حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

بیماری در فنچ | برخی از علائم قابل مشاهده بیماری در فنچ

بیماری در فنچ

معرفی بیماری های فنچ

بیماری در فنچ : فنچ نیز مانند هر پرنده دیگری ممکن است دچار بیماری گردد، اما با توجه به اینکه این پرنده ها از مقاومت بدنی بالایی برخوردار هستند، تا جایی که اکثر پرورش دهنده ها آنها را در فضای آزاد پرورش می دهند، بنابراین بیشترین احتمال بیماری مربوط به تغذیه ناصحیح و استفاده از مواد غذایی ناسالم می باشد. برخی از علائم قابل مشاهده بروز بیماری در پرندگان رفتار بی تفاوت، تنگی نفس، چشم های قرمز و ملتهب، خروج ترشحات از چشم و بینی، کم اشتها شدن، اسهال و فضولات رنگی، پف کردن غیر عادی پرها، ژولیدگی و آلودگی پرها، تورم پوست پا یا منقار، گوشه گیری، عدم تحرک کافی، تنگ شدن و نیمه باز شدن چشمها، کج کردن گردن، دور نگه داشتن بالها از بدن، مشاهده انگل های خارجی در میان پرها می باشد. شما باید قادر به تشخیص علائم بیماری در فنچ باشید تا هم فنچ بیمار را درمان کنید و هم از سرایت بیماری به پرنده های دیگر جلوگیری کنید.

در این نوشته خواهید خواند:
با علائم و نشانه های رایج ترین بیماری های فنچ و راه های پیشگیری و درمان این بیماری ها آشنا خواهید شد. وجود انگل داخلی و خارجی از شایع ترین بیماری ها بوده و علت بیشتر مرگ و میر ها نیز همین بیماری است، کوکسیدیوز نام بیماری دیگری است که در اثر عدم رعایت بهداشت فنچ ها را درگیر خود می سازد. سرماخوردگی نیز شایع ترین علت تلفات در بین فنچ ها بوده است که در این مقاله به این موضوع نیز پرداخته شده است.

 

معرفی بیماری های فنچ
علائم بیماری در فنچ

 


 

بیماری های رایج در فنچ ها همراه با علائم و روش های درمان

۱- انگل :

این بیماری به صورت خارش و پر ریزی در اکثر فنچ ها بروز می کند، برخی از انگل ها نیز در دهان و مدفوع آنها مشاهده می شود. علت بروز این بیماری تغذیه از مدفوع بر جای مانده در قفس، رشد انگل ها در میان فضولات و ترکیب شدن فضولات با آب و دانه های آنها می باشد. برای همین توصیه می شود، کف قفس را هر دو روز یکبار و یا در صورت امکان روزانه تمیز کنید، ظرف اب و غذای آنها را روزانه دو الی سه بار بشویید و هر بار آب و غذای تمیز به آنها بدهید.

۲- کوکسیدیوز :

این بیماری ویروسی نیز منشا انگلی داشته و واگیر دار است، عامل اصلی این بیماری ویروسی بنام ” ایمریا ” می باشد که عمدتاً از طریق فضولات و هم غذا شدن پرنده های وحشی با فنچ ها به بدن آنها منتقل می شود و روده آنها را ملتهب و درگیر بیماری می سازد، از علایم این بیماری می توان به اسهال آبکی، بی حالی، پف کردن، کاهش اشتها و … اشاره کرد. برای جلوگیری از بروز این بیماری حتما موارد بهداشتی اشاره شده را رعایت کنید و در صورت پیشرفت بیماری از دارویی به نام آریستو پت سولفادیم می توانید استفاده کنید. هم چنین باید تمامی وسایل در دسترس پرنده را ضدعفونی کنید.

۳- سرماخوردگی :

از دیگر بیماری شایع در فنچ ها می توان به سرماخوردگی آنها اشاره نمود، از نشانه های سرماخوردگی در فنچ ها می توان به اسهال، بی حالی، پف کردن، آبریزش از چشم و بینی و… اشاره نمود. علت اصلی بروز این بیماری تغییرات ناگهانی و شدید دمای محیط و وجود رطوبت زیاد در محل می باشد، برای شروع درمان حتما باید فنچ بیمار را از سایر فنچ ها جدا کنید تا دیگر پرنده ها را درگیر بیماری نسازد. پس از جداسازی پرنده بیمار آب و غذای سالم و کافی در اختیارش قرار دهید، دما و رطوبت را در حد متعادلی و به صورت ثابت نگه دارید و سعی کنید با استفاده از دارو های انتی بیوتیک و پروبیوتیک مناسب (با مشاوره دامپزشک) به پرنده ها بخورانید.

۴- نیوکاسل :

از دیگر بیماری شایع در میان تمامی پرنده ها نیوکاسل می باشد، این بیماری یک عامل ویروسی دارد که در اثر استفاده از هوای آلوده و هم غذا شدن با پرنده های وحشی بروز می کند و در صورت عدم واکسینه نمودن پرنده ها، به تدریج تمامی گله را در بر خواهد گرفت. برای جلوگیری از نفوذ این بیماری حتما فنچ ها را واکسینه کنید چرا که پس از بروز بیماری درمان کردن آن مشکل خواهد بود. از علایم این بیماری می توان به اسهال آبکی، لرزش پرنده، بی حالی، بی اشتهایی، افتادگی بالها، فلجی پا، چرخش سر، عدم توانایی در پرواز و عدم تعادل در ایستادن اشاره نمود.

۵- آبله :

نوع دیگری از بیماری های متداول و نام آشنا در میان فنچ ها می توان به آبله فنچی اشاره نمود که در سه مرحله پوستی، دیفتریک و حاد بروز می کند. نشانه های اولیه بروز بیماری آبله در فنچ ها وجود زخم در سر و بدن پرنده می باشد. در صورت عدم توجه به بیماری امکان پیشرفت و حاد شدن آن وجود دارد، بنابراین توصیه می گردد با استفاده از مواد ضد عفونی کننده مانند بتادین و گلیسیرین زخم های پرنده را مداوا کنید و از آنتی بیوتیک های مناسب بنا به مشورت دامپزشک معتبر استفاده کنید. این بیماری عامل ویروسی دارد که در صورت تماس فنچ ها با پرنده های وحشی و تغذیه از مواد غذایی فاسد و مانده بروز خواهد کرد.

۶- آنفلوآنزا :

این بیماری در اثر تماس فنچ ها با پرنده های تازه وارد و حامل ویروس آنفولانزا بروز خواهد کرد. هم چنین وجود پرنده ها و موجودات وحشی مانند کلاغ، موش، گربه و … در اطراف قفس نیز امکان انتقال بیماری به فنچ ها را افزایش خواهد داد. از علائم اولیه بیماری آنفولانزا می توان به کاهش اشتها، افسردگی، بی حالی، آبریزش چشم و بینی اشاره نمود و در صورت گسترش بیماری امکان اسهال آبکی، خس خس کردن سینه، تنگی نفس و … در آنها افزایش خواهد یافت. بهترین روش برای جلوگیری از بروز بیماری آنفولانزا در فنچ ها جلوگیری از تماس با پرنده ها و موجودات آلوده می باشد، انجام واکسن های مناسب با مشورت دامپزشک معتبر نیز پیشنهاد می شود.

۷- ورم روده :

از نشانه بارز وجود این بیماری ورم زیر شکم پرنده است و در صورتی که پرهای قسمت زیر شکم و کلواک او را کنار بزنید، متوجه رگ های کبود و متورم در آن نواحی خواهید شد. علت بروز این بیماری تغذیه از مواد غذایی فاسد و خیس، تغذیه بیش از حد از سبزی ها ، استفاده از آب گرم در تابستان، وجود کلر در آب آشامیدنی، کثیف بودن قفس و … می باشد که در صورت رعایت بهداشت در محیط، بیماری نیز برطرف خواهد شد. اما در صورتی که بیماری حاد باشد باید با استفاده از آنتی بیوتیک ها سعی در درمان بیماری داشته باشید. در صورت بی توجهی احتمال مرگ فنچ ها بالا خواهد بود.

راهنمای تشخیص بیماری در فنچ ها

دانلود مستقیم ویدیو 


در برخی از موارد تشخیص بیماری در فنچ ها مشکل میباشد چرا که علایم بیشتر بیماری ها شبیه به یکدیگر بوده و تشخیص بیماری از این طریق ممکن نخواهد بود، از طرفی دیگر فنچ ها به دلیل غریزه ترس از شکار شدن، مهارت خاصی در پنهان کردن علائم اولیه بیماری را دارند. در چنین مواردی شما باید به صورت هوشمندانه پرنده را در تحت نظر بگیرید تا ببینید در غیاب شما علائم بیماری از خود بروز می دهد یا خیر.
برای تشخیص بیمار بودن فنچ ها باید نکات زیر را مد نظر قرار دهید :

 1. فنچ ها در حالت عادی بسیار سرحال، پر جنب و جوش و پر سر و صدا هستند، در صورتی که فنچی کم آواز می خواند و کسل و بی حال است می توان به بیماری او شک نمود.
 2. فضولات پرنده باید خشک و سفت باشد، در صورت آبکی یا رنگی بودن فضله فنچ باید به بیمار بودنش شک کنید، برای اطمینان از سلامت هر کدام از فنچ ها، مخرج آنها را بررسی کنید در صورت خیس و کثیف بودن پرهای قسمت مخرج احتمال بیمار بودن پرنده وجود دارد.
 3. فنچی که به راحتی قادر به نشستن بر روی میله ها نباشد، احتمال شکستگی پا و یا بیماری در آنها وجود دارد. هم چنین در صورت افتادگی بال ها، احتمال شکستگی بال ها و یا بیماری در پرنده وجود دارد.
 4. یک پرنده سالم از اشتهای خوبی برخوردار است و به محض قرار دادن غذا در اختیارش آن را خواهد خورد، اما پرنده بیمار شاید پس از کمی غذا خوردن دست از آن کشیده و به لانه برود و یا اینکه کلا سمت غذا نیاید.
 5. چشمان یک فنچ سالم بسیار براق و کاملا باز است، در صورت چرکی، خیس بودن و یا نیمه باز بودن چشم ها می توان گفت که فنچ شما بیمار است.
 6. در برخی موارد پرنده کاملا سالم و سرحال بوده و آب و غذای خود را می خورد، اما هیچ پروازی ندارد، در این صورت اگر قفس پرنده کوچک است سعی کنید آن را درون قفس بزرگتری قرار دهید تا آزادانه پرواز کند.

crohns_disease

بهترین راهکار جلوگیری از بیمار شدن فنچ ها

در این مقاله بیماری های رایج فنچ ها ذکر شد و در مابین گفته ها به راه حل هایی هم برای جلوگیری از بیماری آنها اشاره شد. در حالت کلی برای جلوگیری از بیمار شدن فنچ ها بهتر است نکات زیر را مد نظر قرار دهید :

 1. بهداشت محیطی را در مورد آنها رعایت کنید
 2. از مواد غذایی سالم و تازه استفاده کنید
 3. در مصرف مواد غذایی اعتدال را رعایت کنید، هیچ ماده غذایی را بیش از حد و تکراری به پرنده ندهید
 4. ظرف آب و غذا و ظرف استحمام آنها را روزانه بشویید.
 5. فضولات کف قفس را هر دو روز یکبار و یا به صورت روزانه عوض کنید
 6. از ورود پرنده ها، حشرات و یا جوندگان به قفس آنها جلوگیری کنید، انتقال بیماری از طریق این جانوران بسیار بالاست.
 7. برای تقویت بدن پرنده ها حتما هفته ای دو بار از مولتی ویتامین استفاده کنید.
 8. واکسن های مورد نیاز را در زمان های مقرر به پرنده ها تغذیه کنید.

 

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۹۸ دیدگاه
 • ساجده ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۰:۱۵:۰۱

  سلام وقت بخیر خواهش میکنم بهم کمک کنید
  من یه جفت فنچ دارم که مراحل تخم گذاریشون تموم شده و جوجه هاش اومدن بیرون
  و الان به نسبت بزرگتر شده ولی هنوز پرهای زینتی ندار
  و نمیتونه چیزی بخور خودش از والدین درخواست دار
  ولی نمیدونم چرا میزندش و پرهاشو در میار
  خواهش میکنم کمک کنید نمیدونم چی کارشون کنم

  • کارشناس وب سایت ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۲:۳۰:۳۳

   پرنده نر را از قفس جدا کنید و در قفسی جداگانه قرار دهید

 • احمد ۳ فروردین ۱۳۹۹ / ۸:۵۵:۵۵

  سلام توروقران به من جواب دهید من یک جفت فنج کامل سفید دارم فنج ماده تازه تخم گذاشته پف کرده بالش میلرزه ایا طبییه یا نه

 • مصطفی ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ / ۷:۱۰:۳۸

  سلام صبحتون بخیر
  پسر من یک جفت قناری داره که سه تا بچه دوهفته ای دارند چند روزی که اطراف گردن بچه ها خیلی باد کرده میخواستم بدونم مشکل چیه

 • راضیه ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ / ۴:۳۶:۳۸

  سلام ، ببخشید ، فنچ ماده من بیحاله و چشماشو باز نمیکنه و توان پرواز نداره ، دیروز سرحال بود . بهش یکم اب و روغن زیتون دادیم که دهانشو بزور باز کردیم.دور دهانش الان سیاه شده ، چیکارش کنیم؟

  • کارشناس وب سایت ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ / ۹:۱۹:۲۶

   به یافتن بیماری حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

 • negin ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ / ۱:۱۵:۳۹

  سلام به فنچ چه کلسیم و ویتامین بدیم

  • کارشناس وب سایت ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ / ۹:۲۱:۲۵

   برای کلسیم می توانید از پوسته تخم مرغ پودر شده استفاده کنید. برای پروتئین هم می توانید از پودرگوشت و یا پودر ماهی و یا حبوبات حاوی پروتئین استفاده کنید.

 • negin ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ / ۱:۰۸:۴۶

  سلام من دو جفت فنچ دارم که هر جفت توی قفس جدا گونه هستند یکی از ماده ها حدود۵یا۴ماهه پوف کرده بعد از چند ثانیه خوب میشه وبعد پوف میکنه براشون اب میزارم تاشنا کنند ولی بازم پوف میکنه تازگی هم همش توی خونشون هست یه بار توی ماه های قبل تخم گذاشت ودیگه نمیزاره ولی اون یکی ماده پوف نمیکنه و هنوز تخم نگذاشته نمیدونم چی کار کنم ؟؟ راهماییم کنید؟؟

  • کارشناس وب سایت ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ / ۹:۳۹:۰۰

   شاید محیط پرنده ها سرد هستش ، از وسایل گرمایشی استفاده کنید.
   در غیر اینصورت احتمال بیماری وجود داره که باید به دامپزشک مراجعه شود.

 • مونا ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ / ۸:۲۸:۵۷

  سلام فنچ من یکیش مرد از اول با بقیه فرق داشت چاقتر بود و بیحالتر از بقیشون،صداشم به زور در میومد،الان یدونه از فنچام تو قفس هر از گاهی بال بال میزنه و پرهاشو میخارونه و ریزش پر داره چیکار کنم؟

  • کارشناس وب سایت ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ / ۸:۵۶:۵۸

   به دامپزشک مراجعه کنید تا از مرگ فنچ هاتون جلوگیری شود.

 • ندا ۴ اسفند ۱۳۹۸ / ۲:۱۷:۵۴

  سلام فنچ نر من الاند۵ روزه که خریدمش اولا حالش خوب بود ولی از روز چهارم یک دفعه بیحال شد هی بیحال میشه دوباره خوب میشه نمیدونم چیکار کنم لطفا کمکم کنید

  • کارشناس وب سایت ۵ اسفند ۱۳۹۸ / ۸:۵۴:۲۴

   احتمال بیماری هست ، لطفا با دامپزشک مشورت کنید.

 • Najmehk ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ / ۷:۱۸:۳۸

  سلام فنچ من نفس نفس میزنه از روزی ک به دنیا اومده نمیدونم اسم داره یا کمبود ید باید چیکار کنم ….میشه از چیز دیگه ای باشه

  • کارشناس وب سایت ۱ اسفند ۱۳۹۸ / ۸:۳۶:۴۴

   به دامپزشک مراجعه کنید.

 • سعید ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۱:۴۸:۲۸

  سلام،ماده ی فنچ گلدین قبلا راحت تخم می زاشت ولی تقریبا ۱ماه که هر ۴ الی ۵ روز یکبار وقتی که می خواد تخم بزاره،مریض میشه،بی حال میشه،پف می کنه،کم غذا میشه،کف قفس یه گوشه میشینه،همسرم جداش می کنه از جفتش و بهش دارو می ده،فرداش روبراه میشه و تخم می زاره که اصلا پوسته نداره،بعد ۲روز کاملا خوب میشه و دوباره برش می گردونیم پیش جفتش و دوباره بعد ۱ هفته باز همین شرایط پیش میاد،،همسرم براش آسیاب پوسته تخم مرغ هم گذاشته ولی تاثیری نداشته،لطفا راهنماییم کنید

  • کارشناس وب سایت ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ / ۸:۳۷:۰۴

   میزان کلسیم تغذیه پرنده رو زیاد کنید تا به راحتی تخم بگذارد.
   برای این کار می توانید خرده پوست تخم مرغ را در میان دانه های فنچ قرار بدید.

 • رسول ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ / ۱:۲۱:۵۷

  ***** سلام ۲۰ تا فنچ دارم امروز دیدم بیشترشون چشماشونو بستن و پف کردن بعضی ها هم مدفوع آبکی دارن
  به نظر شما سرماخوردگیه یا به خاطر نور لامپ چون چند شبی هست که دیر خاموش میکنم . راه درمان این دو حالت چیه .
  امیدوارم جوابمو قبل تلف شدن فنچا بدید .🤒😷

  ممنون .

  • کارشناس وب سایت ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ / ۹:۲۷:۲۲

   احتمال سرماخوردگی اونها وجود داره
   بهتره هر چه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنید.

 • محمد مهدی ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ / ۳:۵۴:۱۳

  فنجم حال نداره چشماش یسته است راه هم نمیره 😔

  • کارشناس وب سایت ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ / ۹:۱۰:۲۵

   لطفا به دامپزشک مراجعه کنید.

 • .. ۷ بهمن ۱۳۹۸ / ۹:۰۷:۵۳

  سلام ببخشید فنچ من نمی تونم پرواز کنه و گاهی اوقات پف می کنه احساس می کنم یکی از پاهاش شکشته .
  چطور پاشو درمان کنم؟

  • کارشناس وب سایت ۸ بهمن ۱۳۹۸ / ۸:۲۶:۰۷

   سلام
   لطفا به دامپزشک مراجعه فرمایید.

 • مینا ۵ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۱:۵۱:۰۵

  سلام روزتون بخیر. آیا بیماری فساد پر در طوطی سانان قابل انتقال به فنچها هم هست؟

  • کارشناس وب سایت ۶ بهمن ۱۳۹۸ / ۹:۰۳:۳۰

   بله
   باید بهداشت پرنده رو رعایت کنید و اونها رو دور از هم نگهداری کنید.

 • علی ۲ بهمن ۱۳۹۸ / ۶:۵۹:۱۵

  سلام فنچ من میلرزه و سرش رو میزاره روی بدنش و تکون نمیخره

  • کارشناس وب سایت ۳ بهمن ۱۳۹۸ / ۸:۴۴:۲۴

   لطفا به دامپزشک مراجعه کنید.

 • حمید ۲ بهمن ۱۳۹۸ / ۴:۴۳:۲۳

  سلام فنج های مولد من سه تا جوجه دادن بزرگ شدن بیش تر از یک ماهه هستن اما تو همان قفس که مولد هستد جوجه ها هم انجایند قبلا غذا بهشون میدادن الان دیگه خودشون میخورن مولد ها ۱۴روزه تخم کردن فردا پس فردا جوجه در میان اما جوجه ها شون را میزنند حالا امروز متوجه شدم که گردن یکی از جوجه ها پر نداره و یه اکه لخت شده بی پر هست حالا به نظر شما پدر مادر شون میزنند کندن پر هاشو یا مریض شده یا از استرس هست، در ضمن هر وقت غذا یا اب میزارم پدر مادر نمیترسن اما جوجه ها خیلی میترسن یه شب از پیششون رد شدم این قدر ترسیدن به قفس میزدن اینور اونور میپریدن ،خیلی ترسو هستند ، حالا چکار کنم اگه جدا کنم بهتر میشه یا مریضه یا از ترس اینجور پشت گردنش لخت شده؟ ممنون

 • علی ۱ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۴:۵۷

  سلام فنچه ماده من یک لکه سیاه بزرگ روی پر هاش داره . ممکنه بیماری باشه؟

  • کارشناس وب سایت ۲ بهمن ۱۳۹۸ / ۸:۱۹:۲۵

   شاید ارثی باشه

 • حمید ۱ بهمن ۱۳۹۸ / ۲:۴۴:۰۲

  سلام من یه جفت فنج دارم سه تا جوجه داده الان جوجه هاش یک ماهه هستند اما لونه را بر داشتم دیدم پدر و مادرش دارند جفت گیری میکنند بهد چند روز دیدم کف قفس تخم گذاشتن لونه را گذاشتم الان ۱۳روزه تخم کردن اما جوجه های قبلی را که تو قفس انهاست میزنند و امروز دیدم گردن یکی از جوجه هایه نقطه پر نداره ، به نظر شما از کثیفی هست یا بیماری یا ازنکه پدر مادرش زدن پرهای گردنشرا لخت کردن ممنون میشم جواب بدید و اگه جوجه ها را جدا کنم بهتره ؟ از نظر تغذیه هر روز سبزی ، تخم مرغ، هویج، ارزن، تخم کتان و….میدم با تشکر

  • کارشناس وب سایت ۲ بهمن ۱۳۹۸ / ۸:۳۵:۳۵

   لطفا هر چه سریعتر جوجه ها رو از پدر و مادرشون جدا کنید تا وضع از این بدتر نشه ، احتمال درگیری بین اونها وجود داشته

 • عیسی ۲۶ دی ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۳:۲۳

  سلام فنچ من پاهاش رو اصلا تکون نمیده بی حال بی حال افتاده نه آب می خوره نه دونه چشم هاشم نیمه باز نگه می‌دارد تعادل هم ندارن چیکار کنم

  • کارشناس وب سایت ۲۸ دی ۱۳۹۸ / ۹:۱۵:۲۱

   هر چه سریعتر به دامپزشک مراجعه شود.

 • zahra ۲۳ دی ۱۳۹۸ / ۱:۲۱:۰۵

  سلام فنچ من چشماشو میبنده بی اشتها شده و بی حال هستش باید چکار کنم

 • NNNN ۲۲ دی ۱۳۹۸ / ۷:۳۱:۵۳

  فنچ ما آواز نمیخوانه چشم هاشو هی میبنده بی حال دوم رشته است آیا مریض شده

  • کارشناس وب سایت ۲۳ دی ۱۳۹۸ / ۸:۴۴:۰۹

   احتمال بیماری وجود داره ، بهتره به دامپزشک ظیور مراجعه کنید.

 • علي ۱ دی ۱۳۹۸ / ۱:۴۲:۲۵

  سلام فنچ نر من چند روزه پر خودشو ميكنه و بيحاله پر هاي سينشم كنده چه مشكلي داره؟؟؟؟؟؟!

 • Amir ۲۹ آذر ۱۳۹۸ / ۳:۱۸:۳۵

  سسلام من چن بار فنچ مادم بر اثر این که تخمش گیر کنه به پشتش مرد یعنی زمانی که براشون داشتم نصف تخم معلوم بود چیکار کنم که گیر نکنه

  • کارشناس وب سایت ۳۰ آذر ۱۳۹۸ / ۸:۱۵:۲۴

   از دانه های روغنی در تغذیه اونها استفاده کنید. و با یک دامپزشک معتبر مشورت کنید.

 • ماهی ۲۴ آذر ۱۳۹۸ / ۱۲:۲۳:۲۹

  سلام فنچ ماده من بعد از تخم گذاری حدودا یک روز بعد نشسته کف قفس و به سختی میتونه خودشو به میله برسونه و برای غذا خوردن فقط به سختی خودشو به میله میرسونه برای حفظ تعادلش پرشو باز میکنه اون همه به سختی دلیلش رو بهم بگید لطفا

 • تینا ۱۸ آذر ۱۳۹۸ / ۸:۳۷:۴۵

  سلام
  فنچ من ۳ روزه دوتا تخم گذاشته ولی امروز براش گذاشتم شنا کنه و الان خییلی بی حال شده. پف کرده. چشماشو میبنده.ممکن هستش تخم گیر کرده باشه.😭😭

  • کارشناس وب سایت ۱۹ آذر ۱۳۹۸ / ۸:۳۲:۲۳

   احتمال سرماخوردگی پرنده وجود دارد

 • نغمه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۸:۲۶:۰۸

  سلام فنچ ماده م تخم کرده ولی الان چندروزه بیحاله پف کرده و چشماش بسته س .چیکار کنم؟

  • کارشناس وب سایت ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ / ۸:۱۶:۰۹

   احتمال اینکه تخم داخل روده اش گیر کرده و یا اینکه بیمار باشه خیلی بالاست، بهتره به یک پرنده شناس معتبر مراجعه کنید.

 • mina ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۱۷:۴۸

  سلام فنچ ماده من بیحال شده پراش نامرتب شده تکون نمیخوره چشماشو به زور باز میکنه سرش هی میفته پایین چیکار کنم؟داره تخم میزاره یا مریض شده؟چون جفت داره

 • آریا ۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۵:۵۵:۴۸

  من فنچم تخم نمیزاره براش جا هم گذاشتم لطفا کمکم کنید

  • کارشناس وب سایت ۷ مرداد ۱۳۹۸ / ۸:۳۵:۴۶

   فنچ شما جفت داره؟
   اگه جفت نداره براش یک جفت تهیه کنید.
   لانه فنچ حتما باید گرم و تاربک باشه
   محیطی که فنچ قرار داره باید ارام و بدون سر و صدا باشه
   تغذیه فنچتون رو بیشتر کنید.

  • میثم ۲۲ دی ۱۳۹۸ / ۹:۱۴:۳۳

   سلام فنچ نر من امروز لونه سازی کرد ولی چون تو اینترنت خوندم چه موادی باید بزارم در دسترسش لونه رو تمیز کردم و دوباره وسائل خوب گذاشتم براش. اولش یکم ناز کرد بعد نر شروع کرد به چیدن. اما متاسفانه خیلی بال و پرش رو تکون میده مثلا میره تو لونه دم و پرش رو مثل پنکه میکوبه به هم بعد آروم میشه بیرون لونه هم همین کاررو تکرارمیکنه میترسم مریض شده باشه حالا چیکار کنم؟! لطفا راهنماییم کنین.

 • علیرضا ۳۰ تیر ۱۳۹۸ / ۹:۳۵:۴۵

  سلام . فنچ من سالم و سرحال بود تا اینکه ۳ روز پیش یه دونه تخم گذاشت بعدش زمانی که از لونه میاد بیرون خودشو پف میکنه. تحرکش کم شده. همه نکات تو تغذیه هم رعایت میکنم. لطفا راهنماییم کنید

  • کارشناس وب سایت ۳۱ تیر ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۸:۲۷

   به احتمال زیاد تخم داخل شکمش گیر کرده از جیره غذایی پر چرب استفاده کنید. روغن زیتون در دهانش بریزید و به ارامی شکمش را ماساژ دهید.

 • فرزانه ۱۰ تیر ۱۳۹۸ / ۷:۴۶:۵۹

  سلام فنج من وقتی میخواد بره دان بخوره یا حرکت کنه میفته پاهاش بالا میمونه باید خودم برعکسش کنم و یه پرش هم افتاده خواهشا اگه چیزی میدونید در موردش کمکم کنید

  • یزدان ۱۴ تیر ۱۳۹۸ / ۱۱:۴۹:۴۵

   من فنچم رو ول کردم تو خونه بعد که خاستم بگیرمش محکم خود تو دیوار چیزیش هم نشدع میخونه پروازم میکنه میخاستم ببینم امکان دارع چیزیش شدع باشه

  • کارشناس وب سایت ۱۵ تیر ۱۳۹۸ / ۱۲:۲۴:۴۸

   سر و صورت، پاها و بال ها را به دقت بررسی کنید که اثار خون مردگی و یا ورم کردگی وجود نداشته باشد

 • رویا ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ / ۵:۵۰:۱۰

  پاهای فنچم سیاه شده یک پاهش باید چه کار کنم

  • Arash ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ / ۱:۱۱:۱۴

   ببرش دامپزشکی نشون بده

 • زهرا ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ / ۵:۵۷:۲۵

  سلام فنچ من پاش فلج شده یه جوری راه می رود تو رو خدا بگید من چی کار کنم خوب بشه خیلی ناراحت هستم

  • کارشناس وب سایت (احمدی) ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۱۲:۲۸

   احتمال شکستگی پا وجود داره
   به دامپزشک یا پرنده شناس معتبر مراجعه کنید.

 • عاطفه ۹ خرداد ۱۳۹۸ / ۲:۰۵:۲۸

  سلام. دوهفتس فنچ مادم روی تخمشه و حدود یه هفتس حجم مدفوعش خیلی زیاد شده حتی خیسم هس لطفا راهنماییم کنین تا دلیلشو بدونم

 • نیما ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۰:۱۳:۲۶

  سلام فنچ ماده من دوروز پف کرده چشماشم نیمه بازه سرشم توی بدنش میکنه وتحرکم نداره لطفا کمکم کنید

 • ..... ۱ اسفند ۱۳۹۷ / ۱:۲۷:۴۴

  سلام
  ی جفت فنچ دارم اوایل مادهه خوب بود اما بعد بی تحرک و چاق شد فک کردم می خواد تخم بذاره پس یکم پنبه براش گذاشتم تا ببره تو لونه اما بعد دیدم داره می خوردشون برشون داشتم فک کردم چیزی شون نمی شه اما فرداش پف کردن چی کار کنم اگه ورم روده باشه چی 😭😭😭😭 تو رو خدا کمکم کنید

  • ناشناس ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۷:۳۸:۲۶

   سلام من یه فنچ دارم غذامیخوره ولی کم تحرکه نمیدانم چرا

 • ..... ۱ اسفند ۱۳۹۷ / ۱:۱۳:۳۶

  سلام
  حدود دو هفته پیش ی جفت فنچ خریدم اوایل خوب بود اما بعد مادهه چاق و چاق تر و بی تحرک شد فک کردم حتما می خواد تخم بذاره پس براش پنبه گذاشتم تا ببره تو لونه ش اما بعد دیدم دارن می خورنشون پس برشون داشتم فک کردم چیزیشون نمیشه اما فردا دیدم هر دو شون پف کردن چی کار کنم اگه ورم روده باشه چی تو رو خدا کمکم کنید😭😭😭😭

 • نرگس ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ / ۷:۰۷:۱۱

  سلام خسته نباشید من ۴ روز پیش ی جفت فنچ خریدم اوایل فنچ ماده ام زیاد تحرک می کرد ولی حالا زیاد نمی خوره مدام لا یک پا خودش رو می خارونه یکی از پا هاش قرمز شده چشماش نیمه بازن مخروجش هم سیاه شده کم تحرک شده مدفوعش هم سبز رنگه هر دو سوم هم نفس نفس می زنن مادهه هم آواز نمی خونه فقط نره می خونه چند وقت پیش چوبشون افتاد مادهه هم روش بود نره هم مدام میخارونتش

  • حسن ۴ بهمن ۱۳۹۸ / ۱:۵۷:۱۳

   سلام فنچ ماده من هیچی نمیتونه بخوره خیلی بیحاله کف قفس هس وتن تن نفس میکشه وپف کرده وسه تاتخم کرده وهمش روتخم دوروزه اینجوری شده ممنون میشم ازجوابتون

  • کارشناس وب سایت ۵ بهمن ۱۳۹۸ / ۸:۵۴:۰۴

   لطفا به دامپزشک مراجعه کنید.

 • دکتر فنچ ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ / ۶:۱۷:۱۹

  دوستان سلام
  اگر بخواهم یک پاسخ کلی برای همه پیامهای شما عزیزان بدم اینه که تمام فنچ هاتون مریض هستن و باید درمان بشن
  روزی سه بار، صبح و ظهر و شب ، هر بار دو مرتبه نزدیک فنچ هاتون برید و آروم این جملات را بگید

  فنچ منی تو ،خوشگل و نازی
  بلند شو زودتر، تا بریم بازی

  بعد از سه روز فنچ شما میفهمه صاحب تعطیلی داره و زود خودکشی میکنه

  • ناشناس ۱۳ تیر ۱۳۹۸ / ۶:۰۳:۴۰

   🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 • محمد ۵ بهمن ۱۳۹۷ / ۴:۴۴:۳۳

  سلام .فنچ ماده ی من دور گردنش زخم شده مدتیه و خون لخته داره رنگ پشتش هم کم کم سیاه میشه چیکار باید بکنم؟؟

 • ناشناس ۴ بهمن ۱۳۹۷ / ۲:۲۴:۰۵

  سلام فنچ من چند روزی هست که دهانشو باز میکنه باید چکار کنم

 • ناشناس ۴ بهمن ۱۳۹۷ / ۲:۲۳:۱۳

  سلام فنچ من چند روزی هست که دهانشونو باز میکنم باید چکار کنم

 • امیر ۲۱ دی ۱۳۹۷ / ۱۱:۵۶:۱۲

  سلام فنج ماده من تمام علائم سلامتی رو داره ولی به تازگی یک چشمش رو همش می بنده و باز می کنه و میمالش به همه جا. هیچ ترشح و خونمردگی هم دیده نمی شود الان اون یکی چشمش هم اینطور شد لطفا زود جواب بدید

 • علی ۶ دی ۱۳۹۷ / ۹:۳۹:۴۹

  فنچ ماده من قسمت گردنش کچل شده چیکار کنم لطفا کمکم کنین؟

 • علی ۱۲ آذر ۱۳۹۷ / ۷:۴۶:۰۷

  فنچ من دو ماهشه الان گردن نشه تعادل ندار ه برگشته ودور خودش میچرخه

  • X_persian@ ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ / ۴:۳۱:۲۳

   سلام دکتر
   فنچ ماده م پف کرده البته نه اسهاله ونه کم اشتها.
   دوروز پیش ۲ تا تخم گذاشته . البته این در حالیه که هنوز بچه های دوره قبلیش خودشون غذا نمیخورن و پدرشون غذا میده بهشون.

   میخواستم بدونم ممکنه تخم توی بدنش چرخیده باشه و اینجوری شده یا مریضه؟ چون آخرین تخم رو دوروز پیش گذاشته.
   ممنون از راهنماییتون بزرگوار🙏

 • علی ۱۷ مهر ۱۳۹۷ / ۶:۴۷:۳۹

  با سلام فنچ نر میلرزه وپف کرده ودهانشو باز وبسته میکنه وهیچ غذای نمی خوره لطفا کمکم کنید

 • امیر محمد شیخ حسینی ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ / ۲:۲۶:۰۲

  یک فنج نر دارم پر ماده میکنه مبخوره

  • نفس ۱۶ آذر ۱۳۹۷ / ۱:۰۳:۲۴

   نر و ماده را به مدت ۴تا۵ساعت ازهم جداکنید

 • ناشناس ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ / ۲:۲۲:۳۷

  یک فنج نر دارم پر ماده میکنه مبخوره

 • ERFAN ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ / ۳:۱۰:۱۸

  جوجه برگگ شده بالاش در اومده ولی بیرون نمییاد
  راهنمایی کنید

 • ناشناس ۷ شهریور ۱۳۹۷ / ۴:۴۶:۴۴

  سلام فنچ ماده ی من جدیدا میره کف قفس نسبت به قبلا هم خیلی کم غذا می خوره . لطفا بگید چه کار کنم.

 • شهاب ۲ مرداد ۱۳۹۷ / ۱۲:۱۹:۰۷

  سلام .
  پاهای فنج نر من سیاه شده و به زور خودشو رو میله نگه میزاره لطفا راهنماییم کنین

 • Mohaen ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ / ۰:۵۵:۰۹

  سلام
  فنچ ماده من کف قفس باد کرده افتاده بیحاله ی زخم سیاه هم رو کمرشه لطفا راهنمایی کنید مرتب سرو وچپ راست میکنه و بالاشم افتاده اس، خیلی عجیب شده

  • m.bigham ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ / ۱۱:۱۶:۴۰

   هر چه سریعتر به یک دامپزشک و متخصص پرندگان نشونش بدین

 • ناشناس ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ۰:۱۷:۴۰

  من هم یه فنچ دارم که یه روزه کف قفس افتاده پف کرده چشماشم بستست سرشم مدام به چپ و راست میچرخونه یا یه دفعه انگار وحشی میشه هی خودشو این ورو اون ور قفس میندازه خیلی هم میلرزه ترو خدا راهنماییم کنین?

 • داریوش ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ۳:۵۹:۴۲

  ۱_سلام من یک جفت فنج حدود دوهفته دارن ونوک فنج ماده بلند شده. چکار کنم

  لطفاراهنمایی کنید ممنون میشن.

  • Arash ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ / ۱:۰۹:۱۱

   کف دریا بخر از عطاری بده بهش

 • میلاد ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ۲:۱۲:۳۰

  سلام
  یک جوجه فنچ یک ماه دارم که یک پاش کج
  الان چیکار کنم

 • محمد ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ۱۰:۵۵:۰۵

  سلام من یک جفت فنچ دارم چند روزی هس اصلا مثل روز های گذشته اواز نمیخونن مخصوصا فنچ ماده خیلی صداش ضعیف در میاد و سینش هم اصلا خس خس نمیکنه توروخدا راهنمایی کنین.

 • محمد ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ۱۰:۵۳:۲۹

  سلام من یک جفت فنچ دارم چند روزی هس اصلا مثل روز های گذشته اواز نمیخونن مخصوصا فنچ ماده خیلی صداش ضعیف در میاد و سینش هم اصلا خس خس نمیکنه توروخدا راهنمایی کنین

 • پرواز تهران مشهد ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ۷:۲۱:۲۶

  خیلی ممنون از اطلاعاتتون

 • فردین محمودی ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ / ۶:۰۰:۵۷

  سلام.
  من یه جفت فنچ خریدم، فنچ نرم خوب به خودش میرسه از لحاظ تغذیه ایی ولی مادهم یجوریه، مث افسرده ها میمونه..
  بعد یکمم پرهاش دور از بدنشه مث این میمونه پف کرده، چیکار باید کنم؟؟!!
  تخمم یه دونه گذاشته ولی اصلا تو لونه نمیره؟؟
  یکی کمکم کنه!!
  مرسی.

 • Mahsa ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ / ۲:۱۴:۳۸

  سلام فنچ من حدود دو روز پف کرده هم ماده هم نر و اینکه نره سرش رو تو بدنش می‌کنه نمیدونم چی کار کنم؟؟؟؟؟!!!!!!

 • Mahsa ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ / ۲:۱۳:۱۸

  سلام فنچ من حدود ۲ روزه هم ماده هم نر پف کردن ولی نره سرش رو می‌کنه تو بدنش و اینکه نمیدونم چی کار کنم؟؟؟!!!!!!

 • Mahsa ۸ اسفند ۱۳۹۶ / ۰:۳۳:۲۶

  سلام .سه روزه یکی از فنچ هام پر هاش میریزه یه چشمشو میبنده و سرشو تو بالش میکنه میخوابه .حتی تنفسش هم تند و عمیقه .یجورایی کز کرده قبلا اینجوری نبود خیلی نگرانشم .داکسی سایکلین یا اورنی کیور کدومش خوبه بخرم ؟!یا ببرمش دامپزشک ؟
  اگه میشه جواب بدین خیلی ممنون

 • Hadis ۱۸ دی ۱۳۹۶ / ۱:۴۷:۲۰

  سلام دوستان تورو خدا كمكم كنيد من يه فنچ ماده و يه فنچ نر خريدم١٠ روز پيش اوليل فنچ نر تو خونه ميخوابيد و فنچ ماده رو چوب مينشست الان فنچ نر و ماده با هم تو لونه ميرن دوروزه فنچ نر پف كرده و كمي در مدفوعش آب هست و تحرك نداره چيكار كنم خوب شدني هست يا واسه فنچ ماده يه فنچ نر بخرم مجدد و اين فنچ رو به مغازه دار بدم

  • احسان ۴ بهمن ۱۳۹۶ / ۳:۳۷:۳۶

   زیر پنبه هتل شپشک کرده باید اب توتون بریزی روش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.