راهنمای خرید تخم نطفه دار

چرا بایست قبل از خرید تخم نطفه دار و یا فروش آن اطلاعات لازم را کسب کنیم ؟ شاید شما هم یک روز به صورت ناخواسته در دام کلاهبردار ها گرفتار شوید.

متاسفانه بازار تخم نطفه دار ، بازاری نا سالم و پر است از افرادی که با صحبت های نمادین و دروغین اقدام به فروش این محصول می نمایند. پس از میخواهید اقدام به فروش تخم نطفه دار نمایید یا یک خریدار تخم با نطفه هستید این مطلب مناسب شماست.

قطعا به همان اندازه که کیفیت و دقت یک دستگاه جوجه کشی برای تجربه یک جوجه کشی موفق مهم است، به همان قدر نیز کیفیت تخم های نطفه دار در داشتن یک جوجه کشی با راندمان بالا تاثیر گذار خواهد بود. در مقاله راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی نکات و تکنیک های مهم قبل از خرید دستگاه جوجه کشی آموزش داده شد و شما را با بهترین تولید کننده های دستگاه جوجه کشی در ایران و جهان اشنا نمودیم، در این مقاله نیز می خواهیم شما را با نحوه خرید بهترین تخم نطفه دار آشنا کنیم، چرا که بعد از خرید دستگاه جوجه کشی نوبت به خرید تخم های نطفه دار خواهد رسید.

چه زمانی تخم نطفه دار بخریم ؟

تخم نطفه دار را اینترنتی نخرید !

تخم ها را فقط زمانی بخرید که دستگاه جوجه کشی مورد نظر خود را خریداری نموده و آن را با موفقیت تست کرده اید و از سلامت سنسور ها و قطعات درونی آن مطمئن هستید. افراد زیادی هستند که قبل از اقدام به خرید دستگاه، تخم های نطفه دار را خریداری کرده و سپس اقدام به خرید دستگاه می کنند.

لطفا دقت کنید که هر چه قدر مدت نگه داری تخم ها بالا برود از کیفیت آن کاسته خواهد شد. بسته به میزان تولید و فروش هر کارخانه ممکن است زمان تحویل سفارش با تاخیر باشد.

در صورتی که قبل از دریافت سفارش اقدام به خرید تخم نطفه دار کنید ممکن است به دلیل تاخیر کارخانه در ارسال سفارش خسارات مالی بسیاری را تحمل کنید. در نتیجه در تمامی شرایط ممکن بعد از تهیه دستگاه جوجه کشی اقدام به خرید تخم نطفه دار نمایید.

تخم نطفه دار را اینترنتی نخرید

معمولا تخم های خریداری شده از سایت های اینترنتی یا بدون نطفه هستند و یا در مسیر حمل و نقل دچار شکستگی و یا پارگی کیسه هوایی شده اند چرا که حیل حمل و جا به جایی ضرباتی زیادی به انها وارد می شود و گاه بسته ها توسط مامورین پرتاب می شوند هر چند که بر روی ان عبارت شکستنی نوشته شده باشد!

در مواقع زیادی بار دیر به مقصد می رسد و همانطور که میدانید یک روز تاخیر در جوجه کشی یعنی کاهش راندمان و مرگ نطفه داخل تخم، پس حتما تخم ها را از خود پرورش دهنده ها و به صورت حضوری بخرید. 

حضوری خرید کنید

خرید خود را حتما به صورت حضوری انجام دهید. افرادی زیادی با راه اندازی یک صفحه اینترنتی ادعا می کنند که فروشنده معتبر تخم نطفه دار هستند و می توانند بهترین تخم ها را در سریعترین زمان ممکن برای شما به تمام نقاط ایران ارسال کنند.به تجربه ثابت شده است که متاسفانه بیشتر سایت های فروش آنلاین تخم نطفه دار اقدام به کلاه برداری می نمایند.

برای خرید تخم حتما از نزدیک آنها را ببینید و از سلامت آنها مطمئن شوید، چرا که بسیاری از فروشندگان متقلب اقدام به ارسال های تخم های شکسته می کنند و هنگام سوال از علت شکستگی تخم ها، در جواب خواهند گفت که تخم ها حین جا به جایی دچار شکستگی شده اند. بنابراین توصیه میشود حتما به صورت حضوری خرید کرده و حمل و جا به جایی تخم ها نیز توسط خود شما و یا تحت نظارت شما صورت بگیرد.

از پرورش دهنده اصلی خرید کنید ، از واسطه ها خرید نکنید

سعی کنید از خود پرورش دهنده ها خرید کنید، فروشندگان زیادی به صورت حضوری و یا اینترنتی اقدام به فروش تخم ها می کنند، در حالی که ممکن است تخم ها به مدت خیلی زیادی توسط آنها نگهداری شده باشد.

اما آنها هیچ وقت واقعیت ماجرا را نخواهند گفت و تخم های نطفه دار خود را کاملا سالم و تازه معرفی خواهند کرد. اما پرورش دهنده ها از زمان دقیق تولد تخم ها اطلاع دارند و حتی برخی از پرورش دهنده های حرفه ای تاریخ تولد تخم ها را بر روی آن یادداشت می کنند تا مشتریان از کیفیت آن مطمئن شوند. در حالت کلی تخم ها هر چه قدر تازه تر باشند، کیفیت بالاتری خواهند داشت.

در صورت خرید عمده و گران قیمت ، از سالن پرورش دیدن کنید

در صورت امکان قبل از خرید تخم ها حتما سالن پرورش پرنده ها را بازدید کنید، از سالن وضعیت بهداشتی خوبی نداشته باشد، می توان بیمار بدون پرنده ها را پیش بینی نمود.

وجود فضولات زیاد در کف سالن، متصاعد شدن بوی بد ناشی از آمونیاک فضولات، آبخوری و دانخوری کثیف، مواد غذایی و آب بر جای مانده از چند روز قبل، وجود تعداد زیادی مگس، سوسک و حتی موش در سالن پرورش مواردی هستند که سلامتی پرنده های تخم گذار را تهدید خواهند کرد.

همانطور که میدانید که پرنده های بیمار تخمهای بدون نطفه و یا دارای نطفه ضعیف تولید خواهند کرد که در نتیجه تبدیل به جوجه نخواهند شد.

در صورت خرید عمده و گران قیمت

به نحوه راه رفتن، غذا خوردن و تحرک پرنده های مادر دقت کنید، اگر از اشتهای خوبی برخوردارند و بسیار تیز و پرز تحرک هستند، پس از سلامتی کاملی برخوردارند. اما اگر کاملا بی حال در گوشه ای افتاده اند و تمایلی به غذا خوردن ندارند،

به احتمال خیلی زیاد بیمار خواهند بود.پرنده های مادر باید از تغذیه کاملی برخوردار باشند، وجود مقدار زیادی کلسیم و پروتئین در جیره غذایی آنها لازم خواهد بود، دقت کنید که پرورش دهنده به این نکته مهم توجه می کند یا خیر!

برای نطفه دار شدن تخم ها وجود پرنده های نر در گله الزامی خواهد بود، بمابرای اگر تعداد پرنده های نر بسیار کم است و یا اصلا وجود ندارد، احتمال نطفه دار بودن تخم ها بسیار پایین خواهد بود، پس بهتر است از گله ای را انتخاب کنید که تعداد پرنده های نر به اندازه کافی وجود داشته باشد، معمولا به ازای هر 3 عدد پرنده ماده وجود یک پرنده نر لازم خواهد بود.

از سالم بودن تخم ها در هنگام خرید اطمینان حاصل کنید

قبل از خرید تخم ها، به دقت آنها را بررسی کنید تا ترک خورده و یا شکسته نباشند، هم چنین تخم های حاوی فضولات، تخم های آلوده به خون و یا خیس نیز احتمال بدون نطفه بودن و یا مرگ نطفه های درون آن وجود دارد. تخم های بسیار بزرگ و یا بسیار کوچک تر از حد استاندارد و یا دایره ای شکل کاملا بدون نطفه هستند.

هنگام تحویل تخم ها، تعداد آنها را با تعداد پرنده های تخم گذار موجود در سالن مقایسه کنید، اگر تعداد تخم ها خیلی بیشتر از تعداد پرنده ها بود، امکان کهنه بودن تخم ها وجود دارد. بنابراین پیشنهاد می شود به جای خرید یکجای تعداد زیادی تخم، هر دو سه روز یکبار تخم های زیادی خریداری کنید.

از شهرها و استان های همجوار خرید کنید

مهم ترین مسئله در حمل تخم نطفه دار است، زمانی که تخم ها را از استان های دور خریداری می کنید، باید چند روز در سفر باشید تا به مقصد برسید، بنابراین احتمال وارد آمدن ضربه به تخم بسیار بالا خواهد بود و حتی اگر تخم ها را کاملا پوشانده باشید که احتمال شکستگی و ترک خوردگی آن به صفر رسیده باشد باز هم به دلیل کهنه شدن تخم ها ، به مرور زمان از میزان باروری آنها کاسته شده و تعداد کمی از آنها تبدیل به جوجه خواهد شد، پس حتما از شهر خود یا شهرهای نزدیک خرید کنید.

میزان تولید پرورش دهنده را با میزان تخم درخواستی خودتان مقایسه کنید

 به عنوان مثال اگر شما تقاضای 200 تخم نطفه دار را دارید، حتما باید از پرورش دهنده ای خریداری کنید که حداقل دارای 150 الی 200 پرنده مولد باشد تا تخم مورد نیاز شما را در یک روز تولید کند، پس خرید تعدادی زیادی تخم از گله های کوچک بدان معناست که پرورش دهنده تخم ها را از چند روز قبل جمع آوری کرده و درصد تخم های کهنه و بلااستفاده آن بسیار زیاد است. 

از جمع اوری تخم ها خودداری کنید

بعد از اینکه تخم ها را خریداری کردید، بلافاصله آنها را با یک پارچه خشک و زبر تمیز وارد کرده و وارد ماشین جوجه کشی کنید چرا که هر چقدر ماندگاری تخم ها در محیط بیرون بیشتر باشد، ضریب جوجه آوری آن نیز کمتر خواهد شد. 

کیفیت تخم نطفه دار

اهمیت تخم نطفه دار باعث شده تا وتحقیقات عمده ای در زمینه بالا بردن کیفیت آن انجام شود . بهره گیری از برخی مواد غذایی همانند انواع پروتئین ها ، چربی ها ، کربوهیدرات ها ، انواع گوناگونی از ویتامین ها ، مواد معدنی ، و حتی خود آب می تواند تاثیر قابل توجهی در بالا بردن کیفیت تخم داشته باشد.

البته در این میان تاثیر ویتامین از همه موارد ذکر شده پیشی می گیرد . در واقع تغذیه مناسب زمانی رخ می دهد که مرغ تولید کننده تخم از ترکیبات مناسبی برای به عنوان رژیم غذایی بهره گیری کند .

چه چیز هایی برای تغذیه مرغ تخم گذار مناسب می باشد ؟

حضور ویتامین ها در مواد غذایی این پرنده می تواند نقش قابل توجهی در متابولیسم طبیعی این پرنده داشته باشد؛ علاوه بر این برخی از ویتامین ها در رشد و نمو جنین به عنوان یک فاکتور تاثیر گذار به شمار می رود . به طورساده، ویتامین ها بر اساس قابلیت حل در چربی و یا در آب به دو گروه تقسیم می شوند.

گروه محلول در چربی شامل ویتامین های A، D، E و K، در حالی که ویتامین مجتمع B (B1، B2، B6، B12، نیاسین، اسید پانتوتنیک، اسید فولیک و بیوتین) و ویتامین C به عنوان محلول در آب طبقه بندی می شوند. ویتامین های محلول در چربی در مواد غذایی چربی دار یافت می شوند. ویتامین های محلول در چربی همراه با چربی در رژیم غذایی جذب می شوند، ظاهرا توسط مکانیسم های مشابه در جذب چربی است.

ویتامین های محلول در آب با چربی همراه نیست و تغییر در چربی جذب شده تاثیری در جذب آن ندارد. ویتامین های محلول در چربی ممکن است در بدن حیوانات ذخیره شوند. در مقابل، ویتامین های محلول در آب قابل ذخیره نیستند، و به سرعت دفع می شوند.

پوسته تخم

اهمیت پوسته تخم نطفه دار

اهمیت پوسته تخم

یکی از نگرانی های بزرگ اقتصادی کیفیت ضعیف پوسته تخم مرغ های تجاری است. برآورد ضرر سالانه در ایالت متحده آمریکا در حدود $ 478000000 می باشد. برای یک تخم مرغ با پوسته با کیفیت در طول زندگی یک مرغ اجرای یک برنامه مدیریتی جامع در چرخه تولید تخم مرغ لازم است.

در کل سلسله جانوران ،مرغ شناخته شده ترین در اخذ و سپردن کلسیم می باشد.در هر پوسته تخم مرغ به صورت متوسط 2.3 گرم و در زرده آن 25 میلی گرم کلسیم وجود دارد. یک مرغ تخم گذار مدرن در هر دوره تخم گذاری 330 تخم 767 گرم کلسیم از دست میدهد. با فرض 50% نرخ احتساب کلسیم از رژیم غذایی، مرغ 1.53 کیلوگرم کلسیم در هر چرخه مصرف می کند.

بر طبق استانداردهای USDA2000 کیفیت خارجی تخم مرغ بر اساس بافت، رنگ ، شکل ، سلامت و پاکیزگی می باشد.پوسته هر تخم مرغ باید صاف ، تمیز و عاری از ترک باشد. تخم مرغ باید رنگ ،اندازه و شکل یکنواخت داشته باشد.

چهار نوع از عمده مشکلات صنعت تخم مرغ وجود دارد :

 • ترک خوردن پوسته به علت فشار بیش از حد
 • ترک به علت پوسته نازک
 • جوش دار یا سوراخ بودن
 • پوسته تخم مرغ کم است

نکات مهم پس از خرید تخم های نطفه دار

خرید تخمه مرغ نطفه دار

خرید تخمه مرغ نطفه دار

پس از خرید تخم ها نیز باید نکات مهمی را رعایت کنید تا مانع از تلف شدن نطفه ها شوید. این نکات زیر به اندازه نکات اشاره شده فوق مهم هستند و حتما باید رعایت شوند تا راندمان جوجه کشی بالایی را تجربه کنید.

 • تخم های نطفه دار بسیار حساس هستند و با کوچکترین ضربه ای صدمه خواهند دید و امکان ترکیدگی کیسه هوایی درون تخم وجود دارد. بنابراین در حمل و جا به جایی آنها نهایت دقت را به خرج دهید.
 • تخم ها را طوری داخل شانه ها قرار دهید که قسمت نوک تیز آن رو به پایین و قسمت نوک پهن آن رو به بالا باشد. در قسمت پهن تخم کیسه هوایی قرار دارد و اگر این قسمت رو به پایین قرار بگیرد، فشار زرده تخم منجر به ترکیدن کیسه هوایی خواهد شد و ترکیدن کیسه هوایی نیز فاسد شدن تخم را در پی خواهد داشت.
 • حتما تخم ها را در جایی خشک و خنک قرار دهید تا نطفه های درون آن زنده بمانند، دمای 15 درجه و رطوبت 20 الی 30 درصد بهترین شرایط را برای نگه داری آنها خواهد داشت. هم چنین آنها را باید روزانه چند بار بچرخانید تا نطفه ها به یک طرف تخم نچسبند.
 • برای جلوگیری از افت کیفیت نطفه ها، بهتر است هر چه سریعتر آنها را به داخل دستگاه منتقل کنید و حداکثر زمان نگه داری تخم ها یک هفته است، پس از گذشت یک هفته کیفیت نطفه ها و در نتیجه درصد جوجه دهی آنها به شدت کاهش خواهد یافت.
 • هرگز تخم ها را با مواد شوینده و حتی آب خالی نشویید. خیس شدن پوسته تخم ها موجب از بین رفتن لایه محافظ روی پوسته خواهد شد که راه ورود میکروب ها را به داخل تخم آزاد خواهد کرد و در نهایت مرگ نطفه ها را در پی خواهد داشت، به جای این کار تخم ها را با استفاده از یک پارچه زبر و تمیز پاک کنید و برای برداشتن لکه ها و آلودگی های روی تخم از یک فرچه نرم و یا مسواک استفاده کنید.

تعیین جنسیت جنین داخل تخم

تشخیص جنسیت جنین در داخل تخم نطفه دار

تشخیص جنسیت جنین در داخل تخم

برخی از افراد به دلیل اهداف اقتصادی ترجیح می دهند تنها نوع ماده و یا نوع نر را نگهداری کرده و پرورش دهد . امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری در همه زمینه ها این امکان ایجاد شده تا جنسیت جنین داخل تخم قبل از هچ مشخص شود.

در این حالت کاربر خواهد توانست قبل از به دنیا آمدن جوجه با توجه به هدف و فضایی که در اختیار دارد تصمیم به جوجه کشی از تخم ها و یا دور انداختن آنها بگیرد . برای این کار تنها کافی است یک قطره خون از تخم نطفه دار استخراج کرده و تحت آزمایش DNA مورد بررسی قرار دهید و به این ترتیب جنسیت جنین داخل تخم نطفه دار در کمترین زمان مشخص می شود.

البته این امر که بتوان یک قطره خون را استخراج کرده و تحت آزمایش DNA مورد بررسی قرار داد امری ساده ولی در عین حال بسیار حساس می باشد .

در واقع برای این کار باید خون را از یکی از رگ‌های خونی درست زیر پوسته تخم نطفه دار جمع آوری کنیم. جنین از این عروق برای تبادل گاز، خلاص شدن از CO2 و کشیدن اکسیژن به داخل، یعنی نفس کشیدن استفاده می‌کند. بنابراین به حداقل آسیب رساندن به تخم نطفه دار این پرندگان با هر روشی بسیار مهم است.

پوسته تخم پرندگان همانند یک سپر نفوذ باکتری‌ها و قارچ‌ها به داخل جلوگیری می کند، بنابراین ایجاد سوراخ در آن، ممکن است جنین را با خطر جدی و یا حتی با مرگ مواجه کند . برگرفته از نوشته What’s inside the egg ،  امیدواریم به زودی شاهد حضور چنین امکانات و دانش در داخل کشور خودمان نیز باشیم.

91 thoughts on “فروش تخم نطفه دار و هر آنچه که بایست قبل از خرید بدانید

 1. مهدی گفت:

  سلام راسته اینترنتی نخرید یه سایت هست آدرسشم …. شرکت … پول می‌ریزی حساب دیگه جواب تلفنم نمیدن

  1. Admin گفت:

   سلام
   بله همینطوره
   صدها بار گفتیم که از این سایت های اینترنتی تخم نطفه دار خریداری نکنید و تخم رو فقط از شهرهای اطراف خودتون بخیرید یا تولید کنندگان شناخته شده (تولید کننده نه دلال !)
   (امکان انتشار نام این گونه سایت ها در وبسایت ما وجود نداره برای همین اسم رو پاک کردم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.