آنتی بیوتیک مناسب برای درمان بیماری طیور و پرندگان | نحوه استفاده

0

اصول آنتی بیوتیک درمانی طیور

پرنده ها و طیور مختلف معمولا بیشتر درگیر بیماری های میکروبی و باکتریایی میشوند. این نوع بیماری ها را میتوان با استفاده از آنتی بیوتیک ها درمان کرد. اما آنتی بیوتیک درمانی اصول خاصی دارد. متأسفانه در سال های اخیر به دلیل استفاده متعدد از آنتی بیوتیک در درمان بیماری های مختلف، برخی از باکتری ها نسبت به آنتی بیوتیک های متداول همچون تتراسایکلین مقاوم شده اند. ما دراین مطلب از سایت چیکن دیوایس نحوه استفاده از آنتی بیوتیک و انواع مناسب آن را برای بیماری های مختلف طیور توضیح داده ایم.

آنتی بیوتیک

این داروها برای درمان باکتری های عفونی و از بین بردن گروه وسیعی از باکتری ها و میکروب ها کاربرد دارند. آنتی بیوتیک ها مانع از ازدیاد و تکثیر باکتری ها شده و بدین ترتیب میتوان بیماری مربوطه در پرنده را کنترل کرد. آنتی بیوتیک های مختلفی برای درمان بیماری های طیور تولید شده اند. اینکه کدام یک از آنها موثر میباشد باید با نظر دامپزشک متخصص انتخاب شود. فرد دامپزشک با تشخیص بیماری طیور از روی علائم آن، آنتی بیوتیک مناسب را تجویز خواهد کرد.

نحوه تجویز آنتی بیوتیک برای پرندگان

این داروها بصورت آشامیدنی یا قطره چشمی یا تزریقی تجویز میشوند. اما یکی از موثرترین و راحت ترین راه های تجویز آنتی بیوتیک، روش مصرف آنها از طریق آب آشامیدنی میباشد. استفاده از روش محلول در آب نسبت به سایر روش های تجویز برتری بیشتری دارد. اول اینکه پرنده راحت تر میتواند داروی مورد نیازش را از این طریق دریافت کند. همچنین کنترل دز مصرفی دارو به ازای هر پرنده در این روش آسان تر است. البته در روش آشامیدنی باید مقدار دارو بر اساس وزن پرنده مشخص و در مقدار مشخصی آب حل شود.

نکته: برای اثر بخشی آنتی بیوتیک ها، پرنده باید مقدار صحیح و لازم از دارو را دریافت کند. اگر میزان دز داروی دریافتی کمتر از حد کافی باشد، ان دارو اثربخشی لازم را نخواهد داشت. همچنین استفاده بیش از اندازه از آنتی بیوتیک نیز باعث مسمومیت پرنده شده و هزینه درمان را افزایش میدهد.

میزان مصرف هر کدام از آنتی بیوتیک ها با توجه به توصیه سازنده ان بر اساس گرم یا میلی لیتر در هر لیتر آب مشخص شده است.

نکته مهم: در طیور تخمگذار و گوشتی پس از آنتی بیوتیک درمانی، معمولا ۵ الی ۱۰ روز منع مصرف داریم. یعنی به مدت ۵ الی ۱۰ روز بعد از مصرف آنتی بیوتیک در طیور نباید تخم و یا گوشت آن به مصرف انسان برسد. زیرا بقایای آنتی بیوتیک در تخم و گوشت پرنده باقی مانده و در مصرف کننده حساسیت ایجاد میکند.

دز مصرفی دارو بر اساس میلی گرم انتی بیوتیک برای هر کیلوگرم وزن پرنده محاسبه میشود. ۳ فاکتور اصلی در این محاسبات داریم:

  • دوز آنتی بیوتیک به ازای هر کیلوگرم وزن پرنده
  • میران اب مصرفی روزانه پرنده
  • مقدار آنتی بیوتیک تجویز شده

در زمان تجویز آنتی بیوتیک به روش آشامیدنی، دارو باید به طور کامل در اب حل شود. اثرگذاری برخی از آنتی بیوتیک ها بیش از ۷۲ ساعت ممکن است طول بکشد. لذا باید صبور باشید. همچنین طول دوره درمان برای بیشتر بیماری ها بین ۳ الی ۷ روز متغیر است. محلول دارویی هر روز باید بصورت تازه تهیه شود. ظرف آبخوری را قبل از تهیه محلول به خوبی شست و شو دهید.

معرفی برخی از آنتی بیوتیک های رایج

یکی از مشکلی که بیشتر پرورش دهندگان طیور هنگام تهیه دارو با آن مواجه هستند، عدم دسترسی آنها به دامپزشک و یا داروخانه های دامپزشکی میباشد. در ادامه برخی از آتتی بیوتیک های ارزان که در بیشتر داروخانه ها یافت میشوند را معرفی نموده ایم. توجه داشته باشید که مصرف آنتی بیوتیک در طیور باید تحت نظر دامپزشک متخصص تجویز شود.

معرفی برخی از آنتی بیوتیک های رایج - چیکن دیوایساز آنجایی که طیور به بیماری های مختلفی گرفتار میشوند، یک نوع آنتی بیوتیک برای درمان همگی آنها موثر نیست. البته انتی بیوتیک های وسیع الطیف برای درمان بیشتر بیماری ها کاربرد دارند، ولی بهتر است که داروی مناسب را استفاده کرد.

قرص سیپروفلوکساسین و قرص مترونیدازول

این دو قرص برای درمان عفونت های هوازی دستگاه گوارش، اسهال ناشی از بیماری سالمونلوز و اسهال ساده موثر هستند.

باکتری های هوازی به باکتری هایی گفته میشود که با وجود اکسیژن رشد و تکثیر میکنند.

کپسول داکسی سایکلین و آموکسی کلاو

 این آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت هوازی دستگاه تنفسی مثل بیماری سرماخوردگی باکتریایی مفید می باشند. طیور و پرندگان بیشتر در سنین جوجگی دچار سرماخوردگی میشوند. لذا برای درمان این بیماری در جوجه ها میتوانید محلول دارویی را با یکی کپسول های گفته شده اماده کنید.

قرص مترونیدازول

این قرص برای اسهال ناشی از انگل های تک سلولی مناسب است.

مبندازول

داروی مبندازول برای از بین بردن انگل های کرمی مثل کرم مویی، حلقوی و … که در روده های طیور زندگی میکنند، مناسب است.

پماد کتوکنازول و کلوتریمازول

برای درمان قارچ پوستی و شقاق پای قارچی، استفاده از دو پماد گفته شده پیشنهاد میشود.

آنتی بیوتیک برای درمان عفونت چشم طیور

در ابتدا بهتر است که چشم پرنده بیمار را با قطره بوریک اسید شست و شو دهید. سپس از یک قطره آنتی بیوتیک چشمی مثل قطره سیپروفلوکساسین برای درمان عفونت چشم طیور و پرندگان استفاده نمایید. چشم طیور دچار بیماری های دیگری هم میشود که نحوه درمان همگی آنها را در پست بیماری چشم مرغ و درمان آن توضیح داده ایم.

کپسول سفالکسین و تتراسایکلین

برای درمان عفونت های زیر پوستی در بخش پوست مفاصل و پوست استخوان ها میتوان از یک از داروهای گفته شده کمک گرفت.

آنتی بیوتیک برای درمان بیماری قارچی اسپرژیلوس

برای درمان این بیماری قارچی که باعث عفونت تنفسی میشود، میتوان از آنتی بیوتیک آمفوتریسین بهره برد.

تایلوزین

مناسب برای عفونت ها و بیماری مزمن تنفسی طیور ناشی از باکتریهای گرم مثبت و میکروب های گرم منفی می باشد.

چه عواملی باعث عفونت میکروبی در پرندگان میشود؟

مهمترین عواملی که باعث ایجاد عفونت میکروبی و باکتریایی در طیور میشوند، عدم رعایت بهداشت محیط نگهداری و لوزام مرغداری مورد استفاده میباشد. همچنین کمبود تغذیه ای و کمبود ویتامین ها نیز باعث میشوند که سیستم ایمنی پرنده ضعیف شود. در نتیجه پرنده مستعد ابتلا به بیماری های عفونی مخصوصا عفونت روده ای مثل اسهال خواهد بود.

چه عواملی باعث عفونت میکروبی در پرندگان میشود؟ - چیکن دیوایسلذا توصیه میشود که در تغذیه پرندگان از مواد مغذی و مکمل ها استفاده نمایید. همچنین بهتر است که برای پیشگیری از بیماری های باکتریایی و میکروبی به جای آنتی بیوتیک از پروبیوتیک ها بهره ببرید.

سخن پایانی

در این مطلب از سایت چیکن دیوایس فروشگاه اصلی گروه صنعتی اسکندری، آنتی بیوتیک های مناسب برای درمان انواع بیماری ها را شرح دادیم. هدف از این مطلب این بود تا پرورش دهنده آشنایی نسبی با برخی از داروهایی که برای درمان طیور استفاده میشوند را داشته باشد. با توجه به گستردگی و شیوع بالای بیماری در بین طیور و پرندگان خانگی، گاها لازم میشود که پرورش دهنده برای درمان آنها دست به کار شود. اما بطور کلی توصیه ما این است که برای تشخیص و درمان بیماری پرندگان و طیور خود، اولویت اصلی شما مراجعه به دامپزشک متخصص باشد. چراکه تشخیص و تفریق بیماری های طیور از یکدیگر کار ساده ای نیست. درمان اشتباه به راحتی میتواند وضعیت بیماری پرنده را وخیم تر کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.