آشنایی با نژاد مرغ و خروس سیاه (آیام سمانی)

2

خروس آیام سیمانی  Ayam Cemani

نام انگلیسی : Ayam Cemani

نام فارسی : آیام سیمانی

خروس آیام سیمانی  Ayam Cemani خصوصیات: اطلاعات کمی در مورد این نژاد وجود دارد، نام این نژاد از دو کلمه «آیامی» و «سیمانی» مشتق شده است که واژه اول در زبان اندونزیایی بر مرغ اطلاق می گردد و واژه دوم نام دهکده ای در نزدیکی شهر سولو، مرکز جزیره جاوه می باشد. این نژاد در مرکز و شرق جاوه، جزیره «مادورا» در سوماترا یافت میشود. این نژاد به رنگ سیاه می باشد. این نژاد در سال ۱۹۲۰ توسط یک مستعمره نشین هلندی کشف شد. وزن خروسی ۱/۸ کیلوگرم و مرغ ۱ تا ۱/۲ کیلوگرم است.

 

آشنایی با نژاد خروس سیاه
آشنایی با نژاد خروس سیاه

 


 

دانسته های جالب در مورد خروس سیاه یا آیام سمانی

خروس سیاه یا آیام سیمانی که با نام Ayam Cemani شناخته میشود دارای ویژگی های خاص و جالبی می باشد که هر بیننده ای را جذب خود می کند.

مرغ و خروس سیاه یکی از عجیب ترین و جالب ترین نژاد های مرغ و خروس می باشد که در این مقاله از وبلاگ آموزش جوجه کشی قصد داریم خصوصیات ظاهری، زادگاه، دوره جوجه کشی، رشد و تخمگذاری، خواص گوشت و تخم و تغذیه آنها را بررسی کنیم، مرغ و خروس سیاه از جمله گران ترین مرغ و خروس های موجود در جهان می باشد که گاهی قیمت یک جفت آنها به ۵ هزار دلار نیز می رسد، این پرنده ذاتا متعلق به اندونزی می باشد، اما به وسیله تجار و بازرگانان به مناطق مختلفی از جهان انتقال یافته اند و در کشورهایی مانند هلند، اسلواکی، جمهوری چک و آلمان می توان نمونه هایی از آنها را یافت، مرغ و خروس سیاه در ایران بسیار کمیاب است و در صورت وجود نیز قیمت بالایی خواهد داشت.

 

آشنایی با خصوصیات ظاهری مرغ و خروس سیاه

در بیان ویژگی های ظاهری مرغ و خروس سیاه می توان گفت که سلول های تمام بدن پرنده به رنگ سیاه است، یعنی از پر و پوست و گوشت گرفته تا مغز استخوان آنها نیز به رنگ مشکی می باشد، تنها تفاوت بین مرغ سیاه با خروس سیاه در اندازه تاج و ریش آنهاست، علاوه بر اینکه تاج و ریش هر دوی آنها به رنگ سیاه می باشد اما مرغ سیاه تاج و ریش بسیار کوتاه تر و کوچکتری نسبت به خروس سیاه دارد.
جالب است بدانید که نام دیگر آنها آیام سمانی (Ayam cemani) می باشد و در بیشتر کشورهای آسیای شرقی به عنوان پرنده زینتی و به جهت تولید تخم و گوشت و کسب درامد پرورش می یابند. به دلیل قیمت بالای این پرنده ها منبع درامدی بسیار خوبی محسوب می شود و در بسیاری از شهر و استان های کشور قابل پرورش می باشد. بنابراین اگر کسی قصد پرورش و گوشتی کردن مرغ و خروس سیاه را داشته باشد، باید به تخم نطفه دار آنها و یک دستگاه جوجه کشی مناسب و حرفه ای دسترسی داشته باشد.
تخم مرغ سیاه پوسته ای قهوه ای تیره دارد، اما درون تخم مانند تخم مرغ معمولی دارای سفیده ای سفید و زرده ای زرد رنگ است. دوره جوجه کشی آنها نیز مانند تخم های معمولی ۲۱ روز بوده و در شرایط دما و رطوبت مناسب جوجه کشی از تخم مرغ معمولی می توان از تخم مرغ سیاه نیز جوجه کشی نمود. جوجه های به دنیا آمده کاملا سیاه هستند و صدای مشابه با صدای جوجه های یک روزه معمولی دارند. جوجه ها پس از ۵ الی ۶ ماه بالغ خواهند شد و به وزنی حدود ۴ الی ۵ کیلو خواهند رسید، از این رو جزو دسته ماکیان سنگین ون به شمار می رود.
مرغ و خروس های آیام سمانی یا همان سیاه جزو ماکیان خونگرم و انسان دوست هستند و به راحتی می توان آنها را پرورش داد و مرغ تخم گذار آن در سال حدود ۱۰۰ تخم خواهد گذاشت که به رنگ کرمی و قهوه ای تیره خواهد بود، مرغ ها مادران خوبی برای جوجه های خود هستند و به راحتی نیز بر روی تخم های گذارده شده کرچ می شوند، اما برای افزایش میزان تخم گذاری و جلوگیری از قطع روند تخم گذاری باید تخم ها را از لانه خارج ساخته و به منظور جوجه کشی از آنها از یک دستگاه جوجه کشی استفاده کنید.

 

خروس-قفقازی---قره-خروس
خروس-قفقازی—قره-خروس

 

اما گونه وحشی دیگری از خروس سیاه نیز وجود دارد که سیاه خروس قفقازی ( قره خروس ) نامیده می شود و در مناطق کوهستانی قفقاز، شمال شرقی کشور ترکیه و در ایران نیز می توان گونه های محدودی از آنها را در منطقه حفاظت شده ارسباران (شمال اردبیل) یافت. این خروس به دلیل شکار بی رویه، کمبود مراتع و تخریب زیستگاه در حال انقراض بوده و تعداد آنها در آخرین سرشماری به ۱۰۰ عدد رسیده بود. از خصوصیات ظاهری سیاه خروس قفقازی می توان گفت که دارای پرهایی سیاه، نیلی، بنفش در بدن خود می باشد و در قسمت هایی از شاه پر و ابتدای بال های خود پر های سفیدی دارد که هنگام پرواز کاملا نمایان است، هم چنین خروس سیاه در قسمت زیر دم خود دارای پر های سفید رنگی است که هنگام نیاز با برافراشته ساخت آن خودنمایی میکند.
خروس سیاه قفقازی پروازی پر سر و صدا دارد و بر خلاف سایر ماکیان قادر به پرواز های کوتاه می باشد، هم چنین از دیگر خصوصیات این پرنده می توان به دو برآمدگی قرمز رنگ بر روی سر آن اشاره نمود که آن را از سایر گونه ها کاملا متمایز ساخته و به همین دلیل توسط شکارچیان به راحتی قابل شناسایی و شکار می باشد.

منشا پیدایش خروس سیاه

تاریخچه پیدایش خروس سیاه
پیدایش خروس سیاه

همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد، کشور اندونزی منشا پیدایش این مرغ و خروس ها بوده است، اما نحوه پیدایش این پرنده ها نیز بسیار جالب است، عده ای از دانشمندان بر این باورند این مرغ و خروس ها در اثر بیماری نادری به نام فیبروملانیسایز که یک بیماری ژنتیکی است، دچار تغییرات عمیقی در پوست، مو، گوشت و استخوان خود شده اند. در اثر این بیماری ملانین های موجود در سلول های پرنده به شدت ترشح یافته و رنگدانه های سیاهی را در سلول ها از خود برجای گذاشته است که این بیماری به ترتیب به جوجه ها نیز سرایت نموده و در نهایت با ازدیاد آنها شاهد مرغ و خروس های سیاه امروزی هستیم که با قیمت بسیاری بالایی به فروش می روند و غذای مورد علاقه بسیاری از اعیان و ثروتمندان به شمار می رود.
اما برخی دیگر بر این باورند که این پرنده ها از گونه ای به نام آیام بکیسار (Ayam Bekisar) سرچشمه گرفته است که گونه های بکیسار در دسته های کوچکی در جزایر اندونزی زندگی می کنند.
این مرغ و خروس ها به دلیل مقاومت بدنی بالای خود در بسیاری از مناطق کوهستانی و معتدل قابل پرورش است، هم چنان که در بسیاری از کشور های اروپایی و شرقی مانند هلند، آلمان،هند، پاکستان، تگزاس و بسیاری از کشورهای آمریکایی، استرالیایی و اروپایی پرورش می یابند.

ایا مرغ و خروس سیاه یا همان آیام سمانی در ایران قابل پرورش است؟

هدف از ارائه مطالب فوق آشناسازی شما با این نژاد از مرغ و خروس ها بود، بنابراین طبق گفته های فوق می توان نتیجه گرفت که در ایران نیز مناطق معتدل، کوهستانی و جنگلی زیادی وجود دارد که می توان مرغ و خروس ایام سمانی را در آنجا پرورش داد و در مناطق ناسازگار مانند مناطق بسیار سرد شمالی و یا بسیار گرم جنوبی با مهیا ساختن تجهیزات گرمایشی و سرمایشی می توان پرورش این پرنده ها را شروع کرد.
اما چیزی که مهم است تهیه تخم نطفه دار یا یک جفت مولد از این پرنده ها است، با توجه به اینکه این گونه در ایران بسیار نادر است و در صورت وجود نیز قیمت بسیار بالایی خواهد داشت، بنابراین خرید تخم نطفه دار آنها ارزانتر و عاقلانه تر به نظر می رسد، هنگام خرید تخم نطفه دار نیز حتما باید از یک فروشنده معتبر خرید کنید، تخم های نطفه دار حتما باید در شرایط دمایی خاصی نگهداری شوند. دمای بسیار زیاد و یا بسیار کم، جابجایی و تکان های شدید موجب از بین رفتن نطفه درون تخم خواهد شد، بنابراین تا حد امکان سعی کنید خرید خود را حضوری انجام دهید، در صورت تصمیم به خرید اینترنتی نیز سعی کنید از فروشگاه های مطمئن، خوش سابقه و متخصص در این زمینه خرید کنید.

 

 

 

فر.ش تخم نطفه دار آیام سیمانی 

Quoting from wikipedia Ayam Cemani

The birds are completely black: black plumage with a greenish shine, black legs and toe nails, black beak and tongue, black comb and wattles; even their meat, bones and organs appear black. The blood of the Ayam Cemani is normal (though it is remarkably dark).The birds’ black colour occurs as a result of excess pigmentation of the tissues, caused by a genetic condition known as fibromelanosis. This gene is also found in some other black fowl breeds. The roosters weigh 2–۲.۵ kg and the hens from 1.5–۲ kg. The hens lay cream-colored eggs with a slight pink tint, although they are poor setters and rarely hatch their own brood. Eggs weigh an average of 45 g.

لیست جامع انواع نژادهای مرغ و خروس به همراه تصویر 

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. ناشناس می گوید

    شرکتی که تخم نطفه دار بفروشم چه گوشتی چه غیر گوشتی

  2. رضانژاد می گوید

    با سلام ایا تخم نطفه دار ایام سمانی در ایران هست واگر هست لطفا فروشنده مورد اطمینان شما را برای بنده معرفی نمایید با تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.