بیماری قانقاریا در طیور | علائم و درمان 

2

بررسی بیماری قانقاریا در پرندگان و روش های درمان

بیماری قانقاریا که به نام گانگرنوز درماتیت (Gangrenous dermatitis) نیز شناخته می شود، یک بیماری عفونی است که بوقلمون و مرغ و سایر پرنده های خانگی و بومی را میتواند درگیر کند. که توسط یاخته های ویروسی و عفونی به نام کلستریدیوم سپتیکوم ، استافیلوکوکوس اورئوس و … به صورت منفرد یا ترکیبی ایجاد می شود.

این بیماری با مرگ و میر سریع و حاد گله همراه است. پرندگانی که در معرض عفونت قرار می گیرند ، دچار نکروز پوست و بافت زیر جلدی هستند که معمولاً شامل سینه ، شکم ، بال یا ران است. در این نوشته از چیکن دیوایس در مورد علائم بیماری قانقاریا در طیور، روش های تشخیص و درمان آن مطالب مفیدی را ارائه خواهیم کرد، با ادامه این نوشته همراه باشید. 

منشاء قانقاریا در پرنده های بومی 

یاخته هایی مانند کلستریدیا و استافیلوکوک به صورت پیش فرض و طبیعی در محیط مرغداری و روده یا روی پوست پرندگان وجود دارند، بنابراین وجود این ارگانیسم ها لزوماً نشان دهنده یک چالش بیماری نیست. بلکه تصور می شود عوامل دیگری هستند که در ایجاد بیماری بالینی در گله نقش اساسی دارند. مرغ و خروس و بوقلمون ، بلدرچین ، اردک و غاز و هر پرنده دیگری احتمال درگیری با این بیماری را دارند.

محققان بر این باور هستند که قانقاریا در نتیجه سایر بیماری ها ایجاد می شود که اثرات سرکوب کننده سیستم ایمنی را دارند، به عنوان مثال بیماری های مانند بورس عفونی، کم خونی عفونی ، مارک، هپاتیت و بیماریهای ناشی از کلستریدیوم ، استافیلوكوك و اشرشیاکلی عوامل تشدید کننده این بیماری ثانویه هستند.

منشاء قانقاریا در پرنده های بومی - چیکن دیوایسشرایط محیطی بد و نگهداری پرنده ها در یک بستر آلوده نیز ممکن است گله ها را به درماتیت گانگرنوز یا همان قانقاریا مبتلا سازد. عدم انهدام سریع پرندگان مرده نیز احتمال بروز بیماری را افزایش خواهد داد، زیرا این گونه پرندگان عامل مهمی در انتشار انواع بیماری ها و ویروس ها می باشد.

از جمله اقدامات نادرست مدیریتی که سبب بروز و گسترش این بیماری می شوند میتوان به ازدحام بیش از حد ، غذای ناکافی ، برنامه غذایی نامنظم، عدم تهویه صحیح، بالا بودن رطوبت سالن ، پایین بودن یا بالا بودن گرمای سالن، وجود فضولات زیاد در کف بستر و… اشاره کرد. هم چنین پرندگانی که سیستم ایمنی پایینی دارند، نسبت به واکسن بورس واکنش نشان داده و به این عارضه مبتلا می شوند.

علائم و نشانه های قانقاریا 

علائم این بیماری طیور سریعا ظهور پیدا می کند (بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت) و با مرگ ناگهانی پرنده بیمار منجر خواهد شد. معمولا پرنده هایی که علائمی مانند افسردگی، کز کردگی، عدم تعادل در حرکت و ایستادن ، اشتهای پایین، ضعف پا، تب شدید و… دارند، بیشترین احتمال در ابتلا به بیماری را دارند.

بررسی علائم بدنی

بر روی بدن پرنده ها به دنبال نقاط کبود شده و پوست ملتهب و قرمز باشید. نواحی درگیر بیماری معمولاً شامل شکم ، سینه ، زیر بال و پاها می شوند. نواحی پوستی و زیر جلدی درگیر به رنگ قرمز و خونی خواهد بود. عفونت ممکن است به زیر پوست پرنده نیز راه پیدا کند و گوشت و عضلات را نیز درگیر سازد که در این صورت پوست تغییر رنگ داده و علاوه بر کبودی ، ورم و تاول نیز خواهد داشت.

تشخیص بیماری قانقاریا در طیور

تشخیص بیماری قانقاریا در طیور - چیکن دیوایستشخیص احتمالی براساس افزایش حاد مرگ و میر و ضایعات پوستی اشاره شده انجام می گیرد. تأیید تشخیص بیماری بر اساس وجود ضایعات و جداسازی عامل (عوامل ایجاد کننده) از بافت آسیب دیده است. تشخیص علت اصلی و بیماری زمینه ای برای درک کامل ابتلا یا عدم ابتلای پرنده به گانگرنوز درماتیت ضروری است ، زیرا ممکن است قبل از نمایان شدن علائم این بیماری، عوامل و بیماری های عفونی دیگری سیستم ایمنی بدن پرنده را تضعیف ساخته باشد.

درمان و کنترل بیماری 

پاکسازی و ضدعفونی کامل سالن باعث کاهش یا از بین رفتن عفونت گانگرنوز درماتیت در گله های دارای بیماری شده است. نمک زدن کف سالن باعث کاهش چالش باکتریایی در گله های بعدی خواهد شد. 

کاهش میزان رطوبت و از بین بردن عوامل بیماری ها زا مانند فضولات تجمع یافته در کف بستر از دیگر اقدامات پیشگیری و کنترل است، به منظور کاهش رطوبت می توانید از فن تهویه استفاده کنید و پاک سازی هفتگی بستر پیشنهاد می شود، به منظور جلوگیری از انتشار بو و رطوبت حاصل از فضولات حتما از پوشال و یا خاک اره در کف بستر استفاده شود. 

در مواردی که عفونت ثانویه (قانقاریا) نسبت به عفونت ویروسی قوی تر باشد ، ممکن است از اصلاح و تغییر در برنامه واکسیناسیون جهت سرکوب سیستم ایمنی استفاده شود، این اقدام برای کنترل قانقاریای گسترده استفاده می شود.

قانقاریا در طول تاریخ به طور موثری با تجویز طیف گسترده ای از آنتی بیوتیک های گرم مثبت درمان شده است. در مواردی که میزان مرگ و میر کم است و یا اثر آنتی بیوتیکی ضعیف است، از اسید کننده های آب استفاده شده است تا میزان مرگ و میر را کاهش دهد ، اما مرگ و میر را کاملا از بین نمی برد.

خطر انتقال بیماری به انسان

تصور می شود که پتانسیل انتقال بیماری به انسان کم باشد چرا که تقریباً همه پرندگان مبتلا سریعاً در معرض عفونت قرار گرفته و از بین می روند و تا سن پردازش و انتقال ویروس زنده نمی ماند، اما به هر حال به منظور پیشگیری از هر گونه بیماری احتمالی از ملزومات بهداشتی مانند ماسک ، چکمه ، لباس مخصوص، دستکش و … استفاده شود و از رفت و آمد در میان گله تا حد امکان کاسته شود. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. متین می گوید

  سلام من جوجه کشی کردم الان جوجه هام یک هفته هستند ولی همشون سرشون رو هی تکون میدن مشکل چیه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید از ضعف باشه شاید هم از بیماری
   اب و غذای کافی بهشون بده و حتما محیط شون رو گرم نگه دار و با مشورت دامپزشک از مولتی ویتامین مخصوص جوجه ها استفاده کن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.