تشخیص سن و جنسیت طوطی برزیلی

12

تکنیک های تشخیص سن و جنسیت طوطی برزیلی

طوطی برزیلی که با نام lovebird یا طوطی عشق یا طوطی کوتوله نیز شناخته می شود، بسیار انسان دوست و خونگرم است و با توجه به هوش بالایی که دارد، امکان آموزش بازی و ترفند به این پرنده وجود دارد.

اگر شما نیز علاقه مند به پرورش و نگهداری طوطی برزیلی در منزل خود هستید، ابتدا باید در مورد این پرنده تحقیق کنید و با خصوصیات و روحیات آن آشنا شوید و شرایط لازم برای نگهداری و پرورش طوطی برزیلی را فراهم کنید. هم چنین در مقاله انتخاب بهترین پرنده خانگی توضیحات کاملی در مورد انواع پرنده های زینتی داده شده است. 

مطمئنا قدم اول قبل از خرید طوطی برزیلی ، آشنایی با روش هایی جهت تشخیص سن و جنسیت طوطی برزیلی است تا بتوانید بر اساس مهارتی که به دست آورده اید، یک جفت طوطی برزیلی نر و ماده و جوان انتخاب کنید تا در آینده نیز بتوانند جفت گیری و تولید مثل کنند که این کار به افزایش درآمد شما نیز کمک خواهد کرد. 

 

روش های تشخیص سن طوطی برزیلی چیست؟

برای اینکه بتوانید یک طوطی برزیلی جوان و آماده آموزش خریداری کنید، حتما باید به نکات گفته شده در مقاله توجه کنید، این نکات بسیار آسان و مهم هستند. از طریق توجه در شکل ظاهری و رفتارهای طوطی برزیلی می توان به سن آن پی برد. موارد مهم زیر را در نظر بگیرید :

حتما از فروشنده های معتبر و دارای سابقه خوب خریداری کنید، برای یافتن بهترین فروشنده می توانید از کسانی که پرنده زینتی خانگی مانند طوطی سانان را دارند، کمک بگیرید. چرا که فروشنده های خوش سابقه سن واقعی و دقیق پرنده را به شما خواهند گفت. 

از خود پرورش دهنده خرید کنید، کسی که خودش پرورش دهنده طوطی برزیلی است و از آنها جوجه کشی کرده باشد، به احتمال خیلی زیادی سن واقعی جوجه ها را به شما خواهد گفت.

جوجه طوطی برزیلی هایی که تازه به سن یک ماهگی رسیده اند، می توان متوجه وجود پرهای در حال رشد در بدن آنها شد و حتی قسمت هایی از بدن پرنده بدون پر خواهد بود. 

از طریق توجه به نوک طوطی برزیلی ها می توان به سن آنها پی برد. طوطی برزیلی که نوک کمرنگی دارد، کم سن است. اما طوطی که به سن ۴ ماهگی رسیده باشد نوکش کاملا قرمز و پررنگ خواهد شد. در ویدیوی زیر می توانید به طریقه تشخیص سن از طریق نوک توجه کنید. 

معمولا جوجه ها بدن ظریفی دارند و از هیکل و ظرافت بدن آنها می توان به جوان بودن آن پی برد. اما پرنده های بالغ و مسن پاهای فلس دار و پیری دارند، در حالی که پاهای پرنده جوان نازک و بدون فلس است. 

در صورتی که طوطی برزیلی جوجه بخواهد شما را گاز بگیرد، گازش انقدر هم دردناک نخواهد بود، اما قدرت یک طوطی برزیلی بالغ بالا خواهد بود و ممکن است دست شما را زخمی کند. 

طوطی برزیلی های یک ماهه ، هنوز کاملا پر دار نشده اند و به راحتی می توان به جوجه بودن آنها پی برد. 

طوطی برزیلی دو ماهه به تازگی پر دار شده و به راحتی می توان به تازه و جوان بودن پرها پی برد. هم چنین بر روی نوک پرنده می توان لکه های قهوه ای را مشاهده کرد.

بر روی نوک طوطی برزیلی سه ماهه می توان کم رنگ شدن لکه ها را مشاهده کرد و پرهای رنگی بیشتری رشد کرده است. 

بهترین سن برای خرید طوطی برزیلی کدام است؟

طوطی برزیلی ها در سن ۱۰ ماهگی به بلوغ می رسند و آماده جفت گیری و تخم گذاری می شوند. اگر می خواهید از آنها جوجه کشی کنید بهترین سن خرید همین است. اما اگر قصد شما از خرید طوطی برزیلی آموزش ترفند است، بهتر است طوطی برزیلی سه الی چهار ماهه را خریداری کنید و حتما باید به صورت تنها باشد چون طوطی های جفت امکان یادگیری کمتری دارند زیرا تمام حواس پرنده به جفتش است و به آموزش های شما توجه نخواهد کرد. 

تشخیص نر یا ماده بودن طوطی برزیلی چگونه انجام می شود؟

طوطی برزیلی های نر و ماده شباهت زیادی به یکدیگر دارند و مشاهده ظاهری نمی توان به نر و ماده بودن آنها پی برد، اما روش هایی در این مقاله توضیح داده شده که کمک زیادی به تشخیص جنسیت طوطی کوتوله خواهد کرد. به عنوان مثال از روی جثه، استخوان های لگن و رفتارهای پرنده می توان جنسیت آنها را فهمید. موارد زیر کمک زیادی خواهند کرد:

معمولا پرنده نر هیکل و جثه قوی تر و درشت تری نسبت به پرنده ماده دارد.

پرنده ماده رفتار آرام تری نسبت به طوطی برزیلی نر دارد و جیغ و داد های کمتری دارد، اگر دست خود را به سمت پرنده ماده ببرید شاید گاز نگیرد، اما پرنده نر حالت تهاجمی بیشتری از خود نشان خواهد داد.

اگر در قفس آنها لانه بسازید، پرنده ماده به سمت لانه خواهد رفت و از آن محافظت خواهد کرد و حتی در داخل قفس نخ و پوشال وجود داشته باشد، از آن برای لانه سازی استفاده خواهد کرد. 

از طریق بررسی استخوان لگن طوطی می توان به نر یا ماده بودن آن پی برد. کافیست پرنده را به پشت بر روی کف دست خود قرار دهید و استخوان لگن بین پاهای او را بررسی کنید، در صورتی که استخوان ها از هم فاصله داشته باشند، پرنده ماده است. اما در صورت نزدیک بودن استخوان ها می توان نتیجه گرفت که پرنده نر است. 

معمولا نوک پرنده ماده با نوک پرنده نر متفاوت است. نوک پرنده ماده پهن تر است اما نوک پرنده نر نازک تر دیده می شود. 

پرنده ماده گردن کوتاه و سر پهن تری دارد، اما پرنده نر گردن دراز و سر کوچکتری دارد.

معمولا سفیدی دور چشم پرنده ماده بیشتر از پرنده نر است. 

در این مقاله به نکات مهمی جهت تشخیص سن و جنسیت طوطی برزیلی یا همان طوطی کوتوله پرداخته شد، با استناد به نکات این مقاله تا حد زیادی در انتخاب و خرید یک جفت طوطی برزیلی جوان موفق عمل خواهید کرد. 

نکات مهم قبل از خرید طوطی برزیلی

قبل از اینکه برای خرید طوطی برزیلی به پرنده فروشی ها و یا سایت های اینترنتی مراجعه کنید بهتر است گفته های زیر را مد نظر قرار دهید :

نکات مهم قبل از خرید طوطی برزیلیالف – طوطی برزیلی ها حدود ۱۵ الی ۲۰ سال عمر می کنند، بنابراین شما باید به مدت ۲۰ سال با این پرنده زندگی کنید و این یک قرارداد طولانی مدت است. 

ب – شما باید وقت کافی برای بازی و آموزش پرنده داشته باشید، روزانه حداقل دو ساعت باید با او وقت بگذرانید، با او حرف بزنید، بهش غذا بدهید و او را سرگرم کنید. اگر مشغله کاری دارید و صرفا می خواهید یک پرنده خانگی داشته باشید. از این کار صرف نظر کنید چون طوطی برزیلی ها به توجه نیاز دارند و در صورت عدم توجه صاحبش دچار افسردگی خواهد شد. 

ج – در صورت عدم توجه  و یا گرسنه ماندن ، با سر و صدای زیاد او مواجه خواهید شد که باید توانایی تحمل صدای طوطی برزیلی را هم داشته باشید. 

د – آنها را روزانه به مدت یک الی دو ساعت از قفس بیرون بیاورید تا به صورت آزادانه در اتاق پرواز کنند. این کار به افزایش متابولیسم بدن پرنده و در نتیجه افزایش سلامت او کمک خواهد کرد. 

هـ – طوطی برزیلی ها جوندگان خوبی هستند، آنها می توانند هر چیزی را برای کنجکاوی بجوند، بنابراین حتما باید قفس و دانخوری و آبخوری آنها را از استیل تهیه کنید. زمانی که پرنده را برای پرواز در محیط اتاق رها می کنید، حتما وسایل گران قیمت و ارزشمند را از دسترس او خارج کنید و مهم تر اینکه حتما باید در و پنجره ها را ببندید.

در صورت وجود هرگونه سوال یا پیشنهاد می توانید از طریق قسمت نظرات پایین صفحه با ما درمیان بگذارید. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
12 نظرات
 1. سلن می گوید

  سلام

  من‌یه‌طوطی‌برزیلی‌دارم‌خیلی‌دوسش‌دارم‌

  نزدیک‌سه‌سالشع

  یه‌چند‌ماهیه‌نتونستم‌بهش‌توجه‌کنم‌

  امروز‌دیدم‌نوکش‌کبود‌شده‌و‌پرهاش‌میریزه‌

  دلیلش‌چیه؟؟

  لطفا‌جواب بدین

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   احتمالا خودش پرهاشو کنده
   وقتی که مورد بی توجهی قرار میگیره این کار رو میکنن
   بهتر که روزانه چند ساعت بهش توجه کنید
   اگر هم وقت کافی برای رسیدگی به اون رو ندارید براش جفت بخرید.

 2. ناشناس. می گوید

  ببخشید من یک جفت طوطی برزیلی صورت هلویی دارم که گفتن نرو ماده هستن نر نوکش کوچکتر از ماده و ماده جثه کوچکتری نسبت به نر دارد البته اونی که نر هست کاغذ لای پر خود میکند یعنی نر ماده است یا خیر ؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   با این موارد قابل تشخیص نیست
   تنها راه تشخیص جنسیت که کاملا هم علمی هست آزمایش خون هست

 3. Ali می گوید

  سلام یک طوطی برزیلی تازه گرفتم فکنم ۸ ماه است. زیاد گاز میگیره. ۲روزه که دارمش بعد چند روز درش بیارم که بپره در قوس هم انگار که عصبانی است و هی همه جارا گاز می‌گیرد چگونه دستیش بکنم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مشکلی نیست به مرور زمان به شما و محیط عادت میکنه
   تا یکی دو هفته طول میکشه
   بهش غذای کافی بدید و اصلا اذیتش نکنید
   حتی سعی نکنید با زور بگیریدش

 4. علی عابدینی می گوید

  سلام. یه جفت کوتوله به عنوان مولد خریدم ولی ۲تاش ماده بودند بعد یه نر خریدم بایکیشون انداختم توقفس ولی ماده هی دعوا میکنه پرهای اون میکنه چکار کنم ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   براشون لانه بسازید و غذای کافی بهشون بدید
   چون لانه نداره دعوا میکنه
   مقاله اموزش ساخت لانه طوطی برزیلی را مطالعه کنید

 5. فرید می گوید

  سلام آیا طوطی برزیلی حتماً باید
  جفت داشته باشد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگه میخواهید ازش جوجه بگیرید نیاز به جفت هست
   هم چنین اگر دیدید که افسرده شده باید براش جفت پیدا کنید

 6. .... می گوید

  سلام بنده یک سوال دارم من میخوام طوطی برزیلی بگیرم میخواستم بدونم اگه یه جفت بخرم بازم باید بهشون زیاد رسیدگی بشه و اگه دو سه ساعت تنها بمونن ایرادی نداره؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   منظورتون از رسیدگی دقیقا چیه !؟

   خیر اگه دو سه ساعت هم تنها با جفتش بمونه مشکلی ایجاد نمیشن و افسرده و .. هم نمیشن !

   رسیدگی ها که شامل تمیز کردن قفس ، تغذیه و اب هست مثل زمانی که تنهاست ، باید به صورت منظم داده بشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.