تشکر میکنم که پاسخگو هستید وراهنمایی میکنید ….میخاستم بدونم برای لانه فنچ لازمه چیزی داخلش بزاریم مث پارچه یا خاک اره چون شنیدم خاک اره یا دستمال یا…..بزاریم جوجه ها را خفه میکنه ویه سوال دیگه نخ یا پارچه چرا توی قفس میزارن

   1. از پوشال نرم یا کاه درشت استفاده کن
    نخ و کاموا هم خوبه
    برای گرم کردن بدن جوجه ها استفاده میشه

 165. سلام من میخام برم یه جفت فنچ بخرم از کجا بفهمم مریضن یانه چون خودم سر در نمیارم ممکنه کلاه بزارن سرم از کجا بفهمم چه فنچی مریضه چه فنچی سالم

  1. فنچی که سالم باشه کاملا سرحال و تند و تیز خواهد بود و وقتی که دستتون رو ببرید سمتش یا فرار میکنه یا کسی میکنه دست تون رو گاز بگیره
   غذاشو میخوره و علایم بی حالی و بی اشتهایی نداره
   بهتر که از یک فرد مطمئن برای خرید کمک بگیرد و تا جای امکان سعی کنید از خود پرورش دهنده بخرید چون هم از پرنده هاش به خوبی مراقبت میکنه و هم برای نگهداری از مینا نیز شما رو راهنمایی خواهد کرد.

 166. سلام فنچ من چند روزه صداش گرفته قبلا خیلی بلند آواز میخوند اما الان یا صداش درنمیاد یا خیییلی ضعیفه صداش
  مشکلش چیه و چیکار میتونم براش انجام بدم؟؟

  1. به سایر علایم بیماری مثل بی حالی و بی اشتهایی پرنده توجه کنید
   اگر مریض بود حتما به دامپزشک مراجعه کنید

 167. سلام، من یه جفت فنچ دارم فنچ ماده چند روزه کف قفس میشینه و حتی وقتی دستم رو سمتش می برم نمیره رو میله ها چند روز پیش یه خرده پر های پشت سرش ریخته بود ولی الان خوب شده. امروز دیدم دوتا تخم گذاشتن! الان باید چه کار کنم؟

  1. محیط اروم و بدون استرسی رو برای اونا فراهم کنید
   اصلا ماده رو اذیت نکنید حتی دست تون رو هم سمت تخم ها نبرید چون باعث استرس میشه
   اب و غذای کافی داشته باشه و اگر نر با ماده دعوا میکنه ، تا زمان بزرگ شدن جوجه ها نر رو از ماده جدا کن

 168. سلام خسته نباشید.من دوتا فنج دارم نر وماده هستن.دوتا تخم گذاشته ولی روش نمیخوابه یا هم اینکه تخم هاشو میخوره.یه مشکلی هم که داره ماده پف میکنه سرش و میذاره تو پرهاش بعدشم بالای چشمم یعنی سرش تاول زده.راهنمایی کنید چیکار کنم

  1. احتمالا نر و ماده با هم دعوا دارن
   بهتر که نر رو جدا کنید تا ماده با خیال راحت روی تخم ها بخوابه
   اگر هم تاول فنچ ماده خوب نشد به دامپزشک مراجعه کنید.

 169. سلام فنچ نرم تا امروز صبح خوب بود روی چوب نشسته بود یکدفعه افتاد کف قفس و انگار پاهاش فلج شده به سمت عقب رفته ، چکار کنم ، ممنون

  1. ببینید دچار شکستگی نشده
   حتما به دامپزشک یا پرورش دهنده با تجربه فنچ مراجعه کنید تا اتل بندی کنه

 170. سلام خسته نباشید من دوتا فنچ دارم یکیش نر و یکیش ماده هس از دیشب فنچ مادم پرهاش پف می‌کنه و سرشو کج می‌کنه و برمیگردونه میزاره رو لای پرهاش چشماش هم می‌بنده و فنچ نر هم اونو میزنه و پرهاش رو می‌کنه میشه بگید علتش چیه ؟؟ آیا بیمار شده

  1. فنچ نر رو جدا کنید، به احتمال خیلی زیاد پرنده ماده مریضه ، برای همین داره خودشو پف میکنه یا شاید هم تخم داخل شکمش گیر کرده
   از یک پرورش دهنده با تجربه فنچ و یا دامپزشک کمک بگیرید.

 171. سلام برای جفت فنچم لونه گذاشتم کفشو با پوشالو پنبه مر کردم کف قفس هم نخ و تیکه ی کاغذ گذاشتم تغذیشون مناسبه تخم مرغ اب پز میدم هفته ی یک بار هم میوه و سبزیجات دون و اب هم همیشه هست ولس اصن توی لونه نمیرن
  چیکار کنم برن

  1. اگر نوک به نوک میشن یعنی می خوان جفت بشن ولی اگه با هم کاری ندارن یعنی هنوز تمایلی به جفت گیری ندارن

 172. سلام فنچ ماده ی من جدیدا سرش رو میکنه تو پرهاش میخوابه سرحاله و اواز میخونه مدفوشم سفته پر اشتها هم هست
  این مشکلی دارد یا نه

   1. خیلی ممنون زیر پنجره بود کولر هم روشن بود جاشون را عوض کردم دیگر این کار رو نکرد

 173. سلام فنچ ماده ی من جدیدا بعضی موقعه ها وقتی میخواهد بخوابد سرش را میکند توی خودش و میخوابد اسن مشکلی دارد
  ولی فقط بعضی موقعه ها این کار را میکند

  1. احتمالا جاش سرده و یا بیماری خاصی داره
   بهتر که از دامپزشک مشورت بگیرید و اگر پنجره باز یا کولر روشن ، خاموشش کنید

 174. سلام مجدد. یه سوال دیگه هم دارم. یکی از جفت‌های فنچ من دو تا تخم گذاشتن ولی فقط شبها داخل لونه می‌شینن و فنچ نر ماده را گاهی دنبال میکنه و انگار میخواد گاز بگیره و پرهاشو ميکنه. به نظرتون دلیل چی میتونه باشه و بهترین راه حل چی هست؟

  1. حتما حتما نر رو از قفس جدا کنید
   چون میخواد با ماده جفت گیری و ماده هم به خاطر تخم ها اجازه جفت گیری نمیده و برای همین بین شون دعوا میشه
   نر رو جدا کنید و تا زمانی که جوجه ها بیرون نیومدن در قفس جداگانه پرورش بدید

 175. سلام. بالای چشم فنچ من یه برجستگی ریز قرمز مثل جوش هست. به نظرتون چی میتونه باشه؟

  1. تازه به وجود اومده یا از قبل بوده ؟
   اگه از قبل بوده احتمالا ارثیه ، اما اگه تازه به وجود اومده شاید ابله مرغان باشه و یا تاول عادی

 176. سلام من ی جفت فنچ زبرا دارم سرحال هستند غذا میخورند و اواز میخوانند فقط گاهی اوقات پف میکند و دوباره درست میشوند بعضی وقتا هم خودشون رو میخارونند
  این مشکلی دارد ؟ یا سالمن

  1. علت پف کردن می تونه از محیط سردشون باشه
   شاید کولر روشن برای همین یا پنجره بازه
   علت خاروندن هم میتونه شپش باشه
   بهتر که این موارد رو بررسی کنید.

 177. سلام.من دو تا فنچ دارم که ۲ تا جوجه دارن.یکی از جوجه ها پرهاش کامله ولی اون یکی پرهای پشتش درنیومده و نمیتونه بپره و پرواز کنه.همش یه گوشه کز میکنه.چیکار کنم پراش دربیاد و مثل اون یکی سرحال باشه؟

  1. احتمالا بیمار
   باید غذای زیادی بهش بدید
   تخم مرغ اب پز و سینه مرغ اب پز شده و دانه سویا منابع خوب پروتئین هستند که حتما باید بهش بدید

 178. سلام من همین چند ساعت پیش دوتا فنچ زیرا خریدم یکی نر یکی ماده نره تو لونه می‌خوابه مادهه بزور بعد ۱ ساعت می‌ره تو لونه و مادهه هی دهان باز می‌کنه دلیلش چیه

  توروخدا لطفاً سریع جواب بدید ممنون

  1. شاید در نر و ماده بودن اونا دچار اشتباه شدید
   معمولا پرنده ماده میره داخل لانه
   علت اینکه دهانش رو باز می کنه از گرمای هواست
   حتما حتما اب خنک رو همیشه بذارید داخل قفس و همیشه پر نگه دارید
   از فن تهویه برای خنک کردن محیط استفاده کنید و یا کولر رو روشن کنید طوری که باد مستقیم بهشون نخوره

 179. سلام وقت بخیر علت مرگ‌ ناگهانی فنچ چی هستش به قنچ ها اب و دون دادم سرحال بودن یعد یک ساعت رفتم سراغشون یکیشون مرده بود خشک شده بود

  1. احتمال بیماری ویروسی هست
   سرماخوردگی هم میتونه باعث مرگ باشه
   مقابل باد کولر نبوده ؟
   یا کنار پنجره

    1. پس حتما بیماری ویروسی و عفونیه
     هر چه سریع تر به دامپزشک مراجعه کنید تا پرنده تلف نشده
     مسئولیتش با شماست و باید به خوبی ازش مراقبت کنید

     1. سلام ببخشید مزاحم میشم چکار کنم یکی یکی فنچ هام دارن میمیرن بدون هیچ علایمی از مریضی

      1. پرنده بیمار رو به موقع تشخیص بده و از بقیه فنچ ها جدا کن تا بیماری رو به اون سرایت نده
       پرنده هایی که بی حال و بی اشتها هستند و بدنشون رو پف می کنند و گوشه گیری می کنند، بیمار هستند
       حتما به دامپزشک مراجعه کن تا قبل از مرگ ، داروی مناسبی رو برای اونا تجویز کنه

 180. سلام بخشید من یک جفت فنچ دارم فنچ نر سر ماه را با نوکش شونه می کنه ایا نشانه جفت شدن است یکشون زبرا سفید هست و اون یکی چاشنی ایا جفت می شن .

  1. شاید جفت شدن و شاید هم میخوان بشن
   حتما داخل قفس لانه داشته باشن تا ماده اماده تخم گذاری بشه
   و از اب و غذای کافی استفاده کنید
   محیط شون هم خلوت و بدون سر و صدا و رفت و امد باشه

 181. سلام حدود ۱ماه که ۱جفت فنچ لپ سیاه گرفتم نر لپ سیاه ماده زبرا که جفت شدن و حدود ۱۰ روزه که ۲تا تخم گذاشتن ۷روز پیش فنچ ماده سرش رو بدنش می زاشت و خودشو پف میکرد و بی‌حال بود چشمشو نیمه باز میکرد و اینکه رو تخما هم میخوابن زیاد و ا اینترنت نگاه کردم علائمش مثل سرماخوردگی بود پس آنتی بیوتیک بهش دادم و دیگه بی‌حال نیست و سرش رو بدنش نمیزاره ولی هنوز پف میکنه و به مدت یم هفته که آنتی بیوتیک میدم ولی پف کردنش خوب نمیشه میشه بگین چرا

  1. از دادن داروی خودسر به پرنده ها خودداری کنید ممکن براشون مضر باشه
   حتما به داورخانه حیوانات و یا دامپزشک مراجعه کنید
   محیطش باید گرم باشه و از کولر استفاده نکنید ، باد کولر براشون ضرر داره
   توی ابشون مولتی ویتامین مخصوص فنچ بریز و غذای کافی داشته باشن

   1. سلام من یک جفت فنچ دارم یکشون چاشی هست اون یکی زبرا سفید سر همدیگرو با نو کشون تیمز می کند ایا جفت می شند

    1. اگر همه چیز اوکی باشه و شرایط زندگی و تغذیه خوبی داشته باشند، جفت خواهند شد
     حتما لانه داشته باشن و از اب و غذای کافی استفاده کنید
     محیط شون هم اروم و بدون سر و صدا و استرس باشه

  2. سلام من به جوجه فنچام باسرنگ غذا میدم چینه دانشون باد میکنه،علتش چی میتون باشه؟

   1. احتمالا سرلاک سفت و نمیتونه هضم کنه
    سرلاک حتما باید به صورت ابکی باشه که به راحتی قابل هضم باشه
    مقداری اب ولرم داخل سرنگ بریزید و بهشون بدید تا چینه دانشون نرم بشه و در واقع غذا هضم بشه

 182. سلام_من یه جفت فنچ خریدم هر دوتاشون سالم هستند و می خونند و بازیگوشی می کنند_ولی یکم پر پشت کمرشون نزدیک به دمشون ریخته مشکلی هست آیا؟؟و آیا ارزن مرغ عشق و فنچ فرق میکنه؟؟؟

  1. سلام
   به نظر نمیرسه که مشکلی باشه
   نه ارزن یکی هست
   براشون کف دریا یا سنگ مینرال بخرید
   همینطور صددرصد براشون مولتی ویتامین مخصوص طیور زینتی بخرید بسیار خوب هست

 183. سلام من یک جفت فنچ دارم
  تغدیه شون سالمه براشون آب ارزن خیار تازه و تخم مرغ آب پز میزارم
  یک جوجه دارند که حدود ۱ هفته هست اومده بیرون و نمیتونه راه بره و ی گوشه قفس افتاده
  مشکلش چیه؟

   1. ببینید
    این جوجه بال میزنه ولی خیلی کم بالا میره
    به نظر میاد پاش مشکل داره چون اصلن نمیتونه راه بره و خودشو میکشه رو زمین

    1. موردی که گفتم رو انجام بدید و ببریدش پیش دامپزشک حیوانات خانگی
     درمان خانگی نداره

  1. سلام
   همینجوری نمیشه گفت بیماریش چیه
   خیلی سریع باید ببریش دامپزشکی

   1. سلام
    خیلی بی حال هست
    اشتها ندارد
    اصلا پرواز نمی کند و یک گوشه است و به سختی حرکت می کند
    پف می کند
    قبلا هم هر وقت ما را می دیدند در گوشه ای از قفس قایم می شدند و همیشه کنار هم بودند اما فنچ ماده می رود اما نر از جایش تکان نمی خورد

    1. سلام
     در اولین فرصت ببریدش دامپزشکی باید معاینه بشه
     دامپزشک حیوانات خانگی

 184. سلام من دوتا فنچ سرحال دارم حدود یکساله . ولی چند روزه میبینم هر دوتاشون انگشتهای پای راستشون جمع شده و نمیتونن ازش استفاده کنن . علت چیه و راه حلش چیه ؟

  1. سلام
   نمیشه همینجوری گفت باید معاینه بشن و دید که مشکل جسمی هست یعنی ضربه خورده یا از تغذیه هست
   مولتی ویتامین مخصوص طیور زینتی و کلسیم حتما بهشون بدید بخورن

 185. سلام من ی جفت فنچ دارم،. فنچ ماده رو دیدم که کف قفس بود و نمیتونست درست پرواز کنه و انگار پاش شکسته بود چون به یک سمت خم شده بود و درست راه نمی‌رفت، آیا پاش شکسته؟

  1. سلام
   باید معاینه بشه از غیب نمیشه گفت که حتما شکسته ! ببرید دامپزشکی حیوانات خانگی معاینه بشه و درمان بده
   شاید ویتامینش کم باشه و مشکلی نداشته باشه

 186. من دوتا فنچ دارم که ماده از حالت پف شدنش متوجه شدیم تخم دارد ولی فنچ ها در خانه ی ما آزاد هستند و دیگه نمی تونیم بگیریمش و در لونه اش بکنیم آیامی تونه تخمش رو بذاره؟

  1. براشون یه گوشه ای لونه بزارید و داخلش پوشال قرار بدید تخم هم میزاره

 187. سلام
  فنچ هام شش عدد خم گذاشت فردا میشه چهارده روز که روی تخم هستن امروز نگاه کردم یه یکی از تخم ها کم بود افتاد بود کف قفس جنین تقربا کامل یعنی دوسه روز دیگه از تخم در میامد مرده کف قفس بود چرا اندختنش بیرون؟ ممنون از پاسخ گی شما

  1. سلام
   دلیل برخی از کارهای طیور هنوز ناشناخته هست و دلیلی علمی نداره
   بعضی ها میگن پرنده میتونه درک کنه که اون جوجه بدنیا نمیاد و اینکارو میکنه ولی همچین چیزی اثبات نشده

 188. سلام من دوتا فنچ داشتم که ماده ، فوت کرده ، و بعد از مدتی رفتتم دوتا فنچ نر و ماده گرفتم فرستادم قفس نر جدید ، نر قبلی رو میزنه به خاطر همین جداش کردم الان نر قبلی اصلابا ماده جفت گیری نمی کنه و بی حال هستش و پر هاش ژولیده است و نمی خونه ، من چی کار کنم تا درست شه؟! ممنون میشم زود پاسخ بدید

  1. بهتر بود به جای خریدن یک جفت ، یک ماده برای نر قبلی می خریدید
   بهتر که اون جفت رو برگردونید و یک ماده دیگه برای نر بخرید تا به مرور زمان به هم عادت کنن
   چون نر هنوز به ماده مرده عادت کرده و احتمالا دچار افسردگی شده

   1. فنچ نر خیلی بی حال هستش و پر هاش آشفته هست ، امیدی بهش هست یا باید کاری براش بکنم یا نه،وهمچنین فقط می خوابه و به فنچ ماده جدید اهمیتی نمیده

 189. سلام یه دونه از فنچ ها سرحاله هم غذا خوب میخوره هم اواز میخونه هروز بهشون سرمیزنم اما چند دفعه دیدم که فنچ ماده ماده شبیه ادرار خیلی زیاد با فشار از بدنش خارج میکنه یه حالت پرتابی علتش چی میتونه باشه اینم بگم که جوجه داره اما جوجه هاش از لونه امدن بیرون دیگه

  1. شاید میخواد تخم بذاره
   اگر علایم بیماری نداشته باشه ، مشکلی نیست

 190. دوستان من یه جفت فنج فوق مولد دارم هر دفعه ۳ تا ۴ تخم میزارن به جوجه هم تبدیل میشن بزرگ میشن پر می کنن یه دفعه امروز که سالمن روز بعد توی لانه رو نگاه می کنی میبینی مردن …چند باره اتفاق می افته …لانه رو تمیز کردم تمام لانه رو عوض کردم قفس بزرگتر خریدم براشون وسایل رو کلا عوض کردم بی فایدس ……چه کنم ولشون کنم ید راه علاج دارن…؟؟؟؟؟

  1. احتمالا توسط نر کشته میشه
   زمانی که جوجه ها از تخم بیرون میان ، نر رو جدا کن و تا زمانی که جوجه ها کاملا بزرگ نشدن ، نباید نر رو بندازی پیش ماده

 191. سلام فنچام تخم کردن ۱۵روزم گذشت ولی تخما جوجه نشدن بیشترم نشستن ولی الان دیگه بیخیال شدن تخم هارو بردارم؟و ابنکه مشکل از کجا بود؟؟؟

  1. ۲ روزم صبر کن بعد بردار
   اگه چند ساعت رو تخم نشینه خراب میشه ولی خوب یکم هم فرصت بده

 192. سلام من فنچام ۲۰ روزه که تخم کردن از دیروز فنچ نر همش پف کرده و خوابه و پرریزی هم داره ولی اشتهاش خوبه.بیماریش چی هست؟و باید چیکار کنم؟

  1. سلام
   امکان سرماخوردگی زیاده
   محیط رو گرم تر کنید و به اون مولتی ویتامین مخصوص طیور زینتی بدید

 193. سلام یکی از فنچ هام پاش شکسته و روی زمینه و نمیتونه از پاش استفاده بکنه . حتما باید آتل براش درست کنم یا اگر کاریش نداشته باشم خودش خوب میشه؟

 194. سلام
  من ی جفت فنچ تازه خریدم متوجه شدم فنچ ماده سمت دمش زخمیه و ی چیزی تقریبا شبیه جوش چرکی در سمت دمش هست فعلا دارم از پتادین و پماد چشمی به دمش میزنم کم اشتها نیست و پف هم نمیکند و جنب و جوش داره اما پای چپش فکر کنم ناخن نداره و انگشتاش کوتاه تر از پای راستشه
  میشه بگید مشکلش چیه و درمانی که انجام میدم خوبه ؟!

  1. برای درمان قطعی به دامپزشک متخصص پرنده های زینتی مراجعه کنید

   1. سلام من یک جفت فنچ دارم دارن لونه سازی میکنن چقدر طول می کشه تا تخم بذارن

    1. اگر همه چی خوب باشه
     محیط ارومی داشته باشن و تغذیه کافی
     حدودا بعد از یک هفته
     ممکن بیشتر هم بشه

 195. سلام وقت بخیر ببخشید من ی جفت فنچ دارم که یکیشون و که خریدم بعد از دو ماه پرو بال هاش ریخته و هی از میله میفته رو زمین و کلا پاهاش خم شده و نمیتونه درست وایسته
  منم مولتی ویتامین ریختم تو آبش ولی الان یک ماه اثری نکرده
  میشه بگید مشکل فنچم چیه؟

  1. برای درمان به دامپزشک مراجعه کنید
   امکان فلج شدن پا وجود داره

 196. سلام خواستم بپرسم فنچ ماده من چرا پرهای دور مقعدش ریخته و یک چیز اضافه از کنار مقعدش زده بیرون خیلی خودش به اونجا نوک میزنه و خون میاره اونجا رو جوری که نوکش همش خونی میشه با این حال خیلی سرحال و بازیگوش هست مشکلش چیه ممنونم از پاسخگویی به موقعتون.

  1. سلام
   احتمال بیماری انگلی هست به دامپزشک متخصص مراجعه کنید تا داروی ضد انگل بدن

 197. سلام من یک جفت فنچ دارم یکی از آنها خوب نمیتونه پرواز کنه البته پرواز می‌کنه ولی تعادل خوبی در پرواز نداره یکم هم بی‌حاله باید چیکارش کنم چند روزه که خریدمش آیا ممکن داره جوجه باشه یا مریضه

  1. حتما قبل از خرید سن و جنسیتش رو از پرورش دهنده بپرسید.
   احتمالا مریض بهتر که سایر علایم رو هم بررسی کنید
   وضعیت اشتها ، اسهال ، کز کردن و گوشه گیری ، پف کردن بدن ، خواب الود بودن و چرت زدن و…

    1. احتمالا محیطش سرد
     بهتر که از بخاری استفاده کنید و حتما مولتی ویتامین داده بشه

 198. سلام من دوجفت فنچ دارم که زبرا هستند. چند دقیقه فنچ نرم پف کرده بود وخیلی بی حال بود بعد اومد نشست روی زمین خیلی بی حال بود. بعد من بلند شدم در قفس رو باز کردم خیلی آروم به دمش دست زدم بعد یه ذره راه رفت بعد افتاد رو زمین و بعد مرد. لطفا به من میگید که چرا مرد

  1. خیلی وقت مریض بوده و شما تازه متوجه شدید
   پرنده های بیمار خواب الوده هستند و اشتهای کمی دارند
   بهتر که مواظب پرنده ماده باشید تا اونم نمیره
   برای درمان حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

 199. سلام ببخشید چند وقت پیش پای فنچم لای پره های قفس گیر کرده بود ومن به در آوردم بعد از یک هفته دیدم پاش سیاه شده و انگار خشک شده چکار باید بکنم

  1. سلام
   در اولین فرصت ببرید دامپزشکی حیوانات خانگی ، هیچ کاری تو خونه برا اون نمیشه کرد ، دامپزشک باید ببینه و درس کنه

 200. سلام ببخشید یه سوال داشتم میخواستم بگم من ,۲تا فنچ دارم الان خیلی وقته دارمشون الان سفیده ماده هست همش یه بالش مبارزه و نمی تونه بال بزنه حالش خوبه فقط بالش این طوریه میشه بگید برای چی این طوری شده ..یعنی بالش زخمیه

  1. شاید اون یکی پرنده زخمی کرده و شاید هم از اول اینطوری بوده
   بیشتر مراقبشون باشید اگر با هم دعوا دارن بهتر که مدتی جداشون کنید.
   و برای مداوای بالش به پرورش دهنده با تجربه فنچ و یا متخصص مراجعه کنید.

 201. سلام یکی از فنچ های من چند روزیه روی میله ها نمیتونه بشینه و بیشتر کف قفسه بعضی وقتا فقط روی میله پایینی میشینه.بنظر شما مشکلش چیه . ظاهرا آثار بیماری نداره ممکنه پاش اسیب دیده باشه

  1. احتمال اسیب دیدن پا هست
   سایر علایم رو بررسی کنید و حتما برای درمان به داروخانه دامپزشکی مراجعه کنید تا داروی لازم رو بدن

 202. سلام خسته نباشید

  سه چهار روز پیش ی جفت فنچ خریدم و گفتن فنچ نر اونیکه نوکش قرمز تره از دیروز نره بیشتر اوقات چشاش بسته و ب گوشه نشسته دون هم نمیخوره و اینم بگم ک دو سه روز پیش ی سفیده تخم مرغ کامل رنده کردم گزاشتم تو قفس بیشترشو خورده بودن امروز داشتم کف قفس تمیز میکردم دیدم ی تکه چیزی از فنچ نر کنده شد افتاد دقت کردم دیدم نصفه ی تخمه خیلی هم نوک ب خودش میزد تا تخم دربیاد سوالم اینه بخاطر تخم مرغی ک بهشون دادم اینطوریه یا اون نفر اشتباه کرده گفته نره

  منم بلافاصله امروز براشون لانه گزاشتم لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم

  1. احتمالا تخم مرغ توی بینیش گیر کرده و یا اینکه مسموم شده
   بهتر که هر چه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنید و جریان رو واسش توضیح بدید تا کمکتون کنه
   وگرنه پرنده از دست میره

 203. سلام
  خسته نباشید
  ببخشید کدام نوع فنج بیشتر آواز میخونه ؟
  مشخصات فنج فلوریدا چیه و قدرت باروریش چجوریه ؟
  ممنون

  1. ممنون میشم جواب بدید این سوالو بدی عزیز
   مشخصات و عکس فنج فلوریدا رو میخاستم
   مرسی

   1. سلام
    دوست عزیز تو اینترنت سرچ کن Florida Finch عکساش میاد
    اینجا بخش بیماری فنچ هست !

 204. باسلام و خسته نباشید
  ببخشید کدام نوع فنج برا زاد و ولد بهتر و قوی تره ؟
  من ۵ جفت فنج دارم یکساله بچه دار نشدن
  چکارکنم

  1. معمولا فنچ زبرا خواهان زیادی داره و پرورش شون راحت تره
   اگر براشون لانه بسازید و اب و غذای کافی در اختیارشون بذارید حتما جفت میشن

 205. سلام ، فنچ ماده ی من چند روزه انگشتاشو جمع کرده به سمت داخل و از مچ پاش کلا برگشته به سمت بدنش ، روی مچ پاش راه میره ، زخم هم نشده ، باید چیکار کنم؟

  1. شاید کف قفس سفته و نمیتونه راه بره
   بهتر که حواستون به کف قفس باشه و از پوشال های نرم و یا سایر وسایل نرم استفاده کنید.

 206. سلام و وقت بخیر
  ببخشید یک سوال داشتم فنچ ماده من پف کرده و نسبت به درد خنثی هست و کف قفس و یک گوشه نشسته . من وقتی دستم رو سمت فنچ ها می یاوردم می ترسید اما الان فنچم هیچ واکنشی نشون نمیده . فنچ نر هم همش صداش میکنه و پرهاش رو میکشه و بی تاثیره . یعنی می خواد فنچ مادم بمیره ؟

  1. بهتر که هر چه سریعتر از بقیه پرنده ها جدا کنید تا بیماری رو به اونا منتقل نکنه
   و برای مداوا حتما با دامپزشک مشورت کنید
   علتش میتونه سرماخوردگی و یا بیماری های ویروسی دیگه باشه
   حتما بهداشت رو در تغذیه و نگهداری از پرنده ها به خرج دهید.

 207. سلام من ۱۵جفت فنچ دارم از دیشب ۷عدد از جوجهام که بالغ شدن رو چوپ چرت میزنند بی‌حال شدن.هم جاشون گرمه هم تغذیشون خوبه اما نمیدونم از دیشب که توجه کردم خیلی چرت میزنند میرن تو خودشون.۲تاشونم خودشونو میخارونند لطفا راهنماییم کنین

  1. احتمالا بیمار شدن
   بهتر که از بقیه جدا کنید و با غذای کافی و مولتی ویتامین تغذیشون کنید
   محیط شون هم گرم باشه
   در صورت بدتر شدن وضعیف باید به دامپزشک مراجعه کنید

 208. بعد ببخشید مرغ عشق هاام دیروز کف قفس تخم کرده بود بعد تا الان تو لونه نمیره چی کار کنم بازم تخم داره اصلا تو لونه نمیره یا این سری تخم ها جوجه نمیشن باید عادت کنه چی کار کنم یه راهنمایی دقیق کنید خیلی ممنون

  1. حتما چیزی داخل لونه هست که نمیره یا داخلش نا مناسب
   بررسی کنید و مقداری خاک اره داخل لونه بذارید
   تخم ها رو با دستتون بذارید داخل لونه و واکنش پرنده رو ببینید
   اگه لانه نا مناسب باشه دوباره تخم ها رو میاره بیرون

 209. سلام.فنچ من چند روزی بی حال بود بردمش دامپزشکی امروز متوجه شدم یکی از پاهاش فلج شده رو میله های قفس نمیتونه بشینه.بنظرتون بخاطر مریضیش پاش اینطوری شده؟چیکار کنم پاش خوبشه؟

  1. به توصیه های دامپزشک عمل کنید به زودی خوب میشه حتما از داروهای تجویز شده توسط دامپزشک استفاده کنید.

 210. سلام من مرغ عشق هامو تازه خریدم نه صدایی در میارند نه چیزی هر چی هویج رنده شده پیششون میزارم نمیخوره بعد یه روز تازه شده خریدم یا با محیط تازه آشنا نشده؟؟

  1. معمولا ی هفته طول میکشه تا با محیط اشنا بشه
   بهتر که غذای مورد علاقشون رو از پرورش دهنده قبلی بپرسید و بهشون بدید
   بهتر که تنهاشون بذارید تا استرس نداشته باشن

 211. من یه جفت فنچ دارم
  بعد چند روزه ماده میره تو لونه و بیرون نمیاد فقط موقع ای که گشنش میشه میاد بیرون و بعد میره تو لونه
  بعد یکی دو روزه همش پف پرهاش پف میکنه چشماش نیمه بازه و هی انگاری خودشو میخارونه نمیدونم این طبیعی هست یانه؟
  مطفوع ماده هم بعضی وقتا انگاری اب میاد بیرون و بعضی وقتا هم مثل همیشه میاد بیرون این درسته؟
  نره هم وقتی شب میشه میره روی سقف خونه و میخابه ماده هم میره تو لونه طبیعی هست؟قفسشون هم کنار بلندگو هست اشکال داره ؟
  از اون کسی هم که گرفتیم میگه ظرف قذاشون رو هر هفته تمیز کن درست میگه؟
  کفی قفس هم گفت وقتی خیلی کثیف شد تمیز کن درسته؟
  دیروز خیلی جنب و جوش داشتن نسبت به امروز نره خیلی کم آواز میخونه و ماده هم بعضی وقتا میخونه این نشونه مریضی هست؟
  ماده هم کنار شمش انگاری ریزش پر داره و روی بال ها هم همینطور چی باید بهشون بدم؟
  با تشکر.

  1. پرنده شما بیمار شده باید از طریق دامپزشک معتبر مداوا بشه

  2. دلیل و اطلاعات درمورد مردن یهویی جوجه های فنچ بنگالی چیه حالم گرفته سد؟

   1. اون قبلا بیمار بوده ولی به روش نمی اورده
    بهتر که حواستون بیشتر به پرنده ها باشه و در صورت کسل و گوشه گیر بودن و نداشتن اشتها و اسهال سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

 212. سلام
  جوجه فنچ های من تقریبا ۱۴ روزه هستند
  چند روز میان بیرون از لانه
  در لانه را بستم وسقف را باز کردم ولی باز از سقف میان بیرون چه کار کنم.
  لطفا راهنمایی کنید

  1. اجازه بدید بیان بیرون از لانه
   دقت کنید که پدرو مادرشون کتکشون نزنن

   1. سلام
    همین فنچ های من جوجه داره و لونه را برداشتم چون جوجه ها توش نمیرفتن
    و امروز دیدم داخل ظرف غذا تخم گزاشته چه کار کنم اگه لونه بزارم تخم کنه به جوجه ها غذا نمیده

    به نظر شما لونه بزارم تخم کنه؟
    یا
    لونه نزارم و تخم را بردارم که به جوجه ها غذا بده؟؟

    در ظمن دوتا نر و یک ماده در قفس هستن و نر ها هم بعضی وقتا به جوجه ها غذا میدن

    1. بهتر که لونه رو بذارید تا به تخم گذاری ادامه بدن
     و جوجه ها رو جدا کنید خودتون با استفاده از سرنگ مخصوص و سرلاک به جوجه ها غذا بدهید

 213. سلام خسته نباشید من ۱ جفت فنچ دارم خواهر و برادر هستن تازه هم جفت شدن به نظرتون احتمال اینکه جوجه ها شون که از تخم و بیاد فلج باشن چقدر هست؟

  1. سلام
   احتمالش زیاده ولی ممکنه اختلال ژنتیکی داشته باشه
   دقیق نمیشه گفت

 214. من فنچ هام اول دوتا تخم گذاشتن و ۴ روزی دوتا بود و خوبم روشون می خوابیدن اما بعد ۵ روز (روز نهم) که نگاه کردم تازه تخم ها ۶ تا شده بود. اولا اون دوتای اولی چی بود که بعد چند روز ۴ تای دیگه بهش اضافه کرده؟ الان اولین تخم رو ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ گذاشته و وقتی ۶ تا شدن تاریخ ۱۲/۱۹ بود. الان باید تا کی صبر کنم که مثلا تخم ها باز بشن؟ (البته بازم جفتشون خوب روی تخم ها میخوابن)
  در ضمن اگه تخمی باز نشد و توی لونه بود بعد یه مدت چی میشه و مزاحم جوجه ها و توی دست پا نیست و باید چیکارشون کردش؟! یا خود فنچ ها از شرش خلاص میشه؟

  1. نگران نباشید خودشون تخم ها رو به جوجه تبدیل میکنن و اگر تخمی پوچ باشه اونو از لانه میندازن بیرون
   شما فقط محیط ارام و گرم رو براشون فراهم کنید و اب و غذای کافی در اختیار شون بذارید

 215. سلام.فنچ من،یک جوجه تقریبا ۲۰روزه داره وباز هم تخم گذاشته.کنار جوجه ،روی تخم ،بعضی وقتها میخوابه.
  تخمها رو از لونه شون بردادم یا بگذارم بمونن؟
  باتشکر

  1. بهتر که جوجه رو بردارید و به صورت جداگانه با استفاده از سرلاک و سرنگ تغذیش کنید
   یا اگر ماده از جوجه مراقبت میکنه می تونید تخم ها رو بردارید.

 216. سلام، جوجه فنچ های من دو روز است که از لانه بیرون آمده اند و می‌توانند بپرند، اما پایین بال و دم هردوشان زرد رنگ است، باید چیکار کنم؟ عادیه؟

  1. به مرور زمان عادت میکنن
   باید مادرشون بهشون یاد بده
   به غذای مقوی و پروتئین دار به رشد سریعتر پرها کمک کنید.

 217. سلام
  ببخشید من ۵ تا فنچ دارم
  دوتا پدر مادر
  ۳‌تا بچه هاشونه
  پرنده ماده تازگیا پف میکنه و چشماشو کامل باز نمیکنه
  ولی وقتی میرم سمتش بگیرمش یا به میله های قفس دست میزنم
  میپره و اینور و اونور و صدا میده و پفی پرهاش درست میشه
  به سختی میشه گرفتش
  غذا هم میخوره و زیاد تو دهنش میجوه انگار‌نمیتونه بشکونه دانه های ارزن رو. همچین چیزی تشخیص دادم من
  بالای دمش رو نگاه کردم یه چیزی شبیه جوش دیدم
  چی میتونه باشه؟
  مدفوش رو هم یه نمه آبکی هست گاهی اواز میخونه گاهی ساکته
  ممنون میشه راهنماییم کنین

  1. یا در اثر غذای مونده مسموم شده یا محیطش سرد، این دو مورد رو بررسی کنید

  2. سلام ببخشید ما یک جفت فنچ داریم که دو سه هفته ست دو تا جوجه آوردن، با بزرگه مشکلی ندارن، ولی جوجه کوچیک رو همش میزنن مخصوصا ماده هه و من واقعا ناراحت میشم جوجه که تازه از لانه بیرون آمده کف قفس کز میکنه دیگه تو لانه نمیره ، چه کار کنم، غذا هم هر دو نر و ماده بهش میدن

   1. جوجه رو جدا کنید و خودتون با سرلاک بهش غذا بدید

 218. من یک جفت فنچ گرفتم و ۷ روز بعد ماده تخم گذاشت و الان مرتب میخوابه روشون اما یک مشکل اینه که به فاصله دو روز تخمها دوتا شد و الان ۵ روزه دوتاست آیا اینا تبدیل به جوجه میشن؟ و بعد نر لونه رو اینقدر گود کرده که تخم ها رو کف لونه هستند نه پنبه دانه ولی ماده نشسته و مراقبه مشکلی نیست؟ بعدش شبها بعد خاموشی نر میره کف قفس یه گوشه میخوابه آیا مشکلی هست؟ اما تو طول روز خوبه و هر وقت ماده میاد بیرون زودی میره تو لونه. لطفا جواب بدین که با این شرایط تخم ها جوجه میشن؟

  1. سلام
   مشکلی نیست و همه ی موارد گفته شده طبیعی هست . صبور باشید و مواد غذایی مناسب بهشون برسونید و زیاد دوروبرشون نرید
   محیط هم دمای سردی نداشته باشه
   به لانه هم دست نزدید

   1. سپاس فراوان از شما که با صبر و حوصله کامنت ها رو جواب میدید. به نظر من همین پاسخ های شما به کامنت های دوستان یک دنیا مطالب آموزنده داره و مفید هست.

 219. سلام من دو روز پیش یه فنچ نر گرفتم ولی یکم جوجس مثلابین۲۵تا۴۰روزشه دقیق نمیدونم ولی وقتی اوردم خونه بلد نبود ارزن بخوره یا اب مجبور شدم با سرنگ بهش غذا بدم ولی از دیروز پف میکنه غذاخوردنم از اون یکی فنچم یاد گرفت ولی غذا هم نمیخوره خیلی کم میخونه و هر سه یا چهار ساعت داخل قفس پر میزنه انگار چیزی دنبالش کرده باشه مدفوعشم ابکی و سفید رنگه وقتی پف میکنه سرش رو میبره زیر پرش و میخوابه به من هم اصلا توجه نمیکنه حتی وقتی که انگشتم رو به میله قفس میزنم. میشه بگید چی کار کنم

  1. احتمالا غذا تو گلوش گیر کرده و یا قادر به هضم غذا توی جینه دانش نیست
   بهش اب زیاد بدید
   دمای اتاق رو هم ببرید بالا شاید پر کردنش به خاطر سرما باشه
   برای راهنمایی بهتر از یک پرورش دهنده فنچ کمک بگیرید.

 220. نوک فنچ های من یخرده ناساف هست و الان ۱۰ روزه تخم گزاشتن ایا باید پرنده نر رو جدا کنم؟

   1. سلام من دوتا فنچ گلدین دارم فنچ نر از وقتی از توی لک دراومده الان ۵ ماهه که آواز نمیخونه ، فنچ ماده هم بعد از تولک دراومن نمیخونه و سرفه هم میکنه دو سری تخم گذاشتن که سری اول فقط یه جوجه دراومد سری دوم هنوز دوره ش تموم نشده اون ماده که سرفه میکنه مدفوعش هم کمی حجیم شده ، ولی نر فقط آوازنمیخونه بقیه فعالیتهاش طبیعیه، ممنو ن میشم راهنماییم کنید

    1. سلام
     تغعذیشون رو عوض کنید یا بهبود بدید
     بهشون مولتی ویتامین بدید
     همینطور بهشون سنگ مینرال بدید
     محیط هم گرم باشه

 221. سلام فنچ من امروز گوشه قفس بی حال نشسته بود و چشم هاش بسته بود و پر هاش پف کرده بود و الان رفته داخل لانه و بیرون نمیاد چشم هاش بسته است و اواز نمیخونه علت چیست

  1. یا مریض شده یا محیطش سرده یا افسرده شده
   بهتر که اب و غذای کافی بهش بدید و اتاقش رو با بخاری گرم کنید و حتما براش ی جفت تهیه کنید
   اگر خوب نشد به دامپزشک مراجعه کنید.

 222. سلام خسته نباشید یک جفت فنچ گلدین دارم اول که خریده بودم خیلی خوب بودن حالا یکیشون سرش کج شده و کاملا سرش می‌چرخه چه دارویی بهش بدم که خوب بشه و درمان داره

  1. سلام
   فضلشون چه شکلیه و چه رنگیه ؟
   اشتهاشون کم شده ؟

   دارو رو دامپزشک باید تجویز کنه ما نمیتونیم دارو بگیم

 223. سلام یه فنچ ماده دارم غذا مرتب میخوره ولی انگار که شب که میشه حالش خوب نیست پکر میشه خودشه باد میکنه سرش هم برعکس میکنه روی شانه هاش میخوابد

  1. سلام علائم مشخصی نیست که بشه گفت فلان بیماری رو داره
   تغذیش چیه ؟ شب سروصدای داخل خونه زیاد میشه ؟ هوا سرد میشه ؟

 224. سلام من یه جفت فنچ دارم ک از وقتی جفت شدن چند شب با هم تو لونه میخوابیدن ولی الان نه نر بیشتر کف قفس میخوابه تو روز پرهای پشت گردنش ریخته تلاشی ام نمیکنه برن تو لونه ماده ام هی دهنشو باز میکنه تهوای خونم متعادله اگه میشه راهنمایی کنین

 225. سلام من ۱جفت فنچ دارم که تخم گذاشتن و جوجه هاشون ۱ماهه هستن نیمدن از اتاقک لانه بیرون خودم آوردمشون بیرون وقتی آوردم بیرون دیدم هر دو جوجه ها پاهاشون مشکل داره و نمیتونن درست رو پاهاشون بایستن مخصوصا یکی از جوجه ها که کوچکتر خیلی وضعیت پاش بدتر پرواز هم نمیکنن همش کف قفس هستن اما تو دست میگرم پر میزنن خواستم بدونم چیکار باید بکنم برا پاهاشون لطفا جوابمو بدید راهنمایی کنید

  1. سلام
   چنین مواردی میتونه به دلیل تغذیه نامناسب پرنده ها قبل از جوجه دهی و بعد از جوجه دهی باشه
   بهتره ببرید دامپزشکی تا داعمی نشده مشکلشون
   تنها کاری که ما میتونیم بگیم اینه که بهشون مولتی ویتامین بدید ، کلسیم بدید مثل سنگ مینرال یا کف دریا

 226. سلام دوستان فنچ من نر هستش و ناخونش سیاه شده منم هیچ اطلاعاتی ندارم که چیکارش کنم و چرا اینجوری شده اگر میشه راهنمایی کنید.

  1. سلام
   کفش رو نگاه کنید ببینید زخم شده
   اگه زخم داشت پماد تتراسایکیلین بزنید

 227. سلام
  قناری من پاشو هی میبره بالا و درد میکشه چه کار کنم
  با بتادین بشورم و بعد تتراسایکلین بزنم؟؟
  زود جواب دهید😭😭😭

  1. احتمال کف قفس سفته و زخمیش کرده
   در کف قفس پنبه قرار بدید
   بله تتراسایکیلیون بزنید تا خوب شه
   البته اگر دارای عفونت و ورم بود بهتر که به دامپرشک مراجعه کنید تا داروی لازم رو تجویز کنه

   1. سلام من یک جفت فنچ نر وماده دارم غذا میخورن آواز میخونن سرحالن ولی پرهای رو سرشون یکم ریخته کف قفس هم هروقت تمیز میکنم پر ریخته علتش چیه

    1. احتمالا وارد دوره تولک شدن
     چند ماهشونه ؟
     اونا در سن ۱ سالگی به بلوغ میرسن و پر ریزی عادیه

 228. سلام خسته نباشید من یه فنچ نر دارم دو روزه که یکی از پاهاش رو همش میبره توی بدنش و با پای دیگش وایمیسته و انگار که درد داره و انگشت های پاشم صافه و خم نمیشه روز اول گرفتیمش و یه مقدار پماد آد زدیم امروز پاش قرمز تر. متورم تر شده میشه لطفاااا بگین چی شدهو باید چیکار کنم؟

  1. بهتر که به دامپزشک یا داروخانه دامپرشکی مراجعه کنید تا داروی لازم رو بدن
   در کف قفسش پنبه بذارید تا دردش کمتر بشه

 229. سلام سوال اولم اینه که فنچ کی بالغ میشه؟؟؟
  دوم فنچ خواهر و برادر رو چه جوری به هم جفت بدم همیشه پیش همن و الان ۲ونیم ماهه هستن؟؟؟

  1. قبل از شش ماهگی نباید فنچ ها رو با هم جفت کنید
   بهتر که یک جفت غریبه پیدا کنید چون جفت شدن خواهر و بردار احتمالا جوجه های ناقص تولید میکنه