نحوه آب پاشی تخم اردک و غاز حین جوجه کشی

0

آموزش آب پاشی تخم اردک و غاز در حین جوجه کشی

معمولا اردک و غاز، قو ، قوغاز و در کل مرغابی ها به دلیل طبیعت خاص خود، تمایل زیادی به ماندن و شنا کردن در آب دارند و زمانی که بر روی تخم های خود می خوابند ، با بدنی خیس کرچ می شوند و هیچ مشکلی نیز برای جنین داخل تخم به وجود نمی آید. بنابراین در حالت مصنوعی و جوجه کشی با دستگاه جوجه کشی نیز باید تخم ها را در دوره ای از جوجه کشی به صورت مرتب آب پاشی نمود تا این غریزه به جوجه های داخل تخم نیز منتقل شود و پس از تولد سازگاری راحت تری با محیط آبی داشته باشند. 

پس اگر می خواهید با نحوه انجام این کار و روش ها و تکنیک های لازم آشنا شوید، حتما ادامه مقاله را مطالعه کنید و در انتها نیز یکی از کارشناسان گروه صنعتی اسکندری به صورت عملی نحوه آب پاشی تخم های غاز و اردک را به شما عزیزان آموزش خواهد داد.

چرا باید تخم های اردک و غاز را آب پاشی نمود؟

همانطور که گفته شد اردک و غاز و در کل مرغابی ها طبق غریزه طبیعی که دارند، علاقه زیادی به شنا و آب تنی دارند و در جوجه کشی طبیعی پرنده های مادر با بدنی خیس بر روی تخم ها می خوابند و به این ترتیب جوجه ها را سازگار با آب و محيط آبی بار می آروند و در حالت جوجه کشی مصنوعی نیز برای اینکه جوجه اردک هایی آبی و علاقه مند به آب پرورش دهیم باید در دوره ای از جوجه کشی تخم آنها خیس کنیم . 

هم چنین تخم اردک و غاز به دلیل پوسته سفتی که دارند، برای اینکه جوجه ها راحت تر از تخم بیرون بیایند علاوه بر اینکه در داخل دستگاه رطوبت کافی به آنها بدهیم باید با استفاده آب پاشی به نرم تر شدن پوسته تخم کمک زیادی بکنیم.

بهترین زمان برای آب پاشی چه زمانی است؟

بهترین زمان برای این کار هنگامی است که تخم ها را مورد نوربینی و نطفه سنجی قرار می دهید، معمولا ۶ الی ۱۰ روز پس از شروع جوجه کشی بهترین زمان برای اینکار است. در مقاله آموزش نطفه سنجی همراه با ویدیو نحوه انجام این کار به صورت کامل توضیح داده شده است. 

بهترین زمان برای آب پاشی چه زمانی استپس از انجام نطفه سنجی و تشخیص تخم های نطفه دار از بدون نطفه و جداسازی می توانید آب پاشی را شروع کنید. از این زمان تا شروع دوره هچر یعنی سه روز آخر جوجه کشی باید هر روز آب پاشی را انجام دهید، بهتر است که زمان خاصی را برای اینکار در نظر بگیرید، یعنی هر روز ساعت ۱۰ شب که وقت آزاد دارید، آب پاشی را شروع کنید.

نکات مهم قبل از آب پاشی تخم نطفه دار

برای انجام یک آب پاشی موفق و بدون مشکل بهتر است که نکات مهم زیر را در نظر بگیرید:

الف – حتما از یک آب پاش استاندارد استفاده کنید که آب را به قطرات ریز تبدیل می کند یعنی آب را تا حد زیادی تبدیل به پودر می کند. 

ب – برای آب پاشی از آب معمولی یا آب شیر استفاده نکنید چون دارای آهک بوده و با تبخیر آب ، آهک موجود بر روی پوسته تخم باقی می ماند و سبب بسته شدن منافذ تخم خواهد شد که نتیجه آن خفگی جوجه در داخل تخم می باشد. 

ج – حتما از آب مقطر و یا آب تصفیه شده استفاده کنید چرا که دارای آهک و سختی بسیار پایینی است، می توانید آب مقطر را فروشگاه های عرضه لوازم آزمایشگاهی و یا باتری سازها تهیه کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله دلایل استفاده از آب مقطر در دستگاه جوجه کشی را مطالعه کنید. 

د – یک الی دو قاشق از محلول ضدعفونی کننده جرمی ساید را در داخل محفظه آب پاش بریزید و آب پاش را با آب مقطر پر کنید سپس به خوبی مخلوط کنید. ضد عفونی کننده جرمی ساید کاملا بی خطر بوده و هیچ ضرری برای تخم نخواهد داشت. اگر این محلول ضدعفونی کننده را در اختیار ندارید می توانید از سرکه سیب، سرکه سفید و یا الکل طبی استفاده کنید، کافیست دو قاشق از آنها را با آب مقطر مخلوط کنید. 

هـ – دقت کنید که این کار را باید روزانه یکبار و در ساعت مشخص و تا شروع دوره هچر انجام دهید. 

مراحل انجام آب پاشی تخم اردک و غاز

 

در این قسمت نحوه انجام اینکار را به صورت مرحله به مرحله آموزش خواهیم داد. نکاتی که در ادامه نوشته شده اند باید به دقت اجرا شود:

☑ ابتدا دمای محیطی که دستگاه جوجه کشی در آن قرار دارد را تا ۳۲ درجه سانتی گراد بالا می برید. این کار مانع از وارد آمدن شوک دمایی به تخم ها خواهد شد. 

☑ چراغ ها را خاموش کنید تا محیط کمی تاریک شود.

☑ درب دستگاه را باز کنید و شانه حاوی تخم را از دستگاه خارج کنید، سپس دستگاه را خاموش کنید و درب دستگاه نبندید و اجازه بدید باز بماند.

☑ شانه باید در ارتفاع یک الی یک و نیم متری قرار بگیرد، برای اینکار می توانید از یک میز استفاده کنید، هم چنین اگر دستگاه شما دارای ارتفاع یک متری و بیشتر است می توانید از آن استفاده کنید.

☑ دست های خود را با استفاده از دستکش های پلاستیکی یا لاتکس بپوشانید و یا با استفاده از مواد ضدعفونی کننده ، کاملا تمیز کنید.

☑ اجازه بدهید تخم ها به مدت هفت الی هشت دقیقه بر روی میز بماند و کمی خنک شود. در این مدت دستگاه و تخم های داخل دستگاه نیز خنک خواهند شد چون دستگاه خاموش است. 

☑ از فاصله ۵۰ سانتی متری شروع به آب پاشی تخم ها می کنید، دقت کنید که هدف از این کار خیس کردن کامل تخم ها نیست، بلکه می خواهیم شبنم و قطرات ریزی از آب بر روی تخم بنشیند، بنابراین آب پاش را در حالت اسپری قرار دهید و از فاصله ۵۰ سانتی متری روی آن اسپری کنید. 

☑ آب پاشی را به مدت چند ثانیه انجام می دهید تا تمامی تخم ها کاملا تر شوند. با این کار فقط یک طرف تخم ها تر می شوند، پس برای خیس شدن طرف دیگر تخم ، باید آنها را برگردانید.

اگر از شانه همه کاره استفاده می کنید به راحتی می توانید تخم ها را برگردانید چون تخم های اردک و غاز در شانه های همه کاره به صورت خوابیده قرار داده می شوند، اما اگر از شانه های حفره ای یا شاخکی استفاده می کنید ، بهتر است تخم ها را موقتا به سبد هچر منتقل کنید و آنها را به صورت خمیده قرار داده و آب پاشی کنید چون آب پاشی در شانه های حفره ای مشکل است. 

☑ این کار را برای تمامی تخم های درون دستگاه انجام دهید، پس از پایان آب پاشی ، تخم ها را در داخل دستگاه قرار دهید و روشنش کنید.

نکته مهم 

برخی از پرورش دهندگان از افزایش ناگهانی رطوبت دستگاه پس از آب پاشی گلایه دارند، طبیعتا چون تخم ها خیس هستند رطوبت داخل دستگاه بالا خواهد رفت و در این موقع نیاز به هیچ اقدام خاصی نیست، کافی است دما و رطوبت را در مقدار استاندارد تنظیم کنید و اجازه بدهید هوش مصنوعی دستگاه به صورت خودکار رطوبت اضافی را به محیط بیرون منتقل کند. 

ویدیوی آموزش آب پاشی تخم اردک و غاز

در این قسمت ویدیوی آموزشی کارشناسان گروه صنعتی اسکندری را خواهید دید که نحوه آب پاشی تخم را به صورت عملی و قدم به قدم به شما عزیزان اموزش خواهد داد هم چنین نکات لازم در این ویدیو ذکر شده است. در صورت وجود هرگونه سوال از طریق قسمت نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.