راهنمای قدم به قدم راه اندازی مرغداری کوچک

55

کسب دانش اولیه در مسیر راه اندازی مرغداری کوچک

آموزش نحوه راه اندازی مرغداری کوچک : مرغ از زمان های قدیم مورد توجه ایرانیان بوده و در بیشتر جشن ها و مهمانی ها خوراک گوشت مرغ به عنوان یک غذای اصلی و با ارزش تلقی می شده و از آنجایی که گوشت قرمز قیمت بالایی دارد بنابراین بیشتر خانوار ها برای برآورده ساختن نیاز های پروتئینی خود رو به مصرف گوشت مرغ آورده اند. البته رشد سریع مرغ نیز در این مسئله تاثیر گذار بوده است، مثل اگر فردی در روستا زندگی میکند، به جای اینکه یک گوسفند ذبح کند، دو الی سه عدد از مرغ های خود را سر می برد چون می داند که جوجه ها خیلی سریع بزرگ خواهند شد و جای خالی این مرغ ها را پر خواهند کرد، ولی برای جبران این گوسفند باید یکسال صبر کند.

گفته های فوق مقدمه ای بود تا به شما بگوید که اهمیت گوشت مرغ نه تنها کم نشده بلکه روز به روز بر ارزش آن افزوده می شود و افزایش سطح آگاهی مردم در رابطه با مضرات مصرف گوشت قرمز نیز در افزایش مصرف و در نتیجه افزایش قیمت گوشت مرغ بسیار تاثیر گذار است. پس اگر انباری کوچکی در حیاط خانه خود دارید یک ایده برای کسب و کار و بهترین روش درآمد زایی راه اندازی مرغداری کوچک در این انباری می باشد که در این مقاله نحوه راه اندازی و محاسبه سود و هزینه ها به صورت کامل خدمت تان ارائه خواهد شد، لطفا با ادامه مطلب همراه باشید.

 

مزایای پرورش مرغ و خروس در خانه
مزایای پرورش مرغ و خروس در خانه

 

پرورش مرغ بومی چه مزایایی دارد؟

 1.  اگر قصد شما از راه اندازی مرغداری کوچک کسب درامد می باشد، بنابراین به راحتی می توانید با فروش مرغ زنده درآمد بالایی کسب کنید، هر مرغ زنده حدود ۴۰ الی ۵۰ هزار تومان قیمت دارد، اگر شما ماهانه ۵۰ مرغ گوشتی به بازار بفروشید، درآمدی بالغ بر ۲ میلیون تومان خواهید داشت.
 2. اگر قصد شما صرفا تامین نیاز های گوشتی خانواده تان می باشد بنابراین با پرورش تعداد مناسبی مرغ و جوجه همیشه تخم مرغ و گوشت تازه و کاملا ارگانیک در اختیار خواهید داشت.
 3.  اگر قصد شما از پرورش مرغ صرفا فروش تخم مرغ محلی می باشد، بنابراین با پرورش تعداد مناسبی از مرغ های مولد مثلا ۱۰۰ عدد، روزانه تقریبا ۴۰ الی ۵۰ عدد تخم مرغ محلی خواهید داشت و اگر هر کدام را ۱۰۰۰ تومان بفروشید، روزانه ۴۰ الی ۵۰ هزار تومان درآمد خواهید داشت.
 4.  اگر قصد شما فروش جوجه یکروزه می باشد، به راحتی با خرید یک دستگاه جوجه کشی و داشتن تعدادی مرغ مولد و خروس بارور کننده می توانید روزانه تخم های نطفه دار داشته باشید و آنها را هر هفته برای جوجه کشی درون دستگاه قرار دهید و پس از تبدیل شدن به جوجه روانه بازار کنید.
 5.  فضولات مرغ و خروس ها کود طبیعی بسیار قوی می باشد که از آن برای کود دهی به باغات و مزارع خود میتوانید استفاده کنید.
 6.  وجود مرغ و خروس در حیاط یا باغچه باعث دلگرمی و سرزندگی می شود و مشاهده آنها نوعی حس شادابی و خوشحالی به انسان دست میدهد، دقیقا مانند آنچه که در ویدیوی زیر میبینید:

 

 

دانلود مستقیم ویدیو | مشاهده در سرویس اشتراک ویدیو EIG-SHOP | مشاهده در آپارات


 

برای راه اندازی مرغداری کوچک چه مقدار فضا نیاز است؟

شما هیچ گونه محدودیتی برای اینکار ندارید، از یک انباری ۲۰ متری گرفته تا یک چهار دیواری ۱۰۰ الی ۲۰۰ متری می تواند برای راه اندازی مرغداری کوچک تخمگذار و یا گوشتی کاملا مناسب باشد. اگر شما در حاشیه شهر یا روستا هستید مطمئنا در حیاط و اطراف خانه خود چمنزار دارید، این چمنزار ها برای مرغ ها بسیار لازم هستند آنها را می توانید روزانه چند ساعت در چمنزار رها کنید تا بچرند.

البته این کاملا بستگی به شما دارد شاید شما زمین آزاد زیادی در اختیار داشته باشید و بخواهید آنها را آزادانه در این فضا پرورش دهید یا اینکه فقط یک انباری داشته باشید و مرغ ها را درون این فضای سر پوشیده پرورش دهید. به هر حال میزان درآمد شما با توجه به فضایی که در اختیار دارید و تعداد جوجه هایی که پرورش می دهید کاملا متغیر خواهد بود.

اگر قصد پرورش مرغ در باغچه تان را دارید این باغچه باید کاملا ایمن باشد یعنی باید از دیوار یا فنس برای حصار کشی باغچه بهره ببرید، زیرا ممکن است حیوانات وحشی مانند روباه یا شغال به پرندگان حمله کنند و احتمال فرار مرغ ها نیز وجود دارد، هم چنین وجود یک لانه گرم نیز در باغچه الزامی است تا مرغ ها هنگام نیاز به استراحت یا تخم گذاری به لانه بروند.

تجهیزات لازم برای مرغداری خانگی کدامند؟

برای راه اندازی مرغداری کوچک فرقی نمیکند که مرغ ها را در سالن یا انباری و یا باغچه پرورش می دهید، همه این مکان ها باید مجهز به تجهیزاتی از قبیل، دانخوری، آبخوری، هیتر، رطوبت ساز، فن تهویه و لانه برای مرغ های تخمگذار باشد. برای خرید تجهیزات مرغداری کلیک کنید. البته برای پرورش مرغ در باغچه نیز نیاز به مکانی مانند انباری خواهید داشت زیرا در فصل زمستان و هنگام تخم گذاری کاملا ضروری خواهد بود.

الف – دانخوری :

برای این منظور دانخوری های زیادی در بازار وجود دارد و نمونه آن نیز در فروشگاه چیکن دیوایس وجود دارد، ولی اگر خودتان می خواهید دانخوری بسازید، بهتر است از وسایل با کیفیت و با دوام درست کنید تا دچار شکستگی نشده و زخمی شدن مرغ ها را به دنبال نداشته باشد.

ب – آبخوری :

آبخوری نیز همین طور! برای ساخت آبخوری مرغ نیز وسایل زیادی وجود دارد، سعی کنید همانند دانخوری از وسایل با کیفیت بسازید تا سلامتی مرغ های شما را تهدید نکند. اگر وقت کافی برای ساختن دانخوری و آبخوری ندارید می توانید آنها را از فروشگاه چیکن دیوایس خریداری کنید.

ج – هیتر مرغداری :

برای گرم کردن مرغ ها در فصل زمستان وجود یک هیتر مرغداری کوچک کاملا ضروری خواهد بود. در صورتی که سالن مورد نظر شما بسیار کوچک و در حد ۱۰ الی ۱۵ متر می باشد نیازی به خرید هیتر مخصوص مرغداری نخواهید داشت، یک بخاری گازی کوچک نیز می تواند این مکان را گرم نگه دارد ولی اگر سالن شما دارای ابعاد ۱۰۰ الی ۲۰۰ متر می باشد، خرید یک هیتر گلخانه ای یا هیتر مخصوص مرغداری از ضروریات خواهد بود.

لطفا به این نکته نیز توجه فرمایید که در صورت سرد بودن محیط مرغ ها، آنها قادر به تخم گذاری نخواهند بود، بنابراین اگر می خواهید در فصل زمستان نیز تخم مرغ محلی داشته باشید حتما محیط آنها را گرم نگه دارید. بعلاوه گرم بودن محیط مرغ ها در کاهش بیماری و افزایش سرعت رشد نیز تاثیر خواهد داشت.

د – رطوبت ساز و فن های تهویه :

خرید این دو دستگاه زمانی واجب خواهد بود که سالن پرورش شما بیش از ۲۰۰ متر متراژ داشته باشد. کاربرد رطوبت ساز برای ایجاد رطوبت خنک در فصل تابستان و رطوبت گرم در فصل زمستان می باشد، هم چنین فن مرغداری علاوه بر تهویه محیط سالن به خنک نمودن سالن در فصل تابستان نیز کمک خواهد کرد.

ولی اگر سالن پرورش شما در حد ۱۰ الی ۱۵ متر می باشد، وجود یک فن متوسط به تهویه سالن و خنک نمودن آن کمک خواهد کرد.

ه – پوشال یا خاک اره برای کف سالن :

وجود پوشال یا خاک اره از خیس و لجنی شدن کف سالن جلوگیری خواهد کرد و بوی بد فضولات را نیز تا حد زیادی خواهد گرفت، هم چنین در فصل زمستان نیز به گرم شدن مرغ ها کمک خیلی زیادی خواهد کرد، حتما کف سالن یا لانه را با یکی از این دو ماده بپوشانید.

و – ساخت لانه برای تخم گذاری :

از مزایای راه اندازی مرغداری کوچک این است که بخشی از درآمد شما را تخم مرغ های محلی تشکیل خواهد داد. بنابراین حتما باید از لانه های با کیفیت و جذابی برای آنها استفاده کنید تا مرغ ها هنگام نیاز به استراحت یا در مواقع تخم گذاری به درون لانه برود. لانه را نیز همانند دانخوری و آبخوری می توانید از وسایل های دور انداختی بسازید، وسایل هایی مانند دبه، گالن، سطل، جعبه میوه و… گزینه های مناسبی برای ساخت لانه می باشد، حتما باید کف لانه را با پوشال یا خاک اره بپوشانید تا مرغ کاملا احساس راحتی داشته باشد.

 

انتخاب مناسب برای راه اندازی مرغداری کوچک
انتخاب مناسب برای راه اندازی مرغداری کوچک

 

چطور یک مرغداری کوچک راه اندازی کنیم؟

برای راه اندازی یک مرغداری کوچک به ۳ روش میتونید گله پرورشی تهیه کنید. خرید جوجه یک روزه، خرید نمیچه و یا خرید دستگاه جوجه کشی و تخم نطفه دار و جوجه کشی از آنها. تشکیل گله از طریق جوجه کشی از تخم های نطفه دار حاشیه سود بیشتری دارد. ولی در کل تصمیم کاملا با خودتان است، جوجه ها پس از ۲۱ روز از تخم بیرون خواهند آمد و جیک جیک شان سرتان را خواهد برد، وظیفه بعدی شما تغذیه این جوجه ها می باشد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

مرغداری محلی

اگر مکان کوچکی دارید و قصد پرورش ۱۰ الی ۱۵ مرغ و خروس را دارید، بهتر است چند جوجه یک روزه یا یک هفته ای خریداری نموده و آنها را پرورش دهید تا نهایتا بالغ شده و آماده تخم گذاری یا فروش شوند. این جوجه ها پس از ۵ الی ۶ ماه به دوره بلوغ رسیده و آماده تخم گذاری می شوند، آنها به مدت ۷ الی ۸ ماه تخم گذاری خواهند نمود، سپس به دوره تولک (پرریزی) می روند در این زمان شما می توانید آنها را بفروشید و مرغ های جوان دیگری را جایگزین آنها کنید تا دائما مرغ های تخم گذار داشته باشید.

مرغداری سنتی

حالت سومی نیز وجود دارد، شما می توانید چند مرغ تخم گذار و یک خروس خریداری کنید و ۵ ماه جلو بیفتید، معمولا به ازای هر چهار یا پنج مرغ یک خروس در نظر می گیرند، وجود خروس برای تولید تخم نطفه دار ضروری خواهد بود. مرغ ها پس از تخم گذاری بر روی آنها کرچ خواهد شد و پس از ۲۱ روز شاهد جوجه شدن تخم ها خواهید شد. ولی اگر می خواهید میزان تخم گذاری مرغ ها افزایش یابد، از کرچ شدن آنها جلوگیری نمایید تا هر روز برایتان تخم بگذارد، ولی اگر مرغ تان کرچ شد دیگر تخم نخواهد گذاشت. پس نتیجه می گیریم که خرید یک دستگاه جوجه کشی خوب و ارزان بهترین گزینه برای تولید جوجه می باشد و کرچ کردن مرغ ها مناسب نمی باشد.

نحوه غذا دادن به مرغ خانگی - فروشگاه چیکن دیوایس

مراقبت و تغذیه جوجه ها پس از راه اندازی مرغداری کوچک

اگر کار خود را با خرید جوجه یکروزه یا جوجه کشی از تخم ها شروع نموده اید، بنابراین نیاز است تا محیط خاصی را برای جوجه ها را هنگام راه اندازی مرغداری کوچک فراهم آورید، آنها بدن ضعیفی دارند و با کمترین میزان سرما دچار بیماری خواهند شد. بنابراین تا یک هفته باید آنها را زیر لامپ مادر مصنوعی نگه دارید یا برای گرم نگه داشتن آنها باید از لامپ های رشته ای استفاده کنید ولی چون لامپ های رشته ای روشنایی زیادی ایجاد می کنند و بیش از حد داغ می شوند بنابراین لامپ مادر مصنوعی کاملا مناسب میباشد.

برای تغذیه جوجه ها تا دو روز اول باید از مخلوط آب و شکر برای تغذیه آنها استفاده کنید و همزمان می توانید از دان مخصوص استفاده کنید تا کم کم به دان خوردن عادت کنند، اگر محیط آنها را تمیز و به دور از هر گونه موجودات موذی نگه دارید و در تغذیه و دمای محیط آنها دقت لازم را داشته باشید، جوجه های سالمی را پرورش خواهید داد و همانطور که گفته شد جوجه ها پس از گذشت ۵ الی ۶ ماه به سن بلوغ رسیده و اماده تخم گذاری خواهند شد.

برای اینکه جوجه ها زودتر رشد کنند می توانید از انواع مولتی ویتامین های مایع در آب آشامیدنی آنها بریزید. هم چنین واکسن های بخصوصی وجود دارد که در دوره دو الی سه ماهگی باید به آنها داده شود. برای رعایت بهداشت در محیط جوجه ها باید کف سالن را با خاک اره یا پوشال بپوشانید و فضولات آنها را دو الی سه روز یکبار از محیط جمع کنید.

پس از گذشت دو هفته می توانید جوجه ها را برای چریدن و یافتن کرم به درون باغچه بفرستید، به علاوه آفتاب و هوای تازه نیز برای سلامتی آنها مهم می باشد.

مراقبت و تغذیه مرغ مولد پس از راه اندازی مرغداری کوچک

پس از اینکه جوجه ها بالغ شدند شما می توانید خروس های اضافی را بفروشید و به ازای هر پنج مرغ یک خروس در نظر بگیرید، در انتخاب خروس نیز دقت نمایید که کاملا سالم باشد تا جوجه های شما فلج یا بیمار به دنیا نیایند. مرغ های بالغ کم کم شروع به تخم گذاری خواهند نمود، البته رعایت شرایط محیطی ایده آل در افزایش میزان تخم گذاری آنها تاثیر گذار خواهد بود، مثلا دمای محیط آنها باید بین ۲۲ الی ۲۶ درجه باشد، تغذیه آنها کامل و سرشار از پروتئین، کلسیم و انواع ویتامین ها و مواد معدنی باشد. طبیعی است که اگر مرغی تغذیه خوبی نداشته باشد، تخم نگذارد.

اگر در فصل تابستان قرار دارید می توانید مرغ ها را به درون باغچه منتقل کنید تا هم از موجودات خاکی تغذیه کنند و هم هوای تازه به آنها برسد، سالن آنها باید خنک بماند تا دچار بیماری نشوند. در فصل زمستان نیز اگر مرغ های شما در دوره تخم گذاری قرار دارند باید بخاری یا هیتر را روشن نمایید تا به تخم گذاری خود ادامه دهند.

هر مرغ تخم گذار روزانه ۱۰۰ الی ۱۲۰ گرم دان مصرف می کند که باید این دان ها را در سه نوبت به آنها بدهید. البته مرغ ها پرندگان کم مصرفی می باشند، در صورتی که ۱۰ الی ۱۵ مرغ بیشتر ندارید می توانید با مانده غذای روزانه خود آنها را تغذیه کنید، فقط به این مورد دقت نمایید که غذای چرب به آنها ندهید زیرا مانع از تخم گذاری در آنها خواهد شد.

آیا برای راه اندازی مرغداری کوچک به مجوز نیاز است؟

برای دریافت مجوز مرغداری کوچک یا بزرگ در مرحله اول باید به جهاد کشاورزی منطقه خود مراجعه کنید. در روستاها مرغداری های خانگی که فاصله کافی با همسایه ها داشته و مزاحمت ایجاد نمیکنند بدون مجوز فعالیت میکنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مجوز مرغداری و ضوابط و مراحل آن مطلب شرایط اخذ مجوز مرغداری را مطالعه بفرمایید.

رعایت بهداشت در محیط پرورش مرغ

مرغ ها در حالت کلی پرندگان مقاومی هستند و کمتر دچار بیماری می شوند، مگر اینکه بیماری واگیر داری همه گیر شود و مرغ های شما را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. برای جلوگیری از بیمار شدن مرغ ها باید نظافت محیطی در سالن پرورش رعایت کنید. تمیز کردن کف سالن دو الی سه روز یکبار اکیدا توصیه می گردد. هر گونه سوراخ یا حفره ای که باعث ورود حشرات و موجودات موذی به داخل سالن می شود باید بسته شود. پس از هر بار نظافت دوباره خاک اره یا پوشال خشک و تمیز در کف سالن بریزید.

بررسی مداوم علایم بیماری در پرنده ها از پیشرفت و همه گیر شدن بیماری جلوگیری خواهد نمود. واکسن های مخصوص پرنده را در زمان مقرر به آنها تزریق کنید و از همه مهم تر از آب و غذای سالم و تمیز برای پرنده ها بهره ببرید و دانخوری و آبخوری آنها را مرتبا بشورید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
55 نظرات
 1. ابوالفضل می گوید

  سلام. ما در خانه مان باغچه نداریم.
  با این حال میتوانم چند مرغ و خروس پرورش دهم؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید در انباری یا پشت بام پرورش بدید ان هم تعداد کم که شما و همسایه ها رو اذیت نکنه

 2. حمید می گوید

  سلام. ببخشید میخواستم بپرسم برای نظافت مرغداری از چه موادی استفاده میشه و هرچند وقت یک بار باید مرغداری رو نظافت کرد؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   هفته ای یکبار می توانید کف سالن رو تمیز کرده و کف و دیوار ها رو با استفاده از محلول جرمی ساید ضد عفونی کنید
   و یا از گاز فرمالدهید در داخل سالن استفاده کنید
   دقت کنید که این گاز سمی هستش و حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید و تا ۲۴ ساعت مرغ ها نباید وارد سالن شوند.

 3. Ramin می گوید

  سلام وقتتون بخیر.
  من قصد پرورش مرغ گوشتی را دارم. و میخام ک کشتار و فروش مرغ رو خودم انجام بدم.
  سوالم اینه ک برای کشتار باید مجوز گرفت؟؟ چ کاری باید انجام داد برای کشتار

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بستگی به میزان پرورش شما دارد ، در تعداد کم نیازی به مجوز نیست ولی اگه هدف تعداد زیاد و بسته بندی محصول هست حتما نیاز به مجوز داره
   برای اطلاع از این موضوع به اداره ی جهاد کشاورزی شهرتون مراجعه کنید

 4. عرفان می گوید

  سلام وقتتون بخیر میخواستم ببینم اگه من بخوام همین فردا شروع به پرورش مرغ گوشتی بکنم و با ۵۰۰۰ تا شروع کنم در کل چقدر سرمایه برای شروع لازم هست؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   شما ابتدا باید با تعداد کمی شروع کنید تا با نحوه پرورش ، مشکلات و سختی های این راه اشنا شوید.

 5. Meysamshafeiee می گوید

  برای شروع مرغداری چه مقدار هزینه باید کرد

  1. ادمین می گوید

   سلام بسته به شرایط مختلفی داره
   از جمله نوع مرغ پرورشی ، گوشتی یا تخم گذار
   متراژ زمین و در نتیجه تجهیزات قابل نصب بر روری زمین و …
   به طور کلی با توجه به شرایط بازار امکان براورد هزینه ی وجود نداره ، قیمت ها به صورت لحظه ای در حال نوسان هستند

 6. علی می گوید

  سلام و عرض ادب
  نیاز به مشاوره دارم جهت راه اندازی مرغداری تخمگذار
  اگر راهنمایی بفرمائید ممنونم میشم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   برای مشاوره ی تجهیزات مورد نیاز با این شماره تماس بگیرید :
   ۰۹۱۴۴۴۸۵۵۹۰ مهندس علیزاده

 7. sajad می گوید

  توچه فصل های باید داروبدیم که مریض نشم وچه دارو های باید بدیم.؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از زمان جوجگی باید واکسن های لازم تزریق بشه و قبل از فصل سرما داروهای تقویتی لازم داده میشه که با مراجعه به دامپزشک داروهای مناسب مرغ های خود را دریافت خواهید کرد.

 8. میلاد می گوید

  سلام خسته نباشید برای حدود پانزده هزار مرغ چقدر فضا میخاد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   برای هر ۳ مرغ یک متر مربع فضا لازم

 9. Arash sarbandi می گوید

  سلام من میخاستم در مورد مرغداری های عمودی یا ایستاده توضیح بدید

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   منظورتون میکسر عمودی مرغداری هستش؟

 10. محمد می گوید

  میخواستم بدونم اگر در محیط شهری یه خونه کرایه کنیم میشه پرورش داد؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اگر می خوایید تعداد زیادی پرورش بدید قطعا بو و صداشون همسایه ها رو اذیت خواهد کرد اما برای ۵ یا ۶ عدد مشکلی نیست
   اگر می خواهید تعداد زیادی پرورش بدید حتما باید سالنشون دور از مناطق مسکونی باشه

 11. Sima می گوید

  سلام براي مرغداري۴۰۰مرغ تخمگذارچندمترزمين لازمه؟

 12. جواد می گوید

  سلام راجب نحوه فروش مرغ مطلبی اضافه نکردید ممنون میشم اگه راجب فروشش هم توضییحات مختصری بدید

  1. ادمین می گوید

   سلام
   با توجه به بازار بسیار متلاتم کنونی امکان نوشتن راهنمایی مناسب وجود نداره
   فقط باید بدونید که قبل از راه اندازی کسب و کار خود باید بازاریابی اون رو شروع کنید ! سعی کنید جنس خودتون رو دست دلال نسپرید

 13. حامد می گوید

  سلام من حدود ۲۰۰تا مرغ دترم که پر ریزی میکنن علتشون چه

  1. ادمین می گوید

   سلام
   پست زیر رو مطالعه کنید و موارد گفته شده رو بررسی کنید
   پر ریزی در مرغ

 14. مرادی می گوید

  سلام من روستا نشینم ی زمین ۵۰۰۰متری کنار رودخانه دارم میخاستم بدونم اونجا سوله بزنم ایرادی نداره ؟ سپاس فراوان

 15. Rahim Gul Faizi می گوید

  افغانستان،کابل؛ از معلومات مفید تان خیلی خرسندم، هر وقت که کابل آمدی من در میزبانی تان آماده خدمت استم محترم.

 16. ناشناس می گوید

  سلام. من توی ۷۰۰۰ مترزمین بخام مرغداری بزنم چیکارکنم چقد وام روزمین میدهند؟؟؟کی باید پس بدیم وامو؟؟؟

 17. احمد می گوید

  سلام عرض ادب
  برای یک سالن حدودا ۳۰۰ متری چه تعداد جوجه ریزی باید انجام بشه
  و آیا یک گرمایش ۶ متری از نوع گرماتاب های قدیم که سیستم گرمایش تابشی هستند برای محیط کفایت میکنه؟

  1. مهدی می گوید

   سلام حدودا ۳ هزار تا ۳ هزار دیدیست مرغ میتونید پرورش بدین تو فضای ۳۰۰ متری

 18. جواد می گوید

  سلام ی مرغداری کوچک ۶۰ متری واسه هواکش چکار کنم چ جوری و چندتا هواکش میخواد؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   از دو یا سه عدد هواکش معمولی استفاده کنید

  2. بهرام می گوید

   با سلام خسته نباشید زمین من ۲۰۰متر است آیا می توانم هم مرغ محلی پروش دهم (حدود ۵۰۰عدد) هم برای خودم خانه درست کنم برای زندگی

   1. ادمین می گوید

    سلام
    دوست عزیز این بسته به نیاز شما هست که مثلا میخواید خونه ای که درست میکنید چند متری باشه !
    اما به طور کلی برای پرورش هز ۵ مرغ بالغ ، ۱ متر مربع فضا نیاز هست ، حالا حساب کنید ببیند با این شرایط آیا امکان نگهداری پرنده ها رو خواهید داشت یا خیر
    برای ۵۰۰ مرغ، یک محیط ۱۰۰ در ۱۰۰ مورد نیاز هست .

 19. وحید عبدی می گوید

  سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون من میخواستم یک مرغداری تخمگذار راه‌اندازی کنم که ۳۰۰۰مرغ داشته باشم میخوای بدونم چقدر سرمایه لازم دارم و به چه مقدار سوله یا زمین سر پوشیده دارم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 20. ایمان می گوید

  سلام خسته نباشین..خودم تو روستا به دنیا آمدم.. الان چندساله شهریم..بالای پشت بوم خونه میخوام با مرغ سرگرمی و منبع درآمد درست کنم..ولی هیچ تجربه ندارم..راهنمایم کنین

 21. داکتر محمد اسماعیل می گوید

  خیلی ها خرسند هستیم از این که برای ما معلومات بهتر داده بودید
  خدا کند به کار هاب تان موفق باشید.
  تشکر زیاد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   لطف دارید

   1. سید الیاس می گوید

    ممنون شما که مارا از معلومات مفید خرسند ساختید
    آیا جوجه های گوشتی یک روزه یا یک هفته یی را در مدت یک ماه پرورش داده و بفروش برسانیم امکان دارد؟
    منتظر پاسخ تان خواهم بود

    1. کارشناس وب سایت می گوید

     بله می تونید از نژاد های هیبریدی مثل راس استفاده کنید که توی ۴۵ روز به چند کیلو وزن می رسند ، البته شرط اصلی گوشتی شدن جوجه ها استفاده از غذای زیاد و استاندارد هست

 22. ناشناس می گوید

  سلام من ۶سال تومرغداری کار کردم الان که زمین دارم مجوزنمیدندالان بایدچکارکنم باتشکر

 23. ناشناس می گوید

  سلام تشکر بابت لطف بی منت شما من می‌خوام یه مرغداری ۲۰۰۰ تایی بزنم زمینم ۲۶۰ متر به روشی باید بسازم؟

 24. احسان می گوید

  عرض سلام و ادب خدمت شما. من یک جوان بی کار هستم که میخوام حدود ۵۰ تا مرغ تخم گذار بخرم تا تخم بگذارند. ایا روزانه ۵۰ تخم خواهند گذاشت؟؟؟ میانگین مدت زمان تخم گذاری این مرغ ها به چه صورته یعنی روزی چندتا تخم میگذارند؟؟؟

 25. رضا می گوید

  سلام . با تشکر از سایت خوبتون که علم و دانش خودتون رو بدون هیچ چشمداشتی به ایرانی های عزیز ارایه میدهید . من از مشهد هستم و یک زمین ۲۸۰ مترمربعی در یکی از روستاها خریداری کردم . میخواهم مرغداری کوچکی را راه اندازی کنم . راستش خیلی سوال دارم البته خیلی از سوالات من در این سایت پاسخ داده شده و ممنونم ولی ساختمان مرغداری رو نمیدونم چطوری طراحی کنم و به کی باید بدم که بسازه . ضمنا متوجه شدم که اول باید مشخص کنم که ساختمان موقتی هست یا دائم که با توجه به متراژ کوچک حدود ۵ سال دیگه شاید بخوام بزرگترش کنم … لطفا راهنمایی کنید از صفر تا ۱۰۰ ساختمان چه مواردی رو باید رعایت کنم … سپاس

 26. محمود سلطانی فرد می گوید

  سلام دویست و پنجاه جوجه یک هفته دارم وقتی میخوابن همدیگر رو له میکنن و روزی پنج ویا شش تا میمیره چکارکنم

  1. ناشناس می گوید

   احتمالا دمای سالن در همه جا یکسان نیست که جوجه ها یک جا جمع میشن

 27. ابوالفضل می گوید

  سلام برای راه اندازی ۲۰۰۰ تا مرغ تخمگذار چقدر هزینه لازمه؟از قفس و تجهیزات گرفته تا خوراک و قیمت خرید مرغ؟

 28. علی تاجدار می گوید

  سلام
  برای پرورش مرغ بومی از چه نژادی استفاده بکنیم

  1. کارشناس وب سایت (احمدی) می گوید

   مرغ مرندی یا مرغ سفید یا مرغ دورگه جهادی

 29. جایینو می گوید

  از سایت خوب تان ممنونم ! جالب بود !

  1. b.sh می گوید

   لطف دارید

  2. محمد ناصری می گوید

   سلام من صالون ۶۰ متری دارم خاستم ببینم هرمتر چند جوجه گوشتی جا میگیره وهر جوجه در یک دوره ۴۵ روزه چقدر علف میخوره ممنون میشم اگه راهنمایم کنید

 30. بوکلت دانلود می گوید

  جالب بود ! با سپاس از سایت خوب تان !

  1. محمود سلطانی فرد می گوید

   سلام دویست و پنجاه جوجه یک هفته دارم وقتی میخوابن همدیگر رو له میکنن و روزی پنج ویا شش تا میمیره چکارکنم

   1. کارشناس وب سایت (احمدی) می گوید

    مکان شون کوچیکه
    بهتره مکان بزرگتری رو براشون انتخاب کنبد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.