حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آشنایی با بیماریهای عروس هلندی + درمان

بیماری عروس هلندی

امروز تصمیم داریم به بررسی و درمان بیماری رایج عروس هلندی بپردازیم حتما در نظر داشته باشید که نوع بیماری در عروس هلندی را حتما چک کنید و بعدا از این کار اقدام به درمان کنید.

یکی از مهمترین راه های تشخیص سلامت عروس هلندی چک کردن مدفوع این پرنده میباشد که متاسفانه بیشتر پرورش دهنده های این پرنده اغلب این روش را نادیده میگیرند در حالی که با بررسی مدفوع عروس هلندی میتوان به نوع بیماری عروس هلندی پی برد و به آسانی اقدام به درمان شد.

علائم یک مدفوع سالم اینگونه میباشد که باید مدفوع نسبتا سفت و جامد باشد و همراه ان اندکی مایع وجود داشته باشد حتی در نظر داشته باشید مدفوع سالم عروس هلندی کاملا به صورت بدون بو میباشد.

مدفوع عروس هلندی سه حالت دارد:

 • اصولا مدفوع این نوع پرنده به صورت دایره بوده و جامد میباشد ولی در نظر داشته باشید که شکل گیری مدفوع در روده این پرنده نیز در حالت مدفوع دارد پس هر تغییر شکل در مدفوع عروس هلندی دلیل بر بیماری نمیباشد.

   

 • در کنار مدفوع مایعی به نام اوره وجود دارد که از طریق کلیه ها دفع میشود و این اوره همان ادرار پرنده میباشد چون عروس هلندی دارای مثانه نبوده و ادرار و مدفوع به صورت همزمان از بدن پرنده خارج میشود.

   

 • قسمت اورات که حاصل دفع پروتئین و متابولیسم روده ها میباشد و به صورت کلی به رنگ سفید و کرم میباشد.

تغییرات رنگ مدفوع عروس هلندی

تغییر رنگ در قسمت جامد مدفوع این نوع پرنده مربوط به غذاهای پرنده میباشد به معمولا اگر پرنده از دانه ها برای تغذیه استفاده کنید مدفوع خارج شده به رنگ سبز میباشد. یا اگر از سبزیجات استفاده کنند مدفوع آنها به رنگ سبز تیره میباشد.

به صورت کلی در شرایط طبیعی باید قسمت مایع مدفوع شفاف و بدون رنگ باشد و اورات موجود در مدفوع سفید میباشد پس در نظر داشته باشیدهر گونه تغییر و تحول در مایع مدفوع شاید نشانه ای از بیماری باشد پس هر چه زودتر به یک دامپزشک مراجعه نمائید.

از طرفی هم باید در نظر داشته باشید که تغییر رنگ مدفوع در عروس هلندی میتواند دلایل دیگری مثل داشتن استرس یا وجود رژیم غذایی باشد و ربطی به بیماری خاصی نداشته باشد به خاطر همین حتما در صورت تغییرات در مدفوع این پرنده ابتدا به یقین کامل رسیده و بعدا راه های درمانی را پیش ببرید. یا در صورت امکان حتما به یک معاینه توسط دامپزشک بپردازید تا علل تغییر مدفوع را بررسی کند.

علائم سرماخوردگی در عروس هلندی

عطسه کردن ، تنفس شدید ، تغییر رنگ پلک ها به قرمز ، گرفتکی بینی و بعضی از مواقع سرازیر شدن یک مایع سفید از بینی ، داشتن اسهال سفید

درمان سرماخوردگی عروس هلندی

 1. دمای محیط نگهداری عروس هلندی را بالاتر ببرید.
 2. رطوبت محیط را با استفاده از بخور افزایش دهید.
 3. از مایعات گرم مثل بابونه به پرنده بدهید.
 4. از مولتی ویتامین های مخصوص پرنده استفاده کنید (در صورت امکان با یک دامپزشک مشورت کنید.)
 5. به شدت از حمام کردن عروس هلندی اجتناب کنید.
 6. در استراحت کردن پرنده دخیل نباشید و اجازه دهید پرنده تا زمان رسیدن به سلامتی استراحت کند.
 7. از پرتقال شیرین و سبزی استفاده شود و در صورت امکان روزی دوبار این مواد عوض شود تا دچار پلاسیدگی یا ترشیدگی نشود.
 8. اگر سرماخوردگی به صورت پیشرفته باشد حتما زیر نظر یک دامپزشک از آنتی بیوتیک استفاده کنید.

   

سرماخوردگی عروس هلندیعوامل بسیار موثر سرماخوردگی عروس هلندی

هوای سرد ، خشک نکردن عروس هلندی بعد از حمام ، نوشیدن مایعات و آب سرد ، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

عفونت روده عروس هلندی

یکی از اصلی ترین علائم و نشانه های عفونت در عروس هلندی فضولات سبز در مدفوع میباشد. اگر این عفونت درمان نشود میتوان تاثیر منفی در جفت گیری پرنده نیز داشته باشد.

درمان عفونت روده عروس هلندی

برای درمان این نوع بیماری سعی کنید پرنده را گرم نگه دارید در صورت امکان دما باید بین ۳۰ تا ۳۲ درجه سانتیگراد باشد. سعی کنید از ذغال پرنده استفاده کنید زیرا اسید های طبیعی را خنثی میکند و کمک زیادی در هضم غذا دارد.

خاصیت این ماده سم زدایی میباشد و بهترین گزینه برای عفونت روده عروس هلندی است و باعث میشود تا مشکلات گوارشی پرنده نیز درمان شود روش مصرف ذغال پرنده نیز به این گونه میباشد :

در مقادیر کم در غذای روزانه پرنده مخلوط کنید و یا هفته ای دوبار در کف قفس بریزید.

 

این مطلب توسط چیکن دیوایس گردآوری شده است و اگر سوالی دارید میتوانید در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

 

علی بلاقی
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
 • بنیامین ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ / ۰:۲۵:۴۴

  خیی خوب است متشکر یم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.