روش های نگهداری از منقار طوطی + خطرات موجود

پرندگان زینتی از جمله طوطی ها به خاطر زیبایی ظاهری و باهوش بودنشان جزء آن دسته از حیواناتی هستند که در میان انسان ها محبوبیت زیادی دارند.

اگر شما هم یک طوطی را به عنوان حیوان خانگی انتخاب کرده اید احتمالا می دانید که منقار طوطی مهم ترین ابزار آن برای زیستن است. طوطی ها از منقار خود برای برداشتن و نگهداری اشیا, بالا رفتن, غذا خوردن و نوشیدن و بسیاری موارد دیگر استفاده می کنند. بنابراین مراقبت از منقار طوطی یکی از مهم ترین جنبه های نگهداری از آن است.

دستگاه جوجه کشی ارزان | دستگاه جوجه کشی 12 تایی
دستگاه جوجه کشی ارزان | دستگاه جوجه کشی ۱۲ تایی
» مناسب برای جوجه کشی از انواع طوطی ها
» مجهز به سنسور SHT نسل چهار
» دارای سیستم کنترل هوشمند دما
قیمت : ۳,۵۳۰,۰۰۰ تومان

چرا منقار طوطی های خانگی به مراقبت نیاز دارد؟

شاید با خود فکر کنید که طوطی های وحشی یا همان طوطی هایی که در جنگل زندگی می کنند نیاز به هیچ مراقبتی برای منقار خود ندارند پس چرا پرندگان خانگی ما نیازمند مراقبت هستند؟

در پاسخ این سوال می توان گفت که طوطی های خانگی نسبت به انواع وحشی غذاهای نرم تر, اسباب بازی های لطیف تر و زندگی لذت بخش تری دارند. طوطی های خانگی نیازی به شکستن پوسته های سخت دانه ها ندارند و یا روی تنه ی درختان برای ساخت لانه و نگهداری از جوجه های خود حفره ایجاد نمی کنند و یا در مکان های عجیب با منقار خود دنبال غذا نمی گردند.

این عوامل باعث می شود که منقار طوطی به سطوح سخت برخورد نکرده و ساییده نشود که این مسئله می تواند مشکلاتی را در پی داشته باشد.

منقار سالم چه ویژگی هایی دارد؟

منقار سالم متقارن است و انحنای کمی به سمت پایین دارد تا پرنده به راحتی بتواند آن را باز و بسته کند. همچنین منقار بالایی و پایینی  باهم هم راستا هستند.

چه مشکلاتی می تواند در منقار طوطی ها ایجاد شود؟

عدم توجه به منقار طوطی و نگهداری نادرست از آن می تواند باعث ایجاد مشکلاتی از جمله موارد زیر شود:

 • رشد غیرطبیعی منقار
 • تغییر رنگ منقار
 • ترک خوردن منقار
 • پوسته پوسته شدن منقار

رشد غیر طبیعی منقار یعنی چه؟

رشد غیر طبیعی منقار یعنی چه؟ - چیکن دیوایس

رشد غیرطبیعی منقار طوطی یک ناهنجاری است که در آن منقار بالایی بیش از حد رشد کرده و عملکرد طبیعی آن دچار اختلال می شود. اگرچه منقار پایینی هم رشد می کند اما دلیل اصلی ایجاد این عارضه رشد منقار بالایی است. در این حالت پرنده دیگر نمی تواند آن  را به راحتی باز و بسته کند.

بسیاری از افراد تصور می کنند که رشد بیش از حد منقار فقط روی زیبایی ظاهری پرنده تاثیر می گذارد و خطری برای سلامتی آن ندارد اما باید گفت که عدم توجه به این مشکل و پیشروی آن به مرور زمان غذا خوردن, بازی کردن و نوشیدن آب را برای طوطی بسیار دشوار خواهد کرد.

رشد غیر طبیعی منقار علاوه بر شرایط محیطی می تواند در اثر عفونت , آسیب یا بیماری کبدی نیز باشد.

چه عواملی می توانند باعث تغییر رنگ منقار طوطی شوند؟

صاحبان طوطی اغلب نگران تغییر رنگ منقار پرندگان خانگی خود هستند. تغییر رنگ منقار طوطی می تواند به خاطر عوامل زیر باشد:

 •   رژیم غذایی نامناسب
 •   ضربه دیدن منقار
 •   عفونت های قارچی

چه رژیم غذایی مناسب طوطی های خانگی است؟

تغذیه ی نامناسب یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند در طوطی خانگی شما مشکلات سلامتی ایجاد کند. طبق تحقیقات انجام شده کمبود ویتامین A در رژیم غذایی طوطی می تواند باعث تغییر رنگ منقار طوطی شود.

بهتر است در رژیم غذایی طوطی خود کلسیم, ید و ویتامین A اضافه کنید. کلسیم و ید دو ماده ی معدنی ضروری برای رشد و استحکام استخوان ها و منقار طوطی می باشند. ویتامین A نیز قدرت ترمیم کنندگی داشته و سرعت ترمیم بافت های بدن طوطی بخصوص منقار آن را افزایش می دهد.

مواد غذایی زیر غنی از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز ذکر شده برای بدن طوطی ها هستند:

 •       هویج
 •       کرفس
 •       اسفناج
 •       زرده ی تخم مرغ

چرا منقار طوطی کبود می شود؟

در سرتاسر منقار بالایی طوطی ها رگ های خونی جریان دارند. در صورت برخورد منقار با اجسام سخت یا گاز گرفته شدن توسط پرندگان دیگر رگ های خونی آسیب دیده و منقار طوطی دچار کبودی می شود.

چرا منقار طوطی کبود می شود؟ - چیکن دیوایس

چگونه می توان از کبودی منقار طوطی جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از بروز این مشکل اجسام بسیار سخت را در دسترس طوطی قرار ندهید و همچنین چند طوطی را باهم در یک قفس نگهداری نکنید. در حالت کلی کبودی منقار باعث ایجاد مشکلات جدی نمی شود مگر اینکه طوطی درد داشته باشد. در این حالت حتما باید با دامپزشک مشورت کنید.

عفونت های قارچی چگونه می توانند باعث تغییر رنگ منقار طوطی ها شوند؟

یکی از عوامل نگران کننده در مورد منقار طوطی ها عفونت های قارچی است که علائم آن با تغییر رنگ منقار طوطی آشکار می شود. در این حالت یک پوسته ی سفید و کپک مانند در قسمت های آلوده به قارچ روی منقار پرنده تشکیل می شود.

برای درمان این بیماری می توانید از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید.

آیا افزایش سن طوطی تاثیری در رنگ منقار طوطی دارد؟

یکی از روندهای طبیعی رشد طوطی ها تغییر رنگ منقار آنها با افزایش سنشان است.جوجه طوطی ها معمولا با منقار هایی با رنگ های سیاه و سفید به دنیا می آیند و با افزایش سن رنگ منقار هایشان به سمت رنگ خاکستری می رود.

 دلیل ترک خوردن منقار طوطی چیست؟

در صورتی که رژیم غذایی طوطی شما ویتامین ها و مینرال های مورد نیاز بدن آن را به اندازه ی کافی تامین نکند در این حالت منقار طوطی دچار ترک خوردگی می شود. در واقع کمبود این مواد در بدن طوطی بافتی ترد و شکننده به منقار آن می دهند.

چرا منقار طوطی پوسته پوسته می شود؟

اگر متوجه شدید منقار طوطی شما در حال پوسته پوسته شدن و سفید شدن است, دلیل آن می تواند آبریزش دهان باشد. منقار طوطی ها مانند ناخن های انسان ها از کراتین تشکیل شده است. آبریزش دهان لایه های کراتین مرده ی روی منقار را از بین برده و باعث آشکار شدن لایه های زیرین می شود بنابراین ظاهری پوسته پوسته به منقار می دهد. آبریزش دهان لزوما نشان دهنده ی وجود بیماری در پرنده ی خانگی نیست اما در بعضی موارد می تواند باشد.

چگونه تشخیص دهیم منقار طوطی خانگی مان بیش از حد رشد کرده است؟

تشخیص این موضوع برای صاحبان طوطی بسیار دشوار است زیرا فرایند رشد منقار بسیار آهسته اتفاق می افتد و محسوس نیست و در صورت عدم پیشگیری, پس از ایجاد ظاهری ناخوشایند و اختلال در روال زندگی عادی پرنده متوجه خواهید شد که منقار آن رشد بیش از حد داشته است. 

آیا می توان منقار طوطی را در خانه کوتاه کرد؟

در صورتی که تخصص کافی نداشته باشید به هیچ وجه منقار رشد کرده ی طوطی خود را سوهان کشی نکنید این کار باعث می شود طوطی شما درد داشته باشد و کارایی منقار کاهش یابد. در عوض می توانید با استفاده از راهکارهای زیر از رشد بیش از حد منقار طوطی خود پیشگیری کنید:

۱- فراهم کردن محلی برای نشستن طوطی

طوطی ها معمولا منقار خود را به نشیمنگاهشان می مالند و با این کار آن را سیقل می دهند. پس استفاده از ابزار مناسب برای ساخت نشیمنگاه طوطی می تواند یکی از راهکارهای کوتاه کردن منقار آن باشد.

۲- استفاده از اسباب بازی های مناسب

قرار دادن اسباب بازی های جویدنی و یا کمی سفت و یا چوب های طبیعی در قفس طوطی یکی از راه های ساده و موثر برای کوتاه کردن منقار آن است. طوطی ها معمولا دوست دارند خود را با نوک زدن و جویدن اسباب بازی ها و اشیاء کنارشان سرگرم کنند.

۳- تغذیه با دانه های سفت

دانه ها و آجیل هایی با پوست های سفت نیز می توانند در کوتاه شدن منقار طوطی موثر باشند. تلاش طوطی برای باز کردن پوسته ی دانه ها و آجیل ها می تواند تا حدی از رشد بیش از حد منقار طوطی جلوگیری کند.

چگونه می توان منقار بیش از حد رشد کرده ی طوطی را درمان کرد؟

در صورتی که طوطی شما از رشد غیر طبیعی منقار رنج می برد به هیچ وجه اقدام به درمان خودسر آن در منزل نکنید. برای این کار حتما بهتر است با یک دامپزشک مشورت کنید.

سخن پایانی

منقار یکی از مهم ترین اعضای بدن طوطی ها محسوب می شود و در طوطی های خانگی نیازمند مراقبت و نگهداری است. در این مقالهاز وبسایت چیکن دیوایس مشکلات مربوط به منقار طوطی ها و پیشگیری و درمان آنها مورد بررسی قرار گرفت. امیدواریم مطالعه ی این مقاله به شما کمک کند بتوانید از بروز چنین مشکلاتی در طوطی خانگی خود جلوگیری کنید و یا هنگام بروز آنها آگاهانه تر عمل کنید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس