تشخیص جنسیت جوجه مرغ | نحوه شناسایی جوجه های نر و ماده

39

روش های شناسایی جوجه مرغ های نر از ماده

تشخیص جنسیت جوجه های نر و ماده برای پرورش دهنده ها از اهمیت بالایی برخوردار است. زمانی که قصد پرورش مرغ گوشتی را دارید، طبیعتا باید جوجه خروس ها از همان ابتدا از جوجه مرغ ها جدا کرده و آنها را به صورت جداگانه پرواری کنید. چون که جیره غذایی جوجه های ماده با نر ها متفاوت است، هم چنین قیمت متفاوتی نیز در بازار دارند. 

این موضوع در مورد مرغ ها تخم گذار نیز صدق می کند چون که مرغ های تخمگذار جیره غذایی متفاوتی نسبت به خروس دارند و باید از همان اوایل شناسایی و تفکیک شوند. در گله های مولد تخم نطفه دار نیز باید نسبت نر به ماده ۱ به ۴ باشد یعنی به ازای هر یک خروس باید ۴ مرغ و یا بیشتر از آن در سالن وجود داشته باشد. آگاهی از نر و ماده بودن جوجه ها این  امکان را به شما خواهد داد تا نسبت نر و ماده را در سالن به خوبی اجرا کنید و از تخم های نطفه دار با کیفیت و مطمئن بهره مند شوید. 

اگر تولید کننده جوجه های یک روزه هستید، احتمالا مشتریان شما قبل از خرید نوع جنسیت جوجه ها را از شما خواهد پرسید و اگر مهارت و دانش لازم در زمینه شناسایی نر یا ماده بودن جوجه مرغ ها را داشته باشید در سریع ترین زمان ممکن ، جنسیت آنها را داده و مشتریان خریدی رضایت بخش از شما خواهند داشت. 

تمام این موارد سبب می شوند تا به دقت ادامه مقاله را بخوانید و با انواع روش های تشخیص جنسیت جوجه مرغ آشنا شوید، با چیکن دیوایس همراه باشید. 

دقت کنید که روش های ارائه شده در این مقاله به صورت صد درصدی نبوده و احتمال خطا در آن وجود دارد، بنابراین بهتر است چندین روش تشخیص جنسیت را به صورت همزمان انجام دهید تا از نر و ماده بودن آنها اطمینان بیشتری پیدا کنید. 

تشخیص جنسیت جوجه های یک روزه تا هفت روزه از روی بال

بهترین راه برای شناسایی نر از ماده توجه به پرهای آنها می باشد، شاه پر های نر با ماده تفاوتی دارد که پرورش دهنده را قادر به تشخیص می کند. برای اینکار با یک دست پرنده را در دست خود بگیرید و با دست دیگر اقدام به باز کردن یکی از بال های جوجه بکنید. در صورتی که اندازه شاه پرها یکسان و در یک امتداد بودند، می توان به نر بودن آن پی برد. 

تشخیص جنسیت جوجه های یک روزه تا هفت روزه از روی بال - چیکن دیوایساما اگر پرهای بال به صورت نامرتب و در اندازه های کوچک و بزرگ باشند می توان به ماده بودن جوجه اقرار کرد. در تصاویر زیر نر و ماده بودن جوجه ها را از روی بال مشاهده می کنید.

تشخیص جنسیت جوجه های یک ماهه از روی پا

زمانی که جوجه ها سن یک ماهگی را طی کرده باشند، از روی خار پا که در ساق آنها رشد می کند، می توان به مرغ یا خروس بودن آنها پی برد. لازم است بدانید که فقط خروس ها خار پا دارند. 

تشخیص نر یا ماده بودن جوجه از روی کلواک

معمولا کسانی که مهارت لازم را دارند از این روش برای شناسایی جوجه ها استفاده می کنند. اما امتحان کردن این روش خرجی ندارد و به افزایش مهارت شما کمک خواهد کرد. 

برای این کار باید جوجه را در کف دست خود قرار دهید و به پشت بخوابانید تا کلواک (مقعد) او به سمت شما باشد. 

تشخیص نر یا ماده بودن جوجه از روی کلواک - چیکن دیوایسبه آهستگی فشار کمی به ناحیه اطراف کلواک وارد کنید تا قسمت داخلی آن نمایان شود، در صورتی که مقعد پرنده دارای برامدگی بود می توان گفت که نر است، اما اگر کاملا صاف و بدون برجستگی بود به احتمال زیاد ماده خواهد بود.

دقت کنید که این روش حساس است و در صورت آوردن فشار زیاد به شکم ، امکان آسیب دیدن سیستم گوارشی پرنده وجود دارد، بنابراین دقت لازم را به خرج دهید. 

توجه به رفتار جوجه ها 

در حالت کلی جوجه های ماده آرام تر از جوجه های نر هستند و سر و صدای کمتری نیز دارند و در صورتی که بخواهید آنها را بگیرید مقاومت کمتری خواهند کرد. اما جوجه خروس ها جسور تر هستند و امکان گاز کردن انگشتان شما وجود دارد.  

جوجه های نر خودشان را قدرتمند و خشن نشان می دهند و سعی در تسلط بر بقیه دارند، اما جوجه های ماده مظلوم و گوشه گیر هستند و به مقدار کم قانع می شوند. 

توجه به رنگ سر جوجه ها 

زمانی که جوجه ها در سن دو الی سه هفتگی قرار داشته باشند، می توانید از طریق توجه به رنگ سر آنها متوجه نر یا ماده بودن آنها شوید، به این صورت که در سر ماده ها پرهای روشن کمتری وجود دارد، اما این پرها در نر ها بیشتر و وسیعتر است. 

توجه به وزن و جثه جوجه ها 

اگر جوجه مرغ های شما در سن ۳ الی ۴ هفتگی قرار دارند. باید از روی ظاهر آنها بتوانید به نر یا ماده بودن آنها پی ببرید. معمولا جوجه های نر بزرگتر و درشت تر از ماده ها هستند و سر و بدن بزرگتری دارند. 

توجه به وزن و جثه جوجه ها - چیکن دیوایساما جوجه های ماده کوچکتر و ریزتر به نظر می رسند، در حالت کلی بدانید که خروس ها نسبت به مرغ ها بزرگتر هستند و وزن بیشتری دارند. هم چنین برای آموزش نحوه نگهداری و مراقبت از جوجه ها می توانید مقاله مراقبت از جوجه های مرغ را بخوانید .

بررسی تاج و ریش جوجه ها در سن یک ماهگی 

زمانی که پرنده های شما سن یک ماهگی خود را رد می کنند، کم کم شاهد رشد تاج و ریش گوشتی در آنها خواهید بود. جوجه های نر تاج و ریش بزرگتر و گوشتی تری دارند اما این قسمت در ماده ها کوچکتر خواهد بود. 

توجه به نوع صدای آنها 

اگر جوجه ها در سن دو ماهگی قرار داشته باشند، از طریق توجه به نوع صدای آنها متوجه نر یا ماده بودن آنها خواهید شد. نرها صدای رسا و بلندی دارند و روزانه چندین بار بانگ می دهند، اما ماده ها اغلب اوقات ساکت هستند و تنها در برخی مواقع صداهای نازک و آرامی را از خود بروز می دهند. 

نتیجه گیری کلی :

همانطور که گفته شد روش های فوق از روی تجربه جمع آوری شده اند و در برخی موارد ممکن است صحیح نباشند. بنابراین بهتر است چند شیوه را به صورت همزمان مورد بررسی قرار دهید تا از نر و ماده بودن آنها اطمینان به دست آورید. 

در انتها اگر تجربه ای در رابطه با تشخیص جنسیت جوجه های نر و ماده دارید، می توانید از طریق دیدگاه های همین صفحه با ما در میان بگذارید. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
39 نظرات
 1. رسول می گوید

  از نوکش میشه فهمید نوکشو بگیرین اکه تکون داد خروسه تکون نداد مرغه

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   این روش قطعی نیست و به رفتار پرنده هم بستگی داره

 2. ندا می گوید

  سلام ایا بلند بودن پای جوجه مرغ سه هفته نشانه ی خروس بودنه؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شاید نژادش لاری باشه
   اگه خار پا داشته باشه حتما خروسه

 3. ناشناس می گوید

  کسانی. ک جوجه یک هفته یا حتی جوجه یک روزه را نگه می‌دارند فقط باید تا ۱ ماه داخل خونه باشه و جاش گرم و با آرد تغذیه بشه این کار را بکنید جوجه زنده میمونه و بعددر بیرون نگه داری کنید و غذاهای چرب ب هیچ عنوان بهشون ندید چون می. چرب باعث می میشه

 4. مهرسانا می گوید

  اگر شاه پراش سر گرد باشه مرغه من به این تجربه رسیدم

 5. مارتیا می گوید

  اگه شاه پر اش سر گرد باشد یعنی ماده است ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگه هم اندازه و در یک ردیف باشن نره ولی اگه بعضی از پرها کوتاه بعضی ها بلند باشن ماده است

 6. ناشناس می گوید

  سلام جوجه های من فقط جوپرک،برنج، کاهو و سبزی میخورن، براشون جو و گندم و سویا آسیاب کردم به هیچ وجه نمیخورن، پای یکیشون لنگ شده نمیتونه راه بره میخاستم بدونم ایراد از تغذیشونه؟ زیرشونم خورده چوب نجاری ریختم ؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از جیره مخصوص جوجه ها استفاده کنید

  2. ناشناس می گوید

   باید واکسن بزنن

 7. سمیه می گوید

  استفاده کردم ، با تشکر

 8. رضا می گوید

  سلام در مورد تعیین جنسیت جوجه لاری راهنمایی میخواستم ممنون از شما

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   تکنیک های گفته شده در این مقاله برای جوجه های لاری هم کاربرد داره
   برای دریافت اطلاعات تخصصی حتما به پرورش دهنده های خروس لاری مراجعه کنید.

 9. مسلم می گوید

  سلام میخواستم بدونم رنگ و جنس جوجه به مرغ بستگی دارد یا به خروس

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   این مورد رو باید از پرورش دهنده های با تجربه مرغ و خروس سوال بفرمایید

  2. ناشناس می گوید

   کلا نژاد جوجه به خروس میره ولی باید خروستون حداقل ۶ ماه پای مرغ باشه

  3. شادمهر می گوید

   بستگی به قدرت باروری اسپرم‌ هر دو تا هفت نسل منتقل میکنن

 10. امیر علی می گوید

  من جوجه ۲ هفته ای دارم چطور تشخیص بدم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   مقاله رو کامل بخون توضیح داده شده

 11. ماهی می گوید

  سلام جوجه پنبه ای گرفتم تو قفس پرنده ای بود
  الان یک ماهش هست
  چه قفسی براش خوبه
  چون بزرگ شده و اون قفس دیگه درب ورودیش مناسبش نیست.
  یه کارتن و داخلش خاک نرم ریختم و دانخوری و ابخوری گذاشتم ولی خاک بازی میکنه داخل اونها خاک میره چه قفسی براش درست کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به جای خاک از پوشال نرم استفاده کن
   همون کارتون و دانخوری و ابخوری براش خوبه
   اگه زیاد جیک جیک میکنه ، بالا سرش لامپ ۱۰۰ وات روشن کن اروم میشه
   حتما از دان مخصوص جوجه ها بهش بده

 12. علی می گوید

  سلام جوجه من از تخم بیرون آمد پر نداشت باید چکار کنم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   در زیر لامپ مادر مصنوعی یا لامپ رشته ای ۱۰۰ وات نگهداری کنید و محیطش کاملا گرم باشه
   کم کم پر در میاره
   از جیره پیش دان مخصوص جوجه ها برای تغذیه استفاده کنید
   اب کافی هم داشته باشن

 13. یاسر می گوید

  یه روش من خودم استفاده میکنم که همیشه جواب داده.
  شاه بال رو نگاه کنید اگر تیز بود نر هست اگر پهن بود ماده است.( منظورم انتهای یکی از پرهای اصلی)

  1. فرزاد می گوید

   من یک جوجه آبی رنگ دارم ولی متاسفانه موقع خرید از فروشنده نپرسیدم که جوجه های چند روزه هستن و داخل تعین جنسیت اون ها به موشکل خوردم چون در ناحیه انتهایی بال ها پر هایی رشد کردن که نشان دهنده ماده هستم ولی از طرفی نمیتونم تشخیص بدم که پر هایی که رشد کردن یکی بالا و یکی پایین تر هستن و به خاطر رنگش متاسفانه متوجه تفاوت هاش نمیشم رفتارشم شبیه به خروسه فکر کنم چون وقتی دستم رو میبرم داخل قفسش سریع میاد پیش دستم و از طرفی وقتی در فضای باز میگذارمش و موقع گرفتنش هست خیلی مقاومت میکنه
   و هم اکنون به حدی از رشد کردن رسیده که میخواد هی از قفسش بپره بیرون از طرفی خیلی شیطونی میکنه داخل قفسش و تند تند اینور و اونور میره خیلی هم دوست داره بره به فضای باز تر ، متاسفانه از روش دیگری مثل گرفتن داخل دست و به پشت چرخاندن هم انجام دادم ولی هر بار نتیجه مخالف میگیرم و میانگینم رو بهم میزنه که اگر پاهاش رو به رو خودش نگه داره مرغه ولی اگر پاهاش رو به سمتهای دیگری برد یعنی خروسه که خیلی نمیتونم قتعیت بگم کدومه ، متاسفانه از نداشتن تجروبه نمیدونم چیکار کنم که جنسیت جوجه رو از مقعدش تشخیص بدم اگر لینکی یا سایتی دارید که خیلی دقیق تر این نوع تشخیص رو آموزش بده چون میزان خطای این نوع تشخیص خیلی کمه و میزان تشخیص از روی بال ها خیلی آمار خطا بالاست ، یک سوالی که برام پیش اومد این بود که آیا فروشنده اگر نتونست دقیق تشخیص بده من با این روش مقعدی تشخیص بدم و سوال پایانی کا داشتم اینه که شما آیا پشتیبانی داخل رسانه های دیگه هم دارید یا نه مثل تلگرام با امید موفقیت خدانگهدار.

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    این مقاله رو کامل بخونید اگر کمک تون نکرد حتما باید به پرورش دهنده های باتجربه مرغ و خروس مراجعه کنید

    1. مهران عباسیان می گوید

     بسیاراموزنده بود متشکرم

   2. سینا می گوید

    یکی دوماه وایسا از رشد تاجش متوجه میشی (البته بعضی خروس خا هم تاج کوچکیدارنکه اونم باتوجه به رفتارش در مقابل یه خروس دیگه یا حتی عروسک شبیه خروس متوجه میشی. (نر باشه ، خروس دیگه یا عروسک شبیه اون ببین حالت تهاجمی و مبارزه میگیرن و پرهای گردنشون رو پف میدن)

   3. امیر می گوید

    جوجه های رنگی که داخل بازار میروشن هم شوند خروس هستند

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بله همشون به احتمال زیاد خروس می شن

 14. پرهام می گوید

  سلام دوستون دارم خیلی زیاد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هم چنین موفق باشید

  2. امیرعلی می گوید

   سلام من دوتا جوجه خریدم یکش خیلی صدا میده ویکدیگش پیشش نمیره چیکار کنم تا درست بشه ؟

   1. کارشناس وب سایت می گوید

    حتما اونا رو زیر لامپ رشته ای ۱۰۰ وات یا زیر لامپ مادون قرمز نگهداری کن
    از جیره مخصوص جوجه ها بهشون بده
    با مراجعه به داروخانه حیوانات براشون مولتی ویتامین مناسب بخر و بهشون بده

 15. طاها می گوید

  عالی بود دوتا جوجه گرفتم یکی هاشون ماده هست

 16. حسین می گوید

  سلام اگه جوجه انقدر کوچیک بود که شاه پر هاش هنوز در نیامده بود چه کار کنیم

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید از تست کلواک استفاده کنید
   نیاز به مهارت داره بهتر که به پرورش دهنده های مرغ مراجعه کنید و یا اموزش هاش رو در سطح وب کامل مشاهده کنید.

 17. نثاراحمد می گوید

  ممنون و سپاس ازشما بزرگوار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس