حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

نژاد های مرغ تخمگذار

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 7 امتیاز | میانگین 4٫43 از 5
Loading...
image_pdf
نژاد های مرغ تخمگذار

نژاد های مرغ تخمگذار

نژاد های مرغ تخمگذار:اجداد اولیه مرغ بر اساس غرایز طبیعی و به منظور حفظ و ابقای نسل خود در فصول معینی از سال تخمگذاری می کرده اند ولی با گذشت زمان بشر با اهلی کردن مرغ به این نتیجه رسید که بر اثر بهبود شرایط محیطی و پرورشی و نیز با استفاده از روش های اصلاح نژاد و علم ژنتیک می توان تولید تخم مرغ را به میزان قابل توجهی افزایش داد .بدین ترتیب پس از گذشت سال ها نژاد هایی از مرغ توسط بشر اصلاح شده که ظرفیت های بالایی از نظر تولید تخم مرغ دارند.

نژاد های مرغ تخمگذار
نژاد های مرغ تخمگذار

به طور کلی نژاد های مرف به دو صورت تقسیم می شوند
الف:تقسیم بندی بر اساس منطقه جغرافیایی
ب: تقسیم بندی بر اساس تولید

الف) تقسیم بندی بر اساس منطقه جغرافیایی
1: نژاد آسیایی
این نژاد بیشتر گوشت تولید می کند و در ساق پا پر دارد. مهم ترین نژاد های آسیایی برهما کوشین و لانگشان هستند.

2:نژاد مدیترانه ای
مرغ های این نژاد جثه ای کوچک دارند و برای تخمگذاری مناسبند. از ویژگی های این نژاد می توان تولید تخم مرغ زیاد کرچی بالا و تحمل حرارت و مقاومت نسبت به برخی از امراض را ذکر نمود. مهم ترین نژاد های مدیترانه ای شامل لگهورن مینورکا وآبی اندولوسی می باشند.

3:نژاد انگلیسی
این نژاد از اختلاط نژاد های آسیایی و مدیترانه ای به وجود آمده است و بیشتر ویژگی تولید گوشت را دارد . از معروف ترین آن ها می توان به نژاد ساسکس ،کورنیش و اورپینگتون اشاره نمود.

4: نژاد های آمریکایی
این نژاد ها از اختلاط تلاقی نژاد های آسیایی و مدیترانه ای به وجود آمده و بیشتر دو منظوره هستند. از این نژاد ها می توان پلیموت راک ،وایاندوت ، نیوهمشایر ،رد ایلندرد و جرسی بلاک را نام برد.

ب)تقسیم بندی بر اساس تولید
1:نژاد سبک یا تخم گذار شامل نژاد های مدیترانه ای
2:نژاد سنگین یا گوشتی شامل نژاد های انگلیسی
3:نژاد دو منظوره شامل نژاد های آمریکایی و نژاد آسیایی
4:نژاد زینتی شامل انواع پرنده های شکاری و زینتی
در تقسیم بندی بر اساس تولید معمولا از هیبرید های تجاری استفاده شده و معمولا همان اسم تجاری به کار می رود. برای نمونه های لاین که سویه ای از نژاد لگهورن است که با نژاد های مختلفی تلاقی داده شده و هیبرید هیبرید حاصل از آن به صورت محصول تجاری به مزارع پرورش مرغ تخمگذار و تولید تخم مرغ ارسال می شود. با توجه به این مطالب اکنون به معرفی برخی از مهم ترین نژاد های مرغ تخمگذار در ایران و جهان می پردازیم.

1:نژاد لگهورن ،این نژاد معروف ترین نژاد مرغ تخمگذار دنیا و اصل آن از ناحیه لگهورن ایتالیاست .انواع سفید و خرمایی این نژاد بیشتر مورد توجه است و در نقاط سردسیر بهتر پرورش می یابد. سویه های مختلف این نژاد به رنگ های سفید قهوه ای ،سیاه،طلایی حنایی و نقره ای موجود است. نژاد لگهورن به سرعت رشد کرده و در سن پایین بالغ می شود و شروع به تخمگذاری می کند .میزان تولید تخم آن زیاد است و در برخی از انواع آن بیش از 300 تخم در سال تولید می شود. اغلب تعداد تخم مرغ های نطفه دار این نژاد از سایر نژاد ها بیشتر و جوجه هایش به راحتی از پوست خارج می شوند. در ایران در حال حاضر سویه های های-لاین ،LSLو بونز جمعیت مرغ های تخم گذار را تشکیل می دهند.

همچنین بخوانید :
خروس جنگجوی بلژیکی آنتی وراپ Antwerp Belgian Bantams

2:نژاد نیوهمشایر،این نژاد از مرغ های تخم گذار است که برای نخستین بار در ناحیه نیوهمشایر آمریکا مشاهده شده است.تخم آنها غالبا بزرگ و دارای پوسته ای قهوه ای رنگ است .رنگ پرهای آن بلوطی قرمز پوست ساق پا زرد و منقار آن زرد متمایل به قهوه ای است و در حدود 5 ماهگی شروع به تخم گذاری می کند.
3:پلیموت راک،مرغی بسیار زیبا و یکی از مهم ترین قدیمی ترین و مشهور ترین نژاد های آمریکایی است . مرغ تخمگذار بسیار خوبی است و گوشت فراوان و لذیذی دارد و تخم های آن قهوه ای و بزرگ است. پلیموت راک مخطط و سفید آن مشهور تر از سایر انواع دیگر است. وزن خروس 5/4 کیلوگرم و مرغ 5/3 کیلوگرم است. میزان تولید سالیانه تخم مرغ آن در حدود 190 عدد و وزن تقریبی هر کدام 65 گرم می باشد.یکی از مزایای بزرگی این این است که در سنسن جوجه ای نر و ماده را می توان تشخیص داد.

4:نژاد مرندی ،اصل این نژاد از شهرستان مرند است و از بهترین نژاد های مرغ تخمگذار ایران محسوب می شود. از مشخصات بارز آن نیز می توان به منقار خاکستری ریش متوسط و قرمز رنگ وجود پر در ساق پا و پنجه های بدون پر و رنگ پرو بال سیاه اشاره کرد .مرغ های نژاد مرندی در سن 6 ماهگی به بلوغ می رسند و میزان تخم گذاری آنها در شرایط پرورش روستایی 120 تا 150 عدد و در شرایط پرورش مناسب به 180 عدد در سال می رسد.

نژاد های مرغ تخمگذار
نژاد های مرغ تخمگذار

 

مدیر سایت
دیدگاه کاربران 6 دیدگاه
 • محمد 18 اسفند 1397 / 11:03:51
  3 0

  مرغ لاین در بابل پرورش داده میشه ولی به دلیل اینکه بیشتر از ۲.۵۰۰ کیلوگرم وزن نمیگیره تولید کننده ها ترجیح میدن مرغ راس وکاپ پرورش بدن که وزن بیشتری میگیره . ومردم ایران هم به دنبال خریدن مرغ درشت هستن

 • علی 14 دی 1397 / 11:13:50
  1 0

  ما در ایران در صنعت طیور وابسته هستیم مثل مرغ کوشتی که لاین آن در ایران وجود ندارد اجداد ان را شرکت ز ل با هواپیما می اورد ایا در مرغ تخم گذار هم چنین است از کشور های اروپای وارد می شود اجداد ان و بفرماید چند نوع نژاد در ایران موجود است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ و معرف ترین بهترین نزاد کوشتی راس ۳۰۸ انگلستان است . اما تخمگذار چی

  • ناشناس 13 اسفند 1397 / 2:36:34
   1 0

   دوست عزیز ایران لاین گوشتی مرغ رو داره مملکت صاحب نداره مشکل اینه

 • بهزاد 25 آبان 1397 / 2:11:57
  3 0

  سلام لطفا بفرمایید مرغهای پاسیاه ونقره ایی ازچ نژادی هستن ؟؟ من تعداد صدتا دارم که یا پاهاشون سیاهه یا نقره ایی یه مقدارشونم پاهای زردی دارن ایا به نژاد بستگی داره؟
  ممنونم منتظرجواب هستم یا علی

 • علیرضا 3 دی 1396 / 3:26:46
  1 0

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مدیر
  تو ایران هم نژاد لگهورن موجود هست ؟
  اگه نیست کدوم نژاد بیشترین تخم درسال
  میذاره ؟ چند تا در سال ؟ چند گرم روزانه دان
  مصرف میکنه . لطفا توضیح بفرمایین

  • علی حسین 4 اسفند 1396 / 8:26:43
   0 0

   شاید نژاد های لاین رو هم بتوان به صورت روستایی پرورش داد . با این اوصاف سود دهی کلانی دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X