طوطی سانان

علت استفراغ پرندگان زینتی و راه های درمان آن

استفراغ در پرندگان یک پدیده ای ناخواسته است که باید سریعا علت بروز آن بررسی شود. اگر به تازگی پرنده شما به ناگه با تکان دادن سر خود و لرزش ناگهانی استفراغ کرده و شما از علت وقوع این رفتار بی خبرید این مقاله از وبسایت چیکن دیوایس مختص شما است تا علاوه بر بررسی عوامل مختلف اقدام به درمان پرنده خود کنید.

تفاوت استفراغ و برگشت غذا در پرندگان چیست؟

برگشت غذا و استفراغ در پرندگان دو مقوله جدا از هم هستند، در یک تعریف کلی میتوان گفت استفراغ خروج حجم بالای غذای خورده شده توسط پرنده از چینه دان یا سنگدان و روده است که ناگهان با حالت پرتابی رخ می‌دهد و نشانگر وجود اختلال در سیستم گوارشی است و میتواند دلایل حاد دیگری نیز داشته باشد. اما برگشت غذا در واقع بیرون دادن مقدار کمی غذا از دهان است.

برگشت غذا اغلب یک مشکل رفتاری است و به عنوان مثال پرنده نر هنگام جفت گیری یا زمانی که تحریک شده این عمل را انجام میدهد.

بنابراین اگر عامل تحریک کننده ای وجود نداشته، پرنده به استفراغ دچار شده است که باید علت آن ریشه یابی شود.

دلایل استفراغ در پرندگان

استفراغ از علائمی است که معمولا در پرندگان دیده می‌شود و علت وقوع آن به دلایلی مختلفی بستگی دارد که میتوان به بیماری های گوارشی، انگلی، عفونی، قارچی، ویروسی، سیستم عصبی و متابولیک و مسمومیت اشاره کرد، همچنین می توان بیماری های مسری در پرندگان را عاملی برای استفراغ دانست. این عمل اغلب با بیرون راندن محتویات داخل مری و معده به شکل کامل صورت می‌گیرد.

شناخت هر یک از این علائم میتواند در درمان پرنده و تشخیص نوع بیماری موثر باشد. بی حالی، ظاهری خشن و یا ژولیده، فضله سبز آبکی، انقباض، تشنج، جمع کردن سر زیر بال، درد و ناراحتی، بی اشتهایی، وجود خون در مدفوع علی الخصوص خون قیر مانند و در نهایت مرگ ناگهانی در پس آن نشان دهنده بیمار بودن پرنده است. در صورت بروز این علائم سریعا پرنده را به دامپزشک برسانید.

تغییر در رژیم غذایی و نحوه نادرست تغذیه

تغییر در تغذیه منجر به بروز اختلالاتی در بدن پرنده می‌شود. بدین منوال افزایش و یا کاهش پروتئین و ویتامین جیره، پرخوری، افزایش بیش از حد آهن در بدن پرنده، آلرژی و تغییر ناگهانی غذا و همچنین نگهداری غذا و دارو در شرایط نامناسب بدون تعیین درست دز آن همگی منجر به پدید آمدن استفراغ در پرنده می‌شود.

همچنین سوختگی چینه دان با دادن غذای داغ هنگام سرلاک دادن، سرد و آبکی بودن سرلاک و گرفته شدن از تغذیه مادری میتواند در مبحث تغذیه منجر به استفراغ شود.

بنابراین شما به عنوان صاحب پرنده باید در خصوص خطرناک ترین مواد غذایی برای پرندگان زینتی نیز اطلاعات کافی داشته باشید.

توصیه های درمانی

میوه هایی که در اختیار پرنده قرار می‌دهید را هر روز عوض کنید، از دادن غذایی که گمان می‌کنید فاسد است به پرنده خودداری کنید و جیره مورد مصرف را به صورت آنی تغییر ندهید.

واکنش های دارویی

بعضی از پرندگان با مصرف برخی داروهای آنتی بیوتیک دار نظیر داکسی سایکلین، پلی میکسین B، تری متوپریم و سولفادیازین، سولفادی متوکسین و انروفلوکساسین و یا داروهای ضد انگلی همچون فنبندازول، پرازیکوانتل همچنین داروهای ضد قارچی همانند فلوکونازول، ایتراکونازول یا کتوکونازول استفراغ در آنها نمود پیدا می‌کند.

واکنش های دارویی - چیکن دیوایس

مسمومیت

پرندگانی که در شیوه نگهداری آنها توجه کافی صورت نمی گیرد و در ارتباط با فلزات سنگینی همچون آرسنیک، مس، سرب و روی هستند و در مجاورت آنها از حشره کش های کاربامات، لیندن، ارگانوفسفات و آرسنیک استفاده میشود  با مسموم کردن پرنده زمینه را برای استفراغ آن پدید می آورند.

پیشگیری

در این راستا هنگام خریداری قفس حتما جنس آن را مد نظر قرار دهید تا پرنده با ارتباط مستقیم و همیشگی با آن دچار مسمومیت نشود. همچنین از خرید اسباب بازی هایی که توسط این فلزات سنگین ساخته شده اند برای آنها بپرهیزید.

درمان استفراغ پرندگان

جهت  درمان استفراغ میتوانید با تجویز دامپزشک برای بهبودی پرنده خود از داروهای ضد باکتریایی و ضد قارچی استفاده کنید و با مشاوره گرفتن از متخصص جیره نویس رژیم غذایی مطلوبی را برای آن انتخاب کنید. همچنین درمان موثری را برای بیماری های پرنده در پیش گرفته و جسم خارجی و یا تومور اگر عامل انسداد بوده را به زودی توسط آندوسکوپی بردارید تا به تدریج پرنده به حال مناسبی دست یابد.

بالا آوردن عروس هلندی، شاه طوطی، کاسکو، ملنگو و مرغ عشق

تمامی دلایلی که از ابتدای مقاله نوشته شد می تواند علت استفراغ پرنده عروس هلندی، شاه طوطی، کاسکو و ملنگو، مرغ عشق و… باشد. عفونت های انگلی و قارچی موجب التهاب در دهان، مری و چینه دان پرنده می‌شود و در نهایت پرنده استفراغ میکند.

پرنده ای که مشکل تیروئید دارد، بلع، استفراغ و تنفس را به سختی انجام میدهد. اگر پرنده شما ظاهری سالم دارد و استفراغ در او نمود پیدا کرده میتوان به عنوان اختلالات عصبی از آن یاد کرد. تقریبا همه پرندگان نام برده شده برای درمان نیاز به آزمایش های تشخیصی دقیق دارند.

سخن آخر

در این نوشته از چیکن دیوایس به ارائه اطلاعاتی در رابطه با استفراغ پرندگان و نحوه درمان آن پرداخته ایم. بی توجهی به استفراغ پرنده نه تنها کمکی به درمان آن نخواهد کرد بلکه منجر به تلف شدن آن خواهد شد. در صورت مشاهده علائمی که در ابتدای مقاله درج شده سریعا پرنده را به دامپزشک برسانید و از درمان خودسرانه آن بپرهیزید.

نوشته های مشابه

‫۸۴ دیدگاه ها

 1. سلام دوستان عزیز
  عروس هلندی من شیره خورده ۲ روزه حالش بده همش بالا میاره
  غذا نمیخوره فقط آب میخوره دسشوییش هم سفید رنگ و آبکیه
  چی بهش بدیم خوب بشه
  ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   دو قطره سرکه سیب طبیعی رو تو آب حل بده بخوره اگه این خوبش نکرد مورد بعدی رو انجام بده
   و یا پودر آلفاسریل به اندازه دو عدد لپه در یک استکان آب جوشیده سرد شده حل کنید ودر ظرف پرنده قرار بده

 2. با سلام تحت هیچ شرایطی نخود چی اعم از خام یا بو داده و حتی پخته به عروس هلندی ندهید نفخ بالای نخود سیستم گوارش پرنده را بهم میریزد چه بسا اسهال شود و یا مبتلا به عفونتهای روده ای این یک قلم از حبوبات را از برنامه غذایی عروس هلندی حذف کنید.
  در صورتیکه عروس هلندی شما مریض و به حالت بحرانی یعنی اسهال استفراغ مبتلا گردید ابتدا پودر آلفاسریل که یک آنتی بیوتیک قوی با محتوا ویتامین است را بمدت ۵ روز در آب دان پرنده بریزید مقدار این پودر به اندازه دو عدد لپه در یک استکان آب جوشیده سرد شده حل کنید ودر ظرف پرنده قرار دهید.
  مطلب مهم دیگر اگر در جایی هستید که دسترسی به دکتر دامپزشک و یا داروی مورد نظر ندارید سریع نصف قاشق غذا خوری آرد برنج را در یک لیوان آب جوشیده سرد شده در یخچال مخلوط کنید و با شعله ملایم بپذید تا سفت و غلظت آن درست مثل فرنی شود هنوز روی اجاق گرم است یک قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید و خوب هم برنید طبخ تمام است بگدرید سرد شود داخل سرنگ سایز کوچک کمکم به خورد پرنده بدهید این غذا بلافاصله جذب بدن و از کاهش مواد مغزی و از بین رفتن قوای جسمانی کمک میکند مهمتر از همه از تلف شدن پرنده جلو گیر مینماید. امیدوارم مطالب مفید واقع شده باشد.

 3. برای پرنده اسهال و بالا آوردن دون ( هر پرنده زینتی) هیچی لازم نیست
  فقط یک بسته پودر آنتی بیوتیک آلفا یا قطره آنرا از داروخانه دامپزشکی تهیه کنید و داخل آبدان پرنده بریزید.
  اگر پودر بود بمقدار یک عدس در ۱۰۰ سی سی آب و اگر قطره بود پنج قطره تمام بعداز پنج روز پرنده سرحال و سلامت

 4. سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم چقدر سرکه سیب رو در چه مقدار آب حل کنیم
  آیا سرکه سیب برای طوطی برزیلی ضرر نداره و خطر نداره

  1. سلام دوست عزیز
   تو یه لیتر آب ۵ الی ۱۰ قطره سرکه سیب طبیعی رو میتونید حل کنید و بدین به پرندتون
   نه ضرر نداره برای پیشگیری از بیماری ها و رفع برخی مشکلات در هضم و داشتن پرهای درخشان مناسبه

  2. با سلام دوست عزیز با توجه به مشکل استفراغ و بالا آوردن دان پرنده عروس هلندی در مراجعه به پزشک فوق تخصص دامپزشکی هیچ لازم نیست فقط یک بسته پودر آنتی بیوتیک آلفا یا قطره آنرا از داروخانه دامپزشکی تهیه کن و در آبدان پرنده بریزید.
   اگر پودر بود بمقدار یک عدس در ۱۰۰ سی سی آب و اگر قطره بود ۵ قطره بعداز پنج روز پرنده سرحال و سالم والسلام

 5. سلام من عروس هلندیم از صبح سفیده تخم مرغ خورده و ارزن الان دیدم داره سرش رو تکون میده و تخم مرغ هارو بالا میاره ممکنه به علت پرخوری باشه ؟
  توروخدا بگید چیکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   دو قطره سرکه سیب طبیعی رو حل کن تو آب بده بخوره

 6. سلام من جوجه مرغ عشقم الان یک ماهشه هر از گاهی ارزن بالا میاره باید چکار کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   دو قطره سرکه سیب طبیعی رو حل کن تو آب بده بخوره

 7. سلام عروس هلندیم بالامیاوردوحالش خیلی بدبودهمش چرت میزداطلاعات شماخیلی بدردم خوردداخل ظرف آبش سرکه سیب ریختم حالش خیلی بهترشده دیگه هم بالا نیاورده خدابهتون سلامتی بده که بدون هیچ منتی اطلاعات درست به مردم میدیدخیلی خیلی ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که تونستیم با این مقالمون کمکی کرده باشیم
   ممنونم از نگاه زیباتون
   موفق باشید

 8. من ی اردک دوماهه دارم از دیشب دوبار بالا اورد دلیلش چیه؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   غذا بهش چی دادی؟ فاسد یاکپک زده که نبوده؟
   دارویی بهش ندادی که واکنش بده بهش؟
   ببین علائمی دیگه جز استفراغ داره مثل تغییر رنگ فضله

 9. سلام عروس هلندی من صبح دیدم داره ارزن بالا میاره چی کار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   پرخوری کرده بود؟
   عامل تحریک کننده ای وجود داشت؟
   غذاش فاسد یا کپک شده که نبود؟

   1. سلام عروس هلندیم چند روزه این علائمو داره: بالا میاره. کسله. هیچی نمیخوره. اسهالم هست درکل خیلی بی حاله اصلانم صداش درنمیاد

 10. سلام من به عروس هلندیم سرلاک دادم همشو بالا آورد و الآنم آب بالا میاره و خیلی هم بی حاله و همش خوابش میبره
  چیکار کنم؟🙏

  1. سلام دوست عزیز
   به احتمال زیاد سرلاک سرد بوده و منجر به استفراغ شده
   دو قطره سرکه سیب طبیعی رو حل کن تو آب بده بخوره

 11. سلام خسته نباشید عروس هلندی من دیشب توی خوردن سفیده تخم مرغ خیلی پرخوری کرد حالا امروز ناگهانی سرشو با شدت تکون میده و استفراغ میکنه خیلی هم خوابالو شده

  1. سلام دوست عزیز
   اونکه پرندس نمیدونه چه مقدار مناسبه بخوره یا نخوره تو باید حواست بهش باشه
   دو قطره سرکه سیب طبیعی رو تو آب حل کن بده بخوره

 12. سلام عروس هلندی من یک ماه وچندروزشه.روزی ک خریدیم a19میخورد ماغذاشوعوض کردیم کم اشتهاشد بعد چندروز دوباره دیروز a19واسش گرفتیم دوس داره اینو ولی امروز دوبار کامل بالااورده.ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  1. سلام دوست عزیز
   مطمئنید که غذاش فاسد نشده
   آب مصرفی رو روزانه تعویض میکنی؟
   چند قطره سرکه سیب طبیعی رو تو آب حل کن بده بخوره

 13. سلام ،خسته نباشید.عروس هلندی من امروز به اندازه نخود پنیر خورد🙈یکبار بالا اورد،میترسم پنیر مسمومش کرده باشه چیکار کنم ؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   دو قطره سرکه سیب طبیعی رو تو آب حل کن بده بخوره

  2. سلام . عروس من ذرت میخوره . امروز خورد و آوردش بالا . خیلی نگرانشم

    1. سلام
     امروز عروس هلندی من ۲ بار بالا آورده و خیلی بی حاله همش چرت میزنه گذاشتمش زمین یکم راه بره رفت تو آفتاب نشست
     دلیلش چیه میشه بگید لطفا 😶

     1. سلام دوست عزیز
      غذا بهش چی دادی؟
      دارویی ندادی که واکنش نشون بده؟
      دو قطره سرکه سیب طبیعی رو حل کن تو آب بده بخوره

 14. سلام من یه طوطی برزیلی دارم امروز خیلی ناگهانی دیدم هی سرشو بالا پایین میبره بعد اومد رو من دونه بالا آورد اونم نه یه بار چند بار
  بعدش دوباره رفت دونه خورد دوباره اومد رومن همون کارو کرد الانم بی حاله فقط میخوابه تروخدا یه راهکار بهم بدید خیلی نگرانشم

  1. سلام دوست عزیز
   استفراغ کرد یا برگشت غذا بود؟
   چون این دوتا باهم متفاوتن
   دان بهش چی داده بودی؟
   فاسد که نیس غذاش؟

 15. سلام
  عروس هلندي من يك سال و ٥ ماهشه
  از دو هفته پيش خاك گلدون خورد اتفاقي و حالش بد شد
  بالا ميورد
  دامپزشك بردمش داروهاشو مصرف كرديم يكي دو روز خوب بود باز دوباره مثل قبل شد
  بيحال شده همه اش ميخوابه و پف ميكنه
  دوباره بردمش داروي تي اس دادع بهش
  الان اشتهاش هم كمتر از قبل شده

  1. سلام دوست عزیز
   در کل باید حواستون باشه که یک چنین چیزهایی رو مصرف نکنن
   گاها مسمومیت در حدی حاد هست که احتمال تلف شدن پرنده وجود داره
   دو قطره سرکه سیب طبیعی رو تو آب حل کن بده بخوره
   و کم شدن اشتها هم میتونه به دلیل مصرف داروها باشه

  1. سلام من عروس هلندی هم به نظرم هر وقت تند تند غذا میخوره استفراغ میکنه ولی تا حالا دوبار استفراغ کرد به صورت پرتابی چکار کنم؟؟
   ممنون

   1. سلام دوست عزیز
    این جفت داره؟
    یا عروسکی که بهش علاقه زیاد داشته باشه؟
    گاها از سر تحریک به چیزایی که علاقه دارن با برگشت غذا واکنش میدن اینطور به صورت پرتابی

    1. سلام وقتتون بخیر عروس هلندی من در حال دادن سرلاک یکمشو میده بیرون چیکار کنم

     1. سلام دوست عزیز
      یا بیش از اندازه داری بهش سرلاک میدی
      و یا طرز تهیه سرلاک رو بلد نیسی سرلاک سرده

 16. سلام لطفاً کمکم کنین ، من دو جفت مرغ عشق خریدم بعد نر فرار کرد ماده تنها موند رفتم یکی دیگه گرفتم براش از وقتی اون اومده نمیشه گرفتشون همش توی خونه ولن منم شبا نمیگیرمشون چون اگه هم بگیرم از قفس فرار میکنن … امروز بیدار شدم دیدم ماده هی کلشو تکون میده و ی چیزایی مثل گندم از دهنش میوفته با اینکه من بهشون همچیز میدم طبق برنامه ای که گفته شده ولی فقط ارزن میخورن اب هم نمیدونم ولی کم میخورن … ماده رو بررسی کردم دیدم ی قسمت از نوکش انگاری شکسته یا ترک خورده نوکشم ی نقطه قرمز داره روش البته این نقطه هه قهوه ای بود قبلا ….خیلی بیحاله همش …بالاشو باز نگه میداره دوتاشون اینجورین البته چیکار کنم لطفاً بهم بگین

  1. سلام دوست عزیز
   برای تشخیص دقیق باید معاینه بشن
   چون شرایطشون حاد هست
   و ممکنه پرنده ای که بعدا گرفتی ناقل بیماری بوده و به پرنده خودت سرایت کرده
   سریعا برسون دامپزشک

 17. سلام عروس هلندیم هرچی آب میخوره سریعا بالا میاره و یک روزه غذا نخورده فقط آب میخوره که اونم بعد چند ثانیه بالا میاره
  قبلا یکی از پرنده هام اینجوری شده بود دامپزشک یه قطره ضد تهوع داد هرچند ساعت یکبار بهش میدادم الانم از همون قطره به عروس هلندیم دادم
  به نظرتون نیاز هست ببرمش دامپزشکی ؟؟؟؟

  1. سلام کیمیای عزیز
   بهتره از همین قطره براش استفاده کنی
   و اگر شرایطش رو داری ببری دامپزشک تا از نزدیک معاینه بشه
   غذا بهش چی میدی که تمایلی به خوردن نداره؟

 18. سلام
  امروز عروش هلندیم از کنار بشقابم چندتا دونه برنج خورد حالا هی سرشو تکون میده و بالامیاره یکمم بی حال شده چیکار کنم ؟😭توی یکی از سایتا زده بود بخاطر عصبانی بودنه .جفت بودن مادش مرده احتمالش هست بخاطر تنهایی باشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   ببین کم تحرکی و بیحالیش بخاطر خوردن برنجه بهش دیگه برنج نده یا اگه میدی محدود کن به یکبار در هفته و خیلی کم میبینی که باهاش سازگار نیست درضمن روغن و نمک نباید داشته باشه
   مصرفش باعث عطشی تو پرنده هم میشه
   نه اون بخاطر مسمومیت غذا بالا آورده
   برای درمانش باید ببری دامپزشک چون گهگاهی بیماری قارچی و باکتریایی دارن که بالا میارن و باید درمان بشه

  2. سلام من عروسم بالا میاره و پراش افتاده چند روز اینجوری شده بردمش دکتر بهش یه پودر داد دادم بهش فایده نداره

   1. سلام دوست عزیز
    پرهایی که میفته ساقه هاش خونی هستن؟
    دو قطره سرکه سیب طبیعی رو حل کن تو آب بده بخوره
    و پودری که دامپزشک داده رو حتما استفاده کنی

 19. سلام ببخشید عروس هلندی های من قبلا ارزن میخوردن امروز رفتم واسشون هفت تخم خریدم ظرفشون رو پر کردم گزاشتم بخورن کلا سرشون تو ظرف بود بعد شب دیدم ماده داره سرشو بالا پایین میکنه جوری که انگار داره بالا میاره بعدش سرشو تکون داد یه چیز هایی خورد به قفس فکر کنم دونه باشه ۲ الی ۳ بار این کار رو انجام داد بعد رفتم سمتش دیدم همه جاش سالمه بعد خوابید اگه میشه بگید چرا بالا اورده؟ ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   ببینید پرنده ها مثل ما انسان ها نیستن که درجه سیری رو حس کنن
   هرچقدر جلوشون بذارید میخورن
   چه بسا اینکه غذا هم فاسد باشه چه بدتر همچین علائمی در پرنده نمود پیدا میکنه
   دو قطره سرکه سیب طبیعی بریز تو آب بده بخوره
   اگه دیدی بدتره وضعیت حتما ببر دامپزشک تا داروهای ضد قارچی و باکتریایی تجویز بشه

   1. سلام عروس هلندی دانه گلابی خورد بعد آب بالا میاره چه کارکنم

    1. سلام دوست عزیز
     ببرش دامپزشک برای رفع مشکل پودر مخصوص میده
     و مقاله رو بخوبی مطالعه کن

 20. سلام عروس هلندی من دو روزه اسهال استفراغ داره امروزم بردمش دامپزشکی دوتا آمپول زده از صبح هیچی جز آب نمیخوره همونم سریع میاره بالا همش خوابه توروخدا کمکم کنید 😭

  1. سلام دوست عزیز
   غذا بهش چی میدی؟
   فضلش چه رنگی شده؟
   چه آمپولی بهش زد؟
   دارویی بهش ندادی که واکنش نشون بده اینطور؟

   1. سلام طوطی من همین امروز بالا اورد خیلی میترسم و پیش من هم بالا نیاورد وقتی رفتم دیدم کیک دونه بالا اورده ترخدا بهم یه درمان خانگی بگین

    1. سلام دوست عزیز
     تغذیه اشتباه و مسمومیت غذایی باعث این عوامل میشه
     ببین درمان خونگی نداره چون باید دامپزشک داروی ضد قارچی و باکتریایی بنویسه

 21. سلام عروس هلندی من نر هست تازه خریدمش هیچی نمیخوره امروز دوسه بار رو‌چوب نشسته بود سرشو برد پایین بالا آورد استفراقشم آبه نمیدونم یا عفونت یخورده بهش سرکه انگور دادم با آب خیلی بیحال شده روی پاهاشم وای نمیسته دیکه چیکار باید کنم

  1. سلام دوست عزیز
   چرا سرکه انگور دادی این چه کاریه
   چون تازه خریدی نخوردنش طبیعیه چون به شما و محیط جدید عادت نکرده
   سریعا ببرش دامپزشک تا خونریزی معده نگرفته

 22. من جوجه چهار ماهه دارم بهش پفک دادم استفراغ کرد الان خیلی سرحال نیست چیکار کنم خیلی نگرانم

  1. تو اگه نگران بودی بهش پفک نمیدادی
   نمیدونم فازتون چیه
   محلول آب شکر بده بهش

 23. سلام
  من عروس هلندی دارم ۴ و نیم ماهشه
  دو روز بود که پف کرده بود و ساکت شده آواز نمی‌خونه هی می‌خوابه بردمش دکتر گفت بخاطر باد کولر ریش یکم اذیت شده بهم دارو داد بریزم تو آبش و گفت غذاشم تغییر بده.
  امروز ظهر بالا آورد دوباره آب خورد بازم بالا آورد
  نمی‌دونم برای برنج کته ایه که بهش دادم یا ریحون و جعفری باعث شد بالا بیاره یا بخاطر دارویه که توی ابشه و خورده .
  علتش بنظرتون چیه؟
  تا کی وقت دارم ببرمش دکتر؟

  1. سلام دوست عزیز
   به احتمال زیاد این استفراغ واکنش به دارویی که دادی بهش
   اسم دارو چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   به احتمال زیاد فاسد شده و خورده و این منجر به مسمومیتش شده
   دو قطره سرکه سیب طبیعی رو تو آب حل کن بده بخوره

 24. سلام روز بخیر
  جوجه ۴۰ روزه عروس دارم همش داره بالا میاره آبم میخوره زودی بالا میاره
  خواهش میکنم کمک کن چمار باید بکنم

  1. سلام
   غذا بهش چی میدی؟
   تغییر رنگ فضله داره؟
   چیزی که نبلعیده؟
   دارویی بهش ندادی خودسرانه؟

   1. سلام طوطی من همین امروز بالا اورد دور از من چیزایی که خورد بالا اورد خیلی میترسم میشه لتف کنین یه درمان خانگی بهم بگین

    1. سلام دوست عزیز
     چی خورده بود؟
     احتمال میدین که مسمومیت غذایی باشه؟
     دارویی بهش نداده بودین؟

 25. سلام بلبل خرما چه موقع آب بهش بدیم آیا بچه بلبل آب میخواهد

  1. سلام سرلاکیه ؟ سنش رو میدونی ؟ با سرلاک باید اب هم بخوره دیگه

 26. سلام من یک عروس هلندی دارم که دوروزه آب میخوره بالامیاره ورنگ پاهاش به کبودی میزنه کم تحرک شده وغذانمیخوره یاخیلی کم میخوره میشه راهنماییم کنید

  1. سلام غذا بهش چی دادی؟ چیزی رو نبلعیده؟ مواردی که باعث استفراغ میشه تو مقاله نوشتیم ببین کدومش براش صدق میکنه برام بگو تا درمانش رو بگم

  1. سلام علت های مختلف استفراغ توی مقاله نوشته شده ولی بعد سرلاک اگه این اتفاق افتاده مربوط به سرد یا گرم بودن سرلاک هستش

   1. سلام عروس هلندی من چند وقتی هست که ارزن هایی که می خوره را به صورت هضم نشده دفع میکند
    و بالا هم میاره باید چه کار هایی براش انجام بدم

    1. سلام دوست عزیز
     عاملی برای تحریک تو قفس وجود داره؟
     چون اگه کامل غذا رو میده بیرون برگشت غذا هست و در اثر تحریک شدن این اتفاق میفته

   1. سلام ببخشید عروس هلندی من جوانه گندم بهش دادم همه رو خورد الان دو روزه هیچی نخورده و دستشویی سبز آبکی و اوراتش زیاده و دیروز یکم کتان اینا با ماده سفید رنگ بود بالا آورد چیکار کنم من چند روزم تعطیله جایی نیس ببرمش توروخدا جواب بدین

    1. سلام دوست عزیز
     ۴قطره سرکه سیب طبیعی رو حل کن تو آب بده بخوره
     اگه همچنان فضلش سبز رنگ بود یه هفته به جای آب بهش چای سرد سیاه بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا