طوطی سانان

راه های درمان سوختگی در پرندگان و اقدامات ضروری

یکی از مهمترین خطراتی که ممکن است برای پرندگان خانگی به وجود آید، سوختن آن ها توسط آب جوش، آتش، اتصال برق و … می باشد. آیا می دانید در صورت بروز سوختگی در پرندگان زینتی چه اقداماتی باید انجام داد؟ اقدامات اولیه پس از بروز سوختگی در پرندگان زینتی چیست ؟ در این پست از چیکن دیوایس، تمام سوالات شما در این خصوص پاسخ داده خواهد شد.

مهم‌ترین دلایل سوختگی پرنده زینتی 

مهم‌ترین دلایل سوختگی پرنده زینتی - چیکن دیوایس

در ابتدا باید با عواملی که باعث ایجاد سوختگی پرنده می‌شوند آشنا باشید. پرندگان خانگی معمولا در خانه بدون هیچ گونه محدودیتی پرواز می‌کنند؛ بنابراین باید ضمن شناخت عامل تهدید کننده شرایطی را فراهم کنید تا میزان احتمال سوختگی پرنده کاهش یابد. در ادامه مهم‌ترین دلایل سوختگی در پرنده بررسی شده اند :

۱- سوختن پرنده در اثر اتصال با سیم برق

سیم‌های برق یکی از اصلی‌ترین دلایل سوختگی پرندگان خانگی است؛ زیرا پرندگان خانگی معمولا بسیار کنجکاو هستند و در صورت مشاهده سیم برق سعی می‌کنند تا آن را بجوند. جهت پیشگیری از سوختگی پرنده، بهتر است که تمام اتصالات سیم برق موجود در خانه را با استفاده از چسب نواری پوشش دهید. همچنین استفاده از انواع محافظ‌های پریز می‌تواند از بروز سوختگی در پرنده جلوگیری ‌کند.

۲- برخورد با ترکیبات قلیایی و اسیدی

این امکان وجود دارد که پرنده خانگی در حین پرواز با ظروف حاوی ترکیبات بازی یا اسیدی برخورد کند و دچار سوختگی شود. جهت پیشگیری از وقوع این آسیب، بهتر است که ظروف حاوی این ترکیبات را به دور از دسترس پرنده و درون کابینت قرار دهید.

۳- سوختگی پرنده با روغن داغ

روغن داغ یکی دیگر از عوامل تهدید کننده‌ای است که می‌تواند باعث بروز سوختگی پرنده شود. بهتر است که ظروف حاوی روغن داغ را بر روی صفحه کابینت یا زمین قرار ندهید؛ زیرا امکان دارد که پرنده در حین پرواز کردن به صورت اتفاقی با ظرف روغن برخورد کند و دچار سوختگی شود. 

گاه امکان افتادن پرنده در ظرف غذای قرار گرفته بر روی شعله روشن اجاق گاز نیز وجود دارد. هنگام پخت غذا درب قابلمه را بر روی آن قرار داده تا پرنده زینتی شما اتفاقی به درون قابلمه نیفتد.

۴- سوختگی پرنده با شعله آتش

شعله اجاق آشپزخانه یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند باعث بروز سوختگی پرنده شود. رنگ آتش برای پرنده خانگی بسیار جذاب است و در صورت روشن بودن اجاق، پرنده علاقه زیادی به پریدن بر روی شعله نشان می‌دهد. جهت پیشگیری از بروز این آسیب، بهتر است در زمانی که پرنده در حال پرواز است اجاق آشپزخانه را خاموش کنید.

چگونه می‌توان سوختگی پرنده را درمان کرد؟

چگونه می‌توان سوختگی پرنده را درمان کرد؟ - چیکن دیوایس

شیوه‌هایی که می‌توانید برای درمان سوختگی پرنده استفاده کنید به نوع سوختگی پرنده بستگی دارد. در واقع با بررسی و معاینه آسیب می‌توان راهکار درمانی مناسب را انتخاب کرد. در ادامه مهم‌ترین درمان‌های پرنده دچار سوختگی را بررسی می‌کنیم.

الف) درمان سوختگی پرنده ناشی از آب جوش یا شعله

در صورتی که سوختگی پرنده ناشی از برخورد با آب جوش یا شعله آتش است، در اولین فرصت ممکن عامل سوزاننده را از پرنده جدا کنید. سپس ناحیه سوختگی را در یک ظرف حاوی آب خنک که دارای محلول‌های آنتی بیوتیکی است قرار دهید یا این که قسمت سوختگی را با استفاده از آب خنک کم فشار شست‌وشو دهید.

البته دقت کنید که فشار آب به گونه‌ای باشد که لایه‌های ناحیه سوختگی پرنده از یکدیگر جدا نشوند. پس از کاهش علائم درد و تورم پرنده، می‌توانید ناحیه آسیب دیده را با استفاده از پماد‌های ضد سوختگی و دارو‌های آنتی بیوتیکی پانسمان کنید.

ب) درمان سوختگی پرنده ناشی از ترکیبات اسیدی و قلیایی

در صورت مواجه شدن با پرنده دچار سوختگی با انواع ترکیبات اسیدی در اولین فرصت ممکن ناحیه آسیب دیده را با استفاده از آب خنک و تمیز بشویید تا میزان غلظت ترکیبات مضر موجود بر روی پوست پرنده کم‌تر شود. 

در مرحله بعدی با استفاده از جوش شیرین و آب خمیری تهیه کنید و بر روی قسمت سوختگی پرنده بمالید. پس از گذشت چند دقیقه ناحیه سوختگی را با کمک گاز تمیز پانسمان کنید.

اگر سوختگی پرنده ناشی از ترکیبات قلیایی است ابتدا ناحیه آسیب دیده را با کمک آب تمیز به خوبی بشویید تا ترکیب بازی به صورت کامل از روی ناحیه زخم شسته شود. در مرحله بعد می‌‌توانید ناحیه سوختگی را با استفاده از برخی ترکیبات که خاصیت اسیدی پایینی دارند تمیز کنید. استفاده از انواع پماد‌های آنتی بیوتیکی و پانسمان استریل ناحیه سوختگی می‌‌تواند باعث پیشگیری از بروز عفونت شود.

ج) درمان سوختگی پرنده ناشی از اتصال با جریان برق

در صورتی که سوختگی پرنده ناشی از اتصال با جریان الکتریکی است، ابتدا باید با استفاده از یک وسیله نارسا مانند پلاستیک یا کاغذ پرنده را از منبع جریان برق جدا کنید. امکان دارد که پرنده زخمی به دلیل ناتوانی به سیم برق چسبیده باشد؛ بنابراین دقت کنید که در هنگام جدا کردن پرنده آسیبی به آن وارد نشود.

جریان برق باعث ایجاد شوک در پرنده می‌شود و این امکان وجود دارد که عملکرد قلبی و تنفسی پرنده مختل شود. مکان نگهداری از پرنده را گرم نگه دارید و در صورت نیاز شروع به احیای قلبی پرنده کنید.

نکاتی جهت درمان سوختگی پرنده

برای درمان سوختگی پرنده رعایت برخی نکات ساده می‌تواند باعث شود که روند بهبودی پرنده با سرعت بیش‌تری ادامه پیدا کند. مهم‌ترین نکاتی که جهت درمان ناحیه سوختگی پرنده باید بدانید را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • در سریع ترین زمان ممکن به دامپزشک مراجعه کنید.
  • در صورت نیاز داروهای ضد درد که از راه وریدی یا زیر جلدی استفاده می‌شود را به صورت مرتب به پرنده تزریق کنید.
  • از اتصال دیگر اشیای چسبنده به ناحیه سوختگی پرنده پیشگیری کنید؛ زیرا فرایند جداسازی این اشیا از ناحیه آسیب دیده باعث می‌شود که سوختگی پرنده تشدید شود.
  • در صورت نیاز تنها آب خنک را بر روی ناحیه زخم بریزید و از قرار دادن یخ به صورت مستقیم بر روی تاول خودداری کنید.
  • سعی کنید که فرایند شست‌وشوی قسمت سوختگی پرنده را به گونه‌ای انجام دهید که تاول‌های پرنده آسیب نبیند.
  • جهت پانسمان ناحیه سوختگی پرنده تنها از داروهای موضعی مناسب استفاده کنید.
  • استفاده خودسرانه از انواع روغن‌های گیاهی و دیگر ترکیبات چربی باعث می‌شود که ناحیه سوختگی پرنده تشدید شود و احتمال ایجاد عفونت افزایش یابد.
  • جهت شست‌وشوی ناحیه سوختگی تنها از آب تمیز و خنک استفاده کنید و قسمت آسیب دیده را با استفاده از ابزارهای مختلف دستکاری نکنید.

سخن پایانی

جهت درمان سوختگی پرنده در اولین فرصت ممکن باید به مرکز تخصصی دامپزشکی مراجعه کنید. بررسی و شناخت نوع زخم می‌تواند شما را برای انتخاب شیوه درمانی مناسب راهنمایی کند‌. شست‌وشوی ناحیه سوختگی پرنده باعث می‌شود که میزان التهاب و ورم قسمت آسیب دیده کاهش یابد. در حین انجام شیوه‌های درمانی مختلف باید بسیار مراقب باشید تا علائم سوختگی و درد پرنده تشدید نشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا