ویدیو ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی با کمترین هزینه در یک ساعت

اگر به دنبال ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی ارزان قیمت هستید و می‌خواهید شرایطی را که پرنده مادر برای جوجه ها فراهم می‌کند را برای تخم های نطفه دار خود ایجاد کنید و به نتیجه مثبتی دست یابید این مقاله از چیکن دیوایس را تا انتها دنبال کنید و با مشاهده فیلم تهیه شده به صورت گام به گام اقدام به ساخت دستگاه خود کنید.

چگونه دستگاه جوجه کشی بسازیم؟

دستگاه جوجه کشی خانگی با استفاده از وسایل ساده یک فن، جعبه پلاستوفوم درب دار، لامپ، ظرف آب به راحتی قابل ساخت است و در مکان های مختلف می توان مورد استفاده قرار داد و اقدام به جوجه کشی کرد.

دستگاه جوجه کشی خانگی ایزی باتور 1 ( 48 تایی)
دستگاه جوجه کشی خانگی ایزی باتور ۱ ( ۴۸ تایی)
» تامین دما و رطوبت کاملا هوشمند
» دارای نمایشگر دما، رطوبت و روز شمار
» دارای موتور گیربکس دار ۱RPM ساخت مالزی
قیمت : ۵,۴۵۰,۰۰۰ تومان
 

لیست تجهیزات مورد نیاز برای ساخت دستگاه جوجه کشی

 • جعبه پلاستوفوم درب دار
 • لامپ ۱۰۰ وات
 • جای لامپ دیواری
 • فن ۱۲ در ۱۲ (۲۲۰ ولت)
 • برد کنترلر
 • ظرف آب
 • سیم نمره یک
 • ترمینال ریز
 • چسب دو طرف
 • آداپتور
 • لوله خالی خودکار
 • طلق یا شیشه
 • دریل شارژی، پیچ گوشتی
 • پیچ و مهره

چگونگی نصب لامپ

در وهله اول ظرف آب را داخل دستگاه در کنار دیواره عرض جعبه پلاستوفوم قرار دهید. ۱۵ سانت از کفی ظرف آب اندازه گیری کرده و محل قرارگیری لامپ را مشخص کنید این فاصله باعث می‌شود که ظرف یا جعبه در معرض سوختگی قرار نگیرد و آب به خوبی بخار شود.

با ایجاد دو سوراخ کوچک  لامپ را به دیواره جعبه توسط پیچ و مهره متصل کنید. برای گرفتن سوراخ ها می‌توانید پس از اتمام کار از موم استفاده کنید.

چگونگی نصب لامپ - چیکن دیوایس

توجه داشته باشید که لامپ باید از لبه ظرف آب ۵ سانت بالاتر قرار گیرد تا مشکلی در روند کاری شما ایجا نشود. همچنین لامپ مناسب برای این کار ۱۰۰ وات می باشد بنابراین از لامپ رشته ای استفاده کنید. لامپ LED برای این کار جوابگو نخواهد بود و از استفاده آن بپرهیزید.  

نحوه اتصال فن

جهت اینکه فن به درستی به دیواره جعبه نصب شود، می‌توانید از ورقی که به صورت ۹۰ درجه تا شده استفاده کنید، البته هر وسیله دیگری که توانایی نگهداری فن را دارد می‌توان در ساخت این دستگاه به  کار برد.

فن را در بالای لامپ با فاصله ۶ الی ۷ سانت نصب کنید. معمولا در فن های کتابی قسمتی که برند محصول درج شده نشانگر سمت دمش می‌باشد. بدین منوال در دستگاه جوجه کشی رطوبت و دمای مناسب تامین می‌شود. 

توجه داشته جهت دمش فن حتما به سمت پایین باشد تا با انتقال دم بر روی لامپ و انتقال گرما به آب بخار لازمه ایجاد شود.

نحوه نصب فن دستگاه جوجه کشی - چیکن دیوایسروش سیم کشی 

سیم مورد استفاده همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد شماره یک می‌باشد. سیم قرمز رنگ برای فاز و آبی برای نول به کار گرفته می‌شود. با ایجاد یک سوراخ در بدنه جعبه، سیم ها را از آن گذارنده و به لامپ متصل کنید.

بدین طریق سیم فن را نیز به بیرون از جعبه انتقال دهید و در انتها با جمع کردن تمامی سیم ها آن ها را توسط ترمینال معمولی که به دیواره بیرونی نصب کرده اید وصل کنید.

لازم به ذکر است سیم نول باید به نول برق شهری و سیم فاز به بخش مشخص شده بر روی کنترلر متصل شود.

شیوه اتصال برد کنترلر کوچک به دستگاه

برد مورد استفاده متشکل از بخش های مختلفی است که از یک دیاگرام اصولی ساخته شده  و با وصل شدن به آداپتور راه اندازی می‌شود در ادامه به طور کامل به توضیح هر بخش آن پرداخته ایم.

دیاگرام اتصال کنترلر دستگاه

۱- نمایشگر

نمایشگر تعبیه شده بر روی برد نشانگر دمای دستگاه جوجه کشی است و می توانید دمای دلخواه خود را تنظیم کنید و توسط آن از دمای حاکم بر دستگاه خود آگاهی پیدا کنید.

۲- محل نصب سنسور

سنسور دارای یک سوکت می‌باشد که به محل اتصال سنسور در برد وصل می‌شود. با اتصال این سوکت سنسور را در داخل دستگاه  قسمتی که تخم ها را در آن جایگذاری می‌کنید قرار دهید.

۳- ورودی و خروجی برق

قسمت K1 خروجی ، مختص خروجی فاز به لامپ و بخش K0 ورودی فاز شهری بوده و ناحیه GND +12 نیز خروجی آداپتور می‌باشد. در این خصوص نول لامپ از طریق ورودی شهری تامین می‌شود.

به یاد داشته باشید از آداپتور ۱۲ ولت به منظور کارکرد برد و نمایشگر استفاده می‌شود.

۴- دکمه

این برد متشکل از دکمه های SET، UP،DOWN می‌باشد که برای تنظیم دما و کالیبره کردن دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاهش و یا افزایش دما توسط دکمه های UP و DOWN صورت گرفته و با فشار دکمه ست دمای مورد تایید کاربر ست می‌شود. 

۵- چراغ LED

نشانگر روشن یا خاموش بودن رله می‌باشد. زمانی که دما از حداکثر تعیین شده عبور کند رله جریان سیستم گرمایشی را قطع می‌کند و این دکمه خاموش می‌شود.

زمانیکه دما از حد تعریف شده کمتر می‌شود با روشن شدن این چراغ سیستم گرمایشی شروع به کار می‌کند.

توجه داشته باشید این کنترلر از قابلیت کنترل دما تا یک دهم سانتی گراد برخوردار است و به راحتی می‌توان تنظیمات دلخواه را بر روی این برد اعمال کنید.

سیستم تهویه

برای ایجاد تهویه هوای داخل دستگاه بر روی بدنه جعبه چند سوراخ ایجاد کنید و برای ورود هوا به داخل آن از لوله خودکار بر روی درب دستگاه  دقیقا به پشت فن استفاده کنید که هوا به درستی رد و بدل شود.

دریچه دید

به منظور جلوگیری از باز و بسته کردن درب جعبه و آگاهی از وضعیت تخم ها بر روی جعبه یک دریچه مربعی شکل ایجاد کرده و برای پوشاندن این قسمت می توانید از شیشه و یا طلق استفاده کنید. برای بخار بند شدن محل اطراف شیشه از چسب استفاده کنید.

شانه جوجه کشی

می‌توانید در کف دستگاه یک شانه جوجه کشی قرار دهید و زیر آن درب نوشابه بگذارید تا ظرف مستقیم با کف در ارتباط نباشد و یک الی دو سانت فاصله داشته باشد. در صورت نداشتن شانه کفی را با کاه یا تراشه چوب پر کنید.

در این دستگاه می‌توانید از دو شانه به صورت طبقه ای بر روی هم استفاده کنید که باید فاصله سبد ها از هم ۱۵ سانت باشد تا هوا به درستی چرخش یابد.

ظرف آب

ظرف مورد استفاده باید از سطح مطلوبی برخوردار باشد. در این دستگاه از قرار دادن ظرف های لیوانی برای تامین رطوبت بپرهیزید، تا رطوبت به درستی تامین شود. ظرف آب را برای شروع کار پر از آب کنید.

اگر در شمال هستید و به رطوبت کمتری نیاز دارید و یا رطوبت به حد نصاب میرسد به آب احتیاجی ندارید و اگر در یزد یا جاهایی که از رطوبت کمتری برخوردار هستید معمولا از آب زیادتری باید استفاده کنید.

نکته: اگر هنگام قرار گرفتن ظرف آب زیر لامپ رطوبت در حد زیادی بالا می‌رود ظرف را کمی دورتر از لامپ قرار دهید.

چرخاندن تخم ها

روش چرخاندن تخم ها در این دستگاه به صورت دستی می‌باشد. که باید هر ۴ ساعت یکبار تخم ها چرخانده شوند. توصیه می شود تخم ها را روزانه ۶ بار بچرخانید. به منظور این کار بر روی تخم ها علامت بگذارید تا هنگام چرخاندن یک دور کامل مشخص شود.

روشن کردن

دو شاخه وصل شده به دستگاه جوجه کشی را به پریز برق متصل کنید. برای روشن کردن برد از آداپتور استفاده کنید. به این صورت دستگاه روشن خواهد شد.

سوالات متدوال ساخت دستگاه جوجه کشی :

ممکن است پرسش های مختلفی در مورد ساخت دستگاه های دلخواه خود داشته باشید که برخی از آنها را در این بخش آورده ایم. برخی از پرسش ها نیز پیش تر توسط همراهان عزیز چیکن دیوایس در انتهای همین بخش و در بخش کامنت ها پرسیده شده است که میتوانید در آن قسمت ملاحظه نمایید : 

اگر ابعاد دستگاه جوجه کشی دست ساز مثل این پست نباشد مشکل دارد ؟

خیر ، مشکلی نیست . فقط نیاز است که در این صورت از تجهیزاتی متناسب با آن ابعاد استفاده شود. برای مثال اگر ابعاد نصف ابعادی که ما گفتیم باشد، باید لامپ رو کوچیک تر در نظر بگیرید و بالعکس.

آیا میتوانیم از شانه جوجه کشی با موتور اتوماتیک استفاده کنیم ؟ 

بله ، موتورهای آرام دور اسکندری، امکان عملکرد مجزا از برد را دارند. کافی است که موتور را به کانورتر و سپس اداپتور وصل کنید و تمام، به صورت اتوماتیک هر ۱ ساعت یک دور بسیار آرام می چرخد.

آیا حتما باید از پلاستوفوم استفاده کنیم ؟ 

فوم عایق بسیار خوبی است ، از نظر استحکام هم برای چند دوره جوجه کشی مناسب است ، برای همین در این آموزش از فوم استفاده کرده ایم. میتوانید از کارتن و … هم استفاده کنید ولی در کاهش راندمان جوجه کشی موثر خواهد بود !

سخن آخر 

در این نوشته از چیکن دیوایس به آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی پرداخته ایم که با کمترین هزینه قابل ساخت بوده و بهترین وسیله برای استفاده در جوجه کشی با راندمان مناسب می‌باشد.

نوشته های مشابه

‫۱,۵۶۲ دیدگاه ها

 1. سلام وعرض ادب نام برد و قطعات را لطف کنید ومحل تهیه آن ممنون

  1. محمد علی جان
   تمامی موارد توی مقاله نوشته شده
   برای سفارش هم با شماره درج شده در انتهای صفحه تماس بگیر
   و با به صورت آنلاین ثبت سفارش کن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس