تغذیه فنچ | غذای فنچ از جوجگی تا بلوغ و تخم گذاری

اگر شما هم از علاقه مندان به پرورش پرندگان زینتی از جمله فنچ ها هستید، به احتمال زیاد می دانید که پرورش این پرنده ها اصول و تکنیک های خاصی دارد. یکی از اصلی ترین مواردی که لازم است درمورد پرورش فنچ ها به آن دقت کنید، تغذیه ی آنها می باشد.

در ادامه این مقاله از وبلاگ چیکن دیوایس همراه ما باشید تا اطلاعات مفیدی را در رابطه با تغذیه ی فنچ از جوجگی تا بلوغ برای شما ارائه دهیم.

دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس
دستگاه جوجه کشی ۷۲ تایی آژاکس
» مناسب برای جوجه کشی از فنچ
» دارای شانه جوجه کشی همه کاره
» جلوگیری از وارد شدن شوک دمایی و رطوبتی به تخم ها
قیمت : ۵,۸۹۵,۰۰۰ تومان

انواع مواد غذایی لازم در تغذیه فنچ

برای اینکه یک فنچ بتواند تمامی مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را تامین کند، باید یک رژیم غذایی متعادلی را برای آن در نظر بگیرید.

فنچ برای رشد بهتر و داشتن زندگی سالم تر نیاز دارد تا ویتامین ها، املاح، مواد معدنی، پروتئین و کربوهیدرات لازم برای بدن خود را از طریق رژیم غذایی اش تامین کند. هر کدام از این منابع نقش حیاتی در بدن پرنده ایفا می کنند و صرفا با استفاده از یک ماده غذایی نمی توان تمامی نیازهای بدن آن را تامین کرد.

مواد غذایی لازم در تغذیه فنچ - چیکن دیوایساز جمله مواد غذایی لازم برای رشد بهتر فنچ ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  انواع دانه ها و غلات مانند گندم ،جو ، ذرت ، سویا، کنجاله سویا و ذرت ، ارزن و کتان ، تخم آفتابگردان ، تخم کدو و…
 •  جوانه انواع دانه ها مانند جوانه گندم ، جو و …
 • بذر سبزیجات مانند شاهدانه ، خرفه ، شاهی ، ریحان ، جعفری ، کافشه و…
 • انواع سبزیجات مانند کلم، کاهو، خیار، جعفری ، ریحان ، پونه ، فلفل دلمه ای ، سیب زمینی آب پز و…
 • انواع میوه ها شامل پرتقال ، موز ، توت فرنگی ، نارنگی ، سیب ، هلو ، گلابی ، آلبالو ، گیلاس و … 
 • انواع آجیل مانند بادام هندی ، بادام زمینی ، پسته ، گردو ، انجیر و… 
 • منابع پروتئینی شامل تخم مرغ آب پز ، کرم خاکی ، لارو ، کرم ابریشم ، گوشت مرغ آب پز ، گوشت ماهی آب پز و … 

پروتئین ها چه نقشی در رشد فنچ دارند؟

یکی از نیازهای اساسی تغذیه ای فنچ پروتئین می باشد. پروتئین نقش مهمی را در رشد پر، منقار،گوشت، پوست و سایر اندام ها و اعضای بدن فنچ دارد. همچنین یکی از منابع غذایی مهم در افزایش مقاومت بدنی آن در برابر بیماری ها، سرما و گرما می باشد. به همین دلیل لازم تا در تغذیه ی این پرنده مقدار مناسبی از پروتئئین استفاده کرد.

نقش پروتئین در رشد فنچ - منابع پروتئینی مناسب برای فنچ شامل دو مورد گوشتی و گیاهی می شوند. این پرنده در طبیعت از لاور ها ، کرم ها و حشرات تغذیه می کند تا پروتئین مورد نیاز بدن خود را به دست بیاورد اما در صورت پرروش آن در قفس، دستیابی به یاین غذا ها برای کمی دشوار خواهد بود.بنابراین لازم است به عنوان جایگزین آنها از مواد غذایی زیر در تغذیه ی این پرنده استفاده کنید:

 • تخم مرغ آبپز
 • گوشت مرغ آبپز شده
 • کرم میلورم
 • دانه هایی مانند ارزن و کتان
 • لوبیا قرمز، لوبیا سیاه و عدس
 • تخمه ی آفتاب گردان
 • بادام و گردو
 • سویا

تاثیر ویتامین ها در رشد فنچ

ویتامین ها از اصلی ترین نیاز های غذایی فنچ می باشند. میوه ها و سبزیجات از اصلی ترین منابع تامین کننده ی نیاز فنچ به ویتامین ها می باشند.اگر این پرنده از طریق جیره ی غذایی خود ویتامین های مورد نیاز بدنش را تامین نکند، در این حالت دچار ضعف سیستم ایمنی می شود و مقاومت بدنی آن در برابر بیماری ها کاهش می یابد.

از ویتامین های ضروری برای رشد فنچ می توان به ویتامین A، ویتامین های گروه B، ویتامین C، ویتامین D، ویتامین E و… اشاره کرد. هر کدام از اینها دارای فواید خاصی بوده و وظیفه مهمی را در بدن پرنده بر عهده دارند.

به عنوان مثال کمبود ویتامین A سبب ضعف بینایی و کاهش میزان تخم گذاری و ضعف بدن پرنده خواهد شد. هم چنین کمبود ویتامین D به کاهش اشتها ، نرمی استخوان ها و نرم شدن پوسته تخم در آینده منجر می شود.

تاثیر ویتامین ها در رشد فنچ ها - چیکن دیوایسویتامین های گروه B نیز به افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن فنچ، خون سازی، افزایش اشتها و تقویت بدن آن در برابر بیماری ها و ویروس ها می کند.

استفاده از مواد معدنی در تغذیه ی فنچ

املاح و مواد معدنی از دیگر مواد بسیار مهم در تغذیه ی فنچ می باشد. از جمله این املاح معدنی می توان به آهن ، روی ، مس ، منیزیم ، کلسیم و فسفر، سدیم ، پتاسیم و … اشاره کرد. هرکدام از این مواد معدنی وظایف خاصی را در بدن پرنده بر عهده دارند.

کلسیم و فسفر به تقویت استخوان و افزایش میزان تخم گذاری فنچ کمک خواهد کرد. سدیم و پتاسیم نیز سبب افزایش متابولیسم، بهبود هضم غذا و افزایش اشتها  می شوند. آهن به خونسازی و  روی نیز به رشد بهتر پرها و افزایش سوخت و ساز بدن پرنده کمک می کند. جهت تامین این مواد معدنی می توان از مکمل های لازم و انواع میوه و سبزیجات و دانه ها و غلات استفاده کرد. 

نقش آب در رشد فنچ

آب نیز به اندازه تمامی موارد فوق برای تغذیه فنچ ضروری می باشد. این پرنده برای هضم مواد غذایی نیاز به آب دارد. همچنین در فصول گرم سال برای خنک کردن بدن و رفع تشنگی خود از آب استفاده می کند. آب سبب حرکت بهتر مواد غذایی در روده های فنچ شده و سوخت و ساز بدن آن را افزایش می دهد.

در فصل های گرم سال حتما آب خنک در اختیار پرنده قرار دهید. این کار به افزایش تحرک فنچ و افزایش اشتهای آن کمک بسیاری خواهد کرد. 

نقش آب در رشد بهتر سهره ها  - چیکن دیوایس

لیست غذاهای ممنوع برای فنچ

تمامی مواد غذایی که پیشتر به آنها اشاره کردیم قابل استفاده برا فنچ می باشند. اما بعضی از غذاها وجود دارند که علاوه بر اینکه نیازهای بدن این پرنده را به مواد مغذی تامین نمی کنند، بلکه سبب ایجاد مشکلات سلامتی جدی در آنها نیز می شوند. از این غذاها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مواد غذایی خیلی چرب، شور یا شیرین
 • هسته ی میوه ها
 • قهوه
 • الکل
 • شکلات
 • ریواس
 • آووکادو
 • پیاز

 سیستم گوارشی بدن فنچ قادر به هضم این مواد غذایی نمی باشد. این غذاها برای پرنده نقش سم را دارد که بسیار خطرناک است و مصرف آنها خطر مسمومیت را برای پرنده به دنبال خواهد داشت.مسموم کننده خواهد بود.

علاوه بر موارد ذکر شده، همیشه سعی کنید از میوه و سبزیجات تازه و آب سالم استفاده کنید. مواد غذایی فاسد و کهنه و نان کپک زده نیز می تواند سلامتی فنچ ها را به خطر بیندازد. 

غذای فنچ در دوره ی بلوغ و جفت گیری

زمانی که فنچ ها به سن بلوغ می رسند، در صورت مهیا بودن شرایط محیطی، مانند دما و شرایط تغذیه ای مناسب، شروع به لانه سازی و تخم گذاری می کنند.

برای اینکه فنچ ها را به جفت گیری و تخم گذاری تشویق کنید، ضمن اینکه باید لانه مناسبی را در قفس آنها قرار دهید و دمای محیط را نیز به اندازه کافی بالا ببرید، باید از غذاهای مقوی و با طبع گرم استفاده کنید تا برای تولید مثل تحریک شوند. 

از جمله این مواد غذایی می توان به تخم کتان، شاهدانه ، کافشه ، تخم آفتابگردان ، بادام ، تخم مرغ آب پز، کف دریا ، مولتی ویتامین و … اشاره کرد.

تغذیه ی فنچ در دوره ی تخم گذاری و جوجه داری

از آنجایی که پرنده در دوره تخم گذاری بیشتر ذخایر بدنی خود را صرف تولید تخم می کند برای همین تقویت آن در این دوره اهمیت زیادی را دارد. تا بتواد انرژی کافی را برای پرورش جوجه ها خود داشته باشد. به این منظور می توان از مواد غذایی زیر در تغذیه ی آن استفاده کرد:

 • ارزن سفید و قرمز
 • تخم مرغ آبپز
 • سویا
 • ذرت آبپز
 • فلفل دلم ای و هویج
 • عدس و لوبیا

دقت داشته باشید که استفاده از مکمل ها و مولتی ویتامین ها در این دوره برای پرنده توصیه نمی شود. چرا که این مکمل ها حالت مستی در پرنده ایجاد کرده و باعث می شود دوباره تمایل به جفت گیری پیدا کند. در این حالت نیز با تخم گذاری مجدد دیگر رغبتی به پرورش تخم خا و یا جوجه های قبلی خود نشان نخواهد داد. به همین دلیل بهتر است در دوره ی تخم گذاری و جوجه داری ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز پرنده را از طریق رژیم غذایی آن تامین نمایید.

تغذیه ی جوجه فنچ ها

اگر جوجه کشی از تخم های نطفه دار فنچ توسط خود والدین صورت گرفته باشد معمولا تغذیه جوجه ها نیز بر عهده والدین خواهد بود. چراکه والدین آنها در این زمینه کاملا احساس مسئولیت خواهند کرد.

اگر والدین می خواهند جوجه ها را تغذیه کنند می توانید غذاهای مورد نیاز آنها را به صورت پودر شده و له شده در اختیارشان قرار دهید تا به راحتی آنها را در چینه دان خود هضم کنند. سپس این مواد غذایی را از چینه دان خود به دهان جوجه ها انتقال دهند.

اما اگر با استفاده از دستگاه جوجه کشی اقدام به جوجه کشی از تخم های نطفه دار فنچ کرده باشید، خودتان باید با استفاده از یک سرنگ مخصوص و سرلاک تغذیه جوجه ها را بر عهده بگیرید. 

تغذیه جوجه فنچ ها - چیکن دیوایس

برای این منظور می توانید از سرلاک مخصوص فنچ  استفاده کنید و روزانه سه بار جوجه ها را با استفاده از سرنگ مخصوص تغذیه کنید.

سوالات متداول

بهترین غذا برای فنچ جوجه دار چیست؟

تخم مرغ آبپز بهترین غذا برای فنچ جوجه دار است. به این منظور می توان فنچ جوجه دار را به مدت یک هفته با این ماده ی غذایی تغذیه کرد.

چرا فنچ غذا نمی خورد؟

غذا نخوردن این پرنده می تواند ناشی از استرس، بیماری، نامناسب بودن غذا و یا سوء هاضمه باشد.

آیا می توان از مولتی ویتامین کودک برای فنچ استفاده کرد؟

نخیر. مولتی ویتامین های انسانی دز بالایی دارند و بهتر است برای پرنده ها از مولتی ویتامین مخصوص خودشان استفاده شود.

چرا پرهای بدن فنچ می ریزد؟

این می تواند ناشی از کمبود های تغذیه ای به خصوص کمبود ویتامین و پروتئین باشد.

چرا فنچ تخم خودش را می خورد؟

کمبود کلسیم اصلی ترین دلیل تخم خواری در فنچ ها به حساب می آید.

چرا فنچ بعد از تخم گذاری بی حال می شود؟

این مورد نیز می تواند ناشی از رژیم غذایی نادرست و کمبود مواد مغذی در بدن پرنده باشد که سبب کاهش توان بدنی آن می شود.

سخن آخر

در این مقاله از چیکن دیوایس در مورد تغذیه ی فنچ از جوجگی تا بلوغ بحث کرده و انواع مواد مغذی لازم برای رشد و سلامت آن را برایتان بیان کردیم. تغذیه ی پرندگان زینتی یکی از اصلی ترین جنبه های پرورش و نگهداری از آنهاست و رسیدگی به ان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

‫۳۵۶ دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر
  فنچ نر من وقتی نیخواد ارزن بخوره پوست نمیکنه و دنبال ارزن پوست شده هست واگه پوست شده پیدا نکه ارزنو پاپوست قورت میده. ولی برعکس فنچ ماده دونه دونه پوست میکنه میخوره.
  آیا این میتونه فنچ رو بیمار کنه یا مشکلی برایش ایجاد کند؟
  از بالغ بودنش هم مطمئنم چون یک ساله که دارمشون.
  یه سوال دیگه اینکه آیا فنچ ماده ی زبرا رنگی میشه؟یافقط نر رنگی میشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   خب پوست کنده شو بهش بده
   نر ها ترکیب نگای بیشتری نسبت به ماده ها دارن و ماده ها رنگاشون ساده تره

 2. سلام
  خیلی از لطفتون بابت سوال پرسیدن رایگان وحوصله میکنید و به سوالات جواب میدید.
  من یه سوال داشتم که اگه جواب بدید خیلی ممنون میشم.
  میخواستم بدونم میشه به فنچ فندق هم داد؟آخه تو متنتون نوشته نبود.اگه میشه داد به چه صورتی بهشون بدم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.🌹

  1. سلام نیلوفر جان
   بله میتونی فندق بدی ولی باید پودرش کنی و به جیره مصرفی مخلوط کنی بدی بخوره
   البته حواست باشه که نمک نداشته باشه و یا طعم دار نشده باشه

 3. سلام خسته نباشید
  یک جفت گلدین مولد دارم لونه گرم کردن ولی هیچ چیز جز ارزن و تخم کتان نمیخورن به تخم مرغ اپز و سیب زمینی و میوه اصلا هیچ گونه واکنشی نشون نمیدن منم بهشون مولتی ویتامین و قطره کلسیم هفته دو بار بهشون میدم چکار کنم که کمبود این مواد و براشون تامین کنم اگه زخمتی نیست راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. سلام فرهاد جان
   براشون پلت مخصوص تهیه کن
   و غذاهایی که دوس ندارن رو هم با اونایی که دوس دارن قاطی کن و بهشون بده
   مولتی ویتامین و مکمل کلسیم هم خوبه که براشون استفاده می کنی

 4. سلام چرا فنج های من جوجه خود رامی کشند؟
  چند مرحله تخم گذاشتن بعداز بیرون امدن جوجه را از لانه بیرون انداختن
  آخرین بار جوجه ها داشتن پر دار می شدن ولی یهو غذا ندادن دیگه ومردن

  1. سلام صبا جان
   فنچ هات به سن بلوغ رسیدن؟
   بهشون استرس وارد نمیشه که؟
   با چی تغذیه شون می کنی؟

   1. سلام آره حدود ۳ ساله که من دارمشون
    غذا هم ارزن می دم گاهی تخم مرغ هم می دم
    استرس هم نه آخه من وآقامون دوتایی هستیم بدون رفت وآمد مهمان

    1. کمبود مواد مغذی خودش عامل ایجاد استرس برای پرنده هست
     توی دوره ی تخم گذاری و پرورش جوجه پرنده به یه رژیم غذایی کاملی نیاز داره
     حتما مواردی که توی مقاله گفته شده رو رعایت کن

 5. سلام خداقوت
  من میخواهم یه جفت فنچ گلدین بخرم
  میتونم با یه جوجه مرغ عشق توی یه قفس نگهداریشون کنم

  اگه جوابتون بله هست میشه لطف کنید بگید ابعاد قفس چقدر باشه خوبه که مزاحم هم نباشن و راحت باشن

  1. سلام دریا جان
   جوابم نخیر هست
   بهتره تو قفسای جداگانه نگهداری بشن

 6. سلام با تشکر از مدیریت سایت
  ممنون از ادمین بخاطر اینکه سوالاتو به صورت رایگان جواب میده خیلی ممنون از شما
  وقتتونم بخیر
  یه سوال دارم
  من یه فنچ ماده خریدم پشت کمرش کامللل پر ریخته و بالای بالاشم کامل ریخته ولی میتونه پرواز کنه
  دم هم نداره کلا
  تو همین وضعیت خریدمش و الان جدا از بقیه ی پرنده هام نگهش میدارم فقط میخاستم بدونم که ایا خوب میشه؟ اصن دلیلش چیه؟

  1. سلام حسین
   ممنون از محبت شما
   ریختن پرهاش می تونه دلایل مختلفی داشته باشه
   یا به خاطر شرایط نامناسب محیطی هست، یا استرس، یا بیماری یا تغذیه ی نامناسب
   باید چک کنی ببینی کدوم عامله
   چه غذایی بهش میدی؟ فضلش چه رنگیه؟

 7. سلام .وقتتون بخیر.ممنون از حوصلتون بابت پاسخ به سوالات.من یک جفت فنچ دارم .نر برای ماده میرقصه ولی ماده هیچ واکنشی نمیده.داخل لانه هم نمیرن.ممنون میشم کمکم کنید.

  1. سلام شهریار
   نر این کارار رو برای جلب توجه ماده انجام میده و می خواد که جفت بشه
   اگه یه مدت بعد واکنشی نشون نداد ممکنه به خاطر این باشه که اونو نمی پسنده و باید براش یه جفت دیگه تهیه کنی

 8. سلام من فنچ نرم نمیزاره فنچ ما ه بخوابه خودشم دو سه ثانیه بیشتر نمیخوابه

  1. سلام
   اینقدر کم هم که میگی امکان پذیر نیست ، شبا حداقل چند ساعتی میخوابن
   اگه روشنایی محیط زیاد هست ، روی قفسشون یک پارچه ی تیره رنگ بنداز تا کمی استراحت کنن
   البته اینم در نظر بگیر که الان فصل جفتگیری هست و چنین رفتارهایی کاملا طبیعیه ، اگه براشون لانه نزاشتی بزار

 9. سلام ببخشید من متاسفانه روی تخم فنچ ها دید ندارم مشکلی برای جوجه کشی اونا پیش نمیاد؟

  1. باید روز ۷ نطفه سنجیشون کنی ببینی نطفه دارن یا نه
   و اینکه چک کنی والدین روشون بخوابن

 10. سلام
  فنچ ماکارانی را به صورت اپز میخوره یا اماده؟چربی داره براش خوبه؟
  سویا را چطوری میتوان به فنچ داد؟

  1. سلام دوست عزیز
   بصورت آبپز و بدون ادویه و نمک و روغن و اینجور چیزا
   سویا رو هم می تونی آبپز کنی بهش بدی

 11. سلام جوجه من ۶ تا جوجه فنچ دارم که مادشون امروز از عصر دیگه بهشون غذا نداده و همش نوکشون میزنه الان ۲۱ تا ۲۵ روزشونه ۳ تاشون کم و بیش دونه میخورن اما سه تا دیگه بلد نیستن چون دیدم مادرشون دعواشون میکنه یه لانه دیگه گذاشتم توی قفس و بلافاصله والدین رفتن توی قفس جدید و دیگه بیرون نیومدن یکی از جوجه ها اومد بیرون رفت سمت لانه جدید اما مادرش نوکش زد و ترسید اومد پیش بقیه الان من چیکار کنم اگه دیگه والدین به بچه ها غذا ندن چی تا حالا من بهشون غذا ندادم فکر کنم مادرشون میخواد دوباره تخم بذاره جوجه ها رو بذارم یه قفس دیگه یا چی؟؟؟؟ لطفا کمکم کنید جوجه هام نمیرن از گشنگی 😔

  1. سلام دوست عزیز
   ببین تو دوره ی پرورش تخم و جوجه اگه به والدین غذاهای با طبع گرم زیاد بدی
   مست میشن دوباره جفت گیری می کنن و تخم میذارن
   اونموقع به جوجه هاشون رسیدگی نمی کنن و بهشون آسیب میزنن
   پس تو این دوره باید بیای گرمیجات رو کم کنی به جاش غذاهای با طبع سرد به جیره ی غذایییشون اضافه کنی مثل تخم کاهو و تخم خرفه
   ۴ قطره عرق کاسنی رو بریز تو ۱۰۰ سی سی آب تا از مستیشون کم بشه
   الان که به جوجه ها غذا نمیدن باید همه رو برشون داری و با سرلاک بزرگشون کنی
   در این مورد هم مقاله ای که برات لینک میدم رو بخون
   طرز تهیه و آموزش سرلاک دادن به پرندگان زینتی | سرلاک دادن به عروس هلندی و طوطی

 12. سلام وقتون بخیر شادی
  من ۴تا فنچ دارم نرو ماده
  میخوام ببینم چیکار میتونم کنم تا فنچ ماده ام تخم شو نخوره
  من یکم پیش تخمش هاشون ورداشتم ۳ گذاشته بود
  بعد خواستم ببینم نطفه داره یا نه بعد دوباره گذاشتم توی جاش ماده امد تخم شکوند
  میخوام ببینم چیکار کنم تا دیگه نخوره

  اون یکی فنچ ها هم جفت ان ولی تخم نمیکنن

  میخواستم راه حل اینا چیه چه باید کنم

  دارو یا ویتامین یا چیزی هست برای انجام
  چیکار کنم تا فنچ هام تقویت بشن

  1. سلام دوست عزیز
   تخمو که برمیداری بهش استرس وارد میشه برای همین احساس میکنه محیطش امن نیست
   پس تخماشو میشکنه
   به علاوه نباید تماس مستقیم با تخم داشته باشی
   بهتره تو تاریکی و خیلی آروم انجام بدی این کارو تا پرنده زیاد دچار استرس نشه و حتما دستکش دستت باشه
   خوردن تخم هم نشون میده که پرنده کمبود کلسیم داره و از این طریق میخواد اونو جبران کنه
   باید بهش غذاهایی حاوی کلسیم مثل کلم پیچ یا کلم بروکلی بدی
   می تونی از داروخونه ی دامپزشکی مکمل کلسیم تهیه کنی
   اونیکی فنچات جفت گیری میکنن تخم نمیذارن یا اصلا جفت گیری نمی کنن؟

 13. سلام
  ببخشید این مکمل کلسیم که برای رفع تخم خوری فنچ هست،چطور مصرف میشه؟
  باید تو ابشون بریزم یا همیطوری بهشون بدم؟
  چه چیزی فنچ را به تخم گذاری تشویق میکنه؟
  نخ هایی که برای لانه سازی فنچ ها، باید چه اندازه ای باشه که به پاش گره نخوره؟و اگه نخ به پای فنچ گره خور باید چی کارکرد؟
  بهترین فصل برای جوجه کشی فنچ،چه فصلی هست؟
  قفس فنچ را باید چه اندازه ای بخرم؟
  اگه فنچ مست شد چطور درمان میشه؟
  ببخشید اینهمه سوال پرسیدم لطفا همه رو جواب بدید.

  1. سلام دوست عزیز
   مکمل رو باید قاطی غذایی که میخورن بکنی محلول در آب هم پیدا کنی میشه استفاده کرد
   به جا نخ از پوشال نرم استفاده کن
   مراجعه کن به پرنده فروشی راهنماییت میکنن
   برای کاهش مستی هم باید سردیجات داد

   1. سلام من یدونه فنچ نر دارم چند وقتی هست که پاهاش رو گاز میگیره خون میاد ناخن هاش رو هم میشکونه

    1. سلام دوست عزیز
     هم نشون دهنده نمود پرخاشگری در پرندتون هست
     هم ممکنه کنه داشته باشه
     پماد تتراسایکلین رو با پماد a چشمی مخلوط کن بمال به پاهاش

  1. سلام دوست عزیز
   بله می تونی بدی ولی باید بدون ادویه و نمک و اینجور چیزا باشه
   به علاوه نباید به عنوان رژیم غذایی اصلیش در نظر بگیری نهایت هفته ای یه بار بهش بده
   اگه زیاد مصرف کنه هم براش مشکل گوارشی پیش میاد هم مشکل کلیوی

 14. سلام
  میشه سوال من رو جواب بدید الان پنج روزه که منتظره جوابم.

  1. سلام دوست عزیز
   تمامی سوالات همه روزه جواب داده میشه
   پس حتما سوالتون رو درج نکردین که جوابی دریافت نشده

 15. سلام
  فنچ من توخمشو خورده چیکار کنم😢😳
  اگر نیاز به مکمل کلسیم داشته باشه از کجا میتونم تهیه کنم و چجوری مصرف کنم؟
  لطفا زود جواب بدید این سومین تخمیه که خوردن.😭

  1. سلام دوست عزیز
   کمبود کلسیم داره که تخمشو خورده
   از پرنده فروشی ها و پت شاپ ها میتونی تهیه کنی

 16. سلام
  فنچ من یک تخم یه روزه داره یعنی تازه یک روزه که تخم کرده،میتونم به فنچ تخم مرغ اب پز یا گردو و سبزیجات بدم؟

  1. سلام دوست عزیز
   گردو یکم چربه بهتره زیاد استفاده نکنی
   سبزیجات و تخم مرغ می تونی بدی

 17. سلام
  میشه به فنچ میوه ی نارگیل را داد؟
  از پشم های روی پوسته ناگیل میتوان برای لانه سازی به فنچ داد؟

  1. سلام دوست عزیز
   تو ناحیه پا براشون ایجاد مشکل میکنه
   خودش رو هم رنده کن به مقدار خیلی کم بده بخوره

 18. سلام
  جوجه فنچ های من از تخم بیرون اومدن حدود یک هفته است و من از روز دوم یا سوم برای مادرشون سفیده آب‌پز دادم هر روز به اندازه یک قاشق مربا خوری آیا کار درستی کردم یا نه
  ارزن دارن و کف دریا هم دارن
  امروز اولین جوجه چشم باز کرده

  1. سلام دوست عزیز
   دونه های اصلی که ارزن و کتان هستن تخم مرغ آبپز هم براشون مفیده
   در کنار اون میتونی از مواد غذایی دیگه ای مثل سینه مرغ آب پز ، سویا، حبوبات پخته شده، مولتی ویتامین و پوسته تخم مرغ هم بدی
   به علاوه میوه هایی مثل سیب گلابی، موز، توت فرنگی، پرتغال شیرین هم میتونی بدی

 19. سلام وقت بخیر ببخشین یه جفت فنچ دارم سه تا تخم داشتن الان اولین تخم جوجه شده خواستم بدونم فقط ارزن و کتان بدم کفایت میکنه؟تو آبشون ویتامین میریزم کف دریا هم گذاشنم تو قفس دون مخلوط هم میدم براشون.و اینکه تخم مرغ آبپز خوبه براشون؟

  1. سلام دوست عزیز
   بهتره تو دوره ای دارن جوجه پرورش میدن براشون مکمل ندی چون مکمل باعث میشه که مست بشن و دوباره جفت گیری کنن
   در این صورت دوباره تخم می کنن و به جوجه ها نمی رسن
   اینارو وقتی جوجه ها یکم بزرگتر شدن و کم مونده که از والدین جدا بشن بده
   بله تخم مرغ آبپز هم خوبه
   توی مقاله ای که برات لینک میدم توی قسمت تغذیه ی جوجه ها و فنچ مادر در این مورد مفصل توضیح داده شده
   حتما بخون
   پرورش فنچ به روش صحیح و اصولی همراه با تکنیک های جوجه کشی فنچ

 20. سلام وقت بخیر
  فنچ هام ۵ تا جوجه گذاشتن و دنبال تغذیه ی مناسب برای والد و جوجه ها هستم میتونین به صورت دقیق بگین به فنچ ها میتونم چه مدل دونه هایی و خوراکی هایی بدم که براش ضرر نداشته باشه و باعث تقویت جوجه فنچ ها بشه؟

 21. سلام جوجه فنچ من یه هفته میشه از تخم دراومده ولی امروز دیدم ک فنچها سروصدا میکنن،دیدم جوجه ۷روزه وسط قفس افتاده مرده دلیلش چی میتونه باشه؟ من هواسم به خرودوخوراکش بود بنظرتون برچی مرده؟

  1. سلام دوست عزیز
   این میتونه چن تا دلیل داشته باشه
   ۱- به خاطر بی تجربگی والدین که به طور ناخواسته از قفس انداختنش بیرون
   ۲- جفت گیری دوباره و چون خواستن دوباره تخم بذارن برای همین جوجه رو انداختن بیرون تا جا برای تخمای جدید داشته باشن
   ۳- به والدین استرس وارد شده و احساس کردن که شرایطشون برای پرورش جوجه امن نیس
   البته توصیه میشه توی زمان جوجه داری ارتفاع لونه رو کمتر کنی تا اگه همچین اتفاقی افتاد جوجه آسیب نبینه

 22. سلام
  من یه جفت فنچ دارم که ۳ تا تخم گذاشته بود الان جوجه هاش هر سه تا در اومده ، مشکلم اینکه مادر و پدرش غذا اصلا بهشون نمیده. خودم سرلاک یکمی دادم ولی خیلی کوچیکن و یدونه امروز مرد.
  و دومین باره که تخم میزارن دفعه ی قبلی که گذاشته بودن یدونه اش در اومده بود به اونم یک هفته غذا دادن دیگه ندادن ‌.
  الان چیکارکنم که به جوجه هاش غذا بده؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   فنچات چن سالشونه؟
   این رفتارشون میتونه به خاطر کم تجربگیشون توی پرورش جوجه باشه
   یا نباید بهشون اجازه بدی جفت گیری کنن و تخم بذارن
   یا هم اگه گذاشتن و تخما تبدیل به جوجه شده اگه دیدی غذا نمیدن باید برداری خودت با حوصله ی کافی با سرلاک بزرگشون کنی
   گناه دارن
   کاری تمیتونی بکنی اگه نخوان غذا بدن نمیدن

 23. سلام فنچ من برای اولین بار تخم گذاشته دوتا ولی یه روز یکم هوا گرم بود اونجا گذاشته بودم تخم فنچ در میاد؟

  1. سلام
   توی اولین دوره ی تخم گذاری به خاطر بی تجربگی پرنده معمولا تخما بدون نطفه میشن
   باید روز ۷ تا ۱۰ نطفه سنجیشون کنی ببینی رگه های خونی دارن یا نه
   اگه هوا خیلی گرم باشه ممکنه به تخما شوک دمایی وارد بشه و خراب بشن

 24. سلام وقت بخیر
  مدتی است به پرورش فنچ مشغولم و چندماهی هست که مشکلی نبود ولی بصورت اتفاقی متوجه شدم ۴عدد از جوجه فنچ هام از داخل لونه شون خیلی بوی نامطبوع و زننده ای میاد و اقدام به تعویض و پنبه و تمیز کردن جاشون کردم و هر۴تا بی حال و بی اشتها هستند یکی از اونها تلف شد از شدت بی حالی و مریضی و درحال حاضر با اینکه جفت دارن غذا دهی میکنن بازهم جوجه فنچ ها اشتها ندارن و بازم همون بوی بشدت زننده میاد و اینکه جوجه فنچ ها بال و پرشون تکمیل شده

  1. سلام دوست عزیز
   لونه رو باید هرروز تمیز و ضد عفونی کنی چون فضله ی جوجه ها و بازمانده ی مواد غذایی باعث آلوده شدن لونه میشه و اگه مرتبا تمیز نشه جوجه ها دچار عفونت و بیماری میشن
   فضله شون تغییر رنگ داره؟

 25. سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم که در این مقاله نوشته که گندم🌾 و ذرت🌽 برای فنچ خوبه، گندم رو خرد میکنن یا هنجوری میدن فنچ خودش خرد کنه بخوره؟
  یا میشه به فنچ بیسکوییت ساقه صلایی🍪 داد یا بقیه ی بیسکوییت ها
  کیک یزدی🍞 هم میشه داد روغن داره براش ضرر نداره.

  1. سلام دوست عزیز
   میتونی یه تیکه کوچیک ذرت رو داخل قفس قرار بدی
   و یا اینکه جدا کنی دونه هاشو
   خیر ساقه طلایی و کیک یزدی بهش به هیچ عنوان نده

 26. سلام
  میتونم به فنچ پلت ریز که برای جوجه مرغ هاست رو به فنچ بدم.ضرر نداره؟

  1. سلام دوست عزیز
   چون مواد مغذی شون فرق می کنه بهتره برای فنچ ها غذای مخصوص خودشونو تهیه کنی

 27. سلام خسته نباشید،متاسفانه جفت ماده من مرده،با اینکه خیلی دوسش داشتم و بهش میرسیدم
  نر چند روز بدون ماده میتونه زنده بمونه؟الان نر غذا نمیخوره،من چیکار کنم؟،من هرجا رفتم گفتن پرنده ماده جداگانه نمیدیم و باید جفت بخری،پس من با این نر تنها چیکار کنم؟گناه داره
  جفت ماده من قبل مردنش ۳تا تخم گذاشت،ماده جدید از تخم ها مراقبت میکنه؟الان بدون مادر تخم ها درمیان؟!ماده دو یا سه هفتس که تخم گذاری کرده،چرا در نمیان پس؟

  1. سلام دوست عزیز
   براش حتما باید جفت بگیری با این اوصاف افسردگی میگیره
   مادت تلف شده و انتظار داری تخم ها به جوجه تبدیل بشن هیچ دو سه هفته هم صبر کردی ازش جوجه در بیاد؟ جلل الخالق

 28. فنچ ماده من اصلا غذا نمیخوره،نه آب،نه ارزن،نه تخم مرغ آب پز،نه سبزی،هیچی
  چیکار کنم؟داره میلرزه ولی هیچی نمیخوره!!!

  1. سلام دوست عزیز
   باید بهش سرلاک بدی تو اینجور مواقع

 29. سلام دو فنج دارم پنج تا تخممیگزارد هر وقت جوجه ها دره می‌کنه جوجه ها میمیرن غذا بهشان تخم مرغ و سیب زمینی ابپز میدم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   فنچا به جوجه ها میرسن؟
   منظور غذا اینا میدن بهشون؟
   اغلب از سر بی تجربگی پیش میاد که به جوجه ها غذا نمیدن و در نهایت از گشنگی تلف میشن

 30. سلام ،من ی جفت فنچ دارم ۵ تا تخم گذاشتن یکیشو انداختن بیرون از بین اون ۴ تا ،۱دونه جوجه شد فرداش ۱دونه دیگه ، اما جوجه اولی مرد. جوجه اولیه خیلی گردن نازک و درازی داشت وقتی مرد دیدم گردنش به هم پیچیده.اما جوجه دومیه جون داره اما کلا ماده داخل لانه نمیره.فقط نر هرازگاهی میره اون تو با جوجه ور میره.البته اولین باره جوجه شدن…خودمم بلد نیستم سرلاک بدم…میشه راهنمایی کنید؟

  1. سلام دوست عزیز
   مقاله ای که این زیر لینک میدم و مطالعه کنید
   علت بیرون انداختن تخم از لانه توسط پرندگان زینتی | نخوابیدن پرنده بر روی تخم
   بهتره بهش سرلاک بدی بهش با این اوصاف غذا ندن توام بگی بلد نیسی دیگه بیچاره تلف میشه
   برای این مورد هم این مقاله رو بخون
   طرز تهیه و آموزش سرلاک دادن به پرندگان زینتی | سرلاک دادن به عروس هلندی و طوطی

 31. سلام عزیز
  ۱.ببخشید از روزگی میشه به جوجه هاسرلاک داد چون مارشون خیلی دورشون نمیات
  ۲.روزی چند بارمیشه به جوجه ها سرلاک داد
  ۳.سرلاکشون چیطوری باید باشه رُوباشه یاسفت
  باشه یا نه رو باشه نه سفت؟؟
  ۴.بعد چند سی سی به جوجه ها بدیم ؟؟

 32. سلام ممنون بابت توضیحات،
  امکانش هست داخل آب فنچ مقداری عرق کاسنی ریخت ، ماده دائما پرنده نر میزنه ، (جوجه ها تقریبا ده روزه هستن) ، نمی‌دونم چرا از امروز صبح ماده پرخاشگر شده فکر کنم میخواد دوباره تخم بزاره ، اگه به جوجه ها اسیبی نمیزنه عرق کاسنی قاطی آب شون بکنم طبع خنک داره

  1. سلام دوست عزیز
   بله میتونید عرق کاسنی رو تو ۱۰۰ سی سی آب حل کنید و بدین بخوره
   اره تخم داشتنی پرخاشگربی نمود پیدا میکنه
   بهتره فعلا به مادت از این عرق کاسنی ندی

 33. سلام عزیزیک سوال داشتم میخواستم ببینم جوجه هایی که صدای مثل چیک چیک هایی بلندی نسبت به بقیه جوجه های میکنند نر هستن یاماده چون همه جوجه های نکشون کرمیه از۵تاش دوتاش آواز میخونه بقیشون نمی خوانندخوستم ببینم یکی از نشانه های نر بودن هست یانه؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   در این خصوص اطلاعات دقیقی ندارم
   ولی به کل نرها حالت موزیکالی دارن

 34. سلام عزیز
  جوجه های بنده ۱ماهو۱۵روزشونه لانرو برداشتم چون خیلی بود میداد گفتم شاید مریض کنه جوجه هارو
  بعد چه مدت میشه دوباره لانرو داخل قفس قرار داد ؟
  بعد دوباره امکانش هست ماده جوجه کنه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   بعد از مشاهده جفت گیری مجدد لانه رو به قفس اضافه کنید
   الله اعلم بستگی داره به شیوه نگهداری شما

  1. فرآورده های لبنی کلا برای پرندگان مضر
   چون سیستم گوارشیشون قادر به هضم لاکتوز نیس
   نباید بدی بهشون

 35. سلام عزیز فنچ ماده بنده رفتار وحشیانه ازخودش واسه یکی از جوجه هانشون میده همه جوجه سفید هستند یکیشون گوره خری ماده همش گور خریرو میزنه بابقیه خوب هست وفقط بااون جوجه ه رو میزنه دلیلش چی؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   با اون سازگاری نداره و بهتره که جداشون کنی
   وگرنه ممکنه آسیب جدی بهمدیگه وارد کنن و در نهایت منجر به تلف شدنش بشه

   1. خوب عزیز جوجه دونه خور نیست بعدجداشم کردم خیلی بیتاب بود مادرش هم که میزدش خیلی صداش می زد ولی اوردمش داخل قفس بازم زدش

    1. این تصمیمش با خودته ، یا جدا کن و خودت بهش سرلاکی بده
     یا اینکه پیش مادرش اینقدر میزنه که تلف بشه ! البته غذا گرمی نده تا کمی اروم بشه

 36. سلام عزیز
  فنچ های بنده جوجه کردن همه جوجه هایش از لانه بیرون آمدع اند وشب ها فقط میروند داخلش میخوابند
  آیا عیب ندارد لانرو تمیز کنم چون پوره متفوع خود جوجه هاشده وبوی بدی میدهد بعد لانشونم کوچک هم هست ودرست جاشون نمی شود میشه برش داشت وتمیزش کنم یا یکی بزرگ تر بگذارم؟؟
  عیبی دارد تمیزش کنم یا نه؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   چون جوجه ها از تخم در اومدن مانعی نداره میتونی برداری تمیز کنی
   ولی خب بهتره این کار رو ب آرومی بدون وارد کردن استرس انجام بدی

 37. سلام عزیز
  فنچ بنده که از نژاد زبرا هست تخم گذاشته وتخمش جوجه شده بعد خواستم بدونم چه غذاهایی بجز تخم مرغ به والدینش بدم که به جوجه ها بده بعد خواستم بدونم جوجه ها کیع پر های زخیم تر درمیارن فعلا که هیچی ندارن لخت هستن

  1. سلام دوست عزیز
   لطفا مقاله رو مطالعه کنید از جوجگی تا تخمگذاری نحوه صحیح تغذیشون نوشته شده

 38. سلام عزیز
  بنده یک جفت فنچ زیرا دارم
  فنچ های بنده ۸روز شروع به لانه سازی کردند
  ماده روز اول تا ۳وم بعد لانه را داخل لانه خیلی میخوابید
  روز۴رم بعد لانه سازی اصلاداخل لانه زیاد نمی ره شاید
  دررو۱الی۲با وشب که باجفتش میخوابه
  وماده پرخاشت گر شده دورفقس که میرم حمله میکه
  واسه نوک زدن واسه همین دانه یامیوه ای که داخل
  لانه هستو شب که داخل لانه هست را عوض می کنم
  آیا این طبیعی هست که داخل لانه نمی ره
  وچرا وحشی شده ماده ؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   به احتمال زیاد پرنده شما تخم داره
   و همین باعث نمود پرخاشگری شده
   بهشون استرس وارد نکنید
   و زیاد تو لونه سرک نکشید

   1. سلام فنچ های من چیزی ‌به‌جز دانه ارزن نمی‌خورن می‌گه دلیلشو بگید

    1. سلام دوست عزیز
     ارزن رو با موادی که میخوای بخورن مخلوط کن اینطوری مشکل حل میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس